Hlavná

Ovčie kiahne

Ako rýchlo môže byť huba vyliečená?

Plesňová noha je bežná choroba vyžadujúca okamžitú lekársku starostlivosť. Charakterizovaná frekvenciou nepríjemných pocitov pri chôdzi. Navyše, estetická strana trpí, a ak je liečba vykonaná nesprávne, ošklivý vzhľad bude trvať celý život. Mikroorganizmy zasiahnu nohu bez povšimnutia, často si človek pamätá, keď je príliš neskoro.

Plesňová huba je jednou z najčastejších chorôb

Pri prvých príznakoch infekcie je potrebné navštíviť dermatológa, ktorý vykoná diagnostiku s cieľom zistiť príčinu infekcie - konkrétnu hubu.

Podľa štatistík bolo až 70% svetovej populácie infikovaných plesňovými infekciami aspoň raz v živote, vrátane kandidózy a onychomykózy. Dieťa trpí menej ako dospelí a muži po 60 - častejšie ženy.

Ďalšie užitočné informácie o liečbe huby na nohách u detí nájdete tu.

Typy a príznaky plesňovej huby

Príznaky mykózy závisia priamo od druhu, z ktorých každá je charakterizovaná vlastnými špeciálnymi znakmi toho, ako choroba vyzerá.

Existujú tri formy huby pre nohy:

 • interdigitálna dermatofytóza v akútnych a chronických formách;
 • mokasinopodobny;
 • vezikulárne, vredové.

Bežné symptómy ochorenia sú závažné svrbenie a pálenie, podráždenie pokožky a desquamation, zlyhanie častíc. Toto sú príznaky najčastejšie viditeľné na fotografii na internete, ktorá je plná internetu. Stojí za zmienku, že pre úplnosť lekár potrebuje presne pochopiť, ako vznikla choroba, a preto musíte opísať príznaky, ktoré idú jeden po druhom.

Interdigitálna dermatofytóza

Čo je táto forma? Najbežnejšie, väčšinou lokalizované medzi 4. a 5. prstom. Vyskytuje sa vo forme trhlín: pri mokrej podobe pokožka vyzerá opuchnutá a keď je suchá, častice sú šupinaté a spadajú. Často spolu s interdigitálnym dermatofytom je noha postihnutá inými bakteriálnymi infekciami. Spustený formulár sa spustí. Symptómy sa zhoršujú, nepríjemné pocity - aj pacient cíti silnú bolesť, z ktorej sa nemôže zbaviť.

Počiatočná fáza interdigitálnej formy huby.

Ak je koža prasknutá, môže dôjsť k krvi, čo spôsobí ďalšie utrpenie. Prichádza psychologický faktor - niektorí ľudia sa pokúšajú odlupovať šupinaté častice kože na vlastnú päsť a to sa neodporúča, pretože nastane nová infekcia. Bolesť je zhoršená.

Pozrite sa v tomto článku nájdete ďalšie fotografie: ako huba vyzerá na nohách.

Mokasín-podobná forma

Bežným názvom "noha športovca" je práve táto forma huby na chodidlách. Je pomerne ťažké, nazýva sa, keď sa liečba zanedbáva, ale je najľahšie rozpoznať. S touto patológiou sa dotýkajú nechty, ktoré začnú meniť farbu na čiernu, zelenú, modrú alebo žltú. Priehľadnosť sa stráca, klinec sa postupne deformuje, naleje a rozpadá.

Vezikulárna (vredová) forma

Vzácna forma ochorenia v porovnaní s interdigitálnou a podobnou mokasínom. Vyskytuje sa v vyrážke pľuzgierikov s zakalenou tekutinou na celom povrchu nohy. V priebehu času dozrievajú a prasknú.

Na fotografii je znázornená ulceratívna forma huby pre nohy

Ďalšie príznaky pozorované u pacientov sú:

 • pretrvávajúce svrbenie a pálenie;
 • koža sa odlupuje, koža je rozbitá;
 • choroby prstov, ktoré sa tiež infikujú hubou pri vystavení infikovaným častiam tela;
 • opuch nôh;
 • niekedy stúpa telesná teplota.

Liečba vezikulárnych druhov je najjednoduchšia, pretože patogénne mikroorganizmy nepreniknú ďaleko do vnútra, ale zostávajú v blistroch. Ale s nástupom bakteriálnej infekcie sa obnovenie dlhodobo predlžuje.

Príčiny tejto choroby

Zdrojom ochorenia je človek s plesňou, ktorej časti pokožky zostávajú na objektoch alebo na verejných miestach. Môžu to byť kúpele, bazény, šatne a sprchy telocvične. Onychomykóza dokonale cíti pri vysokej vlhkosti a je stabilná pri nízkej teplote.

Najčastejšie príčiny vzniku ochorenia sú:

 • nehygienické podmienky v kozmetických salónoch, keď nástroje na pedikúru nefungujú alebo to robia zle;
 • používanie vecí iných ľudí - uteráky, špongie, hrebene;
 • nedostatočná hygiena, nadmerné potenie nôh.

Nedodržanie hygieny alebo nadmerné potenie nôh vedie k hubám

Ale jeden kontakt s mikroorganizmom-patogénom nestačí. Existujú ďalšie rizikové faktory, ktoré zhoršujú situáciu a zvyšujú, urýchľujú vývoj choroby.

Patria medzi ne:

 • trauma nohy a nechtu, pretože keď je infikovaná, choroba sa často dostáva do kože;
 • znížená imunita. Akonáhle sa to stane, mikroorganizmy začnú útočiť s zdvojenou silou, zbavenie sa im sa stáva oveľa ťažšie;
 • Infekcia HIV;
 • zlé návyky - alkoholizmus, fajčenie, prejedanie sa;
 • kardiovaskulárne choroby, diabetes mellitus;
 • lymfóza dolných končatín.

Často sa hovorí, že užívanie antibiotík vyvoláva infekciu zastavením huby. Ako to pochopiť? Použitie takýchto liekov značne narušuje schopnosť imunitného systému odolávať infekcii.

Diagnóza plesňových ciest

Špecialista musí starostlivo skontrolovať povrch nohy pacienta, aby porovnal symptómy, zosúladiť ich s jednou z foriem huby.

Okrem toho sa zvyčajne kladú tieto otázky:

 • keď sa objavili prvé príznaky;
 • či sa stav pacienta zhoršil;
 • aké symptómy sa prvýkrát objavili a ktoré sa objavili v inom čase;
 • či existujú zlé návyky u pacienta, ako aj ďalšie faktory, ktoré spôsobujú vývoj ochorenia - kardiovaskulárne choroby, diabetes mellitus;
 • ako často pacient navštívil lekárske vyšetrenia;
 • kde sa vykonáva pedikúra - doma alebo v salóne;
 • či sú preventívne opatrenia pri návšteve verejných kúpeľov, sauny, bazény, pláže.

Špecialista vám položí otázky, ktoré vám pomôžu diagnostikovať presnejšie

Na diagnostikovanie konkrétneho druhu plesne na nohy je potrebné od pacienta odstrániť časť pokožky s miernym poškriabaním. Okrem toho sa odoberajú vzorky nechtov. Často sa skúmajú s ďalšími špecialistami na zistenie stavu imunitného systému pacienta.

Čo je nebezpečná mykóza pre nohy?

Pri hubení nohy sa často vyskytujú komplikácie, čo vedie k zhoršeniu celkového stavu pacienta. Jeho telo tiež nie je v lepšej pozícii, pretože choroba má na neho veľmi negatívny vplyv.

