Hlavná

Ovčie kiahne

Ekzém - fotografie, príznaky a liečba

Čo je to: ekzém - zápalové ochorenie kože alergickej etiológie, charakterizované tendenciou k relapsu, hlavné príznaky sa prejavujú formou vyrážky, svrbenia a pálenia na pokožke.

Podľa štatistík predstavuje ekzém približne 40% všetkých kožných ochorení. Patológia sa zvyčajne začína v detstve a prechádza do chronickej formy s nesprávnym zaobchádzaním.

Zvyčajne sa touto chorobou koža stáva suchá, červená a svrbivá. Na nej sa môžu vyskytnúť praskliny. Ekzém sa môže vyskytnúť na ktorejkoľvek časti tela, ale častejšie sa objavuje na nohách a rukách.

Podľa charakteru vývoja sa rozlišuje seboroický, skutočný, mikrobiálny a profesionálny ekzém. V závislosti od charakteristík priebehu ochorenia sú suché a mokré.

Z tohto článku zistíte, čo to je, príčiny jeho výskytu, príznaky a samozrejme, ako liečiť ekzém a aký doktor sa obrátiť.

klasifikácia

Keďže mnoho faktorov prispieva k nástupu patológie, izoluje sa niekoľko typov ekzému v závislosti od príčiny, lokalizácie postihnutých oblastí a charakteru prejavov ochorenia:

Príčiny ekzému

Čo je to? Ekzém sa môže vyvinúť s nervovými poruchami a ak sú v endokrinnom systéme abnormality. Chronické infekcie a ochorenia gastrointestinálneho traktu môžu tiež spustiť nástup ochorenia.

Existuje niekoľko druhov vzoriek, ktoré ovplyvňujú príčiny ich výskytu:

 1. Choroba sa začína vyvíjať pod vplyvom vonkajších faktorov (syntetické materiály, kvety, chemikálie, farbivá, atď) a vnútorné: genetické predispozície, ochorenia endokrinného systému, ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 2. Seborrheic - sa začína rozvíjať kvôli negatívnemu vplyvu mikróbov (stafylokokov, huby rodu Candida) na pozadí porúch tráviaceho a endokrinného systému;
 3. Mikrobiálny - začína prejavovať na pozadí pustulóznych lézií kože, mykóz, kŕčových žíl po infekcii popálenín;
 4. Profesionálne alergie sú spôsobené chemickými dráždidlami, ktoré prichádzajú do kontaktu s otvorenými oblasťami pokožky.

Hlavnou príčinou ochorenia sa však považuje alergická reakcia ľudského tela na akýkoľvek potravinový produkt alebo vonkajší stimul.

Príznaky ekzému

V závislosti od typu ekzému a vývojový stupeň zápalu v koži sa môžu líšiť príznaky ekzému.

Pri všetkých druhoch ekzému existuje množstvo bežných príznakov, ako napríklad:

 • na koži sa objaví miesto s obmedzeným zápalom, charakterizuje sa sčervenaním (v niektorých prípadoch modrým) kože, zhrubnutie pokožky;
 • na mieste zápalu vzniká vyrážka, v závislosti od typu ochorenia vyrážka môže mať svoje vlastné zvláštnosti;
 • existuje svrbenie kože, ktoré môže mať trvalý charakter, čím narušuje každodenné aktivity a ovplyvňuje spánok,
 • ak sú otvorené bublinky, objavujú sa bolestivé rany a trhliny;
 • V obdobiach exacerbácie ekzému často dochádza k zvýšeniu telesnej teploty;
 • po zániku zápalu sa koža stáva suchou, stráca svoju predchádzajúcu elasticitu a začína sa rozpadávať.

Pre chronickú formu ochorenia sú charakterizované obdobiami exacerbácií, ktoré sa vyskytujú pri aktívnej hyperémii, vyrážkach a vlhkosti kvapiek.

Ekzémová fotografia: počiatočná fáza

Čo na počiatočnej fáze ekzému vyzerá na fotografii:

Ekzém na rukách počiatočnej fázy

Mikrobiálne

Je lokalizovaná okolo škrabancov, odrenín, trofických vredov, fistúl a infikovaných rán. Nástup ochorenia sa určuje podľa vzhľadu kože na veľké, ostro ohraničené zápalových ložísk ochorení, ktoré sa tvoria na povrchu papulovezikuly, seropapuly, erózie a vytekaniu hnisu kôry. Vývoj mikrobiálneho ekzému sprevádza silné pálenie a neznesiteľné svrbenie.

seborrheic

Prakticky v 80% prípadov sa táto forma vyskytuje u pacientov, ktorí majú v léziách lipofilnú kvasinkovú hubu Pityrosporum ovale. Tiež seborea a súvisiace neuroendokrinné poruchy môžu vyvolať vývoj ochorenia.

Svrbenie a zápal so seboroickým ekzémom sú nevýznamné, hranice ekzematóznych ložísk sú jasné. Často sa patologický proces rozširuje na pokožku hlavy a je sprevádzaný výskytom lupín. Vlasy u pacientov mastné, nudné a lepené.

pravdivý

Najčastejšie sa nachádzajú na zadnej strane rúk a tváre. V akútnom období sú početné vyrážky. Po otvorení zapálených vezikúl sa vytvárajú malé bodové erózie, ktoré uvoľňujú seróznu tekutinu. Choroba je sprevádzaná ťažkým svrbením. Často je ekzém komplikovaný sekundárnou infekciou.

profesionálny

Vyskytuje sa na koži najčastejšie v kontakte s dráždivým (zvyčajne kože rúk). Hlavné príznaky s ekzémom pri práci sú rovnaké ako s pravdou: svrbenie kože, začervenanie kože, vzhľad bublín, ktoré sa otvárajú a vytvárajú krusty. Zhoršenie ochorenia nastáva po každom kontakte so stimulom.

Disgidroticheskaya

Vyniká koncentráciou erózie na dlaniach a tiež podrážkami. Vezikuly buď otvorené alebo vyschnuté, premenené na serózne hnisavé krusty alebo sa spoja do viac-komorových pľuzgierov. Časom sa zápaly šíria do rúk, chodidiel. Často sa dyshidrotická forma ochorenia vyznačuje trofickými zmenami v nechtoch.

Ako na liečbu ekzému

Liečba ekzémového dermatológa sa vyberie individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy typ ochorenia, závažnosť prejavov zápalového procesu, ako aj individuálne charakteristiky osoby.

Existuje veľa možností na liečbu ekzému, predovšetkým je predpísané:

 1. Hypoalergénne strava po dobu až šiestich mesiacov (s výnimkou stravy údené, solené, konzervované potraviny, koreniny, čokoláda, alkohol, citrusové plody s prechodom na mlieko, rastlinnej strave).
 2. Zabránením kontaktu s alergénmi, a to vrátane odmietnutia kozmetických prípravkov, detergentov, syntetických odevov, obväzy na sebe chráni poškodenú pokožku pred nadmerným slnečným žiarením, vietor, sneh, zima, nevodných postupy.
 3. Liečba sprievodných ochorení a sanácia ohniskov chronickej infekcie.
 4. Požitie liekov: protialergické (Suprastinum, zirtek, erius) pre odstránenie svrbenie, sedatíva (valeriána, paliny, sedatíva poplatkov), látky utišujúce, vitamíny (vitamíny C, B komplex, A, E, P), prípravky vápnika.
 5. Miestna liečba: astringentné a dezinfekčné vody a roztoky, krém, pasta a prášok (zinok, mastenec, škrob). Pri dlhotrvajúcom priebehu ekzému sa hormonálne prípravky používajú vo forme masti a aerosólov (hydrokortizón, Lorinden C, fluorocort).

Pre účinnosť liečby je potrebné eliminovať účinky všetkých faktorov podráždenia kože (nečistoty, vlhkosť, slnečné žiarenie, kožné parazity, chemikálie atď.).

Diéta pacientov by mala byť plná a racionálna pre bielkoviny, minerály a vitamíny. Diéta obsahuje požadované množstvo aminokyselín, ako aj stopové prvky (kobalt, zinok, síra). Musíte začať liečiť ekzém čo najskôr. Je dôležité zvážiť štádium choroby.

Ako liečiť ekzémové ľudové lieky

Ľudové lieky by sa mali používať ako pomocná terapia po konzultácii s dermatológiou.

 1. Strihané surové zemiaky - pleťové vody 2 r / d.
 2. Použitie strúhaných surových zemiakov a medu - ½ šálky zemiakov zmiešaných s 1 h / l medu. Naneste pastu na dve hodiny bandážou.
 3. Ryžové listy a ovocie z viburnum - ich zmes naleje vriacou vodou, po ochladení, aby sa pleťové vody.
 4. Silná vývar zo sušenej kôry mladé vŕby: ak príznaky ekzému vyplatia poškodenú pokožku. Vykonajte 3-4 procedúry.
 5. So zmáčacím typom sú užitočné labyty z kapustového listu vareného v mlieku a zmiešané s otrubami (1-2 p / d).
 6. So suchou formou pomáhajú obklady z brusinkovej šťavy.

Okrem toho nezabúdajte, že liečba ekzému vyžaduje prísne dodržiavanie špeciálnej stravy, kúpeľov a fyzioterapie.

Masti a smotana z ekzému

Hlavným spôsobom liečby ekzému sú masti a krémy obsahujúce hormóny (kortikosteroidy). Vďaka týmto nástrojom je možné urýchliť proces hojenia rán a trhlín v koži, ako aj znížiť intenzitu zápalu.

 1. Elokom je dostupný vo forme krému, masti a mlieka a pri správnom používaní zmierňuje zápal a oslabuje príznaky ekzému. Elokom sa odporúča aplikovať na pokožku v oblasti zápalu tenkou vrstvou raz denne. Trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár.
 2. Krém Advantan sa odporúča na veľmi suchú pokožku, napríklad s dyshidrotickým typom ochorenia. Krém Advantan je spravidla predpísaný ekzémom v štádiu zvlhčovania. Tento liek sa aplikuje na pokožku tenkou vrstvou raz denne. Trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár a môže trvať niekoľko mesiacov.
 3. Lokoid je dostupný vo forme krému a masti, ktorý sa má aplikovať na kožu v oblasti zápalu 3-4 krát denne počas niekoľkých týždňov.

Treba mať na pamäti, že miestne agenti kortikosteroidy majú vedľajšie účinky: stenčenie kože, sklon pristúpiť plesňových a bakteriálnych infekcií a podobne, v dôsledku čoho ich vymenovanie je iba ošetrujúci lekár..

diéta

Dodržiavanie hypoalergénnej stravy je základnou súčasťou programu, ktorý vylieči ekzém. Pacientom sa odporúča, aby obmedzili používanie tekutých a stráviteľných sacharidov, odmietali alkohol, pikantné a slané potraviny, marinády, extrakty a konzervované potraviny.

Súčasne sa odporúča, aby pacienti obohatili stravu o ovocie, mliečne jedlá, zeleninu, zeleninu, varené mäso a ovocie (okrem citrusových plodov).

Ekzémové fotografické príznaky a liečba u dospelých: masti a ľudové prostriedky

Spektrum kožných ochorení je široké a ekzém medzi nimi je jedným z najbežnejších. Ekzém, fotografie, symptómy a liečba u dospelých - to sú položky, ktoré budú podrobne popísané v tomto článku. Pochopiť, ako liečiť chorobu, môže byť len po oboznámení sa s jej provokačnými faktormi.

Ekzém: čo to je?


Ak sú na koži tela, končatín alebo tváre akékoľvek prvky vyrážky, človek sa môže pýtať:Čo je ekzém?" Ekzém je polyétologické ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme rozšírenej a lokalizovanej kožnej vyrážky. Povaha vyrážky závisí od druhu patologického procesu, ale tiež určuje taktiku terapeutickej korekcie. Ekzém vyvoláva oboje vyrážka u dieťaťa, a vyrážka u dospelých, ale taktika nápravy tejto situácie v rôznych vekových kategóriách sa bude líšiť.

Nie je možné jednoznačne povedať, ekzém je infekčný alebo nie, Pretože mnohé formy tejto choroby nie sú prenášané. Mikrobiálna forma ekzému môže byť pre ostatných nebezpečná, to znamená, že odpoveď na otázku bude čiastočne pozitívna. Kožné prejavy ekzém je zapnutá fotografie, príznaky a liečbu u dospelých Tento stav je vzájomne prepojený a bude podrobne popísaný nižšie.

Etapy progresie pravého ekzému

Skutočná forma ekzému je najčastejšie lokalizovaná na koži nôh, rúk a tváre. Na začiatku vývoja patológie sa pozoruje niekoľko zápalových zápalov s ďalším vývojom ochorenia, pričom sa zaznamenali nasledovné štádiá:

 • Začervenaná. Kožné kryty sú červené a to je predzvesťou akútneho vývoja ekzému. Exacerbácie sú možné pri strese, traume na koži, pri kontakte s agresívnymi látkami.
 • Vezikulopapulárna fáza, na ktorej sa objavuje vyrážka na tele, vyrážka na rukáchalebo vyrážka na tvári. Vyrážky majú formu malých bublín, ktoré sú naplnené kvapalinou.
 • Zmáčanie. Táto fáza prebieha po tom, čo vesikuly vybuchnú a obsah vychádza z nich. V tomto okamihu sa zapálená koža stáva najzraniteľnejšou voči infekcii.
 • Vytváranie kôrov. Po vysušení vyprázdnených bubliniek na kožných telách, kôry žltkastého alebo hnedého odtieňa. Pokles kôrky vedie k zhutneniu, zahusteniu kože na postihnutom mieste.

Ekzém: príčiny


Účinok rôznych príčin vedie k progresii rôznych foriem ekzému. Môžete zvážiť formuláre ekzém na fotografii, symptómy a liečba u dospelých sú presne determinované príčinami patologického procesu. Toto ochorenie sa vyvíja v dôsledku pôsobenia neuroendokrinných, alergických, metabolických a mnohých vonkajších faktorov. Je potrebné pochopiť, čo presne môže vyvolať vývoj každej formy ochorenia:

 • Skutočná alebo idiopatická forma ekzému je prípad, keď presná príčina choroby nie je stanovená. Jej vývoj je možné kombináciou niekoľkých faktorov, a to: stres, diabetes, vaskulárne dystónia, štítnej žľazy patologické stavy, ochorenia tráviaceho traktu, genetická predispozícia. Jednou z odrôd tohto formulára je suchého alebo dyshidrotického ekzému.
 • Tiež bežné mokrý ekzém, prejavuje sa vo forme bublinovej vyrážky s vnútornou sérovou tekutinou.
 • Atopická forma ekzému. Vyvíja sa u pacientov, ktorí sú náchylní na reakcie z precitlivenosti, to znamená alergie.
 • Profesionálna forma ekzému. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí sú vystavení účinkom agresívnych látok (formaldehyd, nikel, chróm, chemikálie pre domácnosť, farbivá) v dôsledku povahy ich pracovnej aktivity. Prvý profesionálny ekzém sa vyskytuje v mieste kontaktu s látkou a potom sa môže rozšíriť do iných častí kože.
 • Mikrobiálny ekzém vznikajú v dôsledku progresívneho zápalu kože vyvolaného patogénnymi mikroorganizmami: baktériami alebo hubami.
 • Seboroický ekzém vznikajú kvôli vitálnej aktivite mikroorganizmu hubovej povahe Malassezia furfur.
 • Kŕčový ekzém - patológia, ktorá sa vyskytuje na koži nohy s kŕčovými žilami.

Základné zobrazenia ekzém sú prezentované na fotky, príznaky a liečbu u dospelých Táto patológia je úzko prepojená a bude popísaná nižšie.

Ekzém na rukách: čo liečiť, foto


Často sa zobrazuje na rukách ekzém, foto, ako to vyzerá táto podmienka odráža hlavné klinické príznaky patológie. Symptomatické lézie sú determinované rôznymi patológiami u detí a u dospelých by sa mala každá forma ochorenia podrobnejšie uvažovať:

Idiopatický ekzém na rukách

Rozsah jej príznakov zahŕňa:

 • erupcie vo forme erytému, vezikúl a papulov, často so symetrickým usporiadaním, ktoré je fotografie;
 • na začiatku patológie sa objavujú bubliny, ktoré sa môžu zlúčiť a po otvorení vybuchnú;
 • Neváhajte a odpovedajte na otázku, Či je ekzém poškriabaný alebo nie - v tejto forme je svrbenie jedným zo základných znakov;
 • pri prechode na chronickú formu možno pozorovať lichenizáciu prvkov.

Atopický ekzém na rukách

Medzi jeho príznaky je potrebné rozlišovať:

 • opuchy a sčervenanie kože rúk, tvorba malých bublín, obraz na fotografii - počiatočnej fáze patológie;
 • prasknutie vezikúl s tvorbou mokrých oblastí;
 • pokrývajúce pokožku s kôrkami, suchosťou a lúpaním;
 • závažné svrbenie a počas exacerbácie a počas remisie patológie.

Profesionálny ekzém na rukách

Je charakterizovaná:

 • lokalizácia zápalových ohnisiek na koži, v styku s dráždivým účinkom, najčastejšie na prstoch a rukách;
 • šírenie vyrážky pri vývoji ochorenia je možná vyrážka na tele;
 • je pozorované staging idiopatickej formy ekzému.

Mikrobiálny ekzém na rukách

S rozvojom tejto patológie možno pozorovať takéto klinické prejavy:

 • lokalizácia okolo ohniskov purulentného zápalu, popálenín, rany;
 • postupné oddeľovanie hornej vrstvy postihnutej oblasti, odlupovanie alebo zvlhčenie kvôli tvorbe exsudátu;
 • tvorba kôry;
 • svrbenie nie je závažné.

Dyshidrotický ekzém na rukách

Medzi jej príznaky by mali byť:

 • vyrážky vo forme kvapalín naplnených vezikúl;
 • Vyrážka u dospelých sa vytvára na bočnom povrchu prstov, potom sa rozšíri na povrch palmy;
 • rozvíja pýchu a hyperemiu;
 • Keď sa vezikuly otvoria, vytvárajú sa erózie, koža je silne šupinatá;
 • silná svrbenie je charakteristická;
 • častým príznakom je infekcia, ktorá spôsobuje bolestivosť, popraskanie postihnutej kože a jej lichenizáciu.

Taktika na liečbu ekzému na rukách

Príčiny a liečba ekzém sú úzko súvisiace koncepty. Odpoveď na otázku, ako liečiť ochorenia, môže poskytnúť ošetrujúcemu lekárovi iba po určení faktora, ktorý vyvolal vývoj patologického procesu. Je potrebné zvoliť všeobecnú a lokálnu liečbu

Metódy všeobecnej terapie sú uvedené nižšie:

 1. Normalizácia metabolizmu a posilnenie imunity.
 2. Korekcia citlivosti na alergénne látky. Poskytuje vymenovanie antihistaminík, imunosupresív, cytostatik, glukokortikoidov. Možné vymenovanie plazmaferézy, enterosorpcie.
 3. Korekcia neurotických porúch. Poskytuje vymenovanie sedatív a trankvilizér.
 4. Detoxifikácia tela. Vymenovanie enterosorbentov, intravenózne infúzie chloridu vápenatého, tiosíran sodný, intramuskulárne injekcie glukonátu vápenatého.
 5. Hormonálna liečba. Účel glukokortikoidov.
 6. Vitamín terapia. Zvlášť dôležité sú vitamíny B, kyselina listová, kyselina askorbová a kyselina nikotínová, tokoferol.
 7. Normalizácia funkcie tráviaceho systému. Liečba enzýmovými prípravkami, probiotikami.
 8. Antibakteriálna a antifungálna liečba mikrobiálneho ekzému.

Miestne zaobchádzanie poskytuje takéto opatrenia:

 1. Pri mikrobiálnom ekzéme: mazanie kôr brilantné zelené, gentianiviottom, pantenol, levovinizol, resorcinové krémy.
 2. Na zmiernenie zápalu a zníženie svrbenia: dusičnan strieborný, sírany medi a zinku, podofylínová masť, difenhydramínová pasta.
 3. Na odstránenie otoku a vlhkosti: kyselina boritá, tanín, galakarbín.
 4. V štádiu zániku zápalového procesu na urýchlenie zotavenia: ichtyolová pasta, metyluracilová masť, zinková masť, pasta Lassara.
 5. Hormonálne masti: Flucinar, Advantan, Elokom.

Efektívne metódy fyzioterapeutickej liečby sú:

 • galvanické;
 • electrosleep;
 • laserová terapia;
 • fonoforézou;
 • Ošetrenie UV žiarením;
 • magnetoterapia;
 • aplikácie s parafínom.

Rovnako dôležité je sledovať racionálnu stravu s výnimkou alergénnych potravín, vyprážaných, korenených, slaných jedál. Na chvíľu je dobré dodržiavať stravu mlieka a vegetácie.

Ekzém na nohách: foto, počiatočná fáza


Symptomatický výskyt ekzému v lokalizácii na nohách je tiež určený formou ochorenia, ale je možné rozlíšiť rad všeobecných symptómov charakteristických pre patológiu:

 • polymorfné vyrážka (foto), ktorého vzhľad je charakteristický vlnovitým tokom. Tvorba vezikúl, vezikulov, oblasti erytému, váhy a kôry.
 • Výrazné sčervenenie postihnutých častí kože dolných končatín.
 • Suchosť a intenzívne olupovanie kože so znížením závažnosti zápalových reakcií.
 • Zhoršenie spánku v dôsledku zvýšeného svrbenia v noci.

Vyzerá to ekzém na nohách, je viditeľný na fotografiách.

Ekzém na tvári: fotografia, počiatočná fáza

Klinické prejavy ekzému na tvári sú determinované rôznymi chorobami.

Skutočný ekzém

Táto forma sa vyznačuje chronickým priebehom s častými exacerbáciami. Ohniská zápalového procesu sú symetrické. Po prvé, postihnutá oblasť pokožky sa stáva hyperemickým a opuchnutým, na ňom sa objavujú papuly a vezikuly, ktoré sa otvárajú. Na ich mieste sa vyskytujú erózie, z ktorých sa vylučuje exsudát. Potom sa vytvoria žltkasto-šedé kôry, pod ktorými sa vytvorí aktualizovaný epitel. Koža sa stáva zhutnenou, obraz je na nej posilnený. Pre skutočný ekzém je charakteristický výrazný svrbenie kože.

Seboroický ekzém

Tento druh ekzému ovplyvňuje pokožku a tvár a pokožku hlavy. Vyrážka je často lokalizovaná v čele, obočiach, pozdĺž línie rastu vlasov, ako aj za ušami, na nasolabiálnom trojuholníku. Možno zapojenie do patologického procesu kože na krku, tvorené takzvanou "ekzematóznou prilbou". Ak je liečba správna, je možná úplná obnova pokožky.

Mikrobiálny ekzém

Lokalizácia ekzému na tvári je charakteristická pre syndrózu ochorenia. Často je vyrážka lokalizovaná na brade a hornom peru. Patológia je vyvolaná pustulóznymi léziami kože, hlavným patogénom je Staphylococcus aureus.

Iné formy patologického procesu, ako napríklad atopické, profesionálne alebo kŕčovité na tvári, sa prakticky nenašli.

Ekzém: liečba - masti a ľudové prostriedky


Môžete zvážiť ekzému na obrázku, ale so symptómami a liečbou u dospelých Pacient by mal byť informovaný o chorobe pacienta. Terapia je predpísaná až po určení príčiny ochorenia a formy patológie. Ak máte nejaké podozrivé príznaky, mali by ste sa obrátiť na svojho dermatológa. Samoliečba môže spôsobiť zhoršenie stavu a vznik závažných komplikácií.

Liečba ekzému sa dá rozdeliť na tieto štádiá:

 1. Všeobecné (systémové) liekové prostriedky.
 2. Miestne prípravky (masti, krémy, emulzie, vody, kúpele).
 3. Fyzioterapeutické metódy (magnetoterapia, elektroforéza, galvanoterapia a iné).
 4. Korekcia stravy.
 5. Zabráňte kontaktu s alergénmi a agresívnymi látkami.

Je potrebné podrobnejšie zvážiť lokálne hormonálne lieky, ktoré majú protizápalový a hojivý účinok:

 1. Elokim. Uvolnenie formy - masť, krém, pleťová voda. Znižuje závažnosť príznakov, eliminuje zápal.
 2. Advantan. Často sa predpisuje s dyshidrotickým ekzémom kvôli mastnej konzistencii.
 3. Lokoid. Uvolnenie formy - masť a smotana. Aplikujte na kožu až 4 krát denne.

Inovatívne lieky na liečbu ekzému sú lieky zo skupiny topických inhibítorov kalcineurínu. Patrí medzi ne tacrolimus (masť) a pimekrolimus (Krém). Vzhľadom na ich použitie sa svrbenie znižuje, príznaky zápalovej reakcie ustupujú. Trvanie podávania každého lokálneho lieku určuje lekár.

Ľudové lieky na liečbu ekzému

niektorí liečivých prostriedkov tradičná medicína, ktorú možno ľahko pripraviť doma, sú veľmi účinné proti ekzému. Pred použitím niektorého z týchto liekov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že táto liečba je určite prospešná a nepoškodzuje pacienta.

Medzi najefektívnejších národných receptov môžeme rozlíšiť nasledovné:

 • pleťové vody s bylinnými odvarmi (heřmánok, nechtík, šalvia);
 • pleťová voda s odvarom z dubovej kôry;
 • Kompresie z čerstvej drvenej trávy matky-nevlastnej matky (je možné dať na noc);
 • Komprimujte ju šťavou z listov Kalanchoe.

Samozrejme, existuje oveľa viac liečebných prostriedkov, ale nie všetky z nich sú bezpečné používať bez predpisovania lekára.

Ekzém, fotografie, príznaky a liečba u dospelých - tieto podrobnosti o bežnej kožnej chorobe, ktoré boli preskúmané v tomto článku. Je dôležité si uvedomiť, že včasný prístup k lekárovi a dodržiavanie všetkých jeho odporúčaní je kľúčom k úspešnej liečbe a dosiahnutiu ústupu a obnovy.

Vyšetrili sme ochorenie ekzému. Fotografie, symptómy a liečba u dospelých pomohla rozhodnúť? A vy ste to sledovali? Nechajte svoju spätnú väzbu alebo spätnú väzbu pre každého vo fóre.

Ekzém - príčiny, príznaky a liečba

Pomerne veľký počet ľudí vo svojom živote musí čeliť stavu kože, ako je ekzém. Ochorenie je veľmi nepríjemné tým, že sa prejavuje častejšie na koži otvorených oblastí tela (ruky, nohy a tvár). Proces je chronický, ktorý prebieha s obdobiami remisie a exacerbácie.

Príčiny ekzému

Skutočné príčiny ekzému nie sú k dnešnému dňu úplne pochopené, ale je isté, že v rozvoji tejto choroby hrajú dôležitú úlohu množstvo faktorov. Ekzém je rozdelený na niekoľko druhov, v závislosti od toho, čo vedie k jeho vzniku:

 1. True (idiopatickej ekzém) - druh ekzému, presná príčina, ktoré nebolo možné určiť. Predpokladá sa, že k nej dôjde, môže hrať úlohu v rôznych vnútorných a vonkajších faktorov: emocionálne a mentálne stres a trauma, vaskulárne dystónia, diabetes, ochorenia štítnej žľazy, zažívacie ochorenia systém, genetická predispozícia.
 2. Atopický ekzém - ekzém sa vyskytuje u ľudí, ktorí sú náchylní k alergickým reakciám (alergie na potraviny, peľ, zvieracia srsť), rovnako ako s rodinnou anamnézou atopických ochorení (astma).
 3. O profesionálnom ekzóme hovorí v prípadoch, keď je koža dlhodobo vystavená chemikáliám, ako je chróm, nikel, formaldehyd, farbivá, čistiace prostriedky. Zvyčajne sa profesionálny ekzém najprv objaví na mieste dotyku s pokožkou s dráždivým (ručným) a potom sa môže rozšíriť do iných častí kože.
 4. Mikrobiálny ekzém sa vyskytuje na tých častiach pokožky, kde existuje dlhotrvajúci zápalový proces spôsobený mikróbmi alebo hubami. Životná aktivita huby Malassezia furfur na koži je príčinou seboroického ekzému, ktorý sa najčastejšie objavuje na pokožke hlavy.
 5. Kŕčový ekzém sa môže vyskytnúť na koži dolných končatín v dôsledku slabého krvného zásobenia v prípade kŕčových žíl.

Príznaky ekzému

Príznaky ekzému sa trochu líšia v závislosti od typu ochorenia a štádia zápalového procesu, ale vo všeobecnosti sú podobné. Hlavné znaky charakteristické pre akýkoľvek druh ekzému:

 • výskyt obmedzenej oblasti zápalu na pokožke, ktorý sa vyznačuje sčervenaním, koža vyzerá zahustená;
 • výskyt vyrážky, ktorá má iný vzhľad s rôznymi typmi vzoriek;
 • svrbenie kože a niekedy môže byť taká silná, že porušuje normálny rytmus života a spánku;
 • objavia sa bubliny vyrážky, ktoré tvoria bolestivé trhliny a rany na koži;
 • Počas exacerbácie môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty a vzniku malátnosti;
 • po potlačení exacerbácie sa pokožka na postihnutej ploche stáva suchá, nepružná a praskne.

Liečba ekzému

Dermatológ vyberie liečbu tohto ochorenia individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy typ ekzému, závažnosť prejavov zápalového procesu, ako aj individuálne charakteristiky pacienta.

Liečba spočíva v odstránení kontaktu s dráždivými chemikáliami, pri organizovaní správnej výživy, pri odstraňovaní svrbenia pokožky a tiež pri lokálnom vystavení postihnutej oblasti prostredníctvom masti a krémov.

Všeobecné odporúčania pre ľudí trpiacich na chronický ekzém:

 • Prevencia kontaktu s pokožkou látkami, ktoré spôsobujú exacerbáciu ekzému;
 • dodržiavanie hypoalergénnej diéty, ktorá vylučuje citrusové plody, čokoládu, kakao;
 • starostlivosť o pleť počas obdobia remisie sa najlepšie vykoná pomocou špeciálnych kozmetických výrobkov (Bioderma krém, Topicrem);
 • meraný spôsob života, s výnimkou nervového napätia a stresových situácií.

Liečba lokálneho ekzému

Ekzém, sprevádzané otváranie bublín a plač kože v postihnutých oblastiach, môže lekár predpísať krém s antiseptickým riešenie (slabý roztok manganistanu draselného, ​​2% roztoku kyseliny boritej).

Hlavné liečenie sa vykonáva s hormonálnymi masťami a krémami obsahujúcimi kortikosteroidy. Pomáhajú urýchliť hojenie rán a trhlín v koži po otvorení vezikúl a tiež pomáhajú znižovať intenzitu zápalu. Zvyčajne sa predpisujú lieky Elokom, Triderm, Advantan, Lokoid. Nemôžete začať používať hormonálne lieky sami, pretože majú vedľajšie účinky.

Topické inhibítory kalcineurínu (Pimecrolimus, Protopic) sú novovzniknutou skupinou nehormonálnych liekov, ktoré sa už osvedčili ako vysoko účinné pri liečbe ekzému. Tieto lieky pomáhajú zmierniť svrbenie a zápal pokožky.

Pre liečbu mikrobiálneho ekzému sú predpísané antibakteriálne a antifungálne látky.

Všeobecná liečba ekzému

Na odstránenie svrbenia pokožky ekzémom sa zvyčajne predpisujú antialergické lieky (Zirtek, Claritin, Tavegil, Suprastin).

Systémová liečba ekzému môže byť priradená v závažné ochorenie, rozsiahle poškodenie kože a bez efektu lokálnu liečbu. Priradené kortikosteroidy (prednizolón, dexametazón) vo forme injekcií alebo pelety, ako aj cytostatiká (metotrexát, cyklosporín A).

Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

Ekzém je liečený dermatológiou. Je však často prejavom iných ochorení. V takom prípade môže byť potrebné sa poradiť s endokrinológiou, flébológiou, vaskulárnym lekárom, alergikom.

