Hlavná

Opar

Furunky v dieťati

Vzhľad variť u detí je vždy sprevádzaný bolesťou a zhoršením celkového stavu detí. Absces na koži nie je taký neškodný, ako by sa to mohlo zdať na prvý pohľad. Prečo sa tvoria furuncles a ako s nimi zaobchádzať, budeme v tomto materiáli rozprávať.

Čo je to?

Akútny purulentný zápal vlasového folikulu, ktorý sa nachádza v blízkosti mazovej žľazy a susedných tkanív v medicíne, sa nazýva furuncle a v ľuďoch sa taká choroba nazýva "variť". Ľudia sa domnievajú, že takéto abscesy sa prejavujú v dôsledku prechladnutia alebo hypotermie. Toto je bežná mylná predstava. Chiray je vždy úzko spätá s aktivitou patogénnych pyrogénnych baktérií.

Furunky sa môžu objaviť na akejkoľvek časti tela. Môžu mať rozdielne veľkosti. Niekoľko furuncles, ktoré sa objavujú jeden po druhom, naznačujú, že dieťa - furunculosis.

Mnohí dospelí sú podceňovaní nebezpečenstvom varu. Pri pohľade na taký bolestivý fenomén na koži dieťaťa sa niektoré mamičky a taťky úplne spoliehajú na svoje skúsenosti a recepty ľudovej medicíny. však je potrebné pripomenúť, že odreniny - je prejavom Staph infekcia, ktorá môže byť komplikované sepsa, toxického šoku, hnisavé zápaly rôznych orgánov, vrátane mozgu. To môže viesť k invalidite a dokonca k smrti. To je dôvod, prečo je dôležité, aby sa nezaobchádzalo s liečením samého seba, aby nedošlo k poškodeniu dieťaťa, pretože varenie je veľmi bolestivé a ihneď idú k lekárovi.

Príčiny vzhľadu

Hlavnou príčinou vzniku varu sú mikroorganizmy - stafylokoky. V 99% prípadov je príčinným činiteľom špecifický zástupca tohto druhu baktérií - Staphylococcus aureus. V 1% prípadov zápalu vlasového folikulu je na vine epidermálny stafylokok.

Staphylococcus aureus žije a žije na koži a slizniciach takmer každý človek. Viac ako 40% dospelých sú asymptomatickými nosičmi stafylokokovej infekcie. Avšak nie každý trpí furunkulózou. Choroba sa vyvíja, keď imunita nie je schopná obmedziť aktivitu mikróbu.

Pre vznik varu je dôležité, aby sa slabosť imunity "úspešne" zhodovala s niekoľkými ďalšími faktormi, ktoré spôsobia, že sa mikrób cíti ako doma:

 • koža je poškodená - dochádza k poškodeniu kože, poškriabaniu, poškriabaniu, mikroskopom, miestam injekcií;
 • pretože koža je nedostatočne postaraná - na ňom je okrem stafylokokov znečistená, "nájdeme niekoľko ďalších druhov menej škodlivých patogénnych mikroorganizmov";
 • dieťa má akné, ktoré je spojené s blokovaním kanálov pre mazové žľazy;
 • dieťa trpí alergiami s kožnými prejavmi (atopická dermatitída, alergická dermatitída);
 • dieťa má akékoľvek chronické choroby a najmä - ochorenia gastrointestinálneho traktu, dysbiózu;
 • dieťa, ktoré bolo predtým diagnostikované s diabetes mellitus;
 • dieťa potvrdilo neurologické diagnózy;
 • dochádza k vyčerpaniu kvôli podvýžive, podvýžive, nedostatku vitamínov a stopových prvkov, krvné testy vykazujú anémiu;
 • dieťa zvýšilo telesnú aktivitu (to platí aj pre deti, ktoré sa venujú profesionálnemu športu).

Chlad, ktorý je takmer vždy pripísaný vinu za výskyt inej čírky, nemá nič spoločné s furunkulózou.

Existuje však istá súvislosť medzi poklesom imunity a hypotermie. Pravdepodobne to bola kedysi ona a všimol si ju a začal byť považovaný za hlavný dôvod. S rovnakým úspechom môže dôjsť k varu po prehriatí na slnku, pretože akékoľvek tepelné účinky mierne znižujú imunitnú ochranu dieťaťa.

Je to moment a "čaká" stafylokok, ktorý využil skutočnosti, že to nevedie imunitný systém, preniká do mikrotrhlín v koži, upchaté mazové žľazy do rany alebo oteru, je oprávnená. V procese reprodukcie a životné aureus uvoľňuje veľké množstvo toxických látok a enzýmov, ktoré spôsobujú, že celkové zhoršenie zdravotného stavu.

Stafylokok ovplyvňuje aj tkanivá s hojnou tvorbou hnisov, ako aj nekróza časti tkanív. Keď sa toto všetko hromadí pod kožu, vytvorí sa ten istý furuncle, ktorý vyzerá dosť zastrašujúci a cíti sa docela bolestivo.

príznaky

Rozlišovanie varu od akné alebo alergickej reakcie je pomerne jednoduché. Chirai sa vyvíja dostatočne rýchlo a od druhého dňa v ňom je viditeľná takzvaná nekrotická stonka. Obvykle začína furunkulóza s výskytom jediného zápalového prvku.

Furuncle prechádza v troch štádiách svojho vývoja - najprv je infiltrácia, potom hnisanie a zjazvenie po pitve:

 • Prvá fáza (infiltrácia) sa prejavuje výskytom kondenzácie. Je to vo forme červeného tuberkulónu vyčnievajúceho nad povrchom pokožky, bolestivé na dotyk. Charakteristickým rysom varu je, že v tejto fáze je rýchlo rastie čo do veľkosti, niekoľko hodín sú zahltení okolité tkanivá, tam je opuch, môže mať horúčku, zmeny správania dieťaťa, sa stáva pomalý a slabý.
 • V druhej etape je intenzívna hnisavosť, furuncle pokračuje v raste, ale nie vo šírke, ale vo výške, keď hnisavá hlava "napučia". Môžu zmeniť farbu kože okolo nej - od červenej až po fialovú a dokonca aj tmavo hnedú. To je spôsobené tým, že okrem hnisu, vnútri hlavy je vrstva tkaniva, ktorá prešla nekrózou (umieranie). V čase hnisania teplota stúpa takmer vo všetkých deťoch, môže dosiahnuť dosť vážne hodnoty - až 38,0 stupňov alebo vyššia, lymfatické uzliny sa zvyšujú. Samotný furuncle sa stáva neuveriteľne bolestivým, dieťa sa ho nedotýka. Ak sa na pápeža vyskytne nepríjemné varovanie, dieťa nemôže sedieť, ak je na chodidle, na koleni - je ťažké chodiť, pretože oblečenie sa tŕňa proti pokožke a spôsobuje akútnu bolesť. Veľmi bolestivé sú chiri, ktoré sa objavili pod pažou, v nosu, na peru.
 • Dieťa sa po tom bude cítiť trochu ľahšie ako bude hnis vystupovať. Celý životný cyklus chiriyu trvá asi 7-14 dní. Po otvorení sa vytvorí otvor, ktorý sa postupne prehne tkanivami a vyhladzuje sa. Z hlbokých kôrov môžu stopy po celý život pretrvať.

Keď vredy objaví striedavo alebo súčasne hovoriť o odreniny, a ak je zápal podkožného tkaniva a kože v okolí skupiny vlasových folikulov, ako je zápal sa nazýva smaragd.

nebezpečenstvo

Najviac nebezpečné sú vredy, ktoré sa objavili na tvári - na tvári, nosa, viečok, ucho, skalp, okolo krku, pretože toto usporiadanie vytvára ďalšie riziko infekcie mozgu, sepsu.

