Hlavná

Ateróm

Ako a čo liečiť žihľavku u dospelých a ako to vyzerá (foto)?

Urtikaria u dospelých - pomerne časté ochorenie alergickej povahy, ktoré sa vyznačuje náhlym výskytom červených svrbivých pľuzgierov na koži. Takéto vyrážky vo svojom vzhľade pripomínajú príznaky spálenia žihľavy, teda názov choroby. Alergická žihľavka u dospelých môže byť nezávislou chorobou, ako aj prejavom krvných ochorení alebo rôznymi patológiami zo strany endokrinného systému, gastrointestinálneho traktu. Zákernosť choroby spočíva v tom, že u dospelých choroba prebieha ťažšie ako u detí, nie je vždy liečebná a môže sa dostať do chronickej formy. Taktika liečby bude závisieť od charakteru kurzu a typu ochorenia.

Typy urtikárie

 • akútna. Choroba začína náhle, blistre sa objavia na koži do jednej hodiny po kontakte s podnetom. V tomto prípade vyrážky môžu zmiznúť rovnako rýchlo. Najčastejšie trvanie akútnej formy urtikárie sa pohybuje od niekoľkých hodín do dvoch dní. Kožné prejavy sú sprevádzané všeobecnou malátnosťou (slabosť, teplota, bolesti hlavy, poruchy nervového systému).
 • Akútne, s vývojom Quinckeho edému. Tento druh žihľavky je sprevádzaný opuchom podkožného tuku a sliznice. Zvlášť nebezpečné sú také opuchy v hrtane, pretože môžu spôsobiť asfyxiu (udusenie). Quinckeho edém je sprevádzaný zhoršením videnia, vážnym svrbením a výskytom pľuzgierov bielej a ružovej.
 • Chronická rekurentná žihľavka. Je považovaná za najťažšiu formu. Pacient má viacero záchvatov intenzívneho svrbenia sprevádzaného nespavosťou a vedie pacienta k nervovému vyčerpaniu. Je dosť ťažké liečiť takúto formu, choroba môže trvať niekoľko rokov.
 • Chronická pretrvávajúca papulárna choroba. Táto forma ochorenia je tiež charakterizovaná predĺženým priebehom a môže trvať niekoľko týždňov. Edém a vyrážky sa stávajú pretrvávajúcimi a nie je možné určiť provokačný faktor. Blistre sú lokalizované v oblastiach rozšírenia končatín. V priebehu času sa vytvárajú erytematózne uzliny s hustou konzistenciou, takže táto forma urtikárie sa pripisuje jednej z odrôd prurigo.

V závislosti od podráždenia sa objavujú včely:

 • Slnko. Jednou z odrôd fotodermatózy sa prejavujú charakteristické kožné vyrážky pod vplyvom slnečného žiarenia. Častejšie z tohto druhu žihľavky trpia zástupcovia spravodlivého sexu.
 • Studené a tepelné. Je to známe u ľudí, ktorých telo je zle tolerovaná hypotermiou a prehriatím. Studená žihľavka sa v zimnej sezóne deklaruje a teplo sa môže prejaviť aj po teplej kúpeľ, v saune alebo v saune.
 • Kontaktujte urtikáriu. Vyrážky sa môžu prejaviť ako dôsledok silného stlačenia alebo mechanického podráždenia v dôsledku toho, že ste nosili príliš tesné oblečenie alebo obuv. Vzhľad pľuzgierov je sprevádzaný ťažkým pálenie a svrbením, ale tieto prejavy sú krátke a prejdú za niekoľko hodín.
 • Alergický. Existuje odpoveď na rôzne alergény (lieky, potraviny, chemikálie pre domácnosť). Príznaky alergickej žihľavky nemôžu byť ignorované, pretože vyrážky sprevádzané opuchmi a ďalšími nebezpečnými prejavmi, ktoré môžu spôsobiť anafylaktický šok, život ohrozujúce človeka.

Budeme podrobnejšie rozprávať, čo spôsobuje vývoj ochorenia, aké symptómy by sa mali venovať pozornosti a ako bojovať proti tejto chorobe.

Príčiny urtikárie u dospelých

Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu spôsobiť žihľavku. Predpokladá sa, že definícia provokačných faktorov, ktoré môžu spôsobiť jeho symptómy (najmä v chronickej forme), je jedným z najťažších problémov modernej medicíny. V mnohých prípadoch sa sprievodné patológie stávajú spúšťačmi pre rozvoj ochorenia:

 • Endokrinné ochorenia (hypotyreóza)
 • Choroby gastrointestinálneho traktu (vred žalúdka a dvanástnika, gastritída)
 • dysbacteriosis
 • Choroby pečene a žlčníka (cholecystitída, hepatitída)
 • Systémové ochorenia (lupus erythematosus)
 • Malígne nádory
 • Parazitické infekcie
 • Alergické reakcie na lieky, potraviny a iné alergény
 • Bakteriálne a infekčné choroby
 • Psychický stav (nervový stres)
 • Transfúzia krvi
 • Faktory prírodného pôvodu (chlad, teplo, ultrafialové žiarenie)

Všetky tieto faktory vedú k narušeniu imunitného systému, ktorý reaguje na nepriaznivé procesy v tele vyvolaním vyrážok a edému.

Ako vyzerá urtikária u dospelých (fotka, príznaky ochorenia)

Príznaky urtikárie u dospelých môžu byť veľmi rozdielne, povaha príznakov do značnej miery závisí od typu ochorenia. Častým je vzhľad červených pľuzgierov, ktoré svrbenie, koža napučiava a svrbenie. Hlavným rysom ochorenia je úplná reverzibilita symptómov, to znamená, že po zmiznutí provokujúceho faktora vyrážka úplne zmizne.

V akútnej forme žihľaviek sa náhle objavia hojné vyrážky. Blistre sú husté, ružovo sfarbené a okrúhle. Jednotlivé prvky môžu zlúčiť a zachytiť obrovské plochy na tele pacienta. Okrem vyrážok dochádza k zhoršeniu celkového stavu, ktorý sa prejavuje slabosťou, horúčkou, zimnicou. Akútnu formu urtikárie môžu sprevádzať gastrointestinálne a neurotické poruchy, nespavosť, dyskinéza žlčových ciest.

K symptómom urtikárie sa môže pripojiť opuch Quincke. Pacient napučia sliznice a podkožný tuk tváre. Táto podmienka je nebezpečná, pretože so silným opuchom hrtanu a hltanu existuje riziko úplného uzavretia dýchacích ciest a udušenia.

Priebeh ochorenia sa považuje za chronický, ak sa objavia príznaky počas 3 alebo viacerých mesiacov. V takomto prípade sa povaha vyrážok stáva menej výrazným, koža sa zhoršuje. Exacerbácie sú nahradené obdobiami pokoja, keď zmiznú všetky prejavy urtikárie. Súčasne môžu byť recidivy sprevádzané bolesťami hlavy, neurotickými poruchami, slabosťou, teplotou subfebrilu, poruchami žalúdka.

V neprítomnosti adekvátnej liečby a neschopnosť určiť presnú príčinu, provokujúce vzhľad vyrážka, žihľavka, môže do trvalej papulózny formy, ktorá sa vyznačuje tvorbou červenohnedej pevnej látky uzliny (papúl), lokalizované na končatiny zákrutách.

Mnohí pacienti majú záujem o to, či je urtikária nákazlivá u dospelých? Lekári veria, že žihľavka je dôsledkom vnútorných problémov a kožné vyrážky sú ochrannou reakciou tela. Preto nemôžete mať úľ od inej osoby.

Liečba urtikárie u dospelých

Kompetentná liečba urtikárie začína identifikáciou príčin ochorenia. Preto sú prijaté opatrenia na odstránenie možných alergénov, reguláciu stravy a vykonanie opatrení na očistenie organizmu.

Pacientom sú predpísané veľké pitie, čistenie klystín, užívanie aktívneho uhlia alebo iných enterosorbentov. Ukázal príjem vitamínové komplexy, pre normalizáciu trávenie podávať probiotiká (bifidumbacterin, laktobaktérie) pre elimináciu zápcha používa preháňadlá. Také sorbenty ako Lactofiltrum alebo Smecta sú úplne bezpečné, sú schopné rýchlo odstrániť škodlivé látky a odstrániť intoxikáciu tela.

Komplexná terapia zahŕňa podávanie antihistaminík, antipruritických liekov, kortikosteroidov. Okrem toho sú predpísané fyzioterapeutické postupy a dodržiavanie špeciálnej stravy.

Liečba tabletami

Pri akejkoľvek urtikárii predpíšte antihistaminikum a sedatíva. Tieto lieky rýchlo eliminujú najnepriaznivé príznaky: opuch a svrbenie. Výber takýchto liekov je dostatočne veľký, vo väčšine prípadov sa pokúšajte použiť v terapii lieči urtikáriu u dospelých druhej alebo tretej generácie, pretože majú oveľa menej kontraindikácií a vedľajších účinkov. Toto sú antihistaminiká:

V akútnej forme urtikárie na odstránenie opuchu sa ukazuje použitie diuretík (Furosemid, Diuretin). Predpísané sú antialergické lieky (Diazolín, Citrín), vápnikové prípravky (Calcemin, Calcium D3 Nycomed). Dobrý účinok je daný intravenóznymi infúziami chloridu vápenatého a hypo-sulfitanu sodného. Priebeh liečby týmito liekmi pozostáva z 10 procedúr.

Sedatívny a antipruritický účinok zabezpečuje difenhydramín, tinktúry valeriánov a matky. V závažných prípadoch sú predpisované hormonálne lieky (Diprospan, Prednisolone). Vezmite im krátke kurzy, pretože tieto lieky spôsobujú vážne vedľajšie účinky. Tablety z žihľavky u dospelých pacientov by mali v krátkom čase zmierniť stav pacienta a zbaviť ho bolestivých príznakov ochorenia. V prípade extrémne ťažkú ​​stavu môže lekár predpísať hormonálnu kortikosteroid spolu s anabolickými steroidmi (Nerobolum, Retabolil).

Stav pacientov významne zlepšuje fyzioterapeutické postupy: ožarovanie ultrafialovým žiarením, vlhké zábaly, liečebné kúpele.

Masti z urtikárie

Lieky s lokálnymi účinkami pomáhajú bojovať s vonkajšími prejavmi ochorenia. Masť pre žihľavku u dospelých Mala by odstrániť svrbenie a zmierniť vyrážky, pričom nemá nežiadúce vedľajšie účinky. Najbezpečnejšie sú masti na báze zinku. Majú protizápalový, antibakteriálny a sušiaci účinok. Zinoková masť sa aplikuje na postihnuté miesta 4-6 krát denne.

Masti na báze prírodných rastlinných zložiek sú obľúbené. Napríklad liek La Cree rýchlo odstraňuje podráždenie a svrbenie, znižuje opuch. Skladá sa z výťažkov z povrazov a sladkého drievka, obsahuje pantenol a bisabolol.

Krémový gél Nezulin má antihistaminový účinok, rýchlo upokojuje zapálenú pokožku a poskytuje chladivý účinok. Liek odstraňuje opuch a sčervenanie, zmierňuje ťažké svrbenie, má antispazmodálny účinok.

Pri prejavoch žihľavky Fenistil gél dobre zvládne. Tento nehormonálny prostriedok, jeho použitie vám umožní zbaviť sa vyrážky a svrbenia. Avšak liek má vedľajšie účinky, môže spôsobiť závraty, bolesti hlavy, znížený krvný tlak. Preto nie je predpisovaná pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Ťažké formy žihľavky sú liečené hormonálnymi liekmi. Tieto príznaky sa rýchlo zastavia, ale ich použitie môže spôsobiť negatívne vedľajšie reakcie, takže lekár má predpisovať nápravu. Také masti ako Lorinden, Advantan, Sinaflan, Elokom, Fluorocort sú veľmi účinné, rýchlo odstraňujú opuchy, zápaly a svrbenie.

Recepty tradičnej medicíny

Existuje mnoho receptov, ktoré používajú infúzie a odvar z liečivých bylín, ktoré umožňujú bojovať s žihľavami v domácnosti. V kombinácii s liekmi poskytujú dobrý účinok, ale pred použitím ich musíte konzultovať s lekárom. Liečba urtikárie u dospelých s ľudskými liekmi vám umožní zbaviť sa bolestivého svrbenia a zlepšiť stav pacienta.

 • Kompresie zo surových zemiakov sú dobré. Zemiaky musia byť strúhané, pripravenú hmotu vložiť na sterilnú gázovú obrúsku a použiť ju na postihnuté miesto po dobu pol hodiny. Po ukončení procedúry sa pokožka má umyť teplou vodou.
 • Nádherný antipruritický a upokojujúci účinok je daný chladnými kúpeľmi s odvarmi protizápalových bylín. Pri príprave vývaru použite kôru z dubu, harmančeka, šnúry, borievky. Rastlinné suroviny sa nalejú do vody, varia sa pri nízkej teplote, trvajú na tom, že sa filtrovajú a pridávajú do kúpeľa. Trvanie procedúry je 15-20 minút, po jej ukončení nie je pokožka utieraná, ale je namočená mäkkou uterákom.
 • Ako upokojujúce a posilňujúce činidlo sa používa tinktúra hloh a valerián. Z tohto dôvodu sa zložky zmiešajú v rovnakých pomeroch a užívajú sa pred spaním v množstve 30 kvapiek, stlačené zmesou vodou.
 • Dobrá liečba dekongestantov a diuretických účinkov je koreňom zeleru. Tie sa tretí na strúhadle, hmotnosť je stlačená cez gázu, výsledná šťava sa užíva jednu polievkovú lyžičku trikrát denne pred jedlom.
 • Môžete pripraviť infúziu žihľavy, má antipruritický a posilňujúci účinok. Pri príprave infúzie sa naleje 50 g rastlinnej suroviny s fľašou vodky a na týždeň trvá na tmavom mieste. Pripravený infúzny filter a jednu čajovú lyžičku trikrát denne.
 • Príznaky urtikárie odstráňte infúziu z mäty piepornej. Na jeho prípravu sa 4 lyžice mäty nalievajú 300 ml vriacej vody a trvajú jednu hodinu. Zmes sa prefiltruje a prenesie sa do 50 ml infúzie trikrát denne.
 • S úľovami môže pomôcť stlačiť ražové cesto. Pre tento postup je potrebné miesiť cesto z 0,5 kg ražnej múky a 100 g suchého paliva. Hotové cesto sa ponechá na pol hodinu pod fóliou, potom sa kusy cesta miesia a pôsobia na postihnuté miesta 30 minút. Po postupe sa pokožka premyje studenou vodou.
 • Pomáha dobre vyrovnať sa s príznakmi tinktúry z rajčete. Pri príprave sa jeden pohár rastlinnej suroviny naleje do 200 ml strmého varu, trvá 40 minút a prefiltruje. Vezmite tri razy denne na 1/3 šálky pred jedlom.

Diéta pre urtikáriu u dospelých

U niektorých potravín sa často vyskytujú prejavy urtikárie. Preto je veľmi dôležité určiť, ktoré z nich vyvolávajú alergickú reakciu a vylučujú podnety zo stravy. Hypoalergénna strava pomôže kontrolovať situáciu a vyhnúť sa prejavom úľov.

Po prvé, osoba trpiaca alergickou urtikáriou by mala z výživy vylúčiť také veľmi alergénne produkty, ako sú:

 • Bobule (jahody, maliny, čerešne, čučoriedky, rakytník)
 • Ovocie (citrusy, hrozno, ananás, rajčiak, melón)
 • Zelenina (repa, baklažán, paprika, tekvica)
 • šťaveľa
 • Sladké sýtené nápoje
 • med
 • Čokoláda, sladkosti
 • Celé mlieko
 • Výrobky obsahujúce umelé farbivá a konzervačné látky
 • alkohol
 • Káva, kakao
 • morské plody
 • Výrobky z múky z múky
 • Hrozienka, figy, sušené marhule, slivky
 • Vajcia s kuracím mäsom
 • Klobása, klobásy, údené produkty

V strave je potrebné obmedziť produkty, ktoré majú priemernú alergickú aktivitu:

 • Mastné druhy mäsa
 • Obilniny (raž, kukurica, pšenica, pohánka)
 • Sladká paprika
 • pulz
 • Broskyne, marhule, banány
 • Brusnice, čierne ríbezle, vodné melóny

Menu by malo byť založené na nízkoalergických výrobkoch:

 • Nízkotučné mäso (teľacie, kuracie, morčacie)
 • Ryby s nízkym obsahom tuku
 • Ovsené vločky, ryža, ovčiaková kaša
 • zemiaky
 • Rastlinný olej (slnečnica a olivový olej)
 • Výrobky z kyslého mlieka (kefír s nízkym obsahom tuku, kvasené pečené mlieko, tvaroh, jogurt)
 • Zelené jablká, hrušky
 • Čerstvé uhorky, squash, špenát, biela kapusta, cuketu

Definícia výrobku, ktorý spôsobuje alergiu, by mal kontrolovať lekár. U niekoho môže začať nežiaduca reakcia na produkt vysoko alergického typu, u niekoho symptómy urtikárie spôsobujú produkt s nízkym stupňom alergénnej aktivity. Individuálna hypoalergénna strava sa má sledovať minimálne tri týždne. Ak je možné identifikovať produkt, ktorý spôsobuje alergickú reakciu vo forme urtikárie, bude potrebné ju úplne vylúčiť z výživy.

Liečba urtikárie doma s ľudovými prostriedkami

Urtikaria alebo urtikária je nezávislé alergické ochorenie alebo symptóm ochorenia. Hlavným znakom žihľavky je jasne červená vyrážka, ktorá je sprevádzaná svrbením. Akútna forma ochorenia je závažnejšia, môže byť komplikovaná opuchom hrtana. Človek môže pocítiť slabosť, zimnicu, nevoľnosť, bolesť hlavy. Existujú oficiálne a ľudové metódy na liečbu žihľaviek u dospelých doma. Rýchlo zvládnite svrbenie a vyrážky antihistaminiká. Pri liečbe používajte domáce lieky, napríklad bylinné odvarky, alkoholové tinktúry a sódu "masku". Než začnete s vlastnou liečbou s domácimi metódami, musíte sa poradiť s lekárom.

Vlastnosti liečby rôznych typov urtikárie

Urtikaria u dospelých začína sčervenaním postihnutých oblastí kože. Potom sa objavia svrbivé opuchy a pľuzgiere. Choroba je diagnostikovaná a liečená dermatológiou alebo alergikom.

Vyvolávať útok môže byť podvýživa, stresové situácie, nachladnutie, iné faktory. Urtikaria sa môže prejaviť ako:

 • samostatná, "nezávislá" choroba;
 • syndróm;
 • príznakom iných patológií, napríklad rôznych druhov alergií.

Táto choroba je jednoducho rozdelená. Lekári rozlišujú dva typy žihľavky:

 • alergický alebo typický, atopický;
 • nealergický, ktorý nie je spojený s reakciou kože na protilátky.

Úle môžu byť takéto:

 1. Akútna. Táto forma ochorenia je veľmi nebezpečná, pretože môže zasiahnuť hrtan. Opuch spôsobí asfyxiu, takže v nemocnici je liečená akútna urtikária.
 2. Chronické. Poruší tráviaci trakt, môže sa vyskytnúť ako dôsledok toxikózy u tehotných žien.
 3. Tepelné alebo studené. Vzniká ako reakcia organizmu na vysoké alebo nízke teploty. Vyžaduje symptomatickú liečbu.
 4. Pigmentosa. V ťažkých prípadoch je potrebná chirurgická intervencia, pretože plaky vytvorené na povrchu kože vyzerajú neestetické.
 5. Cholinergný. Vyskytuje sa na pozadí ochorení štítnej žľazy, zažívacieho traktu.
 6. Recidivujúce. Spôsobuje nevoľnosť, závraty, bolesti hlavy, nespavosť a neurotické poruchy.

Pred začatím liečby je dôležité pochopiť, ktoré faktory spôsobujú vývoj útoku. Najbežnejšie:

 • liečivé prípravky;
 • potravín;
 • ultrafialové svetlo;
 • vystavenie chladu, ako je mrazivý vzduch;
 • škrípanie hmyzom;
 • pet vlasy, perie z vtákov.

V rôznych prípadoch sa používajú rôzne prostriedky. Napríklad, ak je koža príliš citlivá na slnečné svetlo, opaľovací krém, slnečné okuliare pomôžu.

Najčastejšie je liečba urtikárie komplexná, vrátane použitia liekov, fyzikálnej terapie, preventívnych opatrení. Oficiálne spôsoby liečby sa môžu kombinovať s domácimi prostriedkami a liekmi, ktoré zmierňujú útočné príznaky, zmierňujú opuch, zmierňujú svrbenie.

Čo potrebujete vedieť pred začatím domácej liečby

Liečba urtikárie s ľudskými liekmi je povolená len po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Keďže vo väčšine prípadov je človek s urtikáriou predpísaný antihistaminik, použitie tabliet a ľudových liekov si vyžaduje opatrnosť. Zloženie domácich liekov by nemalo "odporovať" liekom.

