Hlavná

Kliniky

Hormonálne akné - čo robiť, ako dať kožu v poriadku?

Tento druh akné sa vyskytuje v dôsledku hormonálneho zlyhania v tele - porušenie výmeny mužských pohlavných hormónov alebo androgénov. Vyrábajú sa v rôznych množstvách u žien a mužov. U jedincov s nedostatkom androgénov alebo s obmedzenou citlivosťou na ne je produkcia kožného mazu znížená a hormonálne akné sa nevyskytuje. Inzulín a rastový faktor podobný inzulínu zohrávajú tiež úlohu vo vývoji patológie.

U žien sa hormonálne pichľadlá vyskytujú častejšie vo veku 30 až 50 rokov a objavujú sa aj v predmenštruačnom období. U mužov je prevalencia tejto patológie o niečo nižšia. Mládež akné častejšie majú nehormonálnu príčinu, alebo to nie je vedúce.

Príčiny a mechanizmus vývoja

Nadbytok androgénov

V organizme sú syntetizované androgénne prekurzory. V koži sa mení na testosterón a dihydrotestosterón. Tieto látky stimulujú rast kožných buniek a tvorbu kožného mazu.

Príčiny akné na pozadí prebytku androgénov:

 • zvýšená sekrécia mazu vedie k zníženiu koncentrácie kyseliny linolovej na koži, ktorá dráždi epidermálne bunky a podporuje zápal;
 • hypersekrécia mazu vedie k zvýšeniu jeho viskozity a upchávaniu pórov, čo vytvára nepriaznivé podmienky v mazových žľazách;
 • pod vplyvom slnečného žiarenia a vonkajšieho znečistenia sú mastné látky oxidované, čo spôsobuje výskyt komedónov a iných typov akné;
 • so zvýšenou kožnou mastnotou sa vytvárajú priaznivé podmienky na množenie baktérií, ktoré spôsobujú zápal.

Dôvody, prečo sa zvyšuje syntéza androgénov v tele:

 • syndróm polycystických vaječníkov;
 • nádory nadobličiek, vaječníkov, u mužov - semenníkov;
 • zneužívanie anabolických steroidov v športe;
 • operácie na zmenu ženského pohlavia na mužského pohlavia.

Znaky hyperandrogenizmu sú definované u 20-40% žien s hormonálnym akné. Preto, keď sa objaví taká vyrážka, je potrebné obrátiť sa na gynekológa a endokrinológ a dôkladne sa podrobiť vyšetreniu.

Okrem akné majú pacienti zvyčajne iné príznaky androgénnej nerovnováhy:

 • hirsutizmus - nadmerný rast vlasov na hrudi, tvári, v bruchu a stehnách;
 • náhly výskyt akné na zdravom skorom pokožke;
 • neúčinnosť bežného liečenia tejto patológie;
 • absencia alebo nezrovnalosť menštruácie;
 • zvýšený sval, znížený hlasový stamp;
 • zníženie veľkosti mliečnych žliaz;
 • prírastok hmotnosti, počiatočné príznaky cukrovky.

Inzulín a rastový faktor podobný inzulínu

Nie všetci ľudia majú hormonálnej akné je sprevádzané zvýšenou hladinou androgénov v krvi, pretože tento proces je úzko spojená s syntézy testosterónu a dihydrotestosterónu z ich prekurzorov v koži, ktoré sa nemusia prejaviť v obvyklých vyšetrenie krvi na hormóny. Tento proces je zosilnený inzulínom a rastovým faktorom podobným inzulínu (IGF).

Inzulín a IGF vyvolávajú kaskádovú hormonálnu reakciu, ktorá spôsobuje zvýšenie produkcie kožného mazu a zvýšené riziko vzniku akné. Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že konzumácia s obmedzením cukru, iných sacharidov a mlieka znižuje prejavy hormonálnej akné.

Pri výskyte tejto kožnej patológie je dôležitá aj inzulínová rezistencia. Toto je odolnosť tkanív voči pôsobeniu inzulínu, v dôsledku čoho nedosahuje dostatok glukózy. Na zabezpečenie energie bunkami je pankreas nútený produkovať viac inzulínu, čo okrem iného vedie k tvorbe akné. Tento mechanizmus sa zjavne prejavuje u ľudí s diabetom 2. typu.

Nedostatok estrogénu a hypotyreóza

Ženské pohlavné hormóny - estrogény - majú opačný účinok na androgény a chránia pokožku pred hormonálnym akné. Pri nedostatku týchto hormónov (napríklad pri odstránení vaječníkov v dôsledku operácie) sa začnú objavovať vyrážky.

Hrudníkom súvisiace vyrážky sa pozorujú aj u pacientov s hypotyreózou, tj so zníženou funkciou štítnej žľazy. To narúša prácu reprodukčných orgánov a tvorbu estrogénov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú pokožku.

Druhy hormonálnej akné

Akné u dojčiat

Vyrážky sa vyskytujú počas prvých mesiacov života novorodenca. Sú spojené s reakciou povrchovo umiestnených malých mazových žliaz s pohlavnými hormónmi. Často v tomto prípade matka trpí akné.

Takéto pupienky sú málo. Vyzerajú ako malé tesnenia alebo vyvýšeniny s mierne zašpineným aureolom okolo, spôsobené zápalom. Čelo, nos, tváre, nosolabiálne záhyby, occiput sú ovplyvnené hlavne.

Táto podmienka je fyziologická, nie je potrebné liečiť. Je potrebné iba dodržiavať hygienu dieťaťa, kúpať sa včas, meniť posteľnú bielizeň atď. Niekoľko dní po nástupe vyrážka spontánne zmizne.

Choroba u dospievajúcich

Zrenie gonád v dievčatách a chlapcoch neposkytuje vždy normálny pomer hormónov v tele. Výsledkom je kožná vyrážka, zvyčajne sa nachádza v oblasti čela, nosa a brady. S vekom sa obnoví hormonálna rovnováha a so správnou starostlivosťou u väčšiny mladých ľudí akné zmizne. V tomto prípade nie je často potrebná medikácia.

Predmenštruačné pupienky

V prvej (folikulárnej) fáze cyklu prevládajú estrogény v krvi a po ovulácii sa ich hladina znižuje a progesterón začína prevažovať. Úroveň testosterónu počas cyklu zostáva stabilná.

Avšak znížením "obmedzujúceho" účinku estrogénov pred menštruáciou, testosterón začína pôsobiť na pokožku negatívne a akné hormonálnej etiológie sa objavuje na tvári, hrudníku, chrbte.

Vyrážka počas menopauzy

Vo veku 45-50 rokov začína zánik funkcie vaječníkov, čo vedie k zníženiu syntézy estrogénu. V dôsledku toho sa počet androgénov, ktoré sa produkujú u žien najmä v nadobličkách, relatívne zvyšuje.

Vyrážka sa môže vyskytnúť aj napriek používaniu hormonálnej substitučnej liečby, ak obsahuje veľké množstvo progestínu a pomerne malý podiel estrogénov. Preto sa odporúča konzultovať s gynekológom, aby si vybral najlepšiu možnosť liečby.

Hormonálne akné u mužov

Ochorenie sa zvyčajne vyskytuje iba u mužov, ktorí užívajú príliš veľa anabolických steroidov. Akné však neznamená vždy vysokú hladinu mužských pohlavných hormónov.

Hlavnou príčinou výskytu hormonálneho vyrážok je inzulínová rezistencia a diabetes typu 2. Preto je diéta s obmedzením sacharidov účinná pri náprave ochorenia.

Napokon otázka povahy patologického stavu kože u mužov nebola študovaná, takže liečba hormonálneho akné môže predstavovať významné ťažkosti.

Vyrážka po pôrode

Po narodení dieťaťa sa hladina progesterónu rýchlo zvyšuje v tele ženy a množstvo estrogénu je nestabilné. Výsledkom je zvýšenie produkcie mazu a upchatie pórov. Hormonálne akné, ku ktorému dochádza po pôrode, sa zvyčajne nachádza na krku a dolnej časti tváre a pretrváva niekoľko mesiacov.

Najefektívnejšou možnosťou liečby je užívanie antikoncepčných tabliet. Lekár ich však musí predpisovať, berúc do úvahy možný dojčenie.

Externé prejavy

Erupcie sú lokalizované na miestach akumulácie mazových žliaz, na tvári, dolných lícach, brade a krku. Jedná sa o malé červené formácie, ktoré sa nachádzajú na veľkej ploche kože. Ak sa zápal spojí, objaví sa bolesť, svrbenie je možné.

V niektorých prípadoch sa intenzívne akné vyvíja s tvorbou hnisavých hláv alebo hlbokých subkutánnych cyst.

Pre diagnostické vyšetrenia sú priradené na hormóny (estrogén, testosterón, TSH, T4, atď.), Ak je to nutné - ultrazvuk štítnej žľazy, vaječníkov, nadobličiek, hypofýzy.

liečba

Pomáha zbaviť sa hormonálnej akné zníženie hladiny testosterónu. Metódy zamerané na elimináciu inzulínovej rezistencie alebo zvýšenie koncentrácie estrogénov, ako aj antiandrogénov, sa môžu ukázať ako užitočné. Okrem toho potrebujete stravu, užívanie určitých potravinových doplnkov a správnu starostlivosť o pleť.

Liečebná terapia

Na vyliečenie patologických vyrážok je potrebné odstrániť ich príčinu. Na tento účel vykonajte všetky diagnostické opatrenia predpísané lekárom.

Konzervatívna terapia má užívať nasledujúce lieky:

 • perorálne kontraceptíva obsahujúce estrogény a progesterón - zníženie tvorby androgénov a výskyt vyrážok do konca tretieho mesiaca užívania; ale po ich zrušení sa môžu znovu objaviť pupienky av ešte väčšom počte ako pred liečbou; je lepšie, ak v kombinácii s etinylestradiolom existujú látky, ako je drospirenón, norgestimát alebo noretindrón;
 • antiandrogény (spironolaktón) - znižujú tvorbu testosterónu a tvorbu dihydrotestosterónu v pokožke, čo pomáha odstrániť akné u 66% žien počas 3 mesiacov od prijatia; Avšak liek sa neodporúča na liečbu vyrážok u mužov;
 • metformín - znižuje rezistenciu na inzulín.

Perorálne antikoncepčné prostriedky sa nesmú používať u žien s vysokou viskozitou krvi, hypertenziou, rakovinou prsníka alebo fajčiarmi.

diéta

Ako liečiť hormonálne akné s pomocou výživy, je podrobne skúmaná od roku 2002. Najviac škodlivými látkami v tejto patológii sú cukor a sacharidy, rovnako ako mliečne výrobky.

 • Vylúčte zo stravy cukor a ľahko stráviteľné ("rýchle") sacharidy, ktoré vedú k prudkému zvýšeniu koncentrácie inzulínu v krvi;
 • nahradiť "rýchle" sacharidy produktmi s nízkym glykemickým indexom, napríklad obilniny, celozrnný chlieb;
 • Tuky a bielkoviny nie sú obmedzené, ale v kvalite zloženia tukov by malo prevládať zeleninu.
 • Prechod na takú stravu znižuje výskyt vyrážok u 25 - 50% pacientov. Takéto jedlo:
 • znižuje hladinu testosterónu a iných androgénov;
 • znižuje produkciu inzulínu a IGF;
 • zvyšuje syntézu proteínov, ktoré viažu a inaktivujú pohlavné hormóny;
 • aktivuje sekréciu estrogénov;
 • oslabuje prejavy premenštruačného akné.

Mliečne výrobky sú tiež škodlivé pre pacientov s akné spojené s hormónom. Takéto účinky sú preukázané:

 • zvýšené hladiny inzulínu a IGF;
 • zvýšená produkcia androgénov vo vaječníkoch, nadobličkách a semenníkoch;
 • zvýšiť citlivosť pokožky na androgény.

Ľudia, ktorí neustále konzumujú mlieko, sú skôr náchylní na akné.

Fytoterapia a prídavné látky v potravinách

Najužitočnejšie sú tie rastliny a drogy, ktoré znižujú hladinu inzulínu alebo obnovujú rovnováhu pohlavných hormónov.

Z týchto prostriedkov môžete tieto finančné prostriedky prideliť:

 • Vitex je posvätný alebo abrahámický strom. Prostriedky na jeho základe sa vydávajú vo forme tabliet, kapsúl, čaju a tinktúr. Znižuje prejavy premenštruačného syndrómu a sprievodného akné a je tiež užitočná pri zvýšenej hladine prolaktínu a nepravidelného menštruačného cyklu.
 • Škorica. Napriek dôkazom účinnosti tejto rastliny s inzulínovou rezistenciou, s hormonálnym akné sú údaje rozporuplné. Pomáha časti pacientov, iné nie. V každom prípade, pridávanie škorice do jedla nebude mať škodu na zdraví, ale môže znížiť akné.
 • Jablkový jačmenný ocot spomaľuje proces trávenia a absorpcie sacharidov, čím sa znižuje vrchol produkcie inzulínu. Preukázala svoje výhody pre ženy s polycystickými vaječníkmi. Preto pomáha niektorým pacientom zbaviť sa akné požitím 2 lyžice denne.
 • Mint. Ukázalo sa, že pitie 2 šálky mätového čaju denne vedie k potlačeniu syntézy androgénov a zvýšenej produkcii estrogénu, čo je užitočné pre ženy s hormonálne citlivých vyrážky. Muži nemôžu užívať tento liek, pretože znižujú potenciu a sexuálnu jazdu.

Výživové doplnky, ktoré sú užitočné pre hormonálne poruchy a súvisiace kožné problémy:

 • prípravky obsahujúce horčík a vápnik znižujú zápal a tiež zlepšujú obnovu kožných buniek a regulujú činnosť mazových žliaz;
 • Omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v morských rýb, alebo napríklad, ľanový olej, aby sa pokožka mäkšie zarovnajte úľavu a omladenie celé telo;
 • zinok a meď interferujú so zápalovými procesmi a reprodukciou baktérií;
 • probiotiká nevyhnutné pre zdravie čriev, ktoré pomáhajú telu využívať nadmerné množstvo hormónov;
 • vitamíny, poskytujúce aktívny metabolizmus v bunkách; vitamín B6 špecificky zabraňuje zápalu kože a tvorbe kožného mazu.

Starostlivosť o pleť

Používa sa rovnakým spôsobom ako pri iných typoch akné. Okrem toho existuje aj funkcia - výhoda sa venuje liekom obsahujúcim blokátory dihydrotestosterónu. Táto látka, ako už bolo uvedené, sa tvorí v koži a stáva sa hlavnou príčinou tvorby vyrážok.

