Hlavná

Bradavice

Príčiny keloidných jaziev a spôsob liečby

Popáleniny, uhryznutie hmyzom, hlboké odrené a rezy po hojení pokožky môžu zanechať jazvy. Ak je chyba značnej veľkosti alebo je na viditeľnom mieste, je nepravdepodobné, že sa jej bude páčiť. Zvlášť expresívny a pozoruhodný na tele je keloidná jazva.

Prečo sa tvorí, ako to vyzerá a či je možné zbaviť sa hrubej jazvy? Všetky otázky budú zahrnuté v rámci tohto článku.

Keloidná jazva: príčiny vzniku

loading...

Keloid alebo koloidná jazva vzniká z dôvodu nesprávneho zlúčenia okrajov rany. Ak je poškodená oblasť infikovaná mikróbmi alebo vo svojej oblasti dochádza k rastu spojivového tkaniva, tvoria sa jazvy na koži. Hlavnými dôvodmi vzniku koloidných jaziev sú fúzia okrajov poškodenej oblasti a nesprávne vykonané stehy počas chirurgického zákroku.

Keloid má hustú štruktúru a nevystupuje nad povrch epidermis. V priebehu času sa chyba rozrastá. Sledujúc vývoj keloidných tkanív, experti vyvodili závery o ich pôvode. Faktory, ktoré ovplyvňujú zjazvenie kože, veľa. Uvádzame hlavné dôvody vzniku keloidov:

 • Piercing.
 • Burns.
 • Hnisanie.
 • Infekcia rany.
 • Očkovanie (očkovanie BCG).
 • Silné napätie kože obklopujúcej ranu.
 • Chirurgické zákroky (liečba apendicitídy, cisárskeho rezu, odstránenie krtkov).

Tendencia k koloidnej zjazveniu sa pozoruje u ľudí vo veku 10 až 40 rokov. U malých detí sa pokožka regeneruje rýchlo a u pacientov ctihodných rokov sa nevytvárajú keloidy. V starobe sa tvoria jazvy atrofického typu.

Ako vypadávajú koloidné jazvy

loading...

Celkový vzhľad vady závisí od rozsahu poškodenej oblasti, jej polohy, premlčacej doby, veku pacientov a ďalších faktorov. Napríklad keloidná jazva po cisárskom rezu alebo epitelizácia povrchu rany sa môže zhoršiť.

Pacienti vnímajú túto zmenu ako zvyškový jav po zápale, podobne ako infiltrátu, a chýbajú miesto včasného kontaktu s lekárom. Konzolidácia v tejto dobe mení štruktúru a mení sa na chrupavkovú kožnú manžetu cyanoticko-červenej farby. Veľkosť chyby môže byť významná.

Obrysy keloidov na hladkej kože sa môžu líšiť od tvaru skorého zápalového zaostrenia alebo zranenia. Nejednoznačnosť týchto foriem je vysvetlená šírením keloidného procesu pozdĺž línií Langer (strečové línie kože). V niektorých prípadoch jazva znižuje zdravú dermu s predĺženými pásmi, ktoré simulujú krabie nohy. Rozsiahle keloidné jazvy, ktoré zostali po popáleninách, sa pretransformujú na kontrakcie cicavcov.

U ľudí sú široké, vysoké a husté jazvy nazývané "divé mäso". Ich farba sa líši od jasne červenej až po cyanotickú. Proces rastu jaziev spôsobuje bolesť, parestéziu a svrbenie. Nepohodlie sa zlepšuje pri kontakte s odevom.

Ktoré oblasti tela sú náchylné k koloidnej zjazveniu:

Pod dolnou časťou chrbta sa keloidy objavujú zriedkavo. To je spôsobené tým, že horná časť tela je zvýšenie počtu receptorov pre testosterón (giperandrogenemiya) a TGF-beta v kožných buniek a krvnej plazmy.

Keloidy na ušných stehnách sa vytvárajú v miestach punkovania pod náušnicami a v mieste aplikácie stehov. Vznikajú 3 až 4 týždne po traumatizácii tkaniva, pretože zápalový proces ustúpi. Patológia je sprevádzaná oddelením serózno-hnisavého obsahu, bolesťou a erytémom. Jazvy na ušných lalôčikoch sa môžu objaviť aj niekoľko rokov po punkcii alebo operácii.

Nosenie niekoľkých náušníc do jedného ucha zvyšuje riziko keloidnej jazvy. Utesnené časti dosahujú rozmer s odtokom.

Ako vyzerá keloidná jazva, môžete vidieť na fotografii.

Metódy liečby a prevencie keloidných jaziev

loading...

Keloidná terapia sa vykonáva rôznymi spôsobmi:

 • Liečivé - pacientovi sú predpísané imunomodulátory a kortikosteroidy. Lieky ovplyvňujú syntézu kolagénu v tkanive jazvy.
 • Radiačná terapia.
 • Oklúzia - uloženie tlakových obväzov.
 • Chirurgické - nadmerné tkanivo sa vyrezáva laserom, skalpelom alebo kryoterapiou.
 • Fyzioterapia - magnetoterapia, elektroforéza.

lekárstvo

Použitie kortikosteroidov na liečbu keloidov zahŕňa intramuskulárne injekcie. Hormonálne lieky zmierňujú zápal a znižujú syntézu kolagénu. Pacientom sa zvyčajne injektuje acetát triamcinolónu. Kurz pozostáva z 2 - 3 injekcií s intervalom 1 - 2 mesiace. Taktiež sa používa hormonálne masti.

Liečba jaziev s imunomodulátormi je tiež založená na injekciách. Interferón sa vstrekuje do švovej línie. Liečivo zabraňuje opätovnému výskytu koloidného procesu po vyrezaní zhutneného tkaniva.

Enzýmové lieky spôsobujú, že keloid je menej výrazný v dôsledku deštrukcie kyseliny hyalurónovej a kolagénu v štruktúre patologického tkaniva. Na tento účel lekári používajú lieky Lidaz, Longidaz a Ronidaz. Telo prijíma enzýmové prípravky prostredníctvom fonoforézy alebo ultrafonoforézy.

Externých prostriedkov pre liečbu po spaľovaní jaziev a keloidov rôznych odborníkov menovaných Kontraktubeks masť, gél Lioton 100, Kelofibraza krém, Zeraderm Ultra, hydrokortizón masť a gél kremíkových dosiek spenky. Resorbcia hrubého tkaniva bude takisto prispievať k takýmto prostriedkom z jaziev a jaziev, ako sú Fermentkol a Scarguard.

chirurgia

Chirurgická excízia jazvy je lepšie kombinovaná s pooperačným hormonálnym podaním. Terapia bude najúčinnejšia a riziko relapsu je minimálne.

Ak pacient hľadá spôsob, ako sa zbaviť keloidných jaziev a súhlasí len s excíziou, účinnosť terapie sa zníži o 50%. Optimálnou možnosťou je odstránenie poškodeného tkaniva následnou aplikáciou okluzívnych obväzov. Čas obliekania je niekoľko dní podľa rozhodnutia lekára.

Laserová terapia s odstraňovaním keloidov znižuje jej veľkosť v dôsledku zníženia kolagénu. Okrem laserového žiarenia je možný aj variant s kauterizáciou jazvy.

