Hlavná

Kliniky

Príčiny a prejavy akné (akné)

Akné je chronické recidivujúce ochorenie, pri ktorom sú postihnuté mazové žľazy a vlasové folikuly. Akné sa vyskytuje v detstve, dospievaní a dospievaní av neskoršom veku. Najčastejšie sa akné vyskytuje počas puberty vo veku od 14 do 16 rokov, častejšie u mužov.

Toto ochorenie sa nazýva akné vulgaris, akné vulgaris, akné vulgaris, akné vulgaris a acne vulgaris u ľudí. Akné na tvári alebo pupienky na tvári prináša pacientovi veľa problémov.

Obr. 1. Na fotografiu akné (pupienky) na tvári.

Akné akné je chronické ochorenie. Ovplyvnená koža v tých oblastiach, kde je veľké množstvo mazových žliaz - tvár, chrbát a hrudník. Akné na tvári spôsobuje, že vzhľad osoby nie je príťažlivý. Po ich liečbe zostávajú jazvy. To všetko spôsobuje úzkosť a depresiu u adolescentov, znižuje sebavedomie. Často nemajú priateľov a mladí ľudia nájdu prácu s ťažkosťami.

Akné postihuje približne 80% populácie vo veku 12 - 25 rokov. Maximálna choroba klesá vo veku od 15 do 18 rokov. 30% z nich potrebuje vážne a dlhodobé ošetrenie so špecialistami.

Akné vulgaris sa často zhoršuje v jesenno-zimnom období.

Obr. 2. Na fotografii je štruktúra vlasového folikulu. Žltá farba indikuje mazovú žľazu.

Príčiny akné (akné)

Propionibacterium acne (Propionibacterium acne), stafylokokový epidermálny (Staphylococcus epidermidis), Oval Pitirosporum a orbitale (Pityrosporum ovale a orbiculare) neustále obývajú pokožku tváre. Propionibaktérie produkujú lipázu a posilňujú epiláciu epitelu v ústach vlasových folikulov, čo vedie k ich zablokovaniu.

Mnoho faktorov prispieva k rozvoju akné:

 • Jedným z dôvodov vzniku akné je "hormonálna splash" u dospievajúcich. Vlasové folikuly, mazové a potné žľazy vykazujú zvýšenú citlivosť na androgény. Pod ich vplyvom sa mazová žľaza začne produkovať a uvoľňovať zvýšené množstvo mazu.
 • Zvýšený počet mužských pohlavných hormónov môže byť hereditárne podmienený. Dedičná predispozícia je nedostatočná reakcia mazových žliaz na zvýšenú hladinu androgénnych (mužských) hormónov v krvi.
 • Silná forma akné sa vyskytuje u mužov s karyotypom XYY (vysoký rast, mierny stupeň mentálnej retardácie a agresívne správanie).
 • Podporuje vývoj seborrhe akné.
 • Použitie veľkého množstva sacharidov a diabetes mellitus vytvára priaznivé podmienky pre vznik infekcie (uhľohydráty sú dobrým živným médiom pre pyogenické mikróby).
 • Insolventnosť termoregulačného systému tela.
 • Dlhodobé užívanie kortikosteroidov.
 • Podporuje vývoj dlhodobého akné a depresie.
 • Ropné produkty, mazacie oleje a dioxín v prípade kontaktu s pokožkou môžu spôsobiť vznik akné.
 • Vyvoláva vývoj akné pri užívaní perorálnych kontraceptív, prípravkov obsahujúcich bróm, fenytoín, soli lítia.
 • Predĺžené stláčanie kože alebo trenie vedie k mechanickému uzatvoreniu folikulárnych kanálikov.

Maximálna aktivita mazových žliaz spadá do obdobia od puberty až po 24-25 rokov.

Obr. 3. Vo foto akné (akné) na tvári.

Ako sa vyvíja akné?

Pimples sa objavujú na koži tváre, hrudníka a chrbta - na miestach, kde je veľké množstvo mazových žliaz. S bežnými formami akné sa objavujú na koži ramien a predlaktia. Ochorenie môže ľahko prúdiť (otvorené komedóny), má priemernú závažnosť (uzavreté komedóny a papuly) a závažné (pustuly).

I. stupeň: tvorba komedónov

Pri porušovaní procesov exfoliácie stratum corneum sa vyvinie retencia hyperkeratózy. Ústie folikulu je upchaté hornými šupinami, v dôsledku čoho sa koža nahromadí v dutine folikulu. tvoril microcomedo (milium), ktorý obklopuje vylučovací kanál mazovej žľazy.

V priebehu času, otvorené a uzavreté komedóny - protizápalové prvky v akné. Otvorené a uzavreté komedóny sa vytvárajú v dôsledku hromadenia nadržaných častíc a kožného mazu v ústach folikulov.

Obr. 4. Mikromedóny sa tvoria pri akumulácii kožného mazu v kanáloch mazových žliaz a v ústach folikulov. Majú tvar malej pologuľovej formy mliečnych uzlín.

Obr. 5. S otvorenými komedónmi sú otvorené ústa folikulov. Pod vplyvom kyslíka z prostredia sú tuky, ktoré tvoria mazu, oxidované, čo dáva komedónom čiernu farbu.

Obr. 6. Na fotografii sú na tvári otvorené komedony.

Obr. 7. Na fotografii sú komedony zatvorené. Pri uzavretých komedónoch sa ústa folikulov uzavrú. Horné váhy a mazu bez výstupu zostávajú pod vrstvou epitelu.

Obr. 8. Na fotografii sú prvky akné. Mierna - mierna závažnosť. Modranca - stredná závažnosť. Závažný - ťažký priebeh - hojné papuly a pľuzgiere, tvorba abscesov a tvorba fistúl.

II fáza: vývoj zápalu

Nedostatok kyslíka, mŕtve nadržané váhy a kožné mazivo vytvárajú podmienky pre reprodukciu propionaktérie akné - stálych predstaviteľov kožnej mikroflóry.

 • Propionibacterium akné má schopnosť rozkladať mazu a spôsobovať zápal okolitých tkanív, čo vedie k vývoju papuly. Keď sa objavia veľké zápalové infiltráty indukovateľná forma akné.
 • Pri spájaní stafylokokovej infekcie sa vyvinú pustuly (abscesy) a mikroabscesy - pustulárne, abcesívne, nekrotické a flegmónne akné. Tieto druhy akné sú ťažké.
 • na nekrotické akné vzniká zápal v hlbinách folikulov. Najčastejšie sa akné objavuje na koži čela a časovej oblasti. Pustuly s hemoragickým obsahom sa objavujú na svojich vrcholoch. Po otvorení pustuliek sa vytvorí škrabka. Choroba sa končí vývojom javy.
 • na flegmonózne akné Zápalový proces preniká a rozvíja sa v podkožnom tukovom tkanive. Keď sa hnisavé zaostrenie otvorí, hustý krémový hnis sa uvoľní. Priebeh choroby je dlhý. Hlboké jazvy zostávajú na mieste akné.
 • S vývojom viacerých abscesov sa vytvorí infiltrát s niekoľkými fistulóznymi pasážamiNodocystické akné). Rozsiahle infiltráty po uzdravení opúšťajú cysty.
 • Mladí muži vo veku od 14 do 17 rokov sú niekedy registrovaní blesky-rýchla forma akné. Choroba prebieha ťažko, na pozadí ťažkých symptómov intoxikácie, s príznakmi artralgie a porúch gastrointestinálneho traktu. Akné má malígny priebeh. Na pozadí hyperémie sa rýchlo objavujú pustuly a ohniská nekrózy. Po uzdravení ostávajú hrubé jazvy.
 • Blesk-rýchla forma akné je zaznamenaná aj u žien. Choroba je veľmi ťažká. Proces zahŕňa oblasti centrálnej časti tváre, čela, whisky a brady. Na začiatku sa kožné oblasti zmenia na červenú, vyvíja sa edém. O niekoľko dní neskôr sa na koži objavia vyrážky podobné furuncle. Pustuly môžu dosiahnuť obrovské rozmery.

Obr. 9. Na foto akné (pupienky) na tvári (papulárne akné).

Obr. 10. Na obrázku akné na tvári. Pri spájaní stafylokokovej infekcie sa vyvinú pustuly (abscesy) a mikroabscesy - pustulárne a abscesové akné.

Obr. 11. Na fotografii je akné pustulárne.

Obr. 12. Na fotografii je uvedená indukčná forma akné. Zápalový proces postihuje priľahlé oblasti a preniká hlboko do tkanív. Pustuly sú umiestnené na hustom základe. Infiltráty sú často rozsiahle, ich povrch je hľuznatý. Ochorenie ponecháva hrubé deformujúce jazvy.

Obr. 13. Na fotografii sú nodulárne a cystické akné. Uzly s priemerom väčším ako 1 cm, vždy bolestivé, idú hlboko do dermis, často sa spájajú a tvoria rozsiahle infiltráty s fistulóznymi kurzami. Počas liečenia zostávajú cysty. Najčastejšie postihuje kožu tváre.

Obr. 14. Na fotografii je akné cystické.

Obr. 15. Na fotografii sú úhory na chrbte a hrudníku konglobované (globulárne). Uzliny, ulcerácia, cysty a abscesy sú hlavnými prvkami zápalu. Priemer uzlov dosahuje 1 až 4 cm. Fúzia, uzly tvoria ostré bolestivé konglomeráty. Často sa vytvárajú nehoľné abscesy. Liečenie sa vyskytuje pri tvorbe hrubých mostov podobných jaziev. Pokožka trupu a prsníka je postihnutá, oveľa menej často - tvár. Conglobular akné sa vyskytuje u mužov s ďalším Y-chromozómom, menej často u žien s polycystickými vaječníkmi.

Obr. 16. Na obrázku, ekzorirovannye úhora. Choroba sa vyskytuje na pozadí neurózy, keď sa každá nová vyrážka poškriabanú a vytlačená. Niekedy takýto stav prechádza do neurózy, ktorá sa vyznačuje aberantným správaním.

III fáza: hojenie akné

Všetky druhy mladistvej akné nechávajú jazvy. Pri liečbe pustuliek sú malé atrofické (ako makové) jazvy, niekedy - pigmentované.

Pri liečbe globálnej, abscesnej a flegmonóznej akné dochádza k hypertrofickým, menej často keloidným jazdám, ktoré odrádzajú kožu.

Obr. 17. Akné na tvári často zanecháva stopy vo forme atrofických jaziev, čo sa často deje po vyliečení pustulárneho akné.

Obr. 18. Chronický priebeh ochorenia často končí tvorbou jazvového tkaniva.

Obr. 19. Na fotografii je akné-keloid (akné keloid). V zátylku sa objavujú hrubé vyrážky ružovej, ktoré predstavujú zápal folikulov, ktoré sa nachádzajú na okraji hladkej kože a pokožky hlavy. Choroba prebieha dlho, krutá. Dotknuté oblasti sú sklerotizované časom.

Seborrhea a akné

Vlasové folikuly, mazové a potné žľazy vykazujú zvýšenú citlivosť na mužské pohlavné hormóny. Pod ich vplyvom sa mazová žľaza začne produkovať a uvoľňovať zvýšené množstvo mazu. Čím viac sa mazu uvoľní, tým tvrdšie bude akné. Porušila rovnováhu ženských a mužských pohlavných hormónov (v smere ich zvyšovania) v období 14 - 25 rokov.

Podporuje vývoj čiernych hláv, nadmernej tvorbe mazu, čo sa prejavuje v seboreu. Seborrhea je charakterizovaná rozpadom tvorby tukov - jej sekréciou a chemickým zložením. Znížený obsah kyseliny linolovej v koži prispieva k zvýšeniu tvorby horných šupín, ktoré sa hromadia v ústiach kanála mazovej žľazy.

Seborické pozadie môže byť hrubé, tekuté a zmiešané. Akné sa vyvíja na pozadí hustej alebo zmiešanej formy mastnej seborey, ktorá sa najčastejšie zaznamenáva u adolescentov a menej často u chlapcov. Zmiešaná seborrha sa častejšie prejavuje na pokožke tváre, suchá - na pokožke hlavy.

Prispieť k rozvoju seborrhoea dlhodobé užívanie glukokortikoidov, anabolické steroidy, testosterón a progesterón, poruchy v autonómnej nervovej sústavy.

Obr. 20. Na fotografii sa zobrazuje steroidné akné. Choroba sa vyskytuje v dôsledku dlhodobého užívania fluórovaných a nefluórovaných kortikosteroidov. Komedóny chýbajú. Vyrážky sú rovnakého typu, prejdú po prerušení liečby.

Vzhľad akné u dospelého človeka je dôvodom, prečo sa obrátil na lekára endokrinológ.

Pimple-nie pryshchik, rodinka-nie rodinka! Ako porozumieť typom akné?

Akné alebo akné vulgaris sa vyvíja na pozadí seborey, tj nadmernej sekrécie kožného mazu so zmenenými vlastnosťami. Vyskytujú sa v oblastiach kože, najbohatších mazových žliaz. V priemere na 1 cm 2 kože tváre, hornej časti chrbta a hrudníka je 900 žliaz, zatiaľ čo v iných oblastiach ich počet nepresahuje 100.

Dôvody, ktoré spôsobujú tvorbu akné, zahŕňa nielen nadmernú sekréciu mazových žliaz, ale aj hormonálna nerovnováha, bakteriálna infekcia kože, vlasové folikuly, patológia (napr zarastaniu chĺpkov). Často sa táto podmienka pozoruje u adolescentov, ale dospelí často čelia tomuto problému. Akné je jednou z najčastejších ochorení kože.

Špičková incidencia klesá vo veku od 13 do 18 rokov a u dievčat sa čierne hlávky objavujú skôr, ale rýchlo zmiznú. U mladých ľudí môže mať akné ťažké formy, ktoré spôsobujú významnú kozmetickú chybu a zhoršujú kvalitu života, a to najmä z dôvodu psychologických problémov. U mužov získava patológia chronický priebeh a 30 až 40 rokov prechádza do neskorej akné.

Prvými znakmi sú zvýšené vylučovanie mazu (seborea) a mikro-medónov. Pre lekára je potrebné zaoberať sa už počas tohto obdobia, aby sa zabránilo vzniku závažných foriem ochorenia.

Hlavné typy akné

V závislosti od vonkajších prejavov sa rozlišujú tieto typy akné:

 • komedóny;
 • papulózna;
 • pustulárnu;
 • induratum;
 • abscesed alebo suppurated indukčný;
 • flegmonózní;
 • mozgov;
 • konglobatnye.

Výber spôsobov liečby zápalových procesov kože závisí od ich závažnosti. V miernych prípadoch je dostatok domácich opravných prostriedkov. Pri veľkom počte vyrážok, hlbokých a zlúčených formách potrebuje dermatológ pomoc.

Tvorba rôznych typov akné sa vyskytuje v jednotlivých štádiách. Spočiatku ide o upchatie vylučovacích kanálikov mazových žliaz v dôsledku zvýšenej sekrécie mazu z dôvodu precitlivenosti buniek na pohlavné hormóny. Toto vytvára živné médium pre mikroorganizmy, najmä Propionibacterium acnes. Chov, rozkladajú tuky tvorbou mastných kyselín a poškodzujú povrch pokožky. V dôsledku chemického podráždenia vzniká zápalový proces.

komedóny

Najčastejší typ akné, lokalizácia je hlavne na tvári. Vznikajú vo vlasovom folikulu, ktorý je usmrtený mŕtvymi kožnými bunkami a nadmerným množstvom sekrécie kože. Komedony sa menia na malé výškové plochy (papuly) s bielymi či čiernymi bodkami v strede.

Tento druh akné môže spôsobiť určité potraviny - bohaté na živočíšny tuk, vyprážané, ostré, slané. Sú nazývané komedogénne.

"Čierne body"

Čierne zátky na povrchu papuly, ktoré sa otvárajú na kožu, sú naplnené prebytočným tukom a kožnými bunkami. Ich farba nie je v dôsledku hromadenia nečistôt a nesprávne odraz svetelných lúčov z upchatých vlasových folikulov, rovnako ako zmeniť farbu mazu pri kontakte so vzduchom.

Niekedy je výskyt patológie spojený so zneužívaním kozmetiky na báze olejov a zvlhčujúcich zložiek. Znečistenie a zvýšená vlhkosť prostredia sú dôležité. Okrem toho sa môžu objaviť čierne body v dôsledku nadmerného používania mydla a iných čistiacich prostriedkov. Suchá koža vedie k zvýšeniu tvorby mazu a zablokovaniu pórov.

Otvorené komedóny sa často tvoria na čele, brade, na nos. Zvyčajne na ich liečbu existuje dostatok liekov na akné, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis.

«Biele hlavy»

Ak je výtokové potrubie mazovej žľazy a vlasový folikul úplne upchaté, existujú pupienky s bielou hnisavou hlavou - uzavretými komedónmi. Ich obsah sa nedosahuje na povrch kože, akumuluje sa pod jeho hornou vrstvou a spôsobuje tvorbu bubliny. Vzhľadom k tomu, že mast sa nedotýka vzduchu, jeho stmavnutie sa nevyskytuje. S takými pupienkami môžete bojovať aj pomocou kozmetiky.

Neoplachované komedóny nie sú sprevádzané sčervenaním a opuchom kože. Reagujú dostatočne na použitie kyseliny salicylovej. Táto látka odfarbuje mŕtve bunky a otvára výpust pre nadbytok kožného mazu. Kyselina salicylová je súčasťou špeciálnych krémov, tonikov a zvlhčovadiel.

Pichliaky s bielymi hlavami sú menej ošetrené. Na ich odstránenie sa okrem kyseliny salicylovej používajú retinoidy, najmä Differin.

papulózna

So zápalom, komedóny sa zmenia na papulózne akné. Tento proces je spojený s násobením patogénnych baktérií v mazových žľazách, ktoré spôsobujú zápal a tvorbu hnisu. Na povrchu kože sa tvoria malé mäkko ružové alebo červené tuberkulózy. Koža okolo nich je často trochu hyperemická. Takéto akné môžu byť citlivé na dotyk, sprevádzané miernym svrbením. Vytláčanie obsahu zintenzívňuje zápalový proces a ďalej vedie k tvorbe jaziev.

Veľké množstvo papuliek je znakom mierneho alebo závažného akné a vyžaduje liečbu v dermatológovi. Akné zápalová povaha je menej prístupná liečbe ako komedóny. Na ich odstránenie sa používajú činidlá na báze benzoylperoxidu, antibiotiká topicky a dovnútra, izotretinoínové prípravky.

pustulárnu

Sú to pustuly, ktoré sa často vyvíjajú z komedónov s bielymi hlavami. Na oblohe sa objaví červený zapálený okraj. Samotná patologická forma je naplnená bielym alebo žltým hnisom. Môže mať nepravidelný tvar, pustulárne akné sa často zlučujú a vyčnievajú nad povrch kože. Zvyčajne výskyt pustulárnych prvkov nie je spojený s výraznou bakteriálnou infekciou.

Vyhnite sa stlačeniu akné, čo vedie k vzniku tmavých škvŕn (hyperpigmentácia) alebo zjazveniu pokožky.

Induračný alebo uzlový

Druh subkutánnych pupienkov, ktoré vyzerajú ako veľké bolestivé tuberkulózy alebo uzliny. Vyskytujú sa s úplným zablokovaním potrubia mazových žliaz, podráždením a zápalom okolitých kožných tkanív.

Na dotyk sú husté útvary. Akné preniká hlboko do štruktúr kože, sú často bolestivé. Keď sa objavia takéto formácie, potrebuje sa pomoc lekára. Zvyčajne je lekárska liečba izotretinoínom dostatočná na vnútorné použitie počas pol roka.

abscesované

S hnisavou indukciou akné v dôsledku množenia patogénnych baktérií sa vytvárajú cystické útvary - abscesné akné. Sú naplnené hnisavým obsahom a pripomínajú furuncles. Formácie sú bolestivé, na dotyk zvyčajne mäkké, po otvorení hlbokých atrofických jaziev.

Priebeh ochorenia sa opakuje. Je potrebná pomoc dermatológa, často sa vyžaduje konzultácia s inými odborníkmi, napríklad endokrinológ alebo imunológ. Izotretinoín sa používa na liečbu. Absces môže byť chirurgicky odstránený.

Nodulárne a abscesové akné sa často vyskytujú s dedičnou predispozíciou. Môžu byť pozorované súčasne s komedónov, dochádza v priebehu progresie papulózna alebo pustulárnu formy, a v kombinácii pri tvorbe tvárnej-vačky.

flegmonózní

Vyskytujú sa pri prenikaní zápalu do hlbokých vrstiev kože, pri tvorbe najmenších dutín naplnených hnisavým obsahom. Na povrchu kože sa to prejavuje výskytom rozšírenej tuberosity. Postupne sa flegmónne dutiny spájajú do veľkých miest, vytvárajúc uzly červenofialového sfarbenia.

Flegmónne formácie postupne vyrážajú a purulentný obsah, často s prídavkom krvných listov cez niekoľko otvorov. Priebeh choroby je dlhý, je veľmi ťažké liečiť.

konglobatnye

Jedná sa o jednu z najťažších foriem akné. Akné Conglobata sa často objavuje na chrbte, krku, hrudníku, v oblasti hýždia. Sú to veľa zapálených folikulov, ktoré sa spájajú so susednými oblasťami zápalu.

Takéto pupienky sa objavujú na tele dospelého, zvyčajne mužov. Môžu byť spojené s užívaním testosterónu alebo anabolických steroidov. Ich iné meno je hlboké. Nástup choroby môže prebiehať ako artritída, po ktorej nasleduje hojná tvorba akné v tele. Ak potrebujete vhodnú liečbu tohto stavu, musíte sa poradiť s dermatológiou.

Koglobulárne akné môže sprevádzať genetické ochorenie - Klinefelterov syndróm (trisómia XXY). V tomto prípade sa môžu vyskytnúť na akejkoľvek časti tela nad kolenami. Patológia je sprevádzaná purulentnou léziou kĺbov a obličiek.

Stupne závažnosti a zásady liečby

Akné a aké množstvo sa pozoruje s rôznou závažnosťou akné:

 • ľahký stupeň: menej ako 20 čiernych bodiek alebo bielych hláv, menej ako 15 papuliek alebo pľuzgierov a celkový počet pupienkov nie je väčší ako 30;
 • stredná závažnosť: 20 až 100 komedónov, až 50 zapálených akné alebo celkový počet ohniskov až 125;
 • závažné: existuje niekoľko abscesov akné tmavočervený alebo fialový odtieň.

Ako s nimi zaobchádzať?

S ľahkým stupňom postačí používať špeciálne kozmetické pleťové vody po dobu 2 mesiacov. Priemerná závažnosť lézie vyžaduje lieky. Liečba trvá niekoľko týždňov a často po prvýkrát po jej nástupe je závažnosť akné ešte horšia.

V závažnej fáze je hlavnou úlohou znížiť zápal a zjazvenie. Lekár môže predpisovať rôzne lieky a fyzioterapiu, ktoré zlepšujú vzhľad pokožky a stav mazových žliaz.

Miestne terapie sa používajú na liečbu rôznych typov akné. Jedná sa o lieky aplikované priamo na postihnutú oblasť - rôzne masti a akné krémy. Obsahujú také látky, ako je benzoylperoxid, resorcinol, kyselina salicylová, deriváty síry, zinok. Prostriedky na predpis sa tiež používajú, napríklad antibakteriálne krémy a masti s retinoidmi.

Pri systémovej terapii sa používajú tabletové lieky. Predpísané sú antibiotiká: tetracyklín, doxycyklín, erytromycín. Zničí baktérie, ktoré spôsobujú zápal a hnisavosť akné. V prípade potreby lekár predpíše iné lieky:

 • perorálne kontraceptíva na normalizáciu hormonálneho základu u žien;
 • spironolaktón;
 • antiandrogénne látky;
 • izotretinoín (derivát vitamínu A).

Izotretinoínové lieky sú veľmi účinné pri liečbe akné. Vzhľadom na dostatočný počet vedľajších účinkov a kontraindikácií by však mali byť predpisované iba lekárom.

Ďalšie typy akné

Okrem akné sa môže akné vyskytnúť aj pri určitých ochoreniach.

Psoriatická akné

Psoriatické úhory alebo psoriatická psoriatická forma nie sú spojené s oklúziou vylučovacích kanálov mazových žliaz a vlasových folikulov. Nie sú tiež spojené s patogénnou mikrobiálnou flórou kože. Psoriatické akné - niekoľko malých bezbolestných žlto-ružových pupienkov. Vyskytujú sa na chrbte a na hrudi, potom sa šíria na nohy, menej často na tvári, ušiach, pokožke hlavy. U detí sú takéto pupienky často umiestnené okolo konečníka, čo vedie k vzniku vážneho svrbenia.

Vyrážka sa zvyčajne spája s aktiváciou húb Candida alebo kvasinkových mikroorganizmov, ktoré spôsobujú seboroická dermatitída. Menej často spôsobuje stafylokoky alebo papilomavírus. Porušenie imunitného systému ovplyvňuje stav pokožky, čo vedie k vzniku malých pupienkov. Choroba je liečená glukokortikoidmi a ultrafialovým ožiarením.

růžovka

Ochorenie je spôsobené intenzívnou kožnou reakciou na vonkajšiu stimuláciu a zvýšením priepustnosti krvných kapilár. To sa prejavuje malými červenými škvrnami na tvárach a nosa. Ak trpia väčšie nádoby, na ich mieste sa vyvinú škvrny fialovej farby.

Zvýšená vaskulárna priepustnosť je spôsobená zmenenou reaktivitou na signály z nervového systému. Preto rosacea sa stáva jasnejšou po konzumácii horúcich nápojov, koreninových jedál, alebo napríklad keď sa dostanete z mrazu do teplej miestnosti. Vyrážky s rosaceou nie sú spojené s infekciou a vyžadujú inú liečbu ako konvenčné akné.

Akné novorodenci

Prvky sú lokalizované na tvári a hlave novorodenca a dieťaťa. Majú vzhľad malých bielych pupienkov, menej často tuberkulózy (papuly) a pustuly. Z alergických vyrážok sa toto akné vyznačuje nezmenenou okolitou kožou, nedostatkom svrbenia a spojením s používaním nových typov potravy. Všeobecný stav dieťaťa sa nemení.

Tri mesiace vyrážka zvyčajne prechádza. Jej výskyt je spôsobený hormonálnymi poruchami u matky počas tehotenstva. Ak neonatálne akné pretrváva u dieťaťa staršieho ako jeden rok, toto už nie je normou a vyžaduje odvolanie k dermatológovi.

Akné u detí

Táto forma ochorenia je sprevádzaná výskytom veľkého množstva zápalových prvkov u malých detí - papuly (červené tuberkulózy) a pustuly (pustuly). Zvyčajne je patológia spôsobená narušením endokrinného systému dieťaťa - hyperplázia nadobličiek, nádory, ktoré produkujú androgény. Preto keď sa objaví vyrážka, je potrebné dôkladné vyšetrenie.

Inverzné akné

Porážka mazových žliaz v tejto patológii je sprevádzaná zápalom blízkych potných žliaz. Výsledkom sú veľké abscesy na koži. Zvyčajne sú ohniská umiestnené pod ramenami, okolo bradaviek, peripodálnej oblasti a perinea.

Inverzné akné dochádza opäť na pozadí ťažké akné. Ich vzhľad prispieva k podráždeniu kože, potenie, obezite, mechanickým účinkom. Vyzerajú ako malé, jemné formácie, ktoré postupne zmäkčujú a otvárajú s uvoľnením hnisu. Postupne oheň uzdravuje a cikári s tvorbou pomerne veľkej odtiahnutej jazvy. Priebeh choroby je dlhý, je ťažké liečiť.

Ako odstrániť jazvy z akné na tvári čítané v predchádzajúcom článku.

Blesková akné

Toto je vážna komplikácia bežného mladistvého akné zápalu. Na pozadí stabilného priebehu choroby sa náhle zvýši teplota, objavujú sa príznaky intoxikácie. Na pokožke celého tela, s výnimkou hlavy, sú abscesy, rýchlo nekrotické s ulceráciou a následným zjazvením.

Bleskovo rýchle akné častejšie postihujú adolescentov vo veku 15-18 rokov so sprievodnými ochoreniami tráviacich orgánov, napríklad kolitídy alebo Crohnovej choroby. Predpokladá sa, že určitú úlohu vo svojom vzhľade zohráva iracionálna liečba akné antibiotikami, retinoidmi, hormónmi.

Tropické akné

Vznikajú hlavne u mladých žien po aplikácii opaľovacích prípravkov na kozmetiku a pobyt na slnku alebo na soláriu. Je to spôsobené komedogénnym účinkom takejto kozmetiky, spojenej s blokovaním vylučovacích kanálikov mazových žliaz s oxidovaným kakaom, rakytníkom, kokosovým olejom, ktorý sa v ňom nachádza.

Ovplyvnená tvár, krk, ramená, ruky. Na koži sú komedóny s bielymi hlavami, papuly a pustuly. Vznikne vyrážka v lete a zmizne v zime.

Vykonávané akné

Tento typ akné je komplikáciou bežného akné u ľudí s obsedantno-kompulzívnou poruchou, častejšie u žien. Keď si všimnú pupienok, okamžite začnú vymačkávať, poškriabať a poškodiť pokožku. Výsledkom je spojenie bakteriálnej infekcie, hnisavé prvky, ktoré sa liečia tvorbou jaziev.

Akné spôsobené endokrinnými ochoreniami

Časť patogenézy akné je porušením výmeny hormónov, najmä pohlavia. Preto mnohé choroby sprevádzané hormonálnou nerovnováhou sprevádzajú rôzne typy akné. Patria medzi ne:

 • adrenogenitálny syndróm;
 • polycystický vaječník;
 • nádor nadobličiek;
 • syndróm Itenko-Cushing;
 • niektoré nádory hypofýzy;
 • diabetes mellitus a ďalšie.

Zriedkavé formuláre

 • Keloidné akné sa objavuje u mladých mužov, ktorí si holejú hlavou. Dôvodom je poškodenie žiaroviek. V prípade takejto patológie by ste mali prestať umývať pokožku hlavy šampónom a začať liečbu benzoylperoxidom, glukokortikoidmi a niekedy aj antibiotikami.
 • Mnoho bakteriálnych kožných ochorení sprevádza akné vulgaris. Avšak, to nie je vulgárne akné. V tomto prípade sú hlavné sťažnosti pacienta iné príznaky - svrbenie, pálenie, sčervenanie.
 • Nesprávna liečba akné antibiotikami môže byť komplikovaná gramnegatívnou folikulitídou. Ochorenie sa prejavuje ako pustulárna erupcia pripomínajúca akné, ako aj tvorbu hlbokých abscesov.
 • Pyoderma tváre - závažná forma akné, ktorá postihuje iba ženy mladšie ako 40 rokov. Je sprevádzaná objavením tváre nodulov, pustúl, ktoré sa potom otvárajú s tvorbou malých vredov, po ktorých nasleduje zjazvenie. Choroba začína náhle, často u žien, ktoré nikdy netrpeli akné a rýchlo sa rozvíja. Liečba používa izotretinoín a systémové glukokortikoidy.

Čo robiť s výskytom akné

Akné vyrážky akéhokoľvek typu si vyžadujú dlhodobú liečbu. Niekedy zlepšenie prichádza okamžite, ale častejšie počas prvých týždňov alebo mesiacov sa stav pokožky nemení. Pacient by nemal užívať príliš veľa liekov naraz. To môže spôsobiť suchú pokožku a reakciu tela vo forme zvýšenej produkcie kožného mazu.

Keď sa objavia akékoľvek kožné lézie, treba vyšetriť dermatológov. To je nevyhnutné na odlíšenie pupienkov od iných ochorení kože, ako sú:

Príčiny akné na tvári a spôsob liečby

Akné príležitostne sa objaví u každého zdravého človeka. Avšak konštantná povaha vyrážok je signálom o problémoch v tele.

Akné je viac ako kozmetický problém. Ich prítomnosť naznačuje niektoré choroby.

Predtým, než pôjdete k dermatológovi, pozrite sa na príčiny nepríjemných vyrážok.

Hlavné príčiny vzniku akné

Akné, "čierne škvrny", akné sú synonymá.

Popisujú kožné ochorenie spojené so zmenou štruktúry a zápalu.

Ochranné vlastnosti mazu (sebum), keď je akné znižuje, čo umožňuje oportúnne flóru ľudského coccal aktivované a zápalu - zjavným.

Protokoly žliaz, ktoré produkujú mazové tajomstvo, sú upchaté a vytvárajú komedóny známe ako "čierne bodky".

Hoci presná etiológia akné nie je veda známa, faktory prispievajúce k akné sú:

Nesprávna strava

Vedie k akné a nadbytok tučných jedál, čo porušuje rovnováhu lipidov.

Špatný vplyv spôsobuje použitie korenie, kávu a čokoládu.

Nedostatok vitamín A spôsobuje hyperkeratózu, ktorá spôsobuje výskyt akné.

Vnútorné ochorenia organizmu

Nadmerné toxíny alebo tráviace problémy výrazne zhoršia zdravie pokožky.

Akné je dôsledkom zápchy, gastritídy, dysbiózy, parazitických infekcií, črevných problémov, žlčníka.

Okrem chorôb tráviaceho traktu sa odráža aj nepriaznivá situácia ženské kože patológiu vaječníkov.

Genetický faktor

V dôsledku toho, počet mazu sa zvyšuje, ktorý vyvoláva vývoj akné.

Stres a nervové stavy

To prispieva k aktivácii patogénnej flóry a výskytu zápalu.

Nerovnováha hormonálneho pozadia, ku ktorému dochádza v nervovom stave, má tiež významný účinok.

Výsledok používania dekoratívnej kozmetiky

Kozmetika obsahujúca veľa tuku (krémový prášok, tiene, oleje) môžu tiež prispieť k vzniku akné, ak sa používa nadmerne.

Hormonálne zmeny

Koža vždy reaguje na hormonálne zmeny. Odráža procesy puberty, tehotenstva, menštruácie, menopauzy.

Prevládanie mužských hormónov u žien stimuluje výskyt akné. Môže sa to vyskytnúť pri užívaní anabolík alebo pri výskyte endokrinných ochorení.

Nesprávna kozmetická starostlivosť o pleť

Je potrebné vybrať si finančné prostriedky na vodnej emulzie.

Mastná pokožka by mala byť ošetrená alkoholickými dezinfekčnými prostriedkami.

Výrazné vlastnosti akné

Vyskytuje sa pri metabolickej poruche alebo hormonálnej nerovnováhe tela.

Akné je charakterizované nadmernou tukovosťou kože a prítomnosťou zhlukov v akné-čiernych komedónoch alebo bielych dospievajúcich.

Akné je nemedicínske meno pre zápaly, ako je akné, papule, vredy, abscesy. Týmto spôsobom, prejavy akné možno nazvať akné.

Vzhľadom na povahu pupienka, jeho plnenie a fringing, oni zakončujú, aké ochorenie spôsobuje ich vzhľad.

Vonkajšie sa akné môžu líšiť. Akumulácia kožného mazu sa prejavuje pupienkami s bielou náplňou. Pri kontakte so vzduchom sa obsah melanínu tmavne. Vyzerá to, že každý pozná "čierne bodky".

Existuje takéto akné:

Vulgar (akné)

Vulgárne vyrážky sú uzliny alebo pustuly malých rozmerov červenej alebo žltohnedej farby.

Najčastejšie ide o 25 rokov.

U zrelých ľudí sa z dôvodu podvýživy objavujú vulgárne pupienky.

Whiteheads (milium)

Pus a mazu sa nahromadia subkutánne a tvoria cysty. Časom sa cysty pretrhávajú s uvoľnením bielych obsahov alebo úplne prechádza sama.

Ružová (rosacea)

Začnite s porušením cievneho obehu v podkožnej vrstve.

Rozšírenia subkutánnej cievnej siete vedú k začervenaniu a neskôr sa objaví cyanotický odtieň. V dilatačných nádobách sa objavujú hnisavé obsahy uzlín - ružové akné.

Ružové akné sprevádzané Zheleznitsa - ochorenie spôsobené zvláštnym druhom kliešťov. Akné a železo sú úzko prepojené a posilňujú vzájomný rozvoj.

Čierna (komedóny)

Vyzerá to ako čierne bodky.

Pri otvorení alebo stlačení žehličky sa uvoľní svetlo žltý obsah.

S ťažkým zápalom sa oblasť okolo komedonu stáva hustejším, stáva sa bolestivým a stúpa nad povrch priľahlej pokožky - objavuje sa papulárna akné.

Čierne bodky na nos môžu byť ľahko odstránené sami.

Liečivo (steroid)

Vyzerajú ako uzliny červenej farby, ktoré sa zmenia na pustuly.

Liečivé akné často sprevádzajú nepríjemné pocity - svrbenie a horiace. Komedóny v liečivom akne sa neobjavujú.

Dôvodom je príjem anabolické lieky, glukokortikoidy, mužské hormóny.

stupňa

Akné ochorenie môže ľahko prúdiť, takmer bez toho, aby spôsobilo nepohodlie, a môže výrazne ovplyvniť vzhľad a byť veľmi nápadné.

Existujú také stupne choroby:

I stupeň

Vzhľad komedónov akéhokoľvek druhu. Kozmeticky postihla iba časť tváre. Vzhľad jednotlivých papuliek.

II stupeň

Komedóny ovplyvňujú niekoľko oblastí, ktoré ovplyvňujú nielen oblasť tváre. Počet komedónov je veľký, musia byť papuly alebo pľuzgiere.

III stupeň

Papuly získajú hlbšiu lokalizáciu. Počet papulov a komedónov sa zvyšuje. Sčervenanie sa rozšíri do susedných oblastí tváre, začína sa signalizovať zápal. Vyzerajú škvrny a jazvy.

IV stupeň

Zápal môže postihnúť niekoľko oblastí tváre, veľké infiltráty sprevádzané bolestivými pocitmi. Vznikajú cysty a jazvy.

Diagnóza nie je prevalencia, ale stupeň závažnosti akné.

liečba

Podľa typu akné pomocou ďalších mikroskopických štúdií sa odhalí etiológia ich výskytu.

Účinky na príčinu - základ liečby.

Okrem toho je potrebné zabezpečiť normálne fungovanie žliaz a čistotu pokožky.

Takéto metódy sú účinné:

Normalizácia potravín

Podvýživa je príčina aj faktor, ktorý zhoršuje priebeh ochorenia.

Sladkosti, výrobky z múky, káva, fajčenie, alkohol, mastné a korenené jedlá, farbivá sú vylúčené.

Diéta by mala zahŕňať vlákninu z rastlinných vlákien.

Odporúča sa užívať pivné kvasnice ako doplnok výživy. Príjem dostatočného množstva vitamínu A a časti skupiny B zlepší vzhľad pokožky.

Výkon je odporúčaný čiastočne - v malých dávkach, najmenej päťkrát denne.

Moderné kozmetologické technológie

Na odstránenie akné, chemického alebo mechanického lúpania, povrchovej kryoterapie alebo laserovej terapie a čistenie tváre pomocou rôznych zariadení.

Chemický peeling - proces deštrukcie buniek chemickými kyselinami

V dôsledku toho sú mŕtve bunky zničené a telo produkuje nové telo rýchlejším tempom.

Chemický peeling zvyšuje tón tváre, úhory sú vysušené a uzdravené. Kyseliny na jej zavedenie môžu byť pyruvátové, salicylové, mliečne.

Po zákroku sa objavia sčervenanie a kôra, ktoré sa nedajú roztrhnúť samostatne.

Odparovanie - vystavenie pokožke v pare

Odparovanie sa uskutočňuje ako nezávislý postup alebo pred nadchádzajúcimi fázami čistenia.

moderný Odparovače odparujú ozón, ktorý urýchľuje obnovu buniek a má antibakteriálny účinok, ktorý umožňuje lepšiu kontrolu akné.

Odparovanie je vhodnejšie pre pacientov s mastnou pokožkou.

Mezoterapia - zavedenie kože živín injekčne

Regenerácia kože po injekcie dochádza rýchlejšie a pozitívne ovplyvňuje tok akné.

Mezoterapia zlepšuje prirodzený metabolizmus a zásobovanie krvou v pokožke.

Čistenie tváre

Predsádka je naparovaná. Čistenie je nenahraditeľné pre akné.

Je možné vykonať čistenie pomocou špeciálneho zariadenia - ultrazvuk, Je schopný otvoriť póry a rozdeliť nečistoty a komedóny, ktoré sa potom ľahko odstránia.

Koža vyzerá zdravšie, výskyt akné sa znižuje.

Fotolechenie

Takýto postup znižuje závažnosť vyrážky a patogénne baktérie, ktoré spôsobujú výskyt akné, zahynú.

Fototerapia je veľmi účinná metóda na odstránenie akné. Kurz od 10 relácií.

kryoterapia

Iba povrchové vrstvy sú ochladené.

Účinok ochladzovania môže byť lokálny alebo v celej oblasti vo forme kryomasáže.

Takéto ošetrenie urýchľuje hojenie rán a znižuje zápal.

Kyslíková terapia

liečba obohacuje koža s kyslíkom, zlepšuje jej výživu a ochranné vlastnosti.

Ľudové opravné prostriedky

Popularita na zníženie výskytu akné využíva šťavu z aloe. Potrebnú úlohu potrebujú vyčistiť.

Ďalším populárnym liekom je infúzia brezových púčikov. Používa sa na obklady na akné alebo na trenie.

Infúzie heřmánku a celandínu majú antiseptický účinok a dezinfikujú miesta zápalu.

liečenie

V pokročilých štádiách sa vo vnútri používajú antibakteriálne látky. Ale zvyčajne to stačí na použitie dezinfekčné a antibakteriálne znamená lokálne.

Akné, dezinfekčné prostriedky ako tinktúra nechtíka, alkoholový roztok kyseliny salicylovej a zinku budú účinné. Sú liečené oblasťami postihnutými akné. Zinoková masť sa aplikuje na každý pupienok po celom mieste a na širokú léziu - na celú oblasť.

Existujú lokálne lieky s antibiotikami, ktorý umožňuje potlačiť životnú aktivitu patogénnych baktérií.

Odôvodnené menovanie hormonálne prípravky normalizovať celkové hormonálne zázemie alebo poskytnúť miestne opatrenia.

Prehľad účinných liekov

Najpopulárnejšie s akné sú také lieky:

Baziron AC

Basiron AS je gél, ktorý sa aplikuje pozvoľne na oblasti postihnuté akné.

Dokonale bojuje proti erupciám akné v dôsledku protizápalového účinku a schopnosti rozpúšťať komedóny a inhibovať tvorbu kožného mazu.

CLEARASIL

Línia zloženie CLEARASIL produkt patrí kyselina salicylová, aloe, alantoín, ktoré prispievajú k lepšej zmiernenie zápalu, hojenie rán a inhibíciu rastu baktérií.

Zinerit

Je to vodička pre miestne boje s výskytom akné erupcií.

Ďalšou zložkou je zinok, ktorý znižuje tvorbu kožného mazu a vysušuje pokožku.

Skinoren

Aktívna zložka - kyseliny azelaínovej, zabíjanie hlavného patogénu - Propionibacterium acnes.

Dokonca aj pri aplikácii topicky preniká hlboko do kože, čo zvyšuje účinok kyseliny azelaínovej.

Kvotlan

Je účinná vo všetkých fázach prejavu akné.

Vyrobené vo forme gél alebo lekárske obrúsky, impregnované rovnakým zložením.

Roaccutane

Vďaka antiseborickému účinku je veľmi účinný pri boji proti akné.

Pomáha v prípadoch, ak je iná liečba neúčinná. Roaccutane - kapsuly na vnútorné použitie.

video

prevencia

Ak chcete zabrániť akné, musíte sa starať o čistotu pokožky a zdravie tela ako celku. Nezabudnite dodržiavať hygienu.