Preto s hormonálnym akné sa odporúča vybrať si kozmetiku obsahujúcu tieto zložky:

 • zelený čaj;
 • extrakt z lotu;
 • arganový olej;
 • olej z čajovníka;
 • sezamový olej.

Výkonné blokátory dihydrotestosterónu - éterické oleje z čierneho ríbezlí, prróza, psie ruže, semená hrozna alebo konope. Vyhýbajte sa prostriedkom s olivovým alebo kokosovým olejom.

Okrem týchto prostriedkov sa odporúča používať lieky na prevenciu komplikácií hormonálne závislých vyrážok, napríklad infekcie. Na tento účel je prípravok Zinerit obsahujúci zinočnatú soľ a erytromycín vynikajúci. Je to nielen vysušuje pokožku a znižuje aktivitu mazových žliaz, ale tiež zabraňuje rastu baktérií na povrchu kože, čo spôsobuje zápal a abscesy.

So stredne závažnou vyrážkou sa môžu použiť krémy obsahujúce retinoidy. Je dôležité denne ošetrovať otvorenú pokožku pomocou opaľovacích krémov, pretože tieto látky zvyšujú riziko spálenia.

Trvanie liečby je približne 10 týždňov. Ak vyrážka nezmizne po tomto období, je potrebná opakovaná konzultácia dermatológa, gynekológa, endokrinológa.

Ďalšie tipy na kontrolu hormonálnej akné:

 • nepoužívajte sa opaľovať, v lete neustále používajte prostriedky s UV-filtrom s SPF nie menej ako 15-30;
 • umyte teplou vodou penou obsahujúcou napríklad extrakt zo zeleného čaju, bez mydla, ráno a večer;
 • Nedotýkajte sa tváre so špinavými rukami počas dňa;
 • nevyužte akné;
 • Nepoužívajte cauterizovať alkohol, jód, zelenok, mangán.

Hormonálne akné: príčina vzniku a hlavné spôsoby liečby

Dospievajúce pupínky sú najčastejšie medzi všetkými ľuďmi trpiacimi akné. Koniec koncov, od nich začína obdobie pestovania. Hormóny majú veľký vplyv na všetky procesy, ktoré prebiehajú v ľudskom tele. Sú tiež spojené s tvorbou akné. Neexistujú prakticky žiadni ľudia, ktorí nikdy na koži nezažili žiadne pupienky. A ak v mladom veku je výskyt akné pomerne prirodzený fenomén, potom u staršieho, pravidelný výskyt vyrážok spravidla je spôsobený práve porušením hormonálneho zázemia. Tieto porušenia sa vyskytujú z mnohých dôvodov, z ktorých hlavné budeme opisovať nižšie.

Ako sú hormóny spojené s tvorbou akné

Najbežnejší typ hormonálnej akné je ten, ktorý je spojený s vekom súvisiacim hormonálnym nárastom spojeným s aktívnym rastom tela. Toto je samozrejme obdobie dospievania a raného dospievania. V tomto čase v ľudskom tele sa aktívne vyrábajú steroidné hormóny (väčšinou androgény) - mužské pohlavné hormóny. Musím povedať, že aj keď sú mužské, sú rozvinuté nielen v mužskom, ale aj ženskom tele. Sú hlavnou príčinou dospievania akné. U sexuálne zrelých ľudí sa hladina androgénu výrazne zvyšuje, čo ovplyvňuje priebeh mnohých procesov v tele, vrátane skrytej príčiny vzniku akné. Ako sa to deje?

Výskyt hormonálnej akné

Skutočnosť, že steroidné hormóny podporujú priechod zložitých biochemických reakcií na koži, pri ktorom prúd zvyšuje počet sekrečných buniek mazových žliaz - sebocytů.

Z dôvodu prehľadnosti možno tento proces predstavovať ako nárast počtu pracovníkov v "továrni", ktorá produkuje kožný tuk.

Za normálnych okolností mazu je vodnatá konzistencia (aj pre mastnú pleť), hormóny sú mnohonásobne zvýšiť množstvo tuku vyrába, prečo sa to stane viskózne a husté. Akné dochádza, keď je vlasový folikul kanálikmi upchaté tým viskózny tuk, ktorý tvorí akúsi viečka. Najskôr sa na tomto mieste vytvoria mikrokozmody, potom sa z nich vytvoria uzavreté a otvorené komedóny. Osobitné ohrozenia tohto procesu je, že zátka je nielen nedovolí ísť mimo excesy tuku, ale tiež zabrániť uvoľneniu ďalších produktov mazových žliaz. Výsledkom je rýchle množenie baktérií propiónovej akné (Propionibacterium acnes), ktorý, keď taká nadmerná sila, stala hlavnou príčinou zápalu kože a vzhľad akné.

Príčiny zlyhania hormonálneho pôvodu, spôsobujúce výskyt akné.

Existuje veľa takýchto dôvodov, zvážime ich najzákladnejšie:

 • genetických (dedičných) príčin. Zvýšená produkcia testosterónu a predispozícia kožnej reakcie k nemu, ako aj všeobecné hormonálne pozadie, môžu byť dedičné. Preto je jedným z dôvodov vzniku hormonálnych príčin na tvári a tele je dedičným faktorom. Jednoducho povedané, ak obaja rodičia mali mladistvé pupienky v ich mladosti, potom by ich dieťa malo tiež očakávať podobné problémy s kožou počas adolescentného obdobia.
 • Menštruačné obdobie u žien. V poslednej fáze menštruačného cyklu môže hladina steroidných hormónov opísaná vyššie výrazne zvýšiť u žien. To vysvetľuje skutočnosť, že viac ako sedemdesiat percent žien má akné na začiatku menštruácie (niektoré majú jednotlivé prejavy, iné majú závažné vyrážky).
 • Porušenie lipidov (metabolizmus tukov). K tomu dochádza, keď je hladina stúpa vyššia všetky druhy tukov v ľudskej krvi: cholesterol, triglyceridy, fosfolipidy a ďalšie. Nadbytok lipidov preťažuje krvné cievy, narúša cirkuláciu, vedie k rôznym ochoreniam. Hormonálna pozadie je jednou z príčin porúch lipidov (napr, pri menopauze u žien, alebo pre príjem hormónov, ako sú kortikoidy, retinoidy, anabolické steroidy, progesterónu, ako aj hormonálna antikoncepcia).
 • Choroby hypofýzy, nadobličiek. Ochorenia chorôb týchto orgánov môžu spôsobiť hormonálne akné u žien a mužov.
 • Gynekologické ochorenia. To môže byť polycystických ovárií, a vyvolaná tehotenstvom alebo potrat - hyperandro (nadmerné vyrába ženy mužských hormónov), a mnoho ďalších chorôb.
 • Stres. Dokázalo sa, že stres a depresia môžu spôsobiť zvýšenú produkciu mužských pohlavných hormónov.

Mnoho chorôb žien spôsobuje nerovnováhu hormónov a v dôsledku toho aj akné.

Hormonálne akné u novorodencov

Hormonálne akné sa môže objaviť nielen u dospelých, ale aj u dojčiat. Niekedy sa dieťa už narodilo s akné alebo sa prejavujú dva až tri dni po narodení. Jedným z dôvodov tohto javu je hormonálna kríza spojená s nadbytkom estrónu (ženského pohlavného hormónu) nahromadeného počas posledných mesiacov tehotenstva matky. Hormonálne akné u novorodencov v tomto prípade je spôsobené tým, že hormóny z placenty, vaječníkov a hypofýzy pochádzajú z materského tela do plodu. Stav pokožky novorodenca počas tohto obdobia je približne rovnaký ako v období dospievania a so suchou kožou môže byť aj mierna exfoliácia. Zvyčajne takéto akné u dieťaťa dosahuje maximálne prejavy okolo tretieho týždňa života, potom nastane pokles vyrážok a po mesiaci a pol úplne zmiznú.

Vo väčšine prípadov je základom liečby neonatálnych hormónov opatrná starostlivosť o pokožku.

Akokoľvek, akékoľvek vyrážky u dieťaťa sa majú preukázať lekárovi, aby sa nestratili žiadne závažné ochorenia s podobnými prejavmi.

Hormonálne akné: liečba a prevencia

Ako vyplýva z vyššie uvedeného, ​​ak máte podozrenie na akné z dôvodu hormonálneho zlyhania, mali by ste kontaktovať nielen dermatológov, ale aj endokrinológov a gynekológov (ženy). Po komplexnom vyšetrení tela je jasné, ako sa zbaviť hormonálneho akné najefektívnejším spôsobom.

Liečba a prevencia

Vo všeobecnosti sa liečba hormonálneho akné skladá z nasledujúcich krokov:

 1. Kontrola hladiny hormónov. Toto sa musí vykonať pred začatím liečby. Toto je obzvlášť potrebné pre tých ľudí, ktorí sa už dávno objavili v období dospievania. Úroveň hormónov je stanovená analýzou krvi (z žily). Výsledky analýzy by sa mali preukázať endokrinológovi, bude schopný určiť, či existuje nejaká odchýlka a v prípade, že má, predpísať liečbu.
 2. Prijatie liekov predpísaných lekárom, určených na reguláciu narušenej hladiny hormónov. Takéto lieky sa spravidla opierajú o kurzy dlhú dobu. Pre ženy môže lekár predpisovať perorálne kontraceptíva s cieľom normalizovať menštruačný cyklus a liečiť hormonálne akné.
 3. Liečba hormonálnej akné mimo. Poradenstvo kozmetičky vám v tom pomôže. Pomôže vám vybrať vhodný pre váš prípad sériu kozmetiky pre starostlivosť o pleť. Zvyčajne táto séria obsahuje akýkoľvek prostriedok (mydlo, penu, gél) na denné hlboké čistenie, ako aj pleťový krém a krém. Typicky sú takéto kozmetické prípravky založené na ich zložení zinku alebo kyseliny salicylovej. Tieto látky pomáhajú vyčistiť a vysušiť pokožku.
 4. So zápalom hormonálneho akné môžete použiť jód. Aplikácia jódu na postihnuté oblasti pokožky urýchľuje proces dozrievania a hojenia akné a tiež zabraňuje ich infekcii.
 5. Liečba akné folk remedy. Je to vynikajúci prírastok k tradičnej liečbe. Môžete napríklad napiť bylinkovú infúziu z žihľavy (dve polievkové lyžice bylín naliať pol litra vriacej vody a stlačiť dve hodiny) pol pohára trikrát denne pred jedlom. Liečba bylinných infúzií na zlepšenie účinku by mala byť dlhá (najmenej štyri týždne).
 6. Kozmetické čistenie tváre, aplikácia terapeutických masiek. Najlepšie je to urobiť v salóne krásy, nie sami. Správne vykonané postupy vám pomôžu zbaviť sa hormonálnych pimples bez stopy.
 7. Zriadenie správnej výživy. Je potrebné vylúčiť z strave "škodlivé" produkty, to znamená ostré, údené, solené, mastné, sladké. Správna výživa zahŕňa aj konzumáciu väčšej zeleniny, ovocia, mliečnych a kyslých mliečnych výrobkov.

Hormonálne poruchy v tele (video)

Ako môžete vidieť, liečba hormonálneho akné nie je jednoduchá záležitosť, ktorá vyžaduje čas a trpezlivosť. Hlavným problémom pri odstraňovaní tohto ochorenia je to, že posledná liečba je nemožná až po odstránení koreňovej príčiny - hormonálna porucha. Preto sa na liečbu tohto druhu akné treba liečiť veľmi zodpovedne.

Hormonálne akné: príčiny a liečba

Dôvody pre vznik akné sú pomerne veľa a jednou z nich je zmena hormonálneho pozadia tela. Mnohí ľudia o tom počuli, ale nie každý rozumie vzťahu medzi zmeneným množstvom hormónov a výskytom zápalu a vyrážok na koži.

Príčiny hormonálnej akné

Faktory, ktoré spôsobujú exacerbáciu alebo zvýšenie množstva hormonálneho akné na pokožke, zahŕňajú rôzne stavy tela, pri ktorých sa mení hormonálne pozadie. To môže viesť k zvýšeniu aktivity mazových žliaz, ktoré začínajú produkovať viac tuku a kvalita kožného mazu sa mení. U každého človeka môže byť citlivosť buniek mazových žliaz na vplyvy pohlavných hormónov odlišná a akné sa obvykle objavuje na tých častiach tela, kde sú tieto žľazy najväčšie.

Výskyt akné je ovplyvnený nasledujúcimi hormónmi:

 • dihydrotestosterón;
 • testosterón;
 • dehydroepiandrosterón.

Kožné problémy sa môžu vyskytnúť pri hormonálnych výbuchoch počas dospievania, tehotenstva, dojčenia, menopauzy, počas menštruačného cyklu pri užívaní alebo odmietaní perorálnej antikoncepcie a iných liekov na hormonálnej báze. Ak pupienky dlhšiu dobu neprechádzajú, krvný test hormónov odhalí problém a zvolí správny priebeh liečby.

Príčiny hormonálnej akné u žien

Akné u žien úzko súvisí s gynekologickými problémami, ktoré často vedú k výskytu akné u žien po 30-35 rokoch, vyrastajúcich z problémov s dospievajúcimi. Akné sa môže vyskytnúť pri hormonálnych poruchách v dôsledku:

 • zápal pohlavných orgánov;
 • pri syndróme polycystických vaječníkov;
 • v dôsledku hyperandrogenizmu (zvýšenie objemu mužských hormónov produkovaných ženami;
 • s Cushingovým syndrómom.

Akné z hormónov je vedľajším účinkom takýchto antikoncepcií, ako sú:

Vezmite ich iba po konzultácii so špecialistom.

Hormonálne akné u mužov

Na zadnej strane, ramená, hrudník a niekedy aj na tvári a krku sa silné akné u mužov zvyčajne vyskytuje pri užívaní steroidných liekov na stimuláciu rastu svalov. Medzi charakteristické črty akné patrí nedostatok komedónov a monomorfie (všetky vyrážky sú v jednej fáze vývoja). Po ukončení priebehu užívania lieku sa nodulárne-cystické novotvary rýchlo ustupujú.

Psychologické príčiny akné u mužov

Silné namáhanie vyvoláva produkciu mužských hormónov androgénov, ktoré stimulujú tvorbu tuku kožnými žľazami. Psychický stres negatívne ovplyvňuje imunitnú obranyschopnosť tela, takže sa môže zhoršiť stav ľudí s akné a objaví sa aj nové hormonálne akné.

Poruchy endokrinného systému

Práca endokrinných žliaz výrazne ovplyvňuje výskyt akné. Môže sa vyvolať výpadky:

 • androgénne sekrečné nádory nadobličiek;
 • ochorenia hypofýzy;
 • problémy s ženskými a mužskými pohlavnými hormónmi.

Dospelí s akné by sa mali liečiť nielen k dermatológovi alebo kozmetike, ale mali by sa podrobiť aj niektorým laboratórnym testom.

Teraz viete, prečo existujú pupienky v dôsledku hormonálnej poruchy a čo robiť, aby sa im zabránilo, budeme hovoriť ďalej.

Prevencia výskytu akné spôsobenej hormónmi

Aby ste zabránili vzniku novej akné spôsobenej hormónmi, musíte dodržiavať určité pravidlá:

 1. Dodržujte správnu výživu, jesť viac jedál s vláknom.
 2. Pravidelne a správne sa starajú o pokožku: každý deň sa umyte špeciálnymi prostriedkami, otrepte pokožku tonikom a pravidelne pripravte masky a používajte kroviny.
 3. Pokúste sa minimalizovať stres a depresívne stavy a tiež bojujte so zlou náladou, pretože vaša morálka výrazne ovplyvňuje výskyt vyrážok.

Ako liečiť hormonálne akné

Ak máte hormonálne akné na tele, musíte ísť na nasledujúcich lekárov:

Po prvé, odborníci kontrolujú stav hormonálneho zázemia, najmä u dospelých. Ak chcete študovať pacientku z žily, odoberte krv a potom urobte jej analýzu hormónov. Aké ďalšie testy odovzdáte, keď môže špecialista pimples určiť individuálne.

V prípade potreby lekár predpisuje lieky na normalizáciu hormonálnej rovnováhy:

 • ženy - perorálne kontraceptíva;
 • muži - prostriedky na reguláciu testosterónu.

Základná liečba kozmetickým prípravkom s kyselinou salicylovou a zinkom v kompozícii je doplnená. Avšak odstránenie akné z hormónov iba pomocou týchto liekov je nemožné.

Na odstránenie zápalu musia byť postihnuté oblasti pokožky ošetrené jódom, čo tiež zabraňuje následnej infekcii. Čiastočne pomôžte s kozmetologickými procedúrami hormonálnych pupienkov - terapeutickými maskami a peelingom. Niektorí lekári sa odvolávajú na takéto očisty negatívne, pretože s nedostatočnou kvalifikáciou môže kozmetika zhoršiť situáciu zintenzívnením zápalu.

Prípravky na liečbu hormonálnej akné

V závislosti od stupňa kožných lézií s hormonálnymi pichľavkami určujú lekári nevyhnutnosť predpisovania antibiotík:

Keď ženská krv obsahuje vysoký obsah mužských hormónov, lekár predpisuje perorálne kontraceptíva:

V súčasnosti sa tiež aktívne používajú prostriedky na stimuláciu regeneračných procesov kože s obsahom vitamínu A (napríklad metronidazol).

V suchých pivovarských kvasnicách sa nachádza veľa vitamínu A, preto sú niekedy zahrnuté v priebehu prevencie alebo liečby hormonálneho akné. Niekedy je predpísaný liek trichopol, ktorý vytvára antibakteriálny účinok. V pokročilých prípadoch akné spôsobené hormonálnym zlyhaním predpisujú silné lieky:

Predpísať ich by mal dermatológ, pretože tablety majú veľa kontraindikácií (vyžaduje pravidelný dohľad s odborníkom).

Aké hormóny ovplyvňujú akné - zbavte sa hormonálnej akné

Pre kompletnú akné vyslobodenie, čierne bodky a akné spôsobené rôznymi faktormi, mnohí z našich čitateľov používajú revolučnú metódu založenú na prírodnú kozmetiku, ktorá umožňuje liečiť najťažšie etapu akné len 1 mesiac.

Úroveň hormónov v tele

Odborníci tvrdia, že faktory, ktoré prispievajú k rozvoju akné, sú rôzne telesné stavy spojené s akné

 • Mozgová kôra;
 • S vývodmi vnútornej sekrécie;
 • Nadledviny;
 • hypotalamus;
 • vaječníky;
 • a ďalšie.

Každý z týchto orgánov a žliaz môže spôsobiť zmeny v obvyklom hormonálnom pozadí, čo nakoniec vedie k tvorbe akné. Je to spôsobené zmenou aktivity sekrécie mazových žliaz a tiež dôležitá je zmena konzistencie tajomstva vylučovaného mazovými žľazami. Hustší kožný tuk je oveľa ťažšie uvoľniť z mazových kanálov. Výsledkom tohto zahusťovacieho procesu je nielen zhromažďovanie sekrécie mazových žliaz vo vnútri potrubia, ale tiež s prechodom času infekčného činidla, ktoré môže spôsobiť vznik zápalového procesu.

Akné u žien

Veľmi často akné u žien súvisí s fázou menštruačného cyklu. Koža veľmi ľahko reaguje na zmeny krvného množstva steroidných hormónov. To je dôvod pre ich "náhly" výskyt 2-5 dní pred začiatkom menštruácie. A ak sa niektorí ľudia obmedzujú len na pár malých pupienkov, potom ženy, ktoré sú predisponované k akné, sú oveľa horšie.

Na druhej strane, ak je akné na tvári pozorované v 16-18 rokoch, potom sa veľa obáv o porušenie hormonálneho zázemia. Ale ak sa situácia nezmenila a na 28 - 30 rokov, potom stojí za dôkladné preskúmanie. S najväčšou pravdepodobnosťou, že tvorba týchto vyrážok priamo súvisí s rôznymi ochoreniami gynekologickej sféry:

 • Polycystický vaječník;
 • Hormonálna nerovnováha spôsobená zápalovými reakciami.

Aj výskyt akné môže prispieť k potratom, čo si vyžaduje vážnu nerovnováhu hormónov v tele. Prerušenie tehotenstva sa stáva silným stresom pre telo, v dôsledku ktorého je hormonálne pozadie takmer úplne "vyrazené". Až po dosť dlhom čase sa stanoví ideálny pomer všetkých hormónov. A v niektorých prípadoch je stres príliš silný a odborníci potrebujú pomôcť napraviť pozadie.

Keď je tiež zaznamenané tehotenstvo, výskyt akné. To sú však ojedinelé prípady ako pravidlo.

Teenage Akné

Tvorba dospievajúcich pimples mladí ľudia sú povinní na všetky rovnaké hormóny. Zvýšené hladiny androgénu stimulujú aktívnu produkciu kožného mazu. Vedie k zablokovaniu kanálov mazových žliaz. Stojí za zmienku, že hladina androgénov je veľká v dospievaní, a to nielen u chlapcov, ale aj u dievčat.

K liečbe akné, akné, akné, čierne bodky a iných kožných ochorení vyvolal nepríjemnú vek, spôsob ochorenie tráviaceho traktu, dedičné faktory, stresujúcich podmienok a ďalších faktorov, mnoho z našich čitateľov sa úspešne používa Helena Malshevoy. Keď sme túto metódu študovali a dôkladne preskúmali, rozhodli sme sa ju ponúknuť.

Pri prvých príznakoch akné a komedónov by sa mali poradiť s odborníkmi. Dermatológ a endokrinológ budú schopní nielen diagnostikovať príčinu, ale aj určiť vhodný spôsob liečby. V obzvlášť zanedbaných prípadoch bude možné predpísať hormonálny krém na akné. Vyvážená strava a čistá pokožka pomôžu vyrovnať sa s akné.

Vzájomná súvislosť inzulínu a akné

Pri konzultáciách so špecialistami počúvajú mnohí ľudia odporúčania lekárov, aby znížili množstvo spotrebovaného cukru. Aký je dôvod takéhoto vyhlásenia a ako zníži zníženie sladkosti prispieva k čisteniu kože?

V skutočnosti je všetko veľmi jednoduché. Akonáhle v tele prebieha štiepenie cukru pod vplyvom inzulínu. Zníženie inzulínu nastáva vďaka prenosu komplexných sacharidov na molekuly tuku. Tučné jedlo spôsobuje zvýšenie aktivity mazových žliaz. Ukáže sa začarovaný kruh, na konci ktorého sú opäť zanesené mazové kanály a následný zápalový proces.

liečba

Aby ste sa zbavili hormonálneho akné, nemali by ste len udržiavať ideálnu stav pokožky a prispôsobovať stravu. V tejto situácii je to príliš málo.

Ak chcete zbaviť akné a získať rovnomerné a matné kože, budete potrebovať radikálnejšie opatrenia. Je potrebné podrobiť sa vyšetreniu gynekológom a endokrinológovi a tiež pomocou laboratórnych testov, ktoré hormóny vyvolávajú akné vo vašom konkrétnom prípade.

Iba potom, ako špecialista vymení lieky a odstráni príčinu, ktorá spôsobí odstránenie nerovnováhy hormonálneho zázemia, možno očakávať normalizáciu mazových žliaz. Nemusíte naladiť na bleskový účinok užívania prvej dávky hormonálnej drogy. Bude trvať určitý čas na stabilizáciu hormonálneho pozadia. Ak príčinou nerovnováhy je polycystický vaječník alebo zmeny v nadobličkách, môže sa vyžadovať predĺžená liečba alebo chirurgický zákrok.

Ak chcete rýchlo zbaviť čierne bodky, akné a vyrážky spôsobené rôznymi faktormi, mnohí z našich čitateľov používajú revolučnú metódu založenú na prírodnú kozmetiku, ktorá umožňuje liečiť najťažšie etapu akné behom 2 mesiacov.

Vplyv hormónov na výskyt akné

Hormonálne pozadie človeka a vzhľad pokožky sú dve neoddeliteľne súvisiace veci. Pri najmenšej zmene, poruche alebo reštrukturalizácii zahŕňajúcej hormóny reaguje telo na nepríjemné erupcie na koži tváre. Akné sa objavuje najčastejšie v dospievaní. Počas života sa niektorí ľudia obávajú dočasných vyrážok 2-3 dni pred začiatkom menštruačného cyklu. Ale viac ako 40% žien trpí erupciami na tvári neustále, až do najstaršieho veku. A toto je tiež zodpovedné za hormóny.

Ako vyzerajú hormónové pupienky?

Pripomeňme si trochu z anatómie o štruktúre kože. V hlbokých vrstvách sú umiestnené mazové žľazy s kanálmi, ktoré vedú ku kožnému mazu na povrchu vrstvy keratínu. Sebum alebo kožný mast pokrýva povrch kože tenkou vrstvou, ktorá pôsobí ako baktericídne mazivo, a vytvára prekážku pre patogény v patogénoch.

V dospievaní je kvôli hormonálnej aktivite koža nadmerne bohatá. Ak má kvapalnú konzistenciu, je bezpečne rozložená na povrchu vrstvy keratínu a pokožka získava mastný lesk.

Ak je koža nadmerne viskózna, upcháva kanálik a exfoliačné bunky stratum corneum priľnú k povrchu takejto zátky a úplne ju pokrývajú. Toto je oklúzia mazovej žľazy a tvorba akné, ktoré môže byť komplikované bakteriálnou infekciou.

 • Komedony sú uzavreté mazovou keratinóznou zátkou s čiernou hlavou. Takéto pupienky sa nazývajú čierne bodky.
 • Salve-horny zátky s tvorbou purulentného obsahu sa vyvíjajú kvôli príťažlivosti kožného mazu pre baktérie. Výsledkom je, že "na bojovom poli" medzi imunitou a baktériami sa vytvára hnisavý obsah, ktorý môže byť pokrytý vrstvou epidermy alebo má výstup vo forme krátera. Tento druh pupienok sa nazýva pustulárne.
 • Zápalový proces v pustulách môže samovoľne vyblednúť a vytvoriť malú pečať namiesto hnisavého obsahu. Môže sa však ďalej rozvíjať, charakterizovaný sčervenaním, kondenzáciou a tvorbou zvláštneho kožného vankúša okolo abscesu. Takýto pupienok je dlhý, bolestne sa liečí a môže zanechať jazvu. Nazýva sa to papula.

Najnepriaznivejšou kombináciou je veľké množstvo pustúl a papuliek, ktoré tvoria celé bloky alebo uzly. Oni zaujímajú veľkú plochu povrchu kože, sú bolestivé, po liečbe opúšťajú hlboké jazvy a jazvy.

Čistá koža a hormóny

Hormonálne "búrky" v tele najviac priamo ovplyvňujú tvorbu akné na pokožke. Prečo sa to deje a aké hormóny ovplyvňujú akné?

Prebytok alebo nedostatok hormónov ostrohy nadmernej tvorbe kožného mazu a zvyšuje viskozitu separovatelné tuk, oslabuje imunitu kože, narúša normálne oddelenie horného stratum corneum, potláča regeneráciu na bunkovej úrovni.

Keďže väčšina krutých hormonálnych zmien končí pubertou, pichliaky prechádzajú okolo tohto obdobia.

Kritické obdobia

Akné u žien, už dávno vstúpila 20 rokov míľnik, môže nastať raz za mesiac v súvislosti so začiatkom menštruačného cyklu, v období hormonálnych zmien v priebehu tehotenstva, počas menopauze zmeny v tele. Tieto typicky erupcie žien rýchlo prejdú hneď po ukončení reštrukturalizácie.

Dlhodobé vyrážky nevykazujú patologický proces, nástup ochorenia alebo iné poruchy. Akné spôsobené hormónmi môže byť vyvolané:

 • Prijatie alebo zrušenie antikoncepcie.
 • Dysfunkcia vaječníkov.
 • Nadmerná produkcia mužských pohlavných hormónov.
 • Choroby nadobličiek, štítnej žľazy a iných endokrinných žliaz.
 • Prerušenie tehotenstva.

Príčina, ktorá spôsobuje akné na tvári, sa môže stať komplexom faktorov, nie nevyhnutne hormonálnych:

 • Rôzne chronické zápalové procesy, napríklad sinusitída, frontitída, sinusitída, gastritída, duodenitída, dysbakterióza, zápalové procesy močového systému a iné orgány.
 • Chyby starostlivosti, ktoré zahŕňajú použitie nevhodných pre pokožku a komedogénne látky, nepravidelnú starostlivosť, umývanie, zvlhčovanie, samočistiace komedony.
 • Vplyv ekológie, podvýživy, porušovanie režimu, zlé návyky, stres.
 • Niektoré vlastnosti typu pleti, napríklad mastné, sú náchylnejšie na tvorbu akné.
 • Infekčné choroby, ktoré nesúvisia s hormonálnym pozadím tela.

Ak hovoríme o lokalizácii, charakteristickej pre hormonálne vyrážky, nie je možné objasniť nejaké konkrétne. Zvyčajne ide o oblasť čela, tváre, brady, chrbta alebo hrudníka v zóne dekoltu, ale môžu to byť aj iné.