 1. Akékoľvek škrabance a rany, dokonca aj tie najmenšie a nenápadné, sú liečené oveľa dlhšie ako predtým. Dermatitída a ekzém sú častejšie, obnovenie pacienta je predĺžené.
 2. Huby a produkty ich vitálnej aktivity spôsobujú alergické reakcie na koži pacienta - urtikária, Quinckeho edém.
 3. Infekcia ľahko postihuje telo a preniká cez trhliny v nohách. Okrem toho má negatívny vplyv na proces liečenia samotnej huby - ochorenie je komplikované.
 4. Často sa na koži chodidiel vytvárajú plantárne bradavice, ktoré vyžadujú dodatočnú expozíciu.

Metódy liečby doma

Huba na nohy sa ošetruje doma, vo fáze obnovy môžete použiť ľudové prostriedky. Preto je potrebné jasne definovať formu choroby a tiež to, čo ju spôsobilo. Bez týchto údajov nemá vplyv na mikroorganizmy zmysel - špecialista jednoducho nemôže nájsť správne lieky.

Samostatná lieková terapia a liečba ľudových liečiv húb.

Liečebná terapia

Medzi lekárňou lieky proti hubám na nohách pomáhajú nasledovné:

 • antifungálne, antiseptické masti;
 • krémy;
 • laky;
 • gély.

Vonkajšie prostriedky

Masť Lamisil sa používa na rôzne kožné mykózy. Aplikácia - dvakrát denne, v závislosti od tvaru huby a stupňa poškodenia. Odporúča sa aplikovať drogu v noci a potom pokryť gázou, ak sa infekcia dotýka záhybov kože.

Lamisil bol testovaný proti plesňam

Vedľajšie účinky sa vyskytujú zriedkavo, ale zvyčajne sa prejavujú ako alergie - urtikária alebo edém Quincke. Niekedy dochádza k narušeniu funkcie pečene, k nevoľnosti a zvracaniu. Pri týchto príznakoch sa musí masť okamžite zastaviť a konzultovať s odborníkom.

Kontraindikácie na nápravu:

 • precitlivenosť;
 • tehotenstvo, dojčenie;
 • deti do 12 rokov.

V lekárni môže byť Lamisil kúpený za 500-800 rubľov, v závislosti od množstva (balenia 15 a 30 gramov). Existujú lacné analógy - Terbinafine za 70 rubľov, Exifin za 220 rubľov.

Jedným z najúčinnejších liekov je olej Stop Active. Recenzie lekárov a skutočných pacientov preukazujú mimoriadnu účinnosť, keď sa používajú ako prostriedok proti hubám. Doba použitia je najviac jeden mesiac.

Nové účinné antifungálne činidlo - olej Stop Active

Tento liek vám umožňuje zbaviť sa svrbenia a trhlín so všetkými tromi druhmi hubových plesní. Kvôli svojmu úplne prirodzenému zloženiu nie sú vedľajšie účinky, vrátane ľahkých alergických príznakov - ak sa objavia, mali by ste okamžite prestať používať a konzultovať s lekárom.

Kontraindikácie zahŕňajú:

 • renálna a / alebo pečeňová nedostatočnosť;
 • tehotenstvo (aplikujte opatrne);
 • ľudia s kožnými chorobami zápalového charakteru.

Cena drogy je 900 rubľov.

Prípravy ústne

Prípravky vo vnútri (napríklad tablety) sú predpísané ako doplnok v ťažkých prípadoch - s exacerbáciou alebo chronickou formou ochorenia.

Medzi takými liekmi, ktoré sa vydávajú v kapsulárnej forme, je izolovaný Diflucan Pfeifer. Jeho hlavnou činnosťou je protiplesňová látka, úspešne odstraňuje mikroorganizmy a zastavuje ich ďalšie znásobenie.

Medzi kontraindikáciami je izolovaná precitlivenosť na zložky lieku. Vedľajšie účinky - mierne závraty, hnačka, nevoľnosť a následné zvracanie, kŕče sú možné.

Náklady na liek je 969 rubľov.

Existujú však aj lacné analógie:

 • Gedeon Richter - 615 rubľov;
 • Mikomak Zentiva - 569 rubľov;
 • Flukostat - 316 rubľov;
 • Diflason - 240 rubľov;
 • Flukonazol - 180 rubľov.

Diflazón - 1 kapsula 150 mg

Liečba ľudovými prostriedkami

Ľudová terapia - len doplnok k hlavnému chodu liečebných prípravkov z huby. Preto sa poraďte s lekárom vopred o tom, či je takýto zásah vhodný.

Keďže ocot z vína má vyjadrené protiplesňové, protizápalové účinky, je užitočné robiť alebo vytvárať podnosy alebo misy z neho alebo z neho.

 1. Umyte si nohy dôkladne a vysušte ich.
 2. Pripravte si misku. Naplňte roztok roztokom vínneho octu.
 3. Vložte nohu do nádoby na 3-5 minút.
 4. Noste ponožky cez noc. Mali by byť navlhčené roztokom octu.

Aj kúpele so soľou a vodou pomôžu. Schéma aplikácie je rovnaká ako v predchádzajúcom prípade, ale nakoniec sa odporúča jednoducho opláchnuť nohy chladnou vodou.

Masť z preosiateho popola a bravčového tuku pomôže chrániť nohy a zastaviť reprodukciu mikroorganizmov. Zložky dôkladne premiešajte, až kým nie sú hladké. Aplikujte postihnuté miesta dvakrát denne, vopred, umyte a osušte svoje nohy.

Ľudové prostriedky by sa mali používať iba po konzultácii s odborníkom

Prečítajte si viac o účinnej liečbe mykózy nohy.

prevencia

Pamätajte, že plesňová noha sa môže ľahko vrátiť, ak nebudete dodržiavať preventívne opatrenia. To neznamená, že pacient je povinný dodržiavať pokyny lekára nejaký čas po zotavení a potom ich zabudnúť.

Prvá vec, ktorú treba urobiť, je starať sa o stav imunitného systému. Lekár musí predpísať komplexy vitamínov, vybrané špeciálne tak, aby zohľadňovali individuálne vlastnosti vášho tela. Mal by tiež vylúčiť slabý krvný obeh, takže je rozumné zapísať sa do terapeutického masážneho kurzu alebo urobiť špeciálnu gymnastiku.

Z nekvalitnej obuvi je potrebné sa zbaviť. Dávajte si pozor na pohodlie, nedovoľte nadmerné potenie nôh - to je prvý dôvod vzniku plesňových infekcií.

Akonáhle ste vyliečené z mikroorganizmov na nohách, okamžite dezinfikujte všetky povrchy vo svojom dome. Pokiaľ je to možné, odmietajte navštíviť verejné bazény, sauny, kúpele a v šatňach v telocvičniach byť obzvlášť opatrní - nosiť papuče a ponožky s vami.

Nedovoľte, aby cudzinci používali osobné veci, ale nedotýkajte sa ich predmetov - napríklad uterákov a žiniek. Infekcia sa šíri prostredníctvom nich.

Je ťažké sa zbaviť mykózy nohy navždy, ak nepoznáte jednoduché pravidlá bezpečnosti. Dodržujte preventívne opatrenia, chráňte imunitu a nepoužívajte tesné topánky. A ak táto choroba ruší vaše nohy, okamžite prejdite na lekára. Ako pomôcť pri riešení problému, čo pomôžu - expert môže správne určiť.

Ako liečiť plesňové plesne

Plesňová huba je jednou z najčastejších chorôb v dermatologickej praxi. Vyskytuje sa hlavne v tých kultúrach, kde je zvyčajne nosiť topánky väčšinu času a postihuje až 70% dospelej populácie.

Najčastejšie noha huba sa vyskytuje u starších ľudí, ako aj tie, ktorých imunitný systém je oslabený značne, napríklad diabetes, AIDS, zlá cirkulácia dolných končatín a iných ochorení tohto typu.

Často termín "huba alebo plesňové ochorenie nôh" sa vzťahuje k porážke hubové mycélium klenuté pokožky nôh, nechtov a medziprstové priestory.

patogény

Medzi početnými druhmi húb patrili hlavné patogény mykózy:

 • Trichophyton rubrum,
 • Trichophyton mentagrophytes,
 • Epidermophyton floccosum.

Iné patogény hubových infekcií nôh, ktoré nie sú také časté:

 • Trichophyton tonsurans - pôvodca mykózy u detí v Amerike,
 • candida,
 • Scytalidium hyalinum,
 • Scytalidium dimidiatum.

Všetky patogény hubových infekcií sa prispôsobili na parazitáciu v stratum corneum na koži, pričom produkujú špeciálne enzýmy, ktoré štiepia keratín. Okrem toho ich membrány (bunkové steny) obsahujú manáne - špeciálne látky, ktoré potláčajú lokálnu imunitu a podporujú vznik chronického zápalu.

Cesty infekcie a faktory prispievajúce k tejto chorobe

Predpokladá sa, že niektoré typy patogénov patogénnych húb sú schopné zostať v škrabanej koži vločiek počas jedného roka. Na zachytenie huby stačí, že takéto šupinky s patogénom sa prilepia na nohy a potom spadnú do podmienok vhodných pre reprodukciu: vlhkosť a teplo.

Najčastejšie sa vyskytuje infekcia plesňou huby:

 1. Na verejných miestach: kúpele, plážové lehátka, bazény, sauny, dokonca aj plážový piesok.
 2. V rodine: bežné domáce topánky, nedostatok individuálnych uterákov na nohy, nízka úroveň hygieny.
 3. Návyky: výmena topánok, ponožiek, nosenie topánok niekoho iného (napríklad domáce papuče hostiteľov na večierku).

Faktory prispievajúce k infekcii:

 1. Zníženie miestnych obranných síl v dôsledku obehových porúch (napr, vaskulitída, mazať aterosklerózy dolných končatín), niektoré chronické ochorenia (HIV, ďalšie imunodeficiencie, diabetes, atď.).
 2. Dlhodobé potenie nohy u športovcov počas dlhého tréningu, v lete, keď nosia zatvorené alebo zle vetrané topánky.
 3. Trhliny a macerácia na koži nohy.

Vo všeobecnosti muži trpia častejšie ako ženy, s vekom sa zastaví výskyt plesňových lézií. Riziková skupina pre vznik poranenia hubou je:

 • baníci,
 • vojenského personálu,
 • kúpeľne,
 • návyky kúpeľov a sáun,
 • športovci.

Druhy choroby

Prostredníctvom lokalizácie patologického zamerania kože na nohe postihnutej hubou:

 1. Interdigitálna mykóza (dermatofytóza). Najčastejšie sa pozoruje vo forme chronických (šupinatých) alebo akútnych (intertriginóznych) foriem.
 2. Plantárna plesňová infekcia. Najčastejšie sa prejavuje odlupovaním a zkorodovaním nohy.
 3. Dyshidrotická dermatofytóza. Na koži nohy sa často tvoria vezikuly, ktoré často pripomínajú alergickú dermatitídu.
 4. Hlboká mykóza. V tomto prípade sú ovplyvnené nielen povrchové, ale aj hlboké vrstvy kože.
 5. Onychomykóza. Lesion huby na nechty.

V závislosti od typu patogénu sú hlavné hubové choroby chodidiel:

 1. Epidermofytída spôsobená Trichophyton mcntagrophytes.
 2. Rubrofytia, ktorej pôvodcom je Trichophyton rubrum.

Rubrofytia nohy: hlavné typy a príznaky

Rubrofytia je najčastejšou chorobou plesňou pre nohy. Vyskytuje sa takmer v 70-90% prípadov.

príznaky

Klasická forma rubrofie je charakterizovaná začervenaním a miernym zhrubnutím (lichenifikácia) kože. Ovplyvnená koža je lesklá, s intenzívnym vzorom, suchým povrchom s vločkovými mechovými šupinami nahromadenými v oblasti drážok a záhybov.

Zvyčajne choroba začína tretím alebo štvrtým interdigitálnym záhybom, ktorý je najintimnejší. Ďalej sa huba rozširuje na iné interdigitálne priestory, plantárnu časť a zadnú stranu chodidla.

Pre rubrofitia sú charakteristické tieto formy:

1. Časté:

 • šupinatá forma (hlavným znakom je šupinatá pokožka),
 • Keratinizujúca forma je prítomnosť "kukurice", zahusťovania.
 • intertriginoznaya (oprelevidnaya),
 • Dishydrotické (s tvorbou blistrov),
 • zmiešaná forma (intertrigo, pľuzgiere).

Na nohe

Vymazaná šupinatá rubrofytová forma má najmenej vyjadrené príznaky, pre pacienta prakticky neprejavuje. Jeho hlavné príznaky sú:

 1. Interdigitálne medzery: olupovanie, prítomnosť múk v tvare múky, povrchové jemné trhliny.
 2. Takmer žiadne sťažnosti, alebo to môže spôsobiť menšie svrbenie.

V tejto forme môže trvať dlhý čas rubrofytikum. Postupne sa však pozoruje progresia ochorenia, čo vedie k vzniku hyperkeratotických a zmiešaných foriem. Postupne vznikajú:

 • zvýšená suchosť kože chodidiel,
 • hrubnutie kože,
 • výskyt hrubej homosexuality na podrážke a bočných častiach nohy,
 • formovanie v oblasti päty hlbokých a bolestivých trhlín.

Keď sa pozorujú rubrofytické nohy, tri základné typy odlupovania pokožky:

 1. Mukovidnoe. Prirodzené záhyby a žľazy kože sú, akoby, posypané múkou.
 2. kruhový. Zacervené škvrny s okrajom exfoliovaného epitelu.
 3. Krupnoplastinchatoe. V tomto prípade je koža odlúpnutá veľkými platňami.

V interdigitálnych priestoroch

Počas intenzívneho potenia nohy, nohavice s nízkou ventiláciou, nedostatočnej liečby, interdigitálne intervaly pravidelne začínajú "mokré". Koža je opuchnutá, erodovaná, s hlbokými prasklinami. Hlavné sťažnosti pacientov v tejto fáze - svrbenie, bolestivosť, pálenie.

Bez včasnej a účinnej liečby sa proces postupne zhoršuje, čo sa prejavuje zvýšenou bolesťou, svrbením, ktoré sa zhoršuje pohybom. Na koži, interdigitálnej priestory a bočné plochy prstov sa objaví väčšie bubliny, ktoré sa potom prevedú na eróziu, obklopené belavo hranicu epidermis.

Na nechty

Nosné dosky prstov s rubrofytmi:

 • zahustený,
 • rúca
 • žlto-šedá alebo s hnedým odtieňom farby,
 • vytesané biele škvrny, ktoré sa neskôr rozšírili do celého nechtu.

Niekedy sa oddelia od nechtového lôžka, zahustia a majú podobu "vtáčieho pazúrika" alebo hrdzavého nechtu, čo spôsobuje pacientom ďalšie nepríjemnosti.

Komplikácie z rubrofytu

Zvyčajne sa rubrofitia rozprestiera do iných častí tela: kefy, hladká pokožka, vlasy vlasov. Kauzálny činiteľ vstupuje do nových oblastí pokožky s lymfogénnym a taktiež kontaktným (napríklad sa nosí rukami pri umývaní nôh).

 1. Kefy - porážka dlane a nechtov.
 2. Hladká koža - ohniská na tvári, tkaniva a femorálne záhyby, zadok, nohy.

V tomto prípade sa mykóza prejavuje zaoblenými ružovo-červenými alebo ružovými škvrnami s tendenciou fúzie a periférneho rastu. Ich povrch je pokrytý váhy a pozdĺž okrajov je pozorovaný zápalový vankúš s malými vezikuly a kôrkami.

Ak sa rubrofyt rozšíril na veľké záhyby, dôjde k svrbeniu.

Epidermofytída: typy a symptómy

Chronická epidermofytída

Epidermofytóza je oveľa menej bežná ako rubrofyt, má rovnaké formy ochorenia:

 1. Vymazané.
 2. Keratinizácia.
 3. Oprelovidnuyu.
 4. S tvorbou bublín.
 5. Epidermofitiyu nechty.

Vymazaná epidermofytóza je často počiatočnou formou ochorenia. Počas tohto obdobia v medzipodnikových priestoroch dochádza k miernemu odlupovaniu, ktoré sa môže rozšíriť na nohy a sprevádzané tvorbou malých trhlín.

Ďalej na bočných plochách a podrážke chodidla dochádza k zhrubnutiu kože kyanoticko-červenej farby. V centre vyrážky je stratifikácia váhy, hranice lézií sú jasné. V medzigitálnych priestoroch nadobúda epidermis belavý odtieň.

Keď epidermofyt sa zastaví, pacienti majú obavy zo svrbenia, nadmernej suchosti a bolesti pokožky.

Intertriginózna (intertriginózna) forma epidermofytózy sa vyznačuje sčervenaním, opuchom a maceráciou interdigitálnych záhybov. Často sa vytvárajú trhliny a pocit bolesti.

Keď sa často spozoruje príčinný faktor epidermofytózy oblúka nohy, dishydrická forma s tvorbou bublín, ktoré po otvorení predstavujú vlhké erózie ružovej alebo červenej.

Epidermofytóza je najčastejšie na palec (I) nohy a malého prsta (V). V hrúbke nechtu bližšie k voľnému okraju sa vytvárajú škvrny a pásy žltej farby, ktoré sa postupne zvyšujú a zaberajú celý necht. Potom sa klinec začína rozpadávať, niekedy sa odlúči z nechty.

Akútna epidermofytída Podvysotskaya

Hlavné príznaky tejto formy epidermofytózy:

 • opuch nôh, prstov,
 • veľké množstvo vezikúl,
 • zvlhčujúca erózia,
 • macerácia interdigitálnych záhybov,
 • zvýšenie tkaniva lymfatických uzlín,
 • zvýšená telesná teplota,
 • bolesť hlavy,
 • ťažkosti pri chôdzi v dôsledku bolesti,
 • všeobecná slabosť.

Onychomykóza prstov: príznaky a typy

Vedľa patogénov rubrofitii onychomykóza a tinea môžu byť spôsobené kvasinky rodu Candida, a niektoré iné huby.

Najtypickejšie príznaky onychomykózy, ktoré začínajú bližšie k voľnému okraju nechtov:

 • zmena farby, strata prírodného lesku,
 • zahusťovanie nechtov,
 • výskyt subangulárnej hyperkeratózy,
 • zničenie nechtu, oddelenie od nechty.

Pri onychomykóze môžu byť poškodenia nechtov 2 hlavné typy:

 1. Normotrofické: v hrúbke nechtových pásov bielej, žltej farby sú definované.
 2. Atrofické: riedenie, zničenie nechtov, jeho oddelenie.

Diagnóza pľúcnych lézií

Špecialista na liečbu lézií plesňových plesní je dermatológ, ktorý v prípade potreby môže zaobchádzať aj s ďalšími špecialistami.

Po porozprávaní s pacientom, objasnením sťažností a zvláštností výskytu, priebehu ochorenia lekár skúma postihnutý povrch a predpíše niektoré druhy dodatočných vyšetrení, napríklad:

 1. Mikroskopické vyšetrenie s dodatočnou úpravou materiálu hydroxidom draselným.
 2. Kontrola pomocou drevenej lampy.
 3. Výsev podozrivého biologického materiálu na špeciálnych rastových médiách pre huby, ako aj na prostredie pre baktérie.

komplikácie

Najčastejšou komplikáciou pri mykózach na nohách je výskyt rôznych alergických reakcií, ktoré sa bežne nazývajú epidermofytídy. Sú to:

 • regionálne vyrážky,
 • vzdialenosť od hlavného zamerania vyrážky (napríklad na rukách),
 • generalizovaná kožná lézia.

Môžu to byť papuly, vezikuly, hemoragické a erytematózne škvrny, ktoré sú umiestnené symetricky. Epidermofytída prináša asi 4-krát viac alergických reakcií ako pri rubrofytike.

liečba

Liečba akéhokoľvek hubového poranenia u nohy musí predpísať lekár, aby sa dosiahlo úplné vyliečenie.

Všeobecne platí, že liečba mykotických ciest je založená na nasledujúcich princípoch liečby:

 1. Bojujte s pôvodcom nákazy. V počiatočných štádiách ochorenia sa zvyčajne predpisujú prípravky na lokálnu aplikáciu - antifungálne masti, krémy, pleťové vody. V závažných prípadoch - antifungálne látky so systémovým účinkom.
 2. Zvýšenie imunity a zlepšenie lokálneho krvného obehu, liečba základnej choroby.
 3. Desenzibilizujúca liečba. Skutočnosť, že často mykóza nôh je sprevádzaná alergickými reakciami, je preto predpísaná antialergickými liekmi, ktoré pomôžu zlepšiť stav pacienta.

Domáca liečba

 • Na účinné liečenie plesňových infekcií sa musí pamätať, že huby sa množia vo vlhkom prostredí. Okrem vlhkosti sa huby nevyvíjajú a zvyšujú sa šance na obnovu.
 • Chráňte členov svojej rodiny pred plesňovými ochoreniami. Treba im vysvetliť, že odteraz nemôžete chodiť bosí v byte, najmä v kúpeľni alebo v miestnosti so sprchou. Po kúpe alebo sprchovaní musíte nevyhnutne ošetriť kúpeľ, panvicu a podlahu dezinfekčným prostriedkom.
 • Každý deň umyte nohy mydlom, zbierate všetky kúsky pokožky, ktoré padli z ubrousku takým spôsobom, aby sa nič nestalo pod nechtami.
 • Po umytí nohami vysušte medzipriestorové miesta pomocou toaletného papiera alebo sušiča vlasov a potom aplikujte predpísanú antifungálnu látku. Liečba by mala pokračovať niekoľko mesiacov, dokonca aj v prípadoch, keď prejavy mykózy úplne zmiznú.
 • Pri nosení topánok používajte prášok.
 • Používajte biele bavlnené ponožky (každý deň čisté). Použité ponožky by mali byť varené po dobu 10 minút alebo namočené v dezinfekcii. Topánky musia byť dezinfikované antifungálnymi aerosólmi.

Prevencia mykózy chodidiel

 1. Včasná liečba ochorení, ktoré môžu znížiť obranyschopnosť tela alebo zhoršiť krvný obeh.
 2. Dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny a hygieny - nepoužívajte bežné papuče, kúpele, bazény, prechádzajte gumovými papučami, osobným uterákom na nohy atď.
 3. Bojujte s nadmernými poteniačnými nohami, v letných obuvi, ktoré sú dobre vetrané.

záver

Zastavenie huby je jednou z najčastejších lézií kože. Vo väčšine prípadov dodržiavanie jednoduchých pravidiel prevencie pomáha predchádzať chorobe a začne sa včas liečiť - úplne sa zbaviť mykózy.

Huba nohy - príznaky, príznaky, ako sa liečiť a predchádzať

Yakubovskaya Xenia | Aktualizované: 2017-02-23

Mykóza je plesňová choroba, ktorá postihuje kožu, vnútorné orgány a kostné tkanivo (nechty atď.). Plesňová huba je jednou z najbežnejších foriem tejto choroby. Podľa štatistík každý piaty človek je nosičom patogénnych mikroorganizmov.

Mykózne formy nôh

Kauzátormi tejto choroby sú saprofyty, plesne, kandida a iné patogénne mikroorganizmy.

Základné zobrazenia pôvodcov choroby:

 • Trichophyton rubrum a Trichophyton mentagrophytes. Sú to dve kvasinky podobné rodu Trichopiton. Majú toxický účinok, sú schopné dlho zostať v nečinnom stave a po aktivácii negatívnych faktorov sa stávajú aktívnejšími. Prvé príznaky ochorenia - svrbenie medzi prstami a nepríjemný zápach, v budúcnosti je vyrážka a peeling. Farba krytov môže zostať nezmenená;
 • Epiderrnophyton floccosum. Antropofilná huba, ktorá ovplyvňuje stratum corneum epidermis. Po infekcii na pokožke sa začnú objavovať ružové vločky s charakteristickými fuzzymi hranami. Vysiela pri hmatnom kontakte alebo cez bežné predmety.

Mykológovia identifikujú štyri druhy mykózy, ktoré môžu byť spôsobené rôznymi hubami:

 1. Intertriginous alebo interdigital - najbežnejšie. Najčastejšie primárna lézia začína zložením palca a ukazováka a potom sa šíri pozdĺž nohy. Možné príčiny sú kontakt s nakazenou osobou (povrchom), trauma a nedodržanie pravidiel osobnej hygieny;
 2. dlaždicového giperkeratoticheskaya. Spustený tvar tejto plesne môže spôsobiť výskyt hlbokých trhlín a poškodenie tkanív nohy až po členky. Je pozoruhodné, že v počiatočnom štádiu ochorenia nie sú žiadne vonkajšie prejavy. Podrážka nie je svrbenie a neublíži, príležitostne sú malé trhliny;
 3. Dyshidrotická alebo vezikulárna forma - Mykóza, ktorá vyvoláva výskyt erupcií a lokálnej erózie na epidermis. Odovzdáva sa výlučne od pacienta a zriedka sa diagnostikuje na koži nohy. Predpokladá sa, že táto huba je skôr ako kefy a palmy. Pri absencii riadneho ošetrenia v dôsledku účinkov patogénnych mikroorganizmov nastáva mykotický ekzém;
 4. Ošúchaná forma - najjednoduchšie zo všetkých opísaných. Je charakterizovaná slabým svrbením medzi prstami a miernym olupovaním kože. Dôvodom je Saprophyte Candida. Jeho inkubačná doba je 2 týždne. Najčastejšie pacienti jednoducho nevšimnú príznaky infekcie a sú roztierateľmi huby. Dokonca aj pri absencii liečby choroba ide sama.

Symptómy a príznaky plesňových ciest

Huba nohy sprevádza onychomykóza - porážka kostného tkaniva. Je pomerne ľahké "zhliadnuť" príznaky, takže ak máte najmenšie podozrenie, že máte hubu, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

Symptómy huby pre nohy

Aké sú príznaky zastavenia straty huby:

 • peeling. Huby sa kŕmia keratínom a inými proteínovými zlúčeninami. V procese vitálnej činnosti takmer úplne ničí ochrannú vrstvu pokožky pozostávajúcu z 80% týchto tkanív;

Je dôležité venovať pozornosť symptómom, ktoré s tým súvisia. Najprv je to zvýšená teplota rúk alebo nôh. Mykóza výrazne ovplyvňuje nechty: stáva sa krehkou, krehkou, mení ich hrúbku a farbu.

Zmena farby päty

Ako liečiť plesňové plesne

Akýkoľvek organizmus - patogénny alebo nie, zahynie len pod podmienkou, že na ňu ovplyvňujú negatívne faktory. Na zabezpečenie rýchleho zotavenia je dôležité konať komplexným spôsobom pomocou kúpeľov, masti a tabliet. Zvážte lacné a účinné lieky na liečbu plesňových ciest.

Lekárske prípravky - masti, krémy a oleje

Spray Domix Green Stop fungus - lak na ošetrenie mykózy nechtov a nôh. Má silný antifungálny účinok, pomáha dezinfikovať obuv a oblečenie. Môže sa používať na liečbu dlane, nechtov a iných postihnutých oblastí.

Domix zelený sprej

Lamisil - krém s najsilnejším fungicídnym účinkom. Kompozícia obsahuje terbinafín, účinnú látku, voči ktorej sú náchylné dermatofyty a plesne. Liečba pomôže zo staršej huby nohy a prstov a tiež posilní nechty a ochráni ich pred onychomykózou. Poskytuje preventívne opatrenia.

Bifosin - krém z nohy huby, pomôže rýchlo zbaviť chronických mykóz spôsobených kvasinkovými hubami. Okrem toho vylieva nadmerné potenie a odstraňuje nepríjemný zápach.

Pokyny na liečbu plesňových ciest Bifozín:

 1. Koža je starostlivo spracovaná a vysušená. Je dôležité, aby povrch pokožky bol úplne suchý a bez prachu a potu;
 2. Na pokožku sa aplikuje hustá vrstva masti. Potom je postihnutá oblasť pokrytá čistou handričkou (najlepšie bavlna alebo gáza);

Správne použitie krému

Priemerná doba trvania takejto liečby je 7 dní, podliehajúca bežným postupom.

Balsamický liniment Višnevského - Najlacnejšia masť z húb nohy. Kompozícia zahŕňa brezový decht, ricínový olej a kreform. Náplasť sa používa na liečbu mykózy na podpätkoch, dlaňach, nechtoch a iných častiach tela. Vďaka prírodným zložkám sa používa na liečbu kožných ochorení počas tehotenstva a dojčenia. Má výrazný dráždivý účinok, môže spôsobiť ťažkosti pri používaní: svrbenie a pálenie.

Balsamický liniment Višnevského

Jednoduchý krémový krém - najlepšie nápravu pre plesňu. Jeho aktívnymi zložkami sú Farnesol, Climbazole a olej z mäty piepornej. Činidlo sa vyznačuje silným fungicídnym a antimikrobiálnym účinkom. Okrem toho má deodorizujúci účinok, obnovuje platňu na nechty, pomáha odstrániť svrbenie a pálenie.

Fratti NV Shungite obsahuje esenciálny olej čajovníka. Pomáha s miestnou teplotou, svrabom, bolesťou. Tento produkt je skôr preventívnou zložkou liečby ako hlavnou. Pri návšteve bazénov, saunov a telocviční lôžok odporúčame liečiť pokožku nohy a rúk.

Fratti NV Shungite

levomekol - populárna baktericídna masť, ktorá sa používa doma na liečbu plesňových húb, nechtov a niektorých druhov lichenov (červených a krúžkovitých). Prostriedok umožňuje rýchlo vyliečiť mikrotrhlinky, obnoviť regeneračné procesy a normalizovať prácu potných žľazy.

Miramistin - antiseptické liečivo na liečbu povrchových mykóz nohy, dlaní a nechtov. Je to riešenie, ktoré je potrebné liečiť dvakrát denne v postihnutých oblastiach. Môže sa používať na laktáciu, ale je zakázané pre deti do 3 rokov. Kompozícia obsahuje výkonné komponenty, takže sa výrobok vyznačuje agresívnym účinkom. Po aplikácii na pokožku môže dôjsť k pádu alebo horúčke. Analógom roztoku - kvapky Okomistinu.

Olej Zastavte aktívnu činnosť z nohy a huby nechtov - účinný liek na liečbu interdigitálnych a end-to-end foriem choroby. Skladá sa z úplne prírodných zložiek: mumio a pižmový bobor. Predané v lekárňach a značkových obchodoch. Má efekt zmäkčujúce a regeneračný, rýchlo odstraňuje svrbenie a opuch. Je však dôležité pochopiť, že ide skôr o prevenciu huby než o jej základnú liečbu.

Stop Stop Oil

fukortsin - kombinovaný liek s antiseptickými a antifungálnymi vlastnosťami. Riešenie sa predáva výlučne v lekárňach a nemá žiadne analógie. Môže sa odstrániť svrbenie a opuch po prvom použití. S ním musíte urobiť kúpeľ, kurzu raz za týždeň. Skôr, namiesto používania mangánu, pretože má podobný účinok.

ekzoderil - certifikovaný liek na liečbu rôznych foriem mykózy. Je k dispozícii vo forme kvapiek a masti. Kompozícia zahŕňa hydrochlorid naftyfínu. Je zaradená do hodnotenia najobľúbenejších prostriedkov na liečbu húb na území CIS (údaje za rok 2016). Používa sa na liečbu chorôb v počiatočných štádiách, ako aj zanedbávaných foriem.

klotrimazol - masť, ktorá má zložitý účinok. Ide o liečbu rôznych mykóz (vrátane lišajníkov, drozdov a onychomykózy). Okrem krému môže dermatológ predpísať príjem tabliet Clotrimazolu vo vnútri.

Formidon Formaldehydový roztok. Agresívne zloženie agenta zničí spóry a zabraňuje vývoju húb. Má antiseptický a protizápalový účinok. Liek by sa nemal používať na trhliny alebo iné poškodenie kože chodidla.

iodinol - roztok jódu na dezinfekciu pokožky. Používa sa ako dodatočné opatrenie pri liečbe plesňových ochorení. Je potrebné očistiť pokožku pred aplikáciou krému. Úspešne sa nahradí cenovo dostupnejším chlorhexidínom.

Cestoviny Teymurova Je populárny liek na liečbu hydroperhidrózy. Zahŕňa kyselinu boritú, zinok, formaldehyd, glycerín a niektoré iné agresívne látky. Na liečbu mykóz sa má liečivo aplikovať dvakrát denne na epidermis v tenkej vrstve.

Mikotsid - dobrý gél z mykózy. Obsahuje bifonazol. Je to celkom agresívny liek na boj proti hubám. Povolené na použitie počas tehotenstva a laktácie, ale len vtedy, ak sú k dispozícii príslušné pokyny lekára. Má lokálny dezinfekčný účinok, rýchlo odstraňuje príznaky infekcie patogénnymi mikroorganizmami.

Antifungálne tablety

Okrem externých liečiv potrebujete na účinnú liečbu aj pitie tabliet z huby na nohy a nechty. Normalizujú prácu imunitného systému a umožňujú zničiť mycelium zvnútra.

Granule Stop Biopag - aktívne liečivo na liečbu huby. Kompozícia zahŕňa guanidín, ktorý ničí spóry a hubové mikroorganizmy. Tablety sa môžu používať počas tehotenstva, ale až po konzultácii s lekárom. Kurz - týždeň.

Granule Stop Biopag

furatsilin - často v ľudovej medicíne sa používa na liečbu potenie nôh, ale tiež sa môže použiť na odstránenie huby. 1 tableta obsahuje 2 tablety, postup je 30 minút. Opakujte každý deň, kým príznaky úplne nezmiznú.

flukonazol - antifungálne tablety, ktoré blokujú schopnosť reprodukcie v patogénnych mikroorganizmoch. Používajú sa na liečbu drozdov, mykóz, lišajníkov a tiež ako profylaxiu. Schéma užívania lieku závisí od formy ochorenia. Pri sporotrichóze alebo mykóze je predpísané zastavenie užívania dvoch tabliet denne počas jedného týždňa. S drozdom a ďalšími chorobami spôsobenými hubami - od 1 kapsuly po 4 kapsuly.

Efektívne ľudové prostriedky

Ak chcete vyliečiť hubu doma bez návštevy lekára a bez toho, aby ste vykonali testy, môžete. Hoci to vyžaduje veľké úsilie a plytvanie časom. Okrem toho je potrebné chápať, že rôzne organizmy môžu reagovať inak na zvolený spôsob ich boja. V niektorých prípadoch môžu domáce lieky prispieť k lokalizácii saprofytov.

Domáce opravné prostriedky pre huby

Úspešná liečba ľudovými prostriedkami je kombináciou správneho čistenia obalu, zničenia patogénnych mikroorganizmov a obnovy epidermis. Ak chcete vyčistiť a dezinfikovať pokožku, odporúčame vám kúpele a niekoľkokrát denne rozotrieť nohy a dlane s antiseptickými látkami.

Kúpele na nohy

Zoznam čistiacich prípravkov pre kúpele zahŕňa:

 • Boritá kyselina;
 • Jablkový jablkový ocot;
 • Peroxid vodíka.

Pre 1 liter prevarenej vody sa odoberie 20 gramov vybranej zložky. V tomto roztoku sa nohy opláchnu 20 až 40 minút. Opakujte kúpele každý deň.

Aby ste sa zbavili svrbenia a spomalili vývin spór, musíte utierať nohy so zmesou sódy a soli. Pri príprave antibakteriálneho a protizápalového kefovania je potrebné zaobstarať rovnaké množstvo minerálov a akéhokoľvek antibakteriálneho esenciálneho oleja (kandidát, čajový stromček, palina). Komponenty sú spojené dohromady, potom sa hmotnosť spracováva medzi prstami, podpätkami, nohami, dlaniami.

Soľ so sódou z huby

Z akejkoľvek mykózy pomáha močom z mydla. Zahŕňa brezový decht, ktorý má najsilnejšie antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Najjednoduchší spôsob, ako ho použiť na odstránenie huby: ošetrite postihnuté oblasti mydlom a nechajte 5 minút. Po umývaní a zvlhčení povrchu pokožky krémovou alebo zinkovou masťou. Priebeh liečby trvá 14 dní.

Dobrým spôsobom, ako odstrániť pružnú pokožku z nohy, je kompresia s olejom a cesnakom. Je potrebné zmiešať zložky v rovnakých častiach a naniesť hmotnosť do infikovaných častí tela. Takže zmes nie je rozotieraná na oblečenie, nohy sú navyše pokryté polyetylénom. Najlepšie je vytvoriť masku na noc. Trvanie kurzu je až do vymiznutia príznakov.

Maslo s cesnakom z huby

Liečiť hubu nohy, kefy a nechty pomôžu bežné kyslej smotany. Obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá spaľuje mycelium. Mala by sa jednoducho rozšíriť na kožu a nechať ju úplne absorbovať. Je dôležité zabezpečiť kompresiu spoľahlivú fixáciu, to je vhodné pre ponožku a plastový vak. Táto metóda môže byť použitá pri diabete mellitus, tehotenstve a prítomnosti trhlín na podpätkoch - je to absolútne bezpečné.

Kyslá smotana z huby

Tipy, ako urýchliť liečbu huby a zabrániť jej ďalšiemu výskytu:

 • Počas liečby sa musí vykonať dezinfekcia topánok, inak bude mycelium naďalej žiť na jeho vnútornom povrchu. Za týmto účelom sa so všetkými predmetmi šatníka ošetrujú spreje s formaldehydom, chlórhexidínom a ďalšími antibakteriálnymi liečivami;

Hardvérová úprava húb

Prehľady tvrdia, že aj najefektívnejšie prípravky z plesňových húb nemôžu zaručiť účinnú liečbu. V niektorých prípadoch mycélium narastá tak intenzívne, že nie je možné ho ničiť samotnými liekmi. V takýchto prípadoch odborníci predpisujú opravu lasera.

Liečba huby laserom

Erbium laser kauterizuje mycelium a eliminuje viditeľné príznaky huby nechtov. Ale zvládajú nielen dosky, ale aj kožu okolo nich, medzi prstami a nohami. Akcia je založená na sušení spór a vytváraní agresívnych podmienok pre život mykózy. Po dokončení ošetrenia laserom lekár predpíše ďalšie lieky. Môžu to byť tablety alebo vonkajšie prípravky.

Náklady na zasadnutie sa pohybujú od 20 do 50 dolárov za postup. Je dôležité pochopiť, že lekár nemôže poskytnúť 100% záruku na zotavenie. Veľa závisí od pacienta, jeho životného štýlu, hygieny atď.

prevencia

Samozrejme, že je lepšie zabrániť hubám, než potom dlho, kým bojovať s jej dôsledkami.

Ako sa chrániť pred hubami:

 • Pred každou návštevou bazénu, sauny, športovej haly alebo na inom mieste, kde potrebujete vziať si topánky, je dôležité ošetriť pokožku nohy ochranným krémom. Tento vosk je "zdravý", Teymurov pasta a ďalšie prípravky.
 • Pri prvých príznakoch huby (svrbenie, sčervenanie, odlupovanie) je potrebné mačať nohy salicylovou masťou. Má silný antibakteriálny účinok a hydratuje pokožku. Namiesto toho je vhodný pre kamzík alebo streptokid;
 • Na posilnenie pokožky a poskytnutie lokálnej imunity je vhodný predpis na preventívnu zmes na báze cibule. Jedna cibuľa sa trení dvoma polievkovými lyžicami medu. Výsledná pasta sa aplikuje na kožu nôh a dlaní. Odporúča sa odolať maske 30 minút. Opakujte každý druhý deň;
 • Pravidelne spracujte topánky, ak je to možné, umyte ich a vysušte ich na čerstvom vzduchu. Na to nie je potrebné používať špeciálne zmesi. Väčšina výrobkov je možné otrieť zvnútra alkoholom alebo inými antibakteriálnymi roztokmi.

Fotografie o tom, ako vypadá plesňová huba

V každom prípade sa primárne vyšetrenie nohy vykonáva nezávisle. Aby sa nezamieňala huba s možnými útokmi alebo bežnými mechanickými poraneniami chodidla, odporúča sa študovať fotografie mykózy.

Nezávisle od huby neprechádza, preto pri najmenšom príznakoch sa obráťte na špecialistu o pomoc. Okrem toho nezabudnite prijať preventívne opatrenia po návšteve verejných miest a predĺžené nosenie obuvi.

Ako liečiť nohy huby doma s liekmi a ľudovými prostriedkami

Riziko kontrakcie mykózy je všade, ak idete naboso alebo používate niekoho iného. Výrazne zvyšuje pravdepodobnosť zníženej imunity, keď telo nie je schopné vydržať patogénne mikroorganizmy. Úzkosť tohto ochorenia spočíva v tom, že dáva človeku silné nepohodlie a vyžaduje dlhodobú liečbu. Tým zostáva vysoké riziko opakovania patológie.

Čo je noha?

Porážka nôh baktériami sa nazýva mykóza, často sa vyskytuje medzi prstami. Vyvoláva vývoj patológie viacerých typov patogénov. Pôdna huba je diagnostikovaná častejšie u dospelých, pretože jedinečné vlastnosti detského topánka deaktivujú väčšinu odrôd húb. Existuje niekoľko typov mykózy nohy:

 1. Kandidóza. Vyvíja sa s poklesom imunity, je častejšie diagnostikovaný u žien a je podobný ako drozd.
 2. Športovec. Je to bežnejšie u mužov kvôli nadmernému potenie nohy.
 3. Rubromykóza, trichofytóza. Tento druh sa veľmi ľahko prenáša (nákazlivý) a vyskytuje sa u detí.

Hlavnou príčinou plesňových húb je porážka hubovej infekcie. Sú okolo nás, ale so silnou imunitou sa nemôžu rozvíjať a množiť. Najčastejšími patogénmi mykózy sú:

 • Trichophyton Mentagrophytes (trihofiton mentagrofit) - epidermofytída chodidla;
 • Trichophyton Rubrum (Trichophyton rubrum) - okrem nôh môže ovplyvniť veľké záhyby pokožky, ruky, môže sa šíriť cez lymfatický systém;
 • Trichophyton interdigitale (Trichophyton interdigital) - častejšie ovplyvňuje medzipriestorový priestor na nohách, potom šíri mykózu po celej nohe;
 • Candida albicans (Candida albicans) - je častejšie diagnostikovaná u žien.

Príčiny tejto choroby

Huba je ľahko prenosná, je to nákazlivá infekčná patológia, ktorá sa prenáša kontaktom s patogénom. Choroba nepredstavuje veľkú hrozbu pre pacienta, preto sa často uchýli k samošetreniu alebo dokonca ignorujú problém, čo vedie k väčšiemu rozšíreniu mykózy. Infikujte sa ľahko na verejných miestach, kde ľudia chodia bosí, napríklad: bazén, posilňovňa, pláž, sauna / kúpeľ. Existuje množstvo faktorov, ktoré vyvolávajú "agresívny" stav mikroorganizmov:

 • mikrotrauma pri nosení pevných topánok;
 • hyperhidróza - zvýšené potenie (vlhkosť) chodidiel;
 • používanie iných čistiacich podložiek, uterákov;
 • nedostatok hygieny chodidiel;
 • nosiť niekoho iného topánky;
 • chodiť naboso na verejných miestach;
 • znížená imunita, napríklad po dlhodobej liečbe hormonálnymi liekmi, antibiotikami.

príznaky

Prvé prejavy patológie sa spravidla rozvíjajú medzi prstami. Človek začne cítiť svrbenie, potom pocit pálenia, je peeling. Ak sa choroba nespracuje nesprávne, potom sa rozširuje na najbližšie nechty. Ak sa infekcia vyskytne v manikúrnom salóne, postupnosť distribúcie sa zvráti. Bežné symptómy všetkých druhov plesňových húb sú nasledovné:

 • medzi prstami sa objaví jeden bahno niekoľko trhlín;
 • svrbenie kože, odlupovanie a pálenie;
 • sčervenanie kože, zahustenie a vzhľad váhy;
 • vzhľad bublín s čírou tekutinou. ktoré potom prasknú a zanechajú eróziu.

Všetky druhy húb postupujú rovnakým spôsobom, ale v závislosti od formy mykózy existujú určité špecifiká. Nasledujúce typy ochorení sa líšia podľa klinických prejavov:

 1. Ošúchaná forma. V počiatočnom štádiu mykózy nohy je nedostatočný klinický obraz: malé povrchové trhliny, lúpanie v medzipodnikových záhyboch. Pacient neprinesie žiadnu úzkosť z dôvodu týchto príznakov, takže ju často pozoruje lekár na vyšetrení a nie samotný pacient.
 2. Šikmá forma. Existuje patológia vo forme odlupovania v medzigitálnych záhyboch, ktoré sa rozprestierajú na bočné plochy chodidiel. Spravidla neexistujú známky zápalu. Povrch kože podrážok je vysoký a lichenifikovaný. Vzniká lesk laku v dôsledku difúzne zahusteného stratum corneum. Zintenzívňuje sa kožný vzor, ​​povrch je pokrytý malými lamelárnymi šupinami, suchý. V priebehu času sa nechtové platne podieľajú na mykotickom procese. Pacientka sa netýka patológie.
 3. Hyperkeratotická forma. Na oblúkoch nôh sa objavujú ploché a suché papuly cyanoticko-červenej farby. V miestach zrážok sú škáry rôznych hrúbok vytvorené zo šedo-bielej farby s ostrými hranicami. Potom sa vyrážka spojí a vytvára veľké rozptýlené ložiská, ktoré sa môžu rozšíriť po celej podrážke, na zadnú a bočnú plochu chodidiel. Klinický obraz niekedy pripomína psoriázu, nadsýtny syfilis a tylotický ekzém.
 4. Intertriginous forma. Príznaky sú podobné jednoduchému vyrážaniu plienky. Postihnuté častejšie sa prehýbajú medzi 3 a 4, 4 a 5 prstami. Koža nadobúda bohatú červenú farbu, vyvíja sa opuch, potom sa pridáva macerácia a zvlhčenie. Často sa vyskytuje erózia, bolestivé a hlboké praskliny. Odlišuje sa od mykózy vyrážky plienky v tom, že lézie majú zaoblené obrysy, belavú fimbriu, ostré hranice. Pacient sa sťažuje na bolesť, pálenie, svrbenie.
 5. Dyshidrotická mykóza. Nachádza sa na oblúkoch nohy, ktoré sa prejavujú vo forme viacerých bublín s hrubým povlakom. Šípky sa šíria na veľkých plochách nôh, potom sa spájajú malé bubliny a vytvárajú veľké viackomorové útvary. Po ich otvorení zostáva mokrá erózia ružovo-červenej farby. Pri absencii liečby sa pridáva opuchy a kožná hyperemia. Pacient sa sťažuje na pálenie, svrbenie.

Spolu s hubou na nohách sa vždy vyvíja onychomykóza - poškodenie nechtov. Existujú tri hlavné typy tejto patológie: hyper-, normo-, atrofická. Všetci sa prejavujú formou zmeny farby nechtov, potom sa môže spojiť sublinguálna hyperkeratóza (lesk nehtov zmizne, zahustí, stane sa matný a silne deformovaný, čiastočne zničený). Pacienti s onychomykózou sťažujú na bolestivé pocity pri chôdzi.

Ako vyliečiť hubu z nohy doma

Účinnosť a rýchlosť liečby závisí od toho, ako rýchlo navštívite lekára. Na riešenie je potrebné, aby dermatológ pri výskyte prvých príznakov mykózy. Môžete liečiť nohy húb doma, ale schéma by malo určiť lekára tak ako tak. Vylučuje iné možné patológie, ktoré majú klinický obraz: dermatitída, psoriáza, dyshidrotický ekzém, keratoderma, systémový lupus erythematosus. Na diagnostiku lekár použije nasledujúce testy:

 • mikroskopické vyšetrenie materiálu;
 • škrabanie postihnutého nechtu, kože;
 • DNA diagnostika materiálu;
 • kultúrny výskum.

Je jednoduchšie liečiť mykózu, ak začnete liečbu v počiatočnom štádiu. V tomto prípade môžete urobiť s obľúbenými prostriedkami. V pokročilých prípadoch je potrebná liečba závažným liekom (niekedy systémová). Ak chcete zaobchádzať doma, potrebujete okamžite niekoľko smerov as použitím niekoľkých skupín liekov. Ošetrenie sa vykonáva podľa nasledujúcich pravidiel:

 • eliminácia zápalového procesu;
 • používanie antifungálnych liekov;
 • postupy na obnovenie krvného obehu v nohách;
 • použitie ďalších skupín liekov v prípade potreby.

liečenie

Úspech závisí vo veľkej miere od včasnosti návštev dermatológa. Použitie lekárskych výrobkov z reklamy zriedkavo prináša požadovaný výsledok. Na liečbu doma sú potrebné rôzne formy patológie pomocou špecifických liekov. Určite typ mykózy je možné až po analýze a vyšetrení lekára. Farmaceutický priemysel ponúka 3 hlavné typy antimykotických látok, ktoré sa líšia v hlavnej účinnej látke:

 1. Prípravky s azolovými derivátmi: klotrimazol, mikonazol, ketokonazol, flukonazol, ekonazol, izokonazol. Tieto lieky sú účinné proti určitým typom húb.
 2. Lieky na báze allylamínov: naftyfín, terbinafín. Tieto látky majú široké spektrum antimykotického účinku.
 3. Prípravky kombinovaného typu s antibakteriálnymi látkami, obnova pokožky (keratolytické), protizápalové zložky (kortikosteroidy).

Mnohé lieky majú analógy, je dôležité, aby liečivá látka bola nevyhnutná. V počiatočných fázach sa lekárom odporúča, aby liečili lokálne lieky (masti, krémy, roztoky, spreje), ale keď začali, bude potrebné piť tablety (ktoré majú veľa vedľajších účinkov a kontraindikácií). Medzi obľúbené lieky na liečbu doma sú tieto možnosti:

 1. Grizeofulvín. Používa sa pri liečbe patogénu huby vo forme masti alebo tabliet. Posledná dávka sa užíva každý deň, dávka závisí od hmotnosti pacienta. Masť sa aplikuje na postihnuté miesto po dobu 14 dní. Ak mykóza spôsobila Candidu, potom liek nebude mať správny účinok.
 2. Terbinafín (Thermicone, Binafin, Lamizil). Liečivo je vysoko účinné proti všetkým skupinám patogénov vrátane rodu Candida. Predávané v lekárni vo forme spreja, tabliet, krému. Pre dospelých je dávka 2 krát 1 tableta denne počas 15 až 40 dní. Pre deti je dávka nižšia. Masť sa aplikuje na postihnuté oblasti 7-40 dní 2 krát denne.
 3. Flukonazol (flumed, flukostat, flucoral, diflukán, mykozist, diflazón). Vyrába sa vo forme kapsúl, tabliet, roztoku, sirupu.
 4. Sertakonazol (Zilain, Sertamikol). Produkovaná vo forme krému sa liečivo aplikuje dvakrát denne v tenkej vrstve na postihnuté časti chodidla.
 5. Itrakonazol (Orgunal, Kanditral, Kanazol, Irunin). Predávané vo forme kapsúl s obsahom 0,1 g alebo roztoku na orálne podanie.
 6. Nafhifín (Exodermil, Fetimine). Môžete si kúpiť vo forme roztoku alebo krému na vonkajšie použitie. Naneste na umyté nohy 2 krát denne. Schéma liečby zahŕňa použitie po dobu 2 mesiacov.
 7. Clotrimazol (Fungizid, Funginal, Lotrimin, Klomazol, Kanizol, Candil, Imidil, Antifungol, Vikaderm). Môžete si kúpiť vo forme spreja, krému, masti, krému. Podľa pokynov je potrebné aplikovať trikrát denne postihnutých oblastí kože nôh.
 8. Natamycín (Pimafucin). Liečivo môžete nájsť v rôznych dávkových formách, ale na liečbu mykózy nôh je potrebný krém. Kurz je určený na 1 mesiac, aplikovaný raz denne.

Domáce lieky na huby na nohách

Existujú ľudové recepty, ktoré pomáhajú vyrovnávať sa s mykózou na rukách a nohách. Liečba plesní na nohách s prostriedkami na domácnosť je povolená iba v úvodných fázach a po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Ak chcete zistiť, ako liečiť plesňové plesne doma, je veľmi dôležité určiť typ patogénu, preto návšteva dermatológa je povinná. Liečte hubu doma s nasledujúcimi liekmi:

 • nočné kúpele;
 • dodržiavanie diéty;
 • ľudové recepty z bylín, potravín a rastlín.

Prostriedky z prvej pomoci

Príprava lieku proti hubám môže byť zo zložiek, ktoré sú v akejkoľvek skrini na lieky. Tu sú niektoré varianty domácich receptov na liečbu mykózy v počiatočnom štádiu:

 1. Jód. Prostriedok pomáha dezinfikovať postihnutú oblasť, spôsobuje koaguláciu proteínu, ktorá je súčasťou huby. Používajte jód na vonkajšie použitie, aplikujte na erodovaný, prasknutý a zranený necht.
 2. Mangán. Osvedčený a efektívny nástroj pomáha zrýchliť zotavenie. Postupujte pridaním kúpeľov alebo aplikácií manganistanu draselného. Označte dobrý výsledok po použití kompresie a vody s ním.
 3. Iodinol. Používa sa na výrobu obkladov. Pomáha zmierniť horné oblasti pokožky, nechtovú dosku. Ďalej môžu byť bezpečne odstránené z postihnutej oblasti, zdravé oblasti dermis musia byť dezinfikované.
 4. Tinktura propolisu. Používa sa na aplikácie na zabránenie ďalšiemu šíreniu infekcie. Je potrebné zvlhčiť vata disky v tinktúrach a pripevniť ich k postihnutým častiam nohy. Keď je aplikácia úplne vysušená, treba ju odstrániť.