Ľudia, ktorí si myslia, že doma sa môžu dobre zbaviť včelstiev, by mali brať do úvahy, že žihľavku možno liečiť len symptomaticky. Niekedy ochorenie prechádza vekom, ako sa to deje.

Ak osoba navštívi lekára, vedie zdravý životný štýl, správne sa stravuje a sleduje zdravie, môže dosiahnuť dlhodobú remisiu.

Všetky domáce opravné prostriedky sú zakázané, kým sa zistí, ktoré faktory spúšťajú chorobu.

Prvá pomoc pri vyrážkach

Osoba, ktorá je náchylná k záchvatom, by mala vedieť, čo robiť s žihľavkami, ak sa ochorenie zhorší. Dôležité je naučiť sa rozpoznať symptómy anafylaxie a edému Quinckeho, ktoré často sprevádzajú žihľavka.

Náhle pokles krvného tlaku, dýchavičnosť, chrapľavosť hlasu a bolesť v dolnej časti brucha naznačujú nástup anafylaktického šoku, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu. Pri prvých príznakoch šoku by mal človek zavolať sanitku a vziať si antihistaminiká, epinefrín (adrenalín), hormóny. Tieto finančné prostriedky sú predpísané lekárom, musia byť vždy vedené v domácej ordinácii.

 1. Ak sa nezaznamenajú príznaky anafylaktického šoku, úkaz urtikárie je sprevádzaný vyrážkami a svrbením, môžete sa obmedziť na antihistaminikum, napríklad Suprastin alebo Tavegil.
 2. Je potrebné okamžite odstrániť alergén, ktorý spustil útok, či už ide o lieky alebo nejaké jedlo, napríklad čokoládu, víno a citrusy.
 3. Ak je urtikária reakciou na potravu, môžete užívať absorpčné lieky, aktivované, bielym uhlím, Enterosgel.
 4. V prípade napadnutia hmyzom jemne odstráňte kožu z koží.
 5. Ak je vyrážka vyvolaná kontaktným alergénom, napríklad kozmetickým alebo saponátovým prostriedkom, musí sa pokožka umyť veľkým množstvom teplej vody.

Ako na liečbu žihľavky u dospelých v domácich podmienkach

Ľudia, ktorí majú záujem vyliečiť žihľavku doma, by mali poznať dôležitú vec. Urtikaria je symptóm, ktorý sa prejavuje, ak má dospelá osoba alebo dieťa alergiu alebo citlivosť na rôzne látky. Pomocou antihistaminík, masti, fytomedication, home remedies môžete zastaviť útok, zmierniť svrbenie a znížiť vyrážky. Ale urtikária potrebuje neustále sledovanie a prevenciu.

Pred aplikáciou akéhokoľvek, dokonca aj bezpečného lieku, musíte o tom informovať ošetrujúceho lekára.

Okrem liekov predpísaných lekárom môžete použiť domáce lieky na liečbu urtikárie:

 • bylinné infúzie, odvarky, čaje;
 • tinktúra na alkohol alebo vodku;
 • prírodné masti a krémy vlastnej výroby;
 • rôzne kompresie, kúpele s výťažkami, bylinné odvarky.

Rastlinné infúzie a odvarovanie

Liečba urtikárie v domácnosti u dospelých sa vykonáva s lekárskymi infúziami a odvarmi rastlinných surovín.

Ľudské lieky na liečbu urtikárie by mali byť pripravené a prijaté podľa receptúry, ktorá obsahuje informácie o tom, ako variť trávu, koľko trvať na tom, ako a ako si vziať vývar.

 • Infúzia žihľavy je pripravená z čajovej lyžičky sušených listov a 0,5 litra čistej vody. Zložky sa zmiešajú, vrievajú sa pri nízkej teplote, udržiavajú sa až 3 minúty a vyberú sa z ohňa. Výživa trvá 40 minút. Tento liek je možné užívať perorálne a vyčistite infúziu postihnutej pokožky. Výživa žihľavy sa užíva perorálne 100 ml 5 krát denne.
 • Ak chcete pripraviť dennú dávku infúzie z bylinkového rabbu, vezmite 1 polievkovú lyžičku. l. surové a varte pohár strmého vriacej vody. Odvar trvať ¾ hodiny. Vezmite 1/3 šálky pred jedlom 3 krát denne.
 • Pri príprave záhradného vývaru by mali byť 20 g (2 polievkové lyžice) surovín naliate do pohára teplej vody a varíme na vodnom kúpeli počas štvrtej hodiny. Infúzny kmeň ochlaďte a zrieďte vodou na pôvodný objem. Odvar zobrať polievkovú lyžicu po jedle.
 • Z úľov pomôžte liečivú zbierku štipky orechových listov, lyžicu limetkového kvetu a bylinkového drevín. 10 g zmesi by mali byť nalievané pohár vriacej vody, trvať 15 minút. Kmeň a odneste odvar z 1 pohára pred jedlom.

Alkoholové tinktúry

Liečba urtikárie tradičnými spôsobmi zahŕňa tinktúry liečivých rastlín na alkohole alebo vodke.

 1. Tráva yarrow musí zaplniť 70% alkoholu. Pre 1 časť liečivých surovín vezmite 10 častí alkoholu. Trvať na náprave aspoň týždeň. Vezmite si doma liek môže byť 40 kvapiek 3 krát denne.
 2. Účinným domácim liekom je zmes alkoholických tinktúr z hloh a valerián. Musia sa miešať v rovnakých množstvách. 30 kvapiek zmesi užívajte pred spaním.

Liečba včel s ľudovými metódami poskytuje komplexný vplyv na stav tela. Osoba s urtikáriou môže kombinovať liečivé odvar a tinktúry s vonkajšími látkami, napríklad domáce masti založené na prírodných zložkách, liečebné kúpele, obklady.

Masti z prírodných zložiek

Existuje veľa farmaceutických krémov, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s vyrážkami. Hormonálne a nehormonálne lieky sú jednou z tradičných metód liečby žihľaviek u dospelých. V domácom prostredí môžu byť lekárske krémy kombinované s ľudovými prostriedkami na vonkajšie použitie.

Pripravte si domácu masť z úľov ľahko. Zvyčajne sa extrakt, infúzia alebo časti liečivých rastlín zmiešajú s vazelínou, rafinovaným rastlinným olejom, roztaveným tukom, ktoré sú základom domáceho lieku.

Môžete si pripraviť masť z kvetov z nechtíka, šnúry, raka alebo fazule:

 1. Vezmite 2 lyžičky. rastlinné suroviny, kvetenstvo, listy, tráva.
 2. Rozdrviť ho dobre, rozdrviť ho v maltách alebo rozomeliť v mlynčeku na kávu do prášku.
 3. Zmiešajte so 100 g tuku. Môže sa použiť aj vazelína a maslo.
 4. Výrobok roztrhnite do postihnutej kože.

Pomáha bylinný olej z vyrážok. Môžete ho zakúpiť v lekárni, alebo si ju môžete pripraviť sami. Pre to potrebujete:

 1. 2 lyžičky. Sušené kvetenstvo a byliny svätojánskej mladiny na prášok.
 2. Zmiešajte so 100 g rastlinného oleja.
 3. Zmiešajte zmes na tmavom mieste po dobu 3-5 dní.

V postihnutej pokožke vyčistite čisté prsty.

Liečivé kúpele

Ak sa chcete zbaviť vyrážok na tele v domácnosti, môžete si vziať liečebné kúpele.

Jedným z najúčinnejších domácich liekov, ktoré pomáhajú zvládnuť vyrážky, je žihľava. Je lepšie používať čerstvé rastliny spolu s koreňmi.

Pred prípravou vývaru by mala byť horčica dôkladne opláchnutá. Stonky vložte do veľkého hrnca na hrubom dne, nalejte studenú vodu a varte na nízkej teplote po dobu 15 minút. Infúzia 45-60 minút, ochladenie na izbovú teplotu, napätie a naliatie do kúpeľa s teplou vodou. Trvanie procedúry je 15 minút.

Môžete použiť odvar z pšeničných otrúb. Tento kilogram suroviny sa varí v 5 litroch vody počas pol hodiny. Produkt sa prefiltruje a pridá sa do kúpeľa. Teplota vody by mala byť 37 stupňov. Môžete zostať vo vode počas 25 minút.

Zrnká zo zeleniny a iných výrobkov

Ak nie je žiadna alergická reakcia na zeleninu, môžete sa pokúsiť vyrobiť obklady zo surových zemiakov. Ak chcete pripraviť tento domáci liek, musíte rošt na jemné strúhadlo čerstvé olúpané hľuzy. Výsledná hmotnosť je mierne vytlačená a aplikovaná na postihnuté miesto pokožky. Udržujte pol hodiny a opláchnite teplou vodou.

Ľudia na liečbu urtikárie u dospelých sú bikarbonát sodný alebo sóda na pečenie. Pomáha potlačiť svrbenie a upokojuje podráždenú pokožku. Ak chcete vyrobiť cestoviny, musíte si vziať lyžicu sódy a postupne pridajte varenú čistú vodu. Keď sa zmes stáva viskóznou a viskóznou, môže sa aplikovať na postihnuté oblasti pokožky. Hneď ako sušená pasta suší, musí sa náplasť odstrániť a pokožka sa má opláchnuť teplou vodou.

Ako sa zbaviť žihľavy doma pomocou liekov

Na liečbu urtikárie sa používajú rôzne lieky:

 • antihistaminiká, napríklad Suprastin, Claritin;
 • glukokortikoidy;
 • anabolické steroidy.

Posledné dva typy liekov sa používajú v prípade, že žihľavka má mimoriadne ťažkú ​​formu. Tablety alebo suspenzie sa užívajú pri prvom príznaku ochorenia. Pomáhajú zvládnuť svrbenie, zmierňovať opuch, zabraňujú výskytu pľuzgierov na koži. Antihistaminikum je vybraný a predpísaný lekárom. Niektoré formy žihľavky môžu byť liečené holinoblokatorami, napríklad Bellataminalom, Bellaspon.

Iné prostriedky a metódy

Prevencia ochorenia má veľký význam pri liečbe urtikárie. U trpiacej urtikárie lekár tiež predpisuje komplex vitamínov a prípravkov, ktoré zvyšujú tón a znižujú vaskulárnu permeabilitu:

 • riboflavín, vitamíny U, C, PP;
 • chlorid vápenatý a glukonát;
 • prípravky zo železa;
 • rutín alebo salicyláty.

Ďalšie odporúčania, ktoré bránia rozvoju urtikárie, tiež uľahčujú priebeh ochorenia:

 1. Plávať, umyť si ruky a tvár teplou, ale nie horúcou alebo studenou vodou.
 2. Počas kúpania je lepšie používať špeciálnu kozmetiku.
 3. Je výhodnejšie nosiť odevy vyrobené z prírodných tkanín, najlepšie bavlneného zapaľovača.
 4. Je lepšie vyhýbať sa horúcim, upchatým vlhkým miestnostiam.
 5. Je potrebné prijímať prírodné sedatíva a dokonca lepšie zvládnuť techniky relaxácie.
 6. Výrobky by mali byť vylúčené zo stravy, alergénov.

V prípade mimoriadnej situácie musíte mať so sebou lieky, ktoré pomáhajú zastaviť vývin anafylaktického šoku alebo edému Quinckeho.

Domáce lieky na úľ tiež zahŕňajú preháňadlá, napríklad rebarbory ​​alebo slaný čaj. Sú akceptované, ak sa urtikária zhorší, človek začne ochladzovať, slabosť, nevoľnosť a nielen svrbenie a vyrážku.

Žihľavka sa vyskytuje u detí i dospelých, napríklad ženy v štáte, a to aj v prípade, že pre-tehotenstva si nevšimla alergické reakcie, pokojne jesť čokoládu a citrusov, by mohlo byť v otvorenom slnku.

Ako liečiť žihľavku s ľudskými prostriedkami u tehotných žien

Urtikaria počas tehotenstva sa vyvíja v dôsledku alergickej reakcie na nevhodné potraviny, chemikálie pre domácnosť, lieky, vlnu alebo domáce perie. Ženy v situácii oslabili imunitu, takže prejav alergií počas tehotenstva nie je nezvyčajný.

Ak tehotná žena spozoruje vyrážky, ktoré sú sprevádzané svrbením a ďalšími príznakmi, ako je slabosť, bolesť hlavy, nevoľnosť, zimnica, okamžite sa poraďte s lekárom. Samostatné podávanie antihistaminík je veľmi nežiaduce, pretože lieky môžu mať negatívny vplyv na priebeh tehotenstva a stav plodu.

Ľahká forma ochorenia u tehotných žien je liečená bezpečnými liekmi. Lekár môže vymenovať:

 • aktívne uhlie, Enterosgel;
 • gepatoprotektory;
 • komplexy vitamínov;
 • bifidobaktérie.

Ak svrbenie zabraňuje spánku, lekár predpíše masť alebo gél, ktorý odstráni opuch, zníži vyrážky a nepohodlie. V prípade exacerbácie tehotnej ženy môžu byť potrebné hormonálne prípravky, ktoré predpíše alergik.

Tehotná žena môže mať liečebné kúpele s odvarom harmančeka alebo žihľavy, a upokojiť nervy piť čaj mäty. Ak chcete pripraviť odvar mäty piepornej, potrebujete:

 • vezmite 50 g suchých listov a kvetov;
 • vylejte suroviny 500 ml (2 šálky) vriacej vody;
 • Trvať 60 minút.

Vezmite si domáci liek trikrát denne na 50 ml.

Tehotná by mala nasledovať stravu, vyhýbať sa potravín, ktoré môžu vyvolať útok, nosiť ľahké oblečenie, používať bezpečnú kozmetiku pre starostlivosť o pokožku. Ak budete postupovať podľa preventívnych opatrení a pri prvých príznakoch ochorenia ísť na lekára, môžete sa vyhnúť urtikárii, čo spôsobuje vážne ťažkosti dospelým a deťom.

Ako liečiť včely? Urtikaria - príznaky, liečba u dospelých a detí

Urtikaria je rozšírené alergické ochorenie. Podľa štatistík aspoň raz každý tretí obyvateľ planéty musel čeliť tejto chorobe. Ako liečiť žihľavku, prečo sa táto choroba vyskytuje a ako sa prejavuje? Poďme pochopiť.

Zdroje výskytu choroby

Vo väčšine prípadov je príčinou vzniku urtikárie kontakt s alergénom, ktorého úlohou môžu byť rôzne látky obsiahnuté v potravinách, liekoch, oblečení atď. Stáva sa, že alergia sa prejavuje účinkami slnečného žiarenia. Vyvolávajte túto chorobu a utrpíte veľa stresu.

Najbežnejšia bola alergická forma urtikárie, ktorá je spojená s problémami priepustnosti cievnej steny. Vo väčšine prípadov je to spôsobené konzumáciou mlieka, vajcia a chudé ryby a príjmu rôznych liekov, vrátane sulfo lieky, séra, enzýmy, vakcíny, gemodez.

Chronická žihľavka, ktorej príčiny môžu byť rôzne, sa vyvíja v dôsledku existujúcich porúch v práci tráviaceho traktu, obličiek, pečene. Môže to byť tiež následok helminthickej invázie alebo vysokej citlivosti na slnečné svetlo.

Priebeh choroby

Alergén, ktorý sa dostáva do ľudského tela, spôsobuje vznik alergickej reakcie, pri ktorej sa začínajú produkovať špecifické protilátky. V dôsledku toho sa na pokožke pozoruje špeciálna aktívna chemická látka, histamín, ktorý významne zvyšuje priepustnosť krvných ciev. V dôsledku toho nadmerné množstvo tekutiny vstupuje do tkanív v blízkosti ciev. To spôsobuje výskyt opuchov a pľuzgierov v postihnutých oblastiach.

Úľa: Príznaky

Prvé alarmujúce zvony, ktoré signalizujú vývoj daného problému, sú svetlé ružové blistre rôznych tvarov a veľkostí, z ktorých je veľké množstvo. Husté vo svojej konzistencii a vyvolávajúce pocity vážneho svrbenia sa často navzájom spájajú a tvoria obrovskú postihnutú oblasť.

Niekedy sa pozoruje žihľavka, zvracanie a nevoľnosť. Tieto prejavy naznačujú, že choroba postihla tráviaci systém, ktorý je niekedy veľmi životný.

Je akceptované rozlíšiť niekoľko typov chorôb, z ktorých každá má svoje vlastné príznaky. Zvážte hlavné typy žihľavky:

 • Akútne žihľady. Choroba sa vyskytuje náhle. Jeho prvým prejavom je silné svrbenie a pálenie v rôznych častiach tela. Potom sa začnú objavovať ružovo-červené blistre, ktoré po chvíli blednú. Choroba môže byť sprevádzaná horúčkou, všeobecnou malátnosťou a bolesťami hlavy. Trvá akútna urtikária od niekoľkých hodín až po niekoľko dní.
 • Giant urticaria (Akútne opuchy Quincke). Ochorenie sa vyznačuje náhlym nástupom. Výskyt alergickej reakcie je obmedzený edém, ktorý pokrýva pohlavné orgány alebo tvár. V oblasti lézie sa koža stáva bledá a husto elastická. Koža sa rozplýva, môže sa objaviť pocit pálenia. Prechádza chorobou, zvyčajne do dvoch dní. Toto je najnebezpečnejšia forma ochorenia, ktorá môže dokonca viesť k smrti.
 • Chronická rekurentná žihľavka. Jeho charakteristickým znakom je vlnitý prúd. Spravidla sa obdobie exacerbácie vyskytuje s edémom Quincke. Okrem bežných príznakov sa pridáva nadmerné potenie, podráždenosť a nespavosť.
 • Chronická pretrvávajúca žihľavka. Charakteristickým znakom tohto typu ochorenia je tvorba bunkového infiltrátu na tele. Nútené poškriabanie vedie k hemoragickým kôre a šupinám, po ktorých sa spravidla vyskytujú značne pigmentové škvrny a povrchné jazvy.

diagnostika

Pred rozhodnutím o tom, ako liečiť včely, musíte sa uistiť, že táto konkrétna choroba nastane. Ak to chcete urobiť, navštívte špecialistu. Spravidla je potrebné diagnostikovať dostatočné externé vyšetrenie, pretože charakteristický typ vyrážky, rýchly vývoj ochorenia, ako aj jeho reverzibilita rozlišujú žihľavku od všetkých ostatných kožných ochorení.

Ako zaobchádzať s žihľavkami, môžete hovoriť len po určení konkrétneho typu (na to sa vzťahujú alergické diagnostické testy).

Režim napájania

Je veľmi dôležité, aby včely pozorovali hypoalergénnu diétu. Jej podstatou je to, že prvé menu pacienta by malo pozostávať z jedného druhu potravy (nízke alergénne) a každé 2-3 dni sa do dávky zavedie nový produkt s povinným sledovaním reakcie tela. Takže v priebehu času bude jasné, ktoré jedlo pre telo je alergén a vyvoláva vyrážky. Musí to byť opustené.

Medzi vysoko alergénnymi sa zvyčajne pridávajú všetky produkty, ktoré obsahujú konzervačné látky a farbivá. Tiež v tejto skupine sú vajcia, káva, syr, výrobky z múky, citrusové plody, morské plody. Medzi plody sú slivky, jahody, čerešne a medzi vysoko alergénnou zeleninou sú repa, paradajky, tekvica, baklažán.

liečenie

Spolu s dodržiavaním výživy na kontrolu urtikárie a liečiv. Ako liečiť žihľavku pomocou liekov? Najprv sa odporúča používanie antihistaminík a sedatív (používajú sa lieky ako "Diazolin", "Pipolphen", "Fenkarol"). Silná forma ochorenia vyžaduje použitie kortikosteroidov vrátane hormonálnych liekov, ako je prednizolón a prednizón.

Keďže liečba urtikárie u dospelých je potrebná komplexným spôsobom, špecialista môže predpisovať lieky, ktorých účinok je zameraný na aktiváciu obranyschopnosti tela. Môže ísť o vitamínové komplexy, kyselinu askorbovú, ako aj o liek "Pyridoxín". Na odstránenie napučania a na zmiernenie svrbenia sa používajú špeciálne masti, ktoré majú utišujúci a chladiaci účinok a tiež podporujú regeneráciu buniek kože.

Nežiaduce liečenie

Zbaviť sa urtikárií a fyzioterapie vrátane:

Starostlivosť o pleť

Ak je urtikária diagnostikovaná (fotografie v článku vykazujú vonkajšie príznaky ochorenia), je veľmi dôležité poskytnúť dodatočnú starostlivosť o pokožku pokožky. Takže je potrebné:

 • Obmedziť vystavenie slnku alebo ho úplne dočasne odmietnuť.
 • Pri kúpe (by mala byť len s teplou vodou, v žiadnom prípade nie s horúcou vodou), použite mäkký, nie je schopný traumatizovať kožu lufa.
 • Vyberte len prírodnú kozmetiku, obsah chemikálií, v ktorých je minimálna.
 • Noste pohodlný odev, ktorý nestláča pokožku, netreba a nespôsobuje zvýšené potenie.

Ďalšie opatrenia

Urtikaria, ktorej príznaky a liečba sa môže líšiť v závislosti od špecifického typu ochorenia, vyžaduje postúpenie alergistovi. Jednou z moderných a účinných metód eliminácie tejto choroby, ktorá umožňuje predchádzať relapse, je špecifická imunoprofylaxia. Podstata tejto techniky sa obmedzuje na skutočnosť, že je najprv potrebné zistiť, ktorá látka spôsobuje alergickú reakciu u ľudí a potom injekciu alergénu do tela od minimálnej dávky a postupne ju zvyšovať. Takéto liečenie sa môže uskutočniť až po podrobení pacienta komplexnému vyšetreniu a počas obdobia remisie ochorenia.

Vlastnosti odstránenia choroby v najmenšom

Každý rodič by mal mať predstavu o tom, ako liečiť žihľavku u detí. Takže musíte ihneď zavolať sanitku v prípade, že dieťa má ťažkosti s prehĺtaním, je ťažké dýchať alebo došlo k opuchu tváre alebo krku.

Ak je dieťa diagnostikované s výskytom Quinckeho edému, potom pred príchodom do záchrannej ambulancie by mal dostať antihistaminikum, sedatívum (napr. Valerián) a odviezť ho na chladné miesto. Aj v tejto dobe je dôležité pokúsiť sa mu poskytnúť rovnomerné dýchanie. Tieto akcie majú veľký význam, pretože v strachu môže výrazne vzrastať edém dýchacích ciest.

Ak má vyrážka vyrážku, ktorá je charakteristická pre urtikáriu, ktorá nezostáva päť dní, je vhodné ukázať dieťaťu špecialistovi, aby zistil príčinu ochorenia a predpísal optimálnu liečbu.

Vo všetkých ostatných prípadoch by mali rodičia pozorne sledovať vonkajšie prejavy ochorenia. Takže, ak vyrážky sú krátke trvanie a nie je sprevádzaný zhoršením dieťaťa pohody, potom nie je dôvod na obavy, a otázka, ako zaobchádzať s úle u detí, už nie je relevantná. Je možné, že ide len o alergickú reakciu na určitú potravinu, liek alebo kontakt s jednotlivými materiálmi. Často v takýchto prípadoch je na tvári dieťaťa lokalizovaná malá červená vyrážka.

Úle a tehotenstvo

Ako je známe, počas tehotenstva dieťaťa v tele budúcej matky sa ženské pohlavné hormóny (estrogény) produkujú vo zvýšených množstvách. Preto je pravdepodobnosť vzniku žihľavky u tehotných žien pomerne vysoká.

Keď sa objavia vyrážky, je potrebné navštíviť dermatológa, pretože budúce matky sa často mýlia s urtikáriou dermatitídy. Zvyčajne sa liečba urtikárie u tehotných žien vykonáva podľa štandardnej schémy.

Liečivé sily prírody

Ak sa vyskytla alergická žihľavka, ako ju liečiť? Netradičné lekárstvo ponúka svoje varianty. Existuje veľa ľudových receptov na boj proti tejto chorobe. Pozrime sa na niektoré z nich:

 • Zmiešajte v rovnakých pomeroch medovú repu a čerstvo stlačený chrenový džús. Vezmite si obdržaný liek trikrát denne v čajovej lyžičke.
 • Nakrájaný zeler koreň (2 lyžice), nalejte vodu pri izbovej teplote (200 ml), nechajte stáť aspoň 2 hodiny, a potom napätie. Prípravok pripravený na použitie sa konzumuje 50 ml trikrát denne pred jedlom.
 • Listy mäty (2 lyžice) naliať vriacu vodu (300 ml) a vylúhovať 1 hodinu. Teplé infúzne napätie a trvať trikrát denne pre ¼ šálky.
 • Pridajte listy z vlašských orechov (50 g), vonnú čerešňu (20 g), lípové kvety (25 g), dôkladne premiešajte. Zbierajte (2 lyžičky) strmú vriacu vodu (1 polievkovú lyžicu) a trvajte, až kým sa kvapalina úplne ochladí. Infúzia vytečie a pije dvakrát denne na 1 pohár.
 • Listy bieleho imela (1 lyžička) naliať studenú vodu (1 pohár), trvať 12 hodín, a potom napätie. Vezmite lieky raz denne v objeme 200 ml.
 • Trikrát denne, vezmite si extrakt z passionflowers (30 kapek každý).

Zistili sme, ako sa liečiť žihľavka u dospelých a detí. Stojí za zmienku, že môžete dosiahnuť rýchle zotavenie, ak kombinujete tradičné a ľudové metódy ako sa zbaviť tejto choroby.

Urtikaria u dospelých

Úna sa utrpí aspoň raz v živote každého tretieho dospelého. Choroba sa podobá na prvý pohľad páli žihľavy, ktorý sa vyznačuje tým, vyrážkou vo forme červenej pľuzgiere na tele. V medicíne, táto choroba bola pomenovaná polietiologichesky dermatitída, a má niekoľko podôb: akútne, chronické recidivujúce, pretrvávajúce papulózna chronických aj akútnych s rozvojom angioedému. Alergická vyrážka sa delí na dve skupiny: dieťa a dospelý.

Urtikaria u dieťaťa je kombinovaná s alergickou dermatitídou alebo detským pruritom. Urtikaria u dospelých je vážnejšia a niekedy sa stáva nezávislým chronickým ochorením

Úle u dospelých - príčiny

Príčinou choroby je toxicko-alergická dermatitída, preto je vo väčšine prípadov ťažké zistiť skutočné príčiny žihľavky. Ďalšie provokujúce faktory sú dedičnosť, potravinová alergia, ochorenia gastrointestinálneho traktu, ohnisková infekcia, alergia na lieky.

Často sa spôsobuje zápalový proces kože v dôsledku poruchy imunitného systému. Vo všeobecnosti je výskyt žihľavky u dospelých spôsobený citlivosťou imunitného systému na zvýšenie obsahu biologicky aktívnych zložiek. V súvislosti s tým dochádza k zvýšeniu objemu histamínu v krvnom sére a k zníženiu kapacity organizmu na inaktiváciu.

U pacientov s urtikáriou bol nájdený zvýšený obsah enzýmu urokaninázy. Tento enzým zodpovedá za schopnosť inhibovať aktivitu histidín-dekarboxylázy pri premene kyseliny histidínu na histamín. Výsledkom je nadbytok histamínu a následne toxická reakcia a dilatácia kapilár.

V tomto procese sa tiež zúčastňuje bradykinín a serotonín, ktoré zvyšujú účinok histamínu. Veľká úloha pri výskyte včelích porúch vegetatívneho a nervového systému. Preto lekár pred začiatkom liečby podrobne skúma patogenézu pacienta, aby sa zohľadnili genetické charakteristiky atopickej povahy. Vývoj urtikárie u dospelých je sprevádzaný anafylaktoidnými reakciami.

