Hlavná

Bradavice

Ekzém na dlani: príčiny, liečba

Jedným z najčastejších ochorení pokožky je ekzém na dlani. Fotografie v sieti ukazujú charakteristické príznaky ochorenia:

 • Sčervenanie a zahustenie povrchu kože postihnutého ochorením.
 • Edém a pľuzgierovitá vyrážka, naplnená tekutinou, ktorá praskne, pomaly vyschne, vytvára krusty;
 • Suchosť epidermis;
 • Erózie, rany, trhliny - bežné príznaky diagnózy ekzému dlaní v rukách v akútnej fáze dlhotrvajúceho priebehu;

Všetky tieto viditeľné znaky sprevádzajú svrbenie.

Prečo sa v dlaňach vyskytuje ekzém? Dôvody, ktoré vyvolávajú primárnu chorobu, sú psychosomatické a imunitné. Poruchy v gastrointestinálnom trakte, endokrinný a nervový systém - skutočné príčiny dermatologických problémov.

Vonkajšie podnety (chemikálie, alergény, drogy) sú príčinou sekundárnej dermatitídy, recidívy choroby.

Typy a typy ekzému na dlaniach rúk

Podľa intenzity priebehu ochorenia,

 • akútna fáza zápalového procesu;
 • chronická patológia;

S chronickým typom ochorenia sa textúra kože stáva hrubá, vločky, sušené, sa pokryjú pigmentáciou. Na pokožke môžu zostať jazvy, jazvy a atrofické lézie.

V klinickej praxi je chronická dermatitída v pľúcach často kombinovaná s vyrážkami na podrážkach pacienta.

Ekzémy dlaní a chodidiel môžu byť spôsobené rôznymi príčinami, vrátane hubových infekcií. Vrodená forma patológie je zriedkavá. Ochorenie sa prejavuje v ranom detstve a spravidla sa spája s inými dermatologickými poruchami.

Lekári sú šokovaní! Ekzém vyprcháva takmer okamžite po začatí liečby.

Palmar-plantárny ekzém je častejšie diagnostikovaný u žien vo veku od 30 do 40 rokov. Ochorenie je charakterizované pretrvávajúcim prúdom. U tretiny pacientov s palmárno-plantárnou dermatitídou sa zaznamenala progresia zápalového procesu z dôvodu nedostatku liečebného účinku, čo vedie k dlhodobej invalidite.

Dermatologická patológia je rozdelená na druhy, v závislosti od príčin patológie:

 • Skutočná ekzematózna dermatitída je dlhodobý proces s prechodom všetkých fáz zápalu, čo vedie k tvorbe kôry a kôr.
 • Mikrobiálny ekzém dlaní sa prejavuje okolo veľkých odier, rany, vredy;
 • Profesionálna forma je diagnostikovaná u ľudí spojených so škodlivou produkciou;
 • Dyshidrotický typ ochorenia prechádza z rúk na nechty;
 • Hororová forma ochorenia sa prejavuje vo forme mozgov;
 • Ekzémový vzhľad detí sa vizualizuje ako najsilnejší vyrážka. V staršom veku môže zmiznúť neodvolateľne. Pri diagnóze ekzému na dlani dieťaťa je liečba postavená na rovnakom princípe ako u dospelých pacientov. Predpísané lieky a dĺžka trvania kurzu určuje iba dermatológ. Samoliečenie je neprijateľné.

Ako liečiť ekzém na dlani?

Na dosiahnutie očakávaného účinku konzervatívnej terapie je potrebný integrovaný prístup vrátane:

1. Aktivity zamerané na zníženie citlivosti tela na alergické zložky (desenzibilizácia). Na tento účel použite:

 • autohemoterapia (intramuskulárna injekcia venóznej krvi odobratá od pacienta),
 • intravenózne infúzie sodíka, sulfát horečnatý,
 • intramuskulárna injekcia chloridu vápenatého.

2. V akútnej fáze s rozsiahlymi oblasťami ochorenia sa ekzém vytvrdzuje na dlaniach perorálnych kortikosteroidov. Prednisylón, Dexametazón rýchlo zmierňuje edém a svrbenie. Prednizolónová masť, Fluorocort, Sinoflan - kortikosteroidy, menované lokálne.

3. Antihistaminiká (Tavegil, Zirtek, Diazolin) sú schopné zmierniť opuch a svrbenie v počiatočnom štádiu dermatózy s malými léziami.

4. Ak je diagnóza ekzém na dlaniach, liečba menopauzálnych žien je hormonálna substitučná terapia, oprava hladiny estrogénu, čo znižuje negatívne prejavy na koži.

5. Sedatíva: bromid, valerián, motherwort, Novopassit, reflexoterapia, hypnóza, sú predpísané pre poruchy spánku a neurózy.

6. Imunomodulátory, skupina vitamínov B.

7. Pri diagnostikovaní ekzému sa koža na dlame popraskala, čo robiť alebo robiť v tomto prípade? Hlavne pomôžu pleťové vody s protizápalovými roztokmi mangánu, dimexidu, kyseliny boritej a resorcinolu. Po znížení zápalu, svrbenia a namáčania, môžu byť použité gély, masti, pasty, krémy obsahujúce brezový decht, ichtyol, salicylovú kyselinu a kyselinu boritú.

8. Rastlinná bielkovinová diéta, denný režim, šetriaca starostlivosť o pleť, vylúčenie kontaktu s chemikáliami, obmedzenie kontaktu s vodou sú základnými zložkami liečby.

Nový gél, pochádzajúci z Európy, vytvára skutočné zázraky a pomáha raz a navždy poraziť ekzém!

Ekzém na rukách


obsah:

Ekzém na rukách - najčastejším prejavom tejto choroby. Predstavuje akútny zápalový proces zahŕňajúci epidermis a hlboké vrstvy kože - dermis. V gréčtine termín "ekzém" znamená "vriec", ktorý čo najlepšie charakterizuje stav pokožky s prasknutými vezikulami.

Foto ekzému

Dôvody vzhľadu kópie

Faktory, ktoré vyvolávajú ekzém, sú imunitné a psychosomatické. Spočiatku je nástup zápalového procesu len zriedka kvôli vplyvu vonkajších stimulov: to je typickejšie pre recidívy.

Opakované prejavy ekzému sa môžu vyskytnúť pri kontakte s vodou alebo chemikáliami v dôsledku bakteriálnych infekcií alebo požití alergénov:

K tomu dochádza dedičná predispozícia na ekzém a nestabilný emočný stav.

Symptómy a príznaky ochorenia

Hlavné kožné príznaky pred akútnou fázou ekzému sú svrbenie a mierne začervenanie. Ďalej dochádza k zahusteniu kože v postihnutej oblasti, opuchu, vyrážky a zvýšeného svrbenia. Začnú sa objavovať bubliny, naplnené čírou tekutinou. Po ich roztrhnutí sa pokožka zakryje prasklinami, ranami, vredmi; prípadne pomalé sušenie bublín a konštantná tvorba nových. Vysušené zápaly sú pokryté kôrou, koža sa vysuší a praskne.

Diagnóza ekzému

Po zistení možných príznakov ekzému na paží je potrebné poraďte sa s kvalifikovaným dermatológa alebo alergikom. Doktor vyšetruje individuálnu a rodinnú anamnézu, analyzuje chronické a kožné ochorenia v minulosti, emočný stav pacienta; osobitná pozornosť pri diagnostikovaní ekzému je daná alergickým príznakom u pacienta, čo potvrdzujú imunologické testy.

Krvné testy zahŕňajú: všeobecné a biochemické vyšetrenie lymfocytov a imunoglobulínov.

Dôsledky ekzému

Ak sa bakteriálna infekcia dostane na podráždenú pokožku vredmi a zranenými léziami, môže sa prejaviť prejav ťažkého zápalu až po infekciu v celkovom krvnom riečisku. Zvyčajne sa to stane so silným česaním oblasti a nedodržaním hygienických pravidiel.

Ekzém je tiež schopný opustiť jazvy, pigmentové škvrny, jazvy a zmeny atrofickej kože na postihnutom mieste.

Typy a typy vzoriek na rukách

Podľa stupňa intenzity procesu je možné rozlíšiť akútny a chronický ekzém. Medzi druhmi exemplárov je možné najprv rozoznať pravé a iné formy ekzému.

V závislosti od provokačných faktorov zahŕňajú iné typy ekzémov:

 • mikrobiálne (ovplyvňuje oblasť okolo ran a hlavných odier, furuncles),
 • profesionálny (zvyčajne sa vyskytuje u pracovníkov škodlivého priemyslu),
 • disgidroticheskuyu (chytí palmy, nechty), nadržaný (môže sa prejaviť vo forme mozgov).

Existuje aj detský ekzém, ktorý je vizualizovaný ako silná vyrážka na rukách a môže prejsť s vekom.

Etapy vývoja ochorenia

V priebehu ochorenia, 4 etapy:

 1. erytematózne - edém a začervenanie miesta.
 2. Papulovezikuleznaya - výskyt vyrážok.
 3. plač - tvorba a roztrhnutie bublín.
 4. kortikálnej - tvorba krátkeho.

Po prechode ekzému do chronického štádia koža nadobudne hrubú štruktúru, pigmentovú farbu, peeling, suchosť.

Liečba ekzému v rukách

Ekzém dobre reaguje na konzervatívnu terapiu pri rešpektovaní zložitosti prístupu.

Hlavné oblasti liečby sú:

 • Desenzibilizácia je zameraná na zníženie citlivosti tela na alergény. Na tento účel, intravenózne podanie sodíka a síranu horečnatého denne, chlorid vápenatý každý druhý deň. Zobrazuje sa autohemoterapia (infúzia vlastnej venóznej krvi do ľudského svalu).
 • V akútnom kurze vymenujte kortikosteroidy - dexametazón, prednizolón vo forme tabliet, ktorý vám umožní rýchlo znížiť svrbenie a opuch. V prípade, že ekzém na ruky má malé rozmery a je charakterizovaná ťažkou, prípadne odstránenie svrbenie a začervenanie antihistaminiká (suprastin, tavegil, diazolin, Telfast, Zyrtec).
 • Ak sa akútna fáza ekzému dostane na klimakterické obdobie u žien, odporúča sa hormonálna substitučná liečba na odstránenie nedostatku estrogénu a zníženie prejavov kože.
 • Pri výrazných neurozách a nespavosti sa liečia sedatíva, bróm, hypnotiká a hypnóza sa používa aj reflexná terapia.
 • Niektorí odborníci odporúčajú používanie rádioterapie na liečbu ekzému na rukách.

Predpokladom pre liečbu ekzému je hypoalergénna diéta. V takomto potravinovom systéme sú živočíšne tuky obmedzené - bravčové mäso, hovädzie mäso, syry a iné mliečne výrobky s vysokým percentom tuku. Starším ľuďom sa odporúčajú typy mliečnych potravín s obmedzením mäsa. Diéta by mala poskytnúť telo potrebám vitamínov - skupiny B a vitamínu C.

Sú vylúčené konzervované jedlá a údené mäso, solené jedlo, korenie, vajcia, alkohol. Ovocie (okrem alergikov) a zelenina sú konzumované v plnom rozsahu.

Liečba ekzému s ľudskými prostriedkami

Existuje mnoho metód liečby ekzému ľudovými metódami. Zahŕňajú činidlá pre akútnu zmáčavú fázu a sušiaci ekzém.

 • Zo silného zápalu ručných kúpeľov s kreolom sú dobré v množstve 1 lyžička na 7 litrov vody. V mierne horúcej vode udržiavajte ruky 20 minút a potom ich nechajte vyschnúť.
 • Účinné proti ekzémom surových zemiakov. Táto metóda sa používa utieraním zaparenej škvrny so zemiakovou šťavou alebo ako maska ​​z strúhanej zeleniny pod bavlneným obväzom. Môžete tiež pridať do drvenej hmoty lyžicu čerstvého medu. Udržujte túto masku na koži minimálne 2 hodiny.
 • Masť z ekzému na základe 1 lyžičky dechtu, 3 lyžice rybieho oleja a 1 lyžica jablčného octu podporuje rýchle hojenie postihnutých oblastí.
 • Môžete variť 3-4 strúčiky cesnaku, kombinovať s lyžicou medu a aplikovať pod obväz do oblastí zápalu.
 • Džús česneku a mrkvy v rovnakých pomeroch sa používa na trenie chorých miest na rukách.
 • Rozdrvené škrupiny a vlašské orechy v zmesi s rybím olejom majú tiež pozitívny vplyv na hojivé procesy pokožky. Orechy musia byť predpečené v rúre až do tmavej hnedej.
 • Bandáže z nasekanej kapusty, rybieho oleja a vaječného bielka pomáhajú zlepšiť stav pokožky v subakútnom období. Používa sa aj kapustový list, namočený v jablkovom octu.

Infúzie a rastlinné lieky proti tomuto príkladu

Bujóny ovocia a bobule prispievajú k odstráneniu zápalu, svrbenia a rýchleho hojenia kože.

 1. Vrhnú listy a plody žltej, lístie lístie v rovnakých pomeroch s vriacou vodou a potom sa krémy na rukách.
 2. Kúpele vyrobené z odvaru rieky zlepšujú stav rúk mokrým ekzémom. Za týmto účelom sa tráva a rašelinové kvety vriacou vriacou vodou, nechajte variť aspoň hodinu, potom nechajte ruky v chladnom vývaru 15-20 minút.
 3. Breza brezy púčiky (50 gramov) v pohári vriacej vody a tvoriť kompresie na zapálené sedadlá.
 4. Džús listov lopúcha zozbierané na jar, zmiešané s medom v pomere 5: 1 a robiť pleťové vody pod gázovým obväz na ruky.
 5. Nechtíka kvety brúsiť, pridajte 1 lyžicu šťavy z reďkovky alebo chren, 1 lyžica jablčného octu a aplikovať na postihnutú oblasť pod obväzom na dobu 15-20 minút.
 6. Ďalšia odvar ekzému: spojte v rovnakých častiach kvety heřmánku, levandule, listy rozmarínu a tymianu, varte s vriacou vodou. Po infúzii zmesi zmačknite na ruky.

Vnútri je tiež možné vziať infúzie liečivých rastlín, čo prispieva k normalizácii stavu pacienta.

 • Pripojte na 5 gr. Leonurus, rajčiak, nechtíka, citrónový balzam a plantajn s 10 g. kvety heřmánku. varíme bylinky v 1 litri vriacej vody, nechajte variť asi hodinu. Potom pridajte 1 lyžicu medu; piť polovicu pohára 3 krát denne.
 • Infúzia bobule Kaliny v dávke 2 lyžice bobule pre pohár vriacej vody, aby si denne na 0,5 pohárov 3 krát.
 • Na 1 lyžicu zemnej kôry lopúcha a korenia púpavy, nalejte 3 poháre studenej vody, nechajte variť 12 hodín. Potom variť 5 minút a piť počas dňa na pol pohára.
 • Zmiešajte 15 g. Valerian koreň, 15 gr. otáčky, 10 gr. žihľava, 10 g. oregano, každá 15 gramov. byliny fialiek, harmančeky, tymiánové byliny a korenie sladkého drievka. Vezmite 1 lyžicu zberu, nalejte 200 gramov. vriacej vode a 2 hodiny na infúziu. Piť počas dňa.

Pri používaní tradičných metód liečby si treba uvedomiť individuálnu intoleranciu zložiek predpisov a ich schopnosť zhoršiť stav pacienta!

Prevencia ekzému

Aby sa predišlo opätovnému výskytu choroby, odporúča sa chrániť pred všetkými možnými alergénmi: prachový nábytok a koberce, vlasy domácich zvierat, potraviny pre ryby, chemikálie pre domácnosť. Spánok musí byť plný. Stres a nespavosť znižujú odolnosť tela voči chorobe a môžu sa opakovať. Nedoporučuje sa robiť vodné procedúry dlhšie ako 5-10 minút. Je tiež potrebné neustále používať hypoalergénne krémy na ruky.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať stravovaniu, ktoré z potravy odstraňuje všetky možné alergény a škodlivé produkty. Odporúča sa aerobic športovať a často chodiť na čerstvý vzduch.

Ekzém na rukách: príčiny a liečba

Obsah článku

Ekzém na prstoch a rukách je veľmi nepríjemný a bolestivý prejav choroby. A súčasne jedna z najbežnejších: 25% pacientov s kožnými problémami trpí všetkými pacientmi liečenými ekzémami od dermatológov.

Ekzém na rukách: čo liečiť?

To sa dá ľahko vysvetliť tým, že ruky sú najčastejšie v kontakte s prostredím, prichádzajú do kontaktu s agresívnymi látkami, nie sú chránené odevom. A pri výskyte ekzému na rukách sa liečia veľmi pomaly - kefy sú tak či onak neustále v pohybe, pokožka jednoducho nemá čas na úplné utiahnutie. Preto z toho, či človek vie, ako liečiť ekzém na svojich rukách, závisí rýchlosť jeho zotavenia a prevencia relapsov.

Aké je ochorenie: príznaky ekzému na rukách

Predtým, než zistíte, čo má liečiť ekzém na rukách a účinne bojovať proti jeho prejavom, musíte zistiť, aký je tento problém a odkiaľ pochádza. Koniec koncov je to správne diagnostikovaná diagnóza a identifikácia príčin nástupu ochorenia, ktoré slúžia ako záruka rýchleho zotavenia.

Ekzém na rukách - fotka

Ekzém je chronická zápalová kožná porucha spôsobená rôznymi príčinami: t.j. ekzém nie je nákazlivý. Pôvod mena ochorenie je spôsobené majú svoj prejav: slovo ekzém, znamená "variť" - s ekzém kože je pokrytá s bublinkami, pripomínajúce vriacou vodou.

Avšak prvý príznak tejto choroby nie je to, ale niektoré iné príznaky:

 • Zápal pokožky začína pocitom zvýšeného svrbenia a sčervenania.
 • Stane sa viditeľným opuchom postihnutej kože.
 • Nachádzajú sa hnusné vezikuly, ktoré sú naplnené priehľadným nažltlým obsahom, ktoré sa rozplývajú a prechádza do vredov.
 • Koža v postihnutých oblastiach je mokrá a keď sa vredy na ekzém vyliečia - je šupinatá, neustále praskávacia, veľmi bolestivá.

Je dôležité, aby ste neodkladali a čo najskôr konzultovať s lekárom. Povie to, ako na liečbu ekzému v počiatočnom štádiu. Koniec koncov, v tomto štádiu, pri absencii riadnej liečby v nezhorenej bolesti infekcie môže dostať - ako výsledok, zápal začne znova.

Detský ekzém na rukách: čo robiť?

Príčiny ekzému na rukách: aký druh ekzému je a čo ho spôsobuje

Ekzém na rukách je 2 formy - akútna a chronická: druhá je charakterizovaná dlhými obdobiami remisie, počas ktorých sa choroba neprejavuje, a periodické exacerbácie.

Ekzém prstov, ekzém medzi prstami a ekzémom rúk sa vyznačujú pozdĺž lokalizačnej zóny. V závislosti na vonkajšie prejavy ekzémy môžu byť mokré a suché.

Ekzém na prstoch, foto

Na rukách sú nasledujúce typy ekzému:

 • Pravdivý (idiopatický) ekzém - v srdci výskytu sú poruchy imunitného systému, ktoré zase vedú k alergickému zápalu.
 • Atopický ekzém sa zvyčajne vyskytuje u ľudí náchylných na alergické reakcie.
 • Ekzém mikrobiálnej povahy sa vyskytuje v dôsledku infekcie, ktorá sa objavila na mieste poškodenia kože, napríklad po traume.
 • Pracovný ekzém - prejavuje sa ako reakcia na pravidelné vystavenie škodlivých chemických látok a látok exponovanej koži. Pracovný ekzém s každou následnou exacerbáciou je čoraz ťažší, ale po odstránení príčiny (tj škodlivých vedľajších účinkov) dochádza k rýchlemu zlepšeniu s ďalším úplným vyliečením.
 • Detský ekzém sa často týka len veľkých oblastí tela, vrátane rúk. Je to druh predispozície ku komplikáciám.
 • Kožný ekzém - ochorenie je lokalizované na dlaniach, povrchová vrstva koži sa zahusťuje a na mieste výbuchu bublín sa objavuje homosexualita.
 • Disgidroticheskaya. Príčinou je porušenie potenia (nadmerné potenie).
Ekzém na rukách: aké sú príčiny?

Najčastejšie faktory, ktoré vyvolávajú výskyt ekzému rúk, sú:

 • znížená imunita;
 • dysfunkcia v tele (nervové stavy, choroby tráviaceho ústrojenstva, endokrinné poruchy, intestinálna dysbakterióza);
 • nevyvážená výživa (najmä - nedostatok vitamínu B6, ako aj nenasýtené mastné kyseliny);
 • vplyv vonkajších stimulov (chemikálie, baktérie);
 • helminthické invázie;
 • dedičná predispozícia (v prípade detského ekzému).

Niekedy sa môže choroba vyskytnúť v dôsledku použitia určitých liekov, alergénových výrobkov, náramkov a náramkových hodiniek pokrytých škodlivými farbivami. Pre účinnú liečbu je potrebná správna diagnóza - iba doktor to môže urobiť.

Ekzém na rukách: video

Ako sa zbaviť ochorenia: liečba ekzému na rukách

Bohužiaľ nie je možné úplne vyliečiť ekzém: je celkom možné zvládnuť jeho prejavy. Liečba začína odstránením príčiny exacerbácie ochorenia. To si vyžaduje integrovaný prístup.

Ekzém na dlani rúk, foto

Normalizácia spôsobu života - Je potrebné dodržiavať režim, vyhnúť sa stresu, nedostatku spánku, obmedziť zlé návyky. To všetko znižuje imunitu, vedie k rôznym kožným ochoreniam, ktoré zase môžu vyvolať ekzém.

Správna výživa - pri ekzémoch rúk je potrebná špeciálna strava. Dermatológ vám vždy povie, ktoré živiny by mali byť obsiahnuté v strave, aby sa hojenie poškodenej kože objavilo rýchlejšie. Z menu citrusy, sladké, alkoholické, ostré a slané výrobky, údené mäso, omáčky sú vylúčené.

Starostlivosť o poškodenú pokožku - dôležitým faktorom ovplyvňujúcim rýchlosť regenerácie pokožky je ochrana poškodených oblastí pred škodlivými účinkami prostredia (slnečné lúče, chemikálie, suchý vzduch v miestnosti, mráz). Aby sa zabránilo infekcii v rane, mali by ste nosiť sterilné obväzy. Umyte si ruky v studenej vode bez použitia mydla.

V prípade akútneho zápalu je potrebná liečba liekom, ktorú predpisuje lekár. Iba on môže povedať pacientovi, ako a čo na liečbu ekzému na rukách.

Suchý ekzém na rukách: čo liečiť?

Mali by ste sa pripraviť na liečbu. Dermatológ určuje rôzne lieky a lieky zamerané na elimináciu zápalu, odstraňovanie toxínov z tela, zachovanie imunity, zníženie nervových stavov.

Ekzém na rukách: ako liečiť?

 • Z neurotických porúch - sedatíva a trankvilizéry v malých dávkach (Persen, valerian, Sedasen).
 • Prípravky na intoxikáciu tela. Najbežnejšie priradené aktívne uhlie, Smecta, Enterosgel, Multisorb.
 • Hormonálna liečba. Takáto liečba je obzvlášť účinná, ak príčinou ekzému je narušenie endokrinného systému. Triamcinolón, kortikotropín a iné môžu byť predpísané.
 • Vitamínoterapia a imunomodulátory. Sú potrebné na udržanie imunity, vstup do tela a absorbovanie potrebných živín. Najčastejšie predpísané multivitamínové komplexy, ktoré zahŕňajú vitamíny B6, B12, A, E.
 • Antihistaminiká. Takéto lieky sa používajú na odstránenie príznakov alergií a takých prejavov ekzému ako svrbenie, začervenanie kože.
 • Lieky na normalizáciu črevnej mikroflóry. Poruchy tráviaceho traktu (a predovšetkým čreva) môžu byť jednou z príčin ekzému na rukách. To je dôvod, prečo je dôležité nielen očistiť črevá, ale aj piť priebeh probiotík.

Vertex Spoločnosť nie je zodpovedná za správnosť informácií uvedených v tomto videu. Zdroj - Dermatovenerológ v Petrohrade

Ako na liečbu ekzému na rukách, s výnimkou tradičných liekov? Môžete využiť niektoré fyzioterapeutické metódy - akupunktúru, hirudoterapiu, príjem sirovodíka, radónu a minerálnych kúpeľov, elektroliečbu, ultrazvuku a laserovú liečbu, parafínové aplikácie, ozónovú terapiu.

Integrovaný prístup k liečbe eliminuje exacerbáciu ekzémov rúk a pravidelná starostlivosť o pleť náchylná k vzniku ochorenia sa stane vynikajúcim preventívnym opatrením.

Ako na liečbu ekzému na rukách alebo rukách: masti a krémy

Je potrebné poskytnúť lokálny účinok na pokožku - pomôže nielen zmäkčiť a navlhčiť poškodené oblasti, ale tiež zlepšiť vzhľad postihnutého ekzému rúk. Pri výbere krémov a mastí na liečbu ekzému na rukách stojí za to veľmi opatrne. Je dôležité, aby výrobok neobsahoval škodlivé látky a farbivá, ktoré môžu spôsobiť exacerbáciu.

Ako na liečbu ekzému na rukách alebo ruke? Masti a krémy, ktoré sa používajú na boj proti príčinám a symptómom tejto choroby, môžu mať dva typy - hormonálne (kortikosteroidy) a nehormonálne.

Hormonálne miestne lieky sú predpísané výlučne lekárom a používajú sa na krátky čas pod prísnym dohľadom. Kortikosteroidy poskytujú pomerne rýchly účinok - znižujú opuch, zápaly, svrbenie, ale ich použitie môže viesť k atrofii tkanív a zníženej imunity. Z tohto dôvodu sú kortikosteroidné masti predpísané hlavne v akútnom období ochorenia a takmer nikdy sa nepoužívajú na liečbu ekzému na rukách počas tehotenstva. Čo môžem urobiť na liečbu ekzému v takýchto prípadoch? Odpoveď je jednoduchá: nehormonálne masti.

Na rozdiel od kortikosteroidov možno dlhodobo používať nehormonálne lieky. Avšak nespôsobujú žiadnu škodu tela, takže môžu byť použité na liečbu detí a tehotných žien.

Keď bubliny začnú prasknúť a na ich mieste sa vytvorí erupčná erózia, je dôležité nechať patogénne mikroorganizmy a huby vniknúť do rany. V tejto dobe sa odporúča doplniť terapiu antibakteriálnymi masťami a krémami.

Ekzém na rukách detí: čo liečiť?

Ekzém sa môže prejaviť v ranom detstve - detský ekzém na rukách, - pravidelne blikanie a vyblednutie. Je potrebné pochopiť príčiny počiatočného výskytu a opakovaného výskytu ekzému na rukách, aby sa im vyhnúť.

Ako liečiť ekzém v rukách detí, rozhodne len lekár. Toto zohľadňuje vek malého pacienta a celkový stav jeho imunitného systému. Zvyčajne sa predpisuje nehormonálna terapia, terapia vitamínmi, sedatívum a antihistaminiká, ako aj fyzioterapia.

Liečba ekzémov rúk s ľudovými prostriedkami

Na zlepšenie účinnosti liečebných účinkov sa ľudové metódy používajú ako doplnok k základnej liečbe ekzému.

 • Kúpele so soľou - 2 polievkové lyžice. lyžice morskej soli na 1 liter vody: účinná pre suchý ekzém. Musíte držať ruky v nádrži s roztokom, kým sa voda neochladí.
 • Emulzia z vajec a octu - 1 vajcia, 50 ml octu, 50 ml vody. Veľmi dobré pre namáčanie ekzému - zmes sa nanáša cez noc na postihnuté miesta a pokryté látkou na vrchu. V dopoludňajších hodinách sa fólia nevymyje - tkanina sa ľahko odstráni a vo večerných hodinách sa postup opakuje.
 • Lotion s šťavou Kalanchoe (môžete si kúpiť v lekárni) - na zraneniach z gázy namočenej v džúsu sa vyrába kompresia. Už po prvýkrát sa stav pokožky zlepší.
 • Spracovanie mrkvovej šťavy, kapusta, zemiaky - na výber. Zelenina trieť na strúhadle a vytlačiť cez tkaninu, po ktorej sú lézie utreté bavlneným kotúčom navlhčeným v šťave.

Ako liečiť ekzém na rukách alebo rukách, s výnimkou ľudových liekov uvedených vyššie? Vzhľadom na zvýšenú suchosť pokožky a tvorbu prasklín na nej je dôležité poskytnúť postihnutým oblastiam dodatočné zmäkčenie a výživu. Na tento účel sú rastlinné tuky vynikajúce - napríklad olivový olej a rakytníkový olej. Odporúča sa používať nerafinovaný olej, ktorý sa aplikuje na bavlnený tampón na poškodené miesta s ekzémom.

Ekzém na rukách: ľudové prostriedky

Ďalší olej, ktorý sa osvedčil ako prostriedok tradičnej medicíny - žĺtok. Aby ste to dosiahli, musíte vařit tvrdú desiatu vajíčok, potom oddeliť žĺtky a navlečte ich na špičky alebo pletacie ihlice. Žĺtky sú privedené do plameňa sviečky a držia sa tak, kým sa začnú taviť. Roztavené rezy žĺtkov sa opatrne odstraňujú zo špachtle, aplikujú sa na čistý rez gázy alebo bandáže a aplikujú sa na poškodené oblasti.

Ako na liečbu ekzému na rukách, okrem liekov?

