Hlavná

Dermatitída

Ako a čo liečiť žihľavku u dospelých a ako to vyzerá (foto)?

Urtikaria u dospelých - pomerne časté ochorenie alergickej povahy, ktoré sa vyznačuje náhlym výskytom červených svrbivých pľuzgierov na koži. Takéto vyrážky vo svojom vzhľade pripomínajú príznaky spálenia žihľavy, teda názov choroby. Alergická žihľavka u dospelých môže byť nezávislou chorobou, ako aj prejavom krvných ochorení alebo rôznymi patológiami zo strany endokrinného systému, gastrointestinálneho traktu. Zákernosť choroby spočíva v tom, že u dospelých choroba prebieha ťažšie ako u detí, nie je vždy liečebná a môže sa dostať do chronickej formy. Taktika liečby bude závisieť od charakteru kurzu a typu ochorenia.

Typy urtikárie

 • akútna. Choroba začína náhle, blistre sa objavia na koži do jednej hodiny po kontakte s podnetom. V tomto prípade vyrážky môžu zmiznúť rovnako rýchlo. Najčastejšie trvanie akútnej formy urtikárie sa pohybuje od niekoľkých hodín do dvoch dní. Kožné prejavy sú sprevádzané všeobecnou malátnosťou (slabosť, teplota, bolesti hlavy, poruchy nervového systému).
 • Akútne, s vývojom Quinckeho edému. Tento druh žihľavky je sprevádzaný opuchom podkožného tuku a sliznice. Zvlášť nebezpečné sú také opuchy v hrtane, pretože môžu spôsobiť asfyxiu (udusenie). Quinckeho edém je sprevádzaný zhoršením videnia, vážnym svrbením a výskytom pľuzgierov bielej a ružovej.
 • Chronická rekurentná žihľavka. Je považovaná za najťažšiu formu. Pacient má viacero záchvatov intenzívneho svrbenia sprevádzaného nespavosťou a vedie pacienta k nervovému vyčerpaniu. Je dosť ťažké liečiť takúto formu, choroba môže trvať niekoľko rokov.
 • Chronická pretrvávajúca papulárna choroba. Táto forma ochorenia je tiež charakterizovaná predĺženým priebehom a môže trvať niekoľko týždňov. Edém a vyrážky sa stávajú pretrvávajúcimi a nie je možné určiť provokačný faktor. Blistre sú lokalizované v oblastiach rozšírenia končatín. V priebehu času sa vytvárajú erytematózne uzliny s hustou konzistenciou, takže táto forma urtikárie sa pripisuje jednej z odrôd prurigo.

V závislosti od podráždenia sa objavujú včely:

 • Slnko. Jednou z odrôd fotodermatózy sa prejavujú charakteristické kožné vyrážky pod vplyvom slnečného žiarenia. Častejšie z tohto druhu žihľavky trpia zástupcovia spravodlivého sexu.
 • Studené a tepelné. Je to známe u ľudí, ktorých telo je zle tolerovaná hypotermiou a prehriatím. Studená žihľavka sa v zimnej sezóne deklaruje a teplo sa môže prejaviť aj po teplej kúpeľ, v saune alebo v saune.
 • Kontaktujte urtikáriu. Vyrážky sa môžu prejaviť ako dôsledok silného stlačenia alebo mechanického podráždenia v dôsledku toho, že ste nosili príliš tesné oblečenie alebo obuv. Vzhľad pľuzgierov je sprevádzaný ťažkým pálenie a svrbením, ale tieto prejavy sú krátke a prejdú za niekoľko hodín.
 • Alergický. Existuje odpoveď na rôzne alergény (lieky, potraviny, chemikálie pre domácnosť). Príznaky alergickej žihľavky nemôžu byť ignorované, pretože vyrážky sprevádzané opuchmi a ďalšími nebezpečnými prejavmi, ktoré môžu spôsobiť anafylaktický šok, život ohrozujúce človeka.

Budeme podrobnejšie rozprávať, čo spôsobuje vývoj ochorenia, aké symptómy by sa mali venovať pozornosti a ako bojovať proti tejto chorobe.

Príčiny urtikárie u dospelých

Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu spôsobiť žihľavku. Predpokladá sa, že definícia provokačných faktorov, ktoré môžu spôsobiť jeho symptómy (najmä v chronickej forme), je jedným z najťažších problémov modernej medicíny. V mnohých prípadoch sa sprievodné patológie stávajú spúšťačmi pre rozvoj ochorenia:

 • Endokrinné ochorenia (hypotyreóza)
 • Choroby gastrointestinálneho traktu (vred žalúdka a dvanástnika, gastritída)
 • dysbacteriosis
 • Choroby pečene a žlčníka (cholecystitída, hepatitída)
 • Systémové ochorenia (lupus erythematosus)
 • Malígne nádory
 • Parazitické infekcie
 • Alergické reakcie na lieky, potraviny a iné alergény
 • Bakteriálne a infekčné choroby
 • Psychický stav (nervový stres)
 • Transfúzia krvi
 • Faktory prírodného pôvodu (chlad, teplo, ultrafialové žiarenie)

Všetky tieto faktory vedú k narušeniu imunitného systému, ktorý reaguje na nepriaznivé procesy v tele vyvolaním vyrážok a edému.

Ako vyzerá urtikária u dospelých (fotka, príznaky ochorenia)

Príznaky urtikárie u dospelých môžu byť veľmi rozdielne, povaha príznakov do značnej miery závisí od typu ochorenia. Častým je vzhľad červených pľuzgierov, ktoré svrbenie, koža napučiava a svrbenie. Hlavným rysom ochorenia je úplná reverzibilita symptómov, to znamená, že po zmiznutí provokujúceho faktora vyrážka úplne zmizne.

V akútnej forme žihľaviek sa náhle objavia hojné vyrážky. Blistre sú husté, ružovo sfarbené a okrúhle. Jednotlivé prvky môžu zlúčiť a zachytiť obrovské plochy na tele pacienta. Okrem vyrážok dochádza k zhoršeniu celkového stavu, ktorý sa prejavuje slabosťou, horúčkou, zimnicou. Akútnu formu urtikárie môžu sprevádzať gastrointestinálne a neurotické poruchy, nespavosť, dyskinéza žlčových ciest.

K symptómom urtikárie sa môže pripojiť opuch Quincke. Pacient napučia sliznice a podkožný tuk tváre. Táto podmienka je nebezpečná, pretože so silným opuchom hrtanu a hltanu existuje riziko úplného uzavretia dýchacích ciest a udušenia.

Priebeh ochorenia sa považuje za chronický, ak sa objavia príznaky počas 3 alebo viacerých mesiacov. V takomto prípade sa povaha vyrážok stáva menej výrazným, koža sa zhoršuje. Exacerbácie sú nahradené obdobiami pokoja, keď zmiznú všetky prejavy urtikárie. Súčasne môžu byť recidivy sprevádzané bolesťami hlavy, neurotickými poruchami, slabosťou, teplotou subfebrilu, poruchami žalúdka.

V neprítomnosti adekvátnej liečby a neschopnosť určiť presnú príčinu, provokujúce vzhľad vyrážka, žihľavka, môže do trvalej papulózny formy, ktorá sa vyznačuje tvorbou červenohnedej pevnej látky uzliny (papúl), lokalizované na končatiny zákrutách.

Mnohí pacienti majú záujem o to, či je urtikária nákazlivá u dospelých? Lekári veria, že žihľavka je dôsledkom vnútorných problémov a kožné vyrážky sú ochrannou reakciou tela. Preto nemôžete mať úľ od inej osoby.

Liečba urtikárie u dospelých

Kompetentná liečba urtikárie začína identifikáciou príčin ochorenia. Preto sú prijaté opatrenia na odstránenie možných alergénov, reguláciu stravy a vykonanie opatrení na očistenie organizmu.

Pacientom sú predpísané veľké pitie, čistenie klystín, užívanie aktívneho uhlia alebo iných enterosorbentov. Ukázal príjem vitamínové komplexy, pre normalizáciu trávenie podávať probiotiká (bifidumbacterin, laktobaktérie) pre elimináciu zápcha používa preháňadlá. Také sorbenty ako Lactofiltrum alebo Smecta sú úplne bezpečné, sú schopné rýchlo odstrániť škodlivé látky a odstrániť intoxikáciu tela.

Komplexná terapia zahŕňa podávanie antihistaminík, antipruritických liekov, kortikosteroidov. Okrem toho sú predpísané fyzioterapeutické postupy a dodržiavanie špeciálnej stravy.

Liečba tabletami

Pri akejkoľvek urtikárii predpíšte antihistaminikum a sedatíva. Tieto lieky rýchlo eliminujú najnepriaznivé príznaky: opuch a svrbenie. Výber takýchto liekov je dostatočne veľký, vo väčšine prípadov sa pokúšajte použiť v terapii lieči urtikáriu u dospelých druhej alebo tretej generácie, pretože majú oveľa menej kontraindikácií a vedľajších účinkov. Toto sú antihistaminiká:

V akútnej forme urtikárie na odstránenie opuchu sa ukazuje použitie diuretík (Furosemid, Diuretin). Predpísané sú antialergické lieky (Diazolín, Citrín), vápnikové prípravky (Calcemin, Calcium D3 Nycomed). Dobrý účinok je daný intravenóznymi infúziami chloridu vápenatého a hypo-sulfitanu sodného. Priebeh liečby týmito liekmi pozostáva z 10 procedúr.

Sedatívny a antipruritický účinok zabezpečuje difenhydramín, tinktúry valeriánov a matky. V závažných prípadoch sú predpisované hormonálne lieky (Diprospan, Prednisolone). Vezmite im krátke kurzy, pretože tieto lieky spôsobujú vážne vedľajšie účinky. Tablety z žihľavky u dospelých pacientov by mali v krátkom čase zmierniť stav pacienta a zbaviť ho bolestivých príznakov ochorenia. V prípade extrémne ťažkú ​​stavu môže lekár predpísať hormonálnu kortikosteroid spolu s anabolickými steroidmi (Nerobolum, Retabolil).

Stav pacientov významne zlepšuje fyzioterapeutické postupy: ožarovanie ultrafialovým žiarením, vlhké zábaly, liečebné kúpele.

Masti z urtikárie

Lieky s lokálnymi účinkami pomáhajú bojovať s vonkajšími prejavmi ochorenia. Masť pre žihľavku u dospelých Mala by odstrániť svrbenie a zmierniť vyrážky, pričom nemá nežiadúce vedľajšie účinky. Najbezpečnejšie sú masti na báze zinku. Majú protizápalový, antibakteriálny a sušiaci účinok. Zinoková masť sa aplikuje na postihnuté miesta 4-6 krát denne.

Masti na báze prírodných rastlinných zložiek sú obľúbené. Napríklad liek La Cree rýchlo odstraňuje podráždenie a svrbenie, znižuje opuch. Skladá sa z výťažkov z povrazov a sladkého drievka, obsahuje pantenol a bisabolol.

Krémový gél Nezulin má antihistaminový účinok, rýchlo upokojuje zapálenú pokožku a poskytuje chladivý účinok. Liek odstraňuje opuch a sčervenanie, zmierňuje ťažké svrbenie, má antispazmodálny účinok.

Pri prejavoch žihľavky Fenistil gél dobre zvládne. Tento nehormonálny prostriedok, jeho použitie vám umožní zbaviť sa vyrážky a svrbenia. Avšak liek má vedľajšie účinky, môže spôsobiť závraty, bolesti hlavy, znížený krvný tlak. Preto nie je predpisovaná pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Ťažké formy žihľavky sú liečené hormonálnymi liekmi. Tieto príznaky sa rýchlo zastavia, ale ich použitie môže spôsobiť negatívne vedľajšie reakcie, takže lekár má predpisovať nápravu. Také masti ako Lorinden, Advantan, Sinaflan, Elokom, Fluorocort sú veľmi účinné, rýchlo odstraňujú opuchy, zápaly a svrbenie.

Recepty tradičnej medicíny

Existuje mnoho receptov, ktoré používajú infúzie a odvar z liečivých bylín, ktoré umožňujú bojovať s žihľavami v domácnosti. V kombinácii s liekmi poskytujú dobrý účinok, ale pred použitím ich musíte konzultovať s lekárom. Liečba urtikárie u dospelých s ľudskými liekmi vám umožní zbaviť sa bolestivého svrbenia a zlepšiť stav pacienta.

 • Kompresie zo surových zemiakov sú dobré. Zemiaky musia byť strúhané, pripravenú hmotu vložiť na sterilnú gázovú obrúsku a použiť ju na postihnuté miesto po dobu pol hodiny. Po ukončení procedúry sa pokožka má umyť teplou vodou.
 • Nádherný antipruritický a upokojujúci účinok je daný chladnými kúpeľmi s odvarmi protizápalových bylín. Pri príprave vývaru použite kôru z dubu, harmančeka, šnúry, borievky. Rastlinné suroviny sa nalejú do vody, varia sa pri nízkej teplote, trvajú na tom, že sa filtrovajú a pridávajú do kúpeľa. Trvanie procedúry je 15-20 minút, po jej ukončení nie je pokožka utieraná, ale je namočená mäkkou uterákom.
 • Ako upokojujúce a posilňujúce činidlo sa používa tinktúra hloh a valerián. Z tohto dôvodu sa zložky zmiešajú v rovnakých pomeroch a užívajú sa pred spaním v množstve 30 kvapiek, stlačené zmesou vodou.
 • Dobrá liečba dekongestantov a diuretických účinkov je koreňom zeleru. Tie sa tretí na strúhadle, hmotnosť je stlačená cez gázu, výsledná šťava sa užíva jednu polievkovú lyžičku trikrát denne pred jedlom.
 • Môžete pripraviť infúziu žihľavy, má antipruritický a posilňujúci účinok. Pri príprave infúzie sa naleje 50 g rastlinnej suroviny s fľašou vodky a na týždeň trvá na tmavom mieste. Pripravený infúzny filter a jednu čajovú lyžičku trikrát denne.
 • Príznaky urtikárie odstráňte infúziu z mäty piepornej. Na jeho prípravu sa 4 lyžice mäty nalievajú 300 ml vriacej vody a trvajú jednu hodinu. Zmes sa prefiltruje a prenesie sa do 50 ml infúzie trikrát denne.
 • S úľovami môže pomôcť stlačiť ražové cesto. Pre tento postup je potrebné miesiť cesto z 0,5 kg ražnej múky a 100 g suchého paliva. Hotové cesto sa ponechá na pol hodinu pod fóliou, potom sa kusy cesta miesia a pôsobia na postihnuté miesta 30 minút. Po postupe sa pokožka premyje studenou vodou.
 • Pomáha dobre vyrovnať sa s príznakmi tinktúry z rajčete. Pri príprave sa jeden pohár rastlinnej suroviny naleje do 200 ml strmého varu, trvá 40 minút a prefiltruje. Vezmite tri razy denne na 1/3 šálky pred jedlom.

Diéta pre urtikáriu u dospelých

U niektorých potravín sa často vyskytujú prejavy urtikárie. Preto je veľmi dôležité určiť, ktoré z nich vyvolávajú alergickú reakciu a vylučujú podnety zo stravy. Hypoalergénna strava pomôže kontrolovať situáciu a vyhnúť sa prejavom úľov.

Po prvé, osoba trpiaca alergickou urtikáriou by mala z výživy vylúčiť také veľmi alergénne produkty, ako sú:

 • Bobule (jahody, maliny, čerešne, čučoriedky, rakytník)
 • Ovocie (citrusy, hrozno, ananás, rajčiak, melón)
 • Zelenina (repa, baklažán, paprika, tekvica)
 • šťaveľa
 • Sladké sýtené nápoje
 • med
 • Čokoláda, sladkosti
 • Celé mlieko
 • Výrobky obsahujúce umelé farbivá a konzervačné látky
 • alkohol
 • Káva, kakao
 • morské plody
 • Výrobky z múky z múky
 • Hrozienka, figy, sušené marhule, slivky
 • Vajcia s kuracím mäsom
 • Klobása, klobásy, údené produkty

V strave je potrebné obmedziť produkty, ktoré majú priemernú alergickú aktivitu:

 • Mastné druhy mäsa
 • Obilniny (raž, kukurica, pšenica, pohánka)
 • Sladká paprika
 • pulz
 • Broskyne, marhule, banány
 • Brusnice, čierne ríbezle, vodné melóny

Menu by malo byť založené na nízkoalergických výrobkoch:

 • Nízkotučné mäso (teľacie, kuracie, morčacie)
 • Ryby s nízkym obsahom tuku
 • Ovsené vločky, ryža, ovčiaková kaša
 • zemiaky
 • Rastlinný olej (slnečnica a olivový olej)
 • Výrobky z kyslého mlieka (kefír s nízkym obsahom tuku, kvasené pečené mlieko, tvaroh, jogurt)
 • Zelené jablká, hrušky
 • Čerstvé uhorky, squash, špenát, biela kapusta, cuketu

Definícia výrobku, ktorý spôsobuje alergiu, by mal kontrolovať lekár. U niekoho môže začať nežiaduca reakcia na produkt vysoko alergického typu, u niekoho symptómy urtikárie spôsobujú produkt s nízkym stupňom alergénnej aktivity. Individuálna hypoalergénna strava sa má sledovať minimálne tri týždne. Ak je možné identifikovať produkt, ktorý spôsobuje alergickú reakciu vo forme urtikárie, bude potrebné ju úplne vylúčiť z výživy.

Ako horúčavá choroba urtikárie a ako ju liečiť u dospelých

Urtikaria u dospelých na diagnostiku a liečbu je jednou z najzložitejších ochorení, ktorá sa prejavuje vo forme kožných vyrážok. Dôvody pre jeho výskyt môžu byť odlišné, preto sa pri najmenšom podozrení na vývoj ochorenia, musíte vidieť lekára alergolog-imunológ pre dôkladné vyšetrenie a správnu liečbu.

Základné zobrazenia

Existuje názor, že vyrážka je výsledkom alergia na určité látky, ale to nie je vždy prípad, pretože tento typ ochorenia môže mať tiež autoimunitné (narušenie imunitného systému) alebo lozhnoallergicheskuyu prírodu.

Urtikaria má pomerne veľký počet odrôd, z ktorých hlavné dva rozlišujú:

 • Fyzické (demografické, studené, slnečné, vyplývajúce z tlaku, vibračné). Hlavným rozdielom tohto typu je tvorba pľuzgierov len v miestach dotyku fyzikálneho faktora s povrchom kože, napríklad slnečná žihľavka sa vyskytuje výlučne na častiach tela, ktoré neboli chránené pred pôsobením ultrafialového žiarenia.
 • Špeciálne - kontaktné, cholinergné a adrenergné.

Toto ochorenie môže mať akútnu formu aj chronickú a v druhom prípade sa vzťah medzi alergénom a výskytom žihľavky najčastejšie nedosiahol.

Príznaky a liečba hlavných typov žihľavky u dospelých

Ako a ako liečiť niekoľko hlavných typov ochorenia.

Tento druh kožnej vyrážky môže trvať niekoľko hodín až niekoľko dní. Spravidla sa vyvíja na pozadí alergickej reakcie. Formy prejavu sú pomerne rozmanité, ale vo všetkých prípadoch sa vyskytujú vyrážky a pľuzgiere, ktoré sa niekedy navzájom spájajú. Vyrážky sa môžu objaviť na akejkoľvek časti tela a sú vždy sprevádzané ťažkým svrbením. Podobný klinický obraz má ekzém, aký druh ochorenia je a ako ho liečiť, prečítajte si ho od nás.

Prvým stupňom liečby je vplyv na príčinu vzniku akútnej urtikárie, napríklad obmedzenie používania potravín, ktoré pre pacienta predstavuje alergén alebo odmietnutie niektorých liekov vyvolávajúcich alergickú reakciu. Potom sa uskutočňuje symptomatická farmakoterapia.

Táto choroba je v tomto prípade pomerne dlhá, pretože s periodickými exacerbáciami a remisiami môže trvať až niekoľko rokov. V období intenzifikácie žihľavky sa pozoruje okrem svrbenia kože aj všeobecná slabosť, bolesti hlavy, horúčka a poruchy nervového systému.

Vyrážka u tohto ochorenia má negatívny dopad na celkovú kvalitu života, ako konštantná svrbenie narušuje spánok v noci a práce v priebehu dňa a vyrážka na vystavené obmedziť ľudské telo a spôsobí, že sa obmedzí všetku komunikáciu s ostatnými ľuďmi. Na základe toho lekár môže pacientovi predpísať anxiolytiká, ktorých cieľom je zníženie stresu a normalizácia práce nervového systému. Trvanie liečby spravidla nie je kratšie ako tri mesiace.

Okrem hlavných liečebných metód odporúča pacientom temperovanie, odpočinok na mori, ošetrenie sanatória, zmeny životného štýlu a denné režimy.

Tento názov sa týka typu fotodermatózy, ktorá sa objavuje ako dôsledok účinku na pokožku ultrafialového žiarenia. Hlavnými príznakmi sú sčervenanie, pľuzgiere, silné svrbenie, oslabenie a opuch. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k porušeniu respiračného a kardiovaskulárneho systému, k zhoršeniu celkového stavu pacienta ak šoku. Veľmi často sa slnečná žihľavka môže premeniť na chronickú formu, sprevádzanú zhrubnutím epidermy a rozvojom hyperpigmentácie.

Prvým liečebným opatrením v tejto forme žihľavky je ochrana pred slnečným žiarením. Potom začne chod antialergických liekov a použitie špeciálnych masti.

Tento typ ochorenia sa objavuje spravidla v zimnom období, keď je spodná časť tela dlhodobo vystavená nízkej teplote. Avšak zimná choroba za studena sa môže vyskytnúť aj v letnej sezóne, ak si umyte ruky alebo kúpete v studenej vode. V takýchto prípadoch sa prejavuje výrazná hyperémia a edém s vážnym svrbením na povrchu kože.

Liečba urtikárie sa uskutočňuje schematicky a je zameraná na užívanie antihistaminík. V niektorých prípadoch môže lekár dodatočne predpisovať kortikosteroidy ako hormonálne lieky. Jednou z najúčinnejších terapií pri studenej žihľavke je autohemoterapia, teda liečba vlastnou krvou.

Štatistické údaje naznačujú, že tento typ ochorenia sa považuje za pomerne zriedkavý prípad, pretože alergén, ktorý spôsobuje precitlivenosť imunitného systému, je vlastnou látkou telo, acetylcholínom. Z tohto dôvodu sa liečba cholinergickej urtikárie líši od štandardných metód. Hlavný dôraz je kladený na použitie mastí a gélov obsahujúcich extrakt atropínu a krasaviek. Na našej webovej stránke je nebezpečné používať hormonálne masti.

Antihistaminiká sú predpísané lekárom len v prípadoch, keď alergické reakcie sú prierezové povahe, a to dokonca aj v sprievode žihľavka a iné typy alergií: nádcha, zápal spojiviek a terapie pr.Osnovnaya cholinergný žihľavka možno doplniť pomocnými látkami, napr, vitamín-minerálne komplexy, ako súčasť ktoré obsahujú vitamíny B a kyselinu askorbovú.

Závažné prejavy choroby, kedy strata žihľavka zaberá veľkú plochu tela a znižuje kvalitu života (strata chuti do jedla, nespavosť, podráždenosť), predpísané lieky obsahujúce kortikosteroidy a sedatíva.

Zhrňte všetky liečby pre každý prejav urtikárie so zoznamom tabliet a masti:

 • Akútne žihľady. Použité tieto tabletky sú Allertek, Zyrtec, Tsetrin, Telfast, Feksofast, Dinoks, Klarisens, Lomilan, Aerius a gélové Allergoferon.
 • Chronická žihľavka. Na liečbu použite Rupafin, Montelar, Singular, Ektalust, Acolat, Ecoral, Paroxetín, Atarax.
 • Slnečná žihľavka. Erius, Claritin, Zirtek a tiež Fenistil-gel, Psilo-balzam, Advantan, Elokom boli dobre dokázané v terapii tejto choroby.
 • Studená žihľavka. Používajú Cetirizine, Loratadine, Desloratadine, Levocetirizine, Clemastin, Chloropyramín.
 • Cholinergická žihľavka. Účinne aplikujte krémy Advantan, Fenistil, La Cree, Gistan N.

Aktuálne antihistaminiká najnovšej generácie si prečítajte tu.

Tiež by vás mohlo zaujímať:

Liečba urtikárie u dospelých doma s ľudskými liekmi

Na liečbu žihľavky a vhodným spôsobom tradičnej medicíny, ale stojí za zmienku, že ľudia s senná nádcha, alergické reakcie na niektoré druhy liečivých rastlín by mal byť používaný s extrémnou starostlivosť nasledujúcich odporúčaní alebo opustiť im úplne. Pacienti s urtikáriou, ktorí nemajú kontraindikácie pre ľudovú medicínu, môžu vyskúšať nasledujúce metódy:

 • Koprová šťava. Z predpranej rastliny vytlačte šťavu, namočte utierku a naneste ju na miesta zápalu počas 30 minút.
 • Kvety a trávnatá lúka. Surovina prechádza cez mlynček na mäso, vykrúcala a vyliečila na vyrážku po dobu pol hodiny.
 • Žihľavy. Ak nie je žiadna alergia na túto rastlinu, potom môžete vziať do infúzie z jej kvetov. Spôsob prípravy je uvedený na obale a mali by ste si vziať približne 2 poháre v 3-4 dávkach.
 • Ledum tráva. Kúpele s infúziou tejto továrne na 20 minút zmierňujú svrbenie a podporujú rýchle zotavenie. Na tento účel je vhodný 1 liter infúzie kúpeľa.

Doma môžete liečiť iné ochorenia, ako je psoriáza.

Urtikaria u dospelých

Úna sa utrpí aspoň raz v živote každého tretieho dospelého. Choroba sa podobá na prvý pohľad páli žihľavy, ktorý sa vyznačuje tým, vyrážkou vo forme červenej pľuzgiere na tele. V medicíne, táto choroba bola pomenovaná polietiologichesky dermatitída, a má niekoľko podôb: akútne, chronické recidivujúce, pretrvávajúce papulózna chronických aj akútnych s rozvojom angioedému. Alergická vyrážka sa delí na dve skupiny: dieťa a dospelý.

Urtikaria u dieťaťa je kombinovaná s alergickou dermatitídou alebo detským pruritom. Urtikaria u dospelých je vážnejšia a niekedy sa stáva nezávislým chronickým ochorením

Úle u dospelých - príčiny

Príčinou choroby je toxicko-alergická dermatitída, preto je vo väčšine prípadov ťažké zistiť skutočné príčiny žihľavky. Ďalšie provokujúce faktory sú dedičnosť, potravinová alergia, ochorenia gastrointestinálneho traktu, ohnisková infekcia, alergia na lieky.

Často sa spôsobuje zápalový proces kože v dôsledku poruchy imunitného systému. Vo všeobecnosti je výskyt žihľavky u dospelých spôsobený citlivosťou imunitného systému na zvýšenie obsahu biologicky aktívnych zložiek. V súvislosti s tým dochádza k zvýšeniu objemu histamínu v krvnom sére a k zníženiu kapacity organizmu na inaktiváciu.

U pacientov s urtikáriou bol nájdený zvýšený obsah enzýmu urokaninázy. Tento enzým zodpovedá za schopnosť inhibovať aktivitu histidín-dekarboxylázy pri premene kyseliny histidínu na histamín. Výsledkom je nadbytok histamínu a následne toxická reakcia a dilatácia kapilár.

V tomto procese sa tiež zúčastňuje bradykinín a serotonín, ktoré zvyšujú účinok histamínu. Veľká úloha pri výskyte včelích porúch vegetatívneho a nervového systému. Preto lekár pred začiatkom liečby podrobne skúma patogenézu pacienta, aby sa zohľadnili genetické charakteristiky atopickej povahy. Vývoj urtikárie u dospelých je sprevádzaný anafylaktoidnými reakciami.

Aby sme to zhrnuli, čo spôsobuje žihľavku u dospelých: lieky, hmyzie jed, čistiace prostriedky, potraviny, peľ, žihadlá z blanokrídlovcov, domáci prach, domáce zvieratá, plesne, transfúzia krvi, chlad, tlak, slnečné popáleniny, žihľavy, nestabilné ľudské psychickom stave, infekčné, bakteriálne ochorenia, ochorenia obličiek, pečene, sérum ochorenia, poruchy gastrointestinálneho traktu, endokrinné ochorenia, lupus erythematosus, kolagenóza, reumatoidná artritída, morfín, thiopental sodný, kodeín, a liečba antibiotikami, ibuprofén, inhibítory ACE, diklofenak, prokaín, lidokaín, novotvary, hypotyreóza

Príznaky žihľaviek u dospelých

Urtikaria sa vyskytuje veľmi rýchlo vo forme pľuzgierov rozptýlených po celom tele z rúk do dolných končatín. Pripomína vyrážku kousnuti hmyzom alebo stopu, ktorú zanechala žihľava. Vyrážka sa vyznačuje nepríjemným pocitom pálenia a tiež závažným svrbením. Alergická vyrážka má symetrický charakter a môže získať obrovskú veľkosť.

Charakteristickým znakom všetkých týchto vyrážok spočíva v schopnosti zatknúť po útoku a vrátiť sa k bývalej kožnej chorobe. Na samotnej pokožke nie sú žiadne stopy, zjazvenie alebo pigmentácia nezostáva

Typy urtikárie

Urtikaria u dospelých existuje niekoľko typov a typov. Hlavné typy: chronická žihľavka, akútna urtikária, akútna urtikária v kombinácii s edémom Quincke, chronická perzistujúca papulárna choroba.

Chronická žihľavka má oveľa menšie množstvo vyrážok, pľuzgiere, ktoré sú menej edematózne a rozdielne vo veľkosti a farbe od svetlo ružovej až po intenzívne ružovú. Priebeh ochorenia trvá niekoľko rokov a štádia remisie a exacerbácie sa menia v rôznych intervaloch.

V čase útoku sa môže zvýšiť bolesť hlavy, stúpa telesná teplota, objaví sa slabosť, stúpa tlak, artralgia sa zhoršuje. Počas obdobia exacerbácie môže dôjsť k nespavosti vyvolanej poruchou nervového systému av krvnom teste sa prejavia zmeny z krvných doštičiek a eozinofilov.

Akútna žihľavka u dospelých sa vyskytuje hodinu po kontakte s alergénom a vyrážka sa objaví vždy po stretnutí s podnetom a trvanie vyrážok trvá niekoľko týždňov. Z akútnej žihľavky trpia najmä starší ľudia.

Quinckeho edém v kombinácii s akútnou urtikáriou je závažné ochorenie u dospelých. Ochorenie je charakterizované angioedémom, ako aj subkutánnym tukovým tkanivom, sliznicami.

Quinckeho edém je kombinovaný s poruchou videnia, vzhľadom na blistre bieleho, ružového a sprevádzané nepríjemnými pocitmi svrbenia. Zhoršenie môže po krátkom čase zmiznúť a opäť sa zopakovať. Ak dôjde k opuchu hrtana a hltanu, je potrebné dbať na to, aby sa zabránilo asfyxii.

Chronická perzistentné papulózne žihľavka vzniká v prípade pretrvávajúcich vzplanutím žihľavky a môže byť pripojený k edému polymorfné bunkovú infiltráciou pozostávajúce z lymfocytov. Priestor pre rozšírenie končatiny naplnené pľuzgiere, ktorý by mal začervenaná uzliny farby veľmi hustej konzistencie. Táto choroba sa pripisuje jednej z odrôd prurigo.

Studená žihľavka u dospelých sa vyskytuje v zime po dostatočne dlhom čase vo vzduchu. Koža je pokrytá vyrážkou spôsobenou nahromadenými kryoglobulínmi - protilátkami, ako aj chladnými aglutinínmi.

Solárna urtikária u dospelých je formou fotodermatózy. Ľudia s ochorením obličiek a pečene trpia touto chorobou, rovnako ako s jasnou citlivosťou na slnečné svetlo. Po pobyte na slnku sa vyskytujú vyrážky na tých miestach tela, kde boli slnečné lúče.

Tepná žihľavka u dospelých sa často vyskytuje po sprchovaní, horúcej kúpe, prechode do sauny alebo do sauny a pri zvýšených pľuzgiere.

Fyzická urtikária u dospelých nastáva po fyzickej námahe a má také prejavy ako opuch ciev, ťažkosti s dýchavičnosťou a nízky krvný tlak.

Dermografická žihľavka u dospelých sa vyskytuje ako dôsledok mechanického podráždenia, ako aj závažnej kompresie. Silne upínacie topánky, elastické pančuchy, tlak pásu a iné predmety môžu spôsobiť dermografickú urtikáriu. Príznaky sa vyskytujú okamžite a vo forme pripomínajú červené blistre, ktoré sú znepokojené ťažkým svrbením a pálenie, ale takéto príznaky môžu rýchlo zmiznúť.

Vodná (vodná) žihľavka je typ ochorenia, pri ktorom dospelý z vody má mierne kužele alebo nepríjemný pocit svrbenia vyrážky.

Kontaktný žihľavka pochádza z kontaktu s dráždivými látkami kožou, ako je latex a tak ďalej. Externe viditeľné pľuzgiere na koži, sprevádzaný pálenie a svrbenie, v závažných prípadoch anafylaktický šok príde

Liečba urtikárie u dospelých

Liečba urtikárie je zameraná na identifikáciu alergického stimulu, ktorý vyvoláva alergie. Často je tento provokatér liekom (aspirín, diuretiká, penicilín atď.). Ak zistíte, že po užívaní liekov je svrbenie, nepokojný stav kože, musíte sa vzdať týchto liekov a vyzdvihnúť ďalší liek.

Ak sa po jedle vyskytne žihľavka, je potrebné odstrániť tento dráždivý alergén z potravy metódou eliminácie. Často žihľavka u dospelých je z arašidov, rýb, piva, vajec, mlieka, čokolády, vína, citrusov.

V prípade, že choroba provokujúce UV žiarenie, je nutné vyzdvihnúť ochranu proti slnečnému žiareniu, a ak je vyrážka už došlo, použite krém Celestoderm ktorá odstraňuje svrbenie, zápal.

V akútnej formy alergie, kedy alergény sú studené, vlna, bodnutie hmyzom, alergické reakcie pomôcť liečby: Tavegil, Suprastin, pipolfen.

Chronická alergia sa lieči predĺženým príjmom antihistaminík, ktoré sa menia každé 4 týždne. Koža je mazaná antipruritickými masťami a gélmi, napríklad (Psilo-balzam, Argosulfan, Sulfargin, Dermazin) alebo aplikujte pleťový krém (Belosalik). A na rýchle odstránenie diuretika, ako aj preháňadiel z organizmu.

Najdôležitejšie je mať na pamäti, že pri pretrvávajúcej správnej liečbe sa dosiahnu dobré výsledky a alergia ustúpi.

Ako liečiť žihľavku doma?

Urtikaria je jednotný názov pre množstvo ochorení, ktorých príčinou je reakcia kože na tieto alebo iné podnety. Zvyčajne sa to prejavuje výskytom pľuzgierov, prudkým svrbením, sčervenaním poškodených oblastí kože. Z vonkajšieho hľadiska vyzerá, že koža je spálená žihľavou. Funkciou zranení je, že pľuzgiere môžu vyblednúť bez toho, aby zanechali stopy alebo jazvy, a vyrastú na novom mieste. Liečba zahŕňa použitie liekov aj ľudových liekov.

V závislosti od príčin a charakteru kurzu existuje niekoľko druhov choroby. Každá z nich znamená dostupnosť jednotlivých metód liečby:

 1. 1. Akútna forma - na liečbu je zvykom používať najnovšie antihistaminiká, v závažných prípadoch je pacientovi predpísaná hormonálna liečba.
 2. 2. Alergická forma - v prvých štádiách liečby sú odstránené všetky možné dráždidlá, po ktorých sa choroba bojuje komplexnou metódou.
 3. 3. Na liečbu sa používa studená forma - antihistaminiká a kortikosteroidy.
 4. 4. Slnečná forma - používajú protizápalové a svrbiace masti, antihistaminiká a antialergické lieky.
 5. 5. Cholinergná forma - spôsobuje zvýšené potenie a prudké zvýšenie telesnej teploty po psychoemonálnej a fyzickej námahe. Na začiatku liečby by mal byť pacient chránený pred všetkými provokujúcimi faktormi. Najčastejšie liečba zahŕňa použitie liekov na miestnej úrovni. Antihistaminiká sú predpísané zriedkavo a s veľkou potrebou.
 6. 6. Opakujúce sa a chronické formy - pacient podrobí dôkladnej prehliadke, po ktorej sa zvyčajne predpisuje lokálne prípravky (masti, antipruritické vody, studené obklady).

Vo veľkej väčšine prípadov je urtikária predstavovaná prvými tromi formami.

Najbežnejšia forma úľov. Pri absencii riadneho boja proti tejto chorobe rýchlo prechádza do chronickej formy, ktorá už nie je vhodná na liečbu. Okrem povinných pľuzgierov na povrchu kože je v tomto prípade tiež charakterizovaný nasledujúcimi príznakmi:

 • horúčka;
 • angioedém;
 • rozrušený žalúdok;
 • poruchy nervového systému.

Urtikaria v príslušnej forme netrpí otrasom a vyžaduje rýchlu liečbu. Je povinné zavolať lekára pacientovi, ale nie je nadbytočné používať liečivé a ľudové prostriedky, ktoré sú povolené na použitie doma. Ak sa všetko vykoná správne, výsledok liečby bude zrejmé už v prvý alebo druhý deň kurzu.

Najprv by ste mali zistiť príčinu ochorenia. Často je to vplyv vonkajších stimulov. V tomto prípade zvyčajne postačuje zastaviť kontakt stimulu s pacientom na liečbu. Ďalšie potrebné akcie a odporúčania zahŕňajú:

 • obmedzenie príjmu potravy až do úplného zastavenia jej používania;
 • zastavení klystýru;
 • používanie akéhokoľvek antihistaminikového lieku (Citrine, Alerone, Diazolin, Alerzin, Loratadin, Suprastin);
 • pochovávať v nose akýkoľvek prostriedok proti bežnej chlade;
 • použitie sorbentov (Smecta, Polysorb, aktívne uhlie);
 • veľké pitie čistej vody;
 • aplikácia chladných lotion na postihnuté miesta pokožky;
 • vdychovanie amoniaku pri strate vedomia;
 • Hydrokortizón alebo liečba prednizolónom v oblasti hromadných pľuzgierov.

Odporúča sa používať antialergické lieky, ako je glukonát vápenatý alebo chlorid vápenatý. Na zmiernenie opuchu by ste mali užívať diuretiká, ako je Furosemid. Na obnovenie fungovania čreva je bežné používať probiotiká:

 • laktobaktérie;
 • bifidumbacterin;
 • Baktisubtil.

Medzi ľudové lieky proti akútnej forme úľov je najúčinnejším odvar z kopytníkov:

 1. 1. 50 gramov surovín sa rozpustí v pol litri vody a varí sa tri minúty.
 2. 2. Potom sa kvapalina odoberie zo zdroja vykurovania, trvala hodinu a prešla cez tkaninu.
 3. 3. Získaná látka sa používa ako mlieko, ktoré sa aplikuje na postihnuté oblasti pokožky 5-7 krát denne.

Vnútorné použitie doporučuje odvar z koreňov malín:

 1. 1. V dvoch pohároch vody zrieďte 50 gramov pečene rozdrveného surového materiálu a varíme na štvrťhodinu a potom trvá 60 minút. Kvapalina je filtrovaná a spotrebovaná v malých dávkach počas celého dňa, čo vám umožní rýchlo sa zbaviť tejto choroby.

Liečba urtikárie u dospelých doma

Urtikaria je generalizujúci názov pre množstvo ochorení, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku kožnej reakcie na rôzne podnety. V rôznych východiskách majú rovnaké klinické príznaky a prejavujú sa ako zhluk blistrov so svrbením a začervenaním kože v postihnutých oblastiach. Urtikária je veľmi dobre rozpoznaná na fotografii pacientov s takýmto ochorením na konkrétny výskyt vyrážky pripomínajúceho spálenie žihľavy.

Zvláštnosťou urtikárie je úplná reverzibilita pľuzgierov - môžu zmiznúť bez stopy, nezanechávajú stopy a potom sa znova prejavujú na inom mieste. Pred liečbou urtikárie doma u dospelých musíte najskôr poskytnúť prvú pomoc, potom určiť príčinu patológie a až potom vykonať liečbu.

Prvá pomoc

Najbežnejšia forma akútnej žihľavky, ktorá sa predčasne alebo nekvalitným spracovaním stáva chronickou, nie je vyliečiteľná. Akútna žihľavka sa objavia veľmi rýchlo a okrem toho pľuzgiere sprevádzaných trávenia, horúčka, poruchy nervového systému, rozvoj opuchov, vrátane angioedému. Pri takýchto podmienkach sa stáva dôležitá správna a včasná prvá pomoc.

Dôležité! Pred liečbou urtikárie je potrebné určiť presnú príčinu urtikárie. Často je takáto reakcia spôsobená pôsobením vonkajších stimulov. Potom stačí eliminovať kontakt s nimi a nie je potrebné ďalšie ošetrenie.

Ak máte príznaky urtikárie, musíte zavolať lekára doma alebo sa obrátiť na dermatológa, aby vyšetril, určil testy a určil typ ochorenia podľa výsledkov. Pred podaním žiadosti špecialistu je potrebné prijať nasledujúce opatrenia:

 • Vylúčte ďalšie pôsobenie alergénu na telo;
 • prestať užívať nejaké jedlo;
 • na pitie sorbentu - "Polysorb", "Smektu", aktívne uhlie;
 • dať klystrom;
 • piť veľa čistej vody;
 • užite antihistaminikum;
 • aplikujte studené vody na postihnuté oblasti;
 • kvapkať do nosa akýkoľvek liek na bežnú zimu;
 • pri hrozbe straty vedomia na čuchanie amoniaku.

Blistrové oblasti možno liečiť prednizolónovou alebo hydrokortizónovou masťou.

Mali by ste vedieť, že včasná prvá pomoc môže človeka zachrániť. A stanovenie správnej diagnózy v počiatočnom štádiu umožní liečbu urtikárie u dospelých doma bez potreby hospitalizácie.

Liečba rôznych foriem

V závislosti od príčin a charakteru prejavu sa rozlišuje niekoľko foriem urtikárie, pre ktoré sa určuje príslušná možnosť liečby:

 • akútna (vrátane obmedzeného edému Quincke) - nevyhnutné antihistaminiká najnovšej generácie, v ťažkých prípadoch je predpísaná hormonálna liečba;
 • alergické - v prvom rade sú vylúčené dráždivé látky, potom sa vykonáva komplexná liečba;
 • Liečené za studena antihistaminikami a kortikosteroidmi;
 • cholinergný - prejavuje v dôsledku giperpotlivosti a horúčka po intenzívnej fyzickej alebo emocionálne záťaž vyžaduje odstránenie provokujúce faktory, liečba je založená na využití miestnych liečiv, antihistaminík pridelený v prípade potreby;
 • solárne - antialergické a antihistaminiká, antipruritické a protizápalové masti;
 • chronická a recidivujúca - liečená po dôkladnom vyšetrení, najčastejšie externými prostriedkami (antipruritické vody, masti, studené kompresie).

Najbežnejšie formy žihľaviek sú akútne, chronické a alergické.

akútna

Pri akútnom priebehu ochorenia sa používajú antialergické lieky - chlorid vápenatý, glukón vápenatý. Antihistamíny na perinatálnu a topickú aplikáciu sú predpísané na zmiernenie hlavných symptómov a uľahčenie ich prejavu.

Okrem toho sú predpísané ďalšie lieky:

 • diuretikum - na odstránenie napučania: "Furosemid";
 • probiotiká - obnoviť črevo: "Bifidumbacterin", "Lactobacterin", "Bactisubtil".

Liečba akútnej urtikárie u dospelých s týmito liekmi dokonca aj doma prechádza rýchlo. Viditeľný výsledok sa objaví 1-2 dni po začiatku liečby.

chronický

Liečba chronickej žihľavky je založená na identifikácii pôvodnej príčiny jej výskytu. Po zistení etiologického faktora sa vykonáva špecifická precitlivenosť, sanácia ohniská infekcie, liečba gastrointestinálnych ochorení a dehelmintizácia.

V budúcnosti sa odporúča prísna strava a úplné vylúčenie akéhokoľvek stimulanta. Pri chronickej forme zvyčajne trvá 2-3 týždne na zlepšenie stavu.

alergický

Účinnosť liečby alergickej urtikárie závisí od správnej definície príčiny tejto reakcie a včasného ukončenia pôsobenia stimulu. Ak to nestačí, používajú sa vyššie uvedené lieky s antihistamínovým účinkom:

 • nehormonálna - s miernou chorobou;
 • hormonálne - so závažnými prejavmi.

Na lokálnu liečbu na odstránenie svrbenia a odstránenie vyrážky aplikujte vhodnú masť.

Liečebná terapia

Na liečbu urtikárie sa používajú prípravky na vnútorné a vonkajšie použitie.

Prípravy na interný príjem:

 • alergická reakcia na antihistaminiká: Citrín, Suprastin, Zirtek, Diazolin, Erius;
 • kortikosteroidy - predpísané pre komplexné formy alergickej urtikárie, edém: "Prednizolón", "Hydrokortizón";
 • upokojujúci - upokojujúci účinok, eliminuje nepríjemný faktor cholinergný žihľavka spôsobené stresom, "Donormil", "Atarax".

Prostriedky miestnej akcie:

 • hormonálna masť má antimikrobiálne, antihistaminiká a protizápalový účinok: zinok, kyselinu salicylovú, zinok, "Nezulin", "Fenistil gél";
 • masti na prirodzenom základe s antipruritickými, protiplesňovými a antialergickými vlastnosťami: Skin-Up, La Cree
 • hormonálne krémy používané pri ťažkej akútnej žihľavky "Advantan", "Elokim", "sinaflana", "ftorokort", "Gistan-H».

Vo väčšine prípadov s akoukoľvek formou urtikárie je potrebné odstrániť toxíny a alergény z tela. K tomu sa vymenúvajú enterosorbenty - Polysorb, Filtrum, Enterosgel.

Ľudové recepty

Liečba urtikárie v domácnosti u dospelých sa môže uskutočniť nielen s liekmi, ale aj s ľudovými prostriedkami. Ich použitie musí byť nevyhnutne dohodnuté s ošetrujúcim lekárom a tiež použité ako pomocná metóda, nie náhrada, ale doplňujúca základná liečba. Pranie kože s infúziami a odvarmi liečivých rastlín je tiež užitočné po odstránení akútnych symptómov. Navyše, niektoré výrobky sa môžu užívať interne, aby sa zvýšila ich vlastná obranyschopnosť tela.

Posilniť imunitu

Mnoho domácich liekov je schopných zvýšiť imunitnú obranu tak, že doba liečby urtikárie sa skracuje na niekoľko dní. Najefektívnejšie z tohto hľadiska sú:

 • med - sa používa pri absencii alergie na apyproduktov za 1 lyžičku. 3 krát denne;
 • šťava z koreňa zeleru - 1 lyžička. 4 krát denne;
 • infúzia čistenia - 1 polievková lyžica. l. kvety na 1 šálku vriacej vody, pol pohára 5 krát počas dňa;
 • infúzia raka - urobte to isté.

Môžete tiež vyrábať alkoholové tinktúry na týchto rastlinách, naplniť vodku suchými surovinami alebo kúpiť farmaceutické výrobky. Vezmite im 30 kvapiek denne. Tinktúry motherwort alebo valerián sa používajú v rovnakom množstve pred spaním.

Proti svrbeniu a podráždeniu

Vzhľadom k tomu, žihľavka je niekoľko druhov a je spôsobená rôznymi etiológie, tradičné metódy pre jej spracovanie môže byť univerzálny, vhodný pre všetky druhy chorôb, a špecifická, sa odporúčajú pre špecifické formy choroby.

Dôležité: Na liečbu urtikárie môžete používať ľudové lieky u dospelých len s liekmi. Samostatné domáce predpisy môžu viesť k komplikáciám a prechodu choroby na chronickú formu.

Univerzálne recepty

Existuje veľa ľudových prostriedkov, ktoré sú vhodné pre všetky druhy včelstiev. Najbežnejšie univerzálne recepty sú:

 1. Kompresie - strúhané zemiaky sú aplikované na postihnuté oblasti čo najčastejšie počas dňa.
 2. Gadgets - s odvarom zmesi bylín (žihľava, ľubovník bodkovaný, harmanček, šnúrka), dať na 30 minút 4-5 krát denne.
 3. Kúpeľ - sa pridá do odvaru vody v postupnosti, borievky, dubovej kôry infúziou alebo ovsa (1 sklenené vločky až 2 šálky vriacej vody), pričom doba trvania každého postupu - 20 minút, je nutné vykonať každý deň, po dobu celkovo najmenej 10 procedúr.
 4. Použitie olejov (olivový, rakytník, mäta, čaj, levanduľa) - poškodené oblasti pokožky sú namazané 4-5 krát denne.
 5. Použitím ľadu infúziu bylín (žihľava, ľubovníka, rumančeka, dedenie) - vyrážka lézie sa otrela niekoľkokrát denne (okrem studenej žihľavky).
 6. Prijímanie infúzie vnútri - používa sa tráva poľného koberca, ktorá je považovaná za najsilnejší prostriedok proti kožným ochoreniam - 2 lyžice. nalejte 2 šálky vriacej vody, trvať 2 hodiny, piť na 4 jedlá.
 7. Liečba peroxidom vodíka - postihnuté oblasti sa tretia niekoľkokrát denne s 3% roztokom.

Použitie týchto ľudových prostriedkov pomôže rýchlo odstrániť podráždenie a pocit svrbenia. Treba však mať na pamäti, že niektoré bylinky sú alergénne a môžu spôsobiť komplikácie. Preto sa odporúča ich používať len po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.

Akútne

Najúčinnejším prostriedkom je žihľava. Pri príprave sa 50 g suroviny naleje do 0,5 1 vody a nechá sa 3 minúty nalezať. Trvať 1 hodinu, filter. Aplikujte na postihnuté miesta 5 - 7-krát denne. Aj počas liečby sa odporúča piť odvar mastných koreňov. 50 g suroviny sa naleje do 2 pohárov vody, varíme 15 minút, trváme 1 hodinu. Filtrovaný vývar by mal byť počas celého dňa opitý v malých častiach.

V chronickej

Takéto prejavy sa najlepšie odstránia pomocou bylinných kúpeľov. Na ich prípravu je potrebné zmiešať rovnaké množstvo rastlinných surovín - harmanček, valerián, ľubovník bodkovaný, tuk, šalvia, celandín. Vezmite 5 polievok lyžice. l. zmes, nalejte do hrnca s 1 litrom vody, chrániť pri slabom varu počas 10 minút. Potom trvať 40 minút. Kmeň, pridajte do kúpeľa teplou vodou. Postupujte 15 minút denne.

Pri alergii

Medzi ľudovými prostriedkami sú z takejto formy vyrážok najefektívnejšie tričenie postihnutých oblastí s ľubovníkom. Navyše, dvakrát denne (ráno a večer) sa odporúča vziať 0,5 lyžičky vo vnútri. prášok z koreňa bažiny.

S cholinergikou

Ak chcete rýchlo eliminovať príznaky, mali by ste umiesť krémy:

 • s vodným roztokom sódy (1 lyžica sódy na 1 pohár vody);
 • s infúziou bylín (heřmánek a obrat 1 polievková lyžice na 1 šálku vriacej vody).

Trvanie každého postupu je 5-10 minút, musíte sa opakovať každé 3-4 hodiny.

Dôležité: Pred liečbou žihľaviek u dospelých doma je potrebné spoľahlivo poznať etiológiu ochorenia. Potom sa ľudské prostriedky môžu vybrať správne a ich vplyv bude najefektívnejší.

Popísané liekové a ľudové metódy sa často používajú na domácu liečbu žihľaviek. Musíme si však uvedomiť, že každý liek alebo predpis by sa mal vyberať individuálne a len so súhlasom ošetrujúceho lekára. Inak príznaky ochorenia môžu byť veľmi zhoršené.

Liečba urtikárie doma s ľudovými prostriedkami

Urtikaria alebo urtikária je nezávislé alergické ochorenie alebo symptóm ochorenia. Hlavným znakom žihľavky je jasne červená vyrážka, ktorá je sprevádzaná svrbením. Akútna forma ochorenia je závažnejšia, môže byť komplikovaná opuchom hrtana. Človek môže pocítiť slabosť, zimnicu, nevoľnosť, bolesť hlavy. Existujú oficiálne a ľudové metódy na liečbu žihľaviek u dospelých doma. Rýchlo zvládnite svrbenie a vyrážky antihistaminiká. Pri liečbe používajte domáce lieky, napríklad bylinné odvarky, alkoholové tinktúry a sódu "masku". Než začnete s vlastnou liečbou s domácimi metódami, musíte sa poradiť s lekárom.

Vlastnosti liečby rôznych typov urtikárie

Urtikaria u dospelých začína sčervenaním postihnutých oblastí kože. Potom sa objavia svrbivé opuchy a pľuzgiere. Choroba je diagnostikovaná a liečená dermatológiou alebo alergikom.

Vyvolávať útok môže byť podvýživa, stresové situácie, nachladnutie, iné faktory. Urtikaria sa môže prejaviť ako:

 • samostatná, "nezávislá" choroba;
 • syndróm;
 • príznakom iných patológií, napríklad rôznych druhov alergií.

Táto choroba je jednoducho rozdelená. Lekári rozlišujú dva typy žihľavky:

 • alergický alebo typický, atopický;
 • nealergický, ktorý nie je spojený s reakciou kože na protilátky.

Úle môžu byť takéto:

 1. Akútna. Táto forma ochorenia je veľmi nebezpečná, pretože môže zasiahnuť hrtan. Opuch spôsobí asfyxiu, takže v nemocnici je liečená akútna urtikária.
 2. Chronické. Poruší tráviaci trakt, môže sa vyskytnúť ako dôsledok toxikózy u tehotných žien.
 3. Tepelné alebo studené. Vzniká ako reakcia organizmu na vysoké alebo nízke teploty. Vyžaduje symptomatickú liečbu.
 4. Pigmentosa. V ťažkých prípadoch je potrebná chirurgická intervencia, pretože plaky vytvorené na povrchu kože vyzerajú neestetické.
 5. Cholinergný. Vyskytuje sa na pozadí ochorení štítnej žľazy, zažívacieho traktu.
 6. Recidivujúce. Spôsobuje nevoľnosť, závraty, bolesti hlavy, nespavosť a neurotické poruchy.

Pred začatím liečby je dôležité pochopiť, ktoré faktory spôsobujú vývoj útoku. Najbežnejšie:

 • liečivé prípravky;
 • potravín;
 • ultrafialové svetlo;
 • vystavenie chladu, ako je mrazivý vzduch;
 • škrípanie hmyzom;
 • pet vlasy, perie z vtákov.

V rôznych prípadoch sa používajú rôzne prostriedky. Napríklad, ak je koža príliš citlivá na slnečné svetlo, opaľovací krém, slnečné okuliare pomôžu.

Najčastejšie je liečba urtikárie komplexná, vrátane použitia liekov, fyzikálnej terapie, preventívnych opatrení. Oficiálne spôsoby liečby sa môžu kombinovať s domácimi prostriedkami a liekmi, ktoré zmierňujú útočné príznaky, zmierňujú opuch, zmierňujú svrbenie.

Čo potrebujete vedieť pred začatím domácej liečby

Liečba urtikárie s ľudskými liekmi je povolená len po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Keďže vo väčšine prípadov je človek s urtikáriou predpísaný antihistaminik, použitie tabliet a ľudových liekov si vyžaduje opatrnosť. Zloženie domácich liekov by nemalo "odporovať" liekom.

Ľudia, ktorí si myslia, že doma sa môžu dobre zbaviť včelstiev, by mali brať do úvahy, že žihľavku možno liečiť len symptomaticky. Niekedy ochorenie prechádza vekom, ako sa to deje.

Ak osoba navštívi lekára, vedie zdravý životný štýl, správne sa stravuje a sleduje zdravie, môže dosiahnuť dlhodobú remisiu.

Všetky domáce opravné prostriedky sú zakázané, kým sa zistí, ktoré faktory spúšťajú chorobu.

Prvá pomoc pri vyrážkach

Osoba, ktorá je náchylná k záchvatom, by mala vedieť, čo robiť s žihľavkami, ak sa ochorenie zhorší. Dôležité je naučiť sa rozpoznať symptómy anafylaxie a edému Quinckeho, ktoré často sprevádzajú žihľavka.

Náhle pokles krvného tlaku, dýchavičnosť, chrapľavosť hlasu a bolesť v dolnej časti brucha naznačujú nástup anafylaktického šoku, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu. Pri prvých príznakoch šoku by mal človek zavolať sanitku a vziať si antihistaminiká, epinefrín (adrenalín), hormóny. Tieto finančné prostriedky sú predpísané lekárom, musia byť vždy vedené v domácej ordinácii.

 1. Ak sa nezaznamenajú príznaky anafylaktického šoku, úkaz urtikárie je sprevádzaný vyrážkami a svrbením, môžete sa obmedziť na antihistaminikum, napríklad Suprastin alebo Tavegil.
 2. Je potrebné okamžite odstrániť alergén, ktorý spustil útok, či už ide o lieky alebo nejaké jedlo, napríklad čokoládu, víno a citrusy.
 3. Ak je urtikária reakciou na potravu, môžete užívať absorpčné lieky, aktivované, bielym uhlím, Enterosgel.
 4. V prípade napadnutia hmyzom jemne odstráňte kožu z koží.
 5. Ak je vyrážka vyvolaná kontaktným alergénom, napríklad kozmetickým alebo saponátovým prostriedkom, musí sa pokožka umyť veľkým množstvom teplej vody.

Ako na liečbu žihľavky u dospelých v domácich podmienkach

Ľudia, ktorí majú záujem vyliečiť žihľavku doma, by mali poznať dôležitú vec. Urtikaria je symptóm, ktorý sa prejavuje, ak má dospelá osoba alebo dieťa alergiu alebo citlivosť na rôzne látky. Pomocou antihistaminík, masti, fytomedication, home remedies môžete zastaviť útok, zmierniť svrbenie a znížiť vyrážky. Ale urtikária potrebuje neustále sledovanie a prevenciu.

Pred aplikáciou akéhokoľvek, dokonca aj bezpečného lieku, musíte o tom informovať ošetrujúceho lekára.

Okrem liekov predpísaných lekárom môžete použiť domáce lieky na liečbu urtikárie:

 • bylinné infúzie, odvarky, čaje;
 • tinktúra na alkohol alebo vodku;
 • prírodné masti a krémy vlastnej výroby;
 • rôzne kompresie, kúpele s výťažkami, bylinné odvarky.

Rastlinné infúzie a odvarovanie

Liečba urtikárie v domácnosti u dospelých sa vykonáva s lekárskymi infúziami a odvarmi rastlinných surovín.

Ľudské lieky na liečbu urtikárie by mali byť pripravené a prijaté podľa receptúry, ktorá obsahuje informácie o tom, ako variť trávu, koľko trvať na tom, ako a ako si vziať vývar.

 • Infúzia žihľavy je pripravená z čajovej lyžičky sušených listov a 0,5 litra čistej vody. Zložky sa zmiešajú, vrievajú sa pri nízkej teplote, udržiavajú sa až 3 minúty a vyberú sa z ohňa. Výživa trvá 40 minút. Tento liek je možné užívať perorálne a vyčistite infúziu postihnutej pokožky. Výživa žihľavy sa užíva perorálne 100 ml 5 krát denne.
 • Ak chcete pripraviť dennú dávku infúzie z bylinkového rabbu, vezmite 1 polievkovú lyžičku. l. surové a varte pohár strmého vriacej vody. Odvar trvať ¾ hodiny. Vezmite 1/3 šálky pred jedlom 3 krát denne.
 • Pri príprave záhradného vývaru by mali byť 20 g (2 polievkové lyžice) surovín naliate do pohára teplej vody a varíme na vodnom kúpeli počas štvrtej hodiny. Infúzny kmeň ochlaďte a zrieďte vodou na pôvodný objem. Odvar zobrať polievkovú lyžicu po jedle.
 • Z úľov pomôžte liečivú zbierku štipky orechových listov, lyžicu limetkového kvetu a bylinkového drevín. 10 g zmesi by mali byť nalievané pohár vriacej vody, trvať 15 minút. Kmeň a odneste odvar z 1 pohára pred jedlom.

Alkoholové tinktúry

Liečba urtikárie tradičnými spôsobmi zahŕňa tinktúry liečivých rastlín na alkohole alebo vodke.

 1. Tráva yarrow musí zaplniť 70% alkoholu. Pre 1 časť liečivých surovín vezmite 10 častí alkoholu. Trvať na náprave aspoň týždeň. Vezmite si doma liek môže byť 40 kvapiek 3 krát denne.
 2. Účinným domácim liekom je zmes alkoholických tinktúr z hloh a valerián. Musia sa miešať v rovnakých množstvách. 30 kvapiek zmesi užívajte pred spaním.

Liečba včel s ľudovými metódami poskytuje komplexný vplyv na stav tela. Osoba s urtikáriou môže kombinovať liečivé odvar a tinktúry s vonkajšími látkami, napríklad domáce masti založené na prírodných zložkách, liečebné kúpele, obklady.

Masti z prírodných zložiek

Existuje veľa farmaceutických krémov, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s vyrážkami. Hormonálne a nehormonálne lieky sú jednou z tradičných metód liečby žihľaviek u dospelých. V domácom prostredí môžu byť lekárske krémy kombinované s ľudovými prostriedkami na vonkajšie použitie.

Pripravte si domácu masť z úľov ľahko. Zvyčajne sa extrakt, infúzia alebo časti liečivých rastlín zmiešajú s vazelínou, rafinovaným rastlinným olejom, roztaveným tukom, ktoré sú základom domáceho lieku.

Môžete si pripraviť masť z kvetov z nechtíka, šnúry, raka alebo fazule:

 1. Vezmite 2 lyžičky. rastlinné suroviny, kvetenstvo, listy, tráva.
 2. Rozdrviť ho dobre, rozdrviť ho v maltách alebo rozomeliť v mlynčeku na kávu do prášku.
 3. Zmiešajte so 100 g tuku. Môže sa použiť aj vazelína a maslo.
 4. Výrobok roztrhnite do postihnutej kože.

Pomáha bylinný olej z vyrážok. Môžete ho zakúpiť v lekárni, alebo si ju môžete pripraviť sami. Pre to potrebujete:

 1. 2 lyžičky. Sušené kvetenstvo a byliny svätojánskej mladiny na prášok.
 2. Zmiešajte so 100 g rastlinného oleja.
 3. Zmiešajte zmes na tmavom mieste po dobu 3-5 dní.

V postihnutej pokožke vyčistite čisté prsty.

Liečivé kúpele

Ak sa chcete zbaviť vyrážok na tele v domácnosti, môžete si vziať liečebné kúpele.

Jedným z najúčinnejších domácich liekov, ktoré pomáhajú zvládnuť vyrážky, je žihľava. Je lepšie používať čerstvé rastliny spolu s koreňmi.

Pred prípravou vývaru by mala byť horčica dôkladne opláchnutá. Stonky vložte do veľkého hrnca na hrubom dne, nalejte studenú vodu a varte na nízkej teplote po dobu 15 minút. Infúzia 45-60 minút, ochladenie na izbovú teplotu, napätie a naliatie do kúpeľa s teplou vodou. Trvanie procedúry je 15 minút.

Môžete použiť odvar z pšeničných otrúb. Tento kilogram suroviny sa varí v 5 litroch vody počas pol hodiny. Produkt sa prefiltruje a pridá sa do kúpeľa. Teplota vody by mala byť 37 stupňov. Môžete zostať vo vode počas 25 minút.

Zrnká zo zeleniny a iných výrobkov

Ak nie je žiadna alergická reakcia na zeleninu, môžete sa pokúsiť vyrobiť obklady zo surových zemiakov. Ak chcete pripraviť tento domáci liek, musíte rošt na jemné strúhadlo čerstvé olúpané hľuzy. Výsledná hmotnosť je mierne vytlačená a aplikovaná na postihnuté miesto pokožky. Udržujte pol hodiny a opláchnite teplou vodou.

Ľudia na liečbu urtikárie u dospelých sú bikarbonát sodný alebo sóda na pečenie. Pomáha potlačiť svrbenie a upokojuje podráždenú pokožku. Ak chcete vyrobiť cestoviny, musíte si vziať lyžicu sódy a postupne pridajte varenú čistú vodu. Keď sa zmes stáva viskóznou a viskóznou, môže sa aplikovať na postihnuté oblasti pokožky. Hneď ako sušená pasta suší, musí sa náplasť odstrániť a pokožka sa má opláchnuť teplou vodou.

Ako sa zbaviť žihľavy doma pomocou liekov

Na liečbu urtikárie sa používajú rôzne lieky:

 • antihistaminiká, napríklad Suprastin, Claritin;
 • glukokortikoidy;
 • anabolické steroidy.

Posledné dva typy liekov sa používajú v prípade, že žihľavka má mimoriadne ťažkú ​​formu. Tablety alebo suspenzie sa užívajú pri prvom príznaku ochorenia. Pomáhajú zvládnuť svrbenie, zmierňovať opuch, zabraňujú výskytu pľuzgierov na koži. Antihistaminikum je vybraný a predpísaný lekárom. Niektoré formy žihľavky môžu byť liečené holinoblokatorami, napríklad Bellataminalom, Bellaspon.

Iné prostriedky a metódy

Prevencia ochorenia má veľký význam pri liečbe urtikárie. U trpiacej urtikárie lekár tiež predpisuje komplex vitamínov a prípravkov, ktoré zvyšujú tón a znižujú vaskulárnu permeabilitu:

 • riboflavín, vitamíny U, C, PP;
 • chlorid vápenatý a glukonát;
 • prípravky zo železa;
 • rutín alebo salicyláty.

Ďalšie odporúčania, ktoré bránia rozvoju urtikárie, tiež uľahčujú priebeh ochorenia:

 1. Plávať, umyť si ruky a tvár teplou, ale nie horúcou alebo studenou vodou.
 2. Počas kúpania je lepšie používať špeciálnu kozmetiku.
 3. Je výhodnejšie nosiť odevy vyrobené z prírodných tkanín, najlepšie bavlneného zapaľovača.
 4. Je lepšie vyhýbať sa horúcim, upchatým vlhkým miestnostiam.
 5. Je potrebné prijímať prírodné sedatíva a dokonca lepšie zvládnuť techniky relaxácie.
 6. Výrobky by mali byť vylúčené zo stravy, alergénov.

V prípade mimoriadnej situácie musíte mať so sebou lieky, ktoré pomáhajú zastaviť vývin anafylaktického šoku alebo edému Quinckeho.

Domáce lieky na úľ tiež zahŕňajú preháňadlá, napríklad rebarbory ​​alebo slaný čaj. Sú akceptované, ak sa urtikária zhorší, človek začne ochladzovať, slabosť, nevoľnosť a nielen svrbenie a vyrážku.

Žihľavka sa vyskytuje u detí i dospelých, napríklad ženy v štáte, a to aj v prípade, že pre-tehotenstva si nevšimla alergické reakcie, pokojne jesť čokoládu a citrusov, by mohlo byť v otvorenom slnku.

Ako liečiť žihľavku s ľudskými prostriedkami u tehotných žien

Urtikaria počas tehotenstva sa vyvíja v dôsledku alergickej reakcie na nevhodné potraviny, chemikálie pre domácnosť, lieky, vlnu alebo domáce perie. Ženy v situácii oslabili imunitu, takže prejav alergií počas tehotenstva nie je nezvyčajný.

Ak tehotná žena spozoruje vyrážky, ktoré sú sprevádzané svrbením a ďalšími príznakmi, ako je slabosť, bolesť hlavy, nevoľnosť, zimnica, okamžite sa poraďte s lekárom. Samostatné podávanie antihistaminík je veľmi nežiaduce, pretože lieky môžu mať negatívny vplyv na priebeh tehotenstva a stav plodu.

Ľahká forma ochorenia u tehotných žien je liečená bezpečnými liekmi. Lekár môže vymenovať:

 • aktívne uhlie, Enterosgel;
 • gepatoprotektory;
 • komplexy vitamínov;
 • bifidobaktérie.

Ak svrbenie zabraňuje spánku, lekár predpíše masť alebo gél, ktorý odstráni opuch, zníži vyrážky a nepohodlie. V prípade exacerbácie tehotnej ženy môžu byť potrebné hormonálne prípravky, ktoré predpíše alergik.

Tehotná žena môže mať liečebné kúpele s odvarom harmančeka alebo žihľavy, a upokojiť nervy piť čaj mäty. Ak chcete pripraviť odvar mäty piepornej, potrebujete:

 • vezmite 50 g suchých listov a kvetov;
 • vylejte suroviny 500 ml (2 šálky) vriacej vody;
 • Trvať 60 minút.

Vezmite si domáci liek trikrát denne na 50 ml.

Tehotná by mala nasledovať stravu, vyhýbať sa potravín, ktoré môžu vyvolať útok, nosiť ľahké oblečenie, používať bezpečnú kozmetiku pre starostlivosť o pokožku. Ak budete postupovať podľa preventívnych opatrení a pri prvých príznakoch ochorenia ísť na lekára, môžete sa vyhnúť urtikárii, čo spôsobuje vážne ťažkosti dospelým a deťom.