Furunkulóza u detí: príčiny a liečba

Na pokožke u detí, najmä u adolescentov, sú často malé pustuly - akné. Je to nepríjemné, ale je úplne vyliečiteľné a v skutočnosti nie je nebezpečné. Oveľa nebezpečnejšie je vzhľad v hrúbke kože veľkého abscesu - furuncle. Tvorí sa okolo vlasového folikulu a šíri sa do okolitých tkanív.

Ak sa furuncles stanú množnými, objavujúc sa jeden po druhom, tento jav sa už nazýva furunkulóza. Pre dieťa táto pustulárna choroba prináša značné utrpenie a pri absencii liečby je plná vážnych následkov na zdravie a dokonca aj na život dieťaťa.

Aký je dôvod vývoja furunulózy?

Príčiny furunkulózy sú viacnásobné.

Hnisanie, v podstate spôsobuje Staphylococcus aureus, ktorý sa normálne nachádza v nosovej sliznici a čreva, bez toho by to vyvolalo nejaké škodlivé účinky. Pri styku s pokožkou Tento mikroorganizmus môže preniknúť hlboko do nej (v prípade, že je vstupnou bránou: škrabance, odreniny a ďalšie mikrotraumy) a spôsobiť zápal.

Ale v skutočnosti veľa detí má kožné mikrotraumy, avšak nevytvárajú žiadne furuncles! V dôsledku toho mechanizmus vzniku tejto choroby nie je tak jednoduchý.

Faktory prispievajúce k vzniku furunkulózy sú rozdelené na miestne a všeobecné. Podľa výskumníkov iba kombinácia faktorov z prvej a druhej skupiny môže viesť k rozvoju furunkulózy.

Miestne rizikové faktory:

 • odreniny, škrabance, škrabancov, poškriabanie kože, to znamená porušenie integrity pokožky;
 • kontaminácia kože, nedodržiavanie hygienických noriem;
 • zablokovanie vylučujúceho kanála mazovej žľazy;
 • alergické kožné ochorenia.

Bežné rizikové faktory:

 • znížená imunita;
 • chronické choroby tráviaceho traktu vrátane dysbiózy;
 • poruchy metabolických procesov;
 • endokrinné ochorenia (diabetes mellitus atď.);
 • ochorenia nervového systému;
 • anémia (anémia);
 • hypovitaminóza;
 • fyzické vyčerpanie z dôvodu podvýživy (hypotrofia u malých detí a anorexia u adolescentov);
 • pravidelná fyzická únava (napríklad u školákov, ktorí sú príliš aktívni v športe);
 • časté prehrievanie alebo naopak podchladenie;
 • po ťažkých ochoreniach.

Nedávno sa navyše objavili odrody Staphylococcus aureus, ktoré úspešne pôsobili proti ochrannému účinku imunitného systému. Výskumníci sa domnievajú, že furunkulóza sa vyskytuje u detí, ktoré sú nositeľmi týchto kmeňov stafylokokov aureus.

Symptómy furunkulózy

Zvyčajne sa na koži dieťaťa objaví jedna kožušina, ktorá prechádza vývojom tretej etapy:

infiltrácie čo sa prejavuje výskytom na koži na tomto alebo tom mieste (často - v miestach s mikrotraumami) hustého, bolestivého tuberkulózy intenzívne červenej. Tuberculát postupne rastie do veľkosti, objavuje sa obrusenie okolitých tkanív a pocity bolesti sa zvyšujú. Telesná teplota dieťaťa stúpa.

hnisanie charakterizovaný rastom varu na priemer 1-3-5 cm; Tuberkulovitý tvar nadobúda kužeľovitý tvar a pustul sa stáva jeho vrcholom: injekčná liekovka s purulentným obsahom. Pod ním je v strede furuncle, neviditeľná zvonka, "korok" tkanív, ktoré prešli purulentno-nekrotickým rozpadom.

Celkový stav dieťaťa sa prudko zhoršuje, teplota stúpa na 38 ° a viac. Bežné slabosti a bolesti hlavy sa spoja: ide o príznaky intoxikácie. Bolesť v oblasti varu sa stáva ostrým, dieťa nedovoľuje dotknúť sa bolesti. Regionálne lymfatické uzliny sa zvyšujú.

Relief prichádza s výpadom hnisu von, keď je otvorené pustule. Po hnisu z furuncle, sú výrazné nekrotické tkanivá žltozelenej farby, často s tvarom tyče. Od tejto chvíle prechádza bolesť, zlepší sa blaho dieťaťa.

liečenie : odsadenie, zanechané na mieste odhalenej furuncle, cicatrizes, získať červeno-modrej farby. Potom sa jazva stáva ľahšia a takmer porovnateľná s farbou zdravej kože.

Všetky tri fázy vývoja furuncle pod podmienkou včasnej liečby trvajú 10 až 12 dní.

V prípade vrie abscesy objaví na rôznych miestach kože nad druhým (nemajú čas variť jazvu, ako už bolo zamiesené na strane druhej), alebo dokonca súčasne. Stav a blaho dieťaťa trpia veľmi z toho. Varí s malými deťmi sú ošetrené v nemocnici, rovnako ako staršie deti, ak varí sa nachádzajú v oblastiach s vysokým rizikom (viď. Nižšie).

Komplikácie furunkulózy

Stupeň nebezpečenstva a možnosť vzniku komplikácií závisí od toho, odkiaľ pochádza furuncle.

Najčastejšie zónou lokalizácie vredov sú dolné končatiny, zadok, pásová oblasť, brucho, predlaktie, okciput. Prakticky sa na každej časti tela môže vyskytnúť furuncle, s výnimkou dlaní a chodidiel (nie sú vlasové folikuly).

Ale najnebezpečnejší varí na ploche (najmä v nasolabiálních trojuholníkové zóne), na krku, v slabinách, v mezhyagodichnoy záhyby, podpazušie, a v hĺbke zvukovodu. V týchto prípadoch sa vredy sa nachádza v bezprostrednej blízkosti plavidla krvi a lymfatického a môže vyvolať vývoj komplikácií, ako sú:

 • sepsu ("otravu krvi");
 • purulentná meningitída;
 • tromboflebitída;
 • lymfatická trombóza;
 • lymphangitis;
 • lymfadenitída;
 • hnisavé metastázy do rôznych vnútorných orgánov (pečeň, obličky atď.).

Liečba furunkulózy

Metódy liečby furunkulózy sú rozdelené na miestne, všeobecné a chirurgické.

cieľ miestnej liečby - urýchliť zrenie a "prelomenie" varu, znížiť bolesť a zápal, zabrániť šíreniu hnisavosti.

Pre tento účel, ako prostriedok oficiálny medicíny (antimikrobiálne a protizápalové masti komprimuje Dimexidum a ďalšie lieky, utieranie alkoholy byliny) a ľudových receptov (závesný oblúk, varené v mlieku, balenie obsahuje strúhaných surových zemiakov, z kapustné listy, rozmazaný med, atď.).

Antibakteriálne liečivá tieto lokálnej aplikácii masti:. Bactroban, Levomekol, Azelik, Fucidinum, gentamycín, geliomitsinovaya atď pre otváranie zrýchlenie použitie furunkul ichtamol masti Vinylinum masti Wisniewski.

Všeobecná liečba predpisovať chronický priebeh furunkulózy s lokalizáciou vriec na nebezpečných miestach (uvedené vyššie). Spočíva v používaní antibiotík, vitamínov, imunostimulantov, ako aj pri liečbe sprievodných chronických ochorení.

