Hlavná

Opar

Ekzém - príčiny, príznaky a liečba

Pomerne veľký počet ľudí vo svojom živote musí čeliť stavu kože, ako je ekzém. Ochorenie je veľmi nepríjemné tým, že sa prejavuje častejšie na koži otvorených oblastí tela (ruky, nohy a tvár). Proces je chronický, ktorý prebieha s obdobiami remisie a exacerbácie.

Príčiny ekzému

Skutočné príčiny ekzému nie sú k dnešnému dňu úplne pochopené, ale je isté, že v rozvoji tejto choroby hrajú dôležitú úlohu množstvo faktorov. Ekzém je rozdelený na niekoľko druhov, v závislosti od toho, čo vedie k jeho vzniku:

 1. True (idiopatickej ekzém) - druh ekzému, presná príčina, ktoré nebolo možné určiť. Predpokladá sa, že k nej dôjde, môže hrať úlohu v rôznych vnútorných a vonkajších faktorov: emocionálne a mentálne stres a trauma, vaskulárne dystónia, diabetes, ochorenia štítnej žľazy, zažívacie ochorenia systém, genetická predispozícia.
 2. Atopický ekzém - ekzém sa vyskytuje u ľudí, ktorí sú náchylní k alergickým reakciám (alergie na potraviny, peľ, zvieracia srsť), rovnako ako s rodinnou anamnézou atopických ochorení (astma).
 3. O profesionálnom ekzóme hovorí v prípadoch, keď je koža dlhodobo vystavená chemikáliám, ako je chróm, nikel, formaldehyd, farbivá, čistiace prostriedky. Zvyčajne sa profesionálny ekzém najprv objaví na mieste dotyku s pokožkou s dráždivým (ručným) a potom sa môže rozšíriť do iných častí kože.
 4. Mikrobiálny ekzém sa vyskytuje na tých častiach pokožky, kde existuje dlhotrvajúci zápalový proces spôsobený mikróbmi alebo hubami. Životná aktivita huby Malassezia furfur na koži je príčinou seboroického ekzému, ktorý sa najčastejšie objavuje na pokožke hlavy.
 5. Kŕčový ekzém sa môže vyskytnúť na koži dolných končatín v dôsledku slabého krvného zásobenia v prípade kŕčových žíl.

Príznaky ekzému

Príznaky ekzému sa trochu líšia v závislosti od typu ochorenia a štádia zápalového procesu, ale vo všeobecnosti sú podobné. Hlavné znaky charakteristické pre akýkoľvek druh ekzému:

 • výskyt obmedzenej oblasti zápalu na pokožke, ktorý sa vyznačuje sčervenaním, koža vyzerá zahustená;
 • výskyt vyrážky, ktorá má iný vzhľad s rôznymi typmi vzoriek;
 • svrbenie kože a niekedy môže byť taká silná, že porušuje normálny rytmus života a spánku;
 • objavia sa bubliny vyrážky, ktoré tvoria bolestivé trhliny a rany na koži;
 • Počas exacerbácie môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty a vzniku malátnosti;
 • po potlačení exacerbácie sa pokožka na postihnutej ploche stáva suchá, nepružná a praskne.

Liečba ekzému

Dermatológ vyberie liečbu tohto ochorenia individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy typ ekzému, závažnosť prejavov zápalového procesu, ako aj individuálne charakteristiky pacienta.

Liečba spočíva v odstránení kontaktu s dráždivými chemikáliami, pri organizovaní správnej výživy, pri odstraňovaní svrbenia pokožky a tiež pri lokálnom vystavení postihnutej oblasti prostredníctvom masti a krémov.

Všeobecné odporúčania pre ľudí trpiacich na chronický ekzém:

 • Prevencia kontaktu s pokožkou látkami, ktoré spôsobujú exacerbáciu ekzému;
 • dodržiavanie hypoalergénnej diéty, ktorá vylučuje citrusové plody, čokoládu, kakao;
 • starostlivosť o pleť počas obdobia remisie sa najlepšie vykoná pomocou špeciálnych kozmetických výrobkov (Bioderma krém, Topicrem);
 • meraný spôsob života, s výnimkou nervového napätia a stresových situácií.

Liečba lokálneho ekzému

Ekzém, sprevádzané otváranie bublín a plač kože v postihnutých oblastiach, môže lekár predpísať krém s antiseptickým riešenie (slabý roztok manganistanu draselného, ​​2% roztoku kyseliny boritej).

Hlavné liečenie sa vykonáva s hormonálnymi masťami a krémami obsahujúcimi kortikosteroidy. Pomáhajú urýchliť hojenie rán a trhlín v koži po otvorení vezikúl a tiež pomáhajú znižovať intenzitu zápalu. Zvyčajne sa predpisujú lieky Elokom, Triderm, Advantan, Lokoid. Nemôžete začať používať hormonálne lieky sami, pretože majú vedľajšie účinky.

Topické inhibítory kalcineurínu (Pimecrolimus, Protopic) sú novovzniknutou skupinou nehormonálnych liekov, ktoré sa už osvedčili ako vysoko účinné pri liečbe ekzému. Tieto lieky pomáhajú zmierniť svrbenie a zápal pokožky.

Pre liečbu mikrobiálneho ekzému sú predpísané antibakteriálne a antifungálne látky.

Všeobecná liečba ekzému

Na odstránenie svrbenia pokožky ekzémom sa zvyčajne predpisujú antialergické lieky (Zirtek, Claritin, Tavegil, Suprastin).

Systémová liečba ekzému môže byť priradená v závažné ochorenie, rozsiahle poškodenie kože a bez efektu lokálnu liečbu. Priradené kortikosteroidy (prednizolón, dexametazón) vo forme injekcií alebo pelety, ako aj cytostatiká (metotrexát, cyklosporín A).

Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

Ekzém je liečený dermatológiou. Je však často prejavom iných ochorení. V takom prípade môže byť potrebné sa poradiť s endokrinológiou, flébológiou, vaskulárnym lekárom, alergikom.

Kanál na záchranu zdravia, dermatologický lekár Makarchuk VV odpovedá na otázky o ekzémoch:

Ekzémové fotografické príznaky a liečba u dospelých: masti a ľudové prostriedky

Spektrum kožných ochorení je široké a ekzém medzi nimi je jedným z najbežnejších. Ekzém, fotografie, symptómy a liečba u dospelých - to sú položky, ktoré budú podrobne popísané v tomto článku. Pochopiť, ako liečiť chorobu, môže byť len po oboznámení sa s jej provokačnými faktormi.

Ekzém: čo to je?


Ak sú na koži tela, končatín alebo tváre akékoľvek prvky vyrážky, človek sa môže pýtať:Čo je ekzém?" Ekzém je polyétologické ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme rozšírenej a lokalizovanej kožnej vyrážky. Povaha vyrážky závisí od druhu patologického procesu, ale tiež určuje taktiku terapeutickej korekcie. Ekzém vyvoláva oboje vyrážka u dieťaťa, a vyrážka u dospelých, ale taktika nápravy tejto situácie v rôznych vekových kategóriách sa bude líšiť.

Nie je možné jednoznačne povedať, ekzém je infekčný alebo nie, Pretože mnohé formy tejto choroby nie sú prenášané. Mikrobiálna forma ekzému môže byť pre ostatných nebezpečná, to znamená, že odpoveď na otázku bude čiastočne pozitívna. Kožné prejavy ekzém je zapnutá fotografie, príznaky a liečbu u dospelých Tento stav je vzájomne prepojený a bude podrobne popísaný nižšie.

Etapy progresie pravého ekzému

Skutočná forma ekzému je najčastejšie lokalizovaná na koži nôh, rúk a tváre. Na začiatku vývoja patológie sa pozoruje niekoľko zápalových zápalov s ďalším vývojom ochorenia, pričom sa zaznamenali nasledovné štádiá:

 • Začervenaná. Kožné kryty sú červené a to je predzvesťou akútneho vývoja ekzému. Exacerbácie sú možné pri strese, traume na koži, pri kontakte s agresívnymi látkami.
 • Vezikulopapulárna fáza, na ktorej sa objavuje vyrážka na tele, vyrážka na rukáchalebo vyrážka na tvári. Vyrážky majú formu malých bublín, ktoré sú naplnené kvapalinou.
 • Zmáčanie. Táto fáza prebieha po tom, čo vesikuly vybuchnú a obsah vychádza z nich. V tomto okamihu sa zapálená koža stáva najzraniteľnejšou voči infekcii.
 • Vytváranie kôrov. Po vysušení vyprázdnených bubliniek na kožných telách, kôry žltkastého alebo hnedého odtieňa. Pokles kôrky vedie k zhutneniu, zahusteniu kože na postihnutom mieste.

Ekzém: príčiny


Účinok rôznych príčin vedie k progresii rôznych foriem ekzému. Môžete zvážiť formuláre ekzém na fotografii, symptómy a liečba u dospelých sú presne determinované príčinami patologického procesu. Toto ochorenie sa vyvíja v dôsledku pôsobenia neuroendokrinných, alergických, metabolických a mnohých vonkajších faktorov. Je potrebné pochopiť, čo presne môže vyvolať vývoj každej formy ochorenia:

 • Skutočná alebo idiopatická forma ekzému je prípad, keď presná príčina choroby nie je stanovená. Jej vývoj je možné kombináciou niekoľkých faktorov, a to: stres, diabetes, vaskulárne dystónia, štítnej žľazy patologické stavy, ochorenia tráviaceho traktu, genetická predispozícia. Jednou z odrôd tohto formulára je suchého alebo dyshidrotického ekzému.
 • Tiež bežné mokrý ekzém, prejavuje sa vo forme bublinovej vyrážky s vnútornou sérovou tekutinou.
 • Atopická forma ekzému. Vyvíja sa u pacientov, ktorí sú náchylní na reakcie z precitlivenosti, to znamená alergie.
 • Profesionálna forma ekzému. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí sú vystavení účinkom agresívnych látok (formaldehyd, nikel, chróm, chemikálie pre domácnosť, farbivá) v dôsledku povahy ich pracovnej aktivity. Prvý profesionálny ekzém sa vyskytuje v mieste kontaktu s látkou a potom sa môže rozšíriť do iných častí kože.
 • Mikrobiálny ekzém vznikajú v dôsledku progresívneho zápalu kože vyvolaného patogénnymi mikroorganizmami: baktériami alebo hubami.
 • Seboroický ekzém vznikajú kvôli vitálnej aktivite mikroorganizmu hubovej povahe Malassezia furfur.
 • Kŕčový ekzém - patológia, ktorá sa vyskytuje na koži nohy s kŕčovými žilami.

Základné zobrazenia ekzém sú prezentované na fotky, príznaky a liečbu u dospelých Táto patológia je úzko prepojená a bude popísaná nižšie.

Ekzém na rukách: čo liečiť, foto


Často sa zobrazuje na rukách ekzém, foto, ako to vyzerá táto podmienka odráža hlavné klinické príznaky patológie. Symptomatické lézie sú determinované rôznymi patológiami u detí a u dospelých by sa mala každá forma ochorenia podrobnejšie uvažovať:

Idiopatický ekzém na rukách

Rozsah jej príznakov zahŕňa:

 • erupcie vo forme erytému, vezikúl a papulov, často so symetrickým usporiadaním, ktoré je fotografie;
 • na začiatku patológie sa objavujú bubliny, ktoré sa môžu zlúčiť a po otvorení vybuchnú;
 • Neváhajte a odpovedajte na otázku, Či je ekzém poškriabaný alebo nie - v tejto forme je svrbenie jedným zo základných znakov;
 • pri prechode na chronickú formu možno pozorovať lichenizáciu prvkov.

Atopický ekzém na rukách

Medzi jeho príznaky je potrebné rozlišovať:

 • opuchy a sčervenanie kože rúk, tvorba malých bublín, obraz na fotografii - počiatočnej fáze patológie;
 • prasknutie vezikúl s tvorbou mokrých oblastí;
 • pokrývajúce pokožku s kôrkami, suchosťou a lúpaním;
 • závažné svrbenie a počas exacerbácie a počas remisie patológie.

Profesionálny ekzém na rukách

Je charakterizovaná:

 • lokalizácia zápalových ohnisiek na koži, v styku s dráždivým účinkom, najčastejšie na prstoch a rukách;
 • šírenie vyrážky pri vývoji ochorenia je možná vyrážka na tele;
 • je pozorované staging idiopatickej formy ekzému.

Mikrobiálny ekzém na rukách

S rozvojom tejto patológie možno pozorovať takéto klinické prejavy:

 • lokalizácia okolo ohniskov purulentného zápalu, popálenín, rany;
 • postupné oddeľovanie hornej vrstvy postihnutej oblasti, odlupovanie alebo zvlhčenie kvôli tvorbe exsudátu;
 • tvorba kôry;
 • svrbenie nie je závažné.

Dyshidrotický ekzém na rukách

Medzi jej príznaky by mali byť:

 • vyrážky vo forme kvapalín naplnených vezikúl;
 • Vyrážka u dospelých sa vytvára na bočnom povrchu prstov, potom sa rozšíri na povrch palmy;
 • rozvíja pýchu a hyperemiu;
 • Keď sa vezikuly otvoria, vytvárajú sa erózie, koža je silne šupinatá;
 • silná svrbenie je charakteristická;
 • častým príznakom je infekcia, ktorá spôsobuje bolestivosť, popraskanie postihnutej kože a jej lichenizáciu.

Taktika na liečbu ekzému na rukách

Príčiny a liečba ekzém sú úzko súvisiace koncepty. Odpoveď na otázku, ako liečiť ochorenia, môže poskytnúť ošetrujúcemu lekárovi iba po určení faktora, ktorý vyvolal vývoj patologického procesu. Je potrebné zvoliť všeobecnú a lokálnu liečbu

Metódy všeobecnej terapie sú uvedené nižšie:

 1. Normalizácia metabolizmu a posilnenie imunity.
 2. Korekcia citlivosti na alergénne látky. Poskytuje vymenovanie antihistaminík, imunosupresív, cytostatik, glukokortikoidov. Možné vymenovanie plazmaferézy, enterosorpcie.
 3. Korekcia neurotických porúch. Poskytuje vymenovanie sedatív a trankvilizér.
 4. Detoxifikácia tela. Vymenovanie enterosorbentov, intravenózne infúzie chloridu vápenatého, tiosíran sodný, intramuskulárne injekcie glukonátu vápenatého.
 5. Hormonálna liečba. Účel glukokortikoidov.
 6. Vitamín terapia. Zvlášť dôležité sú vitamíny B, kyselina listová, kyselina askorbová a kyselina nikotínová, tokoferol.
 7. Normalizácia funkcie tráviaceho systému. Liečba enzýmovými prípravkami, probiotikami.
 8. Antibakteriálna a antifungálna liečba mikrobiálneho ekzému.

Miestne zaobchádzanie poskytuje takéto opatrenia:

 1. Pri mikrobiálnom ekzéme: mazanie kôr brilantné zelené, gentianiviottom, pantenol, levovinizol, resorcinové krémy.
 2. Na zmiernenie zápalu a zníženie svrbenia: dusičnan strieborný, sírany medi a zinku, podofylínová masť, difenhydramínová pasta.
 3. Na odstránenie otoku a vlhkosti: kyselina boritá, tanín, galakarbín.
 4. V štádiu zániku zápalového procesu na urýchlenie zotavenia: ichtyolová pasta, metyluracilová masť, zinková masť, pasta Lassara.
 5. Hormonálne masti: Flucinar, Advantan, Elokom.

Efektívne metódy fyzioterapeutickej liečby sú:

 • galvanické;
 • electrosleep;
 • laserová terapia;
 • fonoforézou;
 • Ošetrenie UV žiarením;
 • magnetoterapia;
 • aplikácie s parafínom.

Rovnako dôležité je sledovať racionálnu stravu s výnimkou alergénnych potravín, vyprážaných, korenených, slaných jedál. Na chvíľu je dobré dodržiavať stravu mlieka a vegetácie.

Ekzém na nohách: foto, počiatočná fáza


Symptomatický výskyt ekzému v lokalizácii na nohách je tiež určený formou ochorenia, ale je možné rozlíšiť rad všeobecných symptómov charakteristických pre patológiu:

 • polymorfné vyrážka (foto), ktorého vzhľad je charakteristický vlnovitým tokom. Tvorba vezikúl, vezikulov, oblasti erytému, váhy a kôry.
 • Výrazné sčervenenie postihnutých častí kože dolných končatín.
 • Suchosť a intenzívne olupovanie kože so znížením závažnosti zápalových reakcií.
 • Zhoršenie spánku v dôsledku zvýšeného svrbenia v noci.

Vyzerá to ekzém na nohách, je viditeľný na fotografiách.

Ekzém na tvári: fotografia, počiatočná fáza

Klinické prejavy ekzému na tvári sú determinované rôznymi chorobami.

Skutočný ekzém

Táto forma sa vyznačuje chronickým priebehom s častými exacerbáciami. Ohniská zápalového procesu sú symetrické. Po prvé, postihnutá oblasť pokožky sa stáva hyperemickým a opuchnutým, na ňom sa objavujú papuly a vezikuly, ktoré sa otvárajú. Na ich mieste sa vyskytujú erózie, z ktorých sa vylučuje exsudát. Potom sa vytvoria žltkasto-šedé kôry, pod ktorými sa vytvorí aktualizovaný epitel. Koža sa stáva zhutnenou, obraz je na nej posilnený. Pre skutočný ekzém je charakteristický výrazný svrbenie kože.

Seboroický ekzém

Tento druh ekzému ovplyvňuje pokožku a tvár a pokožku hlavy. Vyrážka je často lokalizovaná v čele, obočiach, pozdĺž línie rastu vlasov, ako aj za ušami, na nasolabiálnom trojuholníku. Možno zapojenie do patologického procesu kože na krku, tvorené takzvanou "ekzematóznou prilbou". Ak je liečba správna, je možná úplná obnova pokožky.

Mikrobiálny ekzém

Lokalizácia ekzému na tvári je charakteristická pre syndrózu ochorenia. Často je vyrážka lokalizovaná na brade a hornom peru. Patológia je vyvolaná pustulóznymi léziami kože, hlavným patogénom je Staphylococcus aureus.

Iné formy patologického procesu, ako napríklad atopické, profesionálne alebo kŕčovité na tvári, sa prakticky nenašli.

Ekzém: liečba - masti a ľudové prostriedky


Môžete zvážiť ekzému na obrázku, ale so symptómami a liečbou u dospelých Pacient by mal byť informovaný o chorobe pacienta. Terapia je predpísaná až po určení príčiny ochorenia a formy patológie. Ak máte nejaké podozrivé príznaky, mali by ste sa obrátiť na svojho dermatológa. Samoliečba môže spôsobiť zhoršenie stavu a vznik závažných komplikácií.

Liečba ekzému sa dá rozdeliť na tieto štádiá:

 1. Všeobecné (systémové) liekové prostriedky.
 2. Miestne prípravky (masti, krémy, emulzie, vody, kúpele).
 3. Fyzioterapeutické metódy (magnetoterapia, elektroforéza, galvanoterapia a iné).
 4. Korekcia stravy.
 5. Zabráňte kontaktu s alergénmi a agresívnymi látkami.

Je potrebné podrobnejšie zvážiť lokálne hormonálne lieky, ktoré majú protizápalový a hojivý účinok:

 1. Elokim. Uvolnenie formy - masť, krém, pleťová voda. Znižuje závažnosť príznakov, eliminuje zápal.
 2. Advantan. Často sa predpisuje s dyshidrotickým ekzémom kvôli mastnej konzistencii.
 3. Lokoid. Uvolnenie formy - masť a smotana. Aplikujte na kožu až 4 krát denne.

Inovatívne lieky na liečbu ekzému sú lieky zo skupiny topických inhibítorov kalcineurínu. Patrí medzi ne tacrolimus (masť) a pimekrolimus (Krém). Vzhľadom na ich použitie sa svrbenie znižuje, príznaky zápalovej reakcie ustupujú. Trvanie podávania každého lokálneho lieku určuje lekár.

Ľudové lieky na liečbu ekzému

niektorí liečivých prostriedkov tradičná medicína, ktorú možno ľahko pripraviť doma, sú veľmi účinné proti ekzému. Pred použitím niektorého z týchto liekov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že táto liečba je určite prospešná a nepoškodzuje pacienta.

Medzi najefektívnejších národných receptov môžeme rozlíšiť nasledovné:

 • pleťové vody s bylinnými odvarmi (heřmánok, nechtík, šalvia);
 • pleťová voda s odvarom z dubovej kôry;
 • Kompresie z čerstvej drvenej trávy matky-nevlastnej matky (je možné dať na noc);
 • Komprimujte ju šťavou z listov Kalanchoe.

Samozrejme, existuje oveľa viac liečebných prostriedkov, ale nie všetky z nich sú bezpečné používať bez predpisovania lekára.

Ekzém, fotografie, príznaky a liečba u dospelých - tieto podrobnosti o bežnej kožnej chorobe, ktoré boli preskúmané v tomto článku. Je dôležité si uvedomiť, že včasný prístup k lekárovi a dodržiavanie všetkých jeho odporúčaní je kľúčom k úspešnej liečbe a dosiahnutiu ústupu a obnovy.

Vyšetrili sme ochorenie ekzému. Fotografie, symptómy a liečba u dospelých pomohla rozhodnúť? A vy ste to sledovali? Nechajte svoju spätnú väzbu alebo spätnú väzbu pre každého vo fóre.

Ekzém - čo to je, príznaky, príčiny, typy, liečba a strava

Ekzém - chronické zápalové ochorenie kože alergického prírody, etiológie a patogenézy ochorenia nie je úplne známy, ale prítomnosť ekzému u blízkych príbuzných, alergických ochorení, účinky endogénnych a exogénnych faktorov ísť do prvé miesto v dôvodoch vzhľade jemných bubliniek ekzemnoy vyrážky.

Čo je to ekzém?

Ekzém je chronické ochorenie spôsobené zápalovými procesmi v epiderme a dermis a je charakterizované:

 • veľké množstvo rôznych provokačných faktorov;
 • rôzne varianty vyrážky, ktorých zložky sú súčasne v rôznych štádiách ich vývoja;
 • častá tendencia k častým relapsom a zvýšenie závažnosti klinického priebehu;
 • vysoká odolnosť voči účinkom mnohých terapeutických metód.

Ekzém je najčastejšie lokalizovaný na hlavy, krku, predlaktia, lakte, nohy, a to na vnútornej záhyby kolien a členkov. Útoky, pri ktorých dochádza k zintenzívneniu prejavov ochorenia, môžu trvať niekoľko hodín až niekoľko dní. Edém, začervenanie, vezikuly, závažné svrbenie - tak je to aj ekzém rúk. Príčiny ochorenia sú často nejasné.

klasifikácia

V závislosti od priebehu sa rozlišujú nasledujúce štádiá choroby:

 • akútna, ktorá trvá 2 mesiace;
 • subakútny - viac "mäkký", ale predĺžený tok trvajúci až šesť mesiacov;
 • Chronické, ktoré pretrvávajú s relapsmi a remisiami na dlhú dobu neurčito.

Povaha priebehu a formy ochorenia do veľkej miery závisí od rozhodnutia o otázke, ako liečiť ekzém, tj výber liekov a intenzita účinku.

Skutočný ekzém

Táto forma sa vyznačuje chronickým priebehom s častými exacerbáciami. Ohniská zápalového procesu sú symetrické. Po prvé, postihnutá oblasť pokožky sa stáva hyperemickým a opuchnutým, na ňom sa objavujú papuly a vezikuly, ktoré sa otvárajú. Na ich mieste sa vyskytujú erózie, z ktorých sa vylučuje exsudát.

Potom sa vytvoria žltkasto-šedé kôry, pod ktorými sa vytvorí aktualizovaný epitel. Koža sa stáva zhutnenou, obraz je na nej posilnený. Pre skutočný ekzém je charakteristický výrazný svrbenie kože.

Mikrobiálny ekzém

Spravidla sa lokalizuje okolo infikovaných rán, trofických vredov, fistúl, odrenín alebo škrabancov. Je charakterizovaná:

 • tvárnenie ostrovospalitelnyh veľké a ostro ohraničené ohnísk krupnofestonchatyh s dobre navrhnuté odtrhne na okrajoch stratum corneum, ktorá sa skladá zo zvyškov streptokokovej phlyctenas (pľuzgieriky serózna obsahom).
 • Na povrchu ekzematóznych ložísk sa okrem mikrovýčikov a vlhkých erózií pozoruje masívna stratifikácia hnisavých kôr.
 • Patologický proces je sprevádzaný ťažkým svrbením.
 • Zvyčajne sú ložiská mikrobiálneho ekzému umiestnené na dolných končatinách.

Seboroický ekzém

Tento druh ekzému ovplyvňuje pokožku a tvár a pokožku hlavy. Vyrážka je často lokalizovaná v čele, obočiach, pozdĺž línie rastu vlasov, ako aj za ušami, na nasolabiálnom trojuholníku. Možno zapojenie do patologického procesu kože na krku, tvorené takzvanou "ekzematóznou prilbou". Ak je liečba správna, je možná úplná obnova pokožky.

škôlka

Na rozdiel od skutočného ekzému sa vyskytuje výrazný exsudatívny proces (akumulácia v léziách veľkého počtu zápalových výpotkov). Detský ekzém na 3 roky je jednou z najbežnejších foriem dermatózy (kolektívny názov kožných ochorení a jeho prídavných látok).

Predisponujúce faktory môžu byť:

 • ťažký priebeh tehotenstva,
 • Prítomnosť matky rôznych ochorení endokrinného systému, rovnako ako chronické ložiská infekcie.

Najčastejšie sa vyskytuje u detí, ktoré boli od útleho veku presunuté do umelých výživ.

profesionálny

Tento typ ochorenia vzniká z dôvodu poškodenia chemickými, mechanickými alebo fyzickými stimulmi. Takéto ochorenie môže byť spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 • živice
 • nikel, chróm,
 • pelargónie,
 • narcis,
 • novokain, benzylpenicilín,
 • kozmetické prostriedky.

Ako vyzerá ekzém: Foto

Nižšie sme zhromaždili fotky rôznych oblastí kože s prejavom ekzému:

Prvé znaky na koži

Ekzém na lakte ľavej ruky

dôvody

Ekzém je jednou z najčastejších kožných ochorení. Podľa štatistík sa v 35 - 40% prípadov vyskytuje medzi všetkými kožnými ochoreniami. Dôvod môže slúžiť ako:

 • interné faktory - stav nervového systému, rôzne choroby vnútorných orgánov, dedičná predispozícia,
 • a niektoré vonkajšie faktory - tepelné, chemické a biologické účinky. Najčastejšie sa kombinujú interné a externé faktory.

Existujú také typy ekzému, ktoré nemajú definitívne faktory výskytu. V takýchto prípadoch môžu byť príčiny ekzému pripísané nepreskúmaným. Ak sú známe, najčastejšie z nich:

 • alergia na určité potraviny, napríklad mlieko alebo morské plody;
 • reakcia na akékoľvek lieky;
 • kontakt s peľom rastlín;
 • stresové situácie;
 • nadmerné potenie;
 • nie menej častou príčinou ekzémov a, ako je alergia na kozmetiku, mydlá, aerosólové látky (dezodoranty, osviežovače vzduchu), chemikálií pre domácnosť alebo bižutéria;
 • Vplyv vlnené, hodvábne alebo kožené tkaniny;
 • poruchy v imunitnom systéme;
 • genetický faktor.

Príznaky ekzému

Pri koreňoch ekzému je precitlivenosť oneskoreného typu. Pri agresívnej expozícii chemickým alebo liekovým látkam sa však ochorenie vyvíja ako okamžitý typ precitlivenosti, keď príznaky sa objavia čoskoro po vystavení dráždivému faktoru.

Hlavné znaky charakteristické pre akýkoľvek druh ekzému:

 • výskyt obmedzenej oblasti zápalu na pokožke, ktorý sa vyznačuje sčervenaním, koža vyzerá zahustená;
 • výskyt vyrážky, ktorá má iný vzhľad s rôznymi typmi vzoriek;
 • svrbenie kože a niekedy môže byť taká silná, že porušuje normálny rytmus života a spánku;
 • objavia sa bubliny vyrážky, ktoré tvoria bolestivé trhliny a rany na koži;
 • Počas exacerbácie môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty a vzniku malátnosti;
 • po potlačení exacerbácie sa pokožka na postihnutej ploche stáva suchá, nepružná a praskne.

Pre každý typ ochorenia existuje niekoľko fáz:

 1. Začervenaná. Ekzém sa prejavuje zápalom, ku ktorému dochádza ako škvrny. Postupne sa navzájom spájajú.
 2. Papulózna. Na postihnutej koži sú malé uzliny, ktoré majú jasné hranice a sú namalované v jasne červenej farbe.
 3. Vezikulárna. Povrchy existujúcich uzlín sú pokryté bublinami naplnenými obsahom séra.
 4. Stupeň zvlhčovania. Vezikuly na koži sú otvorené. Z tvarovaných bodových erózií sa začína uvoľňovať kvapalina nahromadená počas zápalového procesu.
 5. Korkovataya. Tekutina na pokožke vysuší. Výsledkom je žltý nádych. Pod nimi sa obnoví horná vrstva kože.
 6. Stupeň odlupovania (suchý ekzém). Váhy a kôry na povrchu kože začínajú postupne miznúť.

pravdivý

Môže mať iný názov - idiopatický. Vyznačuje sa nasledujúcimi príznakmi:

 • akútne zápalové opuchy po následnom výskyte vyrážok;
 • po otvorení vezikúl sa tvoria serózne studne - bodové erózie;
 • s časom prechádza serózna tekutina a vytvára šedo-žlté krusty.

Mikrobiálna forma

Zdrojom mikrobiálneho ekzému sú rôzne infekcie, častejšie streptokoky a stafylokoky. Preto sa mikrobiálny ekzém prejavuje na miestach poškodených kože - rany, trofické vredy, fistula atď.

 • Priebeh ochorenia je komplikovaný rýchlou reprodukciou infekcie. Zvlhčovanie sírnych kôr je veľmi kondenzované a na vrchole môže dokonca začať vyčerpať.
 • Očistite pokožku okolo nadržaného, ​​mokrá koža je pokrytá novými ohniskami vyrážok.
 • Je sprevádzané silným svrbením.

Disgidroticheskaya

Zameriava sa na dlane, chodidlá. Je charakterizovaná:

 • tvorba vezikúl, ktoré sa nakoniec rozpúšťajú, vyschnú a vedú k tvorbe naliehavých hnisavých kôr.
 • V priebehu času môže dyshidrotický ekzém ovplyvniť ruky a nohy.
 • Často je dyshidrotický ekzém exprimovaný vo forme trofických zmien v klinickej platni.

Tylotický (nadržaný, kukuričný) ekzém

Vyznačujúci sa tým omozolivaniem menšie príznaky ekzému, ktoré v tejto forme, rovnako ako v disgidroticheskoy ekzém, prejavujúci sa na dlaniach a chodidlách. Súčasne v iných oblastiach kože môžu byť niektoré vyrážky, charakteristické pre túto chorobu.

Symptómy seborickej formy

Svrbenie a zápal so seboroickým ekzémom sú nevýznamné, hranice ekzematóznych ložísk sú jasné. Často patologický proces:

 • rozširuje sa na pokožku hlavy a je sprevádzaná výskytom lupín.
 • Vlasy u pacientov so seboréznym ekzémom sú mastné, nudné a lepené.

Atopické (namáčanie)

Vyrážky na koži sa objavujú v dôsledku zložitého priebehu atopickej dermatitídy. Miesto lokalizácie môže byť akákoľvek časť tela. Charakteristické vysypnye prvky vo forme bublín po chvíli prasknu a tvoria erektilnú eróziu. Proces je sprevádzaný intenzívnym svrbením. Komplikáciou môže byť pripojenie hubovej alebo bakteriálnej infekcie.

Príznaky suchého ekzému

Suchý ekzém má príznaky podobné prejavom ekzematóznej dermatitídy v akútnej fáze:

 • nadmerná suchosť pokožky;
 • zápal kože;
 • sčervenanie kože;
 • bubliny s kvapalinou.

Mykotický ekzém

Zdrojom mykotické ekzému je alergická reakcia na hubové infekcie, napríklad - kandidóza (soor), pásový opar a ďalšie hubové infekcie. Priebeh choroby je charakteristický pre pravdivé:

 • vyrážky,
 • bubliny
 • zmáčanie sérových jamiek,
 • suché kôry.

Jediné zápalové ohniská sú jasne vymedzené, na druhej strane rozmanitosť húb vedie k dôkladnejšej štúdii choroby a výberu jej liečby.

alergický

Môže sa objaviť na akejkoľvek časti tela vo forme viacerých svrbivých papulov, ktoré sa tvoria na zapálenej červenej kože. Po otvorení sú hlboké erózie, naplnené sérovou tekutinou. Tento druh ekzému má sezónny charakter a najčastejšie sa zhoršuje na jeseň alebo v zime, na pozadí zníženej imunity.

Jednou z komplikácií môže byť výrazná podráždenosť kože pridaním hnisavých infekcií.

Profesionálny alebo kontaktný ekzém

Povaha ohniskov je označená ako opuch, jasný erytém a veľké množstvo vezikulárnych prvkov. Rozdiely z idiopatickej formy:

 • menej evolučný polymorfizmus prvkov;
 • rýchle "zoslabenie" procesu v neprítomnosti chemického antigénu;
 • absencia nezávislých relapsov, keď sa stimul eliminuje.

Vďaka dlhému toku sa kontaktný formulár stáva pravdivým.

diagnostika

Diagnóza ochorenia začína anamnézou. Špecialista sa zistilo, kedy pacient majúci prvý vlastnosti, ako sa prejavuje ekzém (počiatočná fáza), či neznášanlivosti pacienta akéhokoľvek produktu, či už pred alergické reakcie by mohla mať vplyv na tom, či sa telo spúšťa.

Po zbere anamnézy sú určené laboratórne testy:

 • klinická analýza moču;
 • biochemické a klinické krvné testy;
 • Stanovenie hladiny celkového imunoglobulínu E v sére metódou imunoanalýzy.

V každom prípade, predtým ako začnete liečiť ekzém, je potrebné zistiť skutočnú príčinu jeho výskytu. Po návšteve dermatológa bude s najväčšou pravdepodobnosťou pacient potrebovať ďalšie rady od alergologa imunologa a odborníka na výživu.

Často pri objasňovaní povahy ekzému je predpísané zložité alergologické a imunologické vyšetrenie.

liečba

Po potvrdenou diagnózou ekzému, je nutné eliminovať alebo znížiť účinok vyvoláva faktory: neuropsychiatrické preťaženie, podávanie liekov, vystavenie alergénom a agresívne produkty, poskytujú liečbu hubových infekcií a mikrobiálnych ochorení kože.

Liečba ekzému sa dá rozdeliť na tieto štádiá:

 • Všeobecné (systémové) liekové prostriedky.
 • Miestne prípravky (masti, krémy, emulzie, vody, kúpele).
 • Fyzioterapeutické metódy (magnetoterapia, elektroforéza, galvanoterapia a iné).
 • Korekcia stravy.
 • Zabráňte kontaktu s alergénmi a agresívnymi látkami.

Lieky

Na liečbu ekzému sa používajú nasledujúce skupiny liekov:

 1. Antihistaminiká - v akútnej fáze sa odporúča použiť antihistaminiká 1. generácie (klemastin, activastine, Chloropyramine) následne pohybuje na použitie antihistaminiká 2. generácie (loratadín).
 2. Glukokortikosteroidy (betametazón, prednizolón).
 3. Detoxikačné činidlá (roztoky glukonátu vápenatého, tiosíranu sodného, ​​síranu horečnatého, chloridu sodného).
 4. Diuretiká (furosemid, diakarb) - so silným opuchom.
 5. Rozpúšťadlá (oxazepam, nitrazepam) - na odstránenie svrbenia a súvisiaceho nervového napätia, nespavosti.
 6. Enterosorbenty (hydrolýza lignínu, hydrogél kyseliny metylsulfónovej).
 7. Antibiotiká azitromycín, ampicilín, gentamycín, doxycyklín, cefotaxim) - s mikrobiálnym ekzémom.
 8. Vitamíny skupiny B.

Lokálne používajte retinolové masti, aplikujte masti a pasty, ktoré majú keratolytickú vlastnosť, majú prechodný účinok a obsahujú protizápalové a antiseptické zložky. Miestna ekzémová terapia s ešte neotvorenými vezikulami má použiť neutrálne masti, prášky a prášky. Zloženie liečiva na lokálnu liečbu sa vyberá individuálne a je vyrobené podľa predpisu predpísaného lekárom.

Liečba postihnutých oblastí vodou, rastlinným olejom a agresívnymi dezinfekčnými roztokmi je prísne zakázaná.

Okrem liečenia liekom sú predpísané fyzioterapeutické postupy, ktoré pomáhajú zmierniť stav a zmierniť závažnosť zápalového procesu. Pacienti sa odporúčajú na zasadnutia elektroforézy, magnetoterapie, UV žiarenia.

Všeobecné odporúčania pre ľudí trpiacich na chronický ekzém:

 • Prevencia kontaktu s pokožkou látkami, ktoré spôsobujú exacerbáciu ekzému;
 • dodržiavanie hypoalergénnej diéty, ktorá vylučuje citrusové plody, čokoládu, kakao;
 • starostlivosť o pleť počas obdobia remisie sa najlepšie vykoná pomocou špeciálnych kozmetických výrobkov (Bioderma krém, Topicrem);
 • meraný spôsob života, s výnimkou nervového napätia a stresových situácií.

Dodržiavanie diéty

Pri ekzémoch lekár vždy zvolí vhodnú stravu, pretože je neoddeliteľnou súčasťou úspešnej liečby a dlhodobej remisie. Strava by sa mala úplne zmeniť a počas exacerbácie sa potravina podrobí ešte závažnejšej korekcii. Pri neustálom vykonávaní odporúčaní je možné zoslabiť symptómy, pretože telo začne normálne fungovať.

 • V čase relapsu zo stravy je nutné vylúčiť: údené, korenistá a slané potraviny, pečivo, cukrovinky, mliečne výrobky, vedľajšie produkty, vajcia, alkohol, citrusové plody, Konzervované bravčové mäso.
 • V období exacerbácie by mala strava obsahovať takéto produkty: rastlinné potraviny, to znamená zeleninu, ovocie, zeleninu, chudé kaše, kyslé mliečne nápoje a potraviny.
 • Počas pokoja by ste mali používať: rakytník, brusnice, ríbezle, čučoriedky, egreše, cukety, orechy, dýňu a vodné melóny.

Ak dodržiavate stravu, stav pacienta sa zlepší po 30-40 dňoch, po ktorom sa diéta môže rozšíriť. Správna výživa je však povinná, pretože umožňuje očistiť pokožku a normalizovať fungovanie tela.

Čo nemožno jesť s ekzémom?

Nezabudnite vylúčiť z potravy jedlo, ktoré sa týka alergénov a je schopné vyvolať nárast choroby. Patria medzi ne:

 • tučné mäso;
 • káva;
 • korenené jedlo;
 • paradajky;
 • cesnak;
 • sladkosti;
 • orechy;
 • pečenie;
 • údené produkty;
 • citrusové plody;
 • plnotučné mlieko;
 • všetky vyprážané potraviny;
 • jahody;
 • granáty;
 • melón;
 • pšenica;
 • repa;
 • med.

Je žiaduce jesť hypoalergénne potraviny, ale stravu možno doplniť a produkty, ktoré majú miernu alergénnosť. Vylučujte len tie mená, ktoré spôsobujú zhoršenie príznakov ekzému.

Ekzém: Príznaky a liečba

Ekzém - hlavné príznaky:

 • Sčervenanie kože
 • Kožná vyrážka
 • Zvýšená teplota
 • Suchosť kože
 • Zápal pokožky
 • Pleťový peeling
 • Ťažké svrbenie
 • Vzhľad pľuzgierov
 • Trhliny v koži
 • Vytváranie kôr na koži

Ekzém je dermatologická choroba, ktorá ovplyvňuje povrchové vrstvy kože a je alergická. Také ochorenie môže postihnúť akýkoľvek vek a akúkoľvek oblasť pokožky. Ochorenie sa vyznačuje jasným začervenaním kože a tvorbou veľkého množstva vezikúl.

Príčiny vývoja

Dnes nie sú presné príčiny ekzému stanovené. Mnohí vedci sa domnievajú, že pre vznik tejto choroby je obrovský prínos nervového systému. Nie posledná úloha pri tvorbe tohto stavu je pridelená do endokrinného systému, ktorý negatívne ovplyvňuje nervový systém, čo vedie k vzniku ekzematóznej dermatitídy.

Predisponujúce faktory ochorenia zahŕňajú:

 • hypovitaminóza (B6);
 • nedostatok stopových prvkov;
 • nedostatok nenasýtených mastných kyselín;
 • helminthické invázie;
 • patologický proces v zažívacom systéme;
 • cholecystitída (zápalový proces v žlčníku);
 • intestinálna dysbióza;
 • dedičný faktor;
 • dysmetabolická nefropatia (patologický proces v obličkách).

symptomatológie

Čo je ekzém, ktorý sme už zistili, pokračujme k podrobnejšiemu popisu jeho prejavov. Príznaky ochorenia majú akútne zápalový charakter, ktorý je sprevádzaný seróznym zápalovým procesom v koži. Ekzematózna dermatitída môže byť nasledujúcich typov:

 • pravdivé;
 • mikrobiálnej;
 • disgidrotichesky;
 • seborrheic;
 • tilotichesky;
 • mykotická;
 • profesionálne;

Hlavným zameraním ochorenia je tvár a ruky. Často je možné diagnostikovať ochorenie na hlave. Pri akútnej ekzémovej dermatitíde sú symptómy charakterizované početnými vyrážkami. Po otvorení vezikulov na ich mieste sa objavujú malé bodové erózie, ktoré vypúšťajú sérovú tekutinu.

plač

Mokrý ekzém je dermatologická choroba, ktorej všetky príznaky sa zameriavajú na ruky a nohy. Existujú prípady, keď ochorenie postihuje veľké časti tela. S vlastnou starostlivosťou o chorobu po určitom čase mokrý ekzém opäť pripomína sám, ale len vo veľkej veľkosti. Pravidelne ide o chronický ekzém, pre ktorý sú charakteristické fázy remisie a exacerbácie.

Takýto ekzém je diagnostikovaný u detí a dospelých. Spočiatku má akútnu fázu toku s rôznymi relapsmi v budúcnosti. Po chvíli sa vyskytuje chronický ekzém s periodickými exacerbáciami.

Mokrý ekzém môže mať tieto typy:

 1. Seboroický ekzém.
 2. Mikrobiálny ekzém.
 3. To je pravda.
 4. Professional.
 5. Dyshidrotický ekzém.

Mikrobiálne

Mikrobiálny ekzém postihuje tie oblasti pokožky, kde sa vyskytujú odreniny, rany, fistuly, škrabance. Je charakterizovaný veľmi jasným, obmedzujúcim tvarom a oddelením na okrajoch. Po poklese mikrobiálneho ekzému na kožu sa na ňom vytvoria lamelové kôry, po ktorých sa po odstránení zmáčací povrch objaví.

Mikrobiálny ekzém, podrobnejší, s ktorým môžete vidieť na fotografii, ovplyvňuje chrbát rúk, holenie a pokožku hlavy. Nesprávna liečba alebo trauma postihnutého miesta je priamou príčinou alergickej vyrážky. Ekzém mikróbov, ktorých vyrážky postihujú ľudskú pokožku druhýkrát, budú sprevádzané veľkým množstvom vlhkých erozívnych náplastí. Výsledkom tohto procesu bude, že mikrobiálny ekzém pôjde na pravdu. Mikrobiálny ekzém môže byť liečiteľný, avšak dôležitý je integrovaný prístup.

seborrheic

Seboroický ekzém je ochorenie charakterizované prerušením fungovania mazových žliaz. Seboroický ekzém postihuje také oblasti tela:

 • pokožku hlavy;
 • axilárne dutiny;
 • medzikružná oblasť;
 • prsníka;
 • niekedy;
 • ušami, nasolabiálnymi záhybmi.

Seboroický ekzém a jeho príznaky nie sú spojené so stratou vlasov. Dôvody, pre ktoré sa môže objaviť seboroický ekzém, sú nízka imunita sprevádzaná chronickými gastrointestinálnymi ochoreniami, rinitída a sinusitída. Seboroický ekzém, ktorý je viditeľný na fotografii, môže vzniknúť v dôsledku hormonálnych porúch a nedostatku vitamínov v tele.

Seboroický ekzém vyzerá takto:

 • pláty žltej alebo ružovej farby;
 • peeling, ťažké svrbenie;
 • pri odstraňovaní váhy sa vytvára zvlhčovací povrch.

Seboroický ekzém môže mať komplikácie, ktorých príčinou je sekundárna infekcia prvkov vyrážky, tvorba osteofolikulitídy, folikulitída, hydradenitída, streptoderma atď.

profesionálny

Tento typ ochorenia vzniká z dôvodu poškodenia chemickými, mechanickými alebo fyzickými stimulmi. Takéto ochorenie môže byť spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 • živice
 • nikel,
 • chróm,
 • pelargónie,
 • narcis,
 • prokaín,
 • benzylpenicilín,
 • kozmetické prostriedky.

Skutočný ekzém

Skutočný ekzém môže mať iný názov - idiopatický. Vyznačuje sa nasledujúcimi príznakmi:

 • akútne zápalové opuchy po následnom výskyte vyrážok;
 • po otvorení vezikúl sa tvoria serózne studne - bodové erózie;
 • s časom prechádza serózna tekutina a vytvára šedo-žlté krusty.

Skutočný ekzém sa môže vyskytnúť v nasledujúcich fázach:

 • erytematózne;
 • papulovezikuleznaya;
 • namočiť;
 • Kortikálnej.

Skutočný ekzém, ktorý je viditeľný na fotografii, spôsobuje vážne svrbenie, nespavosť, neurotické poruchy. Veľmi zriedkavo choroba postihuje jedno miesto a zápalové ohniská existujú bez jasných hraníc.

Na začiatku sa na tvári objaví ekzém a potom postihuje kefy, celú kožu. Všetky vyrážky majú symetrický charakter, sú náchylné na následné poškodenie kmeňa, horných a dolných končatín.

Keď sa zápalové javy zmenšujú, sú nahradené zmáčaním. Je charakterizovaná tvorbou kôrov, svrbením, škálovaním. Ak cenný ekzém trvá veľmi dlho, výsledkom takéhoto procesu sa stáva vznik mozgov a trhlín. Spravidla môže byť ochorenie komplikované pyogenickou infekciou. Preto sa časom vyvíja chronický ekzém.

Disgidroticheskaya

Dyshidrotický ekzém sa zameriava na dlane, chodidlá. Je charakterizovaná tvorbou vezikúl, ktoré sa nakoniec otvárajú, vyschnú a vedú k tvorbe naliehavých hnisavých kôr. V priebehu času môže dyshidrotický ekzém ovplyvniť ruky a nohy. Často je dyshidrotický ekzém exprimovaný vo forme trofických zmien v klinickej platni.

Atopický ekzém

Atopická dermatitída alebo ekzém je ochorenie kože, ktoré postihuje veľké množstvo ľudí. Najčastejšie ide o detský ekzém.

Zvyčajne je atopický ekzém, ktorý je viditeľný na fotografii, alergický, je najčastejšie diagnostikovaný u detí. Po absolvovaní trojročnej známky sa dieťa úplne zotaví. Ak sa to nestane, potom relé trvá chronický ekzém, čo môže byť veľmi ťažké vyliečiť.

Vyskytuje sa častejšie takéto ekzémy u detí, spôsobuje poškodenie tváre a povrchu kože, ktorá sa dotýka plienok. Vo väčšine prípadov sa takéto javy vyskytujú v detstve a dospievaní. Ale dnes sa môžete stretnúť s ľuďmi, ktorí sú diagnostikovaní s atopickým ekzémom v neskorom veku. Táto choroba je spravidla alergická, ale uvoľňujú neurologické ochorenie, ktoré má príznaky ekzému, ktoré nie sú spojené s alergiami.

sucho

Suchý ekzém je ekzematózna dermatitída, ktorá sa vyznačuje nadmernou suchosťou pokožky a výskytom trhlín v nej. Preto je ochorenie charakterizované pomalým vývojom, ktorého výsledkom môže byť chronický ekzém s jasne vyslovenou sezónnosťou. Suchý ekzém postupuje v zime kvôli suchému vzduchu.

Predložená choroba postihuje ženy aj mužov. Vo väčšine prípadov je suchý ekzém diagnostikovaný u ľudí s atopickou dermatitídou. Choroba sa môže vyvinúť na akejkoľvek časti tela, ale predovšetkým postihuje kožu končatín.

Suchý ekzém má príznaky podobné prejavom ekzematóznej dermatitídy v akútnej fáze:

 • nadmerná suchosť pokožky;
 • zápal kože;
 • sčervenanie kože;
 • bubliny s kvapalinou.

Typ mince

Ekzém podobný minci je ochorenie sprevádzané všeobecnými zaoblenými ohniskami, ktoré sa vyznačujú silným svrbením. Muži sú najviac postihnutí touto chorobou. Ekzém podobný mince, ktorý je viditeľný na fotografii, má nevysvetlenú etiológiu.

Tento druh ekzematóznej dermatitídy vyzerá takto:

 • vezikuly vykazujú jasné kontúry;
 • svrbenie a odlupovanie;
 • prítomnosť vlhkých ohniskov.

Ekzém podobný mince sa považuje za ochorenie, ktoré je veľmi ťažké liečiť. So všetkými príznakmi je toto ochorenie veľmi podobné hubovej kožnej lézii a psoriáze.

Chronické formy tejto choroby zahŕňajú kŕčový ekzém. Ovplyvňuje dolné končatiny. Najčastejšie, kŕčový ekzém, ktorý je viditeľný na fotografii, sa vyskytuje u žien po 50 rokoch.

Efektívna liečba

Ako vyliečiť ekzém? Terapeutické opatrenia zahŕňajú užívanie liekov a iných tradičných liekov. Dnes sa veľmi často ľudia uchýlia k liečbe ekzému na tvári, rukách a nohách doma. Vzhľadom na typ patologického procesu je liečba ekzému obmedzená na určenie nasledujúcich liekov:

 • vonkajšie formy kortikosteroidov;
 • antipruritické prostriedky;
 • antibakteriálne masti;
 • protiplesňové liečivá;
 • vitamíny B1, C a B6;
 • upokojujúce látky (valerián, utišujúce lieky);
 • desenzibilizujúce gély a masti;
 • antihistaminiká lieky.

Okrem toho hrá dôležitú úlohu v liečbe diéta s ekzémom, balneoterapii a fyzioterapii.

Účinné masti

Ako liečiť ekzém s vonkajšími prostriedkami? Rozlišujte nasledujúce nejúčinnejšie masti z ekzému:

 • antifungálna masť z ekzému s ketokonazolom;
 • salicylová masť z ekzému;
 • Celestoderm (glukokortikoidový krém na báze betametazónu);
 • boritá masť (aseptická, vyrobená z kyseliny boritej);
 • Triderm (kombinovaný liek s antialergickým, protiplesňovým, antibakteriálnym a protizápalovým účinkom);
 • Wilkinsonova masť.

Ak je ekzém na tvári, ramenách a nohách v komplikovanej forme, potom sa na liečbu používajú hormonálne masti založené na hydrokortizóne.

Správna výživa

Diéta s ekzémom je dôležitou súčasťou účinnej liečby. Takíto pacienti musia obmedziť používanie nasledujúcich potravín a potravín:

 • tekuté a ľahko stráviteľné sacharidy;
 • alkoholické nápoje;
 • ostré a slané pokrmy;
 • extrakčné látky a konzervované potraviny.

Nezabudnite zahrnúť do stravy obilniny, mliečne výrobky, zeleninu, zeleninu, varené mäso a ovocie. Diéta s ekzémom by mala byť vybraná len lekárom, len aby ste dosiahli skoré výsledky a zastavili všetky nepríjemné prejavy tejto choroby.

Tradičná medicína

Liečba ekzémov ľudových liekov je založená na nasledujúcich receptoch:

 1. Bramborové zemiaky, obráťte kašu na gázu a aplikujte na postihnuté miesto. Okrem aplikácie pleťových vody doma, musíte tento výrobok zahrnúť do stravy.
 2. Lotion decht v domácnosti by sa mal urobiť po jednej lyžici dechtu zmiešanej s tromi polievkovými lyžicami rybieho oleja a lyžicu jablčného octu.
 3. Aplikácie doma založené na čerstvej kapusty a vaječnej bielej.
 4. Dehydrované rybie váhy s mlynčekom na kávu pred múkou. Po namočení výslednej múky s rybím olejom môžete použiť na ranu doma.

Eksematozny dermatitída - ochorenie kože, ktoré sa vyznačuje nepríjemnými prejavmi. Liečba choroby závisí od štádia a formy ochorenia. Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok, je lepšie použiť komplexnú liečbu.

Ak si myslíte, že máte ekzém a symptómy charakteristické pre túto chorobu, môže vám dermatológ pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostickú službu, ktorá na základe príznakov vyberá pravdepodobné ochorenia.

Ekzém je častou kožnou chorobou neuro-alergickej povahy, ktorá sa vyznačuje recidivujúcim zápalom papilárnej dermy a prejavuje sa kožnou vyrážkou. Pre ekzematóznu vyrážku je charakteristický polymorfizmus, pretrvávajúci prúd a lokalizácia v otvorených oblastiach tváre, rúk, chodidiel. Ekzém na rukách sa vyskytuje u 25% ľudí s kožnými problémami, pretože táto časť tela nie sú chránené odevom a je často predmetom útoku faktory životného prostredia, počnúc použitím alergénne krému na prácu s chemikáliami.

Atopická dermatitída u detí je zápalové ochorenie vyvolané alergickými reakciami na určité etiologické faktory. V ľuďoch sa hovorí "diatéza". Vo väčšine prípadov má chronický priebeh a často je sprevádzaný inými patologickými stavmi. Diagnostikovaných u 60% detí v prvom roku života.

Ekzém na nohách je ochorenie kože dolných končatín, ktoré prebieha v chronickej alebo akútnej forme. Pre takúto chorobu sa vyznačuje pálenie, svrbenie a vyrážka. Koža ľudí trpiacich na ekzém je citlivejšia na vplyv rôznych stimulov. V krvi týchto pacientov je možné zistiť zmeny v obsahu imunitných buniek.

V celosvetovom zovšeobecnení je alergia ochorením, ktoré sa prejavuje, bohužiaľ nielen na jar hromadného kvetu. Napríklad alergickí na chlad, príznaky, ktoré sú výrazne odlišné od iných príznakov, ako sú alergické reakcie, je, ako ste pravdepodobne uhádli, s príchodom chladného počasia. Navyše, ak ste alergickí na chlad - viac ako skutočné ochorenie, a v dobe teplejšie, budete musieť vziať do úvahy faktory prispievajúce k jeho prejavu, aby sa zabránilo podchladeniu a kúpanie v studenej vode.

Dermatitída je všeobecný typ definície, čo naznačuje zápal kože vyvolaný vplyvom rôznych faktorov (vnútorných alebo vonkajších). Dermatitída príznaky, ktoré sa môžu vyvinúť v biologické, chemické alebo fyzikálne vplyvu rôznych faktorov typu, v danom poradí, sa môže prejaviť v určitej forme, sa určí z charakteristikami tejto akcie, v tomto článku sa za to, že vo všeobecnom prevedení predstavuje dermatitídu.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.