Hlavná

Opar

Dermatitída u dospelých - liečba, príznaky, fotky

Dermatitída je kontaktná akútna zápalová lézia kožného tkaniva, ku ktorej dochádza v dôsledku vystavenia dráždivých faktorov chemickej, fyzickej alebo biologickej povahy.

Patrí do skupiny alergických dermatóz. Alergické dermatózy sú známe ako heterogénna skupina kožných ochorení, ktorej vedúca dôležitosť pri vývoji je daná alergickej reakcii bezprostredného alebo oneskoreného typu. Táto skupina zahŕňa: alergiu, atopickú, toxickú, ekzém, žihľavku.

Dermatitída, príznaky, ktoré sa môžu vyvinúť v biologických, chemických alebo fyzikálnych vplyvov z rôznych faktorov, ako sú, v tomto poradí, sa môže prejaviť v konkrétnej podobe, určia z charakteristík tohto podujatia, v tomto článku sa pozrieme, že vo všeobecnom prevedení je problém.

klasifikácia

V závislosti od príčiny nástupu a príznakov sú:

 1. Seborrheic je ochorenie spôsobené kvasinkovou hubou. Tento druh ochorenia kože však nie je nákazlivý. Má chronický priebeh a najčastejšie sa prejavuje na koži tváre (čelo, nos, na hranici rastu vlasov, obočiach, ušiach).
 2. Pri kontakte s dermatitídou sú látky, ktoré prenikajú do pokožky, spôsobené zápalom v dôsledku alergickej alebo inej reakcie. Môže sa vyskytnúť, keď sa dostanete na pokožku rôznych biologických, mechanických alebo iných dráždivých látok. Závažnosť prejavov ochorenia závisí od času a sily stimulu.
 3. Alergické - chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje postupne, počas 1-2 týždňov od momentu interakcie organizmu s alergénom, s opakovaným kontaktom s ním;
 4. Atopická - najťažšie forma ochorenia sa vyskytuje u chronickej formy sa vyvíja u jedincov s predispozíciou k atopie (zvýšenú syntézu IgE v tele);

Aby sme pochopili, ako liečiť dermatitídu, je potrebné určiť jej typ a potom zvoliť, čo s ňou liečiť.

dôkaz

Bežné príznaky dermatitídy, medzi ktorými je potrebné poznamenať:

 1. Výskyt takých prvkov na koži, ako je erytém, papuly, vyrážky, škálovanie vo forme váhy a iné;
 2. Niekedy dochádza k opuchu, citlivosti v oblasti zápalu;
 3. Často je proces sprevádzaný bolestivým svrbením a pálenie;
 4. Citlivosť je v postihnutých oblastiach narušená, až kým nie je úplne neprítomná;
 5. Typická sezónnosť procesu, keď sa pozoruje exacerbácia v chladnom období, a remisia - v lete;

Symptómy dermatitídy

V prípade dermatitídy budú symptómy u dospelých priamo závisieť od závažnosti a typu ochorenia.

 1. Seboroická dermatitída - zápal pokožky hlavy (ale sú aj ďalšie miesta ochorenia), hlavným príznakom, ktorý je prítomnosť na povrchu kože mastné žlté chrasty. Hlavnou príčinou vývinu je huba Malassezia furfur, ktorá sa vynásobí na povrchu kože, spôsobuje výskyt príznakov ochorenia.
 2. Príznaky alergickej dermatitídy sú charakterizované výskytom edémov, erytémov, vezikulárnych erupcií, ktoré sú schopné otvárať a ponechať vlhké erózie. Keď je zápalový proces oslabený, kosti a váhy zostávajú na léziách. Pri pomalšej alergickej dermatitíde je možná zmena pokožky, charakterizovaná jej zhrubnutím, hrubnutím a zmenou vzoru kože.
 3. Atopická dermatitída sa považuje za komplexnú chorobu alergickej povahy. S touto chorobou niekoľko faktorov priamo ovplyvňuje telo. Predispozícia k atopii (zvýšená syntéza imunoglobulínu) sa zdedí a spravidla sa ochorenie vyvíja v ranom veku. Je charakterizovaná silným začervenaním kože a výrazným opuchom. Následne sa vytvárajú bubliny, ktoré po otvorení ponechajú vlhkú eróziu. Po zápale prechádza na koži kôry a váhy.

Jednoduchá dermatitída sa vyskytuje akútne alebo chronicky. Akútna forma je charakterizovaná jasným zápalom, sprevádzaným svrbením, pálenie, bolesťou a niekedy aj tvorbou pľuzgierov a oblastí nekrózy, čo zanecháva jazvy. Chronická forma sa prejavuje stagnujúcej edém, cyanózu, zhrubnutie kože, lichenifikácia (peeling), praskliny energie keratinizácie, niekedy kožné atrofie.

Faktory vyvolávajúce rozvoj ochorenia

Dráždivé látky, ktoré spôsobujú povinnú zápalovú reakciu u všetkých ľudí bez výnimky, sa nazývajú povinné. Sú príčinou jednoduchej kontaktnej dermatitídy.

Prebudená alergická reakcia môže:

 • syntetické látky;
 • detergenty, chemikálie pre domácnosť;
 • prostriedky na ochranu rastlín pred hmyzom;
 • kozmetické výrobky obsahujúce farbivá a konzervačné látky;
 • farby a lepidlá na báze polymérnych zlúčenín;
 • dráždivé látky na báze zeleniny.

Dráždivé látky, ktoré infikujú kožu a sliznice, nie všetci, ale len niektoré z nich v kontakte s osobami označované ako voliteľný, a viesť k rozvoju atopickej dermatitídy, ktorá je dôsledkom zvýšenej citlivosti na alergény.

Dermatitis foto

Nižšie je fotka dermatitídy na rukách a tele. Tento prejav bude závisieť od formy ochorenia.

Liečba dermatitídy

Keď sú dospelí diagnostikovaní s dermatitídou, liečba závisí od ich formy a je vždy vybraná individuálne.

Po prvé, liečba všetkých dermatitídy musí začať elimináciou podráždenia. Externá terapia závisí od závažnosti procesu a od povahy prvkov vyrážky. Ak nie je stimul určený, ako je to často v prípade alergickej a zvlášť neuro-alergickej dermatitídy, liečba bude iba symptomatická, t.j. zamerané na odstránenie symptómov a udržanie stupňa remisie.

Liečba dermatitídy je konzervatívna, pozostáva z lokálnej a všeobecnej terapie. Akútna dermatitída sa spravidla musí liečiť len s použitím miestnych liekov a chronické formy vyžadujú kombináciu všeobecnej a lokálnej liečby.

Miestna liečba spočíva v liečbe postihnutých oblastí kože. Kožné vyrážky spracované zápalové a antibakteriálne lieky v tvare boltushek, prášky, masti, roztoky - v závislosti od tvaru a zápalové fázu buniek. Dermatitída na tvári (seboreálna) je liečená antifungálnymi masťami. Chronické formy sa liečia pomocou kortikosteroidných protizápalových liekov, akútne ošetrených anilínovými farbivami. Hlboké ulceratívne lézie sa liečia v nemocnici.

Celkové liečenie spočíva v užívaní imunomodulačných, antihistaminík, sedatív v závislosti od príčiny ochorenia. Je tiež potrebné odstrániť všetky zdroje chronických infekcií, ako sú zuby zubaté zuby zničené kazom, chronická sinusitída, tonzilitída atď.

Typy dermatitídy na tele: fotografie a príznaky

Všetky druhy dráždivých látok spôsobujú epidermálne ochorenia. V závislosti od akcie určujú tieto podnety typy dermatitídy. Napriek všeobecnému názvu má dermatitída na tele v závislosti od alergénu osobné prejavy a prejavy.

Kožná dermatitída na fotografiách tela

Ochorenie má komplexnú klasifikáciu. Kožná dermatitída (foto 2) akéhokoľvek prejavu majú bežné prejavy: pľuzgiere, poškriabanie, svrbenie, olupovanie, sčervenanie. Vzhľadom na povahu tejto choroby sa určité druhy odlišujú. Len dermatológ môže diagnostikovať dermatitídu na tele a presne určiť jej vzhľad. Akýkoľvek druh ochorenia by mal dodržiavať špecialista.

Dermatitída na nohách foto

Symptóm a priebeh choroby závisí od príčiny, ktorá ju spôsobila. Dermatitída na nohách (pozri fotografiu 3) je vždy sprevádzaný opuchom. V problémových oblastiach je pocit pálenia, netolerovateľný svrbenie. Malé bubliny vytvorené v postihnutej oblasti čoskoro prasknú. Neskoré štádiá choroby sú charakterizované tvorbou erózie. Niekedy sa môže dermatitída na nohách vytvoriť nadprúdiť oblasti, pokryté váhy.

Obrázky s varikóznou dermatitídou

Ľudská tíbia je najviac náchylná na takúto chorobu ako je varikózna dermatitída (foto 4), pretože v nej dochádza k stagnácii krvi. Základné príčiny, ktoré spôsobujú dermatitídu dolných končatín, možno nazvať:

 • nervové poruchy;
 • životné prostredie;
 • genetická predispozícia;
 • zvýšená citlivosť.

Chorózny druh ochorenia sa deje v dvoch typoch: alergický a podráždený. Najčastejšie dermatitídy u dospelých spôsobuje obuv a oblečenie z gumy, latex.

Orálna dermatitída

Porážka kože je patologický proces. Orálna dermatitída (na fotografii 5) sa prejavuje vyrážka papulovito zakalená okolo úst a priľahlého priestoru. Klinický obraz choroby je veľmi špecifický. Orálna forma má iba príznaky lokálneho prejavu a je charakterizovaná polymorfizmom.

Perianálna dermatitída

Tento typ ochorenia ovplyvňuje kožu okolo konečníka. Perianálna dermatitída (foto 6) je charakterizovaný vzhľadom na sčervenanie, vezikuly. Neskoršie štádium môže mať eróziu erózie pokryté krustami. Táto patológia má hlavne dermatitídy u detí, pri porušovaní hygieny. Perianálna dermatitída môže byť tiež spôsobená dysbiózou, chronickými ochoreniami čriev.

Herpetiformná dermatitída

Autoimunitné ochorenie sa vyznačuje hustým zhlukom blistrov s vážnym svrbením. Herpetiformná dermatitída (pozri fotografiu 7) má veľký vekový rozsah. Ochorenie postihuje hlavne lakte, šije, zadok, kolená. Duhringova dermatitída je chronická, ktorá sa vyznačuje skutočným polymorfizmom. Tento typ ochorenia sa často nazýva para-onkologická dermatóza.

Exfoliatívna dermatitída

Infekčná choroba postihuje pemfigus novorodencov, čo spôsobuje zhubnú formu. Exfoliatívna dermatitída (na fotografii 8) často začína sčervenaním v blízkosti úst, postupne sa rozširuje po celom tele. Exfoliačný pohľad - ochorenie predčasných, slabých detí. Jeho vývoj spadá do prvého mesiaca života dieťaťa. Vyskytli sa prípady, keď boli patologické dermatitídy u dojčiat vyvinuté počas 3 dní, ktoré úplne zasiahli celé telo.

Iné druhy dermatitídy

V závislosti od miesta lokalizácie sa rozlišuje dermatitída, ktorej druhy sú menej časté ako iné alebo v kombinácii s iným druhom. Najmä pokiaľ ide o dermatitída na tvári alebo rukami. Patrí medzi ne ušné dermatitídy (pozri fotografiu 9), ktoré spôsobujú chemické činitele. A tiež nervovú dermatitídu (na nervovej pôde), ktorá sa prejavuje v akomkoľvek nevoľnosti. Jeho zvláštnosť však spočíva v tom, že keď sa psychoemočný stav normalizuje, príznaky ochorenia zmiznú samy.

 • Infekciu.
  Kožná infekcia sa vyskytuje pri infekcii. Týmto spôsobom, infekčná dermatitída (na fotografii 10) sa javí ako symptóm základnej choroby. Okrem toho má charakteristické vlastnosti: vyvolať jeho vzhľad candida huby. V tomto prípade samotná dermatitída môže vyvolať infekčnú chorobu.

 • Je slnečno.
  Choroba na tele sa prejavuje pôsobením slnečných lúčov. Slnečná dermatitída (foto 11) postihuje ľudí, ktorí trpia hyperaktivitou fotosenzibilizátorov. U hlbokých ľudí je tento druh oveľa menej pravdepodobne pozorovaný, príznaky sa objavujú u kaukazských žien v prvých hodinách.

 • Bulózny.
  Majú alergický pôvod, dermatitída na rukách sa prejavuje na prvom mieste. Bulózna dermatitída (viď foto 12) pokrýva pokožku s vodnými blistrami. Niekedy môže spôsobiť endokrinné poruchy. V tomto prípade vezikuly pokrývajú oblasť štítnej žľazy - hlavný endokrinný orgán, čo spôsobuje dermatitídu na krku. Vyvoláva tento druh vonkajších a vnútorných faktorov.

 • Plač.
  Táto choroba má niekoľko odrôd. Wetová dermatitída (foto 13) je charakterizovaná prítomnosťou trhlín s hnisavým výbojom. Tento typ ochorenia má veľa podobností s ekzémom.

 • Ekzematózne.
  Jediné miesto nájdete ekzematózna dermatitída (viď foto 14) - na tvári, pretože postihuje iba očné viečka. Má ostrú a chronickú podobu. Niektoré masti, krémy a nesprávne užívanie liekov to môžu spôsobiť.

 • Hubové.
  Najčastejšie lokalizovaná fungoid dermatitída na hlave, pretože postihuje hlavne skalp. Často je hubová dermatitída (na fotografii 15) sprevádzaná inou chorobou. V závislosti od patológie má niekoľko typov a iný vonkajší prejav.
 • Kožná dermatitída - foto, liečba chorôb

  Základné pojmy

  Dermatitída je spoločný termín, ktorý možno chápať ako desiatky druhov kožných ochorení s podobnými mechanizmami vývoja a podobnými príznakmi. Nasledujúce fotografie zobrazujú rôzne typy dermatitídy na koži a ich popis vám umožní získať viac informácií o tejto chorobe a jej liečbe.

  Foto dermatitídy a jej liečba

  Vyššie na fotografii - typický prejav dermatitídy kože v jednej z jej foriem. Klinický obraz je vyjadrený silným začervenaním kože, svrbením a často komplikovaným sekundárnymi ochoreniami.

  Viac informácií o tejto chorobe

  Fotografie a popisy jasne ukazujú, že z hľadiska mechanizmu vývoja je dermatitída kožných ochorení zápalovou reakciou kože.

  Príčiny chorobnosti

  Na podporu produkcie fotografickej dermatitídy na pokožke je veľa faktorov - vonkajší a vnútorný. Najčastejšou príčinou zápalových kožných reakcií je alergia.

  Čo sa deje?

  Nad fotografiou sa na tvári objavuje kožná dermatitída. Často sa táto forma dermatózy vyvíja kvôli reakcii kože na zložky kozmetiky alebo výrobkov na starostlivosť o pokožku. Vždy je základom zápalovej reakcie práca imunity - pokus organizmu chrániť sa pred vplyvom tohto alebo toho faktora.

  Kto je chorý?

  Hlavným okruhom pacientov sú ľudia s dedičnou predispozíciou. Na fotografii s prejavmi dermatitídy na koži tváre, rúk atď. existujú aj tí, ktorí sú kvôli povinnosti povolania nútení kontaktovať určitých alergénov. Veľmi často sa deti vyskytujú v rôznych typoch dermatitídy.

  Klinický obraz

  Všetky dermatózy sú vyjadrené sčervenaním kože, svrbenie, často je to pocit pálenia. Príklad dermatitídy u dospelých je uvedený na fotografii vyššie.

  Existujúce odrody

  DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE!

  Skupina dermatitídy zahŕňa viac ako tucet druhov ochorenia. Niektoré typy dermatitídy na koži ukazujú vyššie uvedenú fotografiu.

  Miesta porážky

  Hore v fotografickej kožnej dermatitíde na rukách. Spolu s tým môže osoba s príslušnou predispozíciou potrebovať na liečbu dermatitídy v akejkoľvek časti tela vrátane - na uzavretej.

  Formy priebehu dermatóz

  Kožná dermatitída sa považuje za chronické ochorenie. Vyjadruje sa v osobe pravidelne, po ktorej nasledujú štádia exacerbácie a remisie. Vyššie uvedená fotografia zobrazuje prejavy dermatózy v akútnej fáze na nohách.

  Možné komplikácie

  Keďže koža sa stáva dermatitídou pokrytou najmenšími otvorenými ranami, pacient môže zhoršiť priebeh ochorenia zavedením patogénnych baktérií alebo húb. Ako kožná dermatitída, ktorá je nebezpečná pripojením infekcie, zobrazuje vyššie uvedenú fotografiu.

  diagnostika

  Bez ohľadu na to, ako sa manifestuje kožná dermatitída - na rukách, ako na fotografii, alebo inak, je zvyčajne diagnostikovaná už pri prvom vyšetrení lekárom. Na objasnenie povahy ochorenia môžu byť potrebné ďalšie testy - napríklad na identifikáciu alergénov.

  liečba

  Popis v encyklopédii kožných ochorení človeka hovorí, že dermatitída zobrazená na fotografii je nevyliečiteľná choroba. Preto je všetka liečba postavená na dvoch hlavných krokoch - vylúčení kontaktov s provokujúcimi faktormi a zmiernenie symptómov.

  Miera relapsu

  Frekvencia získania fotografie s prejavmi podkožnej dermatitídy do veľkej miery závisí od životného štýlu pacienta.

  Životný štýl pacienta s dermatitídou

  Videli ste 15 obrázkov a obrázkov zobrazujúcich dermatitídu kože. Ak sa ocitnete v podobnej symptomatológii, buďte pripravení na revíziu menu a možno aj na zmenu spôsobu života. Podrobné odporúčania, ktoré dostanete počas osobnej konzultácie s dermatológiou.

  Symptómy dermatitídy, príčiny a liečba u dospelých

  Dermatitída je chronické ochorenie kože, ktoré sa prejavuje ako reakcia na stimul. V dermatológii sa táto choroba často vyskytuje pod pojmom neurodermatitída, ekzém, v ktorom sa vyskytuje podobný symptóm, prejavujúci sa ako svrbenie kože, vyrážky na rôznych miestach tela. Na liečbu dermatitídy u dospelých je dosť ťažké, pretože na dosiahnutie stabilnej remisie musíte určiť príčinu ochorenia, jej typ a stupeň vývoja.

  V závislosti od etiologického faktora je dermatitída rozdelená na niekoľko druhov, z ktorých každá vyžaduje individuálny prístup k liečbe. Nebezpečenstvo dermatitídy spočíva v tom, že pri nesprávnej liečbe alebo pri úplnej neprítomnosti rastie riziko rozsiahleho zápalu s pripojením bakteriálnej flóry. Takýto stav môže spôsobiť hlboké poškodenie kože, hnisavé - zápalové procesy, čo značne komplikuje liečbu a priebeh samotnej choroby.

  Veľmi často sa prvé príznaky dermatitídy prejavujú v detstve, ale v priebehu času sa choroba vracia a stará sa o starší vek.

  Čo je to?

  Dermatitída je ochorenie kože spôsobené vonkajšími alebo vnútornými (fyzikálnymi, chemickými, biologickými) činidlami, často na pozadí dedičnej predispozície a stresu. Ochorenie sa prejavuje lokálnymi a všeobecnými reakciami. V závislosti od povahy a závažnosti patogenézy je choroba sprevádzaná poklesom funkcie kože, porušením homeostázy tela.

  príčiny

  Hlavné formy / formy súčasnej kožnej choroby sa môžu vyvinúť z blízkych a blízkych dôvodov. Prvou kategóriou dôvodov je predispozícia:

  Príbuzné príčiny dermatitídy (sú stále klasifikované ako provokované):

  • vstup do krvi dráždivých látok, ktoré môžu spôsobiť dermatitídu - chemické látky, peľ rastlín, potraviny, lieky a iné.
  • stresujúci stav. Mnohí sú presvedčení, že stres je jednoduché nevoľníctvo, ktoré rýchlo prechádza po správnom odpočinku. Stresujúcim stavom je komplexná ochranná reakcia organizmu, ktorá prebieha pod vplyvom hormónov.

  Dokonca aj vtedy, ak podnec vstúpili do krvného obehu, to neznamená okamžitý vývoj dermatitídy - je potrebné, aby boli prítomné priaznivé faktory:

  • vysoká teplota vzduchu;
  • silne oslabená imunita - napríklad na pozadí dlhotrvajúcej choroby;
  • príjem žiarenia - napríklad zo slnečných alebo kremenných žiaroviek;
  • dlhotrvajúca expozícia na pokožku - napríklad po zlyhaní rukavíc počas chladnej zimy sa môže objaviť dermatitída.

  klasifikácia

  V závislosti od príčiny vývoja sa rozlišujú nasledujúce typy dermatitídy.

  1. Seboroická dermatitída - chronická patológia kože bohatá na mazové žľazy ktorá vznikla v dôsledku aktivácie podmienečne patogénne lipofilné kvasinky huby Malassezia furfur.
  2. Photodermatitis - kožné vyrážky, ktoré sa vyskytujú v dôsledku zvýšenej citlivosti na slnečné žiarenie (viditeľné svetelné lúče a UV žiarenie).
  3. Kontaktná alergická dermatitída je klasická reakcia oneskoreného typu, ktorá sa vyvíja v dôsledku zvýšenej citlivosti tela na alergén a zahŕňa T-lymfocyty v imunitnom procese.
  4. Jednoduchá kontaktná dermatitída je okamžitá kožná reakcia, ku ktorej dochádza, keď je dráždivá látka priamo vystavená.
  5. Toxické a alergická dermatitída (reakcia liečivo) - akútny zápal kože dochádza pod vplyvom toxických alergickej prostriedku vstupuje do tela cez zažívacie, dýchacích ciest alebo injekcií.
  6. Atopická dermatitída je chronická polyetologická kožná patológia, ktorá je zdedená.

  Ochorenie je náchylnejšie na ľudí, ktorí sú v stave neustáleho stresu. Riziková skupina má aj majiteľov suchých koží, najmä vo veternom a chladnom počasí.

  Symptómy dermatitídy

  Pri každom z vyššie uvedených typov dermatitídy u dospelých sa zistili charakteristické príznaky (pozri foto). Ale lekári tiež identifikujú niekoľko bežných symptómov, ktoré budú charakteristické pre každý existujúci typ ochorenia:

  1. Sčervenanie (erytém). Erytém - zvýšené krvné výplne dermálnych kapilár. V akútnej forme sa pozoruje začervenanie s nerovnými okrajmi a opuchom. Pri chronickom priebehu dermatitídy nie je erytém nevyhnutný. S tlakom sa oblasť hyperemickej kože bledá na chvíľu. Erytém nemožno zamieňať s krvácaním (krvácanie pod kožou). Krvácanie sa považuje za samostatný prejav patologických stavov kože - hemoragická diateza;
  2. Svrbenie (prurigo). Jeho intenzita závisí od intenzity podráždenia kožných nervových zakončení. Nesúlad medzi silou pruriga a prejavmi kože (závažné svrbenie s malými vyrážkami) je známkou alergie na atopickú dermatitídu. Pri kontaktnej dermatitíde je svrbenie v mieste aplikácie patogénu dostatočné na poškodenie;
  3. Exsudácia. Pri akútnych formách dermatitídy je možný exsudačný zápal s hojným výtokom. V chronických formách - lichenifikácia (zhrubnutie kožných oblastí s hrubým vzorom), trhliny v koži a excoriácia (samočistiace);
  4. Pleťový peeling (desquamation). Patologická deskvamácia je spôsobená zvýšenou suchosťou (xerózou) kože počas dehydratácie a nedostatočnosti mazových žliaz. Deskamácia a xeróza sú zaznamenané pri chronickej dermatitíde s alergickými a zápalovými procesmi.
  5. Vyrážka (ekzém). Morfológia vyrážky a jej lokalizácia sú typické pre konkrétnu dermatitídu. Najčastejšou lokalizáciou vyrážok sú pohyblivé časti tela (koža cez kĺby), tvár, pokožku hlavy, boky trupu, oblasť slabín.

  Ďalšie príznaky sú dôležité pri diferenciálnej diagnostike špecifickej dermatitídy, sú zistené počas vyšetrovania, vyšetrenia, laboratórnych vyšetrení a funkčných testov.

  Ako vyzerá dermatitída, foto

  Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u dospelých.

  Atopická dermatitída

  Patogenéza atopickej dermatitídy je založená na geneticky stanovených znakoch imunitnej odpovede. Najčastejšie sa choroba vyvíja u detí s dedičnou predispozíciou vo veku od 1 roka do 5 rokov.

  Vyvolávať vývoj patologického procesu potravinových produktov (proteíny živočíšneho a rastlinného pôvodu), stresové a iné nepriaznivé exogénne faktory, UV žiarenie, ako aj agresívne meteorologické účinky.

  Atopická dermatitída sa vyskytuje s obdobiami exacerbácií a remisií a je charakterizovaná vývojom zápalových reakcií kože, zvýšenou reaktivitou na rôzne dráždivé látky, svrbenie a erupcie. Choroba sa začína v ranom detstve, ale v priebehu času sa jeho klinické prejavy oslabujú a o 30-40 rokov dochádza k spontánnemu vyliečeniu, alebo k poklesu symptómov.

  Seboroická dermatitída

  Symptómy seboroickej dermatitídy, ktoré sa môžu zobraziť na fotografii v sieti:

  • červené pláty s jasnými hranicami (so suchou dermatitídou);
  • vysoká krvná náplň dermálnych kapilár (erytém);
  • moknutie v slabín, za ušami;
  • výskyt trhlín, séróznych kôr;
  • exudatívny zápal;
  • svrbivá dermatitída;
  • na hlave nerovný peeling, lupiny, alopécia;
  • poškodenie veľkých oblastí pokožky v závažných prípadoch;
  • výskyt iných typov ekzémov (ušná dermatitída a iné).

  Zápal pokožky v dôsledku vysokého vylučovania zmeneného tuku alebo po vystavení účinkom mikróbov sa nazýva seboroická alebo hubová dermatitída. Nie je to nákazlivá choroba, preto ju nemožno prenášať z človeka na človeka. Aktivita oportúnnych húb sa prejavuje pri strese, endokrinných alebo imunitných poruchách, rôznych formách poškodenia nervového systému. Zameriavajú sa na oblasti pokožky, ktorú obývajú mazové žľazy: tvár, hrudník, chrbát, uši, hlava.

  Alergická dermatitída

  Zápal sa prejavuje ako reakcia tela na určitý patogén. Patogény sa môžu stať prachom, peľom rastlín, zvieracími vlasmi, vôňami parfumov alebo chemikáliami, liekmi, jedlom, tekutinou atď. Je často spojená so sezónnymi prejavmi alergií. Intoxikácia môže nastať v dôsledku vývoja určitých látok pri ochoreniach obličiek, pečene, štítnej žľazy, helmintických invázií, vývoja nádorov.

  • pokožka je pokrytá veľkými červenými škvrnami;
  • na svojom povrchu tvoria malé bubliny;
  • potom sa roztrhli a vytvorili mokré vredy;
  • vyrážky silne svrbiace;
  • sprevádzaný kýchaním, kašľom, roztrhnutím, zvýšenou citlivosťou na svetlo.

  Preniknúť alergénom do krvného riečiska pomocou potravy cez sliznicu dýchacích ciest injekciou. Nachádza sa na akejkoľvek časti kože alebo sliznice.

  Kontaktná dermatitída

  Ide o zápalové procesy na koži spôsobené kontaktom s určitým podnetom. Toto trenie, tlak, tepelné účinky, žiarenie, popáleniny a iné silné dráždivé látky. Pri tomto druhu priameho poškodenia kože sa symptómy vyskytnú ihneď, je nutné čo najskôr odstrániť kontakt so stimulom.

  Symptómy kontaktnej dermatitídy:

  • opuch;
  • krvácanie, mikrohematómy;
  • výrazná hyperémia;
  • malé papuly, vezikuly;
  • zmáčanie, váhy, kôry;
  • veľké bubliny;
  • oblasť nekrózy.

  Rovnako ako potravinová dermatitída je jedným z typov alergickej formy ochorenia. Vyskytuje sa po kontakte s látkami, ktoré spôsobujú zápalovú reakciu organizmu. Môžu to byť chemické činidlá, UV žiarenie (fotokontakt alebo fotodermatitída), röntgenové žiarenie, vysoká / nízka teplota alebo mechanické faktory. Žalúdočné bunky, peľ, rastlinné šťavy, larvy húsenice môžu vyvolať kožnú reakciu. Hlavným rozdielom tohto ekzému je to, že nemá inkubačnú dobu.

  diagnostika

  Diagnóza dermatitídy spočíva v počiatočnom vyšetrení krvi. Vynechanie možného spojenia so skutočnými procesmi mykotickej kožnej lézie je tiež zaočkované a mikroskopické vyšetrenie váhy z oblasti, ktorá bola postihnutá.

  Alergická dermatitída vyžaduje vykonanie rôznych variantov alergologických testov, hlavne pre túto aplikáciu subkutánnych testov. V častých prípadoch sa alergická povaha faktora pôsobiaca ako dráždivý účinok stanovuje krvným testom (zvýšená hladina IgE). Na základe výsledkov vykonaných štúdií sa uskutoční primerané posúdenie stavu pacienta.

  Liečba dermatitídy

  V prípade dermatitídy účinnosť liečby závisí od jej formy a je vždy vybraná individuálne.

  Na začiatok liečby dermatitídy u dospelých je potrebné s definovaním dôvodu. Je potrebné identifikovať dráždivú látku (alergén, toxickú látku, mikrobiálny patogén) a odstrániť ju. Ak nie je stimul určený, ako je to často v prípade alergickej a zvlášť neuro-alergickej dermatitídy, liečba bude iba symptomatická, t.j. zamerané na odstránenie symptómov a udržanie stupňa remisie.

  Liečba dermatitídy je konzervatívna, pozostáva z lokálnej a všeobecnej terapie. Akútna dermatitída a dermatitída u detí sa zvyčajne liečia iba lokálnymi liekmi a chronické formy vyžadujú kombináciu všeobecnej a lokálnej liečby. Miestna liečba dermatitídy spočíva v liečbe postihnutých oblastí kože. Kožné vyrážky spracované zápalové a antibakteriálne lieky v tvare boltushek, prášky, masti, roztoky - v závislosti od tvaru a zápalové fázu buniek. Dermatitída na tvári (seboreálna) je liečená antifungálnymi masťami. Chronická dermatitída je liečená pomocou kortikosteroidných protizápalových liekov, akútne liečených anilínovými farbivami. Hlboké ulceratívne lézie sa liečia v nemocnici.

  Celková liečba dermatitídy spočíva v užívaní imunomodulačných, antihistaminík, sedatív v závislosti od príčiny ochorenia. Je tiež potrebné odstrániť všetky zdroje chronických infekcií, ako sú zuby zubaté zuby zničené kazom, chronická sinusitída, tonzilitída atď.

  Diéta s dermatitídou

  Pri alergickej dermatitíde je v systéme obnovy pacienta zahrnutá špeciálna diéta a racionálna výživa. Správne organizované potraviny a hypoalergénne výrobky v strave pacienta sú kľúčom k tomu, aby sa do tela nedostali nové dávky alergénov. Pred návštevou lekára musíte nezávisle určiť minimálny zoznam produktov, ktoré sa môžu spotrebovať bez rizika zhoršenia alergických reakcií.

  Produkty, ktoré často spôsobujú alergie:

  • Bielkoviny - bravčové mäso, tuk z hovädzieho mäsa, mlieko, kurací vajce, ryby, morské plody, kaviár, údené produkty, lahôdky, guláš;
  • Zelenina - strukoviny, kyslá kapusta, nakladaná zelenina, všetky bobule červenej farby, všetky druhy tropického ovocia, huby, sušené ovocie (sušené marhule, hrozienka, dátumy, figy);
  • Nápoje - sladká soda voda, jogurty s výplňou, kakao, káva;
  • Dezerty - karamel, marmeláda, čokoláda, med;
  • Korenie, omáčky (kečup, majonéza, sójová omáčka), konzervované polievky a akékoľvek hotové výrobky obsahujúce farbivá, emulgátory, konzervačné látky a iné potravinárske prídavné látky
  • Nápoje - čierny čaj, šťavy zo zelených jabĺk, bylinné odvarky;
  • Proteín - jahňacie, kôň, králik;
  • Zelenina - raž, pohánka, kukurica, zelené ovocie, zemiaky;
  • Dezerty - jogurty, peny, tvaroh.
  • Proteíny - niektoré druhy rýb (treska a morská vlna), nízkotučné teľacie mäso, droby (pečeň, jazyk), nízkotučný tvaroh, maslo;
  • Rastlinné - obilniny (ryža, jačmeň), šalát, uhorky, squash, kvaka, čerstvé kapusta, špenát, rastlinný olej, hrušky, egreše, ríbezle biela čerešňa a bielej;
  • Dezerty sú sušené ovocie zo sušených hrušiek a jabĺk, sušené slivky.
  • Nápoje - kyslé mlieko bez pridania farbív, kompót hrušiek a jabĺk, rebarbory, zelený čaj s nízkou koncentráciou, stále minerálna voda;

  Pri dermatitíde bez alergického stresu je dôležitejšia správna výživa. Hlavný princíp - zaradenie nízkych kalórií do stravy ľahko stráviteľným jedlom. Neexistujú všeobecné odporúčania. Pre viac informácií o produktoch, ktoré osobne odporúčate, kontaktujte svojho lekára a odborníka na výživu.

  Odpovede na otázky

  1) Je dermatitída nákazlivá?

  • Nie, táto dermatitída nie je nákazlivá, ale aby sa zabránilo spájaniu sekundárnej infekcie, musí sa odobrať šupka na mykologické vyšetrenie.

  2) Je kontaktná dermatitída prenášaná dedičstvom?

  • Zo všetkej dermatitídy spôsobenej vonkajšími faktormi sa môže dediť len alergická dermatitída.

  3) Je možné znova použiť dráždivý faktor (reťaze, pás s prackou, krúžky), ktorý spôsobil dermatitídu po normalizácii stavu kože?

  • Kontaktná dermatitída sa bude opakovať takmer vždy, keď príde do kontaktu s podráždeným faktorom.

  4) Môže sa kontaktná dermatitída vyvinúť na systémové alergické ochorenie, ako je bronchial astma?

  • Nie, nemôže, len atopická dermatitída rastie do bronchiálnej astmy.

  Dermatitída - príznaky, príčiny výskytu u dospelých, typy, liečba a strava

  Dermatitída je zápalové ochorenie kože. Vyskytuje sa pod vplyvom vonkajších faktorov s dráždivým alebo alergickým účinkom. Po ukončení škodlivého účinku príznaky dermatitídy prechádzajú pomerne rýchlo.

  Čo spôsobuje dermatitídu, aké sú prvé príznaky u dospelých a čo je predpísané ako liečba a diéta, budeme ďalej zvažovať.

  Čo je dermatitída?

  Dermatitída je zápalová kožná reakcia, ktorá je dôsledkom vplyvu vonkajších a vnútorných faktorov.

  V závislosti na etiológii, rovnako ako výroba tie správne kroky na zabránenie vzniku ochorenia závisí na škody spôsobené na zdraví - od miernych reakcie, ako je vyrážka, ktorá musí byť ukončené okamžite po skončení vystavenia pôvodcu ochorenia, k závažným komplikáciám, ktoré sú liečení dlhšie ako jeden deň, a môže vedú k porušeniu homeostázy celého tela.

  Bez ohľadu na špecifický faktor, ktorý spustil vývoj ochorenia v akejkoľvek forme, majú všetky dermatitídy spoločnú črtu:

  • lokalizácia lézie, ako aj jej obrysy, sú zreteľne obmedzené v oblasti, na ktorú bol dopad vykonaný;
  • lézia zmizne pomerne rýchlo potom, čo bol odstránený nepríjemný vplyvový faktor (to je samotný stimul).

  Skupina dermatitídy spája zápalové ochorenia kože rôznych typov. Klasifikujte dermatitídu v závislosti od príčin nástupu a lokalizácie lézie:

  1. Akútna forma (mikrovezikálna alebo makro-vezikula). Vykazuje sa vo forme akútnej alergickej reakcie bezprostredne po kontakte s pôvodcom ochorenia. Často sa zastaví po zastavení s týmto dráždivým faktorom. Charakterizované vzhľadom na papuly a vezikuly.
  2. Subakútna forma. Charakterizované tvorbou papuly a vezikúl kôrovcov a šupín na mieste.
  3. Chronická forma (Akontotická). Môže sa prejavovať po celú dobu, kým sa choroba nevylieči do konca. Symptómy sa potom zvyšujú, potom sa zastavia.

  Kontaktná dermatitída (jednoduchá)

  Je to zápal kože, ku ktorému dochádza, keď prichádza do priameho kontaktu s podnetom. Dráždivé látky v tejto situácii môžu pôsobiť akúkoľvek látku, ak má pacient individuálnu citlivosť. Existujú aj látky, ktoré môžu vyvolať kožné reakcie u každej osoby, napríklad kyseliny, žieravé alkály, vysoké a nízke teploty, rastliny, ako je hniloba alebo žihľava.

  alergický

  Zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v dôsledku vystavenia alergénu. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje u ľudí s predispozíciou na alergické reakcie. Na rozdiel od kontaktu sa môže vyskytnúť, keď je bezkontaktný s alergénom (vzduchom alebo jedlom).

  Atopická dermatitída

  Toto je chronické ochorenie sprevádzané vyrážkou, vážnym svrbením, suchosťou a odlupovaním kože. Jeho príčinou je kontakt s alergénmi. Atopická dermatitída je často kombinovaná s polinózou, alergickou rinitídou, bronchiálnou astmou. Často existuje dedičná predispozícia k tejto patológii.

  seborrheal

  Proces zápalu spôsobený zvýšeným množstvom kožného mazu, ako aj zmena jeho zloženia. Dôležitú úlohu zohráva vývoj hubovej mikroflóry. Tento typ ochorenia sa považuje za najnepríjemnejší a ťažko liečiteľný.

  Lekári dermatológov rozlišujú dva typy seboroickej dermatitídy:

  • suché - pokožka je silne škrupiny, a jeho tvár je pokrytá rýchlo belavý, suché "vločky", ktorý sa zbaviť bežných kozmetických prípravkov je takmer nemožné;
  • tučné - na koži sú masívne pustulárne vyrážky, koža tváre sa stáva lesklou.

  periorálna

  Periorálna dermatitída sa prejavuje vo forme malých pľuzgierov a uzlíkov, ktoré sa nachádzajú v okolí úst, tváre, v nososchechnyh záhyby a nosa. Prítomnosť úzkeho okraja zdravej kože okolo červenej hranice perí slúži ako dôležitá diagnostická funkcia. Po tak dlhú dobu dermatitídy, vyrážok sa objavujú postupne, tam je svrbenie, lúpanie, vysušenie a koža pocit kontrakcie. Pre ženy, najmä v mladom veku, kozmetické chyby zvyšujú pocit psychického nepohodlia.

  Prvé znaky

  Ako primárny prvky dermatitída môže byť určená ako je tvorba plakov, edém, papuly a pľuzgieriky, rovnako ako sekundárny - vločky, odlupovanie a trhlín. Vo všeobecnosti sa príznaky dermatitídy znižujú na nasledujúce prejavy:

  • zápal (s charakteristickým sčervenaním);
  • svrbenie;
  • opuch;
  • pocit pálenia;
  • zvýšená teplota v oblasti postihnutej zápalom;
  • výskyt zodpovedajúcich foriem manifestácií dermatitídy vo forme vezikúl, pľuzgierov atď.

  dôvody

  Všetky odrody dermatitídy majú spravidla individuálne príčiny vývoja patologického procesu. Napríklad potravinové alergény alebo lieky (antibiotiká, sulfónamidy atď.) Sú provokátormi toxikémie.

  Pravdepodobnosť dermatitídy pokožky sa dramaticky zvyšuje u pacientov s duševnou anamnézou a ochorením GI. Okrem toho je schopný vyvinúť neregulované perorálne kontraceptíva. Príčiny tohto ochorenia sú porušením hormonálneho zázemia, ktoré vedie k endokrinným zmenám.

  Príčiny dermatitídy:

  1. Genetická predispozícia. Podľa štatistík z rodičov s diagnózou akejkoľvek forme dermatitídy, deti sa rodia s rovnakou chorobou v 96% prípadov, v prípade, že rovnaké dáta z kožné ochorenia, iba jeden z rodičov je chorý, tak pravdepodobnosť je len 58%.
  2. Získaná predispozícia. Hovoríme o tých pacientoch, ktorí v detstve trpeli atopickou dermatitídou - rozvíjajú predispozíciu na vznik rôznych typov a foriem ochorenia kože, ktoré sa zvažujú.

  Príčiny exogénnej povahy:

  • podráždenie kože s gombíkmi, sponami, pupienkami atď.;
  • používanie syntetických tkanín;
  • používanie nízko kvalitných chemických látok pre domácnosť;
  • účinok nízkych teplôt na pokožku;
  • používanie nekvalitnej dekoratívnej kozmetiky na tvári;
  • kontakt s niektorými rastlinami;
  • voňavkárske výrobky;
  • hygienické prostriedky (najčastejšie šampón na umývanie vlasov na hlave);
  • chemikálie atď.

  Príznaky dermatitídy + fotografií

  Povinné príznaky dermatitídy:

  • svrbenie (prurigo), ktorého intenzita závisí od úrovne podráždenia nervových zakončení;
  • sčervenanie, ktoré sa pri akútnej forme ochorenia pozoruje na koži s nerozlíšenými okrajmi a / alebo opuchom;
  • vyrážky, pri ktorých je postihnutá najmä koža nad kĺbmi, oblasť slabín, tvár, strany kmeňa, pokožka hlavy;
  • exsudácia, ktorá je charakterizovaná zhrubnutím kožných oblastí, xerózou, samočistiacim (excoriáciou), trhlinami v koži;
  • kožný peeling (desquamation) spôsobený zvýšenou suchosťou v neprítomnosti mazových žliaz a dehydratáciou.

  Nižšie vidíte fotografiu dermatitídy na koži:

  Symptómy kontaktnej dermatitídy:

  • sčervenanie na koži - je lokalizované;
  • slabé svrbenie kože;
  • malý peeling.

  Je veľmi podobný alergickému, ale líši sa tým, že sa môže vyskytnúť po priamom kontakte kože s alergénom / dráždivým

  Symptómy atopickej formy:

  • Svrbenie je hlavným príznakom, ktorý sa vyznačuje atopickou dermatitídou. Ekzém je tiež symptómom ochorenia. Svrbenie sa môže zhoršiť v noci a zostať dlho silné. Ekzém sa vyskytuje v dôsledku prečesania oblasti postihnutej pokožky.
  • Vyrážka má heterogénny vzhľad a červenú farbu. Opakujúce sa vyrážky pravidelne vymiznú a potom sa znova objavia a vyrážka s chronickou povahou môže dlho zostať v tele.
  • V prípade, že roztrhané koža infikuje, bublinky môžu byť krytá kôrou alebo vylučovať tekutinu, v tomto prípade dermatológ diagnózy "akútna (dočasné) vyrážka."
  • červené pláty s jasnými hranicami (so suchou dermatitídou);
  • vysoká krvná náplň dermálnych kapilár (erytém);
  • moknutie v slabín, za ušami;
  • výskyt trhlín, séróznych kôr;
  • exudatívny zápal;
  • svrbivá dermatitída;
  • na hlave nerovný peeling, lupiny, alopécia;
  • poškodenie veľkých oblastí pokožky v závažných prípadoch;
  • výskyt iných typov ekzémov (ušná dermatitída a iné).

  Vlastnosti priebehu alergickej formy:

  • Miesto hlavnej porážky alergénom je pokryté pomerne veľkými červenými škvrnami, na ktorých sú malé bubliny s priehľadnou kvapalinou, ktoré sa objavia po otvorení blistrov.
  • Ovplyvnené oblasti kože, ktoré nemali priamy kontakt s alergénom, sú tiež pokryté červenými škvrnami, pľuzgiermi, uzlíkmi, opuchom.

  diagnostika

  Pre stanovenie presnej diagnózy je potrebná konzultácia lekára dermatológa.

  • Diagnóza dermatitídy spočíva v počiatočnom vyšetrení krvi.
  • V súčasnosti prebieha výsev a mikroskopické vyšetrenie váhy z oblasti, ktorá bola postihnutá.
  • Alergická dermatitída vyžaduje vykonanie rôznych variantov alergologických testov, hlavne pre túto aplikáciu subkutánnych testov. V častých prípadoch sa alergická povaha faktora pôsobiaca ako dráždivý účinok stanovuje krvným testom (zvýšená hladina IgE).

  Liečba dermatitídy u dospelých

  Jednoduchý kontaktná dermatitída terapie zahŕňa použitie antihistaminík, protizápalových a detoxikačných drog pre systémové účinky, rovnako ako pleťové vody, boltushek, krémy a gély, eliminuje svrbenie. V obzvlášť závažných prípadoch (zo zdravotných dôvodov) sa môžu používať kortikosteroidné masti.

  Miestna terapia

  Liečba dermatitídy zahŕňa lieky na vonkajšie použitie:

  • kúpele a pleťové vody s antiseptickými a sušiacimi činidlami, ošetrenie ohniska s fukorcínom, roztok manganistanu draselného;
  • krémy a masti s protizápalovým účinkom, obsahujúce hormonálne činidlá, napríklad Sinaflan;
  • lieky, ktoré urýchľujú regeneráciu pokožky, ako je Bepanten.

  dermatitída skalpu liečení použitím špeciálnych šampónov, napríklad Soultz Friedrich alebo zinok. Na rozdiel od protiplesňových látok s seborrhea, nemajú antimikrobiálny účinok, ale jemne a účinne eliminovať svrbenie, škálovanie, zápal a prebytočný maz.

  • krém, gél;

  Antifungálny, protizápalový, silný glukokortikosteroid

  Pri liečení dermatitída a alergické toxidermias vylučovaný prevažne alergénu alebo dráždivé bol príčinou patologického procesu. Za týmto účelom je pacientovi pridelený:

  • hypoalergénna diéta, bohatý nápoj a tiež použitie diuretických a laxatívnych prípravkov.
  • Ďalšie držal desenzibilizačnej terapie (tiosíran sodný, chlorid vápenatý, vitamíny E a S, antihistaminiká, y-globulín, gemodez, reopoligljukin, transfúziu krvi alebo plazmy a tak ďalej.).

  Ak je hlavnou príčinou dermatitídy pankreatická dysfunkcia, je potrebná substitučná enzýmová terapia. V tomto prípade je potrebné použitie pankreatínových liekov po každom jedle. Pri dysbióze sa odporúča zahrnúť do stravy fermentované mliečne výrobky terapiu prebiotikami. Akonáhle sa obnoví normálna črevná mikroflóra, príznaky dermatitídy zvyčajne zaniknú.

  Pamätajte na hlavné zásady liečby dermatitídy:

  1. "Nevráťajte podráždenú osobu": neaplikujte jód, zeleň, alkoholové roztoky do oblastí zápalu a pľuzgierov;
  2. "Mokrý - mokrý": s eróziou a pľuzgiermi sú potrebné vlhké obväzy a obklady, pri suchom povrchu môže nadmerné namočenie spôsobiť zvlhčenie pokožky a zhoršenie príznakov.

  Vlastnosti stravy

  Strava pre dermatitídu u dospelých je opravená lekárom s prihliadnutím na odhalený alergén. V niektorých prípadoch je telo pacienta schopné poskytnúť alergickú odpoveď aj na skupinu výrobkov súvisiacich s priemerným a nízkym stupňom alergickej reakcie.

  Dôležitým pravidlom je znecitlivenie výživy. Jedná sa o menu, ktoré podporuje odbúravanie alergénov a toxických metabolitov z tela. To významne znižuje citlivosť pacienta na účinky určitých negatívnych faktorov. Takáto akcia má:

  • bohatý nápoj (čistá voda);
  • pridávanie otruby do riadu;
  • výmena výrobkov z múky s celozrnnými výrobkami;
  • spotreba čerstvej zeleniny obsahujúcej hrubé vlákno;
  • dní jabĺk, čistenie gastrointestinálneho pektínu.

  Výživa pre dermatitídu starostlivo upravuje ošetrujúci lekár, berúc do úvahy individuálne charakteristiky pacienta. Recepty tanierov na dermatitídu sú už urobené s prihliadnutím na identifikované problémy a individuálnu reakciu tela. Všeobecná strava počas obdobia relapsu zahŕňa potraviny s nízkym rizikom alergickej reakcie.

  Odporúčané a schválené produkty:

  • Zelené jablká, hrušky
  • Melónové plodiny
  • Patissons, squash
  • Poškodené mäso (kuracie, morčacie, teľacie)
  • Čerstvé výrobky z kyslého mlieka:
  • Mlieko a mliečne výrobky z plnotučného mlieka
  • Vajcia Ovocie (červené, citrusové, exotické)
  • Paradajky Ryby a morské plody, tučné mäso
  • Čokoláda a kakao obsahujúce cukríky a sladké výrobky
  • med
  • Sladké výrobky z múky

  Príklad tabuľky denného menu na lekársku výživu je uvedený v tabuľke:

  Kožná dermatitída: typy, príznaky, fotografie a metódy liečby

  Zápal kože, vyvolaný vnútornými alebo vonkajšími príčinami, sa týka dermatitídy. Táto choroba má mnoho symptomatických procesov, takže má mnoho znakov prejavu a druhov. Dermatitída môže byť spojená s alergiou alebo zápalom, má ostrú alebo chronickú formu. Takéto kožné vyrážky môžu mať sezónny charakter a nie závisia od času roka.

  Čo je kožná dermatitída?

  Dermatitída spája obrovskú skupinu ochorení kože. Môžu byť vyvolané ako vonkajšími príčinami, tak vnútornými.

  Choroba môže sprevádzať:

  • znížené funkčné charakteristiky kože;
  • poruchy homeostázy;
  • rôznych patologických procesov.

  Kód ICD 10

  Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb z 10. revízie sa dermatitída a ekzém týkajú kódu L20-L30. V tomto prípade termíny "dermatitída" a "ekzém" označujú jeden blok chorôb.

  V tejto klasifikácii existujú aj typy kožných dermatitídy pod individuálnym kódom:

  1. L 20 - atopická dermatitída.
  2. L 21 - seboroická dermatitída.
  3. L 22 - dermatitída plienky.
  4. L 23 - Alergická kontaktná dermatitída.
  5. L 24 - Kontaktná dermatitída.
  6. L 25 - Kontaktná dermatitída, nešpecifikovaná.

  Príčiny kožnej dermatitídy u dospelých

  Faktory vyvolávajúce dermatitídu u dospelých zahŕňajú:

  1. Genetická predispozícia.
  2. Alergické reakcie.
  3. Infekčné patogény. Veľmi často je dermatitída spôsobená infekciou, ktorá sa dostala na poškodenú pokožku človeka.
  4. Hormonálna nerovnováha v tele.
  5. Stresujúce situácie. Je to účinok nervového napätia počas dlhého obdobia, ktoré môže spôsobiť kožné reakcie.
  6. Kontakt s chemikáliami pre domácnosť. Rôzne chemikálie môžu spôsobiť dermatitídu pri kontakte s pokožkou. Môže to byť benzín, motorový olej, čistiace prostriedky a dokonca aj mydlo.
  7. Reakcia na podnebie. Najčastejšie sa počas studenej sezóny diagnostikuje dermatitída. Ľudia so suchým typom kože sú obzvlášť náchylní na túto chorobu.

  Príčiny dermatitídy na pokožke u detí

  Často u detí sa tvorí dermatitída pod vplyvom environmentálnych faktorov. Patológia sa pozoruje u detí od prvých mesiacov života. U detí starších ako 4 roky je dermatitída veľmi zriedkavá.

  Dôvody, ktoré vyvolali vývoj takejto reakcie pokožky dieťaťa, môžu byť:

  1. Jeden z rodičov dieťaťa je náchylný na prejavy alergickej reakcie.
  2. Infekčné choroby u dieťaťa.
  3. Častý príjem liekov matkou.
  4. Ťažké tehotenstvo alebo ťažké pôrod.
  5. Nesprávne kŕmenie dieťaťa, a to zneužitie zmesi alebo keď nie sú vhodné pre dieťa.
  6. Dlhý pobyt dieťaťa v miestnosti znečistenej chemikáliami.
  7. Nedodržanie hygienických opatrení počas starostlivosti o pokožku dieťaťa.

  Najčastejšie u detí sú dermatitída:

  Druhy dermatitídy kože

  Podľa faktorov vyvolávajúcich dermatitídy sú tieto typy rozlíšené:

  • Atopický (alergický).
  • Pin.
  • Seboroická dermatitída.
  • Herpetiformná dermatitída.
  • Slnečná dermatitída.
  • Lieková reakcie.

  Každý z nich má svoje vlastné príčiny a vlastnosti prietoku. Všetky typy zápalov kože vyžadujú okamžité liečenie, aby nedošlo k zhoršeniu priebehu ochorenia.

  Je zaujímavé vedieť, že dermatitída sa vyskytuje aj u zvierat - hlavne u kráv. Článok o nodulárnej dermatitíde u hovädzieho dobytka nájdete tu.

  Atopická (alergická) dermatitída

  Výskyt tohto druhu dermatitídy je spôsobený vplyvom podnetu na ľudské telo.

  Medzi provokujúce faktory patria:

  1. Pyl rastlín.
  2. Domovový prach.
  3. Vlna zvierat.
  4. Drog.
  5. Kozmetiky.
  6. Potravinárske výrobky.

  Pred výskytom dermatitídy predchádza kontakt kože osoby s ktorýmkoľvek z vyššie opísaných alergénov.

  Tento typ ochorenia sa prejavuje takto:

  • svrbenie;
  • peeling a začervenanie;
  • opuch;
  • zvýšené slzenie.

  Tu nájdete podobný článok o téme atopickej dermatitídy u dospelých.

  Kontaktná dermatitída

  Tento druh dermatitídy kože je veľmi podobný predchádzajúcej. V tomto prípade výskyt zápalu vyvoláva kontakt s pokožkou stimulom.

  Symptomatické prejavy kontaktnej dermatitídy sú:

  • sčervenanie kože;
  • mierne svrbenie zapálenej oblasti;
  • malý peeling.

  Tento typ dermatitídy je ľahko diagnostikovaný. Ak však kontakt so stimulom nie je vylúčený, môžu sa objaviť príznaky intenzívnejšieho charakteru.

  Seboroická dermatitída

  Tento druh dermatitídy je charakterizovaný aktívnou reprodukciou saprofytickej flóry, ktorá je často vyvolaná nadmerným potenónom alebo zvýšenou aktivitou mazových žliaz. Avšak provokujúce faktory takéhoto zápalového procesu na pokožke zahŕňajú pokles imunitných síl tela.

  Existuje niekoľko typov seboroickej dermatitídy:

  1. Bold. Na pokožke sa tvorí veľké množstvo abscesov. Proces je sprevádzaný vysokou mierou potenia na tvári, ktorá sa prejavuje mastným leskom.
  2. Suché. Môžete pozorovať silný odlupovanie kože, až kým nevznikne "váha". Je však nemožné vyrovnať sa s takými príznakmi kozmetickými prostriedkami.
  3. Zmiešaná seborrhea kombinuje príznaky mastnej a suché seborrhey v rôznych častiach pokožky.

  Seboroická dermatitída postihuje všetky vekové skupiny ľudí. Tento typ zápalu kože by sa mal liečiť podľa symptomatických prejavov a pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov.

  Herpetiformná dermatitída

  Herpetiformná dermatitída patrí do skupiny chronických recidivujúcich ochorení a je sprevádzaná:

  Výskyt choroby vyvoláva:

  • zvýšenie telesnej teploty;
  • všeobecná slabosť;
  • svrbenie;
  • mravčenie kože.

  Ak sa nepokúšate liečiť chorobu, vyvoláva vyrážku na koži.

  Výpadky sú často lokalizované v týchto zónach:

  Vyrážka sa nezobrazuje na dlaňach a chodidlách.

  Vyrážky môžu mať iný charakter:

  Obsah vytvorených bublín môže byť oblačny aj s nečistotami v krvi.

  Slnečná dermatitída

  Tento druh dermatitídy sa vzťahuje na jednotlivé reakcie tela na ultrafialové. Preto je provokujúcim faktorom intenzita slnečného žiarenia absorbovaného kožou.

  Subjektom slnečnej dermatitídy sú dospelí, ktorí majú v minulosti:

  1. Predispozícia alergickým reakciám.
  2. Senná nádcha.
  3. Alergická rinitída.
  4. Kontaktná dermatitída.

  Symptomatológia ochorenia sa týka spomaleného typu. Príznaky sa môžu vyskytnúť po určitom čase po ožiarení.

  toksikodermiya

  Tento druh dermatitídy je definovaný ako toxicko-alergický. Toxicoderma - ide o akútny zápalový proces na koži, ktorý môže byť lokalizovaný aj na slizniciach. Vnútorná dráždivosť vyvoláva chorobu: potraviny alebo liek.

  Šokujúce štatistiky - zistili, že viac ako 74% kožných ochorení - príznak infekcie parazitmi (Ascarid, Giardia, Toksokara). Worms spôsobujú obrovské škody na tele a náš imunitný systém je prvý, kto trpí, čo musí chrániť telo pred rôznymi chorobami. E. Malysheva zdieľa tajomstvo, ako rýchlo sa ich zbaviť a očistiť ich kožu stačí. Čítajte viac »

  Čo vyzerá kožná dermatitída?

  Dermatitída sa prejavuje na pokožke vo forme jasne červených vyrážok, ktoré sprevádzajú závažné svrbenie.

  Možné sú aj tieto vizuálne prejavy:

  • Vznikajú peeling v miestach zápalu;
  • postupne sa pokožka zakryje tenkou kôrkou;
  • vytvárajú sa bubliny;
  • dochádza k tvorbe zvlhčujúcich erózií.

  Ak sa na existujúce lézie na koži pripojí ďalšia infekcia, je možné vyvinúť sepsu. V chronickej forme dermatitídy sa objavujú trhliny s keratinizovanými oblasťami.

  Na zobrazenie lézie dermatitídy na koži môžete vidieť fotografie dermatitídy u dospelých.

  Bežné príznaky dermatitídy kože

  Pre diagnostiku je dôležité ďalšie príznaky, ktoré sprevádzajú určitý zápalový proces.

  Typickými príznakmi dermatitídy sú však:

  • začervenanie;
  • výskyt svrbenia;
  • škrabance;
  • pľuzgieriky;
  • olupovanie kože.

  Ďalšie príznaky dermatitídy:

  1. Svrbenie. Intenzita tohto znaku závisí od úrovne zápalového procesu a od podráždenia nervových vlákien na koži. Takže počas alergickej dermatitídy dochádza k silnému svrbeniu na malých miestach lézie. Počas kontaktnej dermatitídy sa svrbenie šíri výhradne okolo miesta zápalu.
  2. Opuch. Tento príznak sa často prejavuje v alergických reakciách. Pri opuchnutí hypostázou a podkožným tkanivom sa objaví edém Quincke, ktorý môže spôsobiť udusenie.
  3. Vyrážka. Pre špecifickú dermatitídu je možný iný plán vyrážok a súčasne úplne odlišná lokalizácia vyrážky. Zvlášť náchylné na vyrážku:
   • čelí;
   • koža pod vlasmi;
   • inguinálna zóna;
   • trup po stranách.
  4. Zápal. V prípade akútnych foriem dermatitídy vzniká zápal na kontaktných miestach alebo je poškodený. Pri chronických formách kožnej dermatitídy možno povedať zápal v prítomnosti:
   • zosilnené oblasti na koži;
   • trhliny;
   • samoraschesov.
  5. Peeling. Často sa olupuje koža kvôli prítomnosti suchého kože alebo slabej práce mazových žliaz. Peeling sa vyskytuje pri chronickej dermatitíde s alergickou povahou zápalu.

  Liečba kožnej dermatitídy

  Každý typ dermatitídy zodpovedá špeciálnej terapii.

  V závislosti od prejavov zápalu kože sa rozlišuje niekoľko spôsobov liečenia dermatitídy:

  1. Prijatie antihistaminík.
  2. Dietetické jedlo.
  3. Používanie hormonálnych a nehormonálnych liekov.
  4. Prijatie antifungálneho komplexu liekov.
  5. Antibiotická terapia.
  6. Použitie liekov na normalizáciu procesov trávenia.
  7. Psychoterapia.
  8. Fototerapie.
  9. Použitie kúpeľov alebo pleťových vody na báze bylín.

  Lokálna liečba

  Na lokálnu liečbu dermatitídy používajte niekoľko metód:

  1. Masť. Vyrábajú sa na báze tukov alebo tukových látok. Majú zmäkčujúce, otepľujúce a výživné vlastnosti.
  2. Cream. Prípravky sa vyrábajú na báze vody, obsahujú menšie množstvo aktívnej zložky.
  3. Gély. Majú chladiaci účinok, ktorý je založený na lepšej absorpcii terapeutických zložiek.
  4. Vložiť. Tieto prostriedky pozostávajú z polovičky masti a prášku. Majú antiexudatívny účinok.
  5. Pleťová voda. Má sušiace vlastnosti, absorbuje výlučok z postihnutých oblastí.
  6. Mash. Je to zmes rastlinných olejov a vodno-alkoholového roztoku. Majú antipruritický a protizápalový účinok na zápalové oblasti.
  7. Omietka. Používa sa na liečbu chronickej dermatitídy. Ide o zmes vosku, polymérov a živíc.

  Najlepšou možnosťou liečby dermatitídy zostávajú masti na hormonálnej a nehormonálnej báze.

  Hormonálne masti s dermatitídou na koži

  Hormonálne prípravky lokálneho účinku majú celý rad kontraindikácií:

  1. Tehotenstvo a laktácia.
  2. Aplikácia je možná len v krátkych kurzoch.
  3. Zjavenie vedľajších účinkov sa môže oddeliť.
  4. Kožná atrofia.
  5. Niekedy môže dôjsť k vzniku adrenálnej insuficiencie.
  6. Vek pacienta je až 2 roky.

  Pri kožnej dermatitíde sú najefektívnejšie masti založené na hormónoch:

  1. Tselestoderm. Používa sa na liečbu seboroickej, atopickej, slnečnej kontaktnej dermatitídy. Priemerná cena je z 220-350 rubľov pre hadičku.
  2. Advantan. Je to hormonálna olejovitá masť. Priraďte všetky druhy dermatitídy kože. Náklady kolísajú z 350-400 rubľov na balenie.
  3. Flutsinar. Efektívna masť pre seboroickú a atopickú dermatitídu. Ak sú masťové základy zle tolerované, môžete použiť gél. Je neprípustné používať deti do 2 rokov. Cena sa pohybuje od 170 do 200 rubľov.
  4. Futsikort. Hormonálny krém účinne bojuje nielen so všetkými prejavmi dermatitídy, ale aj s ďalšími infekciami. Cena v rámci 380 rubľov.
  5. Akriderm. Prostriedok sa aplikuje na kožnú dermatitídu a akékoľvek alergické reakcie kože na podnety. A tiež masť účinná proti lupienke, ekzému a neurodermatitíde. Cena nepresahuje 120 rubľov.

  Nehormonálne masti

  Nehormonálne masti sú celkom účinné pri potlačovaní dermatitídy:

  1. EPLAN. Používa sa na psoriázu, vredy a pukliny. Používa sa na zmiernenie opuchu a pocit svrbenia pri dermatózach. Môže sa použiť ako preventívny prípravok na ochranu pred chemickými dráždidlami. Cena sa pohybuje v rámci od 140 do 160 rubľov.
  2. Skin-Cap. Má antifungálny, antimikrobiálny a protizápalový účinok na zapálenú pokožku. Účinný liek na seborickú a atopickú dermatitídu. Môže byť použitý pre deti od 1 roka. Cena sa pohybuje od 15 do 650 rubľov.
  3. Ekzoderil. Antifungálny krém, ktorý sa dá použiť aj s temnými provokatívnymi faktormi. Cena je v rámci 350 rubľov.
  4. Radevit. Masť účinne bojuje proti všetkej dermatitíde. Má protizápalový, antipruritický, zmäkčujúci účinok. Priemerná cena je 320 rubľov.
  5. Elidel. Priraďte boj proti atopickej dermatitíde. Pracovnou zložkou je pimekrolimus. Cena za 950 rubľov.

  Systémová liečba

  Dermatitída môže byť charakterizovaná rôznymi patogenézami, etiologiami a formami perkolácie. Preto výber lokálnych účinkov vykonáva striktne špecialista na základe všeobecných požiadaviek na liek.

  Droga by mala byť schopná:

  1. Neutralizujte negatívny účinok dráždivého účinku.
  2. Pomôžte s intenzívnymi symptomatickými prejavmi.
  3. Obnova imunitných síl tela.

  Ľudové opravné prostriedky

  Ak chcete zbaviť nepríjemných symptomatických prejavov dermatitídy, pomôžete terapeutickým bylinám:

  1. Lastovičník. Na základe tejto rastliny môžete vyrábať pleťové vody. Súčasne vyberanie a umývanie chleba sa z neho vytlačí šťava. Pridáva sa voda v pomere 1: 2. Mokrá gáza vo výslednej zmesi a aplikovať na zapálené náplaste na koži.
  2. Postupnosť. 1 polievková lyžica tejto byliny nalejte vriacou vodou a nechajte ju stáť. Do infúzie pleťových vody.
  3. Sophora je japončina. Táto rastlina má antipruritický, protizápalový účinok. Ak chcete pripraviť liečivú zmes, musíte pripraviť 100 gramov bylín a nechať ju variť.
  4. Geranium. Obzvlášť dobre je olej z tejto rastliny, pripravený na základe kvetov. Takže vezmite kvety rastliny a naplňte ich fľašou asi 0,5 litra. Nalijte všetok olivový olej a nechajte zmes 5 dní na tmavom a chladnom mieste.

  záver

  Dermatitída je jednou z najčastejších lézií kože.

  A napriek tomu je ľahšie zabrániť im, a to na základe niekoľkých odporúčaní:

  1. Bez potreby užívať hormonálne lieky. Dávajú dobrý účinok, ale ich účinok je krátkodobý.
  2. Vykonajte prevenciu GI. S problémami v tejto oblasti môžete piť kurz bifidobaktérií.
  3. Mnoho kožných ochorení je nebezpečných, pretože môžu prechádzať do chronických foriem. Preto, ak je prvý symptomatický prejav akéhokoľvek zápalového procesu, je lepšie konzultovať s dermatológa.