Hlavná

Bradavice

Ako sa svrab vyvíja u dospelých a aké sú spôsoby liečenia?

Svrab u dospelých je nákazlivá parazitárna choroba spôsobená roztočom (svrbenie). Klíšťadlo má mikroskopické rozmery a nie je možné ho prehliadať voľným okom. Preto, určiť úlohu parazita v rozvoji choroby by mohol byť len po vytvorení optického mikroskopu.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, vedci dokázali, že nie je možné získať svrab zo zvierat. Klíšťata sa prenášajú len od osoby na osobu kontaktom a spôsobom kontaktnej domácnosti. To znamená, že sa môžete nakaziť trasením rukami, dotýkaním sa, pohlavne alebo vo verejnej doprave, držiac sa na jednom zábradlí s chorým človekom. Kliešte môžu byť uložené na oblečenie, posteľnú bielizeň, domáce predmety a prenášané prostredníctvom nich zdravému človeku. Zvýšený výskyt svrabu pozorovaných v chladnom období (jeseň, zima), pretože v tejto dobe vytvára priaznivé podmienky pre prežitie kliešťa, ktorý netoleruje suchý vzduch a teplo.

Každý sa môže nakaziť svrabom, takže je potrebné vedieť, ako sa svrab prejavuje u dospelých a venujte pozornosť charakteristickým znakom, ktoré sprevádzajú nástup ochorenia (vyrážky a závažné svrbenie). U dospelých sú lézie lokalizované v interdigitálnej zóne, na vnútornom povrchu stehien, zápästí, lakťov, v slabín alebo na hrudi.

Ak je doba, aby vyhľadali lekársku pomoc ihneď po prvých alarmujúce príznaky, môže svrab byť ľahko zbaviť pomocou liekov, ktorých činnosť je zameraná na deštrukcii patogénu a jeho potomstvo. Poďme sa pozrieť na to, ako sa svrab vyvíja, aké sú jeho hlavné príznaky a povie vám o liekoch, ktoré sa používajú na boj proti tejto chorobe.

Vlastnosti patogenézy v prípade infekcie roztočom svrabu

Rozmazaný roztoč má mikroskopické rozmery (do 0,35 mm). Žena je oveľa väčšia ako samica, ich telo má oválny klenutý tvar. Roztoči roztočov začnú aktívnu činnosť od okamihu, keď zasiahnu pokožku. Po párení muž zomrie a žena preniká pod kožu a položí vajíčka. V hĺbke hornej stratum corneum sa pohybuje, pričom za ňou opúšťa šľachovité kurzy. Do 2 dní sa objavujú larvy z vajíčok, ktoré sa u dospelých vyvíjajú 2 týždne a žijú od 1 do 3 mesiacov. Odhaduje sa, že počas tohto obdobia je kmeň samica schopná dať život 6 generáciám parazitických jedincov.

Ráno a popoludní kliešte sú neaktívne, začnú svoju činnosť večer a v noci, počas tohto obdobia sa objaví intenzívny svrbenie. Je to spôsobené pohybmi samičiek, ktoré vyrážajú svrbenie a rozpúšťajú kožné bunky pomocou špeciálnych enzýmov obsiahnutých v slinách.

To vysvetľuje kožné reakcie (podráždenie, vyrážky) vznikajúce ako reakcia na interakciu so slinami, vajíčkami a ďalšími produktmi životne dôležitej aktivity parazitov. V noci sa roztoče dotýkajú povrchu pokožky na párenie a rozvoj nových území. To je dôvod, prečo sa svrab ľahko infikuje v spoločnej posteli s chorým človekom.

Inkubačná doba ochorenia je 10 dní, ale vyrážka na koži sa môže objaviť ihneď po infekcii. Roztoči roztočov sa vyznačujú nízkou odolnosťou voči vplyvom prostredia. Pri nízkej vlhkosti a vysokej teplote zahynú 1 hodinu. Pri izbovej teplote od 20 ° C a viac môžu roztoče žiť 2-3 dni.

V riziku infekcie svrabom najčastejšie patria do nasledujúcich kategórií obyvateľstva:

 • Deti a dospievajúci, ktorí sú v kolektoch (materské školy, školy)
 • Osoby vo väzení
 • Osoby žijúce v obmedzených, nehygienických podmienkach
 • Osoby, ktoré vedú aktívny a promiskuitný sexuálny život

Svrab u dospelých: hlavné príznaky

Hlavné príznaky svrabu u dospelých sú nasledovné:

 • Intenzívne svrbenie, horšie v noci
 • Vzhľad malého červeného vyrážok na koži
 • Po bližšej kontrole môžete vidieť pohyby svrbenia, ktoré vyzerajú ako zvlnené šedo-biele pruhy. Takéto pohyby končia s vezikulmi (uzliny, v ktorých samica ukladá vajíčka).

Prvé príznaky svrabu u dospelých - to je charakteristický svrbenie, ktoré je v noci výrazne zvýšené. Jeho prejav môže byť taký výrazný, že môže vyvolať nespavosť a neuropsychické poruchy. Konštantné pocity pálenia a svrbenia spôsobujú, že pacienti pokožku poškodzujú postihnuté miesta pokožky, čo vedie k vzniku mikroskopických trhlín a odier. Takéto škody sú plné komplikácií, pretože sa stávajú vstupnými bránami pre bakteriálne alebo plesňové infekcie. Pri čistení sa vyrážka môže rýchlo rozšíriť po tele. Obľúbené miesta lokalizácie erupcií svrab: oblasť medzi prstami, rukami a rukami, nohy, slabiny, oblasť hrudníka, zadok a stehien.

Svrab môže byť sprevádzané vývojom abscesy, vredy alebo ekzém, dermatitída komplikovaný alergické povahy, proti ktorému reálne poškriabaniu kožných lézií vyvinúť pyodermia (pustulárnu procesy).

S self-vyšetrenie pacienta detekuje telo svrbenie pohyby, ktorej veľkosť môže byť až 1 cm. Aby to bolo ľahšie identifikovať, môžete liečiť postihnutú oblasť s jódom, potom tieto riadky bude jasne objaví na koži. Keď je palpácia určená ich ľahkou eleváciou nad povrchom pokožky. Ak chcete porozumieť tomu, ako liečiť svrab u dospelých, lekár musí urobiť správnu diagnózu a určiť, aký druh svrabu sa zaoberá.

Druhy ochorení

Lekári rozlišujú niekoľko základných typov svrabov:

 • Typické (klasické). Pri tejto forme ochorenia sú lokalizované vredy lokty a kolenné záhyby, koža na rukách medzi prstami, axilárnou a inguinálnou zónou. U dospelých sa človek takmer nikdy nepodieľa na patologickom procese. Choroba je sprevádzaná charakteristickými príznakmi: závažným svrbením, výskytom vyrážok a svrbivými údermi, ktoré sú viditeľné vo forme belavých, vlnitých čiar na koži. Kombinácia svrbivých vyrážok zvyšuje riziko infekcie patogénnou mikroflórou.
 • netypický. Táto forma svrabu je typická pre ľudí s vysokou imunitou, ktorá umožňuje imunitnému systému obmedziť násobenie a počet roztočov v tele a obmedziť vývoj parazitického procesu. V atypickej forme je zaznamenané vymazanie klinických príznakov, čo je podporované bežnými hygienickými postupmi. Nie je to nič, že táto forma choroby sa nazýva "svrab čistoty". V tomto kontexte je pruritus minimálny a svrab je takmer neviditeľný. Na hrudi alebo bruchu môže byť malé množstvo vyrážok (uzliny alebo vezikuly). Tento druh svrabu je ťažké diagnostikovať, takže chorá osoba môže byť dlhodobým zdrojom infekcie pre iných ľudí.
 • Tvar uzla svrab sa vyvíja v dôsledku najvýraznejšej reakcie organizmu na produkty vitálnej činnosti parazita. V reakcii na tvorbu toxických látok imunitný systém reaguje s alergickými prejavmi: výskyt červenej vyrážky vo forme uzlín a intenzívneho svrbenia. Uzlíky sú umiestnené priamo nad pohybom svrbenia a pri vyčesaní sú pokryté hrubými a suchými kôrkami. Kruhové uzliny dosahujú priemer 20 mm, sú málo a nachádzajú sa v slabinách, na stehnách, v podpazuší, na zadku alebo na hrudníku. Niekedy zostávajú jediným diagnostickým prejavom svrabu, pretože svrab nemusí byť prítomný. To sa stane, keď sa infekcia vyskytuje nie roztoče a ich lariev a je diagnostikovaná u ľudí po dlhú dobu (viac ako 2 týždne) vystavenej u pacientov s svrab.
 • Nórsky (kortikálny) svrab. Ide o mimoriadne nákazlivú formu ochorenia, ale je zriedkavé, vyvíja sa na pozadí zníženej imunity. Je charakterizovaná akumuláciou obrovského množstva roztočov (viac ako 200 jedincov) na 1 m2. pleť. Vyznačujúci sa tým, telesný povrch pokrytý hrubou a množinou lúpe svrbenie ťahov, je výskyt polymorfných lézie (papuly, pľuzgieriky, pustuly). Intenzívne svrbenie spôsobuje prečnievanie svrbivých prvkov, čo je komplikované pyodermou (pustulárna infekcia). Špinavé - šedé krusty sa navzájom prekrývajú a pokrývajú obrovský povrch tela, koncentrácia roztočov v nich je maximálna. Odstránenie takýchto kôrok je veľmi bolestivé, po nich dochádza k veľkým mokrým erózam, ktoré sú plné infekcie a rozvoj komplikácií. V patologickom procese môžu byť zahrnuté palmy, chodidlá, nechty a pokožka hlavy. Existuje niekoľko rizikových skupín, ktoré sú náchylné na vývoj nórskej formy svrabu. Tento infikovaných HIV, vyziabnuté pacientov s vrodenou alebo získanou imunodeficienciou, u pacientov, ktorí sú liečení liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém, ako aj osoby trpiace alkoholizmom.
diagnostika

Na diagnostiku svrabovej choroby sa bude vyžadovať množstvo laboratórnych a epidemiologických štúdií. V oblasti svrbenia je mikroskopická časť stratum corneum vytvorená a skúmaná pod mikroskopom, čo umožňuje identifikovať roztoč a jeho vajcia.

Najbežnejšou metódou výskumu je škrabanie s použitím kyseliny mliečnej (40%). Táto látka dobre uvoľňuje stratum corneum bez dráždenia hlbokých vrstiev kože. Kvapka kyseliny mliečnej sa aplikuje na svrbenie alebo uzlík a nechá sa stáť 5 minút. Počas tejto doby sa horná vrstva kože uvoľní, škrabá sa, výsledný materiál sa nanáša na sklíčko a skúša sa pod mikroskopom. Pri 600-násobnom zvýšení môže lekár určiť prítomnosť parazitov.

Liečba svrabu u dospelých

Liečba svrabu sa vykonáva s miestnymi prípravkami (masti, roztoky, aerosóly), ktorých pôsobenie je zamerané na zabíjanie roztočov. Predstavujeme vám najobľúbenejšie prípravky na svrab u dospelých:

 • Benzylbenzoát. Liečivo sa uvoľňuje ako emulzia a masť. Je to lacný a účinný liek, ktorý dobre absorbuje a nezanecháva zvyšky na oblečení, ale má pomerne ostrý špecifický zápach. Na elimináciu parazitov je dostačujúce dvojnásobné použitie lieku. Prvá liečba sa vykonáva vo večerných hodinách, predtým sa umyje v sprchách s mydlom a žinenkou, ktorá odstráni kliešte z kože a zmäkčuje povrchovú vrstvu. Zmäkčovanie kože uľahčuje penetráciu lieku proti bolesti. Po umytí sa celé telo, s výnimkou tváre a hlavy, ošetrí masťou alebo emulziou. Počkajte, kým koža suší, a potom choďte spať. V dopoludňajších hodinách môžete sprchovať a meniť posteľnú bielizeň a posteľnú bielizeň. Opätovná úprava sa vykonáva 4. deň, po 12 hodinách po ukončení procedúry sa umyjú pod sprchou mydlom a bielizeň sa vymenia.
 • Spregal. Docela drahá francúzska droga vo forme aerosólu. Plechovka je dostatočná na tri ošetrenia. Liek je vhodný na použitie, prakticky bez zápachu, môže byť použitý u detí a tehotných žien. Odporúča sa zdvojnásobiť liečbu v intervale 3 dní. Liečivo sa aplikuje na pokožku večer, po sprchovaní a ponechá na tele 12 hodín. Povinnou podmienkou je zmena posteľnej bielizne a posteľnej bielizne.
 • Permetrin (masť, krém, krém, sprej). Liek sa vyznačuje radom foriem uvoľňovaním, čo je pohodlné používanie pri spracovaní tvrdých sedadiel svrabu (na hlave, triesla). Na úplné odstránenie patogénu budú potrebné 2 ošetrenia. Pokožka by mala byť aplikovaná striktne podľa pokynov po procedúrach s vodou.
 • Sírna masť. Jednoduchý a cenovo dostupný liek, mal by sa vtlačiť do kože na týždeň. Teraz sírová masť sa používa len zriedka, pretože má viacero nevýhod: štipľavý zápach a hustú, olejovitú konzistenciu, čo je dôvod, prečo zle absorbovaná a škvrna bielizeň.
Liečba ľudovými prostriedkami doma

Doma môžete vyliečiť svrab s prírodnými zložkami:

 1. Liečba cesnakom. Vezme sa 50 g čisteného cesnaku, rozomelie sa, pridá sa 200 ml horčičného oleja a odparí sa 15 minút vo vodnom kúpeli. Zmes sa ochladí, prefiltruje a niekoľkokrát denne zmrazí lézie.
 2. Liečba terpentínom. Na prípravu liečebnej zmesi premiešajte jednu časť terpentínu s troma časťami mäkkého masla, až kým nebude hladká. Výsledná kompozícia sa dvakrát denne ošetruje dvakrát denne.
 3. Birch decht. Svrab je rozmazaný čistým brezovým dechtom každý deň alebo masť je pripravený na jeho základe. Aby ste to dosiahli, premiešajte rovnaké časti dechtu, síranového prášku, drveného mydla na prádlo a skla. Kompozícia sa dôkladne miesi do homogénneho stavu a umiestni sa do chladničky po dobu 24 hodín, po ktorej sa použije na ošetrenie postihnutej kože.

Ľudové lieky proti svrabom sú dostatočne účinné, ale pred použitím ich konzultujte s lekárom, pretože sú možné alergické reakcie.

Recenzie o liečení svrabu u dospelých

Referenčné číslo 1

Bolo ošetrené na svrab so sírovou masťou, výrazne rozmazané a nechutné vonia. Rozhodol som sa, že si kúpim drahší dovážaný výrobok - spray Spregal. Myslel som si, že by to bolo efektívne a podľa recenzií tento nástroj pomohol veľa.

Je vhodný na použitie, postrieka sa na telo po sprchovaní a všetkom. Ale očakávaný účinok nepríde, svrbenie neprešlo, ale ešte intenzívnejšie. Na recepcii, doktor povedal, že škrabancov kliešť nie je nájdený, a táto reakcia je pravdepodobné, že pochádza zo skutočnosti, že na začiatku postchesotochny dermatitídy. Teraz budem liečený na dermatitídu.

Referenčné číslo 2

Na rukách, medzi prstami, sa náhle objavili vyrážky vo forme červených uzlín, ktoré sa silne svrbili a svrbili. Spočiatku som si myslela, že to bola alergia alebo ekzém, ale po vyšetrení lekár povedal, že mám svrab. Tam, kde som uzavrel zmluvu, nebudem sa do toho zamyslieť. V rodine boli všetci vyšetrení a boli zdraví.

Teraz som liečený, kúpil som si emulziu benzylbenzoátu a už som urobil prvú liečbu. Za pár dní bude potrebné opakovať. Výsledok sa už cítil, svrbenie sa stalo menej intenzívnym a množstvo vyrážok sa znížilo. Hoci svrbenie pravdepodobne eliminovalo antihistaminikum Claritin, ktorý lekár predpísal.

Recenzia №3

Svrab syn sa chytil v detskom športovom tábore. Mám silné svrbenie a vyrážky na rukách. Zaobchádzal som s ním sám s použitím mydlá na bielizeň a brezového dechtu.

Teraz môžete ľahko nájsť množstvo ľudových receptov založených na prírodných surovinách a bez chémie. Zaobchádza sa asi mesiac. Teraz je koža čistá, nie sú žiadne vyrážky, svrbenie tiež zmizlo, liečba pomohla.

Ako sa zdá a vyzerá ako svrab

Ak človek nevie, ako vypadá svrab, stále si všimne chorobu za neprípustné svrbenie, prítomnosť červenej svrabky. V priebehu svrbenia sa vytvárajú lineárne alebo cikcakové brázdy nad povrchom kože, pozdĺž ktorého sa kliešť pohybuje.

Existujú včasné a neskoré známky ochorenia. Skoršia liečba sa začína, čím menej sa vytvárajú kozmetické chyby interdigitálnych, medziľahlých defektov. Aby ste nezačali nosológiu, zvážte skoré a neskoré príznaky svrabu.

Prečo je svrab (svrab)

Príčinou ochorenia je svrbenie. Vysiela sa prostredníctvom kontaktu. Existujú 2 druhy jedincov - mužov a žien. Majú iný cyklus reprodukcie, rysy života. Muž zomrie po oplodnení samice na povrchu kože (hlavne v noci). Samica vstúpi na kožu, robí pohyby na hranici medzi nadržanou a zrnitou vrstvou epidermis, kde sa nachádza vajcia. Zomrie za mesiac.

Z lariev sa objavujú larvy, ktoré pokračujú v sére svrbenia.

Pokiaľ ide o kontaktnú cestu prenosu (cez uteráky, s handshake), diskusia špecialistov existuje doteraz. Výskyt roztoče vyzerá pomerne slabý kvôli stabilite v prostredí (v porovnaní s švábom). Kauzálny činiteľ za 1 hodinu pri teplote 60 stupňov pri vlhkosti nižšej ako 35% svrbenie za deň stráca. V optimálnych podmienkach pre človeka životnosť mikroorganizmu netrvá dlhšie ako 5 dní.

Na uchovanie rodu každá samica ukladá 5-7 vajec. Výstup na povrch pokožky v noci vám umožňuje vytvoriť kopuláciu v optimálnych podmienkach prostredia. V dôsledku toho je svrbenie pokožky horšie v noci.

Hlavné príznaky svrabu

Svrbivý pruritus (Sarcoptes scabiei) sa objavuje pod mikroskopom podobne ako zvyšok Arachnidov. Veľké brucho, pozdĺž ktorého sú umiestnené segmenty na pohyb. Ústa je lokalizovaná vpredu. Pohyb je hladký. Dospelý je schopný sa pohybovať jednej minúty 2,5 cm. Rýchlosť vlastnosti nie sú veľmi pôsobivé, a tak udržiavať vitálne patogén svrab parazita na povrchu kože v noci. Aktivita počas dňa je minimálna.

Vo večerných hodinách sa feministické formuláre pohybujú von. Muž vykonáva bočné pohyby. Zničenie hranice medzi hornou a zrnitou vrstvou epidermy je dôsledkom prítomnosti špeciálneho enzýmu - keratínu. Ďalšie proteolytické enzýmy v slinách Sarcoptes scabiei pomáhajú zničiť svalové vlákna.

Podľa vedcov vedú enzýmy k alergickej reakcii tela, čo spôsobuje vyrážky, svrbenie a ďalšie antihistaminiká.

Ako vzniká svrab: príznaky

Svrab sa prejavuje súborom špeciálnych symptómov, podľa ktorých môže kvalifikovaný odborník ľahko určiť patológiu. Choroba sa vyskytuje v nasledujúcich fázach:

 1. Inkubácia je približne 6 týždňov. Takýto čas strácajú roztoči na upevnenie na nové miesto. Stupeň aktivity patogénu závisí od charakteristík imunitného systému. Čím silnejšia je obrana, tým ťažšie je prežiť. Kratšia inkubačná doba, tým viac patogénov zasiahne povrch kože;
 2. Opätovná infekcia je charakterizovaná prejavom svrbenia hodinu po preniknutí klíšťa do kože;
 3. Stupeň závažnosti alergií závisí od aktivity alergickej reakcie typu 4;
 4. Komplikácie ochorenia pri pripojení bakteriálnej flóry.

Klinické príznaky závisia od formy svrabu:

 • tvárna;
 • typickým;
 • Svrab čistoty (incognito);
 • Psevdochesotka;
 • S pyodermou.

Typická forma vyzerá klasicky. Na povrchu kože sa objaví červená vyrážka. Miery medzi lopatkami, rukami a rukami sú lokalizované. Diaľková časť drážky kliešťa končí uzlom. Prostredníctvom toho sa svrbenie dostane na povrch.

Typický vzor svrabu je priama čiara až 10 mm dlhá, podobná škrabaniu. V podrobnej analýze ju môžete rozdeliť na malé segmenty - denné prvky pohybu. V miestach zvyšku svrbenia sa tvoria kontrikcie. Rýchlosť pohybu vo vnútri epidermis je niekoľko milimetrov za hodinu. Segment odráža aktivitu jednotlivcov. Čím dlhšie to je, tým je patológia nebezpečnejšia.

Typická lokalizácia svrbenia sa pohybuje:

 1. Bočné plochy prstov;
 2. Interdigitálne medzery;
 3. Spojovacie plochy lakťov a kolená (záhyby);
 4. Oblasť Interblade;
 5. Dolné brucho;
 6. Hlava penisu.

Svrab sa prejavuje špecifickou vyrážkou. V počiatočnom štádiu je možné sledovať malé červené uzliny s tendenciou k následnej fúzii. Postupne sa stávajú vezikuly, vezikuly s tvorbou hnisavých alebo krvavých kôr. Hnisavé kôry sú zdrojom sekundárnej infekcie.

Škvrny sú svrbivé. Pri vyčesaní sa vyvoláva zápal pokožky (dermatitída), pri ktorej sa pozoruje sčervenanie a podráždenosť postihnutej oblasti. Postupne sa objavujú erupcie, papuly, vezikuly. Nebezpečnou komplikáciou je pyoderma (pripojenie pyogénnej flóry).

Svrab čistoty (incognito) - hlavné znaky

Pri čistote ľudí, pri dodržiavaní hygieny celistvosti, svrab vyzerá netypicky. Aktivita kliešťov je zložitá, najmä so silnou imunitou. Nepozorujú sa kožné vyrážky. Svrbenie interdigitálnych priestorov medzi lopatkami sa občas objaví v noci. Táto forma svrabu sa objavuje, keď sa objavujú zriedkavé, pokorné pohyby, ktoré donútia ženu hľadať pomoc špecialistu.

Nodulárna svrab (nodulárna): príznaky

Nodulárna forma svrabu sa prejavuje výskytom červených plôch s priemerom približne 20 mm, ktoré sa podobajú na lymfatické uzliny na koži. Vzdelanie sa objavuje z dôvodu zvýšenej reaktivity imunity na prítomnosť svrbivých enzýmov, produktov tkaniva. Uzly sú často jediným prejavom nosológie, čo sťažuje diagnostiku.

Typická lokalizácia nodulárnych útvarov:

 1. Sexuálny penis;
 2. Inguinálne skrotalové záhyby;
 3. Vnútorný povrch hýždia a stehien;
 4. Axilárne záhyby;
 5. Hrnčeky;
 6. Na okraji konečníka.

Ďalším názvom pre nodulárnu formu je závratná lymfodisplázia. Toto meno dostalo kvôli špeciálnej morfologickej štruktúre útvarov. Obsahujú lymfocyty, zhluky lymfatického tkaniva, preto sú prvkami lymfatického tkaniva. Spojenie medzi pohybom svrbenia a výskytom uzlín nie je sledované. Zdroje tvorby zvýšenej hyperaktivity sú živé ženy. Pri tvorbe priechodov parazitmi vylučujú enzýmy, čo sú alergické reakcie. Kauzálny činiteľ pod vplyvom imunoglobulínov nekladie vajíčka, ale dočasne stráca svoju aktivitu - jednu z foriem zachovania druhu. Nedostatky na distálnom konci svrbenia sa nezobrazujú, pretože samica nechodí na povrch kože. Toto správanie sťažuje prenikanie liekov do epidermis. Spracovanie tejto formy je dlhšie ako v klasickej forme.

Známky nórskych svrabov

Nórska svrab je vzácna forma. S ním sú pohyby klieští, ale svrbenie nie je sledované. Hlavné etiologické faktory nórskeho formulára:

 • Nie je narušená citlivosť nervov na pozadí syringomyelie, malomocenství, polyneuropatie, poranenia miechy. Keď formulár nezobrazí svrbenie;
 • S tuberkulózou, syfilisom, liečbou cytostatikami je imunita oslabená a neschopná reagovať s alergickou reakciou;
 • Myopatia vytvára zaujímavý klinický obraz. Vyskytuje sa svrbenie, ale človek nemôže svrbieť kvôli slabosti svalového tkaniva;
 • Hereditná predispozícia k absencii alergickej senzibilizácie počas parazitácie roztočov.

Morfologicky, nórska svraba vyzerá ako hrubnutie hlbokých vrstiev kože u starších ľudí. Zahustenie nechtov, vlasov, pokožky tváre. Podobné zmeny s typickou formou ochorenia nemožno vysledovať. Tvorba žlto-ružovej kôry naznačuje zanedbanie patologického procesu, ku ktorému sa spája purulentná flóra. Korek je bežný vo veľkých oblastiach. Spodná časť má krútený chod. Vlasy pozdĺž ohybu vypadnú, ľahko sa odstránia. Kyslý zápach pochádza od pacienta.

Nórsky formulár sa vyznačuje vysokou nákazlivosťou (infekčnosťou). Kvôli slabosti imunitného systému sa roztoče aktívne množia. Niekoľko miliónov jedincov sa nachádza na povrchu kože. Pri klasickom type väčšinou nie je viac ako 15 kusov.

Pseudochrike vyzerá podobne ako bežná verzia. Nie je potrebné liečiť. Sčervenanie a svrbenie v miestach kontaktu s domácimi zvieratami prechádzajú nezávisle, pretože roztoč zubov nie je zakorenený vo vnútri ľudskej pokožky.

Diagnostické znaky svrabu

Na diagnostiku nosológie stačí identifikovať 3 typické znaky:

 1. Lokalizácia útvarov v miestach svrbenia;
 2. Zhoršenie svrbenia večer, v noci;
 3. Rodinná povaha svrbenia.

Zvýšenie svrbenia večer je spôsobené zvýšenou aktivitou kliešťov. Pripravujú sa na povrch, v noci "kopajú" pohyby.

Kúra čistoty sa vyznačuje samostatnými erupciami. Svrbenie je charakterizované polymorfizmom. Jeho výraz sa líši od človeka k človeku. Kvalifikovaný dermatológ bude schopný diagnostikovať svrab podľa povahy vonkajšieho vyrážky.