 • Antibiotiká podávané topicky, a dovnútra, a v niektorých prípadoch - a intravenózne. Niekedy sa uchyľujú k viacúčelových antibakteriálnych látok. Antibiotiká iba lekár, s prihliadnutím na analýzu citlivosti patogénu. Azitromycín je väčšia pravdepodobnosť, že použijú JUnidoks Soljutab, josamycín, klaritromycín, Augmentin, Kefzol a ďalšie antibiotiká kurz odreniny. - Najmenej 5 dní.
 • Vitamíny, potrebné na liečbu varí: acetát, retinol (vitamín A), kyselina askorbová (vitamín C), tiamín (vitamín B1), riboflavín (vitamín B2), niacín (vitamín PP). Najčastejšie sú predpísané dieťaťu vo vnútri, ale niekedy sa používajú pri injekčných aplikáciách. Vitamín B komplex nájdený v pivovarských kvasníc, ktoré možno zakúpiť v lekárni.
 • Znamená stimuláciu imunitného systému, sú použité výhradne na lekársky predpis. Možno použiť lieky, ako sú interferóny, Derin, Likopid, polioksidony, Intraglobin, Myelopid, Gabriglobin, Octagam apod Ceram.

Pred niekoľkými desaťročiami, s cieľom posilniť obranyschopnosť tela, sa použil antistafylokokový imunoglobulín a stafylokokový anatoxín, ale použitie týchto činidiel nevyvolalo požadovaný výsledok. V súčasnosti sa s furunkulózou nepoužívajú, rovnako ako autogeoterapia (intramuskulárna injekcia malého množstva vlastnej krvi z žily do pacienta). Pokiaľ ide o deti, tento postup bol samozrejme ďalšou traumatizáciou.

Chirurgická liečba Používajú sa so zjavným nebezpečenstvom vývinu komplikácií, a tiež v tých prípadoch, keď sa nevyliečia do konzervatívnej terapie.

Chirurgická intervencia spočíva v vytvorení krížového rezu kože v oblasti vrcholu furuncle a odstránení hnisu a nekrotického stonky cez tento rez. Tento postup u detí sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Na konci operácie sa rana ošetrí dezinfekčným roztokom a aplikuje sa sterilný obväz. Niekedy, ak rana nemôže byť úplne vyčistená z hnisu, opustí drenáž - gumový pás, ktorý pomáha odstrániť hnisavý výboj. Po operácii sa dieťaťu podávajú denné obväzy.

Výhody chirurgickej liečby vrie v rýchlom zlepšení stavu pacienta, ale dieťa musí prekonať ďalšie negatívne emocionálne zaťaženie: všetky deti, samozrejme, sa bojí operácií.

prevencia

Špecifická prevencia tejto choroby.

Prevencia furunkulózy, ako aj všetkých pustulóznych kožných ochorení, je realizovať nasledujúce odporúčania:

 1. Učiť deti od raného veku, aby sledovali čistotu pokožky, pravidelné umývanie rúk. Je potrebné poznamenať, že baktericídne odrody mydla na trvalé použitie nie sú vhodné: zničia a užitočnú, ochrannú kožnú mikroflóru. A ruky a celé telo dieťaťa by sa mali umyť bežným mydlom a baktericídne mydlo je veľmi vhodné na umývanie tých oblastí pokožky, na ktoré sa počas otvárania furunku dostal hnis.
 2. Akékoľvek odreniny, rezy, poškriabaniu pokožky dieťaťa by mala ihneď po ich zistení procesných antiseptické roztoky (brilantný zeleň, metylénová modrá, fukortsinom et al.).
 3. Pri čistení zvukových kanálov u detí (ako u dospelých) by ste nemali používať ostré predmety, aby ste sa vyhli zraneniam, ktoré vyvolávajú vznik furunkulózy.
 4. Detské oblečenie musí zodpovedať poveternostným podmienkam, takže počas prechádzky sa dieťa neprehreje, ale nezmrazuje. Okrem toho je potrebné vyhnúť sa nákupu odevov vyrobených z tvrdých syntetických tkanín pre deti, ktoré môžu tŕňať pokožku.
 5. Deti s akýmikoľvek pustulóznymi kožnými ochoreniami by mali byť izolované z detského tímu, pretože v podmienkach úzkého kontaktu môžu byť tieto ochorenia nákazlivé.
 6. Je povinné liečiť všetky chronické ochorenia, ktoré má dieťa.
 7. Dieťa sa furunkul nemôže kúpať sa vo vani, ako absces môže v každom okamihu spontánne pitva a nebezpečenstvo vystavenie Staphylococcus aureus podstúpiť všetky kožu. Oblasť furuncle sa nemôže vôbec umyť, je dovolené len umyť dieťa a urobiť ho hygienickým utieraním. Ak je niekoľko furuncles a sú umiestnené v rôznych častiach tela, postupy vody sú prísne zakázané.
 8. Ak je dieťa zrelé pre furuncle, nemôžete sa ho pokúšať otvoriť a vytlačiť hnis na vlastnú päsť, čo môže viesť aj k vážnym komplikáciám, ako je sepsa. Disekcia varu je lekársky postup.

Pokračujte pre rodičov

Dávajte pozor na svoje deti, nielen deťom, ale aj dospievajúcim. Nenechávajte na koži dieťaťa žiadnu mikrotrauma bez liečby. A nepokúšajte sa liečiť furunkulózu u detí sami, naliehavo sa poraďte s lekárom.

Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

Keď má dieťa furuncle, je najlepšie kontaktovať dermatológa. Po vyšetrení môže byť malý pacient uvedený na liečbu gastroenterológovi, endokrinológovi, hematológovi, špecialistovi na infekčné ochorenia, imunológovi. Dôsledky furunkulózy pomôžu eliminovať kozmetiku. Nutričné ​​vlastnosti tohto ochorenia povedú výživu. V niektorých prípadoch je potrebná pomoc chirurgom.

Ako liečiť vred na nohe u dieťaťa?

Furunkulóza prináša dospelým veľa nepríjemností, ale väčšie nebezpečenstvo a úzkosť sú sprevádzané, ak sa na telo dieťaťa nachádzajú charakteristické abscesy.

Patológia je charakterizovaná tvorbou hnisavých zápalov vlasových folikulov na koži, ktoré môžu dosiahnuť značné rozmery a často sa nachádzajú na nohách dieťaťa. Liečba ochorenia musí byť povinná a včasná.

Čo je to varenie?

pretože furunkulóza znamená zápal vlasového folikulu, Tento absces sa môže vytvoriť na akejkoľvek časti nohy dieťaťa, kde sa očakáva rast chĺpkov. Ľudia majú iné meno - variť. Ako rozoznať furuncle z obvyklého akné? Na rozdiel od druhého vo svojom vývoji, furuncle prechádza niekoľkými fázami, reprezentovanými:

 • vzhľad svrbenia na malú nohu;
 • sčervenanie a uťahovanie tkanivových štruktúr;
 • vytvorenie zhutnenej pustulárnej tyče s bielou tečkou v základni;
 • otvorenie abscesu, odmietnutie hnisu a zjazvenia poškodených tkanív.

Treba poznamenať, že priebeh furunkulózy u detí je veľmi často charakterizovaný rýchlosťou vývoja a miernejšou symptomatológiou ako u dospelých, ale stále nie je potrebné problém bez problémov ponechať.

Charakteristickým rysom furunkulózy na nohe je purulentná povaha abscesu a veľká veľkosť, ktorú spoločný pupienok nedosiahne. Navyše patológia je v mnohých prípadoch sprevádzaná špecifickou symptomatológiou, ktorá nie je inherentná v iných kožných problémoch.

Ako to vyzerá na fotografii?

Pozrite si príklady vriec na fotografii.

Príčiny vzhľadu na úpätí dieťaťa

Kontakty so stafylokokmi nie vždy sprevádzajú furuncles, pretože na to sú určité provokatívne faktory, ktoré sú reprezentované:

 1. pravidelné poškodenie kože, ako aj nedostatok včasnej liečby a liečby;
 2. nedodržanie pravidiel osobnej hygieny (živým príkladom je vzácne kúpanie dieťaťa);
 3. podvýživou, v ktorej telo dieťaťa nedostáva nevyhnutné množstvo minerálov, mikroživín a vitamínov;
 4. ochorenia endokrinného a nervového systému;
 5. imunodeficiencie;
 6. pravidelný stres;
 7. poruchy metabolických procesov;
 8. hypotermie tela dieťaťa.

príznaky

Hlavné príznak patológie je rýchlo sa rozvíjajúci pustulárny rast, ktoré môžu byť lokalizované prakticky v ktorejkoľvek časti tela dieťaťa vrátane nohavíc.

Vo svojom vývoji sa variť prejsť niekoľkých fázach, od malého tesnenia, dodávajúca krehkosť, a končiac tvorbou abscesu s nažltlého stonky pri obsahu základných a hnisavé.

Furunkulózu môže sprevádzať charakteristická symptomatológia:

 • zvýšenie teploty, ktoré môže byť buď zanedbateľné alebo závažnejšie;
 • zhoršenie pohody, slabosti a ospalosti;
 • zvýšené lymfatické uzliny nachádzajúce sa v tesnej blízkosti zápalového zamerania;
 • bolesti hlavy a znížená chuť do jedla;
 • bolesť a svrbenie zapálených oblastí.

Dieťa tiež môžu sa sťažovať na citlivosť pri chôdzi, čo je spôsobené zvláštnosťou lokalizácie furuncle na nohe.

Čo je pre deti nebezpečné?

Vo väčšine prípadov nie sú jednotlivé prúdy nebezpečné, ale pri ich odhalení je mimoriadne dôležité nasledovať jedno jednoduché pravidlo: na rozdiel od bežného akné vymačkanie furuncle je prísne zakázané. Nepodstatné činnosti pri pitve patológie sú plné sepsy, infekcie, flegmónu, tromboflebitídy a chronickej furunkulózy.

Ak sa furunkulóza vyvíja proti zoslabenému imunitnému systému, môže sa vytvoriť súčasne niekoľko tuleňov. V tomto prípade mladý pacient hrozí riziko silného opuchu, sčervenania kože, vysokej horúčky a bolesti hlavy.

Hlavné metódy liečby

Rodičia sú plne zodpovední za stav ich dieťaťa, preto by mal byť zodpovedný za liečbu akejkoľvek choroby, vrátane furunkulózy. Účel liečby je najlepšie zverený kvalifikovanému odborníkovi, ktorý najprv vykoná všetky diagnostické opatrenia.

Hovoríme o všeobecnej analýze krvi, radiografickom vyšetrení respiračných orgánov, krvnej kultúre na sterilitu, o jej biochemickej analýze, ako aj o štúdiu imunologického stavu.

Získané výsledky pomôžu určiť nielen optimálnu liečbu v každom jednotlivom prípade, ale aj stanoviť príčiny vývoja furuncle, bez ktorých eliminujúca terapia môže byť neúčinná.

K dnešnému dňu, Liečba vredov na nohách u detí sa uskutočňuje pomocou konzervatívnej terapie, operatívna intervencia a ľudové prostriedky.

Použitie lokálnych prostriedkov je výhodné v počiatočných štádiách vývinu ochorenia a je zamerané na urýchlenie dozrievania a samočinného otvorenia abscesu.

Liečbe zapálené plochy odporúča Baktrobanom, levomekol, Azelikom, Fucidinum, gentamicín, geliomitsinovoy a ďalšie antibakteriálne masti. Na urýchlenie otvorenia abscesu sú tiež schopné Vishnevsky masť, ichtyol a Vinilinum.

Liečba komplikovaných foriem furunkulózy by mala byť všeobecná, preto by lokálna liečba zapálených oblastí mala byť doplnená o antibiotiká, imunostimulanty a komplexy vitamínov.

Medzi antibiotiká najčastejšie pri liečbe varí v detských odborníci odporúčajú dávať prednosť azitromycínu, klaritromycínu, Augmentin, kefzol. Trvanie liečby uvedenými liekmi by malo trvať najmenej 5 dní.

Odporúča sa aj plnohodnotná výživa a výplň stravy s užitočnými potravinami bohatými na vitamíny a stopové prvky.

Ak existuje zrejmé riziko vážnych komplikácií, ktoré sú uvedené vyššie, ako aj nízka účinnosť liečby drogami Mladému pacientovi možno priradiť operáciu.

Operácia zahŕňa vytvorenie priečneho rezu v hornej časti abscesu a následnú elimináciu hnisavého obsahu spolu s nekrotickým driekom. Na operáciu sa odporúča lokálna anestézia.

Liečba varu na nohe u dieťaťa sa dá urobiť pomocou ľudových prostriedkov, ale pred použitím je lepšie konzultovať s lekárom, ktorý sa zaobchádza s deťmi. Aby ste urýchlili zrenie varu, odporúča sa pravidelne ošetrovať:

 1. zmes cibule, cesnaku, medu a soli, ktoré by mali byť zmiešané v rovnakých množstvách a zohriate v rúre;
 2. tandemová maska ​​Višnevského s jedlým olejom, zmiešané v rovnakých pomeroch;
 3. zmes pečenej cibule s malým medom.

Prevencia ochorenia

Vzhľadom k tomu, rozvoj vredy na nohách dieťaťa je najčastejšie spájaný s oslabením imunity a nedodržania pravidiel osobnej hygieny, rodičia sú povinní venovať náležitú pozornosť prevencii tohto ochorenia. Hlavné preventívne metódy sú:

 • posilnenie imunity;
 • pravidelné kúpanie a zabránenie kontaminácii;
 • včasná liečba kožných lézií;
 • čo minimalizuje podchladenie, stresové situácie a iné faktory, ktoré nie sú najlepším spôsobom, ako ovplyvniť stav obhajoby dieťaťa.

Pri zodpovednom prístupe k liečbe a prevencii furunkulózy budete schopní svoje dieťa trvale zbaviť takýchto nepríjemných problémov. Zostaňte zdraví!

Dieťa furuncle, liečba, dôvody, čo robiť?

Kožušina je purulentný zápal vlasového folikulu a okolitých tkanív.

Veľmi často sa varí vyskytujú v lete, keď na jednej strane existujú priaznivé podmienky pre rozvoj patogénnych baktérií (koža je teplá, vlhká), a na druhej strane - dieťa je často na ulici, hrať hry v prírode, má väčší kontakt s nečistotami, pieskom, zem.

Príčiny vredu u dieťaťa

Príčinným činidlom je Staphylococcus aureus. Keď sa zmenia imunitné sily organizmu, znižuje sa odolnosť proti vonkajším vplyvom, mikroorganizmus nadobúda patogénne vlastnosti a preniká cez ochrannú bariéru kože, čo spôsobuje zápal vlasového folikulu. Situácia sa ďalej zhoršuje skutočnosťou, že imunitný systém u detí je nezrelý a imunitný voči zlatému stafylokoku sa ešte nevytvoril. Stafylokok môže preniknúť cez pokožku poškodením.

Je otvorený chirurgicky, ak sa nezjavil. Zvyčajne sa vykonáva v miestnej anestézii v ordinácii lekára (s výnimkou prípadov hlbokej sepse).

Symptómy vredov u detí

Vyzerá ako furuncle ako zapálený uzlík s priemerom 1-1,5 cm (niekedy viac), často bolestivé, na vrchole ktorého je absces. Koža nad ňou sa najskôr začervenala a získala modro-burgundovú farbu. Keď sa otvorí furuncle, hnis sa vylučuje a viditeľná tyč, ktorá je konglomerátom mŕtvej tkaniva. S odmietnutím tyčinky a hnisom s prímesou krvi sa vytvorí vred, ktorý sa liečí po vzniku jazvy. Bolesť v mieste varu môže byť veľmi silná, čo spôsobuje veľa problémov pre dieťa a rodičov. Preto sa spánok môže pretrhnúť, niekedy sa zvýši telesná teplota, zhorší sa zdravotný stav dieťaťa. Po otvorení varu dochádza k výraznému zlepšeniu pohodlia, normalizácia telesnej teploty.

Ak je furuncle umiestnená na tvári, hnis môže preniknúť do dutiny lebky a vzniká mimoriadne nebezpečná komplikácia - meningitída.

Keď sa furunky vyskytujú súčasne v niekoľkých kúskoch alebo jeden po druhom, tento stav sa nazýva furunkulóza. To prúdi oveľa ťažšie a je s ním zaobchádzané náročnejšie.

Liečba furuncles u detí

S drobnými zraneniami a odreninami ošetrujte pokožku roztokom brilantnej zelenej alebo jódovej a zabráňte ich infikovaniu aplikáciou baktericídnej omietky.

Ak na koži dieťaťa zaznamenáte opuch, citlivosť, sčervenanie, ihneď sa poraďte s lekárom. Nikdy nepoužívajte komprese na hnisavé zaostrenie a nerobte tepelné postupy, čo môže viesť k rozptýleniu infekcie a ďalšiemu šíreniu hnisavého procesu.

Je tiež vhodné stimulovať imunitu dieťaťa. Aby ste to urobili, dajte mu vitamín C, tinktúru echinacea a ďalšie lieky, ktoré vám lekár odporučí.

Furunky sa nedajú otvoriť doma. Mal by to robiť kvalifikovaný odborník v lekárskej inštitúcii v súlade so všetkými pravidlami antiseptických látok.

V počiatočnom štádiu ochorenia nie je nutné otvoriť vriec. Koža okolo neho je ošetrená roztokmi kyseliny boritej alebo salicylovej, aby sa zabránilo šíreniu infekcie. Masť obsahujúca antibiotiká pomôže pri ošetrení furuncle.

Je dôležité dodržiavať pravidlá osobnej hygieny. Kúpte dieťa bežným mydlom. Po prelomení abscesu a požití hnisu na koži použite antibakteriálne mydlo.

Obzvlášť vážne je potrebné zaoberať sa furuncles, ktoré sú na tvári. Musíte s nimi zaobchádzať iba v nemocnici! Samoliečenie môže byť pre život dieťaťa nebezpečné.

Ak má opakovane furuncles, musíte vykonať dôkladné vyšetrenie na určenie príčiny furunkulózy. Takýto jav môže naznačovať iné latentné ochorenie, ktoré je spojené s poruchami v imunitnom systéme alebo metabolizme - napríklad diabetes mellitus atď.

Kedy sa žiada o zdravotnú starostlivosť

Známky, ktoré naznačujú potrebu lekárskeho zásahu: červené žily, pochádzajúce z zapáleného miesta, horúčka, rýchle rozšírenie vredov v tele a celková nevoľnosť. Ak spozorujete tieto príznaky, okamžite kontaktujte svojho lekára.

K pôvodu furuncles predisponujú choroby nervového systému, metabolizmus, zanedbávanie hygienických pravidiel a oslabený imunitný systém. Domáca liečba je podobná liečbe abscesov (abscesov) a pozostáva z kombinácie prípravkov na ochranu rastlín a vlhkého tepla. Varenie môže zduriť, čo je zvyčajne znepokojujúce, ale ak je dieťa dobré a nemá známky bežnej infekcie, pokračujte v liečbe domácim liekom.

Ako furuncle dozrieva, bolesť rastie, takže je najlepšie byť opatrnejší. Nechajte dieťa odpočívať viac. Zabezpečte vlhké teplo v mieste zápalu, najlepšie bylinnými kompresmi, ktoré je potrebné vykonať niekoľkokrát denne.

Zmäkčovanie varu. Niekedy sa vône nedajú otvoriť, aj keď vyzerajú úplne zrelé. Niektoré bylinky, ak sa používajú pravidelne, zmäkčujú pokožku v strede uzla, kde je viditeľná nahromadenie hnisu. Ak chcete roztrhnúť furuncle, stačí, aby sa lekár dotkol veľkou ihlou. Tento postup nevyžaduje ani lokálnu anestéziu, pretože spôsobuje len krátku bolesť v čase punkcie. Spolu so svojím lekárom by ste mali určiť závažnosť infekcie a rozhodnúť sa, či potrebujete predpísať antibiotiká vášmu dieťaťu. Ak nie, pokračujte v používaní bylinných prípravkov.

Dodržujte odporúčania uvedené v časti "Absces (absces)" a dajte dieťaťu veľký nápoj. Vnútorné lieky na liečbu vredov sú rovnaké ako na liečbu abscesov. Musia byť použité paralelne s externými prostriedkami.

Horúce bylinné kompresie. Tento postup by sa mal vykonávať každé 2 hodiny, a ak je infekcia závažná, potom ešte častejšie. Aplikuje sa po dobu 20 minút: Vynikajúci obklady sa získavajú z extraktov koreň lopúcha, Echinacea koreň, hviezdica prostredná, lístkov fialky a skorocelu listy, či už samotnú alebo spoločne.

obklady. Ak chcete urýchliť otvorenie abscesu, v intervaloch medzi kompresiami sa urobia obklady. Drvené byliny sa zmiešajú s vodou, kým sa nevytvorí pasta alebo sa listy a korene rozotrú a nanesú na postihnuté miesto. Môžete použiť nasledujúce byliny: banánu listy, koreň lopúcha, strúhaných surových zemiakov, zelený íl, zelené listy kapusty prášku hrdzavé brestu, semená pískavice a repa.

Dezinfekcia rany. Je dôležité zabezpečiť, aby sa hnis nedostal na iné časti tela. Stafylokok je veľmi nákazlivý. Dôkladne opláchnite oblasť varu dvakrát denne a umyte posteľnú bielizeň a uteráky, ak sa dostanú hnisom. Po dotyku miesta zápalu si umyte ruky. Po vytiahnutí hnisu vypusťte ranu a posypeme zmesou práškového myrého, echinacea a chaparelu v rovnakom pomere, absorbujú pozostatky purulentného výtoku. 2 krát denne, aplikujte horúce obklady, kým sa rana neutiahne a opuch úplne ustúpi. Môže to trvať približne 2 dni.

Astragalus. V čínskej medicíne sa astragalus používa na posilnenie imunitného systému. Pokračujte v podaní infúzie koreňa astragalus 1 / 4-1 / 2 čajovej lyžičky 2 krát denne počas 3 týždňov po hojení rany. Astragalus sa môže kombinovať s rovnakým množstvom echinacea, čo tiež posilňuje imunitný systém. Tieto rastliny pomôžu zabrániť podobným infekciám v budúcnosti.

Pre dieťa trpiace furuncle je možné odporučiť nasledovné:

 • organizovať správnu výživu;
 • vziať do potravy viac citrusov, pretože ich plody obsahujú veľa vitamínu C;
 • požiadajte ošetrujúceho lekára, aby odporúčal dieťaťu individuálne akýkoľvek vitamínový prípravok. Je veľmi dôležité doplniť dieťa vitamínmi A, C a B, ktoré majú pozitívny vplyv na imunitný systém;
 • pravidelne užívajte suché pivovarské kvasnice;
 • systematicky zahrejte oblasť varu, je najlepšie ako doma použiť na osvieženie reflexnej lampy;
 • pokožka okolo varu je systematicky ošetrená 2% salicylalkoholom alebo 2% alkoholovým roztokom kyseliny boritej. Postup mazania vykonajte aspoň dvakrát denne;
 • v štádiu dozrievania zápalového uzla, použitie ichtyolu v náplastiach;
 • po otvorení furuncle a odmietnutí tyče, aplikovať bandáže s antimikrobiálnymi a protizápalovými látkami - s furacilinom, rivanolom. Potom môžete použiť v obväzoch a mastich - hydrokortizón, tetracyklín, erytromycín, sintomycín, gentamycín atď. Zmeniť obväzy 2 krát denne;
 • fytomedicín odporúča používať masť z kvetov z calendula officinalis pri ošetrovaní otvoreného furunku;
 • ľudová medicína odporúča, aby sa použil furuncle na ďalší jednoduchý prostriedok - varené v mliečnej cibuľke;
 • Použitie pri ošetrení varu doma, odvar z mlieka z kvetov harmančeka;
 • dvakrát denne, aby sa dieťa stalo miestom na varenie, oteplením obkladov pomocou ricínového oleja. V dôsledku toho sa zameranie zápalu rieši rýchlejšie;
 • ak sú všetky vyššie uvedené navrhované opatrenia nevedú k požadovanému výsledku, ak dôjde k ohrozeniu komplikácií of varí (začiatok vyvinúť absces), obrátenie sa na operácii.

Furuncle vo vonkajšom zvukovom kanáli u detí

Pre kožušinu vytvorenú vo vonkajšom zvukovom kanáli sa vyskytujú také prejavy ako bolesť ucha, opuch a sčervenanie tkanív vo vonkajšom sluchovom kanáli. Ak je opuchavosť závažná, externý zvukový kanál môže byť úplne zatvorený a následne počuť (nastáva mierna strata sluchu).

Ak má dieťa bolesť ucha, odporúča sa:

 • naliehavo požiadať otorinolaryngológovu pomoc. Lekár poskytne dieťaťu odporúčania individuálne;
 • ešte pred zavolaním lekára môže choré dieťa s vážnou bolesťou v uchu užívať nejaký analgetikum. Dieťaťu môžete podať paracetamol vo veku vhodnej dávke (v tabletách alebo v sirupe), analgéne atď.
 • aj s bolesťou v uchu, môžete vyrobiť otepľovanie dieťaťa kompresie - vodka, semialkohol, s gáforom alebo akýmkoľvek rastlinným olejom;
 • Môžete si dať do boľavého ucha wadded alebo gázy knôt impregnované 3% boritým alkoholom.

Nasálne vrie u detí

Nosová vada sa často vyskytuje na vnútornom povrchu nosových krídel alebo na špičke nosa. Pre nazálna furunkul charakterizovaný nasledujúcimi klinickými príznakmi: začervenanie vzhľad častí a opuchy, abscesov bodu vo výške kužeľa, bolesť v zápale, zvýšená bolestivosť pri dotyku na miesta zápalu. Vzhľadom k tomu, že žilovej a lymfatický systém je nos anatomicky spojené s žilovej a lymfatický systém oka a mozgu, môže byť nosové furunkul komplikované infekcie kolísania oblasti očnice, vnútro lebky. V tejto súvislosti je potrebné povedať nasledovné: aby sa zabránilo rozvoju nebezpečných komplikácií nemôže preraziť sami varia nos, nie je možné vymáčknout hnis varí, tyč.

Dieťa s kožuchom nosa sa odporúča poskytnúť nasledovnú pomoc:

 • začnite užívať antibiotikum (napr. erytromycín) alebo niektoré lieky obsahujúce sulfanilamid v dávke zodpovedajúcej veku;
 • Varí aplikovaný na sterilnou gázou potiahnuté na ňom s sintomitsinovoy emulziou alebo antibiotické masti - erytromycín, tetracyklín, atď.;
 • ak dôjde k zvýšeniu telesnej teploty, ak sa dieťa sťažuje na bolesť hlavy, musíte okamžite zavolať lekára alebo odviezť dieťa na kliniku.

Farby u malých detí: príčiny a liečba

Vzhľad furuncles u dieťaťa by sa mal brať s veľkou vážnosťou. Vzhľad týchto abscesov naznačuje, že zápal, vyvolaný aktivitou stafylokokov, sa rozvíja pod kožou. Okrem toho je takéto akné veľmi bolestivé a niekedy sprevádzané zvýšenou teplotou. Ak vyliečite vriec u dieťaťa po dlhú dobu nemôže, musíte kontaktovať chirurga.

Prečo má dieťa často furuncles: príčiny a symptómy zápalu

Furunkle je hlboký akútny zápal vlasového folikulu, tiež známy ako "vlasový folikul." Zápal sa vyskytuje pri hnilobe a nekróze steny vlasového vaku. Aj mazová žľaza je ovplyvnená.

Prečo má dieťa často furuncles a ako liečiť tento zápal? Najčastejšie sa choroba vyvíja v dôsledku aktivity stafylokokov. Tiež príčinou varu u dieťaťa môžu byť iné "koky". Ak je koža dieťaťa často kontaminovaná, je pravdepodobné, že sa bude vyvíjať furuncle. Prenikanie infekcie do vlasového folikulu je uľahčené česaním, trením a drobnými poraneniami, ako sú odreniny. V oblasti pokožky, ktorá je často podráždená, sa môže vytvoriť kožušina. Pravdepodobnosť vzniku varí vzrástol u detí s oslabenou odolnosti organizmu - u detí, ktoré trpia podvýživou a trpí nedostatkami vitamínov u detí vystavených k podchladeniu. Jedným z predisponujúcich faktorov je fyzická únava. Ďalším dôvodom, prečo dieťa vyvíja furuncles, môžu byť určité metabolické poruchy.

Infekcia, ktorá preniká do vlasového sáčku, začína aktívne množiť a otráviť produkty tkaniva s vitálnym účinkom. Tieto sa zapália a zápalová reakcia rýchlo rastie a vzniká zápalový infiltrát. Tento infiltrát vyzerá ako malý zväzok jasne červenej farby. Zvyšuje trochu nad povrchom pokožky. Uzlina furuncle u malého dieťaťa je bolestivá; po kliknutí na neho sa bolestivosť zvyšuje. Časom sa uzol zväčší, tvar sa začína podobať kužeľu. Po niekoľkých dňoch po nástupe zápale furunkul môže dosiahnuť priemerom 2 cm. Základom "kužeľ" hustý pocit, textílie podľa vynálezu sú purpurovo červené. V hornej časti varu sa sonduje malá oblasť mäknutia. Prítomnosť takéhoto miesta je dôsledkom tkaniva nekrózy a hnacenia. Keď príznaky varu, dieťa si sťažuje na veľmi silnú bolesť. Chuť a spánok sú ovplyvnené, pohoda je zlá. Teplota tela sa môže zvýšiť.

Ako môžete vidieť na fotografii, otvorí sa dym zrelého dieťaťa - zvyčajne sa odtiahne značné množstvo hnisu:

Po otvorení furuncle sa môže zistiť charakteristická deformácia lievikového typu a na spodku tohto lievika sa nachádza nazelenalá alebo žltkastá nekrotická stopka. Bolesť v oblasti furuncle prakticky zmizne, keď sa opísaná tyč oddelí od zvyškov hnisu a krvi; Zápalové javy rýchlo prichádzajú na nič. Charakterizácia tvorby jaziev po hojení. Čas od vzniku varu až po jej hojenie je zvyčajne 7-10 dní. Lokalizácia varu je veľmi odlišná. Kdekoľvek sa vyskytujú vlasové folikuly, môže sa vyvinúť furuncle.

Najnebezpečnejšie kožušiny u malých detí sa objavujú v tvári - na hornom peru, na krídlach nosa. V prípade, že infekcia zápalu vlasového folikulu dostáva do žilovej krvi alebo lymfy, zo šoku z týchto tekutín, môže byť zapísaná do mozgu, vo veľkých ciev. Pokusy vytlačiť hnis z furuncles na tvári často vedú k vážnym komplikáciám. Pri nedostatočnej liečbe varu alebo pri absencii liečby môže byť ochorenie komplikované abscesom.

