Hlavná

Bradavice

Akné okolo úst

Nie je nič viac nepríjemné ako pupienky na tvári. A keď vylejú von a okolo úst - nie je to len urážlivé a škaredé, je tiež veľmi bolestivé, pretože okolo úst sa sústreďuje veľa nervových zakončení. A ak sa choroba nemôže rýchlo vylúčiť, môže to mať za následok všeobecné oslabenie tela, depresiu a ďalšie sprievodné ochorenia.

Foto 1: Rýchlosť zbavenia sa akné závisí predovšetkým od dôvodu ich výskytu a správne zvoleného schémy liečby. Zdroj: flickr (Pasha Mek).

Príčiny akné

Začnime, vyrážky okolo úst môžu byť dva typy: infekčné a neinfekčné. S infekčným je všetko jasné: príčinou ich výskytu je infekcia kože jedným alebo iným typom vírusu, hubou, iným mikroorganizmom (herpes, demodikóza atď.). Preto sa liečba zameriava na zničenie pôvodcu ochorenia.

V prípade neinfekčných vyrážok je situácia o niečo komplikovanejšia. Ide o to, že lekári nepoznajú presnú príčinu ich výskytu až doteraz. Existujú samozrejme faktory prispievajúce k rozvoju ochorenia kože. To sú však len faktory, nie samotná príčina.

Medzi neinfekčné, nasledujúce typy vyrážok:

 • single akné okolo úst, niekedy pustulózna (tam sú v rozpore s mazových žliaz v koži s rozšírené póry, ktoré sa veľmi rýchlo stali upchaté a zapálené v nepriaznivých podmienkach);
 • skupinové pustulózne zóny, vodnaté symetrické erupcie;
 • oblasti červenej alebo ružovej zdrsnenej kože.

Posledné dva typy vyrážok sú charakteristické pre periorálnu dermatitídu. Niekedy sa javí ako sprievodná choroba - po dlhodobej liečbe iných chorôb s hormonálnymi liekmi. Niekedy - ako nezávislé ochorenie. V oboch prípadoch nie sú presné príčiny výskytu vedy známe.

Ale to, čo negatívne ovplyvňuje stav kože pri tejto chorobe, môžeme pomenovať:

 • dlhodobé užívanie hormonálnych kontraceptív, hormonálnych liekov, hormonálnych krémov a masti, ktoré viedli k porušeniu hormonálneho zázemia;
 • nervový stres;
 • narušenie gastrointestinálneho traktu;
 • fluoridová zubná pasta;
 • alergie;
 • nepriaznivé počasie;
 • zníženie vlastnej imunity.

Dôležité! Všetky tieto faktory môžu len vyvolať vývoj ochorenia. Skutočný dôvod je stále vo vnútorných problémoch tela.

Akné u žien

Pokiaľ ide o ženy, trpia vyrážkami oveľa častejšie ako muži. Najčastejšou príčinou tohto problému u žien sú hormonálne poruchy (vrátane zmien v hormonálnom pozadí počas tehotenstva, po pôrode, v kritických dňoch) a seborea.

Ďalším faktorom, ktorý často určuje všeobecný stav ženskej kože, je kozmetika. Nízka kvalita kozmetiky môže spôsobiť veľa problémov pre jemnú jemnú pleť dievčaťa.

Venujte pozornosť! Skupiny akné nad horným okrajom môžu tiež naznačovať problémy v práci srdca!

Akné u mužov

U mužov sa väčšina pupienkov okolo úst objavuje z dvoch dôvodov:

 • Porušenie žalúdka, pečene, pankreasu a čriev.
 • Hormóny (nadbytok alebo nedostatok týchto alebo iných hormónov).
Fotografia 2: Vzhľadom na to, že koža mužov je silnejší a hrubší, je menej citlivý na vírusovú infekciu, vystavenie nepriaznivé životné prostredie a oveľa ľahšie liečiť, ak sa vyskytne problém. Zdroj: flickr (Eugene Evehealth).

"Prvá pomoc" s výskytom pupienok okolo úst

 • Prvá vec, ktorú musíte urobiť, keď sa stretnete s problémom, je upustenie všetkých druhov kozmetiky, kým neuvidíte, čo spôsobilo vyrážku.
 • Hormonálne lieky, dokonca aj tie, ktoré predpísal lekár, by mali byť vylúčené aj predtým, ako sa určí príčina vyrážky.
 • No tretí, veľmi dôležitý krok je normalizácia potravín. Zastavte fajčenie, pijte alkohol, jesť vyprážané, mastné, korenené jedlo.

Dokončenie týchto preventívnych opatrení - Starostlivosť o pleť odvar z byliniek (postupnosti, harmanček je veľmi dobrá čistá a upokojiť zapálené miesta), trenie príslušných častí lastovičník šťavy.

Pamätajte, že niekedy to stačí na to, aby ste povedali pieseň "Zbohom pre dobro".

Ak "prvá pomoc" nepomôže, musíte kontaktovať špecialistov.

Liečba homeopatie

Homeopatické lieky sú dobré, pretože umožňujú eliminovať nielen výskyt choroby, ale aj vnútorné poruchy normalizujúce všetky procesy vitálnej činnosti organizmu. Pomáhajú aj tam, kde sú tradičné lieky bezmocné, napríklad s mnohými zanedbávanými chronickými chorobami. Princíp homeopatie je liečiť podobne, ale dávkuje. Takéto liečenie kožných vyrážok poskytuje stabilný výsledok bez relapsov.

Dôležité! Príjem homeopatických liekov má nielen za cieľ liečiť, ale aj čistí telo toxínov, zvyšuje vitalitu, znižuje nadváhu, normalizuje metabolizmus.

Všeobecné zásady liečby homeopatie pri vyrážkach okolo úst sú nasledovné:

Prvá fáza

Zvýšte odolnosť tela, posilňujte imunitu (v tomto prípade komplexné lieky fungujú dobre Mucosa compositum, Echinacea compositum, Edas 308. Aj homeopati predpisujú v tomto štádiu lieky, ktoré prispievajú k celkovému čisteniu tela, odstráneniu toxínov. Napríklad, Filtrum-Sti (Filtrum-STI). Takéto lieky sa tiež nazývajú ústavné. Pripravujú telo tak, aby priamo ovplyvňovalo problematické oblasti pokožky, posilňovalo telo, vyčistilo ho a malo protizápalový účinok.

Druhá fáza

Je potrebné, aby príčiny vyrážok okolo úst boli porušením činnosti čreva, konečníka alebo vírusov a mikróbov. V prípade porúch v gastrointestinálnom trakte sú predpísané prípravky Gastro-gran, Hole-gran. Ak príčiny akné sú v rozpore s endokrinným systémom, potom musíte urobiť schému označenú lekárom, Gormel CH, Hormel C. Pre poruchy v reprodukčnom systéme - Ovarium compositum.

Tretia etapa

V skutočnosti pomôžte zapálenej pokožke vyrážkami.

síra 6C (síra) a Antimonium Crudum 12C (antimonium curdum) - výborne eliminuje absces a nodulárnu vyrážku.

Silicea (Silicea) pomáha pri ťažkých formách zápalu, čo má za následok jazvy a jazvy.

K dispozícii je aj univerzálny nástroj gél Traumeel C, pozostáva zo 14 komponentov. Liek má protizápalový, analgetický, antiseptický a hojivý účinok a často sa používa na prevenciu výskytu vyrážok na koži ako kozmetiky.

