Hlavná

Ateróm

Huba pleti tváre, trupu a končatín

Koža (mykóza kože) je známa ľudstvu od staroveku. Dnes je prevalencia mykotických ochorení na prvom mieste vo všetkých krajinách sveta medzi infekčnými chorobami. To je spôsobené predovšetkým výrazným znížením ľudskej imunity. Navyše väčšina ľudí je zle informovaná o tom, čo je zdrojom infekcie, o tom, ako sa choroba šíri a o opatreniach na jej prevenciu. Z tohto dôvodu sú často lekárom pacienti liečení zanedbávanými formami hubových lézií.

Huby ovplyvňujú pokožku, nechty, sliznice a vnútorné orgány. Huba pleti je spôsobená množstvom patogénov, z ktorých hlavné sú:

 • Huby rodu Microsporum, Trichophyton a Epidermophyton. Tvoria skupinu dermatomykózy. Najbežnejšia skupina húb, ktorá postihuje kožu, vlasy a nechty.
 • Huby rodu Candida. Ovplyvňuje kožu, nechty, sliznice vonkajších aj vnútorných orgánov a spôsobuje lokálnu a systémovú kandidózu.
 • Huby rodu Malassezia furfur. Najväčšie vrstvy pokožky a vlasových folikulov sú ovplyvnené. Choroby predstavujú skupinu keratomykózy.
 • Plodové huby z rodu Mucor, Thamnidium, Rhizopus, Sclerotina, Penicillium, Aspergillus, Cladosporium, Alternaria. Napodobňujte pokožku a nechty.

Dermatomykóza (dermatofytóza). Huby rodu Microsporum, Trichophyton a Epidermophyton spôsobujú najčastejšie hubové choroby. Hubové dermatofyty majú schopnosť absorbovať keratín. Neustále obývajú pokožku a vlasy zvierat a ľudí. Niektoré huby žijú v pôde.

Obr. 1. Huba trichophyton rubrum. Zobrazenie pod mikroskopom.

Obr. 2. Huba z epidermophyton floccosum. Zobrazenie pod mikroskopom.

Keratomikozy. Kvasinky podobné Malassezia furfur ovplyvňujú najvyššie vrstvy kože a vlasové folikuly. Príčinou takých ochorení, ako je viacfarebná (pityriáza) lichen a seboroická dermatitída. Patogény neustále obývajú pokožku človeka.

Obr. 3. Huba malassezia furfur (kolónie na živnom médiu).

Kandidóza. Kandidomykóza je spôsobená hubami rodu Candida. Stoja za dermatofytmi podľa frekvencie lézie. Okrem kože a nechtov sú postihnuté aj sliznice vonkajších a vnútorných orgánov. Sú schopné spôsobiť systémové mykózy.

Obr. 4. Huba Sandida (kolónie na živnom médiu).

Pliesňové formy. Plesňové huby nedermatofytov častejšie spôsobujú hubové infekcie u ľudí v krajinách s tropickým podnebím. Niektoré typy foriem sú schopné poškodiť nechty a pokožku.

Obr. 5. Kolónie plesní.

rubrofitii

Príčinou rubromykózy (rubrofitia) je huba červený trichophyton (Trichophyton rubrum). Huba dostala svoj názov na svoju zvláštnosť tvorby červeného pigmentu pri pestovaní na živnom médiu Saburo. Rozsiahle rozšírenie húb v prostredí je príčinou častých ľudských mykóz.

Keď je to rubrofytické, postihuje sa koža chodidiel, medzipriestorové priestory na ramenách, nohách a nechtoch. Mierne menej postihnutá koža trupu a veľké záhyby. Často menej často huba ovplyvňuje pokožku tváre a hlavy. Choroba a jeho osobné veci sú zdrojom infekcie na verejných miestach - bazénoch a kúpeľoch. Choroba sa prenáša na všetkých členov svojej rodiny. Znížená imunita a nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny prispievajú k rozvoju choroby.

Kožné prejavy rubrofytického

Ochorenie sa prejavuje vo forme erythematóm-šupinatá a folikulárne-nodulárna forma.

Erythematózna forma

Erythematózna forma je charakterizovaná objavením sa veľkých škvŕn, na ktorých povrchu sa určujú papuly a vezikuly. Roztiahnuté kapiláry dávajú nákaze porážky načervenalý vzhľad, na povrchu ktorého sa odlupuje. Miesto poškodenia je časom pokryté krustami. Lezie je obklopená nespojitým valcom, na povrchu ktorého sú viditeľné papuly a vezikuly.

Formulár folikulárnej uzliny

Formulár folikulárnej uzliny typu "rubrofitia" je pokračovaním vývoja predchádzajúcej formy v dôsledku nedostatku vhodnej liečby.

Obr. 6. Na fotografii rubrofytickej (erytematóznej formy).

Obr. 7. Rubrofytická koža tváre (huba trichophyton rubrum).

Obr. 8. Na fotografii prsnej kožnej rubrofyty (trichophyton rubrum fungus).

Obr. 9. Na fotografii, rubrophytia (bežná forma). Huba trichophyton rubrum.

microsporia

Príčinou tohto ochorenia sú huby rodu Microsporum. Zdrojom infekcie je mačka s trichofytózou, menej často sa prenáša zo psov. Veľmi zriedkavo sa choroba prenáša od chorého. Huby sú vo vonkajšom prostredí veľmi stabilné. Žijú na kožných šupinách a vlasoch až do 10 rokov. Deti sú častejšie choré, pretože často prichádzajú do kontaktu s chorými bezdomovcami. V 90% húb postihujú vlasy psov. Výrazne menej mikroskóriu postihuje otvorené oblasti pokožky.

Dermálne prejavy v mikroskope

Ochorenie sa prejavuje prítomnosťou ohniska so zaobleným tvarom. Na svojom okraji je fixovaný zápalový vankúšik s bublinami a kôrkami, ktorý sa tiahne nad povrchom pokožky. Na povrchu postihnutej oblasti sa pozoruje šupina. Častejšie je ohnisko jedno. Menej často sa vyskytuje viac ohniskov s priemerom nepresahujúcim 2 cm. Ohniská sa môžu zlúčiť.

Obr. 10. Vo foto mikroskopii (zaostrenie na lézie).

Obr. 11. Na mikrosporovej fotografii tváre.

Obr. 12. Na fotografii mikrosporie tváre a krku. Viacnásobné lézie.

Obr. 13. Na mikrosporu fotografiu o koži pilarovej časti hlavy.

Obr. 14. Na mikrosporovej fotografii kože ruky.

Obr. 15. Na fotografii mikroskopie pokožky trupu (huba rodu microsporum).

Obr. 16. Na fotografii mikrosporie tváre a viečka.

Obr. 17. Na fotografii microsporia kože tváre. Viacnásobné lézie.

Obr. 18. Na fotografii mikrospórií dolnej časti očných viečok ľavého oka (huba rodu microsporum).

Obr. 19. Na microsporii fotografiu tváre pleť. Charakteristické znaky.

trihofitia

Páchateľom choroby sú huby rodu Trichophyton, ktoré parazitizujú pokožku ľudí, hovädzieho dobytka a hlodavcov. Toto ochorenie sa častejšie zaznamenáva na jeseň, keď začnú terénne práce. Potom sa zdroj ochorenia stane seno a slama. V tomto prípade sú ovplyvnené otvorené oblasti tela. Huby, ktoré parazitujú osobu, sa môžu stať zdrojom trichofytózy. Choroba je vysoko nákazlivá (infekčná). Osoba a jej veci sú zdrojom infekcie. Pri tejto forme trichofytózy sú ovplyvnené aj otvorené oblasti tela, ale s predĺženým priebehom môže byť ovplyvnená koža zadok a kolená.

Kožné prejavy trichofytózy

Ovplyvnené oblasti zaoblenej kože sú jasne červené, podobné ako v mikrospore, ale oveľa väčšie, s odlupovacími prvkami a malými uzlinami. Na okrajoch je zápalový vankúš. Hubové lézie sa vyskytujú vo forme troch foriem, ktoré sa pri výskyte choroby navzájom nahradia: povrchná forma, infiltrácia a hnisavosť.

Obr. 20. Vo foto trichophytosis (huba). Veľká veľkosť lézie.

Obr. 21. Na fotografii trichofytózy pokožky tváre.

Obr. 22. Na fotografii trichophytosis (chronická forma).

Obr. 23. Na fotografii je zaznamenaná trichofytóza oblasti vousu a fúzy (huby rodu trichophyton).

Obr. 24. Na foto trichofytózu hladkej kože predlaktia.

Obr. 25. Na foto trichofytózu kože trupu.

Obr. 26. Na fotografii sú trichofytóza kože tváre (vľavo) a ruky (vpravo).

Pityriáza alebo viacfarebné lišajníky

Viacfarebný lichen je pomerne bežná choroba. Táto choroba je bežnejšia u mladých a stredných vekových skupín. Huby parazitujú v najvrchnejších vrstvách kože a v oblastiach vlasových folikulov. Za určitých podmienok môžu spôsobiť ochorenie. Predpokladá sa, že príčinou tohto ochorenia je zmena chemického zloženia potu so zvýšeným potentiálom. Ochorenia žalúdka a čriev, endokrinný systém, neurovegetatívna patológia a imunodeficiencia sú spúšťací mechanizmus vývoja pityriázy. Huby ovplyvňujú pokožku tela. Foci lézie sú často pozorované na koži hrudníka a brucha. Koža hlavy, končatín a tkaniva je oveľa menej ovplyvnená.

Dermálne prejavy s pityriázou

Pri pityriáze sa objavujú ružové škvrny, ktorých povrch je mierne vločkovitý. Spoty sú náchylné na fúziu. Ich farba sa mení s časom na svetlo alebo tmavo hnedou farbou.

Obr. 27. Na fotografii pityriáza zbavuje pokožku tváre.

Obr. 28. Na fotografii, pleť tváre s pityriazis.

Obr. 29. Na fotografii pityriáza zbavuje pokožku prsníka.

Obr. 30. Vo fotografii pityriazis lichenovej kože hrudníka a kufra.

Obr. 31. Pityriáza zbavuje pokožku chrbta.

Obr. 32. Pityriazis lichen (huba) kože rúk.

Seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída spôsobuje lipofilné huby Malassezia furfur (Pityrosporum). Huby parazitujú pokožku mnohých ľudí. Chlpatá časť hlavy je ovplyvnená hubou Pityrosporum ovale (P. ovale). Huby Pityrosporum orbiculare (P. orbiculare) ovplyvňuje kožu kmeňa. Patogény sa sústreďujú na miestach s najväčšou akumuláciou mazu, ktoré produkujú mazové žľazy. Sebumové mastné patogény seboroickej dermatitídy sa používajú v procese ich vitálnej aktivity. Rýchly rast húb spôsobujú neurogénne, hormonálne a imunitné faktory.

Pri seboroickej dermatitíde majú lézie rozsiahlu lokalizáciu, ale najčastejšie ochorenie postihuje kožu pokožky hlavy. Na okraji rastu vlasov, obočiach a rias sa môžu objaviť lézie lebky. Ovplyvnená koža v oblasti kníre a fúzy. Často sú ohniská lézií zaznamenané v nasolabiálnych záhyboch, na koži sluchových kanálov a v oblastiach na ušiach. Menej časté je koža hrudnej kosti a záhyby tela.

Príčinná látka môže ovplyvniť kožu okolo konečníka a pohlavných orgánov. V prípade negatívneho vývoja udalostí sa choroba stáva rozšíreným.

Kožný prejav pri seboroickej dermatitíde

Kožné prejavy pri seboroickej dermatitíde predstavujú oblasti zápalu s prvkami odlupovania. Ak je proces lokalizovaný v otvorených oblastiach kože, zápalová zložka sa stáva menej nápadným a lúpanie sa zvyšuje. Niekedy je lézia pokryté hemoragickými krustami. Choroba niekedy sprevádza svrbenie, čo môže byť dosť intenzívne. Pri spájaní sekundárnej infekcie sa zaznamenáva hnisavosť.

Obr. 33. Na fotografii seborrhea. Porážka pokožky hlavy.

Obr. 34. Na fotografii seborrhea. Lesion oblasti rias.

Obr. 35. Na fotografii seborrhea. Porážka oblasti uší.

Obr. 36. Na fotografii seborrhea. Porážka regiónu sluchového kanála.

Obr. 37. Na fotografii je seboroická dermatitída (léze kože tváre).

Obr. 38. Na fotografii je seboroická dermatitída (porážka oblasti fúzy).

kandidóza

Vinník Candida je kvasnicovité huby rodu Candida, ktoré sú široko rozšírené v prostredí. Sú neustále, od narodenia, parazitizujú pokožku a sliznice. Choroba prispieva k prudkému zníženiu imunity a vymedzeniu dlhodobých antibiotík širokého spektra účinku. Veľké množstvo húb sa môže dostať k ľudskej koži súčasne. V niektorých profesiách sa patogén dostáva do človeka stále malých častí.

Keď sa objavia zmeny kandidózy, hlavne na koži veľkých a malých záhybov tela. Keď sa ochorenie vyvíja, lézie sa rozšíria na kožu trupu. Niekoľko lézií sa zaznamenáva na koži dlaní a chodidiel. Ochorenie často postihuje deti. V rizikovej skupine pre chorobu Candida sú pacienti s diabetes mellitus a závažnou somatickou patológiou. Choroba prebieha dlho. Často sa opakuje.

Kožné prejavy kandidózy

Spočiatku tieto lézie nadobudnú načervenalú farbu, proti ktorej sa pozoruje niekoľko malých vezikúl. Tento proces je veľmi rýchly. Červená farba sa zmení na červenú farbu. Na mieste vezikúl sa objavujú stránky s erekciou. Hranice krbu sú jasne vymedzené. Na svojom okraji sú viditeľné časti exfoliovanej hornej vrstvy epidermis.

Obr. 39. Na foto kandidóze (porážka kože tváre).

Obr. 40. Na foto kandidóze (poškodenie kože spodnej časti tváre).

Obr. 41. Na fotografii je kandidóza (porážka kože tváre u dieťaťa).

Obr. 42. Na foto kandidóze kože kmeňa.

Obr. 43. Na fotografii je kandidóza (rozšírená forma).

Liečba kožných húb

Mykóza je ťažké liečiť z dôvodu narušenej bunkovej imunity. Pri liečbe sa používajú staré testované lieky a moderné antifungálne lieky, ktoré sú rozdelené na lieky, ktoré zastavujú rast húb a liekov, ktoré ich zabíjajú. Niektoré z týchto liekov sa získavajú synteticky, iné sú prirodzené. Existujú antifungálne lieky s úzkym a širokým spektrom účinku. Navyše rôzne formy ochorenia majú svoje vlastné nuansy liečby, takže len lekár môže zvoliť správnu liečbu.

Základom liečby kože je:

 • Používanie antifungálnych liekov všeobecného a lokálneho účinku.
 • Liečba somatickej patológie.
 • Antifungálna liečba osobných vecí a predmetov pre domácnosť, aby sa zabránilo opakovanej infekcii a dodržiavaniu osobnej hygieny.

Lokálna liečba plesňovej kože

Hubové lézie (plesňové infekcie) sú veľmi časté ochorenia. V arzenálu lekára, existuje mnoho liekov, ako sú staré, dobre zavedených a nových liekov, ktoré sú k dispozícii vo forme mastí, krémov, pleťových vôd, spreje, kvapky, prášky. Ľahko sa nanášajú na pokožku.

 • Pri edém, poškodenie kože, a plač vstup sekundárnej infekcie sa používajú antifungálnych činidiel s kortikosteroidmi a antibiotiká širokospektrálne (krému trider, Mikozolon, Lotriderm et al.). Krém Triderm je dostupný vo forme masti a krému, ktorý umožňuje jeho použitie pri rôznych typoch hubových škvŕn av rôznych štádiách patologického procesu. Dobrým efektom je súčasné použitie Lamisil Spray.
 • Keď klesli akútne zápalové javy, používajú sa lieky, ktoré zabíjajú huby alebo zastavujú ich rast a reprodukciu. Skupina azolov Pre lokálnu aplikáciu je uvedený klotrimazol, mikonazol, bifonazol ekonazol, Izokanazolom, ketokonazolom, metronidazol, flukonazol, a iní. Skupina allylaminamínov je reprezentovaný naftyfínom a terbinafínom (lamizil). Skupina liekov rôznych chemických skupín reprezentovanej prípravky undetsinovoy kyseliny (undecinyl a Tsinkundanom) hinozol, močoviny, kyseliny (mliečnu, benzoovú) Oktitsilom, Dekaminom, Anmarinom, anilínové farby, a ďalšie.

Niektoré informácie o spoločnosti Lamizile

 • Lamisil je veľmi aktívny proti všetkým druhom húb, vrátane kvasiniek a plesní.
 • Lamisil je vysoko aktívny v liečbe komplikácií ochorenia a alergických vyrážok.
 • Liek je dostupný vo forme spreja gélu (Lamisil Dermgel), pleťové vody a roztok, vytvárajúce film (Lamisil Uno), ktorý poskytuje pohodlie pri jeho používaní.
 • Liečivo sa používa na prevenciu chorôb a liečby obuvi.
 • Lamisil obnovuje hladinu pH pokožky a hydratáciu pokožky.
 • Podporuje epitelizáciu kožných lézií v trhlinách.
 • Pri použití lieku Lamizil Uno sa film pokrývajúci pokožku nohy uloží až na 72 hodín, čím sa zabezpečí, že liek vstúpi do stratum corneum dlhší čas.
 • Klinická účinnosť lieku dosahuje 72%.

Liečba kožných húb s fungicídnymi účinkami systémového pôsobenia

Liečba plesňových infekcií tabletovanými a injekčnými liekmi (systémové lieky) sa používa na mierny a závažný priebeh ochorenia. Ich príjem zvyšuje šance na zotavenie, ale vyžaduje stály lekársky dohľad kvôli mnohým vedľajším účinkom.

Na liečbu plesňových ochorení sa používajú 2 skupiny antimykotických tabliet:

 • 1 skupina liekov (azoly) je zastúpená intrakonazolom (orálne), flukonazolom, ketokornazolom;
 • Druhou skupinou liekov (allylaminamínov) je terbinafín a naftyfín. Intrakonazol a terbinafín rýchlo prenikajú do stratum corneum kože a pretrvávajú tam dlhú dobu.

Výber dávok antifungálnych liekov a stanovenie trvania liečby vykonáva iba lekár

Ak je choroba kombinovaná s kožnými léziami na iných miestach tela, lekár rozhodne o vymenovaní silnejších antimykotických liekov.

Patogenetická liečba

Prípravky patogenetickej liečby sú predpísané pre akúkoľvek patológiu. Svojou pomocou zvyšuje účinnosť liečby a znižuje pravdepodobnosť nežiaducich reakcií.

Keď je nutná plesňová infekcia:

 • na vykonanie korekcie imunologických porúch,
 • znížiť alergické prejavy,
 • vyplniť nedostatok síry, ktorá je obsiahnutá vo vajciach, tvaroh, zelenina atď.
 • na príjem vitamínov skupiny A.

Včasné zahájenie a správne zvolená liečba hubových infekcií umožní v čo najkratšom čase dosiahnuť zdravý vzhľad, odstrániť pocit nepohodlia a zlepšiť celkový stav

Príčiny zlyhania liečby

Hlavným dôvodom neúčinnosti liečby hubových chorôb je porušenie liečebného režimu pacienta.

 • Viac ako tretina pacientov považuje svoju chorobnosť za frivolnú a odmieta liečbu.
 • Asi 70% pacientov sa nedomnieva, že predpísaná liečba prinesie pozitívny výsledok.
 • Polovica pacientov nie je spokojná s predchádzajúcou liečbou.
 • Až 70% pacientov prestane liečiť po dosiahnutí pozitívneho výsledku a už príde na lekára, aby skontroloval vyliečenie.
k obsahu ↑

Prevencia huby kože

Prevencia huby pokožky je dodržiavanie osobnej hygieny, odstránenie nadmerného potenia, dezinfekcia bielizne a oblečenia.

Huba na koži - masť, liečba

Huba na pokožke tela sa prejavuje ťažkým svrbením. Môže sa objaviť nielen na trupu, ale aj v oblasti rúk alebo nôh a vždy by ste sa mali poradiť s lekárom.
Pretože plesňová infekcia má schopnosť rýchlo sa množiť.

Prečo sa huba objavuje na koži tela?

Vzhľad húb na tele prináša pacientovi nielen veľa nepríjemných pocitov, ale aj zhoršuje jeho vzhľad. Základné príčiny výskytu huby súvisia s prítomnosťou mikroskopickej veľkosti húb na vrchnej vrstve epidermis.

Patria medzi ne:

 • trichophyton rubrum;
 • trichophyton tonsurans;
 • trichophyton interdigitale;
 • epidermophyton floccosum;
 • Microsporum.

Tieto odrody sú provokatívne v súvislosti s výskytom plesňových infekcií vrátane deprivácie. Existuje ďalší druh huby, ktorý nebol uvedený v predchádzajúcom zozname. Ide o Candida albicans, populárne známu ako kandidóza.


Na koži sa kandidóza prejavuje ako začervenanie postihnutých oblastí kože. Vo väčšine prípadov sa kandidóza objavuje na oblastiach rúk, nôh, chrbta a iných častí tela.

Ak sa huba objaví v oblasti nohy, táto choroba sa nazýva mykóza.

Vzhľad týchto druhov húb súvisí s nasledujúcimi dôvodmi:

 1. Oslabenie imunitného systému.
 2. Patológie metabolickej, neurologickej a endokrinnej povahy.
 3. Prítomnosť mnohých chronických a akútnych ochorení.
 4. Genetická predispozícia.
 5. Prítomnosť parazitických infekcií.
 6. Alergie.
 7. Trauma kože.
 8. Predávkovanie alebo dlhodobé užívanie liekov.
 9. Dysbakterióza čriev

V každodennom živote môžu plesňové infekcie postihnúť každého, kto ignoroval pravidlá osobnej hygieny.

Pozrite si video na túto tému

Príznaky a príznaky problému

Symptomatická choroba huby sa prejavuje svrbením, začervenaním, intoxikáciou a horúčkou. Niekedy prechádza asymptomaticky a prejavuje sa len vo fáze exacerbácie. Vo vzhľade sa javí ako červené, svrbiace, šupinaté škvrny červenej farby.

Huba je infekčné ochorenie a pri blízkom kontakte sa môže prenášať z človeka na človeka. Zvážte príznaky určitých druhov húb.

Vznik mykózy v nohe

Medzi hlavné rizikové skupiny patria ľudia, ktorí často navštevujú verejné miesta: kúpele, sauny, bazény a miesta s vysokou vlhkosťou. A tiež ľudia na sebe nepohodlné tesné topánky.

Mykóza chodidiel sa prejavuje vo forme šupinatých oblastí kože medzi prstami a nohou. Svrbenie a silné poškriabanie postihnutej oblasti môžu viesť k erózii. Choroba pri pohybe opúšťa bolesť aj nepohodlie.

Mykóza sa tvorila v oblasti tváre

Problémové oblasti môžu mať rozdielny rozmer a majú tak vzhľad škvŕn, ako aj vzhľad akné. Veľké množstvo vredov má hľuznú, hrubú štruktúru a je silne svrbivá. Prax ukazuje, že vo väčšine prípadov sa huby objavujú v oblasti tváre a brady.

Dotkol sa na pokožku hlavy

Ak existuje podozrenie na hubovú infekciu hlavy, zaznamená sa zmena štruktúry vlasov. Stali sa mastnými a pod nimi je suchá. Existuje peeling a vypadávanie vlasov.

Celá táto symptomatológia je sprevádzaná svrbením, čo vedie k vzniku malých erózií. Keď je hlava postihnutá hubou, zaostrenie sa prejavuje vo forme oblasti bez srsti s vredmi s belavým povlakom.

Ktorému lekárovi by som mal požiadať

Ak sa objavia príznaky a príznaky hubovej infekcie, pacient môže požiadať o pomoc rodinného lekára alebo dermatológa. Len oni, na základe nadchádzajúcej diagnózy, môžu určiť príčinu ochorenia a predpísať liečbu huby.

Na diagnostiku huby musí pacient prejsť nasledujúcimi testami:

 • škrabanie poškodenej pokožky;
 • odrezať dosku na nechty;
 • PCR test.

Posledný test zahŕňa určenie štádia ochorenia. Môže to povedať o ochorení, ktoré laboratórny technik nenájde v bežných analýzach.

Základné princípy liečby

Liečba plesní závisí od stupňa zanedbávania ochorenia. Môže to byť jednoduché alebo zložité. Dôležitým aspektom pri liečbe ochorenia je správny výber liekov.

Na liečbu plesní na koži sa používajú nasledujúce lieky:

 • protiplesňové liečivá;
 • kortikosteroidov;
 • na báze flukonazolu, ketokonazolu alebo klotrimazolu;
 • antibakteriálne liečivá;
 • antihistaminiká;
 • vitamíny a minerálne doplnky;
 • drogy, ktoré posilňujú imunitu;
 • fyzioterapeutických metód.

Akú metódu si vybrať, rozhodne odborník. Ak dlhodobá liečba nevykazuje žiadny výsledok - lekár by mal byť informovaný. Možno budete musieť zvoliť iné lieky.

Užitočné video k téme

Účinný krém a masti z huby

Nasledujúce typy krémov a masťov sa považujú za najefektívnejšie a najefektívnejšie:

 1. Zalain. Liečivo je založené na aktívnej zložke nitrátu sertakonazolu, ktorá má vysokú antifungálnu účinnosť na fungálne a bakteriálne infekcie. Krém sa aplikuje v malej vrstve a tretí sa do problémovej oblasti. Frekvencia aplikácie je dvakrát denne. Pri aplikácii krému sa zachytí asi 1 cm zdravého priestoru. Trvanie liečby je 2 týždne alebo môže byť dlhšie pri dlhotrvajúcich plesňových infekciách.
 2. Candide. Masť z huby, ktorá sa aplikuje na čisto umranú suchú pokožku. Používa sa raz denne. Aplikuje sa v tenkej vrstve a masíruje sa do postihnutej oblasti. Na dosiahnutie vysokého stupňa účinnosti je potrebné dodržiavať odporúčania lekára a nezačať liečbu prvými pozitívnymi znakmi.
 3. Nizoral. Jeden z najpopulárnejších a najpopulárnejších liekov, ktorý má fungicídny a mykostatický účinok. Pri mazaní postihnutých oblastí raz denne po dobu 2 mesiacov je dlhodobý pozitívny účinok.
 4. Lamisil. Účinok liečiva je spojený s prítomnosťou účinnej zložky terbinafín hydrochloridu, ktorý má univerzálny antifungálny účinok. Liečivo sa aplikuje dvakrát denne na umyté a vysušené kože. Trvanie liečby je o niečo viac ako týždeň. Pri používaní lamizilu stojí za to byť opatrný, pretože droga nie je vhodná pre každého.
 5. Klotrimazol. Podľa popularity je podobný Nizorovi. Je predpísané lekármi pre hubové lézie nôh. Odporúčaná frekvencia mazania problému je jedenkrát denne. Terapeutické opatrenia sa vykonávajú až do vymiznutia hubovej infekcie.

Ako ste si všimli antifungálne masti a krémy. Hlavná vec je, že sú vhodné na liečbu hubových infekcií.

Nesprávne vybraná droga neprinesie žiadny účinok.

Osvedčené antifungálne tablety

Účinné tabletové prípravky možno rozdeliť do niekoľkých typov:

 • polyény - prípravky univerzálneho pôsobenia schopné bojovať so širokým spektrom húb (nystatín, natamycín, levorin);
 • azoly - prípravky na liečbu plesňových infekcií rúk, hlavy, drozdov (flukanazol, ketokonazol);
 • allylamíny - syntetické antimykotiká.

Pred výberom tablety je potrebné informovať lekára o prítomnosti chronických ochorení a užívania hormonálnych liekov. To je potrebné, aby sa zabránilo prevencii vedľajších účinkov.

Najpopulárnejšie tablety na liečbu plesňových infekcií, ktoré predpisujú ošetrujúci lekári, sú nasledujúce:

 1. Diflukán je účinný liek na liečbu húb na nohách. V niektorých prípadoch nie je vhodný pre pacientov, ktorí netolerujú účinnú látku. Tablety sa užívajú denne počas jedla a premyjú sa značným množstvom tekutiny.
 2. Lamisil je liek, ktorý ničí enzymatické infekcie chodidiel, čo vedie k smrti škodlivých baktérií. Účinná na liečbu nechtov. Zastavenie nie je vhodné. Minimálna sadzba je približne 2 mesiace. Liek má toxický účinok. Preto by jeho liečba mala byť pod bdelým pohľadom špecialistu.
 3. Terbinafín má rovnaký účinok ako lamizil. Maximálny priebeh liečby je 12 týždňov. Existuje mnoho vedľajších účinkov. Vyžaduje dohľad lekára.
 4. Itrakonazol - tablety s maximálnym účinkom. Prijaté podľa schémy určenej špecialistom. Tiež má kontraindikácie, ktoré vyžadujú bdelé oboznámenie sa s pokynmi.
 5. Ketokonazol je antifungálny liek, ktorého dávkovanie závisí od telesnej hmotnosti pacienta. Keď sa tablety premyjú kyslou kvapalinou, zaznamená sa jej účinok. Kontraindikované u pacientov s ochorením pečene. Pri liečbe vyššie uvedených tabliet pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť, sa odporúča byť chránené, pretože toxické látky lieku môže preniknúť do krvného riečišťa a poškodenia cez placentu.

Ak sa podozrenie na mykotickú infekciu neodporúča zaoberať sa samoliečbou, pretože existuje množstvo ochorení, ktoré môžu byť maskované na hubové infekcie. V dôsledku toho liečba týmito liekmi neprinesie žiadny účinok.

Aby sa zabránilo takýmto prípadom, niekoľko mesiacov po hlavnom ošetrení sa odporúčalo používanie špecializovaných gélov proti mydlám ako pranie.

Ako sa zbaviť doma pomocou populárnych metód

Ako účinné ľudové metódy boja s hubovými infekciami sa používajú:

 1. Olej z čajovníka. Zmes 10 kap. čajový olej so 100 ml vody je schopný uvoľniť pacienta mykózy nohy počas 2 týždňov.
 2. Harmanček + dubová kôra + borovicové ihly + nezrelé hrbole. 250 mg drveného zberu sa pridá do nádoby na objem 0,5 1 a vyleje sa alkohol. Liečivo sa infúzi 2 týždne na chladnom mieste. Po varení sa denne tretí do postihnutej oblasti.
 3. Masť z cesnaku. Rozdrvené 4 strúčiky cesnaku sa zmiešajú so soľou na miernu konzistenciu. Pripravená kaša je ideálny ľudový prostriedok na mykózu chodidiel.
 4. Molochaevye kúpele. Litr vody sa varí z 5 polievok lyžice. l. rozdrvené mlieko po dobu pol hodiny. Výsledná masť sa kombinuje s aktívnym uhlím v pomere 2: 1, ktorý sa následne lubrikuje každý deň.

Použitie ľudových metód ukazuje skvelé výsledky pri komplexnej liečbe. Inými slovami, proces liečby ľudovými masťami, tinktúry by mal byť koordinovaný s ošetrujúcim lekárom.

Liečba s najlepšími liekmi

Pri výskyte červených hubových škvŕn, potvrdených vykonanou diagnózou v lekárskej inštitúcii, sú predpísané nasledujúce účinné lieky:

 1. Mikosemtín - liek na liečbu plesňových dermatologických infekcií, ktorý sa prezentuje ako masť.
 2. Mycosorp je antifungálna látka obsahujúca močovinu, kde účinná látka má keratolytický účinok. Je schopný roztrhnúť horny kožu. Na predaj je k dispozícii ako krémová masť alebo prášok.
 3. Nizoral - antifungálna droga univerzálnej akcie. V implementácii je k dispozícii ako masť.

Ako sa na pokožku aplikujú antimykotiká:

 • pokožka by mala byť čistá a vysušená;
 • masť alebo krém sa aplikuje v malej vrstve a potom sa trenie kruhovými masážnymi pohybmi;
 • pri trení, podráždenie poškodených oblastí je neprijateľné;
 • po aplikácii masti alebo krému z huby na pokrytie rany sterilnou handričkou alebo baktericídnou náplasťou;
 • trvanie liečby je 2-3 týždne;
 • po prechode prvých príznakov choroby by sa liečba mala predĺžiť o 10-15 dní.

Prevencia nástupu choroby

Preventívne opatrenia na prevenciu hubových infekcií sú pomerne jednoduché.

 1. Dodržiavanie hygienických a hygienických pravidiel. Zahŕňa použitie verejných miest pre osobnú hygienu (uteráky, kefy na vlasy, papuče, zubné kefky), osobné bielizeň, ručné umývanie mydlom, čistota starostlivosť o telo.
 2. Boj proti nadmernému potenia. Pri nadmernom potenie je veľa ľudí a liekov. V prípade, že pacient pochybuje o tom, ktorý z nich sa má použiť, poraďte sa s rodinným lekárom alebo dermatológa.
 3. Zákaz nosenia pevných alebo malých obuvi. Nosenie nepohodlných obuvi môže spôsobiť nielen plesňové infekcie, ale aj množstvo ďalších dermatologických ochorení. Navyše príliš tesné topánky spôsobujú výskyt nadmerného potenia.
 4. Včasné spracovanie poranení a poranení v prípade poranenia. V prípade poranenia poskytnutie prvej pomoci zahŕňa ošetrenie rany peroxidom vodíka a jeho okrajom jód. To pomôže zabrániť infekcii alebo infekcii rany hubovej infekcie.
 5. Zákaz chodenia naboso pri návšteve verejných miest, ako sú kúpele, sauny, bazény. Štatistiky ukazujú, že infekcia plesňovou infekciou sa vyskytuje vo väčšine prípadov pri návšteve verejných miest, kde niektorí ľudia ignorujú pravidlá osobnej hygieny.
 6. Včas zavolajte lekára. Pomáha minimalizovať trvanie liečby. Niekedy lekár predpisuje 1 liek alebo odporúča použitie ľudového lieku. Pri dlhšom poškodení huby sa proces spracovania stáva zložitejším, vyžaduje investovanie určitých peňažných zdrojov a zložité zaobchádzanie. Trvanie procesu môže byť viac ako šesť mesiacov.

Plesňové infekcie sú dermatologické ochorenia vyžadujúce okamžitý zásah špecialistu. Prognóza liečby je priaznivá.

Samoprevádzka sa neodporúča, aby sa predišlo opakovanému účinku. Hlavnými príčinami hubových infekcií je oslabená imunita a nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny.

Huba na tele: typy huby, príznaky, príčiny, prevencia

Plesňové lézie môžu byť spôsobené rôznymi typmi hub, vrátane dermatofytov a kvasiniek. Huby parazitizujú na keratín (bielkoviny, z ktorých rohové deriváty pokožky pokožky, vlasy a nechty). Existuje niekoľko rôznych typov plesňových infekcií na tele, a sú rozdelené do rôznych skupín, v závislosti od typu huby.

Typy plesňových infekcií kože

Hlavné infekcie kože plesní sú uvedené nižšie.

tinea

Kožného ochorenia nohy (Tinea nohy)

Približne jeden z piatich ľudí v Európe (to platí aj pre krajiny SNŠ) tiež trpí kožným ochorením. Toto ochorenie je spôsobené hubou, ktorá rastie na teplých, vlhkých miestach kože, napríklad medzi prstami. V súvislosti s plesňovou infekciou sa pokožka začne stať pokrytá vápnikmi a zápchu. Môžu sa objaviť aj biele praskliny, najmä medzi prstami a chodidlami. Niekedy existujú pľuzgiere.

Môžete vyzdvihnúť kožušinu nohy, ak chodíte bosou na vlhkej, znečistenej podlahe, napríklad vo verejnej sprche, bazéne alebo v saune. Ak nechcete umyť ruky po dotyku kontaminovanej oblasti, huba sa môže rozšíriť do iných častí tela. Viac informácií o kožných ochoreniach je k dispozícii tu - Trójganec: príčiny, symptómy, liečba, prevencia.

Huba na nechty (Onychomycosis)

Infekcie hubových nechtov zvyčajne narážajú na okraj nechtu a pomaly sa šíria do základne. Tento proces spravidla trvá dlho. Môže to spôsobiť zmenu farby, praskanie a praskanie nechtov. Okolité tkanivá sa môžu tiež zhoršiť. Neskôr môže byť váš necht tak silný, že je bolestivé nosiť topánky. Klince na nohách majú tendenciu trpieť čoraz častejšie ako nechty.

Môžete vyvinúť hubovú infekciu nechtov v prípade, že máte krvácanie nohy a šíri sa do nechtov. Môžete sa tiež nakaziť, ak sú vaše nechty oslabené, napríklad po ich poškodení. Viac informácií o hubení nechtov (onychomykóza), o príčinách jej výskytu, symptómoch, metódach liečby a prevencii, ktoré si môžete prečítať tu - Huba na nechty (onychomykóza): príčiny, symptómy, liečba.

Kožného ochorenia na tele (Dermatomykóza)

Táto plesňová infekcia sa často objavuje na exponovaných miestach tela, ako sú ruky, nohy alebo tvár, a spôsobuje červenú, prstencovitú vyrážku. Kožného ochorenia je nákazlivý. Môžete ho chytiť tým, že prídete do kontaktu s niekým, kto už trpí kožným ochorením alebo dotykom kontaminovaných predmetov, ako sú oblečenie alebo posteľná bielizeň. Domáce zvieratá, ako sú ovce, hovädzí dobytok a domáce zvieratá, môžu byť tiež nosičmi húb spôsobujúcich kožné ochorenia.

Kožného ochorenia

Najčastejšie postihuje mladých mužov. To je spôsobené tým, že mieše a boky sú v tesnom kontakte a vytvárajú podmienky, v ktorých môžu huby prosperovať. Môže sa to vyskytnúť aj u žien, ak nosia tesné oblečenie. To môže viesť k svrbeniu a červenej vyrážke v oblasti slabín a okolitých oblastí.

Podobne ako pri dermatomykóze je kožný ochorenie infikovaný a môže sa prenášať rovnakým spôsobom. Môžete sa tiež nakaziť touto chorobou, ak vaše nohy sú infikované zástavou kožného oparu, a dotýkate si slabín po dotyku nohy bez toho, aby ste si predtým umyli ruky.

Kožné ochorenie pokožky hlavy (šindle pokožky hlavy)

Môžete ju získať v každom veku, ale väčšinou postihuje deti skôr, ako dosiahnu pubertu. Príznaky môžu byť podobné ako príznaky kožného ochorenia a tela a pokožka hlavy bude šupinatá a svrbí. Môžete tiež mať pľuzgiere naplnené hnisom na pokožku hlavy. Počas ochorenia môžu vlasy na niektorých miestach klesnúť, ale spravidla sa vyčerpajú ihneď po odstránení infekcie.

Môžete získať kožušinu z pokožky hlavy dotykom kontaminovaného oblečenia a česaním infikovaného hrebeňa pacienta s touto chorobou človeka.

Kvasinkové infekcie

Huba na tele môže byť tiež spojená s kvasinkovými infekciami.

intertrigo

Únava je infekcia kvasiniek, ktorá sa môže objaviť v záhyboch pokožky, napríklad na žalúdku, ak máte nadváhu, v slabín alebo v podpazuší. Tento jav sa často môže spájať s kvasinkovými hubami Candida albicans. Pľúca sa zvyčajne vyskytujú v oblastiach, kde sa vaša pokožka dotýka alebo sa tŕne Ak máte plienkovú vyrážku, môže sa vaša pokožka zmeniť na červenú alebo hnedú, a ak je veľmi mokrá, môže spôsobiť rany. Viac informácií o vyrážke plienky si prečítajte tu: Intermitent: Príznaky, príčiny, liečba, prevencia.

Pityriasis lichen (Viacfarebný lichen)

Príčinou tohto ochorenia je kvasinková infekcia nazývaná malassassia. Je dosť bežná a zvyčajne postihuje mladých ľudí po dosiahnutí puberty. Ak máte viacfarebnú lišaj, kožné záplaty na chrbte, ramenách a trupu sa môžu stať šupinatými, začnú sa svrbieť a koža môže zmeniť farbu. Farba kože sa zvyčajne mení na ružovú, hnedú alebo červenú. Ak máte tmavú (tmavú pleť) pokožku, môže sa ľahšie ako zvyčajne. Podrobnejšie informácie o pityriazis (viacfarebný) zbaviť, môžete zistiť tu - Šindle osoby: príznaky, liečba, fotografie.

Drozd (Candida albicans)

C. Albicans je kvasnicová huba, ktorá je súčasťou mikroflóry úst, čriev, kože a vagíny. Zvyčajne huba nespôsobuje žiadne problémy. Avšak ak nie ste zdraví, tehotná, užívate antibiotiká alebo máte diabetes mellitus, kvasinky sa môžu množiť a spôsobiť príznaky drozdov na koži (kandidóza kože).

Dráždivosť sa často objavuje ako malé biele škvrny, ktoré zanechajú červenú známku, ak sa vymažú. U žien môže vaginálne droždie spôsobiť svrbenie a biele vypúšťanie.

Drožka sa môže objaviť aj u novorodencov v ústnej dutine. Droždíka u detí môže byť ľahko zamenená s mliekom, ktorým sú kŕmené. Obvykle to nie je strašidelné, ale deti s drozdom v krku môžu mať problémy s prehĺtaním. Dráždidlo sa môže vyvinúť aj u detí v svaloch.

Symptómy hubových infekcií kože

Symptómy a výskyt infekcie kože plesní závisí od typu huby, ktorá spôsobila chorobu. Závisia tiež od toho, ktorá časť tela je ovplyvnená. Plesňové vyrážky sú niekedy zamieňané s inými stavmi kože, ako je napr svrab a ekzému.

Infekcie plesňovými kožami môžu spôsobiť rôzne kožné vyrážky. Niektoré môžu spôsobiť začervenanie, vzhľad škvŕn na koži a svrbenie. Iní môžu vyvolať malú vyrážku a odlupovanie, ako pri vyprážanej koži. Huba sa môže prejaviť iba na jednom mieste, a možno aj v niekoľkých oblastiach tela. Ak máte škody poškodené, môžete stratiť vlasy na niektorých miestach.

Ak máte niektorý z týchto príznakov, poraďte sa s lekárom.

Diagnóza huby na tele

Lekár vás požiada, aby ste opísali príznaky a preskúmali vás. Môže tiež vidieť vašu lekársku knihu.

Lekár je zvyčajne schopný diagnostikovať hubovú infekciu kože a nechtov, a to práve pri pohľade na vzhľad vašej pokožky a na mieste vyrážky. Môže si zobrať škrabanie kože, kúsok nechtu alebo vlasov na potvrdenie diagnózy.

Liečba plesňových infekcií kože

Čo môžete urobiť?

Váš lekár vám poradí, aby ste starostlivo vysušili postihnutú pokožku po kúpaní, najmä v záhyboch pokožky.

lieky

Zvyčajne je pri liečbe plesní na tele nevyhnutné použiť antifungálne prípravky lokálneho použitia, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté miesto pokožky. K dispozícii sú rôzne formy liekov vo forme krémov, pleťových vody, šampónov, farieb a terapeutických práškov. Niektoré z nich sú dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Ak máte vyrážku, ktorá pokrýva veľkú oblasť kože, nechtov alebo hlavy, možno budete potrebovať perorálne lieky. Váš lekár Vám môže predpísať aj pilulky, ak miestne finančné prostriedky neposkytujú úľavu. Tieto lieky môžu niekedy spôsobiť vedľajšie účinky vo forme podráždenia pokožky a žalúdočných problémov.

Vaše príznaky sa môžu objaviť znova, aj keď sa zdá, že ste sa zotavili. Je veľmi dôležité pokračovať v liečbe do dvoch týždňov po zmiznutí príznakov.

Možno budete musieť urobiť nejaké procedúry na niekoľko týždňov alebo štyri až dvanásť mesiacov s hubami na nechty na nechty.

Príčiny hubových infekcií kože

Plesňová infekcia na tele môže nastať z nasledujúcich dôvodov:

 • Nadváhou.
 • Po kúpaní nevysušte pokožku.
 • Kontakt s osobou alebo zvieraťom postihnutým plesňovou infekciou kože.
 • Kontakt s kontaminovanými predmetmi, ako sú odevy, uteráky a posteľná bielizeň.
 • Chôdza naboso vo verejných sprchách, vani, saunách alebo bazénoch.
 • Nosenie tesného oblečenia, ktoré neumožňuje odparovanie potu.
 • Diabetes.
 • Nedávne používanie antibiotík.
 • Tehotenstvo.
 • Oslabený imunitný systém.

Prevencia hubových infekcií kože

Aby sa znížilo riziko infekcie a vývoja huby na tele a zastavilo sa šírenie infekcie, existuje niekoľko krokov, ktoré treba dodržiavať. Tu sú niektoré z nich.

 • Dôkladne osušte pokožku po sprchovaní alebo kúpaní.
 • Často umyte ponožky, oblečenie a mente posteľnú bielizeň, aby ste odstránili všetky huby a kvasinky.
 • Používajte čisté papuče alebo plastové topánky vo vlhkých verejných priestoroch, ako sú sprchy, sauny a bazény.
 • Noste voľné odevy z bavlny alebo iného materiálu, ktorý kondenzuje odparovanie vlhkosti z pokožky.
 • Nedovoľte, aby cudzinci používali vaše uteráky a hrebene.
 • Použite náhradnú dvojicu obuvi každé dva až tri dni, aby ste dostali základnú obuv, aby ste mohli vysušiť.
 • Ak máte cukrovku, pokúste sa udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou.
 • Ak sa niekto z vašej rodiny má pásový opar pokožky hlavy, liečiť alebo máčať vankúše, klobúky, hrebene a nožnice vo vode s chlórom.

Deti sa môžu ešte chodiť do školy a dospelí do práce, ale je dôležité dodržiavať všetky pravidlá hygieny, aby sa zabránilo šíreniu hubových infekcií.

Huba na ľudskom tele: foto

Hubové choroby sú medzi ľuďmi veľmi časté. Môžu mať vplyv na pokožku a vnútorné orgány. Huba na ľudskom tele zvyčajne spôsobuje zmenu pokožky, čo jej prináša neatraktívny vzhľad. Z nasledujúceho článku sa dozviete, ako liečiť kožné ochorenia húb.

Hubové choroby

Hubové lézie (mykózy) - skupina ochorení, ktoré sú založené na infekcii kože, slizníc, nechtov, vlasov spôsobených patogénnymi hubami. Časté prejavy sú peeling, zvlhčovanie, zápal kože, stratifikácia váhy, silné svrbenie, zahustenie a zmeny štruktúry kože, nechtov, vlasov. Pri česaní - pripojenie sekundárnej infekcie a hnisavosti. Choroby sú nákazlivé, výrazne znižujú kvalitu života, poskytujú fyzické a psychické nepohodlie, kozmetické problémy. Môže sa vyskytnúť generalizovaná hubová infekcia celého organizmu.

  • Keratomikozy
  • tinea
  • Kandidóza kože
  • Ceny za ošetrenie
  • Hubové choroby - ilustrácie

Hubové choroby

Hubová choroba - je skupina kožných ochorení, činidiel, ktoré sú vláknité huby, infekcia sa vyskytuje v kontakte s pacientom, alebo s predmetmi naočkovaní spormi; časť hubových chorôb spôsobuje saprofytovú mikroflóru, ktorá je patogénna s poklesom ochranných funkcií tela.

Keratomikozy

Keratomykóza sa týka hubových ochorení, pri ktorých sú huby lokalizované v stratum corneum a neovplyvňujú dermálne prídavné látky, keratomykóza je spravidla mierne nákazlivá. Patria sem ochorenia, ako je pityriáza, erytrázma a aktinomykóza.

Pityriáza alebo viacfarebné lišajníky sú jednou z najčastejších diagnostikovaných hubových kožných ochorení. Klinicky sa prejavuje vo forme ružovo-hnedých škvŕn s ľahkým otrebridnym peelingom. Na koži na krku, hrudníku, chrbte a ramenách nie sú lokalizované žiadne zápalové reakcie z pozmenenej kože. Diagnóza u adolescentov a ľudí v strednom veku.

Zvýšené potenie bude podporovať infekciu týmto a ďalšími hubovými chorobami. Foci porážky majú vytesané obrysy a tendenciu zlúčiť kvôli periférnemu rastu. Ovplyvnené týmto hubovým ochorením kože nie je schopný preniesť škodlivé pre ultrafialové mikroorganizmy. Na opálenej koži vidíte odlupujúcu sa hornú vrstvu dermy, pod ktorou sa vyvinie sekundárna leukoderma. Typicky sa vrchol opakovania vyskytuje v jarnom období. Diagnostikujte pityriázu na klinické prejavy a pomocou testu s jódom - keď je lézia namazaná, vločky sú intenzívnejšie. Na potvrdenie diagnózy a vylúčenie iných hubových ochorení sa vykoná štúdia škrabania. Huba ovplyvňuje ústa folikulu, a preto nie je možné dosiahnuť úplné vytvrdenie.

Mastí obsahujúcich itrakonazol terbinofina a dlhodobé používanie odstraňuje príznaky mnohofarebný lišajníkov, avšak liečba musí byť komplexná, je odporúčané, aby sa zabránilo sebe niekoho iného oblečenia, v priebehu liečby starostlivo sledovať správnu osobnú hygienu a v období remisie používať kozmetické prípravky s anti-hubové efektu.

Možné poškodenie vnútorných orgánov, ak sa spóry sálavého huby dostávajú cez ústa.

Plesňové ochorenia kože a infiltrovanej tkaniva infiltrácie pevne, náchylný k obvodové rozšírenie, okraje možno pozorovať granulácie. Diagnóza je založená na anamnéze, klinickom zobrazení a mikroskopii, ak je to potrebné, potom vykoná bakteriologickú štúdiu.

Liečba aktinomykózy by mala byť komplexná, pretože tento druh huby je nielen plesňové ochorenia kože, ale tiež ovplyvňuje vnútorné orgány. Výsledky po stanovení citlivosti na antibiotiká, expozície postihnutých oblastí, transfúziu krvných zložiek a v extrémnych prípadoch, chirurgické excízia tkaniva. Osobnej hygieny, používať len ich hrebene a klobúky, umývanie rúk a tela po kontakte so zvieratami, rovnako ako liečba ochorenia, znížená imunita, sú jedinou preventívne keratomikozov.

tinea

Dermatofytóza je chronická mykotická kožná choroba s epidermálnym poškodením, čo je dôvod, prečo sa pozoruje zápalová reakcia z kože. Najčastejšími hubovými chorobami tejto skupiny sú trichophytosis, microsporia, favus a mykóza chodidiel (epidermofytóza).

Trichofytóza spôsobená antropofilnou hubou spôsobuje povrchné lézie a zoofilická trichofytóza sa prejavuje v infiltrovano-hnacnej forme. Zdrojom infekcie sú chorí ľudia, zvieratá a predmety kontaminované spórami húb.

Toto hubové ochorenie je charakterizované obmedzenými zaoblenými léziami na pokožke hlavy, krehkými vlasmi a miernym odlupovaním kože. U detí trikofytóza zvyčajne prechádza do obdobia puberty, ale u dospelých je pravdepodobnejšie, že trpia chronickými formami. Riziková skupina zahŕňa ženy stredného veku. Hypovitaminóza, poruchy endokrinného systému tiež zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia pri kontakte s patogénom. Trichofytóza ovplyvňuje pokožku hlavy, hladkú pokožku a nechty.

Microsporia - hubové ochorenia kože, klinicky podobný trichofytózy, navonok prejavuje vo forme pretínajúca kruhy bublín, chrasty a uzliny, ak microsporia ovplyvnená skalp, vrecká majú sklon sa pohybovať na hladkú kožu. Svrbenie a iné subjektívne pocity chýbajú.

Na mikroskopii je možné vidieť mycelium húb, charakteristické pre hubové lézie zmeny kože a vlasov, ale nie je možné rozlíšiť mikroskórium od trichofytózy. Ak sa vyžaduje presná diferenciácia, použije sa kultúrna diagnostika.

Zvyčajne liečenie mykotických alebo dermatologov v nemocnici ošetruje hubové choroby z dermatofytózy. Antifungálne lieky, ako je Fungoterbine, Exifin, sa preukázali, že sa užívajú denne až do prvého negatívneho mikroskopického vyšetrenia a potom sa prepnú na udržiavacie dávky. Vlasy v léziách sú oholené a ošetrené tinktúrou jódu a v noci vytvárajú aplikácie so sírou salicylovou masťou.

Favus je plesňová choroba postihujúca kožu, pokožku hlavy, nechty a niekedy aj vnútorné orgány. Nákazlivosť tohto hubového ochorenia je priemerná, väčšinou sú choré deti a ženy, najčastejšie sú tam rodinné ložiská infekcie.

Klinicky sa prejavuje vzhľad okolo vlasov šupky, klapka je nažltnutá kôrka s podšálkovitým dojmom, koža v lézi je hyperemická. Časom sa škutuly zlučujú a tvoria jednu kôru s nepríjemným zápachom. Vlasy mäkké a tenké. Pri dlhšom priebehu hubových ochorení sa pozoruje vypadávanie vlasov a post-fatálna alopécia. Diagnóza sa robí na základe klinických prejavov a kultivačného vyšetrenia.

V terapii favus dobrý efekt poskytuje liečebné kúry s modernými antimykotiká - ketokonazol, terbinafín, itrakonazol, liečenie po dobu najmenej jedného mesiaca, dávka je vybraná na základe závažnosti poranenia. Vlasy v léziách sú oholené, na zmäkčenie lopatky používajte salicylovú masť ako aplikáciu na noc. Ráno sa ošetrenie pokožky hlavy vykonáva s roztokmi jódu.

Plesňové ochorenia chodidiel sú rozšírené. Riziková skupina zahŕňa ľudí s nadmerným potenie nohy, zanedbávanie osobnej hygieny, športovcov a návštevníkov sáun, bazénov, verejných pláží. Suchá koža nôh, tendencia k praskaniu, nosenie gumových topánok a endokrinné poruchy prispievajú k rozvoju hubových chorôb, pretože zdravá neporušená koža je menej citlivá na infekciu.

S vymazanou formou plesňových ochorení chodidla sa pozoruje mierne odlupovanie, sčervenanie a svrbenie v medzizápalových záhyboch, po kontakte s vodou môžu príznaky zhoršiť. Pri absencii liečby sa do procesu zapájajú oblúky chodidiel a je diagnostikovaná šupinatá forma húb. Koža sa zahusťuje, tam sú omozolelosti, niekedy hyperemia, pacienti sa sťažujú na svrbenie a pálenie.

Keď disgidroticheskih formy plesňové ochorenie postihuje hlavne nohy oblúky nohy, existuje napätie veľké bubliny s hustým filmom na zemi odhalené bubliny - nezacelené bolestivé erózie, koža okolo postihnutých oblastiach edematózne a hyperemické, jasne vyjadril bolesť a svrbenie. Pri kontakte s vodou, rezanie bolesti.

Intiginózna forma hubových chorôb sa prejavuje maceráciou, erozívnymi prasklinami rôznych hĺbok, bolesťou a svrbením. Pri zastavení rubromikoze zasiahnutú pokožku sušia sa hlienovitá peeling, vzor kože je výrazný, že lézie vrúbkovaný tvar.

Diagnóza sa vykonáva na základe klinických prejavov, dotazovania pacienta a v prípade potreby sa vykoná analýza kultúry na identifikáciu presnej formy huby.

Liečba plesňových ochorení nôh závisí od patogénu, postihnutej oblasti a závažnosti procesu. Dlhodobé užívanie antifungálnych liekov, s rubromykózou itrakonazolom, terbinafínom trvá dlhé tréningy. Liečba nohy sa uskutočňuje s antifungálnymi masťami. Na liečbu kože a nechtov je znázornené striedaním antifungálnych masti a lotiony chladenia, v neprítomnosti eróziou a jódu riešenie fukartsina použité. Okrem toho je predpísaná laserová liečba hubových chorôb chodidiel.

Osobná hygiena, umývanie nôh po návšteve sáun, bazénov, pláže, proti poteniu, nosiť bavlnené ponožky a topánky pre sezónu je len zabrániť plesňové ochorenie nôh. Keďže zdravá a čistá koža je prirodzenou bariérou pre mikroorganizmy a mykotické bunky.

Kandidóza kože

Kandidóza je plesňová choroba kože, slizníc a vnútorných orgánov. Kauzálnym činidlom je kvasinkovitá huba kandida, ľudská saprofyt, ktorá, keď obranné funkcie tela klesajú, sa začína aktívne množiť. Riziková skupina zahŕňa deti, ľudí v senilnom veku a majú imunodeficienciu.

Kandidóza hubových ochorení kože rohov v ústach sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s nižším zhryzom a hypersaliváciou. Plesňové ochorenia spôsobené kandidóznou hubou sa môžu rozvíjať iba vtedy, ak existujú priaznivé podmienky, ide o vysokú vlhkosť a teplé prostredie. Klinicky kandidálne záchvaty sa prejavujú ľahkou maceráciou a prítomnosťou bieleho povlaku, pri jeho odstraňovaní vidíte hladký červenavý erozívny povrch. Proces je dvojstranný a zriedka prekračuje záhyby rohov v ústach.

Kandidóza kože lokalizovaná v záhyboch je častejšia u ľudí s nadmernou telesnou hmotnosťou, náchylných na potenie a u detí, ktoré porušujú hygienické predpisy. Ovplyvnená oblasť je jasne červená, má jasné hranice, vlhké, na vrchu pokryté bielym povlakom, na obvode je možné oddeliť epidermis.

Vylúčenie z výživy sladkého jedla, muffínov a jednoduchých sacharidov je dôležitým bodom pri liečbe kandidózy. Použitie predĺžených antifungálnych liekov, ako je flukonazol, poskytuje dobrý terapeutický účinok. Lokálne používajte masti s klotrimazolom. Okrem toho je potrebné liečiť intestinálnu dysbakteriózu a normalizovať imunitný systém.

Diagnóza hubových infekcií

V súvislosti so zvláštnosťami štruktúry a aktivity húb sa diagnostika líši od diagnózy bakteriálnych infekcií. Používajú sa tieto základné metódy:

 • zhromažďovanie anamnézy, objasnenie sťažností a objektívne vyšetrenie, pri ktorých sa odhalili charakteristické klinické príznaky hubovej infekcie (metóda je lokálna pre povrchové hubové infekcie);
 • mikroskopia materiálu - nálety pri kandidóze, charakteristické bunky oválnej formy sa určujú pod mikroskopom;
 • luminiscencie - používa špeciálny fluorescenčné lampu, pri nabehnutí svetlo, z ktorého miesta mykotickej infekcie (na koži) spôsobuje modrastý oslnenia (kvôli mycélia buniek v koži);
 • metóda PCR (polymerázová reťazová reakcia) umožňuje identifikovať gény konkrétnej hubovej infekcie v testovacom materiáli;
 • Spôsob pre pestovanie plodín, za použitia špeciálneho kultivačného média, hubové kultúry po vyklíčení trávia identifikácii a náchylnosť k hubovým infekciám (informatívne, ale diagnostická metóda, dlhá doba).

Na diagnostiku systémových plesňových infekcií sa používajú aj nasledujúce:

 • Röntgenové vyšetrenie pľúc - zmeny v pľúcnom tkanive vo forme výpadkov sú viditeľné.
 • počítačová tomografia - umožňuje diagnostikovať malé zmeny vo vnútorných orgánoch;
 • Ultrazvuk (ultrazvuk) je menej informatívnou diagnostickou metódou, avšak z dôvodu bezpečnosti a nedostatku žiarenia môže byť použitý u detí a tehotných žien;
 • sérologická metóda, založená na stanovení titra protilátok proti konkrétnej mykotickej infekcii, zvýšenie titra indikuje aktivitu procesu.

liečba

Pri malých léziách je masť predpísaná z huby na koži tela. Môžu sa použiť aj iné formy antifungálnych liekov: krémy, šampóny, laky na nechty, prášky, kúpele. Mnohé z týchto liekov sa bezplatne predávajú v lekárni bez lekárskeho predpisu.

Ak sú postihnuté rozsiahle oblasti pokožky tela, je potrebné užívať systémové perorálne prípravky. Obvykle sú to kapsuly alebo tablety, ale môžu spôsobiť poruchy žalúdka a čreva. V prípade závažných nežiaducich účinkov je možné tablety nahradiť injekciami antifungálnych liekov. Príjem systémových liekov trvá minimálne niekoľko týždňov, v ťažkých prípadoch môže trvať až 12 mesiacov. V závislosti od lieku sa tablety užívajú každý deň alebo raz týždenne.

Musí sa pamätať na to, že huba je často v ľudskom tele, ale nevykazuje aktivitu. Po dosiahnutí prvých pozitívnych výsledkov sa liečba nemôže zastaviť. Takže dáte plesni príležitosť na obnovenie aktivity, až teraz bude odolná proti účinkom fungicídnych činidiel.

Po zmiznutí príznakov ochorenia je potrebné pokračovať v liečbe po určitý čas: od 14 dní do niekoľkých mesiacov. V dôsledku predčasného ukončenia liečby a následných relapsov mnohí považujú liečbu hubou za neúčinnú.

Podávanie liekov

Pri niektorých problémoch, najmä s drozdom, nemusia byť antifungálne látky vôbec predpísané. Kauzálny činiteľ drozdov je súčasťou prirodzenej mikroflóry slizníc a činidlá posilňujúce imunitu, vitamíny a stopové prvky sú často predpísané na liečenie tejto choroby. Takáto terapia je povinná pre mnohé plesňové infekcie, pretože huby na ľudskom tele sa rozvíjajú len vtedy, keď oslabuje imunitný systém organizmu.

Ako sa chrániť pred infekciou plísňovými hubami

 • Pri demontáži starých, chátrajúcich chát, pri starých stavebných materiáloch je potrebné dávať pozor. Huby, usadené na strome, sú obzvlášť nebezpečné.
 • Napriek tomu, že huby na potravinárskych výrobkoch sú menej agresívne, malá škvrna formy na chlebe by mala byť starostlivo vyrezaná a ak sa forma objavila na niekoľkých miestach, je lepšie jesť chlieb.
 • Rozpadajúce sa uskutoční jablká môžu byť odstránené, ale plesnivý šťavnaté ovocie a zeleniny - paradajky, hrušky, broskyne, marhule, a to najmä v prípade, že sa pleseň okolo kameňa - by mal byť vyhodený.
 • Bez váhania vylejte kompóty, džúsy a sirupy s plesňovými škvrnami, ale v džemoch, ktoré sú zalomené s vysokým obsahom cukru, stačí odstrániť hornú hrubú vrstvu.
 • Nejezte plesnivé jadrá orechov s horkosťou. Mali by ste sa vzdať tvarohu a ďalších plesnivých mliečnych výrobkov.
 • Malé škvrny formy na syre je možné odstrániť, a ak sa forma vo vnútri hlavy, nemali by ste riskovať. Avšak, tam je syr, ako je Roquefort syr, ktorý dáva zvláštnu formy korenistú chuť, ale ak máte plesňové infekcie z takej milovalo mnoho gurmánov pochúťky musieť vziať voľno.

Prevencia hubových infekcií

Predchádzanie povrchovým hubovým infekciám je zamerané na prenos infekcie a zahŕňa opatrenia na osobnú hygienu:

používať len vlastné hygienické prostriedky, obuv, oblečenie;

 • umývanie rúk po návšteve verejných priestorov, doprava;
 • Sterilizácia nástrojov, ktoré sa používajú v kaderníckych salónoch, v tetovacích salónoch;
 • používanie kondómu s nepravidelným pohlavným stykom, najmä u žien, pretože riziko vzniku kandidózy vaginálnej sliznice (drozd) je vysoké.
 • Preventívna údržba systémových plesňových infekcií je zameraná predovšetkým na zachovanie imunity a zabránenie poklesu jej aktivity:

  • správne usporiadanie režimu práce a odpočinku;
  • dostatočné na dobu trvania spánku (nie menej ako 8 hodín), jeho kvalita (čas spánku, v ktorom je telo čo najviac spočiatku - od 22.00 do 6.00);
  • správna výživa s dostatočným príjmom vitamínov (obzvlášť dôležité v zimno-jarnom období hypovitaminózy);
  • Vyhýbanie sa dlhodobým stresom, pretože vyčerpanie nervového systému priamo znižuje činnosť imunitného systému;
  • v prípade prítomnosti v tele ložísk chronických infekcií - ich prestavenie (chronické gastritídy, nekazových zuby, atď.), pretože v tomto prípade je imunitný systém je zmenený na elimináciu infekcie, dochádza k jeho útlm;
  • prevencia infekcie inými infekciami, ktoré vedú k imunodeficiencii - prevencia infekcie infekciou vírusom hepatitídy B, C, HIV.

  Plesňové infekcie zaujímajú osobitné miesto v infekcii, sprevádzané chronizačným procesom, imunitný systém nie je schopný nezávisle ničiť bunky huby, čo vedie k chronickej infekcii. Preto je obzvlášť dôležitá prevencia týchto infekcií.