Dokonale dokázané pri liečbe ekzémových nehormonálnych liečiv z radu "La Cree" založených na prírodných zložkách.

 • Gél dokonale čistí pokožku a zabraňuje vzniku infekcie.
 • Regeneračný krém podporuje rýchle hojenie kože, upokojuje ju a odstraňuje bolestivé pocity. Intenzívny krém je vhodný na liečbu ekzému v počiatočných štádiách ochorenia: účinne hydratuje pokožku, čo pomáha vyrovnať sa s ochorením spôsobeným suchou, svrbením a odlupovaním.
 • Svetlá emulzia "La Cree" je vhodná na každodenné používanie ako starostlivosť o pleť, náchylná na tvorbu ekzému. Napríklad, tento liek sa môže použiť počas obdobia remisie príznakov chronického suchého ekzému na rukách.

V prostriedkoch "La Cree" nie sú žiadne parfumy, parabény a farbivá. Obsahujú však výťažky z avokáda, vlašských orechov, sladkého drievka, fialky a šnúr, bisabololu a panthenolu. Produkcia "La Cree" sa dá dlhodobo používať, je vhodná aj pre malé deti a pre tehotné ženy.

Pamätajte si: s správnym režimom, náležitou starostlivosťou o pokožku a dobre zvolenou liečbou, môžete zabudnúť na ekzém na rukách navždy.

Ekzém na rukách - ako a čo liečiť?

Ekzém na rukách je dosť bežné chronické ochorenie povrchových vrstiev kože neuro-alergickej povahy. Je charakterizovaný zápalom kože a výskytom svrbivého vyrážky. Prvky vyrážky v pitve vylučujú seróznu tekutinu, mokrá a často degenerujú do pustúl. Koža rúk sa suchá, pokryté bolestivými prasklinami, vredmi, hrubými kôrkami. Tieto procesy sprevádza kožný peeling, pálenie a neustále svrbenie.

Ekzém nie je nákazlivá choroba, ale je charakterizovaná veľmi pretrvávajúcim priebehom s opakujúcimi sa obdobiami remisie a exacerbácie. Choroba prináša svojmu majiteľovi nielen fyzické, ale aj psychické utrpenie, keďže vyrážky sú lokalizované na otvorenej časti tela, ktoré nemožno skryť pod oblečením.

Ruky človeka sú vždy v očiach a ako vyzerajú, normálna sebaúcta a psychické pohodlie človeka do značnej miery závisí. Platí to najmä pre ženy. V mnohých prípadoch chronický priebeh choroby vyvoláva vývoj stresových stavov a pocit neustáleho podráždenia. Dôvody vývoja ochorenia, hlavné príznaky ekzému a účinné metódy liečby dermatózy, to uvádzame v tomto článku.

Typy ekzému na rukách a príčiny

Dermatológovia rozlišujú tieto typy ochorení:

 1. idiopatickej,
 2. seboroická,
 3. atopický,
 4. mikrobiálne a profesionálne.

Vznik každého typu ekzému je podporovaný určitými faktormi.

Idiopatická (pravda) ekzém môže byť spôsobené týmito dôvodmi:

 • Choroby tráviaceho traktu (cholecystitída, pankreatitída, gastritída)
 • Poruchy endokrinného systému (diabetes mellitus, ochorenie štítnej žľazy)
 • Dedičné predispozície
 • Psychotraumatické situácie, predĺžené nervové napätie
 • Kožné ochorenia
 • Choroby nervového systému (najmä vegetatívna vaskulárna dystónia)
 • Podmienky imunodeficiencie

Profesionálny ekzém na rukách vzniká v dôsledku dlhodobého kontaktu s chrómom, niklom, olovom alebo chemickými látkami (formaldehyd, kyselina, zásadité látky, farbivá). Z ekzému na rukách často trpia tí, ktorí sa v rámci svojej profesionálnej činnosti zaoberajú čistiacimi prostriedkami, farbami, maltami.

Seboroický ekzém na rukách je schopný vyvinúť na pozadí parazitácie na hlave hlavy Malassezia furfur. Tento typ choroby je charakterizovaný pretrvávajúcim prúdom a vyžaduje dlhodobú liečbu.

Mikrobiálny ekzém dochádza v dôsledku dlhotrvajúcej expozície hubových mikroorganizmov a patogénnych baktérií koži a vyvíja sa na pozadí súčasného zápalového procesu na pokožke rúk.

Atopický (alergický) ekzém na rukách. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí sú náchylní na alergické reakcie alebo majú genetickú predispozíciu k takým ochoreniam, ako je alergická dermatitída, bronchiálna astma. Príznaky ekzému sa môžu objaviť po kontakte so zvieracími vlasmi, peľom rastlín, domácimi detergentmi (sprchový gél, šampóny, prášok na pranie).

Významná úloha vo vývoji ochorenia má špecifickú predispozíciu kožnej alebo vrodenej pokožky, ako aj znaky epidermy, charakterizované zvýšenou náchylnosťou na množstvo podnetov.

Okrem vyššie uvedených faktorov, lekári zdôrazniť, jednou z príčin progresie ekzém, nedostatok stopových prvkov v tele, vitamínu B, nedostatok polynenasýtených mastných kyselín. Okrem toho môže vývoj choroby prispieť k porušeniu činnosti obličiek, intestinálnej dysbiózy a helminthickej invázie.

Možné komplikácie

V niektorých prípadoch môže byť priebeh ekzému sprevádzaný pripojením bakteriálnej infekcie, ktorá spôsobuje vznik hnisavých komplikácií. Na pokožke sú vytvorené bubliny s purulentným obsahom, po ich otvorení tvorili mokré oblasti s nepríjemným zápachom. Proces sprevádza zvýšenie telesnej teploty a symptómy všeobecnej intoxikácie tela: bolesť hlavy, horúčka, slabosť.

Ďalšou komplikáciou je vývoj erytrodermy. Je to rozsiahly zápalový proces, ktorý zachytáva prakticky všetky kožné telieska. Táto komplikácia je veľmi nebezpečná a vyžaduje kvalifikovanú starostlivosť a hospitalizáciu pacienta

Prirodzenosť priebehu ekzému na rukách je rozdelená na:

Pri lokalizácii ochorenia sú:

 • Ekzém na prstoch
 • Ekzém rúk
 • Interdigitálny ekzém

V závislosti od výskytu ekzému je:

Príznaky ekzému na rukách

Klinický obraz choroby je veľmi podobný, ale v závislosti od rozmanitosti ekzému má svoje vlastné charakteristiky.

 • Idiopatický ekzém na rukách sa vyznačuje intenzívnym svrbením. Výpady na rukách sú umiestnené symetricky a manifestujú sa ako erytematózne bublinky. Po prvé, existuje niekoľko malých bublín, ktoré sa nakoniec spájajú. Keď sa vezikuly otvoria, uvoľní sa serózna tekutina, objavia sa zmáčacie miesta a vzniknú bolestivé bodové erózie. Chronický priebeh choroby často vedie k pripojeniu bakteriálnej infekcie.
 • Profesionálny ekzém na rukách. Manifestácia ochorenia je v mnohých ohľadoch podobná príznakom idiopatického ekzému, postihnuté oblasti sú koža na mieste priameho kontaktu so stimulom. Prvé príznaky ochorenia sa objaví ako kontaktná dermatitída, dráždivé, ale ak nie eliminovať, následný priebeh choroby sa pretrvávajúce a opakujúce sa charakter ďalšieho zhoršenia dôjde k oveľa dlhšie a ťažšie. Choroba sa stáva chronickou.
 • Atopický ekzém. Koža rúk sa zapáli a zdurená, na ňom sa objavujú malé bublinky so sérovým obsahom. Po otvorení vezikúl sa vytvoria zvlhčujúce plochy. Po pokročení ochorenia sa koža rúk stáva suchou, pokrytou kôrou a šupinami, objavujú sa bolestivé trhliny a erózie. Pacient sa obťažuje neustálym svrbením.
 • Mikrobiálny ekzém na rukách. Podliatiny ekzému sú umiestnené vedľa trhlín alebo purulentnej rany. Vyzerajú ako jasne načrtnuté ružové alebo červené škvrny, pokryté suchými šupinami alebo kôrkami. Po odstránení váhy sa pozoruje nadmerné vypúšťanie. Strihy erózie sú náchylné na periférny rast.
 • seborrheic ekzém je častejšie pozorovaný v prirodzených záhyboch kože na extenzných plochách končatín. Zapálené oblasti pokožky sú pokryté váhy, po odstránení ktorých sú vlhké ohniská.

Ekzém na rukách môže vyzerať rozdielne, ale existujú bežné príznaky choroby, charakteristické pre akúkoľvek jeho odrodu. Tento zápal, hyperémia (začervenanie) a opuch kože. Vzhľad sérových bublín naplnených sérovou tekutinou, ktoré po otvorení opúšťajú zvlhčujúce miesta erózie, bolestivých rán a trhlín.

Ďalším príznakom je pretrvávajúce intenzívne svrbenie, sprevádzajúce vyrážky a odlupovanie kože v dôsledku odlúčenia zkorodovaného epitelu. Celkový počet týchto znakov jasne naznačuje vývoj dermatózy a hovorí o potrebe vyhľadávať kvalifikovanú lekársku starostlivosť. Ako môže liečiť ekzém na rukách, na dosiahnutie trvalého zlepšenia a obnovy kože?

Liečba ekzému v rukách

Liečba ekzému na rukách zahŕňa celý rad opatrení. Ide o všeobecnú liekovú terapiu na ústne a vonkajšie použitie. Komplex terapeutických opatrení okrem toho zahŕňa fyzioterapiu, výživu a prispôsobenie sa životnému štýlu.

liečenie

Primárnou úlohou je odstrániť provokujúce faktory: liečba komorbidít, eliminácia ohniskov chronickej infekcie, kontrola neurotických porúch.

 1. Ak je alergická povaha ochorenia niekoľko aktivít zameraných na desenzibilizáciu organizmu, to znamená zníženie jeho citlivosti na alergény. Za týmto účelom určte intravenózne infúzie chloridu vápenatého, sodíka a horčíka.
 2. Pri závažných neurotických poruchách a nespavosti je indikovaná liečba sedatívami (bromidové prípravky, hypnotiká, antidepresíva), vymenovanie reflexnej terapie a hypnózy. Dobrým efektom je použitie sedatív rastlín: Novopassita, Sedesen, Persen, tinktúra pivónie a valerián.
 3. Na detoxikáciu tela používajú enterosorbenty, pomáhajú očistiť črevá od toxínov. Za týmto účelom určujú krátke kurzy v priebehu 10 dní recepciu Polisorba, Multisorba, Enterosgelya.
 4. Pre úľavu akútnej fázy stiahnutie svrbenie a zápalov predpísať antihistaminiká prijímanie druhej a tretej generácie, ktoré majú minimálne vedľajšie účinky a kontraindikácie (Zyrtec, loratadín, Erius, Desa).
 5. Pri liečbe akéhokoľvek druhu ekzému je široko používaná liečba vitamínmi. Priraďte olejový roztok vitamínu E, kyseliny listovej, kyseliny nikotínovej a kyseliny askorbovej, injekcie vitamínov B.
 6. V prípade, že vývoj ekzému do náručia podporuje čriev dysbacteriosis alebo ochorenie vnútorných orgánov (pečeň, žlčníka), podávaných enzymatických prípravkov (Pankreatín, sviatočné, Gastenorm) alebo predmetu probiotiká (laktobaktérie, Hilak forte).

Priebeh ťažkého ekzému nie je vždy možné zmierniť použitie topických látok. Na zlepšenie stavu lekár môže predpisovať imunosupresory na perorálne podanie. Ide o také lieky ako Hydrokortizón a Diprospan vo forme tabliet alebo intramuskulárnych injekcií. Liečba týmito liekmi by nemala byť dlhá. Rýchlo rozvíjajú závislosť, navyše majú vážne vedľajšie účinky. Schému prijímania a trvanie liečby môže určiť iba ošetrujúci lekár.

Pri mikrobiálnom ekzéme predpíšte antibakteriálne látky. Na tieto účely obvykle používajú cefalosporíny a makrolidy druhej generácie. Pri spájaní plesňovej infekcie sú antimykotiká predpísané v tabletách alebo topických prípravkoch (masti, gély).

Po oslabení akútneho procesu môžu byť imunomodulátory odporúčané osobám s poškodenou imunitou. Lieky sú predpísané imunologom a liečba sa vykonáva pod jeho dohľadom.

Liečba ekzému na rukách s lokálnymi prípravkami

Na vonkajšiu liečbu ekzému sa používajú rôzne masti, krémy, gély, liečivé roztoky, aerosóly a prášok.

Na liečbu ekzému na rukách sa široko používajú lieky s antipruritickými a adstringentnými vlastnosťami:

 • Roztok mentolu
 • Roztok resorcinolu
 • Roztok dusičnanu strieborného
 • Roztok kyseliny citrónovej
 • Burovova tekutina

Dobrým výsledkom je použitie difenhydramínovej pasty a podofylínovej masti. Keď sú predpísané miesta zvlhčovania, prášky z oxidu zinočnatého, pšeničný škrob, biely íl. Na zníženie opuchu a zvládnutie mokrých oblastí sa často používajú vody s kyselinou boritou a tanínom. Na zníženie zápalového procesu a odstránenie svrbenia používajte bór-zinok, ichtyolovú masť, naftalanovú pastu.

Pri rozsiahlych léziách pokožky a ťažkom procese je indikované použitie hormonálnych kortikosteroidných masti (Skin-cap, Celestoderm, Elokom). Podľa dermatológov najlepším efektom je hormonálna masť "Advantan". Má hustú konzistenciu, ktorá vám umožňuje rýchlo odstrániť sucho a olupovanie kože, odstrániť podráždenie, odstrániť začervenanie a svrbenie. Predpísať, že tieto lieky by mali byť lekárom, aplikovať ich by mali byť krátke kurzy, aby sa zabránilo vedľajším účinkom.

Fyzioterapeutická liečba, strava a správna výživa

Dôležitou súčasťou komplexnej liečby ekzému na rukách je použitie fyzioterapeutických postupov. Pacientom sú predpísané suché radónové kúpele, parafínové vosky, kúpele s minerálnou vodou. Sú veľmi populárne relácie laserovej terapie, ozonoterapie a aeroterapie. Pacientom sa odporúčajú procedúry s terapeutickým bahnom, ozokeritoterapia, ultraphonoforéza, používanie ultrafialového ožarovania postihnutých oblastí a segmentová expozícia ultrazvuku. Medzi alternatívne metódy ponúkame liečbu pijavicami (hirudoterapiu) a akupunktúrou.

Liečba ekzému bude neúplná bez toho, aby napravila celý spôsob života a dodržiavanie určitej stravy. Pacientom sa odporúča, aby vytvorili spôsob práce a výdych, aby sa vyhli nervovému stresu a nadmernému tlaku, aby sa vzdali škodlivých návykov (alkohol, tabak).

Výživa pri výskyte ekzémov spôsobuje odmietnutie akútnych, mastných a slaných potravín, údenín, potravín obsahujúcich škodlivé prídavné látky v potravinách (umelé farby, arómy, konzervačné látky). Uprednostňuje sa čerstvá zelenina a ovocie, diétne mäso, obilniny, kyslé mliečne výrobky.

Obmedzené používanie sladkostí, čokolády, kávy, sladkých šumivých nápojov, múky a cukroviniek. Odporúča sa posilniť režim pitnej vody. Den by mal vypiť najmenej 2 litre tekutiny vo forme čistej pitnej vody, šťavy, kompóty, zelené a bylinné čaje. Jedlo by malo byť varené vo varených, dusených alebo dusených.

Dôležitým bodom pri liečbe ochorenia je starostlivá hygiena a ochrana kože rúk pred pôsobením dráždivých faktorov. Čistenie, umývanie riadu a iné práce súvisiace s nepriaznivými účinkami na pokožku sa najlepšie vykonávajú v rukaviciach. Dodržiavanie týchto odporúčaní výrazne urýchli proces obnovy a zabráni ďalšiemu relapsu choroby.

Liečba ľudovými prostriedkami

Ľudová liečba ekzému na rukách pôsobí ako doplnok k hlavnému liečeniu. V mnohých prípadoch sú tradičné receptúry liekov veľmi účinné a môžu výrazne zmierniť bolestivé symptómy ochorenia a zlepšiť pacientovu pohodu. Pamätajte, že pred použitím ľudových liekov je potrebná konzultácia s lekárom.

 • Liečebná zmes s matkou a nevlastnou matkou. Veľa rastlín prechádza mlynčekom na mäso a pridáva sa do výslednej hmoty čerstvého mlieka. Použite výslednú zmes na obklady. Na postihnutých oblastiach v noci naneste vrstvu rastlinnej hmoty a pokryte si ruky celofánom. Postup môže znížiť zápal a zmierniť bolestivé svrbenie.
 • Kúpele s morskou soľou. Tento postup je určený na liečbu suchého ekzému. Dve polievkové lyžice morskej soli sa chovajú v litre horúcej vody, vlievajú do plytkej nádoby a ruky spúšťajú. Nechajte vodu úplne vychladnúť. Procedúra sa môže vykonať denne.
 • Šťavnaté Kalanchoe. Šťava tejto liečivej rastliny má dobrý antiseptický a hojivý účinok. Rastlina musí byť rozdrvená, vylisovaná šťava a namazaná s oblasťami pokožky postihnutými ekzémami.
 • Emulzia s kuracím vajcom. Dobre pomáha pri namočení ekzému. V malej nádobe rozdeľte jedno kuracie vajcia a šľahajte ju 50 ml octom a rovnakým množstvom vody. Táto zmes sa rozmieša cez noc a pokryje sa sterilnou obrúskou. Ráno sušená kôra nie je umytá. Tento postup umožňuje týždeň vysušiť oblasti zvlhčovania a zbaviť sa svrbenia a podráždenia.

Recenzie na liečbu ekzému na rukách

Referenčné číslo 1

Po dlhú dobu som vystrašená z ekzému na rukách alebo ruke. Moja práca sa týka stavebných zmesí a riešení. Preto pokožku na rukách a reaguje. Neustále sa zapália, vyrážajú sa, objavujú sa svrbivé bubliny, potom sa roztrhajú a pokožka sa zakryje bolestivými prasklinami a hrubými kôrkami. Doktor povedal, že ekzém je profesionálny a je alergický.

Som neustále vyliečená, pretože choroba sa často zhoršuje. Snažil som sa veľa masti a krémy, išiel som na procedúry s parafínovými kúpeľmi, urobil UFO. Pokúsil som sa rozmaznať silnými hormonálnymi krémami, vypil som antihistaminiká. Ale zakaždým, keď exacerbácia bude čoraz ťažšie. Zrejme budete musieť zmeniť zamestnanie, pretože kým nebudete odstránený kontakt so škodlivými látkami, nebude sa dosiahnuť pozitívny výsledok.

Referenčné číslo 2

Mám ekzém začal na nervózny základ, po rozchodu s mladým mužom. Koža na rukách bola zapálená, neustále svrbená, pokrytá suchými kôrkami a vredmi. Bolo mi predpísané sedatíva, antidepresíva, vitamín.

Bola liečená masťami a antihistaminikami. Snažil som sa ľudové recepty, ale nemám dostatok času robiť procedúry na dennej báze alebo variť zeleninové odvarky. Teraz je výrazné zlepšenie, nie je svrbenie, bolestivé trhliny sa vyliečili, začervenanie prestalo. Budem sa zaoberať ďalej, chcem dosiahnuť stabilnú odpustenie.

Liečba ekzému na rukách, foto počiatočná fáza

Ekzém na rukách je závažné zápalové ochorenie dermy chronického typu.

Často toto ochorenie ovplyvňuje stredné vrstvy kože. Príznaky ekzému sú spravidla vyjadrené ako pomerne plytké vyrážky. V tomto prípade môžu byť všetky postihnuté oblasti pokožky videné praskliny a vezikuly.

Liečba ekzému na rukách je založená na patogenetických znakoch priebehu choroby a symptómoch jej prejavov. Erupcia, svrbenie a odieranie kože vyžadujú použitie masti, pleťových vody a komplexnú liečbu určenú špecialistom.

príčiny

Prečo sa na mojich rukách objavuje ekzém a čo je to? Choroba sa vyskytuje z mnohých dôvodov. Niekedy existuje niekoľko dráždivých faktorov.

Hlavné príčiny problémov s pokožkou rúk:

 1. Prednosť stravovania, ktorá spôsobuje alergické reakcie: akútne, údené, svalnaté. Príčina podráždenia: čokoláda, vajcia, med, citrusy, jahody. Alergia na kovy, z ktorých sa vyrábajú náramkové hodinky, náramky.
 2. Pyl, vlna, plísňové huby, topolové chumáče vyvolávajúce alergie.
 3. Farbivá rôzneho pôvodu vo výrobkoch, chemikálie pre domácnosť, kozmetika, odevy.
 4. Chemické látky, s ktorými osoba prichádza do styku s povahou činnosti (v laboratóriu, v chemickom závode, počas lakovania atď.).
 5. Slabá imunita, chronické ochorenia.

Riešenie ekzému na rukách bude závisieť od jeho typu, ako aj od príčin výskytu.

Typy ekzému

Ekzém sa vyskytuje na prstoch, tvári, nohách a iných oblastiach kože. Vyskytuje sa v akútnych a chronických formách. Je rozdelená na niekoľko druhov v závislosti od symptómov a patogenézy.

 1. Skutočný ekzém alebo idiopatický. Vyznačuje sa ostrým začiatkom: symetricky ovplyvňuje pokožku, najčastejšie ruky; začína ohnisky sčervenania, na pozadí sa objavujú bubliny a tuberkulózy, ktoré sa čoskoro otvárajú s tvorbou vredov a erózií. Povrch kože je hojne navlhčený, s uvoľnením serózneho exsudátu.
 2. Disgidroticheskaya. Jednou z variantov vyššie opísanej choroby. Vyznačuje sa vyrážkou na prstoch a boku rúk. Má tiež chronickú formu, ktorá je charakterizovaná intenzívnym svrbením a pálenie medzi prstami.
 3. Profesionálne - spôsobené konštantný vystavenie pokožky rúk nepriaznivých faktorov, ako sú niektoré dráždivé látky (farby, chlór, lieky, chemikálie, lepidlá, atď).
 4. Mikrobiálne. Vyvíja sa ako sekundárny proces namiesto infikovaných zranených oblastí kože, hnisavých rán, škrabancov a odrenín.