Paušálne pupienky okolo úst

Periorálna dermatitída - zápalové kožné okolo krívačky, ktorá spôsobuje tvorbu malých pupienkov na brade, v nosoústnych záhyboch, na krídlach nosa, a to najmä nepríjemných okolností a na spánkoch, nos, horných aj dolných viečok.

Nie všetci špecialisti pripúšťajú, že ide o nezávislú chorobu. Nájdete rôzne mená pre túto chorobu: periorálna dermatitídu, steroid periorálna dermatitída, rosacea je zvláštny prípad, a niektoré z nich - kombinovať ich s seboroická alebo atopickej dermatitídy.

V zásade táto choroba postihuje dievčatá vo veku 18 rokov a ženy vo fertilnom veku. Oveľa menej často táto choroba postihuje mužov a deti.

Príčina tohto ochorenia je stále neznáma.

Príčiny dermatitídy sa znižujú na oslabenie ochranných funkcií pokožky pod vplyvom nepriaznivých faktorov, vonkajších aj vnútorných.

Aké sú periorálne pupienky?

Symetrické vyrážky sú malé uzliny naplnené kvapalinou, samostatne stojace alebo v niekoľkých skupinách niekoľkých kusov, ktoré môžu byť podráždené a to pripomína akné (akné).

Pri periorálnej dermatitíde vyrážky majú drsný povrch, môže sa zdať mierne svrbenie, odlupovanie a pocit tesnosti kože - tieto symptómy sa líšia od prejavov akné a rosacey (rosacea).

Priamo okolo červeného okraja pier (okraj je približne 3 až 5 mm široký), pokožka zostáva nedotknutá, čo je diagnostický príznak, ktorý rozlišuje periorálnu dermatitídu od herpesu.

Ak sa doba nekladie správnu diagnózu a začať správne liečiť, choroba postupuje a môže sa šíriť do nových oblastí na koži, bude komplikovať situáciu, je nutné navštíviť dermatológa naviac tiež očného lekára.

Prečo sa okolo úst objavujú pupienky?

Príčiny výskytu vyrážok v blízkosti úst sú niekoľko:

 • hormonálne zlyhanie, choroby reprodukčného systému u žien - najčastejšou príčinou;
 • používanie hormonálnych liekov, obsahujúceho hydrokortizón alebo prednizolón, na liečenie iných dermatologických ochorení, ako sú ekzém, neurodermatitída a podobne;
 • antikoncepčné použitie na hormonálnej báze;
 • použitie zubnej pasty s fluoridom, môže vyvolať chorobu;
 • aktívne používanie čistiacich a iných kozmetických prípravkov, väčšina kože trpí základovými krémami;
 • vplyv nepriaznivých vplyvov počasia, ako je silný vietor a predĺžené priame ožarovanie ultrafialovým žiarením;
 • alergický bakteriálny účinok konvenčných saprofytov, dochádza k poklesu celkovej rezistencie organizmu. (Saprofyty sú mikroskopické roztoče, ktoré žijú v horných vrstvách našej kože a živia sa jej mŕtvymi časticami a mazu);
 • choroby tráviaceho systému, a imunita priamo závisí od stavu tohto systému;
 • prítomnosť chronickej infekčnej choroby;
 • zníženie imunitného stavu.

Najčastejšie je periorálna dermatitída spojená s liečbou iných kožných ochorení v dôsledku dlhodobého užívania hormonálnych mastí a krémov. Zdá sa, že je to najlepší druh liečby, pretože tieto lieky rýchlo odstraňujú zápaly a svrbenie pokožky.

A potom sa vytvorí bludný kruh! Zároveň sa tieto látky tiež pokúšajú liečiť periorálnu dermatitídu a dokonca dosiahnuť určité zlepšenie, ale hneď ako sa zastaví takzvaná liečba, okamžite sa zhorší. Z tohto dôvodu je potrebné podstúpiť vyšetrenie u dermatologa a stanoviť správnu diagnózu.

Za akých okolností je potrebné okamžite požiadať o pomoc špecialistu?

Je pravda, že signalizuje, že existujú vážne problémy s vnútornými orgánmi a problémy v endokrinnom systéme.

V podstate táto choroba spôsobuje psychické nepohodlie, človek zažíva stály stres kvôli jeho vzhľadu a to mu dáva veľa problémov.

Ale keď nezávislé liečenie neprinesie očakávaný výsledok a ochorenie sa zhoršuje:

 • existujú abscesy a sekundárna infekcia sa spája;
 • choroba sa rozšíri do nových oblastí pokožky, vyrážky rastú a spájajú sa;
 • vyrážky ovplyvňujú dolné a horné viečka, hrozí nebezpečenstvo oftalmologických ochorení.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite konzultovať dermatológov a oftalmológov. Ak zdržujete návštevu lekára, môžete vynechať drahocenný čas a potom liečba môže byť dlhšia, ako by mohla byť včasná liečba. A pigmentácia škvrny, ktoré sa tvoria na mieste vyrážok, ak nie sú vyliečené v čase, môže spôsobiť problémy, rovnako ako samotná dermatitída.

liečba

A tiež dodržiavať diéta, okrem podráždenia žalúdka a čriev.

Bude potrebné obmedziť spotrebu: všetkých kyslých, ostrých, slaných, korenených potravín a silného čaju, kávy a alkoholických nápojov, ktoré spôsobujú krvácanie do tváre.

Po určení príčiny ochorenia lekár neodporučí používať kozmetické prípravky, syntetické čistiace prostriedky a zubné pasty obsahujúce fluorid. Bude tiež potrebné prestať používať hormonálne lieky na vonkajšie použitie.

Moderné liečebné metódy na liečbu periorálnej dermatitídy sú založené na aplikácii antibiotiká tetracyklínovej skupiny v tabletách a zvonku vo forme masti a krémov, s týmito antibiotikami, spolu s prípravkami obsahujúcimi imidazol (látka má vplyv na najjednoduchšie mikroorganizmy).

V prípade alergickej senzibilizácie je potrebné urobiť antihistaminiká, ako je claritin, erius a podobne.

Je potrebné dbať na zvyšovanie imunity. Odporúča sa užívať vitamíny:

Všetky lieky musia byť predpísané lekárom! Len odborník môže podľa výsledkov prieskumu určiť vhodný prostriedok a zvoliť správnu dávku.

Samoliečenie antibiotikami môže spôsobiť vážne poškodenie tela.

Pri používaní krémov a mastí s obsahom antibiotika tetracyklínu skupina by mala brať do úvahy fotosenzibilizačním (zvyšuje citlivosť) účinok týchto liekov a vždy používať ľahký ochranný krém SPF 30 - 60. V opačnom prípade trvalej tmavé škvrny sa môžu objaviť na koži.

Dobrý výsledok ukazuje použitie fyzioterapeutických postupov. V poslednom štádiu liečby sa dá dosiahnuť dobrý účinok pomocou kryomasy, snehu z kyseliny uhličitej.

A na odstránenie vaskulárnej siete vytvorenej na mieste vyrážky môžete vykonať niekoľko sedení elektrolýzy.

Ak nie je možnosť používať lieky, potom sa môžete obrátiť na ľudové metódy liečby. Pre malé deti je najlepšou voľbou liečba bylinami. A môžete úspešne kombinovať obe metódy liečby.

Po prvých príznakoch periorálnej dermatitídy je potrebné odstrániť zápalové javy a to sa dá urobiť pomocou vody.

