Hlavná

Ateróm

Prečo sa na koži objavujú senilné škvrny a ako sa ich môžem zbaviť?

Pigmentačné škvrny starého veku na pokožke sú vekové zmeny, ktoré sa najčastejšie objavujú po 45 rokoch. Bohužiaľ, "elixír mladosti" ešte nebol vynájdený, takže starnutie pokožky je prirodzeným a nevyhnutným procesom. Vzhľad hyperpigmentácie nezávisí od typu kože, pretože je dôsledkom akumulácie melanínového pigmentu v určitých častiach tela.

Najčastejšie pigmentácia súvisiaca s vekom je lokalizovaná na zadnej strane ruky, ale môže sa objaviť aj na tvári, krku, chrbte a predlaktiach. Tieto formácie vizuálne pridávajú roky svojmu majiteľovi a prinášajú výrazné estetické nepohodlie. Dnes budeme hovoriť o tom, ako sa zbaviť starých škvŕn na koži a aké preventívne opatrenia, aby sa zachovať krásu a sviežosť vzhľadu čo najdlhšie.

Prečo sa vyskytujú senilné škvrny?

Pigmentované škvrny na koži v dospelosti - jasný znak zvracania, ktorý priamo súvisí so spomalením metabolických procesov a starnutím tela. Takéto formácie sú malé škvrny hnedej, pripomínajúce pihy. Nie sú nebezpečné, ale prinášajú psychologické nepohodlie, pretože dávajú vek človeka a pripomínajú vám blížiaci sa vek.

Súčasne existujú aj niektoré druhy senilných keratómov, ktoré sa časom môžu zvrhnúť do malígnych nádorov. Preto treba starostlivo sledovať stav pokožky a ak sa v oblasti pigmentácie vyskytnú nejaké zmeny (zväčšenie veľkosti, zmena sfarbenia, výskyt výtoku), ihneď sa poraďte s lekárom.

Dermatológovia nazývajú tieto bežné príčiny senilných škvŕn na koži:

 • procesy starnutia spojené s porušením metabolických procesov a sprievodných ochorení štítnej žľazy, nadobličiek, obličiek;
 • ochorenia pečene, ktoré sa prejavujú tvorbou senilných pigmentových škvŕn na rukách (na zadnej strane ruky);
 • patológia gastrointestinálneho traktu, sprevádzaná objavením sa tmavých senilných škvŕn na tvári (v oblasti úst a lícnych kostí);
 • Nadmerné ožarovanie ultrafialovým žiarením, ktoré po dlhé roky postihuje kožu, vedie k vzniku senilných škvŕn na tele - na chrbte, hrudníku, krku a predlaktia;
 • hormonálne poruchy klimakterického obdobia u žien negatívne ovplyvňujú stav pokožky v dôsledku poklesu produkcie ženských pohlavných hormónov a prispievajú k vzniku tmavých škvŕn;
 • poruchy činnosti nervového systému, vegetatívne a duševné poruchy vyvolávajú tvorbu pigmentových škvŕn na čele;
 • beriberi, podvýživa s nedostatočným príjmom vitamínov a základných mikroelementov, urýchli proces starnutia a vznik hyperpigmentácie súvisiacej s vekom;
 • dlhodobé užívanie určitých liekov s fotosenzibilizujúcim vedľajším účinkom, čo zvyšuje citlivosť pokožky na ultrafialové žiarenie.

Typy pigmentácie

Staršie škvrny môžu mať rôzne tvary, farbu a veľkosť. Všetko závisí od dôvodu, ktorý ich spôsobuje. Dermatológovia rozlišujú niekoľko základných typov pigmentácie súvisiacej s vekom:

 • Lentigo - vyzerá ako ploché, tmavohnedé škvrny okrúhleho alebo oválneho tvaru, pripomínajúce pihy. Nezvyšujú sa nad povrchom kože, objavujú sa ako dôsledok procesov prirodzeného starnutia, hormonálnych porúch, metabolických porúch a hepatálnych patológií sprevádzaných hyperkeratózou.
 • Staršie keratómy sú benígne neoplazmy, ktoré vyzerajú ako šedé alebo žlté plaky pokryté šupinami. Sú umiestnené na tvári, rukách, chrbte, krku a ďalších častiach tela. Hlavné nebezpečenstvo senilných keratómov je v riziku malignity. Preto napriek dobrej kvalite formácií sa odporúča ich okamžite odstrániť.
 • Ploché xantómy. Na očných viečkach alebo vo vnútornom rohu oka sa vytvárajú malé plaky žltej farby a hustá elastická štruktúra. Najčastejšie takéto formácie sú charakteristické pre staršie ženy. Ich vzhľad je spojený s porušení metabolizmu lipidov a nahromadenia cholesterolu pod kožou. Xantómy nie sú nebezpečné, pretože sú problémom estetickej povahy. Odporúča sa ich odstránenie, aby sa uvoľnilo pacienta z estetického nepohodlia.
 • Pečeňové škvrny majú tmavohnedú farbu a predstavujú oválny, mierne konvexný plát. Najprv sa objavia na tvári a potom sa rozšíria po celom tele. Rovnaký termín označuje malé subkutánne krvácanie (hemoragické škvrny), ktoré sa pri ochoreniach pečene v odrode objavujú na rôznych miestach tela. Ďalším prejavom ochorení pečene - chloasma, je tmavá škvrna, lokalizovaná na boku tváre s prechodom na krk. Všetky rozmery spotov sa dajú detailne zvážiť na fotografiách prezentovaných na tematických stránkach na internete.

Je možné bojovať proti zmenám súvisiacim s vekom a ako odstrániť senilné škvrny, ak proces vädnutia nemožno zastaviť? Cosmetológovia ubezpečujú, že je nielen možné zlepšiť pokožku, ale je tiež nevyhnutné! Správna starostlivosť, zdravý životný štýl, korekcia výživy pomôže zastaviť predčasné starnutie a umožní pokožke zostať mladou a krásnou na dlhú dobu.

Dnes majú pacienti veľa moderných kozmetických postupov, ktorých činnosť je zameraná na omladenie a odstránenie príznakov starnutia. S ich pomocou je možné zosvetliť alebo úplne odstrániť pigmentované škvrny, v dôsledku čoho sa osoba vizuálne ihneď zbaví desať rokov.

Okrem služieb kozmetičky existuje mnoho možností starostlivosti s pomocou ľudových prostriedkov, ktoré účinkujú menej efektívne a odstraňujú viditeľné príznaky veku. Pozrime sa na rôzne spôsoby boja proti pigmentovým škvrnám.

Kozmetické procedúry

Medzi salónnymi postupmi, ktoré prispievajú k odstráneniu senilných škvŕn, sú najobľúbenejšie:

Fotorejuvenizácia

Oblasti hyperpigmentácie sú ovplyvnené vysokou intenzitou svetelného žiarenia, ktoré stimuluje syntézu kolagénu a elastínu, omladzuje pokožku, zlepšuje metabolické procesy v epidermis a eliminuje tmavé škvrny. Postup je absolútne bezbolestný, nevyžaduje rehabilitačné obdobie, je dobre znášaný pacientmi.

Microdermabrasion

Podstatou postupu je mechanické pôsobenie na pokožku pomocou špeciálneho zariadenia s brúsnym povrchom. Počas kozmetika odstráni hornú pigmentovanú vrstvu pokožky, v dôsledku ktorej sa pacient stáva vlastníkom obnovenej kože a zdravou a rovnomernou pleťou. Postup sa odporúča vykonať v prítomnosti veľkých pigmentových škvŕn. Po leštení sa vyžaduje rehabilitačné obdobie, ktoré môže trvať niekoľko dní.

Chemický peeling

Pri odstraňovaní pigmentových škvŕn sa používa povrchový alebo medialný peeling s použitím mliečnych alebo ovocných kyselín, ktoré "horia" hornú vrstvu epidermis. Pod ňou zostáva nová vrstva kože s normálnou hladinou melanínu, ktorá vám umožňuje omladiť tvár, ruky a zbaviť škaredé vekové škvrny. Postup pri aplikácii kyslej kompozície sa vykonáva, keď hyperpigmentácia pokrýva rozsiahle oblasti pokožky.

Laserové resurfacing

Infračervené žiarenie lasera pokazí hromadenie melanínu v koži a odstraňuje stareckých škvŕn a omladzuje pokožku a vyrovnáva pleť. Jedná sa o jeden z najmodernejších a najbezpečnejších postupov, s výnimkou tepelného, ​​chemického alebo mechanického poškodenia kože.

Ako odstrániť škvrny kozmetickými výrobkami?

Služby dobrého kozmetika sú drahé a postupy na omladenie pokožky by sa mali vykonávať pravidelne. Preto nie je takéto ošetrenie pre mnohých starších ľudí k dispozícii. V tomto prípade dermatológovia odporúčajú používať rôzne masti a krémy s objasňujúcim účinkom. Nájdete ich na regáloch v lekárňach a kozmetických predajniach.

Ahromin

Prakticky všetky krémy s čírajúcim účinkom obsahujú látku hydrochinón, ktorý dobre pokožku bielí. Žiadna výnimka a krém Ahromin, ktorý sa týka kategórie lekárskej kozmetiky. S jeho pomocou sa môžete zbaviť vekových škvŕn na rukách a tvári. Okrem bielenia Achromín chráni pred agresívnym vplyvom ultrafialového žiarenia, preto sa odporúča aplikovať na kožu skôr, ako vyjde.

Podľa pokynov na odstránenie pigmentových škvŕn postačuje krém používať ráno a večer. Prvé výsledky sú viditeľné po 2 týždňoch od začiatku aplikácie číreného činidla. Pravidelné užívanie Achrominu počas 1-2 mesiacov pomáha úplne zbaviť hyperpigmentácie.

Účinná látka - hydrochinón u osôb s citlivou pokožkou môže spôsobiť podráždenie. V takom prípade musíte počkať niekoľko dní, kým sa pokožka uklidní a potom pokračujte v liečbe. Ak táto taktika nefunguje, bude treba použiť Achromin a opäť sa nájsť iné prostriedky s menej agresívnym zásahom.

Okrem Achrominu vyrába kozmetický priemysel celý rad krémov, ktoré poskytujú efekt osvetlenia. Medzi nimi:

 • Krém Nadinola (USA);
 • sérum Hydra-Chrono (Francúzsko);
 • krém s mliekom (Rusko);
 • krém Astramin (Rusko).

Obzvlášť populárne v pomere ceny a kvality je krém Astramine od ruských výrobcov. Pre účinok bielenia v jej zložení je látka arbutin, rovnako ako ovocie, kyselina mliečna a kyselina citrónová. Krém s príjemným, jemným zápachom, ľahko sa aplikuje, rýchlo sa vstrebáva, má sa používať najmenej 2 krát denne.

Farmaceutické výrobky

Medzi drogériami má najsilnejší objasňujúci účinok masti na báze treonínu. Medzi nimi:

 • retinová masť;
 • Trethionin masť;
 • krém Differin;
 • masť izotretionínom.

Môžu sa použiť iba po konzultácii s lekárom a pri určovaní príčiny, ktorá spôsobuje zvýšenie pigmentácie, pretože vyššie uvedené lieky môžu spôsobiť závažné vedľajšie účinky tráviaceho a nervového systému a majú toxický účinok na pečeň a obličky.

Ak sa tieto prostriedky z akéhokoľvek dôvodu, sú kontraindikované, je možné zakúpiť v lekárni pasty zinku Belosalik krém, salicylová masť a iné prípravky, ktoré poskytujú zosvetlenie a keratolytické efekt. Mnohé farmaceutické spoločnosti vyrábajú fondy so zjasňujúcim účinkom - pleťové vody, masti, krémy. Nájsť vhodnú možnosť pomôže lekárnikovi, dermatológovi alebo kozmetike.

Ľudové prostriedky proti senilným miestam

Doma môžete úspešne bojovať s vekom súvisiacou pigmentáciou pomocou ľudových prostriedkov. V prípade, že výskyt tmavé škvrny spôsobené problémy s pečeňou, choroby zažívacieho ústrojenstva, obličiek alebo žlčových ciest systému odporúča piť odvary z bylín, ktoré poskytujú čistiace, choleretic a mierny močopudný účinok. Na tento účel môže byť uvarená harmanček, ľubovník, kukuričný hodváb, vratič, šípky, medvedica, púpava. V lekárňach sa predávajú rôzne rastliny na základe týchto rastlín. Je to veľmi výhodné, keď sú balené vo vreckách, ktoré sa dajú pripraviť a opiť, ako čaj.

Na objasnenie škvŕn ľudová medicína navrhuje použitie šťavy z bylín a zeleniny, rôzne masky založené na bezpečných prírodných zložkách:

Petrželková šťava

Veľa čerstvých zelených by malo byť rozdrvené pomocou plátna na vytlačenie šťavy, namočiť bavlnený kotúč a aplikovať ho na pigmentové škvrny. Postup sa odporúča denne. Petrželková šťava má dobrý objasňujúci a osviežujúci účinok. Na ten istý účel môžete použiť uhorky šťavy, ale účinok jeho používania bude slabší.

Maska s aloe šťavou

Staré škvrny na rukách dobre osviežujú šťavu z aloe v kombinácii s olivovým olejom a medom. Všetky zložky sa musia odobrať v rovnakom množstve (1 lyžička). Ak chcete získať šťavu čerstvé, mäsité listy aloe očistiť od hrubej kôry a trhlín, brúsiť a vyčistiť. Med sa pred tavením vo vodnom kúpeli, rastlinný olej mierne zahriaty. Zmes dôkladne premiešajte a do hustoty pridajte trochu ovsené vločky. Zloženie položte na problémové oblasti a ponechajte 20 minút. Umyte chladnou vodou. Postup sa odporúča vykonať každý druhý deň, po dobu 2 týždňov.

Maska s jogurtom alebo jogurtom

Akékoľvek výrobky z kyslého mlieka obsahujú kyselinu mliečnu, ktorá má dobré čistiace vlastnosti. Ak nemáte kefír po ruke, môžete použiť ďalšie nápoje - kyslé mlieko, kyslou smotanou, kvasené pečené mlieko. Ak chcete masku dobre udržiavať, odporúča sa pridať trochu ovsené vločky. Zloženie kyslého mlieka sa aplikuje na tvár a iné problémové oblasti po dobu 20 až 30 minút, potom sa premyjú studenou vodou. Procedúra sa môže vykonať denne.

Med a citrón

Maska na základe týchto výrobkov má zjasňujúci a omladzujúci účinok. Kyselina citrónová pomáha bielom, vitamín C aktivuje metabolické procesy v koži, bojuje s voľnými radikálmi, ktoré urýchľujú starnutie, poskytuje antioxidačný účinok.

Honey dezinfikuje a vyživuje pokožku, čím je hladká a hodvábna. Ak chcete vytvoriť masku z citróna, stlačte šťavu a zmiešajte ju s dvoma veľkými lyžičkami kvapalného medu. Zloženie sa nanáša na kožu po dobu 20 minút, vrchný kryt s papierovými utierkami. Masku umyte teplou vodou a potom prejdite do zvlhčovača pokožky.

Castorový olej

Z senilných škvŕn pomáha zmes ricínového oleja a citrónovej šťavy. Ricírový olej je možné kúpiť v lekárni, je lacný, predáva sa bez lekárskeho predpisu. Pred začatím postupu by mal byť mierne zahriaty, merajte 2 lyžičky. a zamiešajte ich s 1/2 lyžičkou. citrónová šťava. Aplikujte zmes na pokožku 30-40 minút a potom ju odstráňte vlhkou handričkou.

Peroxid vodíka

Každý vie, že peroxid vodíka perfektne rozjasňuje nielen vlasy, ale aj pokožku. V boji proti pigmentácii súvisiacej s vekom sa tento liek používa v kombinácii s kvasinkami, ktoré vyživujú pokožku vitamínmi a zabraňujú odlupovaniu pokožky. Pre tento postup je potrebné, aby ste na brikety dostali potravné kvasinky.

Malý kúsok kvasníc sa oddelí od brikety, umiestni sa do pohára a zriedi sa peroxidom vodíka (3%) na konzistenciu hustého kyslého krému. Zmes dôkladne premiešajte a naneste na tvár po dobu 20 minút. Ak je pokožka ťažko uchopiteľná, môžete masku umyť skoro a pri ďalšom pridávaní menej peroxidu. Aby sa dosiahol požadovaný účinok, odporúča sa trikrát do týždňa, kým sa pigmentové škvrny neodfarbia.

Použitie ľubovoľných ľudových liekov, krémov a masti na lekáreň musí byť koordinované s dermatológiou alebo kozmetológu. Faktom je, že niektoré benígne druhy škvŕn (napríklad senilný keratóm) by mali byť lepšie vystavené chemikáliám a iným objasňujúcim zložkám. Takéto postupy sa môžu stať spúšťačom, čo vyvolá mechanizmus degenerácie nádoru do malígneho nádoru.

Kožné ochorenia senilné

1. Ako sú bežné kožné ochorenia u starších ľudí?
Predbežné štúdie ukázali, že kožné ochorenia sú bežnejšie u starších ľudí ako vo zvyšku populácie. Zistilo sa, že 40% Američanov vo veku od 65 do 74 rokov má pomerne závažnú kožnú chorobu, aby si vyžiadala pomoc od lekára. U starších ľudí starších ako 74 rokov existuje ešte väčšie riziko vzniku vážnych kožných ochorení.

2. Čo znamená prirodzené starnutie kože?
Starnutie kože sa dá rozdeliť na prirodzené vnútorné starnutie a exogénne starnutie. Prírodné starnutie zahŕňa tie zmeny, ktoré sú prejavmi normálnej zrelosti, a preto starnutie je charakteristické pre všetkých ľudí. Klasicky je prevencia starnutia považovaná za nemožnú, ale nedávno sa obnovil záujem o úlohu antioxidantov, ako sú vitamíny C a E, pri prevencii prirodzeného starnutia. Napriek množstvu článkov uverejnených v populárnych publikáciách neexistuje dôkaz, že ich použitie je účinné.

Kožné zmeny súvisiace s vekom
Prírodné starnutie
Zníženie spojov medzi bunkami tvoriacimi roh
Mierne zníženie hrúbky epidermy a sploštenie normálneho vzoru kože
Zníženie množstva ekrinných potných žliaz
Zníženie počtu vlasových folikulov
šedá
Riedenie a vyklenutie nechtov
Zníženie obsahu kolagénu v koži (o 1% ročne) Zníženie obsahu pokožky v elastických vláknach Zníženie množstva základnej látky v pokožke Zníženie alebo zvýšenie množstva podkožného tuku
(v závislosti od miesta tela)
Exogénne starnutie (spôsobené hlavne UV) Poruchy procesu dozrievania keratínocytov (xeróza) Škvrny (pehy) Slnečné lentigo Slza hypomelanóza Vrásky
Elastóza (žltnutie kože) Teleangiektázia Starter purpura Vaskulárne škvrny Komedóny

3. Čo je exogénna starnutie pokožky?
Exogénne starnutie kože zahŕňa zmeny spôsobené vonkajšími faktormi. Medzi najdôležitejšie faktory patrí dermatoheliosis ako akumulácia ultrafialového žiarenia (UV) a kožné poruchy spôsobené slnečným žiarením. Väčšina lézií spôsobených starnutím kože (vrásky, žltý pevný kože, tenké kože, hypopigmentácia a hyperpigmentácia, senilná lentigines [pečeňové škvrny], teleangiektázie, a senilná [slnečné] purpury), sekundárne k účinkom slnka alebo iných zdrojov ultrafialového žiarenia, ako je opaľovanie Sun. Menej dôležité vonkajšie faktory, ktoré urýchľujú starnutie pokožky, sú fajčenie a pravdepodobne vplyv prostredia.

4. Aký je rozdiel v mikroskopii prirodzene staršej kože z kože mladých ľudí?
Mikroskopia v koži starších ľudí je označený vyhladenie hraníc dermis a epidermis (strata bežného skladaného typu) s poklesom vo výške kriedovo notsitov a Langerhansove bunky. V atrofia dermis je pozorovaný s klesajúcou počet fibroblastov, žírnych buniek a krvných ciev, sprevádzané depigmentácia vlasov, strata vlasových folikulov a znižuje počet potných žliaz, rovnako ako kolagénu, elastínu a pozemných látok.

5. Prečo majú starší pacienti často krvácanie na koži zadnej časti rúk a ramien?
Tieto lézie, považované za senilnú purpuru (solárna fialová, Batemanova purpurová), sú celkom bežné. Podľa jednej štúdie sa vo vekovej skupine nad 64 rokov zistilo u 97% pacientov. Lézie sa vyznačujú ostro ohraničené oblasti fialová Veľkosť 1-5 cm. V rovnakej dobe pozorovať atrofiu a stratu elasticity kože. Pacienti si zvyčajne všimnú, že po menších zraneniach sa vyskytujú lézie. Predpokladá sa, že sa vyvíjajú v dôsledku zhoršenia od ultrafialové lúče fibroblasty obklopujúcich krvných ciev, čo vedie k strate kolagénu, nesúci nosnú funkciu.

6. Čo je slnečná elastóza?
Solárna (aktinová) elastóza je spôsobená produkciou modifikovaných elastických vlákien fibroblastmi v papilárnych a povrchových retikulárnych vrstvách dermis v reakcii na pôsobenie ultrafialového svetla.
Presné charakteristiky vlákien nie sú stanovené, ale sú zafarbené farbivami pre elastické tkanivo a citlivé na elastázu. Elektrónová mikroskopia ukazuje, že tieto vlákna sú podobné normálnym elastickým vláknam, ale nie identické. U starších ľudí dochádza k výraznému nahromadeniu pozmenených vlákien zodpovedajúcemu vzhľadu pokožky, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu a je žltá. Slnečná elastóza je najľahšie detegovaná na zadnom povrchu krku, kde sa nazýva Cutis rhomboidalis nuchae (pozri obrázok).
Cutis rhomboidalis nuchae. Výrazná slnečná elastóza a zvrásnenie kože zadného povrchu krku s jasným rozlíšením od menej poškodenej pokožky

7. Čo je nodulárna elastóza kože s cysty a komedónmi?
Nodulárna elastóza s cystami a komedóny, tiež známy ako Rakusha-Favre syndróm je charakterizovaný prítomnosťou vyjadrené slnečné elastóza a komedónov na boku a spodnej povrchy periorbitálním (viď obr.).
Nodulárna elastóza s komedónmi. Množstvo komedónov s charakteristickou lokalizáciou na pozadí slnečnej elastózy

V závažných prípadoch sa pozorujú cysty. Dôvod tejto lokalizácie je nepochopiteľný, ale predpokladá sa, že fibroblasty okolo vlasových folikulov sú poškodené v PL a prestávajú produkovať normálne elastické tkanivo. To pomáha rozširovať vlasové folikuly a vedie k vzniku komedónov a cýst. Vo väčšine prípadov je účinná topická aplikácia tretinoinového krému a extrúzie komedónov.

8. Aký je rozdiel medzi pečeňovými škvrnami, slnečným lentigom a senilným lentigom?
Pečeňové a senilné škvrny (bežne nazývané slnečné a senilné lentigo) predstavujú jednu nosologickú jednotku. Viac ako 50% pacientov vo veku 64 rokov má aspoň jeden lentigo a väčšina - dokonca viac ako jeden. Klinicky sa objavujú ploché, mierne týčiaci lézie svetla alebo tmavo hnedej farby, objaviť sa na slnku koži, najmä na chrbte rúk, predlaktia a tvár, a sú výsledkom kumulatívneho účinku nadmerné vystavenie UV žiareniu. Pri mikroskopické solárne Lentigo vyznačujúci predĺženie kožné mušle (ľan tiginoznaya hyperplázia) a zvýšenie počtu melanocytov, ktoré produkujú väčšie, než je obvyklé množstvo melanínu. Lézie môže byť ľahko odstránená zmrazenie kvapalným dusíkom, rôzne typy odlupovanie (peeling) náradie alebo špeciálne lasery. Tiež dočasne odfarbí za použitia komerčne dostupného (koncentrácia 12%), alebo predpis vypísanú (koncentrácia 3-4%) gidrohinoinovogo krém.

9. Reklamné ponuky v novinách a časopisoch často obsahujú informácie o prostriedkoch, ktoré omladzujú pokožku. Sú sľúbené v nich pravdivé?
Nie, nie. V súčasnej dobe neexistujú žiadne liečby alebo lieky, ktoré omladzujú pokožku. Existujú postupy, pri ktorých sa pokožka stáva menej vrásčitá a teda vyzerá viac mladistvým. Miestne aplikácie izotretinoinovogo krémy alebo hydratačné obsahujúce kyselinu mliečnu, za následok, v závislosti na kontrolovanom výskume, zhrubnutie kože a tiež vrásky menej viditeľné. Výsledky takejto lokálnej liečby sa však pohybovali od takmer bezvýznamného až mierneho. Výraznejšie výsledky môžu byť získané sa uchyľovať k chemickým exfoliants ploche (fenol, tri-chlóroctovej kyseliny, a-hydroxy kyseliny), laserom (laser účinok na povrch pokožky), hovädzieho kolagénu injekcie do vrások a uťahovacie kožu. Najlepším liekom proti exogénnym starnutiu pleti - predchádzanie alebo zníženie dopadu slnečného žiarenia na pokožku dosiahnutú tým, že nájde mimo dosahu slnečného žiarenia, nosiť ochranný odev a používať ochranné pomôcky. Abstinencia od užívania tabaku tiež pomáha.

10. Ktoré zápalové kožné ochorenia sú najčastejšie u starších ľudí?
• Xeróza (suchá koža)
• Povrchové mykózy (pozri kapitolu 31)
• Kontaktná dermatitída (pozri kapitolu 9)
• Stagnácia dermatitídy
• Seboroická dermatitída (pozri kapitolu 8)
• Ružové akné

11. Prečo sú starší ľudia náchylní na xerózu?
Xeróza (suchá koža, asteatóza) je nielen najčastejšou dermatózou u starších pacientov, ale aj najčastejšou príčinou svrbenia. Predpokladá sa, že vysoký stupeň xerózy u starších pacientov je dôsledkom narušenia dozrievania a kombinácie keratinocytov, čo vedie k drsnosti pokožky, ktorá sa vyznačuje tenkým bielym peelingom. Je tiež dôležité znížiť funkciu žalúdočných žliaz a množstvo lipidov uvoľňovaných mazovými žľazami, ale nepredstavujú hlavnú príčinu poruchy. Asteatóza (doslovne znamená "bez oleja") v skutočnosti nemožno považovať za správny termín, pretože neurčuje príčinu suchého kože.

12. Aký je najlepší spôsob liečby xerózy?
Výskyt xerózy sa zvyšuje s nízkou vlhkosťou prostredia, najmä v suchom podnebí a vykurovaných domoch, ako aj pod vplyvom dráždiacich látok s mydlom. Konjunktivitída spomaľuje rastúcou vlhkosťou (používanie zvlhčovača) a používa mierne pôsobiace mydlo ("Dove" alebo "Olay Oil"). Väčšina pacientov navyše potrebuje liečbu zmäkčujúcimi látkami, z ktorých najúčinnejšie obsahuje kyselinu mliečnu alebo jej soľ. Sú však veľmi drahé a najlepšie z nich vyžadujú predpis. Účinnosť všetkých zmäkčujúcich látok sa zvyšuje pri aplikácii na pokožku ihneď po kúpeli, keď je pokožka zvlhčená.

13. Aká častá je chronická venózna insuficiencia u starších pacientov?
Epidemiologické štúdie ukázali, že frekvencia výskytu u starších ľudí dosahuje 6%. Dôsledky tohto ochorenia výrazne ovplyvňujú ekonomiku: približné celkové náklady na liečbu vredov spôsobených venóznou insuficienciou predstavujú 665 miliónov USD ročne.

14. Ako liečiť pacientov s chronickou venóznou insuficienciou?
Liečba by mala byť zameraná predovšetkým na zníženie žilového tlaku. To sa dá dosiahnuť tým, že sa zvýši poloha nohy vo vzťahu k telu, aktívnymi fyzickými cvičeniami, použitím podporných pančúch, sklerotizujúcou terapiou jednotlivých perforačných žíl alebo chirurgickým zákrokom. Výber chirurgickej metódy liečby závisí od umiestnenia zainteresovaného miesta, ale nevyhnutne zahŕňa ligáciu a odstránenie saphenóznej žily nohy, nedostatočné perforujúce žily alebo výmenu ventilu. Dermatitída (kongestívna dermatitída), ak sa vyskytuje, sa lieči stredne alebo nízko aktivitnými kortikosteroidmi. Ak je prítomná sekundárna infekcia, predpísané sú antibiotiká. Venózne vredy, pre ktoré sa vyššie uvedené metódy aplikujú, tiež musia byť ošetrené povrchom rany.

15. Vysvetlite patogenézu chronickej venóznej nedostatočnosti.
Chronickej žilovej nedostatočnosti je spôsobená žilová hypertenzia, ktorý sa vyvíja v dôsledku valvulárnou nedostatočnosť povrchné, perforovanie alebo hlbokej žilovej trombózy, a mnoho pacientov sú diagnostikované vady dvoch alebo viacerých ventilových systémov. Najzávažnejšie prípady ochorenia sú zaznamenané s hlbokou chlopňovou nedostatočnosťou. Valvulárnou nedostatočnosť môže byť výsledkom genetických faktorov (a vrodeným nedostatkom alebo absencia ventilov), rozšírený v stoji a žilová trombóza, ktorý je schopný poškodenie chlopne. Chronická žilová hypertenzia, v závislosti od závažnosti, prejavujúce sa opuchom, kŕčové žily, hnedé pigmentácia (spôsobené hemosiderínu), tvorba nových krvných ciev povrchu, dermatitída a ulcerácie (viď obr.).
Chronická venózna insuficiencia s ulceráciou. Venózne vredy sa najčastejšie tvoria uprostred dolnej končatiny. Berte na vedomie prítomnosť rozšírených povrchových ciev na obvode a hnedú pigmentáciu spôsobenú hemosiderínom

16. Čo je rosacea? Ako sa to prejavuje?
Rosacea alebo rosacea je pomerne časté ochorenie kože, ktoré môže postihnúť až 12% starších ľudí. Jeho patogenéza je nejasná, ale je známe, že pacienti s touto chorobou majú zvýšený prítok krvi do kože, ako aj väčšiu náchylnosť na zamorenie kožník tukový - parazita ľudského vlasového folikulu (hoci je napadnutá jeho účasť na patogenéze rosacey). Ružové akné väčšinou postihuje čelo, tváre, nos a bradu. Tri hlavné prejavy choroby: teleangiektázie, hyperplázia mazových žliaz, papuly a pľuzgieriky ugrevidnye (pozri tiež kapitola 21..). V jednom konkrétnom prípade prevažuje jeden alebo viac z vyššie uvedených prejavov.

17. Je rinofémia spojená s užívaním alkoholu?
Rinofima je klinická forma rosacey, ktorá sa prejavuje ako výrazná hyperplázia mazových žliaz nosa, ktorá môže zmeniť tvar nosa. Neinformovaná verejnosť sa často domnieva, že ľudia s rinofímiou sú nevyhnutne alkoholici, čo vôbec nie je pravda, aj keď u pacientov s rosaceou sa tvár po vypití alkoholu naozaj rozžiari. Tento spád krvi je považovaný za príčinu rinofymy.

18. Aké sú najčastejšie typy kožných nádorov u starších ľudí.
• nezhubné nádory: Seborrheic keratosis, kapilárne hemangiom, ak-rohordony, mazových žliaz hyperplázia
• Prekancerózne stavy: senilná keratóza, Bowenova choroba
• Zhubné nádory: karcinóm bazálnych buniek, karcinóm dlaždicových buniek

19. Čo je seboroická keratóza?
Seboroická keratóza je bežná benígna epidermálna tvorba kože. Zaznamenali sa u 88% pacientov vo veku nad 64 rokov. Patogenéza je nejasná, ale predpokladá sa, že tieto lézie sa vyvíjajú z bazálnej vrstvy epidermis alebo keratinocytov najviac povrchnej časti vlasového folikulu a zvyčajne sa objavujú v strednom veku alebo neskôr. Môžu byť umiestnené na ľubovoľnej časti kože okrem dlaní a chodidiel, najčastejšie sa však nachádzajú na tvári a kmeňoch. Klinicky je seborická keratóza znázornená jasne vymedzenými prominentnými hnedými, šedými, čiernymi alebo opálenými papulami, ktoré sa zdajú byť "prilepené" na kožu. Ich povrch je často nerovný alebo šedozelený, ale niekedy je bradavičnatý alebo hladký (viď obrázok).
Seboroická keratóza. Charakteristický pre seboreálnu keratózu je prominentná forma z tmavohnedej na čiernu, ktorá sa javí ako "lepkavá" pre kožu. Ide o najbežnejšiu benígnu tvorbu kože u starších ľudí

20. Muž zo 70 rokov naraz mal stovky elementov seboroickej keratózy. Existuje nejaký dôvod na obavy?
Áno. U pacienta to môže byť prejav príznaku Leser-Thrall, ktorý sa vyznačuje náhlym výskytom mnohých prvkov seboroickej keratózy a sprevádza malígny nádor. Približne 1 /3 pacientov s takýmto znakom, vývojom Acanthosis nigricans - ďalší príznak malígneho novotvaru vnútorných orgánov. Vo väčšine prípadov sprievodným nádorom je adenokarcinóm brušných orgánov.

21. Opíšte metódy liečby seboroickej keratózy.
Po prvé, nie každá seboroická keratóza má byť liečená. V mnohých prípadoch nie je odhodlanie podstúpiť liečbu, pretože keratóza je neškodná entita. Často pacienti chcú tieto položky odstrániť kvôli kozmetickým účinkom alebo kvôli svrbeniu. Najčastejšie sa pri liečbe používa kryoterapia s kvapalným dusíkom, pretože táto metóda je rýchla a účinná. Vzdelávanie môže odstrániť a škrabkou alebo "holenie" biopsia, čo sa zvyčajne vykonáva, ak je lézia vyznačuje atypickú vzhľadu alebo podozrenie na malígne transformáciu typu skvamocelulárneho alebo bazalióm. Seboroická keratóza sa tiež lieči lokálnou aplikáciou a-hydroxykyselín.

22. Staršia osoba má mäkkú modrú papulu na oblúku ucha a obáva sa, že ide o malígny melanóm. Aká je najpravdepodobnejšia diagnóza?
Diferenciálna diagnóza zahŕňa modrý nevus, malígny melanóm, tetovanie a cievny bod. V tomto prípade môže byť diagnóza cievnej škvrny stanovená stlačením papuly, čo spôsobí zrútenie tejto formy (pozri obrázok). Rovnako ako u hemoroidov, vaskulárne škvrny predstavujú rozšírené žily, ktorých steny stratili svoju elasticitu. Škvrny sú zvyčajne priemerne 1 až 5 mm a sú spravidla lokalizované v oblastiach vystavených slnku, napríklad v oblasti pier, uší a tváre starších ľudí. Tieto formácie sú celkom bežné: v jednej epidemiologickej štúdii medzi staršími osobami sa vaskulárne škvrny zistili u 12% pacientov. Cievne škvrny nepredstavujú žiadny klinický záujem, s výnimkou prípadov, keď sa podobajú na malígny melanóm, trombóza alebo bolestivosť. Môžu byť ľahko odstránené jednoduchou excíziou.
Cievne škvrny. A. Modrofialová papula na uchu staršieho pacienta. B. Typický kolaps cievnej tvorby spôsobený vonkajším stlačením

23. Aká je budúcnosť geriatrickej dermatológie?
Pred sto rokmi iba 2% Američanov bolo občanov starších ako 65 rokov. Do roku 1980 sa ich podiel zvýšil na 11% a do roku 2030 dosiahne 20%. Vzhľadom na vysoký výskyt závažných kožných ochorení u starších ľudí je jasné, že všetci zdravotnícki pracovníci by mali vlastniť diagnostiku, metódy prevencie a liečby kožných ochorení pozorované u tejto populácie.

Senická keratóza

Staršia keratóza je benígny rast kože, ktorý je charakteristický najmä starším a starším. Toto je najbežnejší variant benígneho vzdelávania na koži. V súvislosti so zvýšením očakávanej dĺžky života sa frekvencia výskytu ochorenia výrazne zvýšila: senilná keratóza sa vyskytuje u 80-100% pacientov po 50 rokoch. Medzi čiernou populáciou je ochorenie menej časté (až do 30% populácie) a nazýva sa papulóznou čiernou dermatózou. Príčina senilného keratómu nie je jasná.

Typy senilnej keratózy

V závislosti od histologickej štruktúry nádoru rozliční autori rozlišujú rôzne typy keratómov. Zahraniční lekári rozlišujú 6 histologických typov nádoru:

 1. akantholytický typ - s výraznou deštrukciou chvostovej vrstvy kože;
 2. adenoidný alebo retikulárny typ - s rastúcimi žľazami kože;
 3. hyperkeratotický alebo papilomatózny typ - so zvýšenou exfoliáciou horných vrstiev kože;
 4. klonový typ - s tvorbou mnohých nových buniek bazálnej vrstvy kože;
 5. Zápalový typ - s ťažkým zápalom;
 6. podráždený typ - tvorba ľahko traumatizovaných keratómov.

Okrem týchto novo pridelených 2 vzácnejších typov keratitída: adamantioidnye, ktoré sa vyznačujú hromadením mucínu v medzibunkových priestoroch a keratomas na type psevdorozetok, kedy sú bunky v bazálnej vrstve kože sú usporiadané v určitom poradí.

Príčiny senilnej keratózy

Proces zobrazenia senilných keratómov nie je úplne jasný. Predpokladajme multifaktorickú povahu ochorenia. Keratomy sa vyskytujú so zvýšeným slnečným žiarením, vstupom vírusovej infekcie (HPV) do tela s imunitnými poruchami. Existujú rodinné prípady senilnej keratózy, to znamená, že úloha dedičných porúch v rozvoji ochorenia je skvelá.

V klinickej praxi sa každý prípad keratómu považuje za prekancerózny proces a vyžaduje pozorovanie. Nie je to bez racionality: rakovina kože často pripomína senilné keratómy a môže sa vyskytnúť v rámci formácie, maskovanej ako modifikovaná tkanivá. Pravdepodobnosť transformácie samotného Ketaroma na malígnu formáciu je extrémne malá.

Vznik mnohých keratómov v tele môže byť znakom rakovinového procesu vo vnútorných orgánoch - tzv. Leser-Trela ​​syndróm.

Symptómy senilnej keratózy

Staršie keratómy sa vyskytujú na ľubovoľnej časti tela, okrem dlaní a chodidiel. Nádory sa objavujú na sliznici oka alebo na pohlavných orgánoch. Na začiatku ochorenia sú keratómy mierne plaky alebo škvrny rôznych tvarov a veľkostí, žltkasté alebo sivé farby, zreteľne vyčnievajúce z povrchu kože, jasne vymedzené zo zdravého pokoženia. V priebehu času sa nádory stmavujú, povrch plakov sa stáva mastným a leskne. Veľkosť formácií sa pohybuje od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov, sú umiestnené samostatne alebo sa zlúčia. Vzdelanie nezmizne s časom, má schopnosť spomaliť rast.

Senatálne keratómy nie sú sprevádzané svrbením a krvácanie. Ak sa objavia tieto príznaky, okamžite sa obráťte na svojho lekára.

Diagnóza senilnej keratózy

Keď sa deteguje senilný keratóm, vykoná sa histologické vyšetrenie s cieľom vylúčiť rakovinový proces na koži. Potom sa keratóm pozoruje alebo odstráni. So súčasným objavením sa množstva nádorov na tele je potrebné kompletné vyšetrenie tela na zistenie možného nádorového procesu vo vnútorných orgánoch.

Liečba senilnej keratózy

Zvyčajne sa keratóm neodstráni, ale aktívne sa sleduje. Ak nádor preniká z kozmetického hľadiska, je možné ho odstrániť. Výber spôsobu liečby seboroického keratómu závisí od umiestnenia nádoru, jeho veľkosti a farby. Využíva sa kautériácia ohnisiek špeciálnymi chemickými činidlami, odstránenie keratómu laserom a kryokonštrukcia ohniskov.

Ak existuje podozrenie z malignity, vykoná sa operácia na odstránenie nádoru zo susedných miest tkaniva. Potom sa zaostrí na histologické vyšetrenie.

Liečba ľudovými metódami

Ak chcete vyliečiť keratózu doma, musíte prejsť predbežnou konzultáciou s lekárom, aby ste vylúčili rakovinový proces. Ak chcete zbaviť keratóznych ložísk, aloe vera sa aktívne používa ako ľudový prostriedok. Vezmite husté listy trvalého rastliny aloe, zaparené vriacou vodou, potom umiestnite do mrazničky na tri dni. Potom sú zmrazené listy nakrájané na tenké platne a umiestnené na ohniská keratózy, pokryte plastovým vreckom a gázou a nechajte kompresiu na noc. Ráno sú listy odstránené a centrá sú rozmazané salicylovým alkoholom.

Propolis pomáha proti keratóze. Na nádor je potrebné naniesť tenkú vrstvu propolisu, pokryť gázovou utierkou a nechať na pár dní. Potom musíte aktualizovať vrstvu propolisu a použiť novú bandáž. Postup musí byť opakovaný najmenej trikrát.

Ako účinný prostriedok na boj proti keratóze sa používajú cibuľové šupky. Je potrebné umývať 4 lyžice šupiek a opláchnuť vriacou vodou. Sušené, polievky umiestnite do nepriehľadných jedál a nalejte 250 ml stolového octu. Zmes sa má podávať infúziou dva týždne. Pripravte si tinktúru na napätie a naneste ju na ohniská keratózy najskôr po dobu 30 minút. Postupne postupujte na tri hodiny.

Prognóza a dôsledky senilnej keratózy

Riziko premeny senilného keratómu na rakovinový proces je malé a je nevyhnutné sledovať vzdelanie sami alebo pod dohľadom lekára. Keratómy zriedkavo zmiznú samy o sebe, po odstránení zaostrenia zostáva malá jazva.

Synonymá: senilný keratóm, senilná keratóza.

Star keratóm

Star keratóm - jediné alebo viacnásobné benígne vzdelávanie pokožky starších ľudí, čo je zaoblená pigmentová plaketa s priemerom niekoľkých centimetrov, pokrytá vrstvami epitelu nadržaného. Senilný keratóm sa nachádza na koži tváre, krku, rúk a predlaktia. Možno malígna degenerácia keratómu s rozvojom karcinómu bazálnych buniek alebo rakoviny kože. Diagnóza sa vykonáva vyšetrením, dermatoskopiou a histologickým vyšetrením. Odstránenie sa uskutočňuje metódou rádiových vĺn, laserom, prístrojom na elektrokoaguláciu, kvapalným dusíkom alebo liečebným prostriedkom nekrotizujúceho účinku.

Star keratóm

Najčastejší senilný keratóm sa vyskytuje v starobe. Táto skutočnosť a slúžil ako výhovorka pre názov tohto druhu keratom. K ich formovaniu predisponujú ľudia so suchou pokožkou, ktorých vek presiahol 50 rokov. Niektorí autori poukazujú na to, že u mužov sú častejšie a vo väčšej miere pozorované senilné keratómy.

Tvorba keratómu nastáva v dôsledku nekontrolovaného rastu povrchových vrstiev epidermis (bazálna alebo pichľavá), sprevádzaná keratinizáciou epidermálnych buniek. Umiestnenie seniorov s keratami hlavne na otvorených miestach tela naznačuje, že ich vzhľad je spojený s nadmernou expozíciou koži ultrafialového žiarenia. Okrem toho si všimnite dedičnú povahu útvarov.

Známky senilného keratómu

Tvorba senilného keratómu sa začína objavením sa na koži nažltlého alebo hnedastého náplasť malého rozsahu. Na začiatku sa škvrna mierne líši od farby okolitej pokožky, ale nakoniec začína pigmentovať a je načervenalá alebo hnedá. Súčasne škvrna rastie a infiltruje, čo vedie k vytvoreniu malej papuly vyčnievajúcej nad povrchom pokožky, ktorej povrch má malé priehlbiny a pripomína náprstok. V procese ďalšieho rastu senilný keratóm nadobúda svoj charakteristický vzhľad kruhového vypuklého plaku. Jeho veľkosť môže dosiahnuť priemer 6 cm. V dôsledku hyperkeratózy je povrch plaku pokrytý hornými šupinami. Obsahuje niekoľko nadýchaných cýst, ktoré vznikli v dôsledku zablokovania vlasových folikulov. Pri odstraňovaní šupín z povrchu keratómu sa pod nimi otvorí infiltrovaný a krvácajúci povrch.

Obľúbenou polohou senilného keratómu je koža otvorených oblastí tela: zadná strana rúk, rúk, tváre a krku. Oveľa menej bežné na tele. Vzdelanie môže byť jednoduché, ale často má viacnásobný charakter.

Starší keratóm sa vyznačuje pomalým vývojom a predĺženým priebehom. Možno jeho spontánne zmiznutie. V niektorých prípadoch keratóm prechádza do kožného hrudníka - pomaly rastúci kužeľovitý nadržaný rast.

Komplikácie senilného keratómu

Tendencia pomalého, ale konštantného rastu môže viesť k tomu, že senilný keratóm dosiahne veľké rozmery a stane sa výraznou kozmetickou poruchou, najmä ak sa nachádza na koži tváre. Priebeh senilného keratómu môže byť komplikovaný neustálym výskytom niekedy novších keratómov. Toto dáva pacientovi určité nepohodlie, pretože keratómy sú konvexné a na úkor tohto ľahko zraneného.

Avšak najvážnejšou komplikáciou senilného keratómu je jeho malignita. Star keratóm sa týka benígnych novotvarov kože. Ale podľa štúdií vykonaných v dermatológii môže dôjsť k malígnej degenerácii v 9-15% prípadov. Je možné transformovať senilný keratóm na karcinóm dlaždicových buniek kože alebo bazálnej bunky. Takáto zmena vo vzdelávaní môže byť uľahčená jeho pravidelnou traumou alebo nadmerným ožiarením UV žiarením.

Diagnóza senilného keratómu

Na diagnostiku senilného keratómu vykoná dermatológ vizuálne vyšetrenie tvorby a dermatoskopie. Pri zvažovaní formácie pod zväčšením sa na jej povrchu objavujú charakteristické depresie a cysty nadšene. Ak existuje podozrenie na malígny proces, je nevyhnutná urgentná konzultácia s dermatológiou, syaskopiou a ultrazvukom.

Histológia senilného keratómu sa zvyčajne vykonáva po jeho odstránení. Typickým obrazom je proliferácia keratinocytov a melanocytov spinovej vrstvy, parakeratóza a jadrový polymorfizmus. Rozdiel od seboroickej keratózy je neprítomnosť horných a bazaloidných buniek. Detekcia atypických keratinocytov indikuje nástup malígnej transformácie.

Diferenciálna diagnostika senilných keratomas držaných s bežnými bradavice, seboroickej keratózy, bradavice, folikulárnej keratomas, Bowenova choroba, karcinóm bazálnych buniek, melanómu, a rôzne typy pigmentovaného névy: modrý névus, komplex pigmentovaný névov, névy Sutton, hraničné pigmentované névov a ďalšie.

Liečba senilného keratómu

Odstránenie senilného keratómu je možné pomocou laseru, elektrokoagulácie, metódy rádiových vĺn, kryokonštrukcie, solkodermu a chirurgickej excízie. Ak je keratóm viacnásobnej povahy, pacientovi je navyše predpísaný priebeh liečby aromatickými retinoidmi.

Elektrokoagulácia ľahko odstraňuje senilný keratóm, ale neumožňuje histologické vyšetrenie. Aby sa zabránilo opakovaniu na konci operácie, spodná časť keratómu je spálená. Kryodestrukcia kvapalným dusíkom môže byť tiež komplikovaná relapsom. Optimálne je zmrazenie vzdelania, po ktorom nasleduje kyretáž.

Odstránenie lasera je možné vykonávať dvoma spôsobmi: laserovým valorizovaním alebo použitím laserového lúča ako skalpel. Posledná uvedená metóda umožňuje vykonať histológiu odstráneného keratómu, aby sa potvrdila jeho dobrá kvalita. Dobré výsledky (absencia jazvy, minimálne relapsy) dáva aj odstránenie rádiových vĺn starého keratómu. Chirurgická excízia je indikovaná v prípade podozrenia na malígnu transformáciu alebo veľké množstvo vzdelania. Odstránenie pomocou nekrotizujúcich farmaceutických prípravkov (komplex kyselín na vonkajšie použitie) sa môže použiť na viacero keratómov a vykonáva sa v niekoľkých štádiách. Neochráni však pacienta pred možnosťou relapsu.

Vek (seboroické, senilné) keratómy

Po mnoho rokov, vedci a lekári na celom svete kladú dôraz na neistotu dlhodobého pobytu na slnku bez riadnej ochrany.

Jedným z dôvodov negatívneho postoja k prebytku ultrafialového žiarenia je možnosť vzniku keratov na ľudskej koži.

Keratóm sa vyskytuje ako dôsledok nekontrolovaného rastu epidermy. V priebehu takéhoto rastu a neskôr jeho keratinizácie sa na tele vytvorí rast, ktorého priemerná veľkosť sa pohybuje v rozmedzí jedného až dvoch centimetrov. Nádor vizuálne pripomína bobule hrozienok.

Je to taká benígna forma, ktorá sa nazýva keratóm.

Príčiny keratitídy

Toto usporiadanie výrastkov dáva dôvod domnievať sa, že keratóza je spôsobená nadmerným vystavením slnku.

Tieto závery sú potvrdené výskumom vedcov.

Najväčšie riziko je vystavené vekovej koži, je obzvlášť citlivé na nadmerné ultrafialové žiarenie. Ľudia vo veku nad 50 rokov často trpia keratózou. Táto choroba dokonca získala samostatný názov - "senilné bradavice".

Stojí za to zdôrazniť, že tento druh bradavíc, na rozdiel od iných odrôd, nie je spôsobený vírusom a nie je žiadnym spôsobom prenášaný z človeka na človeka.

Existuje však možnosť genetickej predispozície k tejto chorobe.

Okrem prebytku ultrafialového žiarenia by sa mali uviesť ďalšie možné príčiny vzniku senilných bradavíc:

 • Nedostatok vitamínov v tele.
 • Prevalencia výživy živočíšnych tukov a nedostatok zeleniny.
 • Predispozícia na seborrheu.

Príznaky senilných bradavíc

Takáto choroba začína skvrnami na koži. Môže byť nažltlý, hnedý alebo šedivý.

V budúcnosti sa takéto škvrny stanú hrubšie, hmatateľné na dotyk. Koža je pokrytá hustou kôrkou, rozpadá sa.

V agresívnom priebehu choroby sa vytvárajú najmä veľké rastliny s priemerom do šiestich centimetrov. Niekedy sa vytvárajú plaky spadajúce, čo spôsobuje mierne krvácanie a bolestivé pocity.

Sú keratómy nebezpečné?

V niektorých prípadoch ľudia trpiaci keratózou nehľadajú liečbu a žijú dlhé roky. Existuje však nebezpečenstvo, že sa tento nádor zmení na malígny stupeň. Pravdepodobnosť takýchto komplikácií je 10-15%.

Predispozícia predispozície na vznik rakoviny je pomerne zložitá, preto je vhodné odstrániť vznikajúce bradavice.

Senial Keratoma

Takéto keratómy sú náchylné k zápalu, často sa odlupujú a krvácajú.

Takéto formácie sa objavujú hlavne u ľudí starších ako 30 rokov.

Medzi postihnuté oblasti patria exponované oblasti pokožky: tvár, krk, predlaktie.

Seborrheic Keratoma

V priebehu ochorenia žltkasté škvrny na koži, je transformovaný do tmavo hnedej nahromadenie.

Takéto formácie sú náchylné na neustále svrbenie, odlupovanie, trhliny. Keratómy často spadajú, čo vedie k krvácaniu.

V takýchto prípadoch je potrebné poradiť sa s lekárom, pretože cez ranu vytvorenú v tele môže preniknúť infekcia.

Horny keratóm

Tieto tmavohnedé formácie stúpajú nad povrch kože o niekoľko milimetrov.

Výška týchto kerat môže dosiahnuť sedem až osem milimetrov. Často sa na koži objavuje niekoľko takýchto útvarov.

To je väčšinou nadržané keratómy často sa zmenia na malígny nádor. Tento druh výrastku si vyžaduje maximálnu pozornosť a pravdepodobne aj chirurgickú intervenciu.

Solárna keratóma

Tento typ ochorenia sa vyznačuje veľkým počtom ohniskov. Formácie sú pokryté suchými, šedivými šupinami.

Tento druh keratov je obzvlášť bežný u mužov nad 40 rokov.

Ochorenie postihuje oblasti pokožky najviac vystavené slnečnému žiareniu. Často sa táto choroba vyskytuje v letných obyvateľoch.

Táto choroba je veľmi zložitá, pretože nemôže spôsobiť strach pred pacientom a dokonca aj ošetrujúcim lekárom. Keratóza takmer nepostrehnuteľne vyrastie z benígneho nádoru do rakoviny.

Folikulárna keratóma

Vyskytuje sa vo forme ružovo-hnedých uzlín.

Rozmery takýchto formácií sa pohybujú v rozmedzí jeden a pol centimetra.

Folikulárna keratóza postihuje ženy. Na hlave sa objavujú keratómy: pod líniou vlasov, na hornom peru.

liečba

Aby ste predišli vzniku benígneho nádoru do rakoviny, mali by ste vidieť lekára pri prvých príznakoch vzniku keratómu. Ošetrujúci lekár diagnostikuje na základe vyšetrenia a biopsie.

V prípade benígneho ochorenia možno predpísať nasledujúcu liečbu:

 • Príjem vitamínu C vo veľkých dávkach. Takáto metóda zabráni vzniku nových rastov, ale nemôže ničiť existujúce. Upozorňujeme, že dlhodobý príjem kyseliny askorbovej je pre telo škodlivý. Môže spôsobiť obe ochorenia žalúdka a tvorbu obličkových kameňov. Termín užívania akéhokoľvek lieku má stanoviť ošetrujúci lekár.
 • Použitie hormonálnych mastí na mazanie škvŕn. Tieto lieky odstrániť zápal a spomaľujú metabolické procesy v koži, čo zase znižuje rast buniek v epidermis. Buďte bdelí! Používanie týchto krémov je tiež predpísané lekárom. Dlhodobé užívanie hormonálnych liekov môže vyvolať pleseň.
 • Odstránenie spálenia ako hlavný faktor pri tvorbe keratómov.
 • Obohatenie stravy s vitamínmi a rastlinnými tukami.
 • Znižovanie stresu. Konkrétne sa odporúča zmeniť typ činnosti, miesto práce alebo pozíciu.
 • Kompletný spánok.

odstránenie

Údaj o postupe sú tieto faktory:

 • Predispozícia k rakovine. Toto je určené typom keratómu a výsledkami klinických testov. Tieto informácie určí ošetrujúci lekár.
 • Konštantná exfoliácia, krvácanie, ulcerácia keratov.
 • Pravidelné mechanické poškodenie tvarov. Keratómy sa často priľnú k oblečeniu, poškodené počas spánku alebo vodných procedúr.
 • Na kozmetické účely. Často pacienti sami vyjadrujú túžbu zbaviť sa kerat, ktoré sa nachádzajú na tvári alebo iných otvorených častiach tela.
 • V prípade veľkého množstva nádorov na tele.

Pri odstraňovaní kerátu sa používajú nasledujúce metódy:

Laserové odstránenie keratómu

Odstránenie keratómu dusíkom

radiosurgery

Odstránenie keratómu pomocou chirurgickej excízie

Ľudové lieky na liečbu seborrických bradavíc

Existujú recepty tradičnej medicíny, ktorých účelom je liečba keratózy.

 • Vzdelanie na tvári sa odporúča liečiť rastlinným olejom. Bude sa hodiť rakytníka, jedľa alebo dokonca slnečnice. Predbežne je nutné olej vypaľovať. Postup by sa mal vykonávať denne. Tieto manipulácie znižujú tuhosť keratu.
 • Zmiešajte detský krém a sekaný orechový orech v pomere päť na jeden. Takáto masť ošetruje postihnuté oblasti pokožky.
 • Oreš sa tiež používa v nasledujúcom receptúre. Frézované mierne zrelé ovocie sa naleje so zahriatym rastlinným olejom (teplota - 45 °). Podiel je jeden až šesť. Zmes sa má podávať v termose v priebehu dňa. Potom, ako sa produkt ochladí a prefiltruje. Výsledná kvapalná hmota by sa mala v priebehu dvoch týždňov pretrepávať do zaparenia.
 • Na zníženie rastu nádorov a zmiernenie bolesti sa používa bobkový list. Zmieša sa s maslom v pomere jeden až dvanásť. Na sto gramov výslednej hmoty pridajte 12-15 kvapiek esenciálneho oleja z jedle alebo levandule. Tento liek je užitočný najmä pre starších ľudí.
 • V prekanceróznych situáciách sa používa nasledujúci recept. Rozdrvené suché listy celandínu sa zmiešajú s roztopeným bravčovým tukom. Takáto zmes sa skladuje iba vtedy, keď sa k nej pridá 10 kvapiek kyseliny karbolovej.
 • Odporúča sa tiež piť rôzne bylinné čaje a čaje. Osvedčené rastliny, ako je koreň bodliak, ľubovník bodkovaný, psík ružový, celandín.

Video: Odstránenie tváre keratómu

prevencia

Aby sa zabránilo výskytu takýchto nádorov, mali by sa spočiatku dodržiavať určité pravidlá. Tieto podmienky opakujú všetky spôsoby liečenia keratózy.

 • Nemali by ste sa zapájať do opálenia. Je potrebné používať ochranné krémy, uprednostňovať ľahké oblečenie. Nechajte sa opaľovať v kritickom čase - od 10:00 do 16:00.
 • Je potrebné nasýtiť telo vitamínmi. Obe lieky a pestrá diéta pomôžu.
 • Správna výživa. Živočíšne tuky nielen zvyšujú hladinu cholesterolu, ale prispievajú aj k rozvoju keratov.
 • Zdravý životný štýl zlepší imunitu, metabolizmus, ochranné funkcie tela. To zase zabráni výskytu nebezpečenstva choroby.
 • Znížený stres bude mať mimoriadne pozitívny vplyv aj na zdravie.
 • Kompletný spánok - jeden zo základných faktorov ovplyvňujúcich ľudské zdravie.