Hlavná

Kliniky

Liečba suchého ekzému na rukách a nohách lekárskymi metódami a ľudovými prostriedkami

Suchý ekzém sa vyznačuje dlhodobým pretrvávajúcim prúdom. Môžu to byť chorí ľudia rôzneho pohlavia a veku. Charakteristickým znakom tohto typu chronickej dermatózy je relaps v zime, kedy vlhkosť klesá na kritické úrovne.

Suchý ekzém sa neprenáša kontaktom s infikovanou osobou, vyskytuje sa v oblasti chodidiel a dlaní.

Príčiny patológie

Vo väčšine prípadov sa choroba vyskytuje v dôsledku sušenia kože. Ako príčina dermatózy existuje niekoľko faktorov.

 1. Externé fyzické účinky. Táto skupina zahŕňa pôsobenie chemikálií, chemikálií pre domácnosť, pigmenty, rozpúšťadlá, prášky, prach, rôznych materiálov (vrátane drahých a neušľachtilých kovov), slnečného žiarenia, lieky, rastliny, atď
 2. Patológia vnútorných orgánov. Suchý ekzém môže byť spôsobený chorobami tráviaceho traktu, patologickými stavmi pečene, metabolickými poruchami, ochoreniami endokrinného systému.
 3. Znížená imunita. Často sa opakuje výskyt dermatitídy, ktorý sa zhoduje s respiračným ochorením, prítomnosťou zápalu, traumou.
 4. Psychický stres. Nervové poruchy, silné emócie, skúsenosti, stres, dlhotrvajúci nedostatok spánku môžu vyvolať suchý ekzém.
 5. Dedičnosť a alergická predispozícia. Ľudia, ktorých príbuzní sú náchylní na alergickú reakciu, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť dermatózami. Aj medzi chorými sú mnohé chronické alergie (bronchiálna astma, pollinóza).
 6. Clay invazia. Často je príznakom helmintiázy suchá koža, ktorá sa môže nakoniec rozvinúť do ekzému.

Symptómy ochorenia

V počiatočnom štádiu suchého ekzému si pacienti všimnú suchosť dlaní a chodidiel, ktorú je ťažké odstrániť zvlhčovačmi. S rozvojom choroby sa objavujú mikrotrhly, ktoré sa zapália. Ovplyvnený povrch pokožky začne silne vyrážať, môže dôjsť k pádu. Trhliny sa zvyšujú, dochádza k zápalu, dochádza k začervenaniu, paralelne sa vyskytujú početné papulky ružovej alebo načervenalovej farby, ktoré sa postupne spájajú a vytvárajú plaky. Pri zhoršovaní stavu plaku sa rozpadajú a tvoria moccasín s dlhotrvajúcimi nehojivými eróziami.

terapia

Liečba suchého ekzému na rukách a nohách poskytuje integrovaný prístup. Existuje niekoľko hlavných bodov.

Odstránenie príčiny choroby

Pred liečbou suchého ekzému je potrebné zistiť príčinu choroby a odstrániť ju:

 • V prípade helminthickej invázie je potrebné zbaviť sa parazitov.
 • Opravte nerovnováhu hormónov.
 • Odstráňte vplyv fyzických faktorov.
 • Liečiť choroby vnútorných orgánov.
 • Normalizovať činnosť nervového systému.
 • Odstráňte zápaly zápalu.
 • V prípade alergickej reakcie používajte antihistaminiká.

Individuálny prístup ku každému pacientovi je potrebný. Až po odstránení príčiny dermatózy, použitie liekov poskytne trvalý výsledok. V opačnom prípade sa ekzém vráti s častými recidivami.

drog

kortikosteroidy

Najčastejšie sa lieky podávajú zo skupiny topických kortikosteroidov. Nanášajú sa na čistý, suchý povrch pokožky 1-2 krát denne. Je potrebné prísne dodržiavať odporúčaný priebeh liečby, pretože ich nekontrolované používanie môže viesť k výskytu nežiaducich účinkov. Spoločné masti a krémy sú Advantan, Elokom, Lykoid a ich analógy. Ich použitie pomáha eliminovať zápaly a svrbenie.

Inhibítory kalcineurínu

Môžu byť predpísané aj lieky skupiny topických inhibítorov kalcineurínu (Pimecrolimus, Tacrolimus). Takéto lieky sú prakticky zbavené vedľajších účinkov, ale tiež účinne zvládajú nepohodlie na koži.

Imunosupresíva a cytotoxické látky

Ak je ochorenie ťažké, odporúča sa doplniť liečbu pomocou imunosupresívnych liekov. Môžu to byť hormóny pôsobiace všeobecne (Diprospan a Prednisolone) alebo látky zo skupiny cytostatik (Ciclosporin A, Methotrexate). Možno ich použitie vo forme injekcií alebo tabliet. Liečba týmito skupinami liekov by sa mala vykonávať aj pod dohľadom lekára (plne dodržiavať dávkovanie a čas používania liekov).

Kombinované fondy

Ak sa v poškodenej kožnej oblasti vyskytne bakteriálna alebo plesňová infekcia, mali by sa použiť miestne kombinované účinky. Mali by obsahovať antibiotiká alebo antimykotiká v kombinácii s protizápalovými zložkami. Takéto lieky sú predpísané iba pri komplikáciách suchého ekzému a sú vybrané individuálne.

Normalizácia potravín

Zo stravy by mali byť vylúčené dezerty a jedlá pozostávajúce z jednoduchých uhľohydrátov, solené, údené, nakladané potraviny, polotovary. Je potrebné zabezpečiť dostatočný príjem vody (2,5 litra denne), aby sa zahrnul do potravinových produktov obsahujúcich vlákninu, komplexné sacharidy, vitamíny a minerály.

hygiena

Nemožno vyliečiť suchý ekzém bez dodržiavania jednoduchých hygienických postupov (najmä pre pokožku nôh):

 • Umyte nohy každý deň.
 • Po umytí dôkladne osušte pokožku.
 • Usporiadanie "vzduchových kúpeľov".
 • Každý deň používajte čisté ponožky s maximálnym obsahom prírodných vlákien (100% bavlna, ľan).
 • Nosiť priedušné topánky.

Kozmetické výrobky

Je potrebné používať živiny a hydratačné látky každý deň. Koža na rukách by mala byť ošetrená podobnými zlúčeninami po každom kontakte s vodou, pokožkou nohy - podľa potreby. Prostriedky na starostlivosť by mali obsahovať prírodné zložky, vitamíny a glycerín. Je potrebné vyhnúť sa používaniu vody obsahujúcej alkohol, krémy s pachmi a farbivami.

vitamín

S nedostatkom vitamínov môžete vytvoriť rezervy pomocou syntetických multivitamínových komplexov alebo maximalizovať množstvo čerstvej zeleniny a ovocia v strave.

Ľudové opravné prostriedky

Od staroveku ľudia zaznamenali terapeutický účinok rastlinných produktov, liečba suchého ekzému s ľudskými prostriedkami bola aplikovaná a v súčasnosti. Zloženie používané herbalistami je bohaté na prírodné protizápalové zložky, vitamíny a minerály. Je však potrebné pamätať na početné kontraindikácie a možnosti vedľajších účinkov, ktoré môžu tento problém zhoršiť.

zemiaky

Čerstvé olúpané hľuzy by mali byť strúhané na jemnom strúhadle a stlačené gázou. Výsledná šťava namočte tkanivo a aplikujte na poškodené miesta trikrát denne počas štvrtej hodiny.

Olejový koláč sa môže používať aj na liečbu suchého ekzému, je obalený gázou a používa sa ako kompresný prostriedok na oblasť lézie 3-4 krát denne.

Kúpele so soľou

Na ošetrenie sa používa morská soľ. L liter vody by mal mať 5-6 polievkových lyžíc. Voda by mala byť ochladená na izbovú teplotu. Poškodené suché oblasti ekzému nohy a dlane by mali byť umiestnené do roztoku štvrťhodinu a potom opláchnuté pod bežným prúdom vody. Koža by mala byť okamžite po zákroku namazaná krémom.

lopúch

Na liečbu suchého ekzému sa používa koreň. Polievková lyžica suchej suroviny sa varí v pohári vriacej vody, po tretine hodinu sa prefiltruje. Infúzia sa používa lokálne vo forme kúpeľa po dobu 20 minút alebo ako kompresia, načo sa navlhčí ponožkami a rukavicami a položí sa na nohy a ruky po dobu pol hodiny.

vlašské orechy

Suché jadrá orechov sa musia zahriať v rúre a dôkladne rozdrviť (môžete použiť mixér), zmiešať s 4-5 kapsulami rybieho oleja. Zmes sa aplikuje na postihnutú kožu po dobu 30 minút a potom sa rozotrie s uterákom.

soľankou

Rýchle odstránenie kožného nepohodlia počas exacerbácie suchého ekzému pomôže uhorky nakladať. 15-minútový kúpeľ eliminuje svrbenie a pálenie.

Kalanchoe

Vlhká bavlna v rastlinnej šťave by mala byť aplikovaná na poškodené miesta po dobu 10 minút.

Roztok sódy

Na pohári vody musíte vziať lyžicu hydrogenuhličitanu sodného (sóda) a dôkladne premiešať. Riešenie sa používa na umývanie poškodených oblastí pokožky.

Rastlinný olej

Olej sa tretí do postihnutej oblasti a ponechá sa 20 minút alebo viac (takmer až do úplného vstrebania).

Olivový olej a harmanček

Dobrý účinok na suchý ekzém je zmes vývaru harmanček a olivový olej. Zmiešajú sa v pomere 1: 1 a otrie sa bavlneným tampónom impregnovaným kompozíciou, poškodenými oblasťami pokožky.

Adekvátnu liečbu môže predpisovať len lekár, takže ak máte podozrenie na suchý ekzém, mali by ste ísť do lekárskej inštitúcie. Špecialista si vyberie individuálnu terapiu, povie skutočne účinné ľudové metódy a spoločne dosiahne dlhodobú odpustenie choroby. Samoliečenie môže viesť k infekcii kožných lézií a zhoršeniu problému.

Suchý ekzém na rukách alebo nohách

Kožné ochorenia (dermatitída) majú odlišnú etiológiu - od alergickej reakcie na vážne problémy vnútorných orgánov. Suchý ekzém (asteatotický) - ochorenie kože rúk (niekedy nohy), ktoré má často relapsy, je problém ťažko liečiteľný.

Príčiny suchého ekzému

Ide o komplexnú chorobu, ktorú nemožno vyprovokovať jediným faktorom. Pre vznik a vývoj choroby je potrebné zložité kombinovať viaceré dôvody. Externé podmienky sú predbežnými provokátormi procesov, ktoré sa už vyskytujú vo vnútri tela pacienta. Preto vo väčšine epizód - ide o symptomatické ochorenie na pozadí vnútorných problémov. Externé provokujúce faktory sú nasledovné:

 • suchá atmosféra - nízka klimatická vlhkosť vyvoláva exacerbáciu ochorenia (ekzém je zvlášť výrazný v zime);
 • trvalý kontakt s dráždivými látkami - chemikálie pre domácnosť, stavebné zmesi, syntetické materiály alebo tkaniny, drahé (polodraho- vé) kovy;
 • potravinová alergia.

Vnútorné príčiny suchého ekzému, ktorý môže byť zdrojom:

 • dysfunkcia gastrointestinálneho traktu, pečene, pankreasu;
 • dedičný faktor - predispozícia k tejto chorobe je na druhom mieste vo frekvencii diagnostiky;
 • nedostatok vitamínov;
 • problémy endokrinného systému;
 • hubové, bakteriálne ochorenia;
 • infekcie;
 • imunodeficiencie;
 • psychický faktor - zvýšený stres môže stimulovať prejav príznakov.

Čo vyzerá suchý ekzém?

Spočiatku sa ochorenie podobá bežnej nadsadenej pokožke kvôli práci s absorbentmi. Tento jav je dobre známy staviteľom, ktorí pracujú so stavebnými zmesami. Stav sucha je už nasledujúci deň, ak sa riadne starať o pokožku po práci. Preto je takmer nemožné stanoviť výskyt ochorenia pri stanovení väčšiny diagnostických prípadov. V prípade, že pacient má vrodenú tendenciu k ochoreniu alebo špecifiká práce môže spôsobiť chorobu, potom by ste mali vedieť - suchý ekzém vyzerá takto:

 • nadmerná suchosť pokožky s výrazným kožným vzorom;
 • pocit tesnosti pokožky;
 • rany na rukách;
 • excoriácia (trhliny), ktorá sa pri prehliadaní, prehlbovaní a ublížení;
 • sčervenanie postihnutých oblastí, neustále svrbenie zvlnenej intenzity;
 • zápal kože;
 • tvorba eczematóznych papulov;
 • v pokročilom štádiu sa uvoľňuje exsudát (tekutina), tvoria sa zmáčacie plochy a choroba sa zmení na mokrú odrodu.

Choroba sa vyvíja z jediného zamerania. Ak nezačnete liečbu včas, potom po určitom čase je ovplyvnená celá kefa alebo noha / ruka. Choroba sa môže kombinovať s idiopatickou a dyshidrotickou formou. Treba poznamenať, že príznaky sa môžu podobať dermatitíde, psoriatickým chorobám a iným. Preto sa musíte poradiť s dermatológiou, ak je symptomatológia trvalá a neodstránená kozmetickým spôsobom (existuje špecifický problém, nie jednorazové vysychanie kože).

liečba

Pred liečbou suchého ekzému je potrebné vyšetriť u dermatológa. Rozličná etiológia choroby zahŕňa rôzne metódy individuálnej liečby pre každého jednotlivého pacienta. Ak odstránite iba vonkajšie prejavy, potom sa po chvíli znova prejavia, niekedy v zhoršenej podobe. V závislosti od zdroja ochorenia sa môžu predpísať injekcie alebo tablety a masti sa predpísajú na priame ošetrenie pokožky. Ako zaobchádzať s ekzémom, môžete to určiť len po komplexnej kontrole.

Treba pamätať na to, že samoliečba môže významne zhoršiť ochorenie a viesť k chirurgickej intervencii. Nekontrolované používanie liekov neposkytuje úplnú diagnózu. Bude potrebné počkať nejaký čas, kým správne diagnostikuje príčinu dermatitídy. Všeobecné zásady liečby sú:

 • odstránenie kontaktu s alergickým provokatérom: chemikálie pre domácnosť, suché zmesi, provokujúce tkanivá atď.;
 • podávanie antihistaminík;
 • príjem vitamínových komplexov, regeneračné liečivá;
 • regulácia stravovania a stravovania;
 • antibiotiká na odstránenie zápalových symptómov v kombinácii s liekmi na ochranu gastrointestinálneho traktu;
 • masti alebo krémy s prítomnosťou kortikosteroidov (o nich nižšie).

Výber masti zo suchého ekzému na rukách je určený smerom účinku:

 • hormonálne lieky - astrológ, prednizolón, hydrokortizónová masť;
 • hormón - Dermazin, Aurobin;
 • pantenol-D, Bepanten (zmäkčuje a zvlhčuje pokožku).

diéta

Špecifická liečba suchého ekzému je lekárom predpísaná na základe výsledkov vyšetrenia. Existuje zoznam odporúčaní, ktoré nebudú v rozpore s účinkami liekov, ale budú užitočné pre podporu tela a predchádzanie príznakom. Dodržiavaním týchto podmienok môžete efektívnejšie využiť terapiu a výrazne znížiť čas na zotavenie. Aj v budúcnosti, po strave, je možné zabrániť relapsu choroby. Zo stravy v čase exacerbácie je potrebné vylúčiť:

 • výrobky s vysokým obsahom vitamínu C;
 • zemiaky;
 • paradajky;
 • cukrárenské výrobky;
 • alkohol;
 • káva, čaj.

Odporúča sa konzumovať ryby, chudé mäso, zeleninu B9, B1, PP, karotén. Liečba liečiv sa nelíši od liečenia ekzému na rukách. Je dôležité mať na pamäti, že úplná liečba je možná, ak sa eliminuje vnútorná príčina, inak sa ochorenie obnoví natrvalo a vráti sa do čoraz ťažších foriem kožných lézií.

Liečba suchého ekzému s ľudskými prostriedkami

Netradičné metódy sú vhodné ako pomocná terapia pre mnohé choroby. Liečba suchého ekzému s ľudskými prostriedkami pomáha zmierniť príznaky, zmierniť celkový stav pacienta v procese expozície lieku. Hlavnou vecou je spomenúť si na osobnú neznášanlivosť určitých výrobkov alebo rastlín, aby sa situácia nekomplikovala. Tu je niekoľko receptov, ktoré pomôžu pri liečbe ekzému:

 1. Na zmiernenie zápalu a svrbenia sa používajú kúpele alebo obklady na báze sódy alebo soli. 0,5 litra teplej vody sa používa 1 st. l. látky. Niekedy so silnou suchou pokožkou pridajte trochu rastlinného oleja.
 2. Farmaceutický račňový olej sa môže pretrepávať do ohniska alebo sa používa v obkladoch.
 3. Suché kvetenstvo harmančeka (100 gramov) zmiešané s 500 ml olivového oleja. Infúzia 2 týždne v tme. Pripravená zmes sa trie do trhlín na pokožke niekoľkokrát denne.
 4. Polievková lyžica suchého harmančeka sa naplní asi 30 minútami do pohára vriacej vody. Počas dňa by mal byť vývar niekoľkokrát užívaný ako antihistaminikum.

Prevencia relapsu a prognóza

Táto choroba má vysoký recidív, takže po zotavení je potrebné neustále monitorovať kožu na miestach predchádzajúcich ohniskov. Najlepšou prevenciou je pravidelné zvlhčovanie kože, používanie zmäkčujúcich prostriedkov, ochrana pred vystavením alergénom a agresívne chemikálie. Pre ženy je mimoriadne dôležité - starostlivo si vyberajte kozmetiku, ak je to možné, znížte jej počet. Bude užitočné kúpiť zvlhčovač domov alebo pracovisko.

Predchádzanie relapsu a prognóza recidívy choroby priamo závisí od správnej diagnózy príčin. Po úspešnej liečbe by sa mala dodržiavať odporúčaná strava, obmedziť vplyv vonkajších stimulov. Pri dodržiavaní všetkých odporúčaní je možnosť relapsu minimálna, ale bohužiaľ je to možné.

Suchý ekzém na rukách a nohách - liečba drogami a ľudovými prostriedkami

Suchý alebo asteatotický ekzém je druh dermatitídy, ktorá sa prejavuje nadmernou suchosťou, podráždením pokožky a výskytom bolestivých trvácnych trhlín. Tento typ dermatózy sa vyznačuje pretrvávajúcim opakujúcim sa priebehom, exacerbácia ochorenia sa vyskytuje najmä v chladnej sezóne. Suchý ekzém postihuje hlavne ruky a prsty, v niektorých prípadoch sa lézie nachádzajú na dolných končatinách.

Príčiny choroby

Vývoj suchého ekzému môže byť spôsobený rôznymi dôvodmi.

Externé faktory:

 • Vplyv prostredia. Vyvolanie exacerbácie dermatózy môže vysušiť vzduch. Tento faktor je obzvlášť výrazný v zimnej sezóne, zatiaľ čo v lete symptómy suchého ekzému zvyčajne ustupujú.
 • Profesionálny faktor. V mnohých prípadoch sa suchý ekzém na rukách objavuje v dôsledku neustáleho kontaktu s chemikáliami na pracovisku. Ako dráždivé látky môžu byť alergény alkalické, kyseliny, farby, lepidlá, čistiace prostriedky, malty.

Vnútorné faktory

 • Genetický faktor. Často je vývoj ekzému spojený s dedičnou predispozíciou k tejto chorobe. Choroba sa prenáša z rodičov trpiacich dermatózami.
 • Chronické infekcie (vírusové, bakteriálne, hubové), ktoré spôsobujú zníženie imunity.
 • Metabolické poruchy.
 • Alergické reakcie.
 • Choroby vnútorných orgánov (pečeň, obličky, gastrointestinálny trakt).
 • Psychoemotional faktor. Existuje vzťah medzi exacerbáciou ekzému a mentálnym stavom pacienta. Lekári poznamenávajú, že pretrvávajúci nervový stres a depresia často vyvolávajú nástup choroby.

Príznaky suchého ekzému

Charakteristickým príznakom ochorenia je nadmerná suchosť kože s rozvrhnutím kože. Je tu pocit tesnej pokožky, koža sa stáva hrubá a drsná. K týmto prejavom sa čoskoro pripojí zápalový proces a začervenanie kože.

V počiatočnej fáze príznakov zápalu sú mierne, ale ako choroba postupuje, koža sa objaví jasne červené vyrážky vo forme ekzematóznu papuly sú náchylné k rozrastanie a zlúčiť do veľkých plakiet. Pri suchom ekzéme sa vezikuly naplnené tekutinou (vezikuly) spravidla netvoria.

Vzhľad vyrážok je sprevádzaný intenzívnym svrbením, ktoré spôsobuje pacientovi vážne nepohodlie a môže spôsobiť nervové poruchy a depresívne stavy. Svrbenie je také výrazné, že môže spôsobiť poruchy nervového systému: vznik nespavosti a depresívne stavy.

Ďalší vývoj choroby vedie k tvorbe tenkých a hlbokých povrchových trhlín na koži, ktoré pri pripojení k zápalu sú veľmi bolestivé. Vzhľad pokožky pripomína povrch starého, popraskaného porcelánu, okrem toho, že sa začína odlupovať suchá koža.

V prípade, že choroba pokračuje k pokroku, prejavy ekzému pripojí vyžaruje objaví vlhkých oblastiach, ktoré sú pokryté sušenie hrubú červené kôry.

Suchý ekzém na nohách sa môže prejaviť porážkou podrážok, tento druh dermatitídy sa nazýva tylotický (nadržaný) ekzém. Toto ochorenie sa vyvinie nepostrádateľne dlho, pretože pokožka na podrážkach je hrubšia a má silnú nadsadenú vrstvu. Charakteristickým rysom nadmerného ekzému je vzhľad bublinových vyrážok, vážne svrbenie a intenzívny peeling.

diagnostika

Pre správnu diagnózu suchého ekzému je dôležité zbierať kompletnú a podrobnú anamnézu a odlíšiť ochorenie od iných typov dermatózy. Príznaky ekzému často pripomínajú klinický obraz atopickej (alergickej) a kontaktnej dermatitídy, takže môže byť potrebné študovať vzorky epidermy.

Kožná biopsia sa zriedka vykonáva iba v tých prípadoch, kde je ťažké stanoviť definitívnu diagnózu v dôsledku sekundárnej infekcie. V prevažnej väčšine prípadov má skúsený dermatológ vizuálnu kontrolu, pretože charakteristické symptómy ochorenia sú zvyčajne výrazné.

Po určení diagnózy sa lekár individuálne rozhodne, ako liečiť suchý ekzém, vzhľadom na stupeň závažnosti dermatózy a stav pacienta.

Liečba suchého ekzému

Terapia suchého ekzému je zvyčajne dlhá a zahŕňa nielen konzervatívnu lekársku liečbu, úpravu celého spôsobu života, ale aj dodržanie určitej stravy. Liečba ekzému by sa mala začať včas, s prvými príznakmi, pomôže zabrániť prechodu ochorenia na chronickú formu a povedie k pretrvávajúcej a dlhodobej remisii.

Hlavnými metódami liečby liekov sú vymenovanie liekov, ktoré obnovujú imunitu, odstraňujú ohniská chronickej infekcie a liečia súvisiace choroby. Pre miestne použitie miestnej liečivá (masti, krémy, gély, emulzie), čo pomáha zastaviť bolestivé príznaky, zbaviť svrbenie a zjemňujú suchú pokožku.

Lieky (tablety, masti, krémy)

Systémová liečba liekmi zahŕňa vymedzenie komplexov vitamínov a minerálov a antihistaminík, ktoré prispievajú k eliminácii alergických reakcií a svrbenia. V prípadoch porúch spánku je indikovaná nespavosť, podráždenosť, použitie ľahkých liekov na spanie, sedatíva a antidepresíva.

Ak sa bakteriálna infekcia spojí s prejavmi ekzému, lekár môže predpísať priebeh antibiotík. Často príznaky suchého ekzému vychádzajú z potravinových alergií. V takýchto prípadoch je indikované použitie enterosorbentov (aktívne uhlie, Polysorb). Tieto lieky pomôžu očistiť telo a odstrániť toxíny z čreva. Ak je priebeh ochorenia komplikovaný plesňovou infekciou, je indikované použitie antimykotických liekov.

Súčasne s liečiv použitia topických činidiel: masti obsahujúce vitamíny rozpustné v tukoch, glycerín, kyseliny mliečnej a glykolovej. Ak chcete zmäkčiť suchú pokožku, musíte použiť mastné krémy, vazelínu, špeciálne zvlhčovače. Odporúča sa používať jemné mydlo na hygienické postupy.

Na odstránenie bolestivých symptómov počas exacerbácie pomôžu hormonálne protizápalové masti s priemerným stupňom aktivity. Účinne odstraňujú svrbenie, podráždenie a suchosť kože, podporujú rýchle hojenie bolestivých trhlín.

Majú sa používať krátke kurzy, pretože je možné vyvinúť vedľajšie účinky (atrofia kože a znížiť lokálnu imunitu), čo vytvára podmienky na pripojenie bakteriálnej alebo plesňovej infekcie.

Ak k tomu dôjde, ošetrenie sa vykonáva kombinovanými masťami obsahujúcimi antibakteriálne a fungicídne zložky. Liečba kortikosteroidmi masťami pokračuje 2 týždne, kým nezmizne sčervenanie, svrbenie a odlupovanie. Po zrušení liekov naďalej používať zmäkčujúce a zvlhčujúce masti a krémy.

Najpopulárnejšie prostriedky na liečbu suchého ekzému sú krémy a masti:

Sú účinné pre veľmi suchú, zapálenú pokožku. Prípravky rýchlo zmäkčia, eliminujú podráždenie, svrbenie a odlupovanie kože, zmierňujú zápal a sčervenanie. Plán liečby, dávkovanie a trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár.

S progresiou ochorenia a prechodom suchého ekzému do štádia zmočenia s ďalšou tvorbou kôrov sa odporúča používať kortikosteroidy s vyšším stupňom expozície:

Použitie týchto liekov umožňuje zabrániť generalizácii zápalového procesu. Súčasne sa odporúča, aby boli postihnuté oblasti liečené tekutinou Burov, ktorá má protizápalový, antiseptický a antibakteriálny účinok.

V súčasnosti existujú lieky, ktoré na rozdiel od hormonálnych mastí nemajú vážne vedľajšie účinky, sú schopné bojovať s prejavmi ochorenia nie menej efektívne a rýchlo eliminujú bolestivé príznaky. Tento lokálny inhibítor kalcivinu je masť Pimecrolimus a Tacrolimus. Predpísať takéto lieky by mal dermatológ.

Počas liečby suchého ekzému na nohách, súčasne s kortikosteroidmi, je predpísaná liečba antifungálnymi masťami. Vyvarujte sa česania, aby ste predišli sekundárnej infekcii a starostlivo dodržiavajte osobnú hygienu. Často je suchý ekzém na nohách sprevádzaný ťažkým svrbením. V takých prípadoch predpíšte masti obsahujúce antihistaminické zložky.

Povinnou súčasťou komplexnej liečby je zmena bežnej stravy a dodržiavanie špeciálnej výživy, pretože výskyt suchého ekzému je často podporovaný potravinovou alergiou.

Diétne a nutričné ​​vlastnosti suchého ekzému

Zo stravy by mali byť vylúčené všetky potenciálne alergény, ktoré by mohli zhoršiť ochorenie. Patria medzi ne nasledujúce produkty:

 • čokoláda
 • Kuracie vajcia
 • Citrusové plody
 • Pikantné, slané, nakladané jedlá
 • Korenie a koreniny
 • alkohol
 • Cesnak, cibuľa
 • Bobule (jahody, maliny, rakytník, čerešne)
 • Mastné mäso a ryby
 • Sladké sýtené nápoje
 • Múka a cukrárenské výrobky
 • cukroví

Základom jedálnička by mala byť varená zelenina, mliečne výrobky, obilniny, zeleninové polievky, diétne mäso (kuracie, teľacie, králičie). Jedlo by malo byť v pare, varené alebo dusené. Denne sa odporúča zahrnúť do diétnych šalátov čerstvú zeleninu, ošúpanú rastlinným olejom.

Je užitočné piť viac tekutiny, piť obyčajnú pitnú vodu, kompóty, čerstvo stlačené šťavy, zelený čaj. Dodržiavanie hypoalergénnej diéty predlžuje stav remisie a vyhne sa exacerbácii ochorenia.

Liečba suchého ekzému s ľudskými prostriedkami

Liečba liekov môže byť doplnená o ľudovú medicínu. Ľudové metódy poskytujú dobrý výsledok, najmä v počiatočných štádiách ochorenia, ale pred použitím sa poraďte so svojím lekárom.

 • Olejové a sódy. Umožnite zmäkčiť pokožku a zbaviť sa svrbenia. Ak chcete kúriť v teplej vode (500 ml), rozpustite jednu lyžicu sódy a pridajte tri polievkové lyžice akéhokoľvek rastlinného oleja. Vzniknutá emulzia sa spadne a udržiava sa 15 minút. Procedúra sa môže vykonať denne pred spaním.
 • Výrazným liečebným efektom je olej z rakytníka alebo harmanček. Olej z rakytníka sa dá kúpiť v lekárni a niekoľkokrát denne mazať postihnutú kožu. Koktejlový olej sa musí pripraviť sami. K tomu sa rozdrví 50 g suchého harmančeka, naplní sa 500 ml rastlinného oleja a trvá 2 týždne na tmavom mieste. Hotový liek je filtrovaný a používa sa na olejové kompresie alebo sa jednoducho tretí do postihnutej pokožky.
 • Smreková guma. Pripravuje sa z rovnakých častí čistenej živice (gumy), bravčového vosku a vosku. Všetky zložky sa roztavia vo vodnom kúpeli, ochladia a výsledná kompozícia sa rozotrie s ohniskami ekzému 2-3 krát denne.
 • Aplikácie žĺtkového oleja. Vezmite si tucet vajec z kuracích vajíčok a opatrne oddeľte žĺtok. Varené žĺtky starostlivo niť na kovový papier a ohriať ich cez plameň sviečok. V tomto prípade sa olejovitá kvapalina oddelí od žĺtkov, ktoré sa zhromažďujú v pohári. Výsledný olej sa impregnuje sterilnou utierkou a aplikuje sa na postihnuté oblasti.
 • Komprimujte zo surových zemiakov. Zvlhčuje a zjemňuje pokožku. Surové zemiaky by mali byť strúhané na jemnom strúhadle a lisované šťavy. Zvyšná hmotnosť sa vloží do vrecka s gázou a aplikuje sa niekoľko minút na ložiská ekzému 4-5 krát denne.
 • Kompresia bylín. Mali by ste pripraviť zmes dvoch častí harmančeka a nechtíka a jednu časť šalvie. Zber bylín sa nalial so strmou vriacou vodou, trval 30 minút, ochladil a prefiltroval. Bujón sa navlhčí sterilnou plienkou a aplikuje sa ako kompresia na postihnuté oblasti.

V priebehu liečby, ľudových prostriedkov byť vedomí, že nemožno odparené suchú kôrku s ekzémom parenísk a hrebeňových vredy, môže to viesť k vstupu infekcie.

Ďalšie odporúčania

Aby ste predišli exacerbácii choroby, dodržiavajte niektoré odporúčania:

 • Zabráňte dlhodobému kontaktu s vodou.
 • Počas práce doma (počas čistenia, umývania riadu) musíte chrániť ruky rukavicami.
 • Pri výrobe práce spojené s chemikáliami, malty a iných stimulov by malo byť vykonávané len u špeciálnych ochranných prostriedkov (respirátory, rukavice).
 • Vždy naneste špeciálne hydratačné a výživné krémy a masti na pokožku rúk.
 • Keď suché ekzém na nohách, nemôžete nosiť syntetické ponožky a tesné, nepohodlné topánky.

Dodržiavanie týchto jednoduchých odporúčaní pomôže predchádzať exacerbácii ochorenia a dosiahnuť stabilnú remisiu.

recenzia

Referenčné číslo 1

Na prstoch mám ekzém, pokožka je suchá a šupinatá. Pri exacerbácii sú bolestivé trhliny, ktoré sa dlho vyliečia a pokožka sa neustále svrbí. Bolo ošetrené ľudovými prostriedkami, olej z rakytníka pomohol veľa. Po niekoľkých dňoch liečby pokožka zmäkla, trhliny sa vyliečili.

Ale potom sa choroba vrátila. Nedávno vyskúšala masť Advantan. Zjednodušil sa druhý deň aplikácie. Koža sa stala mäkkou, sčervenanie a svrbenie preč. Teraz sa snažím robiť domáce úlohy v rukaviciach, aby moje ruky neprišli do kontaktu s čistiacimi prostriedkami.

Referenčné číslo 2

Na rukách neustále dochádza k erytému, svrbeniu a záchvatu, keď si dovolím rozbiť stravu. Niekedy sa chcete dopriať zakázanými jedlami (pomaranče, čokoláda). Tu telo a dáva reakciu, koža na vašich rukách začína svrbenie, červené, suché, praskne.

Neustále používam mastné krémy, prírodné rastlinné oleje. Lekár predpísal Elokovu masť, tiež pomáha dobre. Keď je koža veľmi svrbivá, pili Claritin alebo Loratadin, tieto lieky pomáhajú zvládnuť svrbenie.

Ekzém suchý: príčiny, klinika, liečba

Suchý ekzém (asteóza) - nepríjemné pocity pokožky, ku ktorej dochádza na pozadí nadmerného vysušenia a popraskania kože. Sú náchylné k ochoreniu osoby neskorého veku, s patológiami v minulosti alebo v momente kožného systému, rovnako ako domáce zvieratá (rôzne plemená psov a mačiek). A často sa vyskytuje aj u ľudí s atopickou diatézou vrátane detí. Špička ochorenia sa vyskytuje v polovici zimy a v lete klesne na dolnú hranicu.

Video: Formy a typy ekzému

Etiologické aspekty

Suchý ekzém je prejavom subakútnej formy ekzémovej dermatitídy, ktorá je naklonená k predĺženému priebehu. Obdobia eskalácie sa vyskytujú na pozadí poklesu vlhkosti (zimné obdobie vykazuje výraznejšie zmeny). Ovplyvnené pohlavím je približne rovnaké. Najmä ekzém sa prejavuje suchým na nohách. A na prstoch je suchý ekzém. Deti sú postihnuté ekzémom a stávajú sa suché, s transformáciou akútneho priebehu na dlhý. Oslavuje sa od veku troch mesiacov. Pokiaľ ide o naše domáce zvieratá - psy. Táto choroba sa u psov vyskytuje veľmi často. Vyskytuje sa aj v dvoch formách: akútna a chronická. Avšak, na pozadí toho, čo sa často deje iracionálne liečbu alebo nemôžu stanoviť presné etiologické momenty, akútne formy ekzémov u psov sa premení na suché fáze.

Suchá forma ekzému, ktorý sa prejavuje v deti, dospelých, psy a môžu spôsobiť parazitné implementácia, hormonálna nerovnováha, pôsobenie fyzikálnych činiteľov, ochorenia vnútorných orgánov, dysfunkciu nervovej sústavy, alergické reakcie.

Symptomatické prejavy

Zmeny kože sú charakterizované nasledujúcimi zmenami: erytém mierne exprimovaný, vezikuly chýbajú, avšak excoriácia môže byť. Jemná desquamácia prebieha v priebehu času, tvoria povrchové trhliny, objavujú sa rôzne papuly, náchylné na fúziu do plakov. Koža sa prehybne, dochádza k postupnému prehĺbeniu trhlín. Pôsobením provokujúcich faktorov dochádza vzhľad vlhké miesta zmenených častiach na nohách sa transformujú do akútnej fáze ochorenia, ktorá na pozadí všetkých vyššie uvedených byť označená krusty exprimovaný začervenanie a mokré časti s dlhými-nepokrytia vredov.

A takisto suchá forma ekzému bude indikovaná pri liečbe s použitím zmäkčovadiel a kortikosteroidných mastí, ak sa kombinuje s nízkou vlhkosťou.

Video: Ako sa zbaviť ekzému

liečba

Dokonca aj "zanedbaná" alergia môže byť vyliečená doma. Nezabudnite piť raz denne.

Ako liečiť suchú formu ekzému? Liečba je spôsobená fázou procesu, prítomnosťou komplikácií, vekom a prítomnosťou iných patologických stavov tela. Na liečbu je potrebné, aby sa uplatnil súbor opatrení, ktoré individuálne smerovali dospelým a deťom, domácim zvieratám (psom).

Liečebná terapia

Liečba často začína používať kortikosteroidy na topické použitie (krém, masť). Prostriedky sa používajú na čistú a vysušenú pokožku 1-2 krát denne. Keď sa objavia kôry, zmäkčenie sa vykonáva pomocou hydratačných masti. V závažných prípadoch sa používajú salicylové masti. Liečba sa vykonáva s použitím krému čisto v pomere, prebytok spôsobí nástup alergií.

Liečba sa vykonáva pomocou krému: Advantan, elokom. Tieto lieky pomáhajú blokovať zápaly a svrbenie. Ošetrenie sa vykonáva na koži inhibítorov kalcineurínu (pimekrolimus) nemajú prakticky žiadny nepriaznivý účinok, a zároveň tieto nástroje odstrániť nepohodlie. Ako sa pokúsiť vyliečiť suchú fázu ekzému? Liečba v ťažkej forme sa doplní imunosupresívnymi látkami. To znamená, že môže byť zo skupiny hormónov (prednizolónu) alebo činidlá zo skupiny cytostatík (metotrexát). Liečba sa vykonáva prísne pod dohľadom špecialistu a v správnom dávkovaní. Je možné liečiť s použitím tabletovaných a injekčných foriem.

Domáca terapia

Ako inak môžete liečiť suchú formu ekzému? Je dôležité nielen používať lieky na liečbu suchého štádia ekzému, je potrebné riešiť tento problém všeobecne. Odporúča sa normalizovať výživu: príjem tekutín na hranici 2,5 litra denne, zvýšená konzumácia potravín obsahujúcich vlákninu, vitamíny, komplexné sacharidy a minerály. Výrobky s jednoduchými uhľohydrátmi na báze solené, údené, nakladané, polotovarové výrobky sú vylúčené. Čo ešte môžete pomôcť pacientovi liečiť ekzém v suchom stave, ktorý je uvedený na nohách? Musíme prísne dodržiavať hygienu celého tela, najmä na nohách:

 • Vodné procedúry na nohách sa zabezpečujú každý deň.
 • Po umytí nôh starostlivo utrite pokožku.
 • Okamžite po procedúrach s vodou sa odporúča použiť hydratačné masti na lepšiu penetráciu a účinok.
 • Aplikujte špeciálne masti zo suchých verzií ekzému na nohy a smotanu.
 • Masti na suché štádium ekzému a krému by mali pri použití na nohách spĺňať požiadavky noriem.
 • Dôležité je zabezpečiť "vzduchové kúpele" pre nohy, najmä pre deti.
 • Každý deň sa mení ponožky na nohách, ktoré obsahujú maximálne prírodné vlákna (100% bavlna, ľan).
 • Noste na nohách, obzvlášť u detí potrebujete priedušnú obuv.

Aký druh kozmetických masti možno použiť na liečbu ochorenia kože? Každodenné použitie hydratačného krému so suchým štádiom ekzému. Krém sa odporúča používať pri ekzémoch so suchým vzhľadom po každom kontakte kože rúk s vodou, na nohách sa zaobchádza menej často. Prípravky na liečbu rôznych ekzémov, vo forme suchého prejavu, by mali pozostávať z prírodných zložiek, vitamínu a glycerínu. Je dôležité používať masť tejto formy z suchého štádia ekzému. Je potrebné sa vyhnúť pri liečbe suchého radu ekzémových prípravkov obsahujúcich alkohol, masti a smotanu s šnupavým tabakom a farbivami. Deficiencia vitamínu u detí je doplnená o použitie multivitamínových prípravkov.

Video: Ako liečiť suchý ekzém

Nuansy terapie od ľudí

Pre účinnú liečbu alergií úspešne používajú naši čitatelia nový účinný prostriedok proti alergiám. Obsahuje unikátny patentovaný vzorec, ktorý má extrémne vysokú účinnosť pri liečbe alergických ochorení. Jedná sa o jeden z najefektívnejších doterajších fondov.

Ľudové metódy sú založené na použití rastlín a ich výťažkov. Ľudové deriváty bylín sú nasýtené protizápalovými substrátmi, vitamínmi a minerálmi. Ľudové metódy majú svoje kontraindikácie a vedľajšie účinky, a preto majú v aplikácii obmedzenia. Vo forme suchého ekzému nasledujúcom ľudových prostriedkov používaných: zemiaky, Rakytníkový olej, soľné kúpeli s roztokom sódy, olivového oleja a harmančeka ďalšie.

Príznaky suchého ekzému na rukách: liečba liekmi a ľudovými metódami

Ekzém je označovaný ako zápalové ochorenie kože. Ovplyvňuje horné a hlbšie vrstvy kože, sprevádzané suchosťou a prasklinami v rukách, rukách, medzi prstami. Suchá forma ekzému sa nazýva asteatotický. Jeho zhoršenie je častejšie v chladnej sezóne. V priebehu choroby a jej prejav je ovplyvnený mnohými vonkajších aj vnútorných faktorov: klimatické podmienky, životný štýl a individuálne charakteristike pacienta. Keď sa prvé príznaky dôležité začať liečbu okamžite, aby sa zabránilo prechodu ochorenia do chronického štádia.

príčiny

Suchá forma ekzému na rukách môže dôjsť dekompenzovaným alergické reakcie alebo komplikácie s atopickou dermatitídou neurodermatitída. To naznačuje, že bez ohľadu na to, ako nevzhľadné a nepríjemné ekzém môže vyzerať, že sa neprenáša z človeka na človeka, a neexistuje žiadny dôvod na odmietnutie na komunikáciu s pacientom.

Na otázku, čo sa stalo príčinou ekzému, budete pravdepodobnejšie reagovať na skúseného dermatológa. Predpokladá sa, že choroba je druh signálu, ktorý je telo pacienta, existujú vážne poruchy vo fungovaní troch systémov: nervový, endokrinný a imunitný. Hlavným predpokladom pre rozvoj ekzému sú gastrointestinálne patológie.

Patologické prejavy môžu byť spôsobené rôznymi faktormi:

 • konzervačné látky obsiahnuté v potravinách;
 • alergénne výrobky;
 • liečivé prípravky;
 • prísady v chemikáliách pre domácnosť;
 • farbivá a chemikálie, ktoré spracovávali oblečenie a oblečenie osoby;
 • výrobky z gumy a latexu;
 • chemické zlúčeniny obsiahnuté v kozmetike;
 • šperky, doplnky alebo šperky (reakcia môže nastať na kovoch a ich náteroch);
 • prach, zvieracie chlpy a rastliny;
 • hubových alebo bakteriálnych infekcií;
 • UV lúče.

Uvedené dôvody vývoja ekzému možno podmienene pripísať externým. Existujú však aj interné predpoklady:

 • prítomnosť zápalového procesu alebo ložiská infekcie v tele (karyózne zuby, bolesť v krku atď.);
 • helminthické invázie, cholecystitídy, enterokolitídy, gastritídy, chronickej zápchy;
 • endokrinné poruchy (diabetes mellitus, abnormálna štítna žľaza alebo nadobličková kôra);
 • sklon k alergickým prejavom;
 • patológia imunitného systému;
 • stres, prepracovanie, nadmerný fyzický a psychický stres.

Suchý ekzém sa môže vyskytnúť aj v dôsledku zvýšenej suchosti kože na rukách v kombinácii s inými faktormi. Hlavným dôvodom pre časté lokalizáciu choroby na ich rukách je vystavený vonkajšom prostredí (zmeny vlhkosti, vietor, slnečné svetlo, teplota). Ruky nie sú skryté pod oblečením a sú v neustálom kontakte s rôznymi agresívnymi látkami doma aj v práci. Aby sa zabránilo relapsu po liečbe, pokožka rúk potrebuje neustálu starostlivosť a hydratáciu.

Pozrite si užitočné informácie o príznakoch a liečbe streptodermy u detí.

Aplikácia esenciálneho oleja z čajovníka na tvár a pokožku je napísaná na tejto stránke.

Symptómy ochorenia

Ekzém začína pomerne jemne, pacientka pozoruje miernu suchosť pokožky. Potom sa objaví pocit pálenia a intenzita sucha. Tieto príznaky sa objavia okamžite na dvoch rukách alebo na jednom, dotýkajú sa malej časti pokožky a postupne rozširujú zónu lokalizácie.

Obvykle pacient nie je v zhone k lekárovi, pretože ľahkého pálenia v rukách kože začne lúpať, trhliny, kôru vytvorenú, je charakteristická tejto fáze vzorky kože. Tento obraz by mal byť hlavným dôvodom okamžitého kontaktu s lekárom. Počas tohto obdobia je potrebná jednoduchá liečba, ktorá rýchlo prináša pozitívne výsledky.

Ak dôjde k strate času, zápal sa zintenzívni. Choroba môže prejsť do "mokrej" fázy, ktorá je nebezpečná pre hubové a bakteriálne infekcie a ďalšie infekcie. Dlhodobý ekzém sa môže stať chronickým a často sa opakuje.

Hlavné príznaky ekzému sú:

 • suchá koža;
 • lúpanie;
 • svrbenie;
 • návaly tepla;
 • trhliny; (Na trhlinách na prstoch, ktoré si prečítajte tu, na trhlinách na podpätkoch napísaných v tomto článku);
 • bolesť;
 • strata elasticity.

Zároveň sa môže objaviť naraz niekoľko typov ekzémov. Diagnostikujte ich v prípade špecialistov. Ak je to potrebné, dermatológ posiela ostatným odborníkom: alergikovi, imunológovi, endokrinológovi, gastroológovi. Môžu predpísať ďalšie vyšetrenie, upraviť liečbu. Iba správne diagnostikovaná a určujúca príčiny choroby pomôže zabrániť jej výskytu v budúcnosti.

Spôsoby liečby

Nie je možné vyliečiť ekzém raz a navždy. Akonáhle sa hlavné príčiny ochorenia opäť dotknú tela, vrátia sa. Ale ovládať to, vedieť tieto dôvody nie je ťažké. K tomu potrebujete:

 • Správne jesť. Diéta vylučuje typické alergény: citrusy, horúce a slané jedlá, sladkosti, alkohol. Menu musí obsahovať produkty, ktoré prispievajú k rýchlej epitelizácii pokožky.
 • Normalizujte svoj spôsob života. Je veľmi dôležité dodržiavať tento režim, nesmieme ho preťažovať, vyhnúť sa stresovým situáciám, upustiť od škodlivých a návykových návykov.
 • Organizujte kvalitnú starostlivosť o pleť. Ruka by mala byť chránená pred škodlivými faktormi, ktoré môžu spôsobiť relaps. Preto je dôležité vybrať ten správny prostriedok starostlivosti o pleť, chrániť ju pred škodlivými chemikáliami, hypotermiou a dlhým vystavením slnku.

V prípade akútneho zápalu kože a relapsu ekzému je potrebná liečba.

lieky

Ako na liečbu suchého ekzému na rukách? Liečba je dlhý proces. V závislosti od príčin ochorenia lekár môže vymenovať:

 • sedatíva a trankvilizéry vo veľmi malých dávkach na prevenciu neurotických porúch;
 • hormonálna liečba;
 • imunomodulačné a vitamínové prípravky;
 • antihistaminiká na odstránenie alergických symptómov;
 • fondy, ktoré normalizujú črevnú mikroflóru;
 • lieky, ktoré eliminujú príznaky intoxikácie.

Liečba by mala byť komplexná, mala by zahŕňať použitie externých a interných prostriedkov. Je dôležité pravidelne aplikovať na pokožku rúk hypoalergénne krémy a pleťové vody, ktoré neobsahujú škodlivé zložky a farbivá. Panthenol, Bisabolol a prípravky "La Cree" sa ukázali ako celkom dobré. Sú bezpečné aj na liečbu detí a tehotných žien. Hormonálne masti a krémy je možné používať len so súhlasom lekára. Môžu byť návykové, znižujú ochranné vlastnosti pokožky a prispievajú k jej zničeniu.

V akútnom štádiu, keď je riziko infekcie vysoké, použite antiseptický - Burov roztok. Na liečbu alebo prevenciu môže lekár predpisovať antibiotiká a antifungálne lieky. Vitamínové prípravky umožňujú normalizovať metabolizmus, zvyšovať odolnosť organizmu, ktorý sa dobre odráža v stave integritov.

Skupina liekov - emolenov - sa používa na liečbu suchého ekzému na rukách. Ide o špeciálne látky založené na esenciálnych mastných kyselinách, ktoré sa pohlcujú v štruktúre pokožky, zostávajú tam dlho, chránia pred vysušením a dodávajú pružnosť a jemnosť. V mnohých klinikách sa fyzioterapeutické metódy používajú na liečbu ekzému, čo výrazne urýchľuje proces hojenia, podporuje lepšiu absorpciu liečivých zložiek do hlbších vrstiev kože a normalizuje jej stav.

Ako liečiť varenie doma? Máme odpoveď!

Prečítajte si všetko o detských chilblains na tejto stránke.

Prejdite na adresu http://vseokozhe.com/bolezni/chesotka/pervye-priznaki.html a zistite všetko o príznakoch a liečbe svrabu u ľudí.

Pre iné typy ekzému na rukách si prečítajte tento článok. o ekzémoch na nohách je napísané na tejto adrese.

Ľudové metódy a recepty

Pri ľahkých formách ekzému alebo na zvýšenie účinnosti liečby liekom je základná terapia doplnená ľudovými metódami. Ich hlavným cieľom je zmäkčenie pokožky.

Liečba suchého ekzému na rukách ľudových liekov. recepty:

 • Kúpele so sóda a soľou. V 1 litri teplej vody rozpustite 1-2 lyžice morskej soli, 1 lyžičku sódy a pridajte 50 ml rastlinného oleja. Držte dlaň v tomto roztoku 10-15 minút. Opakujte postup denne, až kým neuvidíte pozitívny výsledok.
 • Pleťové vody s rastlinnými olejmi. Na tento účel je vhodný takmer každý rastlinný olej. Najčastejšie odporúčaný rakytník, pretože má vysokú liečivú schopnosť. Môžete použiť slnečnicový olej, olivový olej a iné oleje.
 • Kokosový olej. Môžete si sami pripraviť takýto nástroj. Nalejte 50 g sušených kvetov heřmánku s teplým olivovým alebo slnečnicovým olejom (500 ml). Nechajte stáť na tmavom a teplom mieste 1-2 týždne. Potom napnite, olej je pripravený na použitie.
 • Komprimujte z vývaru harmanček, šalvia a nechtík. Príprava liečebného vývaru je veľmi jednoduchá. Vezmite 1 lyžičku sušených bylín a naliať ich 1 šálka vriacej vody. Keď sa vývar ochladí, môže sa použiť.
 • Lotióny so šťavou zo zemiakov, mrkvy alebo kapusty. Zelenina potrebuje na rošt a stlačiť gázu. Výslednou šťavou namočte disky z vaty a prilepte ich na postihnuté miesta pokožky po dobu 15 minút.
 • Lotióny so šťavou z listov Kalanchoe. Čerstvá šťava z listov tejto rastlinnej rastliny je impregnovaná gázou a na ruky sa aplikuje kompresia. Efekt je viditeľný po niekoľkých procedúrach.
 • Odvar z vrbovej kôry a ostružinových listov. Znamená to zavlažovať s problémovými oblasťami 2 krát denne. Pôsobí ako antiseptikum a odstraňuje podráždenie.

Všetky tieto metódy by sa mali vykonať po prechode exacerbácie alebo pri profylaxii. Počas akútneho priebehu ochorenia sa postihnuté oblasti musia jemne otrieť fyziologickým roztokom získaným v lekárni. Rýchle zotavenie môže byť uľahčené pravidelnou starostlivosťou o pokožku rúk a dodržiavaním všetkých odporúčaní lekára. Veľkú úlohu zohráva aj režim a kvalita potravín.

Profylaktické odporúčania

Nemožno sa chrániť pred ekzémom. Ale znížiť riziko jeho vývoja - vo vašej moci. Ako profylaxiu ekzému sa odporúča:

 • Nejezte alergénne výrobky obsahujúce konzervačné látky a farbivá, najmä tie, ktoré sú náchylné na alergické reakcie;
 • oblečenie je lepšie vybrať z prírodných tkanín, pohodlné a vysoko kvalitné, oblečenie podľa sezóny;
 • chráňte ruky pred kontaktom s chemikáliami pre domácnosť;
 • vyberte kvalitnú prírodnú hypoalergénnu kozmetiku vyrobenú z prírodných zložiek;
 • postupujte podľa pravidiel osobnej hygieny, umyte si ruky, aby ste sa vyhli infekcii plesňovou infekciou;
 • včasnej liečbe nových chorôb;
 • monitorovať stav vášho imunitného systému.

Ako profylaxia ekzému u detí sa rodičom odporúča prísne dodržiavať pravidlá zavádzania komplementárnych potravín. Podľa týchto jednoduchých pravidiel môžete výrazne znížiť riziko vzniku suchého ekzému na rukách.

V nasledujúcom videu bude dermatológ odpovedať na všetky otázky o ekzémoch. Viac informácií: