Hlavná

Kliniky

Príčiny keloidných jaziev a spôsob liečby

Popáleniny, uhryznutie hmyzom, hlboké odrené a rezy po hojení pokožky môžu zanechať jazvy. Ak je chyba značnej veľkosti alebo je na viditeľnom mieste, je nepravdepodobné, že sa jej bude páčiť. Zvlášť expresívny a pozoruhodný na tele je keloidná jazva.

Prečo sa tvorí, ako to vyzerá a či je možné zbaviť sa hrubej jazvy? Všetky otázky budú zahrnuté v rámci tohto článku.

Keloidná jazva: príčiny vzniku

Keloid alebo koloidná jazva vzniká z dôvodu nesprávneho zlúčenia okrajov rany. Ak je poškodená oblasť infikovaná mikróbmi alebo vo svojej oblasti dochádza k rastu spojivového tkaniva, tvoria sa jazvy na koži. Hlavnými dôvodmi vzniku koloidných jaziev sú fúzia okrajov poškodenej oblasti a nesprávne vykonané stehy počas chirurgického zákroku.

Keloid má hustú štruktúru a nevystupuje nad povrch epidermis. V priebehu času sa chyba rozrastá. Sledujúc vývoj keloidných tkanív, experti vyvodili závery o ich pôvode. Faktory, ktoré ovplyvňujú zjazvenie kože, veľa. Uvádzame hlavné dôvody vzniku keloidov:

 • Piercing.
 • Burns.
 • Hnisanie.
 • Infekcia rany.
 • Očkovanie (očkovanie BCG).
 • Silné napätie kože obklopujúcej ranu.
 • Chirurgické zákroky (liečba apendicitídy, cisárskeho rezu, odstránenie krtkov).

Tendencia k koloidnej zjazveniu sa pozoruje u ľudí vo veku 10 až 40 rokov. U malých detí sa pokožka regeneruje rýchlo a u pacientov ctihodných rokov sa nevytvárajú keloidy. V starobe sa tvoria jazvy atrofického typu.

Ako vypadávajú koloidné jazvy

Celkový vzhľad vady závisí od rozsahu poškodenej oblasti, jej polohy, premlčacej doby, veku pacientov a ďalších faktorov. Napríklad keloidná jazva po cisárskom rezu alebo epitelizácia povrchu rany sa môže zhoršiť.

Pacienti vnímajú túto zmenu ako zvyškový jav po zápale, podobne ako infiltrátu, a chýbajú miesto včasného kontaktu s lekárom. Konzolidácia v tejto dobe mení štruktúru a mení sa na chrupavkovú kožnú manžetu cyanoticko-červenej farby. Veľkosť chyby môže byť významná.

Obrysy keloidov na hladkej kože sa môžu líšiť od tvaru skorého zápalového zaostrenia alebo zranenia. Nejednoznačnosť týchto foriem je vysvetlená šírením keloidného procesu pozdĺž línií Langer (strečové línie kože). V niektorých prípadoch jazva znižuje zdravú dermu s predĺženými pásmi, ktoré simulujú krabie nohy. Rozsiahle keloidné jazvy, ktoré zostali po popáleninách, sa pretransformujú na kontrakcie cicavcov.

U ľudí sú široké, vysoké a husté jazvy nazývané "divé mäso". Ich farba sa líši od jasne červenej až po cyanotickú. Proces rastu jaziev spôsobuje bolesť, parestéziu a svrbenie. Nepohodlie sa zlepšuje pri kontakte s odevom.

Ktoré oblasti tela sú náchylné k koloidnej zjazveniu:

Pod dolnou časťou chrbta sa keloidy objavujú zriedkavo. To je spôsobené tým, že horná časť tela je zvýšenie počtu receptorov pre testosterón (giperandrogenemiya) a TGF-beta v kožných buniek a krvnej plazmy.

Keloidy na ušných stehnách sa vytvárajú v miestach punkovania pod náušnicami a v mieste aplikácie stehov. Vznikajú 3 až 4 týždne po traumatizácii tkaniva, pretože zápalový proces ustúpi. Patológia je sprevádzaná oddelením serózno-hnisavého obsahu, bolesťou a erytémom. Jazvy na ušných lalôčikoch sa môžu objaviť aj niekoľko rokov po punkcii alebo operácii.

Nosenie niekoľkých náušníc do jedného ucha zvyšuje riziko keloidnej jazvy. Utesnené časti dosahujú rozmer s odtokom.

Ako vyzerá keloidná jazva, môžete vidieť na fotografii.

Metódy liečby a prevencie keloidných jaziev

Keloidná terapia sa vykonáva rôznymi spôsobmi:

 • Liečivé - pacientovi sú predpísané imunomodulátory a kortikosteroidy. Lieky ovplyvňujú syntézu kolagénu v tkanive jazvy.
 • Radiačná terapia.
 • Oklúzia - uloženie tlakových obväzov.
 • Chirurgické - nadmerné tkanivo sa vyrezáva laserom, skalpelom alebo kryoterapiou.
 • Fyzioterapia - magnetoterapia, elektroforéza.

lekárstvo

Použitie kortikosteroidov na liečbu keloidov zahŕňa intramuskulárne injekcie. Hormonálne lieky zmierňujú zápal a znižujú syntézu kolagénu. Pacientom sa zvyčajne injektuje acetát triamcinolónu. Kurz pozostáva z 2 - 3 injekcií s intervalom 1 - 2 mesiace. Taktiež sa používa hormonálne masti.

Liečba jaziev s imunomodulátormi je tiež založená na injekciách. Interferón sa vstrekuje do švovej línie. Liečivo zabraňuje opätovnému výskytu koloidného procesu po vyrezaní zhutneného tkaniva.

Enzýmové lieky spôsobujú, že keloid je menej výrazný v dôsledku deštrukcie kyseliny hyalurónovej a kolagénu v štruktúre patologického tkaniva. Na tento účel lekári používajú lieky Lidaz, Longidaz a Ronidaz. Telo prijíma enzýmové prípravky prostredníctvom fonoforézy alebo ultrafonoforézy.

Externých prostriedkov pre liečbu po spaľovaní jaziev a keloidov rôznych odborníkov menovaných Kontraktubeks masť, gél Lioton 100, Kelofibraza krém, Zeraderm Ultra, hydrokortizón masť a gél kremíkových dosiek spenky. Resorbcia hrubého tkaniva bude takisto prispievať k takýmto prostriedkom z jaziev a jaziev, ako sú Fermentkol a Scarguard.

chirurgia

Chirurgická excízia jazvy je lepšie kombinovaná s pooperačným hormonálnym podaním. Terapia bude najúčinnejšia a riziko relapsu je minimálne.

Ak pacient hľadá spôsob, ako sa zbaviť keloidných jaziev a súhlasí len s excíziou, účinnosť terapie sa zníži o 50%. Optimálnou možnosťou je odstránenie poškodeného tkaniva následnou aplikáciou okluzívnych obväzov. Čas obliekania je niekoľko dní podľa rozhodnutia lekára.

Laserová terapia s odstraňovaním keloidov znižuje jej veľkosť v dôsledku zníženia kolagénu. Okrem laserového žiarenia je možný aj variant s kauterizáciou jazvy.

Medzi chirurgické metódy patrí aj liečba keloidných jaziev s kvapalným dusíkom. V tomto prípade je kryoterapia krátkodobým zmrazením jazvy s ochladenou látkou. Odstrániť chybu pomôže 2 - 3 cykly zmrazenia. Čas pre každý z nich je 20 - 30 sekúnd.

Radiačná terapia

Ionizujúce ožarovanie s bukóznymi lúčmi spôsobuje deštrukciu kolagénových vlákien. Výsledkom postupu je zníženie oblasti koloidnej jazvy. Na dosiahnutie maximálneho účinku sa pacient podrobí šiestim ožiareniu s dodržaním intervalu medzi postupmi v priebehu 1,5 - 2 mesiacov.

Radiačná terapia ako metóda odstraňovania keloidných jaziev je kontraindikovaná pri dermatologických ochoreniach, obličkových patológiách a prítomnosti otvorených alebo zle zahojených rán.

Lisovanie obväzov

Tesné silikónové obväzy uložené na oblasti jaziev znížia jeho povrch v 25% prípadov. Nosenie je odporúčané dlho, po dobu 6 - 8 mesiacov. Liečba okluzívnymi dresingmi spôsobuje nepríjemné pocity.

prevencia

Hlavný dôraz pri liečbe keloidných špecialistov je zameraný na elimináciu defektu a prevenciu jeho výskytu. Ak je koža pacienta náchylná na zjazvenie, je lepšie odmietnuť kozmetické operácie. Ak sa plánuje chirurgický zákrok na vitálne znaky, je potrebné informovať chirurga o predispozícii keloidu. Uvedomujúc si, že lekár pri zatváraní pooperačných rán neumožní nadmerné napätie kože.

Aby nedošlo k vytvoreniu keloidnej jazvy, po odstránení materského znamienka je dôležité dodržiavať všetky odporúčania týkajúce sa starostlivosti o ranu.

Vytvorená kôra sa nemôže odtrhnúť, zvlhnúť a vystaviť ultrafialovému žiareniu. Aj v chladnej sezóne sa ošetrovaná oblasť musí mazať opaľovacími prípravkami.

Ak sa rana namočí, ztuhne alebo kôra nezmizne po dlhú dobu, mali by ste sa poradiť s lekárom a získať stretnutia. Pri prvých príznakoch koloidnej jazvy po odstránení krtkov, môžete použiť Kontraktubeks.

Recepty tradičnej medicíny

Okrem užívania liekov môžu byť keloidné jazvy liečené ľudovými prostriedkami. Po dohode s lekárom môže človek používať zlúčeniny z liečivých rastlín, prísne dodržiavať proporcie a dávky recepcií znakhar. Je tiež potrebné revidovať stravu a zahrnúť do denného menu vitamínové potraviny a potraviny bohaté na bielkoviny, zinok a stopové prvky.

Čo môžete jesť na rýchle hojenie keloidných jaziev:

Od mastných a vyprážaných potravín je lepšie odmietnuť.

aplikácie

Listy žihľavy, kvety nechtíka a harmančeka a rebríčka a Hypericum suroviny sú zmiešané v rovnakých častiach, napríklad v '15 v kolekcii číslo bude potrebovať 0,5 litra vriacej vody. Kompozícia sa opája vo vodnom kúpeli počas 15 minút a obalená v horúcej látke počas 1 hodiny.

Potom sa kvapalina odfiltruje, utierka sa navlhčí čistou infúziou a obväzy sa obviažu na problémové miesto. Na vrchu sa aplikuje polyetylén a obväz je zabezpečený šatkou po dobu 2 hodín. Postup sa vykonáva denne po dobu 2 mesiacov.

Bylinná masť

Produkcia masti na vyhladenie keloidnej cicatrie doma začína prípravou tinktúry.

Môžete použiť takéto zariadenia ako:

Podľa vlastného uváženia sa odoberie jedno alebo viac rastlín. 30 g suroviny sa naleje do pohára vodky. Tára pevne uzavretá a vytiahnutá 2 týždne na chladnom mieste.

15. deň sa tinktúra filtruje a spojí s roztaveným tukom - bravčovým alebo jazvečíkom. Na 100 g tinktúry vezmite 100 g tuku. Zmes sa ďalej miesi na parnom kúpeli 10 minút, ochladí sa a tretí sa do zhutnenej tkaniny 3 krát denne. Kurz je určený na 1 mesiac.

Éterické oleje

Zvážte, ako odstrániť keloidné jazvy pomocou éterických olejov. V rovnakých pomeroch sa mätový olej striedavo mieša s neroli a rozmarínovým olejom. Druhým variantom terapeutickej zmesi je palisový olej + olej z čajovníka + kadidlo. Jazva sa ošetruje ráno a večer.

Pečené pečivo

Z teplého mlieka a hrachovej múky urobte plochý koláč a dajte jazvu na 1 hodinu. Cesto používajte denne.

kapusta

Na obnovenie liečenej pokožky sa používa kapusta - prírodný zdroj vitamínu E.

Niekoľko čistých listov je rozdrvené a kaša je spojená s medom. Požadované množstvo kompozície je rozložené na viacvrstvovú časť gázy a pribintovyvayut na jazvu po dobu 3 hodín. Medzi gázou a obväzom bola položená polyetylénová vrstva. Manipulácia sa vykonáva dvakrát denne.

Melón a vajcia

Rovnaké časti v jednom kontajneri premiešajú vaječný škrup s melónom. Komponenty sa zriedia rastlinným olejom na hmotu v podobe kaše. Na keloid sa konečná formulácia aplikuje iba raz denne, ale po dobu 2 mesiacov.

včelí vosk

Slnečnicový olej (alebo kukuričný olej, rakytník rešetliakový, ruža šípová) sa zahreje a v kombinácii s včelím voskom - 400 ml na 100 g prípravku Tomy pri nízkej teplote po dobu 15 minút, načo sa ochladí a namazané jaziev 2 krát denne.

Sophora japončina

Ovocie Sophora bude potrebovať 2 šálky.

Sú drvené a kombinované s husím tukom. Produkt sa umiestni na vodný kúpeľ a udržuje sa v teple 1,5 hodiny. V nasledujúcich troch dňoch sa liek znovu ohreje na hodinu a pol a na 4. deň sa zmes nechá vrieť. Potom sa masť ochladí a ošetrí sa neúspešne vyliečenými tkanivami.

Althaea

Boj s keloidmi pomôže resorbovať, protizápalové a protiedémové vlastnosti althea. 20 gramov suchých mletých koreňov rastlín naliať pohár studenej vody a nechať komponenty, aby zostali až do rána (zloženie sa vykonáva večer). Hotový výrobok sa aplikuje na jazvu aspoň 5 krát denne. Althae je možné nahradiť mätou.

Kafrový olej

Nástroj je silne namočený obväz. Krém sa aplikuje na jazvu a pokryje celofán. Zabezpečte obväz s obväzom.

Typy jaziev. Ako sa zbaviť jaziev a jaziev.

Koža, alebo správnejšie pokožka je zložitý orgán alebo systém, ktorý je ťažké fungovať.

Plocha pokožky je 1-2 m2. Koža vykonáva ochranné, tepelne vodivé, vylučujúce, produkujúce, senzorické a syntetické funkcie. Koža pozostáva z niekoľkých vrstiev. Najviac povrchná, viditeľná vrstva - epidermis - je vrstva epiteliálnych buniek, ktoré vykonávajú iba ochrannú funkciu. Epiteliálne bunky sú neustále znovu vytvorený na bazálnej membrány, a najvyššie položené bunky neustále umierajú a sú púšťanie a reparatívne procesy nie sú zapojené. V epiderme nie sú žiadne krvné cievy a nervové zakončenia. Základná membrána je tenká vrstva bazálnych buniek, ktorých rozdelenie tvorí epidermis. Bazálna membrána môže byť plochá alebo zložená, čo vytvára kožnú štruktúru a na mikroúrovni tvorí kontinuálne mikročipy - papilá. Pod bazálny membrána je v skutočnosti dermis, tu usporiadané nádoby, nervové zakončenia, pot a mazové žľazy, vlasové folikuly, je funkčne aktívna vrstva.

Poškodenie a zjazvenie kože

Všeobecné princípy a procesy opravy v ranách sú rovnaké bez ohľadu na poškodzujúci faktor. Samozrejme, že existujú určité funkcie v závislosti od typu poškodenia (strih, roztrhané, horieť, vredu a tak ďalej.), Ran veľkosť, stupeň jeho infekcie, prítomnosť iných škodlivých látok (cudzie teleso, a rádioaktívne chemické látky, a tak ďalej.). V mieste poškodenia sa rozvíja zápal - plnosť, opuch, bolesť. Bunky, ktoré sú zodpovedné za imunitu, zápaly a opravy - leukocyty, monocyty a ďalšie - sa ponáhľajú do rany. Potom čistia ranu poškodeného tkaniva, cudzích telies a infekcie, ktorých produkt sa stáva hnisom. Ak je rana relatívne čistá, primárne napätie sa vyskytuje oveľa rýchlejšie a s miernym zápalom. Hojenie rán je v takých prípadoch pozorované počas 5-10 dní, na začiatku je naplnený granuláciou (nový voľná spojivové tkanivo), nasleduje granulácia klíčiť nových ciev, potom fibroblasty k produkcii kolagénu. Tento proces sa nazýva zrenie spojivového tkaniva. Zrenie matky trvá až 2 mesiace alebo viac. Jazva je spojivové tkanivo pokryté vrstvou epidermy, pretože bazálna membrána stále obnovuje svoju kontinuitu. Jazva nenahrádza pôvodný kožu, nie je tam žiadna potných a mazových žliaz, žiadne vlasové folikuly a epidermis vrstvou chybný. Spočiatku je jasný a viditeľný, nakoniec stráca a zmenšuje veľkosť. V niektorých prípadoch je patologické jazvy sa tvorí, keď sa červená, rastie čo do veľkosti a najnepríjemnejšie možnosť - tvorba keloidných jaziev. Ten sa môže vyskytnúť aj po malých škrabancoch u osôb s predispozíciou k keloidom.

Typy jaziev

Normotropný - tenký, svetlý a plytký. Zvyčajné jazvy zvyčajne miznú nezávisle alebo sú dobre vyčistené niekoľkými sedmičkami mediálneho peelingu.

Atrofická jazva vzniká, keď je nedostatočná produkcia granulácií a kolagénu, klesá a vyzerá ako prehĺbenie povrchu kože. Typickým príkladom sú strihy (strihy), jazvy po akné alebo fosílií z ovčích kiahní. Na korekciu používajte kontúrový plast (napríklad kolagén), lipofilling (zavedenie vlastného tuku). Účinok obnovy je okamžite viditeľný, ale krátkodobý. Pre trvalý účinok sa používa mezoterapia s biologicky aktívnymi liekmi. Tieto lieky stimulujú aktivitu fibroblastov a produkciu ďalšieho kolagénu v už vytvorenom bachore. Spoločné používanie týchto metód s zábalmi, vákuovou masážou a masťami, ktoré zlepšujú krvný obeh a metabolizmus, môže výrazne znížiť viditeľnosť jazvy alebo ich úplne odstrániť.

Hypertrofické jazvy naopak vzhľadom na zvýšenú aktivitu fibroblastov a veľkú tvorbu kolagénového vzhľadu sú zahustené a pigmentované. Oni sú často zmätení s keloidmi. Hyperplastické jazvy sú relatívne mladé, nie zrelé, s rovnakým časom môžu byť tiež vyrovnané a stane sa slabne viditeľné bez akýchkoľvek ďalších vplyvov. Dobrý účinok je spôsobený olupovaním kyselinou trichlóroctovou, elektroforézou a ultrafoforézou s hydrokortizonom, lidázou, sublinguom a ďalšími.

Keloidné jazvy (kele - pazúrik a kruhy) sú najnepriaznivejšími druhmi jazvy. Na rozdiel od iných typov jaziev je keloid úplne zastúpený spojivovým tkanivom. Keloid sa vyznačuje nekontrolovanou proliferáciou, bolesťou a svrbením. Zaobchádzanie s týmito jazvami je najťažšou úlohou. Najčastejšia keloidná lokalizácia: nasolabiálny trojuholník, krk, ramená, často sa vyskytujú po hlbokých a rozsiahlych popáleninách. Ak existuje tendencia tvoriť keloidné jazvy, mali by ste zanechať nepotrebné operácie, iba pre dôležité indikácie. Veľmi často keloidné jazvy sú zmätené s hypertrofickými jazvami. Odstrániť keloidnú jazvu je ťažšie ako všetky ostatné. Ako bude reagovať na tento alebo ten účinok a aký výsledok nebude možné predvídať. Najprv by sme mali začať konzervatívnymi a injekčnými metódami na zastavenie šírenia. Začnite s cytostatickými a protizápalovými masťami a krémami - glukokortikoidy, statíny, 5 fluorouracil. Existujú údaje o účinnosti interferónov. Ďalej sa rovnaké skupiny liečiv vstrekujú do oblasti jaziev. V prípade potreby použite röntgenovú terapiu. Až po znížení aktivity rastu brucha je možné vykonať skúšobné metódy brúsenia s veľkým intervalom medzi sedením a kontrolou keloidného správania.

Odstránenie jaziev a jaziev. Ako odstrániť jazvu. Krém z jazvy.

Bohužiaľ, na mieste jazvy nebude nikdy normálne zdravé tkanivo. Neexistuje žiadna špecifická metóda na úplné odstránenie jaziev. Bol vyvinutý celý rad postupov, ktoré výrazne znížia viditeľnosť defektu.

Najjednoduchšou a najnebezpečnejšou metódou je dermopigmentácia alebo tetovanie. Jazva sa vytvrdí špeciálnymi farbivami v tóne okolitej kože.

Ďalším relatívne efektívnym a moderným spôsobom je použitie silikónových fólií na povrchu čerstvých jaziev. Stláčajú jazvu, zvlhčujú a zlepšujú metabolické procesy v spojivovom tkanive, čím zabraňujú jej šíreniu. Cicatrix a Cicablock, druhá s 15% ochranou bahna pred slnkom. V zložení krémov z jaziev silikón, glukokortikoid a vitamín E.

Brúsenie jaziev je možné mechanicky alebo laserom. Brúsenie sa používa na odstránenie zrelých bežných jaziev a hypertrofických jaziev. Manipulácia je podobná peelingu, ale hlbšie. Pri mechanickom brúsení sa používajú práškové brúsivá (mikrodermabrázia s hliníkovým práškom alebo iné). Sú to buď kvapalné roztoky, alebo masti, ktoré ručne ošetrujú oblasť jaziev alebo špeciálne zariadenia s účelným prívodom abrazívnych látok. Podobný postup poskytuje laser. Povrchový efekt svetelného lúča odstraňuje hornú vrstvu tkaniva jazvy. Rôzne typy laserov sú schopné vyrovnať povrch, potlačiť angiogenézu (tvorbu nových ciev s hypertrofickými jazvami) a stimulovať syntézu kolagénu a elastínu. Zvláštne miesto je obsadené erbickým laserom. Expozícia tohto typu laseru za studena nepoškodzuje susedné tkanivá, čo takmer úplne eliminuje riziko opačného účinku - nárast dezinfikovanej jazvy.

Liečivé liečivá na jazvy.

Najprv si dovoľte pripomenúť, že človek by nemal vykonávať samoliečbu. Nesprávne účinky na jazvu môžu viesť k opačnému účinku. Poraďte sa s lekárom, ak je jazva zväčšená, mení farbu alebo je obohatená krvnými cievami. Použitie špeciálnych masti, krémov a gélov v počiatočných štádiách dozrievania bachora prispeje k jeho správnemu formovaniu. Doporučujú sa nasledujúce lieky: Kontraktubeks, Dermatics, Mederma atď. Gély a masti sa používajú 2-3x denne po dobu 2 až 5 mesiacov.

Ďalšie spôsoby odstránenia jazvy.

Röntgenová terapia alebo terapia Buki sa používa na liečbu vznikajúcich hypertrofických a rozširujúcich sa keloidných jaziev. Malé dávky ožarovania majú cytostatický účinok a potláčajú funkciu fibroblastov. Dávka a počet relácií sa vyberá individuálne, odborníkom.
Mezoterapia je spôsob eliminácie malých jaziev alebo vrások pomocou veľkého množstva mikroinjekčných liekov, napríklad kyseliny hyalurónovej.
Cryodestruction - vystavenie chladu. Hlavnou nevýhodou metódy je nekontrolovateľnosť procesu. Je ťažké vysledovať hĺbku a oblasť poškodenia tkaniva. Je lepšie použiť na odstránenie povrchných benígnych útvarov - papilómy, kondylómy, bradavice. Môže sa používať počas tehotenstva.

Chirurgická liečba, excízia jaziev

Chirurgická excízia jazvy by sa mala odporučiť ako extrémna metóda korekcie jaziev, keď iné metódy nepriniesli požadovaný účinok alebo oblasť jazvy je významná. Malo by sa vždy pamätať na to, že po chirurgickej excízii jazvy zostane jazva rovnaká a dobre, ak je tenká a nenápadná. S hrubými širokými jazvami sa niekedy uchýlia k plastu buď priľahlou kožou alebo transplantáciou z iných častí tela. Vo všetkých prípadoch je potrebné vyňať už zrelé jazvy (3-4 mesiace - 1,5-2 roky), mala by sa posúdiť mobilita a rozťažnosť susednej kože. Po excízii starých jaziev sa rana štepí nodálnymi resorpčnými dermálnymi-subdermálnymi stehmi dovnútra a kontinuálnou intradermálnou stehnou. Prvá z nich drží ranu pred expanziou v procese zjazvenia, druhá porovnáva okraje rany a spôsobuje, že jazva je tenká a čistá. Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii. V pooperačnom období by sa vyššie uvedené gély a masti mali používať na rane a ak je keloid vyrezaný, potom by sa mali použiť iné metódy na potlačenie jeho rastu.

Žuvanie na koži

Žuvanie na koži - hrubá vláknitá šnúra spojivového tkaniva vytvorená v mieste predchádzajúceho poškodenia kože. Nová jazva má ružovú alebo červenú farbu; staré - hypo- alebo hyperpigmentované sfarbenie. Jazvy sa môžu zvýšiť nad úroveň kože (hypertrofické), byť na rovnakej úrovni (normotropné), byť natažené do kože (hypotrofické). Jazvy, najmä ak sú umiestnené na tvári a na otvorených miestach tela, sú estetickou chybou, z ktorej sa človek snaží zbaviť. Na odstránenie zjazvenia na pokožke v medicíne sa používa laserový resurfacing, dermabrázia, kryoterapia, chemické peelingy, injekcie steroidných hormónov, chirurgická excízia.

Žuvanie na koži

Hrubé jazvy a jazvy na tvári alebo tele dnes neslúžia ako ozdoba pre skutočných mužov a najmä pre ženy. Bohužiaľ, možnosti modernej lekárskej kozmetológie neumožňujú úplne zbaviť sa poškodenia cév, čo len naznačuje, že sa stávajú menej viditeľnými. Proces korekcie jaziev vyžaduje vytrvalosť a trpezlivosť.

"Scar" a "jazva" - synonymá slov. Jazva je domácnosť, každodenné meno pre jazvu. Jazvy na tele sa vytvárajú v dôsledku hojenia rôznych kožných lézií. Účinky mechanických (traumatických), tepelných (popáleninových) činidiel, kožných ochorení (po akné) vedú k narušeniu fyziologickej štruktúry kože ak jej nahradeniu spojivovým tkanivom.

Niekedy sa jazvy správajú veľmi insidioticky. Pri normálnom fyziologickom zjazvení sa kožná porucha časovo znižuje a bledne. Ale v mnohých prípadoch je zjazvenie patologická. Jazva nadobúda jasnú fialovú farbu a zväčšuje jej veľkosť. V tomto prípade je potrebná okamžitá odborná pomoc. Problém korekcie jaziev sa praktizuje v komunite lekárov - dermatokozmetológov a plastických chirurgov.

Tvorba jazvy

Pri jeho tvorbe je jazva 4 po sebe idúce po sebe idúce fázy:

I - stupeň zápalu a epitelizácie.

Trvá 7 až 10 dní od času zranenia. Je charakterizovaná postupným znižovaním opuchov a zápalov kože. Formuje granulačné tkanivo, ktoré spája okraje rany, jazva ešte nie je k dispozícii. Ak nedôjde k infekcii alebo nezrovnalosti povrchu rany, rana sa liečí primárnym napätím s tvorbou ťažko zjavnej tenkej jazvy. Aby sa predišlo komplikáciám v tomto štádiu, používajú sa atraumatické švy, šetria sa tkanivá, denné obväzy sa vykonávajú s lokálnymi antiseptikmi. Fyzická aktivita je obmedzená, aby sa zabránilo rozdielom okrajov rany.

II - fáza vzniku "mladých" bahna.

Pokrýva obdobie od 10. do 30. dňa od okamihu zranenia. Je charakterizovaná tvorbou kolagén-elastínových vlákien v granulačnom tkanive. Jazva je nezrelá, drobivá, ľahko expandovateľná, jasne ružová (v dôsledku zvýšeného prívodu krvi do rany). V tomto štádiu by sa malo zabrániť sekundárnemu poraneniu rany a zvýšenej fyzickej námahe.

III - štádium formovania "zrelého" bachoru.

Trvá od 30. do 90. dňa odo dňa zranenia. Vlákna z elastínu a kolagénu sa rozširujú do zväzkov a zoradia sa v určitom smere. Prídavok krvi jizvy klesá, kvôli čomu sa stáva hustejšia a bledšia. V tejto fáze neexistujú žiadne obmedzenia fyzickej aktivity, ale opätovné zranenie rany môže spôsobiť tvorbu hypertrofickej alebo keloidnej jazvy.

IV - fáza konečnej transformácie jazvy.

Počnúc 4 mesiacmi po poranení a do jedného roka dozrieva brambor: zomieranie ciev, napätie kolagénových vlákien. Jazva sa stáva hustejšia a bledšia. Práve v tomto období doktor chápe stav jazvy a ďalšiu taktiku jeho korekcie.

Jednoduché zbavovanie sa jaziev nie je možné. S pomocou moderných techník možno urobiť len hrubú, širokú jazvu kozmeticky prijateľnejšiu. Výber metód a účinnosť liečby bude závisieť od štádia tvorby jazvy a druhu jazvy. V tomto prípade platí pravidlo: čím skôr ste požiadali o lekársku pomoc, tým lepší výsledok.

Jazva vzniká z dôvodu porušenia integrity pokožky (chirurgia, trauma, horieť, piercing) v dôsledku procesov uzavretia defektu novým spojivovým tkanivom. Povrchové poškodenie epidermis sa liečí bez zjazvenia, pretože bunky bazálnej vrstvy majú dobrú regeneračnú kapacitu. Hlbšie poškodenie vrstiev kože, čím dlhší je proces hojenia a výraznejšia jazva. Normálna, nekomplikovaná zjazvenie vedie k vzniku normotrofickej jazvy: plochá a má farbu okolitej kože. Porušenie priebehu zjazvenia v ktoromkoľvek štádiu môže viesť k vzniku hrubej patologickej jazvy.

Typy jaziev

Pred výberom spôsobu liečby a optimálnej periódy postupu by sa mal určiť typ jaziev.

Normotrofické jazvy zvyčajne nedávajú pacientom veľa frustrácie. Nie sú tak nápadné, pretože ich elasticita je blízka normálu, majú bledú alebo pevnú farbu a sú na úrovni okolitej kože. Bez použitia radikálnych metód liečby môžu byť tieto jazvy bezpečne odstránené mikrodermabrázou alebo chemickým povrchovým peelingom.

Atrofické jazvy môže dôjsť v dôsledku akné alebo nekvalitného odstránenia krtkov alebo papilómov. Strelce (striae) tiež predstavujú tento typ jaziev. Atrofické jazvy sú pod úrovňou okolitej kože, charakterizované chrobkom tkanív, ktoré vznikajú z poklesu produkcie kolagénu. Nedostatok rastu kože vedie k tvorbe jamiek a jaziev, čo vytvára viditeľnú kozmetickú poruchu. Moderná medicína má vo svojom arzenáli mnoho účinných spôsobov, ako eliminovať dokonca dosť rozsiahle a hlboké atrofické jazvy.

Hypertrofické jazvy majú ružovú farbu, sú obmedzené na poškodenú oblasť a vyčnievajú nad okolitú kožu. Hypertrofické jazvy môžu čiastočne vymiznúť z povrchu kože v priebehu dvoch rokov. Sú veľmi vhodné na liečbu, takže nečakajte na ich spontánne zmiznutie. Malé jazvy môžu byť ovplyvnené laserovým leštením, dermabrázou, chemickým peelingom. K pozitívnym výsledkom dochádza k zavedeniu jazvy do zóny hormonálnych prípravkov, injekcií diprospánu a kenalogu. Elektro- a fonoforéza s konaktubeksom, lidaza, hydrokortizonom poskytuje trvalý pozitívny účinok pri liečbe hypertrofických jaziev. Možná chirurgická liečba, pri ktorej sa vyrezáva tkanivo jazvy. Táto metóda poskytuje najlepší kozmetický účinok.

Keloidné jazvy mať ostrú hranicu, vyčnievať nad okolitou kožou. Keloidné jazvy sú často bolestivé, v oblasti ich formovania sa vyskytuje pocit svrbenia a pálenia. Tento typ jazvy na liečbu dobre nereaguje, je možné relapsy keloidných jaziev ešte väčšie. Pre celú zložitosť úlohy má estetická kozmetológia mnoho príkladov úspešného riešenia problému keloidných jaziev.

Vlastnosti keloidných jaziev

Úspešnosť liečby akejkoľvek choroby závisí predovšetkým od správnej diagnózy. Toto pravidlo nie je výnimkou v prípade eliminácie keloidných jaziev. Vyhnite sa chybám v taktike liečby, je možné len jasne definovať typ jazvy, pretože Podľa vonkajších prejavov keloidné jazvy často pripomínajú hypertrofické jazvy. Významný rozdiel spočíva v tom, že veľkosti hypertrofických jaziev sa zhodujú s veľkosťou poškodeného povrchu, keloidné jazvy prekračujú hranice traumy a môžu prekročiť veľkosť traumatického poškodenia kože podľa oblasti. Zvyčajné miesta výskytu keloidných jaziev sú oblasť hrudníka, ušných pupiek, zriedkavo kĺby a oblasť tváre. Keloidné jazvy v ich vývoji sú štyri fázy.

 1. Stupeň epitelizácie. Po poškodení je poškodená oblasť utiahnutá tenkým epitelovým filmom, ktorý sa stáva hustší, hrubší, bledý za 7-10 dní a zostáva v tejto forme 2-2,5 týždňov.
 2. Štádium opuchu. V tomto štádiu jazva rastie, stúpa nad priľahlou pokožkou a stáva sa bolestivou. Po dobu 3-4 týždňov sa bolesť oslabí a jazva sa intenzívnejšie načervena s cyanotickým odtieňom.
 3. Stupeň zhutnenia. Tam je konsolidácia bahna, na niektorých miestach, husté plaky sa objaví, povrch sa stáva nerovný. Vonkajší obraz jizvy predstavuje keloid.
 4. Fáza zmäkčenia. V tomto štádiu jazva nakoniec nadobudne keloidný charakter. Rozlišuje bledú farbu, jemnosť, pohyblivosť a bezbolestnosť.

Pri výbere taktiky liečby sa postupuje od obmedzenej doby jaziev. Keloidné jazvy od 3 mesiacov do 5 rokov existencie (mladé keloidy) sú aktívne rastúce, líšia hladký hladký povrch, červený s cyanickým odtieňom. Jazvy staršie ako 5 rokov (staré keloidy) bledé, získavajú vrásčitý nerovný povrch (niekedy stredná časť brucha padá).

Príčinou keloidných jaziev môžu byť chirurgické zákroky, očkovanie, popáleniny, uhryznutie hmyzom alebo zvieratami, tetovanie. Takéto jazvy sa môžu vyskytnúť aj bez traumatického poranenia. Okrem výrazného estetického nepohodlia poskytujú keloidné jazvy pacientom nepríjemné pocity svrbenia a bolesti. Dôvodom na vznik tohto konkrétneho typu jazvy namiesto hypertrofných nie je v súčasnosti stanovený lekármi.

Prevencia problémovej jazvy

Vzhľadom na zložitosť liečby keloidných jaziev je potrebné venovať väčšiu pozornosť prevencii ich výskytu a dodržiavať určité pravidlá:

 • V prípade vážneho zranenia pokožky by osoba mala okamžite vyhľadať kvalifikovanú pomoc. Plastický chirurg je schopný poskytnúť včasnú pomoc, ktorá zabráni výskytu keloidných jaziev.
 • Liečba doma by mala byť zameraná na vylúčenie možnosti hojenia rany. Denné ošetrenie povrchu rany antiseptikmi je nevyhnutné na odstránenie zápalového procesu vedúceho k tvorbe keloidných jaziev.
 • Ak je rana malá, ale jeho okraje sa silne rozchádzajú, mali by ste kontaktovať plastického chirurga, aby ste použili intradermálne šitie a uťahovacie obväzy okolo okrajov švu. V opačnom prípade je nevyhnutná tvorba keloidnej jazvy.
 • V počiatočných štádiách tvorby keloidu alebo hypertrofického bachoru (obdobie nie dlhšie ako šesť mesiacov) je možné túto situáciu opraviť silikónovou platňou. Použitie resorpčnej omietky pod dohľadom chirurga zníži kozmetickú poruchu.

Metódy korekcie jaziev

V oblasti liečby jaziev nie je nutné konať na vlastnú päsť: v najlepšom prípade, výsledok bude nulový, v najhoršom - budete mať ešte závažnejšie a hrubý zjazveniu. Tak populárne gély "Miderma" a "Kontraktubeks", samozrejme, pomoc ctimulirovat regeneráciu a tvorbe jaziev normotroficheskie, ale nie sú najúčinnejším prostriedkom v boji proti jazvy.

Dnes v arzenáli medicíny existuje množstvo účinných metód na korekciu jaziev.

Kozmetické prípravky. V prítomnosti jazvy je potrebné venovať náležitú pozornosť starostlivosti o domácu pleť. Použité kozmetické prípravky by mali obsahovať prísady, ktoré vyživujú pokožku a vyhladzujú jej povrch, ako sú ovocné kyseliny a retinol. Na dosiahnutie požadovaného výsledku tieto látky vyžadujú dlhodobé použitie. Okrem toho, v slnečnom počasí, ich použitie by malo byť kombinované s opaľovacími kozmetikami.

fyzioterapia. Pre stimuláciu regeneračných procesov, krvného obehu a tvorbu lymfy granulácie zóny bachora široko používané fonoforézy a elektrostatické masáže. Fonoforézou predstavuje postup zavádzania kozmetických a terapeutických liečiv do hlbších vrstiev kože za použitia ultrazvuku. Ultrazvukové vlny prenikajú hlboko do tkanív a aktívne sa podieľajú na bunkovej úrovni, ktoré poskytujú hlboký vykurovanie a mikromasáž stimulovať metabolizmus, zlepšujú krvný obeh a lymfatický okysličenie tkanív. Príchode na fonoforézou liečiva sa hromadia a vytvára akúsi depa, a potom postupne rozšírila cez krvné riečište. Fonoforéza má protiedémové, resorpčné a protizápalové účinky.

Elektrostatické masáže ovplyvňujú tkanivá so striedavým elektrostatickým poľom, čo spôsobuje vibrácie. Vedie k lepšej mikrocirkulácii a trofizácii tkanív, urýchľuje regeneračné procesy a nachádza široké uplatnenie pri komplexnej korekcii jaziev.

Oprava fotografií. Toto je postup maskovania jazvy na farbu okolitej kože v dôsledku vystavenia svetelnému lúču. To vedie k zničeniu nadmernej pigmentácie a ciev brucha, čo má za následok, že jazva sa stáva plochá a získava fyziologickú farbu. Fotokorekcia sa vykonáva s hypertrofickými a normotropnými jazvami, s červenými atrofickými jazvami. Počet potrebných postupov závisí od typu a dĺžky existencie jazvy a je až 10 alebo viac. Indikátory účinnosti fotokorekcie sú objasnenie jazvy a jej zmäkčenie.

Laserové resurfacing. Po ovplyvnení jazvy sa laserový lúč po vrstve vyparí spojivové tkanivo. Metóda umožňuje rýchlu, krvnú, presne kontrolovanú korekciu. Postup je sprevádzaný miernou bolesťou a opuchom pokožky, ktoré sa odstránia po podaní liekov. Opätovné ošetrovanie jaziev lasera sa vždy vykonáva v kombinácii s inými korekčnými metódami.

kryoterapia. Spôsob ovplyvňovania zmenenej kože ultra nízkymi teplotami pomocou kvapalného dusíka (pri -40 ° C), dodávaný cez špeciálny aplikátor. Zvlášť účinná je kryoterapia pre keloidné jazvy, čo spôsobuje ich sploštenie. Nepoužívajte u pacientov s tmavou alebo tmavou kožou, pretože vedie k lokálnej depigmentácii.

injekcie. Pri vysokej účinnosti (až do 90%) na korekciu keloidných jaziev sa používa injekčné podávanie kortikosteroidných hormónov do tkaniva jazvy. Bočnou reakciou spôsobu je lokálna pigmentácia kože, ktorá časom zmizne. Na liečenie atrofických jaziev sa používajú injekcie s prípravkami kyseliny hyalurónovej.

Peeling s ovocnými kyselinami. V srdci olupovania ovocnými kyselinami (peeling ANA) je odstránenie hornej vrstvy mŕtvych buniek a stimulácia regeneračných procesov v pokožke. Ovocné kyseliny stimulujú tvorbu elastínu a kolagénu, zlepšujú úľavu pokožky, zjasňujú pigmentované oblasti, zúžujú póry. Peeling s vysokými koncentráciami ovocných kyselín vyhladzuje jazvy a má omladzujúci účinok na pokožku.

Chemické peelingy. Nejúčinnejšie metódy korekcie jaziev sú brúsenie, ktoré umožňuje vyrovnať ich hranice a vyrovnať úľavu pokožky - to je laserový povrch, dermabrázia a chemický peeling. Atrofické jazvy môžu byť leštené už v čo najskoršom možnom čase a hypertrofické a keloidné jazvy až po ich konečnej formácii. Proces brúsenia hypertrofických jaziev by mal byť postupný: od povrchového až po hlbšie, aby sa zabránilo exacerbácii defektu.

Pre mierne hypertrofické jazvy sa chemický peeling uskutočňuje postupne. Po prvé, po dobu 10 dní s povrchovou kôrou (2-4 procedúr), pokožka je pripravená na hlbší účinok. Potom postupujte podľa 4-7 procedúr peelingu, ktoré sú zamerané na stimuláciu procesov obnovy v dermis. Navyše, po dobu troch týždňov je predpísaný dermatologický krém so silikónom, ktorý chráni pokožku pred vysušením a zápalom. Peeling sa často kombinuje s mesoterapiou zameranou na zlepšenie lokálneho trofizmu a mikrocirkulácie kože. Po ukončení peelingu sú predpísané vonkajšie prípravky na udržanie klinického účinku.

Exprimovaný hypertrofické jazvy najprv podrobia chirurgickej vyrezanie sledoval priebeh fyzikálnej terapie (fonoforézou alebo galvanoforez) s fibrinolytiká (heparín alebo hyaluronidasových). Potom, tiež v dvoch stupňoch, vykonáva chemický peeling: prvý šťava šupky Glicopee S glykolová, citrónová, mliečna a salicylová (viacnásobné ošetrenie 1 týždeň), potom - chemický peeling žltú Mediderma založené kyselinu retinovou.

Retinolový peeling efektívne pôsobí na bunkovej úrovni, zvyšuje produkciu bielkovín, kolagénu a elastínu, omladzuje pokožku. Postup je dobre tolerovaný, nespôsobuje nepríjemné pocity a výrazné kožné reakcie. Niekedy sa okrem jaziev injikujú kortikosteroidné hormóny (kenalog, diprospan). Dnes sú peelingy hlavnou metódou korekcie hypertrofických jaziev a poskytujú mimoriadne dobré výsledky v počiatočnom štádiu liečby.

Nedávne atrofické jazvy (dva až tri týždne epitelizácie) sa ošetrujú masťovými kompresmi s gélom Dermatix alebo Silkses (Mediderma).

Mierne atrofické jazvy sa ošetrujú pomocou povrchových mediálnych peelingov. Umožňujú vyhladenie kontúry brucha a vyhladenie reliéfu pokožky. Po zákroku dochádza k malému opuchnutiu a začervenaniu, potom sa vytvorí škrabka (kôrka). Pri páde kôry sa hĺbka jazvy vyhladí.

Microdermabrasion. spôsob jemného brúsenie kožné mikrokryštály hydroxy-hliníkový prášok v dôsledku abrazívne vlastnosti. Mikrodermabrázia je prakticky bolesť, úplne eliminuje vznik kožných infekcií v dôsledku použitia jednorazových súprav. Mikrodermabrázia v spojení so spôsobom bezjehlové mezoterapiou dáva vynikajúce výsledky korekcie jaziev. Prostriedok pre mezoterapia sér a glutámovej zahŕňajú kyselinu hyalurónovú, vitamíny A, E, C, hodvábne proteíny, lyzín, oligo-prvky s vysokou regeneráciu a hojenie rán aktivitu.

Pre mäkkú mikrodermabráziu sa používa zmes kysličníka a oxidu hlinitého. Sýtosť buniek kyslíkom a účinok mikro-mletia prinášajú vysoké výsledky v boji proti jaziev a strihov.

Radiačná terapia. Účinnosť rádioterapie na recidíva keloidných jaziev bola vedecky dokázaná. Avšak ožarovanie má nepriaznivý vplyv na celé telo a má príliš veľa vedľajších účinkov.

Chirurgická excízia jaziev. Excízia jazvového tkaniva so skalpelom je zameraná na zníženie oblasti defektu. Okraje novo vytvorenej rany sú starostlivo porovnávané a fixované intradermálnym kozmetickým stehom. Následne sa vytvorí čistá postoperačná jazva.

Čerstvá keloidná jazva sa nedá vyrezať - môže to viesť k jej zvýšeniu a relapsu. Liečba keloidných jaziev začína konzervatívnymi metódami, až potom sa začne chirurgická excízia. Ostatné typy jaziev sa vyrežú po úplnom dozrievaní, po šiestich mesiacoch alebo rokoch.

Predpovedanie budúcej jazvy bude takmer nemožné. Závisí od individuálnej reakcie tela, od priebehu procesu hojenia a od kvality vykonávanej operácie. Faktory ovplyvňujúce tvorbu jazvy sú rozdelené na všeobecné a lokálne.

Všeobecné informácie

 • vekové charakteristiky regenerácie kože: aktívnejšia v ranom a pomalšom veku v dospelosti a staršom veku
 • stav imunitného systému: aktivita makrofágov (imunitné bunky) a ich účinok na fibroblasty (bunky zodpovedné za tvorbu kolagénu) závisí od obsahu kolagénu v bachore
 • dedičná predispozícia: individuálna aktivita fibroblastov a schopnosť tela koncentrovať biologicky aktívne látky v krvi a tkanivách.

miestna

 • umiestnenie poškodenia: v rôznych anatomických oblastiach má koža svoje vlastné špecifické vlastnosti zásobovania krvou, hrúbku a štruktúru vrstvy tuku; kvalifikované akcie lekára umožnia vykonať bezchybné v kozmetickom pláne šev
 • stav krvného zásobenia rany: výsledok korekcie je výhodnejší, ak je dostatočný prísun krvi (tvár, hlava), jazva sa pomaly uzdraví v oblasti zníženého krvného obehu
 • povaha poranenia: po spálení a lacerovaných ranách zostávajú deformované jazvy, pre rezané rany s dobre porovnateľnými okrajmi prognóza je výhodnejšia; včasná chirurgická intervencia zabráni výskytu hrubých keloidných jaziev
 • Veľkosť povrchu rany: s rozsiahlymi poškodeniami a významnou veľkosťou jazvy je priaznivý výsledok liečby možný iba s intervenciou skúseného plastického chirurga.

Niečo o scarfingu

Informácie o jazvach budú neúplné, ak prejdete ticho takým postupom ako je skarifikácia alebo skarifikácia - umelé kreslenie na koži dekoračných jaziev. Pre niektorých je tento nový vzhľad telesného umenia spôsob, ako zamaskovať existujúce jazvy, pre ostatných - pokus o vzhľad ich mužnosti a brutality. Bohužiaľ, nezmyselné zavádzanie mladých ľudí s podobnými postupmi, ako aj iné umelé poškodenia kože (tetovanie, piercing) vedie k nezvratným dôsledkom. Móda prechádza a jazvy zostávajú navždy.

jazva

zjazvenie Koža sa objaví v dôsledku zranení a chirurgických zákrokov. Jazvy sú kozmetický problém pre človeka, a ak je jazva veľmi veľká, môže spôsobiť nepohodlie a brániť normálnemu životu človeka.

Ako sa zjavuje jazva?

Dokonca aj malé jazvy na tele môžu byť veľmi vážnym problémom. Obzvlášť často sa človek obáva, ako odstrániť jazvu na koži tváre. Ako sa zbaviť jaziev, môžete sa dozvedieť od dermatológov, pretože v modernej medicíne existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť jaziev.

Jazvy sa vyskytujú v dôsledku porušenia integrity pokožky a jej následného hojenia. Fyziologická štruktúra kože je narušená mechanickými traumami, popáleniny, kožné ochorenia. V dôsledku toho je koža nahradená spojivovým tkanivom. Jazvy sa tvoria nielen na koži, ale pod kožou, teda na vnútorných orgánoch.

Ak sa fyziologické zjazvenie vyskytuje postupne a bez porúch, potom sa na kožné defekty postupne znižuje. V dôsledku toho miesto poškodenia zmení na bledosť a na koži sa objavia biele jazvy. Ale nie vždy proces zjazvenia nastane bez patológií. Jazoba postupne nadobúda karmínovú farbu a osoba má červené jazvy, ktoré je možné úplne odstrániť až po transplantácii kože.

Pri procese tvorby jazvy sa uskutočňujú štyri fázy, ktoré sa navzájom nahrádzajú. V prvej fáze zápal a epitelizácia, ktorá trvá približne 10 dní od zranenia, edém a zápal sa postupne znižuje. V mieste poškodenia tvorí granulačné tkanivo, okraje rany sa postupne zbiehajú. Pri absencii infekcie sa rana postupne uzdravuje, objaví sa tenká zjazvená jazva.

V druhej etape, ktorá trvá od 10. do 30. dňa, vzniká nezrelá, voľná jazva. Má ružovú farbu, pretože zásobovanie krvou v tejto oblasti je posilnené. Tretia etapa Je obdobie formovania zrelého bahna. Trvá na osobu od 30. do 90. dňa. Postupne sa prietok krvi v bachore redukuje, takže jazva sa stáva hustejšia a postupne sa zbalená. Po uplynutí troch mesiacov po zranení, štvrtej etapy, keď sa jazva nakoniec transformuje. Jazva dozrieva asi na 12 mesiacov. V rovnakom čase sa kolagénové vlákna postupne rozťahujú, jazvy sa stávajú hustejšie a bledšie. Až po štvrtej fáze môže lekár najpresnejšie určiť stav jazvy a aké metódy liečby sa majú použiť.

Čím je hlbšie koža postihnutá, tým dlhšie bude hojenie. V dôsledku toho bude jazva výraznejšia.

Prečo sa objavujú jazvy?

Jazvy na koži sa objavujú v dôsledku mechanických poranení, popálenín, chirurgických zákrokov atď.

Lekári rozlišujú niekoľko rôznych typov jaziev u ľudí. Ak je proces zjazvenia normálny, bez komplikácií, vytvorí sa pokožka normotrofická jazva. Je plochá, farba je čo najbližšia k farbe okolitej kože. Takéto jazvy spravidla nie sú viditeľné, nedávajú osobám zvláštne nepríjemné pocity.

Atrofické jazvy dochádza po akné alebo v dôsledku nedostatočnej kvality odstránenia papilómy a molí. Keď sa vyskytnú takéto jazvy, otázka, ako odstrániť jazvy na tvári, je pre človeka veľmi vážna. Jazvy od pupienky na tvári sú pod všeobecnou úrovňou kože. Jazva tkaniva je mrazivé, pretože produkcia kolagénu v ňom je znížená. Preto po akné na tvári sa môžu objaviť prominentné jamy a jazvy, ktoré sú vážnou kozmetickou poruchou. Avšak v modernej medicíne existuje mnoho prostriedkov, ako sa zbaviť jaziev tohto typu. A ak je krém alebo iný lokálny prostriedok v tomto prípade neúčinný, potom laserové leštenie tváre a rad ďalších procedúr môže takmer dokonale odstrániť takéto jazvy. Atrofické jazvy sú tiež striže (Striate).

Hypertrofické jazvy vyčnievajú cez kožu a majú jasnú ružovú farbu. V niektorých prípadoch jazvy tohto typu v niektorých rokoch po traume čiastočne vymiznú. Ale napriek tomu, ako čistiť alebo odstrániť hypertrofický lem, je potrebné sa naučiť alebo zistiť od odborníka. Ak bola liečba správna, môžete takú jazvu zbaviť takmer úplne. S odkazom na lekára sa pacient môže pozrieť na fotky pred a po a zhodnotiť, ako efektívny bude určitý postup. Najlepší výsledok možno dosiahnuť pomocou chirurgického zákroku, počas ktorého sa vykonáva odstránenie jazvového tkaniva. Ak bola liečba vykonaná správne, potom na mieste malej hypertrofickej jazvy kože zostáva rovnaká ako po odstránení krtkov.

Keloidné jazvy ostre obmedzené a silne vyčnievajúce okolo okolitej kože. Tieto jazvy sú spravidla bolestivé: dokonca aj keloidná jazva ušného laloku môže pravidelne prinášať bolesť, pálenie, svrbenie. Liečba takýchto jaziev je najťažšia. Na rozdiel od hypertrofických jaziev, ktoré sa jednoznačne zhodujú s poškodeným povrchom kože, keloidné jazvy môžu mať väčšiu plochu ako poškodenie.

Najčastejšie sa keloidné jazvy tvoria na ušných stehnách, v hrudníku, vo vzácnych prípadoch na kĺboch ​​a na tvári osoby.

Keloidné jazvy vyplývajú z chirurgických operácií, popálenín, očkovania, hmyzu alebo zvieraťa, po tetovanie. Niekedy jazvy tohto typu sa objavujú aj bez predchádzajúcej traumy. Prečo sa na tele človeka objavia keloidné jazvy, lekári doteraz nestanovili.

Keloidné jazvy v období od tretieho mesiaca existencie a až do piatich rokov má červenú farbu a hladký povrch, naďalej aktívne rásť. Tie jazvy, ktoré vyzerali po piatich rokoch, sa postupne zbavia, sú pomačkané a v niektorých prípadoch ich centrálna časť klesá.

Postoperačné jazvy zostávajú po chirurgickom zákroku. Ich veľkosť a vlastnosti závisia od typu operácie, ako aj od vlastností kože osoby. Poškodenie pooperačných jaziev sa postupne vyskytuje. Ak chcete posúdiť proces resorpcie jazvy, môžete porovnať fotografiu odobranú niekoľko dní po operácii a obrázok jazvy po niekoľkých mesiacoch. Odstránenie pooperačných jaziev sa vykonáva s pomocou chirurgických i iných metód.

Niekedy počas tvorby pooperačnej jazvy existujú patologické procesy, ktoré spomaľujú resorpciu. Infiltrácia pooperačnej jazvy môže nastať 3-6 dní po operácii. Súčasne dochádza k hyperémii okrajov rany, objavuje sa bolestivá kondenzácia, vyvíjajú sa príznaky intoxikácie a zápalu. Okrem toho, keďže môžu vzniknúť komplikácie fistula alebo absces pooperačná jazva. Menej časté je endometrióza pooperačnej jazvy prednej brušnej steny.

Ako liečiť jazvy?

Hojivý proces brucha je ovplyvnený oboma miestna, a obyčajný faktory. Preto hneď po zranení nemôžete presne povedať, ako sa jazva bude pozerať ďalej.

Ako miestne faktory je potrebné vziať do úvahy miesto, ktoré bolo zranené, pretože charakteristiky kože v rôznych oblastiach tela sa líšia. Rovnako dôležité sú aj opatrenia lekára, ktoré, ak sú správne liečené, môžu minimalizovať vývoj jazvy neskôr. Vytvorenie jazvy závisti a krvi. Čím aktívnejší prívod krvi nastane v oblasti zranenia, tým lepšia bude rana liečiť. Povaha ujmy je tiež dôležitá. Ak osoba dostala popáleninu alebo rovnú ranu, jazva bude neskôr zreteľnejšia ako vtedy, keď sa rana uzdraví.

Vek pacienta je bežným faktorom: mladšia pleť sa regeneruje aktívnejšie. Nemenej dôležitý je stav ľudského imunitného systému, pretože aktivita imunitných buniek určuje produkciu kolagénu. Ďalším spoločným faktorom je genetické umiestnenie. Každá osoba má niekoľko individuálnych charakteristík, ktoré určujú vlastnosti regenerácie tkanív.

Ak sa chcete zbaviť jaziev a zabrániť ich výskytu, ihneď po vážnom úraze sa poraďte s lekárom. Veľmi často liečenie jaziev a jaziev s ľudovými prostriedkami vedie k tomu, že na koži sa následne vytvorí zjavná jazva, ktorá sa pre človeka stáva vážnym následkom. V žiadnom prípade nemôžete liečiť doma ťažké popáleniny, vážne poškodenie kože.

Pri kontakte s lekárom sa ošetrenie miesta poranenia a jazvy, ktorá sa na ňom tvorí, vykonáva v závislosti od toho, v ktorom štádiu tvorby jazvy prebieha.

V prvej fáze tvorby jaziev, aby sa zabránilo komplikáciám, sa na jazvu prekrýva atraumatická steha, aplikujú sa antiseptiká a vykonávajú sa pravidelné obväzy. K okrajom rany sa nerozptyľuje, odporúča sa obmedziť fyzickú aktivitu.

V druhej etape tvorby jazvy sa v prípade potreby uskutočnia obväzy. Pacient by nemal dovoliť ďalšie poranenie rany. Je tiež potrebné vyhnúť sa namáhaniu, aby nedošlo k poškodeniu miesta zranenia. Keď proces tvorby jaziev prechádza do tretej etapy, obmedzenia fyzickej námahy už nie sú potrebné. Ale lekár počas tohto obdobia odporúča vyhnúť sa opakovaným traumám, pretože to môže vyvolať tvorbu keloidnej alebo hypertrofickej jazvy.

Preto by mal byť ošetrujúci lekár a pri zranení av prípade, že po dlhšej dobe je jazva bolesť po operácii. Len jednoznačná implementácia odporúčaní špecialistu urýchli hojenie po operácii. Okrem toho treba poznamenať, že po chirurgickom zákroku sa vytvorí vnútorná jazva. Preto používať akýkoľvek prostriedok na odstránenie jaziev bez predchádzajúcej konzultácie nestojí za to.

Moderná medicína ponúka veľa rôznych prostriedkov a metód na odstránenie zjazvenia. Je však možné odpovedať, ako odstrániť atrofickú jazvu na tvári alebo ako sa zbaviť iných typov jaziev po vyšetrení a štúdiu anamnézy.

Ak osoba vytvorila takmer nepozorovateľné jazvy bez patológie, liečbu je možné vykonať pomocou kozmetických prípravkov. V takýchto prostriedkoch v štruktúre je retinol, ovocné kyseliny, ako aj iné výživové zložky. Pri použití krému alebo masti z jaziev by malo byť zrejmé, že takáto liečba by mala pokračovať dlhšie. Iba po dlhodobom používaní sa dosiahnu určité výsledky. Ak má osoba ťažšie jazvy, ich odstránenie by sa malo vykonať inými metódami.

Fyzioterapeutická liečba podporuje regeneračné procesy, cirkuláciu granulácie krvi v mieste poškodenia. Najčastejšie sa liečba jaziev vykonáva pomocou ultrazvukovej fonofórézy a elektrostatickej masáže. V procese fonoforézy sa pomocou ultrazvuku lieky zavádzajú do kožných vrstiev. Elektrostatickú masáž je účinok elektrostatického poľa na ľudské tkanivá.

Iná efektívna metóda, ktorá umožňuje zničiť pigmentáciu jazvy, sa nazýva fotokorektúra. Pomocou tejto metódy môžete výrazne zlepšiť vzhľad pokožky s hypertrofickými, červenými atrofickými, normotrofickými jazvami.

Ľudia, ktorí majú viditeľné jazvy okolo nich, odborníci často označujú laserové povrchové úpravy. Odstránenie jaziev laserom na tvári, ako aj na iných miestach tela zahŕňa vrstvené odparovanie spojivového tkaniva. Laserové odstránenie jaziev zabezpečuje presné a rýchle odstránenie jaziev a jaziev. Tento postup nie je zvlášť bolestivý. Pomocou laserového resurfacingu sa môžete zbaviť oboch jaziev po odstránení materského znamienka. Takisto aj z vážnejších jaziev, ktoré sa dostali v dôsledku zranení. Laserová chirurgia na odstránenie sa zvyčajne vykonáva v spojení s inými spôsobmi liečby.

Metóda kryoterapie je odstránenie jaziev s použitím tekutého dusíka a ultra nízkych teplôt. Najčastejšie je táto metóda predpísaná na odstránenie keloidných jaziev.

Aby keloidná jazva bola menej viditeľná, injekcie sa injikujú do jeho tkaniva hormóny kortikosteroidov. Ak používate túto metódu, pigmentácia sa môže objaviť na koži na chvíľu. Ak je potrebné zbaviť sa atrofických jaziev, vykonajú sa injekcie s kyselinou hyalurónovou.

Použitie odlupovania vám umožňuje odstrániť hornú vrstvu buniek kože. Kozmetici predpísajú odlupovanie ovocných kyselín, ktoré urýchľujú produkciu elastínu a kolagénu, vyhladzujú reliéf, zmierňujú pigmentáciu.

Chemický peeling vám umožňuje rozomeliť jazvy, eliminovať ich hranice a vyčistiť pokožku. Takýto lúpanie sa používa pre všetky typy jaziev. Na zníženie hypertrofických jaziev je však potrebných mnoho takýchto postupov a ich postupná aplikácia.

Ak má pacient atrofické jazvy, ktoré sa nedávno vytvorili, liečbu je možné vykonať pomocou špeciálnych gélov a masti.

Postup mikrodermabrázie spočíva v vykonaní jemného pokoženia. Táto metóda vám nielen umožňuje odstrániť jazvy, ale aj pomáha omladeniu pokožky a hojeniu rán.

Keloidné jazvy sa môžu odstrániť rádioterapiou. Avšak táto metóda negatívne ovplyvňuje ľudské telo ako celok, takže sa zriedkavo používa.

Ak je potrebné zúžiť oblasť tkaniva jazvy, vykoná sa excízia jaziev chirurgickou metódou. Po chirurgickom odstránení okraja sa rana fixuje kozmetickým stehom. Nie je možné vykonať excíziu čerstvých keloidných jaziev, pretože následne môže dôjsť k relapsu.

Aby ste zabránili vzniku veľkej a zjavnej jazvy, musíte po zranení vždy kontaktovať kvalifikovaného odborníka, ktorý urobí všetko potrebné pre následný proces regenerácie tkaniva.