Medzi chirurgické metódy patrí aj liečba keloidných jaziev s kvapalným dusíkom. V tomto prípade je kryoterapia krátkodobým zmrazením jazvy s ochladenou látkou. Odstrániť chybu pomôže 2 - 3 cykly zmrazenia. Čas pre každý z nich je 20 - 30 sekúnd.

Radiačná terapia

Ionizujúce ožarovanie s bukóznymi lúčmi spôsobuje deštrukciu kolagénových vlákien. Výsledkom postupu je zníženie oblasti koloidnej jazvy. Na dosiahnutie maximálneho účinku sa pacient podrobí šiestim ožiareniu s dodržaním intervalu medzi postupmi v priebehu 1,5 - 2 mesiacov.

Radiačná terapia ako metóda odstraňovania keloidných jaziev je kontraindikovaná pri dermatologických ochoreniach, obličkových patológiách a prítomnosti otvorených alebo zle zahojených rán.

Lisovanie obväzov

Tesné silikónové obväzy uložené na oblasti jaziev znížia jeho povrch v 25% prípadov. Nosenie je odporúčané dlho, po dobu 6 - 8 mesiacov. Liečba okluzívnymi dresingmi spôsobuje nepríjemné pocity.

prevencia

Hlavný dôraz pri liečbe keloidných špecialistov je zameraný na elimináciu defektu a prevenciu jeho výskytu. Ak je koža pacienta náchylná na zjazvenie, je lepšie odmietnuť kozmetické operácie. Ak sa plánuje chirurgický zákrok na vitálne znaky, je potrebné informovať chirurga o predispozícii keloidu. Uvedomujúc si, že lekár pri zatváraní pooperačných rán neumožní nadmerné napätie kože.

Aby nedošlo k vytvoreniu keloidnej jazvy, po odstránení materského znamienka je dôležité dodržiavať všetky odporúčania týkajúce sa starostlivosti o ranu.

Vytvorená kôra sa nemôže odtrhnúť, zvlhnúť a vystaviť ultrafialovému žiareniu. Aj v chladnej sezóne sa ošetrovaná oblasť musí mazať opaľovacími prípravkami.

Ak sa rana namočí, ztuhne alebo kôra nezmizne po dlhú dobu, mali by ste sa poradiť s lekárom a získať stretnutia. Pri prvých príznakoch koloidnej jazvy po odstránení krtkov, môžete použiť Kontraktubeks.

Recepty tradičnej medicíny

Okrem užívania liekov môžu byť keloidné jazvy liečené ľudovými prostriedkami. Po dohode s lekárom môže človek používať zlúčeniny z liečivých rastlín, prísne dodržiavať proporcie a dávky recepcií znakhar. Je tiež potrebné revidovať stravu a zahrnúť do denného menu vitamínové potraviny a potraviny bohaté na bielkoviny, zinok a stopové prvky.

Čo môžete jesť na rýchle hojenie keloidných jaziev:

Od mastných a vyprážaných potravín je lepšie odmietnuť.

aplikácie

Listy žihľavy, kvety nechtíka a harmančeka a rebríčka a Hypericum suroviny sú zmiešané v rovnakých častiach, napríklad v '15 v kolekcii číslo bude potrebovať 0,5 litra vriacej vody. Kompozícia sa opája vo vodnom kúpeli počas 15 minút a obalená v horúcej látke počas 1 hodiny.

Potom sa kvapalina odfiltruje, utierka sa navlhčí čistou infúziou a obväzy sa obviažu na problémové miesto. Na vrchu sa aplikuje polyetylén a obväz je zabezpečený šatkou po dobu 2 hodín. Postup sa vykonáva denne po dobu 2 mesiacov.

Bylinná masť

Produkcia masti na vyhladenie keloidnej cicatrie doma začína prípravou tinktúry.

Môžete použiť takéto zariadenia ako:

Podľa vlastného uváženia sa odoberie jedno alebo viac rastlín. 30 g suroviny sa naleje do pohára vodky. Tára pevne uzavretá a vytiahnutá 2 týždne na chladnom mieste.

15. deň sa tinktúra filtruje a spojí s roztaveným tukom - bravčovým alebo jazvečíkom. Na 100 g tinktúry vezmite 100 g tuku. Zmes sa ďalej miesi na parnom kúpeli 10 minút, ochladí sa a tretí sa do zhutnenej tkaniny 3 krát denne. Kurz je určený na 1 mesiac.

Éterické oleje

Zvážte, ako odstrániť keloidné jazvy pomocou éterických olejov. V rovnakých pomeroch sa mätový olej striedavo mieša s neroli a rozmarínovým olejom. Druhým variantom terapeutickej zmesi je palisový olej + olej z čajovníka + kadidlo. Jazva sa ošetruje ráno a večer.

Pečené pečivo

Z teplého mlieka a hrachovej múky urobte plochý koláč a dajte jazvu na 1 hodinu. Cesto používajte denne.

kapusta

Na obnovenie liečenej pokožky sa používa kapusta - prírodný zdroj vitamínu E.

Niekoľko čistých listov je rozdrvené a kaša je spojená s medom. Požadované množstvo kompozície je rozložené na viacvrstvovú časť gázy a pribintovyvayut na jazvu po dobu 3 hodín. Medzi gázou a obväzom bola položená polyetylénová vrstva. Manipulácia sa vykonáva dvakrát denne.

Melón a vajcia

Rovnaké časti v jednom kontajneri premiešajú vaječný škrup s melónom. Komponenty sa zriedia rastlinným olejom na hmotu v podobe kaše. Na keloid sa konečná formulácia aplikuje iba raz denne, ale po dobu 2 mesiacov.

včelí vosk

Slnečnicový olej (alebo kukuričný olej, rakytník rešetliakový, ruža šípová) sa zahreje a v kombinácii s včelím voskom - 400 ml na 100 g prípravku Tomy pri nízkej teplote po dobu 15 minút, načo sa ochladí a namazané jaziev 2 krát denne.

Sophora japončina

Ovocie Sophora bude potrebovať 2 šálky.

Sú drvené a kombinované s husím tukom. Produkt sa umiestni na vodný kúpeľ a udržuje sa v teple 1,5 hodiny. V nasledujúcich troch dňoch sa liek znovu ohreje na hodinu a pol a na 4. deň sa zmes nechá vrieť. Potom sa masť ochladí a ošetrí sa neúspešne vyliečenými tkanivami.

Althaea

Boj s keloidmi pomôže resorbovať, protizápalové a protiedémové vlastnosti althea. 20 gramov suchých mletých koreňov rastlín naliať pohár studenej vody a nechať komponenty, aby zostali až do rána (zloženie sa vykonáva večer). Hotový výrobok sa aplikuje na jazvu aspoň 5 krát denne. Althae je možné nahradiť mätou.

Kafrový olej

Nástroj je silne namočený obväz. Krém sa aplikuje na jazvu a pokryje celofán. Zabezpečte obväz s obväzom.

Keloidná jazva je liečba choroby. Symptómy a prevencia ochorenia Keloidná cikatria

loading...

Čo je keloidná jazva?

loading...

Keloidná jazva (alebo keloid) je nadmerné zväčšenie spojivového tkaniva v mieste rany. Jazvy sú husté, vytrvalé neoplazmy cyanotickej alebo karmínovej farby.

