Hlavná

Ovčie kiahne

Furuncle - príčiny, symptómy a liečba vredov

Dobrý deň, drahí čitatelia!

Dnes budeme uvažovať taký nepríjemný fenomén na koži, ako - furuncle, rovnako ako všetko, čo s nimi súvisí. Takže...

Čo je to varenie?

Furuncle (variť) - pustulárne ochorenie kože, charakterizované akútnym hnisavým a nekrotickým zápalom vlasového folikulu a okolitých spojivových tkanív.

Hlavnou príčinou varu je bakteriálna infekcia, hlavne Staphylococcus aureus, menej casto biela.

furunkulóza - masívna, opakovaná, chronická formácia furuncles.

Miesto vzhľadu furuncle môže byť kdekoľvek okrem chodidiel chodidiel a paliem, ale najčastejšie sa chirída vytvára na zadnej strane krku, predlaktia, pása, zadku, brucha, dolné končatiny. Najviac bolestivé je furuncle v uchu, nosa, tváre a pohlavných orgánov.

Predpoveď pre vredy je pozitívny, avšak komplikácie tohto ochorenia všetci rovnakí tam - trombóz, lymfadenitída, sepsa, teda variť vzdelanie je považovaný za pomerne vážna choroba.

Furunky majú určitú sezónnosť - najčastejšie sa tvoria na jeseň a na jar. Okrem toho lekári poznamenávajú, že najčastejšie sa chiri objavujú u mužov, ale u detí je to zvyčajne rarita.

Vývoj furuncle

Vývoj furuncle môže nastať primárne - na zdravú kožu a opäť, keď vývoj nastane na pozadí iných patologických stavov a chorôb tela, napríklad stafylodermy.

Vývoj furuncle sa vyskytuje v troch etapách, trvanie ktorých je bez komplikácií až 10 dní:

Prvá fáza varu (začiatok) - je charakterizovaný zápalom folikulu, pri ktorom sa na danom mieste objaví pevná infiltrácia (kondenzácia) jasne červenej farby s nerozoznanými hranicami. Na mieste zapáleného folikulu sa cítia bolesti a brnenie. Vzhľadom k tomu, varenie rastie, zhutnenie sa zväčšuje, rozširuje, obklopuje tkanivá.

Furuncle 2 fázy (3-4 dni) - charakterizované rozšírením varu na priemer 3 cm, zatiaľ čo v strede tesnenia tvorí hnisavý nekrotický stonček s pustulou na povrchu. V procese hnisanie, že sa jedná nielen vlasového folikulu a potné žľazy, ale s okolitou spojivového tkaniva, zatiaľ čo krvné cievy okolo neho sa rozširujú, tam je opuch kolagénu. Tvar furuncle začína nadobúdať kužeľovitý tvar, akoby rastúci hora, tvar. Vo vnútri "hory" sú elastické a kolagénové vlákna zničené. Zväzky Kollagenizirovannye vlákien tvorí vnútri furunkul hrubé ochranné prstenca zabrániť tvorbe hnisavých infekčných výnosu do tela a ďalšie infekcie, a preto je veľmi dôležité, aby nedošlo k priškripnutiu varu bez pochopenia dôsledkov tohto procesu. Disekcia varu by mala byť správna.

Ďalej sa koža v mieste zápalu stáva hladkým, modrastým nádychom, zatiaľ čo bolesť sa zvyšuje. V prípade rozsiahlych lézií organizmu infekcie (v prípade veľkého počtu furunklov), človek môže cítiť príznaky intoxikácie, ktoré sú exprimované únava, slabosť, nevoľnosť, nechutenstvo, bolesti hlavy a horúčka až 38 ° C

Druhou etapou vývoja furuncle je spontánne alebo umelé otvorenie pustuly a izolácia jeho obsahu. Obsah pustuly je nekrotický kmeň žltozelenej farby s hnisavou tvorbou, niekedy s prídavkom krvi.

Krok 3 furuncle - charakterizovaný vzhľadom na miesto výskytu pustulácie "kráter", ktorý je na začiatku naplnený granuláciou a deň po 2-3, na tomto mieste zjazvenie. Jazva na začiatku uzdravenia má červenú farbu, ale keď sa uzdravuje, stáva sa biela a takmer neviditeľná.

Celý cyklus toku môže mať vymazaný charakter, napríklad celý proces niekedy prechádza len tvorbou infiltrátu, t.j. bez hnisu a nekrózy. V iných prípadoch furuncle nadobudne na pozadí oslabenej imunity a iných ochorení absces alebo flegmónnu formu.

Furuncle - ICD

ICD-10: L02;
ICD-9: 680,9.

Furunkulum - príčiny

Hlavná príčina furuncle - infekcia bakteriálnej povahy, najmä Staphylococcus aureus, menej často biela.

Na povrchu takmer každej osoby je táto infekcia prítomná, ale v dôsledku silnej imunity, normálneho fungovania všetkých ostatných orgánov a systémov a absencie narušenia integrity kože, stafylokoky neškodia zdraviu žiadnym spôsobom. Mimochodom, oslabený imunitný systém je jednou z hlavných príčin vzniku mnohých infekčných chorôb.

Furuncle vyvíja svoj vývoj, keď je prítomná kombinácia dvoch podmienok - prítomnosť infekcie a patologický faktor, ktorý môže byť externý (exogénny) alebo vnútorný (endogénny).

Externé príčiny výskytu furuncle:

 • Kontaminácia pokožky;
 • Poranenie kože - mikrotrauma, praskliny, rezy (najmä pri holení), poškriabanie nechtami, trenie kože nepríjemným oblečením alebo obuvou;
 • Chudobné jedlo;
 • Podchladenie tela alebo jeho prehriatie;
 • Konštantný stres.

Vnútorné príčiny furuncle;

 • Nízka imunita;
 • Zvýšené potenie a kožné mazanie;
 • Porušenie metabolických procesov - metabolizmus;
 • Zneužívanie alkoholu, fajčenie;
 • Prítomnosť takých ochorení, ako - stafilodermiya, ekzémy, anémia, diabetes, Hypovitaminóza, obezity, akútneho respiračného ochorenia a ďalších gastrointestinálnych ochorení, endokrinné a nervového systému, infekčné etiológie.

Furuncle - príznaky

Hlavný príznak furuncle - tvorba červeného tesnenia v oblasti zapáleného folikulu (infiltrátu) s priemerom do 3 cm, na povrchu ktorého sa časom vytvára pustulácia. Vo vnútri chierry sa nachádza hnisavá nekrotická stonka a hnisavá formácia, niekedy s prídavkom krvi. V niektorých prípadoch sa furuncle spravuje len tým, že sa vytvorí sčervenaný infiltrát.

Medzi ďalšími príznakmi varu môžete zistiť bolesť a pocit brnenia v zapálenej oblasti, ako aj opuch okolitých tkanív.

Uprostred oslabenou imunitou a šírenie infekcie v tele, môže byť pozorovaná nevoľnosť, únavu, ospalosť, strata chuti do jedla, nevoľnosť, zvýšené na 38 ° telesnú teplotu a bolesti hlavy C.

Po odmietnutí nekrotického tkaniva dochádza k hojeniu zjazvením. Najčastejšie je vred na kožu na krku, krk, tvár, chrbát, boky. Vzhľad sa varí v rôznych fázach vývoja nazvaný furunkulózy a odumreté zápal kože a podkožného väziva okolo skupiny vlasových folikulov a mazových žliaz - smaragd. Pri zistení variť na tvári možných závažných komplikácií (hnisavá meningitída, sepsa).

Komplikácie varu

Komplikácie vriec môžu zahŕňať:

Druhy furuncle

Klasifikácia variácií je nasledovná...

Zostupný prúd:

 • Akútna kožušina - klasický vývoj nájomného;
 • Chronická furuncle (furunculosis) - je charakterizovaná veľkým počtom chiri v rôznych fázach vývoja, po dlhú dobu.

Podľa pôvodu:

 • Primárny - vývoj sa vyskytuje, keď je celistvosť kože a penetrácia do tohto miesta infekcie.
 • Sekundárny vývoj sa vyskytuje na pozadí už existujúcich kožných ochorení - ekzému, stafylodermy a ďalších.

Furuncle - diagnostika

Diagnóza vriec zahŕňa:

 • Vizuálna kontrola;
 • anamnéza;
 • dermatoskopia;
 • Bakpousov obsah varu.

Ďalšie diagnostické metódy môžu byť:

 • Všeobecný krvný test;
 • Všeobecná analýza moču;
 • Varenie moču;
 • pharyngoscope;
 • rhinoskopie;
 • Rádiografia dutín;
 • röntgen hrudníka;
 • ultrazvuk;
 • Počítačová tomografia (CT);
 • Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) mozgu.

Furuncle - liečba

Ako liečiť varenie? Liečba varu najskôr závisí od štádia zápalového procesu.

V prvej fáze furuncle (doba infiltrácie) aplikovať ultrafialové žiarenie.

V druhej fáze (obdobie dozrievania) na zastavenie infekcie a anestézie je umiestnená blokáda - obruč je obrezaný okolo obvodu roztokmi antibakteriálnych liekov a novokainu. Injekcie sa vykonávajú v chirurgickom oddelení.

Antibiotikum sa vyberá na základe diagnózy a rezistencie (rezistencie) na infekciu.

Medzi najpoužívanejšie antibiotiká na liečbu vredov možno identifikovať: "Amoxicilín", "Methicilín", "Oxacilín", "Cephalexin", "Erytromycín".

Spolu s antibakteriálnou liečbou sa často predpisujú sulfónamidy.

Aby sa zabránilo alergickým procesom tela pri používaní antibiotík, používajú sa antihistaminiká: "Dimedrol", "Pipolphen", "Suprastin".

Účinnosť blokády v "klasickom" priebehu furuncle sa vyznačuje rýchlym zotavením. V iných prípadoch vedie k rýchlejšiemu priebehu ochorenia - aktivácia zápalového procesu, jeho vymedzenie a rýchle hojenie.

Aby sa zabránilo poškodeniu zápalovej oblasti, čo spôsobuje bolesť a riziko prasknutia vnútorného ochranného "krúžku", v ktorom je umiestnený hnisavý obsah, na vyrezanú vrstvu je umiestnená odstrániteľná sadrová lingeta.

V prípade nedostatočnej účinnosti blokády a zápal s bolesťami horšie, to sa opakuje každý druhý deň alebo každý deň, kým sa variť odhalí nie, a Pyo-nekrotické jadro nevychádza. Tak, na zapálené oblasti obväz s 1% roztoku dusičnanu strieborného, ​​ktorý by mal byť zmenený denne.

Účinným prostriedkom na anestetizáciu, dezinfekciu a odstránenie zápalového procesu je "Ihtiol". Zo stredu furuncle sa odstránia vlasy, po ktorých sa imitolová mast aplikuje na abráziu silnou vrstvou, na ktorú je potrebné aplikovať voľnú vatu. Pri sušení tvorí bavlnená vata takzvaný "ichtyolový koláč", ktorý sa ľahko umyje teplou vodou. Také obväzy by sa mali robiť 1-2 krát denne. Nezabúdajte však, že takéto "tortilly" nemôžu byť vyrobené na otvorenom vare, pretože zabránia hnisavému obsahu a jadru, aby ich normálne opustili.

Po otvorení varu sa jeho dutina premyje 3% roztokom peroxidu vodíka a obväzy sa aplikujú s hypertonickým roztokom chloridu sodného, ​​ktorý je určený na jeho čistenie od necrotických hmotností. Hnusná a nekrotická chirpová tyč sa môže odstrániť až po jej úplnom oddelení od okolitých tkanív.

Dôležité! V žiadnom prípade nemôže byť otvorená stlačením variť, pretože je tu vysoká pravdepodobnosť prelomenie vnútornej ochrannej krúžky, a potom sa infekcia môže šíriť po celom tele spôsobuje rad vážnych a život ohrozujúcich komplikácií!

V tretej fáze (obdobie hojenia), po extrakcii obsahu špiny je koža okolo varu ošetrená alkoholom, zeleným (diamantovým zeleným) alebo metylénovou modrou.

Namiesto kožušiny sa aplikujú bandáže s Višnevskou masťou alebo Levomecol, ktoré sa menia každé 2-3 dni. V prípade prítomnosti granulácií uveďte ľahostajné mastné obväzy, ktoré sú založené na rybacom oleji, sterilnom vazelínovom oleji, emulzii sintomycínu a ďalších.

Chirurgická liečba sa používa na komplikácie vredov - flegmónu, zanedbávaných foriem karbunky alebo abscesov. Chirurgické ošetrenie varu vyžaduje vykonanie rezu chirya a extrakciu jeho obsahu, po ktorom sa používa bežný liečebný režim. Niekedy existuje úplné vyrezanie chir s očkami.

Chiropická liečba sa uskutočňuje až do úplného vstrebania infiltrátu (zhutnenie), inak sa môžu objaviť rôzne komplikácie furuncle.

Komplikované furuncles sa liečia iba v nemocnici. S furunkulózou, ako aj s rôznymi komplikáciami sa uskutočňuje liečba sprievodných ochorení.

Ďalšie spôsoby liečenia variť sa niekedy stávajú:

 • metódy fyzioterapie - ultrafialové ožarovanie, infračervené ožiarenie (solux), UHF;
 • diéta - zahŕňa obmedzenie pikantných a mastných potravín, korenie, alkoholické nápoje;
 • suplementácia vitamínov a stopových prvkov - A, C, B1, B2, B3 (PP), železa, fosforu, ktorý je zameraný na posilnenie imunitného systému a ďalších systémov, normalizácia metabolizmu a rýchle zotavenie pacienta;
 • Účinným liekom na furunkulózu je často autohemoterapia.

Čo sa nedá urobiť s vrieť?

 • Extrudujte varenie, najmä počas dozrievania;
 • Masáž miesta zápalu;
 • Použite ohrievacie obklady, obklady a iné vlhké postupy.

Liečba variť doma

Dôležité! Pred použitím ľudových liekov na pečenie v domácnosti sa poraďte so svojím lekárom!

Masť z kurníku z kurkuma. Nasledujúca masť má ťahovú vlastnosť. Aby ste to urobili, je potrebné miešať 1 lyžičku kurkuma prášok s pol čajovou lyžičkou zázvoru, 1 lyžička. lyžicu medu a štipku soli. Všetko dôkladne premiešajte a obaľte zmes v gáze, prilepte na varte. Ak chcete zvýšiť účinnosť, obalte obväz nad potravinovým filmom na vrchu a upevnite ho na vrchu vreckom alebo obväzom.

Masť z keramiek vosku. V miske topíme dobré maslo a potom pridáme hobliny včelího vosku v pomere 4: 1. Tommy zmes na nízkej teplote, zamiešajte, kým vosk je úplne rozpustený, ale nedávajte do varu. Použiť vosková masť proti varu by mala byť v teplej forme, ako kompresia, na 2 dni bez zmeny.

Med. Zmiešajte 1 polievkovú lyžičku. lyžičku medu s múkou, prinesie zmes do konzistencie hliny, potom pripojiť tento koláč k chrastavit, aplikovať obväz a držať až do dissection pustules.

Aloe. Vezmite veľký list dospelého aloe, umyte ho, odstráňte trtky a odstráňte hornú vrstvu šupky z rovnej strany nožom. Prilepte fóliu na vriec s reznou stranou a upevnite ho obväzom na vrchu. Zmena listu dvakrát denne, kým sa nevyliečie a prestane.

Skorocel. Umyte a zložte niekoľko listov plantejšie veľké v niekoľkých vrstvách a upevnite ich obväzom. Zmeniť obväz každých 1-2 hodiny, kým sa absces neotvorí.

Otvorte furuncle striebornou vodou, alkoholom, peroxidom vodíka alebo chloreskidínom, aby sa "kráter" a okolité tkanivá odstránili infekciou.

Predchádzanie vredu

Predchádzanie vývoju furuncle zahŕňa nasledujúce odporúčania:

 • Dodržujte pravidlá osobnej, domácej a priemyselnej hygieny, nepoužívajte iné hygienické predmety na osobné použitie;
 • Pokúste sa jesť potraviny obohatené o vitamíny a stopové prvky;
 • Pri poškodení povrchu kože ošetrujte ranu;
 • Zabráňte podchladeniu;
 • Vyhnite sa stresu, alebo sa ho naučte prekonať bez poškodenia zdravia;
 • Nenechávajte rôzne ochorenia na vlastnú päsť, aby nechodili do chronickej formy, najmä cukrovky, obezity, ekzému, stafylodermy a iných.

Furuncle - liečba doma

Furunkul nazýva akútna purulentná zápalovú tvorbu kože, počnúc zápalom vlasových folikulov, po ktorom nasleduje postup zahŕňajúci podkožného tkaniva, čo spôsobuje Staphylococcus aureus alebo biele. Ako rýchlo vyliečiť varenie doma a zabrániť komplikáciám?

V každodennom živote sa patológia nazýva absces alebo chirp. Varí sa môžu tvoriť kdekoľvek na tele s výnimkou dlaniach a chodidlách, kde nie sú žiadne vlasové folikuly, ale je bežnejšie na tvári, krku, chrbta, zadku, stehien, vo zvukovode.

S rozšírením procesu (tvorba viacerých abscesov) alebo s ich častým výskytom je choroba diagnostikovaná ako furunkulóza.

Príčiny furuncle

Hlavné príčiny tejto patológie zahŕňajú:

 • nadmerné potenie, nadmerné vylučovanie mazu, akné;
 • zriedkavé pranie a častá kontaminácia kože;
 • hormonálna nestabilita;
 • konzumácia chudobných potravín s vitamínmi, nadbytok trans-tukov, rýchle sacharidy v strave;
 • slabá imunitná obrana (lokálna a všeobecná);
 • poruchy metabolických procesov;
 • endokrinné, neurologické poruchy, ochorenia krvi, cievy;
 • intestinálna dysbióza, hepatitída;
 • ohniská recidivujúcich chronických ochorení v tele;
 • chronická otravu vrátane intoxikácie alkoholom a priemyselnými látkami;
 • predĺžené stresové stavy.

Stupeň nebezpečenstva abscesu súvisí s miestom jeho lokalizácie.

Najväčšou hrozbou komplikácií sú vredy, ktoré sa vyskytujú na hlave (najmä okolo pier a nosa), zadnej časti hlavy a krku, v slabinách, v záhyboch zadku, v dutine podpazuší hlboko do zvukovodu.

Tieto miesta sú nasýtené veľkým množstvom krvi a lymfatických ciev umiestnených blízko povrchu, takže pyogenické organizmy ľahko vstupujú do krvi a spôsobujú:

 • absces meningí, meningitída, septická flebitída mozgových ciev;
 • zápal a trombóza lymfatických a venóznych traktov, flebitída tvárových žíl;
 • lymfadenitída (zápal lymfatických uzlín);
 • viacnásobné lézie s purulentnými metastázami pečene, obličiek, srdca, kĺbov;
 • kontaminácie krvi.

Symptómy furuncle

Bolestivé symptómy sú spojené s vývojom abscesu.

Na koži sa vyskytuje brnenie, svrbenie a po 1 - 2 dňoch bolestivá kondenzácia a začervenanie.

2. Stupeň dozrievania.

V 3. - 4. deň v strede infiltrátu sa nad úrovňou pokožky zdvihol zápalový uzol v tvare kužeľa s veľkosťou 2 až 50 mm. Koža nadobúda fialovú farbu, stáva sa horúcou, opuch tkanív pokračuje. Pacient trpí ťažkou "ťahanou" bolesťou.

5-7 dní varí ešte opuchnuté, červené, a na neho vo forme žlto-biela hlava vytvorená pustuly - bublina hnisom. Vnútri, v centre uzla je vytvorený a zhutnená tyč sa skladá z mŕtvych (nekrotické) tkaniva a hnisu.

V dňoch 7 - 9 sa absces otvorí po uplynutí veľkého množstva purulentného výboja. Vnútorná tyč sa zamietne ďalších 1 až 2 dni. Po otvorení bolesti okamžite ustúpil, zápalové javy klesajú.

3. Štádium liečenia.

Vred v mieste otvoreného abscesu sa zbaví zvyšku obsahu a postupne sa sprísňuje zjazvením, čím získa červeno-kyanotickú farbu.

Všeobecné príznaky ochorenia sa prejavujú rôznymi spôsobmi, ktoré závisia od umiestnenia chiriyy, od ich veľkosti a od veku pacienta.

Ak je zápal je hlavný uzol, ktorý sa nachádza v hlave, alebo na koži, existuje viac vzdelanie, tam sú: horúčka, zimnica, bolesti hlavy, nevoľnosť, v krvi - zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov, zvýšený počet bielych krviniek.

Trvanie patologického procesu za predpokladu, že doba liečby je 10 až 12 dní.

Je potrebné odlišovať od furunkul sykóze - povrchné zápal na výstupe z vlasovej cibuľky, akné - akné pupienky na ktoré sa objavujú v dôsledku porušenia odtoku mazu a potných žliaz kanáloch zápalu u dojčiat.

Dôležité! Nenechajte si ujsť vývoj závažnejších patológií, ktorých príznaky sú podobné príznakom furuncle. Vyžadujú intenzívnu antibiotickú liečbu, chirurgickú liečbu len v nemocnici. Zahŕňajú: karbunku, absces, hydradenitídu ("kostné vemenie"), flegmón.

Liečba variť doma

Ako sa zbaviť varu doma, zvážte, ktorá fáza dozrievania je.

Domáca liečba je možná len vtedy, ak je varenie malé (až do 5 mm), nejestvuje horúčka a príznaky otravy bakteriálnymi toxínmi (nevoľnosť, slabosť, bolesť hlavy).

Okamžitá lekárska starostlivosť je potrebná, ak sa vyskytnú nasledujúce abnormálne stavy:

 • teplota stúpa (z 37,5 ° C);
 • existovali príznaky zápalu a infekcie priľahlých tkanív - oblasť sčervenania okolo abscesu sa zvyšuje;
 • Dlhý čas "hlava" nezrelé (viac ako 7 dní);
 • veľký zápalový uzol sa vytvoril u dieťaťa mladšieho ako 10 rokov;
 • na tvári, krku alebo v ušiach sa objavil absces;
 • abnormalita došlo u pacientov s ochorením srdca, imunodeficienciou, reumatoidnú artritídu, diabetes, proces rakoviny u pacientov, ktorí dostávali anti-rakoviny, hormonálne činidlá, lieky, ktoré potláčajú imunitný systém.

Čo nemožno urobiť:

 1. Vytláčajte, prepichnite a odrežte varte. Tieto postupy často vedú k rozsiahlej infekcie a rozvoju absces, tromboflebitída lícneho žil, infekcie mozgového tkaniva a spoločnú infekcia krvi s vysokým rizikom úmrtia pacienta.
 2. Použiť postupy otepľovania v prvej fáze - keď sa pozoruje len začervenanie kože, zhutnenie a bolestivosť, ale ešte nie je vytvorené jasne vymedzené kónické vydutie. Pomáha tiež prehĺbiť a rozšíriť infekčný proces.
 3. Pri inej diagnóze môžu byť niektoré liečebné a ľudové lieky škodlivé. Takže Višnevskina masť sa nepoužíva na lymfadenitídu, trápenie lipómu, nepoužívajte na tvár.

Masť a prostriedky, ktoré urýchľujú prenikanie abscesu

Lokálna liečba abscesu je zameraná na urýchlenie procesu dozrievania a otvorenia abscesu, zníženie opuchu, bolesti, zabránenie šírenia zápalových javov do susedných tkanív.

Pred miešaním malo masti, vyžaduje ošetrenie pleti absces okolo 3% peroxid vodíka, kyselina salicylová, kyselina boritá, gáfor duch od okraja smerom k stredu oblasti zápalu, aby sa zabránilo miestnej rozšírenia (distribúcia) spôsobu hnisavých.

Jód a zelenka sa neodporúčajú z dôvodu možného popálenia a maskovania kožných prejavov v oblasti zápalu.

Neukladajte peniaze na drahé drogy, pretože staré, ale účinné prostriedky sú oveľa efektívnejšie.

Vonkajšie prostriedky, ktoré pomáhajú dozrieť "hlavu", zmäkčiť epitel a zmierniť bolesť:

 • Kyselina salicylová vo forme mastí 10% alebo prášok;
 • Levosin, masť Višnevsky, Ichtiol, Bactroban, Jodikerín.

Bandáže s Vishnevskyho masťou, Ichthyol, Levosin, ktoré aktivujú krvný obeh v oblasti hnisania, vedú k urýchleniu dozrievania furuncle. Dvakrát denne používa tzv. "Ichtylový koláč", aplikuje čistý ichtyol na absces a pokrýva ho malou voľnou vrstvou z prirodzenej vaty. Keď sa "koláč" suší, ľahko sa odmyje vriacou vodou. Procedúry sa vykonávajú dvakrát denne pred uplynutím hnisu.

Liniment Synthomycin ťahá hnis aj so zdĺhavými patologickými procesmi.

 • V prípade, že výstup je mimo centrálnej tyče pyonecrotic utiahnuté použiť špecifické enzýmy sú vo forme roztoku alebo vo forme prášku: imobilizovaný trypsín 0,5 - 1%, chymotrypsín, himopsin. Prispievajú k odmietnutiu nekrotické tkanivo, hnis ľahšiu cestu von, skvapalňovanie to, urýchľujú hojenie.

Dôležité! Mnohí chirurgovia aktívne odmietajú používať vlhké otepľovacie obklady, obklady, čo vysvetľuje maceráciou (vlhkým opuchom) pokožky okolo abscesu, čo uľahčuje šírenie infekcie.

Preto na urýchlenie dozrievania hlavy abscesu je lepšie používať suché obklady, ktoré sa vykonávajú až desaťkrát denne počas 15 minút.

Aplikujte buď prirodzenú vyhrievanú tkaninu alebo malý soľný obal, ktorý aktívne dezinfikuje zapálenú oblasť, urýchľuje dozrievanie a obmedzuje zápalový proces a neumožňuje jej rozširovanie.

Dôležité! Pamätajte, že pri zvýšených teplotách nie sú povolené žiadne tepelné postupy.

Je dobré vyžarovať zápalovú oblasť ultrafialovým žiarením (ak je doma UV lampa) alebo nechať slnečné lúče ohriať a dezinfikovať. Pri vymenovaní lekára v štádiu dozrievania sa používajú prúdy UHF.