Môžete si ich pripraviť z vývaru z obilnín, limetky, harmančeka a pelyňového dreva. Je veľmi efektívne vymazávať každý deň boľavé škvrny s odvarom nechtových kvetov, ľubovník bodkovaný, kolínska a ryšavka.

Môžete použiť vývar z bylín nielen pre vonkajšie použitie, ale tiež ich vnútri. Za týmto účelom bude veľmi užitočná odvarovávačka pripravená z koreňa elecampanu, šalviových šalievok, kvety tečacej svätojánskej a harmančeka (chemikálie). Vezmite, že tento vývar by mal byť 1 pohár dovnútra, 3 krát denne.

S včasným prístupom k špecialistovi nie je liečba periorálnej dermatitídy zvlášť ťažká. Táto choroba sama osebe nespôsobuje žiadne vážne následky pre telo. Existuje šanca na úplné zotavenie. Iba je potrebné ukázať trpezlivosť a vytrvalosť. Dôsledne dodržujte odporúčania lekára a snažte sa udržať šetriacu stravu. Predpokladá sa, že recidíva sa nemôže báť, že sa to stane veľmi zriedkavo.

Čo robiť, ak sú okolo úst ústa

Ak ľudia s pupienkami na tvári, v podstate prinajmenšom vo všeobecnosti predstavujú, ako bojovať, potom vyrážky v blízkosti úst často tvoria neúspech.

Sú odlišné od bežného akné a obvyklé prostriedky v takýchto prípadoch neprinášajú znateľný výsledok.

Prečo sa objavujú vyrážky okolo úst (alebo v periorálnej oblasti, ak hovoríte jazykom lekára) a ako sa ich zbaviť?

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

dôvody

Akné sa môže usadiť v ktorejkoľvek časti ľudského tela. Najčastejšie musia čeliť tváre.

Ale ak vyrážky masívne pokryté oblasti okolo úst, zatiaľ čo v iných oblastiach tváre akné nie je, potom to môže byť otázka periorálnej dermatitídy.

Tento stav má svoje vlastné vlastnosti v porovnaní s akné, ktoré sa týkajú oboch príznakov a príčin vzniku.

Mimochodom, príčina pupienkov v blízkosti úst nie je úplne pochopená.

Dlhodobé pozorovania ľudí, ktorí zažili skúsenosti z prvej ruky s periorálnou dermatitídou, umožnili vytvoriť určité prepojenia medzi provokujúcim faktorom a objavením sa vyrážky.

Takže sa zistilo, že zvyčajne sa objavujú pupienky okolo úst po:

 • aplikácia hormonálnych masti alebo krémov (zvyčajne s prednizolónom alebo hydrokortizonom);
 • používanie nového prostriedku dekoračnej kozmetiky;
 • nepriaznivé vonkajšie vplyvy (vietor, mráz, intenzívne slnečné žiarenie);
 • používanie fluoridovej zubnej pasty;
 • aktívna reprodukcia mikroorganizmov na koži;
 • hormonálne poruchy alebo na pozadí hormonálnych výbuchov;
 • prenosná infekčná choroba;
 • prijímanie perorálnych kontraceptív.

Žiadny z faktorov nemožno považovať za skutočnú príčinu periorálnej dermatitídy, slúži len ako dôvod na takúto reakciu tela.

Najčastejšie sa tento stav vyskytuje u žien, zatiaľ čo u mužov a detí je periorálna dermatitída raritou.

Ale vyrážky okolo úst môžu byť spôsobené úplne inými dôvodmi.

ženy

Akné u žien sa môžu objaviť v dôsledku hormonálnych výkyvov spôsobených fázami menštruačného cyklu alebo špecifických ochorení.

Foto: vyrážky na brade

V tomto prípade sa najčastejšie objavujú vyrážky na brade a na čele.

Na rozdiel od periorálnej dermatitídy sú hormonálne pupienky väčšie a nie sú umiestnené v skupinách, ale samostatne.

Lokalizačná zóna nie je vždy striktne sledovaná, to znamená, že sa nachádzajú nielen okolo pery, ale aj na čele, lícniciach a tvárach.

deti

U detí sa periorálna dermatitída prakticky nenašla.

Ale vzhľadom k tomu, že koža dieťaťa citlivejšia než v mladšom veku, mal by poznať všetky možné faktory, ktoré môžu hrať úlohu pri tvorbe akné, vrátane ústí kruhu.

A sú tieto:

 • znečistenia. Dieťa sa často môže dotýkať brady a oblasti pod nosom so špinavými rukami, čo povedie k vzniku akné. Zvyčajne tieto vyrážky rýchlo odchádzajú s hygienou;
 • agresívne vplyvy prostredia: silný vietor, chlad, nadmerné slnečné svetlo. Zabrániť im pomôže špeciálnym ochranným prostriedkom a ľahko sa zbaviť pomocou krémov, ako sú deti alebo Bepanten;
 • hmyz. Zjavenie pryshchiki v tomto prípade je sprevádzané buď svrbenie alebo bolesť.
 • Infekčné ochorenie môže spôsobiť aj vyrážku v oblasti úst. Ale zvyčajne s touto podmienkou existujú ďalšie príznaky - slabosť, horúčka, bolesti hlavy alebo bolesti svalov.

Foto: vyrážka na tvári dieťaťa

U dospievajúcich dievčat je periorálna dermatitída možná, rovnako ako u dospelých.

V tomto prípade je dôležité rozlišovať ju od mladistvej akné.

Foto: hnisavé pupienky na brade dospievajúcej

Zvyčajne sú dospievajúce pimples biele a výrazne nad kožou.

U mužov

U mužov sa pupienky okolo úst môžu objaviť z vlastných dôvodov.

 • Toto je aj hormonálne zlyhanie. Ale ak sú ženy najčastejšie pravidelné vyrážky spojené s menštruačným cyklom, potom sú muži zvyčajne znakom hormonálnych porúch a vyžadujú konzultáciu lekára.
 • Konštantné nervové napätie a emocionálne výbuchy tiež spôsobujú akné.
 • Nesprávna strava, Súčasné ochorenia tráviaceho systému môžu tiež spôsobiť vyrážku v blízkosti úst.
 • Jedným z dôvodov je nesprávne holenie, zlý alebo zarovnaný stroj, nevhodný nástroj pre tento postup.

Čím presnejšia je príčina tvorby pupienkov okolo úst, tým je možné vybrať účinnejšiu liečbu a tiež vylúčiť vplyv tohto faktora v budúcnosti.

Video: "Rosacea a periorálna dermatitída - jedna a tá istá alebo dve rôzne choroby"

Typy zápalu

Existuje niekoľko chorôb, ktoré sú charakterizované erupciami v periorálnej oblasti:

 • růžovka, alebo rosacea;
 • opar - pupienky majú vodnatý obsah a zvyčajne sa nachádzajú nielen na koži okolo pier, ale aj na slizniciach;

Foto: prejav herpie

 • periorálna dermatitída - Niektorí lekári domnievajú, ako osobitný prípad rosacei, pretože symptómy týchto ochorení sú podobné, ale väčšina stále považuje periorálna dermatitídu oddelene.

príznaky

Periférna dermatitída sa vyznačuje nasledujúcimi prejavmi:

Foto: začervenanie a zápal okolo pier

 • pokožka okolo pier je zapálená, čo dokazujú ich sčervenanie a podráždenie;
 • na tomto pozadí sa objavujú malé pupienky vo veľkých počtoch;
 • Vyrážky sú usporiadané v skupinách, keď sú bližšie k sebe, keď sú v určitej vzdialenosti;
 • novovzniknuté pupienky sú červené;
 • niekedy zapálené škvrny začnú odlupovať, čo spôsobí, že človek cíti svrbenie alebo pálenie.

V mieste zapálených oblastí na koži sa následne vytvárajú pigmentové škvrny, ktoré dlho prebiehajú a narušujú estetickosť pokožky.

Preto sa má liečba začať čo najskôr.

Periorálna dermatitída môže byť dvoch typov:

Infekčná dermatitída

Infekčná dermatitída sa stáva, keď patogénne mikroorganizmy prenikajú do poškodenej kože.

Vedci zistili, že ide o infekciu, ktorá sa stáva komplikáciou dermatitídy a nie je to na pozadí infikovanej kože.

Najčastejšie je periorálna dermatitída spojená s demodekózou.

Demodex je mikroskopický kliešť, ktorý žije v mazových žľazách. Nájde ho absolútne zdravá osoba. Ale za priaznivých podmienok sa aktivuje.

Foto: purulentné pupienky okolo úst môžu naznačovať prítomnosť demodectic

O patologické zvýšenie populácie tohto roztoča naznačujú hnisu pupienky v miestach začervenané a zapálené kožu, rovnako ako vážne svrbenie, čo zvyšuje po umývaní.

Pre presnú diagnostiku demodikózy sú však potrebné laboratórne testy.

Ďalšou komplikáciou periorálnej dermatitídy môže byť stafylokoková a streptokoková infekcia.

Nazýva sa impetigo.

Vznikajúce vodnaté pupienky majú hnisavý obsah. Bez špeciálnej liečby, ktorú určí lekár, v tomto prípade nemôže urobiť.

neinfekčné

Neinfekčná dermatitída má vzhľad malých červených vyrážok. Jedná sa o jednoduchší prípad, ktorý nie je tak nebezpečný pre zdravie.

Je však potrebné zaobchádzať s tým, pretože:

 • existuje riziko bakteriálnej infekcie;
 • bez liečby môže tento stav pokožky pretrvávať niekoľko mesiacov so zvýšeným príznakom (zápal, podráždenie, olupovanie, svrbenie).

Liečba pupienok okolo úst

Ako sa vysporiadať s periorálnym akné?

Je nevyhnutné, aby sa návšteva lekára nezdržiavala.

Fotografia: ak sa v blízkosti úst nachádzajú vyrážky, poraďte sa s lekárom

Ale kým sa nedostanete na recepciu, môžete urobiť niečo sami. Ide o takzvaný princíp "nulovej terapie", tj odstránenie možných faktorov, ktoré ovplyvnili vývoj ochorenia.

Prestaňte, kým situácia nevyprchá, od:

 • dekoratívna kozmetika, najmä v oblasti zapálenej kože a vyrážok;
 • krémy a iné výrobky na starostlivosť o pokožku;
 • zubnú pastu na fluór, nahraďte ju zubnou pastou vyrobenou na základe prírodných zložiek a neobsahuje fluoridové prísady;
 • hormonálne prípravky, ak je (to zahŕňa masť, krém, prášok) prijať, ak je to nutné príjem týchto liekov, poraďte sa so svojím lekárom, možnosť ich nahradenie;
 • dodržiavajte dôkladnú hygienu, umyte tvár najmenej 2 krát denne teplou vodou, snažte sa počas dňa počas dňa nepokojovať pokožkou tváre rukami;
 • chrániť pokožku pred účinkami nepriaznivých klimatických faktorov (vietor, mráz, slnečné svetlo);
 • choďte do stravy s odmietaním mastných, pikantných, slaných, údených jedál.

Je veľmi dôležité, aby sa vyhnúť vyrážke. V tomto prípade môže byť zavedená infekcia a stav pokožky sa zhorší.

liečenie

Liečba liekov je predpísaná lekárom.

Foto: komplex vitamínov je predpísaný na liečbu

Vo svojej definícii bude vychádzať z individuálnych charakteristík priebehu ochorenia u konkrétneho pacienta, štádia dermatitídy, prítomnosti infekčnej zložky.

Najčastejšie sú určené na liečbu.

 • antibakteriálne prípravky na vonkajšie a vnútorné použitie.
 • antihistaminiká prípravky: Claritin, Erius, Desal a ďalšie.
 • Vitamíny. Typicky lekári predpisujú vitamín B6, askorutín, kyselinu listovú a kyselinu nikotínovú. Môže byť tiež predpísaný komplexný prípravok.
 • Protizápalové a antiseptické masti, ktoré majú pomocný terapeutický účinok (kožný uzáver, Boroplus, streptokidová masť atď.).

Z procedúr možno určiť kryomasáž alebo elektrolýzne sedenia v oblastiach s ostrou manifestovanou cievnou sieťou.

antibiotiká

Najčastejšie je liečba periorálnej dermatitídy založená na použití antibakteriálnych liekov:

Foto: antibiotiká na vonkajšiu liečbu určujú metronidazol

 • miestnej akcie - táto antibakteriálna masť, sú určené na prvom mieste, najúčinnejšie sú metronidazol a erytromycín;
 • akcie systému - Výhodné lieky tetracyklínu skupiny (tetracyklín, doxycyklín) a makrolidy (erytromycín, klaritromycín), ich príjem je zvyčajne sprevádzané lieky imidazol báze (napr., Trichopolum).

Počkajte na rýchlu úľavu, bohužiaľ, nestojí za to.

Na začiatku liečby zvyčajne prichádza fáza exacerbácie, ktorá sa vyznačuje zvýšenou vyrážkou.

 • Ale potom po 2 až 4 týždňoch začne klesať závažnosť všetkých symptómov.

Ako liečiť červené pupienky na hlave? Zistite si tu.

 • Po približne 10-12 týždňoch liečby možno povedať o úplnej liečbe.

Relapsy ochorenia sa zvyčajne nevyskytujú, takže liečba sa môže považovať za kompletnú.

Doma

Aj doma môžete pomôcť zmierniť príznaky.

Účinným v tomto prípade bude:

Fotografie: bylinné liečivé byliny môžu byť použité na trenie vyrážok

 • pleťové vody s bylinnými odvarmi (harmanček, šalvia, ľubovník bodkovaný, nechtík, obraty). Môžu byť použité ako vo forme obkladov, tak aj v podobe obkladov.
 • vymazanie zapálených častív 1% roztoku kyseliny boritej;
 • čaj z liečivých rastlín. Mix šalvia, ľubovník bodkovaný, elecampane a harmanček v rovnakom pomere. Brew 1 polievková lyžica. l. miešajte s pohárom vriacej vody a nechajte ju variť. Vezmite pohár trikrát denne. Denná časť môže byť trvalá v termose, takže odvar je vždy po ruke;
 • pleťové vody s morskou soľou. Je potrebné pripraviť soľný roztok v množstve 1 lyžička. l. do pohára prevarenej vody. Dvakrát denne urobte 5 minútové kompresie na postihnutých miestach. Ak však dôjde k poškodeniu kože (rany, praskliny), potom táto metóda nebude fungovať.

Zvyčajne tieto recepty nie sú v rozpore s hlavnou liečbou, ale je lepšie konzultovať s lekárom o možnosti ich použitia.

prevencia

Keďže príčiny vyrážok okolo pier nie sú presne stanovené, potom je zbytočné hovoriť o špecifickej profylaxii.

Malo by to byť:

 • Nezabudnite na potrebnú hygienu, čo najmenšie sa dotýkajte svojej tváre rukami;
 • sledovať stravu a stav vášho zdravia budú užitočné pri prevencii chorôb;
 • Posilniť imunitu, podporiť ju v mimosezóne;
 • keď sa objavia nejaké nezrozumiteľné vyrážky, nezapojujte sa na samoliečbu, ale kontaktujte špecialistu.

Otázky a odpovede

Ako vyzerajú?

Foto: periorálna dermatitída

Zvyčajne vyrážky okolo úst predstavujú červené hrbole.

 • Tento dojem sa vyskytuje, pretože pupienky sú umiestnené na pozadí oblasti zapálených kože. Samotné pupienky sú malé, keď tesne vedľa seba vytvárajú pocit drsnej kože.
 • Zvláštnosť vyrážok s periorálnou dermatitídou sa stáva zvláštnym prstencom zdravého pokožky priamo okolo pier. Šírka tohto čistého okraja je niekoľko milimetrov. Ak sa pupienky a tu, potom v jedinej verzii.
 • Vyrážka sa môže rozšíriť na celú bradu a vystúpiť do chrámov, ale to sa nestane okamžite. Nevytvára fyzické nepríjemné pocity, ale samozrejme zhoršuje vzhľad.

Kedy navštíviť lekára

Odporúča sa navštíviť lekára čo najskôr.

Návšteva sa stáva nevyhnutnosťou, ak:

 • množstvo vyrážok rastie alebo zostane rovnaké napriek všetkým vašim činnostiam;
 • nemôžete robiť bez dekoračnej kozmetiky dlhú dobu;
 • musíte sa rýchlo zbaviť vyrážok;
 • ak sa pokožka v oblastiach vyrážky začala odlupovať alebo boli hnisavé pupienky.

Z toho, čo sa objavuje u dojčiat

Hlavné príčiny vyrážok u úst detí sú nasledovné:

Foto: vyrážka na tvári dieťaťa

 • hryzenie, čo je často sprevádzané zvýšeným slinením. Ak dieťa nasáva bradavku, rodičia nájdu vyrážku len v periorálnej zóne. Podobné pupienky prechádzajú pomerne rýchlo, ak rodičia zabezpečia čistotu tejto oblasti (stačí otrieť bavlneným kotúčom navlhčeným vo vriacej vode). Ak je to potrebné, môžete plochy zmazať s vyrážkou detského krému;
 • alergická reakcia. Ústna zóna nie je najbežnejším miestom alergickej vyrážky, ale môže sa tu tiež objaviť. Obvykle to nebude jediné miesto s pupienkami. Môžu sa nachádzať na lícach, na krku, na záhyboch kože, na bruchu.

Ako liečiť počas tehotenstva

V tehotenstve je možné vyskúšať domáce metódy liečby: pleťové vody z odvarov bylín; soľným roztokom, stieraním slabým roztokom kyseliny boritej.

Ale je lepšie kontaktovať špecialistu, ktorý si môže zvoliť najefektívnejší a najbezpečnejší spôsob liečby.

Akné okolo úst, aj keď pomaly, ale sú liečené, takže sa nemusíte panikať, keď sa objavia.

Pomáha Regetzin s akné? Zistite si tu.

Prečo sa okolo bradavky objavujú pupienky? Čítajte ďalej.

Ale budete musieť byť trpezlivý a vytrvalý, aby ste sa ich úplne zbavili.

Akné okolo úst: ako sa ich zbaviť

Periorálna dermatitída, akné okolo úst môže byť prejavom obvyklých akné pupienky, ale ak je sústredená v oblasti úst a v ďalších oblastiach nie sú ľudia, môže sa jednať o miesto, kde sa periorálna dermatitída. Lekárske označenie "periorálne" doslovne znamená "okolo úst".

Ako vyzerá akné s periorálnou dermatitídou

Najčastejšie pupienky okolo úst sú ako červenkasté hrbole. Zvyčajne sú malé, ale vizuálne sa zdajú viac, pretože sa okolo nich stáva ten istý červenkastý alebo ružový odtieň. Niekedy sú pupienky umiestnené tak blízko k sebe, že celá koža v ústach sa stáva hrubým na dotyk. Červené pupienky okolo úst sa môžu rozšíriť na oblasť brady a dokonca sa dostať do chrámov. Charakteristickým rysom vzhľadu a umiestnenie pupienky s periorálna dermatitídy je akné, ktoré u tohto ochorenia, zvyčajne nepestujú na okraji pier, tvoriace akúsi blednúť okolo "kruhu". Ak sú na peru pery vyrážky, potom sú častejšie ako jeden znak alebo sú oveľa menšie.

Malé pupienky okolo úst sa zvyčajne nelíšia v bolesti a nespôsobujú hmatateľné fyzické nepríjemnosti, ktoré spôsobujú nepríjemné pocity skôr estetické a psychologické.

Prečo sú okolo mojich úst pupínky

Avšak, ak taký vyrážka tendenciu rásť a šírenie, javí zápal, hnis pupienky okolo úst, potom sa človek trpiaci periorálna dermatitídy sa môžu cítiť v ústach ochabnutú svrbenie a pálenie, rovnako ako pocit zvierania na koži.

Akné okolo úst: dôvod pre vzhľad

Akné okolo úst, spravidla, nespôsobuje veľa poškodenia zdravia, čo je v podstate kozmetická porucha. Moderný lekársky výskum neposkytuje jednohlasnú odpoveď o presných príčinách výskytu pupienkov okolo úst. Niektorí vedci majú tendenciu veriť, že vyrážky okolo úst sú jedným z prejavov iných kožných ochorení (ružovka alebo seboroická dermatitída). Väčšina odborníkov si je istá, že periorálna dermatitída je úplne nezávislé, samostatné ochorenie spojené s patológiou vlasových folikulov.

Akoby neexistovali žiadne, ak sú okolo úst ústa, dôvody na to sú jasne skryté v nejakom poruche organizmu.

Príčiny akné

Hoci otázka vzniku periorálna dermatitídy radov odborníkov neexistuje konsenzus, aj keď boli identifikované a potvrdená radom faktorov, ktoré ovplyvňujú vzhľad červená vyrážka okolo úst, rovnako ako stupeň závažnosti. Ide o:

 1. Používanie kozmetických a lekárskych prostriedkov, vrátane zloženia steroidov (to znamená hormónov). Najčastejšie tieto krémy a masti obsahujú prednizolón alebo hydrokortizón. Často mätúce príznaky periorálnej dermatitídy s alergickou dermatitídou alebo ekzémom sa ľudia pokúšajú liečiť ich hormonálnymi masťmi, a tak nazývajú úplne opačný účinok.
 2. Použitie dekoračnej kozmetiky, ktorá kondenzuje upchatie pórov (napríklad základov), čo vedie k zápalovým procesom na koži. Vyvolávajú výskyt pupienok okolo ústnej a iných kozmetických prípravkov: krém, pleťové vody, odstraňovač make-upu a iné prostriedky na každodenné použitie. Je potrebné poznamenať, že malé škvrny sa môžu objaviť v okolí úst použitím prostriedkov, ktoré obsahujú vazelína, parafín, izopropylmyristát, laurylsulfát sodný, príchute a škorice.
 3. Klimatické zmeny a nepriaznivé poveternostné podmienky ovplyvňujúce ľudskú pokožku (vietor, mráz, priame slnečné svetlo) sa môžu stať jedným z faktorov, ktoré spôsobujú výskyt perorálnej dermatitídy.
 4. Použitie zubnej pasty s fluoridom môže spôsobiť zvýšenie a závažnosť orálnej vyrážky.
 5. Mikroorganizmy (huby a baktérie) žijúce v ľudských vlasových folikuloch môžu tiež významne ovplyvniť závažnosť pupienok okolo úst.
 6. Nestabilita hormonálneho zázemia. Nerovnováha hormónov môže spôsobiť výskyt vyrážok. Napríklad pred menštruáciou. To tiež vysvetľuje, prečo pupínky okolo úst často sa objavujú u žien ako u mužov.

Čo spôsobuje akné

 1. Príjem perorálnych kontraceptív (hormonálne antikoncepčné pilulky) môže spôsobiť hormonálnu nerovnováhu a v dôsledku toho vznik pimples okolo úst.
 2. Používanie liekov obsahujúcich glukokortikoidné hormóny (napr. Inhalátory a spreje).
 3. Choroby endokrinných a nervových systémov, gastrointestinálneho traktu.
 4. Celkové zníženie imunity.

Pokiaľ ide o prevalenciu ochorenia medzi rôznymi skupinami obyvateľstva, hlavnou rizikovou skupinou, ako bolo jasné z vyššie uvedeného, ​​sú ženy.

Kto je ohrozený?

Akné okolo úst človeka sú oveľa menej časté. Vzhľad periorálnej vyrážky u detí je tiež veľmi vzácny. Najčastejšie vzhľad takýchto vyrážok u detí má inú povahu.

Akné okolo úst dieťaťa

Rodičia by mali vedieť, prečo sa najčastejšie objavujú pupienky okolo úst dieťaťa, aby sa nezmieňali s prejavmi periorálnej dermatitídy. Je to niekoľko dôvodov:

 1. Zuby sú rezané. Počas tohto obdobia deti vykazujú zvýšené slinenie a v dôsledku toho sa okolo úst objavujú malé pupienky. Takéto podráždenie kože zvyčajne prechádza po zrezaní zuba. Na zníženie množstva vyrážok je často potrebné nasávať pery dieťaťa mäkkou utierkou a mazať výživnými detskými krémami alebo masťou Bapanten.
 2. Alergia môže tiež spôsobiť výskyt červených pimples okolo úst dieťaťa. Jeho charakteristickým znakom je náhly vzhľad. Ak okrem vyrážky u detí je tu niečo z klasických prejavov alergie (ako je nádcha, časté kýchanie, svrbenie), pôvod alergické vyrážky nemôže byť pochýb. Ak neviete, aké je alergia dieťaťa, mali by ste to ukázať alergistovi, aby identifikoval alergén.
 3. Očkovanie. Pretože reakcia na očkovanie môže byť individuálna, pupínky okolo úst dieťaťa môžu byť tiež dôsledkom reakcie na očkovanie. Toto by malo byť oznámené pediatrovi, a preto vymenoval správnu liečbu na základe povahy vyrážky.
 4. Znečistenie. Niekedy môže byť príčinou periorálnych vyrážok u detí triviálne bahno. V týchto prípadoch mierne dodržujte hygienu tváre a rúk dieťaťa jemne. Takáto vyrážka zvyčajne prechádza po procedúraach čistenia kože.
 5. Poveternostné zmeny a spálenie. Krehká pokožka dieťaťa podlieha vonkajším vplyvom prostredia. Preto je potrebné chrániť pokožku dieťaťa pred takými dráždivými látkami špeciálnymi krémami počasia.
 6. Kŕmenie hmyzom môže byť aj odpoveďou na otázku, prečo sa akné okolo úst objavilo na tvári dieťaťa. V tomto prípade lekári zvyčajne predpisujú antihistaminiká a lieky proti horúčave.
 7. Pri infekčných ochoreniach môže byť vyrážka na tvári dieťaťa lokalizovaná blízko úst, pretože prejavy vyrážok u mnohých detí nie sú špecifické. Hlavným znakom infekčnej choroby, prítomnosť sprievodných symptómov: slabosť, bolesť hlavy, teplota, triaška. V tomto prípade je potrebné dieťa zavolať lekárovi.
 8. Ak žiadny z vyššie uvedených dôvodov nevysvetľuje príznaky výskytu pupienkov okolo úst vášho dieťaťa, možno to stálo za to, že by ste mali dať analýzu parazitom (výkalom a krvi). Keďže imunitný systém dieťaťa ešte nie je úplne vytvorený, jeho telo je najviac náchylné na negatívny vplyv parazitov (najčastejšie červami).

Ako je zrejmé z vyššie uvedeného, ​​perorálna dermatitída vo svojej čistej forme, malé deti zvyčajne netrpia. Najčastejšie sa vyskytuje iba u adolescentov, pretože sú najviac náchylné na kolísanie hormonálneho pozadia. Avšak v prípade adolescentov je dôležité nezamieňať periorálnu dermatitídu s bežnou akné vulgaris lokalizovanou okolo úst. Spravidla s akné sú biele škvrny okolo úst, ktoré nie sú typické pre periorálnu dermatitídu.

Prípady, keď pupienky okolo úst sa majú preukázať špecialistovi

Je potrebné kontaktovať lekára (dermatológ), ak:

 1. Počet a závažnosť pupienkov v okolí úst rastie alebo sa nemení ani v prípade úplného odmietnutia bežných produktov starostlivosti o tvár.
 2. Nemáte príležitosť odmietnuť používanie kozmetiky dlhú dobu.
 3. Máte naliehavú potrebu zbaviť sa prejavov periorálnej dermatitídy čo najskôr (rýchlejšie ako mesiac).
 4. Ak na tvári došlo k závažným zápalom, hnisavé pupienky okolo úst alebo koža začali byť silne odlúpnuté.

Akné okolo úst: liečba a prevencia

Zvyčajne liečba pupienok okolo úst, dokonca aj so zápalom, prechádza bez hospitalizácie. Avšak jeden by mal brať vážne odporúčania lekára a vykonať komplexnú liečbu. Po prvé, budete musieť opustiť použitú kozmetiku (dekoratívnu a nielen), najmä zo steroidných krémov.

Starostlivosť o tvár doma (video)

Malo by sa pamätať na to, že zastavenie používania hormonálneho krému môže spôsobiť zhoršenie výskytu pupienkov okolo úst alebo dokonca zvýšenie ich počtu. Nie je však potrebné paniky, pretože v priebehu niekoľkých dní by sa mala zlepšiť stav kože. Ak ste liečený glukokortikoidnými hormónmi, mali by ste nahradiť fluoridové zubné pasty aj s inými. Je potrebné chrániť tvár pred priamym slnečným žiarením a vetrom. Uvedené opatrenia sa vzťahujú na tzv. "Nulovú terapiu". Ďalšia liečba akné okolo úst (v prípade potreby) je predpísaná lekárom.

Čo môže predpisovať lekár z akné okolo úst?

Vymenovanie lekára v procese liečenia akné okolo úst bude závisieť od individuálnych charakteristík tela pacienta, ako aj od štádia vývoja ochorenia. Takže liečenie akné okolo úst môže zahŕňať všetky alebo niektoré z nasledujúcich prvkov:

 1. Strava. Je potrebné znížiť alebo úplne odmietnuť konzumáciu alkoholu, kávy, mastných, pikantných, korenených a slaných jedál.
 2. Komplex vitamínov. Najčastejšie v tomto prípade sú určené riboflavín, askorutín, nikotín a kyselina listová, vitamín B6.
 3. Cryomassage s kvapalným dusíkom.
 4. Lieky z imidazolovej skupiny (trichopolum alebo metronidazol). Sú potrebné na posilnenie ochranných vlastností slizníc žalúdka a čriev.
 5. Antibiotiká tetracyklínovej skupiny (vrátane masti a krémy obsahujúce antibiotiká). Presný mechanizmus účinku tetracyklínových antibiotík na akné okolo úst nie je vedcom dosiaľ známy, potvrdzuje sa však pozitívny terapeutický účinok. Liečba antibiotikami zvyčajne netrvá dlhšie ako dva týždne, kým pupienky postupne zmiznú av priebehu dvoch mesiacov môžu dlho alebo niekedy zmiznúť.
 6. Antihistaminiká, tiosíran sodný.
 7. Priebeh psychoterapie. Ako závažný kozmetická vada môže spôsobiť psychoneurotic poruchy (najmä u dospievajúcich a mladých žien) je dôležitým a niekedy hlavným bodom pri liečbe akné okolo úst by mala byť primeraná liečba. Základom preventívnej liečby pupienkov po ústach bude kompetentná liečba všetkých súvisiacich ochorení.

Domáce opravné prostriedky na pupienky okolo úst

Akútny zápal kože v periorálna dermatitída pomôže odstrániť chladiace krémy na infúziách liečivých bylín (harmanček, nechtík lastovičník a či vôbec) alebo jedno percento kyseliny boritej. Tiež, ako metódy domácej liečby, je možné použiť masky lokalít okolo úst, čo môže byť vykonané zmiešaním kanadskej Goldenseal, med a olej bohatý na vitamín E. Ďalšie populárne masky recept: rybí olej zmesi s jemne promolotymi vlašských orechov. Samozrejme, je možné aplikovať také masky z akné okolo úst, iba ak nie je žiadna alergia na výrobky tvoriace masku.

Ako sa zbaviť pupienkov okolo úst?

Hladká, žiarivá, čistá a hladká - ide o takú kožu, ktorá sníva každého zástupcu spravodlivého sexu. Po akné, začervenanie a drsnosť kože spôsobuje veľa problémov, najmä ak sa útok objavil okolo úst - oblasť, ktorá je najviac priťahovaná mužom. Akné okolo úst môže byť prejavom bežného akné, ale ak sa objavia iba v ústach, možno to je známka periorálnej dermatitídy. Je potrebné bojovať s touto chorobou správne a včas. Tak ako sa zbavíš pupienkov okolo úst? Niekoľko spôsobov, ako liečiť túto pohromu - v ďalšom článku!

Akné okolo úst - liečba a prevencia

Akné okolo úst je najčastejšie spájaný s nedostatkom hygieny kože na tomto mieste, zanedbanie použitie kroviny na pery, ale môže byť tiež spôsobená tým, hormonálna nerovnováha a výbere nesprávnych kozmetických prípravkov. Často akné v tejto časti tváre predchádza výskytu čiernych bodiek, ktorý je vyhodnocovaný rôznymi znečistenia potom to bude nakoniec rozpáliť nutne - je to len otázka času. Niekedy sa jednoducho nevšimnú tieto čierne bodky alebo nechcú všimnúť, pretože ich odstránenie je ťažké a bolestivé a zle priebeh konania samo o sebe môže byť dôvodom pre výskyt začervenanie a zápal.

Je zbytočné hovoriť, ako veľmi problémy môžu priniesť presne žene vzhľad zápalu okolo úst, pretože muži pri pohľade na ženské tváre v prvom rade dbať na pery.

S akné okolo úst a možno účinnejšie bojovať proti a snažia sa zabrániť ich vzniku, pretože vedel, sklon tváre do takých problémov. Ak to chcete vykonať, je nutné dôkladne vyčistiť pleť v tejto oblasti, je nutné vyčistiť póry a ihneď odstrániť čierne bodky okolo pier pomocou parné kúpele a ďalšie zariadenia.

Ako sa zbaviť pupienok okolo úst

· Počas dňa, je potrebné sa snažiť čo najmenej dotýkať sa tvár rukami, pretože to je v rukách často akumulovať dostatočne veľký počet baktérií a mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť zápal v citlivú pokožku tváre;

· Mali by ste si umyť tvár dvakrát denne, ale môžete používať len slabé čistiace prostriedky, ktoré neusušujú pokožku;

· Po každom jedlu je potrebné vyčistiť pleť okolo úst vlhkou handričkou alebo čistou handričkou, tak jemne, ako by sme nemali jesť, potraviny častice môžu ešte dostať do kože, čo spôsobuje zápal;

· Všetko príslušenstvo používané na aplikáciu kozmetiky na tvár sa musí pravidelne meniť alebo aspoň umývať mydlovým roztokom;

· Je potrebné zahrnúť do stravy potraviny bohaté na zinok a vitamín B.

Prostriedky na odstránenie pupienkov okolo úst

Existuje mnoho nástrojov, ktoré môžu pomôcť rýchlo a účinne odstrániť akné okolo úst a dnes predstavíme najefektívnejší z nich.

Akné nad horným okrajom: príčiny vzhľadu a spôsoby likvidácie

Akné okolo úst je ochorenie kože, pri ktorom dochádza k zápalovému procesu v epidermis. Ľudia čelia problému v dospievaní av dospelosti.

Možné príčiny pupienok okolo úst

Vyrážky okolo úst do pravej a ľavej - periorálnej dermatitídy. Môžu byť dva typy: infekčné a neinfekčné. Prvá sa vyskytuje, keď sú infikované vírusmi, baktériami, hubami. Druhá má alergickú, hormonálnu etiológiu. Dospelí a deti ochorejú rovnakým spôsobom.

Príčiny infekčnej periorálnej dermatitídy:

 • vírus herpes simplex. Osoba sa nakazí po podchladení alebo znížením imunity. Skupina blistrov s čírou tekutinou môže okamžite skákať na peru. Zacvakli sa tvorbou vredov. Ak sa vám zhorší, vírus sa neustále opakuje;
 • demodekoz - ochorenie spôsobené roztočmi rodu Demodex. To sa prejavuje ako pustulárne erupcie.
 • u detí, pupienky zaútočia na tvár, keď sú infikované rubeolou, osýpkami, kiahňou kiahňou, enterovírusom. Kútik úst je obľúbenou lokalizáciou.

Príčiny neinfekčnej periorálnej dermatitídy:

Alergie. Chemické zložky kozmetiky (rúž, prášok, základy) spôsobujú výskyt pupienkov v periorálnej oblasti. Pleťová voda na umývanie - lacná alebo s trvanlivou životnosťou, vyvoláva vyrážky. Náplasť kože môže najskôr napučať a potom sa objaví vyrážka.

Potravinárske výrobky (citrusy, čokoláda, červené jedlá) u ľudí s individuálnou neznášanlivosťou spôsobujú vyrážku na tvári.

Krémy, masti na báze glukokortikosteroidov (prednizolón, hydrokortizón) vyvolávajú výskyt malých pupienkov.

Prírodné faktory (silný vietor, slnečné lúče, mráz).

Hormonálna nerovnováha. V dospievaní je koža na tvári popraskaná pupienkami. U žien niekoľko dní pred začiatkom menštruácie sa počas tehotenstva v dôsledku hormonálnych zmien v tele objavuje akné.

Perorálne kontraceptíva vyvolávajú vyrážky na tvári. Zbavte sa ich by mali byť pod vedením lekára. Ak máte akné po užití antikoncepcie, okamžite ich prestanete užívať. Konzultujte dermatologa alebo gynekológa s náhradou.

U malého dieťaťa sa problémy vyskytujú pri kŕčoch. Pichliaky v periorálnej zóne sa vylievajú z dôvodu zvýšenej slinenie. Takéto vyrážky sú bez stopy, ak držíte detskú tvár čistú. Na zmiernenie stavu dieťaťa pomôžete ochladiť varenú vodu, detský krém.

U novorodencov sú vyrážky na tvári spojené s materskými hormónmi. Dieťa z matky dostáva svoj prebytok a cirkuluje v krvi. Ovplyvňujú stav kože. Hormonálne akné sa nazýva neonatálne akné. Lokalizujte v oblasti tváre. Odstránenie vyrážky pomôže dodržiavať hygienické pravidlá.

Nielen krásna polovica ľudstva trpí ochorením. Muži tiež musia bojovať s pupienkami. Majú chorobu z dvoch dôvodov:

 • problémy s tráviacim traktom (gastritída, pankreatitída, patológia pečene a čriev);
 • zvýšený alebo znížený počet mužských hormónov.

Typy vyrážky a funkcie lokalizácie

V medicíne sa rozlišujú tieto druhy vyrážok:

 1. Papula - malá nodulka ružovej, je povrchná. Rozmery sa pohybujú od 1 mm do 3 cm v zanedbaných prípadoch. Častejšie sú akné nad horným perom.
 2. Vezikuly sú jednoradové alebo skupinové pupienky bez obsahu až do 1 cm, môžu sa naplniť sivou látkou krvou. Pri vytláčaní sa vytvárajú erózie. Nachádzajú sa na akejkoľvek časti tváre.
 3. Pustula je pupienok s hnisom. Okolo vyrážky je koža červená, existuje nepríjemný pocit svrbenia a pálenia. Typická lokalizácia - akné pod perom, na lícach, bradu.
 4. Blistre sú mrazivé zhutňovanie ružovej farby, ovplyvňuje papilárnu vrstvu epidermy. Pacient sa sťažuje na veľmi intenzívne svrbenie. Vzdelávanie bez liečby prebieha za jeden deň.
 5. Roseola - škvrna ružovej farby, oválna alebo zaoblená s rozmazanými hranicami. Výrazná vlastnosť iných druhov - pri stlačení sa stáva bledá. Môže sa zobrazovať v rôznych oblastiach tváre.
 6. Bugorok - kavitárna formácia leží v subkutánnych vrstvách. Po extrúzii môžu zostať jazvy a jazvy. Pimple je najviac bolestivé pod dolným okrajom.
 7. Uzel - červené škvrny, nemajú dutinu, ležia v dermis. Akné sa nachádza v rohoch úst, na čele, tváre.

Akné vyrážky majú niekoľko typov:

 • komedónov. Vyskytuje sa, keď je upchatý mastným obsahom pórov kože. Vo vzduchu sa tuk oxiduje a biely pupienok sa premenil na čierny bod. Otvorený comedo - korok - pokrýva predný čas v hornej časti. Tento úhor sa ľahko odstráni. K uzavretiu komédia dochádza, keď mastná zástrčka hlboko blokuje póru. Squeeze to nefunguje;
 • nodulárne-cystické erupcie - skupina pupienkov, spojených navzájom fistulóznymi kanálikmi.

Spôsoby liečby

liečenie

Lieky sú predpísané lekárom. Vyrážky okolo úst sa liečia v závislosti od príčiny:

 1. Antibiotická terapia lokálne a systémovo. Používajte masti na báze antibiotika (metronidazol, erytromycín). Vo forme tabliet používajte tetracyklín, doxycyklín.
 2. Antialergické lieky: Claritin, Erius, Tavegil.
 3. Vitamínoterapia (vitamín B6, askorutín, kyselina listová, kyselina nikotínová).
 4. Antiseptiká (ichtyol, zinková masť).
 5. Antivírusové látky sa používajú na boj proti herpesu - herpesviru, zoviraxu.

Povinná lekárska konzultácia v týchto prípadoch:

 • akné začalo odlupovať, svrbenie, bolí, je hnis;
 • na tvári je veľa vyrážok s hnisavým obsahom;
 • musíte sa zbaviť akné v krátkom čase;
 • Vyrážka sa spája s chronickými ochoreniami organizmu a užívajú lieky (hormonálne).

Doma

Tradičná medicína príde k pomoci:

 1. Urobte pleťové vody roztokom harmančeka, šalvia, ľubovníka bodkovaného, ​​nechtíka, šnúry. Kúpiť v lekárni lacnú trávy, aby sa odvar (1 lyžica až 1 polievková lyžica. Vody), utrite postihnutú oblasť niekoľkokrát denne.
 2. Pite čaj s šalvia, ľubovník bodkovaný, harmanček v pomere 1: 1: 1. Zmiešajte 1 polievkovú zmes rastlín na 1 šálku vriacej vody. Trvať na 30-40 minút. Kmeň, jesť 3 krát denne.
 3. Boricová kyselina salicylová pomáha bojovať so zapálenými záplaty.
 4. Komprimuje sa morskou soľou dvakrát denne po dobu 5 minút odstrániť sčervenanie, vyčistiť póry. Namočte malým množstvom vody a nasaďte na nečistotu. Táto metóda je kontraindikovaná v prítomnosti vredov, trhlín.
 5. Vytvorte masku maliny: 3 lyžice bobule na kašu. Masku naneste na 10 minút. Umyte teplou vodou.

Možné komplikácie a starostlivosť o pery

Povrchné malé pupienky prechádzajú bez stopy a hlboké listové škvrny a záhyby. Možné dôsledky:

 • atrofické škvrny. Na pokožke tváre sú pokrčené veľké prvky, ružové s modrastým nádychom. Časom sa stávajú biele;
 • hypo- a hyperpigmentácia kože vo forme svetlých alebo tmavých škvŕn na tvári;
 • pripojenie sekundárnej infekcie (pri čistení sú zaznamenané mikróby). Existujú vodnaté vyrážky s hnisom, sú ošetrené lekárom;
 • Jazvy sú kozmetická chyba, ktorá sa odstráni chirurgicky.

Starostlivosť o pleť:

 1. Použite len osvedčené a zbytočné prostriedky.
 2. Chráňte pery pred poveternostnými vplyvmi (cez noc nechajte mačať vazelínou).
 3. Nedotýkajte sa tváre so špinavými rukami po celý deň.
 4. Zdravá výživa zvyšuje imunitu, predchádza chorobám.
 5. Dodržujte pravidlá hygieny.
 6. Pravidelne používajte antiseptikum na ochranu pred baktériami a vírusmi.

Správna starostlivosť o pleť pomôže vyhnúť sa nepríjemnému problému. Ak sa objaví akné, musíte sa poradiť s lekárom a zistiť príčiny jeho výskytu. Pri rýchlom postupe k liečbe sa môžete vyhnúť nepríjemným následkom.