Hlavná

Bradavice

Dermatitída u detí

Dermatitída je ochorenie kože, lokálny zápal a začervenanie kože v oddelených miestach tela. Dermatitída u detí je výsledkom infekcie, toxických účinkov alebo alergií. Dermatitída u dojčiaceho dieťaťa sa prejavuje vo forme vyrážok, kôr, sčervenania. Zvážte príčiny dermatitídy u malých detí a predškolských detí, typy jej prejavu a spôsob liečby.

Často sa kožná dermatitída nazýva diatéza. Najviac náchylné na vyrážky dieťaťa je až 3 roky. V tomto veku sa príznaky ochorenia (vyrážka a začervenanie na tvári, okolo úst, v slabín) prejavujú oveľa častejšie ako v školskom období.

Tráviaci systém a imunita sú v procese tvorby, výživy dieťaťa v čreve a žalúdku komplex enzýmov (látok na trávenie jedla) a bakteriálnej flóry. Preto najzdravšie jedlo pre mesiac staré dieťa je materské mlieko, účinný prostriedok na prevenciu diatézy - správna strava matka, dojčiace dieťa.

klasifikácia

Pri vystavení dráždivému účinku sa vyskytujú všetky druhy zápalu kože. Ak sa takáto látka dostala na kožu z okolitého priestoru, potom sa nazýva dermatitída kontakt.

Ak dráždivý prvý vstupuje do gastrointestinálneho traktu, potom do krvného obehu a až potom na kožu, choroba sa nazýva toksikodermiya.

Dermatitída je rozdelená do nasledujúcich typov:

 • alergický (druhý názov - atopický) - z vystavenia alergénu;
 • kontakt (prejavujúci sa na otvorených častiach tela po vonkajšom kontakte so stimulom - okolo úst, na lakťoch, rukách);
 • slnečné (zjavené po pobyte na jasnom slnku);
 • seborrheic (to je množstvo vyrážok a pupienkov, čierne čelenky); tento typ vyrážok ovplyvňuje jednotlivé časti kože: čelo a tvár pozdĺž línií vlasov, kožu okolo úst, rovnako ako slabiny, chrbát, hrudník, tváre.

Najčastejšou formou ochorenia je alergická dermatitída. Ako vyzerá dermatitída a liečiť sa?

Ako to vyzerá?

Zapálené oblasti kože môžu mať podobu začervenanie, odlupovanie a odreniny (najjednoduchšia forma choroby) a tiež vyrážka, akné, bubliny, pľuzgiere a rany.

Miesto vyrážky je lokalizované na tvári, hlave, rukách, v slabinách a na žalúdku, chrbte a zadku a dokonca aj na pise. Silná dermatitída je komplikovaná zápalom a opuchom, svrbením, nepohodliem, bolesťou kože.

Často rodičia používajú lokálne lieky (masť, prášok) bez analýzy príčin zápalu kože. To nie je pravda. Liečba vyrážok vyžaduje externé aj vnútorné účinky.

Bubliny sú nepríjemné, pretože Po otvorení sa vytvoria malé rany, ktorými infekcia prenikne. Deti často poškriabú vyrážku na pažích a lakťoch. Takže dermatitída u detí je komplikovaná infekciou.

Externé prejavy dermatitídy:

 • suchá koža na pažích, lakte, na tvári okolo úst;
 • červené škvrny v slabín, na zadku, na chrbte a žalúdku;
 • malé bublinky s kvapalinou - umiestnené na nohách, ramenách (lakte, dlani), okolo úst, na krku, chrbte a zadku; uvedené miesta sú tradičnými miestami prejavu atypického ekzému;
 • pľuzgiere v záhyboch pokožky (v slabinách) av otvorených častiach tela (ramená, lakte).

dôvody

Príčiny ochorenia sú bežne rozdelené na vonkajšie a vnútorné. Externé príčiny pôsobia vonku, vnútorné príčiny vstupujú do tela dieťaťa s jedlom a dýchaním. Množstvo dráždivých faktorov ovplyvňuje telo zvonku a vnútorne (ak alergény zo vzduchu vstupujú do krvného obehu dieťaťa v pľúcach a pôsobia na pokožku priamo zvonku).

kontakt

Príčinou kontaktnej dermatitídy u dieťaťa môže byť:

 • Mokré plienky: Kožná vyrážka na tele objaví v mesačnom dieťaťom v miestach neustálom kontakte s mokrými plienky dieťaťa - na chrbát a zadok, do brucha a slabín (pelonochnogo liečbe dermatitídy - použitie plienok).
 • Zostaňte v plnenej plienke spôsobuje vyrážku a začervenanie v slabinách, medzi zadok a brucho (liečba - včasná zmena plienky).
 • Syntetické oblečenie a posteľná bielizeň môže spôsobovať atopickej dermatitídy do tela dieťaťa v ktorejkoľvek jeho časti (kde syntetické styku s detskú pokožku) v krku a hlavy syntetických čiapok, lakte na syntetickej bundy, okolo úst syntetického šatku. Najlepším prostriedkom na liečbu takejto alergie je prirodzené oblečenie.
 • Nevhodná detská kozmetika (Krém, mydlo, šampón) - spôsobuje vyrážku v tých častiach tela, kde bol aplikovaný krém: v slabine, zadok, tváre. Koža mesiaca starého dieťaťa je citlivá, je potrebný špeciálny zvlhčujúci krém bez E-doplnkov.
 • Domáce chemické výrobky Tiež je to dráždivé, keď zasiahne detské plienky a oblečenie, spôsobuje vyrážku na tele. Pri kontakte s podnetom v každodennom živote (ak dieťa pomohlo mojim matkám umyť pokrmy), na dlani sa môžu objaviť vyrážky. Ak je dieťa alergické na parfumy matky, objavujú sa vyrážky na oči, tváre a okolo nosa. Najefektívnejším prostriedkom boja je odmietnutie chemických látok pre domácnosť.
 • Prachový alebo plynový vzduch priemyselné mestá (ako liek dermatitída u detí môže byť ťažké, pretože neustálom kontakte dieťaťa s stimulu. Niekedy je jediným skutočným riešením je zmeniť bydlisko.

Hlavným liečením kontaktnej dermatitídy je obmedzenie akéhokoľvek kontaktu s podnetom. Ak dráždivý alergén pravidelne ovplyvňuje dieťa, zvyšuje sa atypická reakcia.

Výpadky na tele sa rozširujú, prinášajú veľké nepohodlie. V miestach najčastejších vyrážok (na rukách a lakťoch, tvárach a okolo úst) koža stráca svoju elasticitu, pigmentáciu, stáva sa tenkou a zraniteľnou.

Keď je účinok stimulu obmedzený, 80% detí má alergickú náladu. dermatitída známky oslabenia najprv na exponovaných častiach tela (na tvári, v jeho očiach, vonkajšie lakte a okolo krku, staršie dieťa na chrbte a bruchu), a potom v uzavretých miestach (v slabinách, na záhyby lakte, medzi sedacími svalmi, na nohách).

Toksikodermichesky

Príčiny toxikodermickej dermatitídy:

 • Potravinové alergény (najčastejšou príčinou dermatitídy na tele dieťaťa, ako aj častou príčinou vyrážok na tvári a rukách dieťaťa mladšieho veku). Najlepším liekom na potravinovú dermatitídu je diéta.
 • Vdýchnutie výfukových plynov (pri cestách po motorových cestách).
 • lieky (liečba vyžaduje okamžité odmietnutie nesprávne vybraného lieku).
 • Infekčné choroby (tvoria takzvanú infekčnú dermatitídu u malých detí). Hlavnou liečbou je boj proti základnej infekcii.
 • Odporúčané čítanie: folikulárna keratóza u detí

Dermatitída je komplexná choroba, ktorej príčiny sú často skryté v alergických reakciách tela dieťaťa. Príznaky dermatitídy sa objavujú na rôznych miestach tela a prinášajú nepríjemné svrbenie, bolesť a nepríjemné pocity.

Externé prostriedky sú kozmetický dočasný účinok na chorobu. Hlavným prostriedkom liečby je obmedzenie kontaktu s podnetom (strava, kontrola vonkajšieho prostredia).

liečba

Na vyliečenie dermatitídy alebo oslabenie jej prejavov na akejkoľvek časti tela (lakte, chrbát, hlava vo vlasoch a okolo úst) je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Prísne obmedzenie kontaktu medzi dieťaťom a dráždivým účinkom (strava, kontrola chemikálií pre domácnosť, prírodné oblečenie). Každý typ vyrážky má svoju vlastnú príčinu. Ak odstránite príčinu, efekt zmizne.
 2. Včasná liečba kožného zápalu: nedovoľte infekcie alebo komplikácie. Externá liečba sa vykonáva s antiseptickými obväzmi (lekárskou masťou, špeciálnym krémom), ľudovými prostriedkami (bylinnými kúpeľmi a infúziami na trenie). Vnútorné liečenie spočíva v tom, že sa užívajú antiseptiká a lieky na zníženie alergickej reakcie.
 3. Pokles telesného alergického stavu - najťažšie a dlhodobejšie liečenie. Pomôcť prípravám na úpravu čriev (bifidobaktérie), vitamínové komplexy obsahujúce vápnik, zdravej výživy (prírodné produkty bez prísad). Na liečbu kožných vyrážok zvnútra je efektívnejšia ako použitie vonkajšieho krému alebo masti. Ak je úplne vyliečená alergia ťažká, potom môžete aspoň oslabiť jej prejavy.
 4. Aplikácia komplexnej terapie: prostriedky na liečbu dermatitídy (liečivá a lieky, masť a smotana) by sa mali kombinovať s diétou a zabránením kontaktu s alergénovým stimulom.

Diéta a výživa

Hlavné a hlavné liečenie toxikodermickej potravinovej dermatitídy - prísna diéta. Výživa matky na dojčenie je zameraná na kŕmenie dieťaťa. Strava vylučuje z potravy dojčiacej ženy tie potraviny, ktoré nie sú strávené mesiac starým dieťaťom, spôsobujú vyrážky a zápaly kože (na tvári, rukách, lakťoch, okolo krku a okolo úst).

Dieťa v ranom detstve vylučuje z potravy produkty, ktoré spôsobujú výskyt vyrážok. Často vo veku päť rokov sa alergická nálada znižuje, vytvára sa mikroflóra a enzymatické zloženie tráviacich orgánov.

Telo začne tráviť tie potravinové látky, ktoré nemohli byť strávené vo veku jeden a pol až dva roky. Vyrážky a kožné zápaly na lakte a nohách, vo vlasoch a okolo úst. Striktívna strava stratila svoju relevantnosť.

Nemôžete liečiť vaše dieťa s vonkajšími prostriedkami (rozmazaným antialergickým krémom v mieste zápalu, aplikujte masť na noc). Ochorenie sa prejavuje zvonku a vnútorne. Okrem kožných prejavov alergií je oslabená imunita a trávenie dieťaťa.

Krém a masť

Ak rodičia nemajú možnosť obmedziť dieťa z kontaktu so stimulom, antiseptický krém, terapeutická masť, utrite vyrážku dezinfekčné roztoky, bylinné infúzie.

Úlohou rodičov nie je umožniť komplikácie, zápaly a opuchy, zabrániť infekcii hubami a baktériami.

V tomto prípade je externý lieky by mali byť antiseptické a mali by znížiť alergické reakcie organizmu (nazývajú sa antihistaminiká). Antihistaminiká sú predpísané lekárom. Antiseptické a protizápalové lieky môžu obsahovať detský krém, farmaceutickú masť.

Ak chcete liečiť dieťa len vonkajšími prostriedkami, odmaľte antihistamínový krém, aplikujte protizápalovú masť - neúčinnú a nedostatočnú. Na ďalšiu liečbu dermatitídy je potrebné odstrániť príčiny ochorenia, dráždivé faktory.

 • Odporúčané čítanie: Streptoderma u detí

prevencia

Liečba dermatitídy u detí v jednom dni nie je možná. Masť a smotana môžu odstrániť iba výskyt choroby. Najlepším liekom na potravinové vyrážky - neustále sledovanie menu matky a dieťaťa, použitie prírodných prostriedkov proti alergickým reakciám, prevencia infekcie a akútny zápal kože pomôže prekonať chorobu.

Často liečba dermatitídy trvá niekoľko rokov. S posilnením tela a tvorbou črevnej mikroflóry sa vyrážajú na ruky a prechádza hlava.

Dermatitída u detí

Dermatitída u detí - komplex zápalových alergických kožných reakcií vznikajúcich v reakcii na vplyv rôznych stimulov. Dermatitída u detí sa prejavuje erytémom rôznych oblastí kože, svrbením, prítomnosťou vyrážok alebo šupín, zmenami v citlivosti zapálených oblastí kože, zhoršením celkového zdravia. Diagnóza dermatitídy u detí a jej forma je založená na údajoch z vizuálneho vyšetrenia, oškrabávaní z postihnutého povrchu kože, imunologickom a biochemickom vyšetrení. Liečba dermatitídy u detí zahŕňa odstránenie kontaktu so stimulom, ktorý spôsobil reakciu, liečbu postihnutých oblastí kože, podávanie antihistaminík, imunomodulačných, sedatív.

Dermatitída u detí

Dermatitída u detí - lokálny alebo rozšírený zápal kože dieťaťa, ktorý sa vyvíja v dôsledku priamych alebo nepriamych účinkov biologických, fyzikálnych alebo chemických faktorov. V detskej dermatológii a pediatrii predstavuje dermatitída 25 - 57% prípadov všetkých kožných ochorení. U detí sa najčastejšie vyskytuje atopická, seboroická, kontaktná a plieravá dermatitída. Dermatitída u detí sa zvyčajne prejavuje v prvom roku života a v predškolskom a školskom veku sa prvýkrát vyvíja pomerne zriedkavo. Začiatkom raného detstva môže dermatitída získať opakujúci sa kurz a viesť k zníženiu sociálnej adaptácie dieťaťa.

Príčiny dermatitídy u detí

Atopická dermatitída u detí je typická alergická dermatóza založená na dedičnej predispozícii, alergénnych a nealergických príčinných faktoroch. Ak chcete označiť atopickej dermatitídy u detí, pediatrov a dermatológovia niekedy používajú termín "infantilné ekzém", "exsudatívne diatéza", "alergická diatéza" a ďalšie.

U detí s atopickou dermatitídou majú často rodinnú anamnézu alergických ochorení (bronchiálna astma, potravinové alergie, senná nádcha, a iní.). Tým, náchylné deti atopickej dermatitídy, ktorí trpia fľašu s prívodom od potravín, liečivá, peľovej alergie alebo domácnosť, časté infekčné vírusové ochorenie, gastrointestinálne poruchy (gastroduodenitis, askarióza, dysbióza et al.), Imunodeficiencie.

Plienka dermatitída u detí je spojená so zlou alebo nesprávnej starostlivosti o dieťa:.. Dosť časté zmeny plienky a oblečenie, občasné kúpanie atď plienkovej dermatitídy u detí môže dôjsť po dlhšom kontakte s pokožkou s mechanickými (látkových plienok alebo plienky), fyzikálne (vlhkosť a teplota), chemické (čpavok, soli žlčových kyselín, tráviace enzýmy) a mikrobiálne (oportúnne a patogénne baktérie, kvasinky candida rod) faktory.

Rozvojom plienky dermatitídy predurčuje morfofunktcionalnaja nedostatočná zrelosť kože u detí, v dôsledku slabosti zložky spojivového tkaniva dermis, krehkosť bazálnej membrány, jemnosť a zraniteľnosti epidermis, zlé hydratácia kože, nedokonalosti termoregulačné a imunitné funkcie kože. Vystavení riziku výskytu plienkovej dermatitídy zahŕňajú predčasne narodených detí trpí podvýživou, krivicu, črevné dysbiózu, časté hnačky.

Etiologickým činiteľom seboroickej dermatitídy u detí je huba Malassezia furfu, ktorá je reprezentantom normobioty zdravého človeka. S dobrou imunitnou reaktivitou sa huba chová pokojne, ale pre rôzne druhy porúch homeostázu môže spôsobiť lupiny, folikulitída a seboroická dermatitída u detí.

Kontaktná dermatitída u detí môže dôjsť pri nadmernom vplyv na kožu nízke alebo vysoké teploty, slnečného žiarenia, ultrafialového žiarenia, röntgenového žiarenia; časté ošetrenie kožných dezinfekčných prostriedkov (alkohol, éter, jód); Aplikácia pre osobnú starostlivosť a kozmetiku (pracie prášky, krémy, púdre), ktorá je v styku s niektorými druhmi rastlín (boľševník, pryšec, iskerník, prvosienky, arnika) a hmyzu.

Zhoršovať priebeh rôznych typov dermatitídy u detí môže klimatické a geografické a meteorologické faktory, životné podmienky, akútne respiračné vírusové infekcie, anémia, obezita, psychický stres, očkovanie.

Príznaky dermatitídy u detí

Symptómy atopickej dermatitídy u detí

Atopická dermatitída u detí sa zvyčajne prejavuje v prvej polovici života; menej rozvinuté v predškolskom veku, v škole alebo v dospievaní. Kožné vyrážky v atopickej dermatitídy u detí môžu byť prezentované pretrvávajúce začervenanie alebo prechodné začervenanie, suchosť a odlupovanie kože alebo plačúce papulózny, vezikulárna erupcie na erytematóznom pozadí. Charakteristické črty atopickej dermatitídy u detí zahŕňajú symetrické kožných lézií na tvári, končatiny, ohýbacie plochy kĺbov; svrbenie s rôznou intenzitou. Pomerne často sa u atopickej dermatitídy u detí nájdené skladacie (giperlinearnost) dlane a chodidlá; folikulárna hyperkeratóza lakťov, predlaktia, ramien; white dermografizmus, poškriabaniu kože, pyoderma, hyperpigmentácia veku ( "alergickej svetla"), cheilitída, žihľavka, keratokonus, opakujúce sa zápal spojiviek, atď.

Prirodzený priebeh progresie atopickej dermatitídy u detí bez správne zaobchádzanie môže byť tak zvaný "atopickej pochodu" alebo atopickej ochorenie charakterizované spojením iných alergických ochorení: alergická konjunktivitída, alergická nádcha, bronchiálna astma.

Symptómy seboroickej dermatitídy u detí

Seboroická dermatitída sa vyskytuje u približne 10% detí počas prvých 3 mesiacov života a úplne prestane na 2-4 roky. Prvé prejavy seboroickej dermatitídy u dieťaťa sa môžu objaviť už v 2-3 týždňoch života. V tomto prípade sa na hlave hlavy tvoria šedivé šupinovité váhy (gneiss), ktoré sa zlučujú a stávajú sa pevnou kôrkou. Gneiss sa môže rozšíriť na kožu čela, obočie, oblasť za ucho; niekedy bolestivé papulózne vyrážky, pokryté váhy na okraji, sa nachádzajú v prirodzených záhyboch trupu a končatín.

Výraznými znakmi seboroickej dermatitídy u detí je minimálne svrbenie, žiadne vylučovanie (váhy sú mastné, ale suché). Pri nútenom odstránení kôrov je vystavená jasne hyperremitická koža; v tomto prípade môže byť mokrý a ľahko sa infikovať.

Príznaky dermatitídy plienky u detí

Plienka dermatitída u detí sa vyznačuje tým, podráždenie kože zadku, vnútornej strane stehien, hrádze, pas, brucho, t. E. kože v kontakte s mokrými a špinavé plienky, plienky, klzáky. Plienka dermatitída sa vyskytuje u 35-50% detí, zvyčajne sa vyskytuje u dievčat vo veku od 6 do 12 mesiacov medzi.

Podľa závažnosti klinických prejavov sú izolované 3 stupne dermatitídy plienky. Pri miernych prejavoch dermatitídy sa u detí vyskytuje mierna kožná hyperemia, mierna kožná vyrážka a macerácia kože na miestach s typickou lokalizáciou. Plíseňová dermatitída so strednou závažnosťou sa vyznačuje tvorbou papuliek, pustúl a infiltrátov na podráždených miestach kože. Závažná plienková dermatitída u detí nastáva s otvorením vezikúl, tvorbou oblastí vlhkosti a erózie, rozsiahlymi drenážnymi infiltráty.

