Hlavná

Bradavice

Príčiny keloidných jaziev a spôsob liečby

Popáleniny, uhryznutie hmyzom, hlboké odrené a rezy po hojení pokožky môžu zanechať jazvy. Ak je chyba značnej veľkosti alebo je na viditeľnom mieste, je nepravdepodobné, že sa jej bude páčiť. Zvlášť expresívny a pozoruhodný na tele je keloidná jazva.

Prečo sa tvorí, ako to vyzerá a či je možné zbaviť sa hrubej jazvy? Všetky otázky budú zahrnuté v rámci tohto článku.

Keloidná jazva: príčiny vzniku

Keloid alebo koloidná jazva vzniká z dôvodu nesprávneho zlúčenia okrajov rany. Ak je poškodená oblasť infikovaná mikróbmi alebo vo svojej oblasti dochádza k rastu spojivového tkaniva, tvoria sa jazvy na koži. Hlavnými dôvodmi vzniku koloidných jaziev sú fúzia okrajov poškodenej oblasti a nesprávne vykonané stehy počas chirurgického zákroku.

Keloid má hustú štruktúru a nevystupuje nad povrch epidermis. V priebehu času sa chyba rozrastá. Sledujúc vývoj keloidných tkanív, experti vyvodili závery o ich pôvode. Faktory, ktoré ovplyvňujú zjazvenie kože, veľa. Uvádzame hlavné dôvody vzniku keloidov:

 • Piercing.
 • Burns.
 • Hnisanie.
 • Infekcia rany.
 • Očkovanie (očkovanie BCG).
 • Silné napätie kože obklopujúcej ranu.
 • Chirurgické zákroky (liečba apendicitídy, cisárskeho rezu, odstránenie krtkov).

Tendencia k koloidnej zjazveniu sa pozoruje u ľudí vo veku 10 až 40 rokov. U malých detí sa pokožka regeneruje rýchlo a u pacientov ctihodných rokov sa nevytvárajú keloidy. V starobe sa tvoria jazvy atrofického typu.

Ako vypadávajú koloidné jazvy

Celkový vzhľad vady závisí od rozsahu poškodenej oblasti, jej polohy, premlčacej doby, veku pacientov a ďalších faktorov. Napríklad keloidná jazva po cisárskom rezu alebo epitelizácia povrchu rany sa môže zhoršiť.

Pacienti vnímajú túto zmenu ako zvyškový jav po zápale, podobne ako infiltrátu, a chýbajú miesto včasného kontaktu s lekárom. Konzolidácia v tejto dobe mení štruktúru a mení sa na chrupavkovú kožnú manžetu cyanoticko-červenej farby. Veľkosť chyby môže byť významná.

Obrysy keloidov na hladkej kože sa môžu líšiť od tvaru skorého zápalového zaostrenia alebo zranenia. Nejednoznačnosť týchto foriem je vysvetlená šírením keloidného procesu pozdĺž línií Langer (strečové línie kože). V niektorých prípadoch jazva znižuje zdravú dermu s predĺženými pásmi, ktoré simulujú krabie nohy. Rozsiahle keloidné jazvy, ktoré zostali po popáleninách, sa pretransformujú na kontrakcie cicavcov.

U ľudí sú široké, vysoké a husté jazvy nazývané "divé mäso". Ich farba sa líši od jasne červenej až po cyanotickú. Proces rastu jaziev spôsobuje bolesť, parestéziu a svrbenie. Nepohodlie sa zlepšuje pri kontakte s odevom.

Ktoré oblasti tela sú náchylné k koloidnej zjazveniu:

Pod dolnou časťou chrbta sa keloidy objavujú zriedkavo. To je spôsobené tým, že horná časť tela je zvýšenie počtu receptorov pre testosterón (giperandrogenemiya) a TGF-beta v kožných buniek a krvnej plazmy.

Keloidy na ušných stehnách sa vytvárajú v miestach punkovania pod náušnicami a v mieste aplikácie stehov. Vznikajú 3 až 4 týždne po traumatizácii tkaniva, pretože zápalový proces ustúpi. Patológia je sprevádzaná oddelením serózno-hnisavého obsahu, bolesťou a erytémom. Jazvy na ušných lalôčikoch sa môžu objaviť aj niekoľko rokov po punkcii alebo operácii.

Nosenie niekoľkých náušníc do jedného ucha zvyšuje riziko keloidnej jazvy. Utesnené časti dosahujú rozmer s odtokom.

Ako vyzerá keloidná jazva, môžete vidieť na fotografii.

Metódy liečby a prevencie keloidných jaziev

Keloidná terapia sa vykonáva rôznymi spôsobmi:

 • Liečivé - pacientovi sú predpísané imunomodulátory a kortikosteroidy. Lieky ovplyvňujú syntézu kolagénu v tkanive jazvy.
 • Radiačná terapia.
 • Oklúzia - uloženie tlakových obväzov.
 • Chirurgické - nadmerné tkanivo sa vyrezáva laserom, skalpelom alebo kryoterapiou.
 • Fyzioterapia - magnetoterapia, elektroforéza.

lekárstvo

Použitie kortikosteroidov na liečbu keloidov zahŕňa intramuskulárne injekcie. Hormonálne lieky zmierňujú zápal a znižujú syntézu kolagénu. Pacientom sa zvyčajne injektuje acetát triamcinolónu. Kurz pozostáva z 2 - 3 injekcií s intervalom 1 - 2 mesiace. Taktiež sa používa hormonálne masti.

Liečba jaziev s imunomodulátormi je tiež založená na injekciách. Interferón sa vstrekuje do švovej línie. Liečivo zabraňuje opätovnému výskytu koloidného procesu po vyrezaní zhutneného tkaniva.

Enzýmové lieky spôsobujú, že keloid je menej výrazný v dôsledku deštrukcie kyseliny hyalurónovej a kolagénu v štruktúre patologického tkaniva. Na tento účel lekári používajú lieky Lidaz, Longidaz a Ronidaz. Telo prijíma enzýmové prípravky prostredníctvom fonoforézy alebo ultrafonoforézy.

Externých prostriedkov pre liečbu po spaľovaní jaziev a keloidov rôznych odborníkov menovaných Kontraktubeks masť, gél Lioton 100, Kelofibraza krém, Zeraderm Ultra, hydrokortizón masť a gél kremíkových dosiek spenky. Resorbcia hrubého tkaniva bude takisto prispievať k takýmto prostriedkom z jaziev a jaziev, ako sú Fermentkol a Scarguard.

chirurgia

Chirurgická excízia jazvy je lepšie kombinovaná s pooperačným hormonálnym podaním. Terapia bude najúčinnejšia a riziko relapsu je minimálne.

Ak pacient hľadá spôsob, ako sa zbaviť keloidných jaziev a súhlasí len s excíziou, účinnosť terapie sa zníži o 50%. Optimálnou možnosťou je odstránenie poškodeného tkaniva následnou aplikáciou okluzívnych obväzov. Čas obliekania je niekoľko dní podľa rozhodnutia lekára.

Laserová terapia s odstraňovaním keloidov znižuje jej veľkosť v dôsledku zníženia kolagénu. Okrem laserového žiarenia je možný aj variant s kauterizáciou jazvy.

Medzi chirurgické metódy patrí aj liečba keloidných jaziev s kvapalným dusíkom. V tomto prípade je kryoterapia krátkodobým zmrazením jazvy s ochladenou látkou. Odstrániť chybu pomôže 2 - 3 cykly zmrazenia. Čas pre každý z nich je 20 - 30 sekúnd.

Radiačná terapia

Ionizujúce ožarovanie s bukóznymi lúčmi spôsobuje deštrukciu kolagénových vlákien. Výsledkom postupu je zníženie oblasti koloidnej jazvy. Na dosiahnutie maximálneho účinku sa pacient podrobí šiestim ožiareniu s dodržaním intervalu medzi postupmi v priebehu 1,5 - 2 mesiacov.

Radiačná terapia ako metóda odstraňovania keloidných jaziev je kontraindikovaná pri dermatologických ochoreniach, obličkových patológiách a prítomnosti otvorených alebo zle zahojených rán.

Lisovanie obväzov

Tesné silikónové obväzy uložené na oblasti jaziev znížia jeho povrch v 25% prípadov. Nosenie je odporúčané dlho, po dobu 6 - 8 mesiacov. Liečba okluzívnymi dresingmi spôsobuje nepríjemné pocity.

prevencia

Hlavný dôraz pri liečbe keloidných špecialistov je zameraný na elimináciu defektu a prevenciu jeho výskytu. Ak je koža pacienta náchylná na zjazvenie, je lepšie odmietnuť kozmetické operácie. Ak sa plánuje chirurgický zákrok na vitálne znaky, je potrebné informovať chirurga o predispozícii keloidu. Uvedomujúc si, že lekár pri zatváraní pooperačných rán neumožní nadmerné napätie kože.

Aby nedošlo k vytvoreniu keloidnej jazvy, po odstránení materského znamienka je dôležité dodržiavať všetky odporúčania týkajúce sa starostlivosti o ranu.

Vytvorená kôra sa nemôže odtrhnúť, zvlhnúť a vystaviť ultrafialovému žiareniu. Aj v chladnej sezóne sa ošetrovaná oblasť musí mazať opaľovacími prípravkami.

Ak sa rana namočí, ztuhne alebo kôra nezmizne po dlhú dobu, mali by ste sa poradiť s lekárom a získať stretnutia. Pri prvých príznakoch koloidnej jazvy po odstránení krtkov, môžete použiť Kontraktubeks.

Recepty tradičnej medicíny

Okrem užívania liekov môžu byť keloidné jazvy liečené ľudovými prostriedkami. Po dohode s lekárom môže človek používať zlúčeniny z liečivých rastlín, prísne dodržiavať proporcie a dávky recepcií znakhar. Je tiež potrebné revidovať stravu a zahrnúť do denného menu vitamínové potraviny a potraviny bohaté na bielkoviny, zinok a stopové prvky.

Čo môžete jesť na rýchle hojenie keloidných jaziev:

Od mastných a vyprážaných potravín je lepšie odmietnuť.

aplikácie

Listy žihľavy, kvety nechtíka a harmančeka a rebríčka a Hypericum suroviny sú zmiešané v rovnakých častiach, napríklad v '15 v kolekcii číslo bude potrebovať 0,5 litra vriacej vody. Kompozícia sa opája vo vodnom kúpeli počas 15 minút a obalená v horúcej látke počas 1 hodiny.

Potom sa kvapalina odfiltruje, utierka sa navlhčí čistou infúziou a obväzy sa obviažu na problémové miesto. Na vrchu sa aplikuje polyetylén a obväz je zabezpečený šatkou po dobu 2 hodín. Postup sa vykonáva denne po dobu 2 mesiacov.

Bylinná masť

Produkcia masti na vyhladenie keloidnej cicatrie doma začína prípravou tinktúry.

Môžete použiť takéto zariadenia ako:

Podľa vlastného uváženia sa odoberie jedno alebo viac rastlín. 30 g suroviny sa naleje do pohára vodky. Tára pevne uzavretá a vytiahnutá 2 týždne na chladnom mieste.

15. deň sa tinktúra filtruje a spojí s roztaveným tukom - bravčovým alebo jazvečíkom. Na 100 g tinktúry vezmite 100 g tuku. Zmes sa ďalej miesi na parnom kúpeli 10 minút, ochladí sa a tretí sa do zhutnenej tkaniny 3 krát denne. Kurz je určený na 1 mesiac.

Éterické oleje

Zvážte, ako odstrániť keloidné jazvy pomocou éterických olejov. V rovnakých pomeroch sa mätový olej striedavo mieša s neroli a rozmarínovým olejom. Druhým variantom terapeutickej zmesi je palisový olej + olej z čajovníka + kadidlo. Jazva sa ošetruje ráno a večer.

Pečené pečivo

Z teplého mlieka a hrachovej múky urobte plochý koláč a dajte jazvu na 1 hodinu. Cesto používajte denne.

kapusta

Na obnovenie liečenej pokožky sa používa kapusta - prírodný zdroj vitamínu E.

Niekoľko čistých listov je rozdrvené a kaša je spojená s medom. Požadované množstvo kompozície je rozložené na viacvrstvovú časť gázy a pribintovyvayut na jazvu po dobu 3 hodín. Medzi gázou a obväzom bola položená polyetylénová vrstva. Manipulácia sa vykonáva dvakrát denne.

Melón a vajcia

Rovnaké časti v jednom kontajneri premiešajú vaječný škrup s melónom. Komponenty sa zriedia rastlinným olejom na hmotu v podobe kaše. Na keloid sa konečná formulácia aplikuje iba raz denne, ale po dobu 2 mesiacov.

včelí vosk

Slnečnicový olej (alebo kukuričný olej, rakytník rešetliakový, ruža šípová) sa zahreje a v kombinácii s včelím voskom - 400 ml na 100 g prípravku Tomy pri nízkej teplote po dobu 15 minút, načo sa ochladí a namazané jaziev 2 krát denne.

Sophora japončina

Ovocie Sophora bude potrebovať 2 šálky.

Sú drvené a kombinované s husím tukom. Produkt sa umiestni na vodný kúpeľ a udržuje sa v teple 1,5 hodiny. V nasledujúcich troch dňoch sa liek znovu ohreje na hodinu a pol a na 4. deň sa zmes nechá vrieť. Potom sa masť ochladí a ošetrí sa neúspešne vyliečenými tkanivami.

Althaea

Boj s keloidmi pomôže resorbovať, protizápalové a protiedémové vlastnosti althea. 20 gramov suchých mletých koreňov rastlín naliať pohár studenej vody a nechať komponenty, aby zostali až do rána (zloženie sa vykonáva večer). Hotový výrobok sa aplikuje na jazvu aspoň 5 krát denne. Althae je možné nahradiť mätou.

Kafrový olej

Nástroj je silne namočený obväz. Krém sa aplikuje na jazvu a pokryje celofán. Zabezpečte obväz s obväzom.

Čo sú keloidné jazvy a ako sa ich zbaviť?

Mnoho ľudí má keloidné jazvy na koži. Nestrácajú žiadne nebezpečenstvo, ale vyzerajú veľmi neatraktívne, najmä v otvorených oblastiach tela. Moderné metódy pomôžu zbaviť sa týchto škaredých formácií alebo aspoň ich znižovať. Metódy domácej liečby budú nevyhnutnou pomôckou pri liečbe drogovej závislosti.

obsah

V živote sa často stretávame so situáciami, v ktorých rôzne traumy vedú k poškodeniu kože. Niektoré z nich sa rýchlo vyliečia a nezostávajú za nimi žiadne stopy, ale sú tu aj rany, ktoré postihujú hlboké vrstvy kože, a po uzdravení zanechávajú jazvy a jazvy. Jazvy sa môžu objaviť aj na neporušenej koži.

Zdá sa, že sú úplne odlišné, ale hlavne nepohodlie a problémy majiteľa spôsobujú keloidné jazvy.

Čo je keloidná jazva?

Keloid je proliferácia spojivového tkaniva. Vo vzhľade sa takéto jazvy podobajú nádorovým formáciám, ktoré majú červenkastú alebo cyanotickú farbu.

Často, po vážnych poraneniach sa na tele objavujú škaredé jazvy, ale včasná výzva lekárovi pomôže odstrániť túto chybu

Tvar jaziev môže byť odlišný; môžete vidieť podobné hviezdy alebo dlhé struny, ktoré majú ostré hranice a vyčnievajú nad povrch kože. Výskyt takýchto jaziev je obvykle sprevádzaný bolesťou a svrbením.

Je potrebné vedieť. Charakteristickým znakom keloidných jaziev je ich schopnosť neustále rásť, čo vedie k prekonaniu hraníc rany.

Navyše, takéto jazvy sú aj po liečbe schopné častých recidív.

Keloidné jazvy sú príčinou vzhľadu

Ak sa takáto jazva objaví po prvýkrát, príčinou môže byť:

 • Staré traumy, po ktorých sa nevyskytli viditeľné stopy.
 • Poruchy v práci hormonálneho systému.
 • Doba nosenia dieťaťa.
 • Infekčné choroby v chronickej forme.
 • Genetické znaky štruktúry spojivového tkaniva.
 • Chirurgická intervencia.

Jednotlivé znaky spojivového tkaniva alebo neopatrné šitie rany po chirurgickom zákroku vedú k vzniku keloidných jaziev, s ktorým je ťažké zvládnuť

Sekundárne keloidy sa môžu objaviť v dôsledku:

 • Traumatické kožné lézie.
 • Odreniny.
 • Nesprávne odstránenie rôznych lézií na koži.
 • Ako dôsledky akné.

Poznámka. Zistilo sa, že u žien sa tvoria keloidné jazvy častejšie. To sa dá vysvetliť prítomnosťou mnohých provokačných faktorov, ako je plastická chirurgia, piercing ucha, piercing, kozmetické procedúry.

Mnoho žien, nespokojných s ich vzhľadom, sa často uchýli k službám plastických chirurgov, ale nemajú podozrenie, že operáciu môže komplikovať tvorba keloidných jaziev

Druhy keloidných jaziev

Keloidy na koži môžu byť pravdivé alebo falošné. Prvý z nich sa zvyčajne tvorí spontánne a falošná jazva sa objaví až po poranení a môže sa nachádzať na akejkoľvek časti tela.

Keď nastane otázka, ako liečiť keloidné jazvy, potom ich vek má veľký význam. Vzhľadom na tento faktor sú takéto formácie rozdelené na:

 1. Mladé keloidy, niekoľko mesiacov až 5 rokov. Majú hladký povrch a červenavú farbu.
 2. Staré keloidné jazvy staršie ako päť rokov, majú nerovný povrch, farba je bledšia.

Etapy vývoja keloidov

Všetky keloidné jazvy a jazvy počas formácie prechádzajú niekoľkými fázami.

 1. V prvej fáze je postihnutá oblasť pokrytá tenkou vrstvou epitelu. O niekoľko dní neskôr začne proces zhutňovania a hrubnutia. Farba sa zhoršuje a v tomto stave zostáva jazva 2-3 týždne.

Hneď po poranení sa rana začne uťahovať a zdá sa, že nepredstavuje tvorbu keloidu

 1. Potom sa začne proces opuchu. Jazda rastie vo veľkosti, palpácia je bolestivá, začína prečnievať nad kožu. Po uplynutí približne jedného mesiaca bolesť ustúpi, ale intenzita farby sa zvyšuje, stáva sa načervenalá.

Liečivá rana sa náhle začne napučiavať a vytvára sa škaredá jazva s načervenalou farbou

 1. Ďalej tvorba keloidu prechádza zhutňovacím krokom. Keloid je pokrytý plakmi, stáva sa hustý a hľuzovitý.

Postupne sa bolestivosť zmizne, ale keloidná jazva sa stáva hrboľatá a znetvorí vzhľad osoby, ktorá sa nachádza na otvorenom úseku

 1. Stupeň zmäkčovania je charakterizovaný prejavom pohyblivosti jazvy, jej blednutia a vymiznutia bolesti.

Trvá niekoľko mesiacov a jazva nespôsobuje úzkosť, pokiaľ nie je zápalový proces

Je potrebné vedieť. Vytvorené keloidné jazvy, jazvy nie sú nebezpečné pre ľudí, ale môžu spôsobiť psychické nepohodlie, ak sú v otvorených oblastiach tela.

Ako sa zbaviť keloidných jaziev

Zvláštnosť keloidných jaziev zahŕňa výber liečby len v spojení s lekárom. Najčastejšie je účinná kombinácia viacerých možností liečby.

 1. Liečba.
 2. Použitie fyzioterapeutických metód.
 3. Kozmetické procedúry.
 4. Liečba ľudovými prostriedkami.

Odstránenie keloidných jaziev a jaziev s drogami

Ak lekár zvolí odstránenie jaziev z liekov, pacientovi sa pridelí:

 • Injekcie kortikosteroidov sa injektujú priamo do jazvy. Postupy sa konajú v intervaloch niekoľkých týždňov.

Injekcia moderných liekov priamo do keloidnej jazvy pomôže zmäkčiť ju a urobiť ju menej jasnou

 • Na posilnenie imunitného systému pacienta je indikovaný interferón. Taktiež sa tieto lieky injektujú do spojivového tkaniva keloidu každý druhý deň. Trvanie kurzu je zvyčajne nie kratšie ako 2-3 týždne. Potom prejdú na inú liečebnú schému a liek sa zavádza po dobu 3 mesiacov niekoľkokrát týždenne.
 • Predpísané lieky, ktoré pomáhajú zastaviť rast spojivového tkaniva. Zvyčajne ide o lieky založené na enzýmoch, napríklad Longidase, Lidase.

Je to dôležité. Výber liekov a trvanie liečby by mal určiť len ošetrujúci lekár.

Keloidné odstránenie jaziev fyzioterapeutickými metódami

Fyzioterapia má niekoľko metód, ktoré môžu spôsobiť, že zjazvenie nie je tak nápadné.

 1. Účinky ultrazvuku. Počas procedúry lekár aplikuje na jazvu špeciálne masti s enzýmami a na efektívnejšie použitie používa elektroforézu, fonoforézu.

Moderné postupy pomáhajú znížiť viditeľnosť jaziev a jaziev

 1. kompresia umožňuje bojovať s mladými jazerami, ktoré nie sú staršie ako rok. Na jazvu sa aplikuje obväzová bandáž, ktorá neumožňuje rozšírenie jazvy. Mal by sa nosiť najmenej 24 hodín denne.

Rada. Teraz sú k dispozícii silikónové omietky, ktoré je možné použiť na zabránenie vzniku keloidných jaziev. Nanášajú sa na ranu hneď po uzdravení.

 1. Aplikácia laseru. Laserové žiarenie môže lepiť kapiláry a zastaviť podávanie jazvy. Na zvýšenie účinku tejto terapie sa dopĺňa príjem hormonálnych liekov.

Laserová liečba vyhladzuje jazvy a znižuje ich jasnosť

 1. kryoterapia pomáha zabíjať zjazvené tkanivo. Najvyššia účinnosť sa dosahuje pri odstraňovaní mladých jaziev.

Pomocou kryoterapie sa môžete zbaviť mnohých kožných problémov vrátane keloidov. Nevýhody spôsobu zahŕňajú možné zatemnenie ošetrenej oblasti.

Rada. Keď sa jazvy nachádzajú v otvorených oblastiach pokožky, ochranné prostriedky proti slnečnému žiareniu musia byť bez problémov použité.

Kozmetické procedúry proti jaziev

Treba poznamenať, že hypertrofické jazvy môžu byť najlepšie korigované pomocou kozmetických postupov, ale keloidné s veľkými ťažkosťami. ale moderné kozmetické postupy pomáhajú prinajmenšom mierne upraviť vzhľad jazvy za predpokladu, že to nie je dlhšie ako 6 mesiacov.

Na tento účel sa používajú nasledujúce metódy:

 • chemický peeling;
 • mezoterapia;
 • mezoinzhektor.

Kozmetológia má zásobu metód, ktoré pomáhajú pri riešení škaredých keloidných jaziev

Tradičná medicína prichádza na záchranu

Keď sa keloidy objavujú u mnohých ľudí, vzniká otázka, ako odstrániť keloidné jazvy doma? Ľudové metódy môžu byť vynikajúcim doplnkom k hlavným metódam terapie, sú dobre kombinované s liečivou a fyzioterapeutickou liečbou.

Tu sú niektoré recepty:

 1. Na jazvu môžete aplikovať kompresie z infúzií lekárne z harmančeka, ľubovníka, mäty, feniklu.
 2. Použitie rakytníka pomáha zlepšovať krvný obeh.
 3. Keloid môže byť spracovaný s čajovým olejom, rozmarínom.
 4. Pripravte zmes rovnakého množstva melónov a vajec vajec, pridajte akýkoľvek rastlinný olej a aplikujte pripravenú zmes denne na bachor.
 5. Kapusta je známa svojimi regeneračnými vlastnosťami, takže si môžete pripraviť veľa rozdrvených listov rastliny a medu a aplikovať na keloidné jazvy, udržať si aspoň hodinu.
 6. Kafrový olej pomáha predchádzať relapsu, takže ho možno použiť na preventívne účely. Musia navlhčiť utierku a aplikovať na jazvu na niekoľko hodín.
 7. Pripravte si tinktúru z koreňa živého. Aby ste to urobili, nakrájajte koreň a naliať ho alkoholom, zmiešajte s vodou v rovnakých pomeroch. Napustené asi 7 dní a potom sa môže použiť na liečbu jaziev.

Použitie ľudových prostriedkov, môžete urobiť jazvu menej nápadné, odstrániť zápal. Použitie takýchto liekov je odôvodnené v kombinácii s inými liekmi.

Je potrebné vedieť. Použitie vyššie uvedených metód liečby keloidných jaziev nemôže zabezpečiť ich úplné odstránenie, nemôže dôjsť k relapsu.

Prevencia keloidných jaziev

Ako odstrániť keloidné jazvy je už jasné. Je možné zabrániť ich formovaniu? Preto je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Ak je poškodená veľká oblasť kože, použite obväz napríklad u žien po cisárskom rezu.
 2. Ak máte vredy na jazvu, nevypláčajte ich, musíte navštíviť špecialistu.
 3. Nerastrujte jazvy.
 4. Ak je pokožka poškodená, nezneužívajte opaľovanie, kúpele a sauny.
 5. Zabráňte infekcii rán a odrenín.

Ak sa na staré jazve alebo jazve objavia príznaky zápalu, je nevyhnutné navštíviť špecialistu

 1. Vyhnite sa napätiu tkanív v blízkosti rany.

Napriek tomu, že keloidné jazvy nie sú nebezpečné, ich prítomnosť na koži prináša pacientovi psychologické nepohodlie. Preto je lepšie nedovoliť ich vzdelanie. Ak sa nedá vyhnúť výskytu jazvy, je potrebné kontaktovať špecialistu čo najskôr.

Keloidná jazva: liečba keloidných jaziev

Keloidná jazva je jedným z najnepriaznivejších dôsledkov kožných lézií. Tento typ jazvy sa objaví 6-12 mesiacov po hojení rán. Ľudia všetkých vekových skupín sú postihnutí jazvami, ale najčastejšie sa vyskytujú vo vekovej skupine 10-30 rokov. Keloidné jazvy rastú 2 roky, po ktorých sa stabilizujú. Vzdelávanie prináša estetické nepríjemnosti av niektorých prípadoch môže byť malígne a premeniť sa na malígny nádor.

Čo je keloidná jazva?

Keloid - špeciálny druh jazvy, pozostávajúci z nezrelých spojivových tkanív. Pod mikroskopom to vyzerá ako podlhovasté a zvlnené zväzky kolagénu. Jazva tkaniva má vlastnosť rozširovania, ktorá ovplyvňuje zdravú pleť. Najzraniteľnejšie k tvorbe keloidných jaziev sú koža tváre, ušné laloky a hrudník.

Tvorba jazvy začína vzhľadom na tenkú vrstvu plochého epitelu. Po 10 dňoch je hrubá a zahusťuje, získava modrastú farbu. Po ďalších 2,5 týždňoch sa keloid napučiava, začína vystupovať nad povrchom kože o 3 - 10 mm, je pokrytý hustými plakmi. Rast novotvaru môže trvať 1,5-2 rokov, po ktorom sa zastaví.

Príčiny a prípady

Dôvody pre vývoj keloidov neboli doteraz stanovené. Je známe, že tvorba tohto typu jazvy môže nastať tak pri ťažkých rozsiahlych zraneniach, ako aj pri malých, takmer neviditeľných zraneniach, ako je napríklad hmyz. Často sa tvoria keloidy na mieste traumatického amputácie krtkov. Neexistuje žiadna súvislosť so závažnosťou a veľkosťou poškodenia keloidných útvarov.

Je známe, že nárast jazvy podľa keloidného typu sa často vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:

 • popáleniny;
 • hojenie rán sekundárnym napätím;
 • dedičná predispozícia;
 • pubertačné obdobie;
 • tehotenstva;
 • silná pigmentácia kože;
 • prítomnosť traumy v miestach s najčastejším výskytom keloidov (ušných lalokov, tváre, hrudníka).

Okrem vyššie uvedeného existuje názor odborníkov, ktorý naznačuje spojenie keloidov s existujúcou imunodeficienciou (vrátane HIV) a hormonálnymi poruchami v tele pacienta.

Poznámka: keloidy môžu dosiahnuť veľmi veľké veľkosti. V histórii medicíny existujú prípady, kedy jazva obsadila takmer celý povrch tváre alebo prsníka pacienta. Takéto nádory spôsobujú nielen estetické, ale aj fyzické nevýhody a vyžadujú si povinnú liečbu.

Po odstránení materského znamenia sa objavila keloidná jazva. Čo mám robiť?

Diaľkové mary sú jedným z rizikových faktorov nekontrolovanej proliferácie spojivového tkaniva a tvorby keloidov. Výskyt jazvy nie je kritickou situáciou, vyžaduje však pozornosť špecialistu. Nie je žiadnym tajomstvom, že liečba chorôb v počiatočnom štádiu ich vývoja je jednoduchšia, s nižšími nákladmi tak od pacienta, ako aj od lekárskej inštitúcie. Preto keď sa objavia prvé príznaky keloidnej jazvy, odporúča sa poradiť sa s dermatovenerológom.

Treba pamätať na to, že mol je rizikovým faktorom nielen pre keloidy, ale aj pre infiltráciu rakoviny kože bazálnych buniek. To je ďalší dôvod pre návštevu lekára a odmietanie samošetrenia. Je prakticky nemožné odlíšiť jednu chorobu od druhej bez špeciálneho vyšetrenia. K tomu je potrebné, aby lekár urobil biopsiu (škrabanie buniek novotvaru) a poslal ju na histologické vyšetrenie.

Klasifikácia koloidných jaziev

Klasifikácia keloidov sa vykonáva podľa času ich existencie a štádia vývoja.

V čase existencie rozlišujte:

 • mladé keloidy - vek menej ako 5 rokov, pokračujúci rast, farba modrastá alebo fialová.
 • staré keloidy - vek nad 5 rokov, rast neprebieha, jazva sa objaví zvrásnená, niekedy bledá.

V štádiu vývoja sú keloidné jazvy:

 • epitelizirovannye;
 • opuchnuté;
 • utesnené.

Bez ohľadu na štádium vývoja a čas existencie, jazvy tohto typu nezmiznú a neznižujú veľkosť. Vo väčšine prípadov môžu existovať dlhé roky bez toho, aby spôsobili významné fyzické nepríjemnosti pre pacienta.

Symptómy keloidných jaziev

Príznaky keloidných jaziev sú dostatočne špecifické na to, aby boli schopné rozpoznať túto patológiu s určitým stupňom pravdepodobnosti bez zásahu špecialistu. Keloid je charakterizovaný prekročením rany, čo sa nepozoruje v iných odrodách zmien šoku. Okrem toho jazva stúpa nad úrovňou kože o niekoľko milimetrov, má karmínovú alebo cyanotickú farbu. V úvodných fázach tvorby môžu mať ružové odtiene.

Subjektívne, pacient pocíti také pocity ako bolesť v zóne tvorby jaziev, pocit uťahovania kože, parestézia. Môže sa vyskytnúť pálenie, svrbenie, zvýšená citlivosť novotvaru na hmatové a tepelné účinky.

Konečná diagnóza keloidu je až po laboratórnom vyšetrení jazvového tkaniva. V tomto prípade sa vo vzorke zisťuje vysoké, 6-8-krát väčšie množstvo kolagénu než pri hypertrofických jazvach. Vlákna sú zvlnené, spojivové tkanivo je nezrelé. Na rozdiel od keloidov dochádza k proliferácii spojivového tkaniva v rakovine vo forme prameňov, ktoré oddeľujú nádor do výrazných lalôčikov. V tomto prípade je v strede lézie obvykle prítomná ulcerácia. Pri jaziev s keloidným typom je tvorba vredov neštandardná.

Ďalšou chorobou, ktorá vyzerá ako keloid, je dermatofibróm - benígny intradermálny nádor. Jeho hlavným rozdielom od keloidu je to, že sa vytvára v oblastiach neporušenej kože. V histológii je v biomateriáli zaznamenaná prítomnosť fibroblastov a fibroblastov s veľkými jadrami, ako aj včlenenie lipidov a železa. Keloidné tkaniny nemajú takéto vlastnosti.

Liečba keloidných jaziev

Keloidné jazvy sa môžu liečiť niekoľkými metódami, ktorých výber závisí od veku, prevalencie nádoru a citlivosti na metódy chemickej expozície.

Na odstránenie pacienta z interferujúcej jazvy sa používajú nasledujúce liečebné metódy:

 • farmakologické účinky;
 • laserové resurfacing;
 • gély a masti;
 • cryosurgery;
 • rehabilitácia;
 • chirurgická excízia;
 • Tlak terapia;
 • injekcií kortikosteroidov.

liečenie

Keloidná liečba s použitím liekov nie je zameraná na úplné odstránenie jazvy, ale na zastavenie jej rastu a znižovanie vizualizácie. Hlavnou látkou zodpovednou za hustotu novotvaru je kyselina hyalurónová. Preto je liečba založená na liekoch, ktoré ju môžu rozdeliť a spôsobiť, že jazvy sú menej husté, jasné a viditeľné. Na štiepenie kyseliny hyalurónovej sa zvyčajne používajú enzymatické činidlá (lidáza, rhodáza), ktoré sa injikujú priamo do oblasti patológie s priebehom 5 až 20 injekcií. Táto metóda liečby je najúčinnejšia pre mladé keloidné jazvy.

Niekedy môže byť proliferácia spojivového tkaniva riadená aj použitím interferónu. Liečivo posilňuje lokálnu imunitu, čo vedie k potlačeniu rastu brucha vďaka mechanizmom imunitnej obrany. Počas prvých dvoch týždňov sa liek vstrekne do jazvy každý deň, 1 krát týždenne po dobu troch mesiacov. K urýchleniu hojenia infekcie jazvami môžu byť predpísané antibakteriálne látky.

Laserové resurfacing

Laserové obnova keloidných jaziev je prakticky bezbolestná a bezpečná metóda ovplyvňovania novotvaru. Podstata postupu spočíva v vrstvenom odparovaní tkaniva v bachore pomocou laserového lúča. V praxi sa najčastejšie používa erbium a neodymový laser. Prvý sa správa výlučne na povrchových vrstvách bachoru, druhá je schopná preniknúť do hĺbky až 8 mm a vykonávať hlboké pôsobenie.

Pomocou laseru môžete urobiť jazvu takmer nepostrehnuteľnou, ale nie je úplne eliminovaná. Na dosiahnutie výsledku stačí vykonať niekoľko (3-5) procedúr. Nevýhodou tejto metódy je jej relatívne vysoká cena. Napríklad 3 postupy na odstránenie jazvy na čelo stojí 18 tisíc rubľov, na bradu - 12 tisíc rubľov.

Gély a masti z keloidných jaziev

Pomocou gélov a masti sa môže dosiahnuť zmäkčenie a odľahčenie jazvy. Použitie týchto dávkových foriem je pre pacienta bezbolestné a pohodlné. Liečba trvá pomerne dlho. Niekedy trvá šesť mesiacov.

Medzi lieky na keloidnú liečbu patria:

 1. Kontraktubeks potláča vývoj jazvy, pomáha znižovať jej veľkosť. Aplikujte gél by mal byť trikrát denne, trenie do tkaniva jazvy. Kurz terapie je 1-2 mesiace.
 2. Kelofibraza - Špecializovaný liek na liečbu keloidov. Aplikuje sa dvakrát denne s tenkou vrstvou, po ktorej sa tampóniu úplne vstrebáva masážnymi pohybmi. Cieľom liečby je dosiahnuť prijateľný výsledok (zvyčajne asi mesiac).
 3. Dermatiks Naneste na čistú a suchú pokožku tenkou vrstvou. Potom sa liečivo nechá 5 minút sušiť. Výrobok neotrite. V deň, kedy sa postup vykoná dvakrát. Dĺžka liečby je 2 mesiace.

Liečba krémami a masťami ako metóda nezávislej liečby nie je vždy účinná. Vo väčšine prípadov sa lokálna aplikácia liekov kombinuje s inými spôsobmi liečby. Krém sa používa aj na prevenciu relapsu po operatívnom odstránení keloidu.

cryolysis

Kryodestrukcia je metóda založená na nízkoteplotnom účinku na jazvu. Tekutý dusík, ktorý sa používa ako chladivo, zmrazuje keloidné tkanivá, ktoré sú bohaté na vodu a zároveň porušujú jeho štruktúru. Vo väčšine prípadov sa používa kryokonstrikcia v kombinácii s mikrovlnnou terapiou, ktorá destabilizuje zostávajúcu tekutinu v tkanivách a zefektívňuje účinok za studena.

Odstránenie jaziev mrazom prebieha takmer bezbolestne, ale lokálna anestézia sa môže použiť na zvýšenie komfortu pacienta. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov lekár predpíše 2-3 procedúry. V prítomnosti malého keloidu môže stačiť jedna návšteva kliniky.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické účinky na keloidy sú formou farmakoterapie. Pacientom sa spravidla predpisuje elektroforéza, pomocou ktorej sa do tkaniva v bachore injektujú lieky (hormóny, víóza, kolagenáza). Tento spôsob podania je výhodný pre injekcie, pretože nespôsobuje pacientovi nepohodlie a umožňuje rovnomerné rozloženie liečiva v tkanivách novotvaru.

Chirurgická excízia

Chirurgická excízia je jednou z najstarších, ale nie veľmi účinných metód boja proti keloidom. Podstata metódy spočíva v mechanickom odstránení zmenených tkanív s následným šitím rany. Na mieste keloidu sa nachádza tenká, ťažko zjavná jazva, ktorú možno jednoduchšie opraviť farmakologickými metódami. Nevýhodou chirurgického odstránenia je vysoké riziko recidívy choroby.

Malé keloidy sa odstraňujú ambulantne pod miestnou anestéziou. Masívna proliferácia spojivového tkaniva môže vyžadovať, aby pacient vstúpil na celkovú anestéziu a hospitalizáciu niekoľko dní. V kombinácii s chirurgickým odstránením sa používajú metódy kompresie na pracovisku.

presoterapiu

Podstata tlaoterapie spočíva v stláčaní miesta, na ktorom sa tvorí keloid, pričom krvný prísun jeho kapilárnej siete je stlačený. Na pozadí lokálnej ischémie sa syntéza kolagénu a spojivového tkaniva znižuje, rast jazvy sa spomalí alebo úplne zastaví. Na vytvorenie kompresie sa používajú elastické obväzy.

Terapeutická terapia sa používa predovšetkým ako pomocná liečba. Perióda kompresie je 1-2 roky, s pravidelným oslabovaním a odstránením obväzu na krátku dobu. Tlak na postihnutú oblasť by nemal presiahnuť 20-25 mm Hg.

Injekcie kortikosteroidov proti jaziev

Kortikosteroidy majú výrazný protizápalový účinok. Preto sa používajú na liečbu mladých keloidných jaziev, ktorých rast je sprevádzaný zápalovým procesom v tkanivách. Spravidla sa na podávanie liekov používa elektroforéza alebo tradičná metóda injekcií s použitím tenkej ihly. Na dosiahnutie terapeutického účinku sa vyžadujú 10 až 15 procedúr, ktoré sa vykonávajú každý druhý deň. Ako liek sa používa dexametazón alebo prednizolón. Dávkovanie závisí od veľkosti jazvy a môže sa líšiť v rámci veľmi širokých limitov.

Tradičná medicína

Ako sa zbaviť keloidov doma? Boj proti keloidom sa dá uskutočniť pomocou tradičnej medicíny.

Najobľúbenejšie recepty sú:

 1. Jablkový jačmeň. Povrch jazvy sa ošetrí ocotom z jablčného muštu, po ktorom sa látka pretreje do tkaniva. Postup sa má opakovať denne, dvakrát denne, počas 3-4 týždňov. Ocot vám umožní vyblednúť jazvu a urobiť to menej nápadné.
 2. Aspirin. Aspirínové tablety je potrebné mleté ​​a naliať s množstvom vody, aby sa vytvorila hustá biela pasta. Kompozícia sa aplikuje na keloid a ľahko sa vlieva do kože. Po vysušení pasty je potrebné ju umyť tečúcou vodou. Liečba je 1 mesiac, frekvencia postupu je 2 krát denne.
 3. Citrónová šťava. Látka sa aplikuje na keloid, potom sa rozomelie a nechá sa 30 minút. Po ukončení postupu sa má prostriedok odmyť. Liečba sa vykonáva dvakrát denne počas 2-3 mesiacov.

Ľudové lieky na keloidy zvyčajne nevedú k úplnému zmiznutiu, ale spôsobujú, že jazva je mäkká a menej nápadná. Malé rozmery môžu mierne klesnúť. Samoindávaná liečba tradičnou medicínou je neprijateľná. Najprv by ste mali navštíviť lekára, uistite sa, že jazva je keloid, a nie iné, nebezpečné ochorenia kože.

Keloidné jazvy sú závažným kozmetickým problémom, ktorý môže výrazne znížiť kvalitu života človeka. Platí to najmä pre mladých pacientov. Moderná technológia vám umožňuje rýchlo a bezbolestne zvládnuť túto chorobu. Je potrebné kontaktovať lekára včas, kto bude schopný predpísať správnu vysokovýkonnú liečbu. Samošetrenie keloidov môže viesť k zhoršeniu situácie.

Čo sú keloidné jazvy a ako sa ich zbaviť?

Málokto z nás nedostal rany ani zranenia vo forme výstrižkov, popálenín alebo zápalu. Na mieste hlbokých zranení sú stopy, nazývané keloidné, atorické alebo normotraficheskimi jazvy, ktoré majú výraznú kozmetickú chybu a spôsobujú veľa nepohodlia svojim majiteľom. Keloidné jazvy sú obzvlášť problematické, pretože majú schopnosť rásť mimo ranu a majú ošklivý vzhľad.

No, ak sú tieto skladby ukryté pod oblečením. Ale ak sú otvorené zóny alebo tvár znetvorené, potom sú takí pacienti s väčšou pravdepodobnosťou než iní, aby požadovali odstránenie keloidov alebo aspoň aby ​​boli neviditeľné.

Prečo sa objavujú keloidné jazvy?

keloidy - toto je degenerácia spojivového tkaniva hlbokých kožných vrstiev, ktorá vyzerá ako nádorovitá forma s hladkým povrchom, ktorý sa zdvihne nad hladinu kože. Väčšina lekárov dodržiava verziu, že tvorba hrubých zmien cicavcov v koži je ovplyvnená porušením mechanizmov tvorby spojivového tkaniva. Ak hojenie rán nastane bez hnisavosti, stopy z nich nebudú tak škaredé. V opačnom prípade veľkosť jazvy môže nakoniec prekročiť veľkosť samotnej rany.

Z vonkajšieho hľadiska majú keloidné jazvy cyanotickú alebo karmínovú farbu, ostré okraje a hranice, ktoré presahujú hranice zdravého kože. Tvorba jazvy sa odohráva v niekoľkých fázach a časový proces môže trvať niekoľko mesiacov.

Jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich tvar a veľkosť keloidu je aktivácia fibroblastových buniek, ktoré sú zodpovedné za deštrukciu starých buniek a tvorbu nových, ako aj za produkciu kolagénu a elastínu. Bežne je tento proces v rovnováhe, ale s nerovnováhou sa zvyšuje množstvo produkovaných kolagénových vlákien, čo nakoniec ovplyvňuje výskyt jaziev.

Metódy korekcie a odstránenia keloidných jaziev

Keloidné jazvy sa liečia chirurgicky a terapeuticky. Všeobecným trendom v liečbe terapeutických metód je preložiť hrubú hypertrofickú formu brucha do normotrofickej formy, to znamená, že jazvy sú takmer neviditeľné. Pri chirurgickej metóde liečby sa vykonáva úplná alebo čiastočná excízia keloidných jaziev.

Pred výberom metódy, ako sa zbaviť keloidných jaziev, je potrebná lekárska konzultácia. Spôsob liečby bude do značnej miery závisieť od umiestnenia jaziev, veľkosti, tvaru a veku lézie. Podľa veku sú jazvy mladé (od 3 mesiacov do 5 rokov) a dospelé, ktorých vek je viac ako 5 rokov.

Vzhľadom k tomu, že charakter keloidov nie je dostatočne skúmaný a s vekom, stav jazvy sa zhoršuje, veľmi často po liečbe hrubých jaziev sa objavujú recidívy. Preto sa v liečbe používajú kombinované terapie.

Všetky metódy liečby sa môžu podmienene rozdeliť na nasledujúce skupiny:

 • Liečba liekom.
 • Terapia fyzikálnymi a fyzioterapeutickými metódami.
 • Radiačná a rentgenová terapia.
 • Korekcia kozmetických postupov.

Liečebná terapia

Postup liečby liekom sa môže zvoliť a uskutočniť jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • Úvod do tkaniva keloidných jaziev kortikosteroidov. Tým sa znižuje produkcia kolagénových fibroblastov. Počet injekcií určí lekár a interval medzi nimi je 4 až 6 týždňov.
 • Liečba interferónom sa týka imunomodulačnej terapie. Liečivo sa vstrekuje do tkaniva jazvy prvý deň počas 2-3 týždňov a potom 3 mesiace 1-2 krát týždenne.
 • Lieky, ktoré zastavujú rast spojivového tkaniva. V podstate sa na tento účel používajú enzýmy (Lidasa, Longidase a Ronidáza), ktoré štiepia kyselinu hyalurónovú. Táto kyselina je cementujúca zložka keloidnej jazvy. Liečba sa tiež uskutočňuje v priebehu 5 až 20 injekcií.

Keloidné liečenie jaziev fyzikálnymi a fyzioterapeutickými metódami

Najbežnejšie používané metódy sú nasledujúce metódy

mikroprúdy. Pomocou masti alebo gélov obsahujúcich enzýmy môžete vykonávať elektroforézu, fonofóru a iné miestne postupy. Z miestnych fondov sa používajú Kontraktubeks, Aldara, Scarguard, Dermatics, Lyoton a ďalšie.

kompresia. K novotvarom je možné aplikovať kompresné obväzy a náplasti obsahujúce silikón. Táto metóda liečby je dobré aplikovať ihneď po poranení a hojenie jazvy. Doba liečby môže byť 2-3 mesiace až 1 rok.

Odstránenie keloidných jaziev pomocou laseru. Účelom tohto postupu je lepenie malých kapilár, ktoré podávajú tkanivo jazvy. Lasery používajú uhlíkové, argónové lasery, ako aj laserovú dermabráziu. Aby sa zabránilo relapsu, je táto liečba kombinovaná s hormonálnou terapiou.

cryosurgery. Tekutý dusík sa aplikuje v krátkych (5-15 sekundových) aplikáciách, čo spôsobuje poškodenie buniek spojivového tkaniva.

Odstránenie keloidných jaziev chirurgicky. Prax ukázala, že tento prístup často prináša recidívy, preto sa používa iba pri veľkých jazvách v kombinácii s inými terapeutickými technikami.

Po excízii keloidu je bežné prijať preventívne opatrenia na výskyt recidívy, ktoré zvyčajne začínajú už v štádiu vzniku novej jazvy (10-25 dní). Prevencia keloidov prináša dobré výsledky, keďže staršie formácie sú ťažšie liečiteľné ako čerstvé. Medzi preventívnymi opatreniami sa používajú všetky terapeutické metódy opísané vyššie. Okrem toho, aby sa zabránilo ďalšiemu rastu, majú sa použiť opaľovacie prípravky s SPF 30 alebo viac.

Radiačná a rentgenová terapia

Cieľom terapie je zničiť fibroblasty a staré bunky spojivového tkaniva. Iba vonkajšia vrstva kože je vystavená ožiareniu bez toho, aby zahŕňala hlbšie tkanivá v procese, čo sa dosahuje pomocou malej dávky žiarenia.

Očkovanie a rengenoterapiya majú veľa kontraindikácií - to sú ochorenia obličiek, pečene, krvotvorného systému, srdca, krvných ciev a ďalších stavov.

Korekcia keloidov pomocou kozmetických postupov

Účelom takýchto postupov je odstrániť vonkajšie kozmetické kožné defekty. Opravy sú predmetom malých jaziev a jaziev s obdobím formovania maximálne 6 mesiacov. Zo všetkých postupov sa častejšie používa peeling, hlboká dermabrázia a mezoterapia a bezinetická mezoterapia. Liečba kozmetickými metódami by nemala byť agresívna a mala by ovplyvniť hlboké vrstvy kože. Je žiaduce vykonať povrchové postupy, aby sa zabránilo ďalšiemu vzniku jaziev.

Keloidné jazvy a ich liečba

Jedným z možných následkov poškodenia kože je zvýšená produkcia kolagénu, čo vedie k vzniku post-traumatických jaziev, ktoré prechádzajú ďaleko od ideálneho estetického hľadiska.

Keloidné jazvy (keloidné, z gréckeho keleis -. Opuch a Eidos - forma, podobnosti) - nádorové proliferácie spojivového tkaniva vlákien. Jeden z najnepríjemnejších typov jaziev, ktorý svojim majiteľom prináša fyzické aj psychologické nepohodlie. Keloidy sú zvonka husté nádorovité útvary cyanotickej alebo červenej farby. Ich črtou je neustále rastúca tendencia: táto jazva sa často šíri za ranu.

Keloidné jazvy môžu mať rôzne tvary: hviezda, ventilátor alebo lineárne, s ostrými hranicami, ktoré často vyčnievajú nad kožou. Keloidy sa spravidla vytvárajú v oblasti ramene, hrudníka alebo krku a menej často na tvári. Nie je nezvyčajné, aby sa keloidy objavili na lalokoch ako komplikácia po prepichnutí.

Vzhľad keloidov často sprevádza bolesť, svrbenie a pálenie. Okrem schopnosti trvalého rastu sú charakterizované častými recidívami po liečbe, vďaka čomu veľkosť viditeľnej časti brucha môže niekoľkokrát prekročiť veľkosť rany.

Príčiny tvorby keloidných jaziev

K dnešnému dňu neexistuje presný dôvod na vznik keloidných jaziev. Rovnako ako ostatné typy jaziev, môžu byť z dôvodu chirurgického zákroku, hojenie a popálenín, infekcie (ovčie kiahne, furunkulóza, lupus, atď.) A akné. Keloidy však môžu vzniknúť niekoľko mesiacov po hojení rany. Okrem toho sú v zriedkavých prípadoch schopné spontánneho výskytu na nezmenenej koži bez zjavného dôvodu. Podľa výskumníkov existuje kategória ľudí, ktorí majú genetickú tendenciu vytvárať keloidné jazvy.

Mechanizmus tvorby keloidov je spôsobený prerušením vývoja spojivového tkaniva. V tomto ohľade by bolo správnejšie hovoriť nie o samostatnej jazve, ale o celom procese známe ako keloidná choroba. Podľa zdravotných štatistík, v poradí 10-20% všetkých pacientov s zjazvenými kožnými zmenami - majiteľmi keloidných jaziev. Medzi nimi je 85% žien, čo je spôsobené prítomnosťou mnohých predisponujúcich faktorov (piercing ucha, piercing, častá plastická chirurgia, kožné resurfacing atď.).

Keloidné liečenie jaziev: nemožné je možné?

Na rozdiel od všetkých ostatných jaziev, ktoré komplikujú život len ​​z estetického hľadiska, keloidná choroba môže byť extrémne bolestivá. Horieť, svrbenie, brnenie - ide o typické keloidné príznaky.

Tieto nepríjemné funkcie však neskončia. Keloidy - to je jediný druh jaziev, ktorý sa neustále rozširuje. To je viditeľné najmä v prvých mesiacoch (a niekedy aj rokoch) po objavení jazvy. Keloid zvyšuje veľkosť a zachycuje všetky nové oblasti zdravého tkaniva a po chvíli môže oblasť jaziev už niekoľkokrát prekročiť plochu pôvodného povrchu rany. Takže s odkazom na lekára na odloženie nie je potrebné.

Laserové povrchové úpravy jaziev po akné. Dermatokosmológa Elena Vlasová účinkovala.

Kedy začať liečbu keloidov

Ak keloid nie je liečený, situácia sa môže zhoršiť neurčito. Preto ak máte jazvu, ktorá sa podobá keloidu, musíte čo najskôr získať konzultáciu s chirurgom. Liečba keloidných jaziev s ľudovými liekmi doma bohužiaľ má takmer nulovú účinnosť, aj keď trvá niekoľko rokov.

video

Ako určiť keloidnú jazvu, alebo nie

Kedy by som mal vidieť lekára?

Možnosť 1. Ak už viete, že máte tendenciu vytvárať keloidy, potom skôr, tým lepšie.

Možnosť 2. Pred akoukoľvek plánovanou operáciou. Kontaktujte špecialistu pred jeho vykonaním. Aby keloidné jazvy po operácii vynechali stranu, lekár vyvinie rad akcií na zvýšenie imunity. Bude eliminovať nedostatok nevyhnutných vitamínov a stopových prvkov. Kvalitatívna prevencia v tomto prípade prinesie viac výhod ako najúčinnejšia liečba.

Možnosť 3. Ak nechcete, než trpieť keloidné chorobu, ale po zranení alebo prekonali operáciu jazva sa chová neobvykle. Najmä by mal upozorniť nasledovné príznaky: po dvoch mesiacoch v bachore uložené bolesť, svrbenie alebo brnenie, jazvu o viac ako 1-2 mm stúpne nad kožu, neznižuje, alebo dokonca rastie, má jasne červené alebo modré sfarbenie a lesklý povrch. Každý z týchto znakov naznačuje, že s keloidom sa s najväčšou pravdepodobnosťou zaoberáme.

Ako liečiť keloidné jazvy vo fáze rastu

Keloidné jazvy vo vývoji sú dva fázy. Vo štádiu mladého keloidu jazva neustále rastie. Preto je hlavnou úlohou tejto fázy liečby zastavenie rastu keloidu a zmiernenie bolestivých pocitov, ktoré sú kvôli tomu spojené.

Najlepším účinkom v štádiu rastu je hormonálna terapia, pri ktorej sa kortikosteroidy Diprospan alebo Kenalog-40 injikujú priamo do jazvového tkaniva.

Expertná poznámka:

"Aby sa úplne eliminovali vedľajšie účinky a účinky hormónov na telo, podávanie kortikosteroidov by sa malo vykonávať presne podľa schémy. Najprv sa liek zriedi na základe hmotnosti pacienta. Po druhé, injekcie sa vykonávajú striktne 1 krát za 4 týždne úhľadne vo vnútri bachoru.

Ako ukazuje prax, liečba keloidov môže trvať niekoľko mesiacov. Preto ešte pred začiatkom liečby musíte najskôr naladiť dlhodobé výsledky, starostlivo dodržiavať všetky odporúčania lekára a trpezlivo liečiť pomerne veľký počet obmedzení.

Najmä, keď keloidy pod zákazom padajú priame slnko, sauna, solárium. Ak chcete zlepšiť imunitu, odstrániť príčiny keloidov, možno budete musieť úplne zvážiť svoje návyky a vzdať sa niektorým v prospech zdravého životného štýlu.

Keloidná liečba je úplne v súlade s dobre známym slovom: od lekára a choroby zvíťazí ten, na ktorého strane vyhrá pacient. "

Dobrý účinok poskytuje liečba žiarením z buku - ožarovanie jazvy gama lúčmi.

Súčasne s cieľom znížiť viditeľnosť jazvy, zmäkčiť a zmierniť bolestivé symptómy sa odporúča používať masti a gély ako Naftaderm, Dimexide, Scarguard a ScarCare.

Dobrá v prvom štádiu spracovania a silikónové lepidlo (napr. Lepidlo na náplasti "Mepeform"). Náplasť má dvojitý účinok. Na jednej strane zmäkčuje jazvu a znižuje bolesť. Na druhej strane má pozitívny lisovací efekt, ktorý prispieva k tvorbe rovnej jazvy.

Na rozdiel od bežnej mylnej predstavy nie je liečba keloidných jaziev s laserom, excízia alebo kauterizácia v tomto štádiu možná - riziko vyvolania ďalšieho nekontrolovaného keloidného rastu je takmer 100%.

Úlohou prvej fázy liečby je vyrovnať keloidnú jazvu s hladinou kože, zbaviť ju a zbaviť sa bolesti. Ak sa tieto ciele dosiahnu, odporúča sa dokončiť liečbu.

Len ako liečiť starý keloid

Zvyčajne zarastený keloid, najmä na tvári, spôsobuje psychické nepohodlie a vyžaduje estetickú korekciu. Druhým štádiom keloidnej liečby je teda súbor opatrení zameraných na odstránenie zarasteného bachoru.

Estetická liečba chronických keloidov vždy začína prvou fázou: lekár je dôležité, aby sa ubezpečil, že keloid sa správa pokojne a prestane rásť.

Avšak nečakajte, že úplne odstránite jazvu a vyzerajte ako škrabanec. Žiadny doktor nemôže urobiť taký zázrak. Faktom je, že s keloidnou chorobou nič - ani laser, ani skalpel - nemôže ovplyvniť zdravé tkanivá: intervencia vyvoláva obnovenie keloidného rastu. Všetky manipulácie sa vykonávajú výhradne v bachore.

Preto úlohou liečby je premeniť keloid na normálnu jazvu, čo možno najtenšie a esteticky. Na tento účel používa spoločnosť "Platinental" mikroskopické brúsenie a chirurgickú excíziu s skalpelom. V procese práce používame celý komplex jedinečných techník, ktoré vylučujú napätie kože a v dôsledku toho rozťahovanie a zväčšenie veľkosti jazvy.

Bohužiaľ, keloid nie je jazva, ktorú možno raz a navždy úspešne zredukovať. A nikto nie je imúnny voči relapsu. Je však celkom možné výrazne zlepšiť situáciu a pravdepodobnosť pozitívneho výsledku je pomerne vysoká.

Na klinike "Platinental" môžete zvládnuť keloidy v ktorejkoľvek fáze vývoja. Dokonca aj vtedy, keď nie je v našich silách úplne odstrániť jazvu, urobíme to čo najpozoruhodnejšie, poskytneme podporu v každej fáze liečby.

Ak sa chcete zaregistrovať na konzultáciu plastického chirurga a získať ďalšie informácie, môžete zavolať:

v Moskve +7 495 723-48-38, +7 495 989-21-16,

v Kazaň +7 843 236-66-66.

Urobte schôdzku on-line a získajte 30% zľavu na konzultáciu. Po zakúpení certifikátu kliniky budete môcť platiť akékoľvek procedúry s 10% zľavou.