Hlavná

Opar

Koloidná jazva


obsah:

Koloidná jazva je nesprávna fúzia okrajov rany ako dôsledok proliferácie spojivového tkaniva alebo infekčnej infekcie. Môže sa prejaviť po nekvalitnej výkonnosti chirurgických stehov alebo samovrážania kožných lézií.

Na rozdiel od koloidné jazvy hypertrofia hojenie rán, ktoré mu takmer nestúpa nad rovinou kože, ale je ovládaný jeho hustoty. Jazva môže postupovať pri zvyšovaní veľkosti a ďalšom zvyšovaní hustoty konzistencie.

Typy koloidných jaziev

V závislosti od príčiny vzniku sa rozlišujú primárne (pravé) a sekundárne jazvy. Pravé jazvy sa môžu vyskytnúť spontánne bez zapojenia vonkajších faktorov. Miesto lokalizácie - hlavne krk, výstrih, ušné laloky, brada, chrbát. Sekundárne jazvy sú výsledkom kožných ochorení alebo zranení. Keďže proces hojenia rán je dlhý, v prípade oslabenia imunity alebo pripojenia infekcie môže dôjsť k narušeniu prirodzeného hojenia.

Vo svojom vzdelávaní prechádzajú sekundárne jazvy tri etapy:

 • cuticularization - pokožka na mieste poranenia je pokrytá tenkou vrstvou epiteliálnych buniek (8-10 dní);
 • opuch - tvorba zjazveného tkaniva (20-30 dní);
 • tesniace - kvôli zmiznutiu krvných ciev a rastu spojivového tkaniva dosiahne jazva hustú konzistenciu.

Príčiny tvorby koloidnej jazvy

Príčiny a faktory primárnych koloidných jaziev nasledujúce:

 • Predchádzajúce traumy bez viditeľných stôp.
 • Hormonálne poruchy (napr. Nadledvinká alebo zlyhanie vaječníkov).
 • Tehotenstvo.
 • Chronické infekcie (najmä tuberkulóza).
 • Dedičnosť.

Sekundárne jazvy sa vyvíjajú dôvody:

 • Zranenia, poranenia, odreniny, rany.
 • Neprofesionálne odstránenie krtkov a bradavíc.
 • Dôsledky akné.

Symptómy koloidnej jazvy

Keďže koloidné a hypertrofické jazvy sa líšia vo vzhľade a lokalizačných zónach, možno rozlíšiť symptómy charakteristické pre koloidnú jazvu:

 • postupné zvyšovanie veľkosti;
 • svrbenie, pocit pulzácie;
 • bolesť so silným tlakom;
 • niekedy koža na jazve sa zmení na červenú alebo zmení na modrú;
 • absencia jazvy na vlasových folikuloch, potné žľazy;
 • umiestnenie na hrudníku, oblasť dekoltu, lopatky, krk, uši.

Dôsledky koloidných jaziev

Pacienti na recepcii špecialistu majú záujem o to, čo je nebezpečná jazva a či sa môžu regenerovať na zhubné nádory. Koloidné jazvy nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo a hlavným dôvodom na potrebu liečby je estetické. Tiež môžu jazvy spôsobiť nepríjemné pocity pri pohybe, ak sa nachádzajú na ohybe kĺbu alebo na mieste, ktoré je náchylné na trenie oblečenia.

Jedinou možnosťou degenerácie koloidu na malígnu tvorbu je použitie rádioterapie na jeho liečbu. V tomto prípade je po 18-20 rokoch malá pravdepodobnosť vzniku rakoviny, takže táto liečba nie je praktizovaná modernými odborníkmi.

Diagnóza jaziev

Diagnóza koloidných jaziev nie je problém. Chirurg alebo dermatológ na primárnom príjme určuje typ jazvy na základe vonkajších znakov a anamnézy z pacientových slov.

Ďalej je vybraný priebeh terapie; v prípade jeho neúčinnosti sa odporúča odstrániť jazvu alebo iné metódy, ako sa jej zbaviť.

Liečba koloidných jaziev

Hlavnými oblasťami liečby sú všeobecné konzervatívne, lokálne liečenie a fyzické metódy ovplyvnenia jazvy.

Opatrenia na zabránenie rastu jaziev pomáhajú nie všetkým pacientom, ale s vylúčením provokačných faktorov môžu byť dosť účinné:

Okluzívne obväzy. Zahrňte používanie silikónových náplastí, ktoré sa nosia na povrchu jazvy nepretržite, aby sa predišlo kontaktnej dermatitíde. Vzhľadom k tomu, silikón nepreniká vlastnosti pokožky a jej pevné obranu, vzostup teploty generované priaznivý účinok na aktivitu kolagénových vlákien jazvy. Konečná resorpcia tvorby sa nevyskytuje, ale jeho veľkosť a svrbenie okolo tejto oblasti klesá.

Kompresné obväzy. Na objednávku a nosenie na 24 hodín. Najčastejšie používané podporné obväzy, náplasti so zinkom, polyuretánové obväzy. Aplikácia sa odporúča ihneď po utiahnutí rany.

Konzervatívna liečba koloidné jazvy môžu zahŕňajú:

Kortikosteroidy. Lieky sa používajú ako nezávislé liečenie a kombináciou s inými prostriedkami. Hormonálne lieky sa vstrekujú priamo do oblasti jazvového tkaniva, čo zabraňuje zhutneniu ich štruktúry. Priebeh liečby je 4-5 týždňov pred vyhladením jazvy. Relapsy po takejto liečbe sa vyskytujú v 10-30 percentách prípadov; na ich prevenciu aplikujú chirurgické alebo laserové odstránenie jaziev, ktoré sa kombinujú s priebehom kortikosteroidov.

Interferónové prípravky. Takéto ošetrenie koloidov sa uskutočnilo v posledných rokoch; výrazne znižuje produkciu kolagénových vlákien určitého typu, ktoré tvoria jeho tkanivá. Terapia sa vykonáva ihneď po operácii; je zavedenie alfa alebo beta interferónu do oblasti jaziev, pričom injekcie sa vykonávajú každý centimeter jeho dĺžky. Rovnaký postup sa vykonáva v dvoch týždňoch, potom týždenne najmenej 4 mesiace.

5-fluóruracilu sú. Podobne ako u iných liekov sa do tkaniva dostáva koloidná jazva, niekedy kombinovaná s kortikosteroidmi. Aplikuje sa 2-3 krát týždenne po dobu 1 mesiaca. Menej je len bolestivý postup; účinok vedenia sedenia je lepší ako iné lieky konzervatívnej liečby.

Menej účinné opatrenia na liečbu jaziev môžu byť použité v prítomnosti malých formácií a zahŕňajú:

 • Injekcie bleomycínu, pentoxifylínu, verapamilu, relaxínu, cyklosporínu.
 • Flourandrenolidová páska na zmäkčenie jazvy a zmiernenie svrbenia.

Fyzické opatrenia účinky na koloidné jazvy, najčastejšie používané v lekárskej praxi:

Chirurgická excízia moču. Aby nedošlo k zhoršeniu stavu vzdelávania, minimálny objem mäkkých tkanív sa odstráni pomocou "patchwork" chirurgických techník. Treba zabezpečiť, aby sa vlasové folikuly, cudzie predmety nedostali do rany - to môže spôsobiť relaps.

Ožarovanie bachora s röntgenovými lúčmi. V súčasnosti sa praktizuje až po chirurgickom odstránení vzdelania, pretože vo forme monoterapie takmer vždy prináša relaps. Používa sa v priebehu 4 sedení každý druhý deň počas prvých dvoch týždňov po operácii. Je lepšie ožarovať zariadeniami s blízkym zameraním, ktoré v 90% prípadov nespôsobia relaps. Vedľajším účinkom môže byť hyperpigmentácia kože v mieste predchádzajúcej jazvy, ako aj malé riziko onkologických ochorení.

Cryosurgery. Zmrazenie tkaniva jazvy sa uskutočňuje v priebehu troch sedení po dobu 20 až 30 sekúnd. Je to pomerne účinná metóda, najmä v kombinácii s hormonálnou terapiou, ale bolestivá.

Laserové vyliečenie a vyrezávanie. Metóda zahŕňa použitie rôznych typov laserových inštalácií (argón, oxid uhličitý, pulzujúce lasery). Tkanivo koloidu je presne odrezané as minimálnou traumou, čo je výhodou tejto techniky. Bohužiaľ, riziko relapsu pri používaní laseru je dostatočne vysoké. Pri brúsení laserového lúča sa odstraňujú povrchové vrstvy bachoru, čo môže spôsobiť, že je neviditeľné, ale úplne sa nezbaví formácie.

V ranom štádiu tvorby jaziev, dobré výsledky elektroforéznych postupov s kolagenázou, vízou alebo kortikosteroidmi, ako aj fonoforézou s rovnakými liekmi.

Lokálna liečba Jazvy zahŕňajú použitie rôznych krémov, mastí, krémov; niektoré z nich sú pomerne drahé a nie vždy prinášajú požadované výsledky. Najčastejšie používané lieky kontraktubeks, hydrokortizónová masť, kelofibraza, Lyoton-1000, zeraderm ultra.

Liečba koloidných jaziev ľudovými metódami

Recepty na tradičné medicíny budú nielen jazva výraznejšie, ale je dobré pre zmäkčenie tkaniva, poskytovať riešenia akcie a nenahraditeľné ako preventívne opatrenie po vykonanej lekárskej priblížení alebo fyzioterapia.

 1. Medzi liečivé rastliny pomáhajú zbaviť sa koloidné tvorby harmanček, rebríček, japonský Safora, fenikel, ptačince, mäty, pelargónie, ľubovníka bodkovaného. Aplikovať vo forme aplikácií, kompresie, pleťové vody. Napríklad kompresia vyrobená z brioche sa uskutočňuje nasledujúcim spôsobom: listy rastliny sú dobre napustené do nádoby naplnenej slnečnicovým olejom. Po vložení na tmavé miesto po dobu dvoch týždňov. Potom sa produkt odfiltruje a aplikuje sa na bachor počas 20 až 30 minút pod bavlneným obväzom. Rovnaký recept sa môže použiť aj na výrobu mastného mlieka z iných rastlín.
 2. Rašelinový olej, ako aj zmes olivového oleja s včelím produktom - med, vosk, zlepšuje mikrocirkuláciu krvi.
 3. Bolo by užitočné utrieť tkanivá jazvy s éterickými olejmi z rozmarínu, mäty, kadidla, čaju a palisandru.
 4. Zoberte semená melóna a vajec v rovnakých rozmeroch, dôkladne ich rozmiešajte a premiešajte. Pridajte rastlinný olej, premiešajte do buničiny, naneste na jazvu 2 mesiace.
 5. Hrachová múka sa chová s mliekom až do získania cesta a ponechá sa na bruchu pod filmom 1 hodinu. Liečba sa vykonáva denne počas 2 mesiacov.
 6. Kapusta má znateľný regeneračný účinok na tkanivo koloidu. Ak chcete použiť, musíte rozdrviť niekoľko listov kapusty do kalu, pridajte lyžicu medu, nechajte jazvu v podobe masky na hodinu.
 7. Účinne rieši jazvičky takú zbierku: harmanček, rebríček, krídlatka, žihľava, ľubovník bodkovaný kombinovať rovným dielom, potom 2 lyžice surové naliať 200 g vriacej vody. Potom trvá 2 hodiny a urobte krém na jazvu pomocou bielizne.
 8. Lyžička drveného koreňa althea, nalejte pohár vody, trvá 9 hodín. Získaná infúzia sa aplikuje na pleťové vody na jazve a má dekongestantný a rozpúšťací účinok.
 9. Kafrový olej sa používa aj na liečbu a prevenciu opätovného výskytu bachora. Banda alebo obrúsok je navlhčený olejom, potom sa aplikuje na jazvu na pár hodín vo forme kompresie.
 10. Pozitívne výsledky prinášajú aplikácie z tinktúry rastliny živé. Korene jostoru sú dôkladne umyté, rozdrvené a naliate alkoholom zriedeným vodou. Po aplikácii náplasti na dobu 1 až 1,5 týždňa môžete urobiť pleťové vody alebo mast '.

Prevencia ochorenia

Aby sa zabránilo tvorbe jaziev po hojení pooperačných rán, utiahnutie odier potrebujete:

- Aplikujte obväzy, ktoré vytvárajú tlak na poškodenú oblasť.

- Nezapojujte sa do samoliečby, vrátane použitia agresívnych látok (napr. Ocot).

- Nemôžete vytláčať abscesy, ktoré sa objavujú na jazve, ale naliehavo vyhľadajte špecialistu.

- Nesmiete masírovať jazvu na vlastnú päsť.

- Neodporúča sa prehrievanie, zneužívanie sauny, kúpeľa, solária, príliš horúce kúpele.

- Okamžite po uzdravení použite masť "Kontraktubeks", ktorá obsahuje heparín.

- Zabráňte výskytu odrenín, ako aj ich infekcie.

- Minimalizujte napätie tkanív okolo jazvy.

Príčiny keloidných jaziev a spôsob liečby

Popáleniny, uhryznutie hmyzom, hlboké odrené a rezy po hojení pokožky môžu zanechať jazvy. Ak je chyba značnej veľkosti alebo je na viditeľnom mieste, je nepravdepodobné, že sa jej bude páčiť. Zvlášť expresívny a pozoruhodný na tele je keloidná jazva.

Prečo sa tvorí, ako to vyzerá a či je možné zbaviť sa hrubej jazvy? Všetky otázky budú zahrnuté v rámci tohto článku.

Keloidná jazva: príčiny vzniku

Keloid alebo koloidná jazva vzniká z dôvodu nesprávneho zlúčenia okrajov rany. Ak je poškodená oblasť infikovaná mikróbmi alebo vo svojej oblasti dochádza k rastu spojivového tkaniva, tvoria sa jazvy na koži. Hlavnými dôvodmi vzniku koloidných jaziev sú fúzia okrajov poškodenej oblasti a nesprávne vykonané stehy počas chirurgického zákroku.

Keloid má hustú štruktúru a nevystupuje nad povrch epidermis. V priebehu času sa chyba rozrastá. Sledujúc vývoj keloidných tkanív, experti vyvodili závery o ich pôvode. Faktory, ktoré ovplyvňujú zjazvenie kože, veľa. Uvádzame hlavné dôvody vzniku keloidov:

 • Piercing.
 • Burns.
 • Hnisanie.
 • Infekcia rany.
 • Očkovanie (očkovanie BCG).
 • Silné napätie kože obklopujúcej ranu.
 • Chirurgické zákroky (liečba apendicitídy, cisárskeho rezu, odstránenie krtkov).

Tendencia k koloidnej zjazveniu sa pozoruje u ľudí vo veku 10 až 40 rokov. U malých detí sa pokožka regeneruje rýchlo a u pacientov ctihodných rokov sa nevytvárajú keloidy. V starobe sa tvoria jazvy atrofického typu.

Ako vypadávajú koloidné jazvy

Celkový vzhľad vady závisí od rozsahu poškodenej oblasti, jej polohy, premlčacej doby, veku pacientov a ďalších faktorov. Napríklad keloidná jazva po cisárskom rezu alebo epitelizácia povrchu rany sa môže zhoršiť.

Pacienti vnímajú túto zmenu ako zvyškový jav po zápale, podobne ako infiltrátu, a chýbajú miesto včasného kontaktu s lekárom. Konzolidácia v tejto dobe mení štruktúru a mení sa na chrupavkovú kožnú manžetu cyanoticko-červenej farby. Veľkosť chyby môže byť významná.

Obrysy keloidov na hladkej kože sa môžu líšiť od tvaru skorého zápalového zaostrenia alebo zranenia. Nejednoznačnosť týchto foriem je vysvetlená šírením keloidného procesu pozdĺž línií Langer (strečové línie kože). V niektorých prípadoch jazva znižuje zdravú dermu s predĺženými pásmi, ktoré simulujú krabie nohy. Rozsiahle keloidné jazvy, ktoré zostali po popáleninách, sa pretransformujú na kontrakcie cicavcov.

U ľudí sú široké, vysoké a husté jazvy nazývané "divé mäso". Ich farba sa líši od jasne červenej až po cyanotickú. Proces rastu jaziev spôsobuje bolesť, parestéziu a svrbenie. Nepohodlie sa zlepšuje pri kontakte s odevom.

Ktoré oblasti tela sú náchylné k koloidnej zjazveniu:

Pod dolnou časťou chrbta sa keloidy objavujú zriedkavo. To je spôsobené tým, že horná časť tela je zvýšenie počtu receptorov pre testosterón (giperandrogenemiya) a TGF-beta v kožných buniek a krvnej plazmy.

Keloidy na ušných stehnách sa vytvárajú v miestach punkovania pod náušnicami a v mieste aplikácie stehov. Vznikajú 3 až 4 týždne po traumatizácii tkaniva, pretože zápalový proces ustúpi. Patológia je sprevádzaná oddelením serózno-hnisavého obsahu, bolesťou a erytémom. Jazvy na ušných lalôčikoch sa môžu objaviť aj niekoľko rokov po punkcii alebo operácii.

Nosenie niekoľkých náušníc do jedného ucha zvyšuje riziko keloidnej jazvy. Utesnené časti dosahujú rozmer s odtokom.

Ako vyzerá keloidná jazva, môžete vidieť na fotografii.

Metódy liečby a prevencie keloidných jaziev

Keloidná terapia sa vykonáva rôznymi spôsobmi:

 • Liečivé - pacientovi sú predpísané imunomodulátory a kortikosteroidy. Lieky ovplyvňujú syntézu kolagénu v tkanive jazvy.
 • Radiačná terapia.
 • Oklúzia - uloženie tlakových obväzov.
 • Chirurgické - nadmerné tkanivo sa vyrezáva laserom, skalpelom alebo kryoterapiou.
 • Fyzioterapia - magnetoterapia, elektroforéza.

lekárstvo

Použitie kortikosteroidov na liečbu keloidov zahŕňa intramuskulárne injekcie. Hormonálne lieky zmierňujú zápal a znižujú syntézu kolagénu. Pacientom sa zvyčajne injektuje acetát triamcinolónu. Kurz pozostáva z 2 - 3 injekcií s intervalom 1 - 2 mesiace. Taktiež sa používa hormonálne masti.

Liečba jaziev s imunomodulátormi je tiež založená na injekciách. Interferón sa vstrekuje do švovej línie. Liečivo zabraňuje opätovnému výskytu koloidného procesu po vyrezaní zhutneného tkaniva.

Enzýmové lieky spôsobujú, že keloid je menej výrazný v dôsledku deštrukcie kyseliny hyalurónovej a kolagénu v štruktúre patologického tkaniva. Na tento účel lekári používajú lieky Lidaz, Longidaz a Ronidaz. Telo prijíma enzýmové prípravky prostredníctvom fonoforézy alebo ultrafonoforézy.

Externých prostriedkov pre liečbu po spaľovaní jaziev a keloidov rôznych odborníkov menovaných Kontraktubeks masť, gél Lioton 100, Kelofibraza krém, Zeraderm Ultra, hydrokortizón masť a gél kremíkových dosiek spenky. Resorbcia hrubého tkaniva bude takisto prispievať k takýmto prostriedkom z jaziev a jaziev, ako sú Fermentkol a Scarguard.

chirurgia

Chirurgická excízia jazvy je lepšie kombinovaná s pooperačným hormonálnym podaním. Terapia bude najúčinnejšia a riziko relapsu je minimálne.

Ak pacient hľadá spôsob, ako sa zbaviť keloidných jaziev a súhlasí len s excíziou, účinnosť terapie sa zníži o 50%. Optimálnou možnosťou je odstránenie poškodeného tkaniva následnou aplikáciou okluzívnych obväzov. Čas obliekania je niekoľko dní podľa rozhodnutia lekára.

Laserová terapia s odstraňovaním keloidov znižuje jej veľkosť v dôsledku zníženia kolagénu. Okrem laserového žiarenia je možný aj variant s kauterizáciou jazvy.

Medzi chirurgické metódy patrí aj liečba keloidných jaziev s kvapalným dusíkom. V tomto prípade je kryoterapia krátkodobým zmrazením jazvy s ochladenou látkou. Odstrániť chybu pomôže 2 - 3 cykly zmrazenia. Čas pre každý z nich je 20 - 30 sekúnd.

Radiačná terapia

Ionizujúce ožarovanie s bukóznymi lúčmi spôsobuje deštrukciu kolagénových vlákien. Výsledkom postupu je zníženie oblasti koloidnej jazvy. Na dosiahnutie maximálneho účinku sa pacient podrobí šiestim ožiareniu s dodržaním intervalu medzi postupmi v priebehu 1,5 - 2 mesiacov.

Radiačná terapia ako metóda odstraňovania keloidných jaziev je kontraindikovaná pri dermatologických ochoreniach, obličkových patológiách a prítomnosti otvorených alebo zle zahojených rán.

Lisovanie obväzov

Tesné silikónové obväzy uložené na oblasti jaziev znížia jeho povrch v 25% prípadov. Nosenie je odporúčané dlho, po dobu 6 - 8 mesiacov. Liečba okluzívnymi dresingmi spôsobuje nepríjemné pocity.

prevencia

Hlavný dôraz pri liečbe keloidných špecialistov je zameraný na elimináciu defektu a prevenciu jeho výskytu. Ak je koža pacienta náchylná na zjazvenie, je lepšie odmietnuť kozmetické operácie. Ak sa plánuje chirurgický zákrok na vitálne znaky, je potrebné informovať chirurga o predispozícii keloidu. Uvedomujúc si, že lekár pri zatváraní pooperačných rán neumožní nadmerné napätie kože.

Aby nedošlo k vytvoreniu keloidnej jazvy, po odstránení materského znamienka je dôležité dodržiavať všetky odporúčania týkajúce sa starostlivosti o ranu.

Vytvorená kôra sa nemôže odtrhnúť, zvlhnúť a vystaviť ultrafialovému žiareniu. Aj v chladnej sezóne sa ošetrovaná oblasť musí mazať opaľovacími prípravkami.

Ak sa rana namočí, ztuhne alebo kôra nezmizne po dlhú dobu, mali by ste sa poradiť s lekárom a získať stretnutia. Pri prvých príznakoch koloidnej jazvy po odstránení krtkov, môžete použiť Kontraktubeks.

Recepty tradičnej medicíny

Okrem užívania liekov môžu byť keloidné jazvy liečené ľudovými prostriedkami. Po dohode s lekárom môže človek používať zlúčeniny z liečivých rastlín, prísne dodržiavať proporcie a dávky recepcií znakhar. Je tiež potrebné revidovať stravu a zahrnúť do denného menu vitamínové potraviny a potraviny bohaté na bielkoviny, zinok a stopové prvky.

Čo môžete jesť na rýchle hojenie keloidných jaziev:

Od mastných a vyprážaných potravín je lepšie odmietnuť.

aplikácie

Listy žihľavy, kvety nechtíka a harmančeka a rebríčka a Hypericum suroviny sú zmiešané v rovnakých častiach, napríklad v '15 v kolekcii číslo bude potrebovať 0,5 litra vriacej vody. Kompozícia sa opája vo vodnom kúpeli počas 15 minút a obalená v horúcej látke počas 1 hodiny.

Potom sa kvapalina odfiltruje, utierka sa navlhčí čistou infúziou a obväzy sa obviažu na problémové miesto. Na vrchu sa aplikuje polyetylén a obväz je zabezpečený šatkou po dobu 2 hodín. Postup sa vykonáva denne po dobu 2 mesiacov.

Bylinná masť

Produkcia masti na vyhladenie keloidnej cicatrie doma začína prípravou tinktúry.

Môžete použiť takéto zariadenia ako:

Podľa vlastného uváženia sa odoberie jedno alebo viac rastlín. 30 g suroviny sa naleje do pohára vodky. Tára pevne uzavretá a vytiahnutá 2 týždne na chladnom mieste.

15. deň sa tinktúra filtruje a spojí s roztaveným tukom - bravčovým alebo jazvečíkom. Na 100 g tinktúry vezmite 100 g tuku. Zmes sa ďalej miesi na parnom kúpeli 10 minút, ochladí sa a tretí sa do zhutnenej tkaniny 3 krát denne. Kurz je určený na 1 mesiac.

Éterické oleje

Zvážte, ako odstrániť keloidné jazvy pomocou éterických olejov. V rovnakých pomeroch sa mätový olej striedavo mieša s neroli a rozmarínovým olejom. Druhým variantom terapeutickej zmesi je palisový olej + olej z čajovníka + kadidlo. Jazva sa ošetruje ráno a večer.

Pečené pečivo

Z teplého mlieka a hrachovej múky urobte plochý koláč a dajte jazvu na 1 hodinu. Cesto používajte denne.

kapusta

Na obnovenie liečenej pokožky sa používa kapusta - prírodný zdroj vitamínu E.

Niekoľko čistých listov je rozdrvené a kaša je spojená s medom. Požadované množstvo kompozície je rozložené na viacvrstvovú časť gázy a pribintovyvayut na jazvu po dobu 3 hodín. Medzi gázou a obväzom bola položená polyetylénová vrstva. Manipulácia sa vykonáva dvakrát denne.

Melón a vajcia

Rovnaké časti v jednom kontajneri premiešajú vaječný škrup s melónom. Komponenty sa zriedia rastlinným olejom na hmotu v podobe kaše. Na keloid sa konečná formulácia aplikuje iba raz denne, ale po dobu 2 mesiacov.

včelí vosk

Slnečnicový olej (alebo kukuričný olej, rakytník rešetliakový, ruža šípová) sa zahreje a v kombinácii s včelím voskom - 400 ml na 100 g prípravku Tomy pri nízkej teplote po dobu 15 minút, načo sa ochladí a namazané jaziev 2 krát denne.

Sophora japončina

Ovocie Sophora bude potrebovať 2 šálky.

Sú drvené a kombinované s husím tukom. Produkt sa umiestni na vodný kúpeľ a udržuje sa v teple 1,5 hodiny. V nasledujúcich troch dňoch sa liek znovu ohreje na hodinu a pol a na 4. deň sa zmes nechá vrieť. Potom sa masť ochladí a ošetrí sa neúspešne vyliečenými tkanivami.

Althaea

Boj s keloidmi pomôže resorbovať, protizápalové a protiedémové vlastnosti althea. 20 gramov suchých mletých koreňov rastlín naliať pohár studenej vody a nechať komponenty, aby zostali až do rána (zloženie sa vykonáva večer). Hotový výrobok sa aplikuje na jazvu aspoň 5 krát denne. Althae je možné nahradiť mätou.

Kafrový olej

Nástroj je silne namočený obväz. Krém sa aplikuje na jazvu a pokryje celofán. Zabezpečte obväz s obväzom.

Čo je koloidná jazva?

Čo je koloidná jazva?

Koloidná (keloidná) jazva je nesprávna fúzia okrajov rany v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva alebo infekčného procesu v koži.

Varianty stavov: vzniká po neuspokojivom uskutočnení chirurgických stehov alebo fúzií okrajov kožných ran.

Rozdiel medzi jazvou a hypertrofickým procesom prekrývajúcej sa rany je nasledovný: nevyčnieva nad rovinu kože a je oveľa hustejší ako miesto hypertrofického rastu. Koloidná jazva, ktorej fotografiu je uvedená nižšie, sa môže zväčšiť a následne zvýšiť hustotu.

klasifikácia

Kauzálny faktor je základom klasifikácie jaziev:

 1. primárne alebo pravdivé;
 2. sekundárne.

Prvý sa náhle objaví bez vplyvu vonkajších faktorov. Sú lokalizované, hlavne v oblasti krčka maternice, na povrchu ušných lalokov, brady, chrbta. Posledne uvedené sú výsledkom patológií alebo traumy na koži. Vzhľadom na to, že regeneračný proces je predĺžený, so znížením obranyschopnosti imunitného systému alebo pripojením infekčného agens, môže dôjsť k narušeniu normálneho hojenia.

Koloidná (keloidná) jazva

Za normálnych okolností vzniká sekundárny keloid v priebehu roka po poranení av miestach poškodenia horieť - dva mesiace.

V procese patogenézy sekundárne jazvy vykonávajú tri etapy:

 • proces epitelizácie - v mieste poškodenia sa vytvorí tenká vrstva epiteliálnych buniek, doba trvania je približne 8 až 10 dní;
 • proces opuchu - tkanivo jazvy vzniká približne od 20 do 30 dní;
 • proces zhutnenia - krvné cievy zmiznú, spojivové tkanivo je nadmerne tvorené, preto sa zvyšuje hustota jazvy.

etiológie

Príčinnými faktormi pre tvorbu primárnych keloidných jaziev sú:

 • Smrteľné poranenia, ktoré nie sú viditeľné na povrchu kože;
 • hormonálna nerovnováha;
 • tehotenstva;
 • infekčné ochorenia v chronickej forme (tuberkulóza atď.);
 • dedičná príčina.

Faktory spôsobujúce tvorbu sekundárnych keloidných jaziev sú:

 • zranenia rôznej intenzity.
 • nekvalitné odstránenie bradavíc a krtkov.
 • komedóny.

Klinický obraz

Klinický obraz pozostáva z nasledujúcich znakov charakteristických pre proces tvorby keloidov:

 • nie intenzívne zvýšenie;
 • svrbenie, zreteľná počuteľnosť pulzu;
 • bolesť pri stláčaní;
 • v niektorých prípadoch sa farba kože na bahne stáva červenou alebo modrou;
 • vlasové žiarovky a potné žľazy chýbajú;
 • miesta lokalizácie: uši, oblasť krčka maternice, povrch prsníka.

účinky

V hlavnej časti sa pacienti obávajú možnej transformácie keloidu na nádor. Keloidné jazvy nie sú všeobecne nebezpečné a hlavným dôvodom, ktorý vyžaduje určitú liečbu, je kozmetická. V niektorých prípadoch keloidy môžu spôsobiť nepríjemné pocity počas pohybu, keď sú umiestnené na ohybových miestach alebo kde je trenie tkané na odevnom páse. Veľký problém môže vytvoriť keloidná jazva na maternici počas tehotenstva, čo zvyšuje riziko potratu. Rastú a roztiahnu kožu a blízke tkanivá, čo si vyžaduje zmenu oblečenia, aby sa pokrylo miesto vytvárania jazvového tkaniva.

Transformácia do novotvaru je možná len pri vykonávaní rádioterapie. Potom v 15-20 rokov existuje malá pravdepodobnosť degenerácie do onkológie. Toto ošetrenie teda v súčasnej fáze nepoužívajú špecialisti. Stále existuje malá možnosť degenerácie koloidnej jazvy po odstránení materského znamienka.

Koloidná jazva: liečba a diagnostika

Diagnóza nespôsobuje žiadne ťažkosti. Príslušný špecialista na prvej návšteve pacienta určuje typ jazvy, pričom zohľadňuje vonkajšie ukazovatele a históriu jeho vzniku.

Celá terapia keloidných jaziev pozostáva z: konzervatívnej liečby, lokálnej terapie a fyzických metód pôsobenia na tkanivo jazvy.

Koloidná jazva: liečba a diagnostika

 1. Metódy, ktoré bránia rastu jaziev, s odstránením prispievajúcich faktorov, sú považované za dosť účinné:
 • Okluzívne obväzy. Predstavuje použitie náplastí zo silikónu, aplikovaných na jazvu denne. Silikón nie je absorbovaný do pokožky, vytvára vysokú teplotu a pozitívne ovplyvňuje funkčnosť kolagénového jazvového tkaniva. Jazva sa nevyrieši, stane sa však menšia a svrbenie okolo tejto zóny sa zníži.
 • Kompresné obväzy. Sú pripravené individuálne a majú dobu približne 24 hodín. Bežným príkladom tohto obväzu sú podporné obväzy, omietky s obsahom zinku, obväzy z polyuretánu. Použitie sa zobrazí ihneď po prvých príznakoch utiahnutia povrchu rany.
 • Kortikosteroidy prostriedky. Sú uvedené ako samostatné liečenie a v kombinácii s inými liekmi. Kortikosteroidy sa injikujú priamo do jazvového tkaniva, čo zabraňuje zvýšeniu ich hustoty. Doba liečby trvá približne päť týždňov. Opakovanie sa v tomto prípade vyskytuje približne v 30% prípadov. Opakujúce sa jazvy sa chirurgicky odstraňujú alebo laserom, opäť v kombinácii s kortikosteroidmi.
 • Prípravky založené na interferóne. Ide o modernejšiu liečbu, interferón významne znižuje tvorbu špecifických kolagénových vlákien tkaniva jazvy. Liečba sa vykonáva ihneď po operácii; pozostáva z injekcií interferónu do miesta brucha, každý centimeter dlhý. Podobne strávte 2 týždne, potom každý týždeň viac ako štyri mesiace.
 • 5-fluorouracilové činidlo. Zavádza sa do tkaniva keloidnej jazvy, v niektorých prípadoch sa používa v kombinácii s prípravkami kortikosteroidov. Aplikuje sa 2 až 3 krát za 7 dní. na jeden mesiac. Nevýhodou tejto metódy je len to, že tento postup je dosť bolestivý; výsledok relácií výrazne prevyšuje iné metódy konzervatívnej liečby.


2. Existujú aj ďalšie spôsoby odstránenia koloidných jaziev malých rozmerov:

 • Liečivá sú bleomycín, pentoxifylín, verapamil, relaxín, cyklosporín.
 • Flandrandrenolidový pás sa používa na zmäkčenie hypertrofickej jazvy, vyhladenie jej povrchu a odstránenie pocitu svrbenia.

3. Fyzikálne metódy odstraňovania koloidných jaziev, najčastejšie v praxi liečby:

 • Excízia jazvy chirurgickou metódou. Aby sa predišlo zhoršeniu stavu tvorby jaziev, použite takzvané chirurgické metódy patchwork na excíziu minimálneho povrchu mäkkých tkanív.
 • Rentgenové ožarovanie. Pri monoterapii s vysokou pravdepodobnosťou relapsu. Priebeh radiačnej terapie - štyri procedúry každých 48 hodín. počas prvých dvoch týždňov po operácii. Vedľajší účinok - výskyt hyperpigmentácie kože v mieste jazvy a malé percento onkológie.
 • Kryochirurgický postup. Zmrazenie tkaniva jazvy sa uskutočňuje v 3 postupoch počas 30 sekúnd. Táto metóda dáva dobrý výsledok v kombinácii s kortikosteroidmi, hoci bolestivé.
 • Excízia a laserové povrchové úpravy. Keloidné tkanivo je vyrezané čo najpresnejšie, to je zásluha tejto metódy. Percento vývoja opakovaní je pomerne vysoké. Pri leštení vylučuje lúč povrchovú vrstvu, čo spôsobuje, že keloid je neviditeľnejší.
 • Elektroforézne postupy v spojení s kolagenázou, vírusovou alebo kortikosteroidnou látkou a fonoforéza s nimi. Táto metóda sa používa v prvej fáze tvorby hypertrofického bachoru a má celkom dobré výsledky.
 • Miestna aplikácia rôznych krémov, masti, mlieka.

Používanie všetkých druhov krémov, masti, mliečnych roztokov

Tradičná medicína v terapii keloidov

Poradie tradičnej medicíny prispievajú k tomu, že jazva sa dostane do pomerne nepostrehnuteľného stavu a dobrého zmäkčenia samotného tkaniva.

Vlastnosť rozptylu a nevyhnutná pri prevencii relapsu po liečení alebo fyzioterapii:

 1. Harmanček, ľubovník bodkovaný, rašelinový, fenikel, japonská sopora, mochrita, mäta, pelargónia. Tieto rastliny sa používajú ako aplikácie, lotiony alebo kompresie. Príklad prípravy kompresie: listy sú husto zatlačené do plechovky a naplnené rastlinným olejom. Potom nechajte na tmavom mieste dva týždne. Po uplynutí tejto doby, napnúť, naneste na tampónom tkanivo po dobu 30 minút bandáž nasiaknutú infúziou.
 2. Rašelinový olej a zmes olivového oleja a včelích produktov sa používajú na zlepšenie mikrocirkulácie. Rašelinový olej v terapii keloidov
 3. Tkanivo jazvy sa maže olejmi z rozmarínu, mäty, kadidla, ruže a zeleného čaju.
 4. Plátok vajec sa zmieša so semenami melónu v rovnakých častiach, rozdrví a dôkladne premieša, pridá sa slnečnicový olej, zmieša sa s hmotou popolčeka a po dobu 2 mesiacov sa aplikuje na tkanivo jazvy.
 5. Hrachová múka sa zmieša s mliekom až do konzistencie podobnej cesto a na postihnutú oblasť sa aplikuje na jednu hodinu, ktorá bola predtým pokrytá filmom. Liečba sa vykonáva každý deň počas dvoch mesiacov.
 6. Kapusta sa rozdrví do kašy, pridá sa lyžica medu, ktorá zostáva na povrchu cicatrixu hodinu. Podporuje regeneráciu koloidného tkaniva.
 7. Dobrý výsledok pre malé jazvy je: harmanček, rašelina, horolezec, žihľava, ľubovník bodkovaný v rovnakom objeme. 2 lyžice zberu sa zmiešajú s pohárom vriacej vody. Trvá na dve hodiny a telo stráviť na jazvu pomocou utierky vyrobenej z bielizne.
 8. Altaja (koreň) je mletá, lyžica je naplnená pohárom vody, trvá 9 hodín. Infúzia sa používa na pleťové vody na jazvu, odstraňuje pýchu a podporuje resorpciu.
 9. Kaforický olej sa používa na liečbu a prevenciu výskytu recidívy. Tkanina sa namočí do oleja a potom sa aplikuje na povrch brucha na dve hodiny v podobe kompresie.
 10. Korene životnej krvi po umývaní sú rozomleté ​​a naliate alkoholom s vodou v zriedení 1 až 2. Trvá na tom až týždeň a pol, potom sa pleťové vody vykonávajú alebo jazva sa jednoducho namazať.

Preventívna medicína pre jazvy

Aby sa zabránilo tvorbe jazvy, mali by sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • používať obväzy, ktoré vytvárajú tlak na rovinu rany;
 • Zakazuje sa samostatné zaobchádzanie, ktoré zahŕňa použitie agresívnych látok (ocot);
 • je zakázané odstraňovať pustulózne lézie na bachore;
 • neumožňujú samo masáž na bruchu;
 • Vylúčiť zneužívanie sáun, kúpeľov, solária nadmerne horúcej kúpeľa;
 • ihneď po regenerácii použite masť "Kontraktubeks" pozostávajúcu z heparínu;
 • odporúča sa, aby neboli zranené, a najmä aby sa infikované rany neimplikovali.
 • Vytvorte také podmienky, pri ktorých bola minimálne namáhaná okolitá tkanivá jazvy.

Aké sú koloidné jazvy a metódy ich liečby?

Koloidná jazva je kožná porucha získaná v dôsledku nesprávnej fúzie okrajov rany. Je to spôsobené rozšírením spojivového tkaniva alebo infekciou kože. Dotknutá chyba veľmi silne vyčnieva nad hladinu kože, preto sa považuje za pomerne znateľnú. Ak nezačnete liečbu, môže sa zvýšiť veľkosť jazvy, čo povedie k ďalšiemu zvýšeniu hustoty.

popis

Táto chyba je klasifikovaná do dvoch typov: primárna a sekundárna. Prvé sa tvoria náhle bez vplyvu vonkajších faktorov. Sú sústredené na krku, na ušiach, na brade a na chrbte. Sekundárne sú dôsledkom patológií a poranení kože. Keďže obnovovací proces je predĺžený, s poklesom imunitnej sily alebo s pripojením infekcie, dochádza k narušeniu normálneho hojenia.

Tvorba sekundárneho keloidu sa môže vyskytnúť počas celého roka od momentu, kedy došlo k poraneniu. Ak sa jazva dostane počas pálenia, potom sa vytvorí do 2 mesiacov.

Proces patogenézy zahŕňa 3 fázy:

 1. Proces epitelizácie. V oblasti poškodenia sa pozoruje tenká vrstva epiteliálnych buniek, ktorých trvanie je 8 až 10 dní.
 2. Proces opuchu. Tam je jazvy tkaniva, trvanie bude 20-30 dní.
 3. Proces utesnenia. Zaznamenáva sa zmiznutie krvných ciev, veľmi rýchlo sa vytvorí spojivové tkanivo, v dôsledku čoho sa zvyšuje hustota defektov.

Vo videu - liečba koloidných jaziev:

Príčiny vývoja patológie

Faktory, ktoré prispievajú k výskytu koloidnej jazvy, pokračujú v štúdiu a zasiatí dňa. K dnešnému dňu existujú určité dôvody, ale ešte nie sú jasné a presné. Koloidné jazvy sa vytvárajú bez vplyvu určitých podmienok. A na koži môže byť vo všeobecnosti chýbajú niektoré rany alebo sa dlho vyliečia.

Medzi rizikové faktory patria:

 • zranenia, ktoré sa vyskytli skôr a neobsahovali viditeľné stopy;
 • porušenie hormonálneho pozadia;
 • dedičný faktor;
 • chronické choroby;
 • tehotenstvo.

Na fotografii - koloidná jazva po odstránení materského znamienka:

Okrem toho sa rozlišujú príčiny, ktoré ovplyvňujú vývoj sekundárnej jazvy:

 • rany, fyzické traumy, všetky druhy odier;
 • výsledok akné;
 • odstránenie krtkov, papilómov a bradavíc je nesprávne.

Treba poznamenať, že dnes veľa detí trpí problémami súvisiacimi s vekom súvisiacimi kožnými zmenami. V dôsledku toho dochádza k rôznym zraneniam, čo je príčinou vzniku koloidných jaziev.

Tu môžete čítať elektrokoaguláciu alebo laser.

liečba

Dnes má kozmetológia široký výber metód na elimináciu koloidných jaziev. Vyberte vhodnú možnosť, berúc do úvahy vek defektov, ich typ a veľkosť. Je však zakázané vykonávať samotné terapeutické opatrenia. Vyberte vhodnú metódu, určiť trvanie liečby, počet procedúr môže byť len lekár.

Na videu - krém z koloidných jaziev:

lieky

Väčšina ľudí, ktorí nevedia, ako odstrániť koloidnú jazvu, si kupujú drahé krémy a krémy. Ale niekedy ich použitie nie je vždy opodstatnené. Moderné lieky vám tiež nie vždy umožňujú dosiahnuť požadovaný výsledok. To však neznamená, že ich musíte úplne opustiť. Existujú situácie, keď vonkajšie prostriedky prispievajú k resorpcii jazvy, len to trvalo dlho.

Vyriešiť koloidné jazvy môže pomôcť drogám, ako sú:

 • Lioton-1000;
 • Hydrokortizónová masť;
 • Kontraktubeks;
 • Zeraderm ultra;
 • Kelofibrazu.

Konzervatívne činnosti

Keď liek nedal pozitívny výsledok, stojí za to použiť konzervatívne metódy. Niektoré z nich spôsobujú určité bolestivé pocity, ale po prvom postupe sa dá dosiahnuť viditeľný výsledok.

Konzervatívne metódy zahŕňajú:

 1. Používanie interferónov. Takéto manipulácie sú predpísané ľuďom, ktorých jazvy vznikli po operácii. Beta alebo alfa interferóny sa injikujú do jazvy. V dôsledku toho je možné znížiť kolagénové vlákna, ktoré tvoria jazvnaté tkanivo. Prvá manipulácia by sa mala vykonať okamžite po prvej operácii. Potom musíte počkať 2 týždne a potom vykonať každý týždeň po dobu 4 mesiacov.
 2. Použitie kortikosteroidov. Hormonálne lieky sa podávajú formou injekcií v oblasti zjazvenia. Takáto terapia môže zabrániť zhutneniu tvorby. Po 4-5 týždňoch sa u väčšiny pacientov koža stáva hladkou. Zabrániť relapsu je možné len pri pravidelnom používaní kortikosteroidov.
 3. Liečba 5-fluóruracilom. Pozitívny vplyv je spôsobený kombináciou modernej medicíny a kortikosteroidov. Použite ho vo forme injekcií. Takéto injekcie sú bolestivé, ale účinok po procedúre stojí za to. Kurz terapie - mesiac, každý týždeň jemne vykonávať 2-3 procedúry.

Fyzický dopad

Ak chcete presne a natrvalo odstrániť koloidnú jazvu, najlepším riešením je odstrániť ju. Na tieto účely používajú lekári tieto techniky:

 1. Laserové brúsenie, excízia jazvy. Koloidné tkanivo sa rýchlo eliminuje, zatiaľ čo pacient necíti bolesť a nedostane ďalšie poranenia. Brúsenie jaziev pomocou laseru sa vykonáva pomocou pulzujúceho oxidu uhličitého a argónu. V dôsledku tohto postupu sa jazvy stávajú menej nápadné, ale nie sú úplne odstránené. Fotografia zobrazuje výsledky laserového resurfacingu jaziev a jaziev:
 2. Operatívny zásah. Pri chirurgickom odstránení poškodeného tkaniva je možné účinne a úplne odstrániť nežiaducu formáciu. Ak cudzie predmety vstúpia do rany, dôjde k relapsu.
 3. Elektroforéza, kolagenázy, kortikosteroidy. S takouto manipuláciou je možné eliminovať tvorbu aj v štádiu tvorby jazvového tkaniva.
 4. Vplyv na jazvu pomocou röntgenových lúčov. Tento postup je potrebný po odstránení chýb chirurgicky. Vzácne sa vyskytujú recidivy. Vedľajšie účinky sú prezentované vo forme hyperpigmentácie liečenej oblasti, čo je malé riziko rakoviny.
 5. cryosurgery. Tekutý dusík dnes je veľmi účinný v boji proti rôznym defektom pokožky. Podstata manipulácie spočíva v tom, že tkanivá sú vystavené nízkym teplotám. Dostatok troch postupov na zabudnutie na koloidnú jazvu. Nevýhody liečby sú bolestivosť. Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok, je potrebné skombinovať procedúru s užívaním hormonálnych prípravkov.

Ľudské spôsoby oslobodenia

Úplne sa zbaviť koloidných jaziev takými metódami nepracujú, ale aby boli menej výrazné, je to celkom možné. V takom prípade by ste mali dôverovať týmto nástrojom:

 1. Rastlinné oleje. Na prípravu kompozície potrebujete 0,4 rastlinného oleja z rakytníka, 100 g včelieho vosku. Zmes naparí pri ohni a zohrieva sa 10 minút. Keď je kompozícia studená, navlhčite obväz v ňom a pripevnite ju k oblasti s jazvou. Je potrebné vykonať procedúru 2 krát denne počas 2-3 týždňov.
 2. Lotióny s gáforom. Navlhčite nátierku v kafrovom oleji a potom ho prilepte na postihnuté miesto. Vykonajte kompresiu po dobu 4 týždňov. Po tomto čase si všimnete pozitívny výsledok.
 3. Náprava založená na koreňoch delfínia. Ak chcete, aby tinktúra jemne nakrájala korene rastliny, pridajte k nej vodu a alkohol v pomere 1: 1. Kontajner s liekom by mal byť umiestnený na tmavom mieste počas 2 dní. V pripravenej tinktúre navlhčite obväz a naneste ho na miesto zjazvenia.
 4. Masť založená na japonskej stinoforbii. Ak chcete získať to, musíte vziať 500 g fazule sophora, jemne nakrájame a pridajte tuk jazera v pomere 1: 1. Držte 2 hodiny vo vodnom kúpeli. Potom varte kompozíciu a preneste do sklenenej nádoby. Aplikujte 2 krát denne.
 5. Liečba pijavicami. Táto metóda terapie veľmi účinne bojuje proti takým chybám, ako je koloidná jazva. Použiť je pod prísnym vedením skúsenej osoby, inak existuje šanca na komplikácie.

Vo foto-koloidných jazdách "pred a po" liečbe:

Bez ohľadu na spôsob liečby, ktorý si vyberiete, je dôležité si uvedomiť, že nemôžete robiť bez pomoci skúseného lekára. Nakoniec vám bude môcť určiť liečbu až po dôkladnom preštudovaní vady. Niekedy na dosiahnutie požadovaného efektu sa v určitej sekvencii aplikuje niekoľko variantov. Ak ste sa stretávajú s akné, môže sa po akné masť na jazvy na tvári (viac tu) je potrebné krém na jazvy. Tiež si prečítajte o liečbe atrofických jaziev na tvári ao tom, ako odstrániť keloidné jazvy.

Čo robiť s koloidnými jazvami: spôsoby liečenia malestóznych útvarov

Koloidná (alebo keloidná) jazva je vzdelávanie na koži, ktoré sa vyskytuje z mnohých dôvodov. Jazva sa objaví, keď okraje rany nie sú správne spojené po infekcii tkanív, pri prehĺbení kožných lézií.

Vzdelávanie na koži vo väčšine prípadov nie je pre človeka nebezpečné. Jediný dôvod, prečo sa mnohí ľudia pokúšajú zbaviť tkaniva jazvy, je zhoršenie vzhľadu.

Dôvody vzdelávania

 • Primárne. Vyskytnúť sa bez vplyvu vonkajších faktorov. Pravé jazvy sa nachádzajú v dekoltu, na krku, chrbte, brade, ušných lalôčikoch;
 • sekundárne. Dôvod - dôsledky zranení, kožné ochorenia. Často sa rany hoja po dlhú dobu, pripojenie infekcie narušuje prirodzený proces, nepravidelné okraje, tvoria škaredé oblasti.

Príčiny vzniku pravých keloidných jaziev:

 • hormonálne poruchy;
 • dedičnosť;
 • v minulosti utrpeli zranenia bez zjavných následkov;
 • tehotenstva;
 • chronické ochorenia (zjazvené tkanivo - častý fenomén pri tuberkulóze).

Príčiny tvorby sekundárnych koloidných jaziev:

 • nekvalitné odstránenie bradavíc, krtkov;
 • poranenia, poranenia, poranenia kože, odreniny;
 • dôsledky ťažkej akné.

Ako sa zjavuje jazva?

Dusenie tkanív sa uskutočňuje v troch fázach:

 • v poškodenej oblasti rastie v priebehu 7-10 dní tenká vrstva epiteliálnych buniek;
 • počas jedného mesiaca sa niekedy vytvára jazva rýchlejšie;
 • spojivové tkanivo rastie, krvné cievy sa stávajú tenšie, postupne zmiznú. Oblasť pokožky sa stáva hustou na dotyk.

Dozviete sa všetko o príznakoch a liečbe plesňových húb na našej stránke.

O červených vločkových škvrnach na tvári v tomto článku je veľa užitočných informácií.

Príznaky a príznaky

Aké sú charakteristiky tohto typu formácie? Keloidné jazvy sa ťažko zamieňajú s čokoľvek:

 • formácia postupne rastie, veľkosť sa zvyšuje;
 • koža sa stáva karmínová, cyanotická;
 • pri lisovaní dochádza k bolesti rôzneho stupňa;
 • vlasy nerastia na tomto mieste, telo sa netí;
 • existuje zvlnenie, svrbenie.

Diagnóza a liečba

Vzhľad zvláštneho vzdelania na koži by mal byť upozornený. Najmä pri absencii viditeľných dôvodov.

Ste zmätení vzhľadom na liečivú ranu? Zdá sa vám, že hnisanie začína, formácia na koži sa zvýšila, bolesť, pulzácia, svrbenie? Nezabudnite kontaktovať svojho dermatológa alebo chirurga. Na základe vášho príbehu diagnostikuje odborník na vizuálnu skúšku.

 • od štádia zjazvenia;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť infekcie v rane;
 • lokalita.
 • miestnu;
 • konzervatívny;
 • fyzické miery vplyvu.

lieky

Ako odstrániť koloidnú jazvu? Mnohé pleťové vody, krémy, masti sú drahé, vplyv ich použitia nie vždy odôvodňuje vynaložené peniaze. Moderné drogy sú niekedy neúčinné proti niektorým typom keloidných jaziev.

Odmietnuť použiť miestne finančné prostriedky nestojí za to. Možno vo vašom prípade vzdelávanie postupne vyrieši.

 • Lioton-1000;
 • Hydrokortizónová masť;
 • Kontraktubeks;
 • Zeraderm ultra;
 • Kelofibrazu.

Konzervatívna liečba

Niektoré procedúry sú dosť bolestivé, vo väčšine prípadov sa dosahuje znateľný účinok.

 • s interferónmi. Procedúry sa odporúčajú pacientom po operácii. Beta alebo alfa interferóny sa injikujú priamo do jazvy každým centimetrom. Výsledkom je pokles kolagénových vlákien tvoriacich jazvové tkanivo. Prvý postup sa vykonáva bezprostredne po operácii, potom o dva týždne neskôr, potom každý týždeň počas štyroch mesiacov;
 • liečby kortikosteroidmi. Hormonálne prípravky sa injikujú do zóny zjazvenia. Výsledkom je zabrániť zhutneniu formácie. Po 4 - 5 týždňoch u mnohých pacientov je pokožka vyhladená. Aby sa zabránilo relapsu, pomôže pravidelné podávanie kortikosteroidov;
 • liečby 5-fluóruracilom. Účinná kombinácia modernej drogy a kortikosteroidov. Použitie - podobné interferónom. Injekcie sú bolestivé, účinok je dobre známy, relapsy sú zriedkavé. Kurz je mesiac, každý týždeň sa zobrazujú dva alebo tri procedúry.

Fyzický dopad

Najúčinnejšou metódou je odstránenie koloidných jaziev. Lekári používajú tradičné a moderné techniky:

 • laserové resurfacing, excízia jaziev. Koloidné tkanivo sa odstráni nízkou traumatickou, bezbolestnou metódou. Odstránenie nežiaducich útvarov sa vykonáva pomocou pulzujúceho oxidu uhličitého a argónu. Mínus je pravdepodobnosť relapsov, zjazvenie sa stáva menej nápadné, ale úplne nezmizne;
 • chirurgické odstránenie jazvového tkaniva. Účinná metóda vám umožňuje úplne zbaviť nežiaduceho vzdelania. Prenikanie cudzích predmetov, vlasové folikuly vyvolávajú relapsy;
 • elektroforéza, fonoforéza s kinázou, kolagenázou, kortikosteroidmi. Postupy umožňujú zbaviť sa kolagénových vlákien v počiatočnom štádiu tvorby zjazveného tkaniva;
 • Rentgenové ožarovanie. Metóda je znázornená po chirurgickej excízii brucha. Den je 4 relácie. Relapsy sú vzácnosťou. Vedľajšie účinky - hyperpigmentácia ožiareného miesta, malé riziko vzniku onkologických ochorení;
 • cryosurgery. Tekutý dusík úspešne bojuje proti estetickým formáciám. Tkanivá sa zmrazia počas 20 až 30 sekúnd. Po 3 procedúrach sa pozoruje viditeľný účinok. Mínus je bolestivosť. Posilniť účinok hormonálnej liečby.

Ľudové opravné prostriedky a recepty

Problém keloidných jaziev je dlho známy ľuďom. Existuje mnoho domácich liekov a receptov ľudovej medicíny. Gadgets, utierky, obklady, aplikácie rozpúšťajú keloidné tkanivá, znižujú riziko relapsu.

Pamätať! Povinná konzultácia s dermatológom o domácich metódach.

Liečba koloidných jaziev s ľudovými prostriedkami. Osvedčené recepty:

 • éterické oleje. Denne utrite požadovanú oblasť s olejom z čajovníka, rozmarínom, kadidlom, mätou. Liečte tkanivá bez tlaku;
 • kafrový olej. Navlhčite obrúsok, obväz, čistú handričku, aplikujte olejový kompres počas 2 hodín;
 • hrachová múka. Beat hrášok v mlynčeku na kávu, zriediť prášok mlieka s kyslou smotanou. Po jednej hodine namažte požadovanú oblasť, po jednej hodine obalte fóliou, umyte ju;
 • liečivé byliny. Vezmite si fenikel, pelargón, vši, rajčiak, harmanček, japonský šafrán, ľubovník bodkovaný. Zložte listy do pohára, nalejte olivový alebo slnečnicový olej. Udržujte na tmavom mieste po dobu 2 týždňov, napnite, používajte na denné kompresie;
 • althea root. Protizápalový resorpčný účinok má liečivú infúziu. Vylejte vriacou vodou 1 polievková lyžica. l. rozdrvený koreň po 8-9 hodinách napätia. Efektívne pleťové vody. Postupujte denne;
 • med, včelárske výrobky. Každý deň namažte keloidné tkanivá, striedajte postup s kompresiami z oleja z rakytníka;
 • tinktúra lividness. Koľuňte korene, naplňte lekárskym alkoholom, zriedte vodou v pomere 1: 2. Uchovávajte tinktúru v tme po dobu 14 dní. Kompozícia je vhodná pre pleťové vody;
 • kapustová kaša. Vynikajúce liečivé, regeneračné vlastnosti. Umyte listy, mletie, pridajte 1 polievkovú lyžičku. l. tekutý med. Preto dostanete masť z koloidných jaziev, stlačte denne.

Sú vzdelanie nebezpečné?

Vzdelanie na pokožke nie je nebezpečné. Znovuzrodenie malígnych nádorov sa pozoruje v ojedinelých prípadoch. Príčinou procesu môže byť ožarovanie röntgenovými lúčmi.

Rakovinové nádory po rádioterapii sa vyskytujú u mladých ľudí 18 až 20 rokov. Lekári sú si vedomí rizika, odstránenie zjazveného tkaniva pomocou röntgenových lúčov v tomto veku sa nevykonáva.

Hlavné príčiny boje s keloidnými jazvami:

 • malý estetický vzhľad;
 • konštantné trenie na golier, oblečenie;
 • nepohodlné umiestnenie (na ohybe spoja);
 • veľká dĺžka jazva.

Koloidné jazvy u detí

Hlavnou kategóriou, v ktorej sú málo estetické vzdelanie, sú ľudia stredného veku. Deti zriedka trpia škaredými jazvami.

Príčina zjazveného tkaniva u detí a adolescentov:

 • ťažké popáleniny;
 • lupus erythematosus;
 • ovčie kiahne; (ovčie kiahne je napísané tu);
 • akné;
 • furunkulóza. (viď furuncle v tomto článku).

Niekedy sa oblasť zjazvenia vyskytuje v mieste piercing ucha lalokov. Spontánne formácie sa objavujú zriedkavo.

Spôsob liečby zvolí lekár prísne individuálne. Ak keloidná formácia nezasahuje, neotrite na oblečenie - nedotýkajte sa. Zaobchádzanie s jazvami bude v staršom veku.

Ako liečiť alergickú dermatitídu? Máme odpoveď!

Na tejto adrese sa môžete naučiť, ako sa zbaviť plochých bradavíc.

Ak sa vydáte sem http://vseokozhe.com/bolezni/epidermofitiya/stop.html si môžete prečítať informácie o liečbe mykózy nôh.

Všeobecné odporúčania

Našli ste koloidnú jazvu? Presunuli ste operáciu, aby ste ju odstránili?

Pamätajte na pravidlá správania:

 • nespáliť cikatriká s rastlinami, chemickými činidlami;
 • Nepoužívajte sporné metódy a neoverené domáce opravné prostriedky;
 • odmietnuť navštíviť pláž, zabudnúť na solárium;
 • keď vychádzate von za slnečného dňa, pokryte potrebné priestory oblečením, klobúkmi;
 • Nechcem navštíviť parný kúpeľ, saunu;
 • Netierajte postihnutú oblasť, opatrne nalepte oblasť po procedúrach s vodou;
 • Nestláčajte pupienky v oblasti tvorby keloidov;
 • Vyhnite sa treniu proti oblečeniu;
 • Nerastrujte jazvu.

Tip! Pri akýchkoľvek zmenách tvaru, farby, veľkosti alebo výskytu ťažkej bolesti sa okamžite obráťte na dermatológa. Poškodenie tkanív je tiež príležitosťou na návštevu lekára.

Z nasledujúceho videa sa môžete dozvedieť všetko o odstraňovaní koloidných jaziev a jaziev laserom:

Páčia sa vám článok? Prihláste sa k aktualizáciám stránok prostredníctvom RSS alebo postupujte podľa aktualizácií VKontakte, Classmates, Facebook, Google Plus alebo Twitter.