Problémy s dospievajúcimi

Pre akné spôsobené hormonálnym zlyhaním u adolescentov a žien reaguje na nadmernú produkciu mazových žliaz, ktorá je stimulovaná produkciou takýchto hormónov, ako sú:

 • Degidroepinandrosterona.
 • Kortikotropné hormóny nadobličiek.
 • Nadbytok testosterónu, estrogénu, progesterónu a ďalších hormónov.

Akné a pupienky u adolescentov môžu byť komplikované nedostatkom náležitej starostlivosti, znakmi, ako je koža, prítomnosť chronických zápalových procesov, zmena na zanedbané formy akné.

Prijatie anabolických steroidov v dospievaní môže vyvolať výskyt akné nielen na tvári, ale aj na chrbte a na hrudi.

Hormonálna vyrážka u novorodencov

U novorodencov do mesiaca po pôrode je možné pozorovať takýto obraz: pokožka sa pokryje malou vyrážkou, "kvitne". Tento jav je známy ako novorodenecká vyrážka. Je spôsobená kožnou reakciou na zmenu hormonálneho pozadia dieťaťa, ktorá spúšťa mechanizmus, ktorý spôsobuje tvorbu malých bielych pupienkov. Čo robiť v takýchto prípadoch?

Nie je potrebné zaobchádzať s takýmto "kvitnutím", postupne, keď sa pokožka prispôsobí okolitým podmienkam, pupienky sa od seba samy vypudia.

Sladké je škodlivé?

V tele je ďalší faktor, kvôli ktorému sa môžu objaviť lokálne zápaly. Ide o inzulín. Jeho výrobky sú priamo spojené s množstvom glukózy, ktoré musí zlikvidovať. Čím viac je príjem glukózy, tým viac sa produkuje inzulín, čím sa glukóza mení na glykogén. Prebytočný glykogén sa premení na triglyceridy mastných kyselín. Nadbytočné množstvo triglyceridov do tela potrebuje niekde aj miesto, takže sa zintenzívňuje činnosť mazových žliaz, najmä na tvári, hlave, chrbte a na hrudi. Takže na zneužívanie sladkého organizmu môže reagovať s tvorbou akné a mastnej seborrhea hlavy.

Predbežná skúška

Pri rušivých vyrážkach je potrebné sa poradiť s endokrinológom, ktorý vám povie, aké hormóny sa majú podať. Protokol o prieskume môže obsahovať nasledujúce analýzy:

 • Všeobecná klinická analýza krvi.
 • Biochemická analýza krvi glukózy.
 • Nadbytok alebo nedostatok testosterónu, kortizolu, estradiolu, progesterónu, folikuly stimulujúceho hormónu, ACTH.

Analýza hormónov pre akné môže byť doplnená štúdiou o demodexe. Odovzdanie všetkých analýz je potrebné na prázdny žalúdok a hormonálny panel iba na 3, 7 alebo 14 deň cyklu, pod referátom endokrinológa alebo gynekológa.

Ako začať obnovu

Plán liečby sa priradí v závislosti od výsledkov testov. Ak má pacient vážnu hormonálnu poruchu, závažné chronické ochorenie, potom liečba začína s nimi, eliminuje príčinu a potom dôsledky. Zároveň si môžete vyžiadať pomoc od kozmetičky, ktorá vám predpísa liek na kožu.

Základné priradenia

Liečba zahŕňa použitie nasledujúcich prostriedkov:

 • Exfoliants.
 • Retinoidy.
 • Benzoylperoxid.
 • Kyselina azelaínová.
 • Antibiotiká na orálne podanie.
 • Probiotiká, doplnky stravy, vitamíny.

Liečba akné je tiež použitie hormonálnych liekov. Lekár môže predpísať priebeh užívania orálnej antikoncepcie so zvýšeným obsahom hormónu tela. Okrem antikoncepčných liekov používajte kombináciu estrogénov a progesterónov, ako aj injekcie kortizónu.

Hormonálne masti (Kuriozin) dokonale uvoľňujú zápal a poskytujú rýchly viditeľný výsledok na pokožke, čím odstraňujú akné. Hormóny môžu byť predpísané iba ošetrujúcim lekárom, ak nie sú správne aplikované, môžu spôsobiť vedľajšie účinky.

Liečba akné je dlhý proces, musíte mať trpezlivosť, zistiť príčinu ochorenia, požiadať o radu od špecialistu alebo niekoľko, nečistiť pokožku a vytlačiť pupienky sami.

HORMONÁLNE PENALTY V ŽENE: PRÍČINY, LIEČBA

Hormóny zohrávajú dôležitú úlohu vo výskyte a vývoji akné u žien a napriek tomu, že presný mechanizmus vplyvu nie je známy, je dokázané, že androgény pôsobia na folikuly a spôsobujú nadmernú tvorbu kožného mazu. Androgény sú tzv. Mužské hormóny, ale normálne sa vyskytujú u mužov a žien. Vyrábajú sa v semenníkoch (v manželovi), vaječníkoch (v manželkách) a nadobličkách (v m a g). Najznámejšími androgénmi sú testosterón a dihydrotestosterón alebo DHT.

ČO HORMÓNY VPLYVU NA EXISTENCIU ŽIEN

Štúdie ukázali, že v mazových žľazách a bunkách lemujúcich póry existujú androgénne receptory. Ak žena má vysoké hladiny testosterónu a dihydrotestosterónu, vo väčšine prípadov tieto receptory ovplyvnia. Jednoducho povedané, tieto hormóny, ktoré spôsobujú akné, spôsobujú, že koža produkuje viac tuku, čo dodatočne vyživuje baktérie. Tak, zníženie androgénov a testosterónu, môžete znížiť akné.

Okrem toho je práca mazových žliaz ovplyvnená aj prekurzorom hormónu DHEA testosterónu (DHEA). Úroveň síranu DHEA začína rásť dlho pred pubertou, keď začnú produkovať nadobličkové žľazy. V tomto čase sa začína objavovať akné u dospievajúcich, ktorí majú genetickú predispozíciu k tomuto.

Berúc do úvahy vyššie uvedené, v prvom rade akné voči ženám a dievčatám je potrebné odovzdať hormónové testy:

 • testosterón
 • DHT (dihydrotestosterón),
 • DHEA (dehydroepiandrosterón sulfát).

Lekár môže navyše nariadiť odovzdanie:

 • androsténdión,
 • Kortizol.

Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú nárast hormónov, je konzumácia potravy. Typická strava väčšiny ľudí obsahuje vysoký obsah nasýtených tukov, spracované obilniny, mäso tuky, rafinovaný cukor a nízky obsah čerstvej zeleniny, ovocia, ryby, vlákniny, antioxidantov a morských rias.

Zdravá strava je forma prírodná liečba hormonálna akné u žien, a nie preto, že akné sa objaví pred škodlivými potravinami, a vzhľadom na to, že kvalita potravín môže mať vplyv na hormonálnu rovnováhu, a to najmä v dospievania alebo v prítomnosti problémoch endokrinných.

Ďalším spôsobom, ako vyrovnať hladinu hormónov, je odber určitých vitamínov a bylín.

