Hlavná

Ovčie kiahne

Ako liečiť psoriázu pokožky hlavy

V modernej dermatológii je psoriatická choroba jedným z najnaliehavejších medicínskych a sociálnych problémov v dôsledku vysokej špecifickej hmotnosti (2-3%) v štruktúre ľudských chorôb. Najbežnejšou formou je lupienka pokožky hlavy, ktorá sa vo všetkých prípadoch pohybuje od 40% do 80%.

Mnoho autorov vo svojich dielach venuje pozornosť:

 • nárast počtu chorôb za posledných 10 rokov;
 • zvýšenie frekvencie atypických a ťažkých foriem a ich nepredvídateľnosť;
 • ich kombináciou s invalidizujúcou psoriatickou artritídou a inými systémovými léziami;
 • únava - nízka dynamika, letargia;
 • odolnosť voči liečbe.

Stručný prehľad príčiny a mechanizmu vývoja

Psoriázu, bez ohľadu na umiestnenie a tvar, v dôsledku genetickej predispozície, realizované prostredníctvom rôznych systémových imunopatologických procesov prebiehajúcich v tele chorých ľudí, a pod vplyvom negatívnych ekologických a iných vonkajších a vnútorných faktorov rakiet.

Ochorenie má systémový charakter a je sprevádzané:

 • cievne zmeny;
 • zápalové prejavy v postihnutých tkanivách;
 • rast nezrelých buniek epidermis.

Tieto procesy sa uskutočňujú v dôsledku veľkej skupiny cytokínov - biologicky aktívnych látok (mediátorov), podieľajúce sa na prenose nervových impulzov. Vyrábajú sa spôsoby podľa nervových buniek (dendrity) a aktivované T-lymfocyty z krvi, "impregnované" papilárne dermis a epidermis. V patologického procesu zahŕňa reťazec humorálnej imunity a tkanív, zápalových mediátorov, ktoré definujú a podporujú imunitný aseptický zápal vo svojej vlastnej koži a epidermis, nadmerného rastu keratinocytov, zníženie dozrievanie buniek cyklu až do 5 dní (OK - 25 dní).

symptomatológie

Psoriáza hlavy je vo väčšine prípadov pôvodnou a často izolovanou (25%) lokalizáciou tejto dermatózy. Je niekedy kombinovaná s inými lokalizáciami ochorenia a najčastejšie v porovnaní s inými formami predchádza psoriatická artritída. Často má priebeh tejto formy trvalú a nepretržitú opakujúcu sa povahu.

Psoriáza sa prejavuje pokožku hlavy, ako sú konkrétne prvky, rovnako ako v ostatných lokalizáciách - papuly a okrúhlym hodnote od 2 do 2,5 mm alebo viac, rovnako ako zmeny v koži v týchto oblastiach. Tieto znaky sa zjednocujú pod názvom "psoriatická triada":

 1. Fenomén "stearínového" škvrny - po oškrabaní papuly ich povrch získava belavú farbu v dôsledku oddelenia malých epiteliálnych šupín.
 2. Fenomén konečného filmu - povrch kože po škrabacej škále nadobúda červený lesklý vzhľad.
 3. Symptóm Auspitts-Polotebnova, alebo príznak "krvavej rosy" - bod krvi v miestach škrabania prvkov.

Symptómy sa prejavujú vo forme jediných psoriatických plakov alebo výrazných kôr pod vlasmi. Vzhľadom na to, že tieto lézie sú v horných vrstvách kože a nedosahujú vlasové folikuly, rast vlasov nie je narušený a ich strata sa nevyskytuje skoro. Na povrchu plakov sa kumuluje kožný mast, ktorý tvorí tuberkulózy, ktoré sú ľahko identifikovateľné sondovaním špičkami prstov.

V počiatočnej fáze, môže byť iba difúzna, bez zápalových prejavov a jasnými hranicami, hojné deskvamáciou lupín. To má veľa podobností s iným dermatózy hlavy, čo značne komplikuje diferenciálnu diagnostiku a liečbu psoriázy na hlave. Najčastejším príznakom psoriázy je "psoriatická Crown" - prechod proces vlasatej časti hladkej kože susedných oblastí na čele, v oblastiach ušníc, a za nimi, zadné povrch ušných lalokov, okcipitální oblasti a zadnej časti krku.

V závislosti od oblasti a závažnosti príznakov sú na pokožke hlavy 3 stupne poškodenia:

 1. Jednoduché - neprítomnosť výrazného klinického obrazu. Psoriatické plaky môžu byť jednoduché alebo iného chýbať, došlo k miernemu svrbenie hlavy, mierne začervenanie a deskvamácia (odlupovanie) epitelu vo forme belavého lupín, slabo exprimovaný zápalovú reakciu, alebo jeho nedostatok.
 2. Mierny - oblasť lézie je menej ako 50%, vyššie uvedené príznaky sú výraznejšie ako pri miernej psoriáze.
 3. Silne - oblasť lézie presahuje 50% pokožky hlavy a často prechádza cez ňu, priemer a hrúbka váhy je oveľa väčšia ako v 2. stupni. Znižuje sa pružnosť kože, výrazná opuchy a sčervenanie, šúpanie šedivých šupín a kôr, sprevádzané silným, často bolestivým svrbením.

poranenia kože pri škrabaní, čím sa znižuje jeho ochranné funkcie, aseptické zápal - to všetko poskytuje priaznivé podmienky pre rast kvasiniek, Staphylococcus aureus a Streptococcus, výskyt hnisavý zápal a tvorba ďalších veľkých odvodňovacích krusty ( "psoriatická helma").

Avšak, závažnosť celkového stavu psoriázy hlavy závisí nielen na oblasť a závažnosti symptómov miestnych, ale aj bolestivé pocity ľudského pacienta zjavné kozmetické vady spôsobili vážne svrbenie a olupovanie epitelu. Ďalej, vzhľad hlavy je do značnej miery zhoršuje použitím externých liečiv (mastí, emulzií, krémov), ktoré sú ťažko odstrániteľné detergentných šampóny. Vlasy sa tukujú, uviaznu a uviaznu.

Nepríťažlivý vzhľad ovplyvňuje kvalitu života chorých v ešte väčšej miere ako pri porážke psoriázy iných častí tela, ktoré môžu byť pokryté oblečením. Toto ochorenie spôsobuje, že pocit nepohodlia vo svojom osobnom i verejnom živote, porušujú pracovnú disciplínu či chýbať pracovné dni pracovnej neschopnosti (60%), čo spôsobuje ťažkosti pri voľbe povolania a zamestnania sa stretáva s školskej dochádzky, znižuje spoločenskú aktivitu ako celok.

Tieto dôvody prispievajú k tomu, že pacienti sú často začal prerušenie terapie pomocou externých prostriedkov alebo za použitia ich nepravidelne, čo ďalej komplikuje liečbu psoriázy hlavy spúšťa opakovanie procesu, uľahčuje prechod na ďalšiu závažný. Negatívny vplyv na psychiku tejto choroby je tiež vidieť v slezine, neoprávnené konfliktu, poruchy spánku, časté stresu, depresívnych porúch (55%), a to až k myšlienkam na samovraždu prírody, zhoršenie kardiovaskulárnych ochorení, diabetes dekompenzácia a podobne. D.

Zmeny v psychoemoncionálnej sfére ovplyvňujú závažnosť priebehu psoriázy. Takéto prejavy ochorenia, podľa mnohých dermatológov, sú dostatočným dôvodom na pripisovanie psoriázy pokožky hlavy, dokonca aj s jej ľahkým priebehom, ťažkým formám manifestácie ochorenia.

Ako liečiť psoriázu na hlave

Plán liečby by mal obsahovať:

 1. Psychologická pomoc.
 2. Používanie sedatív, hypnotik a antidepresív.
 3. Dodržiavanie diéty s prihliadnutím na znášanlivosť a alergické vlastnosti potravín, bohatý obsah vitamínov a stopových prvkov, obmedzenie obsahu extraktov, korenín a uhľohydrátov v pokrme.
 4. Účinná špecifická liečba lokálnych (topických) liekov a prípravkov s všeobecnými účinkami na telo (ak je to potrebné).

Topická liečba

Spočíva v použití takých liečivých masti, krémov, emulzií, pleťových vody, šampónov, ktoré sú charakterizované:

 • nízka toxicita;
 • maximálna účinnosť s minimálnou expozíciou;
 • ľahké rozloženie na pokožku hlavy;
 • vhodný (v kozmetickom pláne) aplikácia - neprítomnosť vône a farby, sušenie a lepenie na vlasy.

Bohužiaľ, neexistujú univerzálne zdravotnícke pomôcky, ktoré by maximálne splnili všetky tieto parametre.

V štádiu progresie ochorenia sú optimálne prípravky na liečbu psoriázy pokožky hlavy s miernou až strednou závažnosťou:

 1. Lotion "Diprosalik" a šampón "Friederm - Zinok", určený na umývanie hlavy.
  "Diprosalik" je kombinovaný prípravok, ktorý má dvojitý účinok. Pozostáva z kyseliny salicylovej 3% a kortikosteroidu betametazóndipropionátu. Keratolytické pôsobenie kyseliny salicylovej vedie k rozpusteniu stratum corneum epidermis a podporuje čistenie kôrovcov, ako aj lepšiu penetráciu betametazónu. Táto látka má protizápalový účinok, potláča syntézu cytokínov, ktoré sa podieľajú na uskutočňovaní zápalovej reakcie a znižuje priepustnosť stien malých ciev dermálnej vrstvy.
  Hlavná zložka šampónu "Friederm - Zinok", zirkónpyritón sa aktivuje, má antifungálny a antibakteriálny účinok. Okrem toho má protizápalový účinok vďaka normalizácii aktivity mnohých enzýmov, ktoré stabilizujú priepustnosť bunkových membrán. "Diprosalik" sa nanáša tenká vrstva na pokožku 2 krát denne počas 10-20 dní.
 2. Kombinovaný liek "Daivobet" a gél "Ksamiol". Ich zložky sú kortikosteroidy, ktoré majú protizápalové, protiedematózne vlastnosti a účinok na potlačenie imunitnej odozvy a kalciumotriol je jeden z vitamínových analógov "D3". Táto látka inhibuje proliferáciu keratinocytov a podporuje úplné zrenie buniek. Kyselina salicylová inaktivuje kalciumpotriol, takže ich kombinované použitie je neprijateľné. "Daivobet" sa používa na liečbu plakov.

V stacionárnom štádiu choroby sa odporúčajú krémy a masti:

 1. Obsahujúce 5% kyseliny mliečnej alebo 2-5% kyseliny salicylovej. Lieky sa aplikujú na lézie 10-20 dní. Zmäkčujú plaky a očisťujú kožu a tiež podporujú prenikanie iných liečiv do vrstiev kože.
 2. Liniment "Naftaderm" je tekutá masť na báze 10% naftalanového oleja. Zlepšuje krvný obeh, má zmäkčujúci a protizápalový účinok.
 3. "Psorkutan" alebo "Daivonex", obsahujúci vápnik vyhovol.
 4. Krém "Topik 10", obsahujúci 10% močovinu a kyselinu mliečnu. Krém má účinné zvlhčujúce a keratolytické účinky počas 12 hodín.

Vo fáze regresie platí:

 1. Vyčistený breza, jalovec decht alebo decht masť s petrolát - zlepšuje krvný obeh, majú riešenie, antifungálne, keratolytické, protisvrbivé dezinfekčný a protizápalový účinok pre inhibíciu proliferácie nezrelých buniek v epidermis.
 2. "Friederm - tar" - šampón na báze čisteného uhoľného dechtu, má terapeutický účinok a starostlivo očisťuje krémy a masti.
 3. "Psoriaten" je homeopatický liek na báze lanolínu, ktorý obsahuje berberin a ďalšie alkaloidy subabdominálnej magnólie. To má zmäkčujúci a protizápalový účinok, potláča proliferáciu nezrelých buniek, urýchľuje reverzné vývoj vyrážky po zrušení keratolytickým a lokálne kortikosteroidy.

Pri ťažkej psoriázy skalpu okrem lokálnu liečbu použité vnútri cytostatík (metotrexát), imunosupresívne (cyklosporín), fumarovej kyseliny imunomodulačné lieky, ožiarenie laserom krvi, plazmaferéza, plasmasorption, odkvapkávacia detoxikáciu drog.

Všetky prostriedky topických a všeobecných účinkov sú predpísané s ohľadom na stupeň, závažnosť priebehu a stupeň ochorenia.

Ako vyliečiť psoriázu pokožky hlavy so šampónom, masťami a ľudovými prostriedkami

Mnohí ľudia čelia takému nepriateľstvu ako psoriáza. Táto choroba je neinfekčná a nie je úplne liečená, remisie sa neustále striedajú s recidívami. Vo väčšine prípadov sa na hlave objavuje psoriáza. Bude užitočné pre každého, aby vedel, prečo táto choroba začína, ako sa prejavuje. Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť tejto choroby, čo spôsobuje veľa nepríjemností.

Čo je psoriáza

Zápalová choroba, ale nie nákazlivá. Často zápal na hlave je iba počiatočným štádiom vzniku vážnejších foriem psoriázy. Zápal ovplyvňuje pokožku pozdĺž obrysu rastu vlasov. S psoriázou rastú nové bunky na mŕtve. V dôsledku toho sa na hlave objavia krusty a hrbole. Tieto javy neinterferujú s rastom vlasov, ale z estetického hľadiska rušia dospelých a deti. Seboroická psoriáza ovplyvňuje:

 • zadná časť hlavy;
 • ušné lúče a pokožku okolo;
 • horné čelo;
 • lúčenie.

Známky a príznaky

Musíte vedieť, ako začína psoriáza, aby ste včas zavolali lekára, ak máte podozrenie, že ste chorý. Najprv sa na hlave objavia malé škvrny, červené alebo ružové. Niekedy sú ako jednoduchá vyrážka. Majú keratinizovaný film, ktorý sa má lepšie nedotýkať, takže rast nie je hrubý. Existujú mierne a závažné formy ochorenia.

Po prvé, prejavy psoriázy sú pre človeka neviditeľné. Špecialistu sa zvyčajne stáva, keď sa na hlave objavia škvrny a šupiny, koža sa začne svrbieť. Postupne sa zosilnie svrbenie a zápal pri psoriáze. Čoskoro sa na koži objavujú hrubé kôry, ktoré sa podobajú vločkám. Ak sa psoriáza nevytvrdí, keratinizované platne pokrývajú celú hlavu a choroba sa rozšíri do iných častí tela.

dôvody

Po prvé, musíme pochopiť, prečo sa psoriáza vyvíja. Mechanizmus trhania je vždy porušením metabolických procesov. Kožné bunky začínajú rásť a rozdeľovať sa psoriázou päťkrát rýchlejšie ako pri normálnom stave tela. Mŕtvi nemajú čas odísť do dôchodku, tí noví rastú priamo na nich. To vedie k výskytu ekdýzy, plakov, spájajúcich sa do škvŕn. Psoriáza sa môže vyvinúť z dôvodu:

 • časté intenzívne mechanické účinky na pokožku hlavy (napríklad hrubé používanie hrebeňa);
 • dráždivý účinok kozmetiky na starostlivosť o vlasy, ak je nesprávne vybraný;
 • alergické reakcie;
 • príliš suchá skalp, lupiny;
 • stres, depresia;
 • infekcie;
 • hormonálne poruchy;
 • nesprávna strava;
 • genetická predispozícia.

Ako sa psoriáza pozrie na moju hlavu?

Pre každú fázu sú charakteristické ich kožné lézie. Po prvé to trochu vločiek, svrbenie. Postupne sa zmena podobná lupinám mení na veľké hrubé plaky. Neskôr sa stanú ako biele vločky. Sú nahradené veľkými šupinatými plakmi červenej farby, koža sa stane citlivou na zranenie. Najlepšie je vidieť, ako psoriáza vyzerá na vlasovej pokožke na fotografii.

Ako liečiť psoriázu doma

Túto chorobu nemožno ignorovať, pretože sama neprejde. Zbaviť sa psoriázy na hlave bude možné s pomocou tradičnej alebo alternatívnej medicíny. Pred použitím tejto alebo druhej metódy liečby sa poraďte s lekárom. Zvyčajne sa používa komplexná liečba. Za zmienku stojí hlavné možnosti liečby psoriázy.

Ľudské prostriedky

Pokúste sa pripraviť nasledujúce recepty z psoriázy doma:

 1. Olejové kompresie. Zmiešajte rovnaké množstvo olivového oleja s arašidmi. Musí sa vyhrievať a šíriť masážnymi pohybmi na koži. Horná časť s polyetylénom, obal s uterákom a nechajte cez noc. Kompozícia sa premyje ocotom z jablčného muštu.
 2. Cibuľová kompresia. Niekoľko žiaroviek cez mlynček na mäso, namočte vlasy, trieť kašu do kože. Obal s celofánom. Po štvrtine hodiny sa umyte dechtovým mydlom.
 3. Zlaté fúzy. Pripravte odvar z listu rastliny a liter vody, opláchnite si hlavu po každom umývaní.
 4. Kostná dreň. Opečte 0,25 kg vo vode. Naplňte vývar, pridajte 1 lyžičku. alkohol. Ponorte uterák do vývinu kostnej drene, zabalte ju okolo mokrej hlavy a držte ju, kým sa úplne ochladí. Opakujte niekoľkokrát pred spaním. Ráno si umyte vlasy.
 5. Masť z vajec. Vajcia v škrupine naplnenej octovou esenciou v sklenenej nádobe pevne zatvorte veko. Nechajte na deň. Potom rozmiešajte vajíčko s plášťom, pridajte lyžicu bravčového tuku. Aplikovať výslednú masť na postihnuté oblasti psoriázy po dobu jednej hodiny. Následne odstráňte kompozíciu jemnou handričkou a mačací krém mast '.

šampón

Lieky s aktívnymi zložkami na liečbu psoriázy na pokožke:

 1. "Skin-Cap '. Obsahuje zinok. Odstraňuje zápal, svrbenie z kože
 2. "Libriderm zinok." Šampón na báze pyrithionu a alantoínu. Liečia, hydratujú pokožku.
 3. Friederm zinok. Zmierňuje príznaky psoriázy, zlepšuje stav vlasov. Podporuje regeneráciu pokožky.
 4. "Psorilom". Šampón s kyselinou salicylovou, pyritión zinku, vitamíny, rastlinné extrakty.

Degtyárske šampóny účinné proti lupinám:

Ako liečiť psoriázu pokožky hlavy - masti, šampóny, ľudové prostriedky

Psoriáza skalp - ochorenie kože, ktoré sa prejavuje v podobe vyrážky, ktorá v prípade ignorovanie tohto problému začína rozvíjať do plaku a škody na celom území. Neskôr môže vyrážka ísť do tela (pozri viac informácií o psoriáze kože), čo spôsobuje ťažké nepríjemné pocity a svrbenie. Toto ochorenie sa považuje chronická a jej vyliečenie je takmer nemožné, ale ten čas pacient dostal diagnózu, môže výrazne znížiť svoj vzhľad pomocou špeciálne šampóny, krémy a masti.

Choroba nie je nákazlivá, neinterferuje s rastom vlasov a nevyvoláva ich stratu.

Príznaky a príčiny

Hlavným príznakom ochorenia je výskyt plakov alebo papuliek, ktoré mierne vyčnievajú nad pokožku hlavy. Na povrchu sú strieborné biele šupiny, ktoré sú často zamieňané s výskytom lupín, základňa tiež má ružovkastú alebo jasne červené.

Príčiny psoriázy pokožky hlavy nie sú presne stanovené, ale experti majú sklon veriť, že choroba je dôsledkom narušeného metabolizmu všetkých procesov v tele. Lokalizácia psoriázy často začína v zónach: za ušami, čelo a zadok na línii vlasov. Na začiatku vyrážky malý a dlhý čas môže byť, v postihnutých oblastiach, ktoré sa nerozšíria až do choroby, nebude vyvolávať tieto faktory:

 • tehotenstva, hormonálnych porúch
 • nervový šok
 • infekcie
 • nesprávny výber kozmetiky alebo ich zneužívanie
 • podráždenie alebo trenie pokožky hlavy
 • zmena zvyčajných potravín atď.

Po provokácii začína vyrážka, zvyšuje sa veľkosť a svrbenie. Plaky sa spájajú a vytvárajú veľké škvrny. V prípade poškodenia plakiet je možné pozorovať:

 • stanovenie stearínovej škvrny sa zvyšuje
 • definícia konečného filmu - pri odstraňovaní všetkých mierok sa povrch škvrny stáva tenkým, lesklým a vlhkým
 • Symptóm auspitzu - ak je film rozbitý, môžete zistiť krvácanie z krvi v krvi

Táto choroba má tri stupne, ktoré sú určené vizuálne. V prvej fáze je veľa malých vyrážok, ktoré sa spájajú. Druhá fáza môže začať v intervale 1-4 týždňov, kedy sa zastaví rast vyrážky, objavujú sa váhy. Tretia etapa trvá niekoľko mesiacov. Plaky sa rozpúšťajú alebo znižujú vo veľkosti, zatiaľ čo ich farba sa mení na bledší odtieň.

Liečba psoriázy

Ak chcete začať s príznakmi psoriázy by mali usilovať o podporu dermatológa, ktorý potvrdí diagnózu a určenie rozsahu choroby, ktorý určuje, čo bude na liečbu psoriázy skalpu. Dermatológ, ktorý rozhoduje o tom, ako liečiť psoriázu pokožky hlavy, sa snaží lepšie kombinovať niekoľko druhov liečby. O liečbe psoriázy pomocou nehormonálnych masti tu prečítajte.

Napríklad: vystavenie tela fototerapiou, fototerapia, kryoterapia a liečba excimerovým laserom sú kombinované s lokálnymi prípravkami.

Miestna liečba sa vykonáva pomocou rôznych šampónov a mastí, ktoré je možné zakúpiť v každej lekárni bez lekárskeho predpisu.

Šampóny, ktoré prichádzajú na pomoc pre liečbu psoriázy pokožky hlavy sú rozdelené do skupín: anti-fungálnych, dechtu, kozmetiky s liečebným účinkom a spracovanie, v rámci ktorého sa ihtionol, ketokonazol a kyseliny salicylovej.

 1. antimykotické: šampón "Nizoral" sa aplikuje 2 - 3 krát týždenne. Aplikuje sa na poškodené oblasti hlavy a starne sa 5 minút, potom sa umyje, podobne ako bežné šampóny. Priebeh aplikácie závisí od štádia ochorenia a podáva sa individuálne od približne 1 do 4 týždňov.
 2. Šampóny z dechtového oleja: "Psorilom", "Friederm Tar", "Tar na kúpeľ", "Algopix" ​​a "911 decht" majú v zložení decht. Dobre uvoľnite horiace a kladené na odznaky. Používa sa v mieste šampónu so starnutím v problémových oblastiach 3 - 5 minút. Po 2 až 3 týždňoch užívania sa pozoruje prerušenie liečby počas 1 mesiaca.
 3. Liečivý šampón "Kožný uzáver" má zloženie zinku, ktoré má protiplesňové, antimikrobiálne a antibakteriálne účinky. Aplikácia je 1 krát po dobu 6 až 7 dní a trvá 5-6 týždňov.

Masti v boji proti lupienke na pokožke hlavy sú rozdelené na hormonálne a nehormonálne druhy. Hormonálne masti sú rýchlejšie na dosiahnutie požadovaného výsledku, ale majú aj veľa vedľajších účinkov.

Organizmus pacienta sa rýchlo začne zvyknúť na hormóny a po niekoľkých liečbách sa liečba spomaľuje.

Hormonálne masti:

 • hydrokortizon
 • Lorinden
 • Lokoid
 • Prednizolovaya
 • Advantan
 • sinaflana
 • Travokort
 • Dermovayt (najsilnejší)

Nehormonálne masti:

 • salicylová
 • zinok
 • Salicylová-zinková pasta
 • Tsinokap

Tieto masti majú decht v zložení brezy, borovice, borievky a uhlíkaté. Môže sa vyrábať vo forme masti a pasty.

Vzhľadom na fototoxicitu dechtu v lete sa neodporúča podieľať sa na liečbe takýchto masťov.

Všetky lieky sa aplikujú na poškodené oblasti pokožky a starnú sa o 1 až 2 hodiny. Pretože prípravky dostatočne mastnej látky na ich aplikáciu potrebujú tenkú vrstvu, aby bolo ľahšie umyť. V priebehu aplikácie bude lekár určený podľa poškodenia.

Tiež by vás mohlo zaujímať:

Liečba doma s ľudovými prostriedkami

 • Ak chcete zmäkčiť pokožku hlavy a odstrániť šupiny použite: arašid, rozmarín, olivový a lopúch olej. Olej sa nanáša na koreň hlavy 2 až 3 krát týždenne v noci a obalí hlavu. Ráno ju umyjú terapeutickým šampónom.
 • Prírodné oleje sa môžu tritovať spolu s morskou soľou 5 minút pred umytím vlasov.
 • Maska na hlavu na základe dvoch žĺtkov, 1 polievková lyžica. lyžice lopúcha, 5 kvapiek nechtovej tinktúry. Prijatý výrobok sa aplikuje na hlavu pred praním 2 až 3 hodiny, niekoľkokrát týždenne.

Viac informácií o liečení psoriázy s ľudskými liekmi nájdete tu.

Diéta pre psoriázu

Pri psoriáze musí byť výživa správna a vyvážená.

Užitočné pre choroby psoriázy:

 • ostružiny, mrkva, marhule, šípky, ríbezle, repa, orechy, zemiaky
 • tekvica, reďkev a kapusta v akejkoľvek ich príprave
 • jablká (nie sladké odrody)
 • chudé mäso

Z potravín je potrebné vylúčiť alebo znížiť príjem:

 • alkoholické nápoje
 • káva a silný čaj
 • vyprážané, solené a mastné mäso

Hlavnou vecou pre výživu počas choroby psoriázy je zvýšenie funkcií imunitného systému.

Ako na liečbu psoriázy pilar časti hlavy

Jednou z najbežnejších foriem choroby je psoriáza psoriázy. Samotná nevoľnosť nie je infekčným procesom, ale napriek tomu choroba prebieha v zápalovom charaktere.

Symptómy psoriázy sú veľmi typické pre hubové ochorenia - na hlave sú vytvorené škvrny červenej alebo ružovej, ktoré majú iný tvar.

Okrem tvorby jednotlivých alebo viacerých vyrážok na koži sa vyskytuje svrbenie, pálenie a zápal.

Príčiny psoriázy

Prečo sa psoriáza vyskytuje na hlave a čo je to? Lekári stále nevedia, prečo niektorí ľudia vyvíjajú psoriázu hlavy. Lekári pravidelne predkladajú nové teórie a vyvracajú staré. Príčiny vzniku ochorenia sú často spojené s genetickou predispozíciou a faktory, ktoré spôsobujú ich výskyt, zahŕňajú:

 1. Genetické komplikácie - je dokázané, že rodičia s psoriázou, pravdepodobnosť detí s touto diagnózou je o rád vyššia.
 2. Porušenie tvorby a zrenia epidermálnych buniek podľa jednej z hypotéz je hlavným dôvodom vzniku ochorenia.
 3. Existuje tiež predpoklad, že príčina nie je v epidermis, ale v imunite organizmu, ktorá vytvára nesprávne faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú pokožku.
 4. Porušenie endokrinného systému tiež podľa niektorých vedcov prispieva k rozvoju tejto choroby.

Najpravdepodobnejšia príčina vzniku psoriázy je dnes považovaná za autoimunitné procesy v tele chorého.

Vypadajú vlasy?

Pacienti trpiaci ochorením sa často zaujímajú o otázku - môže sa zistiť strata vlasov pri psoriáze? Treba poznamenať, že masová plešatosť sa nestáva. Ak dôjde k takémuto procesu, potom v zanedbateľnom množstve, pretože vlasové folikuly sú hlboké a choroba ich nenarazí.

Je psoriáza nákazlivá?

Tento strach je spojený s neobvyklým výskytom psoriázy a jej histórie. V dávnych dobách bola psoriáza omylom považovaná za formu strašnej choroby malomocenství. Z vyššie uvedených dôvodov vzniku psoriázy možno vidieť, že táto choroba nemôže spadať do kategórie infekčných ochorení. Preto je odpoveď na otázku, či je možné zachytiť psoriázu, jeden - nie.

príznaky

Psoriáza pokožky hlavy je sprevádzaná objavením sa charakteristickej vyrážky na koži, ktorú predstavujú škvrny alebo častejšie plaky od svetlo ružovej až hnedo-červenej. Vo väčšine prípadov sa vyrážka prvky infiltrovali z minimálneho hmotného hmatateľného nadmorskej výške nad úrovňou zdravú kožu až ťažkou infiltráciou viac ako 1 mm.

V počiatočnej fáze, môže byť iba difúzna, bez zápalových prejavov a jasnými hranicami, hojné deskvamáciou lupín. To má veľa podobností s iným dermatózy hlavy, čo značne komplikuje diferenciálnu diagnostiku a liečbu psoriázy na hlave.

Najčastejším príznakom psoriázy je "psoriatická Crown" - prechod proces vlasatej časti hladkej kože susedných oblastí na čele, v oblastiach ušníc, a za nimi, zadné povrch ušných lalokov, okcipitální oblasti a zadnej časti krku.

V závislosti od oblasti a závažnosti príznakov sú na pokožke hlavy 3 stupne poškodenia:

 1. Svetlo - jeho hlavným prejavom je vzhľad malých jediných lézií na hlave, pokrytých tenkými šupinami malých rozmerov;
 2. Ťažká - psoriáza postihuje celú pokožku hlavy, váhy sú oveľa väčšie a sú oveľa silnejšie ako pri miernom ochorení.

Klinické štúdie ukazujú, že u väčšiny pacientov nie je možné vymeniť jediný faktor, ktorý by mohol vysvetliť nástup ochorenia. Najčastejšie je kombinácia niekoľkých z týchto príčin, ktoré dávajú dôvody na pripisovanie psoriázy polyetiologickým ochoreniam.

Rozdiel medzi psoriázou a seboroickou dermatitídou

Diferenciálne a diagnostické príznaky psoriázy a seboroickej dermatitídy:

 1. Pre psoriázu, na rozdiel od cukrovky, výraznejšia infiltrácia prvkov vyrážky v dôsledku akantózy a hyperproliferácie epidermis.
 2. Vyrážka pri psoriáze často presahujú skalp, na čelo (takzvaný "psoriatická Crown"), na krk a uši.
 3. Peeling pri psoriáze je suchý, s vločkami viac mastnými.
 4. Pri diabete sa pozoruje výraznejšie svrbenie.

Je tiež potrebné starostlivo skontrolovať a preveriť pacienta k porážke nechtov a kĺbov, ktorej prítomnosť môže hovoriť v prospech psoriázy a významne ovplyvňujú ďalšie taktiku liečby.

Liečba psoriázy pokožky hlavy

Keď bola diagnostikovaná psoriáza na pokožke hlavy, na liečbu sa aplikuje súbor opatrení, vrátane:

 • všeobecná liečba;
 • miestne ošetrenie;
 • fyzioterapeutické postupy;
 • ošetrenie sanatória.

V miernejších prípadoch psoriázy skalpu a absencia progresia vo väčšine prípadov postačuje na účely lokálnej liečby drogovej závislosti - šampóny, gély, masti, decht, atď. V tomto prípade môže terapia neustále progresívneho zápalového procesu vyžadovať použitie širšieho arzenálu farmakologických prípravkov rôznych skupín a fyzioterapeutických techník.

Ako liečiť psoriázu pomocou liekov?

V komplexnej všeobecnej terapii lekári môžu zahŕňať takéto lieky:

 1. Komplexy vitamínov a vitamínov C, A a B;
 2. Prostriedky nešpecifickej imunoterapie: Pyrogénne, ATP, Aloe;
 3. Aromatické retinoidy: acetritín, etretinat, neotigazón;
 4. Cytostatiká: cyklosporín A, metotrexát;
 5. Roztok hemodeza;
 6. Enterosorbenty: Enterosgel, Sorbeks;
 7. Monoklonálne protilátky: Adalimumab, Ephalizumab, Timodepressin;
 8. Imunodulátory: Decaris, Takcín, Metiluracil, Leakadin, Splenin;
 9. Antihistaminiká: Cetirizín a iné;
 10. NVPS - indometacín, naproxén, diklofenak;
 11. sedatíva;
 12. Kalcinovaný autograft.

Zahrnutie v priebehu liečby kortikosteroidmi a cytotoxickými liekmi sa odporúča pri ťažkej psoriáze a závažnej závažnosti symptómov na pokožke hlavy. Používajte ich musia byť veľmi opatrní: takéto finančné prostriedky môžu vyvolať zhoršenie priebehu choroby.

Šampón na psoriázu pokožky hlavy

Je možné vyliečiť psoriázu na hlave šampónom? Spravidla je použitie veľmi účinného šampónu nestačí. Používanie špeciálnych liekov v komplexnej terapii je však nevyhnutnou podmienkou úspešnosti liečby.

 1. Friederm decht je lekársky dermatologický šampón obsahujúci vyčistený uhoľný decht.
 2. T / Gel z Neutrogena tiež obsahuje decht, má rovnaké vlastnosti ako Friederm decht. Práve tento šampón má najpozitívnejšie recenzie.
 3. Šampón "Tana decht" obsahuje vysoko čistený brezový decht, čo je komplex doplnky stravy - provitamín B5, alantoín.
 4. Laboratórium Shvaphan Svafan S Laboratory Biora je vyvinuté pre hygienu pokožky hlavy na akútnu desquamation (peeling). Obsahuje kyselinu salicylovú, rezorcinol, silicu červeného jalovca.
 5. Cercioli S od firmy Ducray - keratoregulačný šampón s obsahom kortiolu, kyseliny salicylovej a tiosalicylátu zinku. Odstraňuje odlupovanie, upokojuje svrbenie. Môže byť použitý v kombinácii s keratoregulačným krémom Curtiol S.

Všetky tieto šampóny pomáhajú znižovať zápaly, zmiernenie alebo zníženie svrbenia, ale použiť iba jeden šampón nie je efektívna - liečba by mala byť komplexná.

Miestna liečba vždy pomáha zvýšiť účinnosť liekov. V pokročilej fáze psoriázy bude užitočná 2% salicylová a bór-salolidolová masť. Ak existuje exsudatívna zložka a výrazný zápal, potom bude potrebné vymenovanie krémov a mastí s kortikosteroidmi.

 1. hydrokortizón;
 2. Lorinden;
 3. Lokoid;
 4. Prednizolovaya;
 5. Advantan;
 6. sinaflana;
 7. Travokort;
 8. Dermovate (najsilnejší).

Tieto masti majú decht v zložení brezy, borovice, borievky a uhlíkaté. Môže sa vyrábať vo forme masti a pasty.

Diéta pre psoriázu hlavy

Jedlo by malo byť jednotné. Časť jedla by mala byť malá, na princípe "menej je lepšie, ale častejšie." Posledné jedlo by malo byť najneskôr do 19:00, v noci piť pohár jogurtu alebo kefír.

 1. Je nevyhnutné úplne opustiť alkoholické nápoje. Ich použitie počas obdobia remisie môže vyvolať exacerbáciu.
 2. Mala by byť vylúčená z strava mastných, ostrých a údených jedál.
 3. Neodporúča sa a sladkosti - koláče, koláče, čokoláda, cukor - všetci musia byť zakázaní psoriázou. Len malé množstvo medu je povolené.

Z nápojov bude užitočný čaj s rakytníkom, šípkou alebo z listov čierneho ríbezle.

Liečba sanatória

Počas pobytu na klinikách je potrebné navštíviť tieto postupy:

 • helioterapiu;
 • ošetrenie bahna;
 • kysličník uhličitý a kúpanie v zdrojoch sírovodíka.

Kurz liečby sa vykonáva v sanatóriách Krymu, Pyatigorsk, Soči, pomáhajú znižovať frekvenciu relapsov a dosiahnuť dlhodobú remisiu.

PUVA terapia

PUVA terapia je liečba, rehabilitačné zahŕňajúce použitie fotoaktívne lieku (psoralén) a ožarovania kože s dlhých vĺn UV žiareniu.

Dostatočne dlhá skúsenosti odborníkov a hodnotenie preukázať účinnosť PUVA terapie pri liečbe rôznych kožných ochorení (vrátane psoriázy), a to najmä v prípade pretrvávajúcich prúdov a neúčinnosti ďalších terapeutických metód. Podľa štatistických údajov sa dosahuje pozitívny účinok približne v 80-85% prípadov.

Pravidlá starostlivosti o vlasy

Aby ste dosiahli lepší stav vlasov a vlasovej pokožky, musíte dodržiavať základné pravidlá starostlivosti a odporúčania od lekára:

 1. Umyte si hlavu len odporúčaným špeciálnym šampónom.
 2. Hrebeň vlasy s hrebeňom prírodných štetín.
 3. Systematicky vykonajte ošetrenie pokožky hlavy dezinfekčnými zmesami.
 4. Chráňte vlasy veľmi starostlivo, starostlivo, bez poškodenia pokožky hlavy.
 5. Pokúste sa prirodzene vysušiť vlasy bez použitia sušiča vlasov.
 6. Pri psoriáze hlavy je potrebné sa vyhnúť komplikovanému znášaniu, čo si vyžaduje použitie rôznych obalových prostriedkov.

Psoriáza na hlave

Psoriáza sa týka neinfekčných dermatologických ochorení s chronickým priebehom. Patológia má opakujúcu sa povahu a prejavuje sa vo forme lézií kože.

Psoriáza pokožky hlavy je najčastejšou formou ochorenia. Klinickými príznakmi patológie sú červené škvrny, ktoré pokrývajú pokožku hlavy, zápal, svrbenie.

Psoriáza na hlave nepredstavuje vážne ohrozenie zdravia, ale často vyvoláva rozvoj psychických komplexov a dokonca aj príčiny sociálneho vylúčenia kvôli neestetické vzhľad pacientov: pretože táto časť tela je stále v nedohľadne, a neatraktívne kôrka nemôže skryť pred ostatnými. Choroba sa môže vyskytnúť u ľudí akejkoľvek vekovej kategórie, ale je častejšia u mladých ľudí.

Príčiny tejto choroby

Čo spôsobuje túto patológiu? Príčinou niektorého svojho druhu, vrátane psoriázy pokožky hlavy, to je porušením normálnom priebehu metabolických procesov. Keďže choroba nepatrí k infekčným, jeho prenos nie je možný domácim alebo vzduchom prenášaným spôsobom. Psoriáza je v podstate dôsledkom nie celkom adekvátne reakcie organizmu na vonkajšie podnety, ktorý je exprimovaný v podobe nadmerného rastu a k rýchlemu deleniu hornej hlavy vrstvy kožných buniek. Takže normálne trvanie cyklu delenia buniek, ich obnovenie je približne 25 dní. Psoriáza spúšťa zrýchlenie procesu, čo vedie k dobe cyklu sa zníži na 5 dní. Výsledkom je vrstvenie nových buniek v starých, ktoré jednoducho nemajú čas lúpať, rovnako ako vznik zápalových miest, hrbole, ružovo-biele uzliny, sypané veľkých mierok epitelu. Postupom času sa spájajú, čo vedie k veľkým červeným škvrnám. Krusty na hlave spravidla neovplyvňujú rast vlasov a nevedú k ich strate.

Špecifické príčiny psoriázy hlavy neboli konečne identifikované. Dnes existuje niekoľko teórií o jeho vzniku. V súlade s jedným z najpopulárnejších rozlišovať dve odrody choroby:

 1. Prvý sa vyvíja v dôsledku porúch dedičného imunitného systému. Táto forma sa prejavuje hlavne do 25 rokov.
 2. Príznaky druhého typu psoriázy sa objaví v strednej vekovej kategórie - cca 37-40 rokov a starší. Táto forma má oveľa častejšie vplyv na nechty, kĺby, oveľa menej často - pokožku hlavy.

Zástancovia inej teórie tvrdia, že ochorenie sa môže vyvinúť výhradne z dôvodu poruchy imunitného systému vplyvom rôznych faktorov:

 • stres;
 • podvýživa;
 • infekčné choroby;
 • chladné podnebie;
 • príjem alkoholických nápojov.

Je všeobecne známe, že alkoholické nápoje zhoršujú priebeh psoriázy.

Závažnosť ochorenia je ovplyvnená aj používaním určitých výrobkov: octom, čokoládou, korením. V súlade s touto teóriou sa psoriáza považuje za systémové ochorenie. Znamená to, že v dôsledku závažnej nezrovnalosti vo fungovaní imunitného patologického procesu sa na hlave môže šíriť do vnútorných orgánov alebo tkanív, čo vedie k psoriatickej artritídy.

Zástancovia všetkých existujúcich teórií sa v súčasnosti zjednocujú: psoriáza je multifaktoriálna choroba a jej vývoj je spojený s mnohými príčinami. Najčastejšie z nich sú:

 • narušenie metabolických procesov;
 • endokrinné poruchy;
 • imunologické zmeny;
 • prítomnosť ložísk zápalu v tele;
 • infekčné choroby;
 • zmena hormonálneho stavu - tento dôvod je relevantný počas dospievania, počas tehotenstva a na začiatku menopauzy;
 • trauma vedúca k narušeniu pokožky hlavy;
 • choroby zažívacieho traktu;
 • nervové napätie;
 • stresové podmienky;
 • dlhodobé vystavenie chladu na pokožke;
 • vystavenie toxickým zlúčeninám;
 • užívanie liekov;
 • zlé návyky.

Lokalizácia lézií na hlave

Psoriáza na pokožke hlavy je najčastejšou formou ochorenia. Vyskytuje sa vo viac ako 60% prípadov. Pri absencii liečby sa patológia často mení na závažnejšie formy. Psoriatické lézie sú lokalizované hlavne v nasledujúcich oblastiach:

 • koža nad ušami, za nimi, laloky uší;
 • oblasť čela, okcipitálna časť;
 • zadný povrch krku;
 • rozdelenie chlpatých častí.

Formy choroby

Spôsob, akým táto nepríjemná choroba vyzerá, závisí od konkrétnej fázy patologického procesu. Psoriáza prebieha v dvoch formách:

 • svetlo - jeho hlavným prejavom je vzhľad malých jediných lézií na hlave, pokrytých tenkými šupinami malých rozmerov;
 • ťažké - psoriáza celkovo ovplyvňuje pokožku hlavy, váhy sú oveľa väčšie a sú oveľa silnejšie ako pri miernom ochorení.

Etapy

V priebehu patológie sa rozlišuje niekoľko etáp:

 1. Pokrok, počas ktorého sa objavujú nové prvky a už existujúce vyrážky sa rozšírili na okraj (tzv. Fenomén Kebnera).
 2. Stacionárne - počas tejto fázy sa nevyskytujú nové patologické prvky, ale tie staré nezmiznú.
 3. Regresívne, počas ktorého príznaky psoriázy hlavy postupne vymiznú a vyrážky sa nahradia škvrnami bez pigmentu.

V závislosti na ročnom období prejave ochorenia bol izolovaný na jeseň, mimo sezóny a letnej forme.

Symptómy psoriázy na hlave

Počiatočné príznaky psoriázy na hlave sú psoriatické vyrážky. Na začiatku sa vyrážka prejavuje vo forme papule ružovej farby, môže mať okrúhly tvar, pokryté malými šupinami na vrchu. Charakteristickým znakom takýchto papuliek je periférny rast sprevádzaný tvorbou plakov.

 1. V počiatočnom štádiu ochorenia nie sú žiadne výrazné klinické príznaky. Väčšina pacientov nevyvoláva žiadne sťažnosti.
 2. patológia vedie k jednoduchému peeling, ktorý je sprevádzaný svrbením kože a podráždenie.
 3. Ďalší stupeň je charakterizovaný prídavkom zápalového procesu, zvýšeného svrbenia a podráždenia.
 4. Prebodávanie kože spôsobuje malé praskliny, odreniny, rany.
 5. Ďalšia progresia patologického procesu vedie k nahradeniu škálovania veľkými plátmi, zhrubnutím a hrubnutím kože.
 6. Typickým symptómom psoriázy je exfólia epiteliálnych buniek na pokožke hlavy a tvorba belavých lupín.
 7. V priebehu času sa váhy zväčšujú, zahnúvajú a začínajú sa podobať bielym vločkám.
 8. Koža je pokrytá veľkými červenými šupinatými náplasťami, dochádza k zvýšeniu svrbenia. Poškodenie pokožky a podráždenie pri vystavení poškodeniu hrebeňa, čo vedie k zhoršeniu procesu a ďalšiemu priebehu choroby.
 9. Výrazne klesá elasticita kože, v dôsledku čoho je ľahko traumatizovaná.
 10. Ďalší priebeh psoriázy objavia vážnejšie príznaky: aktívny exfoliácie vytvorená rany na hlave, a končí s výskytom škvŕn sivasto vločiek, ktoré sa postupne pokrýva celú kožu pod vlasmi.
 11. Nedostatok liečby vedie k šíreniu procesu za hranicu rastu vlasov.

Symptómy ochorenia u detí


Výskyt ochorenia na hlave u dieťaťa sa do určitej miery líši od príznakov u dospelých. Psoriáza v detstve prebieha v nasledujúcom poradí:

 • výrazné začervenanie kože;
 • mokré zmäkčenie pokožky (macerácia);
 • začiatok exfoliácie šupín;
 • vytváranie flokulácie na určitých miestach.

U detí mladšej vekovej skupiny sa patológia podobá vzniku intertrigo. Má predĺžený priebeh a je ťažké liečiť.

Diagnostické metódy

Po prvé, diagnóza je nevyhnutná na predpísanie správneho priebehu liečby.

 1. Počiatočná diagnóza psoriázy na hlave je založená na:
  • spochybnenie pacienta, jeho sťažnosti na svrbenie, peeling pokožky;
  • externé vyšetrenie, ktoré odhaľuje charakteristické vyrážky, prítomnosť váhy atď.
  • histórie.
 2. Dôležitým bodom diagnostiky je identifikácia špecifických symptómov, charakteristických pre všetky formy psoriázy vrátane lokalizácie na pokožke hlavy. Tento príznak sa nazýva psoriatická trojica. Zahŕňa:
  • Príznaky stearínových škvŕn: Po škrabaní povrchu papuly sa získa biely odtieň, začína sa oddeľovanie stearínových vločiek.
  • Fenomén konečného filmu: v dôsledku odstránenia šupín z oblastí lokalizácie vyrážok sa povrch kože stáva lesklý a červený.
  • Symptóm auspitzu. Ďalšie názvy: príznak krvavej rosy, bodové krvácanie, Polotebnova. Škrabanie postihnutých oblastí (po objavení stearínovej škvrny a koncového filmu) vedie k výskytu bodového krvácania.
 3. Diagnóza je tiež založená na javu Kebnera - nástup charakteristickej vyrážky na pokožke hlavy asi 10-15 dní po nástupe choroby.
 4. Nástup regresnej fázy psoriázy je diagnostikovaný na základe iného symptómu, nazývaného znakom Voronova - vzhľad okolo papuliek na hlave ľahkého krúžku.
 5. Na objasnenie diagnózy:
  • mikroskopické vyšetrenie kožných šupín;
  • na účely vykonania histologického vyšetrenia sa vymenuje kožná biopsia.

V prítomnosti psoriázy sa zistilo:

 • hyperkeratóza;
 • ostrý riedenie alebo neprítomnosť granulovanej vrstvy dermis;
 • opuch dymovej vrstvy dermy;
 • prítomnosť ohnisiek nahromadenia neutrofilných granulocytov, ktorých nárast vedie k migrácii zamerania na stratum corneum a následnú tvorbu mikroabsúzií.

Liečba choroby

Na liečbu psoriázy na pokožke hlavy sa uplatňuje súbor opatrení, vrátane:

 • všeobecná liečba;
 • miestne ošetrenie;
 • fyzioterapeutické postupy;
 • ošetrenie sanatória.

Všeobecná terapia

Podstatou všeobecnej liečby psoriázy hlavy je určenie nasledujúcich liekov:

 • sedatíva;
 • alergén;
 • antihistaminiká;
 • prostriedky nešpecifickej imunoterapie: pyrogénny, ATP, aloe, atď.
 • komplexy vitamínov;
 • imunomodulátory: decaris, tactin, splenin, metyluracil, leacadin;
 • aromatické retinoidy-etretinát, acitretin;
 • cytostatiká;
 • kortikosteroidy;
 • gemodeza roztok na intravenózne odkvapkávanie;
 • kalcinovaný autograft.

Zahrnutie v priebehu liečby kortikosteroidmi a cytotoxickými liekmi sa odporúča pri ťažkej psoriáze a závažnej závažnosti symptómov na pokožke hlavy. Používajte ich musia byť veľmi opatrní: takéto finančné prostriedky môžu vyvolať zhoršenie priebehu choroby.

Psoriázu môžete liečiť antibiotikami iba v prípade infekčného poškodenia pokožky hlavy.

Lieky a liečebné postupy na lokálnu liečbu

Lieky

Z liečivých prípravkov na liečbu lokálnych prejavov psoriázy platí

 • keratoplastické masti: ichtyol, sírny decht, naftalán, salicyl;
 • glukokortikoidné masti - sú predpísané iba v prípadoch závažného ochorenia.

Účinným prostriedkom lokálnej liečby je Solkoderm. Prípravok obsahuje koncentrované kyseliny. Solkoderm sa uvoľňuje vo forme roztoku, ktorý sa má liečiť postihnuté oblasti pokožky hlavy.

Psychotropné lieky

Na liečbu psoriázy na hlave pomocou tejto skupiny drog je samozrejme nemožné. Psychotropné lieky sa používajú na:

 • zníženie alebo eliminovanie sprievodnej depresie, zvýšená úzkosť, sociálna fóbia;
 • zvýšenie odolnosti pacienta pred stresom;
 • zníženie frekvencie a závažnosti exacerbácií ochorenia na pozadí nervového napätia;
 • zlepšenie kvality spánku;
 • zníženie pruritu (označuje lieky, ktoré majú ďalší antihistaminový účinok).

Pri psoriáze používajte nasledujúce nástroje:

 • antidepresíva;
 • anxiolytiká;
 • stabilizátory nálady;
 • antipsychotiká.

Použitie týchto liekov na liečbu psoriázy je spojené s určitým rizikom exacerbácie ochorenia, vrátane vysokej pravdepodobnosti vzniku podmienok, ktoré tradičné lieky proti psoriázii nezastavia. To platí najmä pre serotonínové antidepresíva (fluoxetín, paroxetín). Antipsychotiká často vyvolávajú zvýšenie množstva rastového hormónu a prolaktínu v krvi, čo vedie k väčšiemu počtu symptómov psoriázy.

šampóny

Je možné vyliečiť psoriázu na hlave šampónom? Spravidla je použitie veľmi účinného šampónu nestačí. Používanie špeciálnych liekov v komplexnej terapii je však nevyhnutnou podmienkou úspešnosti liečby. Ako dobre zavedený prostriedok:

 • Friederm decht;
 • Friederm Zinc;
 • Neutrogena T / Gel;
 • T / Sal;
 • Tegrin;
 • Aloe Vera.

Na psoriáze hlavy na hlave sa dá liečiť nasledujúcimi typmi šampónov:

 • decht: Algopix, Lush, Tana, "911", Terva šampón Tjarscampo, Alphosyl;
 • šampóny s ketokonazolom: Ketozoral, Nizoral, Perchotal. Sebozol;
 • deti: Neutral-Baby, Hipp, Johnsonovo dieťa, Karapuz, Ja a mama.

Fyzioterapia a iné procedúry

Na liečbu psoriázy na hlave sa vykonávajú tieto opatrenia:

 • PUVA terapia;
 • ultrafialové ožiarenie;
 • vodoliečba;
 • ožarovanie erbickým laserom;
 • hemosorbtion;
 • plazmaferéza.

Liečba sanatória

Kurz liečby zo sanatórií na Kryme, Pyatigorsku a Soči pomáha znižovať frekvenciu recidív a dosiahnuť dlhodobú remisiu. Počas pobytu na klinikách je potrebné navštíviť tieto postupy:

Poradenstvo ľudovej medicíny

Ako vyliečiť psoriázu na hlave pomocou ľudových receptov? Ako nezávislé prostriedky nie sú dostatočne účinné. Ale dodatočné používanie domácich receptov na liečbu psoriázy na pokožke hlavy je pomerne efektívne.

Recept 1

300 gramov celandínovej trávy prechádza cez mlynček na mäso z výslednej masovej šťavy. Pridajte k nemu 30 ml červeného suchého vína. Navlhčte postihnuté oblasti pokožky hlavy touto zmesou. Nechajte aspoň 15 minút, potom dôkladne opláchnite.

Recept 2

Osušte pokožku hlavy s alkoholovou infúziou. Na jeho prípravu, štvrtina pohára suchých byliniek nalejte ½ liter liehového liehu a nechajte na niekoľko hodín. Tento ľudový liek na psoriázu má silný účinok a môže spôsobiť podráždenie pokožky. Ak sa vyskytnú nepríjemné pocity, mali by sa umyť neutrálnym liekom a opláchnuť malinovou infúziou.

Recept 3


Tinktura, pripravená na základe mladých slnečnicových košov, má výrazný protizápalový účinok a zabraňuje ďalšej reprodukcii baktérií. Ďalšou odporúčanou liečbou pre ľudovú medicínu je vhodná na liečbu psoriázy, ktorá je sprevádzaná infekčnou léziou pokožky hlavy.

Dve koše slnečnice by sa mali dôkladne umyť, jemne nakrájať a naliať asi 100 ml bieleho vína. Zatvorte misky s vekom a nechajte 48 hodín, potom vytlačte šťavu. Mala by sa používať ako kompresia. Odporúča sa jednoducho namazať pokožku s tinktúrou slnečnice.

Recept 4

Zmiešajte ľahkú vazelínu alebo soľ (300 g) s dvoma bielkovinami z kuracích vajec, pridajte lyžicu medu z vápna a lyžičku práškovej trávy. Namažte postihnutú pokožku masťou.

Recept 5

Psoriáza na hlave môže byť vyliečená pomocou domácich kmeňov dogrose. Sušené vetvy by mali byť spálené, zbierať popol v čistých nádobách, miešať s rovnakým množstvom vazelíny a používať ako masť. Spravidla sa pri každodennej aplikácii prejaví účinok za týždeň. Keďže takýto nástroj vedie k rýchlej kontaminácii vlasov, odporúča sa ich každý deň umývať dechtovým mydlom alebo špeciálnym terapeutickým šampónom.

Recept 6

Liečba ľudovými prostriedkami zahŕňa aj použitie infúzií a vývarov na interný príjem.

Jedným z účinných receptov na psoriázu na hlave je infúzia čiernej čiernej. Mala by sa konzumovať 1/2 šálky (najlepšie po jedle - asi hodinu). Pripravte nápravu nasledovne: nalejte lyžicu kvetov z bielej kvapky 450 ml vriacej vody, trvajú na hodinu a pol.

Recept 7

Dostatočne účinným prostriedkom na liečbu psoriázy hlavy je nasledujúca odporúčaná zbierka ľudového lekárstva:

 • koreňový elekampan;
 • čierne staršie kvety;
 • listy brusnice;
 • poľa prasliaka (trávy);
 • koreň kalamusu;
 • Ľubovník bodkovaný;
 • lastovičník.

Všetky zložky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch. Dezertná lyžica výslednej zmesi sa varí 250 ml vody. Musíte ½ šálky.

Recept 8

Zmiešajte lyžicu včiel s vaječnou bielou a malé množstvo šampónu. Použiť na postihnuté oblasti, nechať na štvrťhodinu, umyť.

Olejové ošetrenie

Výborný domáci liek na psoriázu hlavy je olejový kompres. Najlepšie výsledky možno dosiahnuť aplikáciou po umytí hlavy terapeutickým šampónom. Kompresia sa vyrába za použitia vyhrievanej zmesi rastlinných olejov - arašidového a olivového oleja. Výrobok sa jemne trení do pokožky masážnymi pohybmi, sprchový kryt sa umiestni na vrch. Je lepšie stráviť procedúru večer, a ráno si umyť vlasy. Olej sa ľahko odstráni pomocou roztoku jablčného octu, glykotimolínu alebo listeinu (asi štvrtinu šálky ½ litra vody).

Olejové tepelné spracovanie

Pri psoriáze na hlave sa odporúča aj zmes oleja na tepelnú úpravu. Vyžaduje si tepelnú krytku.

 1. Dôkladne umyte vlasy šampónom (lekárskym alebo ošetrovateľským).
 2. Jemne posaďte s uterákom.
 3. Ponorte prsty do pripravenej zmesi olivového a arašidového masla a utrite do postihnutých oblastí.
 4. Nastavte jamku na strednú teplotu a vložte ju na hlavu. Trvanie procedúry je 20 minút.
 5. Odstráňte viečko, jemne opláchnite vlasy špeciálnym šampónom z psoriázy.
 6. Pre dosiahnutie optimálneho účinku ich opláchnite slabým roztokom octu alebo citrónu, masírujte, nechajte 5 minút.
 7. Opláchnite čistou vodou.

Glikotimolín, lavoris, listerinum sa môžu jednoducho pravidelne vtierať do kože hlavy v štádiu exacerbácie symptómov psoriázy, pri zosilnení ekdýzy, nudy alebo svrbenia.

Pravidlá starostlivosti o vlasy

S psoriázou hlavy vlasy potrebujú osobitnú starostlivosť. Dodržiavanie základných pravidiel v kombinácii s potrebnými opatreniami na liečbu choroby pomôže dosiahnuť výrazné zlepšenie stavu kože.

 1. Hlava sa má umyť odporúčanými šampónikmi.
 2. Používajte len hrebeň s prírodnými štetinami.
 3. Denné ošetrenie hygienických výrobkov s dezinfekčnými roztokmi.
 4. Vlasy pečiete starostlivo, veľmi opatrne, vyhýbajte sa poškodeniu dosiek.
 5. Ak je to možné, používajte fén na vlasy menej často. Zapnite ho na strednú teplotu a udržiavajte ju vo vzdialenosti 30 cm od hlavy.
 6. Vyhnite sa vykonávaniu procedúr, pri ktorých je možné poškodiť pokožku postihnutú psoriázou a vyrážkami. Nepoužívajte pečivo, curlingové žehličky.
 7. V prípade vážneho ochorenia je lepšie urobiť krátky strih, pretože časté používanie masti, krémy silne kontaminuje vlasy a musia sa denne umyť.
 8. Pri psoriáze sa treba vyhnúť zložitým účesom, stylingu a ak je to možné, menej často vlasy s elastickým pásom.

prevencia

Preventívne opatrenia na prevenciu recidívy choroby pri psoriáze zahŕňajú:

 • dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny.
 • odmietanie fajčiť;
 • vylúčenie alkoholických nápojov;
 • prevencia stresových situácií;
 • normalizácia spôsobu práce a odpočinku;
 • príjem vitamínov;
 • dodržiavanie špeciálnej stravy.

Strava pre psoriázu je veľmi dôležitá. Je potrebné:

 • obmedziť množstvo tukov, sacharidov, cukru;
 • vzdať sa vyprážané;
 • vylúčiť akútne, korenie, marinády, konzervované potraviny, koreniny - všetko, čo sa v žalúdku a čriev dráždivý a spôsobuje upchávanie tela.