Hlavná

Dermatitída

Manifestácia hlbokej stafylodermie: furuncle, furunculosis a carbuncle

Furuncle a carbuncle sú prejavy hlbokej stafylodermy. Choroby sú charakterizované hnisavým-nekrotickým zápalom, lokalizovaným vo vlasovom folikulu a okolitom tkanive. Zápal je vždy obmedzený kvôli vývoju granulačného tkaniva. Vzhľad niekoľkých furuncles, súčasný alebo postupný vzhľad jedného furuncle po druhom, sa nazýva furunculosis. Krivka na hlave, tvári, nos a horný okraj je najnebezpečnejšia lokalizácia.

variť

Furuncle (v dávnych dobách nazývaný "cheire") je komplikáciou stafylokokovej folikulitídy. Pri zápalovom procese nie je zahrnutý len mazový vlasový folikul, ale aj okolité tkanivá. Akútny hnisavý-nekrotický zápal končí odmietnutím roztavenej (purulentnej) hmoty s tvorbou zjazveného tkaniva.

Obr. 1. S furuncle (obrázok vľavo), nielen sebaceous vlasy vak sa podieľa na zápalový proces, ale aj okolité tkanivo. V karbunke sa zápalový proces zadržiava niekoľko vlasových folikulov (obrázok vpravo).

Príčiny vývoja furuncle

Príčinou vývoja furuncle je biele a zlaté stafylokoky aureus.

Obr. 2. Príčina vývoja furuncle a karbunky je biely a zlatý staphylococcus aureus.

Prispieť k rozvoju ochorenia:

 • poškodenie pokožky (poškriabanie a odreniny);
 • zvýšená sekrécia potu a mazových žliaz;
 • aplikácia ohrievacích obkladov a obkladov v počiatočnom období infekcie;
 • náhla hypotermia alebo prehriatie tela;
 • používanie veľkého množstva sacharidov a diabetes mellitus vytvára priaznivé podmienky pre vznik infekcie (uhľohydráty sú dobrým živným médiom pre pyogenické mikróby);
 • nedostatočná výživa (nedostatočné množstvo bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a stopových prvkov);
 • choroby spojené s poklesom imunity (AIDS, rakovina atď.);
 • závažná somatická patológia, ktorá vedie k vyčerpaniu tela;
 • dlhodobé užívanie kortikosteroidov a imunosupresív.

Obr. 3. Na fotografii, ostiofaliculitída (vľavo) a folikulitída (vpravo). Choroby často predchádza vývoju furuncles.

Klinický obraz furuncle

Furunky sa vyvíjajú na tých miestach kože, kde rastú vlasy - na tvári, krku (zadný povrch), predlaktia, boky, pás a hýždeň.

Kurunka na tvári, v nose, hlave a hornom okraji je najnebezpečnejšia lokalizácia. Tromboflebitída tvárových žíl, vývoj purulentnej meningitídy a septikémie sú hrozivé komplikácie choroby

Celkový stav pacienta zostáva uspokojivý pre jednotlivé kúry. Furunkulóza a viacnásobné furunkle sú často sprevádzané horúčkou, malátnosťou a bolesťami hlavy. V závažných prípadoch sa rozvinie lymfangitída a lymfadenitída (zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín).

Obr. 4. Na fotografii sa na očných viečka nachádza furuncle.

Obr. 5. Na fotografii je furuncle na krku a nohu.

Symptómy a príznaky furuncle

 • Infekčný proces sa začína rozvíjať s osteofalikulitídou (malá, s pinhead, pustuly, ktoré sa nachádzajú v ústach vlasových folikulov). Potom sa zápalový proces rozšíri na 2/3 folikulu (vyvíja sa folikulitída).
 • Pri hlbokej folikulitíde je celý folikul postihnutý zápalom.
 • V prípade vredov sa zápal šíri za folikul. V tomto prípade sa okolo zapáleného folikulu objaví sčervenanie, v priebehu času nadobudne fialovo-modré zafarbenie, opuch a bolestivosť, často s pulzujúcou povahou. Infiltrácia môže dosiahnuť veľkosť vlašského orecha a ďalšie.
 • V priebehu času sa v strede objaví nekrotický kmeň s pustulou na vrchu. Na nekrotickom kmeni sa pozoruje hnisavá fúzia tkanív.

Po otvorení pustule sa objaví hustý šedozelený hnis a vidí sa nekrotický kmeň.

 • Po očistení má rana výskyt vredov s okrajmi podobnými kráterom. Dutina sa rýchlo naplní granuláciami.
 • Porucha sa liečí jazvou.

Trvanie choroby je 1 - 2 týždne alebo viac. Varovania môžu byť jednotlivé. Niekedy sa vyvíja niekoľko furuncles v rovnakom čase.

Miesta zvýšenej traumatizácie kože - častá lokalizácia varu.

Obr. 6. Na fotografii furtunku na furuncle na kňaz a prst ruky.

Obr. 7. Na fotografii je kožušina na uchu (vľavo) a furuncle v nosu (vpravo).

Komplikácie varu

 • Zvlášť nebezpečné je lokalizácia vredy na tvári, pier a nosa z dôvodu rizika hnisavá tromboflebitída tváre žily, zápal mozgových blán (meningitída hnisavý), sepsa a otrava krvi.
 • Zápal lymfatických ciev (lymfangitída) a lymfatické uzliny.

Traumatizácia a extrúzia furuncles - spúšťače malígneho vývoja furuncle

Obr. 8. Na fotografii sú kôrky na tvári najnebezpečnejšou lokalizáciou.

Obr. 9. Na fotografii je na tvári furuncle.

Obr. 10. Na fotografii je furuncle na peru najnebezpečnejšou lokalizáciou.

furunkulóza

V posledných rokoch došlo k nárastu ochorení kože vírusovej a bakteriálnej povahy. Chronická recidivujúca furunkulóza je jednou z nich.

Čo je furunkulóza?

Furunkulóza je infekčné ochorenie charakterizované tým, že sa objaví naraz niekoľko furunkulov alebo sa objaví jeden furuncle za druhým.

 • Pri akútnej furunkulóze sa vyvíja a súčasne vyvíja niekoľko furunkul.
 • Pri chronickej furunkulóze sa furuncles objavujú jeden po druhom. Môžete vidieť zápalové infiltráty v rôznych fázach vývoja. Choroba prechádza na chronický priebeh a oneskoruje sa niekoľko týždňov, mesiacov a rokov. Zaznamenáva sa tolerancia na liečbu antibakteriálnymi liekmi.
 • Furunkulóza môže byť obmedzená a bežná.

Furunkulóza komplikuje mnohé ochorenia kože.

Obr. 11. Na krku a chrbte je niekoľko furuncles.

Príčiny furunkulózy

Hlavnou príčinou furunkulózy je Staphylococcus aureus. On je príčinou tejto choroby v 60 - 97% prípadov. V iných prípadoch sú príčinou ochorenia epidermálne stafylokoky, streptokoky skupiny A a B a iné bakteriálne druhy.

V poslednej dobe sa stále viac a viac lézií zasejú rezistentné k rôznym antibiotikám stafylokoky, z ktorých 90% sú stafylokoky rezistentné na penicilín a ampicilín, asi 19% - na erytromycín.

Podporuje vývoj furunkulózy pri používaní veľkého množstva sacharidov a cukrovky. Zvýšené množstvo cukru v krvi je dobré živné médium pre stafylokoky.

Prítomnosť zlatých stafylokokov na koži a oslabenie imunity sú dôležitými faktormi vo vývoji furunulózy.

Obr. 12. Na fotografii sa nachádza furunkulóza. Početné furuncles v rôznych fázach vývoja.

 • Prítomnosť ohniskov chronickej infekcie u pacientov s furunkulózou je zaznamenaná v 75 - 90% prípadov. Najbežnejším Patológia horných dýchacích ciest (angíny, zápaly prínosových dutín, zápal hltana a) a gastrointestinálneho traktu (chronická gastroduodenitis a cholecystitída). Podporuje vývoj dyskibózy furunkulózy.
 • V 40% prípadov sú pacienti s furunkulózou registrovaní s ochoreniami štítnej žľazy, pohlavných žliaz a diabetes mellitus.
 • V 39% prípadov je telo pacienta senzibilizované na rôzne typy alergénov.
 • Vývoj furunkulózy je porušení metabolizmu sacharidov, tukov a proteínov a rozvoj hypo a avitaminózy. Furunkulóza sa často vyskytuje u oslabených, vyčerpaných pacientov trpiacich ťažkou somatickou patológiou. Anémia, chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu, stavy imunitnej nedostatočnosti (infekcia HIV a onkológia) sú hlavné.
 • Prispieť k rozvoju furunculosis trvalý fyzický a duševný stres.

Obr. 13. Na fotografii je niekoľko furuncles.

Porušenie imunitného stavu pri furunkulóze

Imunita človeka sa vyzýva na ochranu tela pri kontakte s infekčnými látkami. Príčinné činidlá chronickej furunkulózy spôsobujú celú "kaskádu" ochranných reakcií, z ktorých väčšina je pri chorobe narušená.

 • Až 70% pacientov s chronickou furunkulózou má abnormality fagocytózy (záchvat, absorpcia a deštrukcia patogénnych mikroorganizmov).
 • Nízka hladina železa v sére spôsobuje pokles procesov usmrcovania (deštrukcie) patogénnych mikroorganizmov.
 • V krvi 43% pacientov s chronickou furunulózou zaznamenalo pokles hladiny T a B lymfocytov.
 • V krvi 60% pacientov s chronickou furunkulózou sa pozoruje pokles hladiny imunoglobulínov (IgG a IgM).

Stupne závažnosti furunkulózy

Mierna závažnosť charakterizované prítomnosťou jednotlivých furuncles. Zápalová odpoveď je mierna. Relapsy sú zaznamenané 1 - 2 krát za rok. Fenomy intoxikácie chýbajú. Periférne lymfatické uzliny sa zvyšujú v období exacerbácií. Ukazovatele imunitného stavu v tejto kategórii pacientov v 70% prípadov zostávajú v norme.

Stredná závažnosť charakterizované prítomnosťou jednej veľkej veľkosti alebo niekoľkých furuncles. Zápalová reakcia prebieha násilne. Relapsy sú zaznamenané až trikrát za rok. Pri exacerbácii je zaznamenaný zápal lymfatických ciev a lymfatických uzlín. Niekedy sa choroba vyskytuje pri intoxikácii. Zaznamenali sa porušenia bunkových a humorálnych častí imunity.

Závažná závažnosť charakterizované prítomnosťou viacerých furuncles s priebežne opakujúcim sa kurzom. Choroba je sprevádzaná ťažkou intoxikáciou. U pacientov je zaznamenaná slabosť, nevoľnosť, bolesť hlavy, horúčka a potenie. Poruchy bunkovej a humorálnej jednotky imunitného systému sú významné.

Obr. 14. Na fotografii je furunkulóza. Furuncles sú viditeľné v rôznych fázach vývoja.

Komplikácie furunkulózy

Prenikanie baktérií do krvi spôsobujú bakteriémia, čo je závažnou komplikáciou furunkulózy. Baktérie sú uložené vo vnútorných orgánoch, čo spôsobuje endokarditídu, osteomyelitídu, zápal pľúc, meningitída, zápal obličiek, atď.. septický šok má často za následok smrť pacienta. S furunkulózou sú často postihnuté lymfatické cievy a lymfatické uzliny.

Diferenciálna diagnostika furunkulózy

Na určenie vhodnej liečby furunkulózy sa má použiť diferenciálna diagnostika s ochoreniami, ako je pseudofurunkulóza, hydradenitída, antrax a karbunka.

Obr. 15. Na fotkách viacerých abscesov u detí (prst pseudofurunkulózy). Choroba sa vyskytuje hlavne u detí mladších ako 1 rok. Keď sa choroba objaví pustulami a viacerými abscesmi spojenými s ekrinnymi potnými žľazami dieťaťa. Pri otvorení abscesov sa vylučuje tekutý hnis. Nekrotický kmeň chýba.

Obr. 16. Na fotografii je hydradenitída zápalom apokrinných potných žliaz. Axiálne dutiny, pubis a perineum sú častou lokalizáciou ochorenia. Pri pitve abscesov je dôležitý hustý krémový hnis. Nekrotický kmeň chýba.

karbunkulov

Keď sa podieľa na zápalovom procese niekoľkých vlasových folikulov a šírenie zápalu v podkožnom tukovom celulóze sa vyvinie karbunka. Názov carbuncle pochádza z latinčiny carbo - Uhlie. V Rusku sa choroba nazývala hasičom alebo sadzi.

Lokalizácia procesu a stupeň vývoja karbunky sú podobné ako v furuncle. Zlatí a biely stafylokok je hlavným vinníkom ochorenia.

Poruchy v práci imunitného systému prispievajú k rozvoju ochorenia. Carbuncles sa často vyvíjajú u pacientov s ťažkou somatickou patológiou a diabetes, obezitou, hypovitaminózou a hypotermiou.

Obr. 17. S furuncle (foto vľavo), jeden pustule sa vytvára na povrchu infiltrátu, s carbuncle - pár (vpravo).

Obr. 18. Na fotografii sú karbunky na brade a krku.

Známky a príznaky karbunky

Choroba sa vyskytuje s ťažkými príznakmi intoxikácie: zimnica, horúčka, slabosť, strata chuti do jedla a bolesti hlavy, zriedkavo vracanie a strata vedomia.

 • Na začiatku koža nad postihnutým povrchom získava fialovo-červenú farbu. Existuje ostrý bolesť.
 • Po niekoľkých dňoch sa objaví niekoľko pustúl na povrchu kože.
 • Tenká koža preniká na niekoľko miest a pripomína "sito". Hustý hnis prúdi z otvorov.
 • Pri otvorení karbunky sa vystavuje vredovitý povrch s hnisavým výbojom a niekoľko nekrotických tyčí.
 • Po odmietnutí tyčiniek je vystavená hlboká rana (vred) so špinavým šedým dnom. Okraje rany sú podrezané. Hojenie vredov nastáva pomaly. Na svojom mieste sa formuje hlboký steláta.

Choroba trvá od 2 do 4 týždňov alebo dlhšie.

Potvrdí diagnózu mikroskopického vyšetrenia. Výsev hnisu môže odhaliť príčinný činiteľ a určiť jeho odolnosť voči antibiotikám.

Obr. 19. Na fotografii je karbunka. Existujú povrchové pustulky a viackomorové abscesy, na povrchu ktorých sú početné otvory pripomínajúce "sito", cez ktoré sa uvoľňuje hnis.

Diferenciálna diagnostika karbunkov

Na začiatku ochorenia je obraz karbunky podobný ako u flegmónu. Niekedy nekrotická kôrka karbunky robí to podobne ako antrax karbunku.

Obr. 20. Na fotografii vľavo od flegmónu. Choroba sa vyvíja v dôsledku šírenia infekcie z lézií na hlbšie vrstvy kože, vlákna a spojivového tkaniva. Pri karbunku (foto vpravo) je proces zápalového procesu obmedzený. Na povrchu kože sa objavia pustuly a keď sa otvorí absces, sú vystavené nekrotické tyčinky.

Obr. 21. Vred s antraxom má zvýšené okraje a tmavé dno (obrázok vľavo). Po otvorení karbunky je vystavený vredovitý povrch s hnisavým výbojom a niekoľko nekrotických tyčí (obrázok vpravo). Okraje vredov v karbunke sú podrezané, podobné kráterom.

Laboratórna diagnostika vriec a karbuniek

Obr. 22. Gram-pozitívne koky sa zisťujú počas mikroskopie (farbenie Gram). Sú usporiadané v podobe klastrov pripomínajúcich "zväzky hrozna" (foto vľavo). Na fotografii vpravo sú kolóniá patogénov. Plodiny hnisu môžu odhaliť nielen zlaté stafylokoky, ale tiež určiť ich citlivosť na antibiotiká.

Podrobné informácie o liečbe vredov, karbuniek a furunkulózy v článku

Furuncle - fotografia, charakteristické znaky, liečba vriec

Základná terminológia

Kožušina je druh pyodermy, ktorý sa vyvíja vo vreckách vlasových folikulov a pokračuje spolu s hnisavými zápalovými procesmi. Vzhľad rôznych variácií sa zobrazí na nasledujúcich fotografiách.

Furuncle v zblízka fotografie

V ľuďoch, furuncles, ako na fotografii, sú zvyčajne volal chirjas. Existujú tieto zápalové javy u dospelých a detí, ale najčastejšie sa vyžaduje liečba furunkulózy z rôznych dôvodov u mužov.

Furuncle a furunculosis

Furunkulóza je stav, pri ktorom sa na ľudskom tele pozoruje viacero ohniskov podkožného zápalu. Fotografia s charakteristickými vlastnosťami je uvedená vyššie.

Príčiny tejto choroby

Všetky fotografie, ktoré ukazujú, ako vyzerá v pare, sú výsledkom patogénnej aktivity (najčastejšie zlaté) stafylokoka.

Etapy furunkulózy

Existujú tri etapy: počiatočná fáza, nazývaná infiltračná fáza, nekróza, fáza liečenia. Spôsob, akým varenie na fotografii vyzerá, je priamo determinované javiskom.

Formy choroby

Formou súčasnej furunkulózy je komplikovaná a nekomplikovaná. Komplikovaný - ten, v ktorom liečba vyžaduje nielen lokalizáciu lokalizovanej kožušiny zobrazenej na fotografii, ale aj okolité tkanivá aspoň kvôli vytvoreniu abscesu kvôli určitým príčinám.

Podrobnosti mechanizmov rastu furuncle

Patologický proces začína penetráciou stafylokokovej infekcie vlasových žiaroviek. Ďalej sa vytvára purulentno-nekrotické furunkle jadro a čoskoro dôjde k odmietnutiu všetkých hnisavých hmôt. Vytiahnutá tyč vyzerá ako tenká purulentná niť na fotografii.

Súvislosti vývoja ochorenia

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE!

Stafylokoková infekcia sa nevyvíja na rovnom povrchu. To znamená, že obraz sa znakmi úvodnej fáze furunkul očekávatelných na kontamináciu pozadí kože, nadmerné potenie, styku s agresívnymi chemickými látkami, a tiež so zníženou imunitou, poranenia kože, chronických stavov.

Podrobnosti o príznakoch

V prvom štádiu s vývojom furuncle sa na koži objaví bolestivé zhutnenie so známkami zápalu a opuchu okolitých tkanív. Z druhej fázy začína aktívna hnisavosť, ktorú môže sprevádzať zvýšenie celkovej teploty tela, bolesti hlavy, strata chuti do jedla. V tretej fáze môžete fotografovať furuncle tyč, pretože opúšťa vlasový folikul a na jeho mieste sa vytvorí malá jazva.

Lokalizácia varu

Potreba spracovania furuncle zobrazenej na fotografii môže nastať kdekoľvek na tele. Zvyčajne sa takéto zápalové procesy vyvíjajú na tvári, spodnej časti chrbta a na hrudi.

Furuncle a carbuncle

Hoci sú príčiny furunkulózy a karbunkov, ako aj spôsoby ich liečby podobné, nemali by sa zamieňať. vrie Rozdiel je v tom, ako možno vidieť na fotografii postihnutej osoby stafylokokov, ktoré ovplyvňujú iba jeden folikul, skôr ako niekoľko as carbuncles.

Možné komplikácie

Ak vynecháte počiatočnú fázu rastu, ktorá sa prejavuje vo fotografickom vare, následky môžu byť najvážnejšie. Absces, purulentná artritída, sepsa sú len niektoré z možných komplikácií.

diagnostika

Hoci je fotografia furunkulózy na tele dostatočne výrečná, profesionálna diagnóza je povinná. Na objasnenie diagnózy pomôcť dermatoskopia, bakteriologická kultúra, krvné testy.

Ako sa zbaviť varu

Oproti zobrazeniam líšok a vrie na fotografii je účinná lokálna terapia, ktorej charakteristiky sú určené fázou ochorenia. Zvyčajne sa používajú ichtyolové obväzy, obklady s chloridom sodným, trypsínom, antibiotikami.

prevencia

Základ pre prevenciu výskytu vĺn na tele, ako na fotografii, - dodržiavanie hygieny pokožky a zdravého životného štýlu.