PREDPISY PRE ŽENY S HORMONÁLNYMI PORUCHAMI

Veľmi často akné u žien (najmä po 30 alebo neskôr) sa objavuje v dôsledku hormonálneho zlyhania, napríklad kvôli syndrómu polycystických vaječníkov. PCOS je stav, pri ktorom má žena nerovnováhu hormónov. Zvyčajne je v tomto prípade nízka hladina estrogénov a progesterónu a vysoký obsah androgénov (mužské hormóny, ktoré sa u žien vyskytujú v malých množstvách). Doteraz nie je úplne jasné, čo sa týka takéhoto porušenia.

Symptómy polycystických vaječníkov zahŕňajú:

 • absencia alebo nepravidelný menštruačný cyklus,
 • cystické vaječníky (na ultrazvuku),
 • vlasy na tele, hrudník, tvár a okolo bradaviek,
 • zriedenie vlasov na hlave,
 • akné,
 • tmavé škvrny na koži okolo krku, podpaží, v slabín alebo na hrudi,
 • zníženie veľkosti prsníkov.

Zvýšenie androgénnych hormónov je zodpovedné za vznik týchto "mužských" charakteristík.

Liečbe akné a hormonálna porucha môže byť prírodné a prirodzené metódy: zmena stravy na ten, ktorý zníži androgény, pričom byliny (ako Vitex) a ostatné prírodné doplnky. Hoci hormonálnej liečby (väčšinou perorálnej antikoncepcie pilulky) je pravdepodobne najviac populárny spôsob, ako sa vysporiadať s syndrómom polycystických ovárií a akné, by mali byť použité len na lekársky predpis, a keď sú miernejšie metódy nepomohli.

Ak máte podozrenie, že vaše akné na tvári, brade, prsiach môže byť spôsobené PCOS alebo inou hormonálnou poruchou, poraďte sa s lekárom na testovanie a diagnostiku.

HORMONÁLNE SANKCIE V ŽENE: LIEČBA S PRÍRODNÝM SPÔSOBOM

 1. Vezmite si vitamíny a byliny

Omega-3 mastné kyseliny môžu znížiť testosterón u žien a dievčat. Užívanie doplnkov s EPA a DHA (napríklad kvalitný rybí olej) a pridanie väčšieho množstva Omega 3 do stravy, pomôže telu vyrovnať hladinu testosterónu a eliminovať akné.

Hormonálne akné u žien sa spravidla objavuje v oblasti brady. Ak sa počas tejto menštruácie stretnete s akné v tejto oblasti, môžete využiť VITEX. Vitex je bylinka, tiež známa ako Prutnyak a Abraham strom, ktorý možno považovať za ľudový prostriedok. S veľkým úspechom sa používa na liečbu žien s nízkou progesterónu v luteálnej fáze (v rámci cyklu, ktorý začína po ovulácii a končí deň pred ďalšou menštruáciou) a vysoké estrogén. Známky zníženého progesterónu u žien:

 • depresie
 • depresie,
 • nálady,
 • hormonálne akné,
 • nervozita a úzkosť.

Symptómy zvýšených estrogénov zahŕňajú:

 • bolesť a citlivosť hrudníka,
 • nadúvanie počas menštruácie.

K. prostrata pôsobí na hypofýzu a hypotalamu v dôsledku zvýšenia luteinizačného hormónu (LH) a mierne potlačenie uvoľňovania hormón stimulujúci folikuly (FSH). To vedie k posunu v pomere estrogénov k progesterónu, ktorý zvyšuje jeho pomer. Schopnosť Viperu zvýšiť progesterón je vedľajším účinkom, pretože samotná bylina nie je hormón. Prijmite to až po doručení analýzy obsahu tohto hormónu v krvi, aby sa zabránilo nadmernému zvýšeniu progesterónu, ktoré môžu byť v rozpore s stimulujú akné. Tiež so zvýšenou hladinou LH je nežiaduce piť vitex.

Optimálny čas na príjem bylbín hlúpy - ráno medzi 7-8 hodinami, pretože v súčasnosti sú hypofýza a hypotalamus aktívne a regulujú ženské pohlavné hormóny. Ak chcete získať účinok, vezmite prutnyak asi tri mesiace.

 1. Jedzte správne

Štúdie ukázali, že prechod z strava s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín na diéte s menším obsahom tuku a veľké množstvo CMV polynenasýtených tukov (orechy, ryby, morské riasy, listová zelenina) počas šiestich týždňov, došlo k výraznému zníženiu androsténdión (prekurzora testost- on) a testosterónu v krvi. Tieto štúdie prebiehali už mnoho rokov, skúmali tiež vplyv vlákien (obilnín, zelenina, fazuľa) na hormonálne pozadie ženy. Zistilo sa, že diéta s vysokým obsahom vlákniny tiež znižuje hladinu testosterónu v krvi, DHT a DHEA.

Priemerný denný príjem vlákniny priemerným človekom je približne 13 gramov. Odporúčaná denná dávka je 25 g pre ženy a 38 g pre mužov. Zahrnutie vlákniny do stravy je užitočné pre tých, ktorí trpia akné.

 1. Znížte spotrebu mlieka

DHT je schopný viazať sa na receptory v mazových žľazách a "zapnúť ich", čo spôsobuje akné a zvýšenú produkciu kožného mazu. Mlieko zasa ovplyvňuje zvýšenie hladín DHT. Lekári zistili, že zvýšená spotreba mäsa, bielkovinových výrobkov, kávy, alkoholu, cukru a spracovaných obilnín zhoršuje situáciu s akné. Naopak, je užitočné zahrnúť ovocie, zeleninu a celé zrná do stravy. Spotreba príliš veľa mäsa, bielkovín a mlieka vedie k acidóze. Hlavným príznakom acidózy je únava. Ďalšie príznaky zahŕňajú:

 • strata motivácie,
 • znížená sexuálna túžba,
 • nízka kvalita spánku,
 • depresia a rýchla duševná a fyzická námaha.

Ďalšie príznaky acidózy:

 • citlivosť na chlad,
 • nízky krvný tlak,
 • hypo- alebo hypertyroidizmus,
 • nízka hladina cukru v krvi.

Tieto príznaky sú spôsobené tým, že hlavné minerály, ktoré sú potrebné na vyživovanie nervového systému, ako je vápnik, horčík a draslík, telo používa na neutralizáciu kyselín. Stres tiež spôsobuje zvýšenú kyslosť v tele, čo sa potvrdilo výskumom. Zásadité potraviny (zeleninu, ovocie, med, orechy, zelený čaj) neutralizovať týchto kyselín a nižšiu hladinu kortizolu, stresový hormón (ktorý je často zvýšená u žien s hormonálnou akné).

 1. Znížte stres

Stres ovplyvňuje hormóny a v modernom svete sme na ne stále vystavení, počnúc materskou škôlkou a ešte skôr. Je potrebné pokúsiť sa znížiť jeho vplyv, pretože poškodzuje telo a nervový systém. Zistilo sa, že kortizol - stresový hormón - je zvýšený u pacientov s akné. Okrem toho sa zistilo, že kyselina tvoriaca diétu (živočíšne mäso a spracované zrná) zvyšuje kortizol. Štúdia vykonaná v roku 2003 ukázala, že s nárastom množstva zásaditých potravín v strave, ako je čerstvá zelenina a ovocie, sa obsah kortizolu v tele znižuje. Okrem toho sa človek začne cítiť lepšie fyzicky a mentálne; zníženie hladiny kortizolu tiež znižuje zápal a môže slúžiť ako faktor prispievajúci k hojeniu zápalového hormonálneho akné a akné