Hlavná

Ovčie kiahne

Variety nevi - fotografie a popisy

Rodné znamienka možno nájsť na tele takmer akejkoľvek osoby. Vždy bola pre nich pozornosť a pozornosť. Teraz ich popularita oslabila, ale žiadne vzdelávanie na koži by nemalo zostať bez pozornosti. Čo sú materské znamienka, na čo môžu byť nebezpečné, či potrebujete navštíviť lekára av ktorých prípadoch budeme v tomto článku zvážiť.

V medicíne sa materské znamienko na tele nazývalo nevus. Vzťahuje sa na vrodenú alebo získanú transformáciu kože, vyjadrenú rastom a / alebo zmenou farby jej jednotlivých častí. Vrodené vzdelávanie možno vidieť len niekoľko mesiacov po narodení. Získané materské znamienka sa často spájajú s hormonálnymi poruchami, poraneniami kože a ultrafialovým žiarením.

Druhy krtkov a ich opisy

Druhy krtkov sa určujú na základe ich farby, tvaru a veľkosti. V tvare môže byť formácia plochá, podlhovastá, okrúhla, hladká alebo s hrubou štruktúrou. Koža molu môže byť svetlohnedá, má všetky odtiene červeného spektra, čiernu a dokonca fialovú, ktorá závisí priamo od typu farby jednotlivca. Jeho minimálna veľkosť je zvyčajne 1 mm a maximálne je ťažké predvídať, niekedy pokrýva značnú plochu.

V závislosti od nebezpečenstva môžu byť materské znamienka nasledovných typov:

1. Nevus je benígny novotvar. Nepôsobí to nepríjemne, jeho tvar má jasný obrys, nemení pôvodnú farbu. Väčšina krtkov patrí tomuto druhu.

2. Basalóm je typ prekancerózneho stavu materského znamienka.

3. Melanóm. Takýto názov v medicíne má všetky zhubné znamienka. Na jeho zistenie je potrebné dôkladné vyšetrenie onkodermatologa a vykonanie diagnózy.

V lekárskej literatúre sa často vyskytujú štrukturálne druhy znakov a fotografia s popisom. Pozrime sa na ne podrobnejšie. Pigmentovaná lézia je hladká na dotyk, niekedy môže mať drsný vzhľad kvôli malej pokožke hlavy. Farba je zvyčajne tmavá.

Cievne krúžky sa vyznačujú rôznymi odtieňmi červenej, tk. v ich štruktúre vrátane krvných ciev obehového systému, druhy sú konvexné. Posledným typom štrukturálnej klasifikácie sú bradavice materské znamienka. Sú podobné vzhľad a farba ako obyčajné bradavice. Rozdiel spočíva v povahe výskytu. Bradavice majú v zásade vírusovú povahu. Koža žien je náchylnejšia na výskyt bradavičnatého nevusu ako muži. Asi 10% z nich môže niesť nebezpečenstvo rozvoja onkológie.

Zvážte popis všetkých druhov, v závislosti od diagnóz vykonaných dermatológmi.

 1. Lentigo sa odvoláva na hraničné formácie. V tvare a veľkosti, malé, pripomínajúce pihy. Charakteristickým znakom je tmavší a nasýtený odtieň.
 2. Typ epidermálneho-demorálneho typu sa častejšie nachádza v intímnej oblasti, na dlaniach a chodidlách nohy. Farbenie môže byť odlišné (od pevného odtieňa po jasne čiernu farbu).
 3. Nevtsy Sutton. Koža okolo krtka neobsahuje pigment, táto odroda sa ľahko líši od inej formácie. Takýto krtek na tele môže zmiznúť sám a po chvíli sa znova objaví.
 4. Dysplastické mary vyberajú telo zrelého človeka po 35 rokoch života, majú dedičnú povahu. Často sa nachádzajú v častiach tela, ktoré sú zatvorené zo slnečného žiarenia. V priemere môže dosiahnuť 12 mm.
 5. Nevus modrá farba. Ich farba sa líši od svetlej modrej až po nasýtený modrý odtieň. Najnebezpečnejšími krtmi tejto odrody sú bunkové nevy.
 6. Pigmentovaný obrovský nevus je vrodený. Vzhľadom k tomu, že tento nádor rastie s človekom, niekedy má ohromujúcu veľkosť. Plošná forma je charakteristická.

Ľudské telo môže obsahovať niekoľko druhov nevi súčasne. Mnohé z nich nie sú nebezpečné, ale včas si všimnite malígne príznaky narodenia, mali by ste sa s nimi starostlivo zaobchádzať.

Ako ich rozpoznať?

Bezpečný krtek na koži by mal mať jasný obrys s rovnými hranami, rovnomerné zafarbenie a jeho priemer by nemal presiahnuť 0,5 cm. Existujú určité rizikové faktory, ktoré majú riziko, že človek premení jednoduchého krtka do melanómu. Patria medzi ne:

 • Ľahká koža s pihami.
 • Časté spálenie.
 • Muži, najmä v starobe.
 • Príbuzní, ktorí mali dejiny malígnych krtkov.
 • Ak je telo človeka takmer postriekané znamienkami.

Väčšie nebezpečenstvo spočíva v prítomnosti takýchto materských znamienok ako modrý a hraničný nevus.

Ak chcete včas oznámiť nebezpečné znamienka, mali by ste starostlivo a nezávisle preskúmať telo pre zmeny. Aby sa vylúčilo nebezpečenstvo, jednoduchý vzorec na samodiagnostiku, ktorú ponúkajú onkodermatológovia - AKORD. Táto skratka zahŕňa všetky hlavné príznaky malígneho formovania: asymetria, okraje, farba, veľkosť a dynamika.

Neškodná materská značka bude mať symetrické polovičky, ak sa prostredníctvom jej stredu vytvorí imaginárna čiara. Pre väčšiu prehľadnosť použite pravítko. Typ malígneho materského znamienka nemá jasné hranice, hrany sú rozmazané. Jeho farba je nerovnomerne rozložená. Ak ste vyšetrili telo, objavili ste takéto znamienky, potom by ste mali sledovať ich dynamiku. Toto vzdelávanie sa často mení. Môžete merať jeho veľkosť, ak po niekoľkých dňoch nevus zvýšil, potom je to nebezpečné znamenie. Tiež by mali upozorniť na detekciu materského znamienka s priemerom väčším ako 6 mm.

Uvažované prvky sú považované za najdôležitejšie, ale existujú aj sekundárne, čo môže tiež naznačovať nebezpečnú rôznorodosť znamienok. Patria medzi ne:

 • Prítomnosť zápalu, pri ktorej koža okolo krtka dostane červenkastý odtieň a bolesť.
 • Vznik krvácania, vlhkosti alebo kôry. Túto formáciu možno tiež pokryť malými vredmi.
 • Zvýšenie materského znamienka nemá šírku, ale dĺžku.
 • Koža materského znamienka je pokrytá satelitmi (ružové viacnásobné body).
 • Detekcia "nohy" v néve. Nodálny druh krtkov sa obvykle nachádza na hlave, chrbte, krku a končatinách.
 • Zmena matného povrchu materského znamienka a vzhľad slabého lesku.

Externá inšpekcia poskytuje len predpokladané závery. Onkodermatológ môže určiť presnú diagnózu len biopsiou.

Prípady, keď je potrebná odborná konzultácia

Treba poznamenať, že detekcia melanómu v počiatočnom štádiu zvyšuje pravdepodobnosť úplného vyliečenia. Detekcia akejkoľvek zmeny, dokonca aj najzávažnejšej, je dôvodom na to, aby ste mohli navštíviť kanceláriu špecialistu pre úplnejšie vyšetrenie. Ak sa materská znamienka na tvári začala krvácať, došlo k jej svrbeniu a neustále sa rozširuje, je to mimoriadne nepriaznivý signál. Možno zhoršenie situácie v prípadoch, ak ste začali cítiť zvlnenie v materskej značke. Možno, že krtek má akýsi modrý nevus, ktorý je často melanómom modifikovaný.

Móle sa tak zväčšili tak, že začali spôsobovať nepríjemné pocity a bolesť pri dotyku s oblečením. Niekedy bolesť a sčervenanie krtkov je krátkodobé, ale nenechajte svoje telo oklamať. Po chvíli sa vrátia všetky nepríjemné príznaky, ale teraz sa stanú silnejšími.

Ľahká koža, na ktorej je mnoho znakov, si vyžaduje bližší a vážnejší vzťah. Prípady smrteľného výsledku pri oneskorenej detekcii melanómu sú časté. Jeho nebezpečenstvo spočíva v skutočnosti, že takmer okamžite dochádza k metastázam postihujúcim vnútorné orgány.

Teraz moderná diagnostika zahŕňa absolútne bezpečné a bezbolestné metódy (biopsia, röntgenové vyšetrenie, počítačová tomografia a laboratórne testy). Najväčšie znamienka sa majú odstrániť, aby sa vylúčilo riziko onkológie. V súčasnosti sú chirurgicky odstránené pomocou rádioterapie.

Význam krtkov v závislosti od miesta na tele

V mnohých prípadoch sa ľudia snažili rozlíšiť príčinu tohto alebo takéhoto usporiadania znakov. Telo s krtkom môže dobre navrhnúť odpoveď na akúkoľvek otázku, ak je schopný správne vysvetliť význam ich polohy.

1. Krtek na tvári mužov pomôže určiť jeho vhodnosť pre rodinný život. Ak nájdete rohové znamenie v rohu ľavého oka, hovorí to o žiarlivej povahe. Ale muž s nevusom v blízkosti pravého oka bude nádherný rodinný muž. Nájdenie jej v centre čela vám povie o láske a frivolite. O vysokej úrovni inteligencie sa hovorí, že v priebehu storočia je nevus.

2. Koža na chrbte s krtkovkami naznačuje hrubú, ale čestnú a otvorenú povahu. Neví na nohách povedú nerozhodnosť. Ak sa však nachádzajú na nohách, potom ich význam súvisí s cestovaním.

3. Žena s telom a tvárou s krtkom môže tiež vidieť nejaký význam v nich. Umiestnenie v okolí pery často dáva vášnivú povahu, koža tváre ukazuje na rýchly náladu, ale ľahké zmierenie. Vlastník materského znamienka medzi obočím je obdarený dobrou intuíciou a inteligenciou.

4. Potom, čo žena dobre preskúmala svoje vlastné telo, môže dokonca zistiť, koľko detí bude mať. Počty krtkov v páse, ich počet a bude odpoveďou. Koža na ramenách a rukách s materskými znamienkami hovorí o šťastí, úspechu a šťastnom živote.

5. Hodnota nevusu závisí nielen od časti tela, kde sa nachádza, ale aj od tvaru a typu. Napríklad sa predpokladá, že krtky vo forme trojuholníka možno nájsť iba v osobe so silnou silou a psychickými schopnosťami. Podľa inej verzie má koža indigových ľudí často tento znak. Ak je takýto druh materského znamienka na vnútornej strane dlaní, znamená to úspech v činnostiach súvisiacich s komunikáciou. Hľadanie na hlave sľubuje úspešnú vedeckú kariéru.

Záverom treba pripomenúť, že preventívne opatrenia, ktoré výrazne znižujú riziko degenerácie materského znamienka do zhubného nádoru. Nepoškodzujte materské znamienka, ak sú umiestnené na mieste, ktoré je neustále v kontakte s odevom, je lepšie odstrániť tento nevus. Pri sprchovaní používajte mäkkú špongiu.

Móla, ktoré majú nodulu alebo "nohu", sa nikdy neodstráňte, aj keď sa vám zdá, že uzlík je veľmi tenký. Chráňte pokožku, najmä s množstvom krtkov, pred priamym slnečným žiarením. Mali by ste sa tiež vyhýbať častým návštevám solária. Podľa výsledkov výskumu v Kalifornii sa zistilo, že od prvej návštevy solária ohrozenými ľuďmi pred detekciou melanómu trvá priemerne 5-10 rokov.

Nezabudnite, že kontrola znamienok a pravidelná dôkladná samodiagnostika zabráni vážnym zdravotným problémom. Pôvodné znamienka sa stane ich vlastníkom iba symbolom estetickej krásy.

Ako rozoznať nebezpečné a nebezpečné materské znamienky na ľudskom tele - znaky, typy a symptómy malígneho

Málokedy sa stretnete s osobou bez malých tmavých známok na tele. Mala by som venovať pozornosť týmto bodom? Len lekár rozpozná prírodné znamienka nebezpečný a neškodný - malígny melanóm alebo nevinný nevus - a dá odporúčania, čo s nimi robiť. Či je potrebné sa obávať výskytu nových formácií, keď sa požaduje okamžitý odkaz na odborníkov, aké znaky vývoja rakoviny - odpovede na tieto otázky je potrebné sa naučiť. Nikto nie je imunitu pred katastrofou a včasná diagnóza zachráni pred krutými dôsledkami.

Čo je to znamenie?

Prvé malé škvrny sa môžu objaviť u detí u dojčiat. Krtek je malá formácia na koži - nevus - ktorý sa považuje za benígny, nie je nebezpečný. Základom ich výskytu sú melanocyty, ktoré akumulujú prirodzený pigment melanín. V závislosti od jeho množstva existuje rozdiel v farbe. Existujú farby:

 • red;
 • čierna;
 • ružová;
 • hnedá;
 • modro.

Z miesta koncentrácie melanínu závisí tvar novotvarov. Môžu mať nohu alebo sa nachádzajú pod kožou, byť ploché a konvexné. Spoločný vzhľad je okrúhly, ale existujú výnimky. Vývin novotvarov vyvoláva ultrafialové žiarenie - prirodzené zo slnka, v soláriu. Hereditné faktory nie sú vylúčené. Spoločnou príčinou vzdelania je hormonálna nerovnováha charakteristická pre obdobie:

 • puberta;
 • tehotenstva;
 • menopauza.

Čo sú materské znamienka?

Jedna osoba dokáže odhaliť veľmi rozdielne novotvary. Druhy krtkov sa klasifikujú podľa viacerých charakteristík. To pomáha pri správnej diagnostike v prípade zmien. Odlišujú sa:

 • pôvod - vrodený, novo získaný;
 • štruktúra - pigmentovaná, cievna;
 • miesto vzdelávania - do hĺbky, na povrchu, v hraničnej vrstve;
 • nad povrchom kože - plochá - rovná, vyčnievajúca pologuľa, na pedikúl, znamienka väčšej veľkosti;
 • potenciálne hrozby - nebezpečné, degenerujúce do melanómu, nie sú nebezpečné.

Bezpečné znamienky

Majú tmavé škvrny na koži, mali by sme pozorne sledovať ich zmeny. Časom zistené známky degenerácie melanómu prispievajú k včasnému odstráneniu vzdelania, zachovaniu zdravia. Bezpečnostné znamienka sú rôzne:

 • prítomnosť nohy - nemôže tvoriť zhubné bunky, ktoré rastú náhodne;
 • dlhý stav bez zmien.

Škvrny, ktoré sa objavia krátko po narodení, sa nepovažujú za nebezpečné. Je dôležité, aby mali malú veľkosť. Na dobré - nie nebezpečné - príznaky nádorov zahŕňajú:

 • mäsový nádych;
 • nezmenený vzhľad kože nóvy a priľahlých tkanív;
 • mäkká konzistencia;
 • vlasy na povrchu rastu - rastúce z kože, nepovedú žiadne patológie;
 • priemer najviac 5 mm;
 • symetria;
 • nevus vo forme škvrny.

Aké znamienka sú nebezpečné

Prečo ľudia, ktorí majú nevi na svojom tele, musia sledovať svoje zmeny? Tam je vždy hrozba degenerácie non-nebezpečné nádory do rakovinového nádoru. Aký druh krtkov je nebezpečný pre zdravie? Hlavné znaky, ktoré potrebujete vedieť:

 • zmena odtieňov na tmavej strane, vzhľad viacfarebnej;
 • rýchly nárast veľkosti - presahuje dva milimetre za rok;
 • výskyt trhlín;
 • vznik asymetrie v dôsledku nerovnomerného rastu;
 • nedostatok elasticity;
 • výskyt svrbenia, pálenia;
 • prítomnosť nepríjemných pocitov.

Vzhľad nebezpečných krtkov si vyžaduje okamžitú návštevu špecialistu na určenie povahy zmien, pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože. Patologické zmeny spôsobujú:

 • poškodenie nevše z dôvodu nedbanlivosti;
 • nezávislé odstránenie;
 • zneužívanie slnka, používanie solária;
 • umiestnenie vzdelávania v miestach častého kontaktu s odevom - na krku, hlave, pohlavných orgánoch;
 • umiestňovanie do vlasov, na tvár, dlane - tam, kde je vysoká pravdepodobnosť zranenia;
 • skôr odstránený melanóm.

Náprstky sú nebezpečné

Ani jedna osoba nie je chránená pred náhlym nárastom buniek moru, ktorý nie je nebezpečný. Melanóm je mimoriadne závažné ochorenie. Nedeklarovaná v počiatočnej fáze zmien môže viesť k smrteľnému výsledku. Prokurujúcim faktorom je neúspešné nezávislé odstránenie novotvarov. Nebezpečná funkcia znamienok:

 • prejdite do atypického - prekancerózneho tvaru;
 • rastú na veľké veľkosti;
 • premeniť na rakovinu;
 • s malými vonkajšími zmenami aktívne šírili metastázy celého tela pozdĺž lymfatického kanála krvi.

Ako rýchlo sa melanóm vyvíja z krtka

Degenerácia nevusov do rakoviny sa môže uskutočňovať rôznymi spôsobmi. Proces závisí od štádia ochorenia, typu nádoru. Nebezpečné sú okamžité metastázy. začína:

 • rast rakovinových buniek v hlbokých vrstvách epidermy;
 • dostať ich do krvi, lymfatická;
 • penetrácia do pľúc, pečene, obličiek;
 • proliferácie v týchto orgánoch;
 • úplná porážka tela;
 • smrteľný výsledok.

Pozorujte fázy rastu pigmentových buniek, ktoré vyvíjajú melanóm z krtka. Existujú typy:

 • horizontálne - je poškodená horná vrstva kože, trvajúca až 10 rokov, metastázy sa nezobrazujú naraz;
 • vertikálne - sprevádzané šírením rakovinových buniek do orgánov, môže trvať dva roky, má nepriaznivú prognózu;
 • uzol - obzvlášť nebezpečný - sa výrazne líši do dvoch mesiacov.

Čo sú materské znamienka?


Značky na ľudskom tele sú tak rozdielne, že celé časti sú venované ich popisu. Iným spôsobom, v lekárskej terminológii, krtka sa nazýva "nevus". Tvorba pozostáva z buniek s obsahom melanínu, špeciálneho pigmentu.

Skúmame stručne najrozšírenejšie neoplasmy na koži a spôsoby ich odstránenia. Niektoré krtky sú úplne neškodné, časom sa ich veľkosť a farba nezmení. Existujú však zhubné formácie, ktoré je potrebné zbaviť alebo liečiť určitým spôsobom.

Neoplazmus na koži dieťaťa sa môže vytvoriť ešte pred jeho narodením. Kožné bunky sú ovplyvnené ultrafialovými lúčmi, dedičnými a individuálnymi faktormi.

Povaha pôvodu nevi je rôznorodá a typy krtkov môžu byť klasifikované podľa rôznych parametrov vrátane veľkosti, farby, konvexity, rýchlosti šírenia, nebezpečenstva pre telo atď.


Farba motora môže byť:

 • od svetlohnedej až po čierne;
 • ružová, červená, tmavá bard;
 • od modrej po špinavú fialovú alebo modrú.
 • konvexné alebo ploché;
 • podlhovastá a oválna;
 • kolo;
 • nodulárne jednoduché a "na stonke";
 • s drsnosťou a prasklinami;
 • hladká.

Na ľudskom tele môžu byť vytvorené rôzne formy krtkov, ktoré sa odlišujú počtom a tvarom.

Väčšina krtkov nie je nebezpečná a je neškodná. V priebehu času tieto nové formácie menia farbu, tvar a veľkosť veľmi pomaly a sprevádzajú osobu s ich prítomnosťou počas celého života.


Existujú tri veľké podmienené skupiny neoplaziem, z ktorých každá má odrody:

 1. nevinu (benígne krtky);
 2. basilióm (hraničný, prekancerózny);
 3. melanóm, rakovina (malígna).

Vlastnosti benígnych novotvarov

Kompletný obraz morfologických znakov, štruktúry a povahy kožných inklúzií možno preukázať histologickým vyšetrením.

Najväčšia skupina pozostáva z benígnych neviísk a pravdepodobne nie je žiadna osoba, ktorá nemá na svojom tele jedinú materskú značku. Ich rast a zmeny sú nevýznamné, nespôsobujú žiadnym problémom a nepríjemnostiam pre človeka počas celého života.

Staré nevy sa môžu regenerovať v procese ovplyvňovania ich vonkajších podnetov - traumy, slnečného žiarenia, chladu alebo chemických látok. Potom sa môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré môžu vyvolať rakovinu kože a objavenie sa metastáz. Avšak veľkosť móla nemá priamy vplyv na riziko rakoviny.

S najmenšou zmenou farby a tvaru kedysi neškodného materského znamienka, jeho rýchleho rastu, mali by ste okamžite konzultovať lekára s onkológom, aby ste zistili nový stav nevusu. Zápal a bolesť krtka nie vždy znamená, že sa degeneruje do malígneho subjektu. Možno odstrániť podráždenie bude vyžadovať liečbu v podobe mazania problémovej oblasti s masťou alebo krémom.

Borderline, melanomopods, to znamená, že majú riziko degenerácie melanómu, sú basiliómy a atypické nevýhody.

 1. modrý nevus;
 2. Doucheraylová melanóza;
 3. nepočuje Ota a Setton;
 4. cezhraničné vzdelávanie vo forme plochého miesta bez vlasov, tmavej farby, absolútne hladkej, do veľkosti 1 cm;
 5. veľké névy s popraskané, nerovné alebo nerovnomerných povrchu sa zvyšuje sa ľudského rastu;
 6. papilómy nepravidelného tvaru s nerovnomerným povrchom od prirodzenej farby na tmavohnedú;
 7. Verruccusova formácia s prasklinami a nehomogénnymi inklúziami.

Pre jednoduchú identifikáciu nezhubných nádorov bola vyvinutá dermatológmi jednoduchý test nazvaný "Accord". Každé písmeno znamená určité modifikácie krtku alebo jeho charakteristických vlastností.

 1. A - spolu mólami treba nakresliť deliacu čiaru, a ak je jeho okraje sú asymetrické, to je prvou známkou ťažkostí.
 2. K - okraje materského znamienka sú nerovnomerné, majú stopky alebo iné nezrovnalosti.
 3. O znamená farbu rastu. ak je farba materského znamienka nerovnomerná, má inklúzie alebo inklúzie inej farby, je to ďalší znak možného melanómu.
 4. P - zmena veľkosti lézie od okamihu jej výskytu na koži.
 5. D - najdôležitejší indikátor v definícii malígneho nervu, dynamiky. Tento faktor zahŕňa akúkoľvek modifikáciu vrátane rýchlosti rosy, farby, štruktúry povrchu, zápalových procesov v mieste lokalizácie novotvarov.

Ak aspoň jedna skúšobná položka zodpovedá popisu vášho nevusu, neodkladajte návštevu dermatológa.
Zhubné štruktúry sú veľmi zriedkavé a rakovina kože sa môže vyskytnúť zriedkavo, najmä ak sa pri prvých podozreniach pacientka obrátila na lekára a dostal včasnú pomoc.

V zahraničí nie je akceptované rozdeľovanie kožných novotvarov na druhy a poddruhy a pri prvých prejavoch pigmentácie sa z neho snažíme zbaviť bez čakania na znovuzrodenie.

V skutočnosti iba jedna materská značka niekoľkých tisíc ukrýva sama o sebe, ale nepredstavuje nebezpečenstvo.

V našej krajine sú metódy boja proti pigmentácii na pokožke opatrné, pretože samotná operácia na odstránenie krtkov môže vyvolať vznik neskorších malígnych novotvarov.

Je ťažké vizuálne určiť neuveriteľne jemnú čiaru medzi stupňom nebezpečenstva vzniku znamienok. Atypické škvrny podliehajú dôkladnému pozorovaniu a vyšetreniu v priebehu 3 mesiacov. Iba v extrémnych prípadoch sa pokúšajú odstrániť ich z kože.

Podľa štruktúry

Podľa štruktúry zapojenej do tela sa tieto druhy krtkov líšia:

 1. Pigment. Vonkajšie môžu byť heterogénne alebo hladké v rôznych farbách, ale sú tmavšie ako pihy. Chlpy môžu rásť na krtkoch. Pigmentárne nevi pozostávajú z dvoch typov buniek - epidermálnej a nervovej membrány hornej vrstvy kože.
 2. Cievne. Sú umiestnené hlbšie ako pigmentované nevy v bazálnej bunkovej vrstve medzi dermis a epidermis.
  Môžu mať konvexnosť a do štruktúry môžu byť zahrnuté malé krvné cievy. Z tohto dôvodu sa ich farba môže meniť od svetlej ružovej až po jasne červenú farbu.
 3. Warty. Roztiahnite krk, hlavu, za ušami. Ide o hromadenie hnedých alebo šedých, bublinkových keratinizovaných útvarov. Móly tohto typu spôsobujú estetické nepohodlie na spravodlivom sexe, nič viac. Zvyčajne majú materské znamienka slušnú veľkosť a 2 - 10% z nich je vystavených riziku znovuzrodenia melanómu.

diagnostika

Rozmanitosť a variabilita foriem, štruktúr a stupňa rizika nevi vyžaduje niekoľko prístupov k diagnostike. Dermatológov v diagnostike nasledujúcich typov:

 1. Lentigos sú podobné pihy, ale pod vplyvom ultrafialového ožiarenia sa škvrny nemenia. Nachádzajú sa v bazálnej vrstve a považujú sa za hraničné formácie.
 2. Epidermo-dermálne non-konvexné materské znamienka sú malé veľkosti, maľované v tmavej farbe a môžu byť ľahšie. Lokalizujte na nohách, dlaňach, genitáliách.
 3. Intradermálne formácie sa nachádzajú v hrúbke dermis. A hlbšie ich korene, tým výraznejšie melanocyty.
 4. Komplexné nevýhody vždy stúpajú na povrch a sú namaľované tmavou farbou.
 5. Suttonove nevuse majú schopnosť spontánne zmiznúť a objaviť sa inde. Charakteristickým znakom vzhľadu - okolo nevusu, môžete vždy odlíšiť kruh nepigmentovanej kože.
 6. Dysplastické neoplazmy sa najprv objavia vo veku nad 35 rokov v oblastiach tela, kde slnečné svetlo nedosahuje. Môžu sa rozširovať a prenášať na úrovni génu do inej generácie. Paradoxne, plaky so všetkými známkami malígneho vzdelania zriedka predstavujú skutočné nebezpečenstvo.

Tam sú tiež modré jednoduché a bunkové a obrie nevi, ktoré majú mnoho odrôd.

Aké sú materské znamienka a aké je ich nebezpečenstvo?

Predchádzajúci článok: Druhy krtkov

Ďalší článok: Birthmarks Photo

Spočiatku krtka znamená neoplazmus na benígnej koži.

Bez ohľadu na to, čo sú nevi, nie sú len narodení, ale aj získané počas celého života.

Veľmi zriedkavo zmiznú, preto k starobe na ľuďoch sa často stáva viac ako sto neoplaziem.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

Prečo sa zobrazuje

Časť krtkov na koži človeka je viditeľná aj pri narodení, ale v podstate sa objavujú v procese ľudského života pod vplyvom rôznych faktorov.

Obzvlášť intenzívne sa vytvára počas obdobia hormonálnych zmien - v období dospievania a po 40 rokoch a u žien aj počas tehotenstva.

Bez ohľadu na to, aké sú krtkovia, vznik nových útvarov na koži (stareckých škvŕn, névov) prispieva k slnečnému žiareniu, solárium a dokonca aj lampy na klinec.

To všetko - UV žiarenie, nadbytok ktorého môže prispieť nielen k výskytu nevusu, ale aj k jeho degenerácii do malígneho nádoru - melanómu.

Počas života sa novo objavené nevi môžu meniť farbu a veľkosť, pričom nemajú patologickú zmenu, ale tieto symptómy niekedy varujú pred nebezpečenstvom.

Typy nevi

Hlavný rozdiel nevi je charakter ich formácie.

Čo sú materské znamienka na tele?

Môže to byť vaskulárny klastr alebo pigmentovaná oblasť kože s prebytkom melanínu.

Foto: kapilárny vaskulárny nevus

Tvar novotvaru môže byť odlišný:

Cievne krúžky sú rozdelené na kapilárne (ploché) a kavernózne (hrboľaté, vo forme uzlíkov).

Foto: kavernózny hemangióm

 • Podľa farby, v závislosti od krvných ciev, môžu byť od svetlého karmínového po fialový alebo modrý.
 • Obe sú na koži, na slizniciach alebo na peru.

Nevázavé pigmentové škvrny sú klasifikované podľa týchto znakov:

 1. dysplastické - geneticky predisponované neoplasmy nepravidelného tvaru s neprítomnosťou jasných hraníc. Mierne zvýšené nad kožou môžu byť rôzne odtiene hnedej a takmer vždy väčšie ako jednoduché krtky (asi 5 - 12 mm). Zvyčajne sa objavujú na trvale uzavretých miestach vlasov alebo odevov - na hlave, hrudníku alebo zadku. Vyskytujú sa po celý život, zdedia sa;
 2. epidermo-dermálne, ploché nevusy rôznych farieb - od svetlohnedej po čierne. Melanocyty sa v tomto prípade hromadia na okraji dermy a epidermis. Zvyčajne sa nachádzajú v oblasti pohlavných orgánov, na rukách alebo na nohách (podošvy), veľkosť nevusu je až 1 cm;
 3. Intradermálna, konvexná - vystupuje nad hlavnú kožu, s hladkým alebo bradavým povrchom, pravdepodobne s chĺpkami. Farba môže byť od nenápadného, ​​telesného až po intenzívne čierne;
 4. ("lentigo") - zhluk mnohých plochých krtkov s rovnakou intenzitou pigmentácie. Vonkajšie podobné pihy, ale na koži nie je tak často a tmavšie. Farbenie môže byť od hnedého až po čierne a lentigo existuje len po uplynutí niekoľkých rokov, malé deti nemajú. Farba zobrazených nevi sa nezmení;
 5. modré (modré) nevuses - až do 2 cm v priemere, vždy nad hlavnou kožou, s jasnými hranicami. Docela hustá, s hladkým povrchom. Modré nevusy môžu mať rôzne odtiene modrej, niekedy hnedej a zvyčajne umiestnené na tvári, hýždeniech alebo končatinách. Zvláštnou odrodou je bunkový modrý nevus so zvýšeným rizikom degenerácie melanómu;
 6. komplexná - tmavá farba, mierne nad hlavnou kožou. Melanocyty môžu byť koncentrované v samotnej derme a na jej hranici s epidermou;
 7. Suttonove nevuse - pigmentované neoplazmy obklopené kožným prstencom bez pigmentu sú náchylné k spontánnemu zmiznutiu;
 8. obrovský nevus je ploché veľké pigmentové miesto, často vrodené, ako sa rozrástlo u detí, ktoré sa zvyšujú. Môže byť čierna, hnedá alebo šedá a pokrýva väčšinu kože až po celú končatinu.

