Hlavná

Ateróm

Ako liečiť žihľavku u dospelých a detí. Ľudové lieky a lieky na liečbu urtikárie v domácnosti

Najmenej raz tretina dospelých a polovica detí bola ochorená týmto alergickým ochorením. Urtikaria je ochorenie, ktoré je ľahko rozpoznateľné malými ohnivými červenými pľuzgiermi, podobne ako popáleniny z žihľavy. Koža sa zväčšuje, často dochádza k oslabujúcemu svrbeniu, ktoré sa zhoršuje česaním.

Ako vyliečiť žihľavku

Tam, kde môžu byť vyrážky, je ťažké predvídať. "Obľúbené" miesta - na tvári, krku, zadku, ale ako celok prejavy sú prakticky v každej oblasti tela. Reakcia spôsobuje nadmernú produkciu histamínu, ktorá reguluje mnohé fyziologické procesy. Deti spravidla trpia akútnou urtikáriou. Symptómy ochorenia sa vyskytujú neočakávane a rýchlo zmiznú. Dospelí, častejšie ženy, majú väčšiu pravdepodobnosť, že trpia chronickými ochoreniami, ktoré sa môžu prejaviť ako opakujúce sa alebo pretrvávajúce ochorenie.

Klasifikácia alergických patologických stavov úzko súvisí s príčinami, ktoré ju spôsobujú. Takže urtikária môže byť:

 • potravín;
 • aerogénne - v prítomnosti rastlinného peľu vo vzduchu, mikročastice z vlny domácich zvierat atď.;
 • infekčné choroby;
 • papulárne - od uhryznutia hmyzom;
 • tepelné (cholinergické) - v styku s horúcimi médiami;
 • za studena - ako reakcia na nízku teplotu;
 • aqua - v kontakte s vodou;
 • Solárne - v dôsledku vystavenia ultrafialovému slnku;
 • drog;
 • psychogénne - vznikajúce na nervoch;
 • pseudoalergická - vyvolaná hepatitídou, červami;
 • autoimunitné;
 • idiopatické - ak príčina alergie nie je jasná.

Ako liečiť včely? Najdôležitejšou podmienkou je integrovaný prístup. Liečba tejto choroby je úplne a trvalo zriedkavá. Účinné terapeutické metódy však môžu výrazne znížiť frekvenciu exacerbácií alergií. Hlavnou a najťažšou vecou je odhaliť skutočnú príčinu ochorenia. Liečte včely na základe "troch terapeutických veľrýb":

 1. lieky;
 2. hypoalergénna strava;
 3. fyzioterapeutických postupov.

Ako liečiť žihľavku u dospelých

V tejto kategórii pacientov prebieha ochorenie hlavne ako chronická patológia. Liečba urtikárie v domácnosti u dospelých zahŕňa použitie:

 • antihistamínové lieky;
 • znecitlivenie (zníženie citlivosti na alergény);
 • hormonálne lieky (s ťažkými formami urtikárie);
 • lieky, ktoré normalizujú činnosť nadobličiek;
 • multivitamíny.

Liečba urtikárie u detí

Veľmi jemná pokožka mladého dieťaťa sa stáva rýchlou obeťou alergie. Ako liečiť urtikáriu u detí? Zásady terapie - pre dospelých. Najprv je potrebné identifikovať a odstrániť kontakt so zdrojom alergických reakcií. Potlačenie zápalového procesu pomáha antihistaminikám. Stav ciev zlepšuje dávkovacie formy vápnika.

Na liečbu svrbenia je možné kúpanie dieťaťa v kúpeli s vývarom alebo neetlom. Staršie deti môžu namazať postihnutú kožu Menovasinom - roztokom obsahujúcim anestezín, novokain, mentol. Ak je ochorenie veľmi ťažké, lekári predpisujú hormonálne masti. Aby ste rýchlo odstránili opuchy a uvoľnili telo z toxínov, použite diuretiká, sorbenty (Enterosgel, Polysorb, Smektu).

Diéta na úľ

Je nemožné účinne liečiť ochorenie, ak alergény naďalej vstupujú do tela s jedlom. Ako identifikovať tieto látky? Je potrebné postupovať podľa metódy eliminácie: poskytnúť produkty oddelene a sledovať, ako imunitný systém reaguje na každý z nich. Strava pre urtikáriu u detí je predpísaná na 1 týždeň, u dospelých - po dobu 3-4 týždňov.

Nemôžete piť a jesť s úľovami:

 • vajcia, majonéza;
 • med;
 • čokoláda;
 • citrusové plody;
 • akékoľvek uzeniny, údené produkty, konzervované potraviny;
 • ryby, morské plody;
 • syry;
 • paradajky, reďkev, červená repa, baklažán, tekvica, bulharský korenie;
 • jahody, maliny, čučoriedky, čerešne, slivky;
 • zmrzlina;
 • orechy;
 • pečenie;
 • jogurt, sóda, káva.

Strava urtikárie u dospelých a detí musí nutne obsahovať potraviny bohaté na vitamín C a bielkoviny. Môžete jesť nízkotučné mäso, hydinu. Je dovolené sezónne pokrmy so slnečnicovým alebo olivovým olejom. Každý deň na stole by mala byť zelenina, varená alebo dusená. Že je možné jesť pri urtikárii stále:

žihľavka

Urtikaria je ochorenie kože alergického pôvodu, ktoré je veľmi podobné výskytu žihľavy, ktorá sa tiež nazývala horúčka žihľavy. Ochorenie sa stará o pacienta so svrbivými, vyvýšenými svetlo červenými pľuzgiermi. Samotná choroba je buď nezávislá alergická reakcia na stimul alebo prejav takmer akejkoľvek choroby.

Ochorenie sa objavuje v dôsledku akútneho zápalového edému spojivového tkaniva papilárnej vrstvy kože. Zhoršená žihľavka sa ráta s kombináciou s Quinckeho alergickým opuchom. Aspoň raz v živote sa každá tretia osoba stretla s touto chorobou v živote. V štruktúre chorôb alergického pôvodu je K. bezprostredne za bronchiálnou astmou. Najbežnejšie alergické vyrážky ľudí vo veku od 20 do 60 rokov (väčšinou ženy)

Úľa - príčiny

Príčiny výskytu spočívajú v alergickej reakcii tela na podnety a hubových alebo bakteriálnych alergénoch, ktoré môžu spôsobiť aj uhryznutie hmyzom. Porušenie funkcie pečene, metabolizmus, gastrointestinálny trakt, obličky môže tiež spôsobiť výskyt choroby. Často sa môže objaviť chronická K. po dlhšom chlade, horúčave, slnečnom svetle, tlaku, vírusových ochoreniach, antibiotikách, aspirínoch a iných liekoch. V súčasnosti je diagnostika a liečba alergií vážnym problémom, pretože všetky príčiny úľov nie sú úplne pochopené. A stanovenie hlavnej príčiny alergickej vyrážky je kľúčom k úspešnej a účinnej liečbe

Príznaky urtikárie

Hlavným príznakom žihľavky sú kožné pľuzgiere na tele. Zdá sa, že žihľavka pripomína červenú stopu, podobne ako hmyz alebo zhášanie horčice. Hlavným príznakom ochorenia je vyrážka. Vyrážky sú symetrické, asymetrické, chaotické. Sú množné, jednoduché, malé, veľké. Prvky vyrážky sa môžu objaviť a migrovať na akékoľvek miesta pokožky. Nepríjemné neustále svrbenie sa obťažuje v mieste vyrážky. Pre ochorenie je charakteristická reverzibilita prvkov a po zatknutí sa pokožka vráti do pôvodného stavu

Urtikaria - formy

Z trvania ochorenia a symptómov sa rozlišujú tieto formy: akútna, chronická, opakujúca sa.

Akútna K sa vyznačuje trvaním niekoľkých hodín až dvoch týždňov. Vznikajú z dôvodu alergickej reakcie na lieky, potraviny, infekcie a uhryznutie hmyzom.

Chronická K. sa vyskytuje s rôznymi patologickými stavmi a často sa spája s edémom Quincku až niekoľko mesiacov. Choroba je spojená so zhoršenou funkciou obličiek, pečeňou, gastrointestinálnym traktom, ohniskami chronickej infekcie, toxikózou tehotných žien, poruchami zhubných nádorov. Nesprávna koncepcia spočíva v tom, že Quinckovo opuchnutie postihuje iba tvár a krk. Tento opuch sa môže objaviť na nohách, rukách a tiež na iných častiach tela.

Opakujúci sa K. je charakterizovaný opakovaným výskytom vyrážky žihľavky.

Urtikaria nie je infekčné ochorenie a nemôže sa prenášať z jednej osoby na druhú. Pri rýchlej epizóde ochorenia pacienti často nehľadajú pomoc lekárom.

Podľa štatistík je akútna urtikária častejšia u detí, ako aj u adolescentov, ale chronická K. sa vyskytuje často u dospelých a väčšinou u žien. Choroba môže mať dedičnú povahu a tak sa prenáša. Akútna K môže ísť do chronickej formy, ale nie vždy, takže sa ponáhľať na paniku. Mnohí pacienti s chronickým K sa zotavia v prvých šiestich mesiacoch.

Je žihľavka nebezpečná? Toto je mýtus, ktorý je značne prehnaný. Toto nie je smrteľná choroba a len starostlivosť o krk, ako aj anafylaktické reakcie vyžadujú starostlivé liečenie. Nezávisle môže ochorenie zmiznúť aj počas 6 týždňov až 12 mesiacov

Príčiny akútnej urtikárie

Akútne žihľady sú prirodzene alergické a veľmi precitlivené v dôsledku alergénu, ale napriek tomu sú schopné prejsť sám.

Častými alergénmi na akútnu rakovinu sú lieky (penicilín, sulfonylamidy), nesteroidné lieky (aspirín), diuretiká; potravinové výrobky (vajcia, arašidy, morské plody, orechy, ryby); škrípanie hmyzom; kontakt s alergénmi (latex, sliny zvierat, rastliny); aplikácia rádioaktívnych látok; akútne vírusové infekcie, hormonálne poruchy, reumatické ochorenia

Príčiny chronickej žihľavky

U dospelých je príčina chronickej K stále ťažko identifikovateľná a často jej pôvod je autoimunitný (porucha imunitného systému), ale u detí je chronická žihľavka detegovaná oveľa častejšie

Typy urtikárie

Priraďte spontánne a fyzické (mechanické) K.

Fyzická (mechanická) žihľavka je spojená s fyzikálnymi faktormi a mechanickým podráždením kože. V závislosti na týchto faktoroch, izolovaných dermograficheskuyu žihľavka, žihľavka tlak, solárne, vodné, cholinergných, teplo, chlad, kontaktné, papulózna, vibrácií, adrenergné K.

Dermografická urtikária je jednou z foriem fyzickej (mechanickej) K. Je charakterizovaná výskytom pľuzgierov v dôsledku trenia alebo podráždenia kože s tupými predmetmi, oblečením.

Solárna urtikária sa objavuje v dôsledku vystavenia pokožky ultrafialovému žiareniu - slnečnému žiareniu.

Vodná (vodná) žihľavka sa objavuje pri kontakte s vodou pri akejkoľvek teplote. Na koži sú pľuzgiere, opuch, svrbenie.

Cholinergická žihľavka sa vyskytuje v dôsledku stimulácie potenia, ako aj zvýšenej telesnej teploty v dôsledku stresových faktorov, fyzickej aktivity, horúcej kúpeľa alebo upchatého priestoru. Vzor urtikárie získava bodové pľuzgiere, ktoré sa rozprestierajú na väčšom povrchu kože, často sprevádzané opuchom Quinckeho.

Termická žihľavka sa vyskytuje v dôsledku priameho kontaktu chorého s teplým alebo horúcim objektom.

Studená žihľavka sa vyskytuje pri styku s pokožkou s chladným predmetom, ako aj pri pobyte v studenom vzduchu alebo v pití studených nápojov, potravín.

Papulárne žihľavky sa vyskytujú kvôli hmyzu (škvrny, blchy, komáre). Názov urtikárie bol spôsobený vyrážkou "papuly" (malé kožné uzliny).

Adrenergná žihľavka - vyplývajúca zo stresu, veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré sa vyznačuje bielym okrajom okolo blistra bez svrbenia kože.

Chronická idiopatická urtikária je charakterizovaná periodickými exacerbáciami (najmä u žien), ale nikdy neidentifikovala príčinu.

Pigment K. a mastocytóza sú klasifikované ako ochorenia charakterizované akumuláciou žírnych buniek v tkanivách, orgánoch.

Nervová (psychogénna) žihľavka sa vyskytuje v dôsledku stresu a nervových zážitkov. Jedlá urtikária v potravinách sú úly vynalezené pacientmi spojenými s používaním určitých potravín. Oficiálne neexistuje takáto urtikária, ale ak je človek rušený chorobami čriev, obličiek, žihľavka vyvoláva toxíny, ktoré sa nachádzajú v potravinách a neopustili telo

Diagnostika urtikárie

Diagnózu vykoná alergolog-imunológ a nakoniec sa diagnostikuje po vyšetrení pacienta. Prevzatie alergických K. odporúčaných kožných testov, definícia protilátok krvi.

Existuje celý rad ochorení, sú veľmi podobné žihľavka: urtikariálny vaskulitída, mastocytóza, atopická dermatitída, multiformný erytém, kontaktná dermatitída, svrab, anafylaktoidné purpura

Úľba - liečba

Ako vyliečiť včely v krátkom čase? Bohužiaľ, neexistuje žiadny rýchly radikálny prostriedok na odstránenie tejto choroby.

Liečba urtikárie u dospelých sa zásadne líši od liečby urtikárie u detí.

Hlavnými spôsobmi liečby u dospelých sú antihistaminiká, imunomodulátory.

Antihistaminiká sú lieky na liečbu akútnych aj chronických ochorení K. Avšak imunomodulátory (prednizolón alebo cyklosporín) sa odporúčajú u pacientov s chronickou K

Po preskúmaní lekára pacientom predpísané diagnostické testy, pôst od troch do piatich dní od obdržania 2 litre vody sa odporúča denný čistiaci klystír, sprcha, ľahkú fyzickú nabíjanie. Ak je pozitívny účinok, potom sa vyrážky zmenšujú a zastavujú. Takáto dynamika je charakteristická pre alergickú K. Ak príznaky zostanú a tiež pokroky, potom to naznačuje pseudoalergické K.

Pacienti s alergickou rakovinou na pozadí stravy začnú vykonávať provokatívne testy so zavedením podozrivých potravinových alergénov. Boli vyvinuté špeciálne testy, ktoré umožňujú odlíšiť alergiu, ako aj pseudoalergickú, s vysokou pravdepodobnosťou.

Liečba akútnej urtikárie

Je možné vyliečiť úľ? Pri liečbe akútnych C. je ťažké ho skombinovať s edémom Quinck. V prípade, že vyrážka malá, je možné obmedziť antihistaminiká z liekov druhej generácie (Claritine, loratidín, Fenistil, dimetenden et al.) Dávka 1 tableta 1 krát za deň, sa dávka v prípade potreby zvýšiť. Tým zaťažovať angioedém ochorení priradenú skupinu adrenokortikálna hormóny (kortikosteroidy) vo forme tabliet, rovnako ako injekcia podľa uváženia lekára. Dávka, ako aj trvanie užívania liekov, sú predpísané dermatológiou alebo alergikom

Liečba chronickej žihľavky

Ako vyliečiť chronickú urtikáriu? Pri liečbe chronickej K identifikujte primárne ochorenie. Základné lieky sú antihistaminiká druhej generácie (Claritine, loratidín, Fenistil, dimetenden a kol.), V bežnej dávke, alebo sa zvýšila o podľa uváženia lekára. Trvanie liečby závisí od pokračovania príznakov ochorenia

Diéta na úľ

Je mylné predpísať hypoalergénnu štandardnú stravu vo všetkých prípadoch vyrážky. Odporúča sa vylúčiť z výživy akútne akútne K. tie produkty, ktoré podľa výsledkov výskumu spôsobujú alergické vyrážky. Pacienti s akútnym a chronickým edémom sa neodporúčajú piť alkohol

Výživa pre úľ

Čo môžete jesť s úľovou? Zobrazovanie prísne dodržiavanie diéty, v ktorých existuje obmedzenie tukov, cukrov, tekuté soli, s výnimkou čokoládu, vajcia, citrusové plody, údené, ostrý, odvykanie od fajčenia a alkoholu, rovnako ako kontaktné jedy gepatropnogo pôvod

Liečba urtikárie v domácnosti

Nezávisle od začiatku liečby alergického vyrážky sa odporúča až po vyšetrení lekárom, pretože existuje pravdepodobnosť nebezpečenstva angioaotek v oblasti hrdla. Odporúča sa uľahčiť stav čistenia klystýru, hojný nápoj.

Po vyšetrení lekára a koordinácii s liečbou môžete sami užívať antihistaminiká druhej generácie (claritín, loratidín, fenistil, dimetendén). Uistite sa, že po odstránení príznakov ochorenia ukážete svojmu lekárovi a dohodnite sa na ďalšom liečení a prevencii vyrážky.

Môžete sa umyť s včelami a dokonca odporúča teplú sprchu, trochu cvičenie. Po zmiernení exacerbácie základného ochorenia by ste mali opakovať každé štyri týždne štvortýždňovú liečbu pomocou enzýmových prípravkov, hepatoprotektorov, cholagogu a tiež odporúčať ročnú liečbu v sanatóriách

Urtikária u detí - liečba

Príznaky žihľavky u detí sa prakticky nelíšia od dospelých, ale pri vyjadrovaní emócií sa deti stávajú letargickými, rozmarnými, nepokojnými.

Liečba dieťaťa K. sa vyskytuje s hmotnosťou dieťaťa, takže lekár vyberá dávky antihistaminík pre deti

Úleky u tehotných žien - liečba

Úleky u tehotných žien sa uskutočňujú rôznymi spôsobmi, a preto liečba vyžaduje individuálny prístup. Vo všetkých prípadoch sa zvážia prínosy alebo možné poškodenie dieťaťa. Najbezpečnejším liekom pre tehotné ženy je Loratadin.

Ako liečiť včely? Urtikaria - príznaky, liečba u dospelých a detí

Urtikaria je rozšírené alergické ochorenie. Podľa štatistík aspoň raz každý tretí obyvateľ planéty musel čeliť tejto chorobe. Ako liečiť žihľavku, prečo sa táto choroba vyskytuje a ako sa prejavuje? Poďme pochopiť.

Zdroje výskytu choroby

Vo väčšine prípadov je príčinou vzniku urtikárie kontakt s alergénom, ktorého úlohou môžu byť rôzne látky obsiahnuté v potravinách, liekoch, oblečení atď. Stáva sa, že alergia sa prejavuje účinkami slnečného žiarenia. Vyvolávajte túto chorobu a utrpíte veľa stresu.

Najbežnejšia bola alergická forma urtikárie, ktorá je spojená s problémami priepustnosti cievnej steny. Vo väčšine prípadov je to spôsobené konzumáciou mlieka, vajcia a chudé ryby a príjmu rôznych liekov, vrátane sulfo lieky, séra, enzýmy, vakcíny, gemodez.

Chronická žihľavka, ktorej príčiny môžu byť rôzne, sa vyvíja v dôsledku existujúcich porúch v práci tráviaceho traktu, obličiek, pečene. Môže to byť tiež následok helminthickej invázie alebo vysokej citlivosti na slnečné svetlo.

Priebeh choroby

Alergén, ktorý sa dostáva do ľudského tela, spôsobuje vznik alergickej reakcie, pri ktorej sa začínajú produkovať špecifické protilátky. V dôsledku toho sa na pokožke pozoruje špeciálna aktívna chemická látka, histamín, ktorý významne zvyšuje priepustnosť krvných ciev. V dôsledku toho nadmerné množstvo tekutiny vstupuje do tkanív v blízkosti ciev. To spôsobuje výskyt opuchov a pľuzgierov v postihnutých oblastiach.

Úľa: Príznaky

Prvé alarmujúce zvony, ktoré signalizujú vývoj daného problému, sú svetlé ružové blistre rôznych tvarov a veľkostí, z ktorých je veľké množstvo. Husté vo svojej konzistencii a vyvolávajúce pocity vážneho svrbenia sa často navzájom spájajú a tvoria obrovskú postihnutú oblasť.

Niekedy sa pozoruje žihľavka, zvracanie a nevoľnosť. Tieto prejavy naznačujú, že choroba postihla tráviaci systém, ktorý je niekedy veľmi životný.

Je akceptované rozlíšiť niekoľko typov chorôb, z ktorých každá má svoje vlastné príznaky. Zvážte hlavné typy žihľavky:

 • Akútne žihľady. Choroba sa vyskytuje náhle. Jeho prvým prejavom je silné svrbenie a pálenie v rôznych častiach tela. Potom sa začnú objavovať ružovo-červené blistre, ktoré po chvíli blednú. Choroba môže byť sprevádzaná horúčkou, všeobecnou malátnosťou a bolesťami hlavy. Trvá akútna urtikária od niekoľkých hodín až po niekoľko dní.
 • Giant urticaria (Akútne opuchy Quincke). Ochorenie sa vyznačuje náhlym nástupom. Výskyt alergickej reakcie je obmedzený edém, ktorý pokrýva pohlavné orgány alebo tvár. V oblasti lézie sa koža stáva bledá a husto elastická. Koža sa rozplýva, môže sa objaviť pocit pálenia. Prechádza chorobou, zvyčajne do dvoch dní. Toto je najnebezpečnejšia forma ochorenia, ktorá môže dokonca viesť k smrti.
 • Chronická rekurentná žihľavka. Jeho charakteristickým znakom je vlnitý prúd. Spravidla sa obdobie exacerbácie vyskytuje s edémom Quincke. Okrem bežných príznakov sa pridáva nadmerné potenie, podráždenosť a nespavosť.
 • Chronická pretrvávajúca žihľavka. Charakteristickým znakom tohto typu ochorenia je tvorba bunkového infiltrátu na tele. Nútené poškriabanie vedie k hemoragickým kôre a šupinám, po ktorých sa spravidla vyskytujú značne pigmentové škvrny a povrchné jazvy.

diagnostika

Pred rozhodnutím o tom, ako liečiť včely, musíte sa uistiť, že táto konkrétna choroba nastane. Ak to chcete urobiť, navštívte špecialistu. Spravidla je potrebné diagnostikovať dostatočné externé vyšetrenie, pretože charakteristický typ vyrážky, rýchly vývoj ochorenia, ako aj jeho reverzibilita rozlišujú žihľavku od všetkých ostatných kožných ochorení.

Ako zaobchádzať s žihľavkami, môžete hovoriť len po určení konkrétneho typu (na to sa vzťahujú alergické diagnostické testy).

Režim napájania

Je veľmi dôležité, aby včely pozorovali hypoalergénnu diétu. Jej podstatou je to, že prvé menu pacienta by malo pozostávať z jedného druhu potravy (nízke alergénne) a každé 2-3 dni sa do dávky zavedie nový produkt s povinným sledovaním reakcie tela. Takže v priebehu času bude jasné, ktoré jedlo pre telo je alergén a vyvoláva vyrážky. Musí to byť opustené.

Medzi vysoko alergénnymi sa zvyčajne pridávajú všetky produkty, ktoré obsahujú konzervačné látky a farbivá. Tiež v tejto skupine sú vajcia, káva, syr, výrobky z múky, citrusové plody, morské plody. Medzi plody sú slivky, jahody, čerešne a medzi vysoko alergénnou zeleninou sú repa, paradajky, tekvica, baklažán.

liečenie

Spolu s dodržiavaním výživy na kontrolu urtikárie a liečiv. Ako liečiť žihľavku pomocou liekov? Najprv sa odporúča používanie antihistaminík a sedatív (používajú sa lieky ako "Diazolin", "Pipolphen", "Fenkarol"). Silná forma ochorenia vyžaduje použitie kortikosteroidov vrátane hormonálnych liekov, ako je prednizolón a prednizón.

Keďže liečba urtikárie u dospelých je potrebná komplexným spôsobom, špecialista môže predpisovať lieky, ktorých účinok je zameraný na aktiváciu obranyschopnosti tela. Môže ísť o vitamínové komplexy, kyselinu askorbovú, ako aj o liek "Pyridoxín". Na odstránenie napučania a na zmiernenie svrbenia sa používajú špeciálne masti, ktoré majú utišujúci a chladiaci účinok a tiež podporujú regeneráciu buniek kože.

Nežiaduce liečenie

Zbaviť sa urtikárií a fyzioterapie vrátane:

Starostlivosť o pleť

Ak je urtikária diagnostikovaná (fotografie v článku vykazujú vonkajšie príznaky ochorenia), je veľmi dôležité poskytnúť dodatočnú starostlivosť o pokožku pokožky. Takže je potrebné:

 • Obmedziť vystavenie slnku alebo ho úplne dočasne odmietnuť.
 • Pri kúpe (by mala byť len s teplou vodou, v žiadnom prípade nie s horúcou vodou), použite mäkký, nie je schopný traumatizovať kožu lufa.
 • Vyberte len prírodnú kozmetiku, obsah chemikálií, v ktorých je minimálna.
 • Noste pohodlný odev, ktorý nestláča pokožku, netreba a nespôsobuje zvýšené potenie.

Ďalšie opatrenia

Urtikaria, ktorej príznaky a liečba sa môže líšiť v závislosti od špecifického typu ochorenia, vyžaduje postúpenie alergistovi. Jednou z moderných a účinných metód eliminácie tejto choroby, ktorá umožňuje predchádzať relapse, je špecifická imunoprofylaxia. Podstata tejto techniky sa obmedzuje na skutočnosť, že je najprv potrebné zistiť, ktorá látka spôsobuje alergickú reakciu u ľudí a potom injekciu alergénu do tela od minimálnej dávky a postupne ju zvyšovať. Takéto liečenie sa môže uskutočniť až po podrobení pacienta komplexnému vyšetreniu a počas obdobia remisie ochorenia.

Vlastnosti odstránenia choroby v najmenšom

Každý rodič by mal mať predstavu o tom, ako liečiť žihľavku u detí. Takže musíte ihneď zavolať sanitku v prípade, že dieťa má ťažkosti s prehĺtaním, je ťažké dýchať alebo došlo k opuchu tváre alebo krku.

Ak je dieťa diagnostikované s výskytom Quinckeho edému, potom pred príchodom do záchrannej ambulancie by mal dostať antihistaminikum, sedatívum (napr. Valerián) a odviezť ho na chladné miesto. Aj v tejto dobe je dôležité pokúsiť sa mu poskytnúť rovnomerné dýchanie. Tieto akcie majú veľký význam, pretože v strachu môže výrazne vzrastať edém dýchacích ciest.

Ak má vyrážka vyrážku, ktorá je charakteristická pre urtikáriu, ktorá nezostáva päť dní, je vhodné ukázať dieťaťu špecialistovi, aby zistil príčinu ochorenia a predpísal optimálnu liečbu.

Vo všetkých ostatných prípadoch by mali rodičia pozorne sledovať vonkajšie prejavy ochorenia. Takže, ak vyrážky sú krátke trvanie a nie je sprevádzaný zhoršením dieťaťa pohody, potom nie je dôvod na obavy, a otázka, ako zaobchádzať s úle u detí, už nie je relevantná. Je možné, že ide len o alergickú reakciu na určitú potravinu, liek alebo kontakt s jednotlivými materiálmi. Často v takýchto prípadoch je na tvári dieťaťa lokalizovaná malá červená vyrážka.

Úle a tehotenstvo

Ako je známe, počas tehotenstva dieťaťa v tele budúcej matky sa ženské pohlavné hormóny (estrogény) produkujú vo zvýšených množstvách. Preto je pravdepodobnosť vzniku žihľavky u tehotných žien pomerne vysoká.

Keď sa objavia vyrážky, je potrebné navštíviť dermatológa, pretože budúce matky sa často mýlia s urtikáriou dermatitídy. Zvyčajne sa liečba urtikárie u tehotných žien vykonáva podľa štandardnej schémy.

Liečivé sily prírody

Ak sa vyskytla alergická žihľavka, ako ju liečiť? Netradičné lekárstvo ponúka svoje varianty. Existuje veľa ľudových receptov na boj proti tejto chorobe. Pozrime sa na niektoré z nich:

 • Zmiešajte v rovnakých pomeroch medovú repu a čerstvo stlačený chrenový džús. Vezmite si obdržaný liek trikrát denne v čajovej lyžičke.
 • Nakrájaný zeler koreň (2 lyžice), nalejte vodu pri izbovej teplote (200 ml), nechajte stáť aspoň 2 hodiny, a potom napätie. Prípravok pripravený na použitie sa konzumuje 50 ml trikrát denne pred jedlom.
 • Listy mäty (2 lyžice) naliať vriacu vodu (300 ml) a vylúhovať 1 hodinu. Teplé infúzne napätie a trvať trikrát denne pre ¼ šálky.
 • Pridajte listy z vlašských orechov (50 g), vonnú čerešňu (20 g), lípové kvety (25 g), dôkladne premiešajte. Zbierajte (2 lyžičky) strmú vriacu vodu (1 polievkovú lyžicu) a trvajte, až kým sa kvapalina úplne ochladí. Infúzia vytečie a pije dvakrát denne na 1 pohár.
 • Listy bieleho imela (1 lyžička) naliať studenú vodu (1 pohár), trvať 12 hodín, a potom napätie. Vezmite lieky raz denne v objeme 200 ml.
 • Trikrát denne, vezmite si extrakt z passionflowers (30 kapek každý).

Zistili sme, ako sa liečiť žihľavka u dospelých a detí. Stojí za zmienku, že môžete dosiahnuť rýchle zotavenie, ak kombinujete tradičné a ľudové metódy ako sa zbaviť tejto choroby.

Liečba urtikárie doma s ľudovými prostriedkami

Urtikaria alebo urtikária je nezávislé alergické ochorenie alebo symptóm ochorenia. Hlavným znakom žihľavky je jasne červená vyrážka, ktorá je sprevádzaná svrbením. Akútna forma ochorenia je závažnejšia, môže byť komplikovaná opuchom hrtana. Človek môže pocítiť slabosť, zimnicu, nevoľnosť, bolesť hlavy. Existujú oficiálne a ľudové metódy na liečbu žihľaviek u dospelých doma. Rýchlo zvládnite svrbenie a vyrážky antihistaminiká. Pri liečbe používajte domáce lieky, napríklad bylinné odvarky, alkoholové tinktúry a sódu "masku". Než začnete s vlastnou liečbou s domácimi metódami, musíte sa poradiť s lekárom.

Vlastnosti liečby rôznych typov urtikárie

Urtikaria u dospelých začína sčervenaním postihnutých oblastí kože. Potom sa objavia svrbivé opuchy a pľuzgiere. Choroba je diagnostikovaná a liečená dermatológiou alebo alergikom.

Vyvolávať útok môže byť podvýživa, stresové situácie, nachladnutie, iné faktory. Urtikaria sa môže prejaviť ako:

 • samostatná, "nezávislá" choroba;
 • syndróm;
 • príznakom iných patológií, napríklad rôznych druhov alergií.

Táto choroba je jednoducho rozdelená. Lekári rozlišujú dva typy žihľavky:

 • alergický alebo typický, atopický;
 • nealergický, ktorý nie je spojený s reakciou kože na protilátky.

Úle môžu byť takéto:

 1. Akútna. Táto forma ochorenia je veľmi nebezpečná, pretože môže zasiahnuť hrtan. Opuch spôsobí asfyxiu, takže v nemocnici je liečená akútna urtikária.
 2. Chronické. Poruší tráviaci trakt, môže sa vyskytnúť ako dôsledok toxikózy u tehotných žien.
 3. Tepelné alebo studené. Vzniká ako reakcia organizmu na vysoké alebo nízke teploty. Vyžaduje symptomatickú liečbu.
 4. Pigmentosa. V ťažkých prípadoch je potrebná chirurgická intervencia, pretože plaky vytvorené na povrchu kože vyzerajú neestetické.
 5. Cholinergný. Vyskytuje sa na pozadí ochorení štítnej žľazy, zažívacieho traktu.
 6. Recidivujúce. Spôsobuje nevoľnosť, závraty, bolesti hlavy, nespavosť a neurotické poruchy.

Pred začatím liečby je dôležité pochopiť, ktoré faktory spôsobujú vývoj útoku. Najbežnejšie:

 • liečivé prípravky;
 • potravín;
 • ultrafialové svetlo;
 • vystavenie chladu, ako je mrazivý vzduch;
 • škrípanie hmyzom;
 • pet vlasy, perie z vtákov.

V rôznych prípadoch sa používajú rôzne prostriedky. Napríklad, ak je koža príliš citlivá na slnečné svetlo, opaľovací krém, slnečné okuliare pomôžu.

Najčastejšie je liečba urtikárie komplexná, vrátane použitia liekov, fyzikálnej terapie, preventívnych opatrení. Oficiálne spôsoby liečby sa môžu kombinovať s domácimi prostriedkami a liekmi, ktoré zmierňujú útočné príznaky, zmierňujú opuch, zmierňujú svrbenie.

Čo potrebujete vedieť pred začatím domácej liečby

Liečba urtikárie s ľudskými liekmi je povolená len po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Keďže vo väčšine prípadov je človek s urtikáriou predpísaný antihistaminik, použitie tabliet a ľudových liekov si vyžaduje opatrnosť. Zloženie domácich liekov by nemalo "odporovať" liekom.

Ľudia, ktorí si myslia, že doma sa môžu dobre zbaviť včelstiev, by mali brať do úvahy, že žihľavku možno liečiť len symptomaticky. Niekedy ochorenie prechádza vekom, ako sa to deje.

Ak osoba navštívi lekára, vedie zdravý životný štýl, správne sa stravuje a sleduje zdravie, môže dosiahnuť dlhodobú remisiu.

Všetky domáce opravné prostriedky sú zakázané, kým sa zistí, ktoré faktory spúšťajú chorobu.

Prvá pomoc pri vyrážkach

Osoba, ktorá je náchylná k záchvatom, by mala vedieť, čo robiť s žihľavkami, ak sa ochorenie zhorší. Dôležité je naučiť sa rozpoznať symptómy anafylaxie a edému Quinckeho, ktoré často sprevádzajú žihľavka.

Náhle pokles krvného tlaku, dýchavičnosť, chrapľavosť hlasu a bolesť v dolnej časti brucha naznačujú nástup anafylaktického šoku, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu. Pri prvých príznakoch šoku by mal človek zavolať sanitku a vziať si antihistaminiká, epinefrín (adrenalín), hormóny. Tieto finančné prostriedky sú predpísané lekárom, musia byť vždy vedené v domácej ordinácii.

 1. Ak sa nezaznamenajú príznaky anafylaktického šoku, úkaz urtikárie je sprevádzaný vyrážkami a svrbením, môžete sa obmedziť na antihistaminikum, napríklad Suprastin alebo Tavegil.
 2. Je potrebné okamžite odstrániť alergén, ktorý spustil útok, či už ide o lieky alebo nejaké jedlo, napríklad čokoládu, víno a citrusy.
 3. Ak je urtikária reakciou na potravu, môžete užívať absorpčné lieky, aktivované, bielym uhlím, Enterosgel.
 4. V prípade napadnutia hmyzom jemne odstráňte kožu z koží.
 5. Ak je vyrážka vyvolaná kontaktným alergénom, napríklad kozmetickým alebo saponátovým prostriedkom, musí sa pokožka umyť veľkým množstvom teplej vody.

Ako na liečbu žihľavky u dospelých v domácich podmienkach

Ľudia, ktorí majú záujem vyliečiť žihľavku doma, by mali poznať dôležitú vec. Urtikaria je symptóm, ktorý sa prejavuje, ak má dospelá osoba alebo dieťa alergiu alebo citlivosť na rôzne látky. Pomocou antihistaminík, masti, fytomedication, home remedies môžete zastaviť útok, zmierniť svrbenie a znížiť vyrážky. Ale urtikária potrebuje neustále sledovanie a prevenciu.

Pred aplikáciou akéhokoľvek, dokonca aj bezpečného lieku, musíte o tom informovať ošetrujúceho lekára.

Okrem liekov predpísaných lekárom môžete použiť domáce lieky na liečbu urtikárie:

 • bylinné infúzie, odvarky, čaje;
 • tinktúra na alkohol alebo vodku;
 • prírodné masti a krémy vlastnej výroby;
 • rôzne kompresie, kúpele s výťažkami, bylinné odvarky.

Rastlinné infúzie a odvarovanie

Liečba urtikárie v domácnosti u dospelých sa vykonáva s lekárskymi infúziami a odvarmi rastlinných surovín.

Ľudské lieky na liečbu urtikárie by mali byť pripravené a prijaté podľa receptúry, ktorá obsahuje informácie o tom, ako variť trávu, koľko trvať na tom, ako a ako si vziať vývar.

 • Infúzia žihľavy je pripravená z čajovej lyžičky sušených listov a 0,5 litra čistej vody. Zložky sa zmiešajú, vrievajú sa pri nízkej teplote, udržiavajú sa až 3 minúty a vyberú sa z ohňa. Výživa trvá 40 minút. Tento liek je možné užívať perorálne a vyčistite infúziu postihnutej pokožky. Výživa žihľavy sa užíva perorálne 100 ml 5 krát denne.
 • Ak chcete pripraviť dennú dávku infúzie z bylinkového rabbu, vezmite 1 polievkovú lyžičku. l. surové a varte pohár strmého vriacej vody. Odvar trvať ¾ hodiny. Vezmite 1/3 šálky pred jedlom 3 krát denne.
 • Pri príprave záhradného vývaru by mali byť 20 g (2 polievkové lyžice) surovín naliate do pohára teplej vody a varíme na vodnom kúpeli počas štvrtej hodiny. Infúzny kmeň ochlaďte a zrieďte vodou na pôvodný objem. Odvar zobrať polievkovú lyžicu po jedle.
 • Z úľov pomôžte liečivú zbierku štipky orechových listov, lyžicu limetkového kvetu a bylinkového drevín. 10 g zmesi by mali byť nalievané pohár vriacej vody, trvať 15 minút. Kmeň a odneste odvar z 1 pohára pred jedlom.

Alkoholové tinktúry

Liečba urtikárie tradičnými spôsobmi zahŕňa tinktúry liečivých rastlín na alkohole alebo vodke.

 1. Tráva yarrow musí zaplniť 70% alkoholu. Pre 1 časť liečivých surovín vezmite 10 častí alkoholu. Trvať na náprave aspoň týždeň. Vezmite si doma liek môže byť 40 kvapiek 3 krát denne.
 2. Účinným domácim liekom je zmes alkoholických tinktúr z hloh a valerián. Musia sa miešať v rovnakých množstvách. 30 kvapiek zmesi užívajte pred spaním.

Liečba včel s ľudovými metódami poskytuje komplexný vplyv na stav tela. Osoba s urtikáriou môže kombinovať liečivé odvar a tinktúry s vonkajšími látkami, napríklad domáce masti založené na prírodných zložkách, liečebné kúpele, obklady.

Masti z prírodných zložiek

Existuje veľa farmaceutických krémov, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s vyrážkami. Hormonálne a nehormonálne lieky sú jednou z tradičných metód liečby žihľaviek u dospelých. V domácom prostredí môžu byť lekárske krémy kombinované s ľudovými prostriedkami na vonkajšie použitie.

Pripravte si domácu masť z úľov ľahko. Zvyčajne sa extrakt, infúzia alebo časti liečivých rastlín zmiešajú s vazelínou, rafinovaným rastlinným olejom, roztaveným tukom, ktoré sú základom domáceho lieku.

Môžete si pripraviť masť z kvetov z nechtíka, šnúry, raka alebo fazule:

 1. Vezmite 2 lyžičky. rastlinné suroviny, kvetenstvo, listy, tráva.
 2. Rozdrviť ho dobre, rozdrviť ho v maltách alebo rozomeliť v mlynčeku na kávu do prášku.
 3. Zmiešajte so 100 g tuku. Môže sa použiť aj vazelína a maslo.
 4. Výrobok roztrhnite do postihnutej kože.

Pomáha bylinný olej z vyrážok. Môžete ho zakúpiť v lekárni, alebo si ju môžete pripraviť sami. Pre to potrebujete:

 1. 2 lyžičky. Sušené kvetenstvo a byliny svätojánskej mladiny na prášok.
 2. Zmiešajte so 100 g rastlinného oleja.
 3. Zmiešajte zmes na tmavom mieste po dobu 3-5 dní.

V postihnutej pokožke vyčistite čisté prsty.

Liečivé kúpele

Ak sa chcete zbaviť vyrážok na tele v domácnosti, môžete si vziať liečebné kúpele.

Jedným z najúčinnejších domácich liekov, ktoré pomáhajú zvládnuť vyrážky, je žihľava. Je lepšie používať čerstvé rastliny spolu s koreňmi.

Pred prípravou vývaru by mala byť horčica dôkladne opláchnutá. Stonky vložte do veľkého hrnca na hrubom dne, nalejte studenú vodu a varte na nízkej teplote po dobu 15 minút. Infúzia 45-60 minút, ochladenie na izbovú teplotu, napätie a naliatie do kúpeľa s teplou vodou. Trvanie procedúry je 15 minút.

Môžete použiť odvar z pšeničných otrúb. Tento kilogram suroviny sa varí v 5 litroch vody počas pol hodiny. Produkt sa prefiltruje a pridá sa do kúpeľa. Teplota vody by mala byť 37 stupňov. Môžete zostať vo vode počas 25 minút.

Zrnká zo zeleniny a iných výrobkov

Ak nie je žiadna alergická reakcia na zeleninu, môžete sa pokúsiť vyrobiť obklady zo surových zemiakov. Ak chcete pripraviť tento domáci liek, musíte rošt na jemné strúhadlo čerstvé olúpané hľuzy. Výsledná hmotnosť je mierne vytlačená a aplikovaná na postihnuté miesto pokožky. Udržujte pol hodiny a opláchnite teplou vodou.

Ľudia na liečbu urtikárie u dospelých sú bikarbonát sodný alebo sóda na pečenie. Pomáha potlačiť svrbenie a upokojuje podráždenú pokožku. Ak chcete vyrobiť cestoviny, musíte si vziať lyžicu sódy a postupne pridajte varenú čistú vodu. Keď sa zmes stáva viskóznou a viskóznou, môže sa aplikovať na postihnuté oblasti pokožky. Hneď ako sušená pasta suší, musí sa náplasť odstrániť a pokožka sa má opláchnuť teplou vodou.

Ako sa zbaviť žihľavy doma pomocou liekov

Na liečbu urtikárie sa používajú rôzne lieky:

 • antihistaminiká, napríklad Suprastin, Claritin;
 • glukokortikoidy;
 • anabolické steroidy.

Posledné dva typy liekov sa používajú v prípade, že žihľavka má mimoriadne ťažkú ​​formu. Tablety alebo suspenzie sa užívajú pri prvom príznaku ochorenia. Pomáhajú zvládnuť svrbenie, zmierňovať opuch, zabraňujú výskytu pľuzgierov na koži. Antihistaminikum je vybraný a predpísaný lekárom. Niektoré formy žihľavky môžu byť liečené holinoblokatorami, napríklad Bellataminalom, Bellaspon.

Iné prostriedky a metódy

Prevencia ochorenia má veľký význam pri liečbe urtikárie. U trpiacej urtikárie lekár tiež predpisuje komplex vitamínov a prípravkov, ktoré zvyšujú tón a znižujú vaskulárnu permeabilitu:

 • riboflavín, vitamíny U, C, PP;
 • chlorid vápenatý a glukonát;
 • prípravky zo železa;
 • rutín alebo salicyláty.

Ďalšie odporúčania, ktoré bránia rozvoju urtikárie, tiež uľahčujú priebeh ochorenia:

 1. Plávať, umyť si ruky a tvár teplou, ale nie horúcou alebo studenou vodou.
 2. Počas kúpania je lepšie používať špeciálnu kozmetiku.
 3. Je výhodnejšie nosiť odevy vyrobené z prírodných tkanín, najlepšie bavlneného zapaľovača.
 4. Je lepšie vyhýbať sa horúcim, upchatým vlhkým miestnostiam.
 5. Je potrebné prijímať prírodné sedatíva a dokonca lepšie zvládnuť techniky relaxácie.
 6. Výrobky by mali byť vylúčené zo stravy, alergénov.

V prípade mimoriadnej situácie musíte mať so sebou lieky, ktoré pomáhajú zastaviť vývin anafylaktického šoku alebo edému Quinckeho.

Domáce lieky na úľ tiež zahŕňajú preháňadlá, napríklad rebarbory ​​alebo slaný čaj. Sú akceptované, ak sa urtikária zhorší, človek začne ochladzovať, slabosť, nevoľnosť a nielen svrbenie a vyrážku.

Žihľavka sa vyskytuje u detí i dospelých, napríklad ženy v štáte, a to aj v prípade, že pre-tehotenstva si nevšimla alergické reakcie, pokojne jesť čokoládu a citrusov, by mohlo byť v otvorenom slnku.

Ako liečiť žihľavku s ľudskými prostriedkami u tehotných žien

Urtikaria počas tehotenstva sa vyvíja v dôsledku alergickej reakcie na nevhodné potraviny, chemikálie pre domácnosť, lieky, vlnu alebo domáce perie. Ženy v situácii oslabili imunitu, takže prejav alergií počas tehotenstva nie je nezvyčajný.

Ak tehotná žena spozoruje vyrážky, ktoré sú sprevádzané svrbením a ďalšími príznakmi, ako je slabosť, bolesť hlavy, nevoľnosť, zimnica, okamžite sa poraďte s lekárom. Samostatné podávanie antihistaminík je veľmi nežiaduce, pretože lieky môžu mať negatívny vplyv na priebeh tehotenstva a stav plodu.

Ľahká forma ochorenia u tehotných žien je liečená bezpečnými liekmi. Lekár môže vymenovať:

 • aktívne uhlie, Enterosgel;
 • gepatoprotektory;
 • komplexy vitamínov;
 • bifidobaktérie.

Ak svrbenie zabraňuje spánku, lekár predpíše masť alebo gél, ktorý odstráni opuch, zníži vyrážky a nepohodlie. V prípade exacerbácie tehotnej ženy môžu byť potrebné hormonálne prípravky, ktoré predpíše alergik.

Tehotná žena môže mať liečebné kúpele s odvarom harmančeka alebo žihľavy, a upokojiť nervy piť čaj mäty. Ak chcete pripraviť odvar mäty piepornej, potrebujete:

 • vezmite 50 g suchých listov a kvetov;
 • vylejte suroviny 500 ml (2 šálky) vriacej vody;
 • Trvať 60 minút.

Vezmite si domáci liek trikrát denne na 50 ml.

Tehotná by mala nasledovať stravu, vyhýbať sa potravín, ktoré môžu vyvolať útok, nosiť ľahké oblečenie, používať bezpečnú kozmetiku pre starostlivosť o pokožku. Ak budete postupovať podľa preventívnych opatrení a pri prvých príznakoch ochorenia ísť na lekára, môžete sa vyhnúť urtikárii, čo spôsobuje vážne ťažkosti dospelým a deťom.

Ako liečiť včely?

Urtikaria je ochorenie alergickej povahy, pri ktorom sa na koži a slizniciach vytvárajú papulové erupcie (pľuzgiere). Prvky vyrážky pripomínajú stopy horčice, ktorá určuje názov choroby. Ak chcete vedieť, ako liečiť včely, musíte jasne pochopiť príčiny a mechanizmy jej výskytu.

obsah

Mechanizmus ochorenia

Typická vyrážka sa vyskytuje v dôsledku pôsobenia histamínu na cievy. Histamín je jednou z hlavných biologicky aktívnych látok zodpovedných za výskyt vonkajších príznakov alergických reakcií. Je obsiahnutá v takzvaných mastocytoch (histiocytoch) a uvoľňuje sa do krvného obehu pod pôsobením komplexov antigén-protilátka. Jedna z ich terapeutických metód - liečba urtikárie prednizolónom a inými steroidmi - je založená na stabilizácii membrán žírnych buniek a zabránení uvoľňovania histamínu.

Pod pôsobením histamínu sa permeabilita ciev prudko zvyšuje, čo vedie k penetrácii tekutiny do tkaniva. Na úrovni pokožky sa to prejavuje tvorbou pľuzgierov, ale takéto procesy sa môžu vyskytnúť vo všetkých anatomických oblastiach a niekedy vedú k masívnemu edému (angioedém), ktorý ohrozuje život.

Úrazy sa môžu vyskytnúť v akútnych a chronických formách.

Príčiny tejto choroby

Na otázku "Ako sa dobre zbaviť žihľavy?" Nie je možné dať jednoznačnú odpoveď, pretože predpoklady choroby sú v mnohých ohľadoch ústavné, to znamená podmienené vlastnými vlastnosťami štruktúry tela pacienta.

Aké sú hlavné príčiny včelstiev?

 • Geneticky určená predispozícia. Jeden z odrôd ochorenia - autoimunitná urtikária - sa vyskytuje, keď sú protilátky proti vlastným tkanivám, čo je príčinou vrodených patológií imunitného systému.
 • Metabolické poruchy spôsobené chorobami vnútorných orgánov.
 • Foci chronickej infekcie (dentálna, gynekologická, infekcia ORL).
 • Funkčné nervové poruchy spôsobené stresom a prepracovaním.
 • Helmintízie (helminthické invázie). Mnoho helmintov uvoľňuje látky, ktoré senzibilizujú telo hostiteľa. Tento problém je obzvlášť akútny v detstve, takže otázka "Ako liečiť urtikáriu u detí?" Často je správna odpoveď: "Dehelminthizácia".
 • Príjem chemických faktorov - potravín, farbív, liečiv (najmä často sa stáva, aspirín, nesteroidné protizápalové činidlá, vakcíny, sérum), hmyzie jed ich uhryznutie a kol.
 • Vplyv fyzikálnych faktorov (vysoké alebo nízke teploty, žiarenie, trenie, vibrácie atď.).
k obsahu ↑

Klinický obraz choroby

Pod pôsobením rozlišovacieho faktora na koži a slizniciach sa náhle objavia pľuzgiere s jasne červenou farbou, ktoré sa zdvíhajú nad povrchom okolitej kože. Vyrážka zvyčajne dochádza po krátkej dobe po chemickej a fyzikálne účinky, v dôsledku nahromadenia krvi v maximálnej koncentrácii histamínu (antihistaminík však žihľavka považovaný za jeden z hlavných terapeutických činidiel).

Vyrážky sú sprevádzané svrbením a lokálnym edémom, pľuzgiere sú pri dotyku bolestivé. Prvok vyrážky zvyčajne rýchlo zmizne, ale niekedy môže dôjsť k druhej epizóde vyrážky.

Chronická žihľavka môže trvať mesiace a dokonca roky s príležitostnými exacerbáciami.

Všeobecný stav spravidla netrpí, ale s rozsiahlou vyrážkou na povrchu sú možné príznaky intoxikácie (slabosť, bolesť hlavy).

Edém Quincke (obrie urtikária) je akútne sa rozvíjajúci opuch podkožného tkaniva a svalov. Táto forma môže byť život ohrozujúca z dôvodu výskytu laryngeálneho edému a asfyxie (udusenie).

Liečba urtikárie

Liečba choroby je viacstupňovej povahy, čo zodpovedá zložitému súboru príčin, ktoré ju spôsobujú. Okrem zdravotných opatrení sa prijímajú hygienické, organizačné a iné opatrenia.

Identifikácia a eliminácia faktorov expozície

Identifikácia faktora expozície chemickej alebo fyzickej povahy a odstránenie kontaktu pacienta s ním je najlepší liek na úľ. Rozlíšovací faktor však nie je vždy možné stanoviť ani pri vykonávaní provokačných diagnostických testov av niektorých prípadoch je jeho úplné odstránenie nemožné (napríklad pri alergickej reakcii na zmeny teploty).

V každom prípade musí pacient zvážiť príčinu, ktorá môže spôsobiť príznaky žihľavky. Ak sa objavujú pri vystavení teplu, je potrebné vyhnúť sa veľmi horúcim kúpeľom a sprchám, ak ste studený, mali by ste sa obliecť teplým, ak sú spôsobené trením - nosiť voľné topánky a oblečenie atď.

Indukcia tolerancie - účinný prostriedok nápravy na úľ spôsobený fyzikálnymi faktormi. Metóda spočíva v systematickom vystavení kože identifikovanej príčine ochorenia (nachladnutie, teplo, slnečné svetlo atď.). Náraz sa vykonáva až do dosiahnutia refraktérnosti (ľahostajnosti), čo spočíva v nedostatočnej reakcii na provokačný faktor. Je dôležitá systematická a dostatočná intenzita stimulácie na získanie stabilného výsledku, inak dosiahnutá refraktórnosť môže po chvíli zmiznúť.

na chemický Povaha alergénu profesionálneho charakteru môže byť východiskom. Ak je liek netolerantný, musí byť úplne vylúčený z liečebného režimu pre akúkoľvek chorobu. Pacient by mal vedieť mená všetkých liekov, ktoré sú pre neho nebezpečné a nutne o nich informovať ošetrujúceho lekára.

alergén jedlo príroda je vylúčená spolu s jedlom, v ktorom je obsiahnutá. V každom prípade by ľudia, ktorí mali epizódy urtikárie, mali opustiť konzervované potraviny a iné potraviny, ktoré obsahujú veľa plnív, korektorov chuti a farbív.

liečenie

Lieky z urtikárie sú zamerané na boj proti objavujúcim sa prejavom ochorenia, prevenciu ich opakovania a odstránenie niektorých interných faktorov vývoja alergií.

Prvá pomoc pri urtikárii je obzvlášť dôležitá pri vzniku angioedému angioedému s udusením. Pomoc má tak naliehavý charakter. Vykonajú sa nasledujúce akcie:

 • Podanie adrenalínového roztoku subkutánne na udržanie krvného tlaku v prijateľných hodnotách.
 • Steroidné hormóny (prednizolón) ako liečba proti šoku.
 • Antihistaminikum (prednostne predpísať suprastin pre úľ v jeho ťažkej forme ako rýchločiniace liečivo).
 • Intravenózne podanie roztoku chloridu vápenatého.
 • Diuretiká na odstránenie nadbytočnej tekutiny a odstránenie opuchu.
 • S pokračujúcim kŕčom hrtana a zvyšujúcou sa asfyxiou - intubáciou priedušnice a prenosom pacienta na umelú ventiláciu pľúc.

Boj proti chronickým infekciám

Na dosiahnutie maximálneho účinku je žiaduce jasne poznať povahu patogénu, jeho polohu a citlivosť na antibakteriálne lieky. Z tohto možného mikroskopia vykonáva materiálu získaného z oblasti podozrenia na infekciu (vedľajších nosových dutín a mandlí tampóny s ORL infekcií, vaginálnych tampónov a močovej trubice infekcií urogenitálneho a kol.).

Používajú sa tieto nástroje:

 • Antibiotiká a prípravky obsahujúce sulfónamidy.
 • Eubiotiká a probiotiká.
 • Vitamín terapia.
 • Imunostimulanty.

Autoimunitná žihľavka

Preukázaná autoimunitná povaha ochorenia, v ktorej sú protilátky na vlastné tkanivá, vyžaduje imunoterapeutickú liečbu. Imunomodulátory môžu byť predpísané, čo vedie k porušeniu pomeru rôznych častí imunitného systému k harmonickejšiemu indexu (timogén, thymalín).

Existujú dôkazy, že intramuskulárne podávanie pacientovi s autoimunitné žihľavka vlastnou plnej krvi alebo krvnej plazmy osobitného režimu vedie k vzniku tolerancie na autoimunitných komplexov. Tieto zlúčeniny sú zbavené schopnosti uvoľňovať histamín a spôsobiť vonkajšie prejavy ochorenia.

Liečba akútnej urtikárie

 • Antihistaminiká (fenkarol, tavegil, diazolin) neutralizujú alebo znižujú účinok histamínu na tkanivá a krvné cievy, hlavný zápalový faktor pri alergických reakciách.
 • Glukokortikosteroidy (tablety alebo injekcie) stabilizujú membrány tkanivových buniek a blokujú ich uvoľňovanie histamínu. V závažných prípadoch sa podávajú intravenózne steroidy.
 • Enterosgel s urtikáriou, podobne ako iné sorbenty (enterosorb, multisorb), fixuje a zobrazuje biologicky aktívne faktory alergie a toxických metabolických látok.
 • Sedatívne (sedatívne) lieky.
 • Chlorid vápenatý a tiosíran sodný vo forme intravenóznych roztokov znižujú senzibilizáciu.
 • Lokálne aplikované masti obsahujúce kompozíciu glukokortikoidy, antibiotiká a anestetiká (pre zníženie svrbenia a lokálne zápal a prevenciu hnisanie v dôsledku poškriabaniu). Ako uškodiť urtikáriu, je riešená individuálne v každom konkrétnom prípade (môže to byť ochladenie losónom s mentolom alebo steroidnou masťou).

Liečba chronickej žihľavky

Je vykonaná rovnakým spôsobom ako v akútnej forme, ale v prvom rade vykonávať korekciu základného ochorenia spôsobujúce senzibilizáciu a lokálnu liečbu (žihľavka krém alebo gél, napríklad dimethinden).

V súčasnosti neexistuje žiadna odpoveď na otázku, ako radikálne vyliečiť žihľavka, pretože mnohé jej príčiny sú považované za vrodené. Systémová terapia, ktorú vedie špecialista, však môže výrazne znížiť prejavy ochorenia.

Pacient so sklonom k ​​alergickým reakciám a jeho príbuzní by mali jednoznačne vedieť, čo robiť s žihľavkami, aby včas poskytli účinnú starostlivosť v prípade ťažkého stavu (Quinckeho edém).