Nemôžete sa dotknúť vašej tváre špinavými rukami, stlačte pupienky, ktoré sa objavili.

Každý deň musíte očistiť tvár dezinfekčným prostriedkom.

V strave by mali dodržiavať rastlinnú stravu a jesť menej sacharidov.

Je tiež dôležité mať zdravé emocionálne - hormonálne zlyhania, stres, nedostatok spánku sa zle odrážajú vo vzhľade a zdraví pokožky.

Odporúča sa vybrať len kvalitné dekoratívne kozmetiky, ktoré sú vytvorené špeciálne pre váš typ pokožky a nemajú komedogénne zložky v kompozícii.

Akné je vzrušujúcou témou pre mnohých, ktorých sa priamo dotkli. Nemali by ste však zúfatovať, napokon sa vyvinuli mnohé účinné prípravy, ktoré vám pomôžu zbaviť sa vyrážok. Poraďte sa s kvalifikovaným dermatológa, endokrinológom a výživou - títo lekári vám pomôžu vrátiť krásnu pokožku.

Akné na tvári - príčiny a spôsoby boja

Čo je to akné na tvári? Ide o problém, s ktorým sa stretol takmer každý človek v rôznych obdobiach jeho života. Akné tváre je pomerne časté ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje dospievajúcich, rovnako ako ľudí vo veku 25-35 rokov. Choroba je blokáda a následný zápal vlasových folikulov, ktoré sa vyskytujú z rôznych dôvodov. Akné, akné, ako sa nazýva, spôsobuje veľa problémov pre ľudí, najmä adolescentov, ktorých sebavedomie nie je stabilné. S touto pohromou môžete a mali by ste bojovať, ale kvôli tomu musíte vedieť čo najviac.

Akné kože tváre je blokáda a následný zápal žiaroviek vlasov

Typy akné

Akné ochorenie sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi, liečba akné na tvári do značnej miery závisí od ich druhu. Rozlišujte tieto odrody:

Typy akné

 • Uzavreté akné. Sú upchaté kožnými tukovými pórmi, ktoré sú pokryté vrstvou epidermy. Pozrite sa na akné s belavými alebo telesnými konvexnými bodmi na koži, ktoré môžu pretrvávať dlhú dobu. Zvyčajne nie sú zapálené, ale objavujú sa a miznú samy. Najčastejšie sa vyskytujú na brade a na čele.
 • Otvorte akné. Ide o známe a obťažujúce čierne body. Póry sú zväčšené a odkryté, v nich sa nahromadia tuky a nečistoty, pretože tučná tyčinka má tmavú "čiapku". Niekedy sa akné zapáli a mení sa na pupienky. "Obľúbeným" miestom čierneho úhora sú krídla nosa. Ich fotky sú uvedené nižšie.
Otvorené akné alebo "čierne bodky"
 • Papuly. Predstavujú zapálenú kožu, ktorá vyzerá ako hustá červenkastá horská oblasť. V nej nie je hnis. Papuľa môže byť vysušená za pár dní, alebo sa môžete premeniť na pustulu.
 • Pustuly. Sú to zápalové oblasti, ktoré majú dutinu plnú hnisu. Na dotyk sú mäkšie než papule a vyznačujú sa bolesťou. Tento druh akné zanecháva jazvy na koži, ak prekročí priemer 5 mm.
 • Uzly. Je to zápal v podkožnom tuku, ktorý nemá dutinu s hnisom. Uzly sú bolestivé, pevné na dotyk. Prejdite dlhý čas, postupne sa znižujú a absorbujú.
 • Cysty. Predstavujú spojenie niekoľkých pustúl v jednom veľkom abscesu s niekoľkými vreckami hnisu, farba formácie sa v priebehu času mení z červenej na modrastú. Cysty môžu prejsť veľmi dlho, v nich môžu vzniknúť nové pustuly. Na mieste cysty sú cikatrice. Pomôžu sa zbaviť laserového obličejového resurfacingu po akné. Malé jazvy sa odstraňujú pomocou pravidelného čistenia. Ako vyzerá cystická pustula, ako vidíte na fotografii.
Cysty často prechádzajú dlhú dobu a zanechávajú jazvy

Mechanické príčiny akné

Predtým, než sa zbavíte akné na tvári, musíte preskúmať mechanizmus ochorenia, aby ste vedeli, na čo bojovať ako prvý.

Takže vonkajšie faktory vedúce k ochoreniu:

 • Hyper-sekrécia kožného tuku. Kožný tuk má ochrannú funkciu a je dostatočne tekutý na to, aby nezakrýval póry. S nadmernou sekréciou stráca antibakteriálne vlastnosti, stáva sa veľmi hustým a upcháva póry.
 • Hyperkeratóza. Tento fenomén sa pozoruje, keď bunky epidermis nie sú správne aktualizované. Na povrchu pokožky sa nahromadia mŕtve váhy, ktoré neumožňujú dýchať.
 • Propionické baktérie akné. Zvyčajne žijú na koži všetkých ľudí bez toho, aby prinášali akékoľvek nepohodlie svojim "pánom". S poklesom imunity a hypersekrécie mazu počet baktérií presahuje prípustnú normu, usadzuje sa v mazových zátokách a spôsobuje zápalový proces.

Vnútorné príčiny akné

Akné a akné sa vyskytujú najčastejšie z vnútorných dôvodov, ktoré spôsobujú narušenie rovnováhy pokožky a obnovenie epidermálnych buniek.

Dôvody sú nasledovné:

 • Hormonálne akné. Medzi hormonálnymi príčinami je dospievajúca hormonálna explózia, periodická oscilácia hormonálneho zázemia u žien v rôznych dňoch cyklu a hormonálne poruchy u dospelých. Juvenilné akné a akné prinášajú veľa problémov, ale s náležitou starostlivosťou ide bez stopy, keď sa hormóny vrátia do normálu. Ide o normálny fenomén, ktorý nespôsobuje úzkosť, ale vyžaduje starostlivú starostlivosť o tvár. To isté platí pre akné, akné na tvári žien v posledných dňoch cyklu. Väčšina žien ich čelí, ale tieto akné sú zriedkavé a rýchlo prechádzajú. Nie sú dôkazom choroby a nevyžadujú samostatnú liečbu. Hormonálne poruchy u dospelých vyžadujú liečbu základnej príčiny ochorenia, ak sa nestane, nebude možné sa zbaviť akné.
 • Hyperkeratóza. Ako už bolo uvedené, pri hyperkeratóze sa na koži nahromadia mnohé mŕtve bunky, ktoré porušujú "dýchanie" a metabolizmus tukov v hornej vrstve epitelu. Môže to byť spôsobené rôznymi príčinami, zvyčajne nedostatkom vitamínu A, trvalým mechanickým účinkom alebo kontamináciou povrchu pokožky škodlivými látkami.
Hyperkeratóza sa často vyskytuje v dôsledku nedostatku vitamínu A
 • Choroby tráviaceho traktu. Problémová koža je často dôsledkom ochorenia gastrointestinálneho traktu. Dysbakterióza, gastritída, ochorenie pečene - to všetko sa odráža vo výskyte kože. Viac ako tretina dospelých, ktorí mali akné, mali problémy s gastrointestinálnym traktom.
 • Patogénna mikroflóra. Môžu to byť všetky druhy húb, roztočov, baktérií, ktoré sú zvyčajne "utlmené" imunitou, ale v prípade ich poklesu vedú k vzniku zápalových procesov.
 • Stres. Stres a depresia často spôsobujú nárast hormónov a narušenie vnútorných orgánov, ktoré ponechávajú svoje známky na koži vo forme akné. Zhoršenie imunity v dôsledku konštantných stresových podmienok tiež môže výrazne zhoršiť vzhľad pokožky.

Dôležité! S vnútornými príčinami akné je veľmi dôležité nasmerovať všetko úsilie na odstránenie faktorov, ktoré spôsobujú ochorenie. Externé miestne ošetrenie masti a pleťové vody nedajú dlhodobé výsledky.

Externé príčiny zahŕňajú nesprávnu starostlivosť o pleť na tvári, použitie veľkého množstva dekoratívnej kozmetiky, vystavenie žieravým látkam.

Akné u novorodencov

Približne 25-30% nových rodičov čelí akné u dojčiat. Na tvári a krviniek sa objavujú akné a pupienky, ktoré pripomínajú dospievajúcu mláďatá. V tomto prípade by rodičia nemali paniku a obavy, pretože tento jav nie je patológia alebo prejav choroby. Ihneď po narodení novorodenca v tele existuje veľa materských hormónov, ktorých nadbytok sa objavuje vo forme akné. Zvyčajne akné rýchlo prechádza a nevracia sa až do veku puberty dieťaťa.

Akné u novorodencov

Na liečbu akné u dieťaťa nie je potrebné, zmiznú sa. Je žiaduce plávať v reťazci alebo sedmokrásky. V žiadnom prípade nemôžete kauterizať pustuly, vytlačiť ich ani použiť agresívne masti, inak môže jemná detská pokožka tvoriť jazvy.

Ako liečiť akné?

Hlavné úlohy pri liečbe akné sú:

 • Zabráňte vzniku nových komedónov. Obsahuje správnu starostlivosť o pleť a opatrenia na zlepšenie celkového stavu tela.
 • Odstránenie existujúcich komedónov. Vyrába sa s pomocou komedolytických liečiv a rôznych komedových extraktorov doma alebo v kozmetických salónoch.
 • Znížená sekrécia mazu. Dosiahnutie významného klinického účinku je možné pri znížení sekrécie z 30% alebo viac. Hlavnými liekmi sú skupina retinoidov, aneknequant, a tiež hormóny - estrogény, antiandrogény.
 • Odstránenie zápalového procesu a prevencia jeho ďalšieho šírenia. To sa dosiahne použitím antibakteriálnych liečiv na vonkajšej i vnútornej strane.
 • Zníženie kozmetických porúch jaziev. Táto mezoterapia tváre, dermabrázia, laserová terapia, kryoterapia, akné sa často používa aj na peeling.
Mezoterapia tváre, dermabrázia, laserová terapia, kryoterapia a akné peeling môžu znížiť kozmetické chyby zjazvenia

Komplexná liečba čiernych hláv poskytuje:

 • Absolvovanie špeciálneho kurzu procedúr v salóne krásy a aktívnej starostlivosti o tvár doma s odporúčanými liekmi.
 • Kombinovaná liečba externých liekov s drogami systémového účinku (ovplyvňuje celé telo).
 • Použitie liekov, ktoré ovplyvňujú celý reťazec mechanizmu vývoja akné (zvýšená sekrécia mazu, zvýšená keratinizácia vlasových folikulov, zápal, reprodukcia mikróbov).
 • Prítomnosť chronických procesov v tele (endokrinná, gynekologická, gastrointestinálna, chronická infekcia) môže ovplyvniť liečbu akné a znížiť jej celkovú účinnosť. Z tohto dôvodu by sa paralelne s hlavnou liečbou akné mali používať lieky určené na liečbu sprievodnej patológie.

Pri liečbe akné sa v súčasnosti používa veľké množstvo externých liekov proti akné. Preto sa nepoužívajte samých liekov a dodržujte pravidlá liečby, ktoré vám dermatológ určí.

Liečba akné ľudovými prostriedkami

Ak chcete vrátiť pokožku krásu a zdravie, zbaviť sa zápalu, akné a akné, môžete použiť jeden alebo viac z týchto receptov:

 • Liečba akné ľudových liekov neruší cestu do lekárne - pretože je v ňom, môžete si kúpiť všetky potrebné pre túto metódu suché byliny a poplatky. Takže pripravme vývar zo suchého heřmánku a nechtíka (varte a ponechajte parný kúpeľ asi pol hodiny). Potom 1-2 rozdrvené tablety furatsiliny zmiešané so studeným odvarom. Opatrne aplikujte masť na tvár a nechajte na noc. Ak pravidelne vykonávate také nočné masky, potom za pár týždňov bude pokožka tváre oveľa zdravšia.
Liečba ľudových liekov proti akné sa môže uskutočňovať súbežne s liečením
 • Skvelý ľudový liek na akné je "živé" točené pivo. Alebo nie samotný sladový nápoj samotný, ale jeho pena. Dáme ju na tvár v podobe masky a necháme ju 15-20 minút.
 • Ďalším efektívnym predpisom protizápalovej masky je očistenie pokožky: na kosenie kŕmi kyslé jablko a koreňový koreň, potom ich premiešajte rovnomerne. Masť na tvár sme položili pol hodiny a potom umyť teplou vriacou vodou. Odporúča sa použiť túto masku každý deň.
 • Ak nie je voľný čas, ale ste hľadali spôsob, ako odstrániť akné, tu je spôsob prípravy, ktorý trvá doslova niekoľko sekúnd. Raz alebo dvakrát denne utrite pokožku kusom surovej tekvice. Najdôležitejšie je, že tento kus je práve odrezaný, pretože pri dlhodobom vystavení kyslíku zmizne veľa užitočných látok z tekvice a stráca svoju užitočnú silu.
 • Nie je divu, že veľa dám a dievčat miluje biele ľalie toľko. Ukazuje sa, že nielen poskytujú estetickú radosť svojou jemnou krásou, ale majú aj veľký liečivý potenciál. V čistej sklenenej nádobe položte čerstvé okvetné lístky bielej ľalie a naplňte ich vodkou. Trváme asi dva týždne. Potom by výsledná tinktúra pre tvár doma mala byť liečená problémovými oblasťami pokožky každú noc pred spaním.
 • Veľmi účinným ľudovým liekom na liečbu akné sú tvárové masky s medom a múmiami. Na jeho prípravu je potrebné rozpustiť 5-10 g múmie v čajovej lyžičke vriacej vody. Potom miešajte na vodnom kúpeli jednu alebo dve čajové lyžičky medu a pridajte múmiu. Masku naneste na 20-25 minút, potom opláchnite teplou vriacou vodou.
Ginger zaobchádza s mnohými chorobami, vrátane akné
 • Často medzi ľudovými prostriedkami proti akné, možno nájsť aj moderné výrobky, ktoré naše babičky sotva narazili. Ale v súčasnosti sú široko dostupné a mnohí ľudia úspešne využívajú svoje užitočné vlastnosti. Vezmite napríklad zázvor. Je to len poklad magických liečivých látok! Ak chcete pripraviť účinný prostriedok proti akné, zázvor dva alebo tri korene na malom strúhadle, pridajte šťavu z polovice citróna a dve polievkové lyžice medu. Dobre premiešajte a vezmite výslednú zmes počas dňa, vždy po jedle. Môžete ju piť s akýmkoľvek nesladeným nápojom. Okrem toho, že zázvor pomáha vyčistiť pokožku akné, je tiež výborným prostriedkom prevencie chrípky a nachladnutia.

Sledujte svoje zdravie a starajte sa o pleť, potom akné bude vzácnym hosťom vo vašom živote.