Hlavná

Kliniky

Čo je ekzém - príčiny nástupu rúk a nôh. Príznaky a liečba dospelých alebo detí

Táto choroba dáva veľa nepohodlia, problémy pre osobu psychologickú a fyziologickú. Ochorenie ekzému je chronické ochorenie horných vrstiev kože, ktoré sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela v akomkoľvek veku. Vyskytuje sa častejšie na tvári, rukách, ale môže byť na nohách, ramenách, chrbte, hrudníku alebo žalúdku.

Ako vyzerá ekzém?

Táto choroba sa týka dermatologických ochorení. Niektoré z nich majú podobné príznaky a prejavy, takže by ste mali vedieť, ako vyzerá ekzém. Lokalizácia ochorenia na horných vrstvách kože, tam sú ohniská zápalu, svrbenie, má chronickú povahu kurzu. Patogenéza ochorenia nie je úplne pochopená, čo spôsobuje ťažkosti pri výbere primeranej liečby a vzniku základnej príčiny. Vizuálna kontrola, prejav prejavov môže naznačovať druh ochorenia.

Na tele

Jedným z hlavných znakov ochorenia je akútny nástup. Vezikuly sa môžu objaviť na všetkých miestach, ktoré sa často prejavujú v rukách, v tvári. Charakteristickým prejavom v prvom štádiu je sčervenanie kože, tvoria sa zmáčacie prvky, ktoré sú časom pokryté suchou kôrkou. Ekzém na tele sa bude vizuálne líšiť v závislosti od typu (mikrobiálny, seborrický, atopický atď.). Choroba nie je nákazlivá, nie je prenášaná pri kontakte. Pacientovi je predpísaná komplexná liečba, ktorá má zastaviť symptómy a vylúčiť hlavnú príčinu manifestácie patológie.

deti

Choroba sa môže vyskytnúť u dieťaťa v akomkoľvek veku. Ekzém u detí je spravidla lokalizovaný na pokožke hlavy alebo na tvári. Pri absencii adekvátnej liečby sa choroba naďalej vyvíja a klesá do iných častí tela. Vonkajšie sa táto choroba prejavuje rovnako ako u dospelých. Vo väčšine prípadov sa choroba vyvíja kvôli slabému imunitnému systému, tieto choroby môžu spôsobiť nasledujúce faktory:

 • ak existovali komplikácie u ženy počas tehotenstva;
 • dedičná predispozícia, ktorá bola odovzdaná od jedného alebo oboch rodičov;
 • umelé kŕmenie;
 • precitlivenosť na potraviny;
 • častá angína;
 • nedodržiavanie hygienických pravidiel;
 • SARS, zápal stredného ucha.

príznaky

Choroba sa vyznačuje veľkým zoznamom možných prejavov. Príznaky sa nebudú líšiť v prvých štádiách v závislosti od formy patológie. Samotná choroba sa stáva reakciou tela na jeden z faktorov, ktorý spôsobuje takéto prejavy na ľudskom tele. Existujú bežné príznaky, ktoré sú spoločné pre všetky formy ochorenia:

 • závažné svrbenie;
 • sčervenanie lézií, edém;
 • vytvárajú sa bubliny, ktoré sú naplnené tekutinou mäsovej farby, v priebehu času prasknú;
 • na koži sa vytvárajú trhliny, zvyšuje sa olupovanie;
 • v niektorých prípadoch zvýšenie telesnej teploty.

Toto ochorenie nemá oficiálnu klasifikáciu podľa typu, odborníci však používajú určitú klasifikáciu. Lekári rozlišujú nasledujúce typy ekzému:

 1. To je pravda. Zobrazuje sa častejšie na rukách, rukách, nohách alebo tvári. Z vonkajšieho prostredia sú ohniská zápalu podobné ostrovom, okolo ktorých je zdravá pokožka. Má chronickú povahu kurzu, rozlišuje niekoľko štádií vývoja ochorenia: erytematózny, vyrážky, vlhkosť, krustrácia.
 2. Disgidroticheskaya. Vyrážka sa objavuje na dlanech rúk, prstov a prstov. Vonkajšie je choroba podobná vyššie opísanej chorobe, ale sčervenanie má veľkú plochu. Ku klinickému obrazu choroby sa pridá silná svrbenie, ktorá osobe zbavuje mieru.
 3. Atopická. Tento názov znamená dermatitídu, ktorá má podobný vzhľad ako ekzém: vyrážky vo forme vezikúl, ktoré sa namočia a svrbia.
 4. Mikrobiálne. Ochorenie sa tvorí na zapálenej kože, ihneď sa objavujú hnisavé príznaky v dôsledku poruchy krytu dráždivým účinkom.
 5. Mykotická. Tento typ ochorenia je podobný ako mikrobiálna a dishydrotická forma. Vývoj choroby je spôsobený infekciou hubových nechtov, zastavenie. Viac ľudí je vystavených tejto chorobe, ktorá dlho trpí mykózou. Charakteristickým znakom tohto typu je silný opuch nôh.
 6. Seboroická. Nachádza sa na tele, kde sa nachádza nahromadenie mazových žliaz: záhyby nohy, rúk, krku, hlavy. Ťažké komplikácie sú možné, ak hnisavá infekcia spojí ochorenie. Charakteristické príznaky choroby zahŕňajú tvorbu mastných kôr, váhy, kvôli ktorým dochádza k zlepeniu vlasov.
 7. Tylotický alebo nadržaný. Zvyčajne sa vytvára na rukách, menej často - na chodidle. Má jasné a rovnomerné okraje lézií. Charakteristickým rysom ochorenia sú hlbšie praskliny, extrémne bolestivé, počas období exacerbácie, svrbenia a zvýšenia moxibuscie.
 8. Kontakt alebo profesionál. Vývoj choroby sa vyskytuje pod vplyvom exogénneho alergénu. Vznikajú lézie na tvári, krku, rukách. U mužov môže byť ochorenie lokalizované na genitáliách.
 9. Alergický. Existuje choroba v každom veku, lokalizácia je rôznorodá. Vo väčšine prípadov je patológia sezónna, objavuje sa častejšie v zime alebo na jeseň, keď je oslabený imunitný systém. Symptómy ochorenia zahŕňajú charakteristické papuly s tekutinou vo vnútri, svrbenie.
 10. Numulyarnaya. Z vonkajšieho hľadiska majú lézie oválny, zaoblený tvar. Zo zdravej kože je jasne obmedzená, častejšie sa objavuje vyrážka na nohách, zadnej strane rúk.
 11. Plač. Na koži sa objavuje vo forme zápalového javu v dôsledku kontaktu s alergénom. Objavuje sa edém postihnutej kože a potom tvoria bubliny, ktoré sa spájajú s erytémom (eróziou). Potom sa vytvorí zmáčací povrch a kôra. Na pozadí týchto príznakov je pocit pálenia, svrbenie.

Etapy

Cyklus ochorenia sa môže natiahnuť 2-3 mesiace. Niekedy je patológia sprevádzaná polymorfizmom vyrážky, ktorá sa prejavuje vo forme symptómov, ktoré sú charakteristické pre rôzne štádiá ochorenia. V klasickom prípade sa ekzém vyvíja postupne, rozlišujem tieto fázy:

 1. Erythematózna fáza - svrbenie a začervenanie kože.
 2. Papulovezikuleznaya etapa - vyrážky, vezikuly s kvapalinou sú tvorené;
 3. Wetting stage - burst bubliny, na ich mieste zostávajú serózne studne, uvoľňujú tekutinu;
 4. Suchá alebo kortická etapa - studne a oblasti v ich blízkosti sú pokryté suchou kôrkou šedo-žltého odtieňa.

dôvody

Zavolať presný mechanizmus a špecifické faktory, ktoré vyvolávajú vývoj choroby špecialisti nemôžu. Predpokladá sa, že príčiny ekzému často spočívajú v poruchách nervového systému. Závažnosť priebehu a stupeň šírenia ovplyvňuje endokrinný systém, ktorý priamo ovplyvňuje NS, čo vedie k odchýlkam v práci neurotrofickej regulácie.

Klinické štúdie o tom, čo znamená ekzém, naznačujú, že prvým prejavom ochorenia je hyperémia, vezikuly na koži, ktoré sa stávajú reakciou tela na biologické, chemické a fyzické podnety. Tieto faktory spolu s prerušením fungovania žliaz vyvolávajú zvýšenú citlivosť organizmu, ktorý tvorí priaznivú pôdu pre vývoj psoriázy. Medzi hlavné faktory, ktoré vyvolávajú riziko ochorenia, patria:

Ekzém - čo to je, príznaky, príčiny, typy, liečba a strava

Ekzém - chronické zápalové ochorenie kože alergického prírody, etiológie a patogenézy ochorenia nie je úplne známy, ale prítomnosť ekzému u blízkych príbuzných, alergických ochorení, účinky endogénnych a exogénnych faktorov ísť do prvé miesto v dôvodoch vzhľade jemných bubliniek ekzemnoy vyrážky.

Čo je to ekzém?

Ekzém je chronické ochorenie spôsobené zápalovými procesmi v epiderme a dermis a je charakterizované:

 • veľké množstvo rôznych provokačných faktorov;
 • rôzne varianty vyrážky, ktorých zložky sú súčasne v rôznych štádiách ich vývoja;
 • častá tendencia k častým relapsom a zvýšenie závažnosti klinického priebehu;
 • vysoká odolnosť voči účinkom mnohých terapeutických metód.

Ekzém je najčastejšie lokalizovaný na hlavy, krku, predlaktia, lakte, nohy, a to na vnútornej záhyby kolien a členkov. Útoky, pri ktorých dochádza k zintenzívneniu prejavov ochorenia, môžu trvať niekoľko hodín až niekoľko dní. Edém, začervenanie, vezikuly, závažné svrbenie - tak je to aj ekzém rúk. Príčiny ochorenia sú často nejasné.

klasifikácia

V závislosti od priebehu sa rozlišujú nasledujúce štádiá choroby:

 • akútna, ktorá trvá 2 mesiace;
 • subakútny - viac "mäkký", ale predĺžený tok trvajúci až šesť mesiacov;
 • Chronické, ktoré pretrvávajú s relapsmi a remisiami na dlhú dobu neurčito.

Povaha priebehu a formy ochorenia do veľkej miery závisí od rozhodnutia o otázke, ako liečiť ekzém, tj výber liekov a intenzita účinku.

Skutočný ekzém

Táto forma sa vyznačuje chronickým priebehom s častými exacerbáciami. Ohniská zápalového procesu sú symetrické. Po prvé, postihnutá oblasť pokožky sa stáva hyperemickým a opuchnutým, na ňom sa objavujú papuly a vezikuly, ktoré sa otvárajú. Na ich mieste sa vyskytujú erózie, z ktorých sa vylučuje exsudát.

Potom sa vytvoria žltkasto-šedé kôry, pod ktorými sa vytvorí aktualizovaný epitel. Koža sa stáva zhutnenou, obraz je na nej posilnený. Pre skutočný ekzém je charakteristický výrazný svrbenie kože.

Mikrobiálny ekzém

Spravidla sa lokalizuje okolo infikovaných rán, trofických vredov, fistúl, odrenín alebo škrabancov. Je charakterizovaná:

 • tvárnenie ostrovospalitelnyh veľké a ostro ohraničené ohnísk krupnofestonchatyh s dobre navrhnuté odtrhne na okrajoch stratum corneum, ktorá sa skladá zo zvyškov streptokokovej phlyctenas (pľuzgieriky serózna obsahom).
 • Na povrchu ekzematóznych ložísk sa okrem mikrovýčikov a vlhkých erózií pozoruje masívna stratifikácia hnisavých kôr.
 • Patologický proces je sprevádzaný ťažkým svrbením.
 • Zvyčajne sú ložiská mikrobiálneho ekzému umiestnené na dolných končatinách.

Seboroický ekzém

Tento druh ekzému ovplyvňuje pokožku a tvár a pokožku hlavy. Vyrážka je často lokalizovaná v čele, obočiach, pozdĺž línie rastu vlasov, ako aj za ušami, na nasolabiálnom trojuholníku. Možno zapojenie do patologického procesu kože na krku, tvorené takzvanou "ekzematóznou prilbou". Ak je liečba správna, je možná úplná obnova pokožky.

škôlka

Na rozdiel od skutočného ekzému sa vyskytuje výrazný exsudatívny proces (akumulácia v léziách veľkého počtu zápalových výpotkov). Detský ekzém na 3 roky je jednou z najbežnejších foriem dermatózy (kolektívny názov kožných ochorení a jeho prídavných látok).

Predisponujúce faktory môžu byť:

 • ťažký priebeh tehotenstva,
 • Prítomnosť matky rôznych ochorení endokrinného systému, rovnako ako chronické ložiská infekcie.

Najčastejšie sa vyskytuje u detí, ktoré boli od útleho veku presunuté do umelých výživ.

profesionálny

Tento typ ochorenia vzniká z dôvodu poškodenia chemickými, mechanickými alebo fyzickými stimulmi. Takéto ochorenie môže byť spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 • živice
 • nikel, chróm,
 • pelargónie,
 • narcis,
 • novokain, benzylpenicilín,
 • kozmetické prostriedky.

Ako vyzerá ekzém: Foto

Nižšie sme zhromaždili fotky rôznych oblastí kože s prejavom ekzému:

Prvé znaky na koži

Ekzém na lakte ľavej ruky

dôvody

Ekzém je jednou z najčastejších kožných ochorení. Podľa štatistík sa v 35 - 40% prípadov vyskytuje medzi všetkými kožnými ochoreniami. Dôvod môže slúžiť ako:

 • interné faktory - stav nervového systému, rôzne choroby vnútorných orgánov, dedičná predispozícia,
 • a niektoré vonkajšie faktory - tepelné, chemické a biologické účinky. Najčastejšie sa kombinujú interné a externé faktory.

Existujú také typy ekzému, ktoré nemajú definitívne faktory výskytu. V takýchto prípadoch môžu byť príčiny ekzému pripísané nepreskúmaným. Ak sú známe, najčastejšie z nich:

 • alergia na určité potraviny, napríklad mlieko alebo morské plody;
 • reakcia na akékoľvek lieky;
 • kontakt s peľom rastlín;
 • stresové situácie;
 • nadmerné potenie;
 • nie menej častou príčinou ekzémov a, ako je alergia na kozmetiku, mydlá, aerosólové látky (dezodoranty, osviežovače vzduchu), chemikálií pre domácnosť alebo bižutéria;
 • Vplyv vlnené, hodvábne alebo kožené tkaniny;
 • poruchy v imunitnom systéme;
 • genetický faktor.

Príznaky ekzému

Pri koreňoch ekzému je precitlivenosť oneskoreného typu. Pri agresívnej expozícii chemickým alebo liekovým látkam sa však ochorenie vyvíja ako okamžitý typ precitlivenosti, keď príznaky sa objavia čoskoro po vystavení dráždivému faktoru.

Hlavné znaky charakteristické pre akýkoľvek druh ekzému:

 • výskyt obmedzenej oblasti zápalu na pokožke, ktorý sa vyznačuje sčervenaním, koža vyzerá zahustená;
 • výskyt vyrážky, ktorá má iný vzhľad s rôznymi typmi vzoriek;
 • svrbenie kože a niekedy môže byť taká silná, že porušuje normálny rytmus života a spánku;
 • objavia sa bubliny vyrážky, ktoré tvoria bolestivé trhliny a rany na koži;
 • Počas exacerbácie môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty a vzniku malátnosti;
 • po potlačení exacerbácie sa pokožka na postihnutej ploche stáva suchá, nepružná a praskne.

Pre každý typ ochorenia existuje niekoľko fáz:

 1. Začervenaná. Ekzém sa prejavuje zápalom, ku ktorému dochádza ako škvrny. Postupne sa navzájom spájajú.
 2. Papulózna. Na postihnutej koži sú malé uzliny, ktoré majú jasné hranice a sú namalované v jasne červenej farbe.
 3. Vezikulárna. Povrchy existujúcich uzlín sú pokryté bublinami naplnenými obsahom séra.
 4. Stupeň zvlhčovania. Vezikuly na koži sú otvorené. Z tvarovaných bodových erózií sa začína uvoľňovať kvapalina nahromadená počas zápalového procesu.
 5. Korkovataya. Tekutina na pokožke vysuší. Výsledkom je žltý nádych. Pod nimi sa obnoví horná vrstva kože.
 6. Stupeň odlupovania (suchý ekzém). Váhy a kôry na povrchu kože začínajú postupne miznúť.

pravdivý

Môže mať iný názov - idiopatický. Vyznačuje sa nasledujúcimi príznakmi:

 • akútne zápalové opuchy po následnom výskyte vyrážok;
 • po otvorení vezikúl sa tvoria serózne studne - bodové erózie;
 • s časom prechádza serózna tekutina a vytvára šedo-žlté krusty.

Mikrobiálna forma

Zdrojom mikrobiálneho ekzému sú rôzne infekcie, častejšie streptokoky a stafylokoky. Preto sa mikrobiálny ekzém prejavuje na miestach poškodených kože - rany, trofické vredy, fistula atď.

 • Priebeh ochorenia je komplikovaný rýchlou reprodukciou infekcie. Zvlhčovanie sírnych kôr je veľmi kondenzované a na vrchole môže dokonca začať vyčerpať.
 • Očistite pokožku okolo nadržaného, ​​mokrá koža je pokrytá novými ohniskami vyrážok.
 • Je sprevádzané silným svrbením.

Disgidroticheskaya

Zameriava sa na dlane, chodidlá. Je charakterizovaná:

 • tvorba vezikúl, ktoré sa nakoniec rozpúšťajú, vyschnú a vedú k tvorbe naliehavých hnisavých kôr.
 • V priebehu času môže dyshidrotický ekzém ovplyvniť ruky a nohy.
 • Často je dyshidrotický ekzém exprimovaný vo forme trofických zmien v klinickej platni.

Tylotický (nadržaný, kukuričný) ekzém

Vyznačujúci sa tým omozolivaniem menšie príznaky ekzému, ktoré v tejto forme, rovnako ako v disgidroticheskoy ekzém, prejavujúci sa na dlaniach a chodidlách. Súčasne v iných oblastiach kože môžu byť niektoré vyrážky, charakteristické pre túto chorobu.

Symptómy seborickej formy

Svrbenie a zápal so seboroickým ekzémom sú nevýznamné, hranice ekzematóznych ložísk sú jasné. Často patologický proces:

 • rozširuje sa na pokožku hlavy a je sprevádzaná výskytom lupín.
 • Vlasy u pacientov so seboréznym ekzémom sú mastné, nudné a lepené.

Atopické (namáčanie)

Vyrážky na koži sa objavujú v dôsledku zložitého priebehu atopickej dermatitídy. Miesto lokalizácie môže byť akákoľvek časť tela. Charakteristické vysypnye prvky vo forme bublín po chvíli prasknu a tvoria erektilnú eróziu. Proces je sprevádzaný intenzívnym svrbením. Komplikáciou môže byť pripojenie hubovej alebo bakteriálnej infekcie.

Príznaky suchého ekzému

Suchý ekzém má príznaky podobné prejavom ekzematóznej dermatitídy v akútnej fáze:

 • nadmerná suchosť pokožky;
 • zápal kože;
 • sčervenanie kože;
 • bubliny s kvapalinou.

Mykotický ekzém

Zdrojom mykotické ekzému je alergická reakcia na hubové infekcie, napríklad - kandidóza (soor), pásový opar a ďalšie hubové infekcie. Priebeh choroby je charakteristický pre pravdivé:

 • vyrážky,
 • bubliny
 • zmáčanie sérových jamiek,
 • suché kôry.

Jediné zápalové ohniská sú jasne vymedzené, na druhej strane rozmanitosť húb vedie k dôkladnejšej štúdii choroby a výberu jej liečby.

alergický

Môže sa objaviť na akejkoľvek časti tela vo forme viacerých svrbivých papulov, ktoré sa tvoria na zapálenej červenej kože. Po otvorení sú hlboké erózie, naplnené sérovou tekutinou. Tento druh ekzému má sezónny charakter a najčastejšie sa zhoršuje na jeseň alebo v zime, na pozadí zníženej imunity.

Jednou z komplikácií môže byť výrazná podráždenosť kože pridaním hnisavých infekcií.

Profesionálny alebo kontaktný ekzém

Povaha ohniskov je označená ako opuch, jasný erytém a veľké množstvo vezikulárnych prvkov. Rozdiely z idiopatickej formy:

 • menej evolučný polymorfizmus prvkov;
 • rýchle "zoslabenie" procesu v neprítomnosti chemického antigénu;
 • absencia nezávislých relapsov, keď sa stimul eliminuje.

Vďaka dlhému toku sa kontaktný formulár stáva pravdivým.

diagnostika

Diagnóza ochorenia začína anamnézou. Špecialista sa zistilo, kedy pacient majúci prvý vlastnosti, ako sa prejavuje ekzém (počiatočná fáza), či neznášanlivosti pacienta akéhokoľvek produktu, či už pred alergické reakcie by mohla mať vplyv na tom, či sa telo spúšťa.

Po zbere anamnézy sú určené laboratórne testy:

 • klinická analýza moču;
 • biochemické a klinické krvné testy;
 • Stanovenie hladiny celkového imunoglobulínu E v sére metódou imunoanalýzy.

V každom prípade, predtým ako začnete liečiť ekzém, je potrebné zistiť skutočnú príčinu jeho výskytu. Po návšteve dermatológa bude s najväčšou pravdepodobnosťou pacient potrebovať ďalšie rady od alergologa imunologa a odborníka na výživu.

Často pri objasňovaní povahy ekzému je predpísané zložité alergologické a imunologické vyšetrenie.

liečba

Po potvrdenou diagnózou ekzému, je nutné eliminovať alebo znížiť účinok vyvoláva faktory: neuropsychiatrické preťaženie, podávanie liekov, vystavenie alergénom a agresívne produkty, poskytujú liečbu hubových infekcií a mikrobiálnych ochorení kože.

Liečba ekzému sa dá rozdeliť na tieto štádiá:

 • Všeobecné (systémové) liekové prostriedky.
 • Miestne prípravky (masti, krémy, emulzie, vody, kúpele).
 • Fyzioterapeutické metódy (magnetoterapia, elektroforéza, galvanoterapia a iné).
 • Korekcia stravy.
 • Zabráňte kontaktu s alergénmi a agresívnymi látkami.

Lieky

Na liečbu ekzému sa používajú nasledujúce skupiny liekov:

 1. Antihistaminiká - v akútnej fáze sa odporúča použiť antihistaminiká 1. generácie (klemastin, activastine, Chloropyramine) následne pohybuje na použitie antihistaminiká 2. generácie (loratadín).
 2. Glukokortikosteroidy (betametazón, prednizolón).
 3. Detoxikačné činidlá (roztoky glukonátu vápenatého, tiosíranu sodného, ​​síranu horečnatého, chloridu sodného).
 4. Diuretiká (furosemid, diakarb) - so silným opuchom.
 5. Rozpúšťadlá (oxazepam, nitrazepam) - na odstránenie svrbenia a súvisiaceho nervového napätia, nespavosti.
 6. Enterosorbenty (hydrolýza lignínu, hydrogél kyseliny metylsulfónovej).
 7. Antibiotiká azitromycín, ampicilín, gentamycín, doxycyklín, cefotaxim) - s mikrobiálnym ekzémom.
 8. Vitamíny skupiny B.

Lokálne používajte retinolové masti, aplikujte masti a pasty, ktoré majú keratolytickú vlastnosť, majú prechodný účinok a obsahujú protizápalové a antiseptické zložky. Miestna ekzémová terapia s ešte neotvorenými vezikulami má použiť neutrálne masti, prášky a prášky. Zloženie liečiva na lokálnu liečbu sa vyberá individuálne a je vyrobené podľa predpisu predpísaného lekárom.

Liečba postihnutých oblastí vodou, rastlinným olejom a agresívnymi dezinfekčnými roztokmi je prísne zakázaná.

Okrem liečenia liekom sú predpísané fyzioterapeutické postupy, ktoré pomáhajú zmierniť stav a zmierniť závažnosť zápalového procesu. Pacienti sa odporúčajú na zasadnutia elektroforézy, magnetoterapie, UV žiarenia.

Všeobecné odporúčania pre ľudí trpiacich na chronický ekzém:

 • Prevencia kontaktu s pokožkou látkami, ktoré spôsobujú exacerbáciu ekzému;
 • dodržiavanie hypoalergénnej diéty, ktorá vylučuje citrusové plody, čokoládu, kakao;
 • starostlivosť o pleť počas obdobia remisie sa najlepšie vykoná pomocou špeciálnych kozmetických výrobkov (Bioderma krém, Topicrem);
 • meraný spôsob života, s výnimkou nervového napätia a stresových situácií.

Dodržiavanie diéty

Pri ekzémoch lekár vždy zvolí vhodnú stravu, pretože je neoddeliteľnou súčasťou úspešnej liečby a dlhodobej remisie. Strava by sa mala úplne zmeniť a počas exacerbácie sa potravina podrobí ešte závažnejšej korekcii. Pri neustálom vykonávaní odporúčaní je možné zoslabiť symptómy, pretože telo začne normálne fungovať.

 • V čase relapsu zo stravy je nutné vylúčiť: údené, korenistá a slané potraviny, pečivo, cukrovinky, mliečne výrobky, vedľajšie produkty, vajcia, alkohol, citrusové plody, Konzervované bravčové mäso.
 • V období exacerbácie by mala strava obsahovať takéto produkty: rastlinné potraviny, to znamená zeleninu, ovocie, zeleninu, chudé kaše, kyslé mliečne nápoje a potraviny.
 • Počas pokoja by ste mali používať: rakytník, brusnice, ríbezle, čučoriedky, egreše, cukety, orechy, dýňu a vodné melóny.

Ak dodržiavate stravu, stav pacienta sa zlepší po 30-40 dňoch, po ktorom sa diéta môže rozšíriť. Správna výživa je však povinná, pretože umožňuje očistiť pokožku a normalizovať fungovanie tela.

Čo nemožno jesť s ekzémom?

Nezabudnite vylúčiť z potravy jedlo, ktoré sa týka alergénov a je schopné vyvolať nárast choroby. Patria medzi ne:

 • tučné mäso;
 • káva;
 • korenené jedlo;
 • paradajky;
 • cesnak;
 • sladkosti;
 • orechy;
 • pečenie;
 • údené produkty;
 • citrusové plody;
 • plnotučné mlieko;
 • všetky vyprážané potraviny;
 • jahody;
 • granáty;
 • melón;
 • pšenica;
 • repa;
 • med.

Je žiaduce jesť hypoalergénne potraviny, ale stravu možno doplniť a produkty, ktoré majú miernu alergénnosť. Vylučujte len tie mená, ktoré spôsobujú zhoršenie príznakov ekzému.

Príčina ekzému. Odrody, symptómy, liečba ekzému

Ekzém je chronické ochorenie kože, ktoré môže byť spôsobené rôznymi faktormi, vnútornými aj vonkajšími. Choroba často postihuje deti pred šestnástimi rokmi, mnohí môžu trpieť opakujúcimi sa záchvatmi ochorenia počas celého života. Táto publikácia sa zaoberá otázkami, ako sú ekzémy, príčiny vzniku, príznaky a metódy liečby ochorenia.

Charakteristika choroby

Po prvýkrát bola choroba zaznamenaná už pred našim časom filozofom Demokritom, ktorý vo svojich spisoch odzrkadľoval jeho príznaky a odporúčania pre jeho liečbu. Ekzém, ktorého príčiny sú podrobne popísané v tomto článku, je dermatologická choroba. A anglický vedec Beytmen v roku 1780 autenticky a vedecky povedal o tom. Ďalej sa dotýkame takých problémov, ako sú príznaky choroby, čo je suchý a mokrý ekzém, príčiny a liečba ochorenia, urobíme krátky prehľad o najefektívnejších prostriedkoch.

Ekzém alebo neurodermatitída je zápalové ochorenie, nie je nákazlivé a neprechádza z jednej osoby do druhej. Ak choroba nie je liečená, potom môže prispieť k rozvoju závažnejších ochorení, ako je herpes alebo impetigo. Mnoho ľudí trpiacich touto chorobou sa obáva ekzému na prstoch, ktorých dôvody sú popísané nižšie. Pri takom prejave choroby nie je možné vykonať ani najjednoduchšiu prácu doma, bolesť a nepohodlie prináša akýkoľvek dotek.

Príznaky ekzému

Ekzém sa môže vyvinúť kdekoľvek na tele. V súlade s tým sa rozlišuje ekzém na rukách, na nohách, na tvári a iných typoch ochorenia. Existujú rôzne typy ochorení, z ktorých každá má rozdiely týkajúce sa príznakov a príčin nástupu.

Ak zaznamenáte nasledujúce príznaky, navštívte kanceláriu dermatológov:

 • svrbenie;
 • výskyt červenej vyrážky;
 • suchá a popraskaná pokožka;
 • karmínové karmínové škvrny;
 • opuch tváre, rúk alebo nôh;
 • pľuzgiere;
 • podráždenie pokožky;
 • pocit pálenia;
 • sčervenanie pokožky hlavy a tváre.

Ekzém je najčastejšie lokalizovaný na hlavy, krku, predlaktia, lakte, nohy, a to na vnútornej záhyby kolien a členkov. Útoky ekzému, pri ktorých prejavy ochorenia narastajú, môžu trvať niekoľko hodín až niekoľko dní. Edém, začervenanie, vezikuly, závažné svrbenie - tak je to aj ekzém rúk. Príčiny ochorenia sú často nejasné. O niečo neskôr sa pozrieme podrobnejšie na vlastnosti tejto formy ekzému.

Najbežnejšou formou je atopická dermatitída, ktorá sa často vyskytuje v kožných záhyboch, tvoria zapálené vyrážky jasne červenej farby, olupovanie a silné svrbenie. Pokúste sa poškriabať pokožku, pretože to môže poškodiť vrstvu pokožky a viesť k infekcii v krvi.

Bežné príčiny choroby

Existujú také typy ekzému, ktoré nemajú definitívne faktory výskytu. V takýchto prípadoch môžu byť príčiny ekzému pripísané nepreskúmaným. Ak sú známe, najčastejšie z nich:

 • alergia na určité potraviny, napríklad mlieko alebo morské plody;
 • reakcia na akékoľvek lieky;
 • kontakt s peľom rastlín;
 • stresové situácie;
 • nadmerné potenie;
 • nie menej častou príčinou ekzémov a, ako je alergia na kozmetiku, mydlá, aerosólové látky (dezodoranty, osviežovače vzduchu), chemikálií pre domácnosť alebo bižutéria;
 • Vplyv vlnené, hodvábne alebo kožené tkaniny;
 • poruchy v imunitnom systéme;
 • genetický faktor.

Napríklad príčiny ekzému na rukách sú veľmi často alergické, spojené s účinkami chemických látok pre domácnosť. Iste medzi vami sú tí, ktorých kože netoleruje kontakt s detergentom.

Ďalšou vzácnou príčinou ekzému je zmena počasia, napríklad niektorí ľudia sú náchylní na vysokú vlhkosť. Predisponované k rozvoju ekzému a ľudí v rodinnej anamnéze, ktoré sú také ochorenia ako astma, konjunktivitída, rinitída, potravinová alergia, keratóza, ichtyóza vulgaris.

Pri niektorých symptomatických prejavoch je pokožka mokrá a suchá, ekzém môže byť rôzny. Predtým sa choroba považovala za geneticky determinovanú a dnes sa zistil aj gén zodpovedný za výskyt tejto choroby. Ale vedci sa stále domnievajú, že v molekule DNA existuje niekoľko ďalších miest, ktoré môžu ovplyvniť vývoj ekzému. Zistilo sa tiež, že najčastejšie sa choroba prenáša z matky na dieťa v dôsledku zmien počas tehotenstva alebo materského mlieka.

Príčiny exacerbácií

Pokiaľ ide o kategóriu ochorení kože, ekzém sa prejavuje zápalom, svrbením, výskytom suchých šupín av ťažkých prípadoch nespavosťou a tvorbou blistrov plnených tekutinou. K dnešnému dňu je to jedna z najčastejších kožných ochorení u detí. Extrémne formy ochorenia môžu mať vplyv na celé telo ako celok, čo prináša nielen veľa nepohodlia a nepohodlie, ale aj zničenie psychologickej stability človeka. Ľudia trpiaci ekzémom sú oboznámení s recidívami ochorenia, keď sa všetky príznaky zhoršujú a doslova kazia život.

Existuje veľa vecí, ktoré môžu vyvolať recidívy choroby a komplikácií. Pozrime sa na tie najbežnejšie.

 1. Najčastejšou príčinou ekzému, alebo skôr jej exacerbácií - je emočný stres. Hnev, sklamanie, úzkosť, rodinné hádky, odmietnutie a pocity viny môžu zvýšiť príznaky choroby.
 2. Často sa vyskytuje suchý ekzém na rukách, ktorých príčiny sú často skryté pri používaní umývacieho prášku, mydla, ktoré vedú k exacerbácii. Jediným spôsobom, ako sa tomu vyhnúť, je používanie rukavíc pri domácich prácach a výber čistiacich prostriedkov šetrných voči životnému prostrediu, ktoré nespôsobujú alergie, to znamená bez farbív, vonných látok a iných prísad.
 3. Alergény v potravinách a vzduchu môžu tiež spôsobiť zvýšený ekzém. K produktom, ktoré vyvolávajú recidívy ochorenia, najčastejšie patria:
 • vajec;
 • mlieko;
 • sójové bôby;
 • orechy;
 • citrusové plody;
 • čokoláda;
 • jahody.

Všetky druhy infekcií, vírusové aj bakteriálne, môžu tiež viesť k recidíve choroby. Keď je imunitný systém oslabený akoukoľvek chorobou, ľudia s ekzémom sa stávajú náchylnými na vývoj exacerbácií. Správne zvolená strava, vetranie a používanie čističiek vzduchu pomáhajú udržiavať chorobu pod kontrolou. Okrem toho sa môže koža v letných mesiacoch výrazne zlepšiť vplyvom slnečného žiarenia a zhoršiť počas chladnej sezóny, najmä v zime, keď sa vzduch suchý a svetlo nestačí.

diagnostika

Aby ste mohli správne diagnostikovať, musí váš lekár vykonať prieskum. Hovoriť a študovať anamnézu môže často pomôcť lekárovi určiť príčinu ekzému. Príznaky ochorenia môžu byť podobné tým, ktoré majú zvyčajnú alergiu na lieky alebo iné infekcie, takže diagnóza ekzému je komplexný a dôkladný proces. Najmä s cieľom vylúčiť iné závažnejšie ochorenia kože, môže byť potrebná biopsia. Ak trpíte kontaktnou formou ekzému, zistí sa normálny náplasťový test alebo test na alergiu, ktorý sa vykoná na určenie špecifického spúšťača, ktorý spôsobil vyrážku. Okrem týchto diagnostických nástrojov sa vykonávajú aj špeciálne krvné testy, ktoré umožňujú vyvodiť presnejší záver o povahe choroby.

Typy ekzému

Existujú rôzne druhy ekzému, ktoré sa líšia povahou príznakov a z dôvodu nástupu. Najčastejším typom je atopická dermatitída. Je to vždy spôsobené vonkajšími faktormi a prejavuje sa výskytom červených zápalových náplastí na koži. Tento druh ekzému sa zhoršuje vplyvom akýchkoľvek alergénov a iných environmentálnych vplyvov. Príznaky atopického ekzému často postihujú tie časti tela, kde sú kožné záhyby, napríklad záhyby lakťov, kolená, krku, tváre, najmä oblasť okolo očí. Vývoj tejto formy ochorenia je ovplyvnený prítomnosťou v rodine tendencie rozvíjať rôzne alergické ochorenia, vrátane astmy, sennej nádchy. Pravdepodobne najnepriaznivejším prejavom atopickej formy ochorenia je ekzém na tvári. Dôvody sú rôzne. Atopická dermatitída predstavuje takmer polovicu prípadov ekzému, ovplyvňuje ženy aj mužov rovnako často. V tomto prípade sa choroba považuje za najstabilnejšiu formu ekzému a ťažko sa liečiť. U detí sa vyvíja častejšie v prvom roku života a môže často s vekom často zmiznúť.

Kontakt Ekzém

Kontaktná dermatitída alebo ekzém nastáva, keď pokožka príde do kontaktu s určitým alergénom alebo dráždivým účinkom. Takmer vždy sú lokalizované kožné lézie a ak ste už mali alergiu tohto druhu, napríklad žihľavku, potom je pravdepodobnejšie, že pri všetkých typoch ekzému môžete vytvoriť kontakt. Tento typ ochorenia je rozdelený na dva typy:

 • alergický kontaktný ekzém;
 • dráždivý kontaktný ekzém.

Alergická forma môže byť spôsobená účinkami parfumov, farbív na vlasy, lepidiel, ďalších rôznych látok, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou, ako aj bižutérie obsahujúce nikel. Dráždivý ekzém sa vyvíja pri kontakte s látkami, ktoré poškodzujú povrch pokožky, vo väčšine prípadov ide o dezinfekčný prostriedok, čistiaci prostriedok, čistiaci prostriedok a čistiaci prostriedok.

Seborrická forma

Existuje iný druh choroby - seborrhea. Aký je príčinou tohto typu ekzému? Aké faktory ovplyvňujú jeho vývoj? Vo väčšine prípadov sa vyskytuje na pozadí oslabenie imunity, a moderné lekári zobraziť ako ochorenie infekčné alergických etiológie, ktorý je rovnako citlivých osôb oboch pohlaví. Lézie sú takmer vždy detekuje prítomnosť patogénnych mikroorganizmov, a to, stafylokoky, huby rodu Candida a Pitirosporum. Veľmi často sa stáva, seboroická dermatitída sa vyvíja ako dôsledok seborrhea (kožné choroby, vyjadrené v hyperfunkcia mazových žliaz). Okrem toho sa táto forma môže vyskytnúť u pacientov s AIDS. Často príčiny tohto typu ekzému - prenesené chronických ochorení, časté prechladnutia a akútne respiračné ochorenia, závažné ochorenie pečene, ako aj zlyhanie endokrinného systému, ako je diabetes. Niekedy sa ovplyvňuje aj vegetovaskulárna dystónia. Keď seboroická dermatitída ovplyvnená predovšetkým povrchu kože hlavy, najmä vlasatej časti.

Ekzém na nohách

Ako bolo uvedené vyššie, ochorenie sa môže vyskytnúť na rôznych miestach tela. Na nohách je tiež ekzém. Príčiny môžu byť spojené s určitými ochoreniami. Dve najbežnejšie možnosti sú uvedené nižšie.

 • Kŕčové ekzém postihuje kožu v miestach, kde sú prítomné žily: pri členkoch, nohách, aspoň nad kolená. Obe nohy sú často postihnuté. Často sa táto forma ochorenia vyskytuje u starších ľudí, najmä u žien.
 • Dyshidrotický ekzém sa vyskytuje na chodidlách a dlaňach. Príznaky tohto typu ochorenia zahŕňajú výskyt šupinatých žltkastých škvŕn na koži a sú často sezónnou reakciou na počasie alebo účinkom expozície alergénom.

Je možné vyliečiť ekzém?

Mnohé prostriedky a postupy zamerané na boj proti tejto chorobe sú uznané za dostatočne účinné. Ale smutné, ako sa môže zdať, nie je spôsob, ako sa zbaviť ekzému úplne a navždy. Vedci a lekári neustále pracujú na tom, aby našli účinný liek na liečbu ekzému a hlavným smerom je genetický výskum a podrobná štúdia príčin vedúcich k vzniku ochorenia.

lieky

Na liečbu ekzému sa používajú tieto typy liekov:

 • vnútorné a vonkajšie antihistaminiká;
 • Krémy a masti s glukokortikosteroidmi;
 • antibiotiká a protizápalové lieky;
 • zmäkčujúce krémy.

Najbežnejšou formou liečby ekzému zostáva použitie krémov alebo masti na báze steroidov. Sú určené na zníženie zápalu a zabránenie vzniku exacerbácií v budúcnosti. Treba však pamätať na to, že dlhodobé užívanie steroidných krémov sa neodporúča, ale iba takýto dermatológ by mal predpisovať takéto lieky.

Emolienty a zvlhčovadlá by sa mali používať niekoľkokrát denne, dokonca aj keď hlavné príznaky ekzému skoro zmizli. Lokálne steroidy - "Hydrokortison", "Neosporin" a ďalšie - sa rýchlo prevziať kontrolu symptómov ekzému, svrbenia a upokojuje zápaly, znižujú riziko infekcie a liečiť kožu. Takéto lieky sú dostupné vo forme masti, krémy a pleťové vody.

Často sa vyvíja moknushchaya ekzém, ktorého príčiny vo väčšine prípadov - je nervové preťaženie a ochorenia, medzi ktoré patrí diabetes a hypertyreóza na prvom mieste. S touto formou ochorenia na koži sa vyskytujú edémy a erupcie vo forme papuliek a vezikúl s poškodením, pri ktorom sa postihnuté oblasti začínajú mokrá. Hlavnými prostriedkami na liečbu mokrého ekzému sú antihistaminiká (Prometazín, Acryvastin) a kortikosteroidy, napríklad prednizolón.

Liečba ekzému v rukách

Prečo sa na mojich rukách objavuje ekzém? Príčiny tejto formy ochorenia sú často zložité a určujúcim faktorom je alergická reakcia. V tomto prípade sú zdroje alergénu rôzne. Uveďme hlavné príčiny ekzému na rukách:

 • škrípanie hmyzom;
 • kontakt s pokožkou s kozmetikou, chemikálie pre domácnosť, ozdoby;
 • vystavenie prachu, alergie na vlasy zvierat, kvety;
 • reakcia na určité druhy potravín alebo liekov;
 • konštantná nervová nadmerná záťaž;
 • prítomnosť infekcie v tele.

Ako sa liečia ekzémy? Príčiny výskytu ovplyvňujú výber liečebných metód. Odstránenie faktora spôsobujúceho kožné lézie je dôležité. Napríklad, v prípade, že choroba je vyvolaná akékoľvek infekcie, dermatológ predpisovať lieky na odstránenie zameranie infekcie - antibiotiká alebo antifungálne látky. Okrem toho, aby sa vyrovnali s relapsmi ekzému na rukách, je potrebné:

 • odstrániť zdroje stresu, dodržiavať režim práce a odpočinku, pretože choroba môže byť vyvolaná triviálne preťaženie, nedostatok spánku a pocity;
 • s alergiami užívanými interne antihistaminikami, napríklad liekom "Suprastin";
 • lokálne používať krémy alebo masti na úľavu od príznakov (väčšinou mastí obsahujúcich kortikoidy) a na zmiernenie pokožky rúk.

Tradičná medicína

Príroda prezentovala ľudstvu celé laboratórium prírodných liekov. Na liečbu ekzému môžete použiť množstvo domácich receptov. Ak chcete zmäkčiť a upokojiť podráždenú pokožku, aplikujte trikrát denne na postihnuté miesta pastu z banánovej buničiny, rozdrvené listy aloe vera a medu. Tieto prírodné zložky znižujú zápal a svrbenie.

Môže byť užitočné, a levandule, kokosový orech, ricínový olej, polovica lyžičky, ktorá sa zmieša so 300 ml teplej vody. Denne si nechajte ruky v takom olejovom kúpeli s cieľom urýchliť proces hojenia a zmäkčiť pokožku. Ak ekzém postihuje iné oblasti tela, potom pomocou tohto nástroja môžete vytvárať kompresie a udržiavať ich po dobu 30 minút.

Sčervenanie a nadýchanie pomáha recept obsahujúci citrónovú šťavu, jablkový jablkový ocot a olivový olej. Jednoducho namažte také zloženie postihnutej oblasti. Veľmi účinná zmes pripravená z kaforu (1 polievková lyžica) a éterického santalového oleja (3-4 kvapky). Osušte ho pokožkou, kým sa príznaky ekzému nezhorší. Ďalšou dobrou kombináciou je zmes prášku z kurkuma a vody alebo prášku z muškátového oriešku a vody. Pri veľmi silnom svrbení nemôžete pokožku poškriabať, ale môžete zmierniť stav aplikáciou gázy ponorenej do studenej vody. Udržujte kompresiu na koži po dobu pol hodiny, nielenže zmierňuje svrbenie, ale aj pomáha znižovať opuch.

Extrakt čarodejnice má vlastnosť znižovania zápalu a prevencie lúpania. Používajte to na liečbu ekzému môžete používať krém obsahujúci takúto zložku a najradšej ísť do homeopatickej lekárne a požiadať lekárnika o tinktúru tejto rastliny. Zvyčajne je k dispozícii vo veľkých fľašiach s objemom 400 alebo 900 ml. Ak chcete bojovať proti príznakom ekzému na nohách, pridajte tri až štyri polievkové lyžice produktu v teplej vode a použite také riešenie ako kúpeľ na nohy pred spaním.

Ekzém v domácich zvieratách

Choroba sa vyskytuje nielen u ľudí. Existuje ekzém u psov, ktorých príčiny sú najčastejšie:

 • nedostatok riadnej hygieny;
 • parazitmi;
 • náraz chemických zlúčenín;
 • mechanické poškodenie kože, napríklad trenie s golierom;
 • diéta vyčerpaná z vitamínov a živín;
 • chronické choroby;
 • nadmernú hmotnosť zvieraťa.

Ak chcete zaobchádzať s domácim miláčikom, obráťte sa na veterinárnu kliniku, pretože pokusy o vyriešenie samotného problému môžu len ublížiť. Skúsený špecialista starostlivo preverí psa, vykoná potrebné testy a predpíše vhodnú liečbu.

Ekzémové fotografické príznaky a liečba u dospelých: masti a ľudové prostriedky

Spektrum kožných ochorení je široké a ekzém medzi nimi je jedným z najbežnejších. Ekzém, fotografie, symptómy a liečba u dospelých - to sú položky, ktoré budú podrobne popísané v tomto článku. Pochopiť, ako liečiť chorobu, môže byť len po oboznámení sa s jej provokačnými faktormi.

Ekzém: čo to je?


Ak sú na koži tela, končatín alebo tváre akékoľvek prvky vyrážky, človek sa môže pýtať:Čo je ekzém?" Ekzém je polyétologické ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme rozšírenej a lokalizovanej kožnej vyrážky. Povaha vyrážky závisí od druhu patologického procesu, ale tiež určuje taktiku terapeutickej korekcie. Ekzém vyvoláva oboje vyrážka u dieťaťa, a vyrážka u dospelých, ale taktika nápravy tejto situácie v rôznych vekových kategóriách sa bude líšiť.

Nie je možné jednoznačne povedať, ekzém je infekčný alebo nie, Pretože mnohé formy tejto choroby nie sú prenášané. Mikrobiálna forma ekzému môže byť pre ostatných nebezpečná, to znamená, že odpoveď na otázku bude čiastočne pozitívna. Kožné prejavy ekzém je zapnutá fotografie, príznaky a liečbu u dospelých Tento stav je vzájomne prepojený a bude podrobne popísaný nižšie.

Etapy progresie pravého ekzému

Skutočná forma ekzému je najčastejšie lokalizovaná na koži nôh, rúk a tváre. Na začiatku vývoja patológie sa pozoruje niekoľko zápalových zápalov s ďalším vývojom ochorenia, pričom sa zaznamenali nasledovné štádiá:

 • Začervenaná. Kožné kryty sú červené a to je predzvesťou akútneho vývoja ekzému. Exacerbácie sú možné pri strese, traume na koži, pri kontakte s agresívnymi látkami.
 • Vezikulopapulárna fáza, na ktorej sa objavuje vyrážka na tele, vyrážka na rukáchalebo vyrážka na tvári. Vyrážky majú formu malých bublín, ktoré sú naplnené kvapalinou.
 • Zmáčanie. Táto fáza prebieha po tom, čo vesikuly vybuchnú a obsah vychádza z nich. V tomto okamihu sa zapálená koža stáva najzraniteľnejšou voči infekcii.
 • Vytváranie kôrov. Po vysušení vyprázdnených bubliniek na kožných telách, kôry žltkastého alebo hnedého odtieňa. Pokles kôrky vedie k zhutneniu, zahusteniu kože na postihnutom mieste.

Ekzém: príčiny


Účinok rôznych príčin vedie k progresii rôznych foriem ekzému. Môžete zvážiť formuláre ekzém na fotografii, symptómy a liečba u dospelých sú presne determinované príčinami patologického procesu. Toto ochorenie sa vyvíja v dôsledku pôsobenia neuroendokrinných, alergických, metabolických a mnohých vonkajších faktorov. Je potrebné pochopiť, čo presne môže vyvolať vývoj každej formy ochorenia:

 • Skutočná alebo idiopatická forma ekzému je prípad, keď presná príčina choroby nie je stanovená. Jej vývoj je možné kombináciou niekoľkých faktorov, a to: stres, diabetes, vaskulárne dystónia, štítnej žľazy patologické stavy, ochorenia tráviaceho traktu, genetická predispozícia. Jednou z odrôd tohto formulára je suchého alebo dyshidrotického ekzému.
 • Tiež bežné mokrý ekzém, prejavuje sa vo forme bublinovej vyrážky s vnútornou sérovou tekutinou.
 • Atopická forma ekzému. Vyvíja sa u pacientov, ktorí sú náchylní na reakcie z precitlivenosti, to znamená alergie.
 • Profesionálna forma ekzému. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí sú vystavení účinkom agresívnych látok (formaldehyd, nikel, chróm, chemikálie pre domácnosť, farbivá) v dôsledku povahy ich pracovnej aktivity. Prvý profesionálny ekzém sa vyskytuje v mieste kontaktu s látkou a potom sa môže rozšíriť do iných častí kože.
 • Mikrobiálny ekzém vznikajú v dôsledku progresívneho zápalu kože vyvolaného patogénnymi mikroorganizmami: baktériami alebo hubami.
 • Seboroický ekzém vznikajú kvôli vitálnej aktivite mikroorganizmu hubovej povahe Malassezia furfur.
 • Kŕčový ekzém - patológia, ktorá sa vyskytuje na koži nohy s kŕčovými žilami.

Základné zobrazenia ekzém sú prezentované na fotky, príznaky a liečbu u dospelých Táto patológia je úzko prepojená a bude popísaná nižšie.

Ekzém na rukách: čo liečiť, foto


Často sa zobrazuje na rukách ekzém, foto, ako to vyzerá táto podmienka odráža hlavné klinické príznaky patológie. Symptomatické lézie sú determinované rôznymi patológiami u detí a u dospelých by sa mala každá forma ochorenia podrobnejšie uvažovať:

Idiopatický ekzém na rukách

Rozsah jej príznakov zahŕňa:

 • erupcie vo forme erytému, vezikúl a papulov, často so symetrickým usporiadaním, ktoré je fotografie;
 • na začiatku patológie sa objavujú bubliny, ktoré sa môžu zlúčiť a po otvorení vybuchnú;
 • Neváhajte a odpovedajte na otázku, Či je ekzém poškriabaný alebo nie - v tejto forme je svrbenie jedným zo základných znakov;
 • pri prechode na chronickú formu možno pozorovať lichenizáciu prvkov.

Atopický ekzém na rukách

Medzi jeho príznaky je potrebné rozlišovať:

 • opuchy a sčervenanie kože rúk, tvorba malých bublín, obraz na fotografii - počiatočnej fáze patológie;
 • prasknutie vezikúl s tvorbou mokrých oblastí;
 • pokrývajúce pokožku s kôrkami, suchosťou a lúpaním;
 • závažné svrbenie a počas exacerbácie a počas remisie patológie.

Profesionálny ekzém na rukách

Je charakterizovaná:

 • lokalizácia zápalových ohnisiek na koži, v styku s dráždivým účinkom, najčastejšie na prstoch a rukách;
 • šírenie vyrážky pri vývoji ochorenia je možná vyrážka na tele;
 • je pozorované staging idiopatickej formy ekzému.

Mikrobiálny ekzém na rukách

S rozvojom tejto patológie možno pozorovať takéto klinické prejavy:

 • lokalizácia okolo ohniskov purulentného zápalu, popálenín, rany;
 • postupné oddeľovanie hornej vrstvy postihnutej oblasti, odlupovanie alebo zvlhčenie kvôli tvorbe exsudátu;
 • tvorba kôry;
 • svrbenie nie je závažné.

Dyshidrotický ekzém na rukách

Medzi jej príznaky by mali byť:

 • vyrážky vo forme kvapalín naplnených vezikúl;
 • Vyrážka u dospelých sa vytvára na bočnom povrchu prstov, potom sa rozšíri na povrch palmy;
 • rozvíja pýchu a hyperemiu;
 • Keď sa vezikuly otvoria, vytvárajú sa erózie, koža je silne šupinatá;
 • silná svrbenie je charakteristická;
 • častým príznakom je infekcia, ktorá spôsobuje bolestivosť, popraskanie postihnutej kože a jej lichenizáciu.

Taktika na liečbu ekzému na rukách

Príčiny a liečba ekzém sú úzko súvisiace koncepty. Odpoveď na otázku, ako liečiť ochorenia, môže poskytnúť ošetrujúcemu lekárovi iba po určení faktora, ktorý vyvolal vývoj patologického procesu. Je potrebné zvoliť všeobecnú a lokálnu liečbu

Metódy všeobecnej terapie sú uvedené nižšie:

 1. Normalizácia metabolizmu a posilnenie imunity.
 2. Korekcia citlivosti na alergénne látky. Poskytuje vymenovanie antihistaminík, imunosupresív, cytostatik, glukokortikoidov. Možné vymenovanie plazmaferézy, enterosorpcie.
 3. Korekcia neurotických porúch. Poskytuje vymenovanie sedatív a trankvilizér.
 4. Detoxifikácia tela. Vymenovanie enterosorbentov, intravenózne infúzie chloridu vápenatého, tiosíran sodný, intramuskulárne injekcie glukonátu vápenatého.
 5. Hormonálna liečba. Účel glukokortikoidov.
 6. Vitamín terapia. Zvlášť dôležité sú vitamíny B, kyselina listová, kyselina askorbová a kyselina nikotínová, tokoferol.
 7. Normalizácia funkcie tráviaceho systému. Liečba enzýmovými prípravkami, probiotikami.
 8. Antibakteriálna a antifungálna liečba mikrobiálneho ekzému.

Miestne zaobchádzanie poskytuje takéto opatrenia:

 1. Pri mikrobiálnom ekzéme: mazanie kôr brilantné zelené, gentianiviottom, pantenol, levovinizol, resorcinové krémy.
 2. Na zmiernenie zápalu a zníženie svrbenia: dusičnan strieborný, sírany medi a zinku, podofylínová masť, difenhydramínová pasta.
 3. Na odstránenie otoku a vlhkosti: kyselina boritá, tanín, galakarbín.
 4. V štádiu zániku zápalového procesu na urýchlenie zotavenia: ichtyolová pasta, metyluracilová masť, zinková masť, pasta Lassara.
 5. Hormonálne masti: Flucinar, Advantan, Elokom.

Efektívne metódy fyzioterapeutickej liečby sú:

 • galvanické;
 • electrosleep;
 • laserová terapia;
 • fonoforézou;
 • Ošetrenie UV žiarením;
 • magnetoterapia;
 • aplikácie s parafínom.

Rovnako dôležité je sledovať racionálnu stravu s výnimkou alergénnych potravín, vyprážaných, korenených, slaných jedál. Na chvíľu je dobré dodržiavať stravu mlieka a vegetácie.

Ekzém na nohách: foto, počiatočná fáza


Symptomatický výskyt ekzému v lokalizácii na nohách je tiež určený formou ochorenia, ale je možné rozlíšiť rad všeobecných symptómov charakteristických pre patológiu:

 • polymorfné vyrážka (foto), ktorého vzhľad je charakteristický vlnovitým tokom. Tvorba vezikúl, vezikulov, oblasti erytému, váhy a kôry.
 • Výrazné sčervenenie postihnutých častí kože dolných končatín.
 • Suchosť a intenzívne olupovanie kože so znížením závažnosti zápalových reakcií.
 • Zhoršenie spánku v dôsledku zvýšeného svrbenia v noci.

Vyzerá to ekzém na nohách, je viditeľný na fotografiách.

Ekzém na tvári: fotografia, počiatočná fáza

Klinické prejavy ekzému na tvári sú determinované rôznymi chorobami.

Skutočný ekzém

Táto forma sa vyznačuje chronickým priebehom s častými exacerbáciami. Ohniská zápalového procesu sú symetrické. Po prvé, postihnutá oblasť pokožky sa stáva hyperemickým a opuchnutým, na ňom sa objavujú papuly a vezikuly, ktoré sa otvárajú. Na ich mieste sa vyskytujú erózie, z ktorých sa vylučuje exsudát. Potom sa vytvoria žltkasto-šedé kôry, pod ktorými sa vytvorí aktualizovaný epitel. Koža sa stáva zhutnenou, obraz je na nej posilnený. Pre skutočný ekzém je charakteristický výrazný svrbenie kože.

Seboroický ekzém

Tento druh ekzému ovplyvňuje pokožku a tvár a pokožku hlavy. Vyrážka je často lokalizovaná v čele, obočiach, pozdĺž línie rastu vlasov, ako aj za ušami, na nasolabiálnom trojuholníku. Možno zapojenie do patologického procesu kože na krku, tvorené takzvanou "ekzematóznou prilbou". Ak je liečba správna, je možná úplná obnova pokožky.

Mikrobiálny ekzém

Lokalizácia ekzému na tvári je charakteristická pre syndrózu ochorenia. Často je vyrážka lokalizovaná na brade a hornom peru. Patológia je vyvolaná pustulóznymi léziami kože, hlavným patogénom je Staphylococcus aureus.

Iné formy patologického procesu, ako napríklad atopické, profesionálne alebo kŕčovité na tvári, sa prakticky nenašli.

Ekzém: liečba - masti a ľudové prostriedky


Môžete zvážiť ekzému na obrázku, ale so symptómami a liečbou u dospelých Pacient by mal byť informovaný o chorobe pacienta. Terapia je predpísaná až po určení príčiny ochorenia a formy patológie. Ak máte nejaké podozrivé príznaky, mali by ste sa obrátiť na svojho dermatológa. Samoliečba môže spôsobiť zhoršenie stavu a vznik závažných komplikácií.

Liečba ekzému sa dá rozdeliť na tieto štádiá:

 1. Všeobecné (systémové) liekové prostriedky.
 2. Miestne prípravky (masti, krémy, emulzie, vody, kúpele).
 3. Fyzioterapeutické metódy (magnetoterapia, elektroforéza, galvanoterapia a iné).
 4. Korekcia stravy.
 5. Zabráňte kontaktu s alergénmi a agresívnymi látkami.

Je potrebné podrobnejšie zvážiť lokálne hormonálne lieky, ktoré majú protizápalový a hojivý účinok:

 1. Elokim. Uvolnenie formy - masť, krém, pleťová voda. Znižuje závažnosť príznakov, eliminuje zápal.
 2. Advantan. Často sa predpisuje s dyshidrotickým ekzémom kvôli mastnej konzistencii.
 3. Lokoid. Uvolnenie formy - masť a smotana. Aplikujte na kožu až 4 krát denne.

Inovatívne lieky na liečbu ekzému sú lieky zo skupiny topických inhibítorov kalcineurínu. Patrí medzi ne tacrolimus (masť) a pimekrolimus (Krém). Vzhľadom na ich použitie sa svrbenie znižuje, príznaky zápalovej reakcie ustupujú. Trvanie podávania každého lokálneho lieku určuje lekár.

Ľudové lieky na liečbu ekzému

niektorí liečivých prostriedkov tradičná medicína, ktorú možno ľahko pripraviť doma, sú veľmi účinné proti ekzému. Pred použitím niektorého z týchto liekov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že táto liečba je určite prospešná a nepoškodzuje pacienta.

Medzi najefektívnejších národných receptov môžeme rozlíšiť nasledovné:

 • pleťové vody s bylinnými odvarmi (heřmánok, nechtík, šalvia);
 • pleťová voda s odvarom z dubovej kôry;
 • Kompresie z čerstvej drvenej trávy matky-nevlastnej matky (je možné dať na noc);
 • Komprimujte ju šťavou z listov Kalanchoe.

Samozrejme, existuje oveľa viac liečebných prostriedkov, ale nie všetky z nich sú bezpečné používať bez predpisovania lekára.

Ekzém, fotografie, príznaky a liečba u dospelých - tieto podrobnosti o bežnej kožnej chorobe, ktoré boli preskúmané v tomto článku. Je dôležité si uvedomiť, že včasný prístup k lekárovi a dodržiavanie všetkých jeho odporúčaní je kľúčom k úspešnej liečbe a dosiahnutiu ústupu a obnovy.

Vyšetrili sme ochorenie ekzému. Fotografie, symptómy a liečba u dospelých pomohla rozhodnúť? A vy ste to sledovali? Nechajte svoju spätnú väzbu alebo spätnú väzbu pre každého vo fóre.