S výraznou "ťahanou" bolesťou sa odporúča užívať lieky proti bolestiam a protizápalové lieky:

 • Ketanol, Analginum v kombinácii Paracetamol (polovičné tablety);
 • zvonka, na zníženie bolesti, aplikujte obväz s dusičnanom strieborným (1% roztok).

Odstránenie varu

Lekári tvrdia, že nezávislosť tým, že odstráni hnisajúce vzdelanie je nebezpečná, ale v prípade, že varí už "vyzreté" a nie je v hlave, môžete mu pomôcť showdowne s najvyššou opatrnosťou.

Ako pochopiť, že absces môže byť otvorený?

Mali by sme počkať na štádium, v ktorom je varenie už "pripravené", aby sa samo roztrhlo. Táto fáza sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

 1. Vymrznutie trvá najmenej 7 dní.
 2. V hornej časti zapáleného uzla vytvoril prominentný bielo-žltý krb.
 3. Oblasť začervenania okolo kužeľa abscesu sa zmenšila a stala sa jasnejšie vymedzená, vymedzujúc ju zo zdravej kože.

Pamätať! Keď odkryte roztrhnutý absces, pomôžete infekcii rozšíriť do susedných tkanív.

Operácia na otvorenie abscesu a odstránenie tyče

 • Odporúča sa dať na okuliare, aby sa hnisavé sekréty nedostali na sliznicu očí.
 • Liečte celú oblasť zápalu alkoholom. Jemne prepichnite hnisavý hrot sterilnou ihlou zo striekačky (najlepšie mierne priečne). Neublíži, pretože v tejto zóne nie sú žiadne nervové receptory.
 • Zbierajte výtok z hnisu sterilnými utierkami, ktoré ich neustále menia. Nepoužívajte bavlnu - jej vlákna upchávajú kanalizačný odtok hnisu.
 • Ak sa husté jadro objaví spolu s hnisom, opatrne ho vytiahnite kliešťami. Stonka z mŕtvych buniek a hnisu sa odstráni iba vtedy, keď je úplne vytvorená a oddelená od priľahlého tkaniva.
 • Môžete ľahko zatlačiť na varenie zo spodu, aby ste odstránili všetok svoj obsah predtým, ako sa objaví rana sladkého (tekutina s krvou).

Ak urobíte chybu v štádiu dozrievania a uvidíte, že hnis nie je úplne vyčistený, v žiadnom prípade nepokračujte v stláčaní tesnenia.

 • Liečte ranu peroxidom vodíka (3%) a aplikujte gázovú bandáž s levosinovou alebo levomekolovou masťou.

Ak sa hnis znovu nahromadí alebo tyčinka ešte neodstráni, 2-3 dni bude musieť zopakovať postup odstránenia obsahu.

Pozor prosím! Okamžite kontaktujte lekára:

 • ak teplota stúpa, všeobecný stav sa zhoršuje;
 • ak je absces otvorený, ale tyč nevyjde, alebo hnisavý obsah vyjde dlhšie ako 3 dni;
 • ak zóna sčervenania vzrástla, napučiavala, zahustila alebo sa zjasnila;
 • ak sa zvýšila nudná alebo nudná citlivosť alebo sa rozšírila do susednej oblasti.

Starostlivosť o ohniská abscesu po pitve

Ako zaobchádzať s furuncle potom, čo "zlomil"?

Krb denne do pitva po aplikácii terapeutického masti sa spracuje s peroxidom vodíka a aplikuje sa na to gáza obväz napustí roztokom chloridu sodného v období až do rána sa čistí výbojom.

Pretože lôžko po otvorení je hnisavé rany, je potrebné použiť antibiotické lokálne lieky, ktoré ničia celú patologickú flóru.

Použitie: Stellanin-PEG, a Levomekol Levosin, Linkomitsinovuyu 2% masť, Bactroban, Mupirocín, Tomitsid, Dimexidum, Gentamicín, Bactrian, Yodditserin, Polkortolon, Iruksol, Oflokain gél Fuzidin sodného.

Berte do úvahy, že Višnevskina masť a Ihtiolovuyu po otvorení nie sú aplikované na samotnú ranu, ale na oblasť okolo nej. Prostriedky vyriešia stagnujúce procesy, čím urýchľujú odtok obsahu, zabraňujú infekcii zdravých povrchov.

Ak sa všetko vykoná správne a patologický proces ustúpi, potom sa v 2. - 3. deň zhorší elevácia na koži a začervenanie okolo a zistí jasná hranica, edém zostáva.

Keď rana začne hojiť, krustovanie, neodstraňujte ju, pretože chráni prívod a pokrýva jemné, novo vznikajúce tkanivo. Ak sa nedotknete kôry, pravdepodobnosť drsnej jaziev je minimálna. V tomto štádiu môžete postupne zrušiť všetky antibakteriálne masti mazaním liečivej plochy "zeleným".

V podstate sa chirurgická manipulácia v nemocnici veľmi líši od domácej procedúry. Ale chirurg má viac možností na liečbu.

Takže ak vzdelávanie nemôže byť úplne zbavené patologického obsahu, lekár odvádza dreň - špeciálnu trubicu alebo hriadeľ, cez ktorú vypúšťanie vyteká.

Navyše, lekár na mieste pacienta často rozdeľuje antibiotiká pomocou anestetického roztoku (blokády), ktorý veľmi rýchlo vedie k vyriešeniu procesu a zabraňuje jeho rozšíreniu.

Kedy začať užívať antibiotiká?

Antibiotická terapia na varenie je potrebná len za určitých podmienok.

Antibiotiká užívané v tabletách alebo podávané intramuskulárne sa predpisujú počas 5 až 10 dní v nasledujúcich prípadoch:

 • ak je zamorenie zamerané na viac ako 5 mm;
 • ak existuje veľa abscesov;
 • ak sa zvýši teplota a objavia sa znaky intoxikácie;
 • ak je absces v oblasti slabín, podpaží, šije, nosa alebo pier, vnútri nozdier, do ucha;
 • existuje komplikácia vo forme lymfangitídy a lymfadenitídy;
 • prehlbuje proces vývoja karbunky, abscesu, hydradenitídy, flegmónu;
 • u pacientov s diabetes mellitus, závažných ochorení obličiek a srdca.

Najčastejšie menované osoby:

 • Makrolidy - erytromycín, spiramycín alebo cefalosporíny (ceftriaxón, cefalexín);
 • Kloxacilín (pre dospelých 4 krát denne na 500 mg), rifampin 600 mg jedenkrát denne, klindamycín v dennej dávke 150 mg;
 • Linkomycín (Mitsivin, Lyocin), Fuzidin;
 • Trimethoprim, rifaktán, sulfametoxazol, rifampicín, doxycyklín, vibramycín, minocyklín;
 • niekedy - dikloxacilín.

Stafylokok je schopný rýchlo získať rezistenciu voči antimikrobiálnym látkam, takže nie je vhodné ich priradiť sami. V mnohých prípadoch je potrebné vykonať bakteriálnu "sejbu" - štúdiu o citlivosti patogénu na antibiotiká.

V prípadoch kožných lézií s methicilín-rezistentným kmeňom Staphylococcus aureus môže lekár predpísať Vancomycin.

Okrem toho, liečenie sa antibiotiká často v kombinácii s účelom sulfanilamidom antihistaminík, ako Pipolphenum, difenhydramín, suprastin, chlorid vápenatý, ktoré znižujú citlivosť buniek na bakteriálne toxíny a jedy rozpadajúcich tkaniva.

Ľudové spôsoby liečenia vredov

Ľudové opravné prostriedky sú účinné ako pomocný prostriedok.

Lekári nesúhlasili s správnym použitím ohrievacích mokrých obkladov.

Mnohí odborníci sa obávajú, že to vedie len k zhoršeniu procesu. Preto všetky ľudové prostriedky používajúce pleťové vody, kompresie, vlhké postupy by mali byť buď koordinované s lekárom, alebo pozorne sledovať "správanie" vredu počas užívania takýchto liekov. Pri najmenšom zhoršení, zvýšenom zhutnení alebo začervenaní by ste mali okamžite konzultovať s lekárom.

Medzi domáce recepty, ktoré pomáhajú urýchliť proces kreslenia hnisu a tvorby hlavy varu, najúčinnejšie sú tieto:

 1. Koláče zo zmesi ražnej múky, teplej vody a medu. Na miesto zápalu sa aplikuje hustá hmota, ktorá sa mení po 3 až 4 hodinách. Výsledkom je tento postup v počiatočnom štádiu, kedy sa furuncle ešte nevytvoril. Často sa zastavuje jeho vývoj.
 2. Po otvorení varu sa môžu používať soľné roztoky s bežnou a jódovanou soľou každých 4 hodiny. Na získanie terapeutického soľného roztoku správnej koncentrácie pre dospelých premiešajte 3 polievkové lyžice soli (nie viac) s 1 litrom vody. Na liečbu dieťaťa si vezmite 2 čajové lyžičky na pohár vriacej vody.
 3. Kreslenie hnis s lukom. Cibuľa sa odreže, 30 minút pečieme v rúre pri 180 ° C, potom je hustá hmota v oblasti hnacenia husto rozložená a fixovaná jemným obväzom. Zmeňte po 5 - 6 hodinách.
 4. Nakladanie so surovými zemiakmi. Zelenina sa trení, stláča, niekedy sa pridá čajová lyžička medu a obväzy sa robia s terapeutickou hmotnosťou až 3-4 krát denne.
 5. Kreslenie hnisu pomocou aloe alebo "sté výročie". Mladé tendrové listy sú odrezané, hroty sú odstránené a miesené. Použite obväz na žuvanie, ktoré sa mení 5 až 6 krát denne. So zrením kožou sa všetky procesy zrýchlia a absces sa rýchlo otvorí. Aplikoval v každej fáze. Pri abscesovom varení v počiatočnom štádiu je možné úplné potlačenie zápalových javov.
 6. V štádiu obsahu tečie von z otvoreného abscesu, aloe šťava sa zmieša s olivovým olejom v rovnakých častiach, navlhčené gázou a dať ho, pevné s pergamenom a obväz. Držte taký kompresný prístroj 12 hodín a potom vytvorte nový.
 7. Pohánková kaša na vode. Varená pohánka sa tiež používa na ošetrenie varu. Lyžica veľmi hrubých kaša sa rozotrie na gázu, nanesie sa na zapálené miesto a po 4 hodinách sa zmení na čerstvú zmes.

Liečba furunulózy u detí

Furunkulóza je abnormálny infekčný stav, pri ktorom sa na koži vyskytuje veľké množstvo kožných abscesov v rôznych fázach vývoja. Furunkulóza môže byť obmedzená, prejavujúca sa v oddelených oblastiach alebo bežných (bežných, diseminovaných) v akútnej a chronickej forme.

Vývoj viacerých ohniskov sa vyskytuje po rozšírení infekcie z primárneho zaostrenia. To sa často deje pri absencii antiseptického ošetrenia a nesprávneho otvorenia varu.

Dospievanie dieťaťom je obdobie, v ktorom sa furunkulóza vyskytuje často z dôvodov, ako sú:

 • nedostatok vývoja imunitného systému a štruktúry kože (najmä u detí mladších ako 5 rokov);
 • hormonálna nestabilita;
 • činnosť mazových, potných žliaz;
 • choroby tráviaceho traktu, dysbióza, dermatitída;
 • častá mikrotrauma, kontakt s kontaminovanými predmetmi počas hier;
 • nedodržiavanie hygieny, podvýživa.

Furunkulóza v detstve je liečená len trvalo.

V pediatrii pri liečbe furunulózy sa uchádzať o chirurgickú liečbu a na vymenovanie rovnakých liekov ako pre dospelých, ale vo vekových dávkach.

platí:

 1. Antibiotiká vrátane cefalexínu v prášku na suspenziu a sodná soľ fusidínu, ktoré sa môžu použiť na liečbu dojčiat.
 2. Bez toho, aby dieťa dostalo vitamíny skupiny B, kyseliny nikotínovej, vitamínu A a C. V závažných prípadoch sú vitamíny predpísané v ampulkách.
 3. Jednoduchý spôsob, ako nasýtiť telo vitamínom B, je pivovarské droždie v tabletách, ktoré sa často používajú na furunkulózu.
 4. Na posilnenie lokálnej a všeobecnej imunity vo vekovej dávke as ohľadom na možné alergické reakcie použite múmie, tinktúru eleuterokokov, aralia, pantocrín.
 5. Farmaceutické prípravky na stimuláciu ochranných síl sa používajú len po povolení pediatra. Patria sem Seramil, Derinat, Myelopid, Likopid, Polyoxidonium, Octagam, Intraglobin.

Výživa pre furunkulózu

Táto strava zabezpečuje obmedzenie uhľohydrátov a mastných potravín, korenistých korenín. V jedálnička zaradiť viac potravín, ako sú morské a riečne ryby, tmavý chlieb, kvasnice, obilniny s vysokým obsahom vitamínu B (pohánka, ovsené vločky) a zeleniny (najmä mrkva), bobule, ovocie. Výrobky s vláknom čistia črevá, zabraňujú otravovaniu tela jedmi a produktmi rozkladu. Potrebujeme varené mäso, pečeň, množstvo pokrmov z mlieka, tiesnivé hnilobné procesy.

Nezabudnite na malé množstvo prírodného masla (bez ošetrenia) a na všetky druhy rastlinných olejov.

variť

Furuncle je akútne ochorenie kože s tvorbou hnisavého obsahu v poškodenej oblasti v rôznych častiach tela. Proces má spravidla hnisavý-nekrotický charakter, v ktorom sa pozoruje nielen zápal tkanív, ale aj proces zápalu vlasového folikulu, z ktorého začína celý patologický proces. Začiatok sa zaoberá folikulitídou s následným rozložením na okolitých spojovacích tkaninách. Ale furuncle z folikulitídy sa vyznačuje nielen rozsiahlou oblasťou lézie, ale aj klinickými prejavmi.

Pretože furuncle je spôsobená výlučne patogénnou flórou, ktorá padla do folikulu, hlavným vinníkom pri jej vývine je Staphylococcus aureus. Menej často sa môžu detegovať streptokoky, ako aj infekcie plesňovej kože. Je to však stafylokoková infekcia, ktorá najčastejšie sprevádza tvorbu furuncles.

Príčiny príčiny

Keďže hlavnou príčinou vzniku furuncle je stafylokoková infekcia, môžeme hovoriť o bakteriálnej povahe jej pôvodu. Keď sú početné štúdie zistili, že stafylokokové flóra prítomné na koži, je normálne, že je považovaný za špecifické zloženie z celkového počtu mikroorganizmov, ktoré žijú na povrchu kože u ľudí. Ale približne 10% z celkového počtu stafylokokovej flóry sa považuje za patogénnu látku infekčnej choroby. U pacientov s furunkulózou je tento pomer porušený a počet patogénnych mikroorganizmov môže dosiahnuť 90%. Tento kryt narušenie kožné mikroflóra môže byť vytvorená nie hygiene pokožky, jej traumatické k infekcii a aktivita je znížená imunitného stavu.

Zníženie imunity je spravidla spôsobené chronickými ohniskami s infekciou a chorobami chronického priebehu. Takáto ochorenia zahŕňajú: tuberkulóza, chronická pyelonefritída, hepatitída, zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, zápal prínosových dutín, angína. Tiež metabolické poruchy vo forme diabetes mellitus a patológie endokrinného systému môžu viesť k vývoju furuncles. Dostatočne dlhodobej terapie kortikosteroidmi a použitia cytostatík (liekov na potlačenie imunitného systému), tiež vyvoláva tvorbu varí.

Kontakt s stafylokoky vo folikule s následným vytvorením furunkul môže vyvolať macerácii kože pod nadmerné potenie alebo potenie a jeho zranenie. Svrbenie sa kožných ochorení (atopickej dermatitídy, ekzému, svrabu, dermatitída seboroická, atlét svrbenie) je vstupnou bránou pre prenikanie patogénov.

Kužeľ v uchu alebo v nosi sa môže vyvinúť v dôsledku chronického vystavenia hnisavému vyprázdňovaniu z ucha alebo z nosa pri adenoiditíde, sínusitíde, otitis, rinitíde.

Furuncle u dieťaťa je vyvolávaný hlavne vonkajšími faktormi. Môže sa však vyvinúť aj v dôsledku hypotermie a v dôsledku toho znížiť imunitu dieťaťa. Často dochádza k vareniu dieťaťa na tvári. V tomto prípade sa neodporúča podnikať samoliečba, ale čo najskôr ukázať dieťaťu špecialistovi.

Diagnóza vriec nie je ťažká. Údaje o formácii by mali byť diferencované s hydradenitídou, antraxom, trichofytózou. Anthrax spočiatku charakterizované papuly, pľuzgieriky čiernohnedá krusty na povrchu, s rozsiahlou infiltráciou dermis a je sprevádzaný silnou bolesťou s zhoršenie celkového stavu pacienta. Hydradenitída je definovaná ako akútny purulentný zápal žliaz apokrinnej; nemá tvorbu nekrotického stonky. Trichofilný granulóm sa často nachádza v hlave a vousy. Pre diagnózu má dôležitú históriu role (zhromažďovanie informácií), neprítomnosť bolesti a nekrotického tyči, detekcia húb v odobratej materiáli do postihnutej oblasti pri skúmaní pod mikroskopom.

Hnisavý zápalový proces pokrýva celý vlasový folikul a potom okolité tkanivo.

Na začiatku je histologický obraz podobný osteofolikulitíde, neskôr je odhalená nekróza prístroja mazových chlpov a okolitých tkanív s rozsiahlou leukocytovou infiltráciou. V spojivovom tkanive, ktoré obklopuje vlasový folikul, dochádza k veľkému počtu krvných ciev, dochádza k výraznému opuchu. V postihnutej oblasti sú kolagén a elastické vlákna prakticky zničené. Kolagénové zhluky vlákien so silným krúžkom obklopujú postihnuté miesto, čím sa sťažuje dostať infekciu z postihnutej oblasti do tela.

varte na oko foto

Ako sa varí

Furuncle má niekoľko fáz tvorby a vývoja.

Prvý stupeň je charakterizovaný výskytom infiltrátu. Druhý - vývoj hnisavého obsahu a nekrózy v postihnutej oblasti. Na treťom - liečebnom procese.

V prvej fáze sa varí po vlasového folikulu vzniku pevnej týčiaci infiltráciu hyperémia, nejasných hraniciach, pocitom mravčenie a / alebo menšie bolesť. Neskôr sa infiltrát premenil na hustý nádor, ktorý sa stane bolestivým; dochádza k opuchu okolitých tkanív.

Tretí deň nastáva druhá fáza vývoja furuncle, pri ktorej dosahuje priemer až 3 cm, v jeho strede vzniká hnisavé nekrotické jadro s pustulom na jeho povrchu. Kúra sa tvaruje do kužeľovitého nádoru s hladkou pokožkou. V takom období sa syndróm bolesti stáva výraznejším, teplota tela stúpa na 38-39 ° C, môžu sa pripojiť príznaky intoxikácie organizmu. Neskôr sa povrch pustuly umelo alebo spontánne otvára smerom von a furuncle sa vyprázdňuje hnisavým, niekedy nečistým obsahom. Po odmietnutí tyčinky zmizne infiltrácia, opuch a bolestivý syndróm. A zostávajúci kráter tejto formácie je naplnený granulaciami av priebehu niekoľkých dní je zjazvený. Spočiatku má jazva modro-červenú farbu, neskôr získa bielu farbu. S primeraným priebehom zápalového procesu pokračuje vývoj varu o niečo viac ako týždeň.

S vymazanou klinikou zápalového procesu sa vytvára infiltrát s výraznou bolesťou bez vzniku hnisu a nekrózy. Pri malých rozmeroch sa kožušina z folikulitídy vyznačuje vývojom centrálneho nekrotického stonky. U niektorých pacientov, ktorí sú zvyčajne ochudobnení z iných chorôb, furuncle prechádza do vzniku abscesu.

Varí môže zostať na akékoľvek kožné časti tela okrem dlaniach a chodidlách, kde nie sú žiadne folikuly. Jednoduché furunkle často tvoria na zadnej strane krku, spodnej časti chrbta, kože predlaktia, zadok, brucha, dolných končatín.

Farby vonkajšieho ucha sú mimoriadne bolestivé. Usporiadaním furunkul na hrudi, krku, stehná, v blízkosti lymfatické uzliny rozvíjať akútne Lymphangitis a kazeózna. V prípade vredov sa môžu zistiť metastázy v obličkách, pečeni a iných orgánoch. Tieto komplikácie definujú furunculosis občas ako veľmi vážne ochorenie.

Stáva sa, že varenie je lokalizované v ušnách. Príznaky furuncle v uchu sú: pulzujúce, intenzívna bolesť, ktorá môže dať do čeľuste, do whisky. Bolesť sa môže rozšíriť po celej hlave. Bolestivý syndróm sa môže zhoršiť, ak sa ucho vytiahne, v niektorých prípadoch sa pozoruje zhoršenie po pohybe čeľustí. Kožušina v uchu vyzerá ako hyperperikálna a opuchnutá oblasť pokožky s charakteristickým leskom na povrchu.

variť na pery fotografiu

Furuncle na peru vyzerá ako hustá forma s tyčou v strede, extrémne bolestivá pri palpácii. Stav pacienta sa zhoršuje. Nebezpečenstvo tejto formácie na peru je, že je lokalizované v blízkosti prednej prednej žily a kavernózneho sínusu. Ak infekcia pochádza z varu do tejto oblasti, pacient môže trpieť smrteľným následkom, pretože sa môže vyvinúť meningitída alebo trombóza kavernózneho sínusu.

Furunku sa môže tiež vyvinúť na okraji pery. Dva dni po infekcii v tejto oblasti môže pacient pozorovať rozsiahle opuchy, pálenie a svrbenie. Kúrik na peru môže vyzerať ako krvácajúci vred. Má malý rozmer, ale spravidla dáva svojmu majiteľovi veľa problémov kvôli neustálej traumatizácii.

Furuncle na tvári

Furunka na tvári je často znázornená ako jedno krídlo, ale môže sa tiež objaviť ako skupinová vyrážka. Najskôr sa furuncle definuje ako tvorba červenej farby na koži a často je zamieňaná s obyčajným pupienkom. Ale po niekoľkých dňoch začne toto vzdelávanie rásť.

Veľkosť varu na tvári môže byť iná. Niektoré z nich dosahujú veľkosti až do 4 cm v priemere, ale také rozmery sú veľmi zriedkavé. Hnisavý obsah sa postupne hromadí v dutine furuncle, ktorá je na povrchu viditeľná cez tenkú kožu.

Nakoniec sa otvára furuncle na tvári, spravidla sa otvára, purulentný obsah nasleduje a dutina rany začne postupne hojiť. Celý proces tvorby a vývoja varu môže trvať niekoľko dní alebo týždňov. Po uzdravovaní furuncles na tvári, jeho stopy v podobe jaziev zvyčajne nezostávajú. Je to spôsobené bunkovým zložením kože tváre. Výnimkou sú tie prípady, keď dosahujú vierohodné veľkosti.

Príčinou varu na tvári je bakteriálna flóra, najmä kokalárna povaha. Jeho vývoj môže prispieť k zníženiu imunity u pacienta, zápalových kožných ochorení v tvári. Herpesová infekcia na tvári veľmi často prispieva k takej komplikácii, ako je vývoj varu. U dieťaťa sa môže objaviť furuncle na tvári v dôsledku atopickej dermatitídy, hypovitaminózy. Tiež varenie na tvári sa objaví pri snahe stlačiť pupienok na tvári.

Problém furuncle na tvári je, že obehový systém na tvári je úzko prepojený s mozgom. Nebezpečenstvo tohto vzdelania na tvári spočíva v tom, že ako sa vyvíja, existuje možnosť prenikania hnisavého obsahu do oblasti mozgu.

S rozvojom varí na tvár okrem lokálnej liečby, môže lekár odporučiť vymenovanie širokospektrálne antibiotiká vnútri. Môžu sa použiť antibiotiká tetracyklínových sérií, série penicilínov a cefalosporíny. Pre nich je patogénna flóra kokov, najmä stafylokok, veľmi citlivá. Možno použiť: JUnidoks Soljutab alebo doxycyklín, ceftriaxon, amoxicilín, Amoksiklav, Summamed, azitromycín a pristúpenie sekundárnej infekcii spolu s hlavné skupiny antibiotík môže pridať antimikrobiálne použitie ako Trichopolum alebo metronidazolom.

furuncle na fotografii tváre

Furuncle v nosu

Variť v nose je akútny purulentná zápal mazových žliaz a / alebo vlasového folikulu na vnútorné alebo vonkajší povrch nosa na stenu alebo na nosa špičky.

Pri tvorbe nosovej furunkul, ako aj ďalšie akútny purulentná zápal vlasového folikulu a okolitými tkanivami, existujú dve formy: Prvá forma - stupeň infiltrácie. Charakterizuje ju bolesť v postihnutej oblasti, kožná hyperémia, tvorba hustého infiltrátu s centrálnym umiestnením nekrotického stonky. Druhá forma je fáza abscesu. Charakterizované nekrotické šírenie hnis do okolitého tkaniva, stenčenie kože v zasiahnutej oblasti a kolísanie infiltrátu.

Rovnako ako keď sa varí v inej časti tela príčiny furunkul nosa je aureus a beta-hemolytický Streptococcus skupiny A.

Vzhľad a tvorba nosa furunkul do značnej miery sa zdá virulencie a patogenita mikroorganizmov na jednej strane a na druhej strane, kombinácia rôznych endo- exogénnych faktorov, ktoré tvorí s náchylnosťou k rozvoju hnisavý zápalový proces. Vstup k infekcii sa objaví narušeniu integrity kože vonkajšie predsieň nosa, ktorý nastane, keď jej traumatizujúce (škrabance, macerácia).

Nedodržanie základných hygienických pravidiel každodennej starostlivosti o pokožku tváre, vplyv tváre výrobných faktorov na tvár: cement, prach z produkcie uhlia, palivá a mazivá. Navyše výskyt varu v nosu prispieva k prehriatiu alebo hypotermii, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje antiinfekčnú stabilitu pokožky.

Dôležitú úlohu v patogenéze nosovej furunkul hrajú rôzne faktory endogénne charakter, s ktorým už nie je platný baktericídne vlastnosti a vylučovanie potu z mazových žliaz, čím preruší funkčnú aktivitu imunitného systému. Vyššie uvedené poruchy uprednostňujú patogénov pretrvávanie v koži, vývoj stafylokokové tvorby flóry a znovuobjavenie sa varí v nose. Tiež patologický vplyv na percento výskytu a priebehu procesu k varu na nose sú stavy, ktoré sú sprevádzané znížením imunitného systému: diabetes, nedostatky vitamínov, podvýživa, chronických gastrointestinálnych ochorení.

Kúrik v nosiči sa často nachádza na krídlach a na špičke nosa alebo na kožnej nosnej prepážke. Postupne začína proces zápalu, ktorý sa najprv usadí v hĺbke vlasového folikulu a potom sa ešte rozširuje. Počas dvoch dní sa vyskytuje hyperémia, hustota, opuch a bolesť, ktorá sa zhoršuje žuvaním.

Takéto zmeny sú obvykle sprevádzané slabosťou, bolesťami hlavy, výskytom horúčky. V periférnej krvi zmien zistených posun vľavo leukocytov vzorec, zrýchlenie sedimentácie erytrocytov. Neskôr, s dobrým proces toku v priebehu niekoľkých dní hustota hodvábneho zápalových ložísk znižuje, zmäkčenie infiltrát vyvíja, listy malé množstvo hnisu, nekrotické jadro je odtrhnutá, a rana sa vyčistí a absces dutina je vyplnená granuláciou. To znižuje závažnosť bolesti, je normalizáciu telesnej teploty sa vráti do normálneho celkové zdravie. V niektorých prípadoch môže byť progresia zápalových lézií, zvýšenie v oblasti mäkkých nekrózy tkaniva, stenčenie kože, s rozvojom výkyvmi.

S vývojom furuncle v nose je pacient hospitalizovaný.

Počas zvýšenej telesnej teploty sa ukáže prísny odpočinok v posteli, príjem tekutých potravín a obmedzenie mimických prejavov emócií (neusmievajte sa, nemraďte sa, nesmiete sa). Po znížení teploty sa odporúča vymenovanie fyzioterapeutických postupov. Patria sem sollyx a UHF, ktoré majú dobrý protizápalový účinok.

Taktika liečby závisí od formy zápalového procesu. V štádiu infiltrácie sa odporúča správne stieranie a škvrny pokožky okolo purulentnej oblasti zaostrenia pomocou alkoholového roztoku. V prvý deň po nástupe infiltrácie je dobrým účinkom pravidelné liečenie pustúl s 5% rómu jódom. Miestna liečba je použitie masti.

varené v nosu

Masť z varu by mali mať dobré antibakteriálne vlastnosti, prednostne široké spektrum účinku. K týmto typom masti sú: masť 2% Mupirocín a masť 2% kyselina fusidová. Systémové antibiotiká (Oxacilín, Cefazolin, Vancomycin, Amoxyllicin, Linezolid) sa používajú v rozsiahlom zápalovom procese.

Chirurgický zákrok je indikovaný v prípade výskytu abscesu v priebehu vývoja furuncle. Disekcia vzniknutého abscesu sa uskutočňuje buď lokálnou anestézou, alebo v celkovej anestézii - všetko závisí od oblasti lézie. Po vyprázdnení hnisavého obsahu a detritu sa drenáž umiestni do postihnutej dutiny a obväz sa aplikuje s antiseptickými roztokmi.

Nemocnica je asi 1 týždeň s nekomplikovaným priebehom varu a v prípade komplikácií septického charakteru môže byť nemocnica až 21 dní alebo viac.

Furuncle pod podpazuší

Vzhľadom k tomu, tzv naplnené hnis vredoch zápal dutiny vo vlasovom folikule s šírenie procesu okolité tkanivá, môžu sa dosiahnuť rôzne veľkosti a ich umiestnenia sú často prezentované tie oblasti tela, kde je prítomný rast vlasov. A to najmä v miestach, kde je konštantná trenie s odevmi položkami reťaze, spodné prádlo, atď. - to znamená, že v miestach, kde je konštantná trauma kože. Medzi tieto oblasti patrí: krk, podpaží, hrudník, slabiny a pás.

Kožušina pod ramenom by mala byť diferencovaná od purulentno-zápalového procesu žliaz apokrinnej, tj hydradenitu. Hydradenitída je akútny difúzny hnisavý zápalový proces apokrinných žliaz v oblasti podpaží, análnej oblasti, v oblasti slabín.

Furunkle ešte musia byť schopné odlíšiť sa od scrophulodermu, trichophytosis, erytém nodulárneho charakteru.

Príčina vzniku vajíčok pod paží často predstavuje patogénne mikroorganizmy, ktoré vstupujú do folikulu a vedú k vzniku zápalu. Tento proces je charakterizovaný intenzívnou bolesťou, opuchom a hyperemia v postihnutej oblasti.

Prvé známky formovania a dozrievania furuncle pod ramenom sú pocity nepohodlia, svrbenia a lokálnej hypertenzie. Spájanie také funkcie ako vzhľad červené pásy, ktoré smerujú do lymfatických uzlín v regionálnej, postupné formovanie ústia varu a silné bolesti vyžaduje okamžitú liečbu pre chirurga. Je zakázané otvárať nezávislé zretie vetvy, pretože to môže viesť k nežiaducim následkom (penetrácia infekcie vnútri - septikémia).

Zápalový proces s furuncle pod ramenom zvyčajne úplne obklopuje vlasový folikul, vrátane okolitého tkaniva potným žľazom. S kožuchom pod ramenom dochádza tiež k zvýšeniu lymfatických uzlín v tejto oblasti. V oblasti poškodenia sú elastické a kolagénové vlákna úplne zničené. Oblasť ovplyvnená furuncle je obklopená hustým kruhom kolagenovaných nahromadení vlákien, ktoré sťažujú infekčný proces do tela. Preto samo-vytláčanie varu môže viesť k prelomu zvláštneho kruhu a rozvoju zápalového procesu v celom tele.

Furuncle pod ramenom sa vyvíja kvôli konštantnému deformujúcemu účinku na oblasť podpaží, preto v tejto oblasti je silný výrazný pocit nepohodlia a bolesti pri vývoji furuncle.

Pri liečbe vredov existuje veľké množstvo rôznych liekov a metód. Ich výber závisí od stupňa varu a má byť predpísaný iba lekárom. Treba pripomenúť, že v priebehu zrenia varí pod pažou, v žiadnom prípade nemožno použiť na linimentu balzam Wisniewski, pretože to môže vyvolať rast infekcie.

variť pod mojou rukou Foto

Furuncle liečba

Liečba vriec môže byť všeobecná a lokálna.

Na ošetrenie dozrievacích keramiek sa používajú rôzne antimikrobiálne liečivá, ktoré ošetrujú postihnutú oblasť a povrch kože v okruhu niekoľkých centimetrov od nej.

Dvakrát denne pre každý vyvinutý vriec sa vytvárajú kompresie čistého ihtyolu a zakryjú sa silnou vrstvou sterilného bavlneného tampónu; na takom komprese prekrývajte suché teplo (vrecia s horúcim pieskom alebo horúcou vodou). Môžete použiť IFO postihnutej oblasti s následnými aplikáciami ichthyolu. Takéto metódy sa tiež používajú na urýchlenie vývoja furuncle, na vykonanie chirurgického zákroku, na poskytnutie odvodnenia a podávania liečiva priamo do dutiny abscesu.

Okrem ichtyolu a IFO sa v štádiu infiltrácie furunku používa ožarovanie ultrafialovým žiarením v malých dávkach. Spolu s týmito metódami sa okolo hnisavého infiltrátu uskutočňuje obriezka roztokmi novokaínu a antibiotík. Štiepenie sa vykonáva v nemocnici (denne a 24 hodín)

Oddych je vytvorený pre zapálenú oblasť tela, na končatinách sa používajú odstrániteľné svaly. Ak sa nezaznamená zápalový proces, blokády sa opakujú každý deň, až kým nekrotický kmeň neodíde. Aplikujte obklady s dusičnanom strieborným 1%, ktoré sa vymenia každý deň. Spravidla jednorazové kácanie v počiatočnom štádiu vývoja furuncle vedie k rýchlej liečbe. V zriedkavých prípadoch je potrebné použiť dvojitú blokádu.

Masť s furuncle môže byť použitá ako antimikrobiálny účinok a protizápalový. Je možné použiť masti ako Dimexide, balzam Shostakovského, Biopin atď.

Keď je otvor varu, potom sa ukladá ichtamol infiltrovať postihnutú oblasť na svojom obvode, a stred infiltrácie - sterilným obväzom impregnovaný Rivanol (1: 1000) alebo iné antiseptické liečivo. Počas tohto obdobia sú ukázané aj darsonvalizácia a elektroforéza zinku a solí medi. Furunkul dutina po otvorení premyje 3% peroxidu vodíka a aby obväz s p-rum chloridu sodného každý deň až do úplného čistenie v mieste rany.

Potom, čo sa aplikuje raz za dva dni obväz s masťou Vishnevsky a vývoj granulačného tkaniva - mliečne dresingy indiferentný (rybí olej, vazelína a emulzie sintomitsinovoy).

Je prísne zakázané vytláčať vrie, pretože môže viesť k všeobecnému rozšíreniu infekcie ak vzniku život ohrozujúcich komplikácií. Stopka sa odstráni až po úplnom oddelení od tkanív. Koža po obvode varu je ošetrená diamantovou zeleňou, alkoholom alebo modrým metylénom. Odporúča sa tiež použitie ichtyolu, ktorý má keratoplastický, baktericídny, analgetický a protizápalový účinok. Oni sú hojne ošetrení furuncle a pokryté sterilné vaty.

Na vysušenie postihnutej oblasti sa používa "ichtyol", ktorý sa dá ľahko vymyť teplou vodou. Obväzy by sa mali nahradiť 2 str. za deň. Nie je nutné, aby sa ichtyol na už rozbité furuncle, pretože to môže zabrániť prečisteniu purulentného obsahu a výstupu z nekrotického stonky.

Na chirurgické zákroky sa uchýlili k predĺženým vriecam, ktoré idú do štádia abscesu. Chirurgická intervencia pozostáva z časti dutiny furuncle pri lokálnej anestézii. Doba po manipulácii sa nelíši od lokálnej liečby prielivových furunkleov. Môže použiť a dokončiť odstránenie varu stehov.

liečba variť sa s výhodou uskutočňuje pred konečným resorpciu infiltrácie, pretože varu, neprístupný adekvátnej liečby, je príčinou mnohých komplikácií. Nie je potrebné aplikovať masáž pokožky v oblasti bývalých furuncles. Neodporúča sa používať ako horúci obklad, pretože prispievajú k rozvoju macerácia kože okolo varu, ktorá urýchľuje šírenie zápalu, stimuluje vznik nových vrie.

S kožou na peru a na tvári, s uchom vriec a furuncles, deti by nemali odložiť návštevu lekára. Takáto lokalizácia vriec je lepšie liečiť v nemocnici s použitím širokospektrálnych antibiotík. Môže používať doxycyklín, azitromycín, Vilprafen, Clacid (perorálne); Ceftriaxón, penicilín, gentamicín (intramuskulárne); Stafylokokový anatoxín; proteotherapy; autohemotherapy; vitamínová terapia atď. Penicilín sa podáva na 1 000 000 jednotiek denne - každé tri hodiny na 100 000 jednotiek. Azitromycín je predpísaný na 500 mg 2 p. za týždeň (ale závisí od veku pacienta). Doxycyklín 100 mg dvakrát denne počas 10 dní.

Sulfanilamidové prípravky sa používajú pri dávke 3,5 g na deň počas piatich dní. Dobrý účinok je kombinácia antibiotickej terapie s prípravkami imunologickej skupiny (imunomodulátory). Taktiež vzniká kombinácia antibiotík so sulfonamidmi. Pri desenzibilizácii sa používajú Pipolphen, Suprastin, Dimedrol, chlorid vápenatý atď.

Užívajú sa intramuskulárne injekcie vitamínov B a kyseliny nikotínovej (B1, B6, B12), vitamínu A, vitamínu C, tiamínu. Používa sa na prevenciu hypovitaminózy a na zlepšenie metabolizmu.

Stafylokokový antifágín, po ktorom nasleduje zvýšenie dávky: počínajúc od 0,2 ml a každý deň sa zvyšuje o 0,2 ml, kým sa nedosiahne dávka 2 ml.

Liečba variť doma

Liečba variť sa môže vykonávať doma, najmä ak nie je zložitý priebeh varu.

Ľudová medicína na varenie odporúča zbieranie trávy z strún, žihľavy, nechtíky a heřmánku, ľubovník bodkovaný. Tieto bylinky sa odoberajú v rovnakom pomere. Z tejto zbierky sa vyrába infúzia, ktorá je indikovaná na použitie v 70 ml 3 r. denný kurz troch týždňov.

Na terapiu furuncle je možné akceptovať vo vnútri infúzie z ľubovníka bodkovaného, ​​harmančeka, šťavelky vo forme samostatnej recepcie. Každá z týchto infúzií trvá 100 ml trikrát denne. Vonkajšie odporúčame používať tinktúru japonskej sopórie, tinktúru arniky, tinktúru eukalyptu, šťavu z Kalanchoe, chlorofylipt.

Na urýchlenie vývoja varu sa na ňu aplikuje hríb z cibule, pečené, varené koreňové petržlenové vločky, harmančekové kvety, plátkovité mušty. Pri príprave kašu sú zložky rozomleté ​​v maltách a postupne pridávajú vodu. Neskôr sa výsledná kaša aplikuje na vriec a pokryje sterilnou gázou alebo obväzom.

Na zrejúcej keramike naneste čerstvý strúhaný chren, ktorý sa zmieša s 20% tinktúrou bodkovaného mliečneho bodliaka. O polhodinu neskôr sa z postihnutej oblasti odstráni hrubý chrpa a jeho oblasť sa ponorí do tinktúry mliečneho bodliaka.

Dutina furunkul, po jeho otvorení, môže byť liečená Hypericum olej, pre rovnaký účel kalanchoe použiť masti, práškové bahenné calamus, Novoimanin.

Pri varení sa môže použiť odvar z kopřivy. Vezmite jednu lyžicu horčice a jednu pohár vriacej vody. Podzemná tráva žihľava sa naleje do vriacej vody a trvá asi pol hodiny. Prijaté za 30 minút. pred jedlom, čo pomáha zlepšiť čistenie kože a cirkuláciu arteriálnej krvi. Okrem toho je potrebné vypiť aspoň 2 litre normálne upravenej vody denne. Pomáha odstrániť toxíny z tela.

Tiež účinným činidlom pri ošetrení varu je rajčiaková maska ​​dvoch polievkových lyžíc glycerínu, pohára rajčiakovej šťavy. Všetky zložky sú zmiešané. Použite masku na postihnutú oblasť 3 r. za deň. Táto zmes sa má skladovať v chladničke. Táto maska ​​umožňuje rýchle dozrievanie varu.

Na ošetrenie varu doma sa môže použiť nasledujúci balzam. Je vyrobená z 1 lyžice medu, 1 lyžička. lyžice múky, 1 lyžička olivového oleja a 1 žĺtok. Všetky zložky sa zmiešajú, varia sa na nízkych teplotách až do vzniku želatínovej hmoty. Nemôžete to priniesť do varu. Po ochladení pripraveného balzamu sa aplikuje na bandáž, ktorá sa aplikuje na oblasť postihnutú furuncle po dobu pol hodiny.

Účinným efektom je infúzia listov šalvie a kvetov harmančeka. Jedna lyžička zberu sa naleje do vriacej vody, trvá to 20 minút a po ochladení sa použije ako kompres v postihnutej oblasti.

Maska uhorky s osviežujúcim účinkom pomáha eliminovať proces zápalu. Vezmite si čerstvú uhorku, rozotrite na strúhadlo a namočte výslednú kašu na postihnuté miesto 30 minút. Tento postup sa najlepšie vykonáva denne. Jeho použitie zabraňuje vývoju nových purpurových ohniskov a zároveň pomáha zachovať prirodzenú krásu pokožky.

Ak chcete liečiť zápalový proces s vývojom furuncle, môžete samostatne urobiť riešenie. Skladá sa z lyžičky nechtíka (tinktúra) a pohára prevarenej vody. Pridajte tiež 1 čajovú lyžičku medu. Toto riešenie sa intenzívne pretrepáva a potom sa používa ako kompresia v postihnutých oblastiach pokožky. Kompresie v zápalovej zóne trvajú minimálne 20 minút.

Veľký úspech sa využíva s medicínskymi koláčmi, ktoré sa pripravujú z múky z ražnej múky, mlieka a medu. Odporúča sa ich aplikovať na varenie. Po takýchto metódach liečby sa furunkle rýchlo dozrievajú a otvárajú.

Existuje ďalší účinný spôsob, ako zlepšiť zrenie varu. Vezmite žiarovku a varte do mlieka. Môžete tiež pečať v rúre. Aplikujte vo forme príloh na zapálené miesto.

Prevencia tvorby furuncle je určiť príčiny vzniku ochorenia. Aby sa zabránilo rozvoju folikulitídy a / alebo furuncle, počas obdobia ochorenia sú zakázané postupy vody v postihnutej oblasti. Vrstva pokožky v zápalovej zóne a okolo nej je odrezaná, koža okolo kožušiny je stieraná dvakrát denne roztokom salicylalkoholu alebo gáfrového alkoholu.

Prevencia vrie a scvrkáva na osobnú hygienu, boj proti mikrotraumy kože, adekvátne ošetrenie postihnutých oblastí kože, prevencia kožné hypotermia a jej macerácii.