Hlavná

Opar

Ekzém na nohách - príčiny a ako liečiť chorobu. Masti a ľudové prostriedky na liečbu ekzému

Veľa utrpenia prináša ekzém. Zákernosť choroby pri jej sezónnej exacerbácii, difúzne príčiny výskytu, chaotické rozšírenie. Liečba ekzému na nohách spočíva v komplexnej mozgovej príhode. Aj keď ide o vonkajšiu chorobu, aktívne ovplyvňuje vnútorný zdravotný stav a liečba vážne závisí od morálneho a telesného zdravia organizmu. Trpezlivosť, vytrvalosť, vôľa a ducha prispievajú k oživeniu.

Bežné typy ekzému a ich príznaky

Ekzém je nejednoznačný. Vyskytuje sa z mnohých dôvodov, vždy s rôznymi príznakmi. V závislosti od typu ochorenia sa zvolí prístup k liečbe. Keď vzniknú prvé podozrenia, najdôležitejšou vecou je rozhodnúť o druhu ekzému. To podporí najrýchlejšie zlepšenie pokožky. Dovoľte, aby sme sa zaoberali najčastejšími typmi ekzému na nohách.

Skutočný ekzém

Je charakterizovaný výskytom sčervenaných oblastí, na ktorých sa zapália malé bubliny a serózne papuly a "šumivé". Tieto viditeľné lézie rýchlo praskli a zmenili sa na svrbivú eróziu. Skutočný ekzém nesie svoje meno kvôli zrýchlenému procesu vývoja ochorenia. Vzhľad, náplň a prasknutie bublín sa vyskytuje veľmi rýchlo. Koža sa zdá byť varená.

Muži a ženy sú vystavené účinkom skutočného ekzému na koži v rovnakej miere. Už počiatočná fáza umožňuje presnú diagnózu bez účelového výskumu. Táto choroba spravidla sleduje dospelých, ale môže sa vyskytnúť u adolescentov, detí, starších ľudí. Vrchol padá na 40 rokov. Dôvodom môže byť kríza v strednom veku, ktorá vyvoláva výrazné fyzické a duševné zmeny v tele.

Mikrobiálne

Takýto ekzém sprevádza hnisavý zápal, ktorý vyvoláva sčervenanie kože a tvorbu vezikúl. Vnútri "varené" oblasti je hnis. Po otvorení vezikulov sa koža stáva hrubá, kôry sa objavujú. Príčinou tohto ekzému na končatinách môžu byť rozsiahle rany, popáleniny, erysipély. Mokrá pokožka vytvára nepríjemné pocity, svrbia a vyzerajú ako zastrašujúce.

Kŕčové žily

Starší muži a ženy sa s väčšou pravdepodobnosťou stali obeťami kŕčového ekzému. Príčinou je stagnácia krvi, oslabenie ochranných vlastností a sila krvných ciev. Choroba je sprevádzaná kŕčovými žilami. Symptomatológia sa prejavuje v oblasti holení, pričom má nerovný okraj a chaotické rozloženie škvŕn. Trvalé znaky - kôry, bubliny, trhliny. Koža je veľmi svrbivá, najmä ak je mokrá.

sucho

Takýto ekzém je nepríjemná choroba, pomalá, chronická, so sezónnymi exacerbáciami. Suchá forma ochorenia je ekzematózna dermatitída, ktorá silne závisí od úrovne vlhkosti. Typické exacerbácie v zime, najmä v miestach suchého podnebia. Takmer žiadne vezikuly, vyrážky, ale sčervenanie a svrbenie pokožky nezanikne. V období rozkvetu sa objavujú trhliny, najprv malé. V priebehu času sa koža, podošva chodidiel stane podobná kôry stromu, ak nie začiatok liečby.

plač

Spočiatku mokrý ekzém pripomína zápal na pokožke. Je sprevádzaný edémom, netolerovateľným svrbením. Koža pečie, ako po popálení. Vývoj choroby je charakterizovaný výskytom jednotlivých vezikúl. Zvyšujú sa a potom sa zlúčia. Tento ekzém dostal svoje meno kvôli vzhľadu zvlhčovacej plochy, na ktorej sa tvoria kôry v priebehu času.

Čo spôsobuje ekzém na nohách - dôvody

Táto choroba je veľmi tajomná. Ekzém na nohách môže vzniknúť v dôsledku akejkoľvek nerovnováhy v tele aj v myšlienkach a nálade človeka. Je ťažké presne uviesť, čo konkrétne spúšťa vývoj ochorenia. Každým dňom sa takéto "spúšťacie háky" ekzému stávajú čoraz viac. Najdôležitejšie sú:

 1. Stres, depresia, nervové poruchy. S týmto ekzémom sú ľudia vystavení chronickým odchýlkam nervového systému a bez nich. Jednoduchá zdĺhavá porucha, pesimistické myšlienky, utláčaná nálada sa môžu stať zdrojom tejto choroby.
 2. Dedičnosť. Nie je nevyhnutne zdedený ekzém, ale pravdepodobnosť existuje. Je ťažké vypočítať a nemožno zabrániť. Ekzém na nohách nie je nákazlivý alebo infekčný, takže sa neprenáša príbuzným cez kontakt alebo vzduch.
 3. Hormonálne poruchy. Viac charakteristické pre poctivý sex. Často sú mladé mumie vystavené ekzému, v ktorom sa v reorganizácii psychiky spájajú závažné zmeny v tele.
 4. Alergie. Môže to byť na mydlo a možno aj na niektoré zložky konzumovaných potravín. Prvá vec, ktorou sa liečite ochorenie, je potreba identifikovať prvok, ktorý spôsobuje konflikt v tele alebo nie je prijímaný kožou.
 5. Lekárske prípravky. Existujú prípady, kedy je ekzém spôsobený liekmi. Pri antibiotikách je potrebná opatrnosť.
 6. Dysbacterióza, choroby tráviaceho systému. Nesprávna diéta a porucha funkcie gastrointestinálneho traktu môžu byť ovplyvnené zvonka. Koža je zrkadlo, ktoré okamžite reaguje na najmenšiu zmenu noriem v tele. Často používa ekzém.
 7. Vplyv životného prostredia. Mechanický vplyv, teplota, chemické vlastnosti sú dobrým podnetom pre ekzém. Nepohodlné vlnené ponožky alebo konštantná hypotermia, nevhodný gél na nohy alebo tesné topánky vytvárajú spoľahlivý základ pre vývoj ochorenia.

Metódy liečby choroby doma

Domáca liečba ekzému by mala začať už v počiatočných fázach. Pri najmenšom podozrení - zahrňte okamžitú pripravenosť bojovať proti ochoreniu kože nohy. Identifikujte všetky faktory, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú telo. Možné provokujúce ochorenie by mali byť okamžite odstránené. Vyhnite sa negatívnym emóciám, priamemu slnku, suchému vzduchu, hypotermii.

Ekzém na nohách. Ekzém: príčiny, symptómy a liečba

Jedným z najčastejších typov chronických zápalových ochorení kože je ekzém. Táto patológia nie je nákazlivá, prejavuje sa vyrážkami a závažným svrbením, po ktorých nasledujú obdobia remisie. Jedným z typov ochorenia je ekzém na nohách. O tejto otázke budeme podrobnejšie diskutovať v tomto článku.

Všeobecné informácie

Ekzém je chronické ochorenie kože, ktoré sa vyznačuje vzhľadom na horľavosť, svrbenie, mokrú eróziu alebo suchú kôru. V samostatnej takzvanej nosologickej jednotke sa táto patológia odvodila až na začiatku devätnásteho storočia. Až do tohto obdobia sa ekzém odoberá akoukoľvek dermatózou, ktorá prebieha hlavne v akútnej forme.

Pri absencii včasnej liečby môže ekzém na nohách viesť k vzniku erytrodermie alebo zápalového procesu hnisavého charakteru. Okrem toho prejavy tejto choroby spôsobujú fyzickému a psychickému nepohode veľa nepríjemností. Preto je také dôležité, aby sme túto chorobu nezanedbali, je lepšie uchýliť sa k pomoci modernej medicíny.

Hlavné príčiny choroby

V srdci vývoja tejto choroby spočíva celý komplex infekčných alergických, neurogénnych a imunologických mechanizmov. Nižšie uvádzame hlavné faktory, ktoré priamo ovplyvňujú výskyt patológie.

 • Zmena klímy, zmeny teploty vzduchu a vlhkosti.
 • Kŕčové žily.
 • Hubové choroby.
 • Častý stres.
 • Dedičné predispozície.
 • Sklon k alergickým reakciám.
 • Poruchy na hormonálnej úrovni.
 • Choroby tráviaceho traktu.

Ekzém na nohách sa môže objaviť absolútne v každom veku. Špecialisti tiež rozlišujú množstvo predispozičných faktorov, v dôsledku ktorých sa môžu vyskytnúť kožné vyrážky v oblasti dolných končatín. Patria sem predovšetkým profesionálna činnosť (kontakt s chemikáliami), nevyvážená strava a nadmerný obsah tuku v koži.

príznaky

V počiatočnom štádiu sa ochorenie prejavuje ako začervenanie kože. Horná vrstva dermis sa postupne rozpadla, množstvo peelingových foriem. Koža sa na miestach stáva suchá a dokonca hrubá. Trhliny pri dotyku spôsobujú bolesť.

V ďalšom štádiu vývoja patológie tvoria vodnaté pupienky, pri ktorých sa tvoria mokré zrazeniny. V postihnutých oblastiach sa pozoruje pigmentácia kože.

Vo všetkých štádiách ekzému na nohách sa vyznačujú živé klinické príznaky, ktoré sú veľmi ťažké si nevšimnúť. Okrem vonkajších prejavov sa človek trpiaci touto chorobou stáva podráždeným. Má bolesti hlavy, poruchy spánku a zníženie zvyčajnej koncentrácie pozornosti.

Kŕčový ekzém

Tento typ ochorenia sa vyskytuje najmä u ľudí trpiacich kŕčovými žilami v dôsledku porušenia prietoku krvi v dolných končatinách. Boj proti tejto patológii je dosť komplikovaný a vyžaduje mimoriadne kvalifikovaný prístup. Liečba zahŕňa zníženie zápalového procesu, zvlhčenie suchého kože, posilnenie stien krvných ciev a normalizáciu prietoku krvi. Riešenie rozšírenia rozšírených kiahňami prostredníctvom liekov nie je prakticky možné, pretože ekzém tohto druhu sa často stáva chronickým štádiom vývoja. Rozhodnutie o operatívnom opatrení by mal urobiť ošetrujúci lekár.

Mikrobiálny ekzém na nohách

Choroba sa vyvíja v dôsledku poruchy nervového / imunitného systému, ktorý vytvára priaznivé podmienky pre život rôznych húb a baktérií. Odborníci rozlišujú niekoľko odrôd mikrobiálneho ekzému, z ktorých každý sa líši v mieste a veľkosti. Všetci však majú spoločný klinický obraz. Mikrobiálny ekzém na nohách je veľmi liečiteľný. Terapia znamená užívať lieky, eliminovať ohniská choroby a dodržiavať špeciálnu diétu.

Skutočný ekzém

Tento typ ochorenia sa na rozdiel od varixového typu javí ako dôsledok rôznych faktorov zvonka. Veľmi často sa patológia vyvíja na pozadí alergickej reakcie alebo chronických ochorení. Liečba spočíva v dodržiavaní špeciálnej diéty, aplikácii masti a eliminácii pôvodnej príčiny ochorenia.

Suchý ekzém

Na rozdiel od iných typov patológie sa suchý ekzém na nohách neprejavuje vodnými bublinami. Vonkajšie, choroba pripomína mozoly, je tvorená hlavne v zahusťovaní kože chodidiel. Spravidla sa ochorenie vyvíja na pozadí alergických reakcií. Preto liečba spočíva nielen v použití rôznych masti, ale aj pri používaní antihistaminík.

Iné druhy ochorení

Samostatne by sme mali zdôrazniť takú patológiu ako ekzém prstov a nechtov. Je veľmi ťažké diagnostikovať. Choroba nepriaznivo ovplyvňuje vzhľad nechtov, čo je zakrivené a nezdravé. Ak chcete vyliečiť takýto ekzém je veľmi ťažké, vyžaduje použitie masti, vitamíny, strava. Veľmi často sa patológia zamieňa s infekciou hubami a psoriázou. Preto by ste nemali robiť samoliečbu, je lepšie konzultovať s odborníkom, ktorý dokáže potvrdiť diagnózu a predpísať vhodnú liečbu.

Liečebná terapia

Ak zistíte, že máte príznaky ochorenia, musíte požiadať o radu dermatológov. Lekár diagnostikuje a podrobne vysvetlí, ako liečiť ekzém na nohách.

Pred začatím liečby sa odporúča vylúčiť všetky faktory spôsobujúce ochorenie (kontakt s alergénmi, práca s chemikáliami). Rovnako dôležité je vyliečiť kŕčové žily, mykózy a iné kožné patológie. Lokality dolných končatín s ekzematóznou vyrážkou by mali byť chránené pred vystavením slnečnému žiareniu, hypotermii a poveternostným vplyvom.

Všeobecná terapia zahŕňa užívanie sedatív, upokojujúcich liekov. Mnohé z nich s predĺženým príjmom prispievajú k normalizácii hormonálneho zázemia a k práci dôležitých systémov vnútorných orgánov. Niektorí pacienti majú navyše predpísané antihistaminiká, vitamíny C a B. Uvedomte si, že v každom prípade sa lieky odporúčajú individuálne.

Mokrý ekzém na nohe je dokonale liečiteľný pomocou špeciálnych chatrboxov. Sú pripravené v lekárni na predpis. Takýto nástroj vám umožní rýchlo vysušiť existujúce rany.

Osobitné miesto v liečbe patrí do stravy. Bez neho je veľmi ťažké prekonať ekzém, najmä v období exacerbácie. Z potravy by sa mali vylúčiť alkoholické nápoje, solené a údené jedlá, cukrovinky, citrusy, polotovary, výrobky s vysokým obsahom farbív a konzervačných látok. Výživa pacienta by mala pozostávať hlavne z chudých produktov varených na paru.

Môže masť pomôcť s ekzémom na nohe? Ako ukazuje prax, rôzne masti a gély sú skutočne účinné v boji proti tejto chorobe. Najčastejšie lekári predpisujú tieto lieky: "trider" (antialergické a anti-bakteriálne činidlá), "salicylová masť" (antiseptické a keratolytické akcie), "masť Wilkinson" (komplex prípravok, ktorý má vo svojom zložení síry, zelená mydla a dechtu),

Opäť pripomíname, že informácie o liekoch prezentované v tomto článku sú len informačné. Iba kvalifikovaný špecialista môže na základe výsledkov diagnostického vyšetrenia pripraviť terapeutický program.

Ekzém na nohách: ľudové prostriedky

Vyriešiť túto patológiu a prostredníctvom predpisov našich babiek doma. Avšak pred začiatkom samošetrenia sa poraďte so svojím lekárom. Nižšie uvádzame najobľúbenejšie varianty ľudovej terapie.

 • Kompresie z čerstvej kapusty. Bude to trvať niekoľko listov, rozdrviť a zmiešať s kuracím proteínom. Kompresie sa aplikujú na postihnutú oblasť dvakrát denne až do úplného vyliečenia.
 • Infúzia bylín. Bude potrebné odobrať tri časti byliny ľubovníka mladého, raka a prasličky, dve časti šalvie, žihľava, plantajn a jedna časť pelyňa. Všetky zložky musia byť jemne zmiešané. V najbežnejších termosky položíme lyžicu zmesi a nalejeme 1,5 šálky vriacej vody. Po infúzii sa odporúča užívať 1/2 pohára 3 krát denne pred jedlom.

Preventívne opatrenia

Najprv sa odporúča minimalizovať všetky nepriaznivé faktory, ktoré môžu spôsobiť túto chorobu. Rovnako dôležité je včasné liečenie infekčných ochorení. Osobitná pozornosť by sa mala venovať správnej výžive, miernej telesnej aktivite a odmietaniu zlých návykov. Odborníci pravidelne varujú, aby zabránili kŕčové žily, aby si vybrali správne oblečenie (mali by sa uprednostňovať možnosti z prírodných tkanív).

Na záver treba poznamenať, že objavenie prvých príznakov tejto patológie (svrbenie, sčervenanie kože) by malo slúžiť ako príležitosť na získanie radu od špecialistu. Nepúšťajte do lekárne a kúpte si prvú masť z ekzému na nohe. Po prvé, je potrebné potvrdiť túto chorobu, ale až po priamom priamom užívaní k terapii. Je omnoho ľahšie predchádzať ekzému v počiatočnom štádiu vývoja, liečba choroby v chronickej fáze vyžaduje nielen kompetentný výber liekov, ale aj čas. Buďte zdraví!

Ekzém na nohách - fotografie, symptómy a liečba

Ekzém - zápal horných vrstiev kože chronickej formy neuro-alergickej povahy, charakterizovaný pretrvávajúcim prietokom vyrážok. V podstate sú ovplyvnené tváre, ruky a nohy, niekedy môžu vyrážky vyrážať na kmeň.

U pacientov dochádza k zvýšeniu citlivosti pokožky na účinok rôznych stimulov, ktoré spôsobujú pretrvávajúci a často preťažený priebeh ekzému so sprievodnými ochoreniami.

Patogenéza ochorenia je podobná mechanizmu vývoja alergickej dermatitídy. Často ide o chorobu, ktorá predchádza vzniku jedinca.

Počiatočná fáza ekzému na nohách (pozri foto) sa môže začať rozvíjať kombináciou viacerých faktorov. Na začiatok účinnej liečby je potrebné určiť formu ochorenia a príčinu jeho výskytu.

Formy choroby

Prečo sa na nohách vyskytuje ekzém a čo to je? Okrem toho, že ekzém má rôzne príčiny vzhľadu, je tiež rozdelený na druhy. Majú určitú závislosť od spôsobov pôvodu a lokalizácie.

 1. Kŕčové. Vyvíja sa na pozadí výrazných kŕčových žíl, ktoré sprevádzajú svrbenie, pálenie, sčervenanie kože a jej zriedenie. Nohy napučiavajú, na koži sa objavujú vredy alebo otvorené rany.
 2. To je pravda. Tento druh ekzému nôh, na rozdiel od toho spôsobeného kŕčovými žilami, sa objavuje pod vplyvom vonkajších príčin. Napríklad pravý ekzém je často reakciou na alergény alebo následkom chronických ochorení. Liečba spočíva v odstránení základnej príčiny, pri aplikácii masti a prísne dodržiavaní diéty.
 3. Mikrobiálne. Takýto ekzém sprevádza hnisavý zápal, ktorý vyvoláva sčervenanie kože a tvorbu vezikúl. Vnútri "varené" oblasti je hnis. Po otvorení vezikulov sa koža stáva hrubá, kôry sa objavujú. Príčinou tohto ekzému na končatinách môžu byť rozsiahle rany, popáleniny, erysipély. Mokrá pokožka vytvára nepríjemné pocity, svrbia a vyzerajú ako zastrašujúce.
 4. Professional. Vyskytuje sa vo väčšine prípadov na otvorených miestach kože ako reakcia na účinky nebezpečenstva súvisiaceho s profesionálnou príslušnosťou pacienta. Diagnózu vykonáva profesionálny patológ. Každá ďalšia exacerbácia prebieha s väčšou silou, dlhšou a ťažšou. Zlepšenie nastane po odstránení príčiny ochorenia.
 5. Mozolevidnaya. S tým, ako je v disgidroticheskoy tvarové prvky sú lokalizované na dlaniach a chodidlách, povrch (rohovky) vrstva kože zhustne, bubliny sa objaví v miestach, v mieste hyperkeratóza pripomínajúce necitlivosti.

Určenie príčiny je kľúčovým momentom liečby ekzému na nohách. Povrchové vystavenie bez liečby základného ochorenia zriedkavo prináša pozitívny výsledok.

Príčiny ekzému

Ochorenie sa objavuje ako dôsledok dlhodobého neurózy, stresu, ak je človek chorý s vírusovou infekciou, a to aj z dôvodu rôznych chronických ochorení, môže vyvolať patogénne huby.

 • vplyvu rôznych alergénnych látok na pokožku;
 • kontakt s chemickými prípravkami, ako je benzín, farba, chemikálie pre domácnosť, kozmetické mydlo;
 • zmena vlhkosti, náhle zmeny teploty, zmena klímy;
 • kŕčové žily, tromboflebitída;
 • dlhodobé vírusové ochorenie chronickej povahy;
 • narušenie vnútorných orgánov;
 • porucha metabolických procesov;
 • oslabenie ochrannej funkcie tela;
 • mechanické podráždenie spôsobené nosením vlneného oblečenia;
 • hubové choroby;
 • nervovú poruchu alebo stresovú situáciu;
 • nezhorené rany a vredy.

Príčiny a stupeň zanedbania môžu presne koordinovať liečebnú techniku, čo povedie k lepšiemu výsledku v relatívne krátkom čase.

príznaky

Napriek množstvu foriem a typov ekzematóznych reakcií existujú bežné symptómy charakteristické pre ekzém:

 1. V počiatočnom štádiu sa pokožka nôh stáva suchou, výrazne popraskanou, začína tvorba hustých uzlín, ktoré sú postupne zoskupené.
 2. Sú bubliny s kvapalinou, ktoré nakoniec prasknú, čo spôsobuje vzhľad mokrých škvŕn.
 3. Niekedy môže byť ekzém vo forme suchých trhlín v koži.
 4. V postihnutých oblastiach sa pozoruje pigmentácia kože.
 5. Ekzém na nohách často spôsobuje ich opuchy.
 6. Pacient môže vykazovať také psychologické symptómy ako nespavosť, silná podráždenosť, strata pozornosti a bolesť hlavy.

Porážka pokožky so sebou nesie hrozbu masívne vírusové infekcie, čo má za následok môže vyvinúť smrtiace forma - ekzém sarkóm.

Ekzém na nohách foto: počiatočná fáza

Pozrite sa na podrobné fotografie vedieť, aký ekzém vyzerá v počiatočnom štádiu a nielen.

Liečba ekzému na nohách

V prípade ekzému na nohách liečba zahŕňa aplikáciu lokálnych aj všeobecných metód liečby. V dôsledku miestnych účinkov na ohniská, pľuzgiere a vredy sa uzdraví, vyrážka zmizne a cieľom všeobecných metód liečby je odstránenie vnútorných patológií.

Na určenie lokálnej terapie lekár hodnotí stupeň ochorenia a rozsah poškodenia. Ak sú bubliny neporušené, stačí použiť špeciálne chatovacie schránky. Ak sú bubliny poškodené a mokré, potom budete musieť používať chladiace kompresie s upokojujúcim účinkom.

Aj keď ste si istí, že máte ekzém, nezabudnite, že existujú tri typy ochorení - skutočný ekzém, profesionálny a mikrobiálny. A každý z týchto druhov ekzémov si vyžaduje vlastný druh liečby, ktorú dermatológ vymenuje po tom, ako sa podajú potrebné testy.

Bez ohľadu na príčiny ekzému nohy a tiež zo základnej liečby by mal pacient dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá zahŕňa veľké množstvo mliečnych výrobkov a rastlinných potravín.

Okrem toho by mal byť pacient úplne vylúčené z diétnych produktov, ako je alkohol, údené mäso, horúce korenie, sladké a kyslé riadu, a iných chemických prísad. Je obzvlášť dôležité dodržiavať prísnu diétu počas exacerbácie ochorenia.

fyzioterapia

Okrem iného lokálna terapia zahŕňa liečbu pomocou hardvérovej terapie. Najlepšie zmierňuje ekzém:

 • elektroforéza;
 • fototerapia;
 • kryoterapia;
 • laserové ožarovanie.

Lekár spravidla ustanovuje desať sedení. Hlavná vec je navštíviť ich všetky bez toho, aby ste ich chýbali. Potom pri každom ďalšom pokuse koža na nohách bude vyzerať lepšie.

Prípravky na ekzém

Systémová liečba ekzému je založená na použití nasledujúcich skupín liekov:

 1. Vápnikové prípravky (Calcinov, Calcemin Advance, vápenatý glukonát, Calcium D3 Nycomed).
 2. Enterosorbenty (Polysorb, Uvirzor, Enterosgel, roztoky nahradzujúce plazmu).
 3. Kortikosteroidy (Diprospan, prednizolón).
 4. Antialergikum (Claritin, Erius, Suprastin, Diazolin, Fenkarol).
 5. Imunomodulátory (pyrogénne, metuluracilové, timolínové, lykopidové).
 6. Upokojujúce (Relaxil, Persen, Novo-Pasit, Aminazin atď.).
 7. Vitamínové komplexy.

Ak sa ekzémové antibiotiká používajú iba na liečbu ich mikrobiálnej odrody, ako aj v prípade tvorby ohniskov pustulárnej infekcie.

Ako liečiť ekzém na nohách alebo nohách: zoznam masti

Doma môžete použiť masť z ekzému, ktorá by mala byť aplikovaná na postihnuté oblasti - to je jeden z hlavných spôsobov liečby ochorenia. Ako liečiť ekzém s týmito liekmi - povedzte to dermatológovi.

Hormonálne masti:

 1. Prednizolón - je kontraindikovaný u diabetes mellitus, hypertenzie a zlyhania obličiek, ako aj počas tehotenstva. Priebeh liečby - nie viac ako dva týždne, pretože liek je návykový a môže tiež spôsobiť porušenie menštruačného cyklu, zvýšenie telesnej hmotnosti, vyrážky, všeobecné zníženie imunity.
 2. Hydrokortizónová masť je jedným z najpopulárnejších prostriedkov na liečbu ekzému. Matka môže byť menovaná lekárom s rôznymi alergickými zápalmi na koži, liek pomáha spravidla dostatočne rýchlo. Táto masť by mala byť aplikovaná na postihnutú oblasť pokožky tenkou vrstvou. Postup je dôležité opakovať asi 2-3 krát počas dňa.
 3. Soderm je ďalší populárny liek na liečbu ekzému. Táto droga sa zvyčajne označuje ako kortikosteroidy. Glukokortikosteroidná aktivita Soderma je 30-krát vyššia ako aktivita rovnakého kortizolu. Soderm spočiatku zmierňuje bolesť a svrbenie. Okrem pozitívnych účinkov má tento prostriedok aj množstvo vedľajších účinkov

Nehormonálne masti z ekzému sú predpísané v počiatočnom štádiu ochorenia so stredne závažným alebo bezvýznamným zápalom kože.

 1. Aurobin - masť, ktorá sa používa v počiatočných štádiách ochorenia. Perfektne obnovuje celistvosť pokožky.
 2. Dermasan - nie je v priebehu tehotenstva, dojčenia, prípadné alergické reakcie na zložky masti, a prítomnosť otvorené rany na koži neodporúča. Použiť toto nápravu až trikrát denne.
 3. Kožný uzáver je veľmi účinná masť pre ekzém, obzvlášť infekčnú. Je to dobré, pretože nespôsobuje vedľajšie účinky a je vhodné pre všetky kategórie pacientov. Dĺžka liečby je dva týždne.

Tieto masti je možné používať dlhší čas, pretože nespôsobujú závislosť a nepoškodzujú telo, na rozdiel od hormonálnych lokálnych liekov.

Suchý ekzém na nohách: čo robiť a ako sa liečiť?

Suchý ekzém je pomerne bežnou formou dermatitídy, pri ktorej sa pokožka stáva veľmi suchou, tvorí trhliny a je charakterizovaná sezónnym predĺženým priebehom ochorenia. Zvyčajne dochádza k relapsom v zimných mesiacoch, keď sú apartmány s pomerne nízkou vlhkosťou.

Najčastejšie ochorenie postihuje nohy, ale napriek tomu sa môže objaviť aj na iných miestach tela. Väčšina ostatných v rizikovej zóne sú pacienti trpiaci kŕčovými žilami. Chorí ako ženy, tak muži bez ohľadu na vek.

Choroba nie je nákazlivá a pokiaľ ide o styk s chorou osobou, nie je prenášaná. Vyšetrenie suchého ekzému je veľmi ťažké, najčastejšie sa stáva chronickým. Veľmi často môžu spóry húb alebo iné infekcie ovplyvniť postihnuté oblasti kože. Preto akonáhle sa objavia prvé príznaky ochorenia, mali by sa urýchlene prijať naliehavé opatrenia, aby sa zabránilo relapsom a komplikáciám v budúcnosti

Prečo sa na nohách vyskytuje suchý ekzém?

Najčastejšie je suchý ekzém spôsobený vysušením pokožky. Príčinou dermatózy môžu byť nasledujúce faktory:

 • Fyzické účinky zvonka. Môžu to byť: chemické látky, rozpúšťadlá, chemikálie pre domácnosť, prach, prášky, slnečné žiarenie, rastliny, lieky, rôzne materiály, vrátane drahých a nepodstatných materiálov.
 • Vnútorné patológie tela. Suchý ekzém môže byť dôsledkom ochorení endokrinného systému, tráviaceho traktu, metabolických porúch, hepatálnych patológií.
 • Znížená imunita. Niekedy dochádza k relapsu dermatózy počas respiračného ochorenia, a tiež pri zápalovom zameraní alebo traume.
 • Psychologické stresy. Vyvolávače suchého ekzému môžu byť stresy, intenzívne zážitky a emócie, nervové poruchy alebo dlhotrvajúci nedostatok spánku.
 • Dedičnosť a predispozícia alergickým reakciám. Dermatóza ochorie častejšie ako ostatní ľudia, ktorí majú príbuzných s alergickými ochoreniami, rovnako ako tí, ktorí sú už alergické ochorenia, ako je senná nádcha alebo astma.
 • Kŕčové žily spôsobené venóznou nedostatočnosťou. Nadmerný tlak v žilách dolných končatín spôsobuje ich vydutiu a tekutiny v krvných cievach v mäkkých tkanivách je vyhlásený, ktorá spôsobuje zápal v koži a ekzému.
 • Clay invazia. Suchá koža môže byť príznakom helmintiózy. Po určitom čase môže ísť na ekzém.
 • Porušenie vnútorných orgánov. Metabolické poruchy, ochorenia tráviaceho traktu, štítnej žľazy, pečene, diabetes mellitus môžu spôsobiť suchý ekzém.

Niekedy príčinou ochorenia môže byť aklimatizácia, nedostatok vitamínov A a E v strave, na sebe vlnené veci, najmä ponožky.

Tento druh dermatózy nezávisí od veku, každý sa môže chorý, od narodených, až po ľudí v pokročilom veku. To je len vtedy, ak je u dospelých pravdepodobne príčinou ochorenia získané poruchy, potom je dedičnou predispozíciou viny pre novorodencov pri rozvoji tejto patológie.

Často je príčinou suchého ekzému na nohách vplyv prostredia. Dlhodobé pozorovania nám umožňujú povedať, že exacerbácia ochorenia sa vyskytuje v chladnejších mesiacoch. Často je najmenšia rana, vred alebo horieť dostatočné na vyvolanie ekzémových vyrážok.

Chcem venovať zvláštnu pozornosť noseniu vlnených a syntetických vecí. Oblečenie z takýchto materiálov je lepšie nevyžadovať, ale uprednostňovať hypoalergénne prírodné tkanivá. Tiež by ste mali mať na pamäti, že nesprávne vybraný čistiaci prostriedok môže tiež spôsobiť alergickú reakciu na nohách.

V baníkoch alebo staviteľoch môže byť suchý ekzém spôsobený dlhodobými negatívnymi účinkami častíc uhlia a cementového prachu na pokožku dolných končatín.

Príznaky suchého ekzému na nohách

Choroba môže byť značne komplikovaná, ak je pacientovo telo súčasne pod vplyvom viacerých príčin. Určite suchý ekzém, ktorý je na nohách, vám pomôžu nasledujúce príznaky:

 • zhoršenie elasticity kože;
 • ťažká suchosť a neustále olupovanie kože;
 • výskyt trhlín;
 • tvorba kôry;
 • svrbenie a pocit pálenia;
 • hyperémia hornej vrstvy epidermis.

Spočiatku sa choroba takmer nevykazuje. Teplota tela stúpa veľmi zriedka. V počiatočných štádiách sa pacienti sťažujú len na nadmerné vysušenie chodidiel, chodidiel a ďalších častí kože nôh. Nie je možné tieto symptómy zbaviť jednoduchými kozmetickými prostriedkami.

Ďalšia fáza ochorenia je sprevádzaná tvorbou (hlavne na prstoch) zvláštnych uzlín, ktoré sú naplnené nepriehľadným exsudátom, a potom sa po pár dňoch roztrhne. Nastáva fáza navlhčovania. Po vyschnutí erózie sa vytvárajú kôry šedo-žltej farby, niekedy majú zelenkastý nádych.

Suchý ekzém, ktorého príznaky sú jasne červené pláty, dáva pacientovi bolesť a veľa nepohodlia a nepohodlia kedykoľvek počas dňa. Muž trpí agónným pálčaním, vždy chce pokožku raniť, nemôže pokojne spať. V tomto prípade spravidla lekári predpisujú sedatíva a trankvilizéry.

V poslednom štádiu ochorenia kôry zmiznú a miesto toho zostávajú jasné škvrny.

komplikácie

Komplikáciou suchého ekzému je vzhľad na koži dolných končatín povrchových trhlín. Keď sa zápalový proces začal rozvíjať, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vylúčiť pripojenie sekundárnej infekcie, ktorá môže výrazne zhoršiť stav pacienta.

Ak ihneď nezačnete liečbu, plaky sa rozšíria a vytvorí sa veľká zápalná oblasť. Vizuálne to pripomína povrch pôdy v dňoch dlhého sucha. Taký pohľad sa odráža v psychickom stave chorého človeka. Vzhľadom na to, že pacient je neustále znepokojený, má pocit svojej vlastnej defektnosti, podráždenosti, potom na tomto pozadí môže vyvinúť depresiu.

Existuje druh suchého ekzému, ktorý sa nazýva tylotická dermatóza. Je obzvlášť ťažké. Tento druh sa vyznačuje porážkou podrážok, ktorá môže dosiahnuť takú fázu, že sa veľmi ťažko pohybuje. Pacient trpí ťažkým svrbením, bolestivými kukuricami a vezikulárnymi vyrážkami.

Liečba suchého ekzému na nohách

Lekár-dermatológ by mal byť zapojený do vyhlásenia o správnej diagnóze a vymedzení komplexnej liečby. Typicky ochorenie, ako je suchý ekzém, odborník určuje vyšetrením pacienta bez vykonania ďalších štúdií. Veľmi zriedkavo je pacientovi pridelená biopsia hornej vrstvy epidermis. Pomôže to identifikovať hlavnú príčinu ochorenia.

Keď začnete liečiť suchý ekzém na dolných končatinách, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je odstrániť suchosť kože, čo sa robí pomocou kompetentnej starostlivosti o ohniská ochorenia. Na dosiahnutie základného hygienického účinku je potrebné použiť hypoalergénne mydlá. Pacienti často robia chybu a na to, aby sa pary suché a olúpali, mali horúce kúpele. To je prísne zakázané, kontakt s vodou by mal byť minimálny. Kúpeľ je možné nahradiť rýchlou sprchou, po ktorej by ste mali na pokožku naniesť nevysušujúce živiny. To sa robí za účelom plného externého zásobovania buniek a kompenzácie straty vlhkosti.

Liečba suchého ekzému na dolných končatinách liekom

Liečivé prípravky sú základom liečby tejto choroby. Ale, bohužiaľ, pomocou liekov možno dosiahnuť len dlhodobú odpustenie. Zvyčajne dermatológ vyšetrujúci pacienta robí liečbu, ktorá zahŕňa nasledujúce lieky:

Zmierňujú také príznaky suchého ekzému, ako sú sčervenanie, svrbenie, opuch. Pri liečení tejto choroby sú najúčinnejšie tieto antialergické lieky: cetrín, fenistil, loratadín, zodak, superstin. Spravidla sa užívajú, kým nezmiznú bolestivé prejavy.

 • Desenzibilizujúce lieky (tiosíran sodný, glukonát vápenatý).

Tieto lieky zmierňujú podráždenie, čo je príčinou svrbenia. Na rýchle dosiahnutie požadovaného terapeutického účinku sa takéto lieky podávajú intravenózne.

Na odstránenie zápalového procesu sa často používajú externé lieky. Pri silnom prúde a exacerbáciách lekár predpisuje vonkajšie prostriedky, hormonálne aj nehormonálne, vo forme krémov a masti. Sérum, decht a zinok sú veľmi populárne medzi nehormonálne lieky, synaphlan, hydrokortizónová masť a Advantan sú dobre dokázané medzi glukokortikosteroidmi.

Vynikajúce biostimulátory založené na ľudskom interferóne, ako sú: imunomax, glutoxim, enterferón, introglobín, sa ukázali ako vynikajúce.

Nemožno to urobiť bez použitia antibakteriálnych liekov, ak je ranená rana pripojená k patogénnej mikroflóre. Ale lekár predpíše silné lieky, ktoré dostali iba výsledok laboratórnej analýzy, pomocou ktorej môžete určiť typ infekčného agens a jeho citlivosť na lieky.

Tieto prostriedky sú potrebné na udržanie imunity v tele a obnovenie dermálnej vrstvy zvonku.

Správna výživa so suchým ekzémom

Keď máte suchý ekzém, mali by ste sledovať vašu diétu. Mal by sa vylúčiť polotovary, nakladané, údené a solené potraviny, jedlá pozostávajúce z jednoduchých uhľohydrátov, ako aj dezerty. Každý deň jesť potraviny, ktoré obsahujú vlákninu, vitamíny a minerály, komplexné uhľohydráty. Malo by sa tiež pamätať na to, že telo by malo dostať dostatok vody denne, približne 2,5 litra za deň.

Hygiena so suchým ekzémom na nohách

Pri nedodržaní jednoduchých hygienických postupov nebude možné vyliečiť suchý ekzém. Najčastejšie sa to týka nohy.

 • Nezabudnite umývať nohy teplou vodou.
 • Po vysušení starostlivo vysušte pokožku.
 • Usporiadajte nohy s "vzduchovými kúpeľmi".
 • Každý deň, meniť ponožky, mali by obsahovať len prírodné vlákna (100% bielizeň alebo bavlna).
 • Topánky by sa mali nechať vo vzduchu.

Masť na ekzém na nohách

Hydratačné a výživné látky pre túto chorobu sú jednoducho potrebné. Po každom kontakte s vodou musia takéto prípravky spracovať pokožku rúk a koža nohy sa ošetrí podľa potreby. Zloženie takýchto výrobkov by malo obsahovať len prírodné zložky, glycerín a vitamíny. Nepoužívajte krémy s farbivami a zápachom, ako aj pleťové vody obsahujúce alkohol.

vitamín

Ak je nedostatok vitamínov vo vašom tele, môžete vyliečiť ich nedostatok jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny, rovnako ako syntetické multivitamínové komplexy.

Prevencia suchého ekzému

Pred začatím liečby suchého ekzému by ste mali najprv určiť príčinu ochorenia a pokúsiť sa ju odstrániť:

 • Zbavte sa parazitov, ak je napadnutý červami.
 • Odstráňte fyzikálne faktory, ktoré prispievajú k vzniku ochorenia.
 • Normalizujte prácu vnútorných orgánov a nervového systému.
 • Opravte nerovnováhu hormónov.
 • Zbavte sa zápalu zápalov.
 • Ak sa vyskytnú alergické reakcie, použite antihistaminiká.

Každý pacient má byť liečený individuálne. Koniec koncov, použitie liekov môže poskytnúť trvalý výsledok len vtedy, ak je odstránená príčina dermatózy. Ak sa tak nestane, potom sa choroba neustále opakuje.

Ekzém na nohách je nebezpečný

dôvody

Ekzém na nohách je chronické ochorenie kože, často alergického pôvodu, s opakujúcou sa povahou. Choroba nie je nákazlivá.

Nasledujúce faktory môžu byť príčinou:

 1. patogénna huba;
 2. dlhotrvajúci stres, nervové poruchy;
 3. ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 4. poruchy imunity, tendencia k alergii;
 5. hormonálne poruchy;
 6. pečeň, ochorenie obličiek;
 7. mechanické, tepelné, chemické účinky (profesionálne a domáce);
 8. nie je hojenie po dlhé obdobie zranenia, popáleniny;
 9. v niektorých prípadoch - kŕčové žily.

Rizikové faktory

Existujú určité faktory, ktoré spôsobujú výskyt ekzému na nohách:

 1. genetická predispozícia, prítomnosť ochorenia u blízkych príbuzných;
 2. špecifickosť výrobných činností (kontakt so škodlivými chemikáliami);
 3. nevyvážené jedlo:
 4. zvýšený obsah tuku v koži;
 5. ochorenie kŕčových žíl.

Foto: Chronická forma

Hlavné typy:

 • skutočný ekzém, keď choroba prechádza všetkými vývojovými štádiami a vo väčšine prípadov je premenená na chronickú formu;
 • Mikrobiálna forma, ktorá sa rozvinie okolo infikovaných lézií po poranení;
 • profesionálna forma, ktorej boj vyžaduje zmenu profesionálnej činnosti, vylúčenie zo života pacientov, ktoré vyvolávajú faktory;
 • Forma kukuričného tvaru, ktorá sa nachádza na drsnej koži podrážky;
 • kŕčová forma, v ktorej sú ekzematózne ložiská koncentrované na miestach s kŕčovými žilami.

Mikrobiálne

Mikrobiálny ekzém na nohách sa vyskytuje v miestach lokalizácie chronických zápalov infekcie.

Priraďte tieto podtypy:

 1. mykotická forma, ku ktorému dochádza pri pripojení hubovej zložky,
 2. paratraumatická forma: v mieste úrazu sa vytvárajú ekzémové erupcie;
 3. kŕčová forma: vznikajú na pozadí vývoja kŕčových žíl, najcharakteristickejšie miesto ohniska je na holeniach, vyrážky sú asymetrické, cyanoticko-lilac;
 4. mincová (číselná) forma: vytvorené zaoblené vyrážky, 1-3 cm v priemere, modro-ružovej farby, s žlto-hnedé chrasty, hnis s krvným plač.;
 5. dyshidrotická forma lokalizované na bočnom povrchu prstov, podrážky, charakterizované vlhkosťou, opuchom, výskytom bublín a uzlíkov.

Kŕčové žily

Táto závažná forma tejto patológie, ktorá:

 • Väčšinou sa vyvíja u žien po 40 rokoch, vzhľadom k tomu, že vyvolávajúce faktory ochorení sú obézni, trombóza, často objavujú po tehotenstve, nohy zranenia, sekundárne infekcie;
 • charakterizované ťažkým opuchom, svrbením;
 • ložiská prejavov ochorenia sú lokalizované na členku nohy a vytvoril v dôsledku zlého stavu žíl a nie je dostatok krvi je obohatený kyslíkom;
 • v priebehu času sa na postihnutých miestach objavuje hnis, ulcerácia v dôsledku infekcie;
 • v nasledujúcom štádiu sa vysychajú miesta zvlhčovania kože, tvoria sa kôry a váhy;
 • neskôr koža v týchto miestach hrubá, stane sa škvrnitá a hustá, objavujú sa vrásky, záhyby tmavohnedého odtieňa.

Vývoj choroby v chronickej forme spôsobuje nástup sklerózy kože a podkožného tkaniva. Pripojenie tej istej infekcie vedie k vzniku trofických vredov.

Symptómy manifestácie

Hlavné príznaky prejavu:

 1. hyperémia (začervenanie), opuch a suchosť kože nohy;
 2. praskanie hornej vrstvy kože, olupovanie, svrbenie;
 3. vzhľad malých bublín s kvapalným obsahom, ktoré následne praskli a na ich mieste sa objavili takzvané. ekzematoznye studne - mikroerózia;
 4. tvorba suchých kôr na mieste trhacích bubliniek, po odstránení ktorých je viditeľná tenká ružová koža;
 5. miesto postihnutých oblastí sú jazvy, pigmentové škvrny.

Video: Dôležité fakty

Etapy vývoja

Existuje šesť hlavných fáz:

 • akútna - výskyt opuchu a začervenanie kože, svrbenie.
 • papulovezikuleznaya - tvorba vyrážok, vznik vezikúl;
 • plač - otvorenie vezikúl, výrazné zvlhčovanie.
 • kortikálnej - sušenie kôr
 • subakútnej - zníženie intenzity zápalu, výskyt trhlín, šupín, suchá pokožka.
 • chronický - pokožka postihnutých oblastí zostáva suchá, opuchnutá, pigmentovaná.

komplikácie

Medzi komplikácie patria nasledovné:

 1. Medzi nebezpečné komplikácie patrí priložená bakteriálna alebo plesňová infekcia a purulentný zápal kože. Všeobecná pohoda pacienta sa zhoršuje, teplota stúpa. Formované bubliny s hnisavým obsahom, ktoré pri otvorení vylučujú nepríjemný hnilobný zápach. V prítomnosti takýchto prejavov ochorenia musí byť pacient hospitalizovaný v nemocničnej nemocnici;
 2. erytrodermie - to znamená, generalizovaný zápal, ktorý sa šíri takmer na celú pokožku. Ide o mimoriadne nebezpečný stav, ktorý sa liečí v nemocnici.

Oba vyššie uvedené stavy sa objavujú ako výsledok:

 • nesprávne zaobchádzanie;
 • česanie postihnutých oblastí.

Môžu ohroziť život pacienta: pri nesprávnej a neadekvátnej liečbe môžu tieto komplikácie viesť k nekróze tkaniva a k sepse.

diagnostika

Diferenciálna diagnostika vykonáva dermatológ alebo alergológ na základe vyšetrenia pacienta a definície faktorov vyvolávajúcich ekzém.

Vykonáva sa tiež všeobecný a biochemický krvný test, vzorky pre alergény, imunogram a vajíčka hlienu. Je veľmi dôležité odlíšiť ekzém od svrabu, dermatitídy, detí - z diatézy.

Je diatéza nebezpečná na tvárach dieťaťa? Prejdite na odkaz.

Spôsoby liečenia ekzému na nohách

Pre účinnosť terapie sa musí začať čo najskôr.

Pred začiatkom liečby je potrebné odstrániť tie nepriaznivé účinky, ktoré vyvolali ochorenie:

 • zmeniť stravu, nevyhnutne eliminovať všetky potenciálne alergény, ostré, slané, vyprážané potraviny, údené produkty;
 • odstrániť keratinizované oblasti kože na podrážke a liečiť kŕčové žily;
 • ak je ekzém spôsobený profesionálnymi faktormi - potrebujete zmeniť zamestnanie;
 • liečiť chronické infekčné ochorenia tela;

Liečba sa má začať až po návšteve lekára.

Pri liečení sa používajú všeobecné a lokálne liečebné metódy.

Cez spoločné terapia liečenie vnútorných chorôb, škvrna sa používa na liečbu povrchné šupka kože z blistrov, vyrážky, vredy, v závislosti od rozsahu a veľkosti lézií, rovnako ako na povahe pľuzgierikov.

Vonkajšie prostriedky

Medzi vonkajšími prostriedkami liečenia tejto patológie sú najpopulárnejšie:

 1. so suchým ekzémom na nohách, na začiatku ochorenia aplikujte zvlhčovadlá obsahujúce kyselinu glykolovú, kyselinu mliečnu a vazelínu
 2. keď sa šíri zápalový proces, používajú sa protizápalové masti, krémy, pasty na báze kortikosteroidov a hormonálne prípravky: "Elokim", "Advantan", "Lokoid", hydrokortizón, prednizolón masť a masť "Söder".Vazhno vedieť, že lieky majú ako súčasť kortikosteroidov zoslabenie kože a oslabujú jeho imunologického stavu, takže sa základným ochorením často pripája húb, rovnako ako bakteriálna infekcia. Tieto lieky sa musí využiť výlučne na lekára vymenovanie, a pod jeho dohľadom, pretože tieto opravné prostriedky, bez ohľadu na ich účinnosť, majú rad vedľajších účinkov.
 3. použitie nehormonálnych liekov: "Dermasan" (droga sa neodporúča v prítomnosti otvorených rán a vredov, tehotenstvo, dojčenie,, Skin-Cap 'sa v infekčné ekzém je vhodný pre všetky kategórie pacientov, pretože to nevyvoláva nežiaduce účinky;. "Aurobin" je používaný v počiatočných štádiách choroby,

Komponenty masti môžu dobre vyliečiť kožu, zinok mast má rovnaké dobré liečebné vlastnosti. Tento liek by sa však nemal používať pri akútnych hnisavých procesoch, najmä alergikom.

Všeobecná terapia

Používanie generických liekov závisí od rôznych ekzémov na nohách: v prípade hubovej infekcie sa používajú antifungálne látky s mikrobiálnou formou - antibakteriálne lieky.

Širšie platí aj:

 1. antihistaminiká;
 2. liečba vitamínmi;
 3. antioxidanty;
 4. rehabilitácia;
 5. UV terapia, sedatíva.

Doma

Liečba ekzému na nohách doma zahŕňa ľudové metódy liečby. Medzi obľúbené recepty patrí široké využitie fytoterapie.

Bylinné tinktúry, bylinné masti, kompresie, pleťové vody sú dostatočne účinné doplnkové terapie, ktoré je možné použiť iba po konzultácii s lekárom.

Niekoľko účinných národných receptov na liečbu tejto patológie:

 • masť z celandínu: Ponechajte listy z listov, premiešajte až do homogenity s lanolínom a vazelínou v pomere 2: 1: 1. Ovplyvnená koža sa ošetruje 3-4 krát denne;
 • účinný recept na "podsalivaniya patológiu": zmiešané v rovnakých pomeroch rozdrobuje na mlynček na mäso morskej soli a suchej trávy sladkého drievka, vrstva ekzematóznu časti obväzu, aby jednu hodinu. Nie je potrebné utiahnuť obväz. Po zvyšku zmesi opláchnite. Na liečbu trvajúce tri dni sa prerušte tri dni a opäť tri dni liečby. Remisia sa má vyskytnúť do desiateho dňa liečby;
 • rozdrviť matku a nevlastnú matku do mlynčeka na mäso a pridať k jej čerstvému ​​mlieku. Aplikujte zmes na zaparené miesta, obalte tieto oblasti vodotesným papierom alebo filmom a obväzom s čistou suchou handričkou. Tento postup by sa mal vykonať pred spaním pred odpustením;
 • veľmi účinná masť nasledujúceho zloženia: trvať tri poháre rovnakej veľkosti, ako prvý prelomiť čerstvý vajce sliepku, ostatné - naliať vodu na poslednú - jedálni alebo jablčného octu. Množstvo obsahu by malo byť rovnaké vo všetkých troch kontajneroch. Potom ingrediencie nalejte do nádoby, zatvorte a premiešajte, kým sa nedosiahne homogénna hmota.

Pred spaním si postihnutú oblasť zaobchádzajte s tenkou vrstvou, naneste na bavlnené ponožky, kde spíte až do rána. Nemôžete umyť nohy ráno, nosiť len čisté ponožky. Vo večerných hodinách umyte nohy bez mydla, dôkladne utrite a znovu ošetrujte masťou;

 • bylinkové rakve s kvetinami - 50 g. - zmiešajte s rovnakým počtom nechtových kvetov a nalejte 250 ml. varená voda. Nastreknite asi dve hodiny. Napustené boľavé miesta a piť pol pohára 3-4 krát denne
 • morský rakytníkový olej - 2 ml denne a tiež externe - ako 5% masť z rakytníka. Rastlinný olej redukuje bolesť a pálenie, opuch, podporuje zmiznutie svrbenia, zastavuje olupovanie;
 • nohy stúpať v horúcom, 40-50 stupňovom roztoku vareného v bazéne čierneho čaju, ktorý pridal 5 kvapiek jódu a lyžicu soli. Po ukončení procedúry osušte nohy, netierajte. Používajte ponožky z bavlnenej tkaniny, spávajte do nich až do rána. Liečba sa uskutočňuje až do štádia remisie.

Všetky metódy liečenia ekzému na rukách ľudových prostriedkov tu.

Ako sa ekzém prejavuje v detských rukách? Kliknite na cestu.

prevencia

Prevencia ekzému pozostáva z niekoľkých základných faktorov:

 • obmedziť spotrebu mastných, pikantných, slaných potravín, konzervačných látok a škodlivých prísad;
 • maximálne naplňte stravu zdravými jedlami, ovocím, zeleninou;
 • Zabráňte kontaktu s potenciálnymi alergénmi;
 • Vyhnite sa stresovým situáciám a za prítomnosti takýchto nezabudnite na mäkké sedatíva;
 • navlhčiť suchú pokožku nohy;
 • včasná liečba infekčných ochorení, ako aj kŕčové žily;
 • prestať s alkoholom a fajčiť;
 • Nenoste syntetické vlákna, flanel a oblečenie z vlny, dávajte prednosť bavlnenému oblečeniu a ľanu;
 • výskyt prvých príznakov ochorenia - dôvod naliehavej výzvy lekárovi, pretože v počiatočných štádiách je choroba ľahko liečiteľná.