Ako môže vyzerať vriec a kde sa objaví

Raz v živote každého človeka je konfrontovaný s nepríjemnosť s názvom vred alebo vred, ktorý môže hovoriť v ktoromkoľvek mieste tela, aj tie nečakané. Ak chcete poznať nepriateľa osobne a byť schopný reagovať včas na jeho vzhľad, musíte pochopiť pre seba, čo sa varí, a čo musíte urobiť, ak sa náhle objaví na našom tele. Varte je celý rad nepríjemných pocitov jeho pôvod, a môže dokonca urobiť osoba, ktorá dočasne neschopný, a preto je tiež dôležité vedieť, aké príznaky sprevádza jeho vzhľad.

Čo je varenie a kde sa môže objaviť

Naše telo je pokryté vlasmi alebo vlasmi. Každá srsť pozostáva z vlasového folikulu (folikulu) a koreňovej vagíny. Furuncle je akútny zápalový proces tohto folikulu, ktorý sa rozprestiera na oblasti kože okolo neho. Tam, kde sú vlasy a môže sa objaviť varenie. Najbežnejšie miesta jeho výskytu sú:

 • nohy (stehná, dolné končatiny, nohy);
 • ruky;
 • krku;
 • prsníka;
 • zadok;
 • tvár (chrám, vous, čelo atď.);
 • hlavu (vlasy, krk).

Menej často varenie môže vyskočiť:

 • na chrbtovej oblasti;
 • v mieste pohlavných orgánov;
 • v bedrovej oblasti;
 • v ušiach;
 • na perách;
 • v nose.

Variť nebezpečenstvo na každom mieste, a to najmä vo vlasoch hlavy, na spánkoch, na pery, nos, podpazušie a uši. Vystupuje na hlave, môže spôsobiť také hrozné komplikácie ako meningitída. V axilárnych oblastiach je výskyt chirusu plný lymfadenitídy. Extrude chirya na týchto miestach je veľmi nebezpečné v tom, že často prípady strašných následkov, ktoré môžu stáť život človeka.

príznaky

Ako bolo povedané vyššie, varenie môže vykonávať kdekoľvek, na miestach, kde sú vlasy prítomné. V počiatočnom štádiu sa furuncle prejavuje lokálnym sčervenaním a opuchom. Hnisavá hlava na začiatku chýba. Zdá sa to neskôr, ako dozrievanie dozrieva a má bielo-zelenú farbu. Čím viac absces dozrieva, tým viac hlava vyčnieva nad povrch kože. Zrelý absces je namaľovaný tmavo červenou farbou modrej alebo fialovej farby. Oblasť okolo hlavy sa stáva hustou, čo naznačuje vznik hnisu v chir.

Ak nie je ošetrený, môže sa preniknúť na nesprávne miesto. Zvyčajne sa hnis vytlačí, keď sa objaví, ale existujú prípady, kedy sa objaví preniknutie do tela. Ohrozuje infekciou krvi. Potom bude liečba trvať veľmi dlho. A hlavný liečba bude dlhodobé užívanie antibiotík, tj antibiotiká, príjem, ktorý môže významne znížiť ľudské telo, a potom sa bude dlhá a ťažká zotavenie.

Etapy vývoja

Výskyt abscesu nastáva takto:

 • Najskôr sa v stredných vrstvách pokožky vytvorí pevná forma, ktorá je potom namaľovaná jasnou ružovou farbou;
 • za niekoľko dní začína rýchlo narastať zapálená oblasť;
 • koža v mieste tvorby chiria mení svoju farbu z ružovej na fialovú;
 • Hnisavá tekutina sa začína hromadiť vo vlasovom folikule;
 • vzniká hnisavá hlava, ktorá sa postupne stáva výraznejšou;
 • V abscesu sa objavuje purulentný stĺpec (tyčinka), ktorý má zelenú farbu;
 • o pár dní neskôr sa tvorí pustulina v abscese;
 • hnisavý obsah folikulu sa začína zvyšovať a absces vyprcháva, ak proces formovania abscesu pokračoval tak, ako by mal;
 • hnisavá akumulácia opúšťa ranu spolu s kmeňom;
 • krvácanie, ktoré sa postupne znižuje a zmizne;
 • o niekoľko dní neskôr rana zarastená novým tkanivom a jeho postupné uzdravenie a zjazvenie;
 • jazva tvorí po určitej dobe úplne absorbuje, bez stopy, ale v mieste Chiryu môže ponechať malú jazvu, ťahané smerom dovnútra, to znamená, že jama.

Ide o bežný proces tvorby furuncle.

Príčiny vzniku škvŕn na koži

Príčiny vzhľadu furuncles môžu byť veľmi rozmanité. Jedným z hlavných dôvodov je nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny, kvôli ktorému môže koža preniknúť do stafylokokovej infekcie. Aj z dôvodov môžete zahrnúť:

 • oslabená imunita;
 • nesprávna strava;
 • zvýšené potenie;
 • konštantné napätie;
 • prudká zmena klímy v dôsledku zmien v mieste bydliska;
 • porušovanie metabolických procesov;
 • vystavenie určitých chemických látok koži;
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu.

Zdraví ľudia sú menej náchylní na hnisavé kožné ochorenia, ak sú napríklad diabetici alebo ľudia s rôznymi chronickými chorobami. Tiež náchylné na vývoj furuncles a furunculosis jedincov spojených s vysokým fyzickým stresom a dlhotrvajúcou únavou. Nedostatok vitamínov v tele môže tiež spôsobiť výskyt nepríjemnej choroby.

Ako diagnostikovať choroby

Ak máte podozrenie, že do varu, je vhodné, aby nedal najavo iniciatívu a okamžite sa obrátiť na zdravotnícke zariadenie, kde bude dermatológ dodávať presnú diagnózu vizuálnou prehliadkou, pohmatom, dermatoskopia a laboratórnych testov (bakteriálna očkovanie, krvi a analýza moču). Ak je to potrebné, lekár odošle pacienta na vyšetrenie iným odborníkom:

 • audiolog;
 • pulmonológovi;
 • chirurg;
 • endokrinológ;
 • gastroenterológ a iné.

Podľa vykonaných štúdií lekár predpisuje vhodnú liečbu. Najčastejšie prechádza ambulantne. V prípade furunulózy môže byť pacient odkázaný do nemocnice.

Pripísateľná liečba

Zvyčajne je liečba urýchliť zrenie chiria bez operácie. Na tento účel sa predpisujú kompresie s protizápalovými masťami:

 • Ichthamol;
 • Viannevsky podklad;
 • masti z varu - balzam Shestakovsky, Biopin, Dimexidum.
 • príjem antibakteriálnych látok, topická aplikácia antibiotík;
 • kompresie z lapisu (1% striebornej kyseliny dusičnej);
 • Novokain pre analgéziu.

V ťažkých prípadoch, absces je otvorený odstránením nich spolu s hnis hnisavou rany tyče a spracuje s 3% peroxidu vodíka, a potom obväz mastí alebo ihtiolkoy Wisniewski, meniace sa to každé štyri hodiny. Hojenie rán využíva sintomitsinovoy masť, a pre sušenie priestor okolo vredu bol spracovaný s bežnou zelyonkoj.

Varí sa v akútnej fáze v žiadnom prípade nemôže byť teplo, pretože inak môže dôjsť ku komplikáciám - v tomto prípade infekcie sa šíri do hlbších vrstiev kože, ktoré spôsobujú progresiu ochorenia.

Či je možné zaobchádzať s domácimi podmienkami a ako je lepšie na výrobu

Nezávisle na liečbu, najmä na vyčerpanie varu sa neodporúča. Ako bolo uvedené vyššie, môžu vzniknúť komplikácie, ktoré budú oveľa ťažšie eliminovať.

Ak máte stlačiť absces v domácnosti, potom, za prvé, to môže byť uvedená do rany infekciu inej povahy, a za druhé, neexistuje žiadna záruka, že budú hnisavý tyč. Ak hnisavý stĺp zostane na mieste, potom po určitom čase sa znova objaví varenie.

Ak vymažete absces nesprávne, patogénne baktérie sa môžu rozšíriť do iných oblastí pokožky, a tam bude viac ako jeden furuncle, a veľa. Táto komplikácia sa nazýva furunulóza. Bude to oveľa ťažšie liečiť ako jeden jediný exemplár.

Ak sa rozhodnete vyliečiť sama seba, bez toho, aby ste šli do polyklinického zariadenia, nemusíte sa ponáhľať. Nechajte to prirodzene dozrieť. Pomôžte mu s týmto použitím šťavy na boľavé miesto alebo nakrájané letáčky aloe. Tiež je vhodná kaša vyrobená z listov Kalanchoe alebo zlatého fúzy. Zvyčajné ichthyolky alebo balsamické liniment Višnevského sa s touto úlohou dokonale vyrovnajú.

Akonáhle sa absces dozrieva, prenikne cez seba. Potom je potrebné opláchnuť ranu peroxidom vodíka a použiť obväz s vyššie uvedenými výrobkami, ktoré sa musia pravidelne meniť. Použite tieto prostriedky, kým sa hnisavá kvapalina prestane formovať. Raná sa postupne začne uťahovať a uzdravovať.

Tradičné metódy liečby

Existuje veľa ľudových liekov na liečbu vredov. Sú dosť účinné a ukázali sa dobre. Jedným z nich je mydlo na bielizeň. Musí byť strúhaný a naliať do mlieka, aby úplne pokryl strouhané mydlo. Ďalej sa všetko zahrieva na nízkej teplote a mierne sa mieša. Akonáhle sa vytvorí homogénna hmota podobná kyslej smotane, oheň sa vypne a výsledná zmes sa ochladí.

Aplikujte nápravu nasledovne - aplikujte na gázovú obväz a aplikujte na miesto výskytu chir. Zmena gázy každý deň. Aplikujte, kým sa rana nezdraví.

Tiež pečené cibule sú veľmi užitočné pri liečbe chiri. Aby ste to urobili, vyberte žiarovku, odrežte ju na polovicu, pečte v rúre, až kým nebude varená a nasaďte ju na postihnuté miesto.

Môžete použiť surové zemiaky, ktoré sa tretia na strúhadlo a urobia obväz.

Plantain má protizápalový, hojivý a baktericídny účinok na rany a je široko používaný pri liečbe hnisavých kožných lézií. Pre obväz na vare, použite drvené suché listy zmiešané s lyžičkou olivového oleja. Takýto nástroj dokonale vytiahne hnis a uzdraví ranu.

Med je liečiteľom všetkých chorôb. Je potrebné brať do rovnakých častí ražnú múku a prírodný med, miešať a vytvárať tortu. Pripevnite ho k oškrabaniu. Zmena tohto obväzu by sa mala uskutočňovať každých 5 hodín.

Existujú také veci, ktoré sa prijímajú interne. Posilňujú imunitný systém. Ak je imunita človeka dobrá, potom žiadne varu a všetky druhy nešťastia nebudú hrozné pre neho.

Ak chcete pripraviť zázračnú liečbu, budete potrebovať:

 • jeden citrón;
 • koreň zázvoru;
 • lyžička medu.

Z citrónu vytlačte šťavu, všetko ostatné je rozomleté ​​v mixéri. Rovnakým spôsobom obrusujte a zázvor. To všetko sa mieša s medom a uskladňuje sa v chladničke. Používajte s vodou alebo s čajom. Tento nástroj vás ochráni nielen pred kožnými problémami, ale aj pri iných ochoreniach, prechladnutí a infekciách.

Veľmi dobrá imunita zdvíha bežné boky. Na prípravu vitamínového čaju je potrebné vyplniť niekoľko sušených bobúľ v termose a trvať na deň. Pite taký nápoj sa odporúča namiesto čaju alebo vody.

Zvýšte imunitu ihličia alebo borovicových ihiel. Hrst ihličiek je tiež zakrytý termoskou a necháva sa variť. Pred konzumáciou sa ihličnatá infúzia zriedi vriacou vodou 1: 1 a opitá namiesto vody.

Ako zabrániť vzniku

Že ste sa nikdy nemuseli liečiť kvôli varu alebo kufru, je potrebné dodržiavať jednoduché pravidlá:

 • starostlivo sa starajte o svoje telo, udržujte ho čisté, aplikujte len kvalitné a osvedčené hygienické výrobky a kozmetiku;
 • starať sa o jedlo. Mal by byť plný, vyvážený a nasýtený vitamínmi. Nejezte mastné, ostré a slané jedlá. Predstavte vo svojej strave viac ovocia a zeleniny;
 • vyhnúť sa hypotermii a prievanom;
 • pri práci používajte ochranné prostriedky. Zabráňte kontaktu s chemikáliami pokožky;
 • včasná liečba všetkých chorôb;
 • vedie zdravý životný štýl a zanecháva zlé návyky.

Pamätajte - vaše zdravie je vo vašich rukách a nikto sa o vás nebude starať lepšie ako vy!

Ako rozlíšiť kurča od pupienka

Mnoho ľudí v praxi narazilo na mimoriadne veľké a bolestivé akné.

Pripomínajú kužele a zbavujú sa ich, je pomerne ťažké - nemôžete vytlačiť a bežné lieky proti akné nemajú žiaden výsledok.

V ľuďoch sa takéto formácie nazývajú chiri, v medicíne - furuncles.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

Nie každý vie, že takéto formulácie, na rozdiel od bežného akné, sú pre ľudské zdravie nebezpečnejšie, a preto je potrebné s nimi starostlivo konať.

Čo je to?

Pimple-cheire je absces nachádzajúci sa v hlbokých vrstvách kože.

Ide o zápalový proces, ktorý zahŕňa vlasový folikul a mazovú žľazu, ktorá sa v ňom nachádza.

Najbežnejšou príčinou je stafylokoková infekcia. Akonáhle je vo vnútri folikulu, spôsobuje zápal celého vrecka, čo spôsobuje zhutnenie okolo neho a na povrchu kože je jasne viditeľný červený opuch.

Foto: hnisavá tvorba pupienkov

Pus sa vytvára v dutine folikulu.

Nemôže ísť von, pretože kvôli ťažkému opuchu je potrubie mazového útvaru pevne zatiahnuté. Preto dutina, plná hnisu, ide ešte hlbšie do vrstiev kože.

To je dôvod, prečo je nemožné vytlačiť vriec, je príliš hlboko umiestnený v počiatočnej fáze svojej existencie.

Ako sa objaví furuncle?

Príčinou mnohých hnisavých procesov v tele je stafylokoková infekcia.

A furuncle bola žiadna výnimka, to je táto baktéria, dostať sa do vlasového folikulu, vedie k vzniku veľkého abscesu.

Na boj s infekciou sa aktivuje imunita, leukocyty sa posielajú do oblasti postihnutej baktériami, takže sa folikul postupne naplní hnisom.

Následne sa hnis prelomí, ale to sa stane až po dozrievaní varu.

A to sa stáva pomerne pomaly, niekedy po dobu 10-14 dní. A celú tentoraz človek zažíva bolesť v zapálenej oblasti a vizuálne pozoruje ďalšie príznaky tejto formácie.

Foto: prejavy furunkulózy

V krvnom riečisku môže byť infekcia prenesená do iných častí tela, čo spôsobuje viaceré abscesy (furunkulóza). Zápal sa môže rozšíriť do blízkych folikulov.

Táto forma s množstvom blízkych hlbokých vredov sa nazýva karbunka.

 • Najčastejšie sa tvoria furuncles na nos a bradu, na krku od okcipitálnej časti a na chrbte.
 • Podlieha takým formáciám a oblasti podpaží, ticho oblasti, vnútornej a zadnej časti stehien.
 • Čiri často nájdete v pápežovi.

dôvody

Hlavnou príčinou tvorby furuncle je Staphylococcus aureus.

Foto: patogén - Staphylococcus aureus

Môže byť prítomný v malých množstvách na koži zdravého človeka, ale za priaznivých podmienok sa začne intenzívne množiť, čo spôsobuje hnisavé procesy.

Faktory prispievajúce k aktivácii stafylokokov môžu byť:

 • podchladenie;
 • nedostatočná hygiena;
 • vírusové ochorenia (akútna respiračná vírusová infekcia, chrípka);
 • odreniny na pokožke;
 • nerovnováha črevnej mikroflóry;
 • oslabenie imunity spôsobenej stresmi a nepriaznivými environmentálnymi podmienkami (ekologická situácia);
 • užívajú niektoré lieky (napríklad antibiotiká).

Je možné poznamenať, že všetky faktory, ktoré vytvárajú priaznivé podmienky pre vývoj stafylokokov, sú spojené takým spôsobom alebo iným spôsobom so znížením imunity.

Z tohto dôvodu sa má liečba varu vykonávať v spojení s posilnením obranyschopnosti tela.

Na pápež

Kuracie pivo sa často objavuje z dvoch dôvodov:

 • podchladenie. Stačí sedieť na studenom povrchu alebo sa ponoriť do studenej vody, aby ste videli bolestivý náraz v priebehu niekoľkých dní;
 • syntetické prádlo, ktoré zabraňuje dýchaniu pokožky. Výsledkom toho je, že rovnaký stafylokok dostáva priaznivé podmienky reprodukcie.

Chiri v tejto oblasti môže spôsobiť oveľa väčšie nepohodlie než v iných oblastiach.

Foto: vyrážky na pápežovi

Ovplyvňuje a trení oblečenie a stláča počas sedenia. Preto by sa mali liečiť v počiatočných štádiách.

Dieťa

U detí sa furunky vyskytujú s rovnakou pravdepodobnosťou ako u dospelých.

Dokonca aj deti nie sú výnimkou. Akné môže byť vytvorené na tvári, krku, chrbte, zadok, v blízkosti análneho otvoru.

Pre deti predstavujú furuncles významnejšie nebezpečenstvo.

Infekcia sa šíri rýchlejšie v tele, môžu sa objaviť nové ohniská furunkulózy, môžu sa objaviť zápaly lymfatických uzlín.

Komplikácie môžu byť oveľa vážnejšie.

Foto: Varenie v nasolabiálnom trojuholníku predstavuje zdravotné riziko

Preto, ak je detegovaný dieťa chir, je potrebné čo najskôr navštíviť lekára.

Určí, ako sa má liečiť tento zápal.

V závažných prípadoch je kožušina chirurgicky odstránená, ale vo väčšine prípadov je liečba postačujúca.

príznaky

Ako zistiť, že sa furuncle začína rozvíjať pod kožou?

Foto: klinické prejavy varu

Zvyčajne symptómy jasne naznačujú, že to nie je bežný pryshchik:

 • na koži sa objaví opuch, hustý dotyk, stred je vyvýšený;
 • koža nadobúda červený odtieň, červenanie nemá jasnú hranicu;
 • bolesť je nielen pri dotyku, ale aj ako nezávislý príznak;
 • objavený tuberkulo môže svrbieť;
 • s každým dňom sa príznaky zvyšujú, opuch zvyšuje;
 • O týždeň neskôr je horečnatý obsah viditeľný v hornej časti formácie.

Vzhľad furuncle môže byť sprevádzaný inými prejavmi:

 • pokles síl;
 • zvýšená telesná teplota;
 • bolesť hlavy;
 • rozšírenie lymfatických uzlín, najmä tých, ktoré sa nachádzajú v blízkosti varu.

Tieto príznaky sa nie vždy objavia, ale keď sa zistí, že je vhodné konzultovať s lekárom, môže to byť o šírení infekcie krvou.

Video: "Syr pod ramenom (hydradenit)"

Aký je rozdiel medzi pupienkami a akné

Ako rozlíšiť kurča od pupienka, pretože tento môže tiež mať významné veľkosti a príznaky zápalu?

Rozdiel medzi nimi je nasledovný:

 • sčervenanie kože okolo furuncle je oveľa výraznejšie;
 • opuch okolo štiepenia je hustý;

Foto: varenie a mrkva

 • pupienka dozrieva rýchlo, po dva alebo tri dni, zrenie varu trvá až 2 týždne;
 • furuncle spôsobuje silné bolestivé pocity, na miestach, ktoré nevznikajú;
 • Teplota kože okolo chirí sa zvyšuje, akné nikdy nemá takýto príznak.

Medzi týmito formáciami existuje vnútorný rozdiel, ale bez špeciálnych štúdií, podľa oka, nie je možné ho určiť.

Preto sa v prípade pochybností poraďte s lekárom. Je potrebné, aby metódy liečby chirusov a akné boli úplne odlišné.

Pomáha peeling po jazvach? Zistite si tu.

liečba

Liečba varu by mala byť zložitá.

Málokto o tom vedel a nekonzultoval s lekárom, radšej sa s problémom vyrovnal sám.

Ale v niektorých prípadoch môže samoliečba spôsobiť komplikácie:

 • ak sa na tele objavilo niekoľko chýrov (tri alebo viac);
 • ak je furuncle lokalizovaný v zóne nasolabiálneho trojuholníka.

Tu nemôžete robiť bez lekárskej pomoci.

 • Často na liečbu ťažkých foriem predpisujú antibiotiká a bakteriofágy. K tomu by však mali predchádzať špeciálne štúdie, tým viac nemôžete sami užívať tieto lieky.

Foto: masť s antibiotikami zníži zápal

 • Efektívne sú rôzne masti, ktoré zrýchľujú zrenie furuncle: Levomekol, Ihtiolovaya, liniment Višnevsky.
 • Môže sa predpísať laserová terapia alebo ožarovanie ultrafialovým žiarením. Pomáhajú zastaviť zápalový proces, urýchliť zrenie chirac a zabrániť šíreniu infekcie.

Foto: laserová liečba

 • Niekedy je predpísaná aj chirurgická metóda liečenia varu, to znamená, že sa otvorí, opatrne odstráni hnisom a dezinfikuje. Táto mini-operácia sa vykonáva v prípade, že varenie predstavuje zdravotné riziko, ale potom, čo zostane jazva na koži.
 • Paralelne sú predpísané imunostimulačné prípravky vnútorného alebo vonkajšieho podávania, ako aj vitamín-minerálne komplexy, ktoré majú všeobecný posilňujúci účinok na telo.

Doma

Ako očistiť varenie doma? Hlavná vec je, že to nevymažte.

Aj keď sa vám podarí odstrániť hnis, zvyšok bude ešte hlbšie, čo je nebezpečenstvo šírenia infekcie.

Jediná vec, ktorú je možné urobiť, je zrýchlenie zrenia varu.

Ak to chcete urobiť, použite nasledujúce tipy:

Foto: Vishnevsky masť alebo ichtyol uľahčí uvoľnenie hnisavého obsahu

 1. vyrobte obklady na furuncle vyrobené z bavlneného disku s Vishnevsky, Ihtioly alebo Levomecol masť aplikované na to. Kompresiu môžete opraviť obväzom alebo obväzom;
 2. zmeniť obväz aspoň raz za deň;
 3. Počkajte na spontánne uvoľnenie hnisu. V tomto momente môžeme proces pomôcť trochu. Čisté (a prednostne dezinfikované) prsty ľahko tlačia na opuch okolo abscesu. Zistíte, že hnis vystupuje aktívnejšie. Ak výber nekončí, pokračujte v týchto krokoch.
 4. naraz nie všetok purulentný obsah vyjde, takže sa stále stláčajte;
 5. za deň alebo dva sa objaví nová časť hnisu. Zvyčajne je jeho farba nazelenalá. Pomôžte rane čistiť rovnakým spôsobom ako predtým. Potom ju dezinfikujte, najlepšie bezfarebným roztokom;
 6. kompresy nemusia robiť viac. Denne mačte ranu jódom alebo zeleňou, kým sa úplne nezahojí.

Ľudové metódy

Tradičná medicína nezostala z takého bežného javu ako varenie a ponúka niekoľko spôsobov, ako s ňou riešiť:

 • Ihličnaté kúpele alebo obklady na zapálenej ploche. Na jeden liter vody je dosť 5 kvapiek ľubovoľného ihličnatého oleja. Tento postup pomáha zmierniť zápal;

Foto: kúpele s morskou soľou urýchľujú dozrievanie furuncle

 • pomôcť zbaviť sa chirských kúpeľov alebo obkladov so silným roztokom morskej soli;
 • urýchliť stiahnutie hnisu pomôže listu aloe. Zviažte jeho plátok s čerstvým rezom do varu. Zmeniť obväz dvakrát denne;

Foto: aloe uľahčí odchod hnisu

 • šťava z cesnaku má antivírusové a protizápalové vlastnosti. Stačí stačiť odstrihnúť tenkú platňu z zuba a pripevniť ju na váhy pomocou omietky.

Je dobré kombinovať všetky tieto metódy s lekárskymi predpismi.

Dôsledky furunkulózy

Furunkulóza a dokonca aj jediná vôľa výrazne znižujú kvalitu života.

Okrem veľkého abscesu, ktorý obmedzuje pohyblivosť a je kozmetická porucha, pocítia silné bolesti, slabosť a horúčka.

Fotografia: viac karbuniek

Ale to sú maličkosti v porovnaní s naozaj vážnymi komplikáciami. Medzi nimi:

 • trombóza krvných ciev v mieste lokalizácie furuncle;
 • výskyt karbunky - šírenie infekcie do blízkych folikulov, v dôsledku čoho dochádza k mnohým skupinovým vredom;
 • absces a infekcie krvi spôsobené progresiou stafylokokovej infekcie;
 • meningitída - zápal mozgových membrán (s lokalizovanými kožušinami na tvári a krku);
 • glomerulonefritída - poškodenie obličiek (s umiestnením štiepenia na pápež a stehnách);
 • porážka kĺbov;
 • Jazvy a jazvy na mieste prielomu abscesu.

Dôsledky môžu byť veľmi vážne, takže sa nevzťahujte ľahko do varu.

V medicíne sú považované za jednu z najnebezpečnejších chorôb.

prevencia

Vzhľadom na nebezpečné účinky varu musíte vynaložiť čo najväčšie úsilie na zabránenie ich výskytu:

 • denná dôkladná hygiena;
 • včasné spracovanie odier a rezov na koži;
 • ochrana pred podchladením;
 • prevencia vírusových ochorení;
 • vyvážená výživa;

Čo keď pupienka neprejde niekoľko mesiacov? Zistite si tu.

Aké bylinky pomáhajú s akné? Čítajte ďalej.

 • včasná liečba akýchkoľvek ložísk infekcie v tele;
 • starostlivosť o svoje zdravie vo všeobecnosti, posilnenie prirodzenej ochrany.

Furuncle spôsobuje nielen ťažké nepohodlie, môže spôsobiť vážne ochorenie.

Preto je lepšie, aby sa nezúčastňovali samoliečby, ale včas konzultovať s lekárom.

Všetko o fázach vývoja furuncle: fotografie počiatočného a nasledujúceho štádia, ako aj o spôsoboch jeho liečby

Furuncle je akútne netesný hnisavý proces, ktorý sa tvorí v oblasti vlasových folikulov. Môže sa objaviť kdekoľvek, ale je to nebezpečné v prípadoch, keď sa objaví na tvári. V oblasti nosa, pier alebo očí môže viesť k poškodeniu mozgu.

Často sa tvoria furuncles v slabín, krk, boky, chrbát a podpaží. Mal by byť veľmi vážny vzhľad tohto zápalového procesu, pretože ak ho nezdravíte, môžete čeliť viacerým problémom. Infekcia môže ísť do iných oblastí kože a spôsobiť zápal v žilách. Jedným z najnebezpečnejších prúdov tejto choroby je otrava krvi, ako aj zhoršená renálna funkcia.

Etapy vývoja

Rozvoj varu prechádza cez tri hlavné etapy, ktoré sú charakterizované určitými symptómami a metódami liečby. Nižšie uvidíte fotografiu všetkých fáz vývoja furuncle.

Rýchla infiltrácia

Táto fáza je prvá a spočíva v tom, že v určitej oblasti kože sa objaví mierne sčervenanie. Miesto, kde mikroskopy zasiahli, sa leukocyty začínajú priťahovať. Vylučujú chemické enzýmy, ktoré bojujú s podobnými mikróbmi.

Ak je ľudský imunitný systém slabý, choroba prechádza do druhej fázy, inak sa zastaví vývoj ochorenia. Podliatina a zväčšenie veľkosti sú charakteristické znaky infiltrátu. Po chvíli človek začne cítiť brnenie a svrbenie postihnutej oblasti kože. S rastom varu zvyšuje pocit bolesti a nepohodlia.

Na povrchu dermis sa objaví injekčná liekovka alebo uzol umiestnený v blízkosti žiarovky. Ak sa dotknete tejto stránky, môžete pocítiť bolesť. Ovplyvnená koža sa stáva červenou, ale opuch je čoraz zreteľnejší. Keď sa na nosiči alebo na inej časti tváre objaví furuncle, je jej priebeh oveľa nepríjemnejší a počiatočná fáza chiriyu môže trvať dva až tri dni.

Všetky akcie sú zamerané na zabránenie vývoju ďalších fáz. Dokonca aj v počiatočnom štádiu vývoja furuncle je lepšie, aby sa nezaobchádzalo s jeho liečbou doma, ale hľadať pomoc od lekára, pretože môže určiť stupeň ochorenia a predpísať správnu liečbu. Ďalej v článku môžete vidieť fotografiu, ako to vyzerá ako varenie v počiatočnom štádiu dozrievania.

Fáza hnacenia

Táto fáza sa vyznačuje maximálnym vývojom furuncle. Často sú prípady, keď človek necíti bolestivé príznaky. Nevie, že sa objavil vriec a že sa s ním nezaobchádza včas.

V tomto prípade je v postihnutej oblasti nesnesiteľná bolesť sprevádzaná vysokou horúčkou a syndrómom intoxikácie. Ak sa objaví vriec na krku alebo na tvári, môže sa vytvoriť lymfadenitída. V blízkosti ohniska varu sa lymfatická uzlina zapáli a liečba sa predlžuje.

Vývin furuncle na tvári je nebezpečný, pretože existuje zápalový proces s opuchom a hnisavosťou. Obdobie tohto štádia trvá od troch do štyroch dní, po ktorom sa dozrieva purulentný vak. Potlačenie hnisavosti sa zvyčajne vyskytuje samo osebe, ale niekedy musíte v tomto prípade kontaktovať lekára.

Fáza hojenia pokračuje až do okamihu, keď sa hnis uvoľní z zapálenej oblasti. Obsah je žltý, možno so stopou krvi. Akonáhle sa hnisavý kmeň objaví, príznaky začnú slabnúť a postupne zmiznú. Stav osoby je normalizovaný. Ak hnisavý kmeň nevyjde z opuchu, musíte vidieť lekára, inak nastane všeobecná infekcia krvi a narušenie niektorých orgánov.

Je lepšie konzultovať s odborníkmi, alebo úhľadne a steriliky, aby ste stlačili zapálenú oblasť.

Liečebná fáza

Posledná fáza varu je jej hojenie. Na zapálené miesto sa vytvorí malá bolesť, ktorá sa nakoniec uzdraví. Derma v blízkosti ohniska sa postupne dostáva do zvyčajnej farby a opuch padne. Táto fáza môže trvať asi tri dni, ale v prípade komplikácií je proces oneskorený. Najčastejšie sa rana uzdravuje dlhšie, ak je vriec na tvári, pretože tkanivá v tejto oblasti sú mäkšie.

Akonáhle sa rana utiahne, objaví sa malá jazva. Je to takmer neviditeľná pre niektorých, ale existujú situácie, keď je viditeľná jazva.

Treba poznamenať, že všetky štádiá vývoja varu neprekročili desať dní. Ak je absces detegovaný a liečený včas, je možné sa zbaviť zápalu oveľa rýchlejšie.

Samozrejme, ak došlo k komplikáciám, proces hojenia sa oneskorí dlhšie. Veľká rakovina môže prejsť všetky fázy vývoja v priebehu mesiaca. Pri liečbe varu môžete použiť rôzne masti, ktoré urýchľujú tento proces. Najčastejšie používaná masť "Levomekol", ktorá má protizápalový účinok. Hojenie jaziev po varte bude oveľa rýchlejšie.

Prečítajte si viac o fotografii liečby varu na nos a iné časti tela v počiatočnom a ostatných obdobiach jeho vývoja:

Atypické varianty zápalu

Na určenie typu varu je potrebné vykonať krvný test a už na základe výsledku lekára predpisuje priebeh liečby. Abscesy môžu byť:

 • Zapálený furuncle, tvorený hlavne na krku, bokoch, chrbte a tvári;
 • cystický akné, vyznačujúci sa množstvom purulentných zápalov;
 • carbuncle s prídavkom krvi a hnisu;
 • pilonidálna vôľa sa objavuje medzi hýždami;
 • hnisavá hydratanitída, vytvorená v blízkosti potných žliaz bez viditeľnej tyče.

Pri absolvovaní testov môžete určiť nielen štádium vývoja ochorenia, ale tiež určiť možnú príčinu takejto lézie.

Korunka sa môže premeniť na absces, ak dôjde k veľkej hromadeniu hnisu, ako aj v prípade nesprávnej liečby. To môže byť tiež ovplyvnené oslabenou imunitou pacienta. Uzdravenie bude oveľa dlhšie.

Ak je vriec umiestnený na tvári, musíte začať liečbu čo najskôr. V opačnom prípade môže dôjsť k zápalu lymfatických uzlín a ciev. Nemôžete tlak na zapálenú oblasť sami, pretože v prípade komplikácií je možné aj smrteľný výsledok. Faktom je, že abscesy sa nachádzajú v blízkosti mozgu, čo spôsobuje jeho zápal.

Aby ste zabránili rozvoju tohto zápalového procesu, je možné iba vtedy, ak dodržiavate všetky hygienické predpisy a podrobíte sa vyšetreniu ošetrujúcim lekárom. Ak sa na pokožke objavia praskliny alebo rany, musíte im ihneď ošetriť antiseptickými látkami. Nemôžete prehriať ani prekryť, aby nedošlo k oslabeniu imunity. Každá fáza varu by mala byť čo najskôr vyliečená.

Užitočné video

Pozrite si video na fázach varu: