Hlavná

Bradavice

Metódy a nástroje na liečbu dermatitídy u dospelých

Patológie kože alergickej povahy spôsobujú pacientovi vnútorné nepohodlie a kozmetickú poruchu. Liečba dermatitídy u dospelých je možná s oficiálnymi liekmi a ľudovými prostriedkami proti všetkým kožným prejavom ochorenia. Prístup k zdravotnému problému je zložitý. Spočiatku určiť hlavný alergén, odstrániť patogénny faktor. Potom môžete použiť zamýšľanú masť na atopickú dermatitídu u dospelých.

Ako liečiť dermatitídu u dospelých

Ochorenie je alergické, takže každá liečba začína diétou a úplnou elimináciou potenciálneho alergénu a dodatočným podaním antihistaminík. Lekár starostlivo skúma vonkajšie príznaky dermatitídy, odporúča klinické a laboratórne vyšetrenie na objasnenie formy ochorenia, charakteristiky intenzívnej starostlivosti. Pri dermatitíde pacientov vzhľad opúšťa veľa požiadaviek, preto sa odporúča okamžite konať.

Liečba atopickej dermatitídy u dospelých

Dermatitída je dôsledkom intoxikácie tela, preto liečba u dospelých pacientov a detí by mala byť komplexná. Účinok alergénu je potlačený antihistaminikami, ale ich perorálny príjem niekedy nestačí na úplné vyliečenie. Tu sú lieky, ktoré sa majú zahrnúť do liečby dermatitídy u dospelých:

 1. Sorbenty. Napríklad enterosorbentov - Tento moderný gél sorbent na báze kremíka Bioorganic jemne a bez poškodenia organizmu absorbuje ako alergény a toxických produktov imunitné reakcie, a potom je na výstupe z telesa, a tým ho čo uľahčuje pre alergie.
 2. Antihistaminiká na dermatitídu: Claritin, Fenistil, Suprastin, L-Cet, Cetrin, Zirtek, Telfast, Loratadin.
 3. Nie je hormonálne masti: Protopic, EPLAN, Fenistil, Elidelu, Losterin, Destin Timogen, Naftaderm, Videstim, Aysida.
 4. Hormonálne masti pre účinnú liečbu komplikovanej formy dermatitídy u dospelých: Elokom, Akriderm, Celestoderm.
 5. Lokálne antiseptiká na odstránenie symptómov zápalu u dospelých: Linkomycín a masť erytromycínu, Celestoderm.
 6. Antibiotiká na perorálne podávanie pre komplikácie dermatitídy: Rovamycín, Doxycyklín, Sumamed, Zitrolid, Erythromycin.
 7. Probiotiká: Bifidobacterin, Linex, Lactobacterin, Acipol na obnovenie črevnej mikroflóry u dospelých s dermatitídou.

fotodermatit

Hlavným dráždením v tomto klinickom obrázku sú slnečné lúče a zvýšená citlivosť organizmu na takýto klin. Koža po infekcii bude vyzerať heterogénne, hľuzovité a pacient prejaví akútne pocity svrbenia, pocit pálenia, sťažuje sa na zvýšené opuchy zapálenej kože. Ako účinná liečba odporúča použitie takýchto liekov:

 1. Na odstránenie provokujúceho faktora je indikované použitie činidiel s metyluracilom alebo zinkom.
 2. Na produktívnu obnovu poškodenej dermy je Panthenol sprej predpísaný zvonka na ohniská patológie.
 3. Na posilnenie oslabeného imunitného systému sú relevantné vitamíny skupiny C, E, A, B a prípravky s obsahom x.

Liečba kontaktnej dermatitídy

Fotodermatitída je atypická forma kontaktnej dermatitídy, ktorá súvisí s priamou interakciou s provokujúcim faktorom z prostredia. Hlavnou úlohou pacienta je vylúčenie kontaktu s dráždivým účinkom, odstránenie vonkajších symptómov choroby medicínskymi, vylúčenie ich závislosti v budúcnosti. Lekár môže predpisovať nasledujúce lieky:

 1. Kortikosteroidy: krém Advantan, Elokom, Lokoid.
 2. Antihistaminiká: Cetrin, Erius, Claritin, Zirtek.
 3. Miestne antiseptiká: Burovova tekutina.

Seboroická dermatitída

Keď sa na pokožke hlavy objavujú mastné šupiny, ktoré sa pravidelne svrbia a svrbia, vzniká podozrenie zo seboroickej dermatitídy. Je to dôsledok zvýšenej aktivity tela kvasinkovej huby, ktorá sa živí mazu. Seboroická dermatitída prevláda u detí prvých dní života, extrémne zriedkavé u dospelých. Svaly patológie u dospelých sú pozorované na očných viečkach vo všetkých záhyboch na koži.

Aby sa rýchlo vyliečili zo seboroickej dermatitídy, mali by sa charakteristické stupnice denne ošetrovať olivovým olejom, aby sa rýchlo a bezbolestne zmizli. Okrem toho sa ukazuje, že potraviny sa upravujú, aby sa z dennej dávky vylúčili mastné, ostré a údené potraviny. Môžete použiť špeciálne terapeutické šampóny na zvlhčenie suché kože, náchylné na lúpanie.

Liečba alergickej dermatitídy

Pri porážke kože existuje podozrenie na alergickú reakciu organizmu. Jedná sa o jednu z foriem dermatitídy u dospelých, čo si vyžaduje revíziu každodennej výživy na odstránenie patologického procesu. Syntetické zložky v potravinách, polotovaroch a konzervačných látkach by mali byť úplne odstránené z denného menu, pretože sú často najviac dráždivé. Terapeutická strava zahŕňa rastlinnú potravu ako zdroj antioxidantov a prírodných vlákien.

Nutričná dermatitída u dospelých

Táto forma dermatitídy je chronická a pacient prechádza do kategórie večných "alergií". Na udržanie všeobecného zdravia sa musia prijať pravidelné lekárske a preventívne opatrenia. Zložky riadu by mali byť hypoalergénne, inak by charakteristická vyrážka na rôznych miestach dermy narušila pacientov čoraz častejšie. Alergény sú častejšie červené ovocie a zelenina, polotovary a konzervačné látky, citrusové plody a bobule.

Ako liečiť toxikémiu

Správna liečba dermatitídy začína produktívnou elimináciou nebezpečného alergénu, ktorý prenikol do tela potravinami alebo prostredníctvom respiračného traktu s ďalším rozšírením cez systémový krvný obeh. Okrem toho sa môže injekčne podať infekcia toxickou látkou. Na produktívnu liečbu, hypoalergénna strava, je potrebný príjem vitamínov. Existuje stála schéma intenzívnej starostlivosti o dospelých, ktorá v praxi poskytuje nasledujúce smery:

 • domáce použitie čistiacich klystírov na produktívnu indukciu intoxikačných produktov;
 • vnútorný príjem enterosorbentov, diuretiká, ktoré tiež odstraňujú toxíny z krvi a iných biologických tekutín;
 • podanie roztoku tiosíranu sodného, ​​chloridu vápenatého intravenózne na posilnenie oslabenej imunity;
 • podávanie antihistaminík perorálne: Cetirizín, Tavegil, Loratadine, Claritin, Chloropyramín;
 • použitie glukokortikosteroidov vo forme prednizolónu a jeho derivátov v závažných klinických obrazoch.

Ako liečiť dermatitídu na tele dospelých

Ak je ochorenie zistené v počiatočnom štádiu, použitie antihistaminík v a von - táto liečba je dosť. Pri komplikovaných klinických obrázkoch s výskytom hnisavých rán a exsudatívneho vyrážky sú potrebné perorálne antibiotiká vo forme tabliet, použitie kortikosteroidov je externé. Ak príznaky dermatitídy predchádza zvýšená aktivita hubovej infekcie, liečba sa má vykonať s antifungálnymi činidlami.

liečenie

Hormóny pitie alebo antibiotiká - lekár rozhodne na základe charakteristík klinického obrazu. Ak komplikácie chýbajú, dospelý pacient dostáva perorálne predpísané antihistaminiká. Tieto tablety sú Claritin, Loratadine, Cetrin, Suprastin, Fenistil, L-Cet, Tavegil a ďalšie. Priebeh intenzívnej starostlivosti sa mení v priebehu 7-14 dní, upraví sa lekár jednotlivo. Ak nie je vhodný jeden liek na alergiu, musí sa nahradiť s prihliadnutím na zlučiteľnosť organizmu s aktívnymi zložkami.

Okrem toho venujte pozornosť predstaviteľom nasledujúcich farmakologických skupín:

 • sorbenty: Enterosgel, aktívne uhlie;
 • probiotiká: linky, Bifidumbacterin, Hilak Forte;
 • antibiotiká: Rovamycín, Doxycyklín, Sumamed, Zitrolid, Erythromycin;
 • antivírusové lieky: Acyclovir, Famvir, Valtrex, Alpizarin;
 • multivitamínových komplexov z dermatitídy.

Lokálna liečba

Dermatitída objaví nielen na tvári, prítomnosť charakteristických vyrážka nie je na chrbte, zadku a iné časti tela vylúčené. V prípade, že pilulky zabiť patogénne infekcie zvnútra, zvonku používanie krémov a mastí pomáhajú efektívne opravuje kozmetické vady, zníženie intenzity nepríjemných pocitov, úplne eliminuje nepohodlie svojho každodenného života. Tu, aké lieky predpisujú lekári na liečbu dermatitídy u dospelých:

 • protizápalové liečivá: Elokom, Diprosalik alebo Akriderm;
 • miestne prostriedky na regeneráciu pokožky: Solcoseryl, D-panthenol, Bepanten;
 • kortikosteroidy: Elokom, Afloderm, Lokoid, Advantan.
 • protiplesňové činidlá: Triderm, Pimafukort;
 • lokálne antibiotiká: erytromycínová masť;
 • antimikrobiálne kompozície: Fukortsin;
 • lokálne antiseptiká.

homeopatie

Použitie rastlinných prípravkov je vhodné pri komplexnej liečbe, pretože ich nezávislé užívanie dospelým dáva spíše mierny výsledok. Pri dermatitíde poskytuje fytopreparácia s harmančekom, radou, melídiou a ľubovníkom ľubovníkom pozitívnu dynamiku. Osvedčené lieky, ako masť na báze nechtíka, extrakt z liečivého harmančeka, éter z pupalky, žihľava.

Fyzioterapeutické postupy

Na urýchlenie liečby dermatitídy u dospelých je potrebné podstúpiť špeciálne procedúry v nemocnici. Takéto zasadnutia určuje ošetrujúci lekár, stanovuje aj počet postupov na dosiahnutie požadovaného účinku. Tu je to, čo potrebujete vedieť o každom potenciálnom alergikovi:

 1. Elektroforéza s intalmom, difenhydramínom, chloridom vápenatým znižuje pocit svrbenia pokožky, zmierňuje opuchy.
 2. Ultrafialové ožarovanie kože na uvoľnenie nervového systému a na odstránenie nepríjemných príznakov dermatitídy.
 3. Aplikácia s parafínom alebo ozoceritom, aby sa predišlo hromadnému odlupovaniu nadsadenej dermy.
 4. Elektroskop s nestabilitou nervového systému a prejavuje príznaky chronickej nespavosti s dermatitídou u dospelých.

Liečba dermatitídy u dospelých ľudovými prostriedkami

Eliminácia ochorenia môže byť alternatívnymi metódami, ale v počiatočnom štádiu patologického procesu. Liečba dermatitídy je úspešná, ak pravidelne liečíte ohniská patológie s odvarmi harmančeka, žihľavy, strún. Kompozícia sa pripravuje klasickou metódou - 1 polievková lyžica. l. suroviny na pohár vody, ale množstvo hotového lieku závisí od množstva ohniskov patológie. Dospelý by mal denne vykonávať domáce procedúry a doplniť ich oficiálnymi postupmi.

diéta

Hlavným cieľom je eliminovať alergény z denného menu. Pri dermatitíde u dospelých a nielen potraviny by mali byť hypoalergénne. V záujme včasnej identifikácie dráždivých látok sa počas nasledujúceho zásahu dermatitídy na úspešnú liečbu odporúča vykonať krvný test na štúdium patogénnej flóry. V dennej ponuke musia byť prítomné rastlinné vlákna, prírodné antioxidanty, prírodné vitamíny.

Video: Ako vyliečiť atopickú dermatitídu u dospelých

recenzia

Mám celoživotnú alergickú dermatitídu. Akonáhle ambrosia kvety, tak na koži je malá vyrážka, ktorá zbiera zvyšok. Ako liečbu používam 1 tabletku Claritin trikrát denne, taktiež používam Ecolom. Stáva sa to pre mňa jednoduchšie, odporúčam všetkým dospelým.

Z dermatitídy užívam suprimínové tablety. Niekoľko dní a škvrny na koži spolu so svrbením miznú nepostrehnuteľne. Takáto zvyčajná liečba pre seba strávim niekoľkokrát do roka, pretože po niekoľko rokov alergia nedokázala zistiť, z čoho sa pravidelne objavuje.

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Koľko sa liečí dermatitída

Čo je alergická kontaktná dermatitída

Dráždivý účinok môže ovplyvniť pokožku dvoma spôsobmi - priamym kontaktom a krvou. Prvou možnosťou je kontaktná dermatitída, druhá - toxémia.

Napríklad, keď sa zápal kože prejavil po aplikácii krému, je to prvá možnosť, ak po požití tabliet - druhá. Kontaktná alergická dermatitída sa prejavuje nie tak rýchlo, až po niekoľkých kontaktoch s podnetom.

To môže trvať až niekoľko týždňov na vytvorenie zápalovej reakcie.

Zápalová kožná reakcia nesúvisí s intenzitou expozície alergénu, ktorý nebude pôsobiť rovnakým spôsobom na iných ľudí. Oblasť postihnutá chorobou sa nemusí nutne zhodovať s oblasťou kontaktu.

Existujú tri formy kontaktnej dermatitídy: akútna, subakútna, chronická. Môže sa objaviť na rôznych miestach tela, okrem očných viečok, uší, penisu, žalúdka.

príznaky

Pri normálnej kontaktnej dermatitíde sa príznaky objavia takmer okamžite po prvej interakcii s alergénom a oblasť poškodenia kože zodpovedá oblasti kontaktu s podnetom.

Príklad takejto variantnej choroby sa môže nazývať chemické alebo tepelné popáleniny, škrabancov, omrzliny. Pri dlhšom kontakte s alergénom vzniká chronická forma ochorenia.

Vykazuje sa v podobe zahustenia, cyanózy kože, stagnujúceho opuchu.

Hlavné príčiny choroby

Stojí za zmienku, že príznaky dermatitídy nie sú okamžite viditeľné pri kontakte s alergénom. Prvé podráždenie zvyčajne trvá asi dva týždne.

Ak osoba už mala určitú nezvyčajnú reakciu na určitú látku, prejav môže prísť oveľa skôr. Je to tak oneskorená reakcia a existuje rozdiel v kontaktnej dermatitíde od iných ochorení spojených s alergiami.

Aby sa pokožka dráždila, je potrebné, aby mala dlhý čas v kontakte s alergénom. Je známy veľký počet takýchto látok. Sú rozdelené na niekoľko podskupín:

Napriek tomu, že dermatitída je dlho známa choroba, dôvody jej vývoja nie sú úplne jasné. Existuje len niekoľko základných faktorov:

 • Hlavnou príčinou prejavu ochorenia je dedičná predispozícia.
 • Výskyt ochorenia v detstve a jej ďalší vývoj u dospelých.
 • Slabá práca imunitného systému.
 • Zlé environmentálne podmienky
 • Choroby tráviaceho systému.
 • Časté alergické vyrážky prispievajú k rozvoju a rozšíreniu dermatitídy.

Typická kontaktná dermatitída prechádza dvoma fázami vývoja:

 • fázy senzibilizácie. V tomto čase sa telo pod vplyvom dráždivých látok začína rozvíjať imunitné látky proti alergénu. Prvá fáza ochorenia pre človeka je nepostrehnuteľná a zvyčajne trvá približne 14 dní od prvého kontaktu ľudskej kože s alergénom. Na konci obdobia senzibilizácie sa v tele vytvára histamínová látka, ktorá pri kontakte s dráždivým alergénom spôsobuje svrbenie, zápal a opuch kože. Ak sa kontakt so stimulom nezastaví, dôjde k silnej alergickej reakcii.
 • fáza klinických prejavov, počas ktorých sa prejavuje akútna forma, sprevádzané sčervenaním a zápalom kože.

Klasifikácia patológie

Alergická dermatitída má niekoľko typov, ktoré majú inú príčinu vzhľadu.

Hlavnými typmi dermatitídy sú kontakt, toxicko-alergická, atopická alebo neurodermatitída.

Kontaktná alergická dermatitída je spôsobená látkou, ktorá priamo dráždi pokožku v priamom kontakte, ak existuje individuálna intolerancia tohto stimulu.

Univerzálne dráždivé látky sú agresívne chemikálie, ako sú kyseliny a alkálie, jedovaté rastliny (sumac, spurge, diffenbachia atď.),

Alergická kontaktná dermatitída s fotografiami jasne ukazuje hĺbku kožných lézií.

Dermatitída je zápalový proces kože, ktorý sa vyvíja pod vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov. Zvyčajne sa dermatitída vyvíja v chladnom počasí. Hlavné typy ochorení:

Liečba jednoduchej kontaktnej dermatitídy zahŕňa použitie antihistaminík (Erius, Tavegil atď.), Protizápalových liekov a liekov, ktoré odstraňujú intoxikáciu.

A tiež použitie lekárskych kompresí. Ako lokálna liečba sa používajú masti, ktoré odstraňujú svrbenie a pálenie (Lokoid, Advantan).

Ak chcete zastaviť proces, oblasti pokožky, ktoré sa nachádzajú vedľa vyrážky, sa ošetria gáfrom alebo boridovým alkoholom. Pri bublinových vyrážkach sa bubliny otvárajú a ďalej sa používajú dezinfekčné prostriedky.

Pri liečbe alergickej formy a toxémie je v prvom rade vylúčený vonkajší stimul. Preto je pacientovi predpísaná špeciálna diéta, časté pitie a používanie diuretík a preháňadiel.

Potom sa používajú príznaky intoxikácie s použitím tiosíranu sodného, ​​chloridu vápenatého a hemodeze. Predpísané antihistaminiká (Zirtek, Suprastin a ďalšie.

). Ako lokálna terapia sa používajú masti, ktoré odstraňujú svrbenie a zápal.

Pri liečbe seboroickej dermatitídy sa ako lokálna liečba používajú antifungálne látky, ktorých hlavnou účinnou zložkou sú Miconazol a Nizoral.

Pri rozsiahlych poškodeniach je najprv vyčistený rastlinný olej. Ak používanie takýchto liekov nefunguje, používajte hormonálne masti a v prípade infekcie antibakteriálne lieky.

Seboroická dermatitída je schopná neustále rásť a nesprávne liečenie môže viesť k plešatosti. Preto je dôležité dodržiavať správny životný štýl a liečbu lupín, ktoré môžu viesť k ochoreniu.

Ak je pacientovi diagnostikovaná seboroická dermatitída, mu je pridelená špeciálna diéta bez soli, ktorá okrem soľného množstva zakazuje príjem potravín s vysokým obsahom vláknitých látok.

Ak chcete zistiť formu dermatitídy a spôsoby, ako bojovať proti prejavom choroby, pomôže to dermatológovi. Ak sa objaví vyrážka, vyhnúť sa nezvratným dôsledkom nemožno odložiť na odborníka.

Symptómy ochorenia

Dermatitída je rozdelená na akútnu a chronickú. Diagnóza závisí od frekvencie kontaktu s látkou, ktorá spôsobuje alergie.

Hlavné príznaky ochorenia sú: lokálne začervenanie kože, opuch, svrbenie, tvorba vezikúl s tekutinou. Preto sa človek snaží, aby sa tieto prejavy zbavili čo najskôr všetkými možnými spôsobmi.

Zvyčajne pri dermatitíde trpí iba miesto, ktoré prišlo do styku s alergickou látkou. Jasnejšie príznaky choroby sa prejavujú u mladých ľudí. Závisí to aj od trvania kontaktu.

S takou chorobou, ako je alergická dermatitída, sú príznaky podobné mnohými spôsobmi s prejavmi akútneho ekzému. V počiatočnom štádiu na kožných telách sa vytvárajú dosť veľké červené škvrny, na pozadí ktorých sa tvoria neskoršie malé bublinové formácie.

Obyčajne sú to dosť a po vyprázdnení na koži zostávajú stopy, môžu sa objaviť šupiny a kôry. Väčšina ich hmotnosti je koncentrovaná zvyčajne na miestach s priamym kontaktom s alergénom.

Ale keďže choroba postihuje celé telo ako celok, sekundárne lézie môžu byť lokalizované inde. Spravidla ide o malé opuchy, sčervenanie, pľuzgiere atď.

Alergická dermatitída u dospelých

Alergická dermatitída sa prejavuje po prvýkrát, zvyčajne v ranom veku a je sprevádzaná svrbením a vyrážkou. Alergická dermatitída u dospelých sa vyskytuje v akútnej forme, bez ohľadu na to, že alergén je neustále v tele.

Stupeň závažnosti alergickej dermatitídy u dospelých závisí od vekových faktorov, ekologickej situácie atď.

Alergická dermatitída u detí

Alergická dermatitída u detí sa považuje za veľmi časté. Po prvé, je to kvôli nedostatku tvorby imunitného a zažívacieho systému, ako aj neschopnosti pečene adekvátne spracovať škodlivé látky, čo má za následok alergickú reakciu.

V prípade, že koža je dermatitída konvenčné priame poškodenie v dôsledku vonkajších vplyvov (trenie, tlak, pôsobením zvýšených teplôt, alebo zníženie), potom s alergiou - vzniká komplexný proces, v ktorom sú vytvorené protilátky, čo spôsobuje rôzne klinické prejavy.

Protilátky, vytvorené po požití alergénu do tela, vyvolávajú uvoľňovanie histamínu a podobných látok a spôsobujú rôzne kožné lézie.

Koncentrácia alergénu nezáleží, rozhodujúcim faktorom pre vznik ochorenia je stupeň senzibilizácie (senzibilizácie) organizmu voči antigénu.

Liečba alergickej dermatitídy u dospelých poskytuje diagnózu vo forme vzoriek pre alergén, ktorý ju spôsobil.

Vo všetkých typoch alergickej dermatitídy sú príznaky charakterizované vyrážkami, sčervenaním kože, svrbením a horiacim účinkom. Môžu sa vyskytnúť ďalšie príznaky:

 • Alergické styku často liečba dermatitída je zameraná na odstránenie stenčenie ekzematóznu kožné prejavy a na ruky, prsty, ktoré sa zhoršujú vzhľadom k umývanie rúk s použitím čistiace a pracie prostriedky. Predchádza ich výskyt červenej opuchovej škvrny a bubliniek s priehľadným obsahom.
 • Alergická dermatitída na tvári sa môže prejaviť výskytom bledých škvŕn na koži okolo nosa, očí, úst kvôli porušeniu funkcie kapilár. Tento druh dermatitídy sa v chladnej sezóne zhoršuje.
 • Príčiny a príznaky alergickej kontaktnej dermatitídy. Po kontakte s rôznymi rastlinami sa môže objaviť ako edém, erytém, vyrážka, papuly, vezikuly. Majú tvar listov, kvetov alebo lineárny charakter vo forme stopiek.
 • Toxicko-alergická dermatitída sa môže prejavovať horúčkou, bolesťou svalov a kĺbov, bolesťami hlavy. Rovnaký toxický dráždivý účinok u rôznych ľudí spôsobuje rôzne príznaky.

Toxidermia po užití antibiotík sa prejavuje odlupovaním kože, výskytom vezikúl a po užití sulfanilamidov - erytém v oblasti slabín a na rukách.

U dospelých pacientov sa na koži objaví vyrážka rôznych prejavov: červené alebo ružové škvrny, malé pupienky alebo malé bubliny s tekutinou vo vnútornej dutine.

Poškodené miesta sa svrbia, niekedy na ich mieste vzniknú praskliny. Príznaky ochorenia pre každú formu dermatitídy u dospelých sú odlišné a musia sa od seba odlíšiť.

Treba poznamenať, že dermatitída u dospelých je vážnou chorobou a ak nie je vyliečená včas, môže to nepriaznivo ovplyvniť telo ľudí trpiacich touto chorobou.

Ak sa objavili prvé klinické príznaky akejkoľvek formy dermatitídy, nemôžete odložiť vašu návštevu lekára.

Vlastnosti liečby

Ochorenie je alergické, takže každá liečba začína diétou a úplnou elimináciou potenciálneho alergénu a dodatočným podaním antihistaminík.

Lekár starostlivo skúma vonkajšie príznaky dermatitídy, odporúča klinické a laboratórne vyšetrenie na objasnenie formy ochorenia, charakteristiky intenzívnej starostlivosti.

Pri dermatitíde pacientov vzhľad opúšťa veľa požiadaviek, preto sa odporúča okamžite konať.

Liečba atopickej dermatitídy u dospelých

Dermatitída je dôsledkom intoxikácie tela, preto liečba u dospelých pacientov a detí by mala byť komplexná. Účinok alergénu je potlačený antihistaminikami, ale ich perorálny príjem niekedy nestačí na úplné vyliečenie. Tu sú lieky, ktoré sa majú zahrnúť do liečby dermatitídy u dospelých:

Ak je ochorenie zistené v počiatočnom štádiu, použitie antihistaminík v a von - táto liečba je dosť. Pri komplikovaných klinických obrázkoch s výskytom hnisavých rán a exsudatívneho vyrážky sú potrebné perorálne antibiotiká vo forme tabliet, použitie kortikosteroidov je externé.

Ak príznaky dermatitídy predchádza zvýšená aktivita hubovej infekcie, liečba sa má vykonať s antifungálnymi činidlami.

liečenie

Hormóny pitie alebo antibiotiká - lekár rozhodne na základe charakteristík klinického obrazu. Ak komplikácie chýbajú, dospelý pacient dostáva perorálne predpísané antihistaminiká.

Tieto tablety sú Claritin, Loratadine, Cetrin, Suprastin, Fenistil, L-Cet, Tavegil a ďalšie. Priebeh intenzívnej starostlivosti sa mení v priebehu 7-14 dní, upraví sa lekár jednotlivo.

Ak nie je vhodný jeden liek na alergiu, musí sa nahradiť s prihliadnutím na zlučiteľnosť organizmu s aktívnymi zložkami.

Okrem toho venujte pozornosť predstaviteľom nasledujúcich farmakologických skupín:

 • sorbenty: Enterosgel, aktívne uhlie;
 • probiotiká: linky, Bifidumbacterin, Hilak Forte;
 • antibiotiká: Rovamycín, Doxycyklín, Sumamed, Zitrolid, Erythromycin;
 • antivírusové lieky: Acyclovir, Famvir, Valtrex, Alpizarin;
 • multivitamínových komplexov z dermatitídy.

Lokálna liečba

Dermatitída objaví nielen na tvári, prítomnosť charakteristických vyrážka nie je na chrbte, zadku a iné časti tela vylúčené. V prípade, že pilulky zabiť patogénne infekcie zvnútra, zvonku používanie krémov a mastí pomáhajú efektívne opravuje kozmetické vady, zníženie intenzity nepríjemných pocitov, úplne eliminuje nepohodlie svojho každodenného života. Tu, aké lieky predpisujú lekári na liečbu dermatitídy u dospelých:

 • protizápalové liečivá: Elokom, Diprosalik alebo Akriderm;
 • miestne prostriedky na regeneráciu pokožky: Solcoseryl, D-panthenol, Bepanten;
 • kortikosteroidy: Elokom, Afloderm, Lokoid, Advantan.
 • protiplesňové činidlá: Triderm, Pimafukort;
 • lokálne antibiotiká: erytromycínová masť;
 • antimikrobiálne kompozície: Fukortsin;
 • lokálne antiseptiká.

homeopatie

Použitie rastlinných prípravkov je vhodné pri komplexnej liečbe, pretože ich nezávislé užívanie dospelým dáva spíše mierny výsledok.

Pri dermatitíde poskytuje fytopreparácia s harmančekom, radou, melídiou a ľubovníkom ľubovníkom pozitívnu dynamiku. Osvedčené lieky, ako masť na báze nechtíka, extrakt z liečivého harmančeka, éter z pupalky, žihľava.

Fyzioterapeutické postupy

Na urýchlenie liečby dermatitídy u dospelých je potrebné podstúpiť špeciálne procedúry v nemocnici. Takéto zasadnutia určuje ošetrujúci lekár, stanovuje aj počet postupov na dosiahnutie požadovaného účinku. Tu je to, čo potrebujete vedieť o každom potenciálnom alergikovi:

 1. Elektroforéza s intalmom, difenhydramínom, chloridom vápenatým znižuje pocit svrbenia pokožky, zmierňuje opuchy.
 2. Ultrafialové ožarovanie kože na uvoľnenie nervového systému a na odstránenie nepríjemných príznakov dermatitídy.
 3. Aplikácia s parafínom alebo ozoceritom, aby sa predišlo hromadnému odlupovaniu nadsadenej dermy.
 4. Elektroskop s nestabilitou nervového systému a prejavuje príznaky chronickej nespavosti s dermatitídou u dospelých.

Eliminácia ochorenia môže byť alternatívnymi metódami, ale v počiatočnom štádiu patologického procesu. Liečba dermatitídy je úspešná, ak pravidelne liečíte ohniská patológie s odvarmi harmančeka, žihľavy, strún.

Kompozícia sa pripravuje klasickou metódou - 1 polievková lyžica. l.

suroviny na pohár vody, ale množstvo hotového lieku závisí od množstva ohniskov patológie. Dospelý by mal denne vykonávať domáce procedúry a doplniť ich oficiálnymi postupmi.

Iba skúsený odborník bude schopný napísať správny priebeh liečby, pretože názov lieku závisí od príznakov dermatitídy.

Existujú však celkom tradičné spôsoby liečby. Napríklad pri vlhkých ranách sa odporúča vytvoriť lotion so zmesou Burovovej tekutej a studenej vody.

Pri svrbení sú často preferované kortikosteroidné prípravky s lokálnym účinkom. Toto je advantan, elokom alebo lokoyd.

Použitie by však nemalo presiahnuť 14 dní.

Na začiatku liečby alergickej dermatitídy je potrebné s definíciou dráždivého činidla, ktorá spôsobila alergiu, metódu dermálnych vzoriek. Kontakt so stimulom je čo najviac obmedzený, všeobecná terapia sa vykonáva na hyposenzibilizáciu tela a lokálnu terapiu, ktorá minimalizuje príznaky a prejavy dermatitídy.

Systémová liečba

Antihistaminiká sú predpísané (Suprastin, Pipolphen, Zodak, Claritin).

Lokálnej aplikácii masti do postihnutých oblastí s kortikosteroidmi (prednizolón, hydrokortizón), ak sa pripojil infekcia - antibiotické masť (tetracyklín, erytromycín, Geliomitsinovaya). Kožu môžete ošetriť roztokom metylénovej modrej alebo žiarivo zelenej.

Liečba dermatitídy na tvári a rukách

K liečbe atopickej dermatitídy na rukách možno použiť masti z alergickej dermatitídy: Panthenol, Bepanten, Elidelu, Skin-cap. Malé množstvo masti sa má aplikovať na postihnuté miesto 3-4 krát denne.

Prostriedky pre liečbu atopickej dermatitídy na tvári môže byť použitý Lorinden, flutsinar, Celestoderm-in pre ochranu kože na tvári svrbenie a zápalu. Účinné proti prejavom alergie thajskej krémy KelaLotion, ktorá sa aplikuje 2-3 krát denne.

Liečba dermatitídy počas tehotenstva

Počas tehotenstva sa alergické prejavy na väčšine žien zmiernia kvôli zmenám v hormonálnom pozadí tela, ale alergická dermatitída sa môže objaviť aj u tehotných žien.

Zoznam liekov, ktoré sú prijateľné pre tehotné ženy, je veľmi malý. Sú to Suprastin, Claritin, Cytarazine, Tavegil, Fexadine.

Všetky z nich, s výnimkou Suprastinu, sa používajú iba vtedy, ak alergia matky škodí plodu viac, než aké lieky užíva.

Tradičná medicína môže ponúknuť recepty na liečbu alergickej dermatitídy. Tu je potrebné veľmi starostlivo zaobchádzať s výberom zložiek, aby sami nespôsobovali exacerbáciu alergií. Tieto recepty môžete použiť:

Liečba dermatitídy sa vykonáva pri zohľadnení typu ochorenia, prejavu vyrážky, stupňa poškodenia a celkového stavu pacienta. Metódy liečenia patológie u dospelých sú oveľa viac ako u detí. Na odstránenie vonkajších príznakov platí:

 • kortikosteroidy alebo nesteroidné látky
 • antialergénnych liekov.

Lieky, ktoré majú maximálny pozitívny účinok, zmierňujú pocit svrbenia a pálenia - Tavegil, Suprastin, Diazolin a ďalšie.

Na liečbu dermatitídy používajte liečebné kompresie, ktoré sa aplikujú na postihnutú oblasť pokožky. Ako terapeutický základ pre túto liečbu sa hydrokortizón používa vo forme masti alebo roztoku.

Liečba tejto choroby nevyhnutne začína tým, že sa musíte zbaviť látky, ktorá spôsobuje dermatózu. Včasná implementácia tejto položky v mnohých ohľadoch určuje, ako dlho prechádza alergická dermatitída.

Ak látka, ktorá vyvoláva zápal na pokožke, je spojená s odbornou činnosťou, treba použiť individuálne ochranné prostriedky.

Liečba choroby sa môže uskutočňovať pomocou liekov (tabliet a masti) alebo ľudových liekov.

Ľudské prostriedky

 1. Odvar na kúpeľ na tanieri a harmanček. Vezmite 4 lyžice heřmánku, otočte, naliať 2 litre vriacej vody a nechajte ju vháňať najmenej dve hodiny. Pridajte do kúpeľne v závislosti od objemu vody. Pre deti - oko, o pohári, pre dospelých do plnej kúpeľne asi 0,5 litra.
 2. Ľubovník bodkovaný. Vezmite 20 g prípravku a naliajte ľanový olej alebo olivový olej (200 ml). Dva týždne trvať na tom, že zmes trvá, vyčerpajte a rozmazajte zapálenú pokožku.
 3. Zemiaky. Brambory roztierajte, aplikujte na postihnuté oblasti dermatitídy kože.
 4. Koreň koreňa. Nalejte jemne mletý koreň so studenou vodou. Naplňte 2 hodiny a konzumujte 200 ml denne.

lieky

Liečba choroby sa uskutočňuje pomocou masti na lokálne účinky a tablety všeobecne. Prvá metóda pomáha odstrániť a zmierniť zápalový účinok, urýchliť obnovu kožného tkaniva.

Použite masti s kortikosteroidmi alebo kompresiou s Burovovou tekutinou. Keď sú akútnou formou v tablete tablety zo skupiny antihistaminík, hormonálne tablety, injekcie chloridu vápenatého intravenózne.

Ktorákoľvek z nižšie popísaných liekov na liečbu kontaktnej dermatitídy môže lekár predpísať po diagnostikovaní.

masti

 1. "Advantan". Masť z alergickej dermatitídy rozmazáva tenkú vrstvu na zapálenú oblasť pokožky bez trenia. Priemerný priebeh liečby je 3 mesiace, u detí 1 mesiac. Je určená pre deti staršie ako 4 mesiace.
 2. Lokoid. Používa sa 1-3 krát denne, aplikuje sa na pokožku masážnymi pohybmi a rozkladá tenkú vrstvu. Za týždeň by sa malo použiť 30-60 g finančných prostriedkov. Keď sa táto dávka prekročí, vzniká závislosť alebo vedľajšie účinky.
 3. "Elidel". 2-krát denne sa masť tretí do poškodenej kože až do úplného vstrebania. Použite nápravu, kým symptómy úplne nezmiznú.

tablety

 1. "Zyrtec". Vyrába sa v baleniach so 7 tabletami alebo kvapkami. Ak chcete odstrániť príznaky, postačí 1 tablet za 2-3 dni. Liek má dlhotrvajúci účinok, má mierny sedatívny účinok. Kontraindikované u tehotných a dojčiacich matiek.
 2. Zodak. Akcia trvá 24 hodín. Dospelí užívatelia užívajú jednu tabletu za 24 hodín, deti do 12 rokov - polovicu tablety dvakrát za 24 hodín.
 3. "Aerius". Odporúčaná dávka je 1 tableta denne pred jedlom alebo počas jedla.

Preventívne opatrenia

Prevencia atopickej dermatitídy spočíva v odstránení účinku možného alergénu na telo, dodržiavanie pravidiel zdravej výživy, osobnej hygieny.

Správna výživa, starostlivosť, dodržiavanie všetkých predpisov lekára pomôže pacientovi rýchlejšie zbaviť sa choroby.

Počas tehotenstva a počas prvých mesiacov života by dojčenie malo zabrániť nadmernému užívaniu liekov. Prítomnosť liekových prípravkov v krvi môže viesť k prechodu na umelé kŕmenie dieťaťa a aktiváciu syntézy imunoglobulínu.

Počas obdobia dojčenia musí matka prísne dodržiavať diétnu výživu.

Keď dieťa vstúpi do rizikovej zóny choroby, je potrebné dodržiavať pravidlá starostlivosti o dieťa na pokožku, normalizáciu tráviaceho systému.

Neodporúča sa úplne chrániť dieťa pred vplyvom provokačných faktorov. Je potrebné vytvoriť podmienky, v ktorých sa telo novorodenca postupne prispôsobí účinkom všetkých alergénov: postupne zavádzať nové potraviny do stravy, používať čistiace prostriedky, kozmetické látky.

Keď sa prvé príznaky atopickej dermatitídy objavia okamžite, poraďte sa so špecialistom. S prihliadnutím na typ kože, štádiu ochorenia, vek pacienta, provokujúci faktor, bude predpisovať priebeh liečby.

Neočakávané liečenie alebo jeho nedostatok môže viesť k vzniku závažných komplikácií a chronických ochorení.

Výživa v prípade choroby

Hlavným cieľom je eliminovať alergény z denného menu. Pri dermatitíde u dospelých a nielen potraviny by mali byť hypoalergénne.

V záujme včasnej identifikácie dráždivých látok sa počas nasledujúceho zásahu dermatitídy na úspešnú liečbu odporúča vykonať krvný test na štúdium patogénnej flóry.

V dennej ponuke musia byť prítomné rastlinné vlákna, prírodné antioxidanty, prírodné vitamíny.

Atopická dermatitída môže prechádzať, ak je pozorovaná antialergická výživa. Spočíva v vylúčení z dennej dávky výrobkov, ktoré môžu spôsobiť výskyt kožných vyrážok.

Ak potrebujete strave na alergickú dermatitídu u dospelých, menu bude tvoriť alergik na výživu. Je vybraný individuálne v závislosti od typu alergénu, stavu pacienta. Najčastejšie sa neodporúčajú nasledujúce produkty:

 • Mastné mäso, živočíšne tuky
 • Citrus všetko bez výnimky
 • Čokoláda, orechy
 • Zelenina a ovocie červenej farby
 • Slnečnicové semená, slnečnicový olej
 • Silné bujóny

Takmer bez obmedzenia, môžete zahrnúť všetky druhy rýb, kaša, chudé mäso (králik, morčacie), morské plody, ovocie.

Napriek tomu, že atopická dermatitída je pomerne zložitá choroba, ktorá vyžaduje, aby pacient diétne obmedzenia, využitie domácich chemikálií, kozmetiky, liekov, s pretrvávajúcou liečby súlade s odporúčaniami k alergológ, môžete úplne zbaviť späť do zdravia.

Symptómy dermatitídy, príčiny a liečba u dospelých

Dermatitída je chronické ochorenie kože, ktoré sa prejavuje ako reakcia na stimul. V dermatológii sa táto choroba často vyskytuje pod pojmom neurodermatitída, ekzém, v ktorom sa vyskytuje podobný symptóm, prejavujúci sa ako svrbenie kože, vyrážky na rôznych miestach tela. Na liečbu dermatitídy u dospelých je dosť ťažké, pretože na dosiahnutie stabilnej remisie musíte určiť príčinu ochorenia, jej typ a stupeň vývoja.

V závislosti od etiologického faktora je dermatitída rozdelená na niekoľko druhov, z ktorých každá vyžaduje individuálny prístup k liečbe. Nebezpečenstvo dermatitídy spočíva v tom, že pri nesprávnej liečbe alebo pri úplnej neprítomnosti rastie riziko rozsiahleho zápalu s pripojením bakteriálnej flóry. Takýto stav môže spôsobiť hlboké poškodenie kože, hnisavé - zápalové procesy, čo značne komplikuje liečbu a priebeh samotnej choroby.

Veľmi často sa prvé príznaky dermatitídy prejavujú v detstve, ale v priebehu času sa choroba vracia a stará sa o starší vek.

Čo je to?

Dermatitída je ochorenie kože spôsobené vonkajšími alebo vnútornými (fyzikálnymi, chemickými, biologickými) činidlami, často na pozadí dedičnej predispozície a stresu. Ochorenie sa prejavuje lokálnymi a všeobecnými reakciami. V závislosti od povahy a závažnosti patogenézy je choroba sprevádzaná poklesom funkcie kože, porušením homeostázy tela.

príčiny

Hlavné formy / formy súčasnej kožnej choroby sa môžu vyvinúť z blízkych a blízkych dôvodov. Prvou kategóriou dôvodov je predispozícia:

Príbuzné príčiny dermatitídy (sú stále klasifikované ako provokované):

 • vstup do krvi dráždivých látok, ktoré môžu spôsobiť dermatitídu - chemické látky, peľ rastlín, potraviny, lieky a iné.
 • stresujúci stav. Mnohí sú presvedčení, že stres je jednoduché nevoľníctvo, ktoré rýchlo prechádza po správnom odpočinku. Stresujúcim stavom je komplexná ochranná reakcia organizmu, ktorá prebieha pod vplyvom hormónov.

Dokonca aj vtedy, ak podnec vstúpili do krvného obehu, to neznamená okamžitý vývoj dermatitídy - je potrebné, aby boli prítomné priaznivé faktory:

 • vysoká teplota vzduchu;
 • silne oslabená imunita - napríklad na pozadí dlhotrvajúcej choroby;
 • príjem žiarenia - napríklad zo slnečných alebo kremenných žiaroviek;
 • dlhotrvajúca expozícia na pokožku - napríklad po zlyhaní rukavíc počas chladnej zimy sa môže objaviť dermatitída.

klasifikácia

V závislosti od príčiny vývoja sa rozlišujú nasledujúce typy dermatitídy.

 1. Seboroická dermatitída - chronická patológia kože bohatá na mazové žľazy ktorá vznikla v dôsledku aktivácie podmienečne patogénne lipofilné kvasinky huby Malassezia furfur.
 2. Photodermatitis - kožné vyrážky, ktoré sa vyskytujú v dôsledku zvýšenej citlivosti na slnečné žiarenie (viditeľné svetelné lúče a UV žiarenie).
 3. Kontaktná alergická dermatitída je klasická reakcia oneskoreného typu, ktorá sa vyvíja v dôsledku zvýšenej citlivosti tela na alergén a zahŕňa T-lymfocyty v imunitnom procese.
 4. Jednoduchá kontaktná dermatitída je okamžitá kožná reakcia, ku ktorej dochádza, keď je dráždivá látka priamo vystavená.
 5. Toxické a alergická dermatitída (reakcia liečivo) - akútny zápal kože dochádza pod vplyvom toxických alergickej prostriedku vstupuje do tela cez zažívacie, dýchacích ciest alebo injekcií.
 6. Atopická dermatitída je chronická polyetologická kožná patológia, ktorá je zdedená.

Ochorenie je náchylnejšie na ľudí, ktorí sú v stave neustáleho stresu. Riziková skupina má aj majiteľov suchých koží, najmä vo veternom a chladnom počasí.

Symptómy dermatitídy

Pri každom z vyššie uvedených typov dermatitídy u dospelých sa zistili charakteristické príznaky (pozri foto). Ale lekári tiež identifikujú niekoľko bežných symptómov, ktoré budú charakteristické pre každý existujúci typ ochorenia:

 1. Sčervenanie (erytém). Erytém - zvýšené krvné výplne dermálnych kapilár. V akútnej forme sa pozoruje začervenanie s nerovnými okrajmi a opuchom. Pri chronickom priebehu dermatitídy nie je erytém nevyhnutný. S tlakom sa oblasť hyperemickej kože bledá na chvíľu. Erytém nemožno zamieňať s krvácaním (krvácanie pod kožou). Krvácanie sa považuje za samostatný prejav patologických stavov kože - hemoragická diateza;
 2. Svrbenie (prurigo). Jeho intenzita závisí od intenzity podráždenia kožných nervových zakončení. Nesúlad medzi silou pruriga a prejavmi kože (závažné svrbenie s malými vyrážkami) je známkou alergie na atopickú dermatitídu. Pri kontaktnej dermatitíde je svrbenie v mieste aplikácie patogénu dostatočné na poškodenie;
 3. Exsudácia. Pri akútnych formách dermatitídy je možný exsudačný zápal s hojným výtokom. V chronických formách - lichenifikácia (zhrubnutie kožných oblastí s hrubým vzorom), trhliny v koži a excoriácia (samočistiace);
 4. Pleťový peeling (desquamation). Patologická deskvamácia je spôsobená zvýšenou suchosťou (xerózou) kože počas dehydratácie a nedostatočnosti mazových žliaz. Deskamácia a xeróza sú zaznamenané pri chronickej dermatitíde s alergickými a zápalovými procesmi.
 5. Vyrážka (ekzém). Morfológia vyrážky a jej lokalizácia sú typické pre konkrétnu dermatitídu. Najčastejšou lokalizáciou vyrážok sú pohyblivé časti tela (koža cez kĺby), tvár, pokožku hlavy, boky trupu, oblasť slabín.

Ďalšie príznaky sú dôležité pri diferenciálnej diagnostike špecifickej dermatitídy, sú zistené počas vyšetrovania, vyšetrenia, laboratórnych vyšetrení a funkčných testov.

Ako vyzerá dermatitída, foto

Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u dospelých.

Atopická dermatitída

Patogenéza atopickej dermatitídy je založená na geneticky stanovených znakoch imunitnej odpovede. Najčastejšie sa choroba vyvíja u detí s dedičnou predispozíciou vo veku od 1 roka do 5 rokov.

Vyvolávať vývoj patologického procesu potravinových produktov (proteíny živočíšneho a rastlinného pôvodu), stresové a iné nepriaznivé exogénne faktory, UV žiarenie, ako aj agresívne meteorologické účinky.

Atopická dermatitída sa vyskytuje s obdobiami exacerbácií a remisií a je charakterizovaná vývojom zápalových reakcií kože, zvýšenou reaktivitou na rôzne dráždivé látky, svrbenie a erupcie. Choroba sa začína v ranom detstve, ale v priebehu času sa jeho klinické prejavy oslabujú a o 30-40 rokov dochádza k spontánnemu vyliečeniu, alebo k poklesu symptómov.

Seboroická dermatitída

Symptómy seboroickej dermatitídy, ktoré sa môžu zobraziť na fotografii v sieti:

 • červené pláty s jasnými hranicami (so suchou dermatitídou);
 • vysoká krvná náplň dermálnych kapilár (erytém);
 • moknutie v slabín, za ušami;
 • výskyt trhlín, séróznych kôr;
 • exudatívny zápal;
 • svrbivá dermatitída;
 • na hlave nerovný peeling, lupiny, alopécia;
 • poškodenie veľkých oblastí pokožky v závažných prípadoch;
 • výskyt iných typov ekzémov (ušná dermatitída a iné).

Zápal pokožky v dôsledku vysokého vylučovania zmeneného tuku alebo po vystavení účinkom mikróbov sa nazýva seboroická alebo hubová dermatitída. Nie je to nákazlivá choroba, preto ju nemožno prenášať z človeka na človeka. Aktivita oportúnnych húb sa prejavuje pri strese, endokrinných alebo imunitných poruchách, rôznych formách poškodenia nervového systému. Zameriavajú sa na oblasti pokožky, ktorú obývajú mazové žľazy: tvár, hrudník, chrbát, uši, hlava.

Alergická dermatitída

Zápal sa prejavuje ako reakcia tela na určitý patogén. Patogény sa môžu stať prachom, peľom rastlín, zvieracími vlasmi, vôňami parfumov alebo chemikáliami, liekmi, jedlom, tekutinou atď. Je často spojená so sezónnymi prejavmi alergií. Intoxikácia môže nastať v dôsledku vývoja určitých látok pri ochoreniach obličiek, pečene, štítnej žľazy, helmintických invázií, vývoja nádorov.

 • pokožka je pokrytá veľkými červenými škvrnami;
 • na svojom povrchu tvoria malé bubliny;
 • potom sa roztrhli a vytvorili mokré vredy;
 • vyrážky silne svrbiace;
 • sprevádzaný kýchaním, kašľom, roztrhnutím, zvýšenou citlivosťou na svetlo.

Preniknúť alergénom do krvného riečiska pomocou potravy cez sliznicu dýchacích ciest injekciou. Nachádza sa na akejkoľvek časti kože alebo sliznice.

Kontaktná dermatitída

Ide o zápalové procesy na koži spôsobené kontaktom s určitým podnetom. Toto trenie, tlak, tepelné účinky, žiarenie, popáleniny a iné silné dráždivé látky. Pri tomto druhu priameho poškodenia kože sa symptómy vyskytnú ihneď, je nutné čo najskôr odstrániť kontakt so stimulom.

Symptómy kontaktnej dermatitídy:

 • opuch;
 • krvácanie, mikrohematómy;
 • výrazná hyperémia;
 • malé papuly, vezikuly;
 • zmáčanie, váhy, kôry;
 • veľké bubliny;
 • oblasť nekrózy.

Rovnako ako potravinová dermatitída je jedným z typov alergickej formy ochorenia. Vyskytuje sa po kontakte s látkami, ktoré spôsobujú zápalovú reakciu organizmu. Môžu to byť chemické činidlá, UV žiarenie (fotokontakt alebo fotodermatitída), röntgenové žiarenie, vysoká / nízka teplota alebo mechanické faktory. Žalúdočné bunky, peľ, rastlinné šťavy, larvy húsenice môžu vyvolať kožnú reakciu. Hlavným rozdielom tohto ekzému je to, že nemá inkubačnú dobu.

diagnostika

Diagnóza dermatitídy spočíva v počiatočnom vyšetrení krvi. Vynechanie možného spojenia so skutočnými procesmi mykotickej kožnej lézie je tiež zaočkované a mikroskopické vyšetrenie váhy z oblasti, ktorá bola postihnutá.

Alergická dermatitída vyžaduje vykonanie rôznych variantov alergologických testov, hlavne pre túto aplikáciu subkutánnych testov. V častých prípadoch sa alergická povaha faktora pôsobiaca ako dráždivý účinok stanovuje krvným testom (zvýšená hladina IgE). Na základe výsledkov vykonaných štúdií sa uskutoční primerané posúdenie stavu pacienta.

Liečba dermatitídy

V prípade dermatitídy účinnosť liečby závisí od jej formy a je vždy vybraná individuálne.

Na začiatok liečby dermatitídy u dospelých je potrebné s definovaním dôvodu. Je potrebné identifikovať dráždivú látku (alergén, toxickú látku, mikrobiálny patogén) a odstrániť ju. Ak nie je stimul určený, ako je to často v prípade alergickej a zvlášť neuro-alergickej dermatitídy, liečba bude iba symptomatická, t.j. zamerané na odstránenie symptómov a udržanie stupňa remisie.

Liečba dermatitídy je konzervatívna, pozostáva z lokálnej a všeobecnej terapie. Akútna dermatitída a dermatitída u detí sa zvyčajne liečia iba lokálnymi liekmi a chronické formy vyžadujú kombináciu všeobecnej a lokálnej liečby. Miestna liečba dermatitídy spočíva v liečbe postihnutých oblastí kože. Kožné vyrážky spracované zápalové a antibakteriálne lieky v tvare boltushek, prášky, masti, roztoky - v závislosti od tvaru a zápalové fázu buniek. Dermatitída na tvári (seboreálna) je liečená antifungálnymi masťami. Chronická dermatitída je liečená pomocou kortikosteroidných protizápalových liekov, akútne liečených anilínovými farbivami. Hlboké ulceratívne lézie sa liečia v nemocnici.

Celková liečba dermatitídy spočíva v užívaní imunomodulačných, antihistaminík, sedatív v závislosti od príčiny ochorenia. Je tiež potrebné odstrániť všetky zdroje chronických infekcií, ako sú zuby zubaté zuby zničené kazom, chronická sinusitída, tonzilitída atď.

Diéta s dermatitídou

Pri alergickej dermatitíde je v systéme obnovy pacienta zahrnutá špeciálna diéta a racionálna výživa. Správne organizované potraviny a hypoalergénne výrobky v strave pacienta sú kľúčom k tomu, aby sa do tela nedostali nové dávky alergénov. Pred návštevou lekára musíte nezávisle určiť minimálny zoznam produktov, ktoré sa môžu spotrebovať bez rizika zhoršenia alergických reakcií.

Produkty, ktoré často spôsobujú alergie:

 • Bielkoviny - bravčové mäso, tuk z hovädzieho mäsa, mlieko, kurací vajce, ryby, morské plody, kaviár, údené produkty, lahôdky, guláš;
 • Zelenina - strukoviny, kyslá kapusta, nakladaná zelenina, všetky bobule červenej farby, všetky druhy tropického ovocia, huby, sušené ovocie (sušené marhule, hrozienka, dátumy, figy);
 • Nápoje - sladká soda voda, jogurty s výplňou, kakao, káva;
 • Dezerty - karamel, marmeláda, čokoláda, med;
 • Korenie, omáčky (kečup, majonéza, sójová omáčka), konzervované polievky a akékoľvek hotové výrobky obsahujúce farbivá, emulgátory, konzervačné látky a iné potravinárske prídavné látky
 • Nápoje - čierny čaj, šťavy zo zelených jabĺk, bylinné odvarky;
 • Proteín - jahňacie, kôň, králik;
 • Zelenina - raž, pohánka, kukurica, zelené ovocie, zemiaky;
 • Dezerty - jogurty, peny, tvaroh.
 • Proteíny - niektoré druhy rýb (treska a morská vlna), nízkotučné teľacie mäso, droby (pečeň, jazyk), nízkotučný tvaroh, maslo;
 • Rastlinné - obilniny (ryža, jačmeň), šalát, uhorky, squash, kvaka, čerstvé kapusta, špenát, rastlinný olej, hrušky, egreše, ríbezle biela čerešňa a bielej;
 • Dezerty sú sušené ovocie zo sušených hrušiek a jabĺk, sušené slivky.
 • Nápoje - kyslé mlieko bez pridania farbív, kompót hrušiek a jabĺk, rebarbory, zelený čaj s nízkou koncentráciou, stále minerálna voda;

Pri dermatitíde bez alergického stresu je dôležitejšia správna výživa. Hlavný princíp - zaradenie nízkych kalórií do stravy ľahko stráviteľným jedlom. Neexistujú všeobecné odporúčania. Pre viac informácií o produktoch, ktoré osobne odporúčate, kontaktujte svojho lekára a odborníka na výživu.

Odpovede na otázky

1) Je dermatitída nákazlivá?

 • Nie, táto dermatitída nie je nákazlivá, ale aby sa zabránilo spájaniu sekundárnej infekcie, musí sa odobrať šupka na mykologické vyšetrenie.

2) Je kontaktná dermatitída prenášaná dedičstvom?

 • Zo všetkej dermatitídy spôsobenej vonkajšími faktormi sa môže dediť len alergická dermatitída.

3) Je možné znova použiť dráždivý faktor (reťaze, pás s prackou, krúžky), ktorý spôsobil dermatitídu po normalizácii stavu kože?

 • Kontaktná dermatitída sa bude opakovať takmer vždy, keď príde do kontaktu s podráždeným faktorom.

4) Môže sa kontaktná dermatitída vyvinúť na systémové alergické ochorenie, ako je bronchial astma?

 • Nie, nemôže, len atopická dermatitída rastie do bronchiálnej astmy.