Podľa typu vyrážky existujú dva typy patológie na prstoch:

 1. Mokrý. Je charakterizovaný silnejším sčervenaním a vlhkými škvrnami alebo malou bublinovou vyrážkou medzi prstami na dlani. Je charakterizovaný ťažkým svrbením, pálenie, zbavenie sa ťažšie.
 2. Suché. Je charakterizovaná abnormálnou suchosťou pokožky, olupovaním, začervenaním alebo svrbivými prasklinami na dlani.

Hlavnou úlohou pri liečbe patológie je eliminovať hormonálne poruchy a neurotické poruchy.

príznaky

Ak náhle začali ruky prerážať svrbenie a začervenali - je to prvý prejav počiatočného štádia ekzému. Ďalší príznak - na mieste prvých lézií sa objavujú bubliny a vezikuly sú naplnené priehľadnou vodnou tekutinou. Teplota pokožky dlaní a rúk stúpa.

Svrbenie, pálenie a začervenanie zaberajú veľký priestor a zvyšujú sa. Na postihnutú kožu sa začína tvoriť vredy, rany, trhliny a mokré oblasti. V období týchto príznakov sa môžete infikovať infekciou otvorením rany.

Podľa klinických ukazovateľov je ekzém rozdelený na mokré a suché. V prvom prípade existujú klasické príznaky skutočnej formy ochorenia, zatiaľ čo suchý ekzém sprevádza xeróza a tvorba bolestivých trhlín.

Ekzém na rukách: počiatočná fáza fotografie

Ako ekzém vyzerá na prstoch našich rúk, ponúkame vám zobraziť podrobné fotografie v počiatočnej fáze a nielen.

Ako na liečbu ekzému na rukách alebo ruke?

Pri diagnostikovaní ekzému na prstoch rúk liečba často zahŕňa nešpecifickú liečbu desenzibilizujúcich účinkov: autohemoterapia, krvná transfúzia, hirudoterapia, laktoterapia. Pri ťažkých ekzémoch sa vykonáva hemosorpcia, enterosorpcia a plazmaferéza.

V prípade správne predpísanej liečby a dodržiavania všetkých odporúčaní pacienta je možné dosiahnuť dostatočne dlhú remisiu ochorenia, predĺžiť obdobie života bez zhoršenia ekzému.

Komplexná liečba ekzému do náručia zahŕňa zmiernenie telo alergénov a ich komplexy s protilátkami detoxikáciu, použitie antihistaminík, obnovenie zdravia gastrointestinálneho traktu, korekcia imunitných reakcií, sedácia terapie. Dôležitým bodom terapie je použitie kortikosteroidov, ktoré môžu inhibovať zápalové procesy v tele.

Miestna liečba je zameraná na zmiernenie bolesti, pálenia, pocitu suchosti pokožky, prevencie infekcie. Používajte hormonálne a antiseptické masti, pleťové vody, kúpele atď.

Odporúča sa chrániť postihnutú pokožku pred vystavením slnečnému žiareniu, mrazu a poveternostným vplyvom. Osoby trpiace ekzémami strane komplexné rehabilitačné (laserová terapia, magnetoterapia, ozónovej terapiu, kryoterapia, alebo ožiarením ultrafialovým ložísk choroba) môže byť priradený.

Veľkým terapeutickým účinkom sú tiež terapeutické kúpele a bahno. Pacientom sa odporúča, aby dodržiavali hypoalergénnu výživu, prestali fajčiť a alkohol, venovali osobitnú pozornosť hygienickým opatreniam.

dietoterapia

Odporúča sa, aby sa vzdal pikantné a slané potraviny, silné mäsové vývary, vaječné bielky, grilované mäso, zverina, údená, konzervy, syry, údeniny, koreniny, kávy, čokolády, alkohol.

Príprava bielkovinových produktov (mäsa, rýb) by sa mala vykonávať diétne. Vo všeobecnosti je zobrazená ľahká diéta mliečno-zeleninová.

Starostlivosť o pokožku

Vzhľadom k tomu, ekzém na rukách, pokožka je často suchá, je potrebné použiť zvlhčovače predpísané lekárom, ktorý obnoví jeho metabolizmus tukov.

Kúpanie vo vani alebo sprchovanie je obmedzené na 10 minút pri teplote vody najviac 40 ° C. Zároveň je lepšie nepoužívať hubu, aby sa zabránilo treniu a česaniu pokožky. Mýdlo by malo byť nahradené čistiacimi lotionami, penami alebo sprchovými gélmi, ktoré musia byť kvapalné a tiež bez farby a zápachu.

Masť na ekzém na rukách

Masti na liečbu ekzému sú zmesou liečivých prísad a tukových látok, ktoré umožňujú spomaľovať odparovanie a prenos tepla.

Najčastejšie sú tieto masti predpísané:

 • Lokoid;
 • Wilkinsonova masť;
 • trider;
 • Elokim;
 • Advantan;
 • prednizolón;
 • takrolimus;
 • Salicylová masť;
 • tselestoderm;
 • Borická masť;
 • Skin-Cap.

Pre pleťové vody pomocou 3% roztoku kyseliny boritej, 0,1% roztok v Rivanol stíhaním vyjadrený moknutija - pasta (5% boritej Naftalan, boritá Degtiarnaya).

Pred liečbou ekzému na rukách sa uistite, že diagnóza je správna. Negramotné užívanie lieku môže výrazne zhoršiť už bolestivý stav vašej pokožky.

Ľudová liečba ekzému na rukách

Ak je ekzém v rukách ľudových prostriedkov, sú veľmi účinné a používajú sa ako doplnok k hlavnému liečeniu alebo sú alternatívou k takejto liečbe v prípade jej neúčinnosti.

 1. Účinné proti ekzémom surových zemiakov. Táto metóda sa používa utieraním zaparenej škvrny so zemiakovou šťavou alebo ako maska ​​z strúhanej zeleniny pod bavlneným obväzom. Môžete tiež pridať do drvenej hmoty lyžicu čerstvého medu. Udržujte túto masku na koži minimálne 2 hodiny.
 2. Tri alebo štyri čerstvé umývané rastliny matka a nevlastnej matky prechádzajú mlynčekom na mäso a nalejú sa čerstvým mliekom, kým sa nedosiahne hustá konzistencia. Na postihnutých oblastiach je produkt rozdelený rovnomerne. Potom je zabalený celofánom alebo potravinovým filmom a zabalený do bavlnenej tkaniny. Procedúra sa vykonáva v noci 2 až 3 krát.
 3. Suchý ekzém rúk je dobre ošetrený soľnou vodou. Soľ (najlepšie mora) sa pridá do horúcej vody, asi 2 polievkové lyžice na 1 liter vody. Takéto kúpele s ekzémom na rukách sú vyrobené v nádrži s roztokom a sú tam, kým sa voda ochladí. Môžete to robiť každý deň, až kým nedosiahnete znateľné zlepšenie.
 4. V slnečnicovom oleji (200 g) pridajte kolofón, mydlo na bielizeň, šťavu z aloe, včelí vosk (každý 50 g). Zahrejte na nízkej teplote až do rozpustenia prísad, pripravte masť. Zmiešajte postihnutú pokožku zmesou.

Ľudské prostriedky sú považované za nekonvenčné, ale nie sú založené na modernej farmakológii? Je to prírodné zložky rastlinného a živočíšneho pôvodu s bohatým súborom vitamínov a stopových prvkov, ktoré účinne pomáhajú liečiť kožné ochorenia, najmä ekzémy na rukách.