Hlavná

Dermatitída

Psoriáza - príčiny, symptómy a liečba, foto

Psoriáza je známa kožná choroba chronickej povahy, ktorá je sprevádzaná výskytom zvýšených červených škvŕn, na ktorých sú strieborné biele šupiny. Podľa štatistík približne 3 percentám ľudí z celej populácie planéty trpí touto chorobou.

Hlavné príznaky psoriázy sú charakterizované výskytom monomorfnej vyrážky na koži: uzlíky jasne ružovej farby, pokryté striebornými šupinami. Prvky vyrážky sa môžu zlúčiť do rôznych konfigurácií pripomínajúcich zemepisnú mapu. Je sprevádzaná miernym kožným svrbením.

Zvyčajne ochorenie postihuje kožu na hlave, lakte a kolenných kĺboch ​​v spodnej časti chrbta. Tiež je známa psoriáza nechtov, vonkajších pohlavných orgánov a kĺbov, avšak tieto formy sú oveľa menej časté ako kožné lézie.

Choroba sa môže vyvinúť v každom veku, ale najčastejšie psoriáza postihuje ľudí v mladom veku. V tomto článku vám poviem všetko o psoriáze - príznakoch, liečbe, strave a ľudových liekoch, ktoré pomôžu liečiť choroby doma.

Príčiny psoriázy

Príčina psoriázy nie je známa, ale imunologické zmeny v tele (autoimunitná agresia), neurologické poruchy, metabolické poruchy môžu vyvolávať ochorenie. Podporuje vznik psoriázy, dedičnosti, zníženej imunity po ochorení, stresu.

Jednou z hlavných teórií vzniku psoriázy je hypotéza o takzvanom genetickom faktore. Zvyčajne je psoriáza u detí mladších ako 10 rokov dedičnou formou ochorenia - v rohu drviny je takmer vždy možné nájsť príbuzného trpiaceho podobnou chorobou. Ak sa však psoriáza prejaví vo vyspelom veku, lekári predpokladajú, že ochorenie má odlišnú povahu pôvodu - bakteriálnu alebo vírusovú.

Faktory, ktoré prispievajú k rozvoju psoriázy:

 • dedičná predispozícia;
 • tenká suchá koža;
 • vonkajšie dráždivé faktory;
 • nadmerná hygiena;
 • zlé návyky;
 • užívanie určitých liekov môže vyvolať ochorenie (betablokátory, antidepresíva, antikonvulzíva a antimalariká);
 • infekcie (huby a stafylokoky);
 • stres.

Medzinárodný deň psoriázy (Svetový deň psoriázy) sa každoročne oslavuje 29. októbra pod patronátom Medzinárodnej federácie združení pre psoriázu (IFPA). Prvýkrát bol tento deň oslavovaný v roku 2004.

Je psoriáza nákazlivá?

Viaceré štúdie potvrdili, že psoriáza nie je nákazlivá. Prítomnosť niekoľkých členov rodiny trpiacich psoriázou je spôsobená možným dedičným (genetickým) prenosom ochorenia.

Etapy vývoja

Existujú tri štádia vývoja psoriázy:

 1. Pokrok - existujú nové vyrážky, pacient sa obáva intenzívneho svrbenia.
 2. Stacionárne - objavujú sa nové vyrážky, existujúce sa začnú uzdravovať.
 3. Regresovanie - okolo ohniskov sa vytvárajú pseudoatrofické obruče, plochy so zdravou kožou sú viditeľné v strede veľkých plátov; Avšak choroba pripomína hyperpigmentáciu - na mieste postihnutých oblastí má koža tmavšiu, než zdravú farbu.

Tiež psoriázy zvyčajne klasifikované podľa závažnosti svetla (vyskytujúce sa u menej ako 3% povrchu kože), stredná (postihujúce 3 až 10 percent povrchu kože) a ťažký (so zapojením viac ako 10 percent povrchu kože). Porážka kĺbov sa považuje za závažnú formu psoriázy bez ohľadu na oblasť kožných lézií.

Prvé znaky

Odporúča sa konzultovať s lekárom, ak sa objavia nasledovné príznaky:

 1. Červené konvexné škvrny (pláty), pokryté suchými bielymi alebo striebornými šupinami. Najčastejšie sa objavujú škvrny na lakte a kolenách, ale vyrážky môžu byť na ľubovoľnej časti tela: pokožku hlavy, ruky, nechty a tvár. V niektorých prípadoch sú škvrny svrbivé;
 2. Deformované vrstvené klince;
 3. Silné odlupovanie odumretých buniek kože (pripomína lupiny);
 4. Blistre na dlaniach a nohách, bolestivé trhliny v koži.

Symptómy psoriázy

Psoriáza je systémové ochorenie, ktoré postihuje nielen kožu a nechty. Trpí kĺbmi, šľachami a chrbticou, imunitnými, nervovými a endokrinnými systémami. Často postihnuté sú obličky, pečeň, štítna žľaza. Pacient cíti silnú slabosť, trpí chronickou únavou a depresiou. V súvislosti s takýmto komplexným pôsobením na telo sa choroba v posledných rokoch bežne nazýva psoriatická choroba.

Psoriáza a jej symptómy sú charakterizované prítomnosťou rovnomernej vyrážky vo forme plátov s priemerom od 1-3 mm do 2-3 cm, ružovo-červené, pokryté voľnými strieborno-bielymi šupinami. V dôsledku okrajového rastu sa prvky môžu zlúčiť do plakov rôznych veľkostí a tvarov, ktoré niekedy zaberajú obrovské oblasti pokožky. Plaky sa zvyčajne nachádzajú na koži extenzívneho povrchu končatín, najmä v oblasti lakťových a kolenných kĺbov, kmeňa a pokožky hlavy.

 1. Ložisková psoriáza alebo psoriasis vulgaris, psoriasis vulgaris, psoriasis jednoduché (psoriasis vulgaris) (L40.0) je najčastejšou formou psoriázy. Pozoruje sa u 80% - 90% všetkých pacientov so psoriázou. Blyashkovidny vulgárne psoriáza často javí ako typická nad povrchom časťou zdravú kožu zapálené, červené, teplé kože na ktoré sa striebristo alebo šedo-biele, ľahko odstrániteľný, šupinaté, zahustený a suchú pokožku. Červená koža pod ľahko odnímateľnou šedou alebo striebornou vrstvou a krvácanie ľahko traumatizovaná, pretože obsahuje veľké množstvo malých ciev. Tieto oblasti typickej psoriatickej lézie sa nazývajú psoriatické plaky. Psoriatická ložiská majú tendenciu k zvýšeniu veľkosti a spojiť so susednými doštičkami, ktoré tvoria celý dosky doska ( "parafínové jazera").
 2. Psoriáza ohýbacie plochy (ohybový psoriáza), alebo "inverzná psoriáza» (inverzná psoriáza) (L40.83-4) sa zvyčajne objaví ako hladký, bez odlupovania alebo lúpanie s minimálnou, najmä nevyčnieva nad povrch kože zapálené červené škvrny, ktoré sú umiestnené výlučne v záhyboch pokožky, pri absencii alebo minimálnom poškodení iných oblastí kože. Najčastejšou formou psoriázy, to má vplyv záhyby v oblasti vonkajších genitálií, rozkroku, na vnútornom povrchu bedor, podpazušie, záhyby za zvýšeného obezity žalúdka (psoriatickou pannus), a záhyby kože pod prsiami u žien. Táto forma psoriázy je zvlášť náchylná na poškodenie vplyvom trenia, poranenia kože a potu, a je často sprevádzaná alebo komplikovaná sekundárne plesňové infekcie alebo streptokokovej pyodermie.
 3. Kvapkovitá psoriázy (kvapkovitá psoriázy) (L40.4) sa vyznačuje veľkým počtom malých, vyvýšené nad povrch zdravej pokožky, suché, červené alebo fialové (až fialovej farby), podobný tvar ako kvapky alebo roztrhnutiu malé bodky, kruhy lézie elementov. Tieto prvky sú zvyčajne roztrúsené psoriatickej veľký povrch kože, najčastejšie bokoch, ale môže dôjsť aj na nohy, paže, ramená, pokožku hlavy, chrbta, krku. Kvapkovitá psoriáza je často najprv vyvíja alebo zosilňuje po streptokokovej infekcie, v typických prípadoch - po hrdle strap alebo streptokokovú hltana.
 4. Pustulárnu psoriáza (L40.1-3, L40.82) alebo exsudatívna psoriáza je najviac ťažké formy psoriázy kože a javí sa ako nad povrchom bubliniek alebo blistrov zdravú kožu plný neinfikovaných transparentné zápalového výpotku (pustuly). Pokožka nad a pod povrchom, a pľuzgiere okolo nich červená, horúce, edematózne, zapálené a zahustené, ľahko odlúpne. Môže dôjsť k sekundárnej infekcii pustúl, v takom prípade sa exsudát stane hnisavý. Lupienky môžu byť obmedzené, lokalizovaná, s jeho najbežnejšie miest sú vzdialené konce ramien (paže a nohy), to znamená, že dolná časť nohy a predlaktia, sa nazýva palmoplantárnej pustulóza (palmoplantárnej pustulóza). V druhej, závažnejšie prípady pustulóznej psoriázy je možné zovšeobecniť s rozšírenými pľuzgierikmi na celom povrchu tela a ich náchylnosti k zlúčeniu do väčších pľuzgiere.
 5. Nail lupienka alebo psoriatickej onychodystrofie (L40.86) vedie k rade zmien vo vzhľade nechtov na prstoch rúk alebo nôh. Tieto zmeny môžu zahŕňať akúkoľvek kombináciu zmeny farby nechtov a nechtového lôžka (žltnutie, bielenie alebo šedivenie) vzhľad nechtov a pod nechty bodky, škvrny, priečne pruhovanie línie nechtov, zhrubnutie kože pod nechty a okolo nechtového lôžka, zväzky a zhrubnutie nechta, úplnú stratu nechtov (onycholýzu) alebo rozvoj zvýšenej krehkosti nechtov.
 6. Psoriatická artritída (L40.5) alebo psoriatickej artropatie, psoriázy arthropathic sprevádzaný zápalom kĺbov a spojivového tkaniva. Psoriatickej artritídy môže mať vplyv na kĺby, ale väčšina - drobné kĺby distálnych článkov prstov prstov a / alebo nôh. To zvyčajne spôsobuje sosiskoobraznoe opuch prstov na rukách a nohách, známych ako psoriatická daktilitída. Psoriatická artritída môže tiež ovplyvniť boky, kolenné kĺby, skapulohumerální kĺbov, chrbticových kĺbov (psoriatická spondylitída). Niekedy sa psoriatická artritída kolenného alebo bedrového kĺbu a najmä psoriatickej spondylitídy môže byť tak závažné, že vedie k ťažkým postihnutím pacienta, neschopný sa pohybovať bez špeciálneho náradia, a to aj pripútaný k lôžku. Úmrtnosť v týchto ťažších foriem psoriatickej artritídy sa zvyšuje, ako je v imobilizáciu Ložná plocha pre pacientov podporuje vznik dekubitov a zápalu pľúc. Približne 10 až 15 percent pacientov s psoriázou tiež trpí psoriatickou artritídou.
 7. Psoriatická erytrodermie (L40.85), alebo erytrodermálnej lupienka prejavuje spoločné, často generalizované zápaly a deskvamácia, odlupovanie kože na celý alebo veľkú časť povrchu kože. Erytrodermálnej psoriáza môže byť sprevádzané intenzívnym svrbením, opuchy kože a podkožného väziva, kože bolestivosť. Psoriatická erytrodermie je často výsledkom exacerbácie psoriasis vulgaris v jeho nestabilné prúdenie, najmä pri náhlej náhlej za systémová liečba alebo miestnymi glukokortikoidmi. To môže tiež dôjsť v dôsledku provokácie alkoholom, neuro-mentálny stres, pridruženými infekcií (napr nachladnutie). Táto forma psoriázy môžu byť smrteľné, pretože extrémne silný zápal a zmena mierky prerušenie kože alebo oddelenie schopnosti tela na reguláciu telesnej teploty a bariérovej funkcie kože, ktorá môže byť sťažené sepsa alebo generalizované pyodermie. Avšak, obmedzený, lokalizované psoriatická erytrodermia môže byť aj prvým príznakom psoriasis vulgaris následne prevedie do ložiskovej psoriázy.

Symptómy psoriázy sa líšia v závislosti od sezóny a fázy. Mnohí pacienti majú "zimný" typ ochorenia, v ktorom sa exacerbácie vyskytujú na konci jesene alebo v zime.

Obrázky psoriázy

Ako vyzerá psoriáza v počiatočných a ďalších fázach na fotografii:

Priebeh choroby

Psoriáza je chronické ochorenie charakterizované všeobecne zvlnenou samozrejme s obdobiami spontánnej alebo môže byť spôsobená jedným alebo inými spôsobmi liečby remisii alebo zlepšenie a doby spontánne alebo vyvolané nepriaznivými vonkajšími vplyvmi (alkohol, pridružené infekcie, stres) recidívy alebo exacerbácie.

 • Stupeň závažnosti ochorenia sa môže líšiť v rôznych pacientov a dokonca aj v jednej a tej istej pacient počas obdobia remisie a exacerbácie vo veľmi širokom rozmedzí, od malých lokálnych lézií úplne pokrývajú celé telo psoriatických plakov.

Často existuje tendencia k progresii ochorenia v priebehu času (najmä v neprítomnosti liečby), k hmotnosti a zhoršeniu, k zvýšeniu plochy lézie ak zapojeniu nových oblastí pokožky. Jednotliví pacienti majú nepretržitý priebeh ochorenia bez spontánnych remisií alebo dokonca s nepretržitou progresiou. Často sú postihnuté aj nechty na rukách a / alebo nohách (psoriatická onychodystrofia). Porážka nechtov môže byť izolovaná a pozorovaná pri neprítomnosti kožných lézií.

Psoriáza môže tiež spôsobiť zápalové poškodenie kĺbov, takzvanú psoriatickú artropatiu alebo psoriatickú artritídu. Z 10 až 15% pacientov s psoriázou tiež trpí psoriatickou artritídou.

Liečba psoriázy

Pre úspešné liečenie je potrebné vziať do úvahy štádium choroby v súčasnosti - v závislosti od toho sa mení intenzita terapie. Okrem toho liečba psoriázy vždy pozostáva z celého komplexu liekov: vonkajšie masti, fyzioterapeutické postupy, všeobecný režim. Je tiež potrebné vziať do úvahy ďalšie existujúce choroby, vek, pohlavie, vplyv odborných faktorov a všeobecný stav ľudského zdravia.

V prípade psoriázy, na ošetrenie aplikuje zmäkčovadlá, postihujúce kožné prípravky, lokálne aplikovaných prípravkov (masti, pleťové vody, krémy), obsah kortikosteroidy (hydrokortizón, prednizolón, dexametazón), prípravky s obsahom pyritiónu zinočnatého, mastí obsahujúcich analógy vitamínu D3, decht, naphthalan gidroksiantronov.

V ťažkých foriem psoriázy, topická terapia neúčinnosť alebo zlyhanie viac ako 20% povrchu kože predpísať systémovú liekovej terapie, ktorá zahŕňa cytostatiká (metotrexát), syntetické retinoidy (retinol acetát, retinolpalmitát, tretinoín), glukokortikoidy.

Ako liečiť psoriázu bez použitia liekov - podstatou je použitie kryoterapie, plazmaferézy a vymenovanie systémovej fotochemoterapie:

 1. Fotochemoterapia je kombinované použitie ultrafialového žiarenia (vlnová dĺžka od 320 do 420 nm) s príjmom liekov, ktoré zvyšujú citlivosť na svetlo. Použitie fotosenzibilizátorov je založené na ich schopnosti zvýšiť citlivosť pokožky na ultrafialové žiarenie a stimulovať tvorbu pigmentu kože - melanínu. Dávka liekov sa vyberá individuálne, berúc do úvahy hmotnosť pacienta. Postupy sa vykonávajú 3-4 krát týždenne, na kurze sa predpíše 20-25 sedení. PUVA terapia je kontraindikovaný pri akútnej infekčné ochorenia, zhoršenie chronických ochorení, kardiovaskulárne dekompenzácia, rakovina, diabetes, ťažké závažné ochorenie pečene a obličiek.

Na otázku, čo moderná medicína na liečbu psoriázy, nie sú schopní dať jasnú odpoveď, a tak okrem tradičného liečbe pacientov so psoriázou sa odporúča držať špeciálnu diétu, a pokúsiť ľudové lieky liečbu psoriázy.

Masť pre psoriázu

Pri miernych formách psoriázy je postačujúce externé liečenie psoriázy pomocou masiek. Existuje veľa liekov používaných pri externom liečení psoriázy, tu sú niektoré z nich:

 1. Salicylová masť podporuje zmäkčenie horných kožných šupín a ich rýchle odstránenie, čo pomáha lepšie vstrebávať iné lieky. 0,5 - 5% salicylovej masti sa aplikuje v tenkej vrstve v postihnutej oblasti kože (čím viac zápalu kože, tým menšie sú masti) 1-2 krát denne. Kyselina salicylová sa nachádza aj v mastiach psoriázy Diprosalik, Acriderm SK a ďalších.
 2. Naftalánová masť sa používa v stacionárnom a regresívnom štádiu psoriázy (nikdy bez exacerbácie, progresie psoriázy). Naftalan masť znižuje zápal pokožky a svrbenie. Pri liečbe psoriázy používajte 5-10% naftalénovej masti.
 3. Síra-tar masť 5-10% znižuje zápal kože, však kontraindikovaný u exsudatívne formou psoriázy (krusty a vlhkých vločiek). Serno-tar sa nedá použiť na tvár. S psoriázou pokožky hlavy sa používajú šampóny s obsahom dechtu (Friederm decht, atď.)
 4. Antralín je masť, ktorá inhibuje bunkové delenie povrchových vrstiev kože a znižuje lúpanie. Antralin sa aplikuje na kožu 1 hodinu a potom sa umyje.
 5. Masti zo psoriázy s vitamínom D (Calcipotriol) majú protizápalový účinok, prispievajú k zlepšeniu psoriázy. Calcipotriol sa aplikuje na zapálenú pokožku 2 krát denne.
 6. Kožný uzáver je krém, aerosól a šampón, ktorý sa používa na liečbu psoriázy pokožky hlavy. Šampóny sa používajú trikrát týždenne pri psoriáze pokožky hlavy, aerosóly a krém sa aplikujú na povrch pokožky 2 krát denne.

V prípade, že liečba nepriniesla očakávaný účinok, predpísajte masti na hormonálny základ. Liečba začína ľahšími liekmi, ktoré majú minimálne vedľajšie účinky. Ak sa zlepšenie nedosiahlo, predpísajte silnejší masť s glukokortikosteroidmi.

 1. Masť flumetason. Má protizápalový, antialergický, protiedémový, antipruritický účinok. Vhodný pre pacientov s exsudatívnymi formami psoriázy, znižuje krvácanie. Naneste tenkú vrstvu na vyhradené priestory 2-3 krát denne. Liečba trvá 10-14 dní.
 2. Masť Triamcinolón acetonid. Miestne protizápalové, antipruritické a antialergické. Znižuje zmáčanie pokožky. Aplikujte na postihnutú oblasť 2-3 krát denne až na dva týždne. Používa sa v období exacerbácie.
 3. Hydrokortizon. Potlačuje zvýšenú aktivitu leukocytov, zabraňuje ich pohybu do kože, eliminuje pocit napätia a svrbenie.

Aké sú sanatóriá?

Na rehabilitáciu pacientov so psoriázou v strediskách používajte: bahno, minerálne vody, ošetrenie rýb, frakcie ľahkého oleja a fyzioterapeutické postupy. Morská voda, teplé podnebie majú silný vplyv.

Ruské strediská, ktoré sa špecializujú na liečbu pacientov s psoriázou: Sochi, Anapa, Gelendzhik. Mierne subtropické podnebie, veľa slnka a dlhé kúpanie na mori majú priaznivý vplyv na stav pokožky, nechtov a kĺbov. Sanatórium Elton pri Volgograde (liečba bahnom), sanatórium Assy u Ufa ponúka komplex fyzioterapeutických procedúr a čistého vzduchu.

Čo je možné urobiť doma?

Je dôležité pochopiť, že úspech terapie do značnej miery závisí od samotného pôsobenia samotného pacienta. Preto sa odporúča, aby ľudia trpiaci psoriázou úplne zmenili svoj životný štýl a vynaložili maximálne úsilie na vytvorenie priaznivých podmienok pre zotavenie.

Odporúča sa najmä:

 • dodržiavať režim oddychu a práce;
 • vyhnúť sa emocionálnej a fyzickej námahe;
 • uchýliť sa k užívaniu ľudových prostriedkov (po dohode s dermatológiou);
 • dodržiavajte hypoalergénnu diétu.

Ako liečiť psoriázu s ľudskými prostriedkami

Doma môžete použiť množstvo receptov tradičného lieku, ktoré pomôžu liečiť psoriázu. Pozrime sa na niektoré z nich.

 1. V nádobách vyrobených z hliny musíte rozmiešať čerstvé kvety mladiny sv. Jána (20 g), koreňový mandarín, propolis, kvety z nechtíka (10 g). Vo výslednej zmesi sa pridá rastlinný olej. Uchovávajte na chladnom mieste, chráňte pred slnečným žiarením. Spôsob aplikácie - 3 krát denne opatrne mazajte psoriatické vyrážky.
 2. Decht sa aplikuje na postihnuté miesta bavlneným tampónom. V počiatočných dňoch začnite s 10 minútami a potom opláchnite dechtom s mydlom. A postupne zvyšujte čas na 30-40 minút (to môže byť vykonané za 10-12 dní). Procedúra sa robí raz denne, najlepšie večer, pretože vôňa dechtu zostáva aj po dlhom oplachu. A cez noc, zápach spravidla úplne prechádza.
 3. Čistota je roztrhnutá s koreňom, rozdrvte ju, stlačte džús a hromadne ju namažte na každom mieste. Urobte celú sezónu. V prípade potreby opakujte nasledujúce leto.
 4. V počiatočných štádiách ochorenia môžete použiť masť, ktorá sa dá získať zo zmesi dvoch vajec a jednej st. lyžice rastlinného oleja. Všetko toto musí byť otrasené a potom pridať polovicu st. lyžica kyseliny octovej. Nádoba s týmto výrobkom by mala byť udržiavaná tesne uzavretá a na mieste, kde nezasahuje žiadne svetlo. Aplikovať, šíriť na škvrny, by mala byť v noci.
 5. Ľudová liečba psoriázy zahŕňa použitie niektorých liečivých rastlín. Pri tejto chorobe je infúzia receptúry dobrá. Najmä národná metóda by mala snažiť tých, ktorí sú chorí, a to nielen lupienky, ale aj ochorenia tráviaceho traktu, pečene alebo žlčníka. Infúzia pomáha normalizovať prácu postihnutých oblastí a zlepšuje metabolizmus. Jednu polievkovú lyžicu suchého kvaky mala naliať enamelware šálkou vriacou vodou, prikryjeme a trvať hodinu, potom vypustite, vytlačiť, priniesť množstvo kvapaliny prevarenou vodou na pôvodný objem a piť štyrikrát denne pred jedlom po dobu štvrť šálky.

Psoriáza sa nedá vyliečiť. Moderná medicína neponúka jediný liek, ktorý môže raz a navždy vyliečiť psoriázu. Avšak ak sa lieči liekom a inými metódami, môže sa dosiahnuť skôr nestabilná remisia.

Diéta pre psoriázu

Jasne povedať, ktorá diéta pre psoriázu bude najefektívnejšia, je ťažké. Faktom je, že okrem potravín, ktoré sú nežiaduce na spotrebu alebo užitočné, individuálna tolerancia tých istých potravinových produktov koreluje u rôznych pacientov.

V tomto ohľade sú pre každú osobu trpiace psoriázou uvedené konkrétne odporúčania. Odporúčaná forma výživy zabezpečuje odmietnutie niektorých produktov, ale poskytuje vyváženú stravu, ktorá dodáva tela všetkým potrebným látkam.

Čo nemôžete mať pri psoriáze:

 • koreniny;
 • orechy;
 • ostré, údené a slané jedlá;
 • kôra citrusov;
 • tučné mäso;
 • alkoholické nápoje;
 • syr s plesňou;

Potrava pre psoriázu by mala byť bohatá na mastné kyseliny, ktoré sú bohaté na ryby. Podstatou choroby je toto: zlyhanie činnosti imunitného systému spôsobuje, že telo produkuje stále viac a viac kožných buniek bez toho, aby sa muselo zbaviť starých. V dôsledku toho sú bunky pokožky vrstvené a lepené, dochádza k svrbeniu, podráždeniu, odlupovaniu.

Prečo sa imunitný systém správa podobným spôsobom, nie je známy. Lekári hovoria jednu vec - psoriáza je nevyliečiteľná, takže to nie je samotná choroba, ktorá sa má bojovať, ale jej prejavy.

Kvalita života pacientov

Bolo preukázané, že psoriáza je schopná znižovať kvalitu života v rovnakej miere ako ostatné závažné chronické ochorenie, depresia, infarkt myokardu pohyboval, vysoký krvný tlak, zlyhanie srdca alebo cukrovky 2. typu. V závislosti od závažnosti a lokalizácie psoriatických lézií u pacientov s lupienkou môže dôjsť k významnej fyzickej a / alebo psychické ťažkosti, problémy s sociálnej a profesijnej adaptáciu, a dokonca potrebujú postihnutia.

V prieskume americkej národnej nadácie pre psoriázu, ktorá sa uskutočnila v roku 2008 a zahŕňala 426 pacientov s psoriázou, 71% pacientov uviedlo, že ochorenie je vážnym problémom v každodennom živote. Viac ako polovica pacientov zaznamenala výrazný fixáciu na ich vzhľad (63%), vyzerajú zle, alebo strach z odmietnutia okolitých kvôli prítomnosti lupienka, rozpaky, hanba alebo rozpaky pri komunikácii (58%). Viac ako tretina pacientov uviedla, že s nástupom alebo progresiou choroby sa zabránilo sociálnej aktivite a komunikácii s ľuďmi, alebo hľadanie partnerov a dôverné vzťahy kvôli chorobe boli obmedzené.

Silné svrbenie pokožky alebo bolesť môže narušiť základné životné funkcie: starostlivosť o seba, chôdzu, spánok. Psoriatické plaky na otvorených miestach rúk alebo chodidiel môžu zabrániť pacientovi pracovať na určitých pracovných miestach, vykonávať niektoré športy, starať sa o rodinných príslušníkov, domáce zvieratá alebo doma. Psoriatickej plakety na skalp často predstavujú pre pacientov špeciálne psychologický problém a môže viesť k značnému stresu a dokonca aj sociálnej fóbie, ako bledé škvrny na pokožke hlavy môžu byť zamenené za lupiny alebo iné viesť k prítomnosti vši.

Ešte väčší psychologický problém je prítomnosť erupcií psoriázy na koži tváre, ušných lalokov. Liečba psoriázy môže byť drahá a trvá veľa času a energie pre pacienta, zasahuje do práce, štúdie, socializácie pacienta, zariadenia osobného života.

výhľad

Prognóza života pri psoriáze je podmienená nepriaznivá, choroba je chronická, pomaly sa rozvíja, včasná a adekvátna liečba iba zlepšuje kvalitu života, ale nevylučuje samotnú chorobu.

Počas obdobia exacerbácie sa pozoruje zdravotné postihnutie. Pri absencii primeranej lekárskej starostlivosti môže dôjsť k invalidite.

Spôsoby liečby psoriázy

Táto choroba sa často rozvíja v mladom veku. Aj pri ľahkom toku vedie k vzniku vážnych psychologických problémov: nízke sebavedomie, neustále pocity hanby a sociálna izolácia. Psoriáza nepredstavuje hrozbu pre život, ale má veľmi veľký vplyv na jej kvalitu.

Čo je psoriáza, aké sú jej príčiny, ako sa môže liečiť? Je to pomerne častá dermatóza: zdravotné štatistiky tvrdia, že trpia až 5-7% svetovej populácie. V posledných rokoch sa psoriáza považuje za systémovú chorobu, chorobu psoriázy, pretože kožné ochorenie, pečeň a obličky sa podieľajú na patologickom procese.

Faktory psoriázy a jej príznaky

Štúdia psoriázy, príčiny jej výskytu a hľadanie spôsobov liečby pokračuje. Nakoniec neexistujú žiadne faktory, ktoré by viedli k poškodeniu kože. Odborníci zdôrazňujú dôležitosť nasledujúcich bodov:

 • významná aktivácia rýchlosti bunkového delenia, čo vedie k exfoliácii hornej vrstvy kože a výskytu konvexných plátov;
 • genetická predispozícia;
 • oslabenie obranyschopnosti tela (napríklad po ochorení).


Hlavné charakteristické črty choroby tvoria druh triády, ktoré zahŕňajú:

 • vytváranie ľahko šupinatých šupinatých škvŕn bezešvzdornej farby - takzvaný fenomén stearínovej škvrny;
 • ďalšie škrabanie odhaľuje hladký ružový povrch - fenomén koncového filmu;
 • vzhľad krvných kvapôčok na exponovanom povrchu alebo jav krvácania na mieste.

Vzhľadom na to, že ochorenie je chronické, otázka "Ako vyliečiť psoriázu?" Automaticky zmení znenie na "Ako ju preniesť na dlhšiu fázu remisie?"

Liečba psoriázy

Prostriedky externej terapie

Miestne prípravky znižujú zápal, olupovanie a stupeň infiltrácie kože. Sú to krémy a masti, ktoré obsahujú nasledujúce zložky:

Používajú sa aj miestne lieky s glukokortikoidmi. Použitie lotionov sa odporúča pri liečbe psoriázy s lokalizáciou na pokožke hlavy.

 1. V štádiu progresie ochorenia sú predpísané salicylová masť alebo hormonálne látky s protizápalovým účinkom. Najprv používajú ľahší - prednizolón, hydrokortizón. V prípade opakovanej exacerbácie, významného zápalového procesu, sú nahradené silnejšími fluorovanými liekmi: synalar, celostoderm, belavé vlasy, vipsogal. Použitie týchto liekov je pomerne účinné: v 70% prípadov je v dôsledku 14-dňovej aplikácie možné dosiahnuť úplnú regresiu vyrážok.
 2. Niekoľko rokov sa používali nehalogénované glukokortikoidy: elokom, advantan. V dôsledku vylúčenia chlóru a fluóru z ich zloženia bola pravdepodobnosť výskytu vedľajších reakcií lokálnej a systémovej povahy významne znížená. Lieky sú základom lokálneho lieku na psoriázu u starších pacientov a detí.
 3. Výrazný účinok sa dosiahne, ak sa masti a krémy používajú s dithranolom: chignoderm, cignolín, psorax. Predpísané sú vo zvýšených dávkach pre krátkodobý alebo dlhodobý postup a majú protizápalový a antiproliferatívny účinok. Ich nevýhodou je pravdepodobnosť nežiaducich reakcií vo forme erytému, lokálneho opuchu alebo svrbenia.
 4. V súčasnosti sa na liečbu psoriázy používa nový liek - psorakcín, ktorý priamo ovplyvňuje patogenetické faktory, ktoré vyvolávajú vývoj ochorenia. Jeho aktívnou zložkou je kalcipotriol, ktorý reaguje s keratinocytovými receptormi a potláča proces ich delenia, má imunokorektívne a protizápalové účinky. Štúdie ukazujú, že ku koncu druhého mesiaca sa stav pokožky zlepšuje, množstvo vyrážok sa výrazne znižuje alebo úplne zmizne. Dôležitým bodom je neprítomnosť vedľajších účinkov vo forme kožnej atrofie, ako aj trvanlivosť dosiahnutého výsledku. Psorcutan sa tiež používa na liečbu psoriázy v tvare slzy, ktoré sa ťažko liečia. V niektorých prípadoch je možné dosiahnuť remisiu s trvaním do jedného roka. Účinnosť lieku sa výrazne zvyšuje v kombinácii s metódami fyzioterapie - ožarovaním PUVA alebo SFT.

Použité finančné prostriedky sa musia pravidelne meniť, pretože v dôsledku habituácie sa ich účinnosť znižuje.

Systémová liečba

Základom systémovej terapie sú aromatické retinoidy (alebo syntetické deriváty vitamínu A). 20-ročná prax ich uplatňovania je dôkazom účinnosti týchto finančných prostriedkov.

 1. Acetritín je analóg kyseliny retinovej, nevyvoláva nežiaduce vedľajšie účinky a rýchlo ich eliminuje v prípade, že sú vyvolané aromatickými retinoidmi. Acetritit - hlavná účinná látka tabliet na liečbu psoriázy - neotigazón.
 2. Cyklosporín A je predpísaný v prípade komplikovaného priebehu patológie.
 3. Metotrexát je cytostatické činidlo (látka, ktorá potláča bunkové delenie). Jeho vymenovanie je prípustné len pre závažné typy ochorení: artropatické, pustulárne, erytrodermické. V súčasnosti sa cytotoxické lieky používajú zriedkavo kvôli významným nežiaducim reakciám.
 4. Diklofenak, indometacín - majú protizápalový účinok.
 5. Infliximab je jedným z nových metód liečby psoriázy. Droga sa objavila nedávno, odvoláva sa na najnovšiu biotechnológiu. Najprv sa použila ako liečba artritídy, ako aj Crohnovej choroby charakterizovanej zvýšenou syntézou faktora nekrózy nádorov alebo TNF. Pretože to je on, kto je hlavným spojením v patogenéze psoriázy, odborníci upriamili pozornosť na vhodnosť jej aplikácie na liečbu tejto patológie. Liečivo však vedie k vzniku niekoľkých nebezpečných ťažkých účinkov spôsobených silným imunosupresívnym účinkom:
  • sekundárna infekcia;
  • sepsa;
  • listerióza;
  • zvyšujú pravdepodobnosť vývinu nádorov.

Liečba psoriatickej artritídy

Liečba psoriatickej artritídy je úlohou dvoch odborníkov: reumatológ a dermatológ. Cieľom je dosiahnuť stav odpustenia (čiastočný alebo úplný). Treba poznamenať, že na zastavenie progresie ochorenia a na elimináciu symptómov môže dôjsť len prostredníctvom užívania liekov. Pokusy niektorých pacientov sa zbaviť choroby non-tradičné metódy nevedú k pozitívnemu výsledku, a môže dokonca vyvolať zhoršenie a komplikácie v podobe veľkých zmien v tkanivách kĺbov, chrbtice, niektorých vnútorných orgánov.

 • symptomatické, ktoré zahŕňajú protizápalové nesteroidné činidlá a glukokortikosteroidy;
 • základné lieky s protizápalovým účinkom: sulfasalazín, metotrexát, leflunomid.

Aplikácia prvej skupiny vedie k rýchlemu vzhľadu pozitívneho výsledku. Príznaky bolesti a stuhnutosti zmiznú po niekoľkých hodinách. Tieto lieky však nie sú schopné zastaviť proces zničenia kĺbov.

Účinnejšia liečba tohto typu psoriázy sa dá dosiahnuť použitím základných liekov. Výsledok ich účinku je pomalý, ale vývoj psoriatickej artritídy je výrazne spomalený alebo dokonca pozastavený. Nevýhodou takýchto liekov je to, že po určitom čase sa na ne zvykne. Je potrebné zvýšiť dávky, čo vyvoláva vývoj vedľajších účinkov.

Výborný výsledok možno dosiahnuť použitím antiktokínovej (biologickej) terapie, vďaka ktorej je možné zastaviť deštrukciu kĺbov. Dnes je táto metóda považovaná za najúčinnejšiu.

Veľmi dôležitým bodom je včasné začatie liečby, keď kĺby ešte neboli deformované, pretože tento proces je nezvratný.

Liečba palmo-plantárnej psoriázy

Je možné vyliečiť verziu psoriázy s lokalizáciou na dlaniach a zastavením? Táto otázka je veľmi problematické, pretože tradičné terapie sú neúčinné, v dôsledku značnej miery patologických procesov v dermis a epidermis, rovnako ako faktor konštantný dráždenie a poranenia pokožky týchto oblastí v dôsledku kontaktu s oblečením, časté umývanie, atď.

 1. Pre účinnosť liečby psoriázy palmárno-plantárnej musí dodržiavať určité pravidlá:
  • Nejedzte vyprážané potraviny a výrobky s ostrým chuťom;
  • prestať fajčiť;
  • vylúčiť alkoholické nápoje;
  • Neumývajte ruky a nohy príliš horúcou vodou;
  • Používajte rukavice pre domácnosť na báze tkanín, aby ste predišli kontaktu s agresívnymi chemikáliami pre domácnosť;
  • Ak sa trhliny nohy, je odporúčané použiť hydrokoloidné riešenie: keď sa aplikuje do postihnutých oblastí, varuje pred podráždením trenie, zmierňuje svrbenie a stimuluje regeneráciu kože.
 2. Účelom patogenetický terapia je potlačiť množenie keratinocytov, normalizáciu ich vývoja, zníženie zápalu.
 3. Externá úprava spočíva v uplatnení:
  • zmäkčujúce a zvlhčovacie liečivá, ktoré prispievajú k odstráneniu stratum corneum (vo väčšine prípadov ich základom je kyselina salicylová);
  • deriváty vitamínu D;
  • glukokortikoidy;
  • retinoidy.
 4. Ak nie je možné získať pozitívny výsledok, ďalej sa použije tzv PUVA ošetrenie, v skutočnosti predstavuje ožarovanie ultrafialovými lúčmi lézií pomocou psoralén (fotoaktívne zlúčeniny).
 5. Ak sú iné liečebné metódy neúčinné, predpisuje sa systémová terapia.

Liečba psoriázy na lakťoch

Tento druh patológie je spracovaný komplexným spôsobom. Tento proces je dosť dlhý a zahŕňa:

 • dodržiavanie špeciálnej stravy;
 • príjem vitaminového komplexu;
 • lokálna liečba (masti, krémy, pleťové vody);
 • fyzioterapeutické postupy;
 • fotochemoterapiou.

Liečba miernej psoriázy na lakťoch môže byť obmedzený na použitie zmáčadla, cez ktorý dokáže znížiť peeling, zbaviť zápalu a svrbenie.

V pokročilom štádiu sa používa komplexná liečba:

 • prípravky kortikosteroidov lokálneho pôsobenia;
 • fototerapia;
 • fotochemoterapiou;
 • alternatívne metódy liečby psoriázy (ľudové lieky).

Liečba psoriázy nechtov

Forma psoriázy nechtov bola opísaná už v 19. storočí. Aj vtedy bolo poznamenané, že ide o izolovanú povahu, ktorá neskôr získala potvrdenie. Hrebene sú postihnuté určitými typmi psoriázy (napríklad vulgárne), ale ochorenie sa môže rozvíjať nezávisle.

Ako liečiť psoriázu nechtov? Proces je komplikovaný a časovo náročný. Ochorenie má opakujúci sa charakter, môže tok vlnitý. Najdôležitejšou podmienkou liečby je starostlivosť o nechty a ruky, denné vykonávanie potrebných opatrení a dodržiavanie niektorých pravidiel:

 • nechty by mali byť krátke;
 • vyhnúť sa mikroúrazom;
 • Nevykonávajte manikúru, pedikúru, nevykonávajte iné kozmetické postupy;
 • Počas práce noste rukavice pre domácnosť.

Na liečbu psoriázy nechtov v ľahkej forme sa lieky nepoužívajú. Môžete obmedziť aplikáciu terapeutického laku na dosky. Maskujú postihnuté oblasti, spomaľujú priebeh patologického procesu a zabraňujú relapsom.

V závažných prípadoch sa vyžaduje lokálna liečba mastimi, roztokmi a krémami. Ako dodatočné opatrenie odporúčame užívať doplnky stravy a vitamínové prípravky obsahujúce vápnik, zinok, draslík, kremík. V prípade zhoršenia procesu je lepšie ich odmietnuť.

Liečba psoriázy nechtov doma zahŕňa:

 • dôsledné dodržiavanie pravidiel hygieny rúk a chodidiel;
 • užívanie liekov obsahujúcich vápnik - znižujú citlivosť tkaniva nechtov a majú protizápalový účinok;
 • používanie antihistaminík (tavegil, suprastin, atď.);
 • kúpele na základe odvaru harmančeka, šalvie, nechtíka, iné liečivé rastliny;
 • aplikácia na postihnuté platne rôznych olejov: kukurice, olivy, slnečnice;
 • príjem vitamínov, zlepšenie metabolických procesov na bunkovej úrovni.

Liečba psoriázy pokožky hlavy

 1. Dôležitou súčasťou liečby psoriázy na hlave je príjem vitamínov A a skupiny B, s prípravkami vápnika a kyseliny nikotínovej, použitie kyseliny askorbovej a kyseliny listovej.
 2. Najefektívnejšie je používanie kortikosteroidov.
 3. Dobrý účinok možno dosiahnuť použitím salicylicovej masti.
 4. Ako pomôcka vhodné navlhčiť chlpy z pôd trávy s výrazným protizápalovým účinkom: lastovičník, harmanček alebo šalvia.
 5. Samostatne by sa malo povedať o riešení Soderma, ktoré mnohí odborníci považujú za najspoľahlivejší spôsob, ako sa zbaviť psoriázy na hlave. Aplikuje sa na postihnuté oblasti ráno a večer. S výrazným zlepšením sa môžete obmedziť na jedno použitie lieku, potom ho používať každý druhý deň atď.

Netradičné metódy liečby psoriázy na hlave

Tradičná medicína tiež ponúka mnoho spôsobov, ako sa zbaviť tohto typu psoriázy.

 1. Kompresia na báze žltej šťavy - zmierňuje bolesť a zápal.
 2. Alkoholový extrakt z reťazca - by sa mal užívať ústne trikrát počas dňa asi 20 kvapiek.
 3. Maska na báze morskej soli a hlinky (aplikovaná na postihnutú pokožku hlavy).

Liečba psoriázy na tvári

Mnohí pacienti sa snažia skryť stopy poškodenia pomocou kozmetiky, ale to sa nedá urobiť. Pri neustálom kontakte so vzduchom a vystavením svetlu slnečnému žiareniu sa dosky liečia oveľa rýchlejšie.

 • Predpokladom na liečbu psoriázy na tvári je starostlivosť o pleť, pričom sa používajú iba prostriedky, ktoré sú určené pre citlivú pokožku.
 • Je zakázané utrieť tvár uterákom - čo vedie k mechanickému poškodeniu dosiek a stimulácii ich rastu.
 • V zime je potrebné použiť hydratačné prostriedky.

Komplexná liečba s výskytom psoriázy na tvári spočíva v nasledujúcich opatreniach:

 • lokálna liečba mastimi, krémami, lotionami;
 • rehabilitácia;
 • dodržiavanie lekárskej výživy;
 • fotochemoterapiou;
 • príjem vitamínov.

Domáce metódy

Psoriatické plaky sa môžu rozšíriť na oblasť rias a obočia. V takýchto prípadoch môžete použiť pleť na tvári pomocou prirodzenej tkaniny impregnovanej teplým roztokom soli. Postup sa má opakovať niekoľkokrát denne. Po ňom by mala byť koža dôkladne vysušená.

Pre psoriázu na tvári sa treba vyhnúť:

 • účinky suchého vzduchu;
 • prítomnosť v zle vetraných alebo nevetraných miestnostiach;
 • kontakt s chemickými zlúčeninami, dym;
 • pri kontakte s kožou olejov (vrátane jedla).

Ako chrániť tvár

Keďže rôzne faktory ovplyvňujú pokožku v rôznych obdobiach roka, odporúčania sa líšia v závislosti od sezóny.

 • V zime a na jeseň je potrebné chrániť pokožku pred dažďom, vetrom a chladom. Na to je potrebné dať ochranné prostriedky, aby nezabudli na kapucňu a šál.
 • V teplých sezónach treba venovať pozornosť ochrane pred slnkom a vysokým teplotám, hoci treba poznamenať, že mierne množstvo ultrafialového žiarenia je veľmi užitočné.

Video o liečbe psoriázy

Liečba psoriázy s ľudskými prostriedkami

Tradičné lekárstvo ponúka veľa overených spôsobov, ako sa zbaviť psoriázy.

Recept 1

V kúpeli s teplou vodou rozpustite kúsok soli a vložte pacienta do tela na 15 minút. Nasajte pokožku hlavy. Po opustení kúpeľa by mal človek sušiť bez toho, aby si ho utieral. Predbežne pripravte cibuľovú kašičku a pretrepte ju do hlavy a tela pacienta, nechajte približne štvrtinu hodiny, odstráňte zvyšky odstraňovača handrou a postavte pacienta do postele. Ráno je potrebné pripraviť odvar z kandidánu, variac 300 gramov trávy v nádobe s vodou a umyť si telo. Nasledujúce ráno sa umyte neutrálnym mydlom a slabým roztokom mangánu. Postup opakujte 7 krát.

Recept 2

Pripravte si tinktúru na základe dvoch lyžíc mletej čakanky a pohára vriacej vody. Po ochladení kvapaliny ju navlhčite čistou handrou z prírodného tkaniva a naneste ho na lézie.

Recept 3

Pôvodný spôsob liečenia psoriázy s dýňovými chvostmi je veľmi účinný. Chvosty by mali byť pečené v rúre predtým, ako sa prenesú do popola. Namočte pláty do cesnakovej šťavy a posypeme tekutým popolom. Metóda je pomerne nepríjemná, ale účinná.

Recept 4

Dve vajcia dobre porazili lyžicou slnečnicového oleja, pridajte asi pol polievku lyžice kyseliny octovej, nalejte zmes do nádoby z tmavého skla. Vo večerných hodinách používajte na mazanie postihnutých oblastí. Táto masť je obzvlášť účinná v počiatočných štádiách patológie.

Ako rýchlo prekonať psoriázu

Nepochybne je psoriáza jedným z najvážnejších kožných ochorení. Patológia má autoimunitný charakter a obdobia remisie sú často nahradené relapsmi. Liečba choroby je úplne nemožná. Liečba proti tejto chorobe je vždy zameraná na odstránenie príznakov ochorenia a zmiernenie celkovej pohody pacienta.

Mnoho pacientov sa pýta, ako rýchlo vyliečiť psoriázu doma? V tomto článku sa budeme snažiť zistiť, akými metódami sa dá choroba vyrovnať v krátkom časovom období bez toho, aby ste poškodili svoje zdravie.

Ako sa manifestuje psoriáza?

K dnešnému dňu existuje veľa teórií naznačujúcich možné príčiny ochorenia. Avšak aj napriek dlhoročným výskumom tejto patológie nebolo možné vytvoriť jasný obraz o jeho povahe a objaviť presné dôvody jeho výskytu. Zobrazuje psoriázu na ľudskom tele najmä vo forme červených alebo ružových vyrážok rôznych veľkostí. Ochorenie má nasledujúce príznaky:

 • vyrážky vo forme plátov, ktoré prevyšujú povrch zdravej pokožky;
 • sčervenanie kože;
 • silný peeling dermy;
 • sušenie kože, výskyt trhlín a krvácanie.

Vyrážky sa môžu objaviť na rôznych miestach tela. Väčšina plakov sa nachádza na lakťoch, kolenách, dlaňach, nohách, pokožke hlavy, ako aj v slabinách a podpazušiach. Okrem prejavov na koži má psoriáza takú ťažkú ​​formu ako psoriatická artritída. Tento typ patológie zahŕňa porážku kĺbov a väziva človeka. Väčšinou trpí falangi prstov, menej často femorálne kĺby a chrbtica.

Čo môže vyvolať túto chorobu?

Až doteraz neboli teórie o pôvode tejto patológie oficiálne schválené, existuje len predpoklad o možných provokačných faktoroch choroby. Zahŕňajú:

 • genetická predispozícia;
 • porušenie metabolických procesov v tele;
 • ochorenia endokrinného systému a nerovnováha hormonálneho pôvodu pacienta;
 • trauma a poškodenie kože;
 • zlé návyky;
 • nesprávna strava;
 • užívanie niektorých liekov;
 • prenesených infekčných chorôb.

To sú len niektoré z dôvodov, ktoré môžu spôsobiť ochorenie, u niektorých pacientov sa psoriáza vyvíja v dôsledku dlhodobej expozície na slnku alebo naopak v dôsledku hypotermie. Tiež spôsobiť blesk vyrážky na tele v niektorých ľudí môže potraviny alergény, ako sú čokoláda, káva, citrusy a ďalšie.

Odporúčania pre liečbu doma

Keď sa opýtate, ako rýchlo sa zbaviť psoriázy, každý pacient si musí pamätať a dodržiavať pravidlá liečby doma. Takéto udalosti zahŕňajú:

 1. Zrejme dodržujte čas užívania a dávku lieku predpísanú lekárom. Ak je liečba vykonávaná len ľudovými prostriedkami, musí byť vzorec striktne dodržiavaný.
 2. Na zabezpečenie vlhkosti pokožky je potrebné použiť špeciálne krémy a pleťové vody. To pomôže zabrániť nadmernému vysúšaniu a poraneniu v postihnutých oblastiach.
 3. Kôry odstráňte opatrne a len po pare. Postupujte s čistými rukami bez toho, aby ste sa dotkli oblastí pokožky, kde nie sú váhy mŕtve.
 4. Ak lekár určil opaľovanie alebo solárium, je potrebné prísne dodržiavať harmonogram a trvanie procedúr.
 5. Nepoužívajte niekoľko liekov naraz. V prípade alergickej reakcie alebo naopak pozitívny účinok nebudete môcť určiť, ktorý z prostriedkov bol ovplyvnený.
 6. Ak sa stav zlepší, okamžite neukončite liečbu, predčasné odmietnutie predpísaných liekov môže situáciu zhoršiť.

Okrem toho je veľmi dôležité dodržiavať diétu. Výživa je jedným z dôležitých aspektov liečby patológie. Dodržiavanie správnej výživy nielen urýchli proces hojenia, ale bude mať aj pozitívny vplyv na všetky vnútorné orgány a systémy.

Liečba psoriázy pomocou liekov

Mnohí pacienti, ktorí sa snažia nájsť odpoveď na otázku, ako rýchlo sa zbaviť psoriázy pomocou krémov, sú pripravení dať veľa peňazí, len aby sa zbavili nepríjemných plakov a papuliek na vašom tele. Bohužiaľ, zázračná droga dnes nebola vynájdená. Okrem toho môže mať každý liek iný účinok na jedného alebo druhého pacienta. V lekárskej praxi sa zvyčajne používajú masti, ktoré majú protizápalový, dezinfekčný, protiedematózny, analgetický účinok. Všetky lieky sa používajú pre hormonálne a nehormonálne lieky. Pri miernych formách používajú špecialisti masti s miernym účinkom. Závažnejšie formy ochorenia vyžadujú liečbu hormonálnymi liekmi.

Nehormonálne prostriedky

Lieky tejto skupiny lekárov predpisujú prostriedky na vonkajšie použitie s miernym účinkom. Ich výhodou je absencia vedľajších účinkov, ale nevýhodou je, že účinok používania je pomerne dlhý. Populárne prostriedky na nehormonálnom základe zahŕňajú:

Spôsob aplikácie je aplikovať výrobok na čistenie pokožky 2-3 krát denne. Lekár by si mal zvoliť dávku. Samoliečenie s dokonca aj nehormonálnymi spôsobmi môže v prípade nesprávneho použitia ešte spôsobiť nežiaduce dôsledky.

Ako liečiť psoriázu navždy doma: recepty

Psoriáza sa týka zložitých ochorení, pri ktorých sa objavujú vyrážky a šupiny. Sú sprevádzané ťažkým svrbením a pocitom neustálej tesnosti pokožky. Zbaviť sa šupinatého lišajníka je ťažké, pretože choroba sa okamžite vyvinie do chronickej formy. Preto je otázka, ako trvale liečiť psoriázu doma, veľmi dôležitá.

Ako sa choroba prejavuje?

Najbežnejší prejav psoriázy na koži ovplyvňuje záhyby kolena. V tomto prípade sú vyrážky umiestnené symetricky. Často sa hromadí psoriáza na hlave, ochorenie sa rozšíri na pokožku hlavy.

 • Plaky vo forme zvýšených zaoblených zafarbení na pokožke, pokryté váhami, majú jasne červenú alebo ružovú farbu;
 • zhoršuje stav nechtových platní - objavujú sa šupky, nechty nadobúdajú žltastý odtieň, môžu sa oddeliť od lôžka na nechty;
 • pokožka sa stáva veľmi suchá, vločky, krvácanie sa vyskytuje.

Príčina vzniku psoriázy je porušením funkcií epidermis, pri ktorých sa pokožka pokúsi omladiť za niekoľko dní (namiesto predpísaného mesiaca). Nové, neformované bunky idú vonku, čo poškodzuje vzhľad a stav celého organizmu.

Choroba je sprevádzaná neprípustným svrbením, ktoré je v noci mimoriadne horšie. Preto všetci trpiaci chorobou majú záujem o to, či je možné liečiť psoriázu navždy doma.

Dôležité! Psoriáza sa považuje za zriedkavé ochorenie, postihuje nie viac ako 8% celkovej populácie. V počiatočnom štádiu sa môže psoriáza rýchlo vyliečiť.

Účinné metódy liečby

Liečba šupinatých lišajníkov je komplexná terapia, ktorá sa vyberá prísne individuálne.

Výber terapeutickej taktiky je ovplyvnený:

 • forma a fáza ochorenia;
 • stupeň šírenia vyrážok;
 • pohlavie, vek pacienta;
 • prítomnosť sprievodných ochorení;
 • alergických reakcií na tieto alebo iné lieky.

Aby ste sa zbavili psoriázy, použite externé lieky na báze kyseliny salicylovej, síry, močoviny, ditranolu, dexapanthenolu. Tieto látky oslabujú zápalové prejavy ochorenia, redukujú peeling.

Všetci pacienti potrebujú stálu expozíciu ultrafialovému svetlu. Viac času stráveného na slnku. V zime navštívte solárium - raz za mesiac stačí. V medicíne sa ultrafialová liečba nazýva fotochemoterapia. Cieľom liečby je zastaviť nadmerné delenie buniek.

Kúpeľná terapia je najpriaznivejšou metódou liečby psoriázy. Najlepšie sanatóriá sú v Izraeli, Matsesta a Pyatigorsk.

Najefektívnejšie lieky

Lieky sú určené na potlačenie zápalových ohniskov.

Pri počiatočnej liečbe sa používajú miestne nehormonálne lieky:

 • salicylická masť - odstraňuje zrohované bunky, koža sa stáva zdravou, jemnou a hladkou. Činidlo sa má používať raz denne, kým sa keratinizované oblasti úplne neodstránia;
 • mastná naftalánová - znižuje oblasť psoriázy, eliminuje svrbenie, syndróm bolesti. Liečba pozostáva z 15 procedúr trvajúcich každých 20 minút;
 • masť sírna - označuje mierne dezinfekčné prostriedky, podporuje zmäkčenie bielej farby. Aplikujte lieky niekoľkokrát denne počas troch týždňov.

Jedným z najúčinnejších liekov je metotrexát, ktorý znižuje mieru delenia buniek. Raz týždenne sa vyžaduje injekcia lieku. Liečba trvá dva mesiace.

Dôležité! Cyclospreen A, tigason - je predpísaný v malých dávkach, má vplyv na imunitu.

Dobré výsledky v liečbe pomáhajú dosiahnuť krém rastlinného pôvodu akryl. Odstraňuje vyrážky, pigmentované škvrny, normalizuje procesy metabolizmu v bunkách kože. Liečba je dlhá - 3-4 mesiace. Krém sa má udržiavať na postihnutých miestach 6 hodín, potom opláchnite studenou vodou.

Calcipotriol - krém podporuje obnovenie štruktúry zapálenej kože. Použitie nesmie byť dlhšie ako dva mesiace. Liečte pokožku dvakrát počas dňa.

Mikanol označuje krémy s nehormonálnym pôvodom, spomaľuje rýchlosť bunkového delenia, upokojuje svrbenie. Použiť by mala byť pol hodiny pred večerou sprchou.

Dôležité! Psoriáza nie je nákazlivá choroba. Choroba nemôže byť infikovaná z dotyku prostredníctvom bežných objektov použitia.

Tradičná medicína v boji proti lupienke

Okrem liekov, ktoré predpisuje lekár, ktorý lieči psoriázu, môžete použiť ľudové lieky. Liečitelia odporúčajú začať liečbu zvnútra pomocou odvarov a infúzií liečivých rastlín.

Ľanové semeno

Tento vývar čistí telo toxínov, znižuje intenzitu choroby.

 1. Pred odchodom do lôžka vyplňte 15 gramov ľanových semien v termosky a nalejte 230 ml strmavej vriacej vody.
 2. Večer užívajte aktívne uhlie (2 tablety).
 3. Pred raňajkami pijte všetku infúziu a jedzte semená.

Bylinné prostriedky na liečbu psoriázy

 • koreň elekampánu je 15 g;
 • koreň airy je 18 g;
 • Ľubovník bodkovaný - 22 g;
 • celandín - 7 g.

Zmes sa zmieša s vriacou vodou (450 ml), trvajú tri hodiny. Predfiltrovaný vývar berie celú dňovú dávku 110 ml dvakrát.

Vezmite si obyčajné

Toto korenie účinne pomáha eliminovať prejavy psoriázy.

Ako variť vývar:

 1. Rozdrobte 20 gramov vavrínových listov do omrviniek.
 2. Prášok nalejte 540 ml vriacej vody.
 3. Držte zmes na nízkej teplote 10 minút.
 4. Filter po úplnom ochladení.

Prijatý liek sa má užívať počas dňa v troch rovnakých dávkach.

Dôležité! Nemôžete použiť vavrínu na liečbu za prítomnosti obličiek a srdcového zlyhania, tehotné ženy.

mach

Spóry rastlín pomáhajú čistiť telo, posilňovať ochranné funkcie.

 1. V litre vody vyplňte 60 gramov surovín. Zmes by mala byť umiestnená na minimálny oheň - nemal by sa variť. O hodinu neskôr je liek pripravený. Mala by sa ochladiť a prefiltrovať.
 2. Počas remisie postačí, aby sa 15 ml 4-krát denne. V akútnom štádiu choroby sa vývar musí opiť každú hodinu.

Birch huba

Chaga obsahuje účinné látky, ktoré normalizujú pokožku.

 1. V noci nalejte 100 g čaju s litrom teplej vody.
 2. V dopoludňajších hodinách chaga kotleta s mixérom.
 3. Zahrejte infúziu na 50 stupňov, nalejte húb z brezovej huby.
 4. Nechajte liek po dobu troch dní.

Filtrovaná kvapalina sa má konzumovať trikrát denne na 100 ml.

Masti pre psoriázu

Na účinné liečenie je potrebné na pokožku použiť masti zo psoriázy.

Jednoduchou, ale účinnou metódou liečby je použitie ľanového oleja. Mala by byť mierne zahriata, aplikovaná na postihnuté oblasti. Postup by sa mal zopakovať trikrát denne.

propolis

Čarodejníci odporúčajú zbaviť sa plakov použitím masti na báze propolisu.

 1. Brite 15 g výrobku, pridajte 300 g domáceho masla.
 2. Protopit vo vodnom kúpeli pred varením. Zmes sa varí 10 minút, prefiltruje sa.


Masť v postihnutej oblasti. Po použití očistite v chladničke.

Birch púčiky

Čerstvé brezové pupeny (120 g) na brúsenie. Pridajte 200 g dechtu, 50 g popola.

Zmiešajte do homogenity. Ak chcete zapáliť zapálené miesta, pokryť pergamenom, opraviť kompresiu pomocou omietky.

Birchová huba sa používa nielen pre vývare. Na jeho základe môžete pripraviť užitočnú masť.

 • Prášok z chaga - 130 g;
 • brezový decht - 30 ml;
 • drobky z mydla na pranie - 25 g;
 • farmakologická žlč - 20 ml;
 • kuracie žĺtky - 3 kusy;
 • roztavený husací tuk - 200 g;
 • sóda - 5 g.

Tuk trochu teplo, pridajte prášok z brezovej húb a dechtu, premiešajte. Mýdlovú drvinu, žlč a libky libru, pridajte sódu. Kombinujte obe zmesi a vytvorte homogénnu hmotu. Masť je dobre absorbovaná, má sa aplikovať večer.

Liečivé kúpele

Postupy úpravy vody sú veľmi užitočné počas sezónnych exacerbácií ochorenia. Na umývanie psoriázou nasleduje bežné hospodárske, dechtové alebo sírové mydlo bez prísad a aromatizátorov.

 1. Zbierajte 100 g stoniek sukcesie a celandín, pripravte 3, 5 litrov vody.
 2. V bujóne rozpustite 50 g morskej soli. Zmes nechajte na hodinu, potom nalejte do teplej vody.
 3. Trvanie procedúry je pol hodiny. Po kúpe by mal telo prirodzene vyschnúť.

V prípade kúpeľov môžete použiť modrú hlinku (50 g) v kombinácii s morskou soľou (500 g). Procedúra spôsobuje, že zapálená pokožka je mäkšia.

Kúpeľ so zemiakovým škrobom je potrebný počas obdobia exacerbácie ochorenia. Jeden spôsob bude vyžadovať 500 g škrobu, ktorý musí najskôr zriediť studenou vodou.

Dôležité! Hlavným dôvodom vzniku psoriázy je genetický faktor. Väčšina pacientov má príbuzných alebo priateľov, ktorí trpia touto chorobou.

Pri liečbe lupienky je potrebné zachovať si dôveru v úspešný výsledok terapie, milovať sa. A potom sa zbavenie tejto choroby príde omnoho rýchlejšie.