Typické miesta lokalizácie svrbení v klasickej forme:

 1. Kĺby zápästia;
 2. noha;
 3. trup;
 4. Kĺby zápästia;
 5. Nohy, ruky;
 6. Močové žľazy;
 7. Sexuálny penis.

Zvláštnosť výskytu svrabu čistoty je zriedka postihnutá rukami. Roztoči sa ťažko dostanú k tejto oblasti kvôli neustálemu agresívnemu vplyvu environmentálnych faktorov. Podozrenie na svrab je možné v smere pacienta a vyjadrenie skutočnej diagnózy.

Skupinová povaha pruritu sa vyznačuje prítomnosťou rodinných prejavov. Napríklad vo večerných hodinách všetky deti začínajú poškriabať. Takýto príznak umožňuje špecialistovi podozrenie na pravdepodobnosť kliešťa.

Kúra: diagnóza prvých znakov

Diagnóza svrabov je založená na prvých príznakoch. Pravdepodobnosť ochorenia je potvrdená laboratórnymi epidemiologickými ukazovateľmi. Ak máte pochybnosti o etiológii svrbenia pokožky, môžete odobrať materiál z distálnej časti postupu kliešťa. Pod mikroskopom sa detekuje patogén. Na zvýšenie efektívnosti vizualizácie sa pod kĺzavým roztokom odkvapká roztok alkalických (30%) kvapiek.

Pri miernom ohreve sa aktivita motora zväčšuje. Tento test sa vykoná v prípade pochybností o povahe patologických zmien v nátere. Niektorí roztoče sú malé, nepohyblivé.

V druhej metóde sa materiál zhromažďuje jedinečným spôsobom. Břitva prestrihá distálny pohyb spolu s uzlom. Po diagnostikovaní sa objavia vajcia, roztoče a črevá. Soskob môže byť vyrobený z lyžice Volkmann, ktorá je ošetrená 20% alkalickým roztokom.

Metóda prípravy pokožky je aplikácia roztoku alkalickej látky (10%) na pokožku. Po chvíli urobte škrabanie epidermis. Pri vyšetrení pod mikroskopom sa zistí patogén, vajcia a črevá.

Nie vždy prvé príznaky svrabu sú špecifické pre presné overenie diagnózy. Podobné prejavy sa vyskytujú u neurodermatitídy, dyshidrózy a pruritu.

Na diagnostiku ochorenia v počiatočnom štádiu sa používa príznak Ardiho. Jeho diagnostickou hodnotou je detekcia ekzematóznych alebo impetiginóznych prvkov, ktoré sú v štádiu tvorby kôry. V prípade svrabovej lézie v imunodeficiencii charakterizovanej veľkými hnisavými šupinovitými vrstvami šedo-zelenej farby. Pri takomto obrázku je potrebné vylúčiť pridanie hnojivých bakteriálnych činidiel do procesu. Lokalizácia vyrážok - umiestnenie svrbenia. Je potrebné starostlivo sledovať výskyt bodu krvavých krusty v miestach lokalizácie vyrážky, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou sú príznaky svrab epidermis. Detekcia znaku ešte viac charakterizuje infekciu ako tvorba svrbenia.

Diferenciálna diagnóza medzi ekzémom a ekzematóznou formou svrabu sa vykonáva na základe liečby. Nedostatok liečebného účinku z terapie naznačuje infekčnú tvorbu kôrov na koži a maceráciu.

Pri diagnostikovaní nemožno zabudnúť na vyšetrenie iných členov rodiny, u ktorých je väčšia pravdepodobnosť zistenia roztočov.

Prvé príznaky svrabu u detí

U detí z prvých 6 mesiacov je špecifickým príznakom svrabu vyrážka, ktorá sa podobá na žihľavku alebo ekzém. Zvyčajná liečba týchto nosologických foriem u detí v prvých troch rokoch života nevedie k úľave. Interdigitálne intervaly, bočné časti prstov rúk u detí sú zasiahnuté červenými vyrážkami. Porážanie nechtov s uvoľnením a prasklinami vedie k zahusteniu, žltačke, postupnému zničeniu.

Kvôli jemnosti pokožky u detí je ovplyvnený celý povrch tela. Liečba hlavy, tváre, kmeňa so špeciálnymi zlúčeninami vedie k zbaveniu sa kliešťov. Ak ponecháte najmenej jedno miesto na tele voľné, patogény sa tam pohybujú. V tejto situácii sa nedá očakávať úplné odstránenie svrbenia.

Pre školákov je tiež charakteristická klinická klinika s pľuzgiermi a kôrami v centrálnej časti. Je pravda, že imunitný systém je viac posilnený ako u dojčiat, takže príznaky nie sú výrazne vyslovené. Alergická reakcia zriedka prekračuje jednu alebo dve oblasti v blízkosti svrbenia. Primárnym umiestnením červených stoniek je šrot, axilárna fosília, perineum.

U detí mladších ako 3 roky sú kožné lézie lokalizované hlavne v hornej časti trupu, hrudníka, tváre, nasolabiálneho trojuholníka. Infekcia kojencov je možná pri dojčení, keď Sarcoptes scabiei prechádza z postihnutých súostrov do úst dieťaťa.

Funkciou detských svrabov je prevažná lokalizácia útvarov na dolných končatinách. U dospelých sú papulo-vezikuly, pľuzgiere umiestnené viac na rukách.

Na pozadí oslabenej alebo hyperaktívnej imunity u detí sa bakteriálna infekcia spája s svrabom. Pyoderma, alergická dermatitída, ekzém, stafylokokový impetigo - bežné komplikácie svrabu u detí. Predškolákov často videný erysipel, lymfadenitída furunkulóza, folikulitída, phlyctenas príbytkom svrbenie roztoče. Tam sú lokalizované purulentné ohniská v blízkosti intra-epidermálne kurzy.

Roztoč roztoče u starších: príznaky

Starší ľudia a starší ľudia majú skromné ​​príznaky, ktoré sú náchylné k chronickému prúdu. Vyrážka je lokalizovaná v interdigitálnych priestoroch, na pupku, na krku, plešatú hlavu, na hrudníku, v medziplatšom priestore. Vzhľadom na vekovú atrofiu kožných štruktúr sa starší ľudia vyvíjajú plaky, papuly cyanotického tónu. Zdravotnícky jazyk sa nazývajú "lichenifikované ekskorirovannye vezikuly", pripomínajúce lymfómy, prurigo.

U takýchto pacientov lekári zriedkavo naznačujú svrab. Po prvé, lekári majú podozrenie na lymfómy, alergické ochorenia kože. V tomto kontexte sú prvé príznaky svrabu u starších ľudí často nezanedbateľné. Podmienka prispieva k chronickému ochoreniu.

Ťažkosti pri liečbe svrabu spôsobujú oslabenie imunity. Niektoré sekundárne ochorenia (diabetes mellitus, mŕtvica) obmedzujú užívanie drog.

Ako zistiť prejavy svrabu

Potvrdenie diagnózy za prítomnosti svrbenia nie je ťažké. Červené výčnelky na povrchu pokožky môžu byť tónované jódom. V tomto prípade pásy získajú hnedú farbu odlišnú od farby okolitých krytov.

Moderné kliniky sú vybavené zariadením nazývaným videodermatoskop - zariadenie schopné zväčšiť obraz 600 krát. S takýmto zariadením dokáže jednoduchý terapeut zistiť pohyb svrbenia, ale náklady na zariadenie sú vysoké.

Hlavné prejavy svrabovej diagnózy:

 1. Večerné svrbenie kože;
 2. Dvojité svrab;
 3. Papilosikulárne vyrážky;
 4. Rodinná podobnosť príznakov.

Ak chcete potvrdiť diagnózu doma, stačí namazať podozrivé miesta pomocou anilínových farbív, jódu a atramentu. Po odstránení roztoku vata vyzerá ako tmavá čiara.

Rozhodujúcim znakom na diagnostiku je odhaľovanie vajec v škrabancoch z uzlíkov.

Diferenciálna diagnostika svrabu

Diferenciálna diagnóza sa má vykonať s nasledujúcimi ochoreniami:

 • Atopická dermatitída;
 • Žihľavka pigmentosa;
 • Závratná lymfodysplázia;
 • pediculosis;
 • Syfilis (soft chancre).

Po zistení príznakov svrabu sa má liečba uskutočňovať v kožných a pohlavných inštitúciách. Lekári by mali dezinfikovať zdroj infekcie.

Čo je post-scabiózna lymfoplázia

Limfoplaziya postskabioznaya - patologický stav, v ktorom je obraz z červenej hustej uzlov vyplývajúce zo šírenia lymfatického tkaniva u ľudí s predispozíciou. Podmienka je výsledkom abnormálnej aktivity imunity v reakcii na svrbivé antigény.

Morfológia uzlín po svrabe:

 • Veľkosť s hráškom;
 • Forma je oválna;
 • Odtieň je ružová alebo červená;
 • Lokalizácia: axilárna fosília, brucho, boky, mliečne žľazy.

Scabolické uzliny pretrvávajú niekoľko mesiacov po ukončení liečby. Kurz je neškodný, ale formácie vyzerajú neatraktívne. V krvi je pravdepodobný nárast počtu lymfocytov. Podmienka sa nezlepšuje z antisabiálnej terapie, pri podávaní antibiotík.

Ako vyzerá svrab: klinické formy

Klinické formy svrab:

 • Svrab čistoty (inkognito, akýsi kultúrny);
 • typickým;
 • Bez pohybu;
 • Nodulárna lymfoplázia;
 • Nórsky;
 • kortikosteroidy;
 • Psevdosarkoptoz;
 • S pyodermou;
 • S alergickou dermatitídou;
 • Ekzematizirovannaya;
 • U detí skorých a detských.

Pri intenzívnej liečbe glukokortikoidmi sa tvorí variant kortikosteroidu. Ich použitie vedie k potlačeniu imunitných mechanizmov lokálnej obrany, čo vytvára priaznivé podmienky pre život svrbenia svrbenia.

Svrab bez pohybov sa zdá byť atypický. S ňou sa modifikuje cyklus vitálnej aktivity svrbenia v ľudskej pokožke. Reprodukcia nie je dôsledkom kladenia vajec vnútri svrbenia (kanály, kanály). Noví jedinci sú tvorení z lariev, ktoré sú predmetom prenosu od infikovanej osoby. Pred objavením dospelých foriem z larvy trvá 2 týždne. Podobné obdobie je potrebné na pokladanie vajec, vývoj lariev. Preto pri prenose lariev na mesiac má človek svrab bez mŕtvic. Je ťažké diagnostikovať kvôli abnormálnym znakom. Situácia vedie k neefektívnosti masti a krémov, pretože svrbenie vytvára hlboké a široké rany, ktoré nie sú úplne naplnené liekom. V takejto situácii je lepšie vyvolať exacerbáciu choroby, aby sa parazit plazil von.

Norwegian typu sa vyskytuje u ľudí s oslabeným imunitným systémom, na pozadí beží vnútorné ochorenia (AIDS, syfilis, imunodeficiencie) prijímajúci glukokortikoidy, cytostatiká, hormóny. Doba trvania nórskeho formulára u niektorých ľudí dosahuje 40 rokov.

Koža pacientov s nórskym tvarom je pokrytá hojnými hnisavými kôrkami, ktoré môžu byť tak hrubé ako 2-3 cm. Pacienti môžu mať ohniská typického tvaru. Abnormálny vývoj je spôsobený oslabením imunity, čo je dôvodom nedostatku tvorby protilátok proti patogénu. Sarcoptes scabiei pri znížení obranyschopnosti dostane príležitosť k aktívnym vývoju, tak klinický obraz parazitizmu objaví viac nory, intenzívne svrbenie intenzívne podráždené, papullo-vezikulárnej erupcie.

Psevdosarkoz - ochorenie vyvolané roztoče na domáce zvieratá (holuby, sliepky, králiky, kone, ošípané, mačky, psy). Patológia sa vyznačuje inkubáciou až niekoľkých hodín, chýbajúcim svrbením. Po kontakte s pokožkou sú kliešte čiastočne vložené, aby ich chránili pred agresívnym vplyvom vonkajšieho prostredia. Reprodukcia sa nevyskytuje, ale prítomnosť parazita vyvoláva aktivitu imunity. Následok stavu - závažné svrbenie, papulo-vezikuly, krvavé krusty, pľuzgiere.

Liečba kortikosteroidmi potláča imunitnú obranyschopnosť. Na tomto pozadí sa aktivuje bakteriálna infekcia. Kortikosteroidy rýchlo zmierňujú zápal, takže forma je charakterizovaná výhodou vyrážok, tvorbou kožných kôr.

Pri dlhodobej liečbe glukokortikoidmi u pacientov so svrabom sa tvoria komplikácie:

 • Pyoderma (hnisavé kožné lézie);
 • Folikulitída (zápal folikulov);
 • Stafylokokový impetigo;
 • Mikrobiálny ekzém u ľudí s predispozíciou.

Eczematizovaná forma sa dá vysledovať u ľudí s alergiami. Lichenifikácia sa vyskytuje na mieste poškriabania. Vzdelanie je náchylné k šíreniu mimo hlavného zamerania.

Funkcia svrabu u detí

Klinické symptómy svrabu u detí sú ovplyvnené nielen aktivitou patogénu, ale aj typom liekov používaných na liečbu nosológie. Podľa štatistík prevalencia drog u detí je nasledujúca:

 1. Sulfidová masť (20-33%);
 2. Benzylbenzoát (20%);
 3. MediFox (15%);
 4. Sprag (13%).

Vyššie uvedená gradácia nie je optimálna. Štúdie preukázali vysokú účinnosť spragalu proti dospelým a larvám. Liek nerozkladá vajíčka parazita, preto je predpísaný na 1. a 5. deň antikonvulzívnej liečby. Druhý, tretí, štvrtý deň sa koža lubrikuje benzylbenzoátom, sírou masťou.

U malých detí sa na pozadí vyššie uvedenej liečby objavuje výkvety - pľuzgiere s kôrkami v miešku (u chlapcov), perineum. Scarbores v počiatočnom štádiu sú lokalizované v oblasti chodidiel.

U starších pacientov vypadá svrab mierne. Nozológia nie je izolovaná v samostatnej klinickej forme, ale má jedinečné vlastnosti. Viacmesačný priebeh choroby je spôsobený slabosťou imunity. Dokonca aj aktívna anti-scaling terapia trvajúca mesiac zriedkavo vedie k úplnému zničeniu kliešťov. Pri rýchlosti pohybu 2,5 mm za minútu na povrchu kože nezmizne patogén pri aplikácii antispaktických masti. Stabilita je spôsobená slabosťou dodávania krvi do epidermis, čo zabraňuje tomu, aby protilátky zničili parazit.

Tendencia predĺženia priebehu ochorenia je spôsobená prevalenciou lichenových papulov a hnedastých plakov bez výrazného zápalu. Iba pri znížení imunity dochádza k exacerbácii vývoja červených uzlín.

Charakteristiky kliniky starších ľudí spôsobujú výskyt vyrážok na pokožke hlavy, krku. Atrofické zmeny prevažujú v štruktúre papulo-vezikulárnej vyrážky.

Tak, svrab vyzerať rôznorodý. Musí sa diagnostikovať včas, aby nevznikli vážne komplikácie. Je dôležité včas určiť prvé príznaky patológie ako postupne degeneratívne zmeny v pokožke integrovateľné. Na mieste svrabu sa vytvárajú drsné jazvy v dôsledku rastu spojivového tkaniva.

U ľudí senilného veku a čistoty žien sa nosológia postupuje atypicky. Tendencia k dlhodobému kurzu po mnoho mesiacov u ľudí s imunodeficienciou vytvára problémy pri liečbe. Tak, svrab je multifaceted choroba, ktorá netrpí otrasenie v diagnostike, liečbe.

Svrab u dospelých: príznaky, príznaky, liečba

Choroba sa týka najčastejších ochorení kože a je ľahko prenášaná od pacienta k zdravému.

Prvé príznaky svrabu sa objavia po niekoľkých dňoch od kontaktu. Nižšie sú detailné fotografie, aby ste vedeli presne to, čo svrab vyzerá ako u dospelého, jeho príznaky v počiatočnom štádiu a ako sa s ním zaobchádza.

 • Toto ochorenie je spôsobené mikroskopickým parazitným oškrabaným kliešťom, menovite jeho žien. Kedysi na koži človeka, okamžite začnú prenikať do epidermis, robiť pohyby. Tieto pohyby môžu pretrvávať jeden a pol mesiaca.

Každý deň samica tvorí až tri vajcia. O dva týždne neskôr sa vyliahnuté larvy stávajú schopné násobenia. Muži zomreli po párení.

Životnosť kliešťov pozostáva z dvoch období:

 • reprodukčná (cesta od vajíčka po vzhľad larvy);
 • metamorfná (vývoj od larvy po dospelú osobu).

Spôsoby infekcie svrabom

Svrab sa prenáša iba kontaktom, od chorého. Niekedy sa môžete infikovať bežnými domácimi predmetmi - uteráky, posteľná bielizeň.

Infekcia je možná iba v metamorfickej fáze, keď sa mladí ľudia môžu pohybovať z človeka na človeka a na krátku dobu existujú vo vonkajšom prostredí. Prach, prírodné látky, drevo sú pre ich uchovanie mimo osoby najvýhodnejšie.

Avšak nepriama (nepriama) infekcia prostredníctvom výrobkov v domácnostiach stále nie je taká bežná kvôli malej životaschopnosti kliešťa. Ak sa porušia sanitárne normy, najmä na verejných miestach, kúpeľoch, vlakoch, hoteloch, infekcia je pravdepodobná.

Príznaky, fotky prvé príznaky svrabu

Hlavným charakteristickým znakom ochorenia je silné svrbenie, čo vedie k hrebeňom, pľuzgierikom a vyrážkam na koži. Svrbenie je horšie v noci, po horúcej sprchy.

svrab príznaky fotografie

Stupeň príznakov závisí od počtu parazitov a individuálnych charakteristík pacienta - citlivosti nervových zakončení, a stupeň rezistencie na kliešte životne dôležité produkty (trus, perorálna tekutina tajný vajcovodu).

Česanie kožu, môže pacient ho infikovať ďalšie, čo vedie k zápalu pustulóznych, mikrobiálne ekzém, dermatitída. Ďalšie komplikácie zahŕňajú septikémiu, erysipelas, abscesy, lymfadenitídu.

Keď sa pozriete pozorne na povrch kože, môžete vidieť krúživé tenké belavé pohyby roztočov. Nie sú umiestnené všade, ale v určitých častiach tela.

Má prítomnosť hodnota ukazovateľa polohy (to by malo byť minimálne alebo žiadne), stupeň keratinizácie kože (hustejšie vrstvy epidermis, tým je pravdepodobnejšie, vymyslieť všetky vajcia oneskorenie), špecifický nízkoteplotné časť.

Spravidla sa toto ochorenie postihuje predovšetkým časti tela sa najviac tenkou šupkou - lakti, slabinách, v oblasti okolo pupka, interdigitálnej oblasti - teda aj príznaky svrab príznaky začínajú (štart svrbenie).

U malých detí je lokalizácia odlišná - dlaň a podrážka, tvár, zadok. V ranom veku môžu byť prvé známky svrab ľahko zameniteľné s urtikáriou alebo atopickou dermatitídou.

fotografické príznaky, prvé znaky medzi prstami

Ak si neviete, ako sa na liečbu svrab, alebo tak zle, ochorenia, komplikovaný pyodermia, môže viesť k sepse a úmrtí.

Obvykle na diagnostikovanie dostatok symptómov a vizuálnej kontroly. Niekedy v pochybných prípadoch je potrebné mikroskopické vyšetrenie škrabania. Pod mikroskopom sa stávajú viditeľné dospelé roztoče, exkrementy a vajcia.

Takisto existuje množstvo svrabov - detská, nodulárna, pseudotochia, nórska.

Liečba svrabu u dospelých

Samozrejme, že táto choroba nezmizne - na liečbu svrabu u dospelých sa používajú lokálne prostriedky - špeciálne masti a roztoky.

Pred použitím anti-svrab, pri absencii pustuliek, musíte mať horúcu sprchu. To podporuje zmäkčovanie hornej vrstvy kože a lepšiu penetráciu liečiva a tiež odstraňuje parazity z povrchu kože.

Prostriedky svrab vykonáva na základe benzyl, tiosíranu a kyseliny chlorovodíkovej, síry, dechtu, permetrín, ivermektín. Výber liekov bude závisieť od veku, zanedbania choroby, prítomnosti komplikácií a ich závažnosti, tehotenstva.

Je vhodnejšie aplikovať liek vo večerných hodinách, keď sú parazity najaktívnejšie. Okrem toho bude natoľko času, aby zabili roztoče.

Nespoliehajte sa na domácu liečbu svrabov ľudových liekov, môže to byť zbytočné a viesť k zvýšeniu ochorenia. Špeciálne masti sú lacné a efektívne, je to jednoducho nerozumné ich zanedbávanie.

Na úplné zničenie parazita musíte dodržiavať určité pravidlá:

 • liečiť každého, kto žije s pacientom;
 • Neskratujte priebeh liečby;
 • krátko oholiť nechty, kde sa akumulujú vajíčka roztočov pri štepení pokožky;
 • terapeutické drogy sa tŕňajú do tela rukami, pretože na rukách sa veľa sťahuje svrbenie;
 • celé telo sa spracováva prostriedkami, s výnimkou pokožky hlavy a tváre, a u detí do troch rokov sa tiež lieči;
 • Môže sa umyť najskôr 12 hodín po ošetrení liekom.

Súbežne s liečbou svrabom je potrebné spracovať pokožku a oblečenie, plátno pacienta sa umyje alebo varí. Ďalšie veci, ktoré sa nedajú umývať, žehliť horúcou žehličkou, vzduch na týždeň na čerstvom vzduchu.

Niekedy je potrebné ošetrenie miestnosti. Na tento účel sa používa aerosól založený na esdepaletríne a piperonylbutoxide, ktorý ovplyvňuje nervový systém roztoča svrabu.

Po priebehu liečby sa výsledky monitorujú do jedného a pol mesiaca.

Profylaxia svrabu

Keď je pacient identifikovaný v akejkoľvek fáze svrabu, prijmú sa opatrenia na prevenciu ochorenia osôb, ktoré boli v kontakte s pacientom. Aby ste to dosiahli, je postačujúce, aby sa pokožka ošetrila prípravkami proti zlému zaobchádzaniu iba raz.

Výskyt svrabu nezávisí od úrovne hygieny, kliešť nie je náchylný na mydlo. Preto denné používanie sprchy neznižuje pravdepodobnosť infekcie a ďalší vývoj ochorenia s možným kontaktom s pacientom.

Táto choroba nemá spontánny recidív - obnovenie ochorenia je možné len s druhou infekciou.

Svrab: FOTKY, príznaky, symptómy a liečba. Škaredé svrbenie

Zdieľanie nových informácií v:

obsah:
 • Čo je svrab?
 • Spôsoby infekcie svrabom
 • Prvé príznaky svrabu
 • Príznaky svrabu
 • PHOTO príznakov
 • Diagnóza svrabu v domácnosti
 • Svrab u detí a starších ľudí
 • Liečba svrabu
 • Vlastnosti liečby svrabu
 • Druhy svrab
 • Ľudové opravné prostriedky
 • RECENZIA

Čo je to svrab? Moskva

svrab - Infekčné ochorenie kože z vyprázdňovania parazitov, spôsobené mikroskopickým parazitom - roztoče roztoče alebo svrbenie svrbenia (Sarcoptes scabiei). Roztoč budiče rozpoznateľné voľným okom (pod kontrolou) ako bod, je biely alebo žltkastý, nie väčšie ako maku.

Kuklice svrab Sarcoptes scabiei var. hominis

Vysoký výskyt svrabu u ľudí sa vysvetľuje krátkym časom, počas ktorého je roztoč roztoč schopný preniknúť do ľudskej pokožky. Tento časový interval je 15-20 minút.

Roztoč svrab, vložený do horných vrstiev kože (na PHOTO)

Spôsoby infekcie svrabom

Ako môžete získať roztoče a aké sú najpravdepodobnejšie cesty infekcie? Pôvodcom ľudských svrabu je zvláštne svrbenie roztoč (hmyz žijúci Náhľad na koži človeka), ktoré sa ľahko prenáša nízkym a vysokým teplotám, odolná proti dezinfekčným Hardy. Infekcia sa vyskytuje v procese osobného kontaktu s pacientom, jeho vecami, na verejných miestach, sexuálne.

Nositeľ šupky Ženské roztoče. Po usadení pod kožu začne prenikať do podkožných vrstiev a tam položiť vajcia. O pár dní neskôr sa vajíčka zmenia na larvy. V tejto forme zostanú týždeň a pol po tom, čo sa stanú dospelými.

Choroba je mimoriadne nákazlivá inkubačné obdobie svrabu trvá až 14 dní.

Spôsoby a metódy infekcie svrabom:

 • Infekcia svrabom sa takmer vždy vyskytuje s kontinuálnym priamym kontaktom medzi pokožkou a pokožkou (sexuálny spôsob prenosu prevažuje, v súčasnosti sa svrab stále viac označuje ako sexuálne prenosné choroby (STD)) Moskva
 • Infekcia prostredníctvom posteľnej bielizne je nepravdepodobná (experimentálne sa ukázalo, že z 272 dobrovoľníkov, iba 4 by sa mohli dostať cez posteľnú bielizeň).
 • Stojí za zmienku, že informácie o prenose svrab cez domácnosti (vybavenie domácnosti, lôžkoviny, atď...) - sú zastarané a v súčasnej dobe sa odborníci zhodujú v názore, že taký spôsob infekcie je vysoko nepravdepodobné. Výnimkou je nórska svraba, keď telo pacienta žije až niekoľko miliónov kliešťov (v typických prípadoch to je 10-20 roztočov).

Dieťa infikované nórskymi svrabe

Prvé známky svrabu v Moskve

Najdôležitejším znakom svrabu je vzhľad svrbenia - vyzerajú ako malý belavý pás dlhý až 1 cm.

Vo väčšine kanálov, položil kliešte umiestnené na bruchu, zadku, nôh, v podpazuší, na dlaniach a záhyby lakťa. Drsné svrbenie, horšie v noci.

Chesotická mŕtvica (na PHOTO)

Je to preto, že roztoš svrab je počas dňa neaktívny; Samice sú vybrané na povrchu iba neskoro večer a v noci

Príznaky svrabu

1) Svrbenie večer a noci.

Toto označenie je spôsobené životným cyklom roztoče svrab, ktorý je najaktívnejší večer a večer.

2) Vyrážka vyrážky a tTypické miesta vyrážok.

Napriek tomu, že ľudia, ktorí monitorujú osobnú hygienu, vyrážky sú zriedkavé, prvky vyrážky sa nakoniec rozšírili na typické miesta, ktoré potrebujete vedieť. Vzhľad vyrážky je menej dôležitý, pretože vyrážka sa líši od polymorfizmu (odroda), aj keď častejšie sa prejavuje vyrážka:

 • príznak Ardipustulov (purulentných pupienkov) a purulentných kôr na lakte a na ich obvode;
 • príznakom Gorchakov - krvavé kosti na lakte;
 • príznak Michaelis - krvavé krusty a impetiginoznye vyrážky v mezhyagodicheskoy zložiť s prechodom na sacrum;

Charakteristická svrbivá vyrážka

Typické miesta vyrážky keď sa svrab (podľa analýzy 1105 KKVD kariet v Minsku):

 • takmer všetci - vyrážka ovplyvňuje predovšetkým po medzery medzi prstami a bočné plochy prstov, rovnako ako: flexia nekrčil predlaktia a ramená, zadok, boky a podkolennej depresie.
 • ZÁVER: Najčastejším miestom porážky svrabu sú ruky a lakte

Typické miesta na lokalizáciu vyrážky so svrabom.

Je potrebné povedať, o praktických lekárskych skúseností svrab: dermatológovia zriedka vykazujú diagnózu svrab na začiatku ochorenia (ak vaše ruky a zápästia kefa nie je poškriabaný), odpísanie svrbenie (napríklad v oblasti nôh) pre alergie alebo bodnutí hmyzom.

Lezie interdigitálneho priestoru a ruky, keď svrab (na PHOTO)

A až po opakovaných apeloch na svrbivého pacienta, keď sa zasiahne väčšina typických miest, je možné podozriť svrab, nasmerovať pacienta na analýzu a dať správnu diagnózu.

3) Skupinová povaha svrbenia.

Ak sa vo večerných hodinách a večerných hodinách začali ďalší členovia rodiny svrbieť, je to jasný znak možného výskytu svrabu

Porovnanie povahy vyrážky s kukátkami a svrabom (vo FOTO) Moskva

Diagnóza svrabu v domácnosti

 • Detekcia svrbenia pomocou Yody alebo metylenovej modrej. Škvrnitky sú ľahšie rozpoznateľné pomocou farbenia pokožky jódovou tinktúrou - mŕtvice sa stanú viditeľnými vo forme hnedých pásikov na pozadí farbených svetlohnedej kože. Najpokročilejšou technológiou je video-dermatoskop so 600-násobným zväčšením, ktorý umožňuje detekovať svrbenie takmer vo všetkých prípadoch.

Foto zdroj: ukrajinský denník dermatológie, venereológia, kozmetológia, č. 4 (47), 2012.

 • Škrabanie 40% kyselinou mliečnou - najbežnejšia potvrdzujúca metóda rýchlej diagnostiky svrabu. Kyselina mliečna dobre uvoľňuje stratum corneum epidermis, nedráždi pokožku, zabraňuje tvorbe hnojenia a rozsypaniu materiálu počas oškrabávania. Na prvok svrbenia sa aplikuje kvapka 40% kyseliny mliečnej (mŕtvica, uzlík atď.). Po 5 minútach sa uvoľnená epidermis odštiepi až do vzniku kapilárnej krvi. Materiál sa prenesie do šmýkačky v kvapke kyseliny mliečnej, potiahnutej krycou vrstvou a mikroskopicky.
 • Metóda extrakcia kliešťa s ihlou nasleduje mikroskopia.

Svrab u detí a starších ľudí

Veľmi častým problémom je roztrúsenie detí a starší ľudia majú svoje vlastné vlastnosti, ktoré je potrebné zvážiť pri účinnej liečbe, medzi nimi:

U detí:
 1. Koža na tvári a pokožku hlavy môže byť ovplyvnená.
 2. Často vyrážky a svrbenie sa pohybujú na nohách.
 3. Častejšie ako dospelí sa objavujú lymfoplázia a hnisavé komplikácie.
 4. Výraznejší zápal a vlhkosť.
 5. Môže to mať vplyv na nechty.

Svrab u detí (na PHOTO)

Svrab v starších osobách sa vyznačuje:
 1. malé množstvo svrbenia sa pohybuje;
 2. takmer žiadna vyrážka;
 3. prevládanie zvyškov a kôrov.

Liečba svrabu

Chcel by som upokojiť pacientov bezprostredne konfrontovaní s problémom svrab, účinnosť čistenia je 100%, takže keď sa to urobí správne, všetky akcie, ste si istí, ako sa zbaviť tohto problemy.Suschestvuet niekoľkých klinicky overených liekov na liečbu svrab. Spôsoby liečby sa líšia náklady na kurze a množstvo ošetrenie pleti - od 2 do 5-7 pre kursa.Takzhe, základný liek na liečenie závisí od krajiny: v USA, Veľkej Británii a Austrálii, vo väčšine prípadov aplikovať krém s 5% permetrínu. V SNS, a v ruskom bázickým činidlom je masť benzyl-benzoát (10% alebo 25%, 20% RF)

BENZYL-BENZOATE

vo forme emulzie a masti (20% pre dospelých a 10% pre deti): toto je najpopulárnejšia droga pre svrab v Rusku a SNŠ. Je dobre absorbovaný, nezanecháva stopy na bielizni. Je to lacná droga (1 euro - 150 ml, dosť pre 3 procedúry).

Na liečbu, 2 procedúr (druhý - 4. deň).

 • Prvý deň vo večerných hodinách prvé umývanie v sprchách s mydlom a žínkou. Premýva mechanicky odstraňuje kliešte z povrchu kože a uvoľňuje pokožku, čo uľahčuje prenikanie antiskabioznyh (antiscabietic) prostriedky. Po umytí s holými rukami. (Ovplyvniť oblasť a za nechty, ktoré môžu zostať po poškriabaniu roztoče), opatrne trela masť alebo emulzie benzylbenzoát v celom tele, s výnimkou volosyanistoy hlavy a tváre u dospelých. Keď koža vyschne, môžete ísť spať (ruky musia byť tiež manipulované). Po 10-12 hodinách po ošetrení sa môžete umyť pod sprchou (prípravok má špecifickú vôňu), aj keď je efektívnejšie, aby sa neperil. Vymeňte (dezinfikujte) bielizeň a posteľnú bielizeň - ak je to potrebné.
 • 4. deň spracovanie sa opakuje. To je potrebné zničiť všetky nové kliešte, ktoré sa vyliahli z vajíčok za tri dni, pretože benzylbenzoát nefunguje na vajciach roztočov. Po 12 hodinách po ošetrení umyte mydlom a žinenkou, vždy vymeňte posteľnú bielizeň a oblečenie.

permethrin

(krém, masť, mlieko, sprej)

Vysoko účinná a najpopulárnejšia droga na Západe. 5% krém s permethrinom sa používa častejšie. Je to o niečo drahšie ako benzylbenzoát. Pretože permethrín (v nižšej koncentrácii) sa tiež používa na liečbu hlava a vši vši(Vši)

Použitie permetrínu vo svraboch: Pri svrab roztok použitý vo forme čerstvo pripraveného 0,4% vodnej emulzie, ktorá 1 raz denne (v noci), dôkladne sa vtiera do kože horných končatín, trupu a dolných končatín a potom počas 3 po sebe nasledujúcich dní. Koža tváre a krku, rovnako ako pokožka hlavy, nie je liečená. Štvrtý deň by mal pacient sprchovať a meniť posteľnú bielizeň a posteľnú bielizeň.

Spregal

drahé francúzske lieky vo forme aerosólu, čo stačí na 3 procedúry. Obsahuje neurotoxický účinok na roztoče jedov: esdepalletrin (esbiol) a piperonyl butoxid. Je vhodný na použitie, nezanecháva stopy takmer bez zápachu, ale nedá sa vdýchnuť a liečba s klinčekom stojí niekoľkokrát viac, než akýkoľvek iný spôsob.

Spôsob aplikácie kukurice vo svraboch:

 • Liek sa opatrne aplikovaný na povrch tela (okrem hlavy a tváre) s vo vzdialenosti 20-30 cm od povrchu kože v nasledujúcom poradí - najprv na trupe, potom na končatinách (ošetrenej oblasti začína svietiť). Zvlášť opatrne sa droga aplikuje medzi prsty, prsty, podpaží, na všetky záhyby a postihnuté oblasti a ponechá sa na koži 12 hodín. Po 12 hodinách sa umyte mydlom a utrite. Zvyčajne je postačujúca jedna aplikácia lieku Spregal. Treba však mať na pamäti, že aj v prípade účinnej liečby sa môže pozorovať svrbenie a ďalšie príznaky ďalších 8-10 dní. Ak po tomto období príznaky pretrvávajú, môžete znova použiť liek.
 • Pri liečení detí a novorodencov pri postreku liečiva je potrebné zakryť nos a ústa utierkou; V prípade meniacich sa plienok je potrebné znova spracovať celú oblasť zadku. Pri lokalizovanom poškriabaní na tvári sú ošetrené vatovým tampónom namočeným v Spregal.

Charakteristiky liečby závratnej lymfoplázie (nodulárna svrab):

pretože zdrojom alergénov sú živé žijúce uzly neoplodnené samice svrbenie roztoče, pri ukladaní postskabioznaya svrbenia do týždňa (čas potrebný pre exfoliáciu rohovitej vrstvy pokožky s činidlom) proti zaobchádzaniu antihistaminiká drog (Fenkarol, loratadín, fexofenadín a iné) amasti s glukokortikoidmi (hydrokortizon a ďalšie) preliečenie proti malígnym liekom. výhodnejšie Spregal, ktoré majú neurotoxický účinok. Pred spracovaním je potrebné úplne umyť mydlom, hlavne rukami a nohami. Potreba opätovného liečenia nie je spôsobená rezistenciou na liek, ale životnou aktivitou mladých neoplodnených žien.

Po úplnom ošetrení svrabu sa svrbenie zvyčajne netrvá dlhšie ako týždeň a postupne klesá. Po 2 týždňoch po ukončení liečby dermatológ uskutoční kontrolu vyliečenia. Ak sa po liečbe vyskytne svrbenie, nepočúvajte na začatie nového liečebného cyklu s protizápalovými liekmi. Po niekoľkých aplikáciách môžu tieto lieky spôsobiť kontaktná dermatitída, sprevádzané svrbením, čo sa zvýši, ak sa pokračuje v liečbe "za záruku".

Vlastnosti liečby svrabu

 • Všetci pacienti s rovnakou epidémiou. ohnisko by sa malo liečiť súčasne.
 • Vyhoďte výrobok holými rukami, pretože ruky sú najčastejšie postihnuté svrabom.
 • Nechte si nechty: pod nimi, v dôsledku poškriabania, môžu byť vajíčka roztočov.
 • Nezabudnite o dezinfekciu bielizne a odevov: kliešť spoľahlivo zabitý varu po dobu 5-10 minút v roztoku sódy alebo pracieho prášku, môže ešte vyžehliť oblečenie s horúcim železom, ale pre lenivé je veľmi jednoduchý spôsob: bielizeň sa odstráni a 5 dní je zabalený v plastovom vrecku alebo visí vonku. Po 5 dňoch sa oblečenie považuje za dezinfikovanú, pretože hladní roztoče tak dlho neprežijete Dávajte pozor, aby ste museli zvládnuť všetky tkanivá, ktoré prichádzajú do styku s telom - oblečenie a posteľná bielizeň. Ak nechcete odkladať posteľnú bielizeň, urobte si dobrú prechádzku po plechu, obliečku na vankúše a pokrývku na pokrývku papiera. Ak dôjde k nedostatočnej dezinfekcii, zvyšné roztoče vás môžu opäť infikovať.
 • Liečba zložitých svrabov je lepšie vykonať masť benzylbenzoátu alebo spregalem.
 • Nórska svrabka je liečená v nemocnici.

Druhy svrab

Existuje 7 rôznych foriem svrab:

 1. Typické.
 2. Bez ťahov.
 3. Kúra čistoty.
 4. Kortikálnej.
 5. Zápalová lymfoplázia.
 6. Je zložitá.
 7. Pseudokutánny (pseudosarctopus)

Každá z týchto klinických foriem má svoje vlastné charakteristické kožné symptómy, ale existujú bežné príznaky svrabu. Ak je zistený jeden z vyššie uvedených symptómov, môžeme začať liečbu

Typická svrab

Choroba sa vyvíja pri infikovaní sexuálne zrelými jedincami, ktoré okamžite začnú parazitovať pokožku.

Typické svrab je charakterizované vzhľadom na rozštiepky pokryté krvavou kôrou, uzliny a vezikuly.

Uzlíky sú najčastejšie definované na bočných plochách trupu. Jedna tretina z nich je v ústach vlasových folikulov v dôsledku zavedenia larvy. Zvyšok, bez ohľadu na rast vlasov, v dôsledku alergií na kliešte.

Bubliny sú z väčšej časti na zápästiach, zápästiach a nohách, v oblasti svrbenia. Charakteristickým znakom pľuzgierov v svrabke je absencia známok zápalu a malá veľkosť (až do 3 mm).

Svrab bez stehov

Vyskytuje sa pri infikovaní lariev roztočov. To sa prejavuje absenciou pohybov, jednotlivých bublín a tuberkul. Choroba trvá nie viac ako dva týždne (čas dozrievania larvy dospelému jedincovi), potom prechádza do typickej svrabky.

Táto forma je typická pre osoby, ktoré sú v kontakte s pacientmi. Preto ak existujú zjavné príznaky svrabu v jednom z členov rodiny alebo v blízkom tíme, liečba doma by mala byť prijatá každým, kto ho kontaktoval.

Svrab bez stehov

Kúra čistoty

Je to typické pre ľudí, ktorí sa večer často umyjú. V tomto prípade sa roztoče mechanicky omyjú z kože. Vykazuje rovnaké príznaky ako typické, len veľmi mierne vyjadrené.

Spravidla je ťažké diagnostikovať a najčastejšie sa diagnostikuje len vtedy, keď ju vyšetruje dermatovenerológ.

Nórska svrab

Nazýva sa tiež nórsky alebo cholastický. Tento formulár je typický pre ľudí, ktorí nemajú svrbenie:

 • paralýza a pareza;
 • rôzne poruchy citlivosti;
 • liečba glukokortikosteroidnými hormónmi;
 • diabetes mellitus;
 • Infekcia HIV.

Nórska svrab sa prejavuje masívnou žltou alebo hnedou kôrkou až do hrúbky 2-3 cm, pod ktorou je veľký počet roztočov. Najčastejšie sú ovplyvnené ruky a nohy, zatiaľ čo pohyby v nich sú obmedzené a bolestivé.

Zo všetkých foriem sú kortikálne svrabové najcitlivejšie.

Scabulárna lymfoplázia (nodulárna svrab)

Ide o kožnú imunitnú odpoveď na klieňové antigény. To vedie k hyperplázii lymfatického tkaniva s tvorbou plochých svrbivých uzlín.

Pre svrbivú lymfadenciu sa vyznačuje dlhodobým zachovaním symptómov (až 6 mesiacov) po úplnom vyliečení parazitov.

Vyzerá to ako niekoľko svrbivých okrúhlych uzlín (tesnení) s priemerom 2 - 20 mm v červenej, ružovej alebo hnedej. Na povrchu nových uzlín sa môže zistiť svrbenie. Charakteristická lokalizácia:

 • skrutka a inguinálne a scrotalové záhyby,
 • penis,
 • vnútorné stehná a zadok,
 • axilárne záhyby,
 • okolo konečníka,
 • sacie hrnčeky.

Komplikovaná svrab

Svrab môže byť komplikovaný:

 • pustulárna infekcia (stafylokoky, streptokoky);
 • varí;
 • alergická dermatitída;
 • žihľavka;
 • mikrobiálny ekzém.

Zároveň kožné prejavy získajú vlastnosti charakteristické pre konkrétnu komplikáciu.

V prípade komplikácií musíte navštíviť lekára. Vzhľadom k tomu, v prípade liečby svrab doma v tomto prípade je nebezpečné a neefektívne.

Pseudosarkóza (pseudotochia)

je spôsobená svrabom veľkých zvierat, zvyčajne psov. Na človeka sa tieto roztoče nerozmnožujú a ostatní ľudia nie sú prevedení. Psedočská sa vyskytuje oveľa rýchlejšie (po niekoľkých hodinách po infekcii) a nachádza sa na miestach kontaktu so zvieraťom (častejšie v otvorených oblastiach tela). Liečba sa zvyčajne nevyžaduje.

Ľudové lieky na svrab

Ľudové prostriedky nemôžu vyliečiť svrab. Ľudové nápravné prostriedky môžu byť použité len ako dodatočné metódy na podporu tela

 • Cesnakové cibuľky alebo cibuľka medveďa sa na postihnuté miesta aplikujú dvakrát denne;
 • heřmánek (belošský, perzský a dalmatínsky). Na ošetrenie sa používa prášok z košov týchto insekticídnych odrôd. Pripravte masti (1: 4) na nesolené maslo, smaltujte a postihnuté oblasti namažte 2-3 krát denne;
 • lastovičník : na ošetrenie svrabu používaného ako listový džús alebo kašu z listov a masti pripravené z prášku celej rastliny a vazelíny (1: 4);
 • osviežovač trávnika malý: aplikácia je rovnaká ako aplikácia celandínu;
 • na ošetrovanie svrabu používajte aj korene ježka, listy eukalyptus, kohlúb, horský vták, pelyň;
 • pripraviť zbierku: tráva palina - 10 g, bobule jalovec -15 g, koreň Oman -20 g, borovicové noci - 20 g, noci breza - 15 g. Všetko premiešajte, rozdrviť. 3 polievkové lyžice. lyžička kolekcia naliať 500 ml vriacej vody, varíme 5 minút, trváme 1 hodinu, odtok. Umývajte postihnuté oblasti 2-3 krát denne počas 7-10 dní;
 • na zvýšenie a urýchlenie účinku umývania postihnutej kože chemicky vodou 2-3 krát denne v rovnakom čase;
 • poľa prasličky. Bujón: 30 g prasličky naliať 1 pohár vody, varíme 3-5 minút, trváme 15 minút, napätie. Make pleťové vody s hrubým odvarom 3-5 krát denne.
 • žihľava, soľ, vaječný žĺtok - v rovnakých častiach. Zmiešajte a namažte svrbivé miesta. Kurz: 3 dni.
 • jačmeň. Odvar: 1 kg semien jačmeňa nalijeme 10 litrov vody, varíme 1-2 hodiny, vyčerpáme. Použite na kúpele 2-3x denne.

Zdieľajte nové informácie s priateľmi a známymi v: