Hlavná

Dermatitída

Genitálny herpes - liečba, príznaky a fotografie

Genitálny alebo genitálny herpes sa týka vírusových ochorení. Táto choroba je jednou z najčastejších infekcií, ktoré sú sexuálne prenášané.

Medzi populáciou na svete je 20% nosičmi tohto typu herpes, z ktorých iba 5% populácie má závažné klinické príznaky, zatiaľ čo zvyšných 15% nemá žiadne významné príznaky. Genitálny herpes sa vyskytuje rovnako u žien a mužov.

Že táto choroba má zmeny v ľudskom reprodukčnom systéme: žien zvyšuje riziko potratu, fetálnu smrť, to spôsobuje množstvo chorôb u novorodencov. Existuje názor, že také ochorenia, ako je rakovina krčka maternice a prostata, majú vo svojej etiológii herpes vírus.

Príčiny prenosu

Vo väčšine prípadov vedie vývoj genitálneho herpesu k infekcii vírusom ľudského herpesvírusu druhého typu (HHV-2). Sú opísané aj prípady vývoja choroby spôsobenej Herpes labialis - HHV-1. Infekcia s HHV-2 sa vyskytuje hlavne počas pohlavného styku. Vírus druhého typu sa môže prenášať bozkávaním pri použití zdieľaných jedál. Infekcia je možná aj pri používaní bežných hygienických predmetov, uterákov atď.

Zdrojom herpetickej infekcie je osoba v akomkoľvek štádiu ochorenia - asymptomatický nosič a vo fáze vyrážok.

Hlavné rizikové faktory:

 • nezrozumiteľnosť pri výbere sexuálnych partnerov;
 • nízka životná úroveň;
 • vírus sa prenáša cez bozky a zdieľanie osobných vecí (zubná kefka, lyžička);
 • možnú infekciu sexuálnymi kontaktmi medzi pohlavnými orgánmi;
 • pravdepodobne infekciou herpes vírusom v toalete.

Deti môžu byť infikované genitálny herpes vzdušných kvapôčok, kontakt-domácnosti (prostredníctvom predmetov kontaminovaných sekrétov chorého človeka: sliny, moč) v maternici (cez materské krvi). Infekcia dieťaťa sa môže vyskytnúť pri prechode cez infikovaný pôrodný kanál matky počas pôrodu.

Genitálny herpes u mužov vo väčšine prípadov ovplyvňuje genitourinárny systém, keď ženy majú kanálik susediaci s cervixom. A často má asymptomatický priebeh.

Symptómy genitálneho herpesu u žien a mužov

V lekárskej praxi sa rozlišuje niekoľko stupňov priebehu vírusovej infekcie: primárny sexuálny herpes, v ktorom sa problém prejavuje prvýkrát a sekundárne - následné prípady ochorenia a relapsov. Vo väčšine prípadov sú relapsy ľahšie v porovnaní s primárnym prejavom genitálneho herpesu.

Inkubačná doba primárneho genitálneho herpesu sa pohybuje od 1 do 26 dní (zvyčajne 2 - 10 dní).

 1. Hlavné príznaky genitálneho herpesu sú bolesť a opuch v mieste lézie, dochádza k pádu. To všetko môže sprevádzať príznaky intoxikácie: horúčka, všeobecná nevoľnosť, bolesť hlavy. Po niekoľkých dňoch na vonkajších genitáliách sa objavia malé bubliny, sú naplnené čírou tekutinou. Po chvíli sa vezikuly roztvoria a na ich mieste sa vytvoria vredy. Vredy sa hoja do 2 týždňov od ich vzniku.
 2. Opakovanie genitálneho herpesu je sprevádzané podobnými príznakmi okrem horúčky, bolesti hlavy a celkovej nevoľnosti. Oblasť vyrážok je menšia a uzdravuje sa rýchlejšie. Relaps vyvoláva akékoľvek infekčné choroby, hypotermia a emočný stres. Relapsy sa môžu vyskytnúť s rôznou frekvenciou od 2-krát za mesiac až 1-krát za rok. Po prvej epizóde sa môže vyskytnúť genitálny herpes bez viditeľných klinických prejavov.

Primárny genitálny herpes sa vyskytuje prevažne u žien vo forme vulvovaginitídy, ale v procese sa môže zúčastniť aj krčka maternice. Primárna herpetická vulvovaginitída je charakterizovaná výskytom výrazného edému a hyperémie na veľké a malé pysky ohanbia, vaginálne sliznicu, perineálnej oblasti a často vnútornej strane stehien. Existuje bolesť, svrbenie a dysuria, výtok z vagíny alebo močovej trubice.

U mužov sú primárne prvky často umiestnené na hlave, tele penisu, krku hlavy, miešku, stehnách a zadku. Najskôr sa objavia zoskupené bubliny s jasným a potom zamračeným obsahom. Po otvorení vezikúl sa vytvoria rozsiahle erektilné erózie s guľatým tvarom. Pri zahojení tvoria rozsiahle vredy s mokrým povrchom. Chyby epitelu sa liečia za 2-4 týždne, zanechajúc za sebou hyperpigmentované škvrny. Jazvy sa zvyčajne nestávajú.

Čo vyzerá genitálny herpes?

Na fotografii nižšie vidíte, ako choroba vyzerá u mužov alebo žien.

komplikácie

Medzi možné následky tejto choroby patrí:

 • Uchovávanie moču.
 • Sekundárne infekčné komplikácie spôsobené kožnými patogénnymi mikroorganizmami (plazivý flegón).
 • Vytváranie adhézií v oblasti labiek.
 • Syndróm ťažkej bolesti.
 • Infekcia plodu počas tehotenstva.

diagnostika

Moderná klinická laboratórna diagnostika sa uskutočňuje pomocou metód ELISA (krv, slz, mozgovomiechová tekutina, plodová voda) a PCR (akýkoľvek biologický materiál).

Metódy PIF, RNIF, "detekcia vírusového antigénu", "charakteristické inklúzie" sú nesprávne.

Pri chronickej infekcie HSV protilátok detekovať len potvrdzuje fakt, že chronická infekcia, ale neodráža aktivitu vírusu a nepodporuje združenia infekcia sa objavila vyrážka. Aktivita vírusu ohrozenia plodu indikáciou pre liečbu počas tehotenstva a účinnosti liečby bola stanovená analýzou je žena, krv a / alebo plodová voda a ďalšie materiály, získané v štúdii o fetálnej tkaniva alebo placenty.

Ako liečiť genitálny opar

Moderné možnosti medicíny neumožňujú úplné vyliečenie vírusu herpes simplex. Vonkajšia recidíva (opätovné objavenie) je vírus v neaktívnom stave. Pri oslabení imunity dochádza k recidíve genitálneho herpesu. Liečba urýchľuje hojenie vyrážok, znižuje riziko recidívy a znižuje vylučovanie patogénu, ale nedokáže úplne zničiť vírus.

V prípade genitálneho herpesu sa liečebný režim delí na dva hlavné typy:

 1. Vedenie antivírusovej liečby: účinnosť liečby dosahuje 80%; priebeh liečby je založený na takých liekoch, ktoré obsahujú ACV (acyklovir), napríklad acyklovir-akry a zovirax; existujú rôzne formy uvoľňovania týchto liekov (tablety, masti, injekčný roztok intravenózne); skupina liekov obsahujúcich ACV je niekedy nahradená triapenténom alebo alpizarínom;
 2. Vedenie imunoterapie paralelne s antivírusovou terapiou (zamerané na nápravu väzieb imunity, špecifické a nešpecifické).

Všeobecne platí, že, ako zaobchádzať s genitálny herpes určuje rýchlosť opätovného výskytu a závažnosti klinických príznakov, imunitný systém, riziko prenosu infekcie sexuálneho partnera alebo novorodenca, psychosociálne následky infekcie.

Pri neúčinnej liečbe sa môžu objaviť komplikácie. Vo väčšine prípadov sa genitálny herpes transformuje na chronickú formu s periodickými recidívami procesu.

Všeobecné odporúčania

Všetci pacienti, ktorí majú genitálny herpes a ich sexuálnych partnerov, by si mali byť vedomí opakujúceho sa ochorenia a počas obdobia vyrážok sa zdržiavať sexuálnej aktivity.

V prípade kontaktov by sa mal použiť kondóm. Mali by sa vyšetriť sexuálni partneri a, ak majú GG, podstúpiť liečbu. Následné poradenstvo pacientov s touto chorobou je dôležitým štádiom liečby pacientov.

Herpes na genitáliách žien - manifestácia a liečba

Herpes je nevyliečiteľné vírusové ochorenie, ktoré postihuje nervový systém. Pre ženský genitourinálny systém je druhý typ HSV 2 najnebezpečnejší, má opakujúci sa charakter kurzu. Správnou terapiou je možné iba potlačiť aktivitu vírusov, ale nie je možné ich zvládnuť navždy. Preto je potrebné spomenúť, ako genitálny herpes vyzerá, vlastnosti jeho terapie a prevencie.

Vlastnosti infekcie

Podľa štatistických údajov je približne 90% populácie planéty infikovaných herpervírusom. Existuje 8 hlavných odrôd, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie. Najväčšie poškodenie ženskej reprodukčnej funkcie spôsobuje genitálny herpes. Je charakterizovaný výskytom špecifických vyrážok v genitálnej oblasti.

Ženy majú dvojnásobnú pravdepodobnosť, že budú mať taký problém ako muži. Riziková skupina zahŕňa dievčatá vo veku 20 až 25 rokov a od 35 do 40 rokov. Často je choroba asymptomatická. Dáma nemusí vedieť o prítomnosti infekcie. V tomto prípade sa stáva nosičom.

Ľudské telo vytvára imunitu voči herpesu. To však nevylučuje možnosť opakovanej infekcie a relapsu choroby. Dôvod tohto špecialistu nie je úplne pochopený.

Spôsoby prenosu infekcie

Kľúčovou príčinou vzniku ochorenia je dostať vírus do ľudského tela. Medzi hlavné spôsoby prenosu herpesu u žien sú:

 • Sexuálne. Infekcia sa prenáša počas sexuálneho kontaktu s infikovaným partnerom. To sa môže stať v akejkoľvek forme pohlavia. Vírus sa usadzuje na mužovi a nemôže sa v žiadnom prípade prejaviť. Počas konania vstúpi do ženského tela a za prítomnosti priťažujúcich faktorov sa začne aktívne množiť.
 • Domácnosť. Tento spôsob prenosu infekcie je zriedkavý, ale nemožno ho úplne vylúčiť. Vírus môže po určitý čas existovať na osobných hygienických položkách pacienta. Ak ich používa zdravá osoba s oslabeným imunitným systémom, je pravdepodobnosť vzniku ochorenia tiež vysoká.
 • Samoinfitsirovanie. To je možné, ak osoba trpí herpes, napríklad na perách. Ak nie je dostatok hygieny, môže preniesť vírus do pohlavných orgánov rukou.
 • Vertikálne. Infekcia sa vyskytuje počas intrauterinnej vývojovej fázy plodu, ak je tehotná žena nosičom vírusu. Infekcia voľne preniká do placentárnej bariéry. Dieťa sa narodilo už infikované. Pri vysokej koncentrácii vírusu v krvi matky sa zvyšuje riziko potratu alebo komplikácií počas pôrodu.

Vyhýbajte sa genitálnymu oparu u žien len vtedy, ak sú prísne dodržiavané všetky pravidlá individuálnej hygieny. Hlavným je odmietnutie promiskuitného sexuálneho styku a používanie kondómu počas pohlavného styku.

Faktory vyvolávajúce akútny stupeň ochorenia

Herpes genitálnych orgánov u žien dlho zostáva v latentnej fáze a v žiadnom prípade sa nezjavuje. Nasledujúce faktory môžu vyvolať aktívne násobenie vírusov a prejav svetlých príznakov:

 • Priechod priebehu chemoterapie, používanie liekov, exacerbácia chronických ochorení.
 • Dlhodobý pobyt v podmienkach duševného a emocionálneho nadmerného zaťaženia.
 • Monotónna strava zbavená dostatku čerstvej zeleniny a ovocia.
 • Pravidelná nadmerná fyzická aktivita.
 • Prechladenie alebo prehriatie.
 • Presun do regiónu s inými klimatickými podmienkami.
 • Hormonálne zmeny v tele.
 • Inštalácia vnútromaternicového zariadenia.
 • Zlé návyky.
 • Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu.

Akékoľvek iné faktory, ktoré vedú k zníženiu ochranných funkcií tela, môžu spôsobiť, že choroba sa dostane do akútnej formy. V mimoriadne ťažkej forme sa choroba vyskytuje u ľudí s diagnózou HIV.

Odstránenie provokačných faktorov hrá dôležitú úlohu pri znižovaní počtu relapsov ochorenia. Všetky sily musia ísť na posilnenie imunity.

Formy choroby

Špecialisti rozlišujú tri hlavné formy genitálneho herpesu u žien:

 • Primárne. Symptómy herpesu tohto typu sa objavia hneď po infekcii. V krvi nie sú žiadne protilátky proti HSV.
 • Recidivujúce. Zahŕňa systematický výskyt období exacerbácie ochorenia. V závislosti od frekvencie relapsov a ich klinického obrazu sa izolujú ľahké, stredné a ťažké formy. Ak je ochorenie mierne, príznaky sa nezobrazujú viac ako trikrát za rok.
 • Príznakov. Je charakterizovaná úplnou absenciou akýchkoľvek prejavov ochorenia. V tomto prípade vírus naďalej žije v tele ženy a poškodzuje zdravie jej reprodukčného systému. Identifikovať tento problém môže byť len dôkladnou lekárskou prehliadkou. Dáma sa stane nosičom infekcie, ktorá je pre jej sexuálnych partnerov nebezpečná.

Zo spôsobu, akým prejavuje genitálny herpes, bude závisieť od spôsobu jeho liečby. Najcitlivejšia je asymptomatická forma, preto sa odporúča, aby ženy pravidelne robili vhodné testy na sexuálne infekcie.

Etapy genitálneho herpesu

Klasifikujte ochorenie a kde sa nachádza presne zameranie infekcie. Nasledujúce fázy vývoja problému vystupujú:

 • Prvý. Vyskytuje sa infekcia vonkajších genitálií. Charakteristické vyrážky sa objavujú na koži perinea, ako aj na sliznicových povrchoch vagíny. Symptomatológia sa podobá na vulvitidu.
 • Druhý. Vyskytuje sa herpes na krčku maternice. Infekcia ovplyvňuje cervikálny kanál a močovú rúru. V tomto prípade sa uretritída, endokervitída, vulvovaginitída vyvíja.
 • Tretí. Infekcia sa rozšíri do oblasti maternice a vajíčkovodov. Proces zahŕňa močový mechúr. V tejto fáze vývoja endometritídy, cystitídy, salpingitídy. V závažných prípadoch je postihnuté konečník.

Je dôležité zabrániť prechodu choroby do tretej fázy. Herpes krčka maternice a samotný orgán sú plné problémov s počatím až po úplnú neplodnosť. Preto je dôležité diagnostikovať problém včas a správne pristupovať k liečbe.

Charakteristické príznaky

Prvé príznaky infekcie sa objavujú po 3-14 dňoch po infekcii. Môžu pretrvávať tri týždne, dokonca aj pri správnej liečbe. Existujú nasledujúce charakteristické príznaky genitálneho herpesu u žien:

 • Sčervenanie, opuch, pocit nesnesiteľného svrbenia a pálenia v postihnutej oblasti.
 • Po chvíli sa objavia vyrážky vo forme malých vezikúl.
 • Zvyšuje sa veľkosť lymfatických uzlín.
 • Niekedy sa telesná teplota zvyšuje.
 • Celkové zdravie sa zhoršuje. Žena sa cíti unavená a rozbitá, pracovná kapacita klesá.
 • Existujú bolesti, ktoré sa šíria do oblasti bokov a dolnej časti chrbta.

Vyvíjajúce sa vyrážky spôsobujú skutočnú úzkosť. Počas chôdze dochádza k treniu, čo zhoršuje priebeh ochorenia. Pri procese vyprázdňovania močového mechúra môže byť náhla bolesť. Je to spôsobené prienikom častíc moču na ranu vytvorenú v mieste bublín. Genitálny herpes u mužov má podobný symptóm, ale jeho prejavy nie sú tak živé a bolestivé.

Ako sa vyrážky menia s priebehom ochorenia?

Je dôležité vedieť, ako herpes vyzerá. Často sa to podobá lišejníku. Preto nedávajte diagnózu sami, je lepšie hľadať odbornú pomoc. Herpetické lézie sú nasledovné:

 • Najskôr infikované oblasti menia odtieň. Vyskytuje sa mierny opuch. Existuje pocit mierneho nepohodlia. Trvanie tejto fázy je približne tri dni.
 • Zobrazia sa malé bubliny, naplnené čírou tekutinou. Sú bolestivé a spôsobujú utrpenie ženy. Veľkosť postihnutej oblasti sa postupne zvyšuje. Po štyroch až piatich dňoch sa farba bubliny zmení na bledú žltú.
 • Vezikuly začnú prasknúť. Tekutina v nich vyteká.
 • Značky bublín sú pokryté krustami. Postupne sa pokožka regeneruje a postihnutá oblasť sa úplne vylieči.

Maximálna koncentrácia vírusov sa zaznamenáva v kvapaline naplnenej vezikulami. Preto sa v štádiu odtoku stane pre sexuálneho partnera najnebezpečnejším.

Diagnostické opatrenia

Ako môže genitálny herpes vyzerat u žien, iba odborník vie. Nesnažte sa diagnostikovať sami seba a ešte viac predpísať terapiu. Urobte to až po absolvovaní lekárskej prehliadky. Používajú sa tieto diagnostické techniky:

 • Lekár vykoná vizuálne vyšetrenie pohlavných orgánov pacienta. Vyhodnocuje sa charakter vyrážok, ich lokalizácia a prítomnosť sprievodných symptómov.
 • Biologický materiál vybraný z ženy sa skúma s použitím techniky polymerázovej reťazovej reakcie. To umožňuje zistiť prítomnosť DNA vírusov v ňom.
 • Na určenie štádia vývoja ochorenia pomáha priama imunofluorescencia. Pomocou tejto techniky je prítomnosť protilátok proti herpesu v krvi.
 • Vykonáva sa všeobecná biochemická analýza krvi a moču. Z tohto dôvodu sa určuje všeobecné zdravie pacienta a prítomnosť zápalových procesov v tele.

Ako materiál pre PCR sa odoberá kvapalina obsiahnutá vo vezikulách. Ak prieskum odhalí prítomnosť súvisiacej infekcie alebo komorbidných ochorení, bude potrebná konzultácia špecializovaných špecialistov.

Metódy liečby

Hneď ako sa objavia prvé príznaky genitálneho herpesu u žien, je potrebné začať liečbu. Špecialista si vyberie správnu stratégiu založenú na vlastnostiach tela pacienta. Používajú sa tieto metódy:

 • Príjem antivírusových liekov. Medzi najúčinnejšie lieky patria: Acyclovir, Penciclovir, Zovirax, Famciclovir a niektoré ďalšie. Takéto prostriedky možno použiť na liečbu dievčat od útleho veku. Ovplyvňujú DNA patogénu a zastavujú proces reprodukcie. Trvanie týchto liekov je približne desať dní.
 • Odstránenie bolestivých príznakov. Na odstránenie bolesti, svrbenia a pálenia sa používajú analgetiká. Dúchame tiež lokálne antiseptikum. Je lepšie používať Chloreskidin alebo Miramistin. Ak sú herpetické prejavy sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou, predpisujte antipyretiká.
 • Obnovenie plnej imunity. Ošetrujúci lekár určuje imunomodulátory, vitamínovo-minerálne komplexy a prípravky na báze interferónu.
 • Oprava životného štýlu a výživy. Bude to vyžadovať úplné odmietnutie nosiť syntetické spodné prádlo. Vytvára priaznivú atmosféru pre šírenie vírusovej infekcie. Žena by mala pozorne sledovať dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny. Na umývanie by sa mali používať len špecializované neagresívne činidlá. Nepoškoďte poškodené miesta ručníkom. Po umývaní je lepšie namočiť pokožku papierovými utierkami alebo fúkať sušičom vlasov.
 • Fyzioterapia. Táto technika sa používa čoraz častejšie.

Bez ohľadu na to, aké bolestivé to bolo, je prísne zakázané poškriabať. To povedie k predčasnému poškodeniu bublín. Herpes vírus sa rozšíril do zdravých tkanív. Riziko spojenia s inými typmi infekcie sa zvyšuje.

Liečba genitálneho herpesu u žien je dlhý proces, ktorý si vyžaduje prísne dodržiavanie všetkých predpisov špecialistu. Nie je možné zmeniť lieky samostatne alebo zrušiť kurz pred plánovaným termínom. To môže vyvolať rýchly priebeh ochorenia a poškodenie vnútorných orgánov.

Počas liečby akútnej fázy ochorenia sa bude musieť vzdať sexu. Vo fáze remisie sa vyriešia sexuálne kontakty, ale musia sa použiť bariérové ​​metódy antikoncepcie.

Tradičné metódy liečby

Jednou z ich metód, ako liečiť genitálny herpes, je použitie liekov na alternatívnu medicínu. Môžu sa používať len ako doplnok hlavného liečebného postupu po konzultácii so špecialistom. Liečba choroby pomôže nasledovným nástrojom:

 • V rovnakých pomeroch premiešajte surový tymian, citrón, balzam, žihľavku a matku. Dve lyžice kompozície, nalejte pol litra vody a varíme asi pol hodiny. Filtrovaný vývar sa dvakrát denne preberá pár lyžičiek. Liečba sa vykonáva až do úplného odstránenia problému.
 • Rozdrviť veľa čerstvej jarnej cibule. Nalejte ho olivovým olejom. Jedzte varenú zmes jednej polievkovej lyžice každý deň. Tento nástroj vám pomôže dohnať nedostatok vitamínov E, A a C, ktoré pomôžu urýchliť proces hojenia.
 • Na liečbu herpesu na ženských genitáliách môžete použiť koreň chrenu. Rozomelie sa a umiestni sa do sklenenej nádoby. Taktiež pošlite trochu červenej papriky. Pripravená zmes sa naleje do vriacej vody a trvala celý deň. Vezmite si tento liek na čajovú lyžičku každý deň. Použiť tento recept by nemal byť pre ľudí trpiacich chorobami žalúdka a pankreasu.
 • Cure herpes pomôže čajový olej a levanduľ. Sú zmiešané v rovnakom pomere. Vo výslednej kompozícii sa bavlny kotúč zmočí a ošetrujú sa postihnuté oblasti. Takéto postupy sa vykonávajú po umytí pohlavných orgánov dvakrát denne.
 • Ak chcete odstrániť svrbenie a bolestivé pocity pomôže kompresiu medu. Trochu tohto včelárskeho produktu sa aplikuje na problematickú zónu a udržiava sa približne dve hodiny.
 • Na posilnenie imunity pomôže čaj, varené na základe harmančeka a nechtíka s pridaním bobule z živice.

Prípravky založené na prírodných zložkách môžu viesť k vzniku alergickej reakcie. Ak k tomu dôjde, vybraný recept je zakázaný. Preto pred liečbou herpesu s týmito liekmi sa poraďte s lekárom.

Preventívne opatrenia

Zvládnuť objavujúce sa príznaky herpesu je niekedy ťažké. Preto všetky sily musia byť vyhodené na prevenciu problému. Dodržujte nasledujúce odporúčania:

 • Vyhýbajte sa kontaktu s neoverenými sexuálnymi partnermi. Počas sexuálneho styku vždy používajte kondóm. Vernosť voči pravidelnému partnerovi je najlepší spôsob, ako sa chrániť pred sexuálnymi infekciami.
 • V priebehu roka je niekoľkokrát potrebné podstúpiť profylaktické vyšetrenie a vykonať testy. Pomôže to identifikovať problémy v počiatočných etapách a urýchlene ich riešiť.
 • Dodržujte všetky pravidlá osobnej hygieny. Na umývanie sú vhodné iba špecializované prostriedky. Nikdy nepoužívajte produkty osobnej hygieny iných osôb.
 • Nepoužívajte denné tesnenia. Ak odmietate používať takéto hygienické výrobky úplne nemožné, použite tie, ktoré neobsahujú parfum.
 • Prijať opatrenia na udržanie imunitného systému na správnej úrovni. Jedzte viac zeleniny, bobúľ a ovocia, chodíte častejšie vonku, choďte na šport. Nenechajte sa vyčerpať s častými triedami v posilňovni na silových simulátoroch. Lepšie plávať alebo ísť na bicykli. Vyhnite sa stresovým situáciám.

Genitálny herpes je pre dievčatá nebezpečným ochorením. V závažných prípadoch je plný závažných porúch reprodukčného systému. Preto pozorne sledujte svoje zdravie a dôsledne dodržiavajte všetky pravidlá prevencie. Ak sa vyskytnú nejaké nepríjemné príznaky, okamžite vyhľadajte odborníka.

Genitálny herpes: znaky manifestácie u mužov a žien, liečba

Herpes je rozšírený v ľudskej populácii. Táto vírusová infekcia je významným zdravotným a sociálnym problémom.

Vírus herpes simplex (HSV) je prítomný u 9 z 10 ľudí na planéte. Pri každej piatej osobe spôsobuje akékoľvek vonkajšie prejavy. Pre HSV je neurodermotropizmus charakteristický, to znamená, že sa prednostne množí v nervových bunkách a pokožke. Obľúbené miesta vírusu sú pokožka v blízkosti pier, tváre, slizníc lemujúcich pohlavné orgány, mozog, spojivku a rohovku oka. HSV môže viesť k nesprávnemu priebehu tehotenstva a pôrodu, čo spôsobuje smrť plodu, potraty, systémové vírusové ochorenie u novorodencov. Existuje dôkaz, že vírus herpes simplex je spojený s malígnymi nádormi prostaty a krčka maternice.

Ochorenie je bežnejšie u pacientok, ale aj u mužov. Špičkový výskyt klesá vo veku 40 rokov. Často sa však genitálny herpes najprv prejavuje u mladých mužov a žien počas sexuálneho styku. U malých detí najčastejšie infekcia na pohlavných orgánoch spadá z kože rúk, kontaminovaných uterákov v detských skupinách atď.

VPG nie je vo vonkajšom prostredí silný, zahynie pod pôsobením slnečného a ultrafialového žiarenia. Trvá dlhý čas pri nízkych teplotách. V sušenej forme HSV môže existovať až 10 rokov.

Ako sa prenáša genitálny herpes?

Príčina ochorenia - vírus herpes simplex (Herpessimplex) dvoch typov, hlavne HSV-2. Vírus prvého typu bol predtým spojený s ochorením kože, ústnej dutiny. HSV-2 spôsobuje genitálny herpes a meningoencefalitídu. Teraz existujú prípady ochorení spôsobených prvým typom vírusu alebo ich kombináciou. Často nosič nemá žiadne príznaky choroby a nemá podozrenie, že je zdrojom infekcie.

Ako môžete získať túto chorobu? Najbežnejšie spôsoby prenosu genitálneho herpesu sú sexuálne a kontaktné. Najčastejšie sa infekcia vyskytuje počas sexuálneho kontaktu s nosičom vírusu alebo s chorou osobou. Môžete sa nakaziť bozkom, rovnako ako používať bežné domáce predmety (lyžice, hračky). Vírus sa tiež môže prenášať vzdušnými kvapôčkami.

Od matky v tele dieťaťa sa patogén dostáva do pôrodu. Riziko takéhoto prenosu závisí od typu lézie u pacienta. Je to až 75%. Okrem toho je infekcia plodu možná v krvi počas virémie (uvoľnenie vírusových častíc do krvi) v prípade akútneho ochorenia u matky.

Deti vo väčšine prípadov sú infikované HSV-1 v prvých rokoch života. Do veku 5 rokov sa tiež zvyšuje infekcia HSV-2. Počas prvej časti života sa kojenec nepoškodí, čo je dôsledkom prítomnosti materských protilátok. Ak by matka nebola predtým infikovaná a neprejavila jej ochranné protilátky voči dieťaťu, deti v tomto ranom veku sú veľmi choré.

klasifikácia

Z medicínskeho hľadiska sa táto choroba nazýva "Anogenitálna herpetická vírusová infekcia spôsobená vírusom HerpesSimplex". Existujú dve hlavné formy ochorenia:

Infekcia urogenitálnych orgánov:

 • genitálny herpes u žien;
 • genitálny herpes u mužov;

Infekcia konečníka a kože okolo konečníka.

Mechanizmus vývoja (patogenéza) genetálneho herpesu

Vírus vstupuje do tela cez poškodené sliznice a pokožku. V oblasti "vstupnej brány" sa rozmnožuje a spôsobuje typické prejavy. Okrem toho sa patogén zvyčajne nerozšíri, zriedka vstupuje do lymfatických uzlín a ešte zriedkavejšie preniká do krvi a spôsobuje virémiu. Ďalší osudu vírusu do značnej miery závisí od vlastností ľudského tela.

Ak má telo dobrú imunitnú obranu, vytvorí sa nosič vírusu, ktorý nevylučuje recidíva infekcie za nepriaznivých podmienok. Ak sa telo nedokáže vyrovnať s infekciou, vírus herpes v krvi vstupuje do vnútorných orgánov (mozog, pečeň a iné) a zasiahne ich. V reakcii na infekciu sa vytvárajú protilátky, ale nebránia vzniku exacerbácií a relapsov.

S oslabením imunity sa vírus, ktorý bol uložený v nervových bunkách, aktivuje a vstupuje do krvného obehu, čo spôsobuje exacerbáciu ochorenia.

Symptómy ochorenia

Pre väčšinu ľudí dlhodobo nosiče HPV nespôsobujú žiadne prejavy. Doba inkubácie genitálneho herpesu u predtým neinfikovaných ľudí je 7 dní. U mužov vírus pretrváva v orgánoch močového systému, u žien - v cervikálnom kanáli, pošve, močovej rúre. Po infekcii sa vytvorí celoživotný nosič genitálneho herpetického vírusu. Ochorenie má tendenciu pretrvávať s relapsmi.

Príčiny, ktoré podporujú rozvoj vonkajších príznakov infekcie:

 • trvalé alebo dočasné zníženie imunity vrátane infekcie HIV;
 • podchladenie alebo prehriatie;
 • Súbežné ochorenia, napríklad diabetes mellitus, akútna respiračná infekcia;
 • lekárske zákroky vrátane potratov a zavedenie intrauterinnej antikoncepcie (špirála).

Pod vplyvom vyššie uvedených faktorov sa vyskytuje prodromálne obdobie - "pre-choroba". Počiatočné príznaky genitálneho herpesu: na mieste budúceho zamerania pacientov sa zaznamená výskyt svrbenia, bolesti alebo pálenia. Po chvíli v krbe sú vyrážky.

Lokalizácia vyrážok u žien a mužov

Čo vyzerá genitálny herpes?

Prvky vyrážky sú umiestnené samostatne alebo zoskupené, vyzerajú ako malé bubliny s priemerom do 4 mm. Takéto prvky sa nachádzajú na červenom (erytematóznom) edemetickom základe - koži perinea, perianálnej zóne a sliznici močovodných orgánov. Vzhľad vezikúl (vezikuly) môže sprevádzať mierna horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť, nespavosť. Regionálne (inguinálne) lymfatické uzliny sú väčšie a bolestivé. Primárna epizóda je obzvlášť výrazná u ľudí, ktorí boli predtým neinfikovaní vírusom, ktorí proti nemu nemajú žiadne protilátky.

Po niekoľkých dňoch sa vezikuly otvoria a vytvárajú eróziu (povrchové poškodenie sliznice) s nerovnými obrysmi. V tejto dobe sa pacienti sťažujú na vážne svrbenie a pocit pálenia v eróznej zóne, vlhkosť, ťažká bolesť, ktorá je ešte intenzívnejšia počas sexuálneho styku. Počas prvých desiatich dní choroby sa objavia nové vyrážky. Z nich sa aktívne uvoľňujú vírusové častice.

Postupne je erózia pokrytá kôrkami a uzdravuje, pričom ponechávajú malé miesta slabej pigmentácie alebo ľahšie oblasti pokožky. Čas od výskytu prvku vyrážky až po jeho epitelizáciu (liečenie) je dva až tri týždne. Príčinný činiteľ vstupuje do buniek nervových kmeňov, kde zostáva dlhý čas v latentnom stave.

Príznaky genitálneho herpesu u pacientok sa prejavujú v oblasti labia, vulvy, perinea, vagíny, na krčku maternice. Muži sú postihnutí pohlavným penisom, predkožkou, močovodou.

Proces často zahŕňa panvové nervy. To vedie k porušeniu citlivosti na koži dolných končatín, bolesti v dolnej časti chrbta a kŕčovitosti. Niekedy sa stáva časté a bolestivé močenie.

U žien je prvá epizóda herpesu dlhšia a výraznejšia než u mužov. Trvanie exacerbácie bez liečby je približne 3 týždne.

Opakovaný genitálny herpes

Približne 10-20% pacientov s opakovaným genitálnym oparom. Prvý prejav infekcie je zvyčajne násilnejší. Opakovanie genitálneho herpesu je menej intenzívne a prechádza rýchlejšie ako primárne príznaky. Je to spôsobené protilátkami, ktoré už v tele existujú, ktoré pomáhajú bojovať proti vírusu. Genitálny herpes typu 1 sa opakuje menej často ako druhý.

Exacerbácia ochorenia môže prejavovať menej závažné príznaky - svrbenie, zriedkavé vyrážky. Niekedy je obraz choroby predstavovaný bolestivou eróziou, ulceráciou sliznice. Izolácia vírusu trvá od 4 dní a dlhšie. V dôsledku lymfatickej stázy (elefantiázy) dochádza k nárastu tkaniva lymfatických uzlín, lymfóza a výrazný opuch pohlavných orgánov.

Relapsy sa objavujú rovnako často u mužov a žien. Muži majú dlhšie epizódy a ženy majú výraznejší klinický obraz.

Ak je miera recidívy viac ako šesť ročne, hovorí o závažnej forme ochorenia. Stredne ťažká forma je sprevádzaná tri až štyri exacerbácie počas celého roka a mierna forma sprevádza jedna alebo dve.

V 20% prípadov sa vyvinie atypický genitálny herpes. Manifestácia ochorenia je maskovaná inou infekciou močového traktu, napríklad kandidóza (drozd). Takže pre drozd sú charakteristické sekréty, ktoré prakticky chýbajú pri bežnom genitálnom herpesu.

diagnostika

Diagnóza genitálneho herpesu sa uskutočňuje pomocou nasledujúcich laboratórnych štúdií:

 • virologické metódy (izolácia patogénu pomocou kuracieho embrya alebo bunkovej kultúry, výsledok sa môže získať po dvoch dňoch);
 • polymerázová reťazová reakcia (PCR), ktorá deteguje genetický materiál vírusu;
 • detekcia antigénov patogénu (jeho častíc) pomocou imunoenzýmovej a imunofluorescenčnej analýzy;
 • detekcia protilátok produkovaných ľudským telom v krvi ako odpoveď na účinok HSV pomocou enzýmovej imunoanalýzy;
 • cytomorfologické metódy, ktoré hodnotia poškodenie buniek pri HSV infekcii (tvorba obrovských buniek s viacerými jadrami a intranukleárnymi inklúziami).

Analýza genitálneho herpesu sa odporúča opakovať niekoľko dní, od 2 do 4 štúdií z rôznych lézií. Odporúča sa, aby ženy odobrali materiál v deň 18 až 20 cyklu. To zvyšuje možnosť rozpoznať vírusovú infekciu a potvrdiť diagnózu.

Najpoužívanejšie sú testy, ako je PCR, pri štúdiu moču a škrabancov z pohlavných orgánov (vagína, uretry, krčka maternice).

liečba

Strava pacientov s genitálnymi herpesmi nemá žiadne zvláštnosti. Mal by byť plný, vyvážený, bohatý na bielkoviny a vitamíny. Jedlo počas exacerbácie je najlepšie pečené alebo dusené, dusené. Budú mať prospech z kyslého mlieka a rastlinných výrobkov, rovnako ako bohaté pitie.

Liečba genitálneho herpesu, jeho intenzita a trvanie závisia od formy ochorenia a jeho závažnosti. Ako liečiť genitálny herpes u každého pacienta, určuje doktora-venereológ na základe úplného vyšetrenia a vyšetrenia pacienta. Samodržanie v tomto prípade je neprijateľné. Na to, ako vyliečiť pacienta, sú nevyhnutne potrebné údaje jeho imunogramu, teda hodnotenie stavu imunity.

Pacientovi sa odporúča, aby počas pohlavného styku používal kondóm alebo sa zdržal, až do zotavenia. Partner je tiež vyšetrený, za prítomnosti príznakov ochorenia, je predpísaný liečba.

Na liečenie tejto choroby sa používajú nasledujúce skupiny liekov:

 • antivírusové lieky systémového účinku;
 • antivírusové činidlá na lokálne použitie;
 • imunostimulačné látky, analógy interferónov, ktoré majú antivírusový účinok;
 • symptomatické lieky (antipyretikum, analgetikum).

Terapia s acyklovirom

Liečebný režim pre akútny genitálny herpes a jeho relaps zahŕňa predovšetkým Acyclovir (Zovirax). Pri normálnych indexoch imunogramu je predpísaný v dennej dávke 1 gram, rozdelenej na päť recepcií, počas desiatich dní alebo až do zotavenia. Pri výraznej imunodeficiencii alebo poškodení konečníka sa denná dávka zvyšuje na 2 gramy pri 4-5 príjmoch. Predchádzajúca liečba sa začala, tým vyššia je jeho účinnosť. Najlepšou možnosťou na začatie liečby, pri ktorej je liek najúčinnejšou, je prodromálne obdobie alebo prvý deň výskytu vyrážky.

Ako sa zbaviť recidívy choroby? Na tento účel predpíšte supresívnu (supresívnu) liečbu Acyclovirom v dávke 0,8 g denne. Tablety s týmto trvá mesiace a niekedy roky. Denný príjem liekov pomáha predchádzať relapsom u takmer všetkých pacientov a tretina z nich nemá opakované príhody ochorenia.

Acyclovir je k dispozícii pod obchodnými názvami, ktoré obsahujú samotné slovo, ako aj Acikістд, Виворакс, Виролекс, Герперакс, Медовир, Провирсан. Z jeho vedľajších účinkov možno zaznamenať poruchy trávenia (nevoľnosť, bolesť brucha, hnačka), bolesť hlavy, svrbenie kože, únava. Veľmi zriedkavé nežiaduce účinky lieku sú poruchy krvotvorby, zlyhanie obličiek, poškodenie nervového systému. Je kontraindikovaná len s individuálnou neznášanlivosťou lieku a opatrne sa má predpisovať pacientom s poruchou funkcie obličiek. Použitie je možné počas tehotenstva a dojčenia, ako aj u detí, ale len po posúdení možného rizika.

5% krém Acyclovir je účinný v prodromálnom období av počiatočných štádiách ochorenia. Funguje to lepšie, ak je vyrážka na koži. Aplikujte to niekoľkokrát denne na týždeň.

Existujú lieky druhej generácie Atsiklovira, ktoré sú účinnejšie. Patria sem valaciklovir (Vairova, Valavir, Valvir, Valtrex, Valcicin, Virdel). Je dobre absorbovaný v zažívacom systéme, jeho biologická dostupnosť je niekoľkonásobne vyššia ako u lieku Acyclovir. Preto je účinnosť liečby vyššia o 25%. Exacerbácia ochorenia sa rozvíja menej často o 40%. Liek je kontraindikovaný na prejavy infekcie HIV, transplantácie obličiek alebo kostnej drene, ako aj detí mladších ako 18 rokov. Použitie počas tehotenstva a pri kŕmení dieťaťa je možné pri hodnotení rizika a prínosu.

Alternatívne lieky

Ako liečiť genitálny herpes, ak sú spôsobené vírusmi odolnými voči Acycloviru? V tomto prípade sú predpísané alternatívne lieky - Famciclovir alebo Foscarnet. Famciclovir je dostupný pod názvom Minaker, Famacivir, Famvir. Liečivo sa prenáša veľmi dobre, len príležitostne spôsobuje bolesť hlavy alebo nevoľnosť. Kontraindikáciou je iba individuálna neznášanlivosť. Keďže táto droga je nová, jej účinok na plod je zle pochopený. Jeho používanie počas tehotenstva a kŕmenie dieťaťa je možné len na základe jednotlivých indikácií.

Miestne prípravky

Niektoré antivírusové lieky na liečbu vyrážok sú masť. Medzi ne patrí:

 • Foscarnet, aplikovaný na pokožku a sliznice;
 • Alpisarín, liek je vo forme tabliet;
 • Tromantadín je najúčinnejší pri prvých príznakoch herpesu;
 • Helepin; existuje vo forme na orálne podanie;
 • oxoline;
 • Tebrofen;
 • Riodoksol;
 • Bonafton.

Frekvencia aplikácie a trvanie liečby lokálnymi liekmi určuje lekár. Obvykle sa podávajú niekoľkokrát denne počas jedného týždňa.

Liečba genitálneho herpesu s prípravkami s interferónom

V posledných rokoch sa zvýšil záujem o interferóny alebo induktory interferónu, ktoré pomáhajú telu vyrovnať sa s infekciou, často s priamym protivírusovým účinkom. Patria medzi ne:

 • Allokin-alfa;
 • Amiksin;
 • Wobe-Mugos E;
 • Galavit;
 • Giaferon;
 • Groprinozin;
 • izoprinozin;
 • Imunofan;
 • polyoxidonium;
 • Cykloferón a mnoho ďalších.

Môžu sa podávať buď dovnútra alebo lokálne. Niektoré z týchto liekov sú sviečky. Rektálne čapíky Viferonu sú preto často predpísané ako súčasť komplexnej terapie genitálneho herpesu.

Na zmiernenie symptómov sa môžu užívať nesteroidné protizápalové lieky, napríklad paracetamol alebo ibuprofén.

Antibiotiká pre genitálny herpes nie sú predpísané, pretože pôsobia len na baktérie, nie na vírusy. Účinnosť takýchto oblastí liečby ako homeopatia, ľudové metódy nie je preukázaná.

prevencia

Bola vyvinutá špecifická profylaxia genitálneho herpesu, teda vakcíny. Rusko-vyrobená poliovakcína sa má podávať niekoľkokrát ročne injekčne 5 injekcií. Ide o inaktivovanú kultúru. Účinnosť tejto prevencie sa skúma.

Nešpecifická prevencia spočíva v dodržiavaní sexuálnej hygieny, odmietaní neformálnych sexuálnych vzťahov.

Osoba infikovaná genitálnymi herpesmi by nemala byť podchladená, vyhnúť sa emočnému stresu, intenzívnemu stresu a iným príčinám, ktoré spôsobujú exacerbáciu.

Infekcia a tehotenstvo

Predpokladá sa, že tehotenstvo nie je faktorom, ktorý spôsobuje exacerbáciu genitálneho herpesu. Niektorí vedci majú však iný názor.

Tehotenstvo a pôrod s transportom HSV bez klinických prejavov sú zvyčajne normálne. Liečba tehotnej ženy sa vykonáva v prípade vývoja jej systémových prejavov, napríklad meningitídy, hepatitídy. Zvyčajne sa to deje na prvom stretnutí ženy s vírusom počas tehotenstva. Acyklovir je predpísaný na liečbu.

Ak sa takáto liečba neuskutoční, v dôsledku vstupu vírusových častíc do krvi dieťaťa cez placentu (poškodené alebo dokonca zdravé) sa vyvinie vnútromaternicová infekcia. V prvom trimestri gravidity sa vytvárajú vývojové poruchy. V druhom a treťom trimestri sú ovplyvnené sliznice, koža dieťaťa, oči, pečeň, mozog. Môže sa vyskytnúť vnútromaternicová smrť plodu. Riziko predčasného pôrodu sa zvyšuje. Po narodení takéhoto dieťaťa môže mať závažné komplikácie: mikrocefalie (mozgová nedostatočnosť), mikrooftalmia a chorioretinitída (poškodenie očí vedúce k slepote).

Dodávka je prirodzená. Cisársky rez je predpísaný iba v prípadoch, keď má matka výrastky na pohlavných orgánoch, a tiež vtedy, ak sa počas tehotenstva vyskytla prvá epizóda infekcie. V tých istých prípadoch sa odporúča prenatálna profylaxia prenosu vírusu herpesu na dieťa pomocou Acycloviru, ktorý je predpísaný od 36. týždňa. Ešte výhodnejšou a cenovo výhodnejšou prípravou na prenatálnu prípravu chorých je Valcicon (Valaciclovir). Použitie antivírusových látok pred pôrodom pomáha znižovať frekvenciu exacerbácií genitálneho herpesu, znižuje pravdepodobnosť asymptomatickej sekrécie vírusových častíc, ktoré infikujú dieťa.

Pri dodávaní chorých žien je predčasné vypúšťanie vody, prerušenie placenty a slabosť práce nebezpečné. Preto potrebuje osobitnú pozornosť zdravotníckeho personálu.

Aké je nebezpečenstvo genitálneho herpesu pre novorodenca?

Ak je dieťa v kontakte s HSV, prechádzajúce cez pôrodný kanál, 6 dní po narodení, vyvinie novorodenecký herpes. Jeho dôsledky sú generalizovaná sepsa, tj infekcia všetkých vnútorných orgánov dieťaťa. Novorodenec môže dokonca zomrieť z infekčne toxického šoku.

V súvislosti s potenciálnym ohrozením dieťaťa sa každá tehotná žena vyšetruje na prepravu HSV av prípade potreby sa s ňou zaobchádza tak, ako ju predpísal lekár. Po narodení dieťaťa sa vyšetruje aj, ak je to potrebné, ošetrí. Ak dieťa nevykazuje žiadne príznaky infekcie, je potrebné ho pozorovať 2 mesiace, pretože nie vždy viditeľné prejavy ochorenia.

Aby sa zabránilo nepríjemným následkom ochorenia počas tehotenstva, infikovaná žena musí pred ňou absolvovať špeciálny tréning, tzv. Pregravid. Konkrétne sa antivírusové a imunostimulačné činidlá rastlinného pôvodu (Alpizarin) podávajú vo vnútri a vo forme masti s výskytom exacerbácií u pacienta. Súčasne sa vykonáva korekcia jeho imunity s použitím induktorov interferónu. Do troch mesiacov pred plánovaným tehotenstvom sa predpísala aj metabolická liečba, ktorá zlepšuje metabolizmus buniek (riboflavín, kyselina lipoová, pantotenát vápenatý, vitamín E, kyselina listová). Súčasne sa môže použiť pasívna imunizácia, t. J. Zavedenie do tela ženy hotových protivírusových protilátok - imunoglobulínov, ktoré znižujú riziko exacerbácie.

Plánovanie tehotenstva by sa malo uskutočniť iba v prípade, že do šiestich mesiacov nedôjde k relapsu. Diagnóza a liečba genitálneho herpesu pred tehotenstvom môže znížiť výskyt komplikácií z matky a dieťaťa, znížiť pravdepodobnosť recidívy počas tehotenstva, minimalizovať riziko intrauterinnej infekcie alebo novorodenecký herpes. To všetko prispieva k zníženiu chorobnosti a úmrtnosti detí.

Liečba genitálneho herpesu, foto, recenzie

Genitálny herpes je ovplyvnený ženami aj mužmi. Vírus je prenášaný sexuálne a považuje sa za celkom odolný voči životnému prostrediu - Pri teplote 36 stupňov udržuje svoju aktivitu 20 hodín. Lekárske štatistiky ukazujú, že jeho korisť (kód ICD-10 toto ochorenie - A60) sa stal každý piaty obyvateľov Zeme, ale mnoho nakazených ani nie sú vedomí, že majú problém - toto ochorenie je často bez príznakov. Avšak, infekcia má infekcie, a ak je nejako prejaví, je potrebné vedieť, ako sa s tým vysporiadať.

Príčiny herpesu na genitáliách a pubikoch

Existuje niekoľko typov herpetického vírusu, genitálne príčiny spôsobujú len dve z nich: HSV-1 a HSV-2 (HSV je dešifrovaná ako "vírus herpes simplex"). Prvý dá 20 a druhý 80% prípadov infekcie. Vyrážky sa objavujú na koži a slizniciach - na verejnej oblasti, v oblasti slabín, na pohlavných orgánoch, niekedy na bokoch a hýždach. O oparu v kňazovi prečítajte v ďalšom článku.

Tu sú dôvody, prečo človek ochorie:

 • oslabený imunitný systém;
 • ignorovanie hygienických noriem;
 • skorý nástup sexuálnej aktivity;
 • častá zmena sexuálnych partnerov, porucha kontaktov;
 • už existujú v osobe akékoľvek sexuálne infekcie, ktoré robia telo zraniteľnejšie.

Ohrození - mladí ľudia vo veku 16 až 22 rokov, ktorí začínajú sexuálny vzťah. Veľkým rizikom infekcie a u dospelých 30-35 rokov, ktorí sa už dosť skúsené v sexe a nepovažujú za nutné používať antikoncepciu. Pokiaľ budeme hovoriť o preferenciách vírusu podľa pohlavia, potom herpes dobrovoľne zvolí ženské telo - to je viac náchylné k hormonálne zmeny a súvisiace oslabenie imunitného systému (napríklad pred menštruáciou).

Ako sa prenáša a ako sa môžete nakaziť

Infekcia sa zvyčajne vyskytuje prostredníctvom sexuálneho kontaktu - tradičného, ​​análneho alebo ústneho. Existujú však aj iné spôsoby prenosu vírusu:

 • (za predpokladu, že osoba, ktorá bola infikovaná, poškodila sliznice alebo má otvorené rany);
 • od matky k dieťaťu v procese doručovania;
 • samoinfekcia (osoba prenáša infekciu z zapálených častí tela na svoje vlastné genitálie);
 • transfúzia krvi vykonaná bez náležitých opatrení;
 • cesta domov (kde patogény vstúpiť do tela ďalšie obete skrze otvorené rany na koži s mokrým uterákom, šatkou a plaviek chorého človeka).

Miera infekcie genitálneho herpesu je extrémne vysoká: ak je jeden partner nakazený a jeho choroba je akútna, druhý partner dostane po sexuálnom kontakte 100% "záruku".

Primárny genitálny herpes sa môže detegovať ako charakteristické prejavy počas 3-14 dní od okamihu infekcie. Príznaky ochorenia pretrvávajú u jednej osoby - 1-2 týždne, v druhej - viac ako mesiac (v závislosti od zdravotného stavu a spoľahlivosti imunitného systému). Po celú dobu je osoba už nakazná a potenciálne nebezpečná pre tých, ktorí s ňou prichádzajú do styku.

Mimochodom, to je bezpečné, aby intímne vzťahy experti hovoria: v období zhoršenia, je žiaduce, aby sa vzdal sexu, pretože aj kondóm neochráni partnera pred infekciou. Skutočnosť, že herpes vírus môže byť nielen na pohlavných orgánoch, ale aj na iných oblastiach pokožky, ktoré vyzerajú celkom zdravo a "dávajú spánok bdelosť".

Orálny sex je obzvlášť nebezpečný s človekom, ktorý má na perách chladu. Iná situácia je však možná: ak jeden partner má vírus s pohlavnými orgánmi, druhý má riziko infekcie pery počas orálneho sexu. Nie je to nič prekvapujúce, pretože obe pery a pohlavné orgány ovplyvňujú rovnaké vírusy - HSV-1 a HSV-2.

O tom, ako rýchlo na liečbu oparu na peru, sme povedali v tomto článku.

Opísali sme symptómy a liečbu cytomegalovírusu u žien a detí v tomto článku.

psychosomatika

Z populárneho hľadiska je, že väčšina chorôb "ísť z nervov", v prípade herpes získava konkrétny význam. Nielen, že zákerný vírus našiel útočisko v miechových gangliách (nervových uzloch), ale je tiež zodpovedný za výskyt najsilnejších vnútorných utrpení človeka.

Tu je typický príklad. Manžel - sekundárne (opakujúce sa) herpes, pretože to, čo sexuálne vzťahy sú nemožné. Ale akonáhle človek obnoví, objaví herpes svoju ženu - je nečakané reakcie človeka, ktorý chcel uzavrieť po dlhú dobu, ale kto sa bál uzatváranie zmlúv, pre ktoré boli zakázané a bozk a objatie.

Psychosomatika vysvetliť dôvody a takzvaný "poslekomandirovochnoy,nemoc: veľa času jej manžel trávi na cestách, a keď je konečne doma so svojou ženou, už dlho sníval o stretnutí, tam sú vyrážky na genitáliách.

Aby nedošlo k strachu, že sa to bude opakovať znova a znova a je nemožné sám sa zbaviť problémov, je potrebné sa poradiť s lekárom.

Inkubačná doba

Inkubačná doba, infikujú genitálny herpes prvýkrát nie je konštantná: niekedy to môže byť 1 deň, týždeň, niekedy (a to je maximálna doba trvania) - 26 dní. však najčastejšie toto obdobie je 2 - 10 dní.

Symptómy a znaky: ako sa prejavuje

Často je ochorenie asymptomatické, je možné vykonať bez vyrážok a bez vezikúl. Ak je vírus silný a aktívny, je potrebné dodržiavať nasledujúce prejavy ochorenia:

 • svalové bolesti v bokoch, spodnej časti chrbta, panvovej oblasti;
 • pocit všeobecnej slabosti, malátnosti;
 • bolesť hlavy;
 • časté močenie s nepríjemnými pocitmi brnenia;
 • medzi nohami cíti horiaci, svrbenie, koža svrbenie;
 • v rozkroku lymfatických uzlín svalov;
 • na slizničných genitáliách a na koži sa objavujú prvé - sčervenanie a potom - bubliny.

V zriedkavých prípadoch môže chorý dostať teplotu.

Ďalšou symptomatológiou je, že: bubliny sú otvorené a na ich mieste sú mokré vredy, ktoré sa rýchlo utiahnu kôrou. Po poklese kôrov môžu na nich zostať stopy kože.

Príznaky, liečba a fotky herpesu na hlave u mužov sú zhromaždené v samostatnom článku. Informácie o liečbe herpesu na labkách nájdete tu.

Čo vyzerá genitálny herpes (foto)

Typy a fázy

Vzhľadom na povahu nástupu a vývoja ochorenia existujú štyri typy genitálneho herpesu:

 • v prvom prípade (s odkazom na primárnu infekciu) osoba, ktorá bola chorá predtým, nebola v kontakte s nosičom vírusu, neboli v jeho krvi vytvorené žiadne protilátky, infekcia sa objavuje prvýkrát;
 • v druhom prípade (sekundárna infekcia) je herpes v tele už prítomný, existujú aj protilátky, ale po prvýkrát nastáva infekcia pohlavným vírusom;
 • tretí typ - opakujúci sa (typický alebo atypický), je spojený s aktiváciou už existujúceho v tele genitálneho vírusu;
 • štvrtý typ je asymptomatický.

Existuje tiež klasifikácia založená na dĺžke trvania symptomatológie. Choroba sa môže vyskytnúť:

 • arytmicky - remisia a exacerbácia sa navzájom menia v rôznych časových intervaloch od 20 dní do 6 mesiacov;
 • monotónne - intervaly medzi remisí a exacerbáciou sú takmer identické, zvyčajne 3-4 mesiace;
 • vyblednutiu - dĺžka trvania remisie sa predlžuje a aktívna symptomatológia sa zhoršuje.

Choroba vo vývoji je sériou etáp. Môžu byť rozlíšené podľa symptómov:

 1. sú sčervenanie, vyrážka, pocit pálenia (k tomu dochádza v priebehu 3-4 dní);
 2. vyrážky, zlúčenie sa transformujú do vezikúl naplnených kvapalným obsahom - najprv priehľadný a potom - tmavý (5-7 dní);
 3. (3-7 dní), ak dôjde k zanedbaniu ochorenia, na mieste nezhorených rán sa objavia nové vezikuly a choroba bude trvať dlhšiu dobu (až 2 až 3 mesiace) pojem;
 4. vredy budú pokryté chrastavami, ktoré zmiznú samy o sebe, ich roztrhnutie sa neodporúča, inak môžu tvoriť jazvy (liečebný proces trvá 5-10 dní).

S tým, čo môže byť zmätené

Diagnóza zložitosť vyplýva zo skutočnosti, že vírus má odlišný účinok na každú osobu: ak jeho súper je slabý, príznaky sa vyslovuje ak silná - príznaky môžu byť nejasné v prírode, alebo chýba úplne.

Väčšina problémov nastať pri genitálny herpes pripojiť k iným infekciám - plesňových, bakteriálnych, vírusových, v tomto prípade je ťažké určiť skutočný vinník problémy bez laboratórnych testov.

Čo môže byť zamieňané s genitálnym oparom? Osoba, ktorá nemá lekárske vzdelanie, predpokladá najnepriaznivejšiu - pohlavnú chorobu. Lekári uvidia podobné znaky s takými ochoreniami, ako sú:

 • drozd;
 • nachladnutie;
 • hemoroidy;
 • alergická reakcia;
 • otrava jedlom;
 • syfilis.

diagnostika

Metódy obzvlášť presnej diagnostiky zahŕňajú:

 • PCR - metóda polymerázovej reťazovej reakcie (pomáha identifikovať zvyšky DNA vírusu);
 • ELISA - enzyme-linked ImmunoSorbent analýza (na základe skutočnosti, že telo si pamätá, ako bojujú s takým ochorením, a tak sa získa číry odpoveď, o tom, či je pacient infikovaný, alebo nie, a to aj v neprítomnosti recidívy).

Na diagnostických metódach sa toto video dozvie:

Prostredníctvom toho koľko prechádza

Ak vylúčite nebezpečenstvo akýchkoľvek komplikácií, potom genitálny herpes prechádza, aj bez liečby, dva týždne pre mužov a pre tri ženy - pre ženy. Príslušný režim liečby, presne zvolený liek umožňuje znížiť najnepríjemnejšie obdobie pacienta (s vezikulmi a vredmi) na päť dní.

Treba tiež pripomenúť, že podmienky liečby sú veľmi individuálne, a liečiť choroby nie je celkom možné bez antivirotík: Potom, čo v tele herpes zostanú v nej navždy, a choroba sa stane chronickou v prírode - našťastie vo väčšine prípadov asymptomatická.

Ktorý lekár zaobchádza s touto chorobou

Herpes v intímnej zóne je zvyčajne liečený doma bez hospitalizácie. Ale určite - s lekárskou účasťou.
Komu sa obrátiť s takýmto intímnym problémom? Zástupcovia silnejšieho pohlavia - urologovi, ženám - gynekológu. Oba aj iní, ak je to potrebné, môže pomôcť dermatovenerológ. Imunologické konzultácie tiež nezasahujú, pretože dôvody na aktiváciu vírusu herpesu sú vždy úzko spojené s oslabením imunitnej obrany ľudského tela.

Liečba genitálneho herpesu u mužov a žien

Hlavnými cieľmi liečby sú zmiernenie stavu pacienta, zastavenie šírenia infekcie a posilnenie imunitnej reakcie organizmu na nebezpečný vírus.

Ľudové opravné prostriedky

Ako samostatná liečba sa ľudské prostriedky nemôžu používať, ale ako doplnok k lekársky predpisovaným liekom je to žiaduce. Z genitálneho herpesu môžete pomôcť:

 • Levanduľový a pelargónový olej, zriedený vodou, na výrobu lotionu;
 • olej z čajovníka - v počiatočných štádiách ochorenia;
 • Propolis - na liečbu vyrážok, aby sa zabránilo šíreniu infekcie;
 • jablkový jablkový ocot - na trenie vyrážky, až do vzniku vredov;
 • odvar z brezových pukov - pre pleťové vody;
 • Šťava z aloe vera je baktericídny prostriedok.

prípravky

Efektívna liečba sa dosahuje použitím rôznych farmaceutických produktov - antivírusových, antipruritických, imuno-posilňujúcich. V prípadoch, keď je základná choroba sprevádzaná inými infekciami a stav pacienta je závažný, lekár predpisuje antibiotiká.

Odporúčané antivírusové lieky (tablety):

 • acyklovir;
 • Famciclovir (v porovnaní s Acyclovirom má vyššiu absorpciu, takže odporúčaná dávka môže byť nižšia);
 • Valaciclovir (niekedy sa používa súbežne s Acyclovirom);
 • Zovirax (nielen tablety, ale aj krémy);
 • Cykloferón (ktorý má vlastnosti antivírusového lieku a imunomodulátora).

Okrem toho doktor môže v závislosti od úlohy, ktorú rieši, predpisovať:

 • Valvir - zabrániť infekcii zdravého partnera;

 • Valtrex - pomáha predchádzať častým relapsom;
 • Amiksin - účinný v kombinácii s inými liekmi;
 • Viferon, Genferon (čapíky) - boj proti vírusu, sú imunomodulátory;
 • Polyoxidonium - podporuje imunitný systém a má detoxikačný účinok;
 • Oksolinovaya masť - pomáha zastaviť vývoj choroby, ak ju začnete používať, keď nájdete prvé príznaky malátnosti;
 • Zinková masť - má liečivý účinok;
 • Levomekol - sa používa v prípadoch, keď sa bakteriálna infekcia spája so základnou chorobou;
 • Fukortzin (masť) - zvládne rán, ale náprava vyžaduje veľkú starostlivosť v aplikácii;
 • Miramistin, Hexicon, Chlorhexidine - na kompresie a striekačky.
 • Ideálnym nástrojom by bolo samozrejme očkovanie proti genitálnemu oparu, ale bohužiaľ ešte nie je k dispozícii. Vakcína Herpevac je v štádiu vývoja a lekárnikov očakáva, že bude účinnou ochranou ľudí, ktorí žijú v aktívnom sexuálnom živote. Zatiaľ čo bolo možné znížiť riziko infekcie na 75 percent a liek lepšie ovplyvňuje ženský organizmus ako muž.

  Diéta a správna výživa

  Úlohou anti-herpesovej diéty je poskytnúť silu tela posilniť imunitu, bojovať proti infekcii. Nedoporučuje sa piť alkohol, kávu, silný čaj. Mali by ste sa obmedziť na múku, sladké potraviny (čokoláda, cukor, hrozienka), nejedzte arašidy.

  Užitočné pre genitálne herpes: mliečne výrobky a morské plody, ovocie, v ktorých sú vitamíny, chudé mäso (napríklad kuracie mäso). Spôsoby varenia jedál - pár, v multivarke (v spôsoboch hasenia a pečenia). Pitie by malo byť hojné.

  Supresívna terapia

  Táto oblasť lieku poskytuje metódy, ktoré minimalizujú počet recidív u pacienta. Lekár vyvíja špeciálny kurz liečby a pomerne dlhý. Niekedy znamená, že užíva antivírusové pilulky už rok.

  Supresívna liečba sa aplikuje na pacientov, ktorí majú exacerbáciu ochorenia - vyčerpávajúcu, nedávajúc dlhú prestávku.

  Vďaka tejto terapii:

  • zlepšuje kvalitu života pacienta;
  • vývoj jeho ochorenia je kontrolovaný;
  • znižuje pravdepodobnosť kontaminácie ostatných.

  Najlepší výsledok je úplné zničenie vírusu, ale to sa stáva veľmi zriedka a len v prevádzkovej (za 24 hodín po infekcii) pomocou antivírusové lieky - v priebehu tejto doby sa vírus ešte nie je čas ísť do latentného stavu.

  Ako vyliečiť chorobu u detí

  Známy pediater Eugene Komorowski, či k ochrane detí pred vírusom je takmer nemožné, že sa prenáša z rodičov, ktorí mali napríklad nádcha na perách. Ja so svojou matkou a otcom dieťa ľahko prenesie infekciu z tváre do iných častí tela. Podľa známeho pediatra, na pomoc vaše dieťa môže posilniť svoj imunitný systém, temperovanie a nie kutaya, povzbudzovať ho vykonávať.

  Ak sa dieťa ochoreje (a deti trpia oparmi genitálneho oparu ako dospelí), mali by ste vždy vyhľadávať lekársku pomoc. Lekár prijme lieky, ktoré sa zhodujú s vekom a stavom mladého pacienta, môžu predpisovať injekcie. Medzi lieky, ktoré sú predpísané pre deti: Acyclovir, Groprinosin, Gerpevir, Zovirax, Arpetol, Neovir. Zo svrbenia sa zbavte: Claritin, Tsetrin, Fenistal. Pri teplote vyššej ako 38,5 stupňa začínajú podávať antipyretické lieky.

  Relaps a exacerbácia ochorenia

  Relapsy sa vyskytujú častejšie u žien ako u mužov. A napriek tomu podľa zdravotníckych štatistík, závisia od sociálno-ekonomického postavenia osoby: čím je nižšia, tým vyššia je pravdepodobnosť opätovnej aktivácie vírusovej infekcie. Pokiaľ ide o vek, tu je riziková zóna 30-40 rokov. A priamym impulzom k relapsu môže byť stres, hypotermia, nadmerná emocionálna a fyzická námaha.

  Odporúčanie lekárov: aj pri častých recidívach nie je možné ich považovať za samozrejmosť, je potrebné ich liečiť a zistiť spolu s ošetrujúcim lekárom najefektívnejšie metódy.

  Čo je nebezpečné: dôsledky a komplikácie

  Dôsledky ochorenia (najmä ak sa obnovenie vyskytlo bez lekárskeho dohľadu) sa stávajú:

  • suchá koža a sliznice na pohlavných orgánoch;
  • vývoj rôznych bakteriálnych infekcií;
  • šírenie vírusu papilloma;
  • perzistentná neuróza, depresia;
  • bolesti bolesti, ktoré uchopia dolné brucho, perineum;
  • ochorenia močového systému (cystitída, uretritída).

  Pre ženy sú dôsledky zle liečených ochorení obzvlášť nebezpečné, hrozí neplodnosť, rakovina.

  Ak chcete zistiť, čo je táto mononukleózna choroba, môžete sledovať odkaz.

  Viac informácií o príčinách, symptómoch, metódach liečby herpesu na tvári (čelo, bradu, tváre) sme tu napísali.

  Spôsoby liečby, preventívnych opatrení, foto afty u dospelých a detí možno nájsť tu: https://udermatologa.com/zabol/stoma/gribkovyj-kandidoznyj-stomatit-foto-lechenie/

  prevencia

  Najlepším prostriedkom prevencie je tento druh vzťahu, keď neexistujú žiadne nerozvážne dôverné vzťahy a nechránené kontakty. Ak sa tak stane, je potrebná hygiena genitálií (najmä počas prvých 1,5 až 2 hodín po možnej infekcii), ako aj očkovanie na vytvorenie imunity.

  Mimochodom, imunity je možné postarať iným spôsobom - robiť športy, temperovať telo, dobre jesť.

  recenzia

  Odporúčame tiež, aby ste si prečítali nasledujúce video od Eleny Malysheva o symptómoch a spôsoboch liečenia genitálneho herpesu:

  Páčia sa vám článok? Zdieľajte to so svojimi priateľmi: