Hlavná

Dermatitída

Jednoduchá a alergická kontaktná dermatitída - aký je rozdiel, symptómy, diagnóza a liečba choroby

Pojem "dermatitída" sa skladá z gréckeho slova derma - koža a predpony - to, ktoré označujú zápalový proces. Kontaktná dermatitída sa týka kožných ochorení spojených s vystavením vonkajším faktorom (teplota, žiarenie, dráždivé látky, soli určitých kovov). Choroba nepredstavuje hrozbu pre život, ale dáva osobe značné nepohodlie, najmä ak sú červené svrbiace škvrny na tvári alebo na rukách. U detí je dermatitída bežnejšia ako u dospelých, kvôli vekom špecifickým vlastnostiam kože a funkčnej nezrelosti imunitného systému.

Čo môže byť príčinou?

Zápal je spôsobený fyzikálnymi, chemickými a biologickými faktormi prostredia, ktoré priamo ovplyvňujú pokožku. Napríklad pri nosení ozdôb, a to aj z drahých kovov. Ženy často prichádzajú do kontaktu s dráždivými látkami v každodennom živote - rôzne detergenty obsahujú zásadité látky a kyseliny v pomerne vysokých koncentráciách. Muži sa s nimi stretnú pri práci vo výrobe, údržbe áut, stavebných prácach. Dermatitída sa môže objaviť na nohách po chôdzi naboso na tráve, kúpanie vo vode.

Príčiny kontaktnej dermatitídy je možné rozdeliť na dve veľké skupiny.

zaviazať sa - mať rovnaké nepríjemné vlastnosti pre kožu akejkoľvek osoby:

 1. kyselina;
 2. zásadám;
 3. trenie, pretlak;
 4. vysoké a nízke teploty;
 5. jedovaté rastliny - hubovité, žieravé škvrny, žihľavka;
 6. jedovatý hmyz a zvieratá (zvyčajne majú jasnú farbu) - niektoré druhy húseníc, žaby, medúzy, ryby;
 7. ionizujúceho žiarenia.

voliteľný - spôsobujú len zápal so zvýšenou citlivosťou pokožky na ne:

 1. soli kovov (chróm, nikel);
 2. formalínu;
 3. terpentín;
 4. liek na topickú aplikáciu - masť sintomycínu, masť tetracyklínu;
 5. prášky na pranie;
 6. kozmetické výrobky;
 7. rastliny - tabak, aloe, muškát.

Aké zmeny sa vyskytujú v koži?

Patogenéza kontaktnej dermatitídy priamo súvisí so štruktúrou kože a mechanizmom vývoja zápalovej reakcie v jej hrúbke. Znalosť hlavných väzieb patogenézy umožňuje pochopiť, ako najúčinnejšie liečiť chorobu.

Koža pozostáva z troch vrstiev:

 • Epidermia je najviac povrchná a jemná. Na druhej strane pozostáva z piatich vrstiev buniek. Dolná (bazálna) vrstva je tvorená delením buniek, vďaka čomu dochádza k neustálemu obnovovaniu pokožky. Mladé bunky sa postupne pohybujú na povrch, zomierajú a nakoniec tvoria vrstvu silných keratínových platní. Dosky sa odlupujú od povrchu a nesú so sebou znečistenie a mikroorganizmy. Celý cyklus obnovenia epidermis je 21 dní.
 • Dermis - leží priamo pod epidermis, určuje elasticitu, hustotu a rozťažnosť pokožky. Skladá sa z veľkých molekúl bielkovín-sacharidov, ktoré dobre viažu a udržujú molekuly vody. Pevnosť voči tejto vrstve je daná kolagénom a elastickými vláknami umiestnenými medzi extracelulárnou matricou. Bunková zložka dermis je reprezentovaná fibroblastmi - syntetizujú vlákna a bunky imunitného systému, ktoré sa priamo podieľajú na vývoji zápalových a alergických reakcií.
 • Gipoderma - subkutánne tukové tkanivo. Obsahuje krvné a lymfatické cievy, ktoré podávajú všetky prekrývajúce sa vrstvy kože. Je bohatý na mastné tkanivá a slúži na udržanie tepla v tele, ktoré absorbuje šok.

Každá bunka pozostáva z cytoplazmy - látky podobnej gélu, v ktorej prebiehajú všetky biochemické reakcie a sú umiestnené mikroskopické organely. Vonku je živá bunka obklopená plastovou lipidovou membránou, ktorá ju ohraničuje z extracelulárnej matrice a susedných buniek. Ak je koža poškodená, lipidová membrána sa rozbije a cytoplazma s bunkovými proteínmi presahuje. Niektoré z týchto proteínov signalizujú - viažu sa na povrch imunitných buniek a spúšťajú mechanizmus zápalovej reakcie, ktorý sa prejavuje kontaktnou dermatitídou.

Zapojené imunitné bunky emitujú granuláty histamínu a iných induktorov zápalu do okolitej látky. Histamín spôsobuje rozšírenie krvných ciev a zvýšenie priepustnosti cievnej steny, čo vedie k miestnej hyperemii (začervenaniu) a opuchu. Kvapalina, ktorá vstupuje do intercelulárnej substancie, odlupuje horné vrstvy epidermis a vytvára bubliny, ktorých veľkosť závisí od závažnosti zápalovej reakcie. Sprostredkovatelia zápalu ovplyvňujú citlivé nervové zakončenia, pretože to, čo človek cíti bolesť a pálenie.

Dlhodobý alebo silný účinok dráždivého faktora vedie k smrti veľkého počtu kožných buniek a vzniku hlbokých vredov. Vada ovplyvňuje zárodočnú vrstvu pokožky, aby sa liečila zjazveniami. Jazva pozostáva z hrubo vláknitého, silného spojivového tkaniva, ktoré sa nedá roztiahnuť. Neobsahuje melanocyty, preto sa jazvy na slnku nelíšia a líšia sa od bežnej kože.

Etiológia alergickej kontaktnej dermatitídy

Trochu inak sa vyskytuje alergická dermatitída. Poškodenie buniek nie je spôsobené samotným alergénom, ale reakciou imunitného systému. Alergickou reakciou je zvýšená citlivosť lymfocytov na látku, čo vedie k nadmernej imunitnej odpovedi. Vzniká v dôsledku dedičných defektov po prenesených ochoreniach, najmä plesňových a vírusových infekcií. Prvý kontakt s alergénom nie je klinicky zjavný, ale imunitné bunky ho fixujú na svojom povrchu a "pamätajú" si ho. V nasledujúcom stretnutí s rovnakou látkou sa objavuje reakcia z precitlivenosti - uvoľnenie histamínu, ktoré vedie k hyperémii, opuchu, svrbeniu a výskytu pľuzgierov.

Kontaktná dermatitída na rukách

Jednoduchá kontaktná dermatitída

Ako postupuje choroba?

Povinné škodlivé faktory spôsobujú jednoduchú kontaktnú dermatitídu, ktorá je spojená s priamym poškodením kože. Najzábavnejšia porážka je alkalická, pretože sa najprv rozvíjajú postupne, nepriateľsky pre ľudí. Malá oblasť zápalu je ľahko viditeľná až po vznik hlbokého vredu, ktorý sa následne nevylieči a je ťažké liečiť.

Pri vystavení silnému podnetu sa vyvíja akútna kontaktná dermatitída. Symptómy zápalu sa objavia okamžite alebo niekoľko hodín po kontakte, sú jasne vyslovené. Tento formulár prebieha v niekoľkých fázach:

 1. erytematózna - začervenanie (preťaženie) a edém;
 2. vezikulárne (bulózne) - na zapálené kožné bubliny a vezikuly sú tvorené, naplnené kvapalinou. Po otvorení zostane na svojom mieste kôra alebo erózia zmáčania povrchu.
 3. nekrotické - smrť tkanív, tvorba vredov, liečenie tvorbou atrofickej jazvy.

Externé zmeny sú sprevádzané nepríjemnými subjektívnymi pocitmi - svrbenie, bolesť, pálenie.

Chronická kontaktná dermatitída sa vyskytuje v dôsledku dlhotrvajúcej expozície slabému stimulu a vyskytuje sa niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Neprítomné sú jasné príznaky zápalu (bolesť, opuch, sčervenanie). Koža v mieste kontaktu nadobúda cyanotic-karmínovú farbu, praskne, stane sa hrubá alebo tenká, ako papier.

Aký je rozdiel medzi kontaktnou dermatitídou a alergikou?

Alergická kontaktná dermatitída sa rozvíja pod vplyvom fakultatívnych stimulov, ktoré sú najčastejšie prírodnými hapténmi. Čo to znamená? Hapten - malá častica látky, ktorá pri kombinácii s pokožkami na proteíny vyvoláva alergickú reakciu. Príznaky alergickej dermatitídy sa nevyvinú okamžite, ale v priebehu niekoľkých hodín po kontakte. Spravidla sú zastúpené výrazným edémom, jasnou hyperémiou, vyrážkou ako žihľavka. Na zapálenú pokožku sa objavia malé bubliny naplnené kvapalinou po otvorení, ktorá zostáva vlhkou. Hojenie poškodenej oblasti sa prejavuje tvorbou kôr, na mieste hypeémie, dlho zostáva fialové alebo modravé miesto.

Rozdiel v kontaktnej dermatitíde od alergie je stupeň prevalencie lézie. Jednoduchá dráždivá dermatitída jasne zodpovedá oblasti dotyku s poškodzujúcim faktorom a prejavuje sa v prvých hodinách po poranení. Závažnosť symptómov zápalu priamo závisí od času kontaktu a koncentrácie stimulu. Alergická sa môže rozšíriť oveľa širšie. Napríklad po kontakte so saponátom sa vyskytuje hyperémia a opuch rúk a vyrážka ako žihľavka na predlaktia a ramená. Nie vždy sa vyvinie okamžite, je možné latentné obdobie až 15 dní. Čas kontaktu a koncentrácia stimulu neovplyvňujú závažnosť zápalového procesu, záleží len na sile imunitnej odpovede.

Ako potvrdiť diagnózu?

Diagnóza kontaktnej dermatitídy je primárne založená na starostlivom zbere anamnézy. Indikácia jasného vzťahu medzi vystavením kože fyzikálnym alebo chemickým faktorom a následným vývojom klinického obrazu dermatitídy umožňuje spoľahlivú diagnózu bez ďalšieho skúmania. V mnohých prípadoch však dermatológ potrebuje vyhodnotiť všeobecný krvný test, biochemický krvný test s cieľom vylúčiť ďalšie možné príčiny ochorenia.

Rozlišovať dráždivú kontaktnú dermatitídu od alergických kožných testov. Doktor umiestni na pokožku predlaktia plytké škrabance, ktoré potom pridá roztoky rôznych alergénov po kvapkách. V jednej relácii sa skúmajú 10-15 predpokladaných hapténov. Reakcia sa berie do úvahy po 20 minútach. Na pozitívnej reakcie príznaky zápalu (opuch, hyperémia), o negatívnych - absencia akýchkoľvek zmien.

Ako vyliečiť dermatitídu?

Pred liečbou kontaktnej dermatitídy je potrebné identifikovať a eliminovať účinok dráždivého faktora. Ak sa táto podmienka nepozoruje, ďalšia liečba je neúčinná a umožňuje len dosiahnuť určité klinické zlepšenie. Lekár-dermatológ sa zaoberá liečbou. Zvyčajne to trávia na ambulantnej báze. Hospitalizácia podlieha ľuďom s ťažkou bežnou formou dermatitídy, pacientmi s dekompenzovanými chronickými ochoreniami.

Zmena stravy bude mať pri liečbe alergickej formy ochorenia. Diéta pri kontaktnej dermatitíde by mala byť hypoalergénna, s výnimkou:

 • pestrofarebné potraviny a nápoje;
 • červená a oranžová zelenina a ovocie, bobule;
 • med;
 • čokoláda;
 • polotovary;
 • červené víno;
 • morské plody;
 • údené produkty;
 • orechy.

S ťažkým svrbením sú antihistaminiká prvej generácie predpísané: Cetirizín, Loratadin, Chloropyramín. Blokujú biologické účinky histamínu v tkanivách, znižujú opuch a spláchnutie. Prípravy prvej generácie tiež ovplyvňujú histamínové receptory v mozgu, poskytujú sedatívne a hypnotické účinky, takže ich užite pred spaním.

Hlavnou terapiou kožných ochorení sú miestne prípravky, ktoré sa aplikujú priamo na pokožku. Masť na liečbu kontaktnej dermatitídy obsahuje silnú protizápalovú zložku - glukokortikosteroidy (hormóny nadobličiek). Inhibujú aktivitu imunitného systému, stabilizujú membrány žírnych buniek, lymfocyty, čím zabraňujú uvoľňovaniu histamínu a ďalších mediátorov zápalu. Pod vplyvom glukokortikoidov klesá edém a hyperemia, svrbenie zmizne. Liečba doma s masťami s glukokortikoidmi je nebezpečná, pretože predávkovanie vedie k atrofii kože a pripojeniu bakteriálnej infekcie.

Pri závažnej dermatitíde sa glukokortikoidy podávajú intravenózne alebo intramuskulárne vo forme tabliet. Beklometazón (Diprospan) je predpísaný na 1 ml intramuskulárnej injekcie raz za 10 dní. Prednizolón vo forme tabliet je predpísaný v počiatočnej dávke 2 mg / kg telesnej hmotnosti s postupným vysadením lieku.

Vlhké erózie, ktoré zostávajú po otvorení pľuzgierov, sa neodporúčajú na ošetrenie masťou alebo krémom, pretože v tomto prípade sa vlhkosť z povrchu náplasti zhorí a jeho hojenie sa spomaľuje. Mali by byť sušené studenými lotionami s vodným roztokom tanínu alebo resorcinolu. Pleťové vody sa vyrábajú nasledovne: niekoľko prešívaných diskov alebo obrúskových obrúskov sa naplní do chladeného roztoku. Potom sú mierne stlačené a aplikované na zameranie zápalu. Akonáhle sa teplota pleťovej vody rovná teplote pokožky, odstráni sa a znovu sa ponorí do roztoku. Preto sa liečba uskutočňuje počas 10 až 15 minút 2-3 krát denne.

Liečba ľudovými liekmi je účinná v miernej forme kontaktnej dermatitídy alebo ako doplnok k základnej terapii. Sušenie a protizápalové účinky majú odvar z dubovej kôry, silné čajové zváranie, dechtové mydlo.

Účinnosť liečby sa hodnotí podľa týchto kritérií:

 • zníženie edému;
 • pichanie svrbenia a pálenia;
 • sušenie erózie;
 • opačný vývoj vyrážok - blednú a zmenšujúcu sa veľkosť.

Ak nedôjde k zlepšeniu v priebehu niekoľkých dní od liečby, mali by ste sa poradiť s kvalifikovaným odborníkom, podstúpiť ďalší výskum alebo zmeniť lieky.

Liečba kontaktnej dermatitídy, príznaky a podrobné fotografie

Kontaktná dermatitída sa týka kožných ochorení spojených s vystavením vonkajším faktorom (teplota, žiarenie, dráždivé látky, soli určitých kovov).

Choroba nepredstavuje hrozbu pre život, ale dáva osobe značné nepohodlie, najmä ak sú červené svrbiace škvrny na tvári alebo na rukách. U detí je dermatitída bežnejšia ako u dospelých, kvôli vekom špecifickým vlastnostiam kože a funkčnej nezrelosti imunitného systému.

Čo je to?

Alergická kontaktná dermatitída sa vzťahuje na alergický zápalový proces kože, vyvíjajúci sa na pozadí vystavenia alergénu alebo dráždivosti koži. Doteraz existujú dve fázy vývoja tejto patológie: fázy senzibilizácie a fázy klinických prejavov. Fáza senzibilizácie tejto choroby trvá približne dva týždne, bez príznakov.

Na konci vývoja tejto fázy začne ľudské telo rozvíjať špeciálne látky, ktoré následne v kontakte s alergénom spôsobia pomerne silnú alergickú reakciu. Akonáhle jeden alebo druhý alergén znova začne ovplyvňovať kožu človeka, okamžite začnú vystupovať mediátori zápalového procesu, tj látky, ktoré majú tendenciu spôsobovať zápalovú reakciu na pokožku. Hlavnou látkou v tomto prípade je histamín. Pri interakcii s tkanivami prispieva histamín k rozvoju opuchu a zápalu, ako aj k svrbeniu.

príčiny

Koža, ktorá je tiež orgánom, zaujíma určité miesto vo vývoji hypersenzitívnych reakcií oneskorených a bezprostredných typov. Navyše, podľa niektorých názorov vedcov, koža je imunitný orgán, ktorý môže byť potvrdená dostupnými v nej lymfatických centier, ktoré sa podieľajú na alergických reakciách a sú tiež podieľajú na tvorbe zápalových lézií imunitného prírody.

Príčiny kontaktnej dermatitídy závisia priamo od typu ochorenia. Tak sa môže vyskytnúť kontaktná dermatitída v dôsledku kontaktu s jedlom s jedovatými rastlinami, chemikáliami atď. Len málo z toho, iné mechanické podráždenie, napríklad topánky (tesné) je príčinou vzniku ochorenia. Kontaktná dermatitída môže byť tiež spôsobená popáleninami kože a omrzliny a priamym vystavením slnečnému žiareniu.

Takisto stojí za zmienku, je, že z dôvodov je, pri častom výskyte kontaktnej dermatitídy môžu chemických látok a zložiek plánu, medzi nimi sú: farbivá na farbenie vlasov, prací prášok, emulzie, rad liekov a kozmetických prostriedkov vo forme mastí a krémov.

 1. Kontaktná dermatitída na rukách sa môže objaviť po práci s rôznymi chemikáliami, napríklad: prací prostriedok na umývanie riadu, lakované výrobky na opravu, použitie masti a krémy na ruky atď. Dokonca aj základný čistiaci prostriedok na odstránenie laku na nechty môže spôsobiť podráždenie pokožky rúk.
 2. Kontaktná dermatitída na tvári môže vzniknúť predovšetkým kvôli používaniu kozmetiky na jej starostlivosť a používaniu dekoratívnej kozmetiky.

Treba poznamenať, že pokožka na tvári a na rukách je veľmi tenká, čo vysvetľuje jej častý zápal, najmä u tých skupín ľudí, ktorí sú vo všeobecnosti veľmi citliví na akýkoľvek druh alergénov a dráždivých látok.

Aký je rozdiel medzi alergickou dermatitídou a kontaktnou dermatitídou?

Alergická kontaktná dermatitída sa rozvíja pod vplyvom fakultatívnych stimulov, ktoré sú najčastejšie prírodnými hapténmi. Čo to znamená? Hapten - malá častica látky, ktorá pri kombinácii s pokožkami na proteíny vyvoláva alergickú reakciu. Príznaky alergickej dermatitídy sa nevyvinú okamžite, ale v priebehu niekoľkých hodín po kontakte. Spravidla sú zastúpené výrazným edémom, jasnou hyperémiou, vyrážkou ako žihľavka. Na zapálenú pokožku sa objavia malé bubliny naplnené kvapalinou po otvorení, ktorá zostáva vlhkou. Hojenie poškodenej oblasti sa prejavuje tvorbou kôr, na mieste hypeémie, dlho zostáva fialové alebo modravé miesto.

Rozdiel v kontaktnej dermatitíde od alergie je stupeň prevalencie lézie. Jednoduchá dráždivá dermatitída jasne zodpovedá oblasti dotyku s poškodzujúcim faktorom a prejavuje sa v prvých hodinách po poranení.

Závažnosť symptómov zápalu priamo závisí od času kontaktu a koncentrácie stimulu. Alergická sa môže rozšíriť oveľa širšie. Napríklad po kontakte so saponátom sa vyskytuje hyperémia a opuch rúk a vyrážka ako žihľavka na predlaktia a ramená. Nie vždy sa vyvinie okamžite, je možné latentné obdobie až 15 dní. Čas kontaktu a koncentrácia stimulu neovplyvňujú závažnosť zápalového procesu, záleží len na sile imunitnej odpovede.

Príznaky kontaktnej dermatitídy, fotky

U dospelých môže byť príslušná choroba vyskytujúca sa v dvoch formách - akútnych a chronických. V prvom prípade sa pri výskyte kontaktnej dermatitídy objaví náhle zčervenanie a infiltrácia kože v oblasti postihnutej dráždivým faktorom. Ak hovoríme o chronickej dermatitíde, potom budú príznaky "rozmazané", objavujú sa z času na čas - začervenanie určitých oblastí kože, olupovanie, popraskanie a mierny opuch postihnutej oblasti.

Zvlášť pozorný stav pokožky je liečiť matky - je to v detstve (a dokonca aj v kojeneckom veku a ešte viac!) Kontaktná dermatitída sa môže náhle a rýchlo prejaviť v chronickej forme toku. Na koži dieťaťa dochádza k miernemu začervenaniu, potom môže táto lézia nadobudnúť výrazný opuch, koža sa začína "mokrá", alebo sa odlupuje a praskne. Deti sa sťažujú na svrbenie a pálenie na miestach, kde sa vyskytuje kontaktná dermatitída.

Klinický obraz príslušnej choroby sa môže meniť - to všetko závisí od toho, koľko silného stimulu ovplyvnila kožu, ako dlho tento účinok trvá, aká imunita je v tele a druhá.

Ak bola koža vystavená silnému, silnému stimulu, príznaky môžu byť nasledovné:

 • začervenanie;
 • opuch;
 • pálenie;
 • Mokré bubliny a ulcerácia v léziách.

Ale mierne dráždivé činidlo vyvoláva menej intenzívne prejavy - suchú pokožku, mierne sčervenanie, lúpanie, trhliny.

Foto ochorenia

Na obrázku nižšie je znázornený výskyt kontaktnej dermatitídy u dospelých a detí na koži.

Kontaktná dermatitída u detí

U detí sa príznaky kontaktnej dermatitídy môžu objaviť v dôsledku nosenia syntetického odevu a častého mazania tela krémami, takže liečba kože začína vylúčením kontaktov detí s dráždivými látkami.

Zvyčajne takéto jednoduché obmedzenie postačuje na priaznivé vyriešenie patológie. Dermatitída alergickej povahy je známa červenaním kože a jej pokrytím pľuzgiermi v miestach, kde vstupuje dráždivá látka.

Farmaceutické drogy deti zvyčajne nemajú menovať. Na to, aby sa zbavili alergií, lekári naznačujú, že rodičia používajú na zasiahnutú kožu dieťaťa kapustové listy alebo stlačené strúhané mrkvy. Prírodné lieky zmierňujú zápal a odstraňujú chemické zlúčeniny z dermis.

Bez ohľadu na povahu detskej dermatitídy je potrebné udržiavať telo správnou výživou. V strave by mali byť prítomné domáce jablká, pohánka a proso kaša s malým kúskom masla, malé časti vareného hovädzieho mäsa. Ako prvé jedlá, dieťa je lepšie dať polievku pyré-ako konzistencia.

Pokiaľ ide o šatník, deti by mali byť oblečené do vecí vyrobených z prírodných tkanín. Oblečenie by malo byť voľné, aby sa počas hry nezabránilo pohybu. Môžete si ju umyť myším s mydlom alebo hypoalergénnym práškom.

komplikácie

Kontaktná dermatitída môže viesť k nasledujúcim komplikáciám:

 1. Chronické svrbenie a váhy na pokožke. Stav kože nazývaný neurodermatitída (jednoduchý chronický lišajník) začína svrbivým bodom na koži. Začnete to poškriabať, čo spôsobuje ešte väčšiu svrbivosť. To vedie k ešte väčšiemu poškriabaniu kože. Nakoniec môžete postihnutú oblasť poškriabať už zvykom. Tento stav môže viesť k zhutneniu kože v léziách, k jej sfarbeniu a tuhosti.
 2. Infekčná choroba. Ak opakovane poškriabate vyrážku, môže to viesť k vymiznutiu rán. V tomto ohľade môžu byť vytvorené priaznivé podmienky pre vývoj baktérií alebo húb, ktoré môžu viesť k infekcii.

diagnostika

Ak chcete zistiť túto patológiu, musíte najprv naplánovať stretnutie na konzultáciu s alergikom. Je to špecialista, ktorý prostredníctvom špeciálnych testov aplikácie dokáže poukázať na presný dráždivý účinok, ktorý spôsobuje dermatitídu vo vašom konkrétnom prípade.