Ich tvar je odlišný v závislosti od počiatočných kožných lézií - hviezdy, lineárne, ventilátory. Okrem výraznej kozmetickej defekty, keď sa nachádzajú v oblasti kĺbov a na tvári, môžu spôsobiť zníženie pohyblivosti a obmedzenie funkcií svalov a kĺbov.

Keloidné jazvy sú najčastejšie umiestnené na hrudi, rukách, zriedkavo na tvári, napríklad na nos. Často nájdené na ucho lalokov po tom, čo sú prepichnuté.

Varianty usporiadania útvarov na fotografii

Keloidy sú degeneráciou spojivového tkaniva hlbokých kožných vrstiev, ktorá vyzerá ako nádorovitá forma s hladkým povrchom, ktorý sa zdvihne nad hladinu kože.

Väčšina lekárov dodržiava verziu, že tvorba hrubých zmien cicavcov v koži je ovplyvnená porušením mechanizmov tvorby spojivového tkaniva.

Ak hojenie rán nastane bez hnisavosti, stopy z nich nebudú tak škaredé. V opačnom prípade veľkosť jazvy môže nakoniec prekročiť veľkosť samotnej rany.

Z vonkajšieho hľadiska majú keloidné jazvy cyanotickú alebo karmínovú farbu, ostré okraje a hranice, ktoré presahujú hranice zdravého kože. Tvorba jazvy sa odohráva v niekoľkých fázach a časový proces môže trvať niekoľko mesiacov.

Jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich tvar a veľkosť keloidu je aktivácia fibroblastových buniek, ktoré sú zodpovedné za deštrukciu starých buniek a tvorbu nových, ako aj za produkciu kolagénu a elastínu.

Bežne je tento proces v rovnováhe, ale s nerovnováhou sa zvyšuje množstvo produkovaných kolagénových vlákien, čo nakoniec ovplyvňuje výskyt jaziev.

Často sa stáva, že človek dostane vážne zranenia a rany, zažije bolesť, ktorá sa časom zabudne. Ale asi rok po uzdravení rany bude s najväčšou pravdepodobnosťou na nej miesto keloidná jazva.

na fotografii je keloidná jazva na tvári

Nadmerná proliferácia spojivového tkaniva namiesto jaziev tvorí takzvanú keloidnú jazvu, ktorá sa môže objaviť okamžite alebo po určitej dobe.

Keloidná alebo koloidná jazva spravidla zaujíma veľkú plochu na povrchu epidermis ako samotná rana a časom sa nerozvíja, líšia sa od bežných jaziev.

Existuje niekoľko druhov keloidov:

 1. Normotrofické - nezvyšujte nad pokožkou.
 2. Atrofické - tvoriť malú depresiu.
 3. Hypertrofické - sú charakterizované nielen tým, že sa zdvihnú nad zdravú pokožku, ale tiež rastú na nej.

Faktory a príčiny vzniku primárnych jaziev sú niekoľko:

 • stará trauma, ktorá nezanechala na tele žiadne viditeľné stopy;
 • hormonálne poruchy tela;
 • tehotenstva;
 • infekcie chronického typu;
 • dedičný faktor.

Ale sekundárne keloidné formácie sa objavujú v dôsledku:

 • zranenia alebo odreniny;
 • rany;
 • nesprávne odstránenie útvarov na tele;
 • dôsledky akné.

Keloid - špeciálny druh jazvy, pozostávajúci z nezrelých spojivových tkanív. Pod mikroskopom to vyzerá ako podlhovasté a zvlnené zväzky kolagénu.

Jazva tkaniva má vlastnosť rozširovania, ktorá ovplyvňuje zdravú pleť. Najzraniteľnejšie k tvorbe keloidných jaziev sú koža tváre, ušné laloky a hrudník.

Tvorba jazvy začína vzhľadom na tenkú vrstvu plochého epitelu. Po 10 dňoch je hrubá a zahusťuje, získava modrastú farbu.

Po ďalších 2,5 týždňoch sa keloid napučiava, začína vystupovať nad povrchom kože o 3 - 10 mm, je pokrytý hustými plakmi. Rast novotvaru môže trvať 1,5-2 rokov, po ktorom sa zastaví.

príčiny

loading...

Presná príčina narušenia normálneho procesu epitelizácie a tvorby keloidnej jazvy nie je v súčasnosti nájdená. Medzi možné faktory vedúce k jeho vzniku sa hovorí:

 • genetická predispozícia (dedičná tendencia k zvýšenej proliferácii spojivového tkaniva);
 • prítomnosť endokrinných ochorení;
 • poruchy funkcie imunitného a nervového systému;
 • (keloidy sú čoraz bežnejšie medzi čiernymi ľuďmi).

Keloidné jazvy sa tvoria po rôznych kožných léziách - rezy, rany, popáleniny, uhryznutie hmyzom, piercing uší.

Vývoj pooperačných jaziev je rozšírený, napríklad po cisárskom rezu alebo odstránení krtka.

Keloidná tvorba môže začať niekoľko mesiacov po poranení, dokonca aj na pozadí jej normálneho uzdravenia. Nasledujúce faktory predurčujú tvorbu jazvy:

 • infekcia rany;
 • zlé porovnanie jeho okrajov;
 • rozsah škody;
 • nadmerné napätie okrajov rany.

V dôsledku vážneho poškodenia kože vzniká jazva. Vo svojej tvorbe sa aktívne zúčastňuje kolagén. Niekedy je proces výroby tejto látky nesprávny, čo má za následok nadbytok. Z tohto dôvodu vyzerá vada na pokožke hrubá a hrubá. V medicíne sa výraz "keloidná jazva" používa na charakterizáciu tohto javu.

Okrem neestetického vzhľadu (jasne červenej alebo modrej farby) môže táto jazva spôsobiť bolesť, trvalé svrbenie alebo pálenie a môže časom narastať. Ďalšou črtou tohto typu fenoménu jaziev je ich schopnosť opakovať, takže potrebujú neustále sledovanie.

Forma tejto chyby môže byť veľmi odlišná. Avšak hranice jazvy sú vždy jasne vymedzené. Vyčnieva nad povrch kože. Hlavnými miestami formovania sú pás, hrudník, krk. Môže sa vyskytnúť na tvári, hornej a dolnej končatine.

Moderná medicína nie je pripravená pomenovať presnú príčinu, ktorá vedie k tvorbe keloidných jaziev. Je zistené, že sa môžu vyskytnúť v dôsledku:

 • Chirurgické operácie;
 • popáleniny;
 • Traumatické poranenia;
 • Infekčné choroby (variť, ovčie kiahne atď.);
 • akné;
 • Poruchy mechanizmu regulácie produkcie kolagénu v kožných bunkách;
 • Keloidná choroba.

V druhom prípade dochádza k tvorbe jaziev na intaktnej koži. Toto ochorenie je výsledkom genetických porúch.

 • rezy;
 • popáleniny;
 • odreniny;
 • operácie;
 • uhryznutie živočíšneho hmyzu;
 • injekcie;
 • kožné choroby;
 • piercing.

Dôvody, ktoré prispievajú k objaveniu keloidov sú nasledovné:

 • nesprávne pripojenie okrajov rany počas operácie;
 • infekcia a hnisanie rany;
 • poruchy funkcie imunitného systému;
 • zlyhanie v hormonálnom systéme;
 • genetická predispozícia.

Avšak presné príčiny tvorby keloidného tkaniva sú stále neznáme, ale je známe, že keloidná jazva sa môže vytvoriť na mieste akejkoľvek rany v dôsledku porušenia bežného zjazvenia.

Dôvody pre vývoj keloidov neboli doteraz stanovené. Je známe, že tvorba tohto typu jazvy môže nastať tak pri ťažkých rozsiahlych zraneniach, ako aj pri malých, takmer neviditeľných zraneniach, ako je napríklad hmyz.

Často sa tvoria keloidy na mieste traumatického amputácie krtkov. Neexistuje žiadna súvislosť so závažnosťou a veľkosťou poškodenia keloidných útvarov.

Je známe, že nárast jazvy podľa keloidného typu sa často vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:

 • popáleniny;
 • hojenie rán sekundárnym napätím;
 • dedičná predispozícia;
 • pubertačné obdobie;
 • tehotenstva;
 • silná pigmentácia kože;
 • prítomnosť traumy v miestach s najčastejším výskytom keloidov (ušných lalokov, tváre, hrudníka).

Okrem vyššie uvedeného existuje názor odborníkov, ktorý naznačuje spojenie keloidov s existujúcou imunodeficienciou (vrátane HIV) a hormonálnymi poruchami v tele pacienta.

Poznámka: keloidy môžu dosiahnuť veľmi veľké veľkosti. V histórii medicíny existujú prípady, kedy jazva obsadila takmer celý povrch tváre alebo prsníka pacienta. Takéto nádory spôsobujú nielen estetické, ale aj fyzické nevýhody a vyžadujú si povinnú liečbu.

Druhy keloidov

loading...

Existuje 4 štádiá vývoja keloidnej cicatrice:

• stupeň epitelizácie - tvorba rany primárneho epiteliálneho filmu na mieste poranenia, ktorý hrubý a zahusťuje do jedného týždňa;

• štádium opuchu - zvýšenie veľkosti jazvy, nadmerná hladina kože a výskyt precitlivenosti a bolesti počas palpácie;

• Tvar tesnenia - výskyt hustých náplastí v spojivovom tkanive, tvorba keloidu;

• štádium zmäkčovania - blednutie brucha a zmiznutie bolestivých pocitov.

Tiež existujú dva typy keloidných jaziev v závislosti od ich veku:

• Mladí ľudia sa odvolávajú na tie keloidné jazvy, ktoré sa vytvorili pred viac ako 5 rokmi a stále sa zvyšujú;

• staré jazvy - tvorené pred viac ako 5 rokmi, ktoré už nie sú väčšie, bledé as nerovným povrchom.

Pred rozhodnutím o tom, aký spôsob liečby keloidnej jazvy je vhodný, je potrebné určiť jeho odrodu. Pre pohodlie existujú dva typy tejto choroby:

 • Toto. Tvorba jaziev nastane bez zjavného dôvodu. Miesto - hrudník, horná tretina ramenného pletenca.
 • Nepravdivé. Vyskytuje sa na mieste, kde došlo k poškodeniu kože.

Uvedená klasifikácia je relatívna. Najčastejšie keloidy sú rozdelené podľa veku vzdelávania: od 3 mesiacov do 5 rokov - je nazývaná mladá, aktívne rastie, má hladký povrch s červeným odtieňom; staršie ako 5 rokov - stará, nerastie a má vrásčitý bledý vzhľad.

Jazvy sú v týchto formách:

 1. Fyziologická alebo normotrofická jazva. Táto jazva je na úrovni povrchu kože. To znamená, že sa nad ním nezvyšuje. Po uzdravení sa rana stane takmer neviditeľnou a za pár rokov je nemožné ju nájsť. Menej rany a škrabance, popáleniny a odreniny alebo chirurgické kožné rezy, ktoré urobil kvalifikovaný chirurg. Skúsení chirurgovia sa pokúšajú vykonávať rezy na miestach s prírodnými kožnými záhybmi. Rezy vykonávané na takých miestach umožňujú, aby jazvy a jazvy boli takmer nepostrehnuteľné.
 2. Atrofická jazva. Vzniká ako dôsledok rozsiahleho poškodenia kože a podkožného tuku. Táto jazva je pod úrovňou kože. To znamená, že sa zdá trochu vtiahnuté dovnútra. Atrofické jazvy sa často vytvárajú po akné, kuracie kiahne, furunkulóze alebo v dôsledku poškodenia elektrickým prúdom.
 3. Hypertrofická alebo patologická jazva. Jazvy tohto typu sa považujú za závažnú estetickú chybu. Sú hrubé, husté, vystupujú nad povrchom kože. Niekedy sa na takých jazerách pozoroval peeling, začervenanie alebo trofické vredy.
 4. Keloidná jazva. Tento typ jazvy je najnepriaznivejším výsledkom hojenia rán. Vonkajšie to vyzerá ako nádor, silne nad kožou. Má jasne ružovú alebo cyanotickú farbu, nerovnomernú štruktúru a určitú hustotu. Jeho základňa je vždy väčšia ako plocha samotnej rany. Spôsobuje bolestivé pocity, svrbenie a pálenie. Doteraz jej etiológia nie je úplne jasná. Hlavným faktorom pre jeho vývoj je považovaný za genetická predispozícia k tvorbe keloidné tkanivá, rovnako ako špecifické umiestnenie kožných lézií (hrudnej kosti, pubis, ušiach).

Poďme sa bližšie pozrieť na hypertrofované a keloidné jazvy.

Keloidné jazvy sú:

V závislosti od toho, čo spôsobilo vzhľad takýchto útvarov, sú primárne a sekundárne. Primárne jazvy sa môžu objaviť náhle bez akýchkoľvek vonkajších faktorov. V tomto prípade sa objavujú na takých častiach tela:

Ale sekundárne jazvy sa objavujú v dôsledku zranení alebo po kožných ochoreniach. Hojenie kože je vždy dlhý proces, takže ak imunita oslabuje a infekcia sa spája, proces prirodzeného hojenia je narušený týmito formáciami.

Sekundárne keloidy sa najčastejšie vyvíjajú asi rok po kožných léziách spôsobených zraneniami a do dvoch mesiacov po popáleninách.

Pri vzniku jaziev sekundárneho typu prechádzajú cez tri stupne:

 • keď je poškodená koža po dobu 10 dní pokrytá tenkou vrstvou epitelu;
 • opuch, ktorý tvorí jazvové tkanivo (až do mesiaca);
 • zhutnenie, keď sa jazva stáva hustá kvôli zmiznutiu krvných ciev a v dôsledku množenia spojivového tkaniva.

Existujú dva hlavné typy keloidných útvarov: pravdivé a nepravdivé.

1. Pravda, iným spôsobom, spontánny keloid sa objaví na rovnej, nepoškodenej koži bez zjavného dôvodu.

2. Falošný keloid - dôsledok rôznych druhov traumatických účinkov na pokožku. Keloidnej jazve môže predchádzať rez, popáleniny vrátane chemickej, pustulárnej formácie na koži (napríklad furuncle) a m / n

Klasifikácia keloidov sa vykonáva podľa času ich existencie a štádia vývoja.

V čase existencie rozlišujte:

 • mladé keloidy - vek menej ako 5 rokov, pokračujúci rast, farba modrastá alebo fialová.
 • staré keloidy - vek nad 5 rokov, rast neprebieha, jazva sa objaví zvrásnená, niekedy bledá.

V štádiu vývoja sú keloidné jazvy:

 • epitelizirovannye;
 • opuchnuté;
 • utesnené.

Bez ohľadu na štádium vývoja a čas existencie, jazvy tohto typu nezmiznú a neznižujú veľkosť. Vo väčšine prípadov môžu existovať dlhé roky bez toho, aby spôsobili významné fyzické nepríjemnosti pre pacienta.

Kauzálny faktor je základom klasifikácie jaziev:

 1. primárne alebo pravdivé;
 2. sekundárne.

Príčiny a štádia procesu tvorby keloidných jaziev

loading...

Keloidná jazva má niekoľko fáz tvorby:

 • epitelizácia - poškodená oblasť kože je zarastená vrstvou epiteliálnych buniek, ktoré sa stávajú hrubými a hustými;
 • opuch - dochádza počas rastu jazvy, spôsobuje nepríjemné bolestivé pocity;
 • zhutnenie je takmer konečným štádiom tvorby keloidu, takže jazva nadobúda svoj charakteristický vzhľad;
 • zmäkčovanie - na samom konci tvorby jazvy sa stáva mäkkou, pohyblivou a bezbolestnou.

charakteristické príznaky

loading...

Spravidla obľúbené miesto lokalizácie keloids je oblasť hrudníka, chrbta, ramien, ale to neznamená, že keloidné nemusí objaviť v ďalších anatomických oblastiach.

V procese tvorby sa keloidné jazvy prejavujú nasledovne:

Mnohí nemôžu rozlišovať medzi príznakmi hypertrofických a keloidných jaziev, ale líšia sa vzhľadom a ich lokalizáciou. Keloidné formácie sú charakterizované nasledujúcimi faktormi:

 • pomaly sa zvyšujú;
 • existuje zvlnenie;
 • je svrbenie;
 • vzdelanie bolí, keď je tlačený;
 • koža sa môže modliť alebo začervenat;
 • na jazvu nie sú žiadne potné žľazy a vlasové folikuly;
 • také jazvy sa vytvárajú v oblasti dekoltu, uší, krku, lopatky alebo prsníka.

Príznaky keloidných jaziev sú dostatočne špecifické na to, aby boli schopné rozpoznať túto patológiu s určitým stupňom pravdepodobnosti bez zásahu špecialistu. Keloid je charakterizovaný prekročením rany, čo sa nepozoruje v iných odrodách zmien šoku.

Okrem toho jazva stúpa nad úrovňou kože o niekoľko milimetrov, má karmínovú alebo cyanotickú farbu. V úvodných fázach tvorby môžu mať ružové odtiene.

Subjektívne, pacient pocíti také pocity ako bolesť v zóne tvorby jaziev, pocit uťahovania kože, parestézia. Môže sa vyskytnúť pálenie, svrbenie, zvýšená citlivosť novotvaru na hmatové a tepelné účinky.

Konečná diagnóza keloidu je až po laboratórnom vyšetrení jazvového tkaniva. V tomto prípade sa vo vzorke zisťuje vysoké, 6-8-krát väčšie množstvo kolagénu než pri hypertrofických jazvach.

Vlákna sú zvlnené, spojivové tkanivo je nezrelé. Na rozdiel od keloidov dochádza k proliferácii spojivového tkaniva v rakovine vo forme prameňov, ktoré oddeľujú nádor do výrazných lalôčikov.

V tomto prípade je v strede lézie obvykle prítomná ulcerácia. Pri jaziev s keloidným typom je tvorba vredov neštandardná.

Ďalšou chorobou, ktorá vyzerá ako keloid, je dermatofibróm - benígny intradermálny nádor. Jeho hlavným rozdielom od keloidu je to, že sa vytvára v oblastiach neporušenej kože.

V histológii je v biomateriáli zaznamenaná prítomnosť fibroblastov a fibroblastov s veľkými jadrami, ako aj včlenenie lipidov a železa. Keloidné tkaniny nemajú takéto vlastnosti.

Diagnóza a klinická liečba

loading...

Zvyčajne diagnostika keloidných jaziev nie je ťažká, pretože ich prejavy sú celkom typické. V niektorých prípadoch by však mala byť vykonaná diferenciálna diagnostika keloidov s normálnymi hypertrofickými jazvami a malígnymi kožnými léziami.

Na to môže byť potrebná biopsia jazvového tkaniva.

Na diagnostikovanie takéhoto javu lekári nie sú vybavené niečím komplikovaným. Typ jazvy určí dermatológ alebo chirurg počas počiatočnej liečby, v závislosti od prejavu jazvy a otázky pacienta.

Potom lekár predpisuje liečbu, ak to nepomôže, potom jazva sa odstráni chirurgicky alebo inak.

liečba

loading...

Výber spôsobu liečenia keloidnej jazvy sa uskutočňuje individuálne. Dôležitú úlohu zohráva vek a miesto jazvy. Medzi široko používané techniky na elimináciu keloidných jaziev možno rozlíšiť:

• metóda laserového resurfacingu (čiastočné odstránenie jazvy laserom s minimálnym poškodením okolitých tkanív);

• injekcie steroidných liekov (táto metóda nedokáže úplne odstrániť jazvu, ale je možné zlepšiť jej vzhľad);

• kryoterapia (najefektívnejšia pri mladých keloidných jazvach);

• Metóda chirurgickej excízie (úplné odstránenie jazvového tkaniva je riskantné, pretože na mieste chirurgického rezu sa môže vytvoriť nová keloidná jazva väčšia veľkosť);

• krémy a masti proti kŕčeniu (účinné len v polovici prípadov).

Nedostatok kvalifikovanej liečby keloidných jaziev môže viesť k ich rastu na obrovskú veľkosť. Malo by sa tiež pamätať na to, že čím staršia je jazva, tým ťažšie je odstrániť alebo zamaskovať ju.

Prevencia keloidnej jazvy

Ako prevencia tvorby keloidných jaziev sa odporúča dodržiavať všetky lekárske odporúčania týkajúce sa starostlivosti a liečby pooperačných jaziev alebo iných zranení. Rovnako nevystavujte povrch rany dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu.

Výber lekára pre spôsob liečby závisí od veľkosti, polohy, príčin vzniku jaziev. Aplikované ako samostatné metódy a ich kombinácie.

liečenie

Injekcie kortikosteroidov - účinná a bezpečná metóda liečby keloidov

Najbežnejšou metódou liečby keloidov je intramuskulárna injekcia kortikosteroidov. Je to bezpečná metóda, ktorá prináša dobrý výsledok. Významné vyrovnanie jaziev je dosiahnuté.

Kurzy injekcií sa podávajú každé 3-4 týždne pred dosiahnutím výsledku. Negatívne aspekty zahŕňajú neúplné zarovnanie jazvy (existuje náplasť pozmenenej kože, zmena citlivosti) a možnosť relapsu niekoľko mesiacov po ukončení liečby.

Na korekciu porúch imunity sa interferónové injekcie do tkaniva tkaniva používajú počas 2 až 3 týždňov v intervaloch jedného dňa, potom po dobu 3 mesiacov sa udržiavacia liečba podáva 2-3 krát týždenne.

Používajú sa tiež masti a krémy obsahujúce aktívne enzýmy alebo kyselinu hyalurónovú, avšak resorpcia bachora počas ich aplikácie sa dosiahne nie viac ako 50% a iba v prípade malých veľkostí keloidov.

Laserové resurfacing

Použitie lasera poskytuje rýchly účinok pri liečbe keloidov

Výhody tejto metódy:

 • bezbolestné;
 • Nízka traumatizácia okolitých tkanív;
 • rýchly účinok a výrazné zlepšenie vzhľadu bachoru.

Z nevýhod je najvýznamnejší vysoký výskyt komplikácií - výskyt marginálnych jaziev. Na predchádzanie tejto skutočnosti môže lekár predpísať súčasné užívanie steroidov.

cryolysis

Veľmi účinná metóda pre mladé keloidy. Aplikované aplikácie tekutého dusíka na jazvu, čas expozície je veľmi krátky - od 5 do 15 sekúnd.

Po liečbe môže dôjsť k tmaveniu oblasti postihnutej kože.

fyzioterapia

Použitie fyzioterapeutických spôsobov účinku v kombinácii s masťami a gélmi obsahujúcimi enzýmy poskytuje dobrý účinok, najmä pri mladých jazvach. Najúčinnejšie fyzioterapeutické postupy sú:

 • používanie lieku Darsonval;
 • fonoforézou;
 • ultrazvuková terapia.

Chirurgická excízia

Rozsiahly keloid sa môže chirurgicky odstrániť

V dôsledku častých poranení jazvy a vysokého rizika recidívy sa táto metóda používa iba pri veľkých keloidoch, ktoré sú odolné voči iným metódam liečby.

Tradičná medicína

Používanie predpisov ľudových liečiteľov je najvýhodnejšie spoločné s metódami tradičnej medicíny.

Aby ste začali liečiť keloidnú jazvu, musíte požiadať o radu od dermatokosmológa. Určí, ktorý spôsob liečby bude najefektívnejší.

Existuje niekoľko spôsobov liečby keloidných jaziev: liekmi, chirurgickými alebo ľudovými.

Pri výbere metódy liečby stojí za to venovať pozornosť predpisu a typu jazvy. Ak je keloid starý, potom bude s najväčšou pravdepodobnosťou len chirurgická metóda liečby.

A ak je čerstvé, môžete bojovať s liekmi.

 • Je lepšie začať liečbu konzervatívnymi metódami. Jedným z nich je metóda kompresie. Zároveň je jazva pod tlakom, čo jej bráni v rozvoji a ďalšom raste. Táto metóda zabraňuje rastu tkaniva, potraviny sú zablokované, nádoby sú stlačené a rast sa postupne zastaví.
 • Druhou možnosťou je použiť silikónové platne. V tomto prípade sú kapiláry stlačené, syntéza kolagénu je značne znížená a jazva, podobne ako v predchádzajúcom spôsobe, prestáva rásť a blednúť.
 • Tretia metóda je jednoduchá, ale trvalá. S najväčšou pravdepodobnosťou bude táto metóda dopĺňať hlavné metódy. Používajú sa špeciálne masti, ktoré pôsobia na jazvu, ako aj na iné typy jaziev. Ale vo väčšine prípadov terapia masti nepomôže, pretože je neúčinná. Zlepšuje sa však krvný obeh, zmierňuje zápal. Aj masti a krémy sa používajú ako antibakteriálna liečba.
 • Štvrtou metódou je zavedenie špeciálnych prostriedkov do keloidu. V tomto prípade sa zníži syntéza kolagénu.
 • Ďalšou metódou liečby keloidov je deštrukcia cytoplazmy a bunkových organelov špeciálnymi prostriedkami Creogena, to znamená zámerné zničenie tkanív keloidnej cicatrice. V tomto prípade je keloid úplne odstránený. Je to jedna z najúčinnejších metód, pretože relapsy po takomto postupe sú veľmi zriedkavé.
 • K dispozícii sú aj kozmetické procedúry, ktoré zahŕňajú korekciu, brúsenie, pľuvanie alebo dermabráziu. Všetky tieto metódy zlepšia vzhľad jaziev, čím sa stanú menej viditeľnými.

V niektorých prípadoch sa nemožno vyhnúť agresívnejším metódam liečby tejto choroby. Keloidné jazvy sú odstránené laserom alebo chirurgicky vyrezané. Pomocou druhej možnosti je okrem jazvy odstránená aj oblasť kože, na ktorej je keloid umiestnený.

Táto metóda sa nedá nazvať účinnou, pretože pravdepodobnosť výskytu nového keloidu na mieste operácie je veľmi vysoká. Relapsy dosahujú 80% všetkých prípadov. Takúto operáciu je možné vykonať len vtedy, keď zostávajúce metódy sú bezmocné.

Keď sa použije laser, odreže sa samotná jazva, čo minimálne poškodí pokožku okolo keloidu. Liečba sa stane účinnejšou, ak sa súčasne použije terapia kortikosteroidmi.

V tomto prípade sa recidívy vyskytujú oveľa menej často, približne o 40%, čo spôsobuje, že laserové odstránenie je oveľa lepšie ako chirurgická metóda excízie. Existujú aj ľudové metódy liečby keloidných jaziev doma. Ale táto metóda môže situáciu zhoršiť mnohokrát.

Existuje široký pohľad na to, že hypertrofické jazvy môžu byť odstránené rôznymi spôsobmi. Nie je to tak. Pomocou niektorých lekárskych metód môžete jazvu vyhladiť, znížiť viditeľnosť a znížiť hrubosť. Je však nemožné úplne odstrániť jazvu ne-chirurgickými prostriedkami.

Metódy liečby hypertrofických jaziev:

 • hormonálne prípravky (steroidy);
 • hyaluronidáza;
 • silikónové obväzy;
 • lúče Bucca;
 • cryosurgery;
 • elektroforéza;
 • laserová terapia;
 • mezoterapia;
 • Mikrovlnná terapia;
 • vákuová masáž;
 • Röntgenová terapia blízkeho zaostrenia;
 • terapeutická dermabrázia;
 • chirurgická dermabrázia.

Hormonálna terapia je účinná metóda liečby hypertrofických jaziev. Kortikosteroidy znižujú zápal, znižujú množstvo spojivového tkaniva tým, že znižujú syntézu kolagénu a potláčajú aktivitu myofibroblastov.

Kortikosteroidy sa vstrekujú a prekrývajú na jazvu vo forme masti každý deň počas dvoch týždňov.

Ale ako sa hovorí, každá medaila má opačnú stranu. Mali by ste vedieť, že hormonálna liečba môže mať negatívne dôsledky.

Môže to spôsobiť:

 • zriedenie a chabosť pokožky;
 • tvorba cievnych hviezdičiek;
 • vzhľad pigmentácie.

Hyaluronidáza - enzým schopný štiepiť kyslé mukopolysacharidy vrátane kyseliny hyalurónovej. Tento enzým sa používa, keď existuje potreba eliminovať účinok kyseliny hyalurónovej. Napríklad na odstránenie nadbytku kyseliny hyalurónovej pri použití plnív.

Hyaluronidáza má deštruktívny účinok na mukopolysacharidy, čím pomáha aktívne presúvať tekutiny pod tkanivá. V dôsledku toho klesá opuchavosť a jazva sa stáva rovnomernejšia a jemnejšia.

Injekcie na báze hyaluronidázy sa podávajú priamo pod jazvu alebo pod okolitou pokožkou. Na dosiahnutie požadovaného účinku každý deň od 6 do 15 injekcií.

Zvyčajne sa kurz opakuje po 2 mesiacoch.

Silikónové obväzy sa musia používať nepretržite po dobu jedného roka. Ale aj ich nosenie prináša pozitívny výsledok len v 30% prípadov.

Lúče Bucca sú metóda založená na mäkkom röntgenovom žiarení. Jej podstatou je skutočnosť, že hypertrofická jazva je ovplyvnená ionizačnými lúčmi, ktoré ničia myofibroblasty a kolagénové vlákna.

Táto metóda dáva dobrý terapeutický výsledok v prípade, že sa tvoria iba zjazvenie.

Avšak táto metóda má kontraindikácie:

 • vekové obmedzenie do 16 rokov;
 • ochorenie obličiek;
 • kožné ochorenia (dermatitída);
 • choroby spojené s poruchami obehu.

Kryodestrukcia má dobrý účinok pri liečbe hypertrofických jaziev. Podstata metódy spočíva v riadení kvapalného dusíka pod jizvou alebo pod okolitou kožou.

Výsledkom tejto manipulácie je kryštalizácia kvapaliny vo vnútri aj mimo buniek, čo vedie k ich smrti a malé nádoby k deštrukcii. Po ukončení procedúry sa vytvorí bublina na mieste jazvy, ktorá sa musí odstrániť a aplikovať na ranu špeciálnym liečebným prostriedkom.

Táto metóda je účinná v 70% prípadov.

Elektroforéza sa používa v počiatočnom štádiu tvorby hypertrofického bachoru. Pretože v tomto štádiu dochádza k intenzívnej syntéze kyseliny hyalurónovej.

Na zníženie jazvy a zvýšenie priepustnosti tkanív sa používa elektroforéza so špecifickým enzýmom hyaluronidázy, ktorý je schopný znížiť viskozitu medzibunkovej matrice.

Zvyčajne sa liečba skladá z dvoch 10-dňových kurzov s dvojtýždňovým intervalom.

Liečba starého hypertrofického bachoru bude vyžadovať tri cykly, ale už s kolagenázou (enzým, ktorý štiepi kolagén).

Laserová terapia pomáha znižovať objem dilatovaných ciev, ktoré pokrývajú hypertrofickú jazvu. Dĺžka a intenzita laserového lúča závisí od stavu tkaniva jazvy.

Podstata postupu spočíva v tom, že dochádza k vrstvenému odstráneniu jazvového tkaniva s následnou regeneráciou nových buniek. Laserová terapia je analógom elektroforézy, pretože oba postupy poskytujú rovnaký účinok.

Mezoterapia zahŕňa štiepenie samotnej jazvy pomocou hyaluronidázy. Liek sa injekčne podáva niekoľkokrát.

Mikrovlnná terapia nie je nezávislý spôsob liečby hypertrofických jaziev. Spravidla sa používa v kombinácii s kryodestrukciou. Mikrovlnná terapia uľahčuje prenos tekutiny vo vnútri jazvy do voľného stavu a je preto ľahko eliminovaná kryoterapiou.

Vákuová masáž spôsobuje reflexné pôsobenie dráždením receptorov kože pomocou vákua, ktoré sa vytvára v banke. Výsledkom je zlepšenie cirkulácie lymfatickej tekutiny a cirkulácie.

Táto metóda zlepšuje stav pleti, čím je pružná a elastická. Vákuová masáž má stimulujúci účinok na jazvy, a preto musí byť kombinovaná s dermabrázou.

Röntgenová terapia s blízkym zameraním ovplyvňuje lúče na fibroblastoch, čím je menej aktívna. Táto metóda je obzvlášť úspešná pri potláčaní rastu bachoru.

Röntgenová terapia s blízkym zameraním však spôsobuje množstvo komplikácií vo forme depigmentácie kože, malígnej transformácie jazvového tkaniva a kožnej atrofie.

Terapeutická dermabrázia pomáha vyhladzovať pokožku a vyhladzovať jazvy. To je nasledovné: mikrokryštály sa dostanú na povrch kožných "valcovaných" keratinizovaných buniek, ktoré sa zhromaždia v špeciálnej banke.

Hĺbka expozície kože závisí od tlaku vo vákuu. Po procedúre sa pokožka ošetrí špeciálnymi prostriedkami.

Počet procedúr závisí od hĺbky brúsenia a stavu jazvy, ako aj od reakcie samotného tela.

Operatívna dermabrázia poskytuje lepší účinok ako šupenia, brúsenie a terapeutická dermabrázia v kombinácii, pretože má krátky čas liečby.

Jej esencia spočíva v vrstvenom laserovom odstránení tkaniva a vyrovnaní jazvy s okolitým tkanivom. Po ukončení procedúry je potrebné ošetriť túto oblasť kože 2% roztokom kyseliny boritej.

Pretože neexistujú všeobecne akceptované metódy na liečbu keloidov, uskutočňuje sa symptomatická terapia, ktorej cieľom je eliminovať nepríjemné symptómy. Preto je liečba individuálne zvolená v každom prípade:

 • používanie masti a krémy založené na hormonálnych liečivách sú účinné pri liečbe mladých keloidov, ktoré sa práve vytvorili;
 • laserové vyliečenie bachora, čo prináša dobré výsledky pri vyhladzovaní keloidu, ale nevedie k jeho úplnému zmiznutiu;
 • Kryoterapia je účinná len pri liečbe mladých jaziev, pretože staré keloidy nereagujú na nízke teploty;
 • Chirurgická liečba sa vykonáva iba v prípade veľkej veľkosti keloidy, ale po jeho excízii jazvy na svojom mieste je nová forma, a to najmä v prípade, že pacient má genetickú predispozíciu k nim.

Koloidné jazvy sú liečiteľné, ale tento proces môže byť dosť dlhý a vyžaduje veľa trpezlivosti. Koniec koncov, ak nedokončíte predpísaný priebeh liečby až do konca, keloidný nárast bude pokračovať.

Liečba týchto novotvarov sa zvyčajne vykonáva niekoľkými spôsobmi:

 1. Liečba.
 2. Chirurgické odstránenie jaziev.
 3. Fyzioterapeutické postupy.
 4. Tlak na keloid s tesným obväzom.
 5. Kozmetické procedúry.
 6. Kryoterapia.

Metóda používania liekov zahŕňa zavedenie koloidných hormonálnych liekov na zjazvenie, ktoré pomáhajú znižovať tvorbu kolagénu a znižujú zápal v bachore. Mnoho pacientov má predpísané injekcie s interferónom, ktoré zvyšujú imunitu.

Niektorí špecialisti liečia hormonálne masti, ktoré podporujú resorpciu keloidu.

S tendenciou k tvorbe koloidných jaziev po hojení povrchu rany sa zvyčajne aplikuje tlakový obväz, pomocou ktorého je možné zabrániť rastu tkanív. Táto bandáž sa nedá odstrániť niekoľko mesiacov.

Fyzioterapeutické metódy zahŕňajú špeciálnu masáž, elektroforézu, fyzioterapeutické cvičenia, magnetickú a rádioterapiu.

U hypertrofického keloidu sú v niektorých prípadoch účinné kozmetické postupy: mletie, peeling, mezoterapia. Jedinou podmienkou je stabilizácia stavu jazvy, úplné zastavenie jej zvýšenia.

1. Mikrovlnná terapia, po ktorej nasleduje kryokonštrukcia

Metóda je založená na použití mikrovlnného poľa s veľmi vysokou frekvenciou. Takýto účinok je potrebný na destabilizáciu viazanej vody keloidu, ku ktorej sa chladivo potom úspešne "dostane".

Jeden postup trvá asi 15 minút a po šiestich mesiacoch dochádza k transformácii neatraktívneho spojivového tkaniva na tkanivo jazvy. Keloid sa mení na bežnú jazvu.

Bohužiaľ, táto metóda má tiež zlyhania.

Liečba koloidných jaziev s ľudovými prostriedkami

loading...

Ľudské prostriedky na odstránenie jaziev

Najlepším prostriedkom v boji proti jazvom sú liečivé rastliny:

Ako sa zbaviť keloidov doma? Boj proti keloidom sa dá uskutočniť pomocou tradičnej medicíny.

Najobľúbenejšie recepty sú:

 1. Jablkový jačmeň. Povrch jazvy sa ošetrí ocotom z jablčného muštu, po ktorom sa látka pretreje do tkaniva. Postup sa má opakovať denne, dvakrát denne, počas 3-4 týždňov. Ocot vám umožní vyblednúť jazvu a urobiť to menej nápadné.
 2. Aspirin. Aspirínové tablety je potrebné mleté ​​a naliať s množstvom vody, aby sa vytvorila hustá biela pasta. Kompozícia sa aplikuje na keloid a ľahko sa vlieva do kože. Po vysušení pasty je potrebné ju umyť tečúcou vodou. Liečba je 1 mesiac, frekvencia postupu je 2 krát denne.
 3. Citrónová šťava. Látka sa aplikuje na keloid, potom sa rozomelie a nechá sa 30 minút. Po ukončení postupu sa má prostriedok odmyť. Liečba sa vykonáva dvakrát denne počas 2-3 mesiacov.

Ľudové lieky na keloidy zvyčajne nevedú k úplnému zmiznutiu, ale spôsobujú, že jazva je mäkká a menej nápadná. Malé rozmery môžu mierne klesnúť.

Samoindávaná liečba tradičnou medicínou je neprijateľná. Najprv by ste mali navštíviť lekára, uistite sa, že jazva je keloid, a nie iné, nebezpečné ochorenia kože.

Keloidné jazvy sú závažným kozmetickým problémom, ktorý môže výrazne znížiť kvalitu života človeka. Platí to najmä pre mladých pacientov.

Moderná technológia vám umožňuje rýchlo a bezbolestne zvládnuť túto chorobu. Je potrebné kontaktovať lekára včas, kto bude schopný predpísať správnu vysokovýkonnú liečbu.

Samošetrenie keloidov môže viesť k zhoršeniu situácie.

Tradičná medicína v terapii keloidov

loading...

Samozrejme, ľudové recepty môžu byť dobrým prírastkom liečby keloidných útvarov na tele. Pomáhajú maskovať jazvu, zmäkčiť ju a mať rozlišovací účinok.

Aj ľudové metódy sú dobré ako profylaxia po fyzioterapii alebo pri užívaní špeciálnych liekov. Tu sú len niektoré z nich :.

Poradie tradičnej medicíny prispievajú k tomu, že jazva sa dostane do pomerne nepostrehnuteľného stavu a dobrého zmäkčenia samotného tkaniva.

Možné dôsledky tohto javu

loading...

V hlavnej časti sa pacienti obávajú možnej transformácie keloidu na nádor. Keloidné jazvy nie sú všeobecne nebezpečné a hlavným dôvodom, ktorý vyžaduje určitú liečbu, je kozmetická.

V niektorých prípadoch keloidy môžu spôsobiť nepríjemné pocity počas pohybu, keď sú umiestnené na ohybových miestach alebo kde je trenie tkané na odevnom páse.

Veľký problém môže vytvoriť keloidná jazva na maternici počas tehotenstva, čo zvyšuje riziko potratu. Rastú a roztiahnu kožu a blízke tkanivá, čo si vyžaduje zmenu oblečenia, aby sa pokrylo miesto vytvárania jazvového tkaniva.

Prevencia jaziev

loading...

Musí sa vždy pamätať na to, že akákoľvek trauma na pokožke môže viesť k vzniku takej nepríjemnej choroby ako keloidnej jazvy.

Mali by ste venovať zvláštnu pozornosť skutočnosti, že jazva sa zmenila veľkosť, farba alebo sa stala bolestivou. Uistite sa, že ste dodržiavali všetky pokyny lekára po akomkoľvek chirurgickom zákroku, aby ste predišli vzniku keloidu. Nemôžete namočiť ranu a odstrániť kôru.

Je ťažké vyhnúť sa tvorbe keloidnej jazvy, najmä ak sa objaví na mieste úplne neškodného pupienka, ale napriek tomu by sa malo po nejakom poškodení kože dodržiavať určitá taktika správania:

 • ihneď vyhľadajte lekársku pomoc na ošetrenie rany a šitie (ak je to potrebné);
 • nosiť špeciálne kompresné oblečenie, ktoré potlačuje rast spojivového tkaniva;
 • aplikujte špeciálne masti, ktoré potláčajú rast jazvového tkaniva;
 • zabrániť tomu, aby ste sa dostali na ranu ultrafialového žiarenia;
 • vyhnite sa akýmkoľvek mechanickým účinkom v oblasti jaziev.

Ak zhrnieme, mali by sme pamätať raz navždy, že všetky metódy liečby hypertrofických jaziev a keloidov môže vyrovnať len ich zobrazenie na pozadí zdravé tkanivá, aby sa menej závažné a bledý, ale odstrániť jazvy úplne nemožné.

Že po uzdravení rán a pri uťahovaní oderu sa neobjavili podobné formácie, je potrebné vykonať nasledovné pokyny:

Samozrejme, je zriedkavé, keď tieto subjekty predstavujú vážnu hrozbu, ale je lepšie byť v bezpečí a nielen konzultovať s lekárom včas, ale aj prijať preventívne opatrenia, aby sa neobjavili.

Aby sa zabránilo tvorbe jazvy, mali by sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • používať obväzy, ktoré vytvárajú tlak na rovinu rany;
 • Zakazuje sa samostatné zaobchádzanie, ktoré zahŕňa použitie agresívnych látok (ocot);
 • je zakázané odstraňovať pustulózne lézie na bachore;
 • neumožňujú samo masáž na bruchu;
 • Vylúčiť zneužívanie sáun, kúpeľov, solária nadmerne horúcej kúpeľa;
 • ihneď po regenerácii použite masť "Kontraktubeks" pozostávajúcu z heparínu;
 • odporúča sa, aby neboli zranené, a najmä aby sa infikované rany neimplikovali.
 • Vytvorte také podmienky, pri ktorých bola minimálne namáhaná okolitá tkanivá jazvy.