Hlavná

Dermatitída

Ako liečiť furunulózu: drogy a ľudové lieky

Furunkulóza je bežný názov pre hnisavé erupcie spôsobené baktériou stafylokokov aureus. Furunky sa šíria pozdĺž kože s výraznou lokalizáciou na krku, chrbte, zadok, podpaží, hrudník, na tvári. Vyrážky sú veľmi bolestivé a vyskytujú sa častejšie v tých oblastiach kože, ktoré sú pravidelne zranené, napríklad oblečením, ozdobami.

Furunkulóza ovplyvňuje kožu vo forme jednorazových alebo viacnásobných purulentných abscesov. Akumulácia niekoľkých furuncles naznačuje možný vývoj furunkulózy. Častejšie vriace majú veľkosť malého hrachu, ale niektoré dosiahnu objemy vlašských orechov. V prípadoch veľkých vredov dlhých 7 cm alebo v mieste celej skupiny abscesov na malej ploche sa dá predpokladať prítomnosť mimoriadne nebezpečnej formy ochorenia - karbunkulózy.

Čo je to?

Furunkulóza je infekčné ochorenie, pri ktorom sa vytvárajú furuncles.

Furuncle (bežný názov varu) je purulentný zápal vlasového folikulu, ktorý zahŕňa okolité tkanivá. Zápal je spôsobený zavedením infekčného činidla do vlasového folikulu, ktorým je stafylokok aureus.

Najčastejšou príčinou furunkulózy je Staphylococcus aureus, menej často Staphylococcus aureus.

Je to nákazlivé alebo nie?

Napriek skutočnosti, že odreniny hlavným príčinným faktorom je bakteriálna infekcia, choroba nie je nákazlivá pre zdravých ľudí ako stafylokoky a streptokoky sú podmienečne patogénne flóry v malých množstvách takmer vždy prítomný na koži.

príčiny

Rôzne faktory ovplyvňujú vývoj ochorenia - predovšetkým patogénne vlastnosti baktérií a ich virulencia (stupeň infekčnosti), predispozície príčin - vnútorné a vonkajšie.

 1. Furunkulóza sa môže prejaviť ako primárna forma ochorenia, vyvíjajúca sa na dokonale zdravú pokožku (pred chorobou).
 2. Ako sekundárna forma, vďaka komplikovaným procesom prítomným v tomto čase hlbokej alebo povrchnej stafylodermie.

Hlavným dôvodom pre furunkulózy exogénne (cudzie) v dôsledku vytvorenia "brány" pre zavlečenia infekcie, navíjajú vo forme malých kožných lézií spôsobených poškriabaním, opotrebenie trením, alebo traumatického poranenia. Dôležitú úlohu vo vývoji veľkých ohniskov furunkulózy zohrávajú vnútorné faktory:

 • ochorenia nervového systému a gastrointestinálneho traktu;
 • anémia a hypovitaminóza;
 • chronický alkoholizmus;
 • patológia endokrinného systému a narušenie metabolických procesov (diabetes, obezita);
 • dlhodobá liečba antibakteriálnymi liekmi, cytostatikami alebo hormónmi;
 • konštantný pobyt v chlade alebo prehriatie, čo vedie k zníženiu imunitnej reaktivity.

Príčiny patologické hnisajúce varí môžu byť doplnené o mnoho viac faktorov, takže preventívne opatrenia a liečba vredy, príčiny, ktoré nie sú jasné, neprinesie požadovaný účinok a choroba bude mať chronickú formu toku.

Etapy vývoja

Vývoj patologickej zápalovej výchovy má niekoľko fáz a zodpovedajúce klinické prejavy:

 1. Infiltrácia je počiatočným štádiom charakterizovaným lokalizovaným sčervenaním kože okolo vlasového folikulu, tvorbou tesnenia (papuly) so závažnou bolesťou.
 2. Fluktuácia - sprevádzaná smrťou tkanív a tvorbou hnisu. Papulka zmäkne, zatiaľ čo môžete vidieť hnis, ktorý sa hromadí vo folikulu (pustule).
 3. Otvorenie varu - koža na vriec naplnená hnisovými prestávkami, hnis vyteká do malého objemu vonku. Táto fáza sa vyznačuje znížením závažnosti bolesti.
 4. Regenerácia (obnovenie) tkanív - rany na mieste otvoreného abscesu sa lieči, na jeho mieste sa vytvorí malá jazva.

S vývojom bežnej furunkulózy na koži sa objavujú zápalové elementy v rôznych fázach priebehu patologického procesu.

Furunkulóza u detí

U detí sa táto choroba vyvíja z dôvodu vonkajších faktorov alebo hypotermie, čo viedlo k zníženiu imunity. Veľmi často sa u detí vyvíja furuncles na tvári, čo môže mať negatívne dôsledky.

Veľmi často deti trpia pseudofurunulózou. Čo je to táto choroba? Pseudofurunkulózou sa myslí porážka potných žliaz dieťaťa s tvorbou hnisu. Tento stav nastáva z dôvodu prenikania stafylokokovej infekcie. Koža dieťaťa je pokrytá veľkým množstvom vezikúl. Riziková zóna zahŕňa novonarodené deti aj staršie deti. Liečba sa vykonáva v nemocnici s použitím antibiotík.

diagnostika

Pred liečbou choroby je potrebné, aby bol skúsený lekár správne a vhodne diagnostikovaný. Diagnóza ochorenia nie je zvlášť náročná a nevyžaduje úplné vyšetrenie tela. Furunkulóza sa vyznačuje príznakmi povrchného prejavu, takže nie je ťažké stanoviť diagnózu pre špecialistu.

Spočiatku sa vykonáva vonkajšie vyšetrenie kože a miesta ohniska. Na základe varu špecialista diagnostikuje charakter ochorenia. Ak existujú nejaké pochybnosti, nie je vylúčené, že diagnóza sa vykonáva úplne s príčinou infekcie. Na to je potrebné vykonať testy bakteriózneho hnisavého zloženia folikulárneho vaku. Lekár tiež odporúča krvné testy a imunodiagnostiku.

Ak výsledky neumožňujú vytvorenie obrazu choroby, potom kompletné vyšetrenie osoby (vo veľmi zriedkavých prípadoch). Na základe všeobecného vyšetrenia sa určuje príčina zníženej imunity (prítomnosť cukrovky, ochorenia krvi).

Ako vyzerá furunkulóza: foto

Nižšie uvedená fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u ľudí.

komplikácie

Obvykle sa dodržiavajú pravidlá hygieny a liečby, nedochádza k komplikáciám.

Faktory, ktoré môžu zhoršiť priebeh infekcie a spôsobiť vznik nových vriec sú:

 • Pokúša sa vytlačiť alebo samostatne otvoriť hnisavú formáciu.
 • Oslabená imunita.
 • Poranenia a kožné lézie.
 • Nedodržiavanie osobnej hygieny.
 • Endokrinné patológie.
 • Starší vek.

Okrem toho pokusy o stlačenie alebo prepichnutie varu môžu viesť k infekcii krvi a meningitídy, infekcii iných orgánov so stafylokokmi, ak obsah abscesu vstúpi do krvnej cievy.

Šírenie infekcie do lymfatických uzlín môže spôsobiť lymfadenitídu.

Liečba furunkulózy

Tak, ako liečiť furunculosis doma? Najskôr dodržujte základné pravidlá osobnej hygieny:

 1. Posteľná bielizeň a spodná bielizeň by sa mali nielen často meniť, ale aj dobre žehliť.
 2. Ak sa na pokožke objavia akékoľvek škvrny, osobitná pozornosť sa venuje ich liečbe, inak sa môžu na týchto miestach objaviť kožušiny.
 3. Fyzioterapia tiež veľmi pomáha pri ozdravení. Obzvlášť často používajú UHF a UFO. Sú vhodné na použitie počas celého obdobia vývoja chirya. V poslednej fáze zahŕňajú ozonoterapiu, UFOK, autohemotransfúziu.
 4. Jedlo by malo obsahovať potrebný komplex vitamínov a bielkovín, pretože choroba je takmer vždy spojená s nedostatkom dôležitých stopových prvkov. Plnohodnotná diéta podporuje lepšiu regeneráciu.
 5. Odporúča sa obmedziť kúpeľ počas celej terapie, nie je nutné vlhkú oblasť navlhčiť bez špeciálnych potrieb. Preto sa kúpele zriedka používajú iba v prípadoch, keď sú lézie ťažké a rozsiahle. Roztok musí byť dezinfekčný, tak pridajte manganistan draselný do vody. Koža sa môže tiež otrieť inými antiseptickými roztokmi (furacilín, salicylalkohol).

