Hlavná

Bradavice

Aké sú typy akné: naučili sme sa správne určiť rôzne formy akné

Problém akné je možno známy každému bez výnimky. Tento fenomén je nepríjemná, znepokojujúca a desivá nepredvídateľnosť vzhľadu a povaha vývoja udalostí. Často ľudia nesprávne liečiť akné a zbaviť sa akné nesprávne. Prečo sa to deje? Hlavným dôvodom bezohľadných krokov je nedostatok poznatkov v tejto oblasti. Ak chcete účinne bojovať proti akné, musíte aspoň vedieť, aké druhy akné sú, ako sa líšia, a tiež byť riadený závažnosťou ochorenia. Ak sa zistí akné, potom je vyhľadávanie liečebného režimu zjednodušené.

obsah

Tématický rozhovor s lekárom ↑

Klasifikácia akné podľa závažnosti prejavov ↑

 • 1 stupeň

Najjednoduchšia forma akné je mierna, vyskytuje sa v dospievaní a u dospelých. V tejto fáze môžete pozorovať vzhľad nie veľkého počtu pupienkov (až 6 kusov) v oblasti tváre. Spravidla existujú pupienky uzavretého typu alebo čiernych bodiek. Zápalové procesy často nie sú. Medzitým 1 stupeň umožňuje výskyt niekoľkých pustuliek. Liečba v takýchto prípadoch sa môže vyskytnúť doma, ale musí byť prítomná, aby sa zastavil vývoj ochorenia. Po zmiznutí akné, stopy spravidla nezostávajú.

Je charakterizovaný miernym vzhľadom akné (až 11 kusov) rôznych typov. V určitom stupni vzhľadu sú pupienky zatvorené, čierne škvrny sa zhodujú s červenými úhormi a pustulami. Pozoruje ju u dospievajúcich a dospelých (často u žien počas kritických dní). Prípustná samošetrenie, ale ak pupienky nezmiznú do troch týždňov, musíte navštíviť dermatológa.

Foto akné rôznej závažnosti

 • 3 stupeň

Ťažká forma akné. Na tele a tvári je veľa akné (až 40 kusov) rôznych typov, zápal a hnisavosť. Akné je oveľa väčšie ako v predchádzajúcich dvoch fázach. Začnite objavovať prvé príznaky post-akné: stagnujúce škvrny a jazvy (jazvy). Pri 3 stupňoch závažnosti výskytu akné skutočne rastie nekontrolovateľne, zasiahne všetky nové oblasti, takže neodkladajte návštevu lekára. Ak je táto rada zanedbateľná - nič robiť, ani vyliečiť akné, alebo sa s nimi nesprávne zaobchádzať, môžete "zarobiť" škaredé jazvy a dokonca aj kontamináciu krvi.

Závažná fáza ochorenia, charakterizovaná veľkým počtom čiernych hláv rôznych druhov, odtieňov a veľkostí (dosahuje niekoľko centimetrov). Často z niekoľkých akné uzlov sa tvoria cysty. Vyskytujú sa veľké jazvy a tmavé škvrny. Miesta akné sú krvácanie a festering, breakouts sú tvorené najmenším trením pupienok na oblečenie alebo posteľnej bielizne. Často úplne postihnuté také oblasti tela ako chrbát, ramená a hrudník. V tomto štádiu je oneskorenie a nesprávne zaobchádzanie mimoriadne nebezpečné pre zdravie a krásu tela. Odporúča sa bezodkladne kontaktovať dermatológa.

Schéma postupného vývoja akné

To je dôležité vedieť!

Akné je choroba - čo je výskyt mnohostranný ochorenie, ktoré závisí na individuálnych vlastnostiach pokožky, takže v súčasnosti komplexný a jednotnej klasifikácie akné je však nižšia ako sa zoznámite s typmi akné, ktoré boli skúšané, diagnostikované a správne liečené dermatológmi.

Späť - jedno z ich obľúbených miest na "osadenie" akné

Typy akné na zápalový znak ↑

Prirodzene, akné je rozdelené na dva typy:

 1. Bez príznakov zápalu.
 2. Poburujúce.

Na druhej strane akné bez príznakov zápalu sú rozdelené na:

 • otvorené komedóny (čierne body);
 • uzavreté komedóny (biele bodky).

Existuje teda zápal komédie

Akné s zápalovými prejavmi sú:

Čo rozlišuje zápalové akné od akné bez zápalových symptómov? Po prvé, vzhľad - sú zvyčajne väčšie veľkosti, nápadné, znetvoriť vzhľad. Po druhé, prítomnosť infekcie, ktorá vyvoláva zápal, sčervenanie a hnisavosť a tiež spôsobuje opuch tkanív. Často zápalové pupienky sú bolestivé, spôsobujú veľa problémov a nepohodlia. V skutočnosti, akné bez príznakov zápalu sú "rodičia" zápalového akné. Stačí stačiť infekciu do krbu a "neškodné" pupienky sa stanú problémovými "problémovými".

"Ozbrojené" s krátkym systémom klasifikácie akné, ktorý vám pomôže správne identifikovať votrelcov

Opis akné bez príznakov zápalu ↑

Komedóny, ako je známe, vznikajú kvôli zablokovaniu jadier vlasových folikulov alebo kanálov mazových žliaz. Tento typ pupienkov sa skladá z dermálneho hrubého tuku, mŕtvych buniek a epiteliálnych šupín.

Rozdiely medzi čistými pórmi a korkami

Ak sú tieto kongescie vytvorené na vonkajšej strane pórov, objavia sa otvorené (čierne) komedóny, často označované ako čiernobiele. Čierne pupienky sa nestanú okamžite. Ak dôjde k upchatiu, zátka na mazivo obsahuje číru alebo bielu kvapalinu. Potom tuk vytvrdzuje a mení sa na hrudku a získa žltý odtieň. Vzhľadom na to, že póry sú otvorené, pod vplyvom kyslíka začnú oxidovať tuky tuku, čo má za následok charakteristické čierne zafarbenie, ktoré ich vyzerá ako bodky. Veľkosť čiernych komedónov sa pohybuje v rozmedzí od 0,1 do 2 mm. Stredný čierny bod je prítomný vo všetkých aknéch, ale ich farba sa môže meniť od svetložltej až po hnedú a tmavošedú. Často otvorené komedóny nespôsobujú problémy. Zatiaľ sa obrázok zmení, ak sa infekcia dostane do žľazy.

Čierne bodky - prakticky každý človek sa s nimi stretne

Uzavreté komedóny, nazývané aj whiteheads, biele bodky, a mastenec Whitehead (whiteheads) sú vytvorené v prípade preťaženia v tuku - v dolnej časti pórov. Vo svojej štruktúre uzavreté komedony pripomínajú tromby, ktoré nemajú výstup na povrch kože. V skutočnosti môžu byť pre oko nepríjemné a cítili sa len dotykom. Zatiaľ sa niektoré biele úhory zjavne zdvihnú nad povrch pokožky. Mnohí ľudia sú oboznámení s takými predstaviteľmi typu uzavretých komedónov, ako sú výmoly. Tieto pupienky vyzerajú ako noduly, pripomínajúce druh odrody zŕn, vedecky nazývané miliums.

Stojí za to venovať pozornosť!

Ak máte pocit, že sa niečo nezvyčajne dotýka, ale nedá sa určiť, či máte bielych hláv, roztiahnite kožu na mieste, ktoré bolo podozrivé. V takýchto prípadoch sa v takýchto prípadoch stáva viditeľný a vizuálny vzhľad uzavretých komedónov.

Uzavreté komedóny nie sú vždy viditeľné

Whiteheads často vznikajú v lícach, brade, čelo a líca, a nie sú nijako zvlášť obavy o svoj vzhľad - nebolí, nie sú rozvášniť, Medzitým sa aj cez svoje relatívnej neškodnosti, uzavreté komedóny stále nebezpečnejšie. Faktom je, že pod kožou sú náchylné k zjednoteniu so susedným zápalovým akné. V dôsledku týchto zlúčení sa vytvorí rozsiahla dutina pod kožou a postupne sa naplní hnisom. To je v skutočnosti zhirovik "meškanie so zdržanlivým dňom", ktoré, ako sa stane, zhoršuje situáciu občas.

Všetci si spomíname na dočasné problémy dospievania spojené s výskytom akné

Charakteristika a typy zápalového akné ↑

Ako sme už povedali, pupienky bez známok zápalu v prieniku infekcie v prostate ľahko zvrhnúť zápalové akné, ktoré prinášajú nepohodlie korisť vzhľad a pokaziť náladu. Treba poznamenať, že aj zápalové akné sú rozdelené do takýchto poddruhov.

Papuly ↑

Reprezentácia zapálené komedóny (väčšina z nich vyvinúť whiteheads) má veľkosť v priemere 0,1 až 1 cm, a podobný vzhľad perličky ružová alebo červená farba, týčiaci sa nad povrch kože. Pri dlhšom stlačení na povrchu papule sa stáva bledá. Biela hlava neobsahuje. Ak sa vytvorí papuľa namiesto čierneho bodu, potom v priebehu dilatačného času sa často môže objaviť tmavá mastná zátka. Na druhej strane, tieto pupienky sú rozdelené do nasledujúcich druhov.

 • Povrchové papuly - s priemerom do 5 mm, ktoré po zmiznutí nenechávajú značky, s možnou výnimkou dočasného miesta.
 • Uzly alebo hlboké papuly, zaberajúce celej hrúbke pokožky a ktoré majú priemer väčší ako 5 mm, častejšie od 1 do 3 cm. Tieto škvrny sú často bolestivé a majú jasne červené alebo modré-fialovej farby a po zmiznutí zanechať stopy, atrofickú, a dokonca aj keloidných jaziev, znetvorenie vzhľadu.
 • Cysty. Ak je zápal silný a pupen je umiestnený dostatočne hlboko, tvoria pod kožou cystické husté útvary naplnené hnisom. Často sa niekoľko takýchto subkutánnych dutín spája do jedného, ​​čím vytvára celý reťazec papuliek podobný cystu. Na dotyk ako novotvar sa pripomína hustá kapsula. Cysty často pozostávajú z mnohých komôr spojených bežnou píšťalkou. So zápalom takéto papuly spôsobujú veľa problémov a nezanechávajú povrch kože bez stopy.

Tak to vyzerá ako pustule blízko

Pustuly ↑

Cannolóza zapálená novotvarmi s hnisavým obsahom s veľkosťou 0,1 až 1 cm Tvar pustuliek sa mení. Tieto pupienky môžu byť ploché, kužeľovité a pologuľovité. Povaha tvorby pustúl je tiež odlišná. V niektorých prípadoch sa toto akné degeneruje z papuly a niekedy sa objavuje vo forme nezávislého vzdelávania. Vždy len nasledovné - biela hlava, purulentný obsah a začervenanie kože okolo pupienka. Odtieň pustuly sa môže meniť - od bielej po zelenú. Toto akné je nebezpečné, pretože v čase stláčania alebo dokonca akútneho zápalu, hnis v dutine často preniká do krvi a infikuje ju.

To je dôležité vedieť!

Zmena farby pustuly na žltú alebo zelenú zvyčajne naznačuje sekundárnu infekciu a to je veľmi vážne. Okamžite prejdite k dermatológovi.

Existujú teda pustuly

Klinická klasifikácia akné ↑

Podľa schválenej lekárskej klasifikácie sú akné rozdelené na tieto typy:

 • detské;
 • mládež;
 • dospelí;
 • pupienky spôsobené exogénnymi príčinami;
 • akné z mechanického nárazu.

Takto vyzerá pupienok vo vnútornej časti

Detské akné sa vyskytuje u novorodencov a objavuje sa kvôli vplyvu materských hormónov počas vnútromaternicového vývoja. Zvyčajne sa na tvárach, nosiči, čele a brade u detí objavujú uzavreté komedóny, ktoré sa po pár týždňoch zmiznú. Ak sa akné vyskytuje u starších detí, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Mládež alebo adolescentné akné je bežný fenomén, ktorý sa vyskytuje u takmer polovice dospievajúcich. Zvyčajne sa na tvári tvorí 3/4 akné. Od 18 do 20 rokov sa problém niekedy rieši sám, ak sa tak nestane, vyžaduje sa liečba.

Video prednáška o dospievajúcich pimples:

Stojí za to venovať pozornosť! Dievčatá by mali byť pripravené na to, že ich koža častejšie trpí léziami dospievajúcich úhorov - to je prísna štatistika.

Akné sa objavuje aj u dospelých - asi 5% obyvateľov trpí týmito neočakávanými hosťami. Akné tohto druhu sú rozdelené do týchto typov:

 • neskoré akné (začalo sa formovať v dospievaní a nebolo s týmito rokmi);
 • inverzné akné;
 • bodybuilding akné spojené s nadmerným príjmom steroidov a iných zmesí, ktoré ovplyvňujú hormonálne pozadie;
 • Globulné pupienky, ktoré môžu "zdobiť" telo po celé desaťročia, ak nie sú liečené včas.

Akné v dôsledku exogénne vplyv v dôsledku dlhšiu dobu vdýchnutia alebo požitia alebo kožné expozície látok alebo javy, ktoré vyvolávajú akné. Takéto akné môže napríklad vyplynúť z nesprávneho používania kozmetiky a čistiacich prostriedkov, interakcie s toxickými látkami, ako aj nadmerného vystavenia slnku.

Akné vzniká v dôsledku mechanického pôsobenia, vyplývajú z umelých upchatiu pórov, napríklad pri nosení tesného oblečenia alebo sadrového v dôsledku trenia na koži cudzích predmetov. To je tiež zvyk neustále dotýkať alebo trieť pokožku - také nedobrovoľné akcie tiež vyvolávajú akné.

Nehromažďujte si akné sami, inak riskujete "zarábanie" jaziev, škvŕn alebo krv

Teraz poznáte hlavné typy akné a "rodokmeň" akné, takže sa môžete ľahko vyrovnať s akýmkoľvek prejavom akné.

Typy akné na tvári

Keď stojíte pri zrkadle, pozriete sa na tvoju tvár v reflexii a opäť nájdeš ďalšieho škaredého hosťa vo forme nenávistného pupienka. Iba teraz nie je ako posledný čas. Pohľad na neho je nejako alarmujúci a pri dotyku je neznesiteľná bolesť.

A viete, že akýkoľvek pryshchik skákanie na tvári je zvonček, čo znamená, že telo nefunguje? Poďme zistiť, aké druhy pupienkov sú a čo ich vzhľad znamená.

Odrody pupienkov

Bez ohľadu na to, kde sa títo nezvaní hostia objavia, sú vždy rozdelení podľa zápalových príznakov na: zapálené a nezapálené.

Zapálené. Môžu byť rozpoznané červeným okrajom okolo pupienka. V takýchto formáciách je hnus. Keď ho zatlačíte, pocítite silnú bolesť. Niekedy problémy s nepríjemným pocitom a pokojom. Táto skupina zahŕňa: pustuly, papuly, uzliny, cysty.

Nezapálené, alebo ďasná, akné. Napriek tomu, že takéto formácie nie sú sprevádzané zápalovým procesom, mali by sa stále liečiť. Zjaví sa akné zvyčajne na brade, nos a čelo. Komedóny alebo akné sú východiskovým bodom výskytu pustúl a papuliek. Existujú dva druhy úhorov: otvorené a zatvorené.

Akékoľvek akné vzniká vtedy, keď sú kanáliky na uvoľnenie kožného mazu upchaté. Tento proces prebieha v dvoch prípadoch: pri vytváraní nadmerného množstva tuku (zvyčajne to by malo byť vykonané tak, ako koľko je potrebné, aby hydratujú hornej vrstvy epidermis) a spomaľuje pri odlupovaniu odumreté bunky.

Poďme preskúmať každý druh pupienkov oddelene a zistiť, ako sa navzájom líšia.

pustuly

Pudlík je vždy načervenalý, naplnený hnisom. V strede výšky je biely alebo žltkastý bod. Pustuly sú veľmi bolestivé, dokonca aj v pokoji. Po zmiznutí zvyčajne zostávajú jazvy. Pustuly sa vytvárajú v dôsledku účinkov streptokokov a stafylokokov. Extrúzia abscesu môže vyvolať infekciu krvi a infekciu zdravých oblastí.

Môžete liečiť pustuly s jódom, rovnako ako s drogami - Zinerite, Baziron, Dalacin. Bojuje dobre s receptormi tinktúry na báze alkoholu na báze aloe.

papuly

Vzhľad takého pupienka je veľmi podobný pustuli. Jediný rozdiel je absencia bieleho bodu v strede. Prezentované vo forme tuberkulóz. Ak stlačíte papulu - biela a po niekoľkých sekundách opäť získa pôvodnú farbu. Pri tvorbe v horných vrstvách pokožky toto akné zmizne bez zanechania stopy. Ak sa papuly objavia v hlbších vrstvách - môže to viesť k vzniku jaziev.

Iný názov pre takéto formácie je "vnútorný" alebo "subkutánny". Prezentované v podobe červeno-modrej tuberkulózy vyčnievajúcej nad kožou (prečítajte si, prečo takéto pupienky vznikajú a ako sa s nimi liečia). Vnútri takejto formácie je hustý uzol, ktorý je ľahko nasnímaný.

Vytvára sa na tvári v rozpore so štruktúrou folikulu. Potom všetok jeho obsah hlboko pod kožou. Páchatelia tohto procesu môžu byť:

 • dospievania (puberty);
 • dlhodobé užívanie kortikosteroidov a perorálnych kontraceptív;
 • dedičnosť;
 • škodlivé pracovné podmienky.

Dotýkanie sa vnútorného pupienka môže spôsobiť silnú bolesť. Na jeho mieste sú často jazvy a jazvy, pretože dutina, z ktorej vychádza hnis, je príliš veľká.

Liečba je založená na používanie antibakteriálnych a protizápalových liekov: Wisniewski masti ichtamol zinku a mastí. Zmierňujú zápal, dezinfikujú pokožku a podporujú rýchle vylučovanie hnisu.

cysty

Toto je niekoľko uzlov, ktoré sa nachádzajú pod kožou a navzájom sa spájajú. Často nechávajú keloidné jazvy (najnepríjemnejšie zo všetkých druhov jaziev).

Nebezpečenstvo týchto formácií je pravdepodobnosť ich infekcie a tvorba hnisu, čo povedie k nárastu veľkosti cýst a silnej bolesti aj v pokoji odpočinku. Ak je cysta infikovaná, môže sa teplota tela zvýšiť na maximálnu úroveň.

Otvorte akné

Poznáte ich ako "čierne bodky". Veľkosť takýchto útvarov je malá - nie viac ako 2 mm. Tento druh akné, spravidla bezbolestný.

Spočiatku mastná zátka s blokovaním obsahuje bielu kvapalinu. Potom sa tuk ztuhne, zmení sa na žltú a transformuje sa na hrudku. Potom začne tuk stmavovať kvôli tomu, že človek je neustále pod vplyvom kyslíka. Výsledkom je, že tukové hrudky oxidujú a získavajú čierne farby.

Ak je vaša pleť náchylná na vyrážky - zabezpečte jej správnu dennú starostlivosť. Vyberte len tie opravné prostriedky, ktoré vyhovujú vášmu typu pokožky. 2-krát za týždeň sa vykoná postup odlupovania a čistenia. Ide o ideálnu manipuláciu, ktorá odstraňuje mŕtve bunky a čistí póry nečistôt.

Liečba otvorených ďasien sa môže robiť doma. Vytláčanie takýchto pupienok je nežiaduce kvôli pravdepodobnosti prerušenia steny folikulu a šírenia infekcie.

Nezabudnite zakúpiť antibakteriálne lieky v lekárni pre externé použitie. Ideálne pre boj proti akné:

Nezabudnite na antiseptické prostriedky, ktoré dezinfikujú pokožku. Dokonale bojovať s baktériami Chlorhexidín, peroxid vodíka a roztok furacilínu.

Ak chcete vyčistiť póry, odlupovať pokožku, normalizovať tvorbu tuku, musíte použiť:

 • kyselina salicylová;
 • levomycetinový alkohol;
 • salicylová-zinková pasta.

Vždy s častými vyrážkami používajte domáce lieky, ktoré hydratujú pokožku a nasýtia ju všetkými potrebnými vitamínmi. Je ideálny pre šťavy z ovocia a zeleniny.

Uzavreté akné

Inými slovami, adolescenti alebo miliums. Majú žltkastú bielu farbu. Prezentované vo forme malého bieleho tuberkulu vyčnievajúceho nad povrchom kože. Veľkosť takýchto formácií nepresahuje 1-2 mm.

Neprinášajte žiadne nepohodlie manželky nie. Neublížia, nemajú svrbenie, nenapadnú. Avšak stále sa ich treba obávať. Faktom je, že pod kožou môžu byť kombinované s blízkym zapáleným akné, postupne sa plnia hnisom.

Nesnažte sa vytlačiť wen. To je plné požití infekcie. Okrem toho, pokus o zbavenie sa, bude viesť k vzniku papuly a pustuly na svojom mieste.

Klinická klasifikácia akné

V medicíne existuje ďalšia klasifikácia akné, ktorá závisí od veku osoby: deti, dospievajúci a dospelí.

dieťa

Takéto pupienky sa objavujú na koži novorodenca kvôli vplyvu na maternicové hormóny alebo lieky, ktoré matka používala počas laktácie. Takéto formácie prechádzajú nezávisle a nevyžadujú liečbu.

mladistvý

Vznikajú v období puberty kvôli zvýšenej práci mazových žliaz, ktoré sú postihnuté hormonálnymi poruchami, podvýživou, dedičnou predispozíciou.

Ak sa umyjete dvakrát denne - ráno a večer, potom to stačí na očistenie kože tváre pred kontamináciou. Ale ak keratinizované tkanivá nie sú včas odstránené - vytvárajú tesnenia vo forme hrudiek, ktoré sa zmiešajú s tukom a upchávajú póry.

dospelí

Vyzerajú na pozadí slabého výkonu vnútorných orgánov (hormonálna nerovnováha, choroby tráviaceho traktu, nazofarynx), konzumácia veľkého množstva sladkého jedla, nedostatočná sexuálna aktivita.

Akné u dospelých

Ďalšie odrody akné

A viete, že akné je stále inverzné, kulturistika, "nervózna" a tie, ktoré vznikajú pod vplyvom vonkajších faktorov. Pozrime sa na každý druh podrobne.

Akné inverzné

Chronický typ akné, ktorý sa vyznačuje sekundárnym relapsom zápalu. Takéto akné sa vyskytuje na tvári a tele, hlavne: v podpaží, perineu, v blízkosti pupka, bradavky. Často pozorované u adolescentov v konečných štádiách puberty. Na liečbu sú predpísané antibiotiká.

Bodybuilding akné

Existujú tí, ktorí neustále užívajú steroidy na účely budovania svalovej hmoty. Ak nezačnete liečbu včas a neprestávate užívať anabolické lieky, potom existuje šanca na vznik ulceróznej akné na tvári a tele.

Akné spôsobené vonkajšími faktormi

Pri používaní nekvalitnej kozmetiky pri práci v nebezpečnej výrobe (chemický, ropný priemysel) sa objavujú pri dlhodobom vystavení slnku, chladu.

"Nervové pupienky"

Vyzerajú na pozadí častého stresu a depresie. Zaobchádza sa to len s odstránením základnej príčiny. V zásade ide o liečbu sedatív.

S častým výskytom kožných vyrážok sa snažte odpočívať viac, menej nervózny, jesť správne. Nezabudnite na pohyb, použitie veľkého množstva vody. To je základ pre zdravie pokožky.

Ak máte akné na tvári, nemusíte chodiť do lekárne a kupovať všetko, čo potrebujete pre peniaze. Je lepšie ísť na lekára, vykonať testy a zistiť dôvod ich výskytu. Ako sa zbaviť zdroja problému, zabudnete na akné navždy.

Prečo sa akné objavuje na brade a ako sa s nimi zaobchádzať?

Nie je dôvod na paniku.

Pleť sa zmenila na žltú - čo je dôvod?

Poďme sa pozrieť na vinníka a rozhodnúť sa, čo má robiť.

Hlavné príčiny vnútorných pupienok na tvári

Zviera nie je tak hrozné, ako je maľované.

akné často náchylné dospievajúcich a mladých žien v priebehu kritického dney.Poetomu dôležitú radu: v žiadnom prípade nemajú odlúpnuť, a potom, čo ste urobil, opatrne zaobchádzať oblasť okolo pupienok spirtom.Ya platí nechtík tinktúra.

Príčiny akné na tvári

Čisto hladká pokožka je indikátorom vynikajúcej ľudskej kondície. Krása a zdravie sú úzko prepojené a ľudia majú tendenciu liečiť iných "pod mikroskopom", pričom si uvedomujú aj tie najmenšie nedostatky vo vzhľade, napríklad akné. Vyhrievaná zapálená pokožka nedáva dôveru, v jej majiteľovi vzniká veľa komplexov. Ale zistenie príčiny akné na tvári nestačí. Je tiež dôležité vykonávať každodennú profylaxiu, aby ste sa neustále zbavovali takéhoto nešťastia, zasahovali do života a neustále vyzerali.

Prečo sa objavujú pupienky?

Výskyt zápalov kože na tvári vo forme akné je dôsledkom poruchy harmonického fungovania nášho tela. Faktory zmeny v stave človeka sú mnohé. Žiadny druh liečby akné, rada priateľov by sa nemala brať do úvahy. Určenie skutočných príčin zápalu kože, určenie liečebných a preventívnych postupov je hlavnou úlohou dermatológa. Akné rôznej povahy (čierne očné črevá, čierne komedóny, červené zapálené plaky a biele bodky) majú svoje vlastné zvláštnosti vzhľadu:

 • Pubertálne obdobie spôsobuje silné hormonálne zmeny v mladom tele, ktoré narúšajú normálnu funkciu pokožky.
 • Nesprávne vybraná kozmetika.
 • Nevyvážená strava.
 • Nízky stav životného prostredia.
 • Interné choroby človeka.
 • Nedostatok starostlivosti o pleť a nehygienické podmienky.
 • Nízka odolnosť.
 • Nežiaduce účinky stresu.
 • Dedičná choroba.
 • Šírenie infekcie na pokožku mechanickými prostriedkami, keď je vystavená.

U dospelých

Pred niekoľkými desaťročiami sa výskyt akné na čele alebo tvárach považoval za problém dospievajúcich. V súčasnosti pod tlakom stresov, chorôb, zmeneného životného štýlu a výživy začala trpieť koža dospelých a prudko reagovala na nepriaznivé podmienky. Ženy a muži vo veku 20 až 40 rokov sú skupina náchylná na choroby dermy. Po štyridsiatich rokoch, vrchol zápalu kože ide na úpadku, bližšie k 50 rokom, akné zmizne úplne.

U dospelých žien, doktor-schválené, v 75% prípadov, akné - dôsledkom nerovnováhy na koži pôsobí ako orgán, s trvalým pobytom v stresovom stave, stáva chronickou formu. Hádať so svojím manželom, konflikty na pracovisku, používanie liekov a liekov, vystavenie nadmerným dávkam ultrafialového žiarenia, tehotenstvo a menštruačné poruchy, hormonálne výkyvy a používanie nekvalitných kozmetiky - to všetko prispieva k nevyváženosť v tele a výskytom akné.

Koža u mužov dospelého veku nie je ideálna v prípade abnormálneho fungovania mazových žliaz. Vzhľad akné na tvári neohrozuje zdravie, ale signalizuje prítomnosť vnútorných ochorení. Toto nemožno pripísať len kozmetickému problému, pretože mužské telo je menej náchylné na systematické hormonálne zmeny, na rozdiel od ženy.

V dospievaní

Samotný prechodný vek je pre telo silným tlakom. Zmena pomerov tela, vzhľadu, tvárových vlastností, stavu pleti má vplyv na emočný stav mladých ľudí. Príčiny výskytu akné na tvári v dospievaní sú sústredené v oblasti ostrých hormonálnych prepätí, čo spôsobuje uvoľnenie prebytočného tuku mazovými žľazami, nesprávnu starostlivosť o tvár o tvár. Jeho zápaly (akné) ovplyvňujú estetický vzhľad, frustrujú a vytvárajú komplexy u postihnutých adolescentov.

Väčšina mladých mužov a žien - viac ako 90% - trpí akné na tvári, iba desatina z nich je tento osud ušetrená. Dievčatá zaznamenali prvé pupienky už vo veku desiatich rokov s nástupom puberty, ktorá končí 17 rokov. Chlapci sa stretávajú so zápalom kože od veku 14 rokov a koncom puberty majú až do veku 19 rokov. Dokončenie puberty znižuje vysoké hormonálne pozadie. Koža sa stáva čistou, hladkou, ak nie je žiadny iný dôvod pre vznik akné.

Faktory prispievajúce k vzniku adolescentných dermatologických problémov:

 • genetické vlastnosti;
 • hormonálny chvenie;
 • nadmerný stresový stav;
 • nesprávna strava;
 • zneužívanie čistenia pleti;
 • olejové kozmetické výrobky;
 • používanie liekov.

Hlavné typy akné na tvári a tele s fotografiou:

Všetky pupienky, podľa jednotlivých druhov, patria do zapálených a nezapálených formácií. Akné v tvári sa vyvíja s vnútornými zmenami v ľudskom tele. Medzi nezapálené patria biele impregnácie, ktoré sa nazývajú plytvanie a čierne bodky sú komedóny. Zapálené hnisavé pupienky sa líšia v hlbokom stupni poškodenia. Tieto formácie sa nazývajú cysty, uzliny, papuly a pustuly.

Boj proti pupienkam (akné)

Príčiny akné

Typy akné

Prečítajte si tiež

retinoidy

Druhy retinoidov
Prečítajte si tiež

Starostlivosť o mihalnice

Prostriedky na rast mihalníc

Prostaglandíny na rast dlhých rias

Zoznam prostaglandínov

Rozkladáme prostriedky na rast rias zložkami

Prečítajte si tiež

Boj proti starnutiu (proti starnutiu)

Ako sa vysporiadať s pupienkami (akné, akné, komedóny)

Typy akné (akné, akné, komedóny)

Na začiatok budeme rozumieť definícii akné (akné, akné, komedóny)

Akné (latinské akné, skreslené grécke akmē top) je kolektívne označenie zápalových ochorení mazových žliaz, častejšie sa termín aplikuje na akné a akné.

Akné - akné, pichľavé tuberkulózy, dermálne vysypnye prvky. V lekárskej literatúre sa akné často nazývajú "akné" alebo "vulgárne akné". Tieto pojmy však nie sú rovnocenné. Akné je zvláštny prejav akné charakterizovaný zápalom mazových žliaz.

Akné - akné, akné, malé zapáleniny na koži. Akné je zvláštny prejav akné charakterizovaný zápalom mazových žliaz.

Komedón (Novoli akné comedonica.) - typ rúrka vytvorená pripojením ústia folikulu nadržané hmoty (znížená epitel v zmesi s hrubým tuku). Pri zápale komedónov sa vyskytuje akné (akné, akné).

Aké druhy akné (akné, akné, komedóny) existujú?

Vzhľadom na skutočnosť, že z dôvodu pôvodu, mechanizmu vývoja a individuálnych vlastností pokožky je akné veľmi rozmanitá choroba, neexistuje jednotná a komplexná klasifikácia akné. Nižšie sú uvedené viaceré klasifikácie, ktorých štúdium v ​​celku dáva príležitosť správne diagnostikovať a vybrať optimálnu liečbu.

1. Klasifikácia zápalovej povahy výskytu akné (akné, akné, komedóny)

Komedóny vznikajú, ak sú kanály mazových žliaz alebo ústa vlasových folikulov upchaté zátkami

Takéto zátky pozostávajú z excesov hrubého kožného tuku, zmiešaného s keratinizovanými šupinami odumretých kožných buniek.

Ak sa do takejto žľazy dostane infekcia, vyvine sa papulia (uzlík) alebo pustula (pustulárna).

Po chvíli hnis "taví" epidermis a vyjde.

Zápalový leukocytový infiltrát, obklopujúci pupienok, sa rozkladá.

Ak bol absces veľký, po liečení môže zostať jazva.

1.1 Nezávislé prejavy akné (akné / akné / komedóny)

1.1.a Blackheads (čierne bodky, otvorené komedóny)

Ak sa v hornej časti póru vytvorí kaša, vytvoria sa otvorené komodóny. Vo vzhľade sa mazová zátka spočiatku pripomína mierne biela alebo číra kvapalina, potom sa tuhý začne vytvrdzovať a v póre sa tvorí hustá biela alebo žltá hrudka.

V prípade, že je čas pre otvorenie sa potom pod vplyvom kyslíka začne oxidovať tuk a získava charakteristické čierne hlavu - čierne škvrny (tmavá farba korok dáva melanín - produkt oxidácia tyrozínu).

1.1.b Whiteheads (wenery, biele bodky, uzavreté komedóny, mikrocasty, milia / milium)

Pokiaľ je preťaženie vytvorená v spodnej časti pórov, hlboko pod kožu, mazové žľazy prechádzajú od nadmernú tvorbu mazu a tvoril tzv wen - hromadenie tuku, kistoobraznye trombov, ktoré nie sú opustenie povrchu kože.

Uzavreté komedóny sa môžu vznášať nad povrchom pokožky a môžu sa cítiť hmatovo počas palpácie vo forme malých objemných tuberkulóz. Pri stretnutí pokožky sú najlepšie viditeľné. Na povrchu pokožky často vyzerajú ako biele uzly rôznych veľkostí. Uzly veľkosti prosa sa nazývajú milúni (milium - z lat. "Jáhly zŕn") alebo v "obyčajných" obyčajných ľuďoch.

1.2 Zápal akné (akné / akné / komedie)

Ak sa infekcia dostane do komédia, vznikne zápal.

Potom sa komedón zmení na papulu (uzlík) alebo pustulu (absces).

Pozrime sa, ako sa líšia.

1.2.a Papula (uzol)

Papula (uzol) - ostre oddelené husté bespolostnoe, spravidla mierne stúpa nad povrchom tvorby kože s priemerom od 1 mm do 3 cm.

Podľa západnej klasifikácie sa papuly s priemerom viac ako 1 cm nazývajú uzly.

Papuly (jeden z typov zápalového akné) vyzerajú ako husté červené uzliny, ktoré pripomínajú malé guličky na povrchu kože. Sčervenanie je sprevádzané hnisavosťou a edémom susednej kože.

V závislosti od typu papuly sa farba líši od ružovej až po jasne červenú alebo modro fialovú. Ak stlačíte papulu, zmení jej farbu na bledú farbu. Biela zapálená hlava v papule, na rozdiel od pustuly, nevidíme.

Častejšie papuly sú tvorené z uzavretých komedónov. Ak bola papulka vytvorená na mieste otvoreného komedonu, na jej povrchu je viditeľná rozšírená ústa vlasového folikulu s tmavým zafarbením.

1.2.b Pustulum (absces)

Pustul (pustulárny) je kavitárny akútny zápalový prvok s hnisavým obsahom, ktorý je výsledkom purulentného procesu v epiderme alebo v dermis.

sú vytvorené pustuly nezávisle (primárne) a sekundárne - z papuly, ak papule začne vyvíjať oportúnne alebo patogénne mikroflóru.

Veľkosti pustuliek sa pohybujú od 1 do 10 mm. Tvar je hemisférický, kužeľovitý alebo plochý.

Obsah hnisavý purulent - na povrchu vidíme voľnú bielu hlavu (ktorá niekedy praskne), a na okrajoch lopty červená zápalná pokožka.

Farebný purulentný obsah môže byť biela, šedivá, žltá alebo má zelenkastý nádych.

Prítomnosť žltého alebo nazelenalého odtieňa naznačuje pripojenie sekundárnej infekcie.

Keď je stenou cievy zničená v dôsledku zápalového procesu, obsah sa zmieša s krvou.

1.3 Dermatózy s akneiformnými erupciami akné

Rashes, v ktorých nie sú žiadne komedony, sa nazývajú akné.

Patrí medzi ne veľkú skupinu dermatóz: rosacei, rosacei, periorálna dermatitída, lupus, sarkoidóza melkouzelkovy osoby liekovú vyrážku.

Pre aknéiformné erupcie je primárnou príčinou zápal folikulov mazových vlasov. Pri diagnostike by mali byť rozlíšené od akné.

2. Klinická klasifikácia, ktorú navrhli Plewig a Kligman

1. mladiství z akné

Mladiství z akné sa nachádzajú v tretine mladistvých vo veku od 12 do 16 rokov. Podľa štatistík dievčatá trpia akné častejšie ako chlapci. V 75% prípadov je juvenilné akné lokalizované na tvári, v 16% - na tvári a chrbte. U väčšiny adolescentov akné zmizne vo veku 18-20 rokov. Avšak niekedy je akné dlhý čas a vyskytuje sa u 3% mužov a 5% žien vo veku 40-50 rokov a dokonca 60 rokov ("fyziologické akné"). Tento druh sa týka prejavov dospelých akné (acne adultorum).

 1. Komedony (akné comedonica)

Komedony (acne comedonica) sa zbierajú ako dôsledok zablokovania vlasových folikulov nahromadením horných šupín a kožného mazu. Mierne exprimované komedóny v neprítomnosti zápalovej zložky sa považujú za variant fyziologickej normy. Prvým prejavom akné sú mikrokozmody, ktoré sa v žiadnom prípade nevyjadrujú klinicky. Zápal otvorených komedónov sa vyskytuje oveľa menej často ako otvorené biele husté nezavlažené uzliny s priemerom približne 2 mm, pokryté kožou a bez otvoreného výstupu na povrch. Zápal v nich nie je vyjadrený, ale existujú priaznivé podmienky pre jeho ďalší vývoj. Ďalšia akumulácia mazu v nich vedie k nárastu uzlín a možného zápalu.

 • Papulopustulikulárne akné (Acne papulopustolosa)

  Papulopustulárne akné (acne papulopustulosa) sa vyznačuje pripojením k uzavretým alebo otvoreným komedónom zápalového procesu. Táto forma akné je charakterizovaná tvorbou zápalových prvkov - papuly (uzliny) a pustuly (pustuly). Výsledok papulopustulárneho akné závisí od hĺbky poškodenia vrstiev kože. Mierna forma zvyčajne uzdravuje bez stopy, s účinkami hlbokých vrstiev dermy v zápalovom procese a poškodením jej štruktúry, zápalové elementy sa liečia tvorbou zjazvenia.

  Komedóny a papulopustulárne akné sú najčastejšie formy akné. Iné druhy akné v klinickej praxi sú zriedkavé, charakterizované závažnejším priebehom a vyžadujú inú liečbu.

 • Nodulárne-cystické akné (akné nodulocystica)

  Pre uzlovatokistoznoy formami akné (acne nodulocystica), vyznačujúci sa tvorbou hnisavých cystických dutín a infiltruje hlboko do dermis, ich sklonom k ​​roztaveniu a tvorbu zápalových konglomeráty. Pri opačnom vývoji sa tieto prvky vždy liečia tvorbou jaziev. Táto forma akné zvyčajne trvá dlhú dobu (niekoľko rokov), dokonca aj v priemernom štádiu procesu.

 • Akné blesk (akné fulminans)

  Najvzácnejší vzhľad a najťažšia forma akné choroby pri klinických prejavoch sú akné fulminány. Obvykle sa rozvíja u adolescentov vo veku 13-18 rokov, najmä u mladých mužov, ktorí majú papulopustulárnu alebo nodulárnu-cystickú formu akné. Na koži trupu a horných končatín sa vytvárajú oblasti erytému s pustulami a potom vredmi. Na tvári sa často vyskytujú vyrážky. Následne sa na mieste vyrážky tvoria početné jazvy vrátane keloidov.

  Dôvody pre vývoj bleskovej formy nie sú úplne pochopené. Pravdepodobne tu hrá určitú úlohu toxické alergické a infekčné alergické mechanizmy. Typicky, akné fulminans vyvíja u pacientov trpiacich ťažkými léziami tráviacej sústavy (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, atď), alebo po užívaní niektorých liekov: tetracyklíny, androgény, syntetické retinoidy.

  Blesková forma sa vyznačuje náhlym, ostrým nástupom a rýchlym vývojom ochorenia. V popredí sú časté príznaky a symptómy otravy: nevoľnosť, zvýšenie telesnej teploty nad 38 ° C, horúčka, bolesti kĺbov a svalov, bolesti brucha, nechutenstvo, prudké zhoršenie zdravia. Niekedy sa objavujú zmeny v orgánoch a tkanivách: zmäkčenie kostí, zväčšenie pečene a sleziny. V krvi - vysoký obsah leukocytov, zníženie hladiny hemoglobínu a urýchlenie ESR, bakteriologická kultúra krvi - negatívna. Na tvári a kmeňovom tkanive sa objavujú zapálené vredové nekrotické oblasti.

  2. Akné dospelých (Acne adultorum)

  Ak akné pretrváva, kým pacient nedosiahne dospelosť alebo sa prvýkrát objaví u dospelých, potom sa vzťahujú na prejavy akné adultorum alebo akné dospelých. Vyskytujú sa u 3-5% mužov a žien vo veku 40 až 50 rokov a starších. V mnohých prípadoch je ich neskoršie obnovenie zaznamenané roky po vyriešení mladistvého akné.

  1. Neskoré akné (akné tarda)

  Táto forma je diagnostikovaná, ak vyrážka, ktorá sa začala v dospievaní, nezastavila pred dosiahnutím veku 25 rokov. Táto forma akné je bežnejšia u žien v druhej polovici menštruačného cyklu a vyžaduje si ďalšie konzultácie s gynekológom. V 20% prípadov sa dospelé ženy sťažujú na výskyt vyrážok niekoľko dní pred nástupom menštruácie a nezávislým zmiznutím akné s nástupom nového cyklu.

  Často neskoro akné je prítomný po celú dobu. Zvyčajne ide o papulózne, papulopustulárne alebo nodulárne-cystické akné, často v oblasti brady. Príčinou oneskoreného akné je často polycystický vaječník komplikovaný hirsutizmom a anovulačným menštruačným cyklom. Je tiež potrebné vylúčiť nádorové lézie vaječníkov a nadobličiek.

 • Inverzné akné (Aacne inversa, Hidradenitis suppurativa)

  V tomto prípade sa apokrinné alebo veľké potné žľazy v podpazuší, perineu, pubis, pupku a iné potné žľazy opäť zapájajú do zápalového procesu. To sa prejavuje výskytom veľkých hľuzovitých bolestivých uzlín, ktoré sú neprítomné a otvorené s uvoľnením hnisavého alebo purulentného krvavého obsahu. Často jednotlivé zložky, ktoré sa zlúčia, vedú k zvýšeniu plochy lézie.

  Inverzné akné má chronický priebeh s častými recidívami a rozšírením lézií. Liečia sa dlho, po vyriešení v závažných prípadoch sa tvoria zjazvenie a fistuly. Predisponujú k rozvoju zvýšenej telesnej hmotnosti, traumatizujú zodpovedajúce zóny pokožkou alebo tesným oblečením.

 • Bodybuilding akné

  Táto forma môže byť tiež nazývaná akné steroidov. Spája sa s príjemom steroidných hormónov: anabolické steroidy, androgény, glukokortikoidy.

  Vývoj v dôsledku tohto hyperandrogenizmu spôsobuje zvýšenie sekrécie kožného mazu. Charakteristické znaky: monomorfizmus vyrážok (všetky prvky sú v rovnakom štádiu vývoja), absencia komedónov. Výpady sú zväčša nodulárne-cystické elementy, ktoré sa nachádzajú na hornej časti hrudníka, menej často na tvári, rýchlo klesajú po ukončení liečby.

  Prijatie anabolických steroidov sa často kombinuje s vitamínovými kokteilmi, ktoré obsahujú vitamíny B a spôsobujú výskyt nodulárnej-cystickej akné. Pri tejto forme akné by sa mali u pacientov eliminovať endokrinné poruchy.

 • Sférické alebo hromadené akné (Acne conglobata)

  Jedným z najzávažnejších prejavov akné sú často kožné prejavy karyotypu hyy muži na pozadí husté seborrhea a syndrómom polycystických ovárií v zhenschin.Sharovidnye akné sa vyskytujú v období dospievania a pretrváva, obvykle do 40 alebo viac rokov. Bez liečby môžu vyrážky pretrvávať celé desaťročia.

  Je charakterizovaná fúziou uzlov a cystov do konglomerátov, tvorbou fistulóznych pasáží. Najviac zaťaženú súvislou Telo: sférický akné objaví viac uzlovatokistoznymi prvky a veľké komedóny, ktoré sa nachádzajú nielen v oblastiach seborrhea, ale tiež na koži končatín, brucha a chrbta. Ich liečenie nastáva pri tvorbe keloidných, hypertrofických a atrofických jaziev.

 • Pyoderma faciale

  Mnoho výskumníkov pripisuje pyodermu prejavom ružovky, čo je vážna forma akné, a nie akné. Piodermitída kože tváre postihuje mladé ženy vo veku 15 až 40 rokov., z ktorých mnohí nikdy netrpeli akné, sa vyvíjajú akútne, v niektorých prípadoch počas tehotenstva alebo ihneď po pôrode. Zápalové elementy sú umiestnené výlučne na tvári, zatiaľ čo neexistujú komedóny a všeobecné príznaky. Hojenie prvkov nastáva pomaly, po dobu jedného roka alebo dlhšie.

  Choroba sa začína spravidla na hypereém pozadí. Je charakterizovaný výskytom pretrvávajúceho erytému na tvári, proti ktorému sa rýchlo vyvíjajú veľké papuly, cysty a uzliny, ktoré sa zlučujú do purulentných konglomerátov.

  3. Akné detstva (detské akné)
  1. Akné neonatálne (akné neonatórium)

  Vzhľad akné u novorodencov je hraničným fyziologickým stavom tohto obdobia a nastáva v dôsledku sexuálnej (hormonálnej) krízy. Jeho prejavy zahŕňajú aj prekrvenie prsníkov, hydrocele, fyziologickú vulvovaginitídu. Tieto stavy sú spôsobené účinkom materských hormónov získaných plodom v intrauterinnom období. Akné vyrážky novorodencov sú uzavreté komedóny umiestnené na nos, tváre, bradu a na čele vo forme bodových bielych alebo žltkastých papulov. Zvyčajne zmiznú samy o sebe bez stopy po dobu 1,5-2 týždňov.

 • Akné detí (infantum akné)

  U detí sa môže objaviť akné vo veku 3 až 6 mesiacov a spôsobiť dlhotrvajúce, ťažké formy akné. Ich vývoj môže byť spojený s nebezpečnou vrodenou patológiou (hyperplázia alebo nadobličkový nádor) a vyžaduje dôkladné vyšetrenie dieťaťa.

  4. Akné spôsobené exogénnymi príčinami

  V tomto prípade, vyrážky spojené s predĺženým inhalácii, požití alebo priamy účinok na koži komedogenní látok, ako je minerálny olej alebo iné ropné produkty, halogénované uhľovodíky, insekticídy, detergenty a podobne. D.

  1. Toxický akné, akné z povolania (Acne Veneno) nastávajú, keď ľudský kontakt s chemickými látkami a prípravkami, ktoré vedú k upchatiu pórov a výskyt akné (dechtu, mazacích olejov, chlór, atď).
  2. Kozmetické akné (Acne cosmetica) sa objavuje v dôsledku nadmerného alebo nevhodného používania kozmetiky (častejšie krémy na tvár).
  3. Akné z čistiacich prostriedkov (akné detergenty) vznikajú pri častom používaní detergentov vedúcich k tvorbe komedónov.
  4. Solárne akné (Acne aestivalis, Acne Mallorca) - akné, ktoré sa prejavujú alebo exacerbujú v horúcom a vlhkom prostredí.
  5. Akné spôsobené mechanickými faktormi (akné mechanica)

  Táto forma sa vyskytuje u jedincov, ktorí sú náchylní na vyrážku v reakcii na mechanický stres (tlak, trenie). V dôsledku toho na sebe úzke pokrývky hlavy, sadrovec, v ťažkej potenie, zvyk neustále dotýkať ani trieť tvár, a tak ďalej. E. K dispozícii je mechanické zablokovanie folikuly kanály a výskyt zápalu.

  Na mechanizmu logické, aby sa táto forma akné a ekskoriirovannye (lézie u žien, ktoré sa snažia odstrániť aj tie najmenšie a niekedy neexistujúce príznaky akné), aj keď príčina je v tomto prípade sú neuropsychiatrické poruchy.

  Akné akné erupcie

  Rashes, v ktorých nie sú žiadne komedony, sa nazývajú akné.

  Patrí medzi ne veľkú skupinu dermatóz: rosacei, rosacei, periorálna dermatitída, lupus, sarkoidóza melkouzelkovy osoby liekovú vyrážku. Pre aknéiformné erupcie je primárnou príčinou zápal folikulov mazových vlasov. Pri diagnostike by mali byť rozlíšené od akné.

  3. Klasifikácia akné podľa závažnosti prejavov

  I stupeň. Jedna alebo dve oblasti tváre sú ovplyvnené. Hlavné prejavy sú otvorené a uzavreté komedóny, s výraznou prevahou otvorených komedónov. Jediné povrchové papuly a pustuly sú možné.

  II stupeň. Niektoré oblasti tváre a tela sú ovplyvnené. Veľké množstvo otvorených aj uzavretých komedónov. Jednorazové papuly a pustuly.

  III stupeň. Na pozadí otvorených a uzavretých komedónov sa vyskytuje veľké množstvo hlbokých papulov a pustúl. Možná rozšírená hyperémia (sčervenanie) postihnutých oblastí v dôsledku výraznej zápalovej reakcie. Tieto javy sú po akné: jazvy, stagnujúce škvrny.

  IV stupeň. Charakterizovaný veľkými, viac ako 5 mm v priemere, modrastá-fialové bolestivé infiltráty conglobata prvky (niektoré veľké, susedné uzly spojené fistulous priechody), veľké cysty, nechajú vytvoriť hrubý atrofickú zjazveniu. Môže to mať vplyv na jednu alebo viac oblastí. Pri diagnostike tejto fázy zohráva rozhodujúcu úlohu výrazná úloha a nie prevalencia prejavov.

  Typy akné na tvári a tele, ich meno a liečba

  Špinavý vzduch megacities, podvýživa, neustále stres - to všetko negatívne ovplyvňuje stav kože. Všetky tieto faktory ovplyvňujú prácu mazových žliaz, čo ich núti pracovať rýchlejšie a dlhšie. Akné prestali byť len problémom dospievania. Ako sa vysporiadať s týmito nepríjemnými entitami, ktoré sa nazývajú "nedokonalosti" v kozmetike?

  Všeobecné odporúčania

  Tí, ktorí trpia akýmkoľvek druhom akné, odborníci dávajú dôležité odporúčania. Musia byť pozorované bez ohľadu na to, aký konkrétny typ akné pacienta znepokojuje. Po prvé, nemôžete stlačiť pupienky. To môže viesť k tvorbe varu. Infekcia sa rozšíri po celom tele. Vo výnimočných prípadoch je možná aj jeho penetrácia do mozgu. Stlačenie tiež vedie k tomu, že na mieste nedokonalosti zostáva jazva na koži. Z jaziev sa zbavíte dlhšie ako z akné. V žiadnom prípade by ste nemali ukradnúť akné - to povedie k ďalšiemu šíreniu bakteriálnej infekcie. Je potrebné pamätať na ďalšie dôležité odporúčania: tí, ktorí trpia akné, nemôžu používať čistiace koberce ani netrieť pokožku ľadovými kockami, pretože to zvyšuje zápal, má škodlivý účinok na pokožku.

  Niekedy pacienti pocit, že dokážu zvládnuť problém sami, nájsť on-line popis rôznych typov akné, fotografie a mena. Ale samošetrenie môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie kože. Ak sa nejedná o najjednoduchší druh čiernych bodov - čierne škvrny - musíte liečiť len kvalifikovaný dermatológ.

  Rôzne typy akné a ich liečba

  Dôvody pre akné môžu byť veľmi odlišné - od genetickej predispozície až po bakteriálne infekcie. Špecialisti rozlišujú dve kategórie akné - nezápalové a zápalové. Prvá skupina zahŕňa biele a čierne úhory. V tomto prípade je častejšie, že pacienti môžu počuť sťažnosti na čierne body. Tento typ akné je celkom možné vyliečiť sám - ale iba v počiatočných štádiách. Druhý typ - zápalové akné - zahŕňa veľké množstvo rôznych foriem. Patria sem akné conglobata, nachladnutie a červené pupienky.

  Conglobata akné

  Jedným z najčastejších typov akné je tzv. Conglobata akné. Zvyčajne vznikajú na tvári, chrbte a na hrudi. Conglobular blackheads sú podobné veľkým uzlaam, ktoré sa nachádzajú v hlbokých vrstvách kože a niekedy zachytia horné vrstvy subkutánneho tuku. Ich priemer môže v niektorých prípadoch dosiahnuť 2 cm. Takéto akné sa tiež môžu zlúčiť navzájom a vytvárať konglomeráty. Po ich otvorení sa vytvárajú vredy, ktoré dlho nezdravujú, a potom vzniknú veľké jazvy. V niektorých prípadoch sa uzly zlúčia a vytvárajú tzv. Kožné sínusové úseky, ktoré zrejme "podkopávajú" kožu trupu a tváre.

  Veľa nepríjemností prináša tento druh pupienkov na tvári. Fotografia nemôže byť vytvorená, pretože sa javí ako veľmi neatraktívna, ťažko sa zamaskovať. Často, conglobata akné spôsobuje zníženie sebavedomia. Existujú rôzne psychologické komplexy. Tento druh pupienok má iné mená: množné číslo, alebo nahromadené. Jedná sa o jednu z najťažších foriem akné, často sa opakuje, ide do chronickej formy. Keď sa hnojenie často vytvára, dochádza k vredu a abscesom.

  Príčiny vzhľadu

  Predpokladá sa, že príčinou tohto typu akné je geneticky stanovená vysoká hladina testosterónu. Aj hormonálna rovnováha môže byť narušená a počas života kvôli vplyvu faktorov prostredia. Ďalším dôvodom je násobenie rôznych baktérií na povrchu kože. Ich životne dôležitá aktivita vedie k poškodeniu stien mazových žliaz nachádzajúcich sa v dolných vrstvách kože, čo vedie k vzniku zápalových reakcií. Tiež odborníci identifikujú množstvo provokujúcich faktorov, ktoré vedú k vzniku tohto typu akné:

  • Častý stres, ako aj úzkostné depresívne poruchy. Keď je osoba dlhodobo v takýchto podmienkach, vyvoláva zvýšenú produkciu takzvanej "látky P", ktorá vyvoláva poruchy v práci mazových žliaz.
  • Poruchy stravovania. Predpokladá sa, že výskyt pupienkov tohto typu môže viesť k nadmernej konzumácii potravín s vysokým obsahom jódu a brómu (jódová soľ a morské plody).
  • Prijatie steroidných hormónov, antikonvulzíva, antidepresíva.
  • Negatívny vplyv na životné prostredie: slnečné žiarenie, kontaminácia pokožky mestským prachom, príliš často umývanie pokožky mydlom, zle vybraná kozmetika, mechanicky zranená pokožka.
  • Fajčenia. Vzťahuje sa na hlavné faktory, ktoré vyvolávajú výskyt konglobátu akné.

  Liečba akné conglobate

  V mnohých ohľadoch taktika liečby závisí od veku a pohlavia pacienta, druhu jeho činnosti, spôsobu jeho života. Lekár by mal zhodnotiť, v akom štádiu sa choroba nachádza, či ide o porušenie práce vnútorných orgánov. Terapia sa vyberá s prihliadnutím na jednotlivé charakteristiky a typ akné. Fotografia nemusí stačiť na diagnostikovanie, takže sa s touto problematikou nepodarilo ošetriť lekárom cez internet. Ak potrebujete úspešnú liečbu, potrebujete osobnú návštevu špecialistu. Najprv lekár predpisuje predchádzajúcu liečbu, ktorá pozostáva z nasledujúcich procesov:

  • Sebometria - postupy na stanovenie množstva tuku na povrchu kože;
  • Vyšetrovanie hormonálneho zázemia, ako aj hladiny hydratácie pokožky;
  • Štúdium kožných mikroreliéfov pomocou video monitorovania;
  • Konzultácia s gynekológom a endokrinológom.

  Systémová terapia

  V nasledujúcich postupoch sa dospelo k záveru:

  • Vymenovanie antibiotík pre špecifické schémy. Lekári často predpisujú "Cefotaxim" alebo "Kefzol" intravenózne alebo intramuskulárne. Dĺžka trvania liečby antibiotikami je až 14 dní, často sa navyše predpisuje aj "prednizolón".
  • Prijatie kombinovaných perorálnych kontraceptív. Lieky sú predpísané aj v tých prípadoch, keď sa hladina testosterónu nezvyšuje. Pred užívaním COC je povinná predbežná konzultácia s gynekológom.
  • Priebeh retinoidov. Lieky sú predpísané po vykonaní antibiotickej liečby.

  Okrem toho sa prideľujú aj miestne finančné prostriedky:

  • Masti a emulzie obsahujúce antibiotiká - zinková masť, masť s gentamycínom, gél "Clindamycin".
  • Retinoidy vo forme krému ("Retin A", "Differin").
  • Prostriedky bezdrogovej terapie - laserová liečba, kyslíkovo-ozónová terapia.

  Nezávislé akné

  Akné, ktoré nie je sprevádzané zápalovým procesom, sa nazýva komedóny. Objavujú sa, keď sú póry kože alebo ústa vlasových folikulov kontaminované zmesou mazu a keratinizovaných buniek. Na druhej strane, komedóny sú rozdelené do dvoch typov - otvorené a zatvorené. Otvorené komedóny - to je typ akné na tvári, ktorý sa nazýva čierne úhory. Vyzerajú ako tmavé bodky. Po prvé, mazu, ktorý upcháva pórov, je bezfarebný, ale potom postupne stmavne. Veľkosť komédia spravidla nie je väčšia ako 2 mm. Tento druh akné je možné liečiť samostatne, aby sa zabránilo infekcii, odporúča sa konzultovať s lekárom.

  Medzi všetkými typmi akné u detí a dospievajúcich sa tento typ vyskytuje najčastejšie. Spravidla nevyžaduje ďalšiu terapiu a liečba zahŕňa prostriedky, pomocou ktorých je možné znížiť tvorbu komedónov. Spravidla sa používajú prípravky obsahujúce kyselinu salicylovú, kyselinu azelaovú. Zvlášť vysoko aktívny znamená "Trethionin", ktorého cieľom je znížiť počet komedónov. Ak je pacient dobre tolerovaný, "Trethionin" sa aplikuje na postihnuté oblasti pokožky jedenkrát denne. Kyselina azelaínová sa používa dvakrát denne. Tieto lieky sa používajú niekoľko mesiacov, kým nedosiahnu úplné zotavenie.

  Zápalová akné

  Jedným z najčastejších typov akné na tvári a chrbte je červené akné. Sú to zápaly uzlíkov na povrchu kože, ktorých veľkosť môže dosiahnuť 5 mm. Tento typ patrí do skupiny zápalových akné. Ich červená farba indikuje priebeh zápalového procesu. Najčastejšie je červené akné reakciou imunitného systému organizmu na aktivitu baktérií. Ak sa infekcia spojí, pupienok sa môže stať väčším a bolestivým. Po chvíli sa hnis dostane na povrch a postupne klesne akné.

  Liečba červenej akné

  Odborníci varujú: červené pimples nemusia byť stlačené. Koniec koncov, tieto akcie môžu priniesť akné do štádia varu. Najlepšou terapiou je trieť pokožku špeciálnym mliekom s antiseptickými vlastnosťami alebo aloe šťavou. V prípade prelomenia sa akné má liečiť liehom obsahujúcim alkohol.

  Keď sa objaví tento typ akné na chrbte a iných častiach tela, poraďte sa so svojím lekárom. Zvyčajne, ako terapia tohto typu, laserový alebo chemický peeling, ultrazvukové čistenie, ozonoterapia je predpísaná. Po konzultácii so špecialistom môže liečba pokračovať doma. Zvyčajne sa predpisujú zinok alebo ichtyolové masti, prípravky "Zinerit", "Differin", "Kuriozin" a iné.

  Metódy tradičnej medicíny sú tiež účinné. Môžete samostatne vyrábať kompresie alebo pleťové vody z odvaru nechtíka lekárskeho, harmančeka, žihľavy. Je tiež efektívne používať bielu hlinu. Dobre čistí kožu tváre špeciálnu masku z hliny a nechtíka infúzie.

  Hnisavé pupienky, príčiny ich výskytu

  To je ďalší typ zápalového akné. Medzi všetkými typmi akné na koži je tento typ najnepredvídateľnejší. Hnusný pupienok spravidla dozrieva dlhý čas, kým nečakane prejaví "v celej svojej sláve". Tento typ akné sa prejavuje v dôsledku zvýšenej práce mazových žliaz. V dôsledku toho sa baktérie začnú množiť na povrchu kože a začne zápalový proces. Často sa hnisavé akné objavuje aj na iných miestach tela - sú tiež najbežnejšie medzi ostatnými typmi akné na chrbte. Tiež malé purulentné akné sa objaví v dôsledku reakcie tela na užívanie určitých liekov - steroidy alebo antibiotiká. Tiež akné tohto typu sa môže vyskytnúť na rôznych miestach tela v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Pravdepodobnosť hnisavého akné je znížená s náležitým rešpektom hygieny.

  Typy akné v rukách

  Vyrážky na rukách sú rozdelené do niekoľkých typov. Po prvé, akné na rukách môže byť infekčné a vyvstávať z rovnakých dôvodov ako na iných častiach tela. Po druhé, vyrážky na rukách sa môžu objaviť v dôsledku alergickej reakcie organizmu. Je potrebné poznamenať, že často rôzne typy akné na rukách naznačujú prítomnosť infekcie alebo huby - príčinou môže byť ekzém, svrab a iné choroby. Ak sa objaví akné v dôsledku alergickej reakcie, stojí za to pamätať, že to môže byť život ohrozujúce. To je dôvod, prečo ak zistíte akné na rukách, musíte čo najskôr navštíviť lekára. Nie je potrebné, aby ste si na mozog zobrali do úvahy rôzne typy pupienkov na rukách vo fotografii na internete. Včasná liečba lekárom je zárukou rýchlej liečby a zdravotnej bezpečnosti.

  Studené akné

  V chladnej sezóne je veľmi časté akné. Je to spôsobené oslabením imunity, ktorá nemôže plne bojovať proti rôznym vírusom a baktériám. Počas studeného počasia, náporov, častá hypotermia vedie nielen k ARI, ale aj k výskytu tohto typu akné. Fotografie tohto typu akné, rovnako ako ostatné, nemôžu byť nazývané estetické. Vyzerajte ako akné ako tesnenie, ktoré sa nakoniec vyvíja do rozsiahleho zápalu kože, niekedy s bielou hlavou na vrchu. Avšak, na rozdiel od iných kategórií akné, studené pupienky neobsahujú hnis, a preto ich vytlačiť je nemožné. Pus sa hromadí vo vnútri takýchto pupienkov postupne. Orietia aj dlhý čas, v niektorých prípadoch v priebehu 1-2 týždňov. Tieto pupienky sú tiež veľmi ťažké zamaskovať, pretože sú to formácie červenej farby. Najčastejšie sa objavujú na tvári - na perách, na čele, na bradu, na hlave.

  Liečba katarálnej akné

  Zvyčajne sa používajú antiseptiká, masť Višnevskie, ichtyolová masť na boj s prechladnutím akné. Pomocou antiseptického roztoku môže byť šírenie zápalu na pokožke výrazne obmedzené. Na tento účel sa používajú lieky obsahujúce kyselinu salicylovú, alkohol a jód. Antiseptikum sa musí aplikovať bodovo. To pomáha zabíjať baktérie na povrchu kože.

  Často akné tohto typu sa objavuje na problémovej koži, ktorá je charakterizovaná zvýšenou úrovňou tvorby mazu. Zhlukuje póry, mieša sa s prachom a keratinizovanými kožnými časticami, čím vytvára priaznivé prostredie pre šírenie patogénnych mikroorganizmov. Odpúšťajte ich životne dôležitú aktivitu a vytvorte zápalový proces na povrchu kože. V tomto prípade môžu masti s antiseptickým účinkom, ktoré môžu zničiť škodlivé mikroorganizmy, zmierniť zápal a tiež mať analgetický účinok. Medzi ne patrí "Levomekol", sintomitsinovaya masť, rovnako ako "Basiron AC".

  Cenovo dostupný a účinný liek - masť Višnevsky

  Masť Višnevský je jedným z najdostupnejších a najspoľahlivejších liekov na liečbu nádorov akné. Obsahuje prírodné zložky - brezový decht, ichtyol a ricínový olej. Masť pomáha urýchliť proces dozrievania pupienkov a jeho uvoľnenie von. Na dosiahnutie maximálneho účinku naneste na kúsok sterilného tkaniva alebo gázovú podložku silnú vrstvu masti, pripevnite ju k pupku a prilepte ju cez noc pomocou lepiacej omietky. Hlavnou výhodou masky Višnevského je jeho bezpečnosť. Liek môže byť tiež použitý na liečbu iných typov akné na tele. Zásadný nedostatok - špecifický zápach, ktorý sa nebude páčiť každému.

  Ichthyol masť

  Vynikajúcim spôsobom liečenia nádorov je ichthylová masť. Vyrába sa na základe ichtyolu a vazelíny. Ichthyol masť sa líši od vína Vishnevského v tom, že nemôže urýchliť zrenie studenej akné. Môže to však vytiahnuť. Ichtyolová masť sa preto najlepšie aplikuje na už zrelý pupen.

  "Levomekol"

  Výborne bojuje proti zápalovým procesom. V počiatočnom štádiu tvorby akné sa má aplikovať niekoľkokrát denne tenkú vrstvu na bolestivú oblasť pokožky. Po otvorení pupa je možné aplikovať obväzy s udržiavaním masti, výrazne urýchliť proces adhézie a tiež slúžiť ako preventívna údržba možných komplikácií.

  Synthomycínová masť

  Pretože katarálna akné sa líši pri zvýšenej morbidite, na ich liečbu je vhodná syntetická masť. Rýchlo odstraňuje nepríjemné pocity. Masť obsahuje levomycetin, patriaci do triedy antibiotík. Použitie činidla môže znížiť zápal a urýchliť regeneráciu tkanív.

  "Baziron AS" - terapeutický gél, ktorý sa bežne používa pri liečbe akné. Môže sa použiť na odstránenie akné rôzneho pôvodu - nachladnutie, konglobatá akné na tvári a chrbte. Tiež sa gél používa na liečbu rôznych typov akné na nohách. Gél sa má aplikovať dvakrát denne - ráno a večer. "Basiron AC" sa rýchlo vstrebáva a neprichádza k žiadnym nepríjemným pocitom.

  Všetky metódy opísané v tomto článku sú uvedené iba ako referenčné. Pred použitím akéhokoľvek nápravy je potrebná odborná konzultácia. Nie je možné liečiť zápalové akné nezávisle, pretože to môže len zhoršiť situáciu.