Identifikácia presného podnetu je dôležitým krokom v boji proti tejto patológii. Existujú aj prípady, keď samotní pacienti poukazujú na alergén. V prípade vývoja ochorenia u dieťaťa by malo byť čo najskôr určiť stimul a úplne ho odstrániť. To je dôležité, pretože nečinnosť v budúcnosti môže viesť k vzniku zložitejších alergických reakcií, ako je astma, edém Quinte, anafylaktický šok.

Ako liečiť kontaktnú dermatitídu u dospelých?

Pri vývoji jednoduchej kontaktnej dermatitídy u dospelých je najprv potrebné identifikovať a odstrániť dráždivú látku a v prípade potreby použiť rukavice a ochranný odev. Pred začatím liečby by sa pokožka mala dôkladne vyčistiť a umyť.

 1. Pacienti s alergickou kontaktnou dermatitídou často nepotrebujú liečbu, pretože všetky bolestivé prejavy prechádzajú po odstránení alergénu. Avšak v prípade potreby je možné predpísať silné hormonálne krémy a masti obsahujúce fluór. V prípade, že kožné vyrážky sú lokalizované na tvári alebo na pohlavných orgánoch, interný príjem glukokortikoidov sa môže odporučiť 2-3 týždne.
 2. Na zlepšenie penetrácie liekov je znázornené použitie okluzívnych (hermetických) obväzov, ktoré blokujú prístup vzduchu. V tomto období sa používanie masti s anestetikami neodporúča, pretože sú senzibilizátory a môžu zvýšiť podráždenie. Avšak zhoršenie priebehu ochorenia môže lokálne antihistaminiká.
 3. Ak je sekundárna infekcia spojená s pacientmi, uskutočňuje sa systémová antibiotická liečba a súčasne sa predpisujú hormonálne masti. Pri ťažkej alergickej kontaktnej dermatitíde sa na lézie aplikujú soli alebo vody. Pri závažnom svrbení sa používa ľad alebo studená voda.

V akútnom štádiu závažnej kontaktnej alergickej dermatitídy sa používajú systémové glukokortikosteroidy.

Životný štýl a domáce opravné prostriedky

Ak chcete znížiť svrbenie a upokojiť zapálenú pokožku, skúste tieto metódy svojpomoci:

 1. Naneste krém proti svrbeniu alebo kalamínovému mlieku na postihnuté miesto. Krém na obličej obsahujúci najmenej 1% hydrokortizónu môže dočasne zmierniť vaše svrbenie.
 2. Zabráňte kontaktu s dráždivými látkami alebo alergénmi. Pokiaľ ide o šperky, môžete ich jednoducho odmietnuť nosiť.
 3. Naneste chladný, vlhký kompres. Namočte mäkkú handričku do studenej vody a naneste ju na postihnuté miesto na 15 až 30 minút, aby ste pokožku utišili. Opakujte tento postup niekoľkokrát denne.
 4. Vezmite drogu zo svrbenia. Over-the-counter antihistaminiká, napríklad diphenhydramín (Benadryl, atď.), Môžu byť užitočné, ak máte ťažké svrbenie.
 5. Do studených kúpeľov a ponorte do nich postihnuté oblasti pokožky (na rukách a nohách). Môžete tiež postriekať postihnutú pokožku studenou vodou a jedlom.
 6. Vyhýbajte sa česaniu. Orezajte nechty. Ak nemôžete pomôcť poškriabaniu svrbivého miesta, obalte ho obväzom a obväzom.
 7. Chráňte ruky pomocou zvlhčovačov a rukavíc. Aplikujte zvlhčovače na pokožku počas celého dňa. Ak máte vyrážku na rukách, noste ochranné gumové rukavice.
 8. Používajte mydlový krém bez farbív a vonných látok. Opatrne umyte miesto lokalizácie vyrážky, potom osušte pokožku a naneste hydratačný krém.

Dôležitým pravidlom je nákup odevov len z prírodných tkanín, ako aj vhodná veľkosť bez tvrdých častí.

Kontaktná dermatitída - fotografie, symptómy a liečba u dospelých

Kontaktná dermatitída je zápalová reakcia kože na styk s podnetom. Incidencia tejto choroby sa každoročne zvyšuje, najmä v rozvinutých krajinách.

Podľa odborníkov je tento jav spôsobený hromadným používaním aktívnych detergentov v domácnosti, pridávaním veľkého množstva chemických zložiek do kozmetických výrobkov a liekov, používaním nových priemyselných reagencií na výrobné účely.

V tejto súvislosti je otázka liečby kontaktnej dermatitídy doteraz veľmi dôležitá.

dôvody

Prečo sa vyskytuje kontaktná dermatitída a čo je to? Hlavnou príčinou tejto dermatitídy je zvýšená reakcia organizmu na alergény a iné dráždidlá. Zameranie na lézie sa spravidla nachádza na mieste účinku dráždivého faktora. Avšak v budúcnosti, ak sa alergén hromadí v tele, príznaky kontaktnej dermatitídy sa začínajú objavovať na akejkoľvek časti tela.

Najčastejšie dráždivé látky sú:

 • zliatiny niklu, medi, chrómu, kobaltu;
 • latex a guma, syntetické materiály na odevy;
 • rastliny (citrusové plody, niektoré kvety, ihličnaté stromy, lišajníky, cibuľa a cesnak, zeler atď.);
 • kozmetické výrobky a chemikálie pre domácnosť, alebo presnejšie - ich konzervačné látky, arómy, chemické zlúčeniny, povrchovo aktívne látky;
 • lepidlá, laky, vosky, farby, tmely, atď.
 • externé lieky, najmä krémy obsahujúce kortikosteroidy, antibiotiká, nesteroidné antireumatiká, anestetiká, antimykotiká, atď

Veľmi často sa príznaky kontaktnej dermatitídy (pozri foto) objavujú po interakcii kože s alkáliami, farbivami, kyselinami, slnečnými lúčmi a inými chemickými prípravkami. Často je impulzom na vznik dermatitídy biologický faktor (vírusy, mikróby, huby).

klasifikácia

Existuje niekoľko typov ochorení:

 1. Jednoduchá kontaktná dermatitída sa vyvíja v dôsledku vystavenia kožným dráždidlám (kyseliny, zásady a iné chemikálie). Alergická kontaktná dermatitída. Príznaky vyvinúť vzhľadom k oneskorenej alergickej reakcie, to jest prvý kontakt s podnetom vyvoláva určité komplexy protilátka (senzibilizácie fáza), ktoré vedú k zápalu v koži po re-interakciu s rovnakým alergénom (fáza klinických prejavov). Oblasť zápalu zvyčajne prekračuje veľkosť kontaktnej zóny s alergénom.
 2. Fototoxická kontaktná dermatitída je ochorenie, ktoré sa vyskytuje, keď je pokožka vystavená ultrafialovému žiareniu. Treba poznamenať, že táto forma ochorenia je najťažšie diagnostikovať, pretože jeho príznaky sa objavujú po kontakte so stimulom.

Pri reakcii na akúkoľvek látku sa môže vyskytnúť kožná reakcia. Pri rozvoji choroby nie je rozhodujúcou úlohou hrať povaha podnetu, ale individuálna citlivosť každej osoby na ňu.

Alergická kontaktná dermatitída

Ide o alergickú reakciu oneskoreného typu. Zachytil na antigén kože (alergénom) je zachytený špecializované bunky epidermis procesu - Langerhansove bunky, v ktorej je čiastočne štiepené a viaže sa na HLA molekuly triedy II. Langerhansove bunky migrujú z pokožky do regionálnych lymfatických uzlín, kde je prezentácia antigénu T lymfocytom.

T-lymfocyty sú senzibilizované, proliferované a prenesené z lymfatických uzlín do krvi. Celá koža sa teda senzibilizuje na daný antigén. Samotné T-lymfocyty uvoľňujú cytokíny a pôsobia na iné bunky, ktoré tiež produkujú cytokíny, keď sa stretávajú s rovnakým antigénom.

Alergická dermatitída je postihnutá iba senzibilizovanými ľuďmi. Množstvo stimulu je takmer irelevantné a závažnosť ochorenia závisí od stupňa senzibilizácie.

Pri jednoduchej kontaktnej dermatitíde sa vyrážka nachádza v mieste podnetu. Alergická dermatitída začína oblasťou kontaktu, potom zachytáva okolitú kožu a často sa tiahne do vzdialených častí tela. Vyskytuje sa všeobecné poškodenie kože.

Príznaky kontaktnej dermatitídy

V prípade kontaktnej dermatitídy u dospelých závažnosť symptómov závisí od typu ochorenia (jednoduchého alebo alergického) a od charakteru kurzu (akútneho alebo chronického).

Pri akútnej forme dermatitídy sú charakteristické tieto príznaky:

 • svrbenie, pálenie a opuch kože;
 • zápal a začervenanie krytu;
 • pokrývajúce tkanivá s papuly, pľuzgiermi, erózie;
 • tvorba kôrov s následnou desquamation.

Symptómy kontaktnej dermatitídy sa prejavujú buď lokálne, ak sa napríklad ozdoba javí ako dráždivá, alebo na veľkej ploche. Posledná situácia je možná s použitím telového mlieka, ktoré je pre kožu neprípustné z dôvodu individuálnych vlastností.

V chronickom priebehu procesu sa pokožka zakryje uzlovými prvkami, šupinatými a svrbivými. V pokročilých prípadoch dochádza k zvýšeniu vzhľadu kože. Precitlivenosť na alergény spôsobuje, že osoba pokožku pokožila. Po priamom kontakte s podnetom môže dôjsť k pocitu tepla pri náraste miestnej teploty, to znamená v zameraní lézie.

V rukách kontaktnej dermatitídy - fotografia, ktorá bude uvedená nižšie, sa rozvíja v pokladníkoch, ktoré sú v kontakte s mincami. Nikel, ktorý je v nich obsiahnutý, spôsobuje alergie na prstoch. Vo farmaceutickom priemysle koža rúk trpí neustálou interakciou s práškami liekov.

Kontaktná dermatitída: fotky

Nižšie sa môžete pozrieť na fotografiu, aby ste zistili, ako sa vyzerá kontaktná dermatitída na rukách a iných častých telách.

Preventívne opatrenia

Prevencia alergickej a jednoduchej kontaktnej dermatitídy je eliminovať kontakt s provokujúcimi látkami. Aby sa zabránilo vystaveniu dráždivým látkam alebo silným alergénom, je možné vykonať určité opatrenia.

Je veľmi užitočné používať ochranný odev. Existujú takzvané "ochranné krémy", ktoré sa používajú na obmedzenie kontaktu s dráždivými látkami a prípadne alergénmi.

Liečba kontaktnej dermatitídy

Terapia ochorenia u dospelých je zložitá a uskutočňuje sa podľa nasledujúcej schémy:

 1. Zbaviť sa dráždivých faktorov, a v prípade nemožnosti - zníženie miery ich vplyvu.
 2. Symptomatická liečba ochorenia.
 3. Liečba súvisiacich infekcií a chorôb spojených s kožnými léziami.
 4. Hypoalergénna strava.

Pri vývoji jednoduchej kontaktnej dermatitídy musíte najprv identifikovať a odstrániť dráždivú látku a v prípade potreby použiť rukavice a ochranný odev. Pred začatím liečby by sa pokožka mala dôkladne vyčistiť a umyť.

Po odstránení alergénu sa ochorenie vyrieši samo osebe, iba v zriedkavých prípadoch sú špeciálne silné krémy a masti obsahujúce glukokortikoidy predpísané na liečbu kontaktnej dermatitídy.

 1. V prípade závažného svrbenia s kontaktnou dermatitídou spôsobenou alergénom sa odporúča používať antihistaminiká.
 2. Ak sa na pokožke objavia odreniny, lekári zvyčajne odporúčajú mazanie pokožky v oblasti zápalu s pastou obsahujúcou zinok alebo jeho zlúčeniny. Na plienkových okrajoch je tiež možné mazať oblasť pastou obsahujúcou zinok.

Detekcia alergénu nie je ľahká úloha, ktorá niekedy trvá určitý čas. Preto sa pacient podrobí aplikačnému testu, pomocou ktorého je možné určiť stimul, ktorý pomôže rýchlo vykonať liečbu a dosiahnuť požadované výsledky.

Ako liečiť ľudové lieky

Pri kontaktnej dermatitíde nie je liečba ľudovými prostriedkami vždy úspešná. Ak chcete skúsiť alternatívnu medicínu, je to možné len pri slabých prejavoch porážky na miestnych miestach.

Nasledujúce ľudové recepty sú známe:

 1. Odvar z celandínu a nechtíka. Na jeho prípravu vezmite 4 lyžice každej zložky. Suché suroviny sa zmiešajú, nalejú sa pohárom vody a varia sa vo vodnom kúpeli po dobu 10 minút. Hotový vývar je ochladený, filtrovaný a otretý zapálenou pokožkou. Produkt má vysušovací a dezinfekčný účinok.
 2. Aj zo svrbenia pomáha odvar alebo infúzia muštu (tri čajové lyžičky suchého listu do dvoch pohárov horúcej vody);
 3. Ak je vyrážka sprevádzaná ťažkým svrbením, môžete pleť vyčistiť hypoalergénnymi zeleninovými šťavami (uhorky, zemiaky).
 4. Ako univerzálny čistiaci prostriedok na pleť môžete použiť trojfarebnú fialovú trávu. Môže sa užívať perorálne vo forme infúzie alebo pleťových krémov (s použitím tej istej infúzie).

Lekár zvolí schému liečenia individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy vek a vlastnosti imunitného systému chorého organizmu. Deti potrebujú osobitnú pozornosť a starostlivý prístup.

Príznaky kontaktnej dermatitídy a liečba fotografií, masti a domova

Kožné ochorenia sa často vyskytujú u ľudí rôzneho pohlavia, veku a triedy. Jedna taká skupina ochorení je kontaktná dermatitída. Príznaky a liečba, fotky choroby - to všetko bude prezentované v rámci daného materiálu. Vzhľadom na otázku "svrbivá kontaktná dermatitída alebo nie", Môžete odpovedať"áno". Existuje aj niekoľko ďalších sprievodných prejavov tohto zápalového procesu, ktoré sa budú skúmať v posudzovanom materiáli.

Kontaktná dermatitída, čo to je?


Kontaktná dermatitída - čo je, fotka? Všetky tieto opisy budú zvážené v rámci predloženého materiálu. Toto ochorenie je kožná reakcia, prejavujúca sa vplyvom alergénov a prvkov, ako aj iných dráždivých látok. Zvážená forma ochorenia sa prejavuje, keď sa alergén aktivuje vo svetle. Klinický prejav ochorenia má závislosť od povahy ovplyvňujúceho faktora, ako aj od jednotlivých charakteristík ochrannej reakcie organizmu. Pri akútnej chorobe existuje množstvo príznakov vo forme opuchu na koži, začervenania, uzlíkov v lézi a mnohých pľuzgierov. Celý proces je doplnený tým, že kryty začínajú odlupovať a na nich sa tvorí zvyšná pigmentácia. Subjektívnym pacientom sa môže obávať dodatočné reakcie, čo robiť v takýchto prípadoch - podrobnejšie vyšetrenie je uvedené v článku.

Príčiny tejto choroby

Dermatitída človeka je jedným z typov imunitnej odpovede, ktorá sa prejavuje napriek okamžitému faktoru. Interakcia osoby s touto látkou sa vykonáva dlhší čas, počas ktorého telesné sily prestávajú vnímať alergén ako niečo bezpečné. Vzniká odpoveď na imunitnú odpoveď. Existuje množstvo vedľajších účinkov, ktoré majú významný vplyv na tvorbu ochorenia.

 • Kozmetické kompozície.
 • Prvky domácej chémie.
 • Kovové výrobky.
 • Liečivé prípravky.

Najväčšia pravdepodobnosť vzniku ochorenia nastáva, ak ľudské telo vykazuje vysokú citlivosť na alergén. Ochorenie sa niekedy stane ako nezávislá patológia a môže sa vyskytnúť aj v komplexe s konjunktivitídou alebo rinitídou. V závislosti od konkrétnej situácie si špecialista vyberie dôkladne vhodnú a kvalitatívnu metódu terapeutického komplexu. To isté závisí aj od toho, koľko dní prechádza choroba.

Príznaky kontaktnej dermatitídy a liečba fotografií u detí


U detí dermatológovia tradične rozlišujú niekoľko typov ochorení vyvolaných vplyvom rôznych faktorov a výskytom určitej skupiny symptómov. Kontaktná dermatitída u detí, ktorých fotografiu je viditeľná v článku, súvisí s jednoduchými prvkami. Neustále dochádza k vzájomnému vplyvu nášho tela so základnými prvkami vírusovej a bakteriálnej povahy, takže ak je zraniteľnosť tela ťažká. Ako alergény môžu pôsobiť látky alkalickej povahy, prvky obsahujúce kyselinu, rastliny a rozdiely v teplotných režimoch a ukazovateľoch. Jedným typom takejto dermatitídy je filmový proces, ktorý môže byť vyvolaný pôsobením výkalov a moču na kryt.

Príčiny ochorenia u detí

U malých detí a starších detí môže byť ochorenie vyvolané celým radom faktorov.

 • Použitie jednorázových plienok, ktoré spôsobujú sčervenanie. V takomto prípade je potrebné hygienické výrobky nahradiť produktmi iného výrobcu.
 • Dotyk a vplyv predmetov vyrobených z medi, chrómu, niklu, vlny a iných textílií. Tieto prvky by nemali byť v detskej izbe.
 • Prostriedky domácej chémie, prostredníctvom ktorých sa umýva detské oblečenie. Ide o bielidlá, prášky, kondicionéry, odstraňovače škvŕn.
 • Kontakt s masťami a krémami obsahujúcimi antibiotické doplnky, ako aj interakcie s inými skupinami liekov.

Symptomatická kontaktná dermatitída u detí

Vyrážka u dieťaťa, čo spôsobuje kontaktnú dermatitídu, fotografia ukazuje najlepšie. Dôležitú úlohu však zohráva nielen vonkajšia prezentácia choroby, ale aj vnútorné pocity pacienta trpiaceho touto chorobou.

Preto je dôležité zvážiť kritériá symptomatológie, aby sa správne uskutočnila liečba.

 • Vzhľad na oblasť pokožky sčervenania, vyrážok a šupín.
 • Tvorba znateľného svrbenia.
 • Bolestivosť miest v postihnutých oblastiach pri dotyku.
 • Znížená citlivosť postihnutej oblasti.
 • Sezónny prúd vyvoláva zimnú exacerbáciu a letnú remisiu.

Choroba sa vyskytuje v rámci vývoja v niekoľkých fázach:

 • Erytém, sprevádzaný objavením sa sčervenania oblasti pokožky. Opuch a mierne svrbenie. Vyrážka na tele nosí červenú farbu.
 • Vezikuly sú bolestivé štádium, keď sa tvoria pustulové elementy, ktoré prasknú a premenia sa do stavu malých vredov.
 • Ulceratívny moment - malé elementy podstupujú zápalový proces a prechádzajú do chrastavov, ktoré zanechávajú jazvy na koži.

Diagnostické opatrenia

Sú vykonávané s cieľom príslušnej definície rôznych chorôb a určenia kvality liečby.

 • Odoberanie z postihnutej oblasti miesta dieťaťa na účely laboratórneho testovania.
 • Kompletné imunologické vyšetrenie, ktoré umožňuje určiť alergén, ktorý spôsobuje vývoj ochorenia.
 • Detailná štúdia podrobných močových a krvných testov.
 • Biopsia, ak je to nevyhnutné.

Vykonávanie lekárskych činností

Je dôležité vedieť, čo liečiť a odstrániť svrbenie od choroby, a preto bude zvážený celý komplex účinných opatrení na odstránenie tohto ochorenia.

 • Pre jednoduchý tvar je dôležité používať masti, ktoré znižujú zápalovú zónu a normalizujú základné metabolické javy. V lekárskej praxi je bežné používať PREDNISOLON, KUTIVATE, RADEVIT. Táto druhá kompozícia je nehormonálna, preto je optimálna na liečbu detí.
 • Ak sa choroba vyskytne v komplikovanejších formách, môže byť predpísaná liečba imunomodulačnými liekmi, antihistaminikami a sedatívami. Z tabliet to Zyrtec (liek novej generácie), DIMEDROL, TAVEGIL. Z účinných mastí "SKIN-CAP" Advantan (pretože látka je hormonálna v prírode, predpísaná a používaná raz).
 • komplexné so základným lekárskym komplexom je prípustné používať ľudové prostriedky. Zvyčajne toto vývary pre externé a interné použitie od chemickej sedmokrásky, s dobrým utišujúcim účinkom, postupnosť s protizápalovými vlastnosťami, celandín, dubová kôra. Často používané včelárske výrobky, s antibakteriálnym účinkom.

Kompetentný prístup k liečbe vám umožní zvíťaziť vyrážka na tvári, telo a iné oblasti na krátky čas.

Príznaky kontaktnej dermatitídy a liečba u dospelých


Manifestácie a príčinné faktory medzi dospelými sa veľmi líšia od detskej choroby. Ak počas normálneho ochorenia koža je poškodená v priebehu vonkajších vplyvov v podobe trenia a mechanického pôsobenia, potom v alergickej forme ochorenia sa ihneď pozoruje alergický proces.

V priebehu ochorenia sa vytvárajú protilátky, ktoré spôsobujú klinické prejavy. Koncentračný faktor nezáleží, pretože rozhodujúcim faktorom pre vznik ochorenia je stupeň citlivosti organizmu na tieto alebo iné vplyvy.

Ako príznaky môžeme rozlíšiť vyrážky u dospelých vo forme červenkastých škvŕn a pustúl naplnených kvapalinou transparentného typu. lokalizované vyrážka na rukách,

Terapeutický komplex predpokladá podrobnú diagnostiku vo forme vzoriek. choroba nie je náhle, ale sa rozvíja počas dvoch týždňov. Akútny priebeh ochorenia sa uskutočňuje v niekoľkých štádiách.

Ukážte, čo vyzerá ako dermatitída na rukách, fotografiu v našom materiáli. Príčiny výskytu a symptómov sú často determinované druhom.

Vzhľadom na kontaktnú dermatitídu na rukách (liečbu), ako aj na iné typy ochorení a zvláštnosti ich eliminácie, stojí za zmienku, že je dôležité varovať sa pred prijatím nezávislých opatrení a obrátiť sa na špecialistu.

Existuje symptomatické a všeobecné liečenie. V prvom prípade je úlohou odstrániť hlavné prejavy ochorenia, to znamená, že vyrážka sa u dospelých objaví. V druhom prípade sa predpokladá podávanie liekov neutralizujúcich vplyv príčinných faktorov a znakov. Moderný zdravotnícky priemysel ponúka širokú škálu liekov.

Hormonálne lieky

 • prednizolón. Používa sa často, ale je zakázané v prípade progresie plesňových infekcií systémovej povahy. Dĺžka liečby je 4 týždne alebo viac. Dávkovanie a jeho režim určuje lekár prísne.
 • flutsinar. Liečivo sa používa na všetky druhy dermatitídy na obdobie nepresahujúce dva týždne. Ak je liečený vyrážka na tvári, trvanie by nemalo presiahnuť jeden týždeň.
 • AKRIDERM - výrobok má široké využitie a osvedčil sa v profesionálnych odrodách chorôb. Vynikajúce zvládnutie eliminácie sčervenania.

Kompetentné využívanie všetkých prostriedkov sa rýchlo prekoná vyrážka, fotka ktorý je uvedený v článku.

Liečba kontaktnej dermatitídy masti


Vzhľadom na otázku, čo je kontaktná dermatitída, čo liečiť, fotky tejto choroby, možno poznamenať, že existuje veľa účinných nástrojov, ktoré pomôžu prekonať vyrážka na nohách, horné končatiny a ostatné časti tela a tváre choroby - kód na ICD 10. Zvážte zoznam mastí, ktoré pomôžu účinne zvládnuť túto chorobu.

 • flutsinar - účinný nástroj, ktorý pomáha potlačiť príznaky ochorenia. Často sa formulácia používa pre zanedbané formy alebo veľké oblasti lokalizácie vyrážky.
 • Advantan - protizápalovú zlúčeninu používanú na akýkoľvek typ ochorenia. Nemožno použiť na periorálnu dermatitídu. Trvanie liečby závisí od situácie a pohybuje sa od 2 týždňov do 3 mesiacov.
 • trider - účinný nástroj na liečbu všetkých typov ochorení. Masť pomáha zabíjať baktérie a potláčať činnosť húb, ak nejaké existujú. Je možné ju použiť pri infikovaní kože.
 • MIKOZORAL - masť, ktorá má taký účinok, ktorý pomáha spomaľovať rast húb. Trvanie liečby je od 14 dní do 30 dní (v niektorých prípadoch s odporúčaním lekára - dlhšie).
 • ACRIDERM GK - masť, ktorá má vynikajúci vplyv na komplex. Pomáha eliminovať začervenanie, svrbenie, ničenie húb a baktérií. Aktívne zložky rýchlo bojujú s ochorením.

Všetky masti sú dobré, ak sa vyskytne kontaktná dermatitída. Namiesto rozmazania - lepšie nechajte odborníka určiť.

Príznaky kontaktnej dermatitídy a liečba ľudovými prostriedkami


Začiatok liečby zahŕňa určenie presnej príčiny ochorenia. Liečivá a masti sú tradične zahrnuté do komplexu terapie. Ale spolu s nimi stojí za to liečiť chorobu doma pomocou metód "babičky".

Vonkajšie metódy

 • Zo slabého roztoku manganistanu draselného a teplej vody. V dôsledku toho musí mať zmes ružovú farbu. Pomôže to pri prvých príznakoch. Ležať - 15 minút.
 • Kúpeľ s dubovou kôrou (odvar) pomáha odstrániť svrbenie a zápal.
 • Krémy z infúzie silného čaju zeleného alebo čierneho.

Vnútorné fondy

Liečba kontaktnou dermatitídou zahŕňa aj použitie vnútorných prostriedkov.

 • Infúzia trávy Ivan-da-Marya. Pite trikrát denne na 0,5 šálky.
 • Averinový čaj s fialovým, trávnatým nočným krídlom, šnúrkou v pomere 4: 1: 4. Rastliny sa odoberajú v množstve dvoch polievkových lyžíc a naliate 250 ml vriacej vody. Je potrebné piť podľa čl. l štyrikrát denne.
 • Infúzia chmeľových kužeľov a závitov Topy pomáhajú eliminovať príznaky a poskytujú liečebný účinok. Za týmto účelom vezmite lyžicu surovín a nalejte 250 ml vriacej vody. Požitie na pohár denne.

Pri výbere správneho prístupu k víťazstvu nad chorobou získate vynikajúce zdravie a žiadne nepríjemné príznaky. Hlavnou výhodou týchto liekov je možnosť ich použitia na liečbu detí a dospelých. Ale skôr ako začnete s výberom takejto terapie, je potrebné sa poradiť so špecialistom, ktorý diagnostikuje a identifikuje zoznam kontraindikácií.

Vyšetrili sme príznaky a liečbu kontaktnej dermatitídy, foto. Pozorovali ste to u dospelých alebo detí? Nechajte svoj názor alebo spätnú väzbu pre každého na fóre!

Kontaktná dermatitída

Kontaktná dermatitída - výskyt zápalu na pokožke, ktorý sa vyskytuje v dôsledku účinkov alergických podnetov alebo alergických látok na pokožku. Zvyčajne sú chemické činidlá, ktoré sa používajú pri domácich prácach alebo sú prítomné vo väčšine liekov, tiež také dráždivé faktory, môžu byť obsiahnuté aj v odevoch, potravinách atď. Ale vývoj kontaktnej dermatitídy sa vyskytuje v prípade, že zložky podráždenia sa dostanú na kožu. Keď alergén interaguje s kožou, objaví sa vyrážka, tj reakcia alergického pôvodu sprevádzaná zápalom kože.

Rovnako ako mnohé iné ochorenia alergickej povahy, kontaktná dermatitída môže často mať svoj rozvoj u tých ľudí, ktorí majú predispozíciu k nej.

Kontaktná dermatitída spôsobuje

Koža, ktorá je tiež orgánom, zaujíma určité miesto vo vývoji hypersenzitívnych reakcií oneskorených a bezprostredných typov. Navyše, podľa niektorých názorov vedcov, koža je imunitný orgán, ktorý môže byť potvrdená dostupnými v nej lymfatických centier, ktoré sa podieľajú na alergických reakciách a sú tiež podieľajú na tvorbe zápalových lézií imunitného prírody.

Príčiny kontaktnej dermatitídy závisia priamo od typu ochorenia. Tak sa môže vyskytnúť kontaktná dermatitída v dôsledku kontaktu s jedlom s jedovatými rastlinami, chemikáliami atď. Len málo z toho, iné mechanické podráždenie, napríklad topánky (tesné) je príčinou vzniku ochorenia. Kontaktná dermatitída môže byť tiež spôsobená popáleninami kože a omrzliny a priamym vystavením slnečnému žiareniu.

Takisto stojí za zmienku, je, že z dôvodov je, pri častom výskyte kontaktnej dermatitídy môžu chemických látok a zložiek plánu, medzi nimi sú: farbivá na farbenie vlasov, prací prášok, emulzie, rad liekov a kozmetických prostriedkov vo forme mastí a krémov.

Najčastejšie sa objavuje kontaktná dermatitída na tvári a kontaktná dermatitída na rukách.

Kontaktná dermatitída na fotografii tváre

Kontaktná dermatitída na tvári môžu vznikať predovšetkým kvôli používaniu kozmetiky na starostlivosť oň a používaniu dekoratívnej kozmetiky.

Kontaktná dermatitída na rukách sa môžu objaviť po práci s rôznymi chemikáliami, napríklad: mycí prostriedok na umývanie riadu, lakované farby na opravy, použitie masti a krémy na ruky atď. Dokonca aj základný čistiaci prostriedok na odstránenie laku na nechty môže spôsobiť podráždenie pokožky rúk.

Treba poznamenať, že pokožka na tvári a na rukách je veľmi tenká, čo vysvetľuje jej častý zápal, najmä u tých skupín ľudí, ktorí sú vo všeobecnosti veľmi citliví na akýkoľvek druh alergénov a dráždivých látok.

Kontaktná dermatitída na rukách Foto

Príznaky kontaktnej dermatitídy

Podľa prejavov a priebehu patologického procesu na pokožke sa rozlišuje akútna a chronická kontaktná dermatitída.

Pri akútnej kontaktnej dermatitíde dochádza k opuchu kože, jej silnému začervenaniu. Taktiež sa vyskytujú malé bubliny a uzliny a niekedy môže dôjsť k vyrážke a kôre. Vo výnimočných prípadoch existujú rozsiahlejšie lézie, ktoré majú veľké pľuzgiere a nekrotické zmeny. Pacienti súčasne pocítia svrbenie kože, pálenie a pocit horúčavy. Bola tiež pozorovaná bolesť.

Chronická kontaktná dermatitída sa objavuje s konštantným alebo dlhodobým trením a tlakom, pri ktorom je sila relatívne malá. Koža sa stáva hustejšou, môže dôjsť k infiltrácii a lichenizácii v dôsledku zhrubnutia epidermis a vzniku hyperkeratózy.

Napríklad rôzne druhy ionizujúceho ožiarenia (röntgenové žiarenie, slnečné lúče, beta, alfa a gama žiarenia, neutrónové žiarenie) vyvinúť akútne alebo chronické radiačnej dermatitídy. V závislosti na dávke, ktorá má schopnosť prenikajúceho žiarenia a citlivosti jedinca, ako je kontaktná dermatitída prejavuje erytém s nejakým druhom alebo modrasté fialové odtiene, strata vlasov, bulózne reakcie vyskytujúce sa na pozadí intenzívnej edém a prekrvenie. V takýchto prípadoch zápalový proces končí perzistujúcou alopéciou, atrofiou pokožky, tvorbou telangiektáz. Tam môže byť tiež porušenie pigmentáciu kože - je "X-ray, škvrnitý kože" sa vyvíja nekrotické reakcie k vzniku plohozazhivayuschih vredy a erózie.

Kontaktná dermatitída, ktorá vzniká chemickými účinkami alkalických a silných kyselín, alkalických kovov a solí atď. Táto dermatitída sa prudko a prudko vyvíja, priebeh ochorenia prechádza na pozadí nekrózy s vytváraním zvláštnej chrapavky a po jej odchode zostáva erózia alebo vred.

Alergická kontaktná dermatitída

Alergická kontaktná dermatitída - zápal kože, ktorý je spôsobený priamym vystavením pokožky látky (dráždivé) alebo alergénu.
Veľmi často v úlohe dráždivými vo vývoji dermatitídy kontakt môže mať za následok latexového produktu, nikel, domáce chemikálie, lieky, atď zásady rozvoja alergickej kontaktnej dermatitídy skôr nekomplikuje:. Alergénov dráždi dostať na kožu a pevne v kontakte s jej pomoci rozvoj zápalu. Teda, rovnako ako iných alergických ochorení, alergická kontaktná dermatitída bola vyvinutá iba u ľudí, ktorí sú náchylní k týmto chorobám a citlivosť na určitý antigén.

Alergická kontaktná dermatitída, ako už bolo spomenuté vyššie, sa prejavuje v takých oblastiach pokožky, ktoré sú v priamom kontakte s konkrétnym alergénom. Preto u detí s alergickou reakciou na latex sa alergická kontaktná dermatitída vyvíja okolo a okolo úst, v mieste, kde sa bradavky dotýkajú kože. V pokladníkoch, ktorí majú alergickú reakciu na nikel, sa alergická kontaktná dermatitída vyvíja na dlani a prstoch rúk, teda na miestach, kde kože kontaktuje mince. U lekárnikov a pracovníkov farmaceutických obchodov v dôsledku neustáleho kontaktu s práškovými liekmi alergická kontaktná dermatitída postihuje kožu na rukách. Ženy, ktoré nosia kovové šperky, môžu mať kontaktnú alergickú dermatitídu na krku, ušiach a ďalších miestach tela, ktoré sú v kontakte s kovom.
Často zmeny kože počas alergickej kontaktnej dermatitídy sa nazývajú ekzémy.

Prvé známky a príznaky alergickej kontaktnej dermatitídy sa nevyvinú ihneď, ale po určitom čase po kontakte s alergénom na koži: po niekoľkých hodinách alebo dňoch.

Hlavnými príznakmi alergickej kontaktnej dermatitídy sú: opuch a sčervenanie určitej oblasti kože, ktorá je v kontakte s alergénom; svrbenie výrazného charakteru v regióne so sčervenaním; výskyt na koži blistrov s priehľadnou kvapalinou rôzneho priemeru a veľkosti; keď klesne bublina, vzniká erózia, charakterizovaná bolestivou oblasťou bez povrchovej vrstvy; počas znižovania zápalového procesu na pokožke zostávajú kôry po určitú dobu, po ktorých nasleduje tvorba strií.

alergická kontaktná dermatitída vyvinutá po aplikácii kozmetiky

Liečba alergickej kontaktnej dermatitídy je správna diagnóza: v podstate podľa slov pacienta a zberu alergických vzoriek; správne zvolené menovanie drog. Sú spravidla priradené protizápalovú masť (flutsinar, sinaflana, sírovú masť a podobne), antihistaminiká (Diazolin atď.). Povinnou podmienkou je vylúčenie kontaktu kože s alergickou látkou.

Kontaktná dermatitída u detí

U detí, koža je oveľa mäkšie a tenšie než dospelý je. Vzhľadom k tomu, zápalu a v dôsledku kontaktnej dermatitídy môže spustiť oveľa rýchlejšie, a zoznam dráždivých je veľmi, veľmi rozsiahla. Napríklad zápal sa môže vyvinúť z kontaktu s močom, stolicou a potom dieťaťa, kontaktovaním hygienu a kozmetiku (krém, čistiaci prostriedok, šampón), z mechanického trenia (švy na šaty, to je dôvod, prečo, a robí vonku alebo ploché), pri kontakte s kovovými predmetmi.

Kontaktná dermatitída u detí, za predpokladu, že nemá alergický pôvod, zvyčajne nepotrebuje špeciálnu liečbu a často ide sama o sebe. Treba však pripomenúť, že bakteriálna sekundárna infekcia, napríklad stafylokoková infekcia, môže komplikovať povahu ochorenia.

Príznaky kontaktnej dermatitídy u detí: sčervenanie, svrbenie, pálenie, opuch, pocit tepla a nárast teploty v miestach zápalu.

Liečba spočíva obrabatyvanii poškodenej kože zmäkčovadlo a antiseptické látky (olej broskyňa a marhuľa) obrabatyvanii schne prostriedok (detský púder), použitie protisvrbivé a protizápalové masti aplikácie antihistaminikum pri alergickej kontaktnej dermatitídy u dieťaťa je používanie antibakteriálnych drogy, pretože pristúpi zápal aplikácia vzduchových kúpeľov.

Kontaktná dermatitída v detskej fotografii

Prevencia kontaktnej dermatitídy u detí je umyť detské oblečenie špeciálne prášky, aby sa zabránilo kontaktu s pokožkou dieťaťa s chemickými látkami, nosenie dieťaťa bez farbív (prírodná bavlna alebo posteľná bielizeň), kúpanie dieťa so špeciálnymi deti zariadení pre kúpanie, využitie a včasné výmene plienok, vzdávať hračky predávané na trhoch a hračky čínskej výroby.

Liečba kontaktnou dermatitídou

Liečba kontaktnej dermatitídy sa často odstraňuje z dráždivých faktorov. Pacient v jeho živote musí vylúčiť predmety a látky, ktoré môžu spôsobiť alergické prejavy na pokožke. Dodržiavanie tejto požiadavky môže prispieť k zastaveniu zápalových erupcií spôsobených kontaktnou dermatitídou bez zásahu lieku.

To znamená, že počas života pacienta, ktorý je náchylný na kontakt s dermatitídou, je nútený vyhnúť sa látkam, ktoré sú alergénmi. Treba tiež mať na pamäti, že rozsah alergénov sa môže postupne rozširovať. Preto ak existujú akékoľvek vyrážky, ktoré majú podobnosť s kontaktnou dermatitídou, je potrebné v blízkej budúcnosti odstrániť príčiny, ktoré ich spôsobili.

Existujú však prípady, keď sa jednoducho nedá vyhnúť kontaktu so stimulom (pracovné chvíle alebo každodenné). Potom pred interakciou s podnetom je žiaduce užívať antihistaminiká. Veľkým prínosom je, že v týchto dňoch v lekárňach sú tieto lieky vystavené vo veľkom a pomerne širokom rozmedzí, takže každý pacient môže vyzdvihnúť liek.

Liečba kontaktnej dermatitídy je často zameraná na liečbu zápalu špecifickej oblasti kože. Keď sa koža pľuzgiere alebo vačky s serózna farbu tekutiny, môže lekár predpísať antihistaminiká na odstránenie svrbenie, aby nedošlo k poškodeniu týchto miestach infekcie. Tieto lieky, napríklad, môže byť bezpečne pripísať najjednoduchší, najlacnejší a cenovo dostupný liek Diazolin. Užíva sa v dávke: 1 tableta trikrát denne, schematicky.

Súbežne s antihistaminikami je predpísané hlavné liečenie. Jedná sa o využitie protizápalového účinku masti (masť flutsinar). Vo svojej štruktúre sú steroidy, ktoré interagujú s poškodenia kože vyvolať regeneráciu tkanív, odstrániť infiltráciu a opuch kože v mieste zápalu. Pri mechanickej trenie kože odporučiť použitie konvenčného obsahujúce zinok masti (masť sírovej).

Avšak, vo všetkých záležitostiach, ktoré sa vzťahujú na liečbu kontaktnej dermatitídy, čo eliminuje jej prejavy, metódy a faktory ich spracovanie v rôznych prípadoch, by sa mali obrátiť na špecialistov, dermatológmi, a nie k sami ordinujú, čo často prináša len dočasnú úľavu.