Hlavná

Dermatitída

Kožný melanóm: príznaky, štádia, liečba

Melanóm melanómu je nebezpečné ochorenie, ktoré je oveľa jednoduchšie zabrániť, než liečiť neskôr. Dnes chceme hovoriť o príznakoch melanómu, príznakoch choroby ao tom, ako sa to vyvíja, aby o tom všetci mali predstavu a vedeli, ako sa vyhnúť hroznému ochoreniu.

Melanóm kože je zhubný nádor, ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť u každej osoby rôzneho veku. Bežný typ rakoviny kože, ktorý pochádza z melanocytov normálnej kože a pigmentovaných nevnít. Vývin melanómu sa vyskytuje dostatočne rýchlo a čoskoro je schopný ovplyvniť nielen určité oblasti pokožky a rozšíriť sa na povrch, ale tiež ovplyvniť kosti a orgány.

Melanóm u starších ľudí

Melanóm je oveľa menej bežný ako rakovina kože, asi 10-krát, a je asi 1% z celkového počtu malígnych nádorov.

Výskyt sa dramaticky zvyšuje vo veku 30 až 40 rokov, častejšie melanóm postihuje ženy, ale môže sa vyskytnúť u detí a akéhokoľvek pohlavia.

Odporúčame tiež čítať články o melanóme:

príčiny

Ako vyzerá nepriateľ - melanóm

Úrodnej zázemie pre rozvoj melanómu vrodené pečeňové škvrny sú často nazývané nevi, ktoré sú často zranení, najmä pri ich uvádzaní na exponovaných častiach tela, chrbta, paží a nôh. Tieto nevi sú prítomné vo veľkom počte ľudí, viac ako 90%. Existujú hraničné alebo epidermo-dermálne nevy, intradermálne nevy a zmiešané. Najnebezpečnejšie sú hraničné névy (viac o nich si môžete prečítať na našich webových stránkach v osobitnej časti).

Veľmi nebezpečné sú melanómy, ktoré sa vyvíjajú na pozadí pigmentovaných škvŕn získaného typu. Môžu sa vyskytovať u ľudí aj v dospelosti. Hlavné rizikové faktory pre melanómu sú kožné trauma, zvýšenú spotrebu žiarenie, hormonálne rázy a prestavovacie teleso, genetické predispozície k ochoreniu, melazma Dyubreya a xeroderma pigmentosum.

Symptómy ochorenia

Príznaky melanómu Príznaky melanómu môže každý človek všimnúť, hlavne to, že nie je napísať na nesprávne správanie organizmu a nezabudnúť na nebezpečenstvo choroby. Správne pochopenie príznakov melanómu môžete vyhnúť komplikáciám tejto choroby. Takže prvé príznaky naznačujúce degeneráciu pigmentových neviu v malígnych:

 • zrejmé kondenzácie, nárast zmeny veľkosti a tvaru, opuch v akejkoľvek oblasti alebo postupný ale stabilný rast nádoru na povrchu kože;
 • intenzifikácia pigmentácie nevusov, v niektorých prípadoch oslabenie pigmentácie;
 • vonkajšie zmeny na povrchu novotvaru - praskanie, krustovanie alebo výskyt vredov, krvácanie;
 • výskyt neobvyklého svrbenia, pálenia, pocitu nepohodlia;
 • zväčšenie lymfatických uzlín, vzhľad formujúcich sa družíc;
 • sčervenanie, difigmentované alebo pigmentované vlákna, výskyt infikovaných tkanív v prostredí nevusu.

Počiatočná fáza melanómu Inak povedané, každý významný a nápadná zmena névus - prognózu melanómu. Odborníci odporúčajú, aby v prípade zmeny veľkosti névus, jeho tvar, počet névov, v prípade, že nepohodlie a krvácanie névus okamžite použiteľné pre kvalifikovanými lekármi, ktorí začínajú liečbu včas.

Odporúčame sledovať video o melanóme

Lokalizácia, distribúcia, rast

Choroba melanómu, na rozdiel od rakoviny kože, primárne neovplyvňuje tvár. Vo viac ako 50% prípadov ochorení sa vyskytuje na dolných končatinách, o niečo menej na trupe, asi 20 až 30% z horných končatín, asi 10 až 15%, a iba 15 až 20% prípadov, v oblasti krku a hlavy.

Rozširovanie melanómu a jeho rast je dôsledkom klíčenia tkanív, hematogénnych a lymfatických metastáz.

Melanóm rastie v troch smeroch, nad povrchom pokožky, hlboko do kože a na jej povrchu, čo neustále ovplyvňuje všetky vrstvy kože, ako aj tkanivá pod kožou. Čím hlbšie rástol nádor, tým horšie by mohli byť prognózy lekárov.

metastáza

Rakovina kože melanómov sa vyznačuje veľmi skorými a násilnými metastázami. Metastázy melanómu najčastejšie postihujú regionálne lymfatické uzliny. Metastáza vzdialených lymfatických uzlín je oveľa menej častá.

V podstate melanómové metastázy ovplyvňujú pokožku pacienta. Vyzerajú ako početné, stúpajú nad úroveň kože vyrážky čiernej alebo hnedej. Hematogénne metastázy sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek orgáne, avšak najčastejšie sú ovplyvnené nadobličkové žľazy, pečeň, pľúca a mozog človeka.

Klinické charakteristiky

Melanóm nohy Spočiatku je choroba škvrna tmavej farby, ktorá mierne stúpa nad povrchom pokožky. Počas svojho rastu má melanóm formu exofytického nádoru, ktorý môže v budúcnosti vyrážať. Ako vyzerá melanóm možno určiť tromi charakteristickými znakmi choroby: sklon k rozpadu, lesklý povrch nádoru a tmavá farba. Tieto vlastnosti sú spôsobené nasledujúcimi procesmi: akumuláciou pigmentu, poškodením epidermálnej vrstvy, ako aj krehkosťou lézie.

V tomto prípade je potrebné objasniť niektoré otázky:

 • Či už bola vykonaná skoršia liečba dermálnych ochorení, čo malo charakter, čo presne to bolo a aké výsledky to malo;
 • či tieto zmeny súvisia s dlhodobou expozíciou na slnku a zvýšeným príjmom ultrafialového žiarenia kože alebo s náhodnou traumou na koži;
 • aký druh neoplaziem urobil v okamihu, keď to bolo len zrejmé, aké zmeny sa uskutočnili s ním a za aký časový interval;
 • či je novotvar získaný alebo vrodený.

liečba

Každá zmena nevysucheného krvácania, zmena tvaru alebo veľkosti, farby atď. Si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Najčastejšie ide o chirurgickú intervenciu. Je oveľa výhodnejšie okamžite vykonať radikálne opatrenia na odstránenie nebezpečného nevusu. ako čakať na jeho degeneráciu do malígneho nádoru.

V lekárskej praxi, existujú dva spôsoby, ako zaobchádzať s melanómom - chirurgická technika a metódy kombinovať. Kombinovaný spôsob liečby je veľmi rozumné, ako po ožiarení nádoru sa odstráni včas viac ablastics podmienok. Spočiatku, v prvej fáze liečby, aplikovaná blizfokusnaya rádioterapii, a potom, pred príchodom reakcie, niekoľko dní po expozícii, alebo po jej odpustenie, ktoré sa konalo celé chirurgické odstránenie nádoru, ktorý zachytáva až štyri centimetre zdravej kože v postihnutom mieste nádoru, ako aj podkladové fascie a podkožné tkanivo. Vytvorená kožná porucha je šitá vzácnym stehom alebo je pokrytá plastovou pokožkou.

V súčasnosti je najúčinnejšou liečbou melanómu liečba v Izraeli (podrobnejšie pozri tu), keďže tam sú špecialisti s dostatočnými lekárskymi skúsenosťami.

Malígny melanóm rýchlo dáva metastázy blízkym lymfatickým uzlom. Z tohto dôvodu s ich nárastom v regionálnych zónach (oblasť inguinálnej a stehennej, axilárna fossa, krk) podliehajú predčasnému odstráneniu. Ak má pacient podozrivé lymfatické uzliny, vykoná sa predbežné ožarovanie.

Nedávno, keď zistila malígny melanóm u človeka, lekári čoraz viac využívajú komplexnú liečbu choroby, doplňujúcu ožarovanie a chirurgické metódy s chemoterapiou.

Vzhľadom na to, že chirurgická intervencia pri melanóme postihuje len povrchové vrstvy tela, nie je potrebná špeciálna príprava. Po rovnakej operácii sa pacienti riadia lekárskymi predpismi a predpismi - odpočívanie lôžok na určitý čas a špeciálna protizápalová terapia.

Opakovanie melanómu je priamym dôsledkom radikálnych akcií. V takýchto prípadoch sú často detegované vzdialené metastázy. Môžu byť zistené s relapsom alebo dokonca pred ním.

Chemoterapeutická metóda liečby sa používa v prípade bežnej formy ochorenia v prítomnosti metastáz vzdialeného typu. Pre liečbu sa používa celý rad kombinácií činidiel proti nádorom, pričom regresia tvorby sa pozoruje približne u 20-40% pacientov.

Etapy a predpovede

Etapy tvorby melanómu Každá liečba ochorenia a jeho výsledky závisia priamo od štádia melanómu, na ktorom bola zistená. Existujú štyri fázy melanómu:

 • Krok I. - skorý melanóm. Liečba melanómu je lokálna excízia nádoru v normálnych, zdravých tkanivách. Celkové množstvo zdravého pokožky, ktoré sa má odstrániť, závisí od hĺbky prenikania choroby. Odstránenie lymfatických uzlín v blízkosti melanómu nezvyšuje mieru prežitia chorých ľudí s melanómom I. štádia;
 • Etapa II. Možné podozrenie na poškodenie blízkych lymfatických uzlín. V tomto prípade sa vykoná biopsia jedného z nich a v prípade jeho porážky sa odstránia všetky blízke lymfatické uzliny. V tejto fáze je možná ďalšia liečba liekmi, ktoré znižujú pravdepodobnosť opakovania. Niektorí lekári odporúčajú rutinné odstránenie lymfatických uzlín v oblasti nádoru, hoci pozitívna stránka tejto metódy ešte nebola preukázaná;
 • Štádium III. V tomto štádiu je melanóm odstránený z primárneho, rovnako ako od najbližších lymfatických uzlín. Imunoterapia predpísaná v tomto prípade môže oddialiť recidíva choroby. Ak má pacient niekoľko nádorov, musia sa odstrániť. Ak to nie je možné, predpísané sú špeciálne lieky, ktoré sa injektujú priamo do nádoru. Optimálny spôsob liečby pre pacientov v tomto štádiu ešte nebol vyvinutý, hoci chemoterapia, rádioterapia a imunoterapia sú možné. Často sa tieto metódy liečby spájajú do jedného komplexu;
 • Štádium IV. V tomto štádiu pacienti s melanómom nemôžu byť úplne vyliečení. Pomocou chirurgických operácií odstráňte veľké nádory, ktoré spôsobujú mimoriadne nepríjemné príznaky. Veľmi zriedkavo sa odstránia metastázy z orgánov, ale to priamo závisí od ich polohy a symptómov. Často sa v tomto prípade používa chemoterapia, imunoterapia. Predpovede v tomto štádiu ochorenia sú extrémne sklamaním a v priemere dosahujú až šesť mesiacov života u ľudí s melanómom, ktorí dosiahli tento stupeň. V zriedkavých prípadoch ľudia, ktorí identifikovali melanóm štádia 4, žijú ešte niekoľko rokov.

Druhy melanómu

V skutočnosti, našiel značný počet melanómov, vrátane krvi melanóm, melanóm nechtové, melanómu, rakoviny pľúc, melanóm, choroidálnej melanóm, amelanotický a ďalšie, ktoré sa vyvíjajú v priebehu času v rôznych častiach ľudského tela v dôsledku progresie ochorenia a metastázy, ale v medicíne sú nasledujúce, hlavné typy melanómu:

 • Povrchový melanóm. Toto je najbežnejší typ ochorenia, ktorý sa vyvíja z nevusu. Tento druh sa vyznačuje pomalým rastom niekoľko rokov;
 • Nodálny melanóm. Ďalším najčastejším typom ochorenia, ktorý je špeciálny, voľný uzlík na povrchu kože, ktorý je náchylný na vredy. Rastá dosť rýchlo;
 • Periférne lentikum. Choroba, ktorá nie je typická pre ľudí bielej rasy. Nebezpečenstvo choroby spočíva v jeho častom vývine na podrážke, kde rast a vývoj melanómu sú zle viditeľné;
 • Malígne lentigo. Choroba, ktorá sa vyvíja u starších ľudí, lokalizácia a vývoj melanómu je tvár.

Možno poznamenať, že rakovina melanómu je veľmi nebezpečná choroba a najdôležitejšou vecou je včasná diagnostika melanómu. Pomôže to identifikovať chorobu prostredníctvom prieskumu, lekárskeho vyšetrenia a laboratórnych testov, ktoré presne potvrdia prítomnosť alebo neprítomnosť tejto choroby. V počiatočných štádiách je liečba melanómu kože pomerne jednoduchá a docela účinná, miera prežitia ľudí, ktorí požiadali o pomoc včas, je asi 95%, je to veľmi dobrý výsledok. Ale ak odložíte riešenie problému, dôsledky nebudú také hrozné, ale v úplnom zmysle slova, nezvratné. Odporúčame, aby ste sa oboznámili s materiálom na melanóme chrbta.

V skutočnosti diagnóza melanómu nie je koniec života. Existuje veľa spôsobov liečenia tejto choroby v počiatočných štádiách. Jediná vec, neodporúčame ľuďom, našiel malignity, to však v žiadnom prípade na liečbu melanómu ľudových prostriedkov. Možno, že medzi nimi sú účinným prostriedkom, ale ak sa zrazu ocitnete na zlé predpis alebo niečo spackal v liečbe, stratí drahocenný čas, ktorý pri liečbe melanómu je zásadný.

Ako vyzerá kožný melanóm, jeho typy a spôsob liečby?

Pred približne 40 rokmi bol kožný melanóm relatívne zriedkavým ochorením. V posledných desaťročiach sa však jeho frekvencia výrazne zvýšila a ročná miera rastu je až 5%. Aké je nebezpečenstvo melanómu?

Príčiny vývoja a rizikové faktory

Melanóm - je druh zhubného bujnenia kože, ktorý sa vyvíja z pigmentových buniek - melanocytov, ktoré produkujú melanín, a je charakterizovaná tým, agresívne, často nepredvídateľné a variabilný povahy klinického priebehu.

Najčastejším jeho lokalizácia - koža, oveľa menej - sliznice očí, nosa, úst, hrtanu, kožu vonkajšieho zvukovodu, ritný otvor, vulvy. Tento nádor je jednou z najzávažnejších foriem rakoviny, neúmerne postihuje mladých ľudí (15-40 rokov) veku, a zaujíma 6. miesto medzi všetkými rakoviny u mužov a 2. miesto - u žien (po rakovine krčka maternice),

Môže sa rozvíjať nezávisle, ale častejšie je "maskovaný" na pozadí materských znamienok, čo nespôsobuje obavy ľuďom a vytvára značné ťažkosti pre lekárov z hľadiska čo najskoršej diagnózy. Pri rýchlom vývoji a ťažko identifikovateľnej v počiatočných štádiách tohto nádoru existuje ďalšie nebezpečenstvo, ktoré často bráni včasnej diagnostike. Už v období 1 roka sa šíri (metastázuje) do lymfatických uzlín, a čoskoro po lymfatických a krvných ciev, takmer všetky orgány - kosti, mozog, pečeň, pľúca.

dôvody

Hlavná moderná teória vzniku a mechanizmu vývoja melanómu je molekulárno-genetická. V súlade s tým sa vyskytuje v normálnych bunkách, poškodenie DNA v závislosti od typu génových mutácií, zmeny v počte génov, chromozomálnych aberácií (aberácie), poruchy chromozomálnu integrity DNA enzýmového systému. Takéto bunky sú schopné rastu nádoru, neobmedzenej reprodukcie a rýchlej metastázy.

Takéto porušenia sú spôsobené alebo vyvolané poškodením rizikových faktorov exogénnej alebo endogénnej povahy, ako aj ich kombinovaného účinku.

Exogénne rizikové faktory

Patria sem chemické, fyzikálne alebo biologické činitele vonkajšieho prostredia, ktoré majú priamy účinok na pokožku.

Fyzické rizikové faktory:

 1. Ultrafialové spektrum slnečného žiarenia. Jeho spojenie s nástupom melanómu je paradoxné: toto sa vyskytuje hlavne v oblastiach tela pokrytých odevom. To naznačuje vývoj neoplazie nielen ako priamy výsledok, ale skôr ako sprostredkovaný účinkom UFO na organizmus ako celok. Navyše to nie je tak dlho ako intenzita ožarovania, na čom záleží. V posledných rokoch upozorňuje vedecká literatúra na obzvlášť vysoké riziko spálenia ohnúť slnkom - dokonca aj tých, ktoré boli získané v detstve a dospievaní, v staršom veku môžu hrať významnú úlohu pri rozvoji choroby.
 2. Zvýšené pozadie ionizujúceho žiarenia.
 3. Elektromagnetické žiarenie - nádor je bežnejší u osôb profesionálne spojených s telekomunikačnými zariadeniami a elektronickým priemyslom.
 4. Mechanické traumy materských znamienok, bez ohľadu na ich rozmanitosť, predstavujú vysoké riziko. Nie je jasné, či ide o príčinu alebo spúšť, ale tento faktor sprevádza 30-85% prípadov melanómu.

Chemické faktory

Sú dôležité najmä pre tých, ktorí pracujú v petrochemickom, uhoľnom alebo farmaceutickom priemysle, ako aj pri výrobe gumy, plastov, vinylových a polyvinylchloridových a aromatických farbív.

Z biologických faktorov sú najdôležitejšie:

 1. Vlastnosti výživy. Vysoká úroveň dennej spotreby bielkovín a živočíšnych tukov, nízka spotreba čerstvého ovocia a zeleniny s vysokým vitamínu obsahom "A" a "C" a ďalších bioaktívnych látok sú riziko, pokiaľ ide o povrchovo aktívne látky šíriace a tvárne (uzlových) tvorí melanómu, a taktiež nádory typu neklasifikovateľného rastu.
  Pokiaľ ide o systematické používanie alkoholických nápojov, je teoreticky navrhnuté, že môžu vyvolať rast melanómu, ale neexistuje žiadny praktický dôkaz. Nedostatočná súvislosť medzi používaním nápojov obsahujúcich kofeín (silný čaj, káva) a malígnych novotvarov bola jasne preukázaná. Preto, potraviny pre melanóm kože musí byť dané predovšetkým z dôvodu rastlinných produktov, najmä ovocia a zeleniny a obsahujú bohaté na vitamíny a antioxidanty (čučoriedkové, zelený čaj, marhule a ďalšie.).
 2. Prijímanie perorálnych antikoncepčných liečiv, ako aj estrogénnych liekov predpísaných na liečbu menštruačných porúch a vegetatívnych porúch súvisiacich s menopauzou. Ich vplyv na vývoj melanómu je len predpokladom, pretože neexistuje jasná korelácia.

Ako sa melanóm vyvíja

Endogénne rizikové faktory

Sú rozdelené do dvoch skupín, z ktorých jeden je faktorom, ktorý je biologickým znakom organizmu:

 • nízka pigmentácia - biela koža, modré a svetlé oči, červená alebo svetlá farba vlasov, veľké množstvo pih, najmä ružovej, alebo tendencia k ich výskytu;
 • dedičná (rodová) predispozícia - význam je hlavne melanóm u rodičov; riziko sa zvyšuje, ak bola matka chorá alebo v rodine boli viac ako dvaja ľudia s melanómom;
 • antropometrické údaje - vyššie riziko rozvoja u ľudí s plochou kože viac ako 1,86 m 2;
 • endokrinné poruchy - vysoký obsah pohlavných hormónov, najmä estrogénov, a melanostimulačného hormónu (melatonínu), produkovaného v stredných a stredných častiach hypofýzy; pokles ich produkcie vo veku po 50 rokoch sa zhoduje s poklesom výskytu melanómu, aj keď niektorí autori naopak vykazujú zvýšenie frekvencie u starších vekových skupín;
 • stav imunitnej nedostatočnosti;
 • tehotenstva a laktácie, ktoré stimulujú premenu pigmentových név na melanóm; to je typické pre ženy s oneskoreným prvým tehotenstvom (vo veku 31 rokov) a tehotenstvo ako veľký plod.

Druhou skupinou sú nevi, ktoré sú kožné zmeny patologickej povahy a sú charakterizované maximálnym stupňom pravdepodobnosti degenerácie do melanómu a sú tiež jej predchodcami. Tieto benígne formácie pozostávajúce z pigmentových buniek (melanocytov) rôzneho stupňa zrelosti (diferenciácia), ktoré sa nachádzajú v rôznych množstvách v rôznych vrstvách kože. Vrodený nevus sa nazýva materské znamienko, ale v domácnosti sú všetky formy tohto typu (vrodené a nadobudnuté) nazývané materské znamienka. Najväčšie riziko predstavuje:

 • čierne alebo tmavo hnedé pigmentové nevi s veľkosťou 15 mm alebo viac;
 • prítomnosť 50 alebo viac týchto formácií akejkoľvek veľkosti;
 • Dubreuil melanóza - je malá, pomaly rastúce v priebehu rokov, hnedá škvrna s nepravidelnými obrysy, ktoré sa zvyčajne lokalizovaný na tvár, ruky, kožu hrudníka, aspoň - na sliznici dutiny ústnej;
 • Kožná pigmentárna xeroderma, vyznačujúca sa vysokou citlivosťou na slnečné svetlo; Toto je dedičné ochorenie, ktoré sa prenáša deťom len vtedy, ak sú obidvaja rodičia špecifické zmeny DNA. tieto zmeny vedú k nedostatočnej schopnosti buniek regenerovať sa po poškodení ultrafialovým žiarením.

Ako rozoznať materské znamienko od melanómu?

Súčasná frekvencia vývinu posledného nevusu nie je jasná. Boli stanovené typy nevusov s najvyšším rizikom: komplexný typ - 45%, hraničný - 34%, intradermálny - 16%, nevus modrý - 3,2%; obrovský pigmentovaný - 2-13%. V tomto prípade je vrodené vzdelanie 70%, získané - 30%.

Príznaky melanómu

V počiatočných štádiách vývoja malígneho nádoru na zdravom pokožke, a ešte viac na pozadí nevusu, existuje len niekoľko zjavných vizuálnych rozdielov medzi nimi. Benígne znamienka sú charakteristické:

 1. Symetrický tvar.
 2. Hladké hladké obrysy.
 3. Rovnomernú pigmentáciu, ktorá vytvára farbu zo žltej až hnedej a dokonca aj niekedy čiernej.
 4. Plochý povrch, ktorý je vyrovnaný s povrchom okolitej kože alebo mierne nad ňou nadol.
 5. Žiadne zvýšenie veľkosti alebo mierny rast po dlhú dobu.

Každé miesto "materského znamienka" prechádza nasledujúcimi etapami vývoja:

 1. Hraničný nevus, ktorý je náchylný, hniezda buniek, ktoré sa nachádzajú v epidermálnej vrstve.
 2. Zmiešané hviezdne bunky nevusu migrujú do dermis po celej ploche miesta; Klinicky je takýto prvok papulárna forma.
 3. Intradermálny nevus - bunky tvorby úplne vymiznú z epidermálnej vrstvy a zostávajú iba v dermis; Postupne dochádza k stratám pigmentácie a dochádza k opačnému vývoju (involúcii).

Ako vyzerá melanóm?

Môže mať vzhľad plochého pigmentovaného alebo nepigmentovaného škvŕn s miernym nárysom, okrúhlym, polygonálnym, oválnym alebo nepravidelným tvarom s priemerom väčším ako 6 mm. Môže dlhodobo udržiavať hladký, lesklý povrch, na ktorom sa môžu objaviť malé ulcerácie, nerovnosti, krvácanie s menšou traumou.

Pigmentácia je častejšie nerovnomerná, ale intenzívnejšia v strednej časti, niekedy s charakteristickým okrajom čiernej farby okolo základne. Farba celého nádoru môže byť hnedá, čierna so modrastým odtieňom, karmínová, pestrá vo forme oddelených nerovnomerne rozložených škvŕn.

V niektorých prípadoch má formu zarastených papilómov, podobajúcich sa "karfiolu" alebo tvaru huby na širokom základe alebo na stonke. Vedľa melanómu existujú niekedy aj ďalšie ohniská ("satelity"), ktoré sa od seba oddeľujú alebo spájajú so základným nádorom. Niekedy sa nádor prejavuje v obmedzenom začervenaní a stáva sa trvalým vredom, ktorého dno je naplnené klíčením. Pri vývoji na pozadí materského znamienka sa na svojom okraji môže vyvinúť malígny nádor, ktorý tvorí asymetrickú formáciu.

Dostatočné zastúpenie obyvateľstva o tom, čo sú prvotné príznaky melanómu, prispieva do značnej miery k jeho včasnému (v počiatočných štádiách) a účinnej liečbe.

Etapy vývoja malígnych nádorov:

 • Počiatočná alebo lokálna (insitu), obmedzená;
 • I - melanóm s hrúbkou 1 mm s poškodeným povrchom (ulceráciou) alebo 2 mm - s neporušenou;
 • II - hrúbka do 2 mm pri prítomnosti poškodeného povrchu alebo viac ako 2 mm (do 4 mm) s hladkým povrchom;
 • III - nádor s akýmkoľvek povrchom a hrúbkou, ale už s blízkymi ohniskami alebo metastázami aspoň v jednom lymfatickom uzle "v službe" (blízko);
 • IV - klíčenie nádoru v podkladových tkanivách, vzdialených oblastiach kože, metastázy do vzdialených lymfatických uzlín, pľúc alebo iných orgánov - mozog, kosti, pečeň atď.

Veľmi dôležitá je znalosť spoľahlivých a významných symptómov prechodu benígnych formácií do aktívneho stavu. Ako rozpoznať malígnu formáciu a okamih premeny jej materského znamienka? Včasné znaky sú nasledovné:

 1. Zvýšenie plošných rozmerov pred nezmeneným alebo veľmi pomaly sa zvyšujúcim krtkom alebo rýchlym rastom novovzniknutého nevusu.
 2. Zmeňte tvar alebo tvar už existujúceho vzdelávania. Výskyt tuleňov alebo asymetrie obrysov na nejakej časti.
 3. Zmena farby alebo zmiznutie farebnej rovnomernosti existujúceho alebo získaného bodu "materského znamienka".
 4. Zmena intenzity pigmentácie (zvýšenie alebo zníženie).
 5. Vznik neobvyklých pocitov - svrbenie, mravčenie, pálenie, "raspiranie".
 6. Vzhľad sčervenania okolo materského znamienka vo forme koruny.
 7. Zmiznutie vlasov z povrchu formácie, ak boli, zmiznutie kožného vzoru.
 8. Výskyt trhlín, odlupovanie a krvácanie s drobnými zraneniami (ľahké trenie) alebo dokonca bez nich, ako aj klíčením podľa typu papilómu.

S jedným z nasledujúcich príznakov, a zvlášť ich kombinácie - dôvod na postúpenie pacienta na špecializované nastavenie zdravotnej starostlivosti pre onkológiu zamerať diferenciálnej diagnózy a rozhodnutie o tom, ako sa na liečbu melanómu, v závislosti od typu a štádiu vývoja.

diagnostika

Diagnóza malígneho nádoru sa vykonáva hlavne prostredníctvom:

 1. Zoznámenie so sťažnosťami pacienta, objasnenie povahy zmien v "podozrivom" vzdelávaní, vizuálne vyšetrenie, vyšetrenie celého pacienta za účelom počítania počtu materských znamienok, rozlíšenie medzi nimi a ďalší výskum.
 2. Vykonávanie všeobecných klinických štúdií krvi a moču.
 3. Prístrojová dermatoskopia, ktorá umožňuje skúmanie v kožných vrstvách, zväčšuje niekoľko desiatokkrát (od 10 do 40), novotvar a dá dostatočne presný záver o svojej povahe a hraniciach podľa vhodných kritérií diagnostiky.
 4. Ultrazvukové vyšetrenie dutiny brušnej, výpočtová a magnetickej rezonancie mozgu a spinálnej, rtg hrudníka, čo umožňuje určiť distribúciu a prítomnosť metastáz v iných orgánoch.
 5. Cytologické vyšetrenie náteru (v prítomnosti ulcerácie) alebo / a materiálu získaného punkciou lymfatických uzlín (v zriedkavých prípadoch). Niekedy štúdia bodkovaného z rozšírenej lymfatickej uzliny umožňuje diagnostikovať prítomnosť ochorenia pri zjavnej neprítomnosti primárneho nádoru.
 6. Excízia biopsia, ktorého význam je tvorba excízia, "podozrivé" na zhubný nádor (v 0,2-1 cm smerom von od okraja), a následne termín histologické vyšetrenie. Pri potvrdení diagnózy melanómu sa bezprostredne ďalej uskutočňuje radikálne odstránenie melanómu. Takáto diagnostika sa vykonáva v prípadoch, keď sú všetky ostatné výsledky predbežných štúdií otázne.

Niektoré typy melanómu

Existuje mnoho typov melanómu, v závislosti od bunkového zloženia a charakteru rastu. Táto klasifikácia je spôsobená tým, že rôzne formy majú odlišnú tendenciu k lokálnemu rozšíreniu a rýchlosti metastáz. Umožňuje onkológu orientovať sa pri výbere taktiky liečby.

Achromatický alebo pigmentový melanóm

Vyskytuje sa oveľa menej často ako iné druhy a ťažko sa diagnostikuje vďaka tomu, že má farbu obyčajnej kože a pozoruje ju už pacienti v neskorých štádiách vývoja. Jeho začiatok začína malým zhutňovaním, ktoré ako sa rastie, je pokryté jemne lamelárnymi epiteliálnymi šupinami a získava drsný povrch.

Niekedy tento neoplasmus má tvar lemu s nerovnými okrajmi, niekedy vytesané do tvaru, ružové alebo belavé farby. Vzhľad koróly zápalovej povahy sprevádza opuch, svrbenie, niekedy vypadávanie vlasov a rany. Môžem liečiť melanóm bez melanómu? Táto forma ochorenia je veľmi nebezpečná v dôsledku oneskorenej detekcie, tendencie k agresívnemu rastu a veľmi rýchlych v raných štádiách metastáz. Preto je v prvej fáze stále účinná liečba, v neskorších štádiách ochorenia aj po intenzívnej radikálnej liečbe dochádza k recidíve nádoru alebo vzniku metastáz.

Melanóm vretenovitých buniek

Takýto názov dostal v súvislosti s charakteristickou formou buniek definovanou na histologickom alebo cytologickom výskume. Vyzerajú ako vreteno a sú umiestnené oddelene od seba. Prelínanie cytoplazmatických procesov s rôznymi dĺžkami, ktoré sa niekedy rozkladajú na značné vzdialenosti, vytvárajú nádorové bunky vlákna, zhluky, zväzky.

Tvar jadier a ich počet v rôznych bunkách nie sú rovnaké: môžu existovať bunky s dvoma alebo viacerými pretiahnutými predĺženými, oválnymi, zaoblenými jadrami. Melanín sa koncentruje hlavne v procesoch, vďaka čomu získavajú zrnitý, škvrnitý vzhľad, ktorý ich odlišuje od sarkómu alebo nádoru nervového tkaniva (neurinómu).

Vzhľadom na značnú podobnosť s bunkami krtkov, cytologická diagnóza často predstavuje značné ťažkosti.

Nodulárny alebo nodulárny melanóm

Medzi diagnostikovanými, zaujíma 2. miesto a tvorí 15 až 30%. Vyskytuje sa častejšie po veku 50 rokov na ktorejkoľvek časti tela, ale zvyčajne na dolných končatinách u žien a na trupu u mužov, často na pozadí nevusu. V súvislosti s vertikálnym rastom je jedným z najagresívnejších a vyznačuje sa rýchlym prúdom - 0,5-1,5 rokov.

Tento nádor má oválny alebo guľatý tvar, a v čase liečby pacienta k lekárovi, spravidla formu plakov s jasnými hranicami a zvýšenými okrajmi, čierne alebo nezvyčajné modro-čiernu farbu. Niekde melanóm uzliny dosahuje značnú veľkosť alebo má tvar polypu s hyperkeratickým alebo vredovým povrchom.

Subangulárny melanóm

Forma akrálne-lentiginózneho nádoru, ktorý postihuje kožu dlaní a chodidiel. Je to 8-15% všetkých melanómov a je častejšie lokalizovaných na prvom prste ruky alebo nohy. Nádor často postráda fázu radiálneho rastu, a preto je diagnostika v počiatočnom štádiu ťažká. V priebehu 1-2 rokov sa rozširuje na matricu nechtov a časť alebo všetky nechty, ktoré získavajú hnedú alebo čiernu farbu. Rozvíjajúce sa papuly a uzly sú často bez pigmentu, takže choroba na prvý pohľad nezaujíma pacientovu pozornosť a trvá niekoľko mesiacov. Neskôr dochádza k ulcerácii a proliferácii hubovitého typu.

Liečba melanómu kože

Hlavnou metódou je chirurgický nôž, laserová alebo rádiologická excízia nádoru. V prítomnosti metastatických ložísk sa používa kombinácia chirurgickej metódy s chemoterapiou a imunoterapiou.

Ako sa odstráni malígny nádor?

Ak nie je zistený nádorové metastázy, postihnutá oblasť kože na tele a končatinách sa vyberú vo vzdialenosti 3-5 cm od okrajov viditeľnej s podkožného tukového tkaniva, aponeurózou alebo svalová fascie. Pri lokalizácia na tváre, rúk a v blízkosti prírodnej otvorov - vo vzdialenosti 2-3 cm, na prstoch (subungválne forma) - sa vykonáva amputácia alebo disartikulace v hornej a strednej časti ušnice - odstránení druhej.

V prítomnosti vredy nádoru, ktorý napáda dermis a prítomnosť metastáz v bezprostrednej ( "pohotovostný"), lymfatické uzliny sa vykonáva simultánne odstránenie všetkých "paketov" uzly podkožného tuku.

Liečba po operácii

Liečba sa vykonáva hlavne v prítomnosti metastáz alebo aspoň s podozrením na túto možnosť. Na tento účel sa používa chemoterapia, imunoterapia alebo ich kombinácia. Najbežnejšie lieky na liečbu - intravenózna alebo intramuskulárna injekcia cyklofosfamidu, imidazolkarboxamidu, cisplatiny, dakarbamazínu, karmustínu. Častejšie sa kombinovaná liečba s týmito liekmi s Vinblastínom a Metatriksatomom, ako aj s imunopreparáciami - interleukínom-2 alebo interferónom-alfa. Táto kombinácia pomáha predchádzať výskytu recidívy.

Melanóm sa vyznačuje nízkou citlivosťou na rádioaktívne žiarenie. Z tohto dôvodu sa ožarovanie vykonáva len ako symptomatický alebo paliatívny účinok, ako aj v prípadoch, keď pacient odmieta radikálnu chirurgickú operáciu. Navyše sa niekedy používa ako predoperačný prípravok a po operácii.

Po radikálnom ošetrení sa všetci pacienti podrobia neustálemu lekárskemu vyšetreniu s cieľom včasného zistenia a liečby recidívy rakovinového nádoru.

Ako liečiť melanóm

Popis a štádia vývoja kožného melanómu

Ochorenie "melanóm kože" sa vyskytuje u 15% všetkých onkologických ochorení a je malé zhrubnutie v dermis, ktoré je sfarbené v tmavej farbe. Farbenie je spôsobené prítomnosťou melanínu v nádore. Je to pigment, ktorý sa tvorí v epidermis.

Teraz existuje medzinárodná klasifikácia, podľa ktorej je nádor rozdelený na jednotlivé etapy. Zároveň hrajú obrovskú úlohu hrúbka tvorby a rýchlosť rozdelenia rakovinových buniek.

Etapy vývoja melanómu:

 • 1-2 fáza. V tomto štádiu je hrúbka nádoru malá. Zvyčajne nie je kŕmenie hlboko do kože. Súčasne neexistujú žiadne metastázy a výrazy. Rýchlosť rozdelenia buniek je nízka alebo úplne chýba. V tomto štádiu je najľahšie liečiť melanóm. Po odstránení nádoru je opakované riziko rozvoja dostatočne nízke.
 • 3 fázy. V tomto štádiu nádor rastie do tukového tkaniva. Pri biopsii sa v lymfatických uzlinách identifikujú atypické bunky. Preto sa pri dostatočne rozsiahlych léziách vždy vyšetria lymfatické uzliny.
 • 4. etapa. Toto je najviac zanedbaná fáza, keď je melanóm veľmi silný a postihuje lymfatické uzliny. Metastázy vo vnútorných orgánoch sú identifikované. Ide o metastázy v pečeni, obličkách a pľúcach. Zvyčajne končí smrteľným výsledkom, pretože v tomto štádiu je možné vyliečiť ochorenie.

Mechanizmus tvorby melanómu

Účinok UV žiarenia na pokožku je najčastejším faktorom vedúcim k rozvoju melanómu, takže je najviac študovaný.

UV žiarenie spôsobuje "zlomenie" molekuly DNA melanocytov, takže sa mutuje a začína sa intenzívne množiť.

Avšak v

Normálne funguje ochranný mechanizmus:

V melanocyte je prítomný proteín MC1R. Podporuje produkciu melanínu pigmentovými bunkami a tiež sa podieľa na rekonštrukcii molekuly melanocytovej DNA poškodenej UV žiarením.

Ako vzniká melanóm?

U jasných ľudí existuje genetický defekt proteínu MC1R. Preto pigmentové bunky nevytvárajú dostatok melanínu.

Príčiny tejto choroby

Existuje jedna príčina vývoja melanómu - rozpad DNA. Ale napriek tomu existuje množstvo predisponujúcich faktorov. Niektorí ľudia sú náchylní k vzniku rakoviny kože.

Koncept benígneho melanómu je nesprávny, pretože choroba má na začiatku onkologický charakter. Benígny sa nazýva nevus, náchylný k znovuzrodeniu. V priebehu času sa takýto mól môže stať nádorom.

Ak je melanóm diagnostikovaný, znamená to, že nádor je malígny. Preto je potrebná okamžitá liečba, inak atypické bunky môžu proliferovať a ovplyvňovať vnútorné orgány.

Melanóm sa vytvára kvôli degenerácii melanocytov do rakovinových buniek.

- výskyt defektu v molekule molekuly pigmentovej bunky, ktorý zabezpečuje ukladanie a prenos genetických informácií z generácie na generáciu. Preto, ak pod vplyvom určitých faktorov dôjde k rozpadu melanocytov, zmení sa (zmeny).

Melanóm je jednou z odrôd rakoviny kože. Choroba predstavuje jedno percento všetkých rakovín. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie každoročne uhynie z nádoru viac ako 48 000 ľudí a choroba sa viac a viac týka.

Populácia južných krajín, kde dochádza k zvýšenému slnečnému žiareniu, je vystavená riziku. Je dokázané, že choroba napadá ľudí starších ako tridsať rokov, ale niekedy sa vyskytuje u detí. V každej krajine je 6 až 30 občanov vystavených rakovine kože každému 100 000 ľuďom.

Druhy melanómu

Najčastejšie (v 70% prípadov) sa melanóm vyvíja na mieste

(krtky, materské znamienka) alebo nezmenená pokožka.

Etapy kožného melanómu

Existuje klinická klasifikácia štádií melanómu, je však pomerne zložitá, takže ju používajú špecialisti.

Pre ľahšie vnímanie fáz kožného melanómu sa však používa systematizácia dvoch amerických patológov:

Jedným z najdôležitejších prognostických faktorov pri liečbe kožného melanómu je určenie jeho štádia. Lokalizácia nádoru v primárnom zameraní teda indikuje vývoj melanómu v štádiách 1 a 2.

Pozitívny výsledok prijatých terapeutických opatrení môže dosiahnuť 99%. Keď bol v štádiu 3 zistený melanóm, keď boli regionálne lymfatické uzliny postihnuté metastázami, prognóza na liečbu melanómu kože je len 50%.

U pacientov, u ktorých je melanóm už v 4 štádiách, prognóza úspešnosti liečby je menej priaznivá. Avšak s včasnou pozornosťou k problému, keď bola stanovená diagnóza v štádiu 1 alebo 2 ochorenia, môže byť úspešne prekonaná.

Dnes sa viac ako 40% pacientov s príznakmi melanómu začína bojovať proti nádoru s hrúbkou menšou ako 0,75 mm. V tejto fáze je chirurgická liečba účinná v 97 - 99%.

 • Fáza 1 - nádor do hrúbky 1 mm s poškodeným povrchom.
 • Stupeň 2 - hrúbka od 1 do 4 milimetrov za prítomnosti poškodeného povrchu.
 • Stupeň 3 ochorenia je charakterizovaný šírením nádorových buniek v mnohých lokalizovaných tkanivách a lymfatických uzlinách.
 • Stage 4 melanóm znamená, že postihnuté bunky metastázujú do vzdialených orgánov - pečene, pľúc, kostí, mozgu, gastrointestinálneho traktu.
 • V štádiách 1 a 2 je ochorenie charakterizované obmedzeným rozšírením. To znamená, že rakovinové bunky nemusia metastázovať do iných orgánov a lymfatických uzlín. V tomto štádiu je riziko ďalšieho rozširovania vzdelania alebo opätovného vývoja melanómu dostatočne nízke. V štádiách 3 a 4 už nezáleží na hrúbke melanómu, definícia výrazu je orientačná.

Charakteristické znaky dysplastického nervu a melanómu v radiálnej aj vertikálnej fáze rastu

Rozvoj patologického procesu sa nevyskytuje vždy na mieste materských znamienok alebo pigmentových škvŕn. Neoplazmus tmavej farby a asymetrického tvaru sa môže objaviť na akejkoľvek časti pokožky.

Avšak tmavo hnedé, čierne a tmavo šedé znamienka sú náchylné na malignitu, alebo akvizíciu malígneho procesu. Hlavným príznakom melanómu je neprítomnosť vlasovej vegetácie v mieste narodenia alebo pigmentovanej škvrny.

V normálnom stave by sa novotvary nemali zdvihnúť nad povrch kože. Ale v priebehu času môžu meniť farbu a prinútiť ich majiteľa premýšľať o možnom vývoji melanómu - rakoviny kože s jej ružovo-červeným, sivým alebo belavým odtieňom.

Melanóm v neskorých štádiách sa môže prejaviť svrbením, bolesťou, krvácaním, ulceráciou. Indikáciou vývoja patologického procesu sú početné pigmentové škvrny, ktoré sa objavili vedľa nádoru.

Priemer zaostrenia melanómu začína od značky 6 mm. Jej správanie z hľadiska rastu a metastáz nemožno predvídať.

Znamením melanómu typu povrchu sa považuje jeho pomalý rast, ktorý trvá niekoľko rokov. Zvláštnosťou nodálnej formy patológie je rýchlosť jej rastu.

Pre tvárnej nádory sú charakteristickými symptómy, ako je uvoľnená kože v mieste umiestnenia nádoru a tendenciou k ulcerácie. Problém starších ľudí je malígny lentigo, alebo Hutchinsonova piha.

Periférne odrody lentigo sa zvyčajne vyvíjajú u čiernych ľudí. Diagnóza tohto formulára je možná len v neskorších termínoch kvôli jeho umiestneniu na ťažko dostupných miestach na tele (napr. Chodidlá chodidiel).

Príznaky melanómu

Existujú základné známky, na ktorých môžete nezávisle diagnostikovať rakovinu dermy. Pozorne na pokožku je potrebné sa zaoberať svetlokozhem ľuďom s množstvom nevúdivých.

Známky melanómu kože u dospelých

Zvyčajne je choroba diagnostikovaná u starších ľudí. Ale teraz sa choroba rozrástla mladšie.

Zoznam príznakov:

 1. Svrbenie, pálenie a brnenie v oblasti pigmentácie je dôsledkom zvýšeného rozdelenia buniek v ňom.
 2. Strata vlasov z povrchu nóvy je spôsobená degeneráciou melanocytov do nádorových buniek a deštrukciou vlasových folikulov.
 3. Zmena farieb:
  • Zvýšenie alebo výskyt tmavších oblastí na pigmentovanej formácii je spôsobené tým, že melanocyty opätovne vznikajúce do nádorovej bunky strácajú procesy. Preto sa pigment, ktorý nemá schopnosť opustiť bunku, hromadí.
  • Osvietenie je spôsobené tým, že pigmentová bunka stráca schopnosť produkovať melanín.

A pigmentácia mení farby nerovnomerne: stane sa svetlo alebo stmavne z jedného okraja, a niekedy - uprostred.

 • Zvýšenie veľkosti naznačuje zvýšené rozdelenie buniek v pigmentovanej formácii.
 • Vznik vredov a / alebo prasklín, krvácanie alebo uvoľnenie vlhkosti v dôsledku toho, že nádor ničí normálne kožné bunky. Preto horná vrstva praskne a vystaví spodné vrstvy kože. V dôsledku toho pri najmenšej traume nádor "exploduje" a jeho obsah sa vylieva. Zároveň sa rakovinové bunky dostávajú na zdravú pokožku a prenikajú do nej.
 • Vzhľad "dcérskych" krtkov alebo "satelitov" v blízkosti hlavnej pigmentovanej formácie je znakom lokálnej metastázy nádorových buniek.
 • Nerovnosť okrajov a zhutnenie materského znamienka je znakom zvýšeného rozdelenia nádorových buniek, ako aj ich klíčenia na zdravú pleť.
 • Zmiznutie kožného vzoru je spôsobené tým, že nádor ničí normálne kožné bunky, ktoré tvoria kožnú štruktúru.
 • Vzhľad okolo pigmentovaného začervenania vo forme korózie je zápal, čo naznačuje, že imunitný systém rozpozná nádorové bunky. Preto poslala do nádoru špeciálne látky (interleukíny, interferóny a iné), ktoré sú určené na boj proti rakovinovým bunkám.
 • Symptómy poškodenia očí: na očnej dúhovke sa objavujú tmavé škvrny a viditeľné známky zápalu (začervenanie), v postihnutom oku sú bolesti.
 • Je dôležité vedieť! Prvé príznaky vzniku melanómu sa môžu prejaviť jednoduchým sebaprenájom krtkov a pigmentácií na tvári a tele.

  Je nevyhnutné, aby sa dermatológ okamžite obrátil na výskyt jedného z nasledujúcich príznakov:

  • rýchle zvýšenie veľkosti (viac ako 0,6 cm);
  • zmena tvaru (hranice nádoru sa stávajú nerovnomerné, cikcak alebo fuzzy);
  • porušenie symetrie (polovica vzdelávania nie je ako druhá);
  • zmena farby (môže sa stať svetlejšia alebo tmavšia, objaví sa nerovná farba);
  • zmena citlivosti (výskyt bolesti, svrbenie, pálenie, krvácanie).

  Ďalšie príznaky - vzhľad kôrovcov a lúpanie na povrchu moča, nedostatok kožného vzoru, tvorba tesnení v štruktúre nádoru, strata vlasov v postihnutej oblasti, zvýšenie lymfatických uzlín.

  Ďalšie vyšetrenie vykoná dermatológ a ak potvrdíte malígny charakter nádoru, budete odkázaný na onkológa.

  Na rozdiel od normálneho zdravého materského znamienka sa melanóm aktívne rozširuje a veľmi rýchlo. Môže rásť, rozširovať sa, akoby "rozmazala" na povrch pokožky a mohla vyčnievať nad ňou, čo predstavuje "nodulárny" rast.

  Zároveň je znakom melanómu, že krtek mení svoju farbu: môže sa premeniť na čierny, ale niekedy má svetlé oblasti, niekedy ružovo sfarbený alebo načervenalý odtieň.

  S takýmito zmenami doslova v jednej farbe pigmentu môžete vidieť niekoľko rôznych farieb naraz.

  Diagnostické metódy

  Je potrebné poradiť sa s dermatológiou alebo onkológom. Existuje mnoho spôsobov, ako diagnostikovať nádory. Jednou z najviac informatívnych je biopsia.

  Metódy diagnostiky melanómu:

  1. Krvný test. V tomto prípade sa stanoví množstvo onkogénneho proteínu v krvi. Je to proteín, ktorý vylučuje nádor.
  2. Dermatoskopia. Ide o neinvazívnu techniku, ktorá zahŕňa vyšetrenie nádoru pod mikroskopom. Okrem toho sa tkanivá niekoľkokrát zväčšujú.
  3. Biopsia. Toto je plot pre časť analyzátora. Jedna z najspoľahlivejších metód. Je to invazívne, pretože miesto je odoberané slučkou alebo skalpelom.
  4. US. Vykonáva sa pomocou špeciálneho snímača. Často sa diagnostika uskutočňuje počas odstránenia vzdelávania, pretože pod dohľadom ultrazvuku je možné sledovať prácu a úplne ju odstrániť.
  5. MR. Toto je terapia magnetickou rezonanciou. V tomto prípade je možné diagnostikovať nielen samotný melanóm, ale aj metastázy, atypické bunky v lymfatických uzlinách.

  Zahŕňa niekoľko fáz:

  • Skúška s lekárom (onkológ alebo dermatológ)
  • Štúdium tvorby pigmentov s optickými prístrojmi bez poškodenia kože
  • Plot z podozrivého miesta tkaniva, po ktorom nasleduje jeho štúdia pod mikroskopom

  V závislosti od výsledkov štúdie sa stanoví ďalšia liečba.

  Lekárske vyšetrenie

  Lekár upriamuje pozornosť na zmenené znamienka alebo na formácie, ktoré sa nedávno objavili na koži.

  Existujú kritériá, ktorými je možné najskôr rozlíšiť benígnu formáciu od melanómu. Navyše, keď ich poznáte, každý môže skontrolovať svoju kožu sami.

  Aké sú príznaky zhubnej degenerácie?

  - keď je pigmentovaná forma asymetrická. To znamená, že keď nakreslíte imaginárnu čiaru cez jeho stred, dve polovice sú odlišné. A keď je materská znamienka benígna, potom sú obe polovice rovnaké.

  Pri melanóme majú hrany pigmentovanej formy alebo krtky nepravidelný a niekedy zubovitý tvar. Zatiaľ čo v benígnych formáciách sú okraje odlišné.

  mólov alebo formácií po degenerácii do malígneho nádoru, heterogénneho, s niekoľkými rôznymi odtieňmi. Zatiaľ čo bežné materské znamienka majú jednu farbu, ale môžu obsahovať svetlejšie alebo tmavšie odtiene tej istej farby.

  normálne krtky alebo materské znamienko - asi 6 mm (veľkosť gumy na konci ceruzky). Všetky ostatné materské znamienky musí vyšetriť lekár. V prípade, že sa nezaznamenajú žiadne odchýlky od normy, potom je potrebné tieto formácie pozorovať a pravidelne navštevovať lekára.

  v počte, hraniciach a symetrii znamienok alebo krtkov - znamenie ich degenerácie v melanóme.

  Po poznámke sa melanóm vždy nelíši od bežného materského znamienka alebo materského znamienka na všetky tieto kritériá. Stačí len jedna zmena, aby ste sa poradili s lekárom.

  Ak sa lekárska onkológia zdajú podozrivé, vykoná potrebné štúdie.

  Kedy je potrebná biopsia a mikroskopia pigmentovaného vzdelávania?

  Na rozlíšenie nebezpečných pigmentovaných lézií na koži od neškodných sa používajú tri základné techniky: dermatoskopia, konfokálna mikroskopia a biopsia (odoberanie kúska tkaniva z nísteje s následným mikroskopickým vyšetrením).

  Dermatokskopiya

  Skúška, počas ktorej lekár vyšetruje oblasť pokožky bez toho, aby ju poškodila.

  Za týmto účelom sa používa špeciálny nástroj - dermatoskop, ktorý robí hornú vrstvu epidermis transparentnou a zvyšuje sa desaťkrát. Preto lekár môže starostlivo zvážiť symetriu, hranice a heterogenitu pigmentácie.

  Neexistujú žiadne kontraindikácie pre postup. Avšak jeho použitie nie je informatívne pre pigmentové a nodálne melanómy. Preto je potrebná podrobnejšia štúdia.

  Konfokálna laserová skenovacia mikroskopia (KLSM)

  Metóda, ktorou sa získavajú obrazy vrstiev kože bez poškodenia, aby sa odobrali vzorky tkaniva z krbu. A obrázky sú čo najbližšie k náterom získaným pomocou biopsie.

  Podľa štatistík je diagnóza 88-97% v skorých štádiách melanómu s pomocou KLSM správne prezentovaná.

  Na špeciálnej inštalácii sa vykonáva séria optických úsekov (fotografií) vo vertikálnych a horizontálnych rovinách. Potom sú prenesené do počítača, kde sú už preskúmané v trojrozmernej snímke (v 3D - keď je obraz prenášaný v plnom rozsahu).

  Preto sa hodnotí stav vrstiev kože a jej buniek, rovnako ako cievy.

  Indikácie pre

  • Primárna diagnostika nádorov kože: melanóm, karcinóm dlaždicových buniek a iné.
  • Identifikácia recidívy melanómu po odstránení. Z dôvodu nedostatočnosti pigmentu sú počiatočné zmeny malé.
  • Pozorovanie v dynamike prekanceróznych kožných ochorení (napr. Melanóza Dubreia).
  • Skúmanie kože tváre s výskytom neestetických škvŕn.

  neexistuje postup pre tento postup.

  Pokiaľ však hovoríme o melanóme, konečná diagnóza sa vykoná len na základe skúmania vzorky tkaniva z krbu.

  biopsia

  Metóda, počas ktorej sa odoberie kúsok tkaniva z pigmentovanej oblasti a potom sa skúma pod mikroskopom. Tkanivo sa užíva v miestnej alebo celkovej anestézii.

  Postup je však spojený s určitými rizikami. Pretože ak je nesprávne "narušiť" melanóm, potom môže spôsobiť jeho rýchly rast a rozšírenie metastáz. Odstránenie tkaniva z vypuknutia navrhovaného nádoru sa preto vykonáva s preventívnymi opatreniami.

  Indikácie pre biopsiu

  • Ak sa použijú všetky možné diagnostické metódy a diagnóza zostáva nejasná.
  • Tvorba pigmentu sa nachádza v oblastiach, ktoré sú nepriaznivé pre odstránenie (vzniká veľká tkanivová chyba): kefa a chodidlo, hlava a krk.
  • Pacient je naplánovaný podstúpiť amputaciu nohy, ramien a odstránenie prsníka spolu s regionálnymi (blízkymi) lymfatickými uzlinami.

  Podmienky pre biopsiu

  • Pacient by mal byť úplne vyšetrený.
  • Postup je čo najbližšie k ďalšiemu ošetreniu (chirurgický zákrok alebo chemoterapia).
  • Ak má pigmentovaná forma vredy a eróznu eróziu, vykoná sa výber tlačových škvŕn. K tomu použite niekoľko odmastených objektových okuliarov (sklo z plastu, z ktorého sa materiál odoberie) na povrch nádoru a snažte sa získať niekoľko vzoriek tkaniva z rôznych miest.

  Existuje niekoľko spôsobov, ako prijať tkanivá s melanómom.Excisional biopsia

  - odstránenie nádorového zamerania

  Vykonáva sa, ak má nádor priemer menší ako 1,5 až 2,0 cm. A nachádza sa tam, kde odstránenie nevedie k vzniku kozmetických chýb.

  Lekár s chirurgickým nožom (skalpelom) odstraňuje melanóm a vyčnieva kožu v jej hĺbke zachytením 2-4 mm zdravého kože.

  Používa sa, keď sa rana nedá ihneď uzavrieť: nádor sa nachádza na tvári, krku, ruke alebo nohe.

  Preto sa najočakávanejšia časť nádoru odstráni zachytávaním oblasti nezmenenej kože.

  Diagnóza začína vizuálnou kontrolou všetkých podozrivých útvarov pomocou lupy alebo pomocou dermatoskopu. Osobitnú pozornosť treba venovať tvorbe pigmentu v zadnej, hlavy, krku a končatín (tieto zóny sú predmetom častých úrazov, čo je jeden z dôvodov, prečo prechodu melanocytov do malígneho forme).

  Okrem toho sa vykonáva cytologické vyšetrenie nádoru a biochemický krvný test. V poslednej dobe sa rádiofosforová testovacia metóda a termografia široko používajú na diagnostiku.

  Ak existujú známky metastáz v lymfatických uzlinách, používa sa biopsia, ultrazvukové vyšetrenie, rôzne druhy tomografie a rádiografia sa používajú na kontrolu vnútorných orgánov.

  Po vizuálnej kontrole lekár predpíše laboratórne vyšetrenia (všeobecná krv, moč, atď.) A nasledujúce inštrumentálne štúdie:

  • Hardvérová dermatoskopia. Pomocou dermatoskopu sa študuje nehomogenita a symetria hraníc pigmentovanej formácie.
  • Konfokálna laserová skenovacia mikroskopia (KLSM) - získanie snímok vrstiev kože na posúdenie ich stavu.
  • Cytologické vyšetrenie náteru (ak sa prejavuje prejav) a materiál z lymfatickej uzliny umožňuje diagnostikovať prítomnosť ochorenia pri absencii príznakov primárneho melanómu.
  • Biopsia - odstránenie tkaniva z pigmentovanej oblasti je nevyhnutná v prípade, že boli vykonané iné diagnostické metódy a diagnóza zostáva nejasná.
  • Ultrazvukové vyšetrenie orgánov brušnej dutiny, CT mozgu a miechy, RTG hrudníka - všetky výskumné metódy sú potrebné na určenie šírenia a prítomnosti metastáz v iných orgánoch.

  liečba

  Hlavným spôsobom liečby melanómu je jeho odstránenie. Excízia môže byť vykonaná skalpelom, slučkou alebo laserom. Existujú aj populárne metódy liečby, avšak ich účinnosť je pochybná.

  Liečba melanómu kože chemoterapiou

  Táto technika sa používa v štádiách rakoviny 3 a 4, kedy je zbytočné odstrániť melanóm, pretože rakovinové bunky sú v lymfatických uzlinách a vnútri orgánov. Chemoterapia môže spomaliť vývoj a rast nádoru, predĺžiť život pacienta.

  Prehľad liekov na chemoterapiu:

  • Dakarbazín. Tento liek umožňuje lámanie DNA nádoru a zničenie buniek novotvaru. Nemôže sa používať dlhší čas, pretože riziko spojivového tkaniva a infarktu je vysoké. Pomáha spomaľovať vývoj ochorenia.
  • Karboplatina. Liečivo sa vyznačuje dvojitým účinkom. Zničí rakovinové bunky tým, že rozbije DNA vlákna a zlepšuje imunitu. To je veľmi dôležité, pretože onkológovia často trpia bežnou chrípkou, ktorá je veľmi ťažká.
  • Temozolomid. Liečivo narúša schopnosť buniek rozdeliť sa. Rast vzdelávania sa tak zastaví. Liek potlačuje imunitný systém, ktorý je často potrebný po operácii.
  • Cisplatina. Liečivo sa zavádza do krvného obehu a hromadí sa v oblasti nádoru. Potom sú rakovinové bunky zničené. Súčasne nerastú a nerozdeľujú, čo spôsobuje regresiu novotvaru.

  Ako liečiť melanómové kožné ľudové metódy

  Samozrejme, tradičná medicína nie je schopná liečiť rakovinu, a preto sa tieto metódy používajú ako doplnok k chemoterapii alebo chirurgickej liečbe melanómu.

  Ľudové recepty na liečbu melanómu:

  Výsledok závisí od toho, ako skoro pacient požiadal o lekársku pomoc. Ak sú na koži tmavé škvrny alebo krvavý nevus, stojí za to navštíviť lekára.

  Melanóm je malígna forma, ktorá sa vyvíja z melanocytov. Na druhej strane, melanocyty sú kožné bunky, ktoré sú zodpovedné za syntézu melanínu.

  Melanóm je nebezpečný pre zdravie a život, pretože môže rýchlo spustiť metastázy. Preto sa skôr, ako sa človek obráti k onkológu a začne liečiť melanóm, výhodnejšie predpovede o terapeutickom účinku.

  Po prvé lekár vykoná diagnostickú štúdiu. Najmä pre ne sú takéto kritériá dôležité: veľkosť a umiestnenie prvku. Na hodnotenie používa onkológ nasledujúce metódy:

  1. Kontrola pacienta. Skúsený lekár môže pochopiť veľa pri jednej vizuálnej kontrole prvku. To však nestačí na stanovenie konečnej diagnózy a predpísanie liečby.
  2. Biopsia. Ide o najspoľahlivejšiu metódu, ktorá sa používa v prípadoch podozrenia na onkológiu. Materiál získaný v dôsledku biopsie sa posiela laboratóriu na histológiu.
  3. Počítačové štúdium. Patria sem ultrazvuk, scintigrafia. Sú to metódy, ktoré dokážu určiť stupeň ochorenia.
  4. Ďalšie štúdie. Patrí sem napríklad počítačová tomografia. Pomocou toho skúmajú lymfatické uzliny, pečeň, pľúca, mozog, kosti a iné orgány. V niektorých prípadoch je potrebné vykonať kompletnú diagnózu. Táto potreba sa spravidla vyskytuje v neskorých štádiách vývoja melanómu alebo v metastázach.

  Iba po podrobnom vyšetrení predpisuje onkológ priebeh liečby.

  Postup liečby sa vykonáva iba v lekárskej inštitúcii a pod prísnym dohľadom lekárov. V modernej lekárskej praxi existujú 2 metódy liečby melanómu kože:

  1. Operatívny. Zahŕňa chirurgickú excíziu malígneho elementu.
  2. Kombinovať. Predpokladá kombináciu operačnej metódy s radiačnou terapiou. Tento prístup je účinnejší, najmä pokiaľ ide o metastázy, pretože rádioterapia môže zabrániť ich ďalšiemu šíreniu.

  Výber metódy liečby melanómu závisí od toho, v akej fáze vývoja je.

  Takže v každej fáze sa liečba bude líšiť:

  Či dôjde k relapsu alebo nie, závisí od liečby primárneho melanómu. Zvyčajne dochádza k relapsu v epidermis vedľa miesta lokalizácie primárneho melanómu. Liečba recidivujúceho ochorenia sa vykonáva rovnakým chirurgickým spôsobom ako pri liečbe primárnych.

  V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že primárny melanóm nemôže ovplyvniť lymfatické uzliny, ale opakujúci sa môže ich ovplyvniť. Toto je dokázané nasledujúcim symptómom: región regionálnych lymfatických uzlín sa zväčšuje.

  V takom prípade sa nielen široká excízia nádoru, ale tiež lymfadenektómia.

  V prvej fáze liečby spočíva v chirurgickom odstránení tumoru vykonaním operácie s excíziou postihnutej oblasti. V počiatočných štádiách, ak je melanóm povrchný, môžu byť na chirurgickú operáciu na odstránenie nádoru použité iné metódy: pomocou laseru alebo kvapalného dusíka.

  Pri registrácii metastáz sa vykonávajú operácie s excíziou ohromených miest alebo telies ako celku. V prípade kontraindikácií operácie (starší vek, prítomnosť komplexných ochorení) sa liečba uskutočňuje metódou rádioterapie. Niekedy sa kombinovaná liečba rádioterapiou pred chirurgickým zákrokom používa na zníženie veľkosti nádoru kvôli čistejšiemu odstráneniu a zvýšeniu účinnosti chemoterapie.

  Po operácii sa histologicky vyšetrí vzorka odobratej tkaniva, po ktorej môže byť prognóza prežitia stanovená s vyššou presnosťou a môže byť vybraná najefektívnejšia liečba.

  Ďalšia liečba zahŕňa množstvo opatrení podpornej a rekonštitučnej terapie: chemoterapia, imunoterapia a rádioterapia. V súčasnosti onkológia čoraz viac využíva biochemoterapiu - kombinovanú metódu spočívajúcu v integrovanom použití imunomodulačných a protinádorových liekov.

  Ako pomocný nástroj po povinnej konzultácii s ošetrujúcim lekárom môžete použiť niektoré tradičné lieky. Liečba liečivými bylinami s protinádorovým účinkom sa ukázala ako veľmi účinná.

  Prevencia relapsu

  Pri prvých podozreniach na melanóm je potrebné bezodkladne sa zaoberať bezpečnosťou dermatológa, ktorý v prípade potreby nasmeruje pacienta na onkológa.

  Liečba sa najčastejšie uskutočňuje chirurgickým zákrokom, ale každý prípad si vyžaduje osobitnú pozornosť. Jediná vec, ktorú možno povedať jednoznačne: človek môže pomôcť svojmu telu vyrovnať sa s touto chorobou. Existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako urýchliť liečbu.

  Predpokladá sa, že správne používanie ľudových prostriedkov eliminuje potrebu operácie alebo v každom prípade podporuje rýchle hojenie a obnovu postihnutej oblasti.

  Užitočný akonit

  Táto rastlina sa naozaj používa na liečbu kožných ochorení, ale je tu jeden bod, ktorý je potrebné zohľadniť pri použití - akonit je toxický, takže nesprávne proporcie alebo zneužitie môžu viesť k neočakávaným následkom.

  Z rastliny sa vyrába tinktúra a používa sa jedna hodina pred jedlom. Odborníci odporúčajú začať kurz iba jednou kvapkou a zvyšovať ich počet každý deň.

  Maximálna dávka je dvadsať kvapiek, po čom má byť množstvo znížené.
  .

  Ciele - odstránenie primárneho nádoru, prevencia vývoja alebo boj proti metastázam, zvyšovanie očakávanej dĺžky života pacientov.

  Existuje chirurgická a konzervatívna liečba melanómu, ktorá zahŕňa rôzne techniky. A ich použitie závisí od štádia malígneho nádoru a prítomnosti metastáz.

  Kedy je potrebná operácia na odstránenie melanómu kože?

  Chirurgické odstránenie nádoru je hlavnou metódou liečby používanou vo všetkých štádiách ochorenia. A čím skôr to bolo vykonané, tým väčšia je šanca na prežitie.

  Cieľom je odstrániť nádor pomocou zachytávania zdravých tkanív, aby sa zabránilo šíreniu metastáz.

  A v štádiách I a II melanómu je chirurgické odstránenie často jedinou metódou liečby. Avšak pacienti s nádormi II. Štádia sa majú monitorovať pravidelným monitorovaním stavu lymfatických uzlín "hliadky".

  Pravidlá odstraňovania melanómu

  • Pri celkovej anestézii, pretože pri lokálnej anestézii existuje riziko šírenia nádorových buniek (trauma s ihlou).
  • Starostlivý postoj k zdravým tkanivám.
  • Bez ovplyvnenia melanómu, aby sa zabránilo šíreniu rakovinových buniek. Preto sa vykoná rez do kmeňa, ustupujúci o 8 cm od okrajov nádoru, na končatinách - 5 cm.
  • Nádor nie je v kontakte so zdravými bunkami.
  • Odstránenie sa vykonáva zachytením určitej oblasti zdravého tkaniva (široká excízia), aby sa vylúčila recidíva. A nádor je odstránený, zachytáva nielen okolitú kožu, ale aj podkožné tkanivo, svaly a väzy.
  • Operácia sa zvyčajne vykonáva pomocou chirurgického noža alebo elektrónového noža.
  • Kryodestrukcia (použitie kvapalného dusíka) sa neodporúča. Vzhľadom k tomu, že táto metóda nemôže určiť hrúbku nádoru a tiež nie vždy odstrániť tkanivo v plnom rozsahu. Preto môžu zostať rakovinové bunky.
  • Pred operáciou na koži s farbivom načrtnite plánovaný rez.

  Indikácie a objem prevádzky

  Odkedy prvé odstránenie melanómu prešlo viac ako 140 rokov, ale o hraniciach excízie neexistuje zatiaľ jednotný názor. Preto WHO vypracovala kritériá.

  Limity zdravého odstránenia tkaniva podľa odporúčaní WHO