Kanál na záchranu zdravia, dermatologický lekár Makarchuk VV odpovedá na otázky o ekzémoch:

Ekzém: príčiny, symptómy, typy a liečba ekzému

obsah:

Dobrý deň, drahí čitatelia!

V tomto článku budeme uvažovať s vami o tak malej príjemnej chorobe, ktorá často zhoršuje kvalitu života človeka, ktorý je chorý, ekzém. Vrátane, budeme uvažovať s vami - čo je ekzém, jej príčiny, symptómy a tiež ako liečiť ekzém s tradičnými a ľudovými prostriedkami! No, potom.

Ekzém (Lat. ekzém) - ochorenie kože, ktorého hlavnými príznakmi je zapálený povrch kože, pálenie a svrbenie.

Ekzém je pomerne bežnou chorobou, ktorá predstavuje asi 40% všetkých kožných ochorení, hoci ekzém nie je prenášaný kontaktom s inou osobou.

Jedným zo znakov ekzému, ako sú napríklad ochorenia kože (psoriáza), je častá recidíva.

Ekzém ICD

ICD-10: L20-L30
ICD-9: 692

Klasifikácia ekzému

Formy ekzému:

- akútny ekzém (mokrý ekzém);
- Subakútny ekzém;
- Chronický ekzém (suchý ekzém).

Typy ekzému:

- skutočný ekzém;
- mykotický ekzém;
- mikrobiálny ekzém;
- - mincí podobný (nummulárny) alebo plakový ekzém;
- - paratraumatická (blízka rana) ekzém;
- - kŕčový ekzém;
- seboroický ekzém;
- dyshidrotický ekzém;
- tylotický (nadržaný, kukuričný) ekzém;
- Ekzém pri práci;
- Sychosiformný ekzém;
- Ekzém bradaviek a džbákov pigmentov u žien;
- Detský ekzém.

Príznaky ekzému

V závislosti od sprievodných symptómov, príčin ochorenia a ďalších faktorov, odborníci identifikujú tieto typy ekzému:

Skutočný ekzém (idiopatický ekzém)

Vo svojej najľahšej podobe sa ekzém prejavuje ako sčervenanie kože (erytém), niekedy s podnechaním a svrbením. Možno ste si všimli napríklad takú alergickú reakciu, napríklad po zmene mydla, pri kontakte s odevmi z druhého oblečenia alebo v iných prípadoch. Ak kontakt s budiacim svrbenie nezastaví, počiatočné česanie koža môže otvoriť horný (ochrannú) vrstvu kože, čím sa otvorí prístup k organizmu ochorení.

Ďalej, zobrazí sa na telo vyrážka a česanej kože je pokrytá malé bublinky s kvapalinou (mikrovezikul), ktoré tvoria pri pitve vytekaniu serózna "jamky", pokrývajúca horná vrstva kvapaliny zamilovaný kožu.

Toto je prvý stupeň vývoja ekzému, ktorý sa tiež nazýva akútny ekzém alebo vlhký ekzém, ktorý sa vyskytuje pri všetkých typoch ekzému.

Po čase srsná kvapalina vysuší a pokožená pokožka sa pokryje suchými kôrkami šedo-žltej farby, postupne sa dostáva do chronickej formy ochorenia. V chronickej forme sa kriedy suchého kože striedajú s výskytom nových mokrých sírnych lézií, ktoré postihujú stále viac oblastí kože, v tomto štádiu je vo väčšine prípadov telo pokrytá suchými kôrami, chronická fáza ekzému sa nazýva suchý ekzém.

Horná keratinizovaná vrstva pokožky často praskne a svrbuje, čo často spôsobuje nespavosť.

Okrem suchých kôr môže byť postihnutá koža olúpaná, pokrytá rôznymi pigmentovanými škvrnami.

Ekzém najčastejšie začína hornou časťou tela - hlavou, ramenami, kmeňom a hladko infikujú nohy.

Chronická forma ekzému môže trvať roky.

Mykotický ekzém

Zdrojom mykotické ekzému je alergická reakcia na hubové infekcie, napríklad - kandidóza (soor), pásový opar a ďalšie hubové infekcie. Priebeh ochorenia sa vyznačuje ako skutočný ekzém - vyrážka, pľuzgiere, vytekaniu serózna jamky dosucha chrasty. Jediné zápalové ohniská sú jasne vymedzené, na druhej strane rozmanitosť húb vedie k dôkladnejšej štúdii choroby a výberu jej liečby. Tiež pri liečení mykotickej (hubovej) ekzém musí byť vysoko nežiaduce používať hormonálne masti, pretože to môže byť vynikajúci základ pre intenzívnejšie reprodukciu húb a ich mutácií. Preto sa liečba vykonáva oddelene a po dôkladnej diagnóze ju určí čisto ošetrujúci lekár.

Mikrobiálny ekzém

Zdrojom mikrobiálneho ekzému sú rôzne infekcie, častejšie streptokoky a stafylokoky. Preto sa mikrobiálny ekzém prejavuje na miestach poškodených kože - rany, trofické vredy, fistula atď. Samozrejme, ďalším faktorom je oslabený imunitný systém, ktorý stojí proti rôznym infekciám.

Priebeh ochorenia je komplikovaný rýchlou reprodukciou infekcie. Zvlhčovanie sírnych kôr je veľmi kondenzované a na vrchole môže dokonca začať vyčerpať. Očistite pokožku okolo nadržaného, ​​mokrá koža je pokrytá novými ohniskami vyrážok. Priebeh choroby sprevádza silné svrbenie.

Odborníci rozlišujú nasledujúce odrody mikrobiálneho ekzému:

Mince (nummular) alebo ekzém plaku. Znaky sú malé ohniská (1-3 cm), s charakteristickými, ale slabšími príznakmi mikrobiálneho ekzému na krátke vzdialenosti od hlavného zdroja ochorenia. Je to bežnejšie v hornej polovici tela. Ak sú tieto plaky nesprávne ošetrené alebo sú poškodené, dochádza k nárastu symptómov, alergických reakcií a malých plakov sa môže zmeniť na veľké lézie, ktoré sa zmenia na skutočný ekzém.

Paratraumatická (blízka rana) ekzém. Vyskytuje sa, keď je ovplyvnená horná vrstva kože, s ďalšou infekciou. Úlohu hrajú všetky rovnaké patogénne baktérie, ako napríklad stafylokoky. Symptomatický ako u mikrobiálneho ekzému. Preto je veľmi dôležité pre poškodenie kože, ranu treba ošetriť dezinfekčnými prostriedkami.

Kŕčový ekzém. Kŕčový ekzém sa objavuje a vyvíja výhradne na dolných končatinách, v oblastiach s rozšírenými žilami, kŕčovými kĺbmi a sklerotizujúcimi oblasťami pokožky. Príčiny kŕčového ekzému sú - trauma, precitlivenosť na lieky proti kŕčové žily, macerácia pokožky obväzmi. Symptómy - mierne svrbenie, číre ohniská vyrážky a iné príznaky charakteristické pre mikrobiálny ekzém.

Seboroický ekzém

Seboroická dermatitída vyskytuje na pozadí tohto ochorenia ako seborei (lupy). Výskyt seboroická dermatitída - kožné oblastiach bohatých na mazové žľazy - skalp, tváre, nosoústnych záhyby, uši, hrudnej oblasti medzi lopatkami. Seboroická dermatitída je charakterizovaná mastné a šupinatých škvŕn žlto-hnedej farby s malými papuly.

Dyshidrotický ekzém

Dyshidrotický ekzém je lokalizovaný hlavne na miestach, kde je zosilnená vrstva epidermis - dlaň, chodidlá chodidiel. Z tohto hľadiska je symptomatológia slabá. Malé bubliny s výbuchom sa rýchlo premenia na vrstevnatú serózno-purulentnú kôru. Ak sa choroba nelieči, vyrážky sa môžu rozšíriť do zadnej časti rúk, chodidiel a iných častí končatín. Navyše, dishydrotická forma ochorenia môže ísť do svojej skutočnej formy. Niekedy je dyshidrotický ekzém sprevádzaný trofickými zmenami v nechtoch.

Tylotický (nadržaný, kukuričný) ekzém

Tylotický ekzém je charakterizovaný osmózou menších príznakov ekzému, ktoré sa v tejto forme, ako aj v dyshidrotickom ekzéme, objavujú na dlaniach a nohách. Súčasne v iných oblastiach kože môžu byť niektoré vyrážky, charakteristické pre túto chorobu.

Sykosiformný ekzém

Sychosiformný ekzém je charakterizovaný folikulárnymi pustulami, ktoré sú centrom vlasov. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí trpia sykózou. Sychosiformný ekzém postihuje hlavne oblasť fúzy, vousy, podpaží, pubes, ale môže sa rozšíriť aj po vlasovej línii. Symptómy - závažné svrbenie, ekzémové studne, zvlhčenie, kontinuálny vzhľad folikulov, vzhľad vrstevnatých kôr s malými šupinami.

Ekzémové bradavky a pigmentový hrnček u žien

Ekzémová bradavka a pigmentový džbán u žien sú charakterizované ohniskami purpurovej farby, ktoré sú vyjadrené ako vrstevnaté kôry a šupiny, ktoré sú často mokré a prasknuté. Najbežnejšou príčinou je kŕmenie dieťaťa alebo komplikácie svrabu.

Profesionálny ekzém

Profesionálne ekzém prejavuje hlavne v otvorených oblastiach tela, ktoré majú v prvom rade priameho alebo nepriameho kontaktu s budením alergickej reakcie - chemický, farmaceutický, potravinársky a iných priemyselných odvetviach, kde je človek čelí s chemicky účinných látok.. Liečba je najčastejšie zmenou práce, pretože Vnútorné dispozície k ekzému nemožno pozorovať - ​​žiadne zranenia, zdravý imunitný systém, vynikajúce fyzické zdravie, atď.

Detský ekzém

Detský ekzém sa zvyčajne začína hornou časťou tela dieťaťa - kožou tváre, pokožkou hlavy, potom, ak sa choroba nezaobchádza, spadne, zasahuje stále viac nových oblastí tela.

Príčiny detského ekzému je potrebné ešte posilniť imunitný systém, zložitý priebeh tehotenstva, rovnako ako genetické predispozície k jednému z rodičov, najmä matky. Najmä výskyt percentuálny nárast, ak rodičia pozorovať ochorenia ako je - ekzém, alergická nádcha, astma, atopická dermatitída. Príčiny detského ekzému môže byť tiež - kŕmenie, nedodržanie pravidiel hygieny, precitlivenosťou na rôzne potraviny, časté detské ochorenie angíny, otitídy, a akútne respiračné vírusové infekcie.

Príznaky detského ekzému sú podobné príznakom ekzému u dospelých, zatiaľ čo deti sú najčastejšie postihnuté skutočným, mikrobiálnym a seboroickým ekzémom.

Etapy vývoja ekzému

Etapa 1 (erytematózna) - začervenanie kože, svrbenie;
2. fáza (Papuloveziculóza) - vyrážky, výskyt vezikúl s tekutinou;
Stupeň 3 (mokrý ekzém) - vyrušujú sa vezikuly, tvoria sa serózne jamky, ktoré uvoľňujú seróznu tekutinu;
Štádium 4 (kortikálny alebo suchý ekzém) - Sérové ​​studne a okolokolodtsevye oblasti pokožky sú pokryté suchou kôrkou šedo-žltej farby. Zároveň sa môžu objaviť nové miesta ochorenia na iných miestach, počnúc prvou fázou. Takže časom sa dotýka viac a viac oblastí tela.

Komplikácie ekzému

Komplikácie ekzému môžu zahŕňať ďalšie infekcie a ochorenia, ktoré môžu spôsobiť pustuly a hnisavé kôry na tele.

Ak nechcete liečiť alebo liečiť, ale detský ekzém je nesprávny, môžu sa k nemu pridávať ďalšie choroby, ktoré v komplexe môžu viesť k smrteľnému výsledku dieťaťa.

Príčiny ekzému

Vývoj ekzému je spôsobený rôznymi faktormi, ktoré ovplyvňujú telo komplexným spôsobom.

zvážiť hlavné príčiny ekzému:

- poruchy v imunitnom systéme;
- dedičná predispozícia k rôznym alergiám;
- hypovitaminóza, najmä vitamíny skupiny B;
- nedostatok nenasýtených mastných kyselín a mikroelementov;
- Choroby gastrointestinálneho traktu, pečeň, mykóza;
- cholecystitída (zápal žlčníka);
- chronické choroby, ktoré poškodzujú imunitu: kazu, sínusitídu, tonzilitídu atď.
- depresia, stresové situácie, nervové vyčerpanie;
- hormonálne poruchy;
- práca v potravinárskych, chemických a farmaceutických podnikoch, na ktorých sa môže vyvolať ekzém ako alergická reakcia na určité látky;

- sú alergickí na syntetické oblečenie, domáce chemikálie, lieky, peľ, domáci prach, nevyhovujúcich stavebných materiálov používaných pri výstavbe bytových priestorov (linolea, nábytok);
- precitlivenosť na potraviny, obzvlášť bohaté na farbivá, konzervačné látky, aromatické a iné výživové doplnky;
- napadnutia červami;
- dlhotrvajúce kožné lézie: rany, popáleniny;
- u detí na pozadí iných ochorení, napríklad: atopická dermatitída, diatéza.

Diagnóza ekzému

Diagnóza ekzému sa vykonáva na základe osobného vyšetrenia pacienta dermatológa.

Dermatológ určuje uskutočnenie alergologickej kontroly a tiež výskum imunitného systému. Okrem toho môže byť potrebná konzultácia a vyšetrenie alergikov, imunológov, odborníkov na výživu.

Ak je to potrebné, vykoná sa mikroskopické vyšetrenie na prítomnosť rôznych húb, krvný test.

Dermatológ môže vykonávať diferenciálnu diagnostiku s cieľom vylúčiť také ochorenia ako je svrab, trichofytóza atď.

Liečba ekzému

Liečba ekzému sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

1. Úplná diagnostika ekzému;

2. Na základe klinických a laboratórnych štúdií sa predpisuje komplexná liečba ekzému, ktorá môže zahŕňať lokálne a všeobecné liečenie zamerané na zastavenie ochorenia a odstránenie jeho príčin.

Všeobecná liečba ekzému

3. Odstráňte všetky negatívne faktory ovplyvňujúce pokožku (špina, syntetické odevy, chémia, vlhkosť, parazity, slnečné žiarenie atď.).

4. Účelovo špeciálna diéta posilnená immunnitet: stravy obohatené vitamínmi (B1, B2, B6, B12, C), proteíny, minerály a stopové prvky (síra, zinok, kobalt). Odporúča ľahké jedlá (šaláty, polievky) a nadmerné pitie minerálnej vody. V rovnakej dobe odstrániť vyprážané, korenené, slané a mastné potraviny, konzervácia, alkohol, fajčenie. Výživu, založený na diagnóze, môže ďalej priradiť alebo eliminovať niektoré potraviny;

Prečítajte si tiež: Diéta s ekzémom

5. Mnoho špecialistov vedie desenzibilizáciu tela. Ak to chcete urobiť:

- denne alebo každý druhý deň intravenózne sa naleje 10% roztok chloridu vápenatého - až 15 infúzií;
- 10-20% roztok hydrogénsiričitanu sodného - až 15 infúzií;
- 10% roztok bromidu sodného - až 12 infúzií;

6. Odstrániť svrbenie používať - ​​"Dimedrol", "Diprazin", "Pipolphen", "Suprastin", atď

7. Pre ťažkú ​​úzkosť v dôsledku vážneho svrbenia platí - "Aminazine", "Bromural".

8. Ako dezinfekčné a antioxidačné činidlo sa používa 5% kyselina askorbová. K tomu je potrebné 15-25 intramuskulárnych injekcií kyseliny askorbovej s tiamínom s periodicitou 2-3 dni. Okrem toho sa podáva intramuskulárna injekcia kyanokobalamínu.

9. V neskorších štádiách vývoja ekzému (3-4) je predpísaný retinol, ktorý pomáha normalizovať obnovu pokožky.

10. Pri ekzémoch na pozadí vegetatívnych porúch, ochorení pečene a chronickej gastritíde sa vnútorne predpisuje 0,5-2% roztok novokaínu.

11. normalizovať trofismus pokožky a pre zníženie šírenia chorobných procesov v prvých troch fázach ekzému, na niekoľkých miestach nepostihnuté oblasti kože, ale pod ložísk, injekcia 0,25% roztoku hydrokortizon novokaín.

12. Pri ekzémoch na pozadí intoxikácie sa podáva intravenózne injekcia 40% roztoku hexametyléntetramínu a 10% roztoku salicylátu sodného. Injekcie salicylátu sodného do 3-4 dní, denne, 10-20 ml.

13. Aby sa zabránilo vstrebávaniu z čriev, tvoria sa klysty, používajú sa preháňadlá, predpísaná špeciálna strava.

14. Niektorí lekári s podkožným a chronickým ekzémom používajú ultraľahké röntgenové lúče v malých dávkach (75-125 Å).

Liečba lokálneho ekzému

1. Vonkajšie plochy pokožky sa denne čistia kontamináciou, pričom sa používa voda s neutrálnym mydlom. Na prípravu neutrálneho mydla je možné použiť zmes - 5% roztoku mydla, 5% roztokom hydrogénuhličitanu sodného, ​​3% roztokom kyseliny boritej, 2% tanínu a 0,2% roztoku ethakridin.

2. Čistené vzorky sa namočia suchou sterilnou vatou a koža v blízkosti povrchu sa ošetrí 70% alkoholom.

3. 1 (erytematózna) a 2 (papulózna) stupňoch ekzém lézie sú liečení zvláštne lekárske riešenie, postupne ich mení na infekciu, nie je na ne zvyknutý.

Tieto lieky zmierňujú svrbenie, zmierňujú sčervenanie kože, zastavujú sa ohniská ochorenia vo vývoji a prestávka choroby v 3-4 etapách sa zastaví.

Ako pleťové mlieka, roztoky s spojivami používanie antimikrobiálnych látok alebo vlastnosti opaľovacích "Brilliantgryun", "Rivanol" tý dusičnanu strieborného 0,25 až 0,5%, olova 2% th vody, 3-5% th "Tannin" 0,5-1% th "rezorcinol".

4. Okrem toho, na postihnutú kožu prekrývajúce svetlo obväzy impregnované antihormóny (kortikosteroidy), "Dermozolon", "Lorinden", "Sinalar" et al.

5. Na odstránenie vážneho svrbenia môžu byť obväzy s vyššie uvedenými prostriedkami proti ekzému zvlhčené novokainé.

Na odstránenie svrbenia ekzémom môžete použiť aj nasledujúcu masť: zmiešajte 3 g anesteziny, 10 g oxidu zinočnatého, 5 g lanolínu a 5 g vazelíny. Masť potrebuje spracovať vzorové oblasti po pleťových vodách (body 1, 2, 3).

6. Keď smútočné ekzémy, ak sú zápalové procesy k zníženiu liečby užívania podsushivayuschee ekzému, aby pomohol znížiť svrbenie, a urýchľuje proces hojenia. Tieto prostriedky sú špeciálne prášok ekzémy, skladajúci sa z 2 g mentol, 30 g oxidu zinočnatého, 50 g pšeničného škrobu a 5 g čisteného farby síry.

7. Pri silnejšom zatknutí baktérií používajte:
- tmel - jódform (xeroform), 3-5 g norsulfazolu, do 100 g olivového oleja;
- indiferentné masti - zinok (Zinci Oxydati), subnitrát bizmutu 5.0 (Bismuti subnitratis).

Uvedené masti sa aplikujú v tenkej vrstve, zatiaľ čo sa po nanesení pleťových vôd dobre vtierajú do kože. Kurz terapie - až 7 týždňov, kým sa úplne neodstráni patologický proces.

Na miestach s jemnou pokožkou alebo po odlupovaní aplikujte keratoplastické pasty, napríklad pastu Lassara.

8. stagnácie v postihnutých oblastiach krvi, sa pridá k vyššie uvedenej masti 3-5% ihtiola, SDA-2, 1-3% decht proteinopirolizina 3-5%, 1% rezorcinolu a naphthalane olej masť ( "Naftaderm") masť Wilkinson.

9. Na stimuláciu epitelizácie sa 1-2 krát denne aplikujú "Actovegin" (gél), "Carotomene", "Solcoseryl".

Nápravné opatrenia pre ekzém

Nasledujúce a dodatočné lieky na liečbu ekzému, ako aj ich použitie sú popísané o niečo vyššie v odsekoch "Všeobecné liečenie ekzému" a "Lokálna liečba ekzému".

Kortikosteroidné hormóny: "Hydrokortizónová masť", "Dermozolón", "Lorinden", "Sinalar".

Upokojujúce (sedatívne) prostriedky: prípravky z valeriánskeho, citrónového balzamu;

Antipruritiká (antihistaminiká): "Dimedrol", "Diprazín", "Pipolphen", "Suprastin".

Pri mikrobiálnom ekzéme: antibiotické masti (kontraindikované pri hubových infekciách).

Na obnovu pokožky: "Actovegin" (gél), "Carotomene", "Retinol", "Solcoseryl".

Dodatočná liečba

S cieľom zlepšiť účinnosť vonkajších a vnútorných prostriedkov proti ekzému, vymenujte:

- balneoterapia;
- kryoterapia (liečba za studena).

Liečba ekzému s ľudskými prostriedkami

Dôležité! Pred použitím ľudových prostriedkov proti ekzému vždy poraďte sa s lekárom!

Ľudové lieky proti suchému ekzému

Creolin. V koreni horúcej vody pridajte 1 polievkovú lyžičku. lyžička kreolskej. V tejto vode musíte stúpať nohy a ruky 15-20 minút. Potom nechajte ich prirodzene vyschnúť. Po vysušení problémové oblasti pokožky mazajú krém na pokožku. Ak máte svrbenie, použite "Flucinar". Liečte postup liečenia.

Soľ. V zásobníku horúcej vody nalejte soľ na oko, najlepšie morskú soľ. Pacienti s ekzémom umiestňujú miesto do fyziologického roztoku. Postup je vykonávaný až kým sa voda v kontajneri ochladí. Po tom, dusené miesto škvrna s uterákom a liečiť s detským krémom.

Soľ a sladovica. Rovnako premiešajte morskú soľ s dyňovou trávou. Aplikujte zmes na postihnuté miesta a pretlačte gázovým obväzom. Po 1-2 hodinách môže byť obväz odstránený a ekzém sa umyje. Postup je potrebné zopakovať po 3 dňoch po 3-dňovej prestávke a znova vykonať liečbu. Urobte až do hojenia.

Okurkou soľanky. Vydajte pleťové vody z uhorky soľanky. Po pár dňoch sa ekzém zastaví vo vývoji a začne zmiznúť.

Vajcia s ocotom. Vezmite 3 hromady na 100 gramov a v každom z nich jednotlivo v rovnakom pomere nalejte vajcia, ocot a vodu. Potom všetko vyprázdnite do 500 ml nádoby, tesne ju zatvorte a pretrepte prísady, kým sa nedosiahne krémová hmota. Na tento účel môžete použiť mixér. Pri zmiešaní namažte namočený ekzém každý deň pred spaním, po ktorom položte bavlnené ponožky na vrch, kde spíte až do rána. Ráno neumyte nohy, malo by to byť večer, ale iba bez mydla. Postup by sa mal zopakovať každý večer až do úplného zotavenia.

Matka a nevlastná matka. Ak chcete pripraviť produkt, musíte prejsť mlynček na mäso matka a nevlastná matka, a potom pridajte k jej čerstvému ​​mlieku. S výsledným produktom ošetrujte ekzém, potom ho zabaľte fóliou a prilepte ho svetlou látkou. Postupujte každý večer až do úplného zotavenia.

Hrozno. Rozdrviť bobule tmavého hrozna a zabaliť kašičku do gázy. Pripravený kompresný roztok sa má aplikovať na kožu postihnutú ekzémom každý deň, počas 2-3 hodín. Postup liečby trvá 3 týždne, potom sa preruší na 10 dní a kurz sa zopakuje. Postupujte až do úplného uzdravenia.

Ľudové lieky proti mokrému ekzému

Masť z suchého ekzému. Zmiešajte v pomere 60% detského krému a 40% jedlého oleja. Zmes dôkladne premiešajte a umiestnite na postihnuté miesta. Postup sa má vykonať trikrát denne, po dobu 12-24 dní.

Tibetská zbierka. 4 polievkové lyžice. lyžičky tibetskej kolekcie nalejte 200 ml vriacej vody. Zmes sa infúzi v termose po dobu 1 hodiny. Potom si vezmite v teplej forme pol hodiny pred jedlom. Vykonajte tento nápravu 2 krát denne.

Grease. Namažte postihnutú pokožku sololololom, obaľte upravené oblasti papierom a na vrchu jednoduchou prírodnou handričkou. Ak dôjde k závažnému svrbeniu, buďte trpezliví. Postup sa má denne zopakovať až do úplného zotavenia.

Smotana a vitriol. Zmiešajte 100 g čerstvej domácej kyslej smotany alebo krému s 1/3 h lyžičkou síranu meďnatého. S pripraveným činidlom naneste tenkú vrstvu ekzému a opláchnite po 1 hodine.

Kalanchoe. Z listu Kalanchoe vytlačte šťavu, ktorá navlhčí kus gázy a pripravený kompresný náter sa aplikuje na bodavú boľavú škvrnu. Choroba začne rýchlo prechádzať.

Vitamín A (retinol). Proti smútočné ekzémy veľkú pomoc jesť potraviny bohaté na vitamín A (retinol), napríklad - rakytník rešetliakový, mrkva, petržlen, špenát, tekvica, brusnice, hrozienka, paradajky, hovädzie pečeň.

Prevencia ekzému

Zvážte základné pravidlá prevencie ekzému:

- dodržiavať pravidlá hygieny;
- nakupovať výrobky na starostlivosť o telo podľa vlastností vášho tela (suchá / mastná pleť, suché / olejové vlasy atď.);
- nehrozí chronické choroby;
- ak ste našli prvé príznaky ekzému, okamžite vyhľadajte lekára;
- Snažte sa jesť potraviny bohaté na vitamíny a minerály, najmä tehotné ženy;
- vyhnúť sa používaniu syntetického odevu;
- vyhnite sa noseniu pevných odevov a topánok;
- ak vaša práca vyžaduje veľa duševného stresu na to, máte stres, možno to stojí za to zmeniť túto prácu?
- Pri kontakte s chemikáliami, napríklad pri čistení domu alebo umývaní riadu, urobte to gumovými rukavicami.

Aký druh lekára bude liečený ekzémom?

Video o ekzémoch

Diskutujte ekzém na fóre...

tagy: ekzém ochorenia, výskyt ekzému, ekzému na rukách ekzém na prstoch, ekzémy na chodidlách, ekzémy tváre, druhy ekzémov, kroky ekzém plačom ekzém, suchá ekzém, mikrobiálny ekzém, disgidroticheskaya ekzém, seboroická ekzém, alergickú ekzém, bercový ekzém ako liečiť ekzém, ošetrenie pleti, liečba ekzém, liek na ekzém, ekzém masť, krém na ekzémy, ekzémy ľud, ako sa zbaviť ekzému, ekzému príčin, ekzémy príznaky, príznaky ekzém, ekzém fotky, zhoršenie ekzému

Zdieľať tento príspevok:

Prečítajte si tiež:

Súvisiace články:

Furunkulóza - príčiny, symptómy a liečba furunkulózy

Dermatóza - príznaky, príčiny, typy a liečba dermatózy

Furuncle - príčiny, symptómy a liečba vredov

Zaedy v rohoch úst - príčiny, typy a liečba ústnych čeľustí

Pellagra - príznaky, fotografie, príčiny a liečba pellagra

Kožné spojivky (xeroderma). Príčiny, symptómy a liečba xerózy kože

Ichthyosis. Príčiny, symptómy, typy a liečba ichtyózy

Vitiligo. Príčiny, symptómy, liečba vitiligu

Atopická dermatitída - príznaky, príčiny a liečba atopickej dermatitídy

14 komentárov k: "Ekzém: príčiny, príznaky, typy a liečba ekzému" (Napíš komentár)

Dobrý článok. Všetko je umiestnené na regáloch a rozdelené na podpoložky. Veľmi pohodlné a zrozumiteľné. Informácie sú uvedené na mieste, bez vody. Zvlášť sa mi páčilo, že bol postup liečby ekzému skutočne predpísaný. Ďakujem veľmi pekne.

A všimol som si, že po kontakte s uličnými zvieratami začnú moje ruky svrbieť. Hoci neskôr som si uvedomil, že mám práve suchú pokožku, preto s akýmkoľvek kontaktom povrchu kože s kontaminovanými predmetmi, a hlavne keď mi toto miesto mierne poškriabem, hneď je to svrbenie. Chystám sa na túto myšlienku a ja sa snažím nerozškriabať. Doma, moje ruky a za hodinu zmiznú všetky príznaky.

Dôležitým bodom nie je poškriabať pokožku. Skutočne nepotrebujem ekzém!

Pre mňa z ekzému sa Starlet s detským krémom pomohol alebo pomohol zbaviť sa. V priebehu mesiaca, kedy ste ju použili s detským krémom, zostala len malá stopa ekzému a mám pocit, že koža bude osviežená a bude prechádzať. Ale hviezda horí tak dobre.

Mnoho rokov som chorý s ekzémom a tu je jeden recept na masť, ktorú mi lekár raz poradil. Pomáha mi viac alebo menej:

- vitamín A (roztok oleja) - 2 ml;

- vitamín E (olejový roztok) - 2,5 ml;

- broskyňový olej - 5 ml;

- Fluorocort - 5 ml;

Áno, ekzém určite nie je príjemné ochorenie. A najlepším liekom na chorobu je ich prevencia. Práve tu sú opísané dobré preventívne opatrenia.

Článok je dobrý. Ale zaobchádza sa s ľudskými prostriedkami, veľa času to trvá, ale moderný človek ho nemá. Vždy je dobré dobre vyzerat. Preto existujú lieky (používam krém Elidel), ktoré sa rýchlo a dobre liečia.

Dasha, s tebou úplne súhlasím. Čas nemusí robiť niečo z populárnych receptov (Nie som epidelom rozmazaný a losterinom dvakrát denne, nič zlé povedať nemôžem vylepšiť si všimol stále menej a menej boláky.

Áno, bolesť. Na ramená sa objavil môj manžel. Mysleli si, že obrus z topánky, a potom, keď to nie je prehnané, ale naopak sa stalo viac - si uvedomil, že ekzém. Lekár uviedol, že je to nedostatok vitamínov a porušená odolnosť voči ekologickej stránke Petrohradu, takže tu je. Myslíme, že teraz, môže ísť na juh)

Dobre a tak sa liečiť je nutné bolesť) A čo lekár vymenoval alebo nominoval? Teraz som pokožku na pokožku a niečo vnútri, aby som si vzal, v spets.apteku musím ísť, ale to zajtra

Moja matka má 62 rokov. Utrpenie z ekzému varix nie je starý jeden rok. Dolná časť nohy je opuchnutá, koža je drsná a hrebeň je svrbivý. Vyskytla sa porucha spánku. Šetrí len losterinom a klaritinom. Trieštivý krém ráno a večer. Pomáha dokonale. Keby som ešte neporušil stravu a pokojne som spal, mohol by som dlho zabudnúť na problém.

Láska, podrobne rozprávajte, ako bola liečená vaša matka pred ekzémom a koľko času používala.

Mala som taký problém - ekzém na prstoch. Spočiatku som nedokázala pochopiť, čo to bolo. potom lekár vysvetlil, že ide o ekzém a odporúča akrydermu. Pomohlo to niekde za mesiac.

Môj manžel, pred dvoma rokmi, mal na rukách ekzém. Pri liečbe použil alternatívu k hormonálnym liekom - naftherm. Kurz je tam, kde bol mesiac. Teraz môžeme v zásade povedať nie. Keď sa rozvinie, zdá sa, že sa rozmazáva na 3-4 dni len v prípade, ale menej a menej často.