Klasifikácia znakov na ľudskom tele: fotografie a popisy

Všeobecne sa uznáva, že krtky (nevi) sú vrodené kožné lézie. V skutočnosti, koža novorodenca vo väčšine prípadov nie sú žiadne škvrny, objavujú, po niekoľkých mesiacoch.

materské znamienko (Latinsky - naevus maternus) - formácie na ľudskom tele, ktoré sú zarastené epiteliálne tkanivá, líšia sa farbou, tvarom, veľkosťou a lokalizačnými miestami.

Lokalizácia krtkov

Vo všeobecnosti je umiestnenie móla absolútne náhodné. Mole môžu byť vytvorené na ľubovoľnej časti ľudského tela, dokonca aj na slizniciach a očných bulvároch. Je nemožné ovplyvniť formovanie alebo netvorenie materského znamienka na určitej časti kože. Niekedy lokalizácia závisí od typu krtka. Najčastejšími časťami tela postihnutými týmito pigmentovanými formáciami sú trup, ruky, tvár.

Pôvod krtkov sa vyskytuje na tých častiach kože, ktoré sú vystavené určitému vonkajšiemu účinku:

 • Ultrafialové žiarenie. Pod vplyvom slnečného svetla začne aktívne rozvíjať hlavnú zložku krtkov - melanínu. Keď sa tmavý pigment nahromadí v prebytku, ponechá povrch kože vo forme malých uzlín, maľovaných v rôznych odtieňoch hnedej.
 • Kusy hmyzu. Hmyz je nosičom rôznych infekcií a vírusov, ktoré sa môžu prenášať na ľudí skusom. Infekcia môže stimulovať prácu buniek obsahujúcich pigment a v dôsledku toho spôsobiť tvorbu krtkov.
 • Efekt žiarenia. Mnoho radiologických lekárov je presvedčených, že röntgenové žiarenie a žiarenie prispievajú k tvorbe pigmentovaných foriem na ľudskom tele.
 • Zranenie existujúcich krtkov. trauma pigmentovaného tkaniva móla môže viesť k aktivácii melanocytov a rastu móla. Zvýši sa veľkosť alebo vytvorí veľa dcérskych spoločností okolo seba.

Uvedené dôvody na vytvorenie materských znamienok môžu vylúčiť a regulovať intenzitu ich činnosti.

Existujú faktory tvorby krtkov, ktorých účinkom človek nemôže vyvíjať žiadny vplyv:

 1. Nadmerná aktivita endokrinných buniek. Mole môžu vzniknúť v dôsledku hormonálnych výbuchov a prispôsobenia ľudského hormonálneho zázemia počas:
  • puberta;
  • tehotenstvo.
 2. Dedičné predispozície. Niekedy sa u blízkych príbuzných vytvárajú znamienka na rovnakých miestach tela, majú rovnaký tvar a veľkosť. To je vysvetlené informáciami obsiahnutými v DNA a prenášanými génmi.
 3. Starnutie. Inhibícia biologickej aktivity organizmu vedie k vzniku nádorov na koži človeka.

Profesori z Londýna uskutočnili experiment, ktorý pomohol poskytnúť vedecké zdôvodnenie pre laické lásky - "mnoho krtkov - na dlhú životnosť". Končia sa chromozómy teloméry. Životná aktivita bunky priamo súvisí s dĺžkou telomer. Sú ukazovatele starnutia - čím starší človek, tým kratšie telomere.

V dôsledku štúdie sa zistilo, že u ľudí s viacerými materskými znamienkami sú teloméry dlhšie, preto biologický vek ľudí s veľkým počtom krtkov je menší ako ich súčasný vek.

Najčastejšie sú krtky lokalizované na tvári, je to preto, že tvár je exponovaná ultrafialovému žiareniu častejšie ako iné časti tela. Deň materstva sa objavujú kdekoľvek v tele, zvyčajne v období dospievania. Niektorí lekári navrhli, aby ľudia, ktorí majú znaky na chrbte, mali väčšiu pravdepodobnosť výskytu pľúcnych ochorení než ostatní.

Aj krtky sú nájdené na rukách a menej často na tele. To je tiež spôsobené tým, že ľudské telo je chránené odevom z mnohých provokačných faktorov.

Druhy znakov - fotografia a popis

Všetky materské znamienky možno klasifikovať podľa rôznych znakov. Je možné rozdeliť druhy krtkov do podskupín podľa morfologických a štrukturálnych rozdielov. Zoskupenie krtkov môže pomôcť určiť, či prepravcu prináša nebezpečenstvo, charakterizovať riziká pre jeho zdravie a život.

Klasifikácia morfologickými znakmi

Aby bolo možné charakterizovať typ materského znamienka konkrétnej osoby, je potrebné poznať rozlišovacie znaky, ktoré sú vlastné tejto materskej značke - tvar, farba, veľkosť. Pomocou týchto údajov môžete vytvoriť celkový obraz novotvaru a určiť, či problém vyžaduje lekárske zákroky.

Šokujúce štatistiky - zistili, že viac ako 74% kožných ochorení - príznak infekcie parazitmi (Ascarid, Giardia, Toksokara). Worms spôsobujú obrovské škody na tele a náš imunitný systém je prvý, kto trpí, čo musí chrániť telo pred rôznymi chorobami. E. Malysheva zdieľa tajomstvo, ako rýchlo sa ich zbaviť a očistiť ich kožu stačí. Čítajte viac »

Klasifikácia podľa farby

Farba materského znamienka závisí od príčiny a povahy pôvodu. Farba krtkov sa môže meniť vo všetkých odtieňoch hnedej a červenej, v niektorých prípadoch melanom nebezpečných materských znamienok, farba môže byť modrá alebo fialová.

Ružové / červené krtky

Nesprávne sa domnieva, že výskyt červených krtkov je vyvolaný príliš častými návštevami solária a dlhodobým vystavením slnku. Nie je to tak. Rodné znamienka odtieňov červenej sa vytvárajú bez účasti melanínu, objavujú sa v dôsledku narušenia aktivity krvných ciev. Takéto mary sa nazývajú angiómy.

angióm najčastejšie sa u detí vyskytujú kvôli nedokonalosti obehového systému, sú benígne a môžu zmiznúť samy, bez zásahu.

Charakteristickým znakom angiómov je to, že rastú nie na koži, ale medzi dermis a epidermis. Najskôr sa objavujú ako červené bodky, ktoré časom stúpajú zanedbateľne vo veľkosti, môžu byť konvexné alebo ploché.

pohľad:

Hnedé krtky

Viac ako 75% mólov má odtieň hnedej. Sú výsledkom akumulácie veľkého počtu melanocytov. Ich tvorba môže byť ovplyvnená pôsobením ultrafialového žiarenia. Hnedé krtky môžu byť dedičnou tvorbou kože, objavujú sa na všetkých častiach tela, majú rôznorodú formu a štruktúru.

Sú benígne, nevyžadujú starostlivosť a nepotrebujú pravidelný lekársky dohľad.

Je však potrebné zabezpečiť, aby sa krtci nemenili v čase a tvaru, nespôsobovali nepríjemné pocity (svrbenie, začervenanie kože okolo krtka), aby sa znížilo riziko vzniku melanómu. Odstránenie hnedých krtkov by sa malo uskutočňovať iba v prípade zvýšeného rizika poranenia spôsobeného nepríjemnou polohou, napríklad v podpazuší.

Foto hnedých krtkov:

Modré / fialové moly

Modré znamienka sú získané, rastú až do priemeru 2 cm. Modré znamienka sa nazývajú modré nevi alebo materské znamienka Jadasso-Tiche. Toto meno bolo dané modrým krtkom na počesť profesorov-dermatológov, ktorí prvýkrát študovali svoju štruktúru podrobne.

Modrý nevus je nodulárna forma, pozostávajúca z veľkej akumulácie melanocytov. Je to hraničná značka - existuje riziko degenerácie do zhubného nádoru. Lokalizovaný nevus hlavne na zadku a nohách, v zriedkavých prípadoch na perách. Ženy sú náchylnejšie na tvorbu modrého nevusu.

Ďalším typom modrého krtka je nevus Ota. Ide o bod alebo modré škvrny, ktoré sa nachádzajú prevažne na tvári. Nestrácajú nebezpečenstvo a sú dedičnou formáciou na koži.

Fotografie modrých znamienok:

Klasifikácia krtkov podľa tvaru

Pôvodne môžu byť materské znamienka rôznych foriem, ktoré nemajú informácie o riziku ich degenerácie do zhubných nádorov. Tvar krtka môže byť buď štandardný (kruhový, oválny, bodkový) alebo neobvyklý (mesiac, hviezda, zviera).

Plošné znamienka

Plošné znamienka (med - lentigo) - najbežnejší druh krtkov.

K dispozícii sú:

 • Jednoduché Lentigo. Jednoduché (mladistvé) lentigo sa tvorí hlavne u detí a dospievajúcich počas puberty a v dôsledku toho skok v hormónoch. Lokalizácia jednoduchého lentiga môže byť veľmi rôznorodá. Takéto znamienka sa nachádzajú v celom tele, na sliznici, môžu byť jednoduché a viacnásobné.
 • Slnečné lentigo. Solárne lentigo tvoria častí návštevníci solária a ľudia, ktorí trávia veľa času na slnku. Nestáva nebezpečenstvo, je lokalizovaný na tých miestach, ktoré sú viac vystavené slnku ako iné.
 • Starý lentigo. Starý Lentigo - vek - nové rastliny béžovo-hnedej farby. V priebehu času môže vzdelanie tmavnúť, ktoré sa nachádza na krku, ramenách a rukách.

pohľad:

Konvexné znamienka

Ako silne vyčnieva krtka, závisí od úrovne koncentrácie melanocytov. Ak sú pigmentové bunky sústredené medzi epidermis a dermis, materské znamienko je konvexné len mierne, ak sa melanocyty nahromadia v dermis - materská značka je úplne konvexná.

Konvexné nevy sú tiež zoskupené podľa povahy nástupu:

Pigmentárne konvexné materské znamienky sú tvorené veľkou akumuláciou melanocytov, vaskulárne - angiómy diskutované vyššie. Konvexné znamienka sa má chrániť pred priamym slnečným žiarením, čo minimalizuje pravdepodobnosť mechanického poškodenia - takže môžete vylúčiť najbežnejšie príčiny degenerácie konvexnej maternice v malígnom nádore.

Foto konvexných krtkov:

škvrny

Rodné znamienka sa líši od materských znamienok v tom, že môžu byť vrodené.

Rozlišuje sa podľa povahy pôvodu a podľa toho aj farby:

 • pigmentové materské znamienka;
 • cévne znamienka;
 • nevus Ota.

Pigmentárne materské znamienka má charakteristický hnedý nádych, cievne škvrny sú červené a Ota nevuses sú modré materské znamienka umiestnené primárne na tvári. Rodné znamienka môže zostať v pôvodnej veľkosti po zvyšok svojho života, ale môže rásť s človekom.

Škvrny a Ota névy sú vytvorené v epidermis, takže sú ploché, cievne miesta vyskytujú v hlbšej vrstvy kože - medzi dermis a epidermis, a preto môže byť ľahko konvexné.

Nie je potrebné odstrániť pigmentové škvrny, Avšak ak novorodenec má škvrny na dlaniach alebo nohách, lekári im odporúčajú, aby sa ich zbavili, pretože ich umiestnenie naznačuje možnosť traumatizácie v budúcnosti, čo môže viesť k degenerácii do rakovinového nádoru.

Rodné znamienka a materské znamienka môžu mať rôzne tvary. Aký tvar má novotvar, závisí len od prírody a dedičnosti. Nevúzy môžu mať správny tvar kruhu, oválne, môžu mať formu bodu alebo naopak zaujímajú veľký povrch kože a majú nerovnaké okraje, môžu mať pretiahnutý alebo predĺžený tvar.

Fotografie pigmentovaných škvŕn:

Klasifikácia krtkov na základe dobrej kvality

Spočiatku vzdelávanie na koži osoby vo forme materského znamienka alebo materského znamienka neohrozuje jeho život a zdravie. Počas života nevi nevyžadujú ďalšiu starostlivosť, je však potrebné sledovať, ako sa krtky správajú, aby sa znížilo riziko melanómu.

Existuje celý rad príznakov, keď sa zdá potrebné okamžite navštíviť onkológu:

 • Asymetria. Asymetrická forma móla je príčinou obáv, jasným znakom bunkovej degenerácie.
 • Hrana. Ak krtka má nejasný, difúzny obrys, môže to byť signál šírenia metastáz.
 • Farbu. Farba nevousu je dôležitým príznakom pri určovaní tvorby malígneho nádoru. Farba krtka by sa nemala meniť s priebehom života (malé odchýlky sú povolené v rozmedzí farebného rozmeru krtka) a musia byť jednotné bez toho, aby boli zahrnuté iné farby.
 • Veľkosť. Móly, ktorých veľkosť presahuje priemer 6-7 mm, si vyžadujú neustále sledovanie onkológa.
 • Dynamika. Každá zmena v materskej značke: rast, zmena farby, výskyt nepríjemných pocitov, svrbenie, začervenanie, pálenie, vypadávanie vlasov na tele krku - dôvod okamžitej návštevy lekára.

Podľa rizika degenerácie do malígnych formácií sú krtci rozdelení na benígne, malígne a hraničné nádory.

Benígne nevi

Benígne krtky sa objavujú po prvých šiestich mesiacoch života človeka, môžu byť umiestnené na ľubovoľnej časti tela, nespôsobujú nepríjemné pocity.

Takéto materské znamienka zvyčajne nepresahujú priemer 3 mm, majú jasný obrys a jednotnú farbu, odtieň sa mení od šedej po hnedú. S priebehom života, materské znamienko nerastie alebo rastie zanedbateľne (nie viac ako 1-2 mm v priemere), môže mať pokožku hlavy.

Benígne nevuse sú ploché, nemajú vyvýšeniny, drsnosť, neprasknú. Riziko degenerácie do malígneho nádoru je prítomné v prítomnosti akéhokoľvek krtku. V prípade benígneho krtka je to minimálne riziko.

Zoznam dôvodov vzniku malígneho nádoru sa zužuje na tie, ktoré sú kontrolované ľuďmi:

 • Neopaľujte sa pri priamom slnečnom svetle (12.00 - 15.00);
 • Nepoužívajte zneužívanie výletov do solária;
 • nesnažte sa odstraňovať krtky;
 • Vyvarujte sa možným zraneniam, odierajte oblečenie.

Výučba na hraniciach

Táto časť obsahuje krtky / znamienky, ktoré sprevádzajú zvýšené riziko degenerácie do malígneho nádoru. Podľa štatistických údajov približne 10% týchto materských známok spôsobuje melanóm, takže si vyžadujú neustále sledovanie odborníkmi.

Patria medzi ne:

 • Dysplastický melanomónny nevus;
  • Riziko malignity: 90%.
  • Pôvod: dedičný.
  • Farba: od svetlohnedej po čierne.
  • Veľkosť: do 1 cm.
 • Nevus Jadassona-Tiche:
  • Riziko malignity: nízke, hlavne v dôsledku zranenia.
  • Pôvod: získaný.
  • Farba: modrá až modro-čierna.
  • Veľkosť: do 2 cm.
 • Hranový pigmentový nevus:
  • Riziko malignity: stredné, hlavne v dôsledku traumy alebo dlhodobej expozície ultrafialovému žiareniu.
  • Pôvod: 80% prípadov dedičných.
  • Farba: hnedá, môžu byť prítomné koncentračné krúžky.
  • Veľkosť: do 1,5 cm.
 • Obrovský pigmentový nevus:
  • Riziko malignity: 10-12%.
  • Pôvod: vrodený.
  • Farba: čierna.
  • Veľkosť: až 7 cm, rastie s mužom.
 • Nevus Ota:
  • Riziko malignity: len zriedka, iba ak je zranený.
  • Pôvod: vrodený.
  • Farba: modrá, modrá.
  • Veľkosť: až 5 cm, sa objaví len v predstaviteľoch Mongoloid rasy.
 • Melonóza dybrelu:
  • Riziko malignity: 100% pri absencii liečby je prekancerózny stav.
  • Pôvod: získaný, nájdený hlavne u starších ľudí.
  • Farba: hnedá až tmavo hnedá.
  • Veľkosť: pigmentovaná škvrna s nodulárnymi formáciami, rastúca, má nerovné hrany, neustále rastie.

Zhubné nádory

melanóm - malígny nádor na koži, vyvinutý z melanocytov. Charakterizovaný rýchlym vývojom a vysokým rizikom smrti má však veľa znakov na samodiagnostiku, na rozdiel od iných druhov rakoviny.

Okrem funkcií opísaných v odseku "hraničná formácia" (asymetria, rast, zmena farby) existujú sekundárne znaky malígneho nádoru:

 • vertikálny rast;
 • nodulárne formácie;
 • krakovania;
 • výskyt pigmentačných škvŕn červenej / ružovej farby okolo materského znamienka;
 • lesklý povrch

Melanóm je klasifikovaný podľa publika lezie, príčiny nástupu a zvláštnosti kurzu:

 • Povrchové rozširovanie. Cieľovým publikom sú ľudia vo veku od 25 do 50 rokov. Má malé, až 6 mm veľké, heterogénne sfarbenie - striedanie hnedých oblastí a farieb zdravého kože alebo svetlejšie. Fáza radiálneho rastu je pomerne veľká - 2-4 roky, fáza vertikálneho rastu (po výskyte uzliny) - rýchla - niekoľko týždňov. Smrteľný výsledok v 30% prípadov.
 • Podľa typu malígneho lentiga Ovplyvňuje starších ľudí vo veku 50 rokov v dôsledku dlhodobej expozície UV žiareniu. Vyskytuje sa zriedkavo, je lokalizovaná na tvári, má značné veľkosti a hnedú farbu s čiernymi impregnáciami.
 • Akrálne-lentigóza. Je zriedkavé, v 70% prípadov u mužov. Ovplyvňuje subunguálny priestor, menej často dlane alebo nohy. Počas fázy vertikálneho rastu zničí klinec nechty, má hnedú alebo čiernu farbu.
 • Uzlový. Najagresívnejšia forma melanómu, ktorá sa takmer okamžite premenila na fázu vertikálneho rastu, má čiernu farbu. Ovplyvňuje ľudí starších ako 50 rokov, lokalizovaných na hlave, krku, končatinách.

Liečba malígneho nádoru závisí od štádia vývoja. V najskoršom štádiu av prípade poškodenia zdravých tkanív je zmysluplné (o hĺbku 1-2 mm) chirurgicky odstrániť nádor a okolité zdravé tkanivá. V prípade metastáz v lymfatických uzlinách je chirurgická excízia neúčinná, používa sa chemoterapeutická metóda.

Foto melanómu:

Štrukturálna klasifikácia krtkov

Všetky materské znamienky / materské znamienky môžu byť podmienene rozdelené do skupín podľa spôsobu ich utvárania a dôvodov, ktoré ich spôsobili.

Štruktúra rozlišuje:

 • pigmentárne móly;
 • cévne znamienka;
 • warty materské znamienka.

Pigmentárne krtky

Pigmentárne znamienka a krtky sú tvorené veľkou akumuláciou melanocytov v epidermis, intradermálnej vrstve alebo medzi nimi. Melanocyty sú bunky, ktoré produkujú melanín, takže farba pigmentovaných mólov je charakteristická - od béžovej hnedej až tmavo hnedej.

Môžu mať rôzne tvary: podlhovastý, oválny, nepravidelný. Lokalizácia pigmentárnych krtkov je veľmi odlišná, palmarovo-plantárne usporiadanie je zriedkavo nájdené.

Vertikálny rast závisí od úrovne vzdelania - čím hlbšia vrstva, tým výraznejšia je materská značka alebo škvrna. Má vlasy a mäkký, hladký povrch, nesvieti. Mnohí pripájajú podobu krtka, rovnako ako jeho umiestnenie na tele, mystický význam.

pohľad:

Cievne krúžky

Prirodzene, vaskulárne pôrodné známky / materské znamienka sa líšia od pigmentovaných tým, že pozostávajú nie z melanocytov, ale z krvných ciev. Majú charakteristickú farbu od ružovej až po vínnu.

Vo väčšine prípadov sú cievne formácie vrodené kvôli intrauterinným poruchám tvorby obehového systému. Môžu pozostávať z krvných ciev rôznych veľkostí - kapilár, žíl, tepien. Najbežnejšou formou je kapilár.

Pri podrobnom preskúmaní môžete vidieť mikroskopické cievy v štruktúre tela materského znamienka. Deti sa často nachádzajú na tvári a krku, stretávajú sa na vnútorných orgánoch. Cievne útvary červenej farby sa nazývajú angiómy.

Fotografie cievnych znamienok:

Warty rodné znamienka

Na rozdiel od iných druhov sa z dôvodu infekcie vírusom ľudského papilómu vytvárajú bradavice alebo papilómy. Infekcia sa vyskytuje sexuálne, cez všeobecné osobné hygienické predmety, cez mikročipy a kožné lézie a je prirodzene prenášaná na dieťa od matky počas narodenia.

Po vstupe do ľudského tela sa vírus dostane do inkubačnej fázy a aktivuje sa iba pod vplyvom nasledujúcich vonkajších faktorov:

 • hormonálna reštrukturalizácia;
 • znížená imunita;
 • dlhodobý pobyt v chlade;
 • Choroba zažívacieho traktu.

Papilómy vyžadujú liečbu všeobecné a riadené akcie. Primárne ukotvený aktivity HPV (ľudský papilomavírus), príjem liekov, ktoré zvyšujú imunitný systém, antivirotík, rovnako tak, že bráni preparátor ďalej udržuje priaznivé prostredie pre vírusové aktivity (ošetrenie tráviaceho traktu, v prípade, že aktivácia bola vykonaná z tohto dôvodu).

Liečba smerového účinku zahŕňa chirurgické vykrojenie papilómov pomocou laserových alebo konzervatívnych metód.

V ďalšom článku sa diskutovalo o tom, ako liečiť HPV u žien a čo to je.

Foto papilómy:

Zdravotná klasifikácia nevi

Tam je viac ako 50 odrôd rôznych kožných útvarov. Hlavný znak klasifikácie - vzhľad, podľa ktorého človek môže samostatne diagnostikovať v sebe určitý typ nevusu.

Na lekárske účely je klasifikácia hlbšia, vrátane mnohých prvkov, ako je štruktúra, nebezpečenstvo degenerácie melanómu, povaha vzdelávania, vertikálny / horizontálny rast a iné.

Napríklad na vrstve výskytu nevuses sa rozdelí na:

 • Epidermálnej, dermálnej. Bunky, ktoré tvoria telo mol (melanocytov alebo krvných ciev), v tomto prípade sú sústredené v epidermis (vrchnej vrstvy kože), alebo v priestore medzi dermis a epidermis. Takéto znamienka nie sú konvexné alebo konvexne mierne.
 • Intradermálne. Bunky, ktoré tvoria telo moča, sú koncentrované hlavne v hlbokej vrstve kože - dermis. Takéto znamienka sú značne konvexné.

lentigo

lentigo Sú benígne formácie melanocytárnej povahy. Lentigo je klasifikované na základe pôvodu, rozlišuje mladistvé, slnečné a senilné lentigo. Lokalizácia hlavne na ramenách, krku, končatinách. Jedná sa o malé ploché miesto v tvare zrna od svetlohnedej až po hnedú.

Ako dieťa, lentigo tvoril pod vplyvom uvoľňovanie hormónov, lentigo vyskytuje hlavne u ľudí, ktorí sú často vystavené UV žiareniu, senilná lentigines - znamenia útlaku biologickej aktivity tela, poruchy tráviaceho traktu.

V menej ako 5% prípadov sa lentigo môže degenerovať do rakovinového nádoru. Lekári sa domnievajú, že riziko degenerácie sa vyskytuje v prípade ťažkého spálenia. Vzdelávanie dáva nevýhodu estetickej povahy, nespôsobuje nepríjemnosti vo forme svrbenia, pálenia, hrubého povrchu.

Nevyžaduje odstránenie podľa klinických indikácií. Avšak v prípadoch traumy a re-traumatizácie sa odporúča chirurgicky odstrániť lentigo, aby sa zabránilo riziku degenerácie do malígneho formovania.

Foto Lentigo:

Komplexné nevi

Tento názov je spôsobený umiestnením krtka v oboch vrstvách kože - hornej a hlbiny. Komplexný nevi - benígny melanocytový pôvod, ktorý sa nachádza súčasne v epiderme v dermis. Majú tmavohnedú farbu, značne konvexnú, s priemerom 1-1,2 cm.

Vyskytuje sa u ľudí všetkých vekových kategórií, riziko malignity je až 80%, preto by mal byť onkológ neustále sledovaný. Odporúča sa chirurgická excízia.

pohľad:

Dysplastické nevy

Okrajové kožné lézie súvisiace s melanómom. Podľa vzhľadu je to "smažená vajcia" - tmavé ploché miesto s kopcom v strede tmavšej farby. Neexistuje špecifická lokalizácia, vyskytuje sa u ľudí oboch pohlaví a všetkých vekových skupín - asi 5% ľudí, veľkosť sa pohybuje od 1 mm do 200 mm.

Dôvodom pre vytvorenie dysplastické névy je melanocyty mutácia žiarením, hormonálne rázy a vysoké dávky UV žiarenia, ako aj významné zníženie imunity.

rozlišovať:

 • sporadické dysplastické móly;
 • rodinné dysplastické móly.

Rodinný dysplastický nevus - Syndróm, pravdepodobnosť dedičnej predispozície k rakovine u členov rodiny, ktorí nemajú žiadne kožné útvary. Lekári odporúčajú odstránenie takýchto znamienok pred objavením sa znakov znovuzrodenia, aby sa zabránilo vzniku rakoviny a smrti.

pohľad:

Modré nevhodné

Benígna tvorba melanomopauzy, extrémne zriedkavo sa regeneruje v melanóme. Má charakteristickú farbu od modrej až po modro-čiernu, malú veľkosť až do 1-1,5 cm v priemere, má guľatý, oválny alebo podlhovastý tvar. Nachádza sa hlavne na nohách, rukách, zadkoch.

Existujú jednoduché a bunkové:

 • jednoduchý modrý nevus - malá forma, ktorá mierne stúpne nad povrch kože, má priemer až do 1 cm, je umiestnená na krku, tvári, slizniciach
 • bunkový modrý nevus - väčšia forma s nepravidelnou hummokou štruktúrou s priemerom do 3 cm.

Pozorovanie sa odporúča, ale radikálne metódy odstraňovania sa prejavujú iba v prípade príznakov degenerácie alebo lokalizovaných na miestach, ktoré naznačujú trvalé traumu névy.

pohľad:

Obrovský pigmentový nevus

Vzhľadom na veľké (až 20 cm) rozmery nevusu sa dá ľahko diagnostikovať. Je melanomnoopasnym vzdelanie, riziko transformácie - 10%. Odporúča sa radikálne odstrániť nevus, čo však nie je vždy možné. Môže pokrývať významnú časť ľudského tela, má farbu od šedej po čierne, hľuzovitý povrch, rastie s mužom.

Obrie Nevus - vrodené vzdelanie, ktoré sa vytvorilo na 15-20 týždňoch vnútromaternicového vývoja. Je extrémne zriedkavé - nie viac ako 2% ľudí na planéte.

pohľad:

Nevus z raného detstva

Vrodené vady sú takmer nikdy diagnostikované u novorodencov, začínajú sa objavovať až po 6 mesiacoch, avšak existujú kongenitálne nevy, ktoré sa vytvorili pred narodením dieťaťa.

Mole a materské znamienka môžu rásť s dieťaťom a zostať v tele človeka počas celého života a môžu zmiznúť bez príčiny. V ranom detstve sú často diagnostikované formácie hemangiómy a víno.

pohľad:

hemangiómy

Hemangióm u detí - benígne cievne vzdelávanie. Vyskytuje sa to najmä u dievčat, vo všeobecnosti menej ako 3% detí oboch pohlaví. Miesto má konvexnú štruktúru, červenú alebo cyanotickú farbu, môže výrazne expandovať radiálne a vertikálne, zasiahnuť oko, dýchacie cesty.

Na morfológii rozlišujeme:

 • prostý - pozostáva z kapilár, nachádza sa na povrchu kože, má hľuznú štruktúru, prevažne červenú
 • zapadnutý - sa nachádza pod kožou, pozostáva z dutín vyplnených krvou, povrch je hľuzovitý-uzlíkový, farba je červeno-hnedá.
 • kombinovaný - kombinovať príznaky jednoduchých a kavernóznych hemangiómov.

Najbežnejšie sú jednoduché hemangiómy, v ktorých lekári odporúčajú očakávanú taktiku. V prípade kavernóznych alebo kombinovaných hemangiómov sa odporúča radikálna liečba.

pohľad:

Škvrny na víno

Škvrny na víno alebo horúci nevus - benígna forma, ktorá sa nachádza hlavne na tvári alebo hlave. Môže signalizovať ďalšie vrodené patológie. Je to červená alebo vínová škvrna, ktorá sa nezvyšuje nad pokožkou.

Príčinou vzniku takýchto škvŕn je vývojová vaskulárna malformácia v maternici. Nie je melanom nebezpečný, nepredstavuje nebezpečenstvo pre život a zdravie dieťaťa. Rastá s mužom, s vekom nadobúda viac modrého odtieňa. V prvých mesiacoch života dieťaťa sa ošetruje laserom.

pohľad:

Mystický význam krtkov

Mole, a hlavne materské znamienka nezvyčajnej formy a lokalizácie sa pripisujú mystickému významu. Predpokladá sa, že krtky sú zvláštnymi znakmi, pomocou ktorých môžete vyvodiť závery o charaktere človeka, prečítať si jeho osud. Zvýšená pozornosť sa venuje materským znamienkam a materským znamienkam, zdedených a so zložitým tvarom a farbou.

Hodnota mólov:

 • Rodenka v podobe trojuholníka. Existuje teória, podľa ktorej krtky, nachádzajúce sa vo forme trojuholníka, posilňujú schopnosti tých častí tela, na ktorých sú umiestnené. Viac veril, že ľudia, ktorí majú takúto značku môže stať jasnovidca a psychiku komunikovať s paralelným svete duchov, a sú odolné morálne princípy a vždy dodržiavať zvolenej ceste.
 • Mole v tvare srdca. Po prvé, vzhľad vlastníkov takéhoto nekonvenčného znaku osudu je očarujúci a tajomný. Predpokladá sa, že materské znamienko v tvare srdca naznačuje, že na láske jeho majiteľa sú víťazstvá a úspech. Treba však venovať pozornosť umiestneniu a jasnosti obrysov. Ak má materská značka chybu vzhľadu, vzťah s opačným pohlavím bude nestabilný a krátkodobý.
 • Rodné znamienka vo forme súhvezdia. Najprv treba poznamenať, že krtky sú súčasťou konštelačného vzoru v prípade, že majú rovnaký tvar, veľkosť a farbu. Význam takýchto materských znamienok závisí od toho, ktoré časti súhvezdí sú. Napríklad ľudia s krtkovia v podobe konštelácie Gemini sú mimoriadne komunikatívni. Tí, ktorí nesú znamenie leva, majú jasné vlastnosti vodcu a majitelia znamienok v podobe konštelácie rakoviny budú šťastní v ich živote.