Aby sme to zhrnuli, čo spôsobuje žihľavku u dospelých: lieky, hmyzie jed, čistiace prostriedky, potraviny, peľ, žihadlá z blanokrídlovcov, domáci prach, domáce zvieratá, plesne, transfúzia krvi, chlad, tlak, slnečné popáleniny, žihľavy, nestabilné ľudské psychickom stave, infekčné, bakteriálne ochorenia, ochorenia obličiek, pečene, sérum ochorenia, poruchy gastrointestinálneho traktu, endokrinné ochorenia, lupus erythematosus, kolagenóza, reumatoidná artritída, morfín, thiopental sodný, kodeín, a liečba antibiotikami, ibuprofén, inhibítory ACE, diklofenak, prokaín, lidokaín, novotvary, hypotyreóza

Príznaky žihľaviek u dospelých

Urtikaria sa vyskytuje veľmi rýchlo vo forme pľuzgierov rozptýlených po celom tele z rúk do dolných končatín. Pripomína vyrážku kousnuti hmyzom alebo stopu, ktorú zanechala žihľava. Vyrážka sa vyznačuje nepríjemným pocitom pálenia a tiež závažným svrbením. Alergická vyrážka má symetrický charakter a môže získať obrovskú veľkosť.

Charakteristickým znakom všetkých týchto vyrážok spočíva v schopnosti zatknúť po útoku a vrátiť sa k bývalej kožnej chorobe. Na samotnej pokožke nie sú žiadne stopy, zjazvenie alebo pigmentácia nezostáva

Typy urtikárie

Urtikaria u dospelých existuje niekoľko typov a typov. Hlavné typy: chronická žihľavka, akútna urtikária, akútna urtikária v kombinácii s edémom Quincke, chronická perzistujúca papulárna choroba.

Chronická žihľavka má oveľa menšie množstvo vyrážok, pľuzgiere, ktoré sú menej edematózne a rozdielne vo veľkosti a farbe od svetlo ružovej až po intenzívne ružovú. Priebeh ochorenia trvá niekoľko rokov a štádia remisie a exacerbácie sa menia v rôznych intervaloch.

V čase útoku sa môže zvýšiť bolesť hlavy, stúpa telesná teplota, objaví sa slabosť, stúpa tlak, artralgia sa zhoršuje. Počas obdobia exacerbácie môže dôjsť k nespavosti vyvolanej poruchou nervového systému av krvnom teste sa prejavia zmeny z krvných doštičiek a eozinofilov.

Akútna žihľavka u dospelých sa vyskytuje hodinu po kontakte s alergénom a vyrážka sa objaví vždy po stretnutí s podnetom a trvanie vyrážok trvá niekoľko týždňov. Z akútnej žihľavky trpia najmä starší ľudia.

Quinckeho edém v kombinácii s akútnou urtikáriou je závažné ochorenie u dospelých. Ochorenie je charakterizované angioedémom, ako aj subkutánnym tukovým tkanivom, sliznicami.

Quinckeho edém je kombinovaný s poruchou videnia, vzhľadom na blistre bieleho, ružového a sprevádzané nepríjemnými pocitmi svrbenia. Zhoršenie môže po krátkom čase zmiznúť a opäť sa zopakovať. Ak dôjde k opuchu hrtana a hltanu, je potrebné dbať na to, aby sa zabránilo asfyxii.

Chronická perzistentné papulózne žihľavka vzniká v prípade pretrvávajúcich vzplanutím žihľavky a môže byť pripojený k edému polymorfné bunkovú infiltráciou pozostávajúce z lymfocytov. Priestor pre rozšírenie končatiny naplnené pľuzgiere, ktorý by mal začervenaná uzliny farby veľmi hustej konzistencie. Táto choroba sa pripisuje jednej z odrôd prurigo.

Studená žihľavka u dospelých sa vyskytuje v zime po dostatočne dlhom čase vo vzduchu. Koža je pokrytá vyrážkou spôsobenou nahromadenými kryoglobulínmi - protilátkami, ako aj chladnými aglutinínmi.

Solárna urtikária u dospelých je formou fotodermatózy. Ľudia s ochorením obličiek a pečene trpia touto chorobou, rovnako ako s jasnou citlivosťou na slnečné svetlo. Po pobyte na slnku sa vyskytujú vyrážky na tých miestach tela, kde boli slnečné lúče.

Tepná žihľavka u dospelých sa často vyskytuje po sprchovaní, horúcej kúpe, prechode do sauny alebo do sauny a pri zvýšených pľuzgiere.

Fyzická urtikária u dospelých nastáva po fyzickej námahe a má také prejavy ako opuch ciev, ťažkosti s dýchavičnosťou a nízky krvný tlak.

Dermografická žihľavka u dospelých sa vyskytuje ako dôsledok mechanického podráždenia, ako aj závažnej kompresie. Silne upínacie topánky, elastické pančuchy, tlak pásu a iné predmety môžu spôsobiť dermografickú urtikáriu. Príznaky sa vyskytujú okamžite a vo forme pripomínajú červené blistre, ktoré sú znepokojené ťažkým svrbením a pálenie, ale takéto príznaky môžu rýchlo zmiznúť.

Vodná (vodná) žihľavka je typ ochorenia, pri ktorom dospelý z vody má mierne kužele alebo nepríjemný pocit svrbenia vyrážky.

Kontaktný žihľavka pochádza z kontaktu s dráždivými látkami kožou, ako je latex a tak ďalej. Externe viditeľné pľuzgiere na koži, sprevádzaný pálenie a svrbenie, v závažných prípadoch anafylaktický šok príde

Liečba urtikárie u dospelých

Liečba urtikárie je zameraná na identifikáciu alergického stimulu, ktorý vyvoláva alergie. Často je tento provokatér liekom (aspirín, diuretiká, penicilín atď.). Ak zistíte, že po užívaní liekov je svrbenie, nepokojný stav kože, musíte sa vzdať týchto liekov a vyzdvihnúť ďalší liek.

Ak sa po jedle vyskytne žihľavka, je potrebné odstrániť tento dráždivý alergén z potravy metódou eliminácie. Často žihľavka u dospelých je z arašidov, rýb, piva, vajec, mlieka, čokolády, vína, citrusov.

V prípade, že choroba provokujúce UV žiarenie, je nutné vyzdvihnúť ochranu proti slnečnému žiareniu, a ak je vyrážka už došlo, použite krém Celestoderm ktorá odstraňuje svrbenie, zápal.

V akútnej formy alergie, kedy alergény sú studené, vlna, bodnutie hmyzom, alergické reakcie pomôcť liečby: Tavegil, Suprastin, pipolfen.

Chronická alergia sa lieči predĺženým príjmom antihistaminík, ktoré sa menia každé 4 týždne. Koža je mazaná antipruritickými masťami a gélmi, napríklad (Psilo-balzam, Argosulfan, Sulfargin, Dermazin) alebo aplikujte pleťový krém (Belosalik). A na rýchle odstránenie diuretika, ako aj preháňadiel z organizmu.

Najdôležitejšie je mať na pamäti, že pri pretrvávajúcej správnej liečbe sa dosiahnu dobré výsledky a alergia ustúpi.