Vývoj plienkovej dermatitídy má vplyv na celkový zdravotný stav detí: stávajú sa nepokojný, často plače, zle spia, ako zapálené kožné svrbenie ťažším a dotyku spôsobiť nepohodlie a bolesť. U dievčat môže plienková dermatitída viesť k vzniku vulvy.

Príznaky kontaktnej dermatitídy u detí

Príznaky kontaktnej dermatitídy u detí sa vyskytujú priamo na tej časti kože, s ktorou dráždiaci príde do kontaktu. Hlavnými príznakmi kontaktnej dermatitídy u detí patrí opuchu kože splachovacie s ostrými hranicami, ťažkú ​​svrbenie, pálenie, bolesť, pľuzgiere, otvor, ktorý vedie k vzniku plače erozívna oblasti.

Kontaktná dermatitída u detí môže mať akútny alebo chronický priebeh. Akútna fáza sa vyskytuje ihneď po kontakte s podnetom a zastaví sa krátko po ukončení expozície. Chronická dermatitída u detí získava po častom opakovanom vystavení agresívnemu faktoru.

Diagnóza dermatitídy u detí

Výskyt akýchkoľvek vyrážok na koži dieťaťa vyžaduje dôkladné posúdenie pediatrom, detským dermatológa, detským alergologom-imunológom a niekedy odborníkom na infekčné ochorenia dieťaťa. Pri podozrení na dermatitídu u detí, starostlivú históriu, vyšetrenie pokožky, klinické a laboratórne vyšetrenie.

Diagnóza atopickej dermatitídy u detí hrá dôležitú úlohu v detekcii eozinofíliou, zvýšených hladín celkového IgE, alergén-špecifických IgE a IgG testom ELISA, RAST, Risto, stožiar; prítomnosť pozitívnych kožných testov alebo provokatívne testy s alergénmi.

V prítomnosti sekundárnej infekcie sa uskutoční bakteriologické vyšetrenie škvŕn; Odstraňovanie škvŕn z hladkej kože sa skúma na zistenie patogénnych húb. Pri štúdiu detí s dermatitídou je dôležité preskúmať koprogram, výkaly na dysbiózu a vajíčkovú helmintu a ultrazvuk orgánov brušnej dutiny. Niekedy na účely diferenciálnej diagnózy sa vykonáva biopsia kože.

V priebehu skúšky je dôležité objasnenie príčin a tvar dermatitídy u detí, ako aj vylúčiť prítomnosť imunodeficitných ochorení (Wiskott-Aldrichov syndróm, Hyper E), ružové lišajníky, mikrobiálne ekzém, svrbenie, ichtyóza, lupienka, kožné lymfóm.

Liečba dermatitídy u detí

Implementácia komplexného prístupu k liečbe atopickej dermatitídy u detí patrí zníženie alebo odstránenie expozície alergénu, správnou voľbou strava, lieky, špecifické alergénovej imunoterapie. Systémová farmakoterapia zahŕňa podávanie antihistaminík, NSAID, enterosorbentov, enzýmov, vitamínových prípravkov; s ťažkou dermatitídou u detí - glukokortikoidy. Na zmiernenie exacerbácií atopickej dermatitídy u detí sa používa plazmaferéza alebo hemosorpcia.

Topická liečba je zameraná na odstránenie zápalu a sucha pokožky, obnovenie bariérových vlastností kože a prevenciu sekundárnej infekcie. Zahŕňa externé použitie mastí s kortikosteroidmi, nesteroidných hydrolysových krémov, dezinfekčných tekutín, pleťových vody, mokrých sušených obväzov. Atopická dermatitída u detí, nefarmakologické liečebné metódy: reflexná terapia, hyperbarická oxygenácia, induktúrna terapia, magnetoterapia, svetelná terapia sa ukázali ako dobré. U pacientov s formami atopickej dermatitídy rezistentnej na tradičnú liečbu sa môže liečba PUVA používať u detí.

Základom liečby seboroickej dermatitídy u detí je správna organizácia starostlivosti o postihnutú kožu pomocou špeciálnych antifungálnych šampónov a krémov. Deti priradené šampón dermatologickej šampóny s ketokonazolom ciclopirox, decht a iné.), Ktoré majú fungistatický fungicídny, protizápalové a keratoreguliruyuschim a akcie. Potom sa vlasová pokožka nanáša s minerálnym alebo olivovým olejom. Na čistenie seborey na hladkej pokožke sa používajú špeciálne gély, po ktorých sa pokožka lubrikuje dermatologickým krémom. Priemerný priebeh liečby seboroickej dermatitídy u detí trvá približne 6 týždňov.

Pri liečbe plienkovej dermatitídy u detí jasný dôraz na organizačné riadnej hygienickej starostlivosti: časté zmeny plienky a plienky, odplavenie dieťa po každom akte močení a defekácie, prijímanie vzduchu a bylinné kúpele. kože postihnutého dieťaťa je potrebné dôkladne vysušiť, ošetrený prášok a zdravotnej starostlivosti produktov, ktoré obsahujú panthenol, dexpanthenol, Piroctone olamin a tak ďalej. N.). Je potrebné sa vyhnúť kortikosteroidy v liečbe plienkovej dermatitídy u detí.

Liečba kontaktnej dermatitídy u detí zahŕňa odstránenie expozície agresívnych látok na pokožku. Na odstránenie zápalu aplikujte pasty na báze zinku, masti na báze lanolínu, prášku, bylín.

Prevencia dermatitídy u detí

V akejkoľvek forme dermatitídy u detí sú dôležité spoločné aktivity: Kalenie postupy, náležitú starostlivosť pre pokožku dieťaťa je použitie vysoko kvalitnej detskej kozmetiky a hypoalergénne hygienu, nosiť oblečenie z prírodných materiálov, atď. Nutné meniť plienky každé 4 hodiny (alebo bezprostredne po stolici).., vyhýbať sa dlhodobému kontaktu pokožky so sekrétmi. Je dôležité upraviť stravu, normalizáciu gastrointestinálneho traktu.

Atopická dermatitída u detí by sa mala vyhýbať kontaktu s domácimi a potravinovými alergénmi. Predĺženie odpustenia je podporované dlhodobými klimatoterapiami.

Dermatitída u detí: príznaky a liečba

Dermatitída u detí - hlavné príznaky:

 • Vyrážky na koži
 • Sčervenanie kože
 • Svrbivá koža
 • Suchosť kože
 • Pleťový peeling
 • Vzhľad pľuzgierov
 • Pálením kože
 • vlhkosť
 • Kožná erózia
 • Bolesť v postihnutej oblasti
 • Puffiness v postihnutej oblasti
 • Váhy vo vlasoch
 • roztržitosť
 • Vzhľad papuliek
 • Zahustenie kože na lakte
 • Zahustenie kože na predlaktie
 • Skladanie dlane
 • Sklopné nohy
 • Zahustenie kože na pleciach

Dermatitída u dieťaťa - v pediatrickej dermatológii a pediatrii - je diagnostikovaná u každého druhého pacienta s kožnými ochoreniami. Také zápalové alergické ochorenie sa vyskytuje rovnako u chlapcov a dievčat. Dôvody na vznik takejto patológie sa mierne líšia v závislosti od variantu jej priebehu. Často ako predisponujúci faktor sú nevhodná starostlivosť o dieťa, vplyv patogénnych baktérií, ako aj vplyv na príliš vysokú alebo veľmi nízku teplotu na pokožku.

Hlavným klinickým prejavom všetkých typov dermatitídy sú vyrážky, ale ich charakteristika závisí od variantu priebehu patologického procesu. Pozoruje sa tiež prítomnosť závažného svrbenia a začervenania kože.

Široká škála diagnostických činností je zameraná na rozlíšenie medzi rôznymi typmi ochorení. Navyše veľmi dôležité miesto je dôkladné fyzické vyšetrenie.

Liečba dermatitídy u dieťaťa zahŕňa použitie konzervatívnych techník, konkrétne použitie lokálnych liekov a ošetrenie kože rôznymi terapeutickými roztokmi.

etiológie

Ovplyvňujú tvorbu ochorenia biologické, fyzické alebo chemické faktory, ako aj ich celkovosť. Vo veľkej väčšine prípadov sa prejavuje prejav v prvom roku života - deti predškolského a školského veku sú zriedkavo vystavené takej poruche.

Atopická dermatitída u detí je jednou z najbežnejších druhov ochorenia, ktorá sa vyvíja na pozadí:

 • genetická predispozícia;
 • bronchiálna astma;
 • alergie na jedlo, vlnu, prach alebo peľ;
 • umelé kŕmenie;
 • nekontrolované používanie liekov;
 • rôzne infekčné a vírusové ochorenia;
 • choroby tráviaceho systému - to by malo zahŕňať abdominálnu disbakteriózu, gastroduodenitídu a ascariázu;
 • akékoľvek stavy imunitnej nedostatočnosti;
 • nosenie vlny a syntetiky;
 • nepriaznivých environmentálnych alebo klimakterických podmienok;
 • použitý dym;
 • psychoemočné stresy.

Príčiny hnačky sú:

 • nedostatočné kúpanie dieťaťa;
 • vzácna zmena oblečenia alebo plienok;
 • dlhodobý kontakt pokožky dieťaťa s syntetickými tkanivami;
 • dlhodobý pobyt v miestnosti s vysokou vlhkosťou;
 • priamy kontakt s chemikáliami, napríklad amoniakom, žlčovými kyselinami alebo tráviacimi enzýmami;
 • vplyv patogénnych baktérií alebo kvasinkových húb z čeľade candida.

Hlavné rizikové skupiny sa skladá z detí, ktoré sa narodili predčasne a detí trpí podvýživou, krivica, črevnej disbióze, časté a hojné hnačka.

Seboroická dermatitída u detí sa vyvíja v dôsledku vplyvu takéhoto patogénneho agens ako je Malassezia furfur. Takáto baktéria žije na koži zdravého človeka, ale s poklesom rezistencie imunitného systému vedie k vzniku takejto rôznorodosti chorôb.

Tvorba kontaktnej dermatitídy je determinovaná:

 • dlhodobý vplyv na nadmerne nízku alebo vysokú teplotu pokožky dieťaťa;
 • dlhotrvajúci kontakt s priamym slnečným žiarením;
 • časté ultrafialové alebo rentgenové ožarovanie;
 • trvalé ošetrenie pokožky dezinfekčnými prostriedkami - alkoholom, éterom a jódom;
 • alergia na výrobky osobnej starostlivosti, prášky na pranie, detské krémy a prášok;
 • kontaktu s hmyzom a niektorými druhmi rastlín, najmä primula, škorpión, arnica a kravy.

Pri akejkoľvek dermatitíde sa problém môže zhoršiť:

 • prítomnosť nadbytočnej telesnej hmotnosti;
 • klimatických a geografických podmienok;
 • meteorologické faktory;
 • anémia;
 • očkovanie;
 • stresové situácie;
 • SARS;
 • životných podmienok.

klasifikácia

V závislosti na etiologickom faktore je choroba rozdelená na:

 • infekčná dermatitída u detí;
 • pin;
 • vírusovej;
 • solar;
 • bakteriálne;
 • alergií;
 • lekárske;
 • rodinná dermatitída.

Ako samostatná forma je potrebné zdôrazniť atypickú dermatitídu u detí, ktorá patrí do kategórie multifokálnych ochorení. Jeho charakteristickým rysom je, že klinický obraz je reprezentovaný vzhľadom na pomerne veľké bubliny naplnené kvapalinou.

Podľa vekovej kategórie, v ktorej sa objavili prvé klinické príznaky ochorenia, dochádza:

 • dieťa - sa tvorí u dojčiat od 2 mesiacov do 2 rokov;
 • deti - sa rozvíja od 2 do 13 rokov;
 • dospelý - je taký, ak sa vyskytne od 13 rokov a viac. Tento druh odrody sa považuje za najrýchlejšie.

V závislosti od prevalencie patologického procesu môže byť dermatitída dieťaťa:

 • obmedzené - zatiaľ čo ohnisko vyrážok je v určitej oblasti;
 • rozšírená - charakterizovaná porážkou niekoľkých oblastí tela, napríklad hlavy a dolných končatín;
 • difúzny - v takýchto situáciách sa šírenie vyrážok vyskytuje na väčšine pokožky.

Klasifikácia ochorenia podľa závažnosti úniku:

 • ľahký stupeň;
 • stredný stupeň;
 • závažný stupeň.

Okrem toho môže byť ochorenie akútne a chronické.

symptomatológie

Zvláštnosť tejto patológie spočíva v tom, že má širokú škálu príznakov, ktorá je priamo diktovaná druhom priebehu ochorenia.

Hlavné klinické príznaky alergickej alebo atopickej dermatitídy u detí:

 • prechodná alebo pretrvávajúca hyperémia;
 • suchosť a odlupovanie kože;
 • symetrické poškodenie kože tváre, horných a dolných končatín a aj ohybných plôch;
 • svrbenie rôznych stupňov;
 • skladanie dlane a chodidiel;
 • zhrubnutie kože na lakťoch, predlaktia a ramená;
 • tvorba rán, ktoré sa objavujú v dôsledku poškriabania vyrážok;
 • zvýšená pigmentácia očných viečok;
 • urtikária typu vyrážky;
 • keratokonus;
 • zápal spojiviek;
 • opuch kože v léziách.

Seboroická dermatitída je charakterizovaná:

 • vzhľad v prvých troch mesiacoch života dieťaťa a úplné ukončenie liečby o 3 roky;
 • vzhľad šedivých šupín v hlave, ktoré sa môžu vzájomne zlúčiť a vytvoriť súvislú kôru;
 • šírenie vyrážok na povrchu čela a obočia, oblasť za ušami a prirodzené záhyby tela alebo končatín;
 • mierne svrbenie;
 • absencia výtoku výlučkov.

Príznaky hnačky sú:

 • kožné lézie v zadku a perineu, na vnútornom povrchu stehien, rovnako ako pás a brucho;
 • zhoršená hyperémia;
 • macerácia a zmáčanie;
 • tvorba papuliek a pustúl;
 • vznik erózie v dôsledku otvorenia vezikúl;
 • zvýšená úzkosť dieťaťa;
 • závažné svrbenie;
 • bolesť a nepohodlie pri dotyku chorých oblastí.

Pre kontaktnú dermatitídu je vzhľad zvláštny:

 • opuchy a hyperemia kože v oblasti jej kontaktu s podnetom;
 • závažné svrbenie a pálenie;
 • syndróm výraznej bolesti;
 • pľuzgiere, ktorých otvorenie sa stáva príčinou vzniku rozsiahlej erózie mokrej erózie.

Treba poznamenať, že najčastejšia symptomatická exacerbácia sa pozoruje v teplom období a len pri atopickej dermatitíde je intenzívna expresia symptómov v zime.

diagnostika

Vzhľad dieťaťa na koži akéhokoľvek druhu je príležitosťou pre rodičov, aby hľadali kvalifikovanú pomoc. Vykonávať adekvátnu diagnostiku, stanoviť druhy dermatitídy a efektívne liečiť môže:

 • detský dermatológ;
 • pediater;
 • Dojčenské deti;
 • alergológ, imunológ.

Prvá etapa diagnostiky zahŕňa prácu lekára s pacientom a navrhuje:

 • štúdium anamnézy a histórie života malého pacienta - je to nevyhnutné na zistenie príčiny nástupu choroby;
 • dôkladné fyzické vyšetrenie, ktoré je primárne zamerané na posúdenie stavu kože a určenie povahy vyrážok;
 • podrobný prieskum pacienta alebo jeho rodičov - určenie závažnosti klinických príznakov a vytvorenie úplného symptomatického obrazu.

Dermatitída na tvári dieťaťa alebo akákoľvek iná lokalizácia vyžaduje vykonanie takýchto laboratórnych štúdií:

 • všeobecná klinická analýza krvi;
 • biochémia krvi;
 • sérologické testy;
 • bakteriálna kultúra tampónov tekutiny uvoľnenej z vezikúl a papuliek;
 • mikroskopické vyšetrenie škrabania z postihnutej oblasti kože;
 • coprogram;
 • analýza fekálnych hmôt pre dysbakteriózu a vajíčka hlíst.

Inštrumentálna diagnostika je obmedzená na:

 • Ultrazvuk peritonea;
 • biopsia kože.

V procese diagnostiky sa má dermatitída vírusovej a alergickej povahy rozlíšiť:

liečba

Bez ohľadu na príčinu a typ patológie bude taktika ako liečba dermatitídy vždy konzervatívna.

Základom liečebných opatrení je použitie lokálnych liečivých látok - malo by to zahŕňať masti a krémy z dermatitídy, ktoré majú antihistaminikum, protizápalový a hojivý účinok. Najefektívnejšie sú tie lieky, ktoré obsahujú hormóny a glukokortikoidy.

Komplexná liečba dermatitídy by mala zahŕňať aj:

 • perorálny príjem liekov, menovite NSAID, enzýmové lieky, enterosorbenty a antihistaminiká, ako aj komplexy vitamínov a imunomodulátory;
 • fyzioterapeutické postupy - tu je potrebné zahrnúť reflexnú terapiu, hyperbarickú oxygenáciu, induktórnu terapiu, magnetoterapiu, svetelnú terapiu a fototerapiu;
 • Strava, ktorú má ošetrovať matka dojčiaceho dieťaťa. Potrebuje odmietnutie mastnú a korenené jedlá, citrusové plody a údené a konzervované morské plody, jahody a maliny, vajcia a vajec, mliečnych výrobkov a kávy, rovnako ako exotické ovocie a nápojov;
 • Použitie tradičnej medicíny, ale len po schválení ošetrujúceho lekára.

Bez ohľadu na to, aký typ alergickej reakcie sa rozvíja, bez ohľadu na to, aké intenzívne to môže byť, je potrebné doplniť diétu očistením tela pomocou sorbentov. Napríklad Enterosgelya - Tento moderný gél sorbent na báze kremíka Bioorganic jemne a bez poškodenia organizmu absorbuje ako alergény a toxických produktov imunitné reakcie, a potom je na výstupe z telesa, a tým ho čo uľahčuje pre alergie.

Profylaxia a prognóza

Aby sa znížila pravdepodobnosť vzniku takejto choroby, rodičia detí potrebujú:

 • vykonávať správnu starostlivosť o detskú pokožku;
 • pravidelne vykonávať hygienické opatrenia;
 • včas zvlhčuje pokožku;
 • zabezpečiť správnu a primeranú výživu;
 • zabrániť prehriatiu alebo hypotermii tela;
 • vyhýbať sa kontaktu s alergénom;
 • skoršej detekcie a úplnej liečby patológií vírusovej a infekčnej povahy;
 • nakupovať odevy z prírodných tkanín;
 • Plienky vhodné pre vekovú kategóriu dieťaťa;
 • pravidelne ukazujú dieťa pediatrovi.

Často dermatitída u detí má priaznivú prognózu - je to možné iba za predpokladu skorého liečenia kvalifikovanej starostlivosti. Ak však ignorujete príznaky alebo ak sa nedodržiavajú odporúčania ošetrujúceho lekára, pravdepodobne sa objavia komplikácie. Medzi hlavné dôsledky patrí pridanie sekundárneho infekčného, ​​hubového alebo vírusového procesu. V takýchto prípadoch sa zbaviť choroby bude oveľa ťažšie, a nie je vylúčené, že sa stáva chronické, a výskyt značiek na postihnuté miesta na koži po uzdravení.

Ak si myslíte, že máte Dermatitída u detí a príznaky typické pre túto chorobu, potom lekári vám môžu pomôcť: dermatológ, pediatr, alergológ.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostickú službu, ktorá na základe príznakov vyberá pravdepodobné ochorenia.

Mykózy nohy sú ochorenia akejkoľvek povahy, ktoré postihujú kožu a nechty človeka. V lekárskych kruhoch sa mykóza na nohy označuje aj ako dermatofyt. Najčastejším miestom primárnej lokalizácie patologického procesu sú interdigitálne záhyby (existujú zriedkavé výnimky). Ak v tomto štádiu nepodliehajte mykóze, zastavte medikamentóznu liečbu alebo liečbu ľudovými prostriedkami, potom postupne prejde za nimi.

Aktinická dermatitída sa vyskytuje na pozadí ožiarenia kože vo forme dermatitídy, ktorá je charakteristická pre priebeh - vo forme zápalu. Medzi takéto účinky patrí slnečné žiarenie, ionizujúce žiarenie, umelé zdroje ultrafialového žiarenia. Aktinická dermatitída, ktorých príznaky sú založené na dĺžke vystavenie určitého faktoru, a intenzita tohto vplyvu, najmä definuje zvárača expozície, poľnohospodárov, rádiológov, zlievarenské pracovníkmi a hút atď

Atopická dermatitída u detí je zápalové ochorenie vyvolané alergickými reakciami na určité etiologické faktory. V ľuďoch sa hovorí "diatéza". Vo väčšine prípadov má chronický priebeh a často je sprevádzaný inými patologickými stavmi. Diagnostikovaných u 60% detí v prvom roku života.

Idiopatická žihľavka - je alergická kožná choroba, ktorá môže mať absolútne vplyv na každého, bez ohľadu na pohlavie, vekovú kategóriu a etnickú príslušnosť. Na vyvolanie takejto choroby môže byť veľké množstvo patologických a fyziologických predisponujúcich faktorov. Prokuratér môže byť nákaza hmyzom, príliš vysoké alebo nízke teploty, predávkovanie drog alebo intolerancia na potravinový výrobok.

Dermatitída je všeobecný typ definície, čo naznačuje zápal kože vyvolaný vplyvom rôznych faktorov (vnútorných alebo vonkajších). Dermatitída príznaky, ktoré sa môžu vyvinúť v biologické, chemické alebo fyzikálne vplyvu rôznych faktorov typu, v danom poradí, sa môže prejaviť v určitej forme, sa určí z charakteristikami tejto akcie, v tomto článku sa za to, že vo všeobecnom prevedení predstavuje dermatitídu.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Atopická dermatitída u detí

Pri atopickej dermatitíde sa takmer každá matka stretne s dieťaťom. Táto choroba sa často objavuje už v prvých dňoch po narodení a vyskytuje sa počas celého života. Deti, ktoré sú diagnostikované s atopickou dermatitídou, sú nútené žiť spolu s alergikom. Kontrola priebehu ochorenia pomôže iba správne vedomosti o tejto chorobe.

Čo je to?

Akékoľvek prejavy atopickej dermatitídy sú spojené s alergickými reakciami. Táto choroba má prevažne genetickú predispozíciu.

Vedci vytvorili rad génov, ktoré kódujú predispozíciu k vnímaniu rôznych látok. Tieto gény spôsobujú zvýšenú citlivosť organizmu na rôzne cudzie zložky. Táto predispozícia spravidla môže mať spravidla niekoľko členov rodiny naraz.

Atopická dermatitída sa vyvíja v dôsledku akútnej reakcie imunitného systému na trigger trigger. Táto reakcia je sprevádzaná ťažkými kožnými a systémovými prejavmi. Rôzne látky a alergény môžu pôsobiť ako spúšťacie alebo provokujúce činidlá. Zvláštnosť individuálnej reakcie závisí od genetickej predispozície a počiatočnej úrovne imunitného systému.

príčiny

Závažná alergická reakcia, ktorá sa prejavuje vyrážkou alebo inými kožnými prvkami, sa u všetkých detí nezistí. V súčasnosti vedci identifikujú viac ako tisíc rôznych príčin, ktoré môžu viesť k výskytu atopickej dermatitídy. Vo väčšine prípadov sú chemické látky vyvolávacie činidlá.

Jediná presná príčina ochorenia nie je vedcom známa. Je to spôsobené individuálnym kódovaním génov v každom ľudskom tele. Zistilo sa, že ak spadne špecifický spúšť, riziko atopickej dermatitídy v prítomnosti špecifickej genetickej predispozície je vyššie ako 95-98%.

Kanadský výskum ukázal štatisticky významný vzťah medzi prítomnosťou stresových situácií a exacerbáciou ochorenia. Po silnej psychoemonálnej alebo fyzickej námahe sa riziko nového exacerbácie choroby zvyšuje o 12-15%.

Medzi možnými príčinami niektorí vedci poznamenávajú prítomnosť patologických ochorení kože. Pri narušení celistvosti kože sú alergény oveľa jednoduchšie vstúpiť do detského tela a spúšťať kaskádu zápalových reakcií. S rozvojom chorôb sa obdobia exacerbácie nahrádzajú remisí. V dôsledku dlhého ochorenia sa mení štruktúra kože. To môže tiež ovplyvniť pravdepodobnosť progresie ochorenia.

Prokurujúce faktory

Atopická dermatitída môže spôsobiť veľa faktorov. Všetky spúšťače možno rozdeliť do niekoľkých kategórií. Väčšina provokujúcich činiteľov vstupuje do tela zvonku. Predstavujú viac ako 80% prípadov. Interné provokujúce faktory sú oveľa menej časté. Zvyčajne sú také formy ochorení typické pre deti, ktoré majú mnoho chronických ochorení.

Všetky provokujúce faktory, ktoré vyvolávajú kaskádu alergických reakcií, možno rozdeliť do niekoľkých etiologických kategórií:

 • Požitie potravinových alergénov. Jedna z najbežnejších foriem choroby. Prvé prípady sa môžu vyskytnúť u detí už od veku šiestich mesiacov. V tomto čase sa v strave dieťaťa pridávajú nové produkty - ako návnady. U starších detí sú aktívne alergény citrusy, čokoláda a morské plody. Všetky tropické ovocie môžu tiež spôsobiť atopickú dermatitídu.
 • Vdychovanie peľu rastlín a alergia na kvitnutie. Najvyšší výskyt sa vyskytuje vo veku 6-8 rokov. Zvyčajne majú deti silnú rinitídu s hojným výtokom, dýchanie je narušené, oči sú napojené a sčervenané. U 20% detí sa na tieto príznaky pripájajú kožné vyrážky a výrazné svrbenie.
 • Dlhodobé užívanie antibakteriálnych liekov, ktoré majú nepriaznivý vplyv na tráviaci systém dieťaťa. V čreve sa tvorí 80% imunity. Užitočné baktérie pomáhajú bojovať proti cudzej mikroflóre a zvyšujú imunitu. Pri dlhodobom podávaní antibiotík sa vytvárajú dysbakterióza a syndróm dráždivého čreva. Znepokojená mikroflóra zabraňuje odstráneniu alergénov z tela, čo vyvoláva exacerbácie atopických ochorení.
 • Prach z domácností, rovnako ako vlna alebo zviera. Vo viac zriedkavých prípadoch - vývoj atopickej dermatitídy v kontakte s textíliami, v ktorých žijú živé kliešte. Spánok na perím vankúš môže "dať" deťom nie šťastné a príjemné sny, ale silné svrbivé vyrážky na koži.
 • Prechod z kŕmneho materského mlieka na zmes. Mnoho detí s laktózovou intoleranciou môže mať nedostatok laktázy a genetickú predispozíciu - atopickú dermatitídu. Existujú prípady alergických kožných ochorení v dôsledku zavedenia zmesí, ktoré obsahujú stopy orechov alebo sóje v ich zložení.
 • Všetky choroby, ktoré oslabujú imunitný systém dieťaťa. Deti, ktoré sú často ochorené z dôvodu prechladnutia, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku atopickej dermatitídy. Ak je dieťa choré 3-4 krát za rok, mamička by mala dieťa určite ukázať alergológovi-imunológovi. U často chorých detí môže neustále napätie imunitného systému viesť k vzniku alergických reakcií.
 • Kontakt s chemickými alergénmi. Pre dieťa s individuálnou neznášanlivosťou alebo tendenciou k alergickým reakciám takmer všetky chemické zlúčeniny môžu pôsobiť ako chemická spúšť. Najväčší počet prípadov atopickej dermatitídy sa vyskytol počas kontaktu s chemikáliami v domácnosti. Často sú tiež alergické kontaktné reakcie na šampóny a výrobky osobnej starostlivosti. Čím viac aromatických prísad v produkte, tým vyššie je riziko vzniku nepriaznivých symptómov u dieťaťa.
 • Rôzne parazitické choroby. Veľmi často sa deti s atopickou dermatitídou začínajú liečiť symptomaticky a zabúdajú na zistenie základnej príčiny ochorenia. U detí mladších ako 5 rokov sa červami a rôznymi parazitmi často stávajú vinníkmi nástupu ochorenia. Usadení v črevách alebo iných vnútorných orgánoch uvoľňujú toxické látky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú imunitný systém. Takéto toxíny prispievajú k rozvoju zápalového procesu vo všetkých vrstvách kože.
 • Znížená imunita na pozadí nepriaznivej ekológie. Deti, ktoré žijú v mestách, sú oveľa pravdepodobnejšie, že majú atopickú dermatitídu ako ich vidiečania. Mnohí vedci to vysvetľujú oslabením imunity na pozadí každodenného vplyvu nepriaznivých faktorov životného prostredia. Priemyselné znečistenie ovzdušia a vody, veľké množstvo emisií automobilov negatívne ovplyvňuje imunitný systém dieťaťa. Organizmus je kontaminovaný rôznymi chemickými prvkami. Tieto faktory postupne znižujú imunitu dieťaťa a môžu spôsobiť závažné alergické reakcie.
 • Chronické choroby. Deti, ktoré majú rôzne patológie vnútorných orgánov, sú tiež náchylné na vývoj atopickej dermatitídy. V rizikovej skupine - deti s chronickými chorobami tráviaceho a respiračného systému. Oslabená imunita dieťaťa nemôže súčasne bojovať s viacerými ochoreniami.
 • Bakteriálne infekcie. Nedávno vedci pozorovali silné spojenie medzi stafylokokovou infekciou a rozvojom atopickej dermatitídy. Pri vykonávaní laboratórnych testov sa na poškodených miestach kože viac ako 90% prípadov definoval patogénny stafilokok. Tento mikroorganizmus má výrazný toxický účinok na kožné bunky, zvyšuje zápalový proces a podporuje vznik nových exacerbácií choroby.

Etapy vývoja ochorenia

Bohužiaľ, atopická forma dermatitídy je chronické ochorenie. V prítomnosti individuálnej citlivosti a genetickej predispozície k rôznym provokatickým faktorom môže dôjsť k novej exacerbácii ochorenia v každom veku. Ako akákoľvek chronická choroba, atopická dermatitída prechádza vo svojom vývoji niekoľko po sebe idúcich postupných fáz:

 1. Primárny kontakt s alergénom. V takomto prípade, ak hrozí provokujúce činidlo, aktivujú sa bunky imunitného systému. Lymfocyty, ktoré sú určené na rozpoznanie cudzorodých látok pre telo, sú aktivované a vyhadzujú obrovské množstvo biologicky aktívnych látok. V budúcnosti, ak spadne tá istá akcia, zápal prebieha oveľa viac. Táto vlastnosť je spôsobená celulárnou pamäťou. Bunky imunitného systému "pamätajú" antigény látky cudzie pre telo a pri opakovanej expozícii vyhadzujú obrovské množstvo ochranných protilátok.
 2. Vývoj imunitného zápalu. Aktivované lymfocyty, ktoré rozpoznávajú zahraničnú látku, začínajú vylučovať obrovské množstvo interleukínov. Tieto bielkovinové látky majú výrazný biologicky aktívny účinok. Práve s nimi je obvykle spojené vývoj všetkých nepriaznivých klinických príznakov a prejavov. Táto reakcia má pozitívnu hodnotu. Je navrhnutý tak, aby vymedzil zápal a zabránil poškodeniu životne dôležitých orgánov. Telo chce rozlíšiť zápal iba na pokožke, chrániť mozog a srdce.
 3. Vývoj klasických prejavov ochorenia. Počas tohto obdobia dosahuje zápalový proces takú silu, že sa začína prejavovať prvé nepriaznivé príznaky choroby. Zvyčajne trvajú 7-14 dní. Najčastejším prejavom počas počiatočného kontaktu s alergénom sa objavujú po 48-72 hodinách. Ak faktor provokácie opäť vstúpi do tela, obdobie pred nástupom príznakov môže klesnúť z niekoľkých hodín na deň.
 4. Stimulácia exacerbácie a prechod na chronickú formu. Počas tohto obdobia klesá množstvo toxických látok, ktoré vznikajú počas alergickej reakcie. Imunitný systém sa upokojuje a prechádza do režimu "spánku". Miešanie môže trvať až 2-3 týždne. V tejto dobe existujú len zostatkové kožné prejavy: suchosť, mierne odlupovanie, mierne sčervenanie. Po akútnom období ochorenia sa koža stáva čistej a nadobúda normálny vzhľad.
 5. Remisie. Počas tohto obdobia sa dieťa prakticky nemôže obávať. Dieťa vedie normálny život. Pohodlie dieťaťa je vynikajúce. Koža sa mierne mení. V niektorých prípadoch sa môžu v záhyboch vytvoriť kôry alebo oblasti suchého kože.

Vývoj choroby zahŕňa postupné striedanie niekoľkých etáp. Po období exacerbácie sa objaví remisia. Trvanie tohto obdobia do značnej miery závisí od stavu dieťaťa a od neexistencie účinku provokačných faktorov. Pri akejkoľvek zmene úrovne imunity alebo zápalu môže byť remisia rýchlo nahradená exacerbáciou.

klasifikácia

Doteraz lekári vo svojej práci používajú naraz niekoľko rôznych kategórií, ktoré umožňujú objasniť diagnózu. Takéto klasifikácie zahŕňajú rozloženie rôznych variantov a foriem choroby - v závislosti od štádia zápalového procesu, jeho trvania a závažnosti celkového stavu dieťaťa.