Pre liečebné ošetrenie furunkulózy si prečítajte nižšie.

Liečba antibiotikami

Ako liečiť furunkulózu, čiže viacnásobné recidivujúce vredy? V tomto prípade je indikovaná liečba antibiotikami.

Aké antibiotiká sa užívajú s furunulózou, lekár rozhodne, berúc do úvahy údaje o citlivosti stafylokokov v tejto oblasti, ako aj analýzu citlivosti u tohto pacienta. Obvykle sa používajú pilulky, menej často intramuskulárne alebo intravenózne injekcie.

Aplikujte antibakteriálne lieky so širokou škálou účinkov:

 • penicilíny (Flemoxin, Amoxiclav);
 • cefalosporíny (ceftriaxón, cefalexín);
 • makrolidy (sumamed, klaritromycín);
 • Linkosamidy (Lincomycin) a iné.

Trvanie antibiotík vo väčšine prípadov je 10 dní. Samovzdávanie liečby môže vyvolať recidívu choroby, ako aj tvorbu stafylokokov rezistentných na antibiotiká. V tomto prípade liek účinný pri prvej aplikácii v budúcnosti nepomôže pacientovi.

Na lokálnu liečbu sa používajú rôzne lieky v závislosti od štádia vývoja furunkulózy: ichtyol, kyselina salicylová, chlórhexidín. Po očistení sa na vyčistené rany Levomikol, Višnevskoj masť aplikuje purulentné ložiská zápalu. Aplikujte masti 2 krát denne, na vrchole pokryté sterilným obväzom.

Keď je furunkulóza na tvári povinná, je potrebné odpočinok lôžka, aby sa zabránilo vzniku komplikácií. Pacient by nemal hovoriť alebo nejako narúšať svaly tváre. Jedlo by sa malo konzumovať iba v tekutej forme. Jedlo by malo obsahovať dostatok bielkovín a vlákniny. Nemôžete jesť soľ a korenie, rovnako ako výrobky, ktoré spôsobujú alergiu: citrusové plody, vajcia, morské plody, čokoládu atď.

imunoterapia

Na tvorbu anti-stafylokokových protilátok v tele je predpísané:

 • špecifická imunoterapia - stafylokoková vakcína a anatoxín, antistafylokokový imunoglobulín;
 • nešpecifické imunostimulanty (Lycopid);
 • multivitamíny (Vitrum, Centrum, Complivit atď.).

Pri rozvinutom koži veľkej veľkosti sa používa chirurgická liečba: absces je otvorený na urýchlenie procesu hojenia.

Liečba furunkulózy ľudových liečiv

Takáto liečba môže byť pomerne úspešná, ak sa použije správne. Tak, liečba sa varí vo všetkých etapách pomocou odvary z bylín (harmanček, lastovičník, seriály, calamus, eukalyptus, atď) je veľmi užitočná v stupni hojenie studne sú ropné extrakty z rastlín, vrátane šípky olej je uvedené vyššie, rakytník rešetliakový, tekvica.

Dobrá pomoc ako posilňujúci ľudový liek na medu a včelárske produkty furunkulózy. Pred liečbou ľudskej liečby furunulózou sa musíte uistiť, že k nim nie je zvýšená citlivosť.

prevencia

Aby ste predišli vzniku varu, potrebujete:

 1. Starostlivo dodržiavajte osobnú hygienu, používajte osobný uterák a pravidelne sa sprchujte.
 2. Ak dôjde k poškodeniu pokožky, ošetrite ju antiseptikom.
 3. Nestláčajte pupienky a iné formácie.
 4. Dodržujte strava, obmedzte množstvo sladkej, múky, alkoholu.
 5. Ak chcete viesť zdravý životný štýl, ísť na šport - s cieľom udržať ochranné reakcie tela.

Silný imunitný systém je schopný prekonať infekciu a zabrániť šíreniu infekcie, takže keď sa objavia furuncles (ak to nie je spojené s infekciou rany), je vhodné podstúpiť ďalšie vyšetrenie.

Ako liečiť furunkulózu navždy - liečba varení doma

Tu sú účinné ľudové lieky na liečbu furunulózy u detí a dospelých, čitatelia novín "Vestnik ZLZH" o ich aplikácii. Tieto domáce recepty pomohli chorým trvale sa zbaviť neustáleho vyrážok vredov, variť a jačmeňa. Obnova príbehov je prevzatá z novín Vestnik ZDZH

Ako sa vysporiadať s vredmi - z rozhovoru s doktorom lekárskych vied, vedúci vedecký pracovník Ústredného Výskumný ústav pre kožné a pohlavné ruského ministerstva GI Sukolin

Čo je furunkulóza
furunkulóza Je celá skupina akútnych a chronických zápalov, ktoré sú spôsobené stafylokokmi. Furunka sa vyvíja v dôsledku hnisavého nekrotického procesu vo vlasovom folikulu pokožky a okolitých tkanív. Najprv sa vytvorí opuch, sčervenanie kondenzácie a potom sa zosilní pulzujúca bolesť. Opuch postupne "dozrieva" a premenil sa na tuberkulu s hnisavým vrcholom. Potom hlava varu vybuchne, posype zelenkavo-bielu s mŕtvym tkanivom a furuncle tyč sa vylučuje.
Tento proces trvá 10-15 dní. Ak sa furuncles objavujú znovu a znovu, ak je veľa z nich, potom hovoríme o furunculosis.

Príčiny furunkulózy
Furunkulóza sa vyvíja na pozadí zníženej imunity. K pôvodu vriec môže dôjsť k:
Malé zranenia
2. Nedodržanie hygieny
3. Zvýšená aktivita potu a mazových žliaz
4. Prehriatie a prechladnutie
5. Nadúnavosť a kongescia nervov
6. Nesprávne fungovanie pečene a obličiek, ktorých exkrečné funkcie preberajú pokožku
7. Nesprávna strava, hypovitaminóza
8. Užívanie liekov
9.Allergie na určité látky

V rizikovej zóne sú ľudia:
1. Zmrazené závažné infekčné choroby
2. Chronické choroby, ktoré trpia metabolickou poruchou (kolitída, gastritída, nefritída, anémia).
3. Zvýšte hladinu cukru v krvi.

Miesto varí
Kožušina sa môže objaviť na akomkoľvek mieste kože, kde sú vlasy.
Najčastejšie sa objavujú abscesy na krku, mliečnej žľaze, dolnej časti chrbta a zadku. Obzvlášť bolestivé furuncles okolo nosa, uší, na brade.
Ak stafylokoky diviť žiadne vlasové folikuly a potné žľazy, ochorenie vyvíja hidradenitidy alebo "fena vemeno", ktorý je lokalizovaný hlavne v podpazuší koža je silnejší a menej často v slabinách, hrádze. "Bitch vemeno" je liečené rovnakým spôsobom ako furunculosis.
Ak imunitný systém človeka stratil boj Staphylococcus, pacient môže súčasne rozvíjať a odreniny a hidradenitidy a jačmeň na očné viečka.

Ako liečiť liečbu furunkulózy
Treat odreniny jednoduché: stačí premazať varného bakteriálne (tetracyklín a eritromitsinovaya) alebo protizápalové (ihtiolovaya) masti a antibiotiká používané perorálne.
Ak však chýbate čas, možno budete potrebovať operáciu.
Po otvorení je furuncle rozmazaný s fucarcinom, peroxidom vodíka, ružovým roztokom mangánu až do hojenia.
Ak furunkulóza nezmizne, mali by ste skontrolovať krv na hladinu cukru a vykonať všeobecné imunologické vyšetrenie.
Niekedy lekár predpíše krvnú transfúziu furunkulózy do zadku z žily (5 "kocky)
Pri furunkulóze nie je možné: vytláčajte, prepichnite, odrežte vrchnú časť varu, aplikujte oteplené obklady, umyte vo vani alebo pod sprchou.

Akútna a chronická furunulóza.
Pri akútnej furunkulóze sa abscesy vyskytujú takmer súčasne, sprevádzané všeobecnou malátnosťou, nárastom teploty.
Pri chronickej furunkulóze sú vyrážky vredov pacientom prenasledované po mnoho mesiacov v dôsledku všeobecného zníženia imunity.
Pre posilnenie imunitného systému a zvyšujú úroveň zdravia, je žiaduce, aby piť bylinné čaje zo zmesi nechtíka, rumančeka, praslička, skorocel, šalvia, Oman koreň.
Môžete si vziať lekárske kúpele s morskou (alebo jednoduchou) soľou v množstve 50 g na 10 litrov.
Je veľmi dôležité dodržiavať diétu, obmedziť spotrebu sladkej, múky a pikantnej, zvyšovať podiel ovocia a zeleniny v strave.

Liečba furunkulózy doma.
1. Pečené cibule zmiešané so strúhaným mydlom (2: 1) vo forme náplasti, ktorá je upevnená obväzom.
2. Stlačte surové strúhané zemiaky
3. Masť založená na vazelíne (25 g) a tinktúre nechtových kvetov (5 g)
4. Mäso z aloe - superponované na varenie a meniť 2-3 krát denne.
5. Horný kôrový film
6. Žltý film borovicovej kôry
7. Mazivo z borovice
8. Varené v mlieku listov lopúcha
9. Opaľované listy plantain
10. Opatrne žuť a pevne osolený ražný chlieb.

Na liečbu furunulózy sa všetky tieto lieky aplikujú na varenie. Existujú tiež prostriedky na orálne podávanie:
11. 7-8-dňová infúzia čajovej huby - trikrát denne na pol šálky
12. Vývar zo semien lopúcha (na 300 ml vody - 15 ks semien, varíme 20 minút, trváme půlhodinu, pijeme 1 krát)
13. Vývar z fialky Manchu
(predpis od HLS z roku 2005, č. 22, str. 6-7)

Liečba furunkulózy pomocou čistenia krvi
Pre úplné vyčistenie krvi, aby sa nevyskytli iné vône, pupienky a jačmeň, musíte vykopať korene pšenice. Opláchnite, varte. Pijte 0,5 - 1 šálku 3 krát denne. Pre 500 ml vody vezmite niekoľko koreňov. Vývar nie je horký a veľmi užitočný. Nielen, že čistí krv, ale tiež rozpúšťa obličkové kamene, ložiská soli v kĺboch. (recept z Healthy Holidays 2011, č. 13, strana 26)

Tento vývar dokázal vyliečiť furunkulózu u muža, ktorý sa nepodaril liečbe v nemocnici. Napil vývar trikrát denne po dobu jedného mesiaca, potom si prestúpil mesiac a znova pil. Úplne strávil 3 kurzy, potom sa raz a navždy zbavil furunkulózy. (2005, č. 19, str. 24)

Séra pomáhajú vyliečiť furunkulózu.
Ak máte dlhú dobu nepríde, potom síra pomôže. Budete písať prášky prečistenej lekárskej síry od lekára. Vezmite ich ráno na prázdny žalúdok, kropte prášok na kúsok chleba, ako aj pred spaním. Musíte mať 20 prášok. Muž sa pomocou tohto lieku podarilo zbaviť nevyliečiteľnej furunkulózy. (ľudový recept z HLS 2009, № 3, strana 30).

Muž neustále na svojom tele vylial abscesy - jačmeň v jeho očiach, 20 vyvrcholí pod jeho ruku. Neboli podporované žiadne metódy vrátane transfúzie krvi. Sera pomohla. Kúpil 20 práškov. Vzal som 1 prášok ráno a 1 prášok vo večerných hodinách, posypal chlieb. Potom som kúpil ďalších 20 kusov, nemal čas dokončiť ich, ako jačmeň prestal objaviť, a furuncles boli preč navždy. (recept z HLS 2004, č. 18, str. 24).

Ako vyliečiť furunculosis tansy
Ak sa koža často objavuje chiri, abscesy, jačmeň, herpes, potom pomáha tansy. Je nevyhnutné, aby po jedle po jedle polovice hrášku sušeného dychu žuvali a pili vodu. Takže trikrát denne. Po niekoľkých dňoch sa koža vylieči, ale odporúča sa vykonať úplný priebeh liečby - 21 dní.
Tansy čistí krv, obnovuje imunitu, pomáha mnoho rokov, aby sa zbavil varu. (prehľad zo strany Healthy Holidays 2013, č. 23, str. 30)

Ako sa natrvalo zbaviť varu s kôrou šťovík
Muž po mnoho rokov trýznil furuncles a chiri. Snažil sa liečiť furunulózu rôznymi spôsobmi, a to v nemocnici aj v ľudových prostriedkoch. Ale pomohlo to len chvíľu. Na radu miestnej bylinky vykopal na začiatku jari korene jazvečích kôrovcov, vypral ich, rozdrtil ich a usušil ich. Brewed 2 polievkové lyžice. l. na 1 liter vriacej vody. Pili som 1 sklo ráno a večer na prázdny žalúdok. Celkovo som bol liecený 2 dni, vypil 4 poháre, úplne zabudol na vredy. Rovnaká metóda ľudí bola neskôr spracovaná jeho priateľmi, pomohla všetkým. (prehľad z HLS z roku 2012, č. 7, strana 8)

Liečba furunkulózy doma s dechtom
Trvalo sa zbaviť vôní piť mlieko s prídavkom dechtu - raz ráno na prázdny žalúdok. V 50 g teplého mlieka pridajte 1 kvapku brezového dechtu, táto dávka sa opití 1 týždeň. Nasledujúci týždeň sa dávka dechtu zvýši o jednu kvapku. A tak dosiahnu 10 kvapiek. Potom odpočívajte 2 týždne. Opäť, dechtové ošetrenie 10 týždňov - z jednej kvapky na 10 kvapiek. Celý kurz - 6 mesiacov, t. J. 2 hovory. (prehľad od Healthy Holidays HLS 2002, č. 21, strana 23)

Ako vyliečiť kvasinky
S furunculosis je užitočné piť tekuté pivovarské kvasnice - 1 polievková lyžica. l. 3 krát denne 30 minút pred jedlom. (prehľad z HLS HLS 2010, č. 8, strana 33, 2011, č. 21, strana 31)

Muž s pomocou pivových kvasní sa podarilo zbaviť furunkulózy. Predtým liečil túto chorobu liekmi predpísanými lekármi, daroval krvné transfúzie. Trvalo to niekoľko rokov, kým mi súdruh nedoporučil piť pivné droždie. Ak chcete piť droždie z furunculosis by mal byť raz denne ráno tento vzor:
1. deň - 1 polievková lyžica. l.
Deň 2 - 2 polievkové lyžice. l.
.......
9. deň - 9 lyžice. l.
10. deň - 10 lyžice. l.
11. deň je 9 polievok lyžice. l.
..........
19. deň - 1 polievková lyžica. l.

Muž sa začal liečiť podľa tejto schémy. Ale pred 19 dňami a nedosiahol. Napriek tomu sa furunky nikdy neobjavili, odvtedy uplynulo 40 rokov (HELL 2011, č. 7, str. 32)

Liečba furunkulózy ľudových liečiv. Poradenstvo lekára
Dievča vyskočila pod oči a cez jej čelo. Potom sa hrne na hrudník, ramená, chrbát, ruky. Dievča ležalo v nemocnici, kde dostávala niekoľko antibiotík, ale žiadne zlepšenie. Pacient požiadal noviny "Vestnik ZDZH", aby pomohol vyliečiť furunkulózu.

Prostredníctvom novín jej odpovedala doktorka zlatá. Veda VI Loshakov.
Furunkulóza je spôsobená pyrogénnymi baktériami, hlavne zlatými stafylokokmi. V žiadnom prípade nemôže vytlačiť vriec.
Liečivá liečba furunkulózy je zameraná na to, aby sa absces dozrieval a rýchlejšie sa zlomil. Tu je niekoľko ľudových liekov, ktoré mnohí lekári používajú na liečbu svojich pacientov okrem oficiálnej liečby:
1. Pečená cibuľa. Naneste ho na varenie, upravte obväz každé 3 hodiny. Zvyčajne sa absces otvorí po 1-2 dňoch, hnis vychádza a rana sa uzdravuje
2. Strihané syrové zemiaky. Aplikujte kompresiu so zemiakmi na zaparené miesta. Držte 2 hodiny.
3. Urýchľuje proces dozrievania varu a stláča z lúpaný olej, ktoré je možné zakúpiť v lekárni. Je potrebné navlhčiť gázu v tomto oleji, aplikovať na boľavé miesto, top plastový obal a fixovať ho obväzom. Kompresia sa môže ponechať cez noc.
(prehľad HLS HLS 2010, № 12, strana 19)

Pije z furunkulózy.
Žena dlho trpí furunulózou, ležala v nemocnici, darovala krvné transfúzie, ale všetko bolo zbytočné - nemohla sa zbaviť varu.
Známeho navrhol ľudový recept, vďaka ktorému bolo možné liečiť furunulózu.
V pol litrovej nádobe nalejte 100 gramov vodky a 100 g medu, dobre premiešajte. Do zmesi nalejte 1 šálku vareného mlieka. Všetko piť, v malých dúškoch horúco.
Tento postup by sa mal vykonať každý deň pred spaním. A na furuncles, aplikujte kompresiu pečenej cibule a strúhaného domáceho mydla (1: 1), kryt s fóliou a páska s lepiacou páskou. Choroba bola úplne preč. (HLS 2006, č. 5, str. 29).

Liečba furunkulózy doma s lopúškom
Koreň lopúcha je schopný vyčistiť krv, okrem toho obsahuje inulín, ktorý podporuje správny metabolizmus, toľko ľudí koreň lopúch pomohol vyliečiť furuncles navždy. 1 polievková lyžica. l. Koreňové varenie 1 šálka vriacej vody, variť 5 minút, trvať 30 minút. Pite túto časť počas dňa v 3 rozdelených dávkach. Postup liečby - 1 mesiac (2001, č. 1, strana 11).

Aj semená lopúcha pomáhajú. Tí, ktorí neustále trpia furuncles, jačmeňa a kostné vemeny by mali pripraviť semená bodliaky na jeseň, sú čierne. Ráno na prázdny žalúdok k jedlu 12 semien, dôkladne žutie (2004, № 16, s. 23).

9-ročné dieťa malo furunulózu. Blízky sused v HLS jednoduchý ľudový recept o ošetrení semien lopúche. Chlapec žuval 12 semien a choroba bola preč (2006, č. 21, str. 32).

Žena sa tiež rozhodla zaobchádzať s manželom s furunkulózou so semenami lopúcha. Dostala taký ľudový recept: trikrát denne pre 10 semien. Semená trvajú 3 dni. To znamená, že na ošetrenie je potrebných 90 semien. Nepochopila a poskytla svojmu manželovi 90 semien naraz. Manžel sa potom sťažoval na závraty. Po prečítaní receptu si žena videla chybu, ale nastal neskoro. Kŕmil som svojho manžela mliekom z mojich kráv, aby som zmiernil dôsledky predávkovania. A ráno sa všetky vetvy zlomili. (2008, č. 22, str. 30).
Ďalšia žena liečila furunkulózu od svojho manžela s vyššou dávkou šoku: uzrela semená bodliakov na prášok. Ráno na prázdny žalúdok pacient vybral jednu čajovú lyžičku. Kurz 5 dní. Takže sa mu podarilo vyliečiť furunkulózu, ktorá mu dlho trpia. (2009, č. 15, str. 32).

Teenager sa objavil vo nosu. Jeho teta našla v HLS ľudový recept s lopúňami. Zozbierala 90 semien, rozložila sa na 9 kusov na 10 kusov a pacient prijal na 1 vrecko 3 krát denne 3 dni 15-20 minút pred jedlom. Nosné pasáže mazať kafrový olej - to je tiež recept zo zdravého životného štýlu. Nádor spal, furuncle, a nie zrelý, vyschol. (2013, č. 8, strana 23).

Čerstvá koreň lopúcha sa aplikuje zvonku.
Ráno na prázdny žalúdok, aby ste nakrájali kúsok čerstvého koreňa a dobre žuvali, aby bola celá hmotnosť navlhčená hladnými slinami. Táto hmota sa na jeden deň aplikuje na furuncles. (2003, č. 12, str. 16).

Listy lopúcha sa môžu použiť aj zvonku, drvené listy aplikujú spodnú stranu na absces (2011, č. 10, str. 28).

Ako liečiť furuncles s nechtíka
Kvety nechtíka (nechtík) - prirodzené antibiotikum. Preto s furunculosis pre čistenie krvi z stafylokoka nápoj infúzie kvetov mesiačika.
Okrem toho vytvorte masť na vonkajšie použitie: sušené kvety trvajú na alkohole a táto tinktúra sa zmieša s vazelínou. Môžete to uľahčiť: 5 g sušených kvapiek do prášku, zmiešajte s 25 g vazelíny a namažte túto masť s vriacou vodou. (2001, č. 18, str. 19-20, 2005, č. 23, str. 21).

Ako sa zbaviť varu s nechtovým a medeným drôtom.
Vezmite železný klinec 10-20 cm, obtočte ho drôtom z čistej červenej medi s priemerom 1 mm. Nie je to úplne likvidácia, ale medzi medzerami je vidieť medzeru. Uvoľnite vyrobené zariadenie v pololitrovej plastovej fľaši a nalejte do nej pitnú vodu. Očakáva sa reakcia známa ako elektrokoróza. V priebehu jedného dňa bude voda získať farbu čaju, vločky oxidu železa budú v ňom plávať. Liečebný nápoj je pripravený! Mala by byť opitá denne, aspoň 1 krát denne, v čase pitia od 1/2-do celého skla. Predávkovanie železom a meďou sa nemôže báť - meď je menšia ako maximálne prípustný počet 1000 krát. A železo je netoxické, odporúčaná terapeutická dávka železa je 2-5 g denne, v roztoku je oveľa menej.
Priebeh liečby liekom obsahujúcim železo je dlhý 1-2 mesiace, železo sa lepšie absorbuje v prítomnosti kyseliny askorbovej, takže do roztoku sa môže pridať citrón a lyžica čierneho ríbezle. Alebo pite pilulku s vitamínom C.
Tento nápoj zvyšuje imunitu a hemoglobín, rovnako ako liečenie všetkých kožných ochorení, ako je akné, vredy, trofické vredy a nehojacie rany.
U niektorých ľudí môže železo spôsobiť zápchu, a niektorí ľudia majú železnú neznášanlivosť - môžu sa chorovať. Potom by sa malo vysadenie príjmu tohto lieku na furunkulózu prerušiť. (Healthy Holidays 2002, č. 17, strana 11)

Ako rýchlo liečiť furunkulózu. Repné šťavy.
Teenager mal veľmi silnú furunkulózu. Transfúzia krvi a pitie kvasníc pomohli len na chvíľu. Starší lekár odporúča piť červenú repnú šťavu 1/2 šálky 3 krát denne. Ak je veľmi nechutné, potom aspoň 1 polievková lyžica. l. 3 krát denne. Lepšie 30 minút pred jedlom. Ale je to možné a kedykoľvek. Pite, až kým nie je očistená pokožka. Chlapec dostal 2 týždne. Všetko prešlo alebo prebehlo a na veky už sa neobjavili furunkle. (2004, č. 14, str. 25)

Ako sa nám podarilo zbaviť sa varu trvalo pomocou cibule
Všetko to začalo tým, že človek na krku narástol na tri hlavu. Jeho chirurgi to znížili, odložili, aplikovali, museli každý deň chodiť na obväzy. V dôsledku toho sa vyliečili.
Po chvíli znova, chiri, ale už v celom tele. V priebehu rokov sa zmenšili, ale stále viac a viac z nich. Došlo k tomu, že sa vyliali dokonca aj v nose. Keď pacient prišiel na kliniku, lekár sa vystrašil a okamžite ho poslal na ambulanciu do nemocnice. Tam, každých 6 hodín, antibiotiká pichali, eventuálne vyliečili, ale nie dlho. Opäť v nemocnici, injekcie masti, transfúzie krvi. V tejto dobe zachytil článok nemeckého profesora v časopise "Okolo sveta". Bolo napísané, že furunkulóza nie je ochorením kože, ale krvnou chorobou. V krvi nie je dostatok látky, ktorá je plná v surovej cibule, to znamená, že človek musí niekedy jesť surovú cibuľu. Potom, čo to prečítal, muž okamžite jedol hlavu cibule, nezachytil, nepil a šiel do postele.
V dopoludňajších hodinách sa pozrel na jeho kožušiny a z červenej farby sa zožltli a výrazne sa zmenšili. Po troch až štyroch dňoch mali hlavu búšku a po niekoľkých dňoch bolo telo úplne očistené. Mužský luk sa od tej doby jesť každý deň a už 40 rokov sa nikdy nevyskytlo žiadne varenie ani škrípanie. (HLS 2006, č. 16, str. 10)

Rýchle ošetrenie furunculózy doma s bobkovým listom.
Ak po celom tele skočila chiri, pupienky, pomôcť taký ľudový prostriedok: 40 vavrínových listov variť 2 litre vriacej vody, trvať na tom, zabalené. Pred jedlom pijte 100 g. Telo sa rýchlo očistí. (HLS 2006, č. 17, str. 32)

Furunkulóza u dieťaťa - liečba kúpeľmi s kirkazonom
Chlapec odišiel do prvej triedy a zjavne bol zima. Bol spŕšený malým chiri, takže nosil oblečenie s bolesťou a každý deň chodil do školy so slzami. Rodičom bolo odporúčané kúpať dieťa v odvar z bylinky Kirkazon. Chlapec sa kúril 20 minút, potom sa zabalil do listu a šiel spať. Vyrobili sme len 2-3 kúpele a chiri všetci, ako keby vysušili. To je všetko liečba. (2006, č. 23, str. 2-3).

Ľudová liečba draselnej furunulózy.
Keď kvete viburnum, musíte rezať vetvičky tak silné ako ceruzka. Posypte vetvičky v tieni a jemne nakrájajte. Plná pohár vetrov sa naleje do smaltovej panvice a naleje dve šálky vriacej vody. Držte palbu 10 minút a potom ju zakryjte teplým, trvajte. Kmeň pridajte varenú vodu do objemu dvoch pohárov. Piť na prázdny žalúdok ráno na pol šálky 4 dni.
Tento recept používal muž, ktorý na jar a na jeseň mal na krku výstrih. Veľmi trpel z týchto abscesov, rozmazal ich predpísanými masťami, urobil krvné transfúzie, ale nič nepomohlo, kým mu nebol uvedený recept. Po ošetrení furunulózy s odvarom kalinovských vetvičiek nebol ani jeden človek nikdy prítomný u muža. (HLS 2006, č. 11, str. 32)

Ako sa zbaviť varu s koreňmi lopúcha a púpava
Muž trpel mnoho rokov po furunkulóze. Trikrát dostal krvné transfúzie, predpísal rôzne masti, kvasinkové pilulky.
Prijal sa nápoj z koreňov púpava a lopúch. Koně musia byť umývané a jemne nakrájané. 1 polievková lyžica. l. korene púpavy a 2 lyžice. l. korene lopucha variť v 1 litri vody po dobu 15 minút. Trvať 1 hodinu. Pijte 1 pohár 3 krát denne 20 až 25 minút pred jedlom. Každý deň pripravte čerstvý odvar. Dĺžka liečby je jeden týždeň. Potom 3 dni odpočinúť a stráviť ďalší kurz.
Ak chcete vyriešiť výsledok pre ďalší rok, muž strávil ďalšie 2 kurzy. Takže bolo možné sa zbaviť furunkulózy naveky. (HLS 2009, č. 16, strana 31)

Domáca liečba furunulózy echinacea.
U dievčaťa vo veku 12 rokov bolo celé telo nasýtené furunklemi. Nakrájala ju s pečenými cibuľami. Cibuľa vytiahol hnis, ale inokedy sa na miesto jedného abscesu objavil iný. Okrem toho, pod nechtami vznikol absces a lekár navrhol odstrániť necht. Rozhodli sme sa, že sa pokúsime dať dieťaťu príležitosť na získanie imunity. Večer som dal 1 kapsulu a ráno som zistil, že absces pod nechtami bol čiastočne rozpustený. Po 2 dňoch všetko prešlo. A varenie sa objaví, rozptýli sa ďalší deň. Keď som Echinaceu pili 14 dní, podarilo sa mi úplne zbaviť tejto choroby. A neskôr matka dievčaťa čítalo, že echinacea zvyšuje fagocytózu, v dôsledku čoho hnis rýchlo vyrieši. Preto Echinacea môže liečiť akékoľvek hnisavé ochorenie. (2010, č. 21, str. 8)

Liečba variť s kosťami počas 2 dní.
Žena na žalúdku tvorila veľké vrie. Bola odporúčaná piť infúziu prasníc. Hovorili, že po 2 dňoch liečby kožušiny nikdy nebudú v živote. Je potrebné urobiť 1 polievkovú lyžičku. l. s vrcholom na 1 pohár vriacej vody. Píšte túto časť ráno. To isté urobiť večer a ráno nasledujúceho dňa. Len trikrát.
Pacient potom pracoval v zlievarni. Mnohí robotníci z chladného a bahna mali furuncles. A všetko sa im podarilo vyliečiť týmto jednoduchým ľudovým prostriedkom.
Osot - trnitý Bush, listy podlhovasté, koreň dlhé, kvety šeřík.
(2011, č. 2, strana 32)

Ako liečiť nevyliečiteľnú liečbu furunulózy
Všetko to začalo tým, že žena mala abscesný ukazovák, objavila sa žltá žila, nafúkla sa, objavil sa absces. Čo len nepoužila na absces - nič nepomohlo. Prst sa zmenil na modrú a napučiaval sa. Musel som ísť k lekárovi. Chirurg vyreže vriec a vyčistí ho. Niekoľko dní sa to zjednodušilo, ale čoskoro celá pravá strana tela, hlavne žalúdok, bola pokrytá čírymi vriacami a v dolnej časti brucha sa vytvorila nevyliečiteľná rana. Utrpenie pacienta bolo nepredstaviteľné - jedna kožušina by sa zlomila a potom tri ďalšie vyskočili. Liečba furunkulózy trvala 1 rok: krvné transfúzie, antibiotiká, lekári však rozširujú len ruky.
Dcérou išiel pacienta na čarodejnice, ktorý povedal, že telo parazita - ponoru, treba byť trpezlivý a počkať, až vyjde von, ale medveď bol už nie sily: váha padajúceho, konštantný hnačka, neznesiteľné bolesti. Potom sa rozhodla obrátiť na Claru Doroninu, vedúci stĺp v novinách ZLOŽH a liečiteľ-travnitsu, keďže ju osobne zoznámila.
Ona priniesla chorý pohár s pijavicami, sáček islandského machu, bridlicový bridlicový decht (môže byť nahradený brezou), síra a chaga.
Okamžite na každom furuncle liečiteľ dal na pijavice, a na rane na dne žalúdka naraz tri. Ponúkala schému alebo plán na liečbu furunkulózy:
1. O 6:00 hod. čistenie jazyka, umývanie nosohltanu soľný roztok s prídavkom 8 kvapiek jódu; kávu lyžičku síry na pitie 100 ml teplého mlieka.
2. Po 6,15 hodinách: nápoj: 170 ml infúzie Islandský mach. Ak chcete variť, je potrebné od večera tak: hrstka machu, aby sa 500 ml vriaceho mlieka, trvať na noc.
3. Pol hodiny po jedle 1/3 šálky Roztok decht. Cook to takto: 1 polievková lyžica. l. kondenzované mlieko, 1 polievková lyžica. l. maslo, 1 lyžička. Med vylejte teplú vodu, dobre premiešajte. Pridajte 6 kvapiek dechtu. Vezmite 3 krát denne na 1/3 šálky v teplej forme, zahrejte vo vodnom kúpeli. V prvom týždni pridajte 6 kvapiek dechtu, druhý - 7, v treťom - 8, aby ste dosiahli 10 kvapiek. Na 10 kvapiek držte 4 týždne a začnite znižovať dávku každý týždeň na 1 kvapku a dosiahnete 6 kvapiek. Potom znova zvýšiť. V rámci tejto schémy pokračujte v liečbe furunulózy 6 mesiacov bez prerušenia.
4. Pred obedom: síra, infúzie machu, dechtu. Po večeri - infúzia chaga
5. Pred večerou: infúzie machu, dechtu. Po večeri - infúzie chaga.
Infúzia chaga sa pripraví nasledovne: 150 g chaga sa naleje s 1,5 litrom teplej vody (60 stupňov). Trvať na deň. Potom zmäknutá chaga sa trekla na strúhadlo, spadla sa do rovnakej vody a trvala na ďalší deň. Potom filtrovať, stlačiť, nalejte do fliaš. Do pohára studenej vody pridajte 1 polievkovú lyžičku. l. skutočný chaga.
Je potrebné liečiť furunulózu podľa tejto schémy počas 6 mesiacov. Ale po 2 mesiacoch sa pacient cítil veľkou úľavou: rana v dolnej časti brucha bola utiahnutá, furuncles, ak sa objavili, rýchlo zmizli. Umiestnená bola stolička, studený pot a pretekané tlaky
(2001, č. 21, strany 6-7).

Liečba variť doma

Furunky alebo chiri sú jednou z najčastejších zápalových ochorení kože.

Napriek ich zjavnej neškodnosti sa môžu stať zdrojom veľkých zdravotných problémov, ak sa s ich liečbou opovrhne.

Preto pri prvých príznakoch je potrebné začať prijímať opatrenia.

Čo je to varenie?

Vylúčenie sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela. Ale najčastejšie sa vytvárajú tam, kde je veľa mazových žliaz alebo kde je pokožka často vystavená treniu. V dôsledku toho sa na nej objavujú mikrotrhly, kde môže infekcia preniknúť.

Potenie opakovane zvyšuje riziko vredov. Najčastejšie sa chiri objavujú na zadku, v slabín a podpaží, na hlave.

Hlavným dôvodom vzniku furuncles je oslabenie obranyschopnosti tela.

Furuncles môžu byť:

V prvom prípade sa absces nachádza na povrchu kože. V druhom sa dozrieva v hrúbke tkanív.

dôkaz

 • začervenanie;
 • ostrú bolesť;
 • hnisavý obsah.

Keď je hlava viditeľná, zvyšuje morbiditu. Kvôli hromadeniu hnisavého obsahu hlava abscesu vyzerá belavo-žltá.

Keď dochádza k zrieďovaniu varu, môže sa objaviť nasledovné:

 • zvýšená telesná teplota;
 • rozšírené lymfatické uzliny;
 • lokálne zmeny v krvnom obehu.

Po prelomení varu pretečie hnis a začne sa fáza obnovy. Po uzdravení môže zostať jazva na svojom mieste.

Čo je nebezpečné varenie?

Veľké nebezpečenstvo predstavujú vnútorné abscesy.

S ich prienikom hnisavý obsah sa objaví v hrúbke tkanív a môže viesť k infekcii krvi, rozvoj sepsy a dokonca aj smrť v neprítomnosti včasnej liečby.

Z vonkajšieho varu najnebezpečnejšie sú tie, ktoré sa nachádzajú v tvári a najmä v nose. Tu je pokožka preniknutá obrovským množstvom krvných ciev, čo zvyšuje riziko šírenia infekcie. Okrem toho blízkosť k mozgu prispieva k rozvoju hrozivších komplikácií.

Abscesy v nose môžu viesť k vzniku meningitídy - zápalu meningídy.

Vlastnosti liečby doma

Podstata liečby sa znižuje v prvom štádiu zrýchlenia týchto procesov a potom pri zrýchľovaní regenerácie tkanív a vylúčení infekcie rany.

Na tento účel platí:

 • Antibiotiká.
 • Miestne masti.
 • Ľudové opravné prostriedky.

Prvá etapa - absces sa formuje

V tomto štádiu môžete spievať, aby ste odstránili zápal a zabránili jeho vývoju. Tým sa vyrovnáva zahriatie. Na tento účel môžete použiť:

 • Zahrievanie sa modrým svetlom;
 • Kúpele a kúpele;
 • Cauterizácia alkoholom

Druhá etapa - furuncle sa už vyvinula

V tomto štádiu otepľovanie nepomôže a môže byť dokonca nebezpečné. Je potrebné urýchliť zrenie hlavy a dosiahnuť jej prelom. Na tento účel sa používa liečba lokálnymi masťami. V obzvlášť závažných prípadoch môžete potrebovať antibiotikum, ktoré bude predpísané vo forme masti alebo injekcií.

Treťou etapou je pitva abscesu

Rana je očistená od hnisavého obsahu a ošetrená antiseptickými látkami. Potom sa na ne aplikuje suchý obväz, ktorý má zabrániť opätovnej infekcii.

V extrémne zriedkavých prípadoch sa furuncle odstráni.

levomekol

Liečivá nielen pomáhajú chiri dozrieť rýchlejšie, ale tiež podporuje jej hojenie.

Ichthyol masť

Okrem toho má antibakteriálne vlastnosti.

Jeho negatívne vlastnosti sú nepríjemné vône.

Masť Višnevského

antibiotiká

Ako antibiotiká sa používajú erytromycín a cefalexín.

Tu je samoliečba neprijateľná - lieky sú predpísané lekárom.

K antibiotikám sa aplikujú probiotiká a vitamíny, ktoré pomôžu predchádzať porušeniu funkcií čreva.

Ľudové opravné prostriedky

Furunky sú veľmi často liečené ľudovými prostriedkami. A oni dávajú dobrý efekt, najmä ak sa začína liečba zápalového procesu na samom začiatku.

Liečebné cesto

Je možné zrýchliť zrenie chir s lekárskou skúškou. Z múky a medu sa koláč formuje a aplikuje sa na absces. Peleta by mala byť obväzovaná. Urobte to lepšie v noci. Nasledujúci deň sa obväz zmení. Zakaždým, keď potrebujete vytvoriť nový koláč.

Môžete si vyrobiť koláč s medom, múkou a jemne nakrájaným mydlom na pranie. Je to oveľa efektívnejšie. Bude to trvať niekoľko procedúr.

Viac o účinnosti domáceho mydla v boji proti kožným problémom.

Pivovarské kvasnice

V tekutej forme sa užívajú 2 krát denne na polievkovú lyžicu pol hodiny pred jedlom.

Pivovarské kvasnice pomáhajú posilniť obranyschopnosť tela.

Cesnak a cibuľové obklady

Na tento účel tretím cesnak a naneste na ranu niekoľko hodín. Ak bude cesnak dlhší čas v kontakte s pokožkou, je možné ho vypáliť, takže sa zmieša so zemiakovou kašou.

Pre cibuľovú kompresiu sa cibuľa pečie v rúre a teplo sa aplikuje na absces. Bandáž je ponechaná cez noc. Na zvýšenie účinku cibule možno zmiešať s mydlom na pranie. V tomto prípade zoberte 2 časti cibule a jednu časť mydla.

Teplé kompresie zrýchľujú zrenie abscesu.

Ako nápravu môžete použiť medové koláče, pečená cibuľa, vyhrievaný roztok soli, ktorý urýchľuje zrenie abscesu a zabraňuje šíreniu infekcie. Teplé kompresie sa vykonávajú niekoľkokrát denne a používajú sa 2-3 hodiny. Je dôležité, aby boli teplo.

Po odstránení kompresie na boľavom mieste naneste suché obväz.

kurkuma

Liek sa opitý 2 krát denne počas troch dní.

Súbežne s postihnuté miesta uloženia teplý obklad: vlna zvlhne slaný vývar kurkuma, zázvor a med a pribintovyvayut vredy v noci.

Šťavy repy

Dobrým extraktom a antiseptickou vlastnosťou je šťava z repy. Môže sa aplikovať na absces niekoľkokrát denne.

Ihličnaté kúpele

Roztok sa pridá do kúpeľa. Jeho trvanie by malo byť 20 minút.

Po ukončení procedúry sa na boľavé miesto aplikuje suchý obväz.

Metóda je dobrá v počiatočnom štádiu.

Prášok z múky

Pomáha posilniť obranyschopnosť tela, očistiť krv.

Polievková lyžica kurkuma sa naleje do pohára vriacej vody a trvá 30 minút. Potom je infúzia opitá na tretinu skla denne, kým chiri nezmizne.

Po furunkul odhalí, môžu byť aplikované na ranu pre rýchle hojenie aloe listu alebo vatou nasiaknuté jej šťavy.

Liečba furuncles u detí

Zásady liečby chirani u detí sú rovnaké ako u dospelých.

Môžete použiť ichthyol masť a ľudové recepty. Liečba abscesu je lepšia s alkoholom, peroxid vodíka. Hlavnou vecou je opätovné obväzovanie miesta zápalu, aby sa zabránilo jeho infekcii.

výsledok

 • Furunky nemôžu byť navlhčené a vytlačené.
 • Na urýchlenie dozrievania by sa mali používať masti a ľudové prostriedky s použitím mydiel, medových koláčikov, teplých obkladov.
 • Urýchlite hojenie antibakteriálnymi látkami a aloe šťavou.
 • Ak chcete zabrániť furunkulóze, môžete piť kurzu pivovarských kvasníc.

Môžete sa zbaviť varu dostatočne rýchlo. Hlavnou vecou je ukázať trpezlivosť a dôkladne dodržiavať pravidlá liečby.

Furunkulóza: príčiny a spôsoby liečby

Furunkulóza je jednou z pustulárnych ochorení kože alebo pyodermy. Patrí do skupiny hlbokej stafylodermie spolu s hlbokou folikulitídou, hydradenitídou (zápal potného žľazy) a karbunkou. Skutočnosť, že choroba je pripísaná skupine hlbokých lézií, hovorí o možnosti vzniku jaziev po nej.

Príčiny a mechanizmus vývoja

Furunkulóza je zápal žiarovky vlasov s tvorbou hnisavého stonky, sprevádzaný šírením infekcie do okolitého spojivového tkaniva strednej vrstvy kože. Príčinou ochorenia je Staphylococcus aureus, menej často príčinou infekcie je epidermálny stafylokok.

Tieto mikroorganizmy sú distribuované v prostredí: prach z ulice, priemyselné priestory, oblečenie, obytné miestnosti. Často žijú na povrchu ľudskej kože a sliznice nosohltana, bez toho, aby spôsobili akékoľvek ochorenia. Podľa niektorých správ je až 75% ľudí nositeľmi stafylokokov.

Môžem dostať furunkulózu od inej osoby? Prenos samotného stafylokoka je možný, ale pre vývoj ochorenia je potrebné mať exogénne a endogénne faktory, o ktorých budeme diskutovať nižšie.

Stafylokoky sa najčastejšie nachádzajú v ústach vlasových folikulov, na mieste, kde vlasy opúšťajú kožu, a tiež v vylučovacích kanáloch mazových žliaz. Až 90% týchto mikrób sú nepatogénne kmene. Za určitých podmienok sa môžu nebezpečné formy tejto baktérie stať patogénnymi (patogénnymi).

Kurací kôra sa môže vyskytnúť ako na zdravom pokožke, tak aj na ostatných formách stafylodermie, keď sa proces rozširuje na vlasový folikul. Podobne ako akékoľvek infekčné ochorenie sa furunkulóza vyskytuje v dôsledku interakcie patogénu a makroorganizmu. Pre jeho vývoj je potrebný nielen zdroj (stafylokok), ale aj vnútorné (endogénne) predisponujúce faktory, ako aj určité environmentálne podmienky (exogénne faktory).

Exogénne faktory prispievajúce k rozvoju furunkulózy:

 • drobné zranenia spôsobené pevnými časticami uhlia alebo kovu, ktoré sú vo výrobe zavesené vo vzduchu, vytvárajú vstupnú bránu pre baktérie;
 • trenie odevov na páse, krku, zadku, čo uľahčuje prechod saprofytických (bezpečné pre človeka) formy do patogénov a ich prenikanie hlboko do kože;
 • škrabanie kože pacientov s inou patológiou - ekzém, neurodermatitída, svrab.

Endogénne faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku furunkulózy:

 • vyčerpanosť tela a hypovitaminóza;
 • ochorenia endokrinných žliaz (diabetes mellitus, obezita), anémia, ochorenie čriev, nervový systém;
 • alkoholizmus;
 • hypotermie alebo prehriatie tela, najmä opakujúce sa.

Endogénne faktory spôsobujú zníženie reaktivity organizmu, najmä potlačenie lokálnych imunitných odpovedí. Príčinná látka preniká do pokožky škodami spôsobenými vonkajšími faktormi. Tam sa ocitne v priaznivom prostredí pre seba a začne sa aktívne množiť a spôsobovať zápal.

Medzi mnohými látkami uvoľnenými týmto mikróbom je osobitná dôležitosť spojená s koagulázou. Pod vplyvom tohto enzýmu dochádza k koagulácii krvnej plazmy a blokovaniu okolitých lymfatických ciev. To vedie k obmedzeniu infekcie tvorbou infiltrátov, po ktorých nasleduje tvorba hnisavých nekrotických tyčí. Staphylococcus aureus tiež vylučuje hyaluronidázu, ktorá rozpúšťa základ spojivového tkaniva a podporuje penetráciu mikroorganizmov do hlbších vrstiev kože. Stafylokoková infekcia sa teda vyznačuje rozšírením nie na boky, ale na hĺbky.

Furunkulóza sa často prejavuje na jeseň a na jar. Väčšinou sú chorí s mužmi. Ženy a deti majú nižšiu pravdepodobnosť ochorenia. Je to preto, že dôvody výskytu furunkulózy sú u dospelých ľudí oveľa častejšie.

Existuje názor, že mnohé choroby sú založené na psychologických dôvodoch. Psychosomatika furunkulózy je založená na tvrdení, že takéto emócie ako hnev a neustále podráždenie sú priaznivé pre jeho vzhľad. Možno predpokladať, že negatívne emócie spôsobujú predĺžené uvoľňovanie stresových hormónov a následné vyčerpanie nadobličiek, čo následne vedie k potlačeniu imunity a rozvoju chronickej furunulózy.

Existujú jednotlivé furuncles, recidivujúce furuncles, ktoré sa objavujú po chvíli a furunculosis, v ktorom abscesy sa vyskytujú nepretržite jeden po druhom.

Klinický obraz

Rozvoj varu prechádza postupne a má tri etapy:

 • vývoj infiltrátu;
 • hnisavosť a nekróza;
 • uzdravenie.

Ako taká je ťažké určiť inkubačné obdobie furunkulózy, pretože vo väčšine prípadov je choroba spôsobená jej vlastnými mikroorganizmami, ktoré sa dlho usadzujú na koži. Spočiatku sa okolo žiaroviek objaví vypuklé tesnenie (infiltrácia). Má jasnú červenú farbu, fuzzy hranice, trochu bolestivé alebo je sprevádzané pocitom brnenia.

Po jednom alebo dvoch dňoch sa infiltrát zahustí a expanduje a stáva sa nádorom. Priľahlé tkanivá sa zväčšujú, najmä ak sa furuncle vyvíja na tvári.

Po troch alebo štyroch dňoch sa vyvíja ďalšia fáza. Infiltrát sa zvyšuje na 1-3 cm, v strede sa tvorí tyčinka pozostávajúca z mŕtveho a rozpadajúceho sa tkaniva. Na vrchole varu vzniká pustule, ktorá vyzerá ako biela hlava. Tvorba hnisavého-nekrotického stonky je spôsobená skutočnosťou, že aktívny zápal prebieha v strede folikulu, čoho výsledkom je masívna smrť imunitných buniek, ktoré sa podieľajú na boji proti infekcii. Pus pozostáva z pozostatkov leukocytov, zničených mikroorganizmov, rozpadajúceho sa tkaniva vlasového folikulu.

V tomto štádiu sa furuncle podobá kužeľu, pokrytému hladkou, natiahnutou kožou. Vzdelanie je bolestivé, najmä keď sa nachádzajú vo vonkajšom sluchovom kanáli, na pokožke hlavy, na prstoch, nohách. V prítomnosti viacerých abscesov môže mať pacient telesnú teplotu až 37-38 stupňov. Existujú príznaky intoxikácie (otravy): slabosť, bolesť hlavy.

Táto fáza trvá približne 3 dni. Potom pustula otvoril, skrze hornej časti folikulu hnisu, niekedy s krvou, a potom opustí žltozelenej hnis "sviečky" - nekrotické jadro. V mieste abscesu sa vytvorí vred, ktorý má nerovný okraj a "vykopané" dno. Je naplnená nekrotickými hmotami.

Po vyčistení dutiny folikulu sa stav pacienta zlepšuje, teplota sa normalizuje a bolesť prechádza. Počas niekoľkých dní sa dutina vredu naplní granuláciami, to znamená, že sa liečia. Vytvorí sa modro-červená jazva, ktorá potom zbledne. Celková dĺžka takého cyklu je približne 10 dní. Zvlášť veľké furuncles sa tvoria pri diabete mellitus.

Opakovaná furunulóza je sprevádzaná tvorbou nového vredu po uzdravení predchádzajúceho. Tento stav je častejší u dospievajúcich detí, mladých mužov, mladých ľudí s alergickou dispozíciou (senzibilizácie) na stafylokoky, rovnako ako u pacientov s diabetom, alkoholizmus, ochorenie žalúdka a čriev. Často dochádza k opakovanému výskytu varu so vši (vši) a svrabom.

S vymazaným priebehom ochorenia nie je infiltrát potlačený, nekrotický kmeň sa nevytvára.

Furunky sa môžu tvoriť na ľubovoľnej časti tela, s výnimkou chodidiel a paliem, kde nie sú žiadne žiarovky. Medzi obľúbené miesta infekcie patria zadná časť krku, predlaktia, dolná časť chrbta, brucho, zadok a dolné končatiny.

Akútna furunulóza trvá od niekoľkých týždňov až po dva mesiace. Sú sprevádzané vzhľadom mnohých furuncles. Chronická furunkulóza sa vyznačuje niekoľkými folikulami, ktoré sa objavujú nepretržite alebo s malými prerušeniami niekoľko mesiacov.

komplikácie

Dôsledky furunkulózy - kozmetická porucha spôsobená zjazveniami. U niektorých ľudí, ktorí sú náchylní na tvorbu keloidných jaziev, stopy prenesenej furunkulózy môžu byť významné pri kontrakcii okolitého tkaniva. Zvlášť nebezpečné je tvorba furuncles u ochudobnených, oslabených pacientov. U takýchto pacientov je ochorenie často komplikované abscesom alebo flegmom (hnisavým topením) kože a podkožného tkaniva.

Je veľmi nebezpečné, aby sa kožušiny objavili na hornom peru. Preto sa infekcia žilovými a lymfatickými cievami môže ľahko rozšíriť do ciev mozgu a dokonca spôsobiť sepsu - bežnú infekciu krvi.

Infekcia žíl s kožou tváre spôsobuje progresívny zápal, to znamená tromboflebitídu. Odtiaľ patogény spadajú do dutín (rozšírenie) dura mater, čo spôsobuje ťažkú ​​komplikáciu - hnisavú bazálnu meningitídu. Je sprevádzaný rýchlym vývojom edému tváre. Hmatateľné žily môžu byť bolestivé. Teplota tela stúpa prudko na 40 stupňov a viac. Existuje tuhý krk (pacient nemôže nakloniť hlavu dopredu), bolesť hlavy, zhoršené videnie a vedomie.

Ak sa formácia objavila na krku, bedra, ramená, môže to byť komplikované lymfadenitídou - zápalom blízkych lymfatických uzlín.

Ak do krvi vstupuje stafylokok, je možné vo vnútorných orgánoch vytvoriť hnisavé ohniská - pečeň, obličky a iné.

Faktory prispievajúce k rozvoju komplikácií:

 • pokúsiť sa vytlačiť, preraziť alebo inak vykonávať;
 • zranenie počas holenia;
 • iracionálna liečba masťami a inými topickými roztokmi;
 • umiestnenie varu v nasolabiálnom trojuholníku, na nos.

liečba

Aký druh špecialistu sa uchádzať o furunkulózu? Ak chcete nájsť správnu terapiu, pomôžte dermatológovi pomôcť zbaviť sa rizikových faktorov. V prípade potreby odošle pacienta chirurgovi, aby otvoril absces. Dermatológ určuje bežné analýzy, ktoré ukazujú celkový stav tela. S rekurentným a chronickým priebehom ochorenia je užitočné určiť citlivosť patogénu na antibiotiká, ako aj posúdiť imunitný stav osoby (imunogram, diagnóza infekcie HIV).

Liečba furunkulózy by mala byť komplexná. Zahŕňa:

 • správna výživa;
 • systémová antimikrobiálna liečba;
 • miestny dosah;
 • chirurgické metódy;
 • imunoterapia.

Napájanie

Výživa pre dlhodobú furunkulózu by mala byť bohatá na bielkoviny, vrátane živočíšneho pôvodu, ako aj rastlinné vlákna. Limitné tuky, rafinované uhľohydráty (sladkosti). Podvyživených pacientov by mala byť kŕmené dostatok kalórií, ľahko stráviteľné jedlo, ale (kaša, maslo, kuracie bujón, rybie karbonátky parné upečené pokrmy, zeleninu a chudé mäso, mliečne výrobky). Je užitočné jesť viac ovocia, bobúľ, zeleniny. Je potrebné opustiť alergénne produkty (citrusové plody, čokoládu, morské plody, vajcia a iné), ako aj soľ a korenie.

Miestna terapia

Pri furunkulóze je nežiaduce kúpať sa a ísť do kúpeľa.

Jediný furuncle bez opakovania môže byť ošetrený len s použitím miestnych nápravných prostriedkov. Liečený doma: vlasy okolo krbu opatrne vystrihnúť a (nie holiť!), Preniknúť na povrch ošetrený s roztokom manganistanu draselného, ​​nanáša na kožu v podobe pastiliek ichtamol, pokrýva ju vatou. Ichthyol sa aplikuje ráno a večer, pričom jeho pozostatky odstraňujú teplou vodou. Potom sa na povrch pôsobí alkoholovým roztokom kyseliny boritej alebo salicylovej od okrajov zamerania na stred.

Niekedy je možné prerušiť vývoj procesu v najskoršom štádiu mazaním výsledného zhutnenia jódom brilantne zeleného.

Keď začne tvoriť hnisavý stonček, môže sa tento proces urýchliť použitím kyseliny salicylovej na vrchol varu.

Po otvorení varu použite pleťové vody s hypertenzným roztokom Furacilinu, umyte dutinu rany chlórhexidínom. Tieto postupy sa vykonávajú dvakrát denne. Keď sa bolesť úplne očistí, použije sa maska ​​Višnevská, Levomecol a iné antimikrobiálne látky. Obvazy sa vykonávajú každý druhý deň, kruhové obväzy sa nedajú použiť. Okraje obrúskov, impregnované liekmi, musia byť na zdravú pokožku pripevnené iba pomocou náplasti.

Ak je vriec umiestnený na tvári, pacientovi sa odporúča povinné odpočinok v posteli, často je potrebná hospitalizácia. Je zakázané hovoriť alebo nejakým spôsobom napínať svaly tváre iným spôsobom. Mal by jesť iba tekuté jedlo. Pamätajte na nebezpečenstvo ťažkých komplikácií tejto lokalizácie!

Liečba antibiotikami

Ako liečiť furunkulózu, čiže viacnásobné recidivujúce vredy? V tomto prípade je indikovaná liečba antibiotikami.

Aké antibiotiká sa užívajú s furunulózou, lekár rozhodne, berúc do úvahy údaje o citlivosti stafylokokov v tejto oblasti, ako aj analýzu citlivosti u tohto pacienta. Obvykle sa používajú pilulky, menej často intramuskulárne alebo intravenózne injekcie.

Aplikujte antibakteriálne lieky so širokou škálou účinkov:

 • penicilíny (Flemoxin, Amoxiclav);
 • cefalosporíny (ceftriaxón, cefalexín);
 • makrolidy (sumamed, klaritromycín);
 • Linkosamidy (Lincomycin) a iné.

Trvanie antibiotík vo väčšine prípadov je 10 dní. Samovzdávanie liečby môže vyvolať recidívu choroby, ako aj tvorbu stafylokokov rezistentných na antibiotiká. V tomto prípade liek účinný pri prvej aplikácii v budúcnosti nepomôže pacientovi.

Imunoterapia a použitie vitamínov

Pri chronickej furunkulózy určiť špecifickú imunoterapiu zamerané na produkciu protilátok proti Staphylococcus, napríklad, stafylokokové toxoidu vakcína, a antistafylokového imunoglobulínu.

Vitamíny pre furunkulózu je potrebné brať neustále a odporúčajú sa moderné multivitamínové komplexy obsahujúce užitočné minerály, napríklad Centrum. Je obzvlášť dôležité nasýtiť telo vitamínmi C, A, E, PP.

Po analýze imunogramu môžu byť predpísané nešpecifické imunostimulanty, napríklad Lycopid. S cieľom "vyčistiť krv" a zvýšiť odolnosť tela, použite ultrafialové ožarovanie (UFO) krvi. Autohemoterapia sa nedávno aplikovala.

Chirurgická intervencia

Často sa pacient s jedným furuncle posiela chirurgovi, ktorý otvára a čistí absces. Zvlášť sa to často stáva pri transformácii na absces alebo na mieste varu na tvári.

S rozvojom komplikácií, ako je sepsa, ošetrenie sa vykonáva komplex obsahujúci vysoko antibiotiká (pre karbapenémy), disintoxication terapia, ak je uvedené - transfúziu.

Liečba furunkulóznych ľudových liekov sa môže aplikovať popri hlavnej terapii a po konzultácii s lekárom. Recepty, ako sú kompresie s rozdrveným listom aloe, surové strúhané zemiaky, pečená cibuľa. Vnútri sa odporúča používať pivovarské kvasnice - zdroj vitamínov skupiny B.

prevencia

Prevencia furunkulózy sa skladá z účinkov na exogénne a endogénne faktory jej výskytu:

 • používať vo výrobe jednotlivé ochranné prostriedky;
 • Nenoste oblečenie, ktoré tŕňa vašu pokožku.
 • dodržiavať pravidlá hygieny;
 • včas na liečbu akýchkoľvek kožných ochorení;
 • na kontrolu chronických ochorení, napríklad diabetes mellitus;
 • upustiť od zneužívania alkoholu;
 • neumožňujú časté prechladnutie alebo prehriatie.