Ako vyliečiť vriec u malého dieťaťa

Po zistení príčiny varu u detí, liečba začne okamžite. Úplný mier je dôležitý. Choré dieťa by mala byť poskytnutá primeraná diéta: strava obsahuje veľké množstvo ovocia a zeleniny, semien, rastlinných olejov, s ktorými sa telo dostane vitamíny A, C, E. V miestnosti, kde je choré dieťa, často vetrať. V teplejších mesiacoch sa usporadúva spánok vonku. Lekár predpisuje liečbu - všeobecnú a lokálnu.

Čo ak má dieťa vriec na uľahčenie stavu dieťaťa? Ak sa varí sám, môžete urobiť len lokálnu liečbu. Pokiaľ ide o furunkulózu alebo ak je koža lokalizovaná na tvári, potom je všeobecná liečba povinná - často v nemocničnom prostredí. Dieťa na požitie dostane suché pivovarské kvasnice - pol čajovej lyžičky niekoľkokrát denne. Lokálna liečba sa skladá z vykurovacieho furunkul, ošetrenie kože okolo variť boritej alkoholu (2-3% vodný), gáfor alkoholu, salicylovej alkoholu (2%), atď., Z prekryvné dresingy masti (v kroku furunkul zrenia). - ichtyol (5%), Višnevsky, z aplikácie fyzioterapie (ultrazvuk, UHF, UFO). Ak napriek prijaté všetky opatrenia, liečebný účinok nie je dosiahnuté, a hrozí, že varí sa komplikuje absces, je potrebné poradiť sa s lekármi.

Furunky detí môžete liečiť pomocou nasledujúcich odporúčaní tradičnej medicíny:

 • Vložte varené varte do mlieka a rozdrviť cibuľu do kalu; urobte takéto kompresie 1 krát denne po dobu 4-5 hodín;
 • Aplikujte gázové tampóny s masťou z kvetov mesiacov na miesto varu; takúto masť je možné zakúpiť v lekárni alebo si ju pripraviť; Príprava masti: sušené kvety z nechtíka by mali byť rozomleté ​​v maltách na jemný prášok av pomere 1: 5 zmiešané s vazelínou.
 • v strave dieťaťa zahŕňajú ďalšie produkty, ktoré sú zdrojom pre telo takých dôležitých vitamínov ako A, C, E; je veľmi dôležité najmä jesť telo škoricového škoricového ovocia; v chladnej sezóne - podajte infúziu pripravenú zo sušených bokov; Príprava infúzie: sušené ovocie možné jemnejšie brúsiť, 1 lyžica suroviny vyplniť večer s 200 ml studenej vody a varí vylúhovať ho v uzavretej nádobe cez noc, filtruje sa cez niekoľko vrstiev tenká; piate dieťa 50 ml 3-4 krát denne;
 • zahrnúť do stravy dieťaťa viac citrusových plodov (vo forme čerstvého ovocia, štiav);
 • piť infúziu bobúľ Kaliny obyčajných 2-3 krát denne;
 • pije odvar z bylinnej trávy; Príprava vývaru: 1 polievková lyžica suchých bylín nalijeme pohár vody a varíme na nízkej teplote 10-12 minút, studené, napätie; piť štvrtinu pohára 2-3 krát denne; s rovnakým vývarom sa môžete kúpať;

Ako liečiť varenie u dieťaťa doma?

Kožné kryty dieťaťa sú veľmi citlivé na účinky rôznych druhov nepriaznivých faktorov, a to vonkajších aj vnútorných. To je dôvod, prečo vzhľad na detskej kože všetky druhy podráždenia, akné a iné formácie - pomerne bežný jav.

Vo väčšine prípadov to nie je problém, ale ak sa dieťa objaví veľký hnisavý furuncle Je príležitosťou na rýchly odkaz na lekára.

Ak je však, vrie u dieťaťa majú viacnásobnú povahu, je to vážna choroba - furunkulóza. Táto podmienka je veľmi nebezpečná, môže spôsobiť významné poškodenie zdravia drobkov.

Preto dieťa potrebuje kvalifikovanú lekársku starostlivosť. A pred začatím liečby je potrebné zistiť príčinu, ktorá vyvolala vznik tohto problému a odstránila ho. Len v tomto prípade bude liečba správna a plná.

Čo ak má dieťa tok? Odpoveď zistite práve teraz.

Všeobecné informácie

Furuncle je a tvorba pustulátov. Koža sa tvorí okolo vlasového folikulu, poškodzuje to nielen jej okolie, ale aj okolité tkanivá (mazové žľazy a spojivové tkanivá).

Kauzálnym činiteľom choroby sa najčastejšie stáva Staphylococcus aureus, ale iné baktérie pyogenického typu môžu viesť k rozvoju furunulózy.

V prípade, že bakteriálne poškodenie tela je veľký, na koži dieťaťa sú početné hnisavé útvary - furuncles. V tomto prípade ide o nebezpečnú chorobu - furunkulózu.

Táto patológia sa považuje nielen za kozmetickú chybu, aj keď veľké furunkle, najmä ak sú umiestnené na otvorených miestach tela, naozaj prinášajú veľa estetických nepríjemností.

Furunkulóza predovšetkým nebezpečné ochorenie, ktoré prináša bolesť dieťa môže vyvolať vývoj vážnejších komplikácií, pretože celistvosť odreniny narušených - prírodná ochranná bariéra, bráni cestu patogénne mikroflóry.

Príčiny vzniku furunkulózy

K vzniku a vývoju furunkulózy u dieťaťa môže dôjsť k mnohým nepriaznivým faktorom (vonkajším alebo vnútorným).

externý

interný

 1. Dlhotrvajúce negatívne účinky na pokožku (napríklad na sebe veľmi tesné oblečenie, ktoré pravidelne trie jemnú pokožku drobky).
 2. Zanedbanie pravidiel osobnej hygieny, nesprávna starostlivosť o dieťa pre malé dieťa (napríklad nedostatok denného kúpania, dlhodobý pobyt dieťaťa v špinavej plienke alebo oblečenie).
 3. Mechanické poškodenie kože (poškriabaniu, poškriabaniu) s následnou infekciou rany.
 1. Podvýživa, ktorá vedie k vyčerpaniu tela (zníženie objemu porcií, dlhé prestávky medzi kŕmeniu, hladovanie, konzumácia potravín s nízkou kvalitou, nízka úroveň obsahu živín).
 2. Endokrinná patológia (diabetes, hypotyreóza).
 3. Stavy imunitnej nedostatočnosti, pri ktorých imunita dieťaťa nie je schopná zvládnuť bakteriálnu infekciu.
 4. Porucha zažívacieho procesu.
 5. Metabolické poruchy.
 6. Chudokrvnosť.
 7. Pravidelná fyzická únava, chronická únava.

O príznakoch a liečbe neurodermatitídy u dieťaťa si prečítajte tu.

Vzhľadom na najrôznejšie faktory a individuálne charakteristiky organizmu dieťaťa sa na koži omrviniek môže objaviť množstvo pustulóznych útvarov.

Preto sa v dermatológii zvykne klasifikovať nasledovne:

 1. variť - jediný subjekt, ktorý postihuje iba 1 vlasový folikul.
 2. karbunkulov - väčší absces, ktorý postihuje niekoľko vlasových folikulov. Ide o absces vzniknutý v dôsledku fúzie viacerých jednorazových kruhov.
 3. Vytvorenie cystickej akné. Pri tejto forme furunkulózy ovplyvňuje hlbších vrstiev epidermis, čo spôsobuje na koži dochádza k veľké množstvo malých lézií, ktoré sa môžu objaviť na tvári a iných častí tela. Najčastejšie tento problém čelia dospievajúci počas puberty.
 4. Pilonidálny sínus - veľmi veľkú a bolestivú hnisavú formáciu, ktorá sa vyskytuje v oblasti medzi hýždami. Najčastejšie tento problém čelia deti, ktoré majú nadváhu a majú nízky aktívny životný štýl.
 5. Chudokrvná hydradenitída - ochorenie, ktoré postihuje potné žľazy. V poškodených oblastiach sa vyskytuje niekoľko abscesov veľkých abscesov (najčastejšie v podpazuší, inguinálnej zóne), kde nie je žiadna nekrotická stonka.

Poškodenie potných žliaz je tiež spojené s bakteriálnou infekciou, avšak samotná antibakteriálna terapia nestačí, dieťa bude potrebovať chirurgický zákrok na odstránenie postihnutej potnej žľazy.

Príznaky a príznaky

Rozpoznať furuncle môžete podľa niektorých jeho vlastností, ako napríklad:

 1. Vzhľad na kožu jednej pustulárnej formácie, ktorá má husté centrum, vystupujúce nad povrchom zdravej kože. V tomto centre sa postupne vytvára jadro furuncle. Koža okolo sa napučiava, pozoruje sa hyperemia.
 2. V strede formácie sa objaví biela hlava, naplnená purulentným obsahom a pokrytá tenkým filmom.
 3. Dieťa zažíva nepríjemné pocity, svrbenie, bolesť v postihnutej oblasti.
 4. Kúrik môže byť vytvorený prakticky na akejkoľvek časti tela, s výnimkou tých oblastí, kde nie sú vlasové folikuly (napríklad koža chodidiel a vnútorný povrch dlaní).
 5. Zápalový proces vedie k zvýšeniu proximálnych lymfatických uzlín.
 6. Často sa vyskytuje hypertermia (až 39 stupňov).
 7. Všeobecná pohoda dieťaťa je narušená.

Hnuteľné formácie absolvujú tri fázy vývoja:

 1. infiltrácie - zhrubnutie a začervenanie kože postihnuté bakteriálnou infekciou.
 2. hnisanie - v dôsledku deštruktívnej aktivity patogénnej mikroflóry dochádza k intoxikácii okolitých tkanív, dochádza k vyčerpaniu. V tomto štádiu sa vytvorí jadro furuncle.
 3. liečenie - na postihnutej ploche sa vytvorí jazva, pýcha a začervenanie postupne zmiznú.

Proces vývoja a uzdravenia varu trvá v priemere 10-12 dní, hoci to závisí od stavu imunitného systému dieťaťa a predpísanej liečby.

Komplikácie a následky

Najnebezpečnejšia komplikácia, ku ktorej dochádza v dôsledku nesprávnej liečby furunkulózy alebo nedostatku terapie, je rozsiahla intoxikácia tela, čo môže viesť k infekcii krvi a v dôsledku toho ku smrti dieťaťa.

V lekárskej praxi, existujú prípady, keď sa pokus zlyhal vytlačiť nezávisle furunkul následne viesť k sepse a úmrtia (jeden taký príklad je známy skladateľ AN Skryabin ktorý neúspešne nútenej varu a následne zomrel z septikémie).

ostatné nebezpečných následkov furunkulózy sú:

 • hnisavé poškodenie mozgu a iných vnútorných orgánov;
 • tvorba trombov, ktoré interferujú s normálnym odtokom lymfy;
 • iné ochorenia lymfatického systému.

Odporúčania na liečbu ružovej vypadávanie vlasov u detí sa nachádzajú na našej webovej stránke.

diagnostika

Na zisťovanie furunkulózy a odlíšenie z iných chorôb s podobnými príznakmi je potrebné vykonať niekoľko diagnostických štúdií:

 • vyšetrenie postihnutej oblasti kože;
 • krv a moč;
 • dermatoskopia;
 • bakteriologická štúdia postihnutej oblasti;
 • inštrumentálne štúdie (ultrazvuk, CT, MRI) vnútorných orgánov.

Spôsoby liečby

Hlavnou metódou liečby furunkulózy je použitie lekára lieky, ako napríklad:

 1. antiseptikami na topickú aplikáciu (peroxid vodíka, zelenka) sú potrebné na dezinfekciu tkanív.
 2. obklady s použitím sorbentu liečiva, ktorý čerpá hnisavý obsah z rany.
 3. obväzy s použitím antibakteriálnych masti (Ichthyol, Višnevsky masť).

Tieto opatrenia musia byť vykonané v prísnom slede, inak liečba bude mať nielen účinok, ale môže tiež zhoršiť situáciu.

Ľudia

Ak chcete zrýchliť proces hojenia, pomôžete takýmto časovo testovaným metódam, ako sú:

 1. Kompresia strúhaných zemiakov. Malé zemiaky by mali byť tretené na malom strúhadle, vložené do gázového dresingu a nanesené na postihnuté miesto pokožky, až kým nebude suchá.
 2. Komprimujte z aloe. Čerstvo nakrájané listy rastliny sú rozdrvené, nanesené na varenie, obalené okolo gázového obväzu, ktoré je potrebné vymeniť 3 krát denne.
k obsahu ↑

Potrebujete antibiotiká?

Pretože je príčinou furunkulózy bakteriálnej infekcie, užívanie antibiotík je predpokladom úspešnej liečby.

Okrem toho je dieťaťu najčastejšie predpísané širokospektrálne lieky, ktoré škodia väčšine odrôd patogénnej mikroflóry.

Iné metódy

K dnešnému dňu, na liečbu furunkulózy, metódy fyzioterapia, napríklad účinok vysokofrekvenčného magnetického poľa. Jedným z najúčinnejších spôsobov boja proti tomuto ochoreniu je odstránenie keramky laserom.

Čo nemožno urobiť?

Keď sa vyskytnú furuncles, nemali by ste sa sama liečiť a pokúšať sa oteviť a vyčistiť ranu sami.

To môže viesť k ešte väčšiemu abscesu ak vzniku vážnejšie dôsledky (napríklad na sepsu). Okrem toho sa zapálená oblasť nemôže zahriať, pretože zápalový proces sa v tomto prípade len zvýši.

Musím ju otvoriť?

V niektorých prípadoch je potrebné otvoriť vriec (napríklad ak je to veľmi veľká forma), ale malo by sa to urobiť iba skúsený špecialista.

Pri menších furunkleoch nie je potrebná pitva, stačí počkať a dodržiavať všetky lekárske odporúčania.

Názor Dr. Komarovského

Všímajúc si hnisavú formáciu na koži dieťaťa, mnohí rodičia sa ho snažia odstrániť nezávisle. A to nie je vždy úspešné.

V mnohých prípadoch po takomto ošetrení vzniká problém opäť a dokonca v ešte väčšej miere.

Okrem toho, na odstránenie varu - to nie je všetko, je nutné zistite, prečo sa to objavilo, a odstrániť túto príčinu. A to môže urobiť iba lekár. Iba v tomto prípade bude liečba kompletná.

prevencia

Znížte riziko vzniku furunkulóza môže byť, ak:

 • poskytnúť dieťaťu náležitú hygienickú starostlivosť;
 • noste drobky v pohodlnom oblečení, ktoré netreba pokožku;
 • chrániť dieťa pred poškodením av prípade jeho výskytu ihneď liečiť ranu antiseptikom;
 • zabezpečiť správnu a primeranú výživu, aktívny spôsob života;
 • včas na identifikáciu a liečbu rôznych chorôb.

Furunkulóza - nepríjemné a nebezpečné ochorenie, sprevádzaná léziou kože.

Furuncle je purulentná forma, ktorá ovplyvňuje vlasový folikul a najbližšie tkanivá.

Patológia prináša dieťaťu veľa utrpenia a môže spôsobiť vznik nebezpečných podmienok, život ohrozujúce. Preto ak sa objavia prvé príznaky patológie, liečba sa má začať.

Ako liečiť vredy u detí doma? Naučte sa z videa:

Úprimne vás žiadame, aby ste nevykonávali samoliečbu. Dajte pozor na lekára!