Hlavná

Bradavice

Aké sú riziká mokrého ekzému, aké sú jeho príznaky a spôsob liečby?

Smútočný (true, idiopatickej) ekzém - dermatitída, čo vedie k chronické kožné lézie krytiny a odhaľujúce seba tak, charakteristické príznaky, ako je tvorba pľuzgierov na koži, serózna tekutinou naplnené. Hlavné miesta lokalizácia vyrážky, sú horné a dolné končatiny, ale v niektorých prípadoch, proces môže byť závažné, s rozsiahlymi léziami, časti tela. Obraz choroby je taký špecifický, že umožňuje správne diagnostikovať bez použitia ďalších metód vyšetrovania.

Mokrý ekzém nie je nákazlivý, nie je prenášaný z človeka na človeka, ale má pretrvávajúci charakter a je ťažké liečiť, vrátiť sa s opakovanými recidivami. Zhoršenie ekzému sú nebezpečné, pretože pri návrate chorobe mať vystavené všetky nové oblasti kože, a posilnenie zápalového procesu vedie k riziku vstupe do sekundárnej infekcie. Aká je príčina vzniku dermatózy? Aké metódy liečby existujú a či je možné dosiahnuť stav pretrvávajúcej remisie a poraziť túto chorobu?

Príčiny tejto choroby

Existuje mnoho dôvodov na vyvolanie výskytu mokrého ekzému. Vznik patológie uľahčujú neurogénne, infekčne-alergické, dedičné, endokrinné-metabolické faktory.

Vo väčšine prípadov je základom pre vývoj dermatózy imunologické zlyhanie a znížená imunita v dôsledku chronických ochorení (infekčná, bakteriálna, vírusová povaha). Okrem toho príčina, ktorá prispieva k nástupu ochorenia, môže byť:

 • Genetický faktor
 • Choroby vnútorných orgánov (gastrointestinálny trakt, pečeň, obličky, pankreas)
 • Choroby nervového systému
 • Hormonálne poruchy, poruchy štítnej žľazy (hypertyreóza, diabetes mellitus).
 • Preťaženie, stres, traumatické životné situácie
 • Sklon k alergickým reakciám
 • Fyzikálne faktory (kožné lézie)
 • Chemické faktory (kontakt so škodlivými chemikáliami)

Závislosť od choroby určuje celkovo zdravie pacienta. Prítomnosť ložísk chronickej infekcie, porucha orgánov a systémov tela, kontakt s alergénmi, stres - všetky tieto faktory majú negatívny vplyv na imunitný systém a stať sa spúšť, ktorá spôsobuje, že vývoj dermatóz.

Príznaky mokrého ekzému

Mokrý ekzém na rukách začína sčervenaním kože a tvorbou zápalových, edematóznych oblastí na povrchu. Zápalový proces je sprevádzaný výskytom svrbivých bublinových vyrážok (vezikúl) naplnených sérovou tekutinou. Svrbenie môže byť tak intenzívne, že spôsobuje nespavosť a nervové poruchy. Vyrážka je náchylná k rýchlemu rozširovaniu, rýchlo sa otvárajú bubliny, vytvárajú bodové erózie (ekzematózne studne) a uvoľňujú serózny exsudát.

Izolácia exsudátu spôsobuje tvorbu mokrých oblastí a ďalšie rozšírenie lézií. Po chvíli sa na miestach vezikúl, ktoré sa otvorili a vysušili, sa vytvoria hrubé kôry, koža sa uschne a pankreatický peeling. Na mieste rozptýlených ohniskov zostávajú pigmentované oblasti tmavej farby, ktoré sa líšia od zdravých koží.

Hlavnou charakteristikou mokrého ekzému je súčasná prítomnosť vyrážok na koži v rôznych fázach vývoja (vezikulové elementy, erózia erózie, ohniská pokryté suchou kôrkou). Pri nedostatočnej liečbe ochorenie rýchlo nadobudne chronický priebeh, v ktorom sú obdobia pokoja nahradené ostrým zápalovým procesom. Chronický ekzém môže trvať niekoľko rokov a deklarovať opakovanú, závažnú recidívu.

Mokrý ekzém na nohách má rovnaké príznaky, ale často je sprevádzaný pripojením bakteriálnej alebo plesňovej infekcie. Sekundárna infekcia sa môže vyvinúť s traumou na pokožku v dôsledku neustáleho poškriabania. Zapálená pokožka spôsobuje neodolateľnú túžbu pokrčiť svrbivé miesto, v dôsledku čoho sa na ňom objavujú mikrotrhly a stávajú sa vstupnou bránou pre infekciu.

Pripojenie plesňových infekcií mokrým ekzémom na nohy môže byť spôsobené zvýšeným potentiálom, ktorý vyvoláva nosenie syntetických ponožiek, topánky vyrobené z materiálov, ktoré neumožňujú pokožke "dýchať".

U detí je ekzém okrem končatín často lokalizovaný v oblasti pokožky hlavy, na tvári, brade, chrbte a na hrudi. Klinický obraz u detí je rovnaký ako u dospelých, ale priebeh ochorenia je častejšie komplikovaný pridaním sekundárnej infekcie. Malé dieťa je ťažké vysvetliť, že svrbenie by sa nemalo česať, v dôsledku čoho dochádza k infekcii postihnutých oblastí v mikrotrhliniach patogénnych baktérií.

Mokrý ekzém u detí sa často vyskytuje proti alergickým reakciám na potraviny, lieky alebo je dôsledkom exsudatívnej diatézy a bronchiálnej astmy.

Dôležitým bodom pri liečbe ekzému je odstránenie svrbenia, čo spôsobuje značné nepohodlie. Stále svrbenie vedie k poruchám spánku, zhoršeniu schopnosti pracovať a vyvoláva nervové poruchy. Aké liečby sa používajú na odstránenie príznakov mokrého ekzému? Je moderná medicína schopná účinne zvládnuť túto chorobu a zabezpečiť trvalý pozitívny výsledok?

liečba

Úspešná liečba mokrého ekzému nie je možná bez identifikácie a eliminácie základných príčin ochorenia. Po prvé, je potrebné liečiť súbežné ochorenia, vylúčiť možné alergény a dráždivé látky, kontakt s ktorými spôsobuje výskyt ekzémových príznakov.

V počiatočnom štádiu liečby sa pacientovi podá kurz senzibilizujúcej liečby, čo pomôže udržať zdravie a posilniť obranyschopnosť tela. Na tieto účely sa predpisuje intramuskulárne podanie roztokov vápnika, sodíka a horčíka. Na čistenie tela používajú diuretiká (diuretiká) a enterosorbenty (Polysorb, aktívne uhlie), ktoré prispievajú k eliminácii toxínov. Podpora zdravia a posilnenie imunity pomôže prijímanie vitamín-minerálnych komplexov, injekcie vitamínov A, E, B, vymenovanie imunomodulačných látok.

Na zastavenie akútneho použitia antihistaminík tretej generácie, ktoré sa vyznačujú minimálnymi vedľajšími účinkami. Sú to drogy ako Loratadine, Desal, Tavegil, Diazolin, ktoré sa užívajú perorálne vo forme tabliet. Antihistaminiká pomáhajú zmierniť zápalový proces a zmiznutie bolestivého svrbenia. Dermatológ vyberá liečebný režim a dávkovanie.

Ak chcete upokojiť nervový systém, odstráňte podráždenie a nervové napätie pomôže sedatívam a antidepresívam. Na odstránenie nespavosti sa odporúča vymenovanie slabých liekov na spanie a sedatív.

Ak je ochorenie závažné, je indikované použitie kortikosteroidov (prednizolón, betametazón). Hormonálne lieky rýchlo zastavujú hlavné príznaky ochorenia a zmierňujú stav pacienta, ale nemôžu byť dlho používané, pretože môžu spôsobovať nežiaduce vedľajšie účinky. V prípade sekundárnej infekcie (bakteriálna, plesňová) komplexná liečba zahŕňa antibakteriálne alebo protiplesňové činidlá.

Lokálna liečba plač ekzém pôsobí lézie masti, ktoré obsahujú protizápalové a antibakteriálne zložky (kyselina salicylová, kyselina sírová, Tar, boritá masť, krém Lorinden C, masť s dusičnanom strieborným). Tradične, sušenie vlhkých úsekov použiť krém s Dimexidum, manganistanu draselného (manganistanu draselného), kyseliny boritej (2%), dusičnanu strieborného, ​​fukortsinom.

Ak chcete odstrániť príznaky ekzému na tvári alebo na pokožke hlavy, je oveľa pohodlnejšie používať aerosóly. Preparáty kortikosteroidov Polcortolón a Oxycort sú obľúbené vo forme aerosólov. Umožňujú rýchlo a účinne zastaviť zápalový proces.

Eliminácia namáčacej erózie pomáha všetkým druhom práškov, dezinfekčných a adstringentných roztokov (roztok resorcinolu, tanín). Po zmiznutí zmáčania sa používajú na ošetrenie sušených oblastí vodné kaše, blistre na báze vody alebo alkoholu alebo na báze oleja. Široko používané chladiace krémy a pasty (tar-naftalén, zinok-ihtyol, bór-zinok-naftalén). Keď sa na kožu a chronický zápalový proces svete zahusťovanie predpísané masti obsahujúce absorbovať, protizápalové a hojivé akciu (Naftalan, ihtiolovaya masti SDA-frakciu).

Po odstránení zápalového procesu a poklesu symptómov je pacientovi predpísaný priebeh fyzioterapeutickej liečby na aplikáciu pozitívneho výsledku s použitím rôznych spôsobov liečby. Široko používajte nasledujúce postupy:

 • Ozónová terapia
 • fototerapia
 • Laserová terapia
 • kryoterapia
 • magnetoterapia

Veľmi obľúbené procedúry využívajú morské riasy (talasoterapia) a obal s liečivým bahnom. Dobrý účinok majú kúpele s morskou soľou, parafínové ošetrenie. Práca nervového systému normalizuje priebeh akupunktúry a príjem bylinných odvarov. Posilniť a zlepšiť telo, zvýšiť jeho ochranné sily, pomôcť liečbe v prímorských sanatóriách (Pyatigorsk, Soči, Tskhaltubo).

Dôležitú úlohu v komplexe terapeutických opatrení má potravinové úpravy. V mnohých prípadoch je vývoj ekzému spojený s alergiou na potravu. V takýchto prípadoch hypoalergénna strava pomáha eliminovať príznaky ochorenia a dosiahnuť zlepšenie. Vychádza z vylúčenia produktov, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu. Patria medzi ne:

 • Citrusové plody
 • Červené bobule (jahody, maliny, čerešne, rakytník)
 • Sladké sýtené nápoje
 • Výrobky obsahujúce umelé príchute a farbivá
 • Kuracie vajcia
 • morské plody
 • Korenie, koreniny
 • Čokoláda, káva

Okrem toho sa odporúča obmedziť používanie soli, odmietať od ostrých, nakladaných údených výrobkov, konzervovaných potravín a klobás. Z menu je potrebné vylúčiť sladkosti, múku a cukrovinky, mäsové a rybie druhy, alkohol. Prínosom bude zvyšovať v strave čerstvého ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov, jesť šalát s rastlinným olejom, obilniny (pohánka, ovos, ryža), diétne mäso a zeleninové polievky. Odporúča sa posilniť režim pitnej vody. Mali by ste vypiť aspoň 2 litre tekutiny denne. Pomôže to očistiť telo toxínov. Môžete piť ako bežné pitie a minerálnu vodu, kompoty, džúsy, bylinné a zelené čaje.

Komplex lekárskych opatrení, vrátane liekov, životného štýlu a výživy, sa môže účinne vyrovnať so symptómami ochorenia, eliminovať nepohodlie a zabezpečiť trvalý pozitívny výsledok.

Liečba namáčacieho ekzému s ľudskými liekmi doma

Ako doplnok k hlavným metódam liečby môžete použiť recepty tradičnej medicíny. Mnohé z nich boli testované už desaťročia a spoľahlivo eliminovali nepríjemné príznaky mokrého ekzému. Dobrý terapeutický účinok je fitovanny, pleťové vody a kompresie s odvarom bylín, požívanie infúzií na báze liečivých rastlín, ktoré majú protizápalový účinok.

Na odstránenie opuchu a zápalu aplikujte obklady rakytníka a jedlého oleja. Príjemné ovocné kúpele s morskou soľou a vodnými roztokmi s uhorkou soľanky. Nádherný reštaurovací efekt dáva teplé kúpele s odvarom harmančeka, celandínu, dubovej kôry, rakvy, borovicových ihiel. Na odstránenie svrbenia a podráždenia môžete do kúpeľa pridať éterické oleje: čajový strom, levanduľ, ylang-ylang.

Dobré schnúce sušiace plochy komprimujú hydratovaný vápno a rastlinný olej. Zložky na prípravu majú 1: 1.

Exprimovaný protizápalový účinok má masť s prídavkom liečivých rastlín. Na jeho prípravu vezmite jednu lyžicu sušených listov vŕbového čaju, lopuchu, heřmánek. Bylinný odber sa naleje do 200 ml vody a odparí sa pri nízkej teplote po dobu 30 minút. Po zahustení zmesi sa prefiltruje, ochladí a zmieša s lyžicou glycerínu a masla. Masť pripravená týmto spôsobom sa aplikuje na postihnuté časti tela 2-3 krát denne.

Tradičná medicína odporúča odloženie liečivých rastlín na príjem, čo pomáha zmierniť zápalový proces a má posilňujúci účinok na telo. Na tieto účely môžete použiť odvar z kožešiny, viburnum, celandine, šalvia.

Rada. Pred použitím ľudových receptov je potrebné získať súhlas ošetrujúceho lekára, ktorý bude brať do úvahy možné kontraindikácie a individuálne charakteristiky pacienta.

recenzia

Referenčné číslo 1

Už niekoľko rokov môj mokrý ekzém je na nohách. Pripájam ho k zlomenému metabolizmu a zvýšenej diaforéze. V dôsledku vytvárania vredov, ktoré sa neustále namočia, sa do ekzému pripojila huba.

Zaobchádzalo som neustále, ale bez veľkého úspechu. Lekár predpisuje antifungálne masti, hormóny. Ochorenie sa stráca na chvíľu, potom sa znova vráti. Chcem skúsiť kryoterapiu, hovoria, že liečba za studena je dobrá.

Referenčné číslo 2

Mokrý ekzém v mojej ruke je liečený ľudovými prostriedkami. Nedôverujem liekom, najmä hormonálnym liekom, ktoré lekári radi predpisujú. Myslím, že existuje viac škody ako dobra.

Pomáhajú mi ručné kúpele s morskou soľou, s vývarmi z rôznych bylín. Okrem toho si mačkám ruky so zinkovou a boritovou masťou, dodám lotion s uhorkou soľanky, manganistanom draselným, fukarcinom. To pomáha sušiť vlhké oblasti a zmierňuje zápal. Okrem toho, ja sám často robím masti na báze glycerínu a odvar z heřmánek alebo dubovej kôry. Takéto masti zmäkčujú pokožku a odstraňujú svrbenie.

Mokrý ekzém - liečba a príznaky

Mokrý ekzém je kožná neprenosná choroba, ktorá sa v lekárskej terminológii nazýva aj idiopatický alebo skutočný ekzém.

Výraz "ekzém" pochádza z antického gréckeho jazyka av preklade znamená "šumenie" alebo "varenie" - toto je potvrdenie tých symptómov, ktoré sú charakteristické pre tento typ ochorenia.

Pri mokrej ekzéme na ľudskej pokožke sa vytvárajú vezikuly, ktoré následne uvoľňujú sérovou tekutinou; tento jav skutočne pripomína varenie vody.

Aby sme pochopili, ako mokrý ekzém vyzerá, zvážime podrobné fotografie, ako aj príznaky a liečbu tejto nepríjemnej choroby u ľudí.

dôvody

Najčastejšou príčinou mokrého ekzému je imunitný zápal kože. Úlohou nie je ani funkčná porucha centrálneho nervového systému, narušenie endokrinného systému, tráviaci trakt, metabolické procesy atď.

Táto choroba je chronické recidivujúce charakter zhoršenie dôjde, väčšinou pod vplyvom psycho-emocionálny stres, nesprávne strave, kontaktu s chemikáliami alebo inými alergénmi.

Príznaky mokrého ekzému

Keď sa vyskytuje zmáčanie ekzému, u pacienta dochádza k príznakom, ako je opuch kože, bubliny a začervenanie kože. Ďalej sa bubliny spontánne otvárajú a vytvárajú mokrý ekzém, ktorý bolesť a svrbenie.

Charakteristickou črtou choroby je symetria manifestovaných procesov. U detí sa ekzém často vyvíja na tvári, brade, menej často na hlave, chrbte, hrudníku, kolenách a lakte. U dospelých je ekzém často diagnostikovaný na pažích, krku, členkoch a tiež v ohybe - na vnútornej strane lakťa alebo na vonkajšej strane kolena.

Ak chcete určiť, ako liečiť chorobu, je dôležité najprv priradiť zjavnú chorobu určitému druhu. Po návšteve lekára a podstupovaní predpísanej liečby sa mnohí úplne zbavia príznakov ekzému.

Avšak je možné, že aj po niekoľkých rokoch sa ekzém nevyhne znova, a zasiahne ešte väčšiu oblasť pokožky. K takejto recidíve môže byť silná únava, nervové poruchy alebo dokonca nesprávna výživa.

Mokré ekzémové fotografie

Liečba ľudovými metódami

Tradičná medicína nahromadila svoj arzenál spôsobov, ako zmierniť stav pacientov s ekzémami, testovaných po stáročia. A napriek tomu sú s najväčšou pravdepodobnosťou pomocným charakterom na uľahčenie prejavu ochorenia.

So súhlasom ošetrujúceho lekára je možné použiť niektoré ľudové prostriedky, napríklad:

 1. Kompresie z rakytníka a jedlého oleja, uhorka nakladačka odstrániť zápal a opuch.
 2. Prijatie teplých kúpeľov s prídavkom odvaru z nasledujúcich bylín: ďatelina, harmanček, borovicové ihly, spory, tisícročia, jarabice, plantain. A tiež esenciálne oleje z pelargónie, čajovníka, ylang-ylangu, levandule atď.
 3. Na upokojenie zranenej kože môžete do kúpeľa pridať esenciálne oleje z čajovníka, pelargónie, ylang-ylangu, levandule.
 4. Namočte postihnutú oblasť pomocou masťovej masti, ktorú si môžete pripraviť sami, pridaním až 100 gramov vykúpeného vápna toľko vody. Zmes sa musí uviesť do varu, nechať stáť až do úplného ochladenia, kmeňa a miešať s rastlinným olejom v rovnakom pomere.

Treba pamätať na to, že pred použitím akejkoľvek metódy liečby sa treba poradiť s ošetrujúcim lekárom, pretože samošetrenie mokrého ekzému môže byť pre celkový stav pacienta nebezpečné.

Masť z vlhkého ekzému

Niekedy v priebehu ukončovaní moknutija účinne použiť masti alebo pasty spolu s ich prepojenie s olejom, olejového roztoku (retinol, tokoferol acetát alebo karotolin). V prípade, že pacient má zlú toleranciu na báze tuku, nízkotučné masť je predpísané, ktoré sú založené na želatínu, glycerín, kazeín, agar, škrob.

Môžete zmäkčiť kožu s bórovou masťou, salicylovou masťou, krémom Lorinden, kvapalinou Castellani, krémom obsahujúcim ketokonazol, hrnce s manganistanom draselným.

Liečba mokrého ekzému

Rovnako ako každá iná choroba, je ľahšie predchádzať ekzému, než vyhľadať liečbu. Preto tí ľudia, ktorí sú viac náchylní k jeho vývoju, je potrebné postarať sa o vašu pokožku, chrániť ju pred možnými dráždivými účinkami.

Vylúčte z použitia všetky chemikálie: prášok na umývanie, umývacie prostriedky na umývanie riadu, mydlo atď. Úplne zmeniť spôsob života, zbaviť sa stresových situácií, držať sa hypoalergénnej stravy.

Liečebný režim pre mokrý ekzém zahŕňa:

 • imunitné a sedatívne lieky;
 • antihistamínové lieky;
 • vitamíny;
 • niekedy hormonálna liečba;
 • rehabilitácia;
 • lokálne účinky na pokožku (krém, masti, pleťové vody atď.);
 • strava, obmedzujúci kontakt s chemikáliami v domácnosti.

Ako na liečbu moknushchuju ekzém? Liečba zahŕňa prípravky lokálnej a systémovej povahy. Uplatňovanie tejto smernice je určené na náraz v týchto smeroch:

 • zníženie senzibilizácie (citlivosť na alergén);
 • redukcia syndrómu intoxikácie;
 • zníženie závažnosti zápalu (steroidné a nesteroidné protizápalové lieky, antihistaminiká);
 • imunoterapia;
 • angioprotekcia (posilnenie cievnej steny);
 • korekcia zmien v gastrointestinálnom trakte;
 • sedatívna liečba;
 • antibakteriálna liečba;
 • symptomatickej liečby.

Liečba mokrého ekzému na rukách, nohách alebo iných častiach tela začína príjmom antihistaminických liekov 1. generácie. Medzi ne patrí chlórpyramín (Suprastin), prometazín (diprasín), akrytastín. Ak sa nepozoruje pozitívny účinok, pacientovi sú predpísané lieky 2-3 generácie, ako ebastín, loratadín a kortikosteroidy - prednizolón.

Miestna liečba spočíva v aplikácii lotionov na postihnuté oblasti tela, ktoré boli predtým impregnované v roztoku resorcinolu alebo iných adstringentných liekov.

Mokrý ekzém

Mokrý ekzém je kožné infekčné a zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje zvonka vo forme vezikúl a hrubých šupín a zároveň prináša veľa nepríjemností vo forme svrbenia. Ekzém prináša choré nepríjemné, bolestivé pocity, ktoré môžu vyvolať nespavosť, nervozitu a rýchlu únavu. Mokrý ekzém nie je nákazlivý a neodovzdáva sa od človeka k človeku, je však veľmi ťažké liečiť a je náchylný na exacerbácie a remisie. Vývoj tejto choroby nastáva pri uvoľnení tekutiny na postihnutú kožu. Preto meno: mokrý ekzém, je to však len taká pravá alebo idiopatická forma. Hlavným príznakom tohto ochorenia je výskyt vezikúl na koži, ktorý neskôr praskne a uvoľňuje seróznu látku.

Mokrý ekzém sa objavuje na rukách, nohách a tiež na akejkoľvek časti tela. Tento druh ekzému je primárne liečený elimináciou vonkajších a vnútorných stimulov. Je neprijateľné pokožiť postihnutú oblasť, pretože to môže viesť k infekcii a spôsobiť ďalší zápal. Mokrý ekzém často prechádza, dokonca môžete povedať, že prakticky zmizne a po chvíli sa znova objaví a ešte viac ovplyvní povrch kože.

Mokrý ekzém - príčiny

Príčiny tohto zhoršenia môžu slúžiť ako nervová porucha, nadmerná únava, rôzne porušenia primeranej práce endokrinného systému, genetická predispozícia, metabolické poruchy, podvýživa. Okrem toho môžu biologické, chemické a fyzikálne faktory pôsobiť ako provokatéri. Existuje možnosť, že výskyt choroby môže byť spôsobený alergénom. Vzhľadom na to, že príčiny mokrého ekzému sú mnohé, liečba sa vykonáva komplexným spôsobom.

Mokrý ekzém - príznaky

Po prvé, koža napučia, potom koža sa stáva červenou; tam sú malé bubliny, ktoré spontánne otvárajú, potom na ich mieste je erózia s vlhkým výbojom. Pacient sa stáva nepokojný, nervózny, pretože je silný, nepríjemný svrbenie. Nepredvídateľnosť mokrého ekzému spôsobuje veľa nepríjemných momentov pre pacientov i lekárov. Niekedy ochorenie ustúpi a potom za niekoľko rokov sa znovu objaví, zatiaľ čo zasiahne ešte viac kože. Príčiny relapsu sú spravidla skryté v nervových poruchách, nadmernej únavy, podvýživy.

Mokrý ekzém - liečba

Pri liečbe mokrého ekzému je dôležité odstrániť všetky faktory, ktoré vyvolávajú ochorenie. Vylučujeme nervové poruchy, pozorujeme hypoalergénnu diétu, predpisujeme predpísané lieky, chráníme pokožku pred podráždením, odstraňujeme látky, kontakt s ktorým môže chorobu vyprovokovať. V prípade potreby zmeníme svoju profesiu. Pri liečbe ekzémov plač by sa mali vyhnúť mydlo a používať iba bylinné odvary ďatelina, sedmokráska, atď Po tomto ošetrení, je nutné vysušiť kožu..

Keď plač ekzém predpísané Tiamín (vitamín B1), ktorý má dobrú schopnosť ovplyvniť nervový systém, zvyšuje excitačné a inhibičné proces oslabuje centrálny nervový systém. Jeho antipruritický účinok je odhalený, rovnako ako schopnosť zmierniť syndróm bolesti. Thiamin sa podieľa na regulácii metabolizmu: voda, bielkoviny, sacharidy; zlepšuje kardiovaskulárny systém, ako aj tráviace zariadenie. Pacienti s mopingovým ekzémom by nemali užívať veľké množstvo liekov, ani lekárske postupy.

Ako na liečbu moknushchuju ekzém? Počas obdobia uzavretia machu sa odporúčajú špeciálne pasty. Sú rozmanité a majú veľmi široké spektrum činností. Tieto cestoviny zahŕňajú: ihtiolovaya, bór-zinok-Naftalan, zinok-ihtiolovaya, zinok-Naftalan, ihtiola-zinok-Naftalan, zinku, bizmutu, ihtiolovaya, Tar-Naftalan. Ak je to potrebné, postihnuté lézie sa uhasia Fucorcinom alebo roztokom dusičnanu strieborného.

Masť z vlhkého ekzému

Niekedy v priebehu ukončovaní moknutija účinne použiť masti alebo pasty spolu s ich prepojenie s olejom, olejového roztoku (retinol, tokoferol acetát alebo karotolin). V prípade, že pacient má zlú toleranciu na báze tuku, nízkotučné masť je predpísané, ktoré sú založené na želatínu, glycerín, kazeín, agar, škrob. Môžete zmäkčiť kožu s bórovou masťou, salicylovou masťou, krémom Lorinden, kvapalinou Castellani, krémom obsahujúcim ketokonazol, hrnce s manganistanom draselným.

Pacientom s mokroskopickým ekzémom je predpísaná hyposenzibilizujúca liečba, ktorá pomáha vrátiť telo späť do normálu a tak ho vždy podporovať. Táto terapia zahŕňa IV injekcie: chlorid vápenatý, glukón vápenatý.

Ak chcete očistiť telo, odporúča sa piť diuretiká (diuretiká). Imunokorrektory sa odporúčajú pre imunitu: Pentoxyl, Timalin, Decaris, Tactivin.

Keď plače ekzém na rukách a nohách, je nutné eliminovať dráždivé (vonkajšie a vnútorné), nespácha česanie postihnutých oblastí, aby sa zabránilo infekcii a ďalšie zápal, čo značne komplikuje liečbu.

Miestne ošetrenie, berúc do úvahy princíp: nedráždi podráždený. Efektívne gadgety, nevyhnutne chladné, môžu byť s ľadom a často sa nahrádzajú. Ich účinok je založený na terapeutickom chladiacom účinku. Riešenie nepredstavuje významnú úlohu, teplota je dôležitá, inak nebude žiadny požadovaný účinok. Do krém takhle: dva kusy bavlnenej tkaniny, môžete gáza, pridať až 8 vrstiev a ponoriť do roztoku s ľadom. Potom jeden stlačte, položte postihnutú oblasť na 7 minút a potom aplikujte druhé studené mlieko. Lotiony sa podieľajú na významnom vazokonstrikčnom pôsobení ochladzovania, ktorý pomáha zmierniť svrbenie a zápal. Odporúčajú sa na tvári a končatinách. Kvapalinu je možné pridať dezinfekčným prostriedkom, adstringentmi.

Na zmiernenie svrbenia lekár predpíše antihistaminiká: dimedrol, diazolin, suprastin, atď. Odporúčame aj prostriedky na zachovanie imunity. Pri komplexnejšom ochorení je predpísaná fyzioterapia. Samoliečba na zvládanie ekzému sa neodporúča, pretože lekár jednotlivo predpisuje liečbu.

Liečba namáčacieho ekzému s ľudovými prostriedkami

Vzhľadom k tomu, mokrý ekzém je choroba nepredvídateľná a nie vždy sa zaobchádzať s liečbou, ľudia opravné prostriedky príde navyše pomôcť.

1. Vytvorte lotion z uhorky a naneste ju na postihnutú kožu.

2. 1/3 jedlého oleja sa kombinuje s 2/3 detského smotany alebo živočíšneho tuku a namažeme postihnuté ohniská.

3. 1/3 čajovej lyžičky síranu meďnatého sa zmieša so 100 gramami tukovej kyslej smotany a aplikuje sa na bolesť po dobu 30 minút.

4. Mazanie oleja z rakytníka.

5. Vytvorte kompresy z haseného vápna a rastlinného oleja v pomere 1: 1

6. Ak sa moknushchaya ekzém rozšíri do väčšej oblasti tela, potom efektívne bojovať proti liečebným kúpeľom s ylang-ylangom, čajovým stromom, pelargónom, levanduľou.

7. V letných dňoch, keď lúče svetla dávajú svoje teplo, vezmite si slnečné kúpele, ale zároveň pokryte pokožku listami slnečnice alebo lopúch. Potom vezmite si studenú sprchu a vyčistite pokožku citrónovou šťavou.

Ako liečiť mokrý ekzém

Mokrý ekzém je choroba napriek zdanlivo neškodnému, vyžadujúcu dlhodobú a plánovanú liečbu. Na zotavenie musí pacient radikálne zmeniť svoje návyky a životný štýl.

A to vždy spôsobuje nepohodlie človeka a nespokojnosť. Vyžaduje si vymenovanie najefektívnejších a najdrahších spôsobov, ako sa zbaviť symptómov v krátkom čase.

Ale ani najnovšie lieky nemôžu pomôcť pacientovi, ak nedodržiava základnú stravu a nemôže sa vzdať zlých návykov.

Koniec koncov, táto patológia spôsobuje veľa dôvodov. Identifikácia je potrebná, trvá dlho a veľa skúšok.

Preto musíte liečiť ekzém komplexným spôsobom. Terapia by mala neutralizovať alergény, ktoré postihujú telo.

Najskôr lekár určí stravu, ktorá neobsahuje:

 1. sladkosti;
 2. čokoláda;
  niektoré bobule (ktoré z nich uvažujeme nižšie);
 3. údené produkty;
 4. soľ;
 5. korenené jedlá.

Jedzte ľahké jedlá:

 • obilniny;
 • paradajkové kotlety;
 • šťavy;
 • fermentovaných mliečnych výrobkov.

Foto: Chronická forma

dôvody

Pri vzniku tejto patológie zohráva hlavnú úlohu:

 1. dedičný;
 2. infekčné;
 3. metabolická;
 4. endokrinných faktorov.

Ľudia trpiaci touto chorobou sa objavujú:

 • nedostatok imunoglobulínov;
 • zvyšuje počet B-lymfocytov;
 • a T-lymfocyty, naopak, klesá.

Dlho je známe, že mokrý ekzém je spôsobený poklesom imunity, čo vedie k alergiám a zápalu.

Tu sú najčastejšie príčiny tejto patológie:

 • zdôrazňuje nervovú depresiu, úzkosť;
 • hypertyreóza;
 • gastritída, vredy a iné gastrointestinálne ochorenia;
 • diabetes mellitus;
 • dedičných faktorov;
 • chronických infekcií.

príznaky

Na začiatku ochorenia svedčia:

 1. vyčnievajúce červené oblasti s rozptýlením malých drobivých prvkov;
 2. s neopatrným pohybom, vyrážkou sa otvorí a vzniknú erózie, ktoré uvoľňujú exsudát.

Táto látka je hlavnou príčinou vzniku lézií. Po chvíli sú vyrážkové elementy pokryté kôrou.

Jedna lézia môže obsahovať kosti aj vezikuly. Vyrážka je vždy sprevádzaná svrbením a neurotickými poruchami, napríklad poruchou spánku.

Ak nedodržíte svoje zdravie a nevyvíjate úsilie o liečbu tejto choroby, táto patológia nadobudne chronickú fázu:

 1. pokožka sa stáva hustejšia v miestach infekcie, jej farba sa zmení na modro-červenú;
 2. koža sa stáva šupinatá;
 3. V tomto prípade má pacient príznaky akútneho zápalu (teplota, intoxikácia tela);
 4. chronická fáza choroby nemusí trvať mnoho rokov;
 5. a po zmiznutí špinavých prvkov na pokožke ostávajú pigmentované škvrny. Ale oni, po chvíli, prejdú.

Foto: Charakteristická vlhkosť

diagnostika

Iba lekár môže diagnostikovať túto chorobu. Nerobte to sami.

Odoberanie vzorky z pokožky (lekár aplikuje kvapky alergénu na vnútornú stranu predlaktia) určuje pozitívnu alebo negatívnu reakciu (edém alebo vezikuly) za 24 hodín.

Stále sú stále opracované vzorky. Doktor porušuje integritu pokožky a na exponovanú oblasť používa alergén. Reakcia tela, ako v prvom prípade, bude jasná po niekoľkých desiatkach hodín.

Video: Odporúčania lekára

Metódy liečenia mokrého ekzému

Ak má choroba akútnu formu, použite antihistaminiká prvej generácie (prometazín). Ak účinok chýba, lieky druhej a tretej generácie (cetirizín, lorardidín) vstupujú do hry.

Liečba ekzému namočenia na rukách sa vykonáva pomocou mlieka, ktoré boli predtým impregnované tanínom a resorcinolom.

Ak choroba prekonala aj infekčnú formu, pacient podstúpi antibiotickú liečbu (systémovú alebo lokálnu).

Keď zápalový proces ustúpi, pacientovi sa podá fyzioterapeutická liečba.

Pacient podstúpi také metódy ako:

Pacient si vyžaduje prísne dodržiavanie stravy, starostlivé dodržiavanie každodennej rutinnej a včasnej starostlivosti o postihnuté oblasti ekzému.

Vo zvlášť zanedbaných prípadoch sú predpisované glukokortikoidné látky.

Schéma farmakoterapie

Umývateľný ekzém sa lieči lokálnymi a systémovými liekmi. Pozrime sa na to bližšie.

Konajú v takých smeroch, ako sú:

 • znížená citlivosť na alergén;
 • zníženie intoxikácie;
 • zníženie zápalu;
 • posilnenie stien krvných ciev;
 • zmeny v gastrointestinálnom trakte;
 • symptomatická, antibakteriálna a sedatívna liečba.

deintoxication

Intravenózna hemodóza a použitie sorbentov, ako je aktívne uhlie a polysorbát, sú súčasťou detoxikačnej terapie. Používanie liekov sa odporúča 2 hodiny pred jedlom.

Vonkajšie prostriedky

Ako vonkajšie prostriedky použite rôzne roztoky obsahujúce roztoky:

 1. dioksidina;
 2. manganistan draselný;
 3. kyselina boritá a iné.

Priraďte masť z mokrého ekzému so steroidnými hormónmi, ako aj krémy obsahujúce triderm a akryderm.

fyzioterapia

Aplikujte také fyzioterapeutické metódy ako ožarovanie ultrafialovými lúčmi, slnečné kúpele, selektívnu fototerapiu a fonoforézu (pridajte antihistaminiká).

Ľudové opravné prostriedky

Nie všetky moderné lieky môžu pacienta ochrániť pred ochorením.

Ale časovo testované ľudové prostriedky pomôžu s týmto problémom:

 • pleťové vody z oleja z rakytníka alebo rakytníka a uhoriek;
 • teplé kúpele s prídavkom ďateliny, borovice, čučoriedky, harmančeka, plantain. Alebo éterické oleje z čajovníka, pelargónie alebo levandule (táto metóda je vhodná na liečbu mokrého ekzému na nohách);
 • vápno (na varenie potrebujete 100 gramov vápna a 100 gramov vody). Ochuďte zmes pri nízkej teplote až do varu. Trvať na tom, vychladnúť, vyčerpať. V zmesi v pomere 1: 1 pridajte olivový olej a rozložte hmotnosť na infikovanú kožu.

Výskyt ekzému na nohách je podobný priebehu ochorenia na rukách. Priraďte obe sedatíva a rôzne roztoky roztokom bóru alebo dechtu.

Na namočenie chodidiel sa neodporúča, ale je možné ošetriť pomocou poschodí pridaním roztoku borovice alebo dubovej kôry.

Nasledujúce metódy sú populárne:

 • rošte surové zemiaky bez odstránenia šupky. Použitú látku použite ako mlieko. Aplikujte na postihnuté miesta na nohách a každú pár hodín striedajte strúhané zemiaky;
 • Čajovú lyžičku síry a čajovú lyžičku vazelíny kombinovať, miešať, nalejte vodu a varte 10 minút. Potom ochlaďte a namažte ohniská ochorenia;

Čo je vazomotorická rinosinusitída? Pozrite sa tu.

Vplyv životného štýlu na vývoj choroby

Dôvody vedúce k tomuto ochoreniu sme uvažovali vyššie. Ak budete naďalej viesť nezdravý životný štýl, byť pod stresom, úzkosťou alebo depresiou, nebude vám pomôcť žiadna liečba, ani medikamentózna ani ľudová metóda.

Preto, aby bola predpísaná liečba úspešná, je potrebné:

 1. radikálne zmeniť rutinu svojho dňa;
 2. jesť zdravé jedlo;
 3. zbaviť sa zlých návykov;
 4. zmeniť negatívny priebeh ich myšlienok.

Posledný, bez pomoci psychológa, je ťažké dosiahnuť.

Niektorí pacienti sú liečení touto chorobou bez toho, aby zmenili svoj životný štýl. Ale antibiotiká im v tom pomáhajú.

Takíto ľudia sú na krátku dobu vyliečení. Po chvíli sa choroba znova vracia a získava chronickú fázu.

diéta

Správna výživa podporuje rýchle zotavenie, zníženie akútnej formy a rýchly výskyt remisie. Jedzte len varené alebo beztukové jedlo.

Tu je približná výživa pacienta:

 • polievka na mäso alebo rybie vývar;
 • varené alebo parené mäso;
 • pohánka, ovsená vňať, jačmenná kaša. Obsahujú veľa vitamínov a mikrominerálov;
 • také výrobky z kyslého mlieka ako kefír, kvasené pečené mlieko, tvaroh, jogurt;
 • fazuľa (účinný prostriedok pre smútočné ekzém), kapusta, repa, uhorka, cuketa, mrkva (bohaté na vitamíny A, B1, PP);
 • hlávkový šalát, okurka, rutabaga. Táto zelenina je bohatá na vitamín C, jód a železo;
 • voda, mlieko, ovocné šťavy.

Nejezte slané, mastné, korenené jedlo. Je potrebné upustiť od údenín, cesnaku, kečupu, majonézy.

Múka, cestoviny, ako aj sladkosti sú tiež zakázané.

Citrus, ananás, pomaranč, kivi, sa neodporúča. Z zemiakov, bohatých na škrob, je lepšie sa zdržať hlasovania.

Nemôžete piť čaj a kávu.

Pri akútnej forme mokrého ekzému je lepšie vylúčiť používanie bobúľ, ako sú maliny, horský popol, egreše.

prevencia

A čo je najdôležitejšie, je to:

 • dodržiavať hygienu tela;
 • nezabudnite sledovať tráviaci trakt a telesnú teplotu;
 • nedovoľte, aby sa telo prehrilo;
 • Neprejírejte;
 • nemôžeš jesť príliš veľa;
 • alkoholu a tabaku;
 • potraviny pacienta musia byť bohaté na všetky potrebné minerály a vitamíny. Čo jesť, je napísané v predchádzajúcom odseku.

Pre prevenciu je potrebné liečiť akékoľvek prejavy vyrážky na tele včas.

Nesprávna taktická liečba len zhorší ochorenie alebo spôsobí vznik mokrého ekzému.

Aby nedošlo k zhoršeniu, ako aj k preventívnemu účelu, vykonajte nasledujúce kroky:

 • dávať pančuchy alebo ponožky z bavlny (v žiadnom prípade nepoužívať vlnu, syntetické výrobky);
 • ktoré majú antialergické vlastnosti.

Pacient musí vylúčiť z jeho životného stresu, dodržiavať diétu, vyhnúť sa zraneniu nohy.
S komplexným prístupom ochorenie zmizne v krátkom čase. Liečba by sa však mala vykonávať pod dohľadom špecialistov.

Ako rozmazanie na lícach na dieťa? Prečítajte si viac.

Ako sa suchý ekzém prejavuje na rukách? Kliknite tu pre bližšie informácie.

Metódy liečenia mokrého ekzému sa veľmi líšia od iných prejavov tejto choroby.

Všetko, čo sa vyžaduje od chorých:

 • dodržiavať režim;
 • strava;
 • dodržiavajte všetky pokyny lekára a nevykonávajte samoliečbu.

Ľudové lieky sú účinné a dobré, ak idú ako prídavok k predpísanej liečbe.

Nemôžete začať chorobu: začínajúc akútnou formou, rýchlo sa dostáva do chronickej. A vyliečiť ekzém bude oveľa zložitejšie.

Mokrý ekzém na liečbe nôh

Hydratačný ekzém je ochorenie kože charakterizované vyrážkou s vezikulmi plnenými tekutinou, začervenaním, opuchom. Často mokrý (mokrý) alebo pravý ekzém ovplyvňuje ruky a nohy. Na nohách sa vyrážky objavujú častejšie na vnútorných stranách kolená. Podobný druh ekzému je najťažšie liečiť. Choroba nie je nákazlivá.

Všeobecné odporúčania

Často ochorenie kože je vyvolané inými zdravotnými problémami. Pre kožné ekzémy rizikovými faktormi sú endokrinné ochorenia, ochorenia obličiek, poruchy trávenia, parazity, nervové poruchy nevylieči ohniska nákazy (pokazené zuby, zápal mandlí, stomatitída). Pred liečbou ekzému je potrebné povedať rozlúčku s uvedenými patológiami.

Choroba sa vyvíja hlavne kvôli kontaktu s alergénom. Preto by pacienti s ekzémami na nohách mali sledovať svoj vlastný spôsob života. Prevencia vzniku ochorenia, predchádzanie exacerbácii, ukazuje:

 • Zabráňte kontaktu s látkami, ktoré spôsobujú alergickú reakciu: detergenty, kozmetické prípravky, parfumy;
 • kovy, ktoré sú často alergické (chróm a nikel, zahrnuté v zliatinách šperkov, spony na oblečenie, topánky);
 • zdržať sa tabaku a alkoholu, najmä v čase exacerbácie;
 • nosiť oblečenie z prírodných tkanín;
 • opustiť vlnené alebo kapronové alebo syntetické ponožky, nohavice v prospech bavlny;
 • vyhnúť sa silnému potenia;
 • vyhnúť sa nervovému napätiu;
 • pravidelne čistite dom.

Keď sa mokrý ekzém na nohách neodporúča na mokré zasiahnutie postihnutých oblastí. Ak sa spojila mikrobiálna infekcia, môže sa umyť s mydlom bez farbiva alebo prísad do príchuti.

Určite príčinu vzniku mokrého ekzému na nohách môže lekár dermatológ. Lekár predpíše liečbu vhodnú pre konkrétneho pacienta v konkrétnom prípade, liečba ekzému je predpísaná komplexným spôsobom. Medzi lekárske opatrenia patrí odstránenie príčiny ochorenia, vnútorná a vonkajšia liečba drogami, strava, fyzikálna liečba a prevencia exacerbácií.

Konzultácia s dermatológiou

liečenie

Ekzém - ochorenie alergickej povahy, dôležitou súčasťou liečby je príjem antihistaminík. Najčastejšie používané moderné drogy druhej alebo tretej generácie, niekedy 1 generácia, závisia od odolnosti voči pacientovi. Je lepšie injekčne aplikovať lieky intravenózne. Na elimináciu intoxikácie sú sorbenty (enterosgel, polysorbent, aktívne uhlie) predpísané vnútorne, hemodiázy intravenózne.

Pri ekzémoch sa odporúčajú lieky na zníženie citlivosti, ktoré znižujú alergickú reakciu. Medzi tieto činidlá patrí glukonát vápenatý a chlorid vápenatý. Roztok 5-10 ml chloridu vápenatého v 100 až 200 ml soľného roztoku sa intravenózne kvapká. Chlorid vápenatý sa nesmie podávať intramuskulárne - podobné podanie môže viesť k abscesu a nekróze svalov v mieste vpichu. Glukonát vápenatý sa podáva intravenózne alebo intravenózne do tabliet. Podobné pôsobenie má urotropín a tiosíran sodný.

Priraďte protizápalové lieky, napríklad kortikosteroidy, používané pri závažnom alebo dlhodobom priebehu ochorenia, keď zvyšné prostriedky nepomáhajú. Medzi tieto lieky - prednizolón a dexametazón. V miernych prípadoch sa používajú nesteroidné protizápalové lieky:

Ak sa spojí infekcia, predpisujú sa antibiotiká. V závažných prípadoch sa používajú cytostatiká, ktoré potláčajú reakciu imunitného systému, diuretiká. Pre korekciu imunitného systému predpísané imunomodulátory: tsikloferon, polioksidony nukleinat sodný, kombinácia vitamínov A a E, aloe extrakty Echinacea ako výstužné - vitamínov B, A, E a C.

Pri liečbe mokrého ekzému je dôležitý systematický prístup. Zníženie kožných prejavov je dôležité, aby sa zabezpečil tráviaci systém. Preto sú predpísané enzýmy (festál, pankreatín, mezim). Enzýmové prípravky trvajú niekoľko mesiacov. Pri dysbakterióze sa odporúča bififormná, linexová, hilak forte. Zlepšite gastrointestinálne produkty.

Výzva na ekzém alebo zhoršenie stavu pacienta je schopná stresu, často s namáčaním ekzému predpísať sedatíva a antidepresíva. Preferované rastlinné prípravky, ktoré nie sú návykové, na báze valeriánov, ľubovníka bodkovaného a rastlín, ktoré majú sedatívny účinok.

Ekzém vyžaduje komplexnú liečbu. Lekár si pre konkrétny prípad zvolí najvhodnejšie.

Lokálne určené antiseptické pleťové vody:

 • 2% roztok kyseliny boritej;
 • 2% tanín;
 • dusičnan strieborný;
 • manganistan draselný;
 • sóda;
 • dimexide;
 • rezorcinol.

Keď je na mieste plačúce časti vytvorené kôru, zinok sa používa, ichtamol pasta decht navlhčený lotionu, roztoku kyseliny boritej. Použité hormonálnu masti obsahujúce kortikosteroidy (Elokim Advantan, Lokoid), spojené prostriedky (trider) lokálnymi masťami kaltsiinevrina inhibítory (pimekrolimus, Protopic) zníženie svrbenia a podráždenie. Na zmäkčenie pokožky použite salicylovú, boritú masť, krémy s ketokonazolom, Lorinden-C. Použité kvapalné Castellani, anilínové farbivá na mazanie kôr.

fyzioterapia

Okrem liekov má mokrý ekzém aj fyzioterapiu. Jeho úlohou je napraviť reakciu imunitného systému, znížiť zápal a odstrániť excitáciu nervového systému.

Ak je mokrý ekzém na nohách určený postup:

 • Elektroforéza s antihistaminikami.
 • Fototerapia - ožarovanie dlhodobo ultrafialovým žiarením. Metóda sa často používa na liečbu detí, nevyžaduje použitie fotosenzibilizujúcich liekov.
 • Laserová terapia - metóda sa používa na liečbu erózie mokrého ekzému, ožarovanie sa vykonáva infračerveným laserom s nízkou intenzitou.
 • Magnetoterapia.
 • Darsonvalization - znižuje svrbenie a vrásky.
 • PUVA terapia (PUVA - psoralén + ultrafialové A) - ultrafialové liečba fotosensitizační liečivá, psoralén. Spôsob liečenia ekzému, iných kožných ochorení. Vstup do fotosenzibilizačný nie sú všetky dobre tolerované, ale v súčasnej dobe existuje PUVA kúpeľ, kde psoralen rozpustí vo vode. Účinná liečba na ekzém zahŕňa Kontraindikácie: tehotenstvo, zvýšená citlivosť na svetlo, melanóm, afakia (neprítomnosť šošovky), závažné myokardu patológie, v ktorom sa nemôže stať dlho. Vedľajšie účinky sa vyskytujú u ľudí s čestnou kožou, pacientmi s rakovinou, kataraktom, zlyhaním obličiek.
 • Electrosleep - upokojuje nervový systém, čo je pre pacienta dobré.
 • Akupunktúra.

Keď mokrý ekzém ukazuje kúpeľnú liečbu v suchom pobrežnom prostredí. Z procedúr - kúpele so soľou, sóda, terapeutické bahno.

Diéta s ekzémom

Prirodzené, ekzém je alergické ochorenie. Zo stravy sa odporúča vylúčiť produkty, ktoré spôsobujú alergie, najmä v období exacerbácie.

Takéto produkty zahŕňajú:

 • citrusov a iných žltých a oranžových ovocia a zeleniny;
 • čokoláda, výrobky z kakaa;
 • káva;
 • med;
 • Údené produkty;
 • majonéza a kečup;
 • alkoholické nápoje.

Bez ohľadu na alergén vyvolaný ekzémom sa choroba môže liečiť stravou rastlinného mlieka: obilniny, zelená zelenina, ovocie a výrobky z kyslého mlieka.

Ľudové opravné prostriedky

Tradičné metódy liečenia ekzému sa používajú v kombinácii so zložitou liečbou, metódy by nemali byť jedinými metódami liečby. Používanie ľudových liekov je predpísané na koordináciu s lekárom.

Ľudové lieky zvyčajne zahŕňajú rastliny, ktoré majú protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Má sa používať rastliny, ktoré nie sú alergické.

Množstvo receptov, ktoré pomáhajú pri ekzémoch.

 • Bujón z vrbovej kôry - vyčistite miesto vyrážok niekoľkokrát denne.
 • Infúzia obličkovej břízy. Pohárik brezy plivne horúcu vodu, varí sa, filtruje sa. Táto infúzia vyčistite zaparené miesta. Trvanie liečby - dva týždne.
 • Krémy zo surových zemiakov, ktoré sa tretia na strúhadle spolu s kôrou. Zemiaková hmota je zabalená v utierke a nanesená na miesta vyrážok, ktoré sa menia každé dve hodiny.
 • Krémy z infúzie zmesi koreňa čakanky, plazivého tymiánu a chemického harmančeka - dve polievkové lyžice každá pre dve poháre vriacej vody, trvať na 30 minút. Chladené infúzne použitie pre pleťové vody.
 • Mokré miesta sú posypané múkou z riečnych škrupín.

Na liečbu ekzému bolo úspešné, je potrebný systematický prístup. Pri prvých príznakoch mokrého ekzému je potrebné poradiť sa s dermatológiou, je ľahšie liečiť chorobu, až kým patológia neprejde do chronickej formy. Liečba mokrého ekzému vyžaduje od pacienta podstúpiť liečbu, dodržiavať stravu a revidovať životný štýl, aby sa odstránili faktory, ktoré môžu spúšťať návrat choroby.

Mokrý ekzém je choroba napriek zdanlivo neškodnému, vyžadujúcu dlhodobú a plánovanú liečbu. Na zotavenie musí pacient radikálne zmeniť svoje návyky a životný štýl.

A to vždy spôsobuje nepohodlie človeka a nespokojnosť. Vyžaduje si vymenovanie najefektívnejších a najdrahších spôsobov, ako sa zbaviť symptómov v krátkom čase.

Ale ani najnovšie lieky nemôžu pomôcť pacientovi, ak nedodržiava základnú stravu a nemôže sa vzdať zlých návykov.

Koniec koncov, táto patológia spôsobuje veľa dôvodov. Identifikácia je potrebná, trvá dlho a veľa skúšok.

Preto musíte liečiť ekzém komplexným spôsobom. Terapia by mala neutralizovať alergény, ktoré postihujú telo.

Najskôr lekár určí stravu, ktorá neobsahuje:

 1. sladkosti;
 2. čokoláda;
  niektoré bobule (ktoré z nich uvažujeme nižšie);
 3. údené produkty;
 4. soľ;
 5. korenené jedlá.

Jedzte ľahké jedlá:

 • obilniny;
 • paradajkové kotlety;
 • šťavy;
 • fermentovaných mliečnych výrobkov.

Foto: Chronická forma

dôvody

Pri vzniku tejto patológie zohráva hlavnú úlohu:

 1. dedičný;
 2. infekčné;
 3. metabolická;
 4. endokrinných faktorov.

Ľudia trpiaci touto chorobou sa objavujú:

 • nedostatok imunoglobulínov;
 • zvyšuje počet B-lymfocytov;
 • a T-lymfocyty, naopak, klesá.

Dlho je známe, že mokrý ekzém je spôsobený poklesom imunity, čo vedie k alergiám a zápalu.

Tu sú najčastejšie príčiny tejto patológie:

 • zdôrazňuje nervovú depresiu, úzkosť;
 • hypertyreóza;
 • gastritída, vredy a iné gastrointestinálne ochorenia;
 • diabetes mellitus;
 • dedičných faktorov;
 • chronických infekcií.

príznaky

Na začiatku ochorenia svedčia:

 1. vyčnievajúce červené oblasti s rozptýlením malých drobivých prvkov;
 2. s neopatrným pohybom, vyrážkou sa otvorí a vzniknú erózie, ktoré uvoľňujú exsudát.

Táto látka je hlavnou príčinou vzniku lézií. Po chvíli sú vyrážkové elementy pokryté kôrou.

Jedna lézia môže obsahovať kosti aj vezikuly. Vyrážka je vždy sprevádzaná svrbením a neurotickými poruchami, napríklad poruchou spánku.

Ak nedodržíte svoje zdravie a nevyvíjate úsilie o liečbu tejto choroby, táto patológia nadobudne chronickú fázu:

 1. pokožka sa stáva hustejšia v miestach infekcie, jej farba sa zmení na modro-červenú;
 2. koža sa stáva šupinatá;
 3. V tomto prípade má pacient príznaky akútneho zápalu (teplota, intoxikácia tela);
 4. chronická fáza choroby nemusí trvať mnoho rokov;
 5. a po zmiznutí špinavých prvkov na pokožke ostávajú pigmentované škvrny. Ale oni, po chvíli, prejdú.

Foto: Charakteristická vlhkosť

diagnostika

Iba lekár môže diagnostikovať túto chorobu. Nerobte to sami.

Odoberanie vzorky z pokožky (lekár aplikuje kvapky alergénu na vnútornú stranu predlaktia) určuje pozitívnu alebo negatívnu reakciu (edém alebo vezikuly) za 24 hodín.

Stále sú stále opracované vzorky. Doktor porušuje integritu pokožky a na exponovanú oblasť používa alergén. Reakcia tela, ako v prvom prípade, bude jasná po niekoľkých desiatkach hodín.

Video: Odporúčania lekára

Metódy liečenia mokrého ekzému

Ak má choroba akútnu formu, použite antihistaminiká prvej generácie (prometazín). Ak účinok chýba, lieky druhej a tretej generácie (cetirizín, lorardidín) vstupujú do hry.

Liečba ekzému namočenia na rukách sa vykonáva pomocou mlieka, ktoré boli predtým impregnované tanínom a resorcinolom.

Ak choroba prekonala aj infekčnú formu, pacient podstúpi antibiotickú liečbu (systémovú alebo lokálnu).

Keď zápalový proces ustúpi, pacientovi sa podá fyzioterapeutická liečba.

Pacient podstúpi také metódy ako:

Pacient si vyžaduje prísne dodržiavanie stravy, starostlivé dodržiavanie každodennej rutinnej a včasnej starostlivosti o postihnuté oblasti ekzému.

Vo zvlášť zanedbaných prípadoch sú predpisované glukokortikoidné látky.

Schéma farmakoterapie

Umývateľný ekzém sa lieči lokálnymi a systémovými liekmi. Pozrime sa na to bližšie.

Konajú v takých smeroch, ako sú:

 • znížená citlivosť na alergén;
 • zníženie intoxikácie;
 • zníženie zápalu;
 • posilnenie stien krvných ciev;
 • zmeny v gastrointestinálnom trakte;
 • symptomatická, antibakteriálna a sedatívna liečba.

deintoxication

Intravenózna hemodóza a použitie sorbentov, ako je aktívne uhlie a polysorbát, sú súčasťou detoxikačnej terapie. Používanie liekov sa odporúča 2 hodiny pred jedlom.

Vonkajšie prostriedky

Ako vonkajšie prostriedky použite rôzne roztoky obsahujúce roztoky:

 1. dioksidina;
 2. manganistan draselný;
 3. kyselina boritá a iné.

Priraďte masť z mokrého ekzému so steroidnými hormónmi, ako aj krémy obsahujúce triderm a akryderm.

fyzioterapia

Aplikujte také fyzioterapeutické metódy ako ožarovanie ultrafialovými lúčmi, slnečné kúpele, selektívnu fototerapiu a fonoforézu (pridajte antihistaminiká).

Ľudové opravné prostriedky

Nie všetky moderné lieky môžu pacienta ochrániť pred ochorením.

Ale časovo testované ľudové prostriedky pomôžu s týmto problémom:

 • pleťové vody z oleja z rakytníka alebo rakytníka a uhoriek;
 • teplé kúpele s prídavkom ďateliny, borovice, čučoriedky, harmančeka, plantain. Alebo éterické oleje z čajovníka, pelargónie alebo levandule (táto metóda je vhodná na liečbu mokrého ekzému na nohách);
 • vápno (na varenie potrebujete 100 gramov vápna a 100 gramov vody). Ochuďte zmes pri nízkej teplote až do varu. Trvať na tom, vychladnúť, vyčerpať. V zmesi v pomere 1: 1 pridajte olivový olej a rozložte hmotnosť na infikovanú kožu.

Výskyt ekzému na nohách je podobný priebehu ochorenia na rukách. Priraďte obe sedatíva a rôzne roztoky roztokom bóru alebo dechtu.

Na namočenie chodidiel sa neodporúča, ale je možné ošetriť pomocou poschodí pridaním roztoku borovice alebo dubovej kôry.

Nasledujúce metódy sú populárne:

 • rošte surové zemiaky bez odstránenia šupky. Použitú látku použite ako mlieko. Aplikujte na postihnuté miesta na nohách a každú pár hodín striedajte strúhané zemiaky;
 • Čajovú lyžičku síry a čajovú lyžičku vazelíny kombinovať, miešať, nalejte vodu a varte 10 minút. Potom ochlaďte a namažte ohniská ochorenia;

Vplyv životného štýlu na vývoj choroby

Dôvody vedúce k tomuto ochoreniu sme uvažovali vyššie. Ak budete naďalej viesť nezdravý životný štýl, byť pod stresom, úzkosťou alebo depresiou, nebude vám pomôcť žiadna liečba, ani medikamentózna ani ľudová metóda.

Preto, aby bola predpísaná liečba úspešná, je potrebné:

 1. radikálne zmeniť rutinu svojho dňa;
 2. jesť zdravé jedlo;
 3. zbaviť sa zlých návykov;
 4. zmeniť negatívny priebeh ich myšlienok.

Posledný, bez pomoci psychológa, je ťažké dosiahnuť.

Niektorí pacienti sú liečení touto chorobou bez toho, aby zmenili svoj životný štýl. Ale antibiotiká im v tom pomáhajú.

Takíto ľudia sú na krátku dobu vyliečení. Po chvíli sa choroba znova vracia a získava chronickú fázu.

diéta

Správna výživa podporuje rýchle zotavenie, zníženie akútnej formy a rýchly výskyt remisie. Jedzte len varené alebo beztukové jedlo.

Tu je približná výživa pacienta:

 • polievka na mäso alebo rybie vývar;
 • varené alebo parené mäso;
 • pohánka, ovsená vňať, jačmenná kaša. Obsahujú veľa vitamínov a mikrominerálov;
 • také výrobky z kyslého mlieka ako kefír, kvasené pečené mlieko, tvaroh, jogurt;
 • fazuľa (účinný prostriedok pre smútočné ekzém), kapusta, repa, uhorka, cuketa, mrkva (bohaté na vitamíny A, B1, PP);
 • hlávkový šalát, okurka, rutabaga. Táto zelenina je bohatá na vitamín C, jód a železo;
 • voda, mlieko, ovocné šťavy.

Nejezte slané, mastné, korenené jedlo. Je potrebné upustiť od údenín, cesnaku, kečupu, majonézy.

Múka, cestoviny, ako aj sladkosti sú tiež zakázané.

Citrus, ananás, pomaranč, kivi, sa neodporúča. Z zemiakov, bohatých na škrob, je lepšie sa zdržať hlasovania.

Nemôžete piť čaj a kávu.

Pri akútnej forme mokrého ekzému je lepšie vylúčiť používanie bobúľ, ako sú maliny, horský popol, egreše.

prevencia

A čo je najdôležitejšie, je to:

 • dodržiavať hygienu tela;
 • nezabudnite sledovať tráviaci trakt a telesnú teplotu;
 • nedovoľte, aby sa telo prehrilo;
 • Neprejírejte;
 • nemôžeš jesť príliš veľa;
 • alkoholu a tabaku;
 • potraviny pacienta musia byť bohaté na všetky potrebné minerály a vitamíny. Čo jesť, je napísané v predchádzajúcom odseku.

Pre prevenciu je potrebné liečiť akékoľvek prejavy vyrážky na tele včas.

Nesprávna taktická liečba len zhorší ochorenie alebo spôsobí vznik mokrého ekzému.

Aby nedošlo k zhoršeniu, ako aj k preventívnemu účelu, vykonajte nasledujúce kroky:

 • dávať pančuchy alebo ponožky z bavlny (v žiadnom prípade nepoužívať vlnu, syntetické výrobky);
 • ktoré majú antialergické vlastnosti.

Pacient musí vylúčiť z jeho životného stresu, dodržiavať diétu, vyhnúť sa zraneniu nohy.
S komplexným prístupom ochorenie zmizne v krátkom čase. Liečba by sa však mala vykonávať pod dohľadom špecialistov.

Metódy liečenia mokrého ekzému sa veľmi líšia od iných prejavov tejto choroby.

Všetko, čo sa vyžaduje od chorých:

 • dodržiavať režim;
 • strava;
 • dodržiavajte všetky pokyny lekára a nevykonávajte samoliečbu.

Ľudové lieky sú účinné a dobré, ak idú ako prídavok k predpísanej liečbe.

Nemôžete začať chorobu: začínajúc akútnou formou, rýchlo sa dostáva do chronickej. A vyliečiť ekzém bude oveľa zložitejšie.

Mokrý ekzém Ide o idiopatickú, neinfekčnú chorobu kože, ktorá sa vyznačuje ostrým nástupom s ťažkým bolestivým svrbením a zápalom. Choroba sa vyskytuje v mnohých vonkajších a vnútorných faktoroch. Úlohou dermatológa je pochopiť príčinu ekzému v čase.

Najviac ohrozené osoby sú:

 • dedičnosť;
 • stres;
 • porušenie imunitného systému;
 • hormonálne poruchy;
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • alergie;
 • vystavenie nepriaznivému prostrediu.

Vyjasnenie príčiny vyrážky na pokožke umožňuje vykonávať účinnú liečbu mokrého ekzému na rukách. Pre mokrý ekzém sa vyznačuje lokalizáciou na vonkajšej strane, záhybmi rúk, chodidiel. Najčastejšie sú ruky postihnuté nechtami.

Liečba mokrého ekzému na rukách modernými metódami zaručuje úplné odstránenie bolestivého ochorenia kože.

Na fotografii: ako vyzerá mokrý ekzém.

Príznaky mokrého ekzému

Mokrý ekzém má charakteristické rozdiely od iných druhov vzoriek. Mokrý ekzém je charakterizovaný akútnym začiatkom bez akútnych vyrážok na rukách alebo nohách. Miesta porážky nemajú jasnú hranicu, napučiavajú. Bubliny sa čiastočne premenili na pustuly, mokré oblasti kvôli hojnému vypúšťaniu seróznej tekutiny.

Choroba začína bežnými príznakmi akéhokoľvek druhu ekzému. Nesprávna, predčasná liečba mokrého ekzému na nohách spôsobuje vznik komplikácií s následným prechodom do chronickej fázy.

Prvé príznaky ekzému na pokožke

 • nesnesiteľné svrbenie;
 • začervenanie;
 • lúpanie;
 • opuch;
 • krvácanie prasklín;
 • veľa malých papuliek;
 • bolestivá kôra po otvorení papuly.

Je dôležité čo najskôr konzultovať špecialistov o pomoc. Samošetrenie mokrého ekzému môže viesť k komplikáciám, v budúcnosti je ťažké podľahnúť účinku liekov.

Ako a čo liečiť mokrý ekzém

Spôsoby, ako sa tento problém zbaviť veľa. Je však oveľa jednoduchšie zabrániť vývoju choroby prostredníctvom preventívnych opatrení. Je obzvlášť dôležité, aby to urobili ľudia, ktorí sú ohrození. Zabráňte kontaktu s možnými alergénmi. Posilniť imunitný systém tela, pohybovať sa viac. Chráňte pokožku pred účinkami chemických látok na použitie v domácnosti, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami. Použite hydratačné krémy.

Ak nemôžete zabrániť chorobe, potrebujete kontaktovať dermatológov. Skúsený lekár rýchlo zistí problém a správne diagnostikuje. Pri návšteve kancelárie by mal špecialista skúmať kožu a počúvať sťažnosti. Vykonajte niekoľko testov, aby ste zistili príčinu podráždenia pokožky. Pri ekzéme je zdrojom alergénu. Lekár uloží údajný alergén na kožu. Pozitívna reakcia potvrdí odhady, umožní im určiť správnu liečbu.

Moderné lieky dokážu úplne vyliečiť mokrý ekzém. K dnešnému dňu je tradičnou metódou liečba mastimi. V počiatočnom štádiu sa aplikujú masti na báze steroidov. Nehormonálna masť z mokrého ekzému s pravidelným používaním odstraňuje nepríjemné svrbenie, suchosť, urýchľuje hojenie trhlín, rany.

Najefektívnejšie masti z namáčania ekzému:

 • Skin-Cap;
 • Radevit;
 • Dermasan;
 • Aurobin;
 • Zinková masť;
 • Salicylová masť.

Pri namočení eczema masť bude fungovať, čím sa eliminuje provokačný faktor. Pri dodržiavaní hygieny pokožky používajte hypoalergénne látky. Vylúčte z potravy potraviny spôsobujúce alergie. Nebuď nervózny. Nezakrývajte aplikovanú masť handrou alebo obväzom.

Okrem toho je potrebné akceptovať:

 • antihistaminikum. Suprastin, Claritin, Zirtek;
 • sedatíva, sedatíva. Glycín, valeriánový extrakt;
 • na stimuláciu, podporu imunitných vitamínov, minerálov, mikroelementov.

Ako na liečbu mokrého ekzému v chronickej fáze? Liečba mokrého ekzému na rukách v chronickej fáze vyžaduje použitie hormonálnych liekov.

Hormonálne masti:

Hormonálne masti predpisujú lekár prísne, spoliehajúc sa na dávku hormónov obsiahnutých v masti. Lieky majú kontraindikácie. Naneste krátky čas a postupne znižujte dávku. Liečba je sprevádzaná sekundárnou infekciou, predpisujú sa antifungálne antibakteriálne látky. Fototerapie. Liečba mokrého ekzému na nohách sa vykonáva presne rovnako ako na rukách.

Alternatívna medicína na pomoc

Liečba namáčacieho ekzému s ľudskými prostriedkami je možná až po konzultácii s lekárom. Gadgets, domáce krémy, odvar bude účinná iba v počiatočnom štádiu vývoja choroby.

 • Recept číslo 1. Od staroveku ľudia vedia o užitočných, liečivých vlastnostiach medu. Pri podráždení pokožky odstráni krém prírodných zložiek svrbenie, zápal a zvlhčenie pokožky.

Pozor prosím! Krém nemožno použiť pri tvorbe mokrých rán, prítomnosť hnisu. Je zakázané alergie na med a jeho výrobky.

Vo vodnom kúpeli roztopte 30 gramov včelieho vosku a nalejte 220 mililitrov olivového oleja. Miešajte, odstráňte z tepla, trochu vychladnúť. Potom pridajte 100 gramov tekutého medu, kapsule vitamínu E, 60 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja. Dobre premiešajte a nalejte do nádoby s vekom. Cool, môžete použiť včelí vosk.

 • Recept číslo 2. Zaujímavý recept pre milovníkov domácej vegetácie. Len málo ľudí vie o výhodných vlastnostiach rastliny yucca. Yucca je ako malá palma, listy obsahujú antialergické, protizápalové látky. Lotion z listov nahradí kortikosteroid, hormonálnu drogu predpísanú pre ekzém.

Odrezať niekoľko veľkých, zdravých lístia. Rozdrviť, nalejte pohár studenej vody. Preveďte do varu, potom varíme počas strednej teploty 30 minút. Chladné, napnite gázu. Stlačte listy vľavo v gáze. Na zvlhčenie v bujóne sterilná gázová bandáž zložená v niekoľkých vrstvách. Aplikujte na postihnutú pokožku. Zmeňte krém na každých desať minút. Postup sa vykonáva tridsať minút tri, štyrikrát denne.

 • Recept # 3. Je užitočné vykonať soľné kúpele, keď sa zistí prvé príznaky ekzému. Riešenie morskej soli bude suché papuly, odstrániť podráždenie, svrbenie. Rozpustite soľ, ako je uvedené na obale. Vezmite si kúpeľ desať minút trikrát týždenne. Mokrý ekzém na nohách ošetrený soľným roztokom? Ak sa na nohách vyskytne lézia, môžete raz denne užívať kúpele. Prítomnosť otvorených rán spôsobuje pálenie, nepríjemné pocity. Podobne aj pre ruky. Po kúpe nie je potrebné opláchnuť roztok.
 • Recept číslo 4. Tento nástroj je od dávnych čias známy od starých rodičov. Tento proces je namáhavý, dlhý, ale účinný a rozpočtový. Bude to trvať desať vajec nevyhnutne stearická, biela, neomietnená sviečka, kovové sitko. Vajajte všetky vajcia tvrdo. Oddeľte žĺtky. Ak chcete zapáliť sviečku, nad ohňom udržať sitko s jedným žĺtkom. Zber tekutiny, ktorá sa má oddeliť, do misy. S desiatimi žĺtkami sa vytvorí dostatok zázračnej kvapaliny na vytvorenie emulzie. Aplikujte pleťové mlieko na postihnuté miesto. Zmeňte jedenkrát za dva dni na jeden týždeň.
 • Recept číslo 5. Kompresie z odvaru na báze harmančeka, nechtíka, šalvie. Bylinné látky bylín, uvoľnené do odvaru, zmierniť zápal, alergie, upokojiť podráždenú pokožku. Nalejte viac ako dvadsať gramov heřmánek kvety, nechtíka, šalvia s vriacou vodou. Trvajte na termosky, až kým teplota pre pokožku nie je pohodlná. Na postihnutú oblasť používajte kompresiu dvakrát trikrát týždenne trikrát denne.
 • Recept číslo 6. Kúpele z odvaru borovicovej ihly, kužeľov, rašeliny, pelargónie. Suchá tráva a borovice štyridsať gramov tepla vo vodnom kúpeli v litre vody. Priveďte do varu. Ponorte ruky alebo nohy do vývaru pri teplote 36 ° C.

Počas liečby sa vyhýbajte tvorbe vešiakov, inak sa k nim pripojí sekundárna infekcia. Mokrý ekzém, ktorého liečba je potrebná iba pri príjme sorbentov, čistením čriev. Sorbenty vylučujú toxíny, alergény z tela, zvyšujú účinnosť liečby liekmi, ľudovými prostriedkami. Najbezpečnejšie a prístupnejšie je aktívne uhlie. Uhlie sa odoberá z výpočtu 1 gram na kilogram telesnej hmotnosti. Dávka bola rozdelená do troch dávok. Pite dve hodiny pred jedlom s veľkým množstvom vody. Po užití aktívneho uhlia nemôžete piť ďalšie drogy počas dvoch hodín. Trvanie prijatia počas liečby ekzému.

Ak nájdete v texte chybu, oznámte nám to. Ak to chcete urobiť, jednoducho zvýraznite text s chybou a kliknite naň Shift + Enter alebo jednoducho kliknite tu. Ďakujem veľmi pekne!

Ďakujeme za upovedomenie o chybe. V blízkej budúcnosti budeme riešiť všetko a stránka bude ešte lepšia!

Kožné ochorenia sa v našich časoch vyskytujú pomerne často z rôznych dôvodov, a to tak u dospelých, ako aj u veľmi malých detí. Jedna z vážnych chorôb je zatienená, dáva veľa nepríjemných pocitov a zaobchádza sa docela ťažko.

Mokrý ekzém je nezávislé ochorenie, pri ktorom sa na koži vyvíja charakteristická kožná erózia naplnená sérovou tekutinou. Najčastejšie sa choroba vyskytuje na jar a na jeseň, keď dochádza k oslabeniu imunity, ako aj k zvýšeniu vlhkosti prostredia.

dôvody

Hlavným dôvodom vzniku mokrého ekzému je porucha v imunitnom systéme, slabá imunita. Začatie patológie môže tiež spôsobiť poruchy endokrinného systému a neurologické ochorenia. Presná a jedinečná príčina ochorenia sa zvyčajne nevyvoláva, pretože mokrý ekzém sa vždy vyskytuje na pozadí viacerých negatívnych faktorov.

Zvážte hlavné príčiny ochorenia:

Ekzém na nohách

 • Dedičná predispozícia;
 • Diabetes mellitus;
 • Patológia endokrinnej žľazy;
 • Problémy s črevom;
 • Stres, depresia, nadmerná práca v práci, nedostatok spánku;
 • Infekčné ochorenia kože, častá trauma koža;
 • Alergické reakcie;
 • Neustály kontakt s chemikáliami vrátane chemikálií pre domácnosť.

Ak osoba má v rodinnej anamnéze atopickou dermatitídou, rovnako ako neustále vystavení chemikáliám alebo často nervózny, zle živené a udržiaval pasívne životný štýl, má všetky šance na jeden deň sa stretávajú s plačom ekzém.

Z dôvodu vplyvu negatívnych faktorov imunitný systém neprimerane reaguje na podnety a snaží sa ich odstrániť. V tomto prípade je koža poškodená, jej obnova a rast sú narušené a krvná plazma začína vstupovať do medzibunkového priestoru, takže sa objavujú charakteristické vyrážky.

Zvyčajne vyrážka neobmedzuje priebeh ochorenia, pretože celý organizmus trpí poruchou imunity. V dôsledku toho sa na pozadí ekzému stávajú iné chronické ochorenia zhoršené, môžu sa pripojiť rôzne infekcie, pretože imunita nie je dostatočne silná na ochranu tela pred patogénmi.

Existujú 4 typy mokrého ekzému:

 • Mikrobiálna látka je spojená so zápalovým procesom na koži, keď mikroorganizmy vstupujú cez mikrotrhlinky alebo rany do vrstiev kože. Môžu to byť baktérie, rovnako ako rôzne huby.
 • Profesionál sa objavuje u ľudí, ktorí neustále pracujú so škodlivými látkami a fyzickými dráždivými látkami. Môžu to byť čistiace prostriedky, lekárnici, chemickí pracovníci, lekári, rovnako ako ľudia, ktorých pokožka je neustále vystavená zraneniam, účinky suchého a prašného vzduchu.
 • Seborrheic spojené s porušením mazových žliaz, vyrážka v tomto prípade sú umiestnené len v oblastiach, kde je vlasy, to znamená, že na chodidlách alebo dlaniach seboroickej dermatitídy nemôže objaviť. Ochorenie zvyčajne vychádza z húb, na ktoré sa objavuje imunitná reakcia.
 • Skutočný ekzém je najťažší a bolestivý a vzniká z viacerých dôvodov. S skutočným ekzémom sú príznaky dostatočne závažné a pľuzgiere sú rýchlo otvorené, bolestivé rany zostávajú. Okrem toho skutočný ekzém rýchlo prechádza do chronickej formy, ktorá nie je charakteristická pre iné typy mokrého ekzému.

deti

Často sa vyskytuje mokrý ekzém u dojčiat, zvyčajne v dôsledku alergickej reakcie. Ak chcete vyprovokovať chorobu, môže dieťa konzumovať sladké, napríklad med, mliečny vzorec, rovnako ako neznášanlivosť na proteín kravského mlieka, použitie pečenia, mäsové bujóny.

Navyše alergické reakcie, napríklad na prach, vlnu alebo peľ rastlín, prášky na pranie a iné chemikálie pre domácnosť môžu tiež vyvolať ekzém. V niektorých prípadoch sa štepy a používanie niektorých liekov, ktorým dieťa zdedilo neznášanlivosť, sa stali veľmi jasnými.

Spravidla sa choroba ukladá už v maternici, predpokladá sa, že deti, ktorých matky trpia toxikózou, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku ekzému. Vyvolávať intoleranciu môže matka používať zakázané lieky, rovnako ako nadmerné stravovanie alergénnych potravín, napríklad citrusové plody, med, jahody.

príznaky

Príznaky mokrého ekzému

Ekzém je chronické ochorenie, vzniká pomerne prudko a prechádza niekoľkými fázami. Pozrime sa na každú z nich:

 • Najskôr na koži sú vezikuly - malé bubliny naplnené čírou tekutinou.
 • Potom sa rozstrihajú vezikuly a na ich mieste sa nachádzajú eroze.
 • Kvapalina z erózií vyteká a vytvára zmáčací povrch.
 • Potom sa vytvárajú kôry, pretože erózie začínajú hojiť.

Typicky, koniec je akútny stav sa stáva chronickou, už nedochádza bolestivé erózie, koža sa stáva hustejšie, tam sú typické škvrny, možno pozorovať tiež šúpanie, vysušenie pokožky.

Akútna stav je zvyčajne sprevádzaná svrbenie, ktoré je rozšírené po kontakte s vodou, a po otvorení vačky nastať bolesť, bolestivé praskliny sa môžu objaviť, koža sa zdá byť opuchnuté smerom von, pozorované začervenanie. Lokalizované lézie môžu nielen na nohy, ale aj na ramenách, krku, tváre, vlasovej pokožky.

liečba

Diagnóza závratného ekzému je možná len lekárom, pretože je potrebné vykonať vyšetrenie na odlíšenie ekzému od iných patológií, ako aj na odhalenie jeho typu a príčin. Za týmto účelom vykonajte rôzne kožné testy na identifikáciu alergénu alebo pôvodcu ochorenia, ktorý sa následne eliminuje.

Liečba mokrého ekzému na nohách je zvyčajne zložitá, pretože je nevyhnutná nielen na zmiernenie svrbenia a bolesti pacienta, ale aj na odstránenie príčiny ochorenia s cieľom znížiť riziko recidívy. Pacient nevyhnutne absolvuje komplexné vyšetrenie, v prípade potreby navštívi terapeuta, endokrinológ a ďalších odborníkov. To je potrebné, aby sa zbavili iných ochorení, ktoré môžu mať vplyv na imunitu.

Pacientovi sú predpísané lieky, diéta, odporúčajú dlhší oddych a snažia sa vyhnúť sa stresovým situáciám. Malo by byť zrejmé, že vo väčšine prípadov je ekzém spojený s vnútornými skúsenosťami človeka, zdôrazňuje nervy, takže je potrebné ich vylúčiť.

prípravky

Pri mokrom ekzéme sú predpísané nasledujúce lieky:

 • Antihistaminiká, napríklad Suprastin, Zirtek;
 • Sedatíva, najmä injekcie síranu horečnatého;
 • Sodík tiosíranu môže byť predpísaný na otravu chemikáliami;
 • Glukonát vápenatý znižuje vaskulárnu permeabilitu, ktorá zabraňuje vniknutiu alergénu do pokožky;
 • Antibiotiká sa môžu používať na bakteriálne infekcie, napríklad ak dochádza k hnisaniu vredov;
 • Diuretiká sú predpísané na edém, napríklad furosemid;
 • V prípade problémov s gastrointestinálnym traktom je zobrazený príjem enzýmov, napríklad pankreatín, a laxatíva sú predpísané na zápchu.
 • Trankilizéry napíšu v nervových podmienkach, pomáhajú upokojiť, normálne spať, prechádza svrbením kože.
 • Kortikosteroidy, napríklad prednizolón, sú predpísané na rýchle odstránenie bolesti a zápalu.
 • Hormonálne lieky, najmä Teriodine. Vypúšťa sa, aby urýchlil obnovenie postihnutej kože.
 • Keďže vo väčšine prípadov majú pacienti s erektilným ekzémom beriberi, lekári predpisujú vitamíny.

Nepredpisujte tabletku sami, čo môže viesť k vážnym komplikáciám.

Ľudové opravné prostriedky

V komplexe je možné použiť aj recepty národného lekárstva, ale je potrebné porozumieť tomu, že jeden ľudový prostriedok pri takejto patológii sa nedokáže riadiť, a preto aj lekárovi je potrebné zostúpiť.

Uvoľnite stav pomôže kúpeľ s upokojujúcimi bylinami, napríklad harmanček, šalvia. Heřmánkový čaj sa môže konzumovať vo vnútri, ako slabý sedatívny a protizápalový prostriedok. Dobre pomáha uzdravovať eróziu rakytníka olej, s tým musíte urobiť kompresie.

Spravidla lekári neodporúčajú používanie ľudových prostriedkov pri akútnom prípade, že sa o erózii, pretože existuje riziko poškodenia v dôsledku reakcie organizmu na bylinky, soľ alebo iné podnety.

Napájanie

Najdôležitejšou podmienkou rekonvalescencie s namáčaním ekzému na nohách je výživa. Ak osoba naďalej jesť škodlivé potraviny, alergény, potom sa choroba bude musieť liečiť veľmi dlho, takže prvá vec, ktorú musíte urobiť, je upustiť od výrobkov, ktoré môžu vyvolať vyrážky.

Tieto sladkosti, citrusové plody, červené bobule, ovocie a zeleninu, orechy, med, rovnako ako výrobky, pre ktoré je osobná neznášanlivosť. Používanie alkoholu, mastných, pikantných a slaných jedál je kontraindikované. Nemôžete jesť jedlo, ktoré obsahuje farbivá, konzervačné látky a iné chemické prísady.

Pacientom sa odporúča používať neutrálne potraviny, jedlo by malo byť varené v pare, varené alebo pečené, nesmiete silne a nepoužívajte koreniny. Je veľmi dôležité jesť veľa zelených plodov, plodiť s vitamínmi a posilniť imunitu.

prevencia

Aby ste sa vyhli mokrému ekzému, musíte sa postarať o vašu pokožku a telo ako celok. To znamená, že je správne jesť, viesť aktívny životný štýl, nekontaktovať chemikálie a prejsť lekárske vyšetrenia včas, liečiť všetky patológie.

Pracovníci škodlivých povolaní musia vždy dodržiavať bezpečnostné pravidlá, nosiť rukavice a uniformy, nezanedbávajte pravidlá. A ak osoba v rodine má ľudí trpiacich rôznymi dermatitídami, mal by sa pokúsiť vyhnúť sa kontaktu s alergénmi.

Informácie o chorobe (video)

Ak zistíte chybu, vyberte textový fragment a stlačte Ctrl + Enter.