Hlavná

Opar

Čo je rosacea a ako liečiť rosacea?

Rosacea je chronické ochorenie kože spôsobené porážkou mazových žliaz, vlasových folikulov a malých kapilár. Na rozdiel od dospievajúcej vyrážky, táto patológia sa vyskytuje u ľudí vo veku 35-50 rokov a má progresívny priebeh. Medzi hlavné príznaky choroby patrí sčervenanie kože po pobyte v mrazu, na slnku pri konzumácii alkoholických nápojov a pikantného jedla. Erytém pretrváva dlhý čas aj po odstránení nepriaznivých faktorov.

Kvôli narušeniu mazových žliaz dochádza k nadmernej tvorbe tuku. Akné tváre lokalizovať lícach, nosa, bradu a čelo, ale najprv mať formu zapálené papuly alebo uzliny a potom sa prevedie do kôpok. Charakteristickým znakom je absencia komedónov.

Vlastnosti a vývoj

Rosacea sa vyznačuje rozšírením malých krvných ciev, ktoré spôsobujú sčervenanie kože. Postupne kapiláry strácajú schopnosť zužovať, v postihnutej oblasti sú červené žily - telangiektázia.

Polovica pacientov trpiacich na rosacea trpí poškodením očí (keratitída). Zhoršuje sa rohovka, červenokožky, zvyšuje sa slzot, hnisavá konjunktivitída, blefaritída. Patológia vedie k porušeniu videnia, v závažných prípadoch sa slepota vyvíja. Najčastejšie sa keratitída vyskytuje po vyrážkach alebo súčasne s tvorbou pupienkov na tvári.

Ako postupuje patológia, koža sa zhoršuje, epilačná epilácia sa rozpadá, póry sa rozširujú, hlboké jazvy zostávajú. Kapiláry získajú kyanotický odtieň. Jednou z komplikácií rosacey je rinofýma - porážka nosa, výrazne sa zväčšuje, stáva sa hrboľatá a získa červeno-modrej farby.

Klinické formy ochorenia

Existuje niekoľko typov rosacey:

1. Pustulárna forma je sprevádzaná vyrážkou ružovej, zapálenej akné, pokrytá váhy. Nachádzajú sa na nosovom, nasolabiálnom trojuholníku, neskôr vyrážka sa rozšíri na čelo a bradu. Pušky sú zapálené, vo vnútri sú vytvorené hnisavé masy. Zasiahnutá oblasť sa začervenala a zväčšuje.

2. V fibrotickom type patológie sa na tvári objavujú uzly a plaky, vyrážka sa spája, povrch je pokrytý krustami, tesnenia, abscesy.

3. erytematózna forma rosacey sa vyznačuje pretrvávajúcim sčervenaním, ktoré niekoľko dní nezostane. Na koži sa nachádzajú viaceré telangiektázy, červené hlavičky. Prvé kapiláry šarlátovej farby, neskôr získajú kyanotický odtieň.

Forma ochorenia sa berie do úvahy pri predpisovaní liečby.

Príčiny vzniku rosacey

Rosacea je diagnostikovaná u oboch pohlaví, najčastejšie sa však vyskytuje u žien počas menopauzy. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami v tele. Blondínky s priehľadnou kožou tváre náchylnej na začervenanie a fotofóbiu sú náchylnejšie na tvorbu ružového akné.

Muži trpia fibróznou formou patológie, ktorá je charakterizovaná rozsiahlymi erupciami na tvári, hyperpláziou mazových žliaz a zhrubnutím kože.

Hlavnými dôvodmi sú:

 • alergická dermatitída;
 • neuroendokrinné ochorenia;
 • růžovka;
 • silný stres;
 • oslabená imunita;
 • infekcie kože;
 • chronický alkoholizmus;
 • užívanie hormonálnych liekov;
 • patológia pečene;
 • účinky chemického lúpania;
 • beri-beri;
 • chronické choroby tráviaceho systému.

Demodekóza (roztoč) posilňuje symptómy, ale nie je príčinou.

Rosacea sa nedá úplne vyliečiť, pretože ide o chronické ochorenie. Doby exacerbácia nahrádzajú remisií, choroba postupne postupuje do infiltratívny fáze, vyznačujúci sa tým, pečatí kože, opuchy, modrastý nádych. Lekár-dermatológ určuje terapiu s ohľadom na príčiny patológie. Je nevyhnutné odstrániť spúšťača: vyhnúť sa podchladenie a prehriatiu nepoužívajte dráždivý, sťahujúce kozmetiku (kroviny, šupky).

Ak došlo k infekcii kože so zvýšenou telesnou teplotou, vzniklo hnisavé akné a potom sa predpísalo antibiotické liečenie. Okrem toho pacienti užívajú vitamínový komplex a lieky na posilnenie imunity. Dobrý výsledok v ťažkých štádiách je laserová terapia. V prítomnosti fistúl a podkožných zápalových uzlín sa vykonáva chirurgická drenáž abscesov.

Liečte vonkajšie prejavy mastimi založenými na metronidazole. Účinne používajte Invermectin, kyselinu azelaovú, hypodermické injekcie kyseliny nikotínovej. Tieto lieky majú antibakteriálny, protizápalový účinok.

Po odstránení akútnych symptómov rosacey prejdite na liečbu ciev. Ak chcete zbaviť mriežky malých kapilár na tvári, pomáhajú pacientom fotokoagulácia, cryo a ozonoterapia. Pacienti sú vyzývaní, aby podstúpili podporný kurz na zníženie počtu recidív, spomalili progresiu ochorenia, zabránili vzniku nového akné. Liečebný režim sa vyberá individuálne pre každú osobu, berúc do úvahy príčinu a formu ochorenia, môže byť potrebné sa poradiť s endokrinológa, neuropatológa, gastroenterológom.

Odporúča sa dodržiavať diétu, ktorá vylučuje ostré, mastné, vyprážané potraviny, alkohol. Pacienti trpiaci gastrointestinálnymi ochoreniami, pečeň, je vhodné jesť čerstvú zeleninu, ovocie, sušené mliečne výrobky.

Liečba akné doma

V komplexe s tradičnými metódami terapie je možné s nimi zaobchádzať s ľudovými receptami. Odstráňte začervenanie a zápal vývarov liečivých bylín. Na ich prípravu používajú harmanček, šalvia, boky, ľubovník bodkovaný alebo kvetiny nechtíka. Rastliny sa varia vriacou vodou a trvajú 8 hodín, potom sa prefiltrujú. V chladenom médiu sa časť gázy zvlhčí a nanesie sa na tvár.

Nemôžete vytláčať akné sami, môže sa vyskytnúť infekcia, čo povedie k zvýšenému zápalu a opuchu. A tiež je kontraindikované umyť teplou vodou, teplo podporuje aktívnu reprodukciu baktérií. Nevhodné esenciálne oleje, nechávajú na tvári tučný film, ktorý upcháva potrubie mazových žliaz a vedie k vývoju hnisavých procesov. Je zakázané liečiť rosaceu jódom, čo spôsobí tvorbu subkutánnych abscesov.

Účinným ľudovým prostriedkom na liečbu akné je vodné roztok propolisu, kúpte ho v lekárni alebo si pripravte. Používa sa na utretie tváre pred spaním, ráno je potrebné umývať mydlom. Tento produkt je tiež užitočný na posilnenie imunity pri požití.

Liečba doma sa vykonáva pomocou masky na tvár. Vyrobte ju z prírodného medu a šťavy z aloe vera. Hmota sa umiestni na bavlnenú tkaninu a aplikuje sa na postihnuté miesta po dobu 20 minút, potom sa premyje studenou vodou. Ľudový liek znižuje zápaly, podráždenie, akné dozrieva rýchlejšie a tkanivá sa liečia. Maska sa musí vykonať 1 krát za 2 dni, možno budete potrebovať 10-20 relácií. Tento postup je kontraindikovaný u ľudí, ktorí sú alergickí na včelie výrobky.

Rosacea zaobchádza s čerstvým lisovaným brusinkovým džúsom, používa sa na chladné vody. Bobule obsahujú vitamíny skupiny B, C, kyselinu nikotínovú a užitočné mikroelementy. Aplikujte každý deň kompresiu na tvár, až kým sa neodstránia akútne symptómy, potom sa dá vložiť do jedného dňa a postupne sa zvyšujú intervaly na normalizáciu stavu kože. Jedinečné zloženie brusnicových bobúľ pomáha normalizovať pH epidermis, metabolické procesy, zbaviť sa akné, posilniť kapiláry a lokálnu imunitu.

Prevencia z rosacey

Aby sa znížil počet relapsov a zabránilo vyrážky, je potrebné dodržať nasledujúce pravidlá:

 • používajte krém s UV ochranou;
 • vyhnúť sa predĺženej hypotermii;
 • vylúčiť aktívne športy;
 • používať kozmetiku, ktorá nedráždi tvár;
 • vytvoriť vyvážené menu;
 • včasné liečenie sprievodných ochorení;
 • chráňte tvár pred priamym vystavením slnečnému žiareniu;
 • nemôžete navštíviť saunu, solárium, vziať si horúcu kúpeľ;
 • opustiť zlé návyky, viesť zdravý životný štýl.

Dodržiavanie preventívnych opatrení významne znižuje riziko exacerbácií a akné. Príznaky ochorenia sú menej výrazné, neexistuje hnisavý zápal, zjazvenie tkaniva. Dodržujte odporúčania pre pacientov s diagnostikovanou chorobou a rizikové osoby.

Rosacea je vážne ochorenie charakterizované poškodením kože tváre, výskytom zapálenej akné. Patológia má progresívny priebeh, príznaky sa postupne zvyšujú, komplikácie vyvíjajú. Liečba určuje dermatológov, berúc do úvahy príčiny, ktoré spôsobili ochorenie. Pre lepší výsledok je užitočné kombinovať tradičné metódy terapie a ľudových metód.

Liečba akné na tvári - moderné metódy

Rosacea na tvári, ktorej liečba je dlhý proces, je prezentovaná ako chronická neinfekčná choroba kože. To sa prejavuje stabilným zčervenaním, pustulami a kapilárnymi hviezdičkami. Problém môže viesť k tomu, že koža na čele, nosa, viečka a brada sa stávajú silnými, vzhľad osoby trpí veľmi veľa súčasne. Táto podmienka spôsobuje psychologické a emočné poruchy.

obsah

Metódy liečby ↑

Druhým názvom posudzovanej choroby je rosacea a jej chronická povaha sa prejavuje častými recidivami. Pre liečbu je potrebný integrovaný prístup. Kurz terapie trvá od týždňa do niekoľkých mesiacov. Takáto terapia môže vylúčiť vonkajšie prejavy, rýchlo liečiť sprievodné ochorenia.

Liečba akné sa zvyčajne vykonáva s antibiotikami, najmä keď je papulopustulárna forma ochorenia. Medzi takéto lieky sú zvlášť účinné tetracyklín a erytromycín. Ich príjem je určený vnútri, na niekoľko tabliet denne. Dĺžka kurzu je 3-6 týždňov. Potom sa stav pacienta výrazne zlepšuje.

Výhodnejšou alternatívou je Minocycline, ktorá sa užíva 1 krát počas jedla. Ak je človek rezistentný na antibiotiká, môžete užívať Metronidazol (trikrát denne). Pred liečbou rosacey s týmto liekom sa odporúča konzultovať s lekárom. Počas liečby je potrebné zdržať sa pitia alkoholických nápojov, pretože to môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky. Osoba má silné bolesti hlavy, narušila tráviaci systém, horúce záblesky. Aby sa zabránilo komplikáciám na nervovom systéme, nemôže byť tento liek dlhý.

V závislosti od toho, či je rosacea úspešne liečená antibiotikami, je ich dávka regulovaná. Ak sa prejaví účinok, postupne sa zníži a potom sa liek zastaví. Ak dôjde k opätovnému výskytu choroby, dávka sa musí zvýšiť späť. V niektorých prípadoch sa choroba vráti do niekoľkých týždňov po skončení kurzu, ale prevažná väčšina pacientov začína dlhodobú remisiu.

Ak chcete prekonať ružové akné, systémový liek Isotretinoin je široko používaný. Jeho príjem je predpísaný pre závažné formy ochorenia. Vzhľadom k tomu, že táto liečba vedie k suchú pokožku a sliznice očí, ktoré sú nežiaduce v rozaceou, jeho dávka by mala byť 2 krát až 4 krát menej ako v liečbe ochorení, akné typu. Aby sa zabránilo vedľajším účinkom predpísať prostriedky na zmäkčenie a zvlhčenie očí. Príjem Izotretionínu prináša zlepšenie stavu pacienta, ale zriedkavo sa vyskytuje dlhodobá remisia. Okrem toho existuje problém s hyperpláziou mazových žliaz kože, čo vedie k rinofíme.

Významné ťažkosti, s ktorými sa stretávajú lekári pri liečbe pacientov s intenzívnymi a častými návaly horúčavy. Aby ste to dosiahli, využite beta-blokátory a lieky ako napríklad Nepxen a Spironolactone. Pri menopauze sú ženy liečené hormonálnymi liekmi a venlafaxínom. Napriek častým vedľajším účinkom môže byť rosacea vyliečená selektívnou sipatektómiou.

Liečba ochorenia na oči ↑

Rosacea môže ukázať svoje príznaky pred osobou. Spôsobuje pálenie, suchosť slizníc a nepríjemné pálenie. Metódy liečenia rosacey tejto formy sú založené na príjme antibakteriálnych liekov rovnakého typu ako kožné ružové akné. Pred začiatkom liečby sa má vyšetriť oftalmológ.

Na boj proti očnej forme ochorenia sa používajú tetracyklínové antibiotiká:

 • oxytetracyklín;
 • minocyklín;
 • Tetracyklín hydrochlorid.

Eliminovať opuchy, patogénov a podkožného roztoč nápovedy metronidazol, ktorý priaznivo ovplyvňuje regeneračné procesy v zažívacom trakte. Z podráždenia a svrbenia sa podávajú rôzne antihistaminiká a na boj proti vyčerpaným kapilám je vhodný Ascorutin. Ak je potrebné liečiť nervový systém, vymenujte prostriedky prírodného pôvodu (valerián, matka). V závažných prípadoch je potrebné uchýliť sa k silným antidepresívam.

Lokálna liečba ↑

Liečba akné s antibiotikami je zvyčajne doplnená o miestne lieky obsahujúce látky, ktoré pôsobia na baktérie. V počiatočnom štádiu terapie sa z roztoku kyseliny boritej a paličky používajú kompresie. Z krémov a masti je Skinorene-gel účinný. Je založená na kyseline azelaínovej, ktorá odstraňuje opuch a zápal. Tento liek pomáha odstrániť vyrážku a vysušuje pokožku. Naneste liek na pokožku tváre 2-3 krát denne s jasnou pravidelnosťou. Táto droga v skutočnosti nemá žiadne kontraindikácie, je povolená na použitie počas tehotenstva a laktácie.

Krém Ovante je prípravok prírodného pôvodu, pripravený na základe extraktov liečivých rastlín a kryštalickej síry. Použitie tohto lieku, podobne ako Cincoraine-gel, je absolútne neškodné pre zdravie a prináša výrazný kozmetický účinok.

Často sa pri lokálnej liečbe rosacey na tvári používajú hormonálne lieky. Výsledok ich aplikácie je prijatý v pomerne krátkom čase, ale dlhé kurzy nie sú dôrazne odporúčané. Hormonálne masti a krémy nevedú vždy k dlhodobej remisii. Naopak, veľmi často sa ochorenie vracia veľmi skoro, v ešte závažnejších prejavoch a dokonca sa môže dostať do steroidnej formy, ktorá je veľmi ťažké liečiť. Takýto režim liečby môže predpisovať výlučne ošetrujúci lekár, ktorý kontroluje užívanie liekov.

Fyzioterapia a diéta ↑

Efektívna s rosaceou na tvári môže byť fyzioterapeutické postupy, ktoré poskytujú značné výsledky po prvých sedeniach. U pacientov sa zhoršuje začervenanie kože tváre, prejdú nepríjemné pocity, cievne siete sa strácajú. Medzi takéto postupy sú rozšírené moderné metódy liečby, ako sú: koagulácia, kryokonštrukcia, dermabrázia, laserová liečba a fotokoagulácia. Na posilnenie účinku odporúčaných pacientov používať krémy, ktoré zabraňujú pôsobeniu priameho slnečného žiarenia. Konglobata rosacea, ktorá vedie k vzniku sférických útvarov, vyžaduje chirurgický zákrok prostredníctvom excízie tkanív.

Hardvérová liečba akné sa môže uskutočniť v kozmetických salónoch a klinikách.

Laserová terapia je vykonávaná výlučne kvalifikovanými odborníkmi v klinických zariadeniach. Lúč svetla ohrieva tkanivá, ničia baktérie, čo vedie k čisteniu pokožky. Postup kryokonštrukcie umožňuje krátkodobé zmrazenie postihnutého tkaniva pomocou kvapalného dusíka.

Ak chcete odstrániť rosacea, musíte dodržiavať prísnu diétu a vo vážnych prípadoch sa dokonca uchýliť k lekárskymu hladovaniu počas 5 dní. Počas choroby nemôžete jesť citrusové plody, hrozno a hrušky. Je potrebné zdržať sa vyprážania potravín, konzervovaných potravín, klobás, korenín, koreninových jedál, nálevu a nakladaných jedál. Je potrebné obmedziť výživu tukov živočíšneho pôvodu, sladkostí, alkoholu, čaju, kávy a čokolády.

Jedlá Rosacea pacienta na tvári by mala byť založená na použití čerstvého ovocia a zeleniny, chudého mäsa a rybích výrobkov, šalátov, oblečený s rastlinným olejom a mliečnych výrobkov. Medzi zeleninou, zemiakmi, uhorkami, mrkvou a repy sú vítané. Môžete jesť obilniny z obilnín, bezdozherzhevoy chlieb, rôzne druhy zelených, čerstvé bobule. Smaženie a kalenie sa musí nahradiť varením, v pare, pečením. Odporúča sa piť veľa tekutiny, najmä v tomto prípade minerálnej vody.

Ľudské opravné prostriedky ↑

Existuje veľa ľudových metód na boj proti rosacei na tvári. Úspešne uvoľňujú opuch a vyrážku, zlepšujú stav pacientov. Účinným liekom na liečbu rosacey je tinktúra propolisu. Aplikuje sa na čistú pokožku pred spaním a ráno sa vytvarovaná fólia umyje teplou vodou. Takýto výrobok možno pripraviť doma alebo kúpiť v akejkoľvek lekárni. Účinok sa dosiahne vďaka schopnosti propolisu zabíjať baktérie, odstrániť zápaly, vyživovať a zmäkčiť pokožku. Nevyvoláva suchú kožu, nasýti ju potrebnými vitamínmi, účinkuje pri mnohých kožných ochoreniach.

Pred ošetrením rosacey s odvarom bokov, budete potrebovať vriec vody. Pleťové vody sa aplikujú na tvár po dobu 15-20 minút. Tento liek zvyšuje imunitu na úrovni buniek, eliminuje zápal, opuch a prináša liečenie bližšie. Okrem toho má obrovské množstvo vitamínov.

Účinná liečba rosacei môže byť vykonaná z aloe listov šťavy, sa rozmieša v rovnakých pomeroch s vodou a aplikovať ako obklad na 20-25 minút. Po niekoľkých týždňoch pacient stratí sčervenanie a vyrážku.

Dobrý spôsob liečby ochorení bude nastriekať na postihnutú oblasť termálnej vody, ktorá je dokonale zvlhčuje pokožku, slabšie podráždenie a začervenanie a urýchliť regeneráciu. Predtým, ako sa zbavíte rosacea maskou čerstvých uhoriek, najskôr musíte zeleninu brúsiť pomocou strúhadla. Do výslednej suspenzie sa pridá šťava aloe vera. S ruženec, môžete pripraviť odvar z kvetov harmančeka, šalvia a ružových lístkov.

Než začnete liečiť růžovka niektorú z populárnych receptov, mali by ste sa poradiť s dermatológom, ktorý povie, najvhodnejší prostriedok v každom prípade, a budú poskytovať informácie o tom, či je možné liečiť túto chorobu a žiadnym spôsobom bez ujmy na zdraví.

Ak sa človek rozvinie rosacea, nemal by navštevovať miesta s vysokou vlhkosťou - saunami a kúpeľmi. Vychádzajúc na ulicu v silnom vetre a chlade, musíte pokryť tvár šatkou. Z účinkov priameho slnečného žiarenia, ktoré môže vyvolať exacerbáciu choroby, mali by ste používať špeciálne ochranné krémy bez akýchkoľvek chutí. Najvhodnejšie v tomto prípade sú prostriedky, ktoré berú ako základ zinok a oxid titaničitý.

Je prísne zakázané používať kroviny a kôry, pretože môžu spôsobiť dodatočné podráždenie pokožky tváre. Pacientom sa odporúča, aby viedli zdravý životný štýl, dodržiavali správnu výživu, aby sa vzdali cigariet a alkoholických nápojov. Kontraindikované užívanie liekov, ktoré dilatujú krvné cievy, sa samošetrujú bez konzultácie s lekárom.

Ružové akné

Ružové akné je patológia mazových žliaz, ktorej vývoj zahŕňa chronické choroby tráviaceho systému, angiopatiu a rôzne neuroendokrinné patológie. Druhým názvom rosacea je rosacea. Podľa štatistík 5% žien, ktoré požiadali o dermatológov alebo dermatokozmetológov vo veku od 30 do 45 rokov, diagnostikované ružovým akné.

Ružové akné spôsobuje

Vývoj čiernych hláv mal veľký význam pre rasu, typ pleti. Napríklad zástupcovia severných obyvateľov, obyvateľov keltského pôvodu a írskych, sú pravdepodobnejšie ovplyvnení výskytom rosacey. Je pozoruhodné, že blonďaví ľudia s fotosenzitivitou typu I, II často trpia na rosacei. Príčinami môžu byť slnečné žiarenie, nadmerné prehrievanie alebo podchladenie kože, ultrafialové žiarenie v soláriu, stres, dlhodobé užívanie glukokortikosteroidov.

Príčinou rosacea môže byť nesprávna starostlivosť o tvár s použitím chemických agresívnych látok a tvrdých kobercov, čo následne povedie k vzniku cievnej siete a potom k ružovej akné.

Abnormality v potrave, spojené s použitím ostrej, korenené jedlá, zneužívanie teplé, šumivé nápoje, alkohol, fajčenie zanechať růžovka, a prítomnosť potvrdenou diagnózou komplikujú choroba sama o sebe.

Vo vývoji rosacey dôležitým miestom sú alergické ochorenia s kožnými prejavmi.

Ak sú vo folikulách roztoče demodexu, symptómy rosacey sú horšie, aj keď to nie je hlavná príčina ochorenia, ale komplikuje ju. Patogenéza rosacey môže komplikovať patogénnu mikroflóru.

Pinkheads - príznaky

Obdobie vývinu choroby sprevádza náhly nával tepla na pokožku tváre. Prílivy sa objavujú po použití menších dávok alkoholu s následným výskytom na povrchu cievnej siete. Červená tvár je jasná, podobá sa plameňom, má jasnú hranicu. Prvá etapa je charakterizovaná pretrvávajúcim erytémom tváre, zvýšeným obsahom tuku, porušením hydrogenačného ošetrenia, pripojením seboroickej dermatitídy a oddelením mazu. Ďalej sa okrem pretrvávajúceho sčervenania objavia malé pľuzgiere a papuly, po ktorých nasleduje hustá sieť teleangiektáz na brade, krídla nosa. Husté infiltráty a uzly v strednej časti tváre sa môžu vytvoriť.

foto akné

Veľmi zvlnený priebeh ochorenia, ktorý sa vyznačuje tým, obdobie exacerbácií a remisií, ale v priebehu času sa časový interval zníženého remisii a samotné exacerbácia sú stále častejšie, a ďalšie opakovanie akné rosacea kliniky predčí predchádzajúce. Nakoniec remisie ukončená, môžu zapojiť do patogénne mikroflóry a prísť infiltratívny štádium, kedy pokožka tváre zhustne, stane sa edematous a zapálené.

Diagnóza rosacey je stanovená dermatológiou a zvyčajne na to postačuje vizuálna kontrola. Veľmi významným diagnostickým znakom je absencia komedónov (čierne body) na tvári. V prípade potreby sa vykonávajú ďalšie štúdie: siatie, bakteriologická štúdia pustúl, ktorá umožňuje vylúčenie stafylokokovej infekcie.

Liečba rosacey

Prvý vzhľad rosacea sa často prejaví bez povšimnutia a vďaka kozmetike sa ľahko zamaskuje, je to však v tejto fáze a liečba je účinná. Ako sa zbaviť rosacey? Na liečbu rosacey sú predpísané lieky, ktoré posilnia cievnu stenu, znižujú nervovú excitabilitu a znižujú uvoľňovanie adrenalínu do krvi. Na tento účel sú predpísané injekcie kyseliny nikotínovej, vitamíny skupiny A, B, C, umývanie tváre pomocou infúzie harmančeka a tiež gaštanu konského. Začaté štádiá rosacey vyžadujú použitie gélov, založených na antibiotikách a metronidazolole. Tieto gély majú protizápalový účinok a tiež ochladzujú postihnuté oblasti kože. Ak príčinou ružové akné nie sú glukokortikosteroidné masti, potom účinný pri liečbe masti Sinaflane, rýchlo odstraňuje zápalové príznaky.

Ako liečiť ďalšie akné rosacea? Po zastavení zápalového procesu sa eliminuje hlavná príčina ochorenia: rozvetvená a rozšírená cievna sieť. Za týmto účelom sa vykonáva elektrokoagulácia, fotokoagulácia a laserová koagulácia. Postupne sa problém rieši, prebytočné cievy sa trombózujú a postupne zmiznú. Samozrejme, nedochádza k úplnému zotaveniu, avšak včasná komplexná terapia poskytuje stabilnú remisiu. Ak sa liečba začne včas, potom na koži nedôjde k zjavným zmenám. Pri zložitých formách rosacea zanecháva jazvy a jazvy.

Liečba rosacey s ľudskými prostriedkami

Ak sú prítomné rosacea v prítomnosti mastnej seborey, potom sa človek umýva raz denne. Pri tomto postupe použite vodu v izbovej teplote s mydlom alebo mydlom na holenie. Šupinatá pokožka je užitočná na mazanie akéhokoľvek produktu kyseliny mliečnej. Osvedčený na umývanie infúzií nasledujúcich možností: citrónovú tinktúra, arniky, uhorka, nechtíka, Sophora japonica, šťava z skorocelu. Pokiaľ je pokožka silne podráždená, je potrebné zriediť tinktúru s polovičnou vodou.

S výraznou červenou tvárou je potrebné ošetriť lotion, používajúc ju na tento účel, ako aj rastlinné extrakty. Krémy by mali byť chladné alebo pri izbovej teplote. K tomuto impregnované gázy vrstiev (môže byť mäkký handričku) šťava z ovocia alebo bylinkovým vývarom, potom vyčerpaný a umiestni na postihnutú oblasť na 10 minút. Potom zmení krém na ďalšie. Postup trvania trvá hodinu. Nasledujúce rastliny a ovocie sa používajú na ošetrenie: brusnicový džús so štyrmi listami, zriedený vodou; vývar Burnet, šialenejšie korene odvar, infúzne vodka liečivý z nechtíka, harmančeka tinktúra, tinktúra Sophora japonica, extrakt z bylín rebríčka, extrakt z trávneho rade kliešte.

Vo fáze remisie je jedným z účinných liekov nízka koncentrácia propolisovej alkoholovej tinktúry. Odporúča sa po vyblednutí zápalových javov. Samotná liečba spočíva v každodennom mazaní tváre štetkou navlhčenou tinktúrou. Prvý mesiac sa tieto postupy vykonávajú denne, ale ďalší mesiac je už každý druhý deň. Niektorí pacienti úspešne liečia touto metódou.

Prevencia z rosacey

Všetci tí, ktorí sú v ohrození, je odporúčané, aby sa zabránilo expozícii slnečnému žiareniu, podchladenie a prehriatie organizmu, starostlivo dodržiavať režim práce a odpočinku. Toto obmedzenie sa vzťahuje aj na určité športy: horské lyžovanie, beh. Je potrebné stanoviť výživu s povinným zaradením kyslých mliečnych výrobkov a rastlinných potravín. Nemôžete dať prednosť veľmi horúce jedlo, korenené pokrmy by mali byť zo stravy čokolády, kávy a alkoholických nápojov vylúčené. Osobitná pozornosť by sa mala venovať zlepšovaniu fungovania tráviaceho traktu, ako aj eliminácii systematického zápalu. V závislosti od stavu pokožky (mastná, suchá) je potrebné dbať na to. Pred odchodom v lete používajte krém s ochranným faktorom proti ultrafialovému žiareniu. Tieto tipy pomôžu pacientom s pretrvávajúcou remisťou a tým, ktorí sú ohrození.

Je možné vyliečiť ružové akné

Bežné akné na tvári môže spôsobiť veľa problémov.

Ale ani oni nezkazia vzhľad rovnako ako ružové akné.

Navyše a vyliečiť to nie je tak jednoduché.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

Nepodávajú sa obvyklým metódam a nesnažte sa ich zbaviť sami.

Takéto vyrážky si vyžadujú úplne iný prístup.

Čo je to?

Ružové akné nosia iné meno v medicíne - rosacea.

Táto choroba má chronickú povahu, ktorá sa vzťahuje nielen na mazové žľazy, ale aj na vlasové folikuly a malé cievy.

 • Ovplyvňuje ich najmä pleť tváre (oblasť tváre, nosa, brady a čelo).
 • Ale v zriedkavých prípadoch sa choroba prejavuje na hrudi, ramenách, chrbte.

Ako vyzerajú?

Rosacea sa prejavuje úplne inak než vulgárne akné.

 • Najskôr sa na tvári objavia červené škvrny. Koža nadobúda jasný ružový odtieň, napučiava. Obsah tuku v epiderme sa zvyšuje, čo súvisí so zvýšenou sekréciou mazových žliaz.
 • Potom sa na tomto pozadí objavujú malé pichľavé formy, ktoré sa potom transformujú na purulentné.
 • Pri ďalšom vývoji situácie sa na koži objavia husté škvrny infiltrácie, ktoré sa môžu stať čím ďalej tým viac.
 • Cievne retikulum sa stáva viditeľným, najmä v blízkosti nosa. Na jeho povrchu sa môžu objaviť jednotlivé uzliny (v jazyku lekárov sa to nazýva rhinophyma).
 • Rovnaké zmeny spojené s zhutnením vrstvy kože, môžu nastať na koži očných viečok.

Kód ICD - 10

Rosacea je zaradená do medzinárodnej klasifikácie chorôb podľa nasledujúcich kódov:

 • L70 - akné;
 • L71 - rosacea (L8 - iné druhy rosacea, L71.9 - rosacea, nešpecifikované druhy).

Príčiny ruženca

Rozvoj rosacey môže byť vyvolaný z mnohých dôvodov:

 • neurovegetatívne poruchy;
 • emočný stres;
 • vystavenie vysokej alebo naopak nízkej teplote na tvári;
 • vystavenie ultrafialovému žiareniu v prírodných podmienkach alebo v soláriu;
 • dlhodobo používať externé kortikosteroidy;
 • nesprávna starostlivosť o pleť, zneužívanie nepriaznivých metód expozície (kroviny, šupky);
 • zneužívanie alkoholu, korenené jedlá;
 • alergické kožné reakcie;
 • choroby tráviaceho systému.

Lekári nevylučujú komplexný vplyv faktorov na chorobu.

Tieto faktory môžu nielen provokovať chorobu, ale aj komplikovať jej priebeh, ak je choroba už prítomná.

Spojenie rosacey s nervovými ochoreniami je indikované prevládajúcim rozšírením vyrážky v zóne trojklaného nervu.

Skôr to bolo veril, že vzhľad ružovej akné môže vyvolať demodectic.

Ale teraz lekári sú naklonení k tomu, že porážka roztoče demodex - opäť sa vyvíja na pozadí zvýšenej sekrécie kožného mazu.

Skupina rizík

V rizikovej skupine pre ružovú chorobu akné - ľudí s ľahkým a priamym vlasom.

Riziko ochorenia sa zvyšuje:

 • prívrženci zlých návykov;
 • ľudia, ktorí zneužívajú opálenie;
 • ak je práca spojená s pretrvávajúcim stresom;
 • ak sa v domácnosti používajú agresívne metódy starostlivosti o pleť;
 • v milovníkoch horúcich, pikantných, korenených jedál;
 • u pacientov s gastritídou (lekári čoraz viac nájdu zhodu medzi chorobou a prítomnosťou Helicobacter pylori v žalúdku baktérií).

Video: "Rosacea alebo rosacea"

epidemiológia

 • Choroba sa môže vyskytnúť v akejkoľvek rase, ale väčšinou trpia osobami keltského pôvodu (írsky, waleský).
 • Ženy po 30 rokoch sú viac náchylné na to ako muži. Najčastejšie sa táto choroba prejavuje vo vekovom rozmedzí od 40 do 50 rokov.

Foto: epidemiológia a príčiny choroby

patogenézy

V pokročilých štádiách rosacey možno pozorovať:

 • subkutánne ložiská infiltrácie;
 • zvýšenie veľkosti mazových žliaz s aktiváciou ich funkcií;
 • prudké rozširovanie ciev, ktoré kŕmia dermis.

morbídne anatómia

V prípade rosacey sa vyskytujú subkutánne patologické zmeny týkajúce sa štruktúry kože a ciev, ktoré ju prenikajú:

 • pri rozširovaní ciev okolo nich narastá spojivové tkanivo, čo spôsobuje porušenie prietoku krvi, v dôsledku čoho sa tkanivá dermy stane opuchnuté;
 • Kolagénové vlákna stratia silu, strácajú sa;
 • vlasové folikuly sú blokované zátkami a čiastočne atrofované;
 • v následných štádiách je zápalový proces spojený s rozšírením infiltrácie;
 • (rastu buniek), čo vedie k zahusteniu dermis.

Všetky tieto zmeny sa objavujú vizuálne, stávajú sa výraznou kozmetickou poruchou na koži.

Foto: patologické zmeny kože v prípade choroby

Ale patologický proces, ako sme už pochopili, vedie k závažným zmenám v štruktúre pokožky, ktorú je ťažké zotaviť.

A neskoršia fáza ochorenia sa už vyvinula, tým ťažšie a niekedy nemožné vrátiť pokožku zdravý vzhľad.

histogenézy

Histologické štúdie poškodených kožných buniek rosacey ukázali vážne poškodenie bunkovej imunity.

Boli identifikované špecifické bunky, ktoré to potvrdzujú.

Aké prostriedky na akné na tvári bude vyhovovať teenager? Zistite si tu.

Preto vedci majú tendenciu k tomu, že príčinou ochorenia s väčšou pravdepodobnosťou môže byť:

 • nervové poruchy;
 • vegetodistonii;
 • dedičnosť.

Klinické prejavy

Aké sú príznaky rosacey?

 • V počiatočnom štádiu vývoja ochorenia mnohí ľudia zaznamenávajú len pocit návalu krvi na kožu tváre po nevýznamnom pre väčšinu ľudí fakty: teplý nápoj, alkohol, zmena teploty prostredia, emočný výbuch. Ale už v tomto štádiu je možné predpokladať nejakú patológiu, pretože blúza na lícach má jasnú hranicu so zvyškom kože (podobne ako jazyky plameňa, škvŕn).
 • Po dlhom užívaní alkoholu na tvári sa objaví vaskulárna setochka, čo je tiež nezvyčajné pre zdravého človeka.
 • V prvej fáze rosacey, už bez akýchkoľvek provokačných faktorov, sa na tvári objavuje pretrvávajúce sčervenanie. Je sprevádzané zvýšeným obsahom tuku v koži. Ak osoba používa sušiace kozmetické prípravky, potom nadmerná mastnota nezmizne, ako by sa dalo očakávať, ale je tu aj olupovanie epidermis.
 • V ďalšej fáze sa do sčervenania pridáva vazodilatácia (vaskulárne oká alebo hviezdičky) a objavujú sa malé papuly a pustuly.

Foto: prvé prejavy ochorenia

 • Potom sa začervenanie kože zhorší, cievna sieť je veľmi silná, najmä v krídlach nosa, bradavky a akné. Môže začať vytvárať miesta infiltrácie.
 • V poslednom štádiu je všetka pokožka tváre, vrátane očných viečok, zahustená a opuchnutá. Môže sa pripojiť k bakteriálnej infekcii a takmer vždy aktivuje subkutánny roztoč - demodex.

Choroba prebieha zvlnene.

Periódy exacerbácií sú nahradené remisiou, ktorá sa pri každej novej exacerbácii skracuje v čase, kým nezmizne úplne.

Etapy

Choroba sa rozvíja postupne, čím sa vylúči niekoľko etáp vo vývoji:

 • predzvesťou - klinické príznaky ešte nie sú zjavné, ale vzhľad prílivov už môže byť podozrivý z rosacey;
 • prvej fáze - pretrvávajúce sčervenanie kože s viditeľnou vaskulárnou sieťou;
 • druhý - výskyt papuliek a pustúl sa pridáva k symptómom prvej fázy;
 • tretí - charakterizované tvorbou uzlov a ohniskami infiltrácie.

diagnostika

Foto: choroba je diagnostikovaná vizuálnym vyšetrením pacienta

Ružové akné je diagnostikované na základe vizuálneho vyšetrenia špecialistom.

 • Napríklad, ak sú akné a na tele, zatiaľ čo oni svrbenie, diagnózu rosacea možno odmietnuť. Takéto prejavy svedčia o alergickej reakcii, zatiaľ čo nie je charakteristické pre ružové akné.
 • Ďalším dôležitým diagnostickým faktorom je nedostatok komedónov na tvári.
 • Špeciálne štúdie sa vykonávajú najmä na diferenciáciu s podobnými ochoreniami: periorálna dermatitída, lupus erythematosus, bežné akné, tuberkulóza podobná rosace, sarkoid.
 • Na tento účel sa používajú bakteriologické inokulácie a mikroskopické štúdie.
 • Analýza je tiež urobená pre demodikózu, ktorá často komplikuje rosacea.

Liečba ružovej akné

Takže, ak by existovali ružové akné (ich fotografie na tvári pomôžu získať vizuálnu reprezentáciu o tejto chorobe), ako je liečiť?

Používa sa systémová a lokálna liečba.

liečenie

Liečba rosacey sa vykonáva s pomocou liekov vonkajšie a vnútorné použitie.

systém

Systémové lieky pomáhajú rýchlo odstrániť symptómy ochorenia a obnoviť pokožku zdravý vzhľad.

Foto: prípravky na vnútorné použitie pomôžu rýchlo vrátiť kožu zdravý vzhľad

Na tento účel sa používajú prípravky:

 • posilnenie cievna stena;
 • zníženie nervovej excitability (Sedatívne);
 • antibakteriálne (s hojnými hnisavými vyrážkami na odstránenie infekčnej príčiny rosacey - roxitromycín, doxycyklín);
 • retinoidy (odstránenie prebytočného kožného mazu, normalizácia procesov prirodzenej exfoliácie epidermálnych buniek, protizápalové vlastnosti);
 • imunomodulačnej drogy.

miestna

Systémová expozícia musí byť nutne kombinovaná s lokálnou terapiou:

Foto: na odstránenie zápalu používajte lieky s antibakteriálnymi zložkami

 • subkutánnou injekciou kyseliny nikotínovej Posilňuje steny nádob;
 • gély s antibakteriálnymi zložkami a metronidazol (Rosex, Rosamet, Metrogil-gel) - môžu rýchlo eliminovať zápal;
 • mastí s kortikosteroidmi - ak rosacea nevznikla na pozadí dlhého príjmu, pomôcť rýchlo odstrániť ohniská infiltrácie a zápalu;
 • prípravky s kyselinou azelaínovou (Skinoren) - pomáhajú pokožke rýchlejšie sa zotaviť zo zápalu.

Ako liečiť rosacea, aj napriek recenzii, ktoré prekonali zhoršenie tejto choroby, by mal vymenovať lekára.

Foto: len lekár môže zvoliť správnu liečbu

Vyberie len potrebnú kombináciu lokálnych a systémových liekov.

Existuje dvojznačný pohľad na liečbu demodektických komplikácií rosacey.

Nedávne štúdie ukázali, že používanie liekov zameraných na odstránenie tohto problému, zhoršuje kožu a spomaľuje liečbu ružového akné.

Potom po normalizácii sekrécie kožného mazu samotný roztoč prudko znižuje svoju aktivitu.

Po odstránení hlavných príznakov ružovej akné podniknúť kroky na odstránenie rozšírených ciev.

Za týmto účelom používajte elektrokoaguláciu, foto a laserovú koaguláciu, prebytočné cievy sa uzavrú a postupne zmiznú.

Ľudské prostriedky

Liečba rosacey doma poskytuje dobrý kozmetický účinok, ale nemala by sa stať jediným spôsobom liečby.

Z ľudových liekov majú pleťové vody z odvarov a tinktúr liečivých rastlín pozitívny vplyv na stav kože.

Foto: doma uľahčí stav pleťového mlieka a trenie bylinných odvarov

Hlavnou podmienkou je, aby roztok vody bol chladný.

Nasledujúce recepty pomáhajú najlepšie:

 • liekovka nechtíka rozmiešajte do pohára vody, navlhčite v sebe gázu a prilepte na tvár po dobu 3 hodín. Tento postup sa vykonáva denne 1 krát;
 • suché kvety z harmančeka alebo harmančeka trvať na vriacej vode v pomere 1:20. Pri infúzii sa tkanina na umelé tkanivo navlhčí a aplikuje sa na postihnuté miesta na pol hodiny.
 • infúzia ovocia z konského gaštanu pomáha. 2 gaštany by mali byť nakrájané, varené vo vriacej vode v termosky a infusované 2 hodiny. Potom sa používa ako infúzie heřmánku a reťazca.

Významná úľava pochádza z masiek z ovsených vločiek a kefír do oblastí sčervenaných z rosacey:

Foto: maska ​​s ovsenými vločkami pomôže zmierniť stav

 • 2 polievkové lyžice. l. Herkules nakrájajte, naliajte ½ šálky horúcej vody, trvajte na ochladenie a naneste na tvár. Podržte po dobu 30-40 minút;
 • tkanina sa navlhčí v kefíre a aplikujte na tvár po dobu 10 minút.

Takéto masky sa vykonávajú každý deň.

komplikácie

Komplikácie rosacey sú:

 • v počiatočných fázach - lézie očí, ktoré sú vyjadrené pocitom sucha, "piesok", blikajúca bolesť;
 • neskôr - slzenie;
 • najnebezpečnejšia komplikácia - poškodenie rohovky, ktoré spôsobuje tulenie a vredy, môže to viesť k úplnej slepote.

Foto: porážka rohovky oka v prípade choroby

Riziko komplikácií opäť poukazuje na to, aké nebezpečné je na liecenie. Včasné volanie k lekárovi to často znižuje.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická prevencia ružového akné.

Je potrebné začať od tých faktorov, ktoré môžu vyvolať túto chorobu, a pokúsiť sa minimalizovať ich vplyv:

 • vyhnite sa nadmernému slnečnému žiareniu chrániť pokožku špeciálnymi krémami;
 • chrániť pokožku tváre pred hypotermiou a omrzliny v zime;
 • dávajte pozor na výživu - ostré a korenené jedlá by často nemali byť prítomné v strave;

Foto: z potravy by sa mali odstrániť z ostrých jedál

 • gastritída a ulceratívne lézie žalúdka sa musia liečiť čo najskôr po odhalení;
 • neumožňujú samo-podávanie hormonálnych mastí na liečbu akýchkoľvek nedostatkov alebo kožných ochorení;
 • v prítomnosti tváre kupperózy (cievne vetvenie), alkoholu, kúpeľa, masky s otepľujúcim účinkom (s bodjagou, škoricou).

Otázky a odpovede

Je možné sa navždy zbaviť?

Či rosacea môže byť vyliečená, je prirodzenou otázkou, ktorá vzniká v každom, kto má.

Tu je potrebné sklamať chorých.

Je nemožné úplne zbaviť rosacea.

Úlohou všetkých použitých metód je dosiahnuť stabilnú remisiu.

Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

Rosacea je liečená dermatológom.

Ale môžete požiadať o kozmetiku. Ak má podozrenie na ružové akné a nie na žiadny iný problém, potom vám poradí, aby ste sa poradili s dermatológiou.

Hoci rosacea je podmienene bezpečná choroba, stále existuje riziko komplikácií.

Áno, a kozmetická chyba takéhoto ochorenia nemôže byť skryté.

Aké lieky na stopy po akné sú najlepšie. Zistite si tu.

Ako sa zbaviť malých akné na čele? Čítajte ďalej.

Ružové akné

Ružové akné - chronická dermatóza, ktorá je založená na léziách mazových žliaz, vlasových folikulov a tvárových kapilár. Priebeh choroby je sprevádzaný pretrvávajúcou erytémovou kožou, výskytom telangiektáz, červené uzliny, ktoré sa transformujú na pustuly. Zahustenie kože tváre môže viesť k rozvoju rinofymy, blefarofýmy, gnatofimie a iných kozmetických defektov. Diagnóza zahŕňa konzultáciu s dermatológiou, bakteriologickú výsev pustúl, štúdium nie demodekoz. Liečba rosacey vyžaduje komplexné lokálne (pleťové vody, antibakteriálne krémy) a všeobecnú liečbu (antibiotiká, vitamínová terapia, imunomodulátory).

Ružové akné

Rosacea (růžovka), - chronická patológia mazových žliaz v patogenéze ktoré majú významné miesto angiopatia, rôzne neuroendokrinné patológie a chronických zažívacích chorôb. Z žien, ktoré sa obrátili na dermatológ a dermotokosmetológ. vo vekovej skupine od 30 do 50 rokov, v asi 5% prípadov sa diagnostikuje ružová akné rôznych foriem a závažnosť.

V patogenéze rosacey je veľmi dôležitý typ pleti a rasy. Takto ľudia keltského pôvodu, írčania a predstavitelia severnej národnosti sú najviac náchylní na túto chorobu. Podľa oficiálnych údajov výskyt ružovej akné medzi týmto kontingentom dosahuje 40% celkovej populácie. Kým zástupcovia rasy Negroid a Asiatov prakticky nie sú ovplyvnené ružovka, napriek nadmernej slnečnému žiareniu. Blonde ženy s fotosenzitivitou typu I a II takmer vždy trpia touto alebo touto formou rosacey.

Príčiny rosacey

Vývoj rosacei spúšťa nadmerné prehriatiu a nadmernému kože, pobyt na slnku, vrátane vystavenia ultrafialovému žiareniu v soláriu, strese, pri dlhšom používaní lokálnych kortikosteroidov. Zle starostlivosť o pleť s použitím drsných kroviny a chemicky agresívnych látok, ako je chemický peeling doma, čo vedie k stálemu rozširovanie ciev siete, čo samo o sebe je kozmetický problém v budúcnosti takmer vždy končia s rozaceou.

Nadmernej konzumácie alkoholu, teplé nápoje, teplé a korenené jedlo, fajčenie a pitie šumivé nápoje provokovať růžovka, a už potvrdenou diagnózou komplikujú priebeh ochorenia. Prítomnosť v anamnéze alergických reakcií s kožnými prejavmi (alergická kontaktná dermatitída) nie je posledným miestom v patogenéze rosacey.

Prítomnosť vo folikule roztoče Demodex typu zosilňujú symptómy rosacei, ale Demodex roztoče nie sú príčinou z nich, ako sa predtým myslelo, tak, aby bolo priradené nesprávne terapie, ktorá iba komplikuje priebeh ochorenia. Hlavná príčina rosacey a jasne vyjadrená patogenéza v ich vývoji nie je, ale kombinácia niekoľkých predisponujúcich faktorov zvyšuje pravdepodobnosť ich výskytu. V patogenéze rosacey patogénna mikroflóra nie je provokujúcim faktorom, hoci niekedy je choroba komplikovaná gramnegatívnou pyodermou.

Klinické prejavy rosacey

Prodromulárne obdobie vývinu choroby je charakterizované ostrými a náhlymi prílivmi na kožu tváre s pocitom tepla. Prílivy vznikajú v reakcii na nevýznamné pre veľké množstvo stimulov ľudí; malé dávky alkoholu spôsobujú pretrvávajúce rozšírenie cievnej siete na tvári. V tomto prípade červenka v počiatočnom štádiu rosacey je častejšie jasná a má jasnú hranicu so zdravou pokožkou, niekedy taký červenka podobá plamene alebo okvetné lístky ruží.

V prvej fáze, je tu pretrvávajúce erytém kože, ku ktorému dochádza, bez vyvolávajúce faktory, a telangiektázie, zvýšená olejnatosť kože a pomocou agresívnych kozmetických prostriedkov k zníženiu tuku, rozbité gidroobmen pripojí seborrhea, a, na pozadí dehydrované, šupinatej kože je označený prebytok oddelenie mazu. V druhej fáze rosacey okrem perzistentných začervenanie a telangiectasias vidieť papuly a malé pľuzgieriky.

V treťom stupni rosacei je klinicky prejavuje vo forme nasýteného výrazným začervenaním kože, teleangiektázie hustej siete, a to najmä v oblasti krídel nosa a brady, papuly a pustuly. V závislosti od typu kože sa môžu vytvoriť uzliny a rozsiahle husté infiltráty v strednej časti tváre.

Choroba je zvlnený, existujú obdobie remisie a obdobie relapsu, ale v priebehu doby trvania remisie je znížený, a zhoršenie rosacei sú stále častejšie, a každá recidíva ich klinického obrazu prekonáva predchádzajúce. Výsledkom je, že odpustenie nie je dodržané, sa pripojí patogénne mikroflóru alebo príde infiltratívny štádium rosacei, kedy je celá pokožka tváre zahustené, opuchnuté a zapálené.

Diagnóza rosacey

Diagnóza je vykonaná dermatológiou na základe vizuálnej kontroly, dôležitou diagnostickou funkciou je absencia komedónov a čiernych bodiek na tvári. Dodatočné štúdie sú určené na diferenciálnu diagnostiku; výsev a bakteriologické vyšetrenie obsahu pustúl umožňuje vylúčenie stafylokokovej infekcie a iných pyodermov.

Mikroskopické vyšetrenie na demodexe vám umožňuje upraviť taktiku liečby ružového akné komplikovaného demodikózou.

Liečba rosacey

Prvá etapa rosacei zostať bez povšimnutia, ako kozmetické defekty sú ľahko maskované dekoratívnej kozmetiky, ale liečba je najúčinnejšia v tejto fáze. Predpisujúci lekár, posilňuje cievne steny, môže sedácia bylinné liečby znížiť nervový vzrušivosť pacientov a znížiť uvoľňovanie adrenalínu do krvi, tak vaskulárne sieť nie je rozšírený a príznaky rosacei odznie. Vitamíny skupiny B, A, C, subkutánnou injekciou kyseliny nikotínovej tiež posilniť steny ciev a stabilizáciu na autonómne nervovú sústavu.

Umývanie s infúziou harmančeka a gaštanu konského dáva dobrý lokálny upokojujúci účinok na rosaceu. Prítomnosť roztočov demodexu v týchto štádiách rosacey nie je indikáciou na liečbu demodikózy, naopak, takáto liečba zhoršuje stav pacientov. Demodikóza sa vyskytuje potom, ako začnú folikuly pracovať v prirodzenom režime a výtok mazu sa zníži.

Druhý a tretí stupeň rosacei topické gély vyžadujú antibiotiká a metronidazol, majú protizápalový účinok a ochladí zasiahnutú sčervenanie kože. Ak nie je růžovka došlo v dôsledku dlhodobého užívania glukokortikoidov mastí, krátkodobá lokálna liečba lokálnymi kortikosteroidmi mastí, rýchlo odstrániť infiltrative a zápalové prejavy rosacei. Akonáhle je zápal ukotvený, je nutné odstrániť príčinu rosacei - rozšírená a rozvetvené vaskulárne sieť. Elektrokoagulácia, fotokoagulácia a laserové koagulácie tento problém rieši, nežiaduce nádoby thrombosing a postupne mizne.

Nie je možné dosiahnuť úplné zotavenie z rosacey, ale s včasnou komplexnou terapiou takmer všetci pacienti dosiahnu stabilnú remisiu. Ak sa však liečba začne v prvých štádiách ochorenia, potom sa z pokožky nezmení; zložité ružové akné môže zanechať za sebou malé jazvy a jazvy.

Prevencia z rosacey

Osoby, ktoré sú v ohrození pre rosacei ochorenia vyhnúť slnku, prehriatiu a nadmernému tela, opatrný prístup k režimu práce a odpočinku. Takéto športy ako zjazdové lyžovanie, beh by sa mali odstrániť alebo obmedziť. Racionálna výživa, v ktorej sú kyslé mliečne výrobky a rastlinné potraviny, prispieva k zlepšeniu fungovania čriev a tým aj k zníženiu rizika vzniku ružovej akné. Správna starostlivosť o pleť a používanie krémov s vysokým faktorom ochrany proti UV žiareniu môžu pomôcť tak ľuďom, ktorí dosiahli stabilnú remisiu, aj tým, ktorí sú ohrození výskytom rosacey.