Hlavná

Bradavice

Liečba červených plochých lišajníkov v ústnej dutine, diagnostika a prevencia

V tomto článku budeme hovoriť o nepríjemné, ale účinne liečiteľné, červené ploché lishay, ktoré sa môžu objaviť v ústach. Samotné slovo "zbavuje" mnohých pohonov do stuporov a prenáša obraz s úplnou izoláciou "moru". A pacient sa začne obviňovať zo všetkých možných hriechov, snažiac sa nájsť príčinu tejto a "strašnej" choroby.

Červené ploché lichen - stojí za to vystrašiť?

Pokračujeme, poznamenávame, že presná príčina výskytu tejto choroby stále nie je. Výskumníci tejto choroby dospeli k záveru, že katalyzátorom výskytu plochých lišajníkov môžu byť čisto individuálne príčiny, napríklad stres a patológia vnútorných orgánov. tj všetko individuálne.

Dôležitá je aj poznámka, že tento lichen nie je nákazlivý, pretože nemá žiadny infekčný základ. Navyše choroba môže byť dočasná alebo trvalá, veľa závisí od individuálnych charakteristík a včasnosti liečby.

Ak sa ocitnete v príznaky, ktoré sú ďalej uvedené v tomto článku, musíte pochopiť hneď, že táto choroba je dobre zaobchádzať. Potom sa rozhodnite, ktorý lekár by ste mali kontaktovať. Voľba budete mať skvelé, pretože to môže byť zubár, dermatológ, alergológ, gastroenterológ, neurológ, endokrinológ (ďalej písaný ako voľba).
Potom prekonajte potrebnú diagnostiku a postupujte podľa rozvinutého schémy liečby. A tiež nezabudnite na prevenciu.

Prečítajte si konkrétnu terminológiu použitú v článku, čo vám uľahčí pochopenie poskytnutých informácií. Okrem toho posilní komunikačný efekt na recepcii lekára.

terminológie

Plochý lišaj - chronické kožné ochorenie a mukóznej cysty, charakterizované veľkým počtom lézií podobných uzlíkov, plakety, náplasti, erózie, je sprevádzané aktívnym zápalovým procesom. Často sú tieto lézie sú lokalizované na sliznici úst a pier.

Pre ďalšie pohodlné čítanie a používanie výrazu "červený plochý lichen" použijeme skratku KPL:

 • Erozia je povrchná deštrukcia epiteliálnych buniek (sliznica kože a / alebo cysty).
 • Cyst je shell.
 • Fibróza je vzhľad jaziev v rôznych orgánoch v dôsledku rastu spojivového tkaniva v procese trvalého zápalu.
 • Maling je proces premeny benígnych buniek na zhubné bunky. Tento proces sa môže vyskytnúť v akomkoľvek druhu tkaniva.
 • Anamnéza je história ochorenia, ktoré sa objavuje vyšetrením, analýzou pacienta a požiadaním o neho alebo o iných, ktorí ho poznajú.
 • Histologické vyšetrenie - skontrolujte stav tkanív a rezanie rôznych orgánov získaných v dôsledku biopsie.
 • Imunofluorescencia je účinná metóda detekcie protilátok proti známym antiagentom. Táto metóda diagnostiky je založená na mikroskopii špeciálne zafarbených škvŕn a vzoriek tkaniva.
 • Priama imunofluorescencia je pomerne rýchly typ štúdie, v ktorej je špecifická protilátka označená fluorochromom, čo spôsobuje, že reakcia prebieha v jedinom kroku.

Príčiny výskytu červenej lichen planus

Etymológia CPL ešte nebola úplne preskúmaná.

Medicína nevie presné príčiny vzniku tohto ochorenia, ale prostredníctvom dlhodobých štúdií lekári dospeli k záveru, že hlavné príčiny možno rozdeliť na podmienečné skupiny:

 1. Po prvé, významná časť výskumníkov sa domnieva, že táto choroba má autoimunitnú povahu pôvodu. Vychádzajú z toho, že človek má súčasne s CPL poruchy vo fungovaní imunitného systému.
 2. Po druhé, tento lichen sa objavuje v miestach otvorených zranení. Ak hovoríme o ústnej dutine, môžu to byť traumatické zubné protézy, zlá inštalácia vyčnievajúca náplň, ostré okraje zubov, rezy ostrými predmetmi (napríklad tvrdé cukríky).
 3. Po tretie, vek. Zaujímavé je, že údaje výskumu sa líšia: niektorí lekári tvrdia, že ľudia trpia CPL bez ohľadu na vek, iní - naopak zdôrazňujú, že v rizikovej zóne sú ľudia vo veku 40 až 65 rokov. Všimnite si, že vo všeobecnosti sa deti neznepokojujú týmto druhom zbavenia.
 4. Po štvrté, v rizikovej zóne, najmä ženy.
 5. Po piate, červené lišajníky v ústach sa môžu vyskytnúť na pozadí intenzívneho stresu a / alebo prepracovania.
 6. Po šieste, alergia sa môže stať katalyzátorom CPL v ústnej dutine. Alergická reakcia môže byť spôsobená čokoľvek: od zložky zubnej pasty až po zubnú protézu. Tu bude potrebné kontaktovať alergistu a odobrať potrebné vzorky na zistenie zdroja alergénu.
 7. Po siedme, reakcia na užívanie liekov. Najbežnejšie typy liekov, ktoré spôsobujú zápal v ústnej dutine je beta-blokátory, lieky proti malárii, protizápalové (zvyčajne NPC), lieky proti bolesti, vrátane aspirín a ibuprofén, ako aj deriváty sulfonylmočovín.

Dôležité! CPL na orálnu cyst nie je nákazlivá, pretože jej vzhľad je spojený s individuálnymi vlastnosťami každého jedinca a nemá infekčný pôvod.

Symptomatická KPL

Plochý lišajník na cyst v ústach sa najčastejšie označuje množstvom vyrážok:

 • Môžu byť rozdielne vo veľkosti, tvaru, tvoria bizarné vzory.
 • Pacient cíti drsnosť a tuberosity sliznice.
 • Ústna dutina sa stáva veľmi citlivá na zmeny teploty pri konzumácii potravín a / alebo kvapalín (horúce, studené, pikantné, kyslé, atď.).
 • Bolesť v ústach, svrbenie.

Dôležité! Symptomatológia môže byť odlišná, veľa závisí od formy CPL v ústnej dutine.

Existuje päť foriem tejto choroby:

 • plaky - na perách sú šedavé malé šupiny a v jazyku sa formujú jednostocné pláty
 • exsudatívne-hyperemické - cysta úst sa bobtna a svetlo sivá "sieť" sa šíri v ústach
 • erozívne-ulceratívne - je charakterizovaný aktívnym zápalovým procesom s prítomnosťou nielen plakov, ale vredov s vláknitým plakom. Ak sa pokúsite odstrániť tieto vredy, je pravdepodobnejšie, že začne krvácanie. Pacienti sa často sťažujú na bolesť a pálenie v ústach. Táto forma CRP je charakterizovaná vysokým percentom recidívy.
 • cystická. Názov tejto formy ochorenia hovorí sám za seba - v ústach sa objavujú pomerne malé bubliny až do priemeru 5 milimetrov. Počas dvoch alebo troch dní praskli a tvorili vredy, ktoré sa liečia približne tretí deň
 • hyperkeratónia - na cyst ústnej dutiny sa objavujú plaky šedej farby, ktoré sa časom stávajú hrubými a začínajú "stúpať" na sliznici. Súčasne môžete cítiť drsnosť a suchosť.

Treba poznamenať, že CPL dutinou dutiny je najčastejšie chronická a môže sa zvyčajne zhoršovať. Niekedy môže osoba vysledovať symptómy viacerých foriem ochorenia a / alebo toku jednej formy do druhej. Preto je ťažké okamžite určiť, akú formu CPL.

Dôležité! Malignizácia tkanív sa môže vyskytnúť pri CRF v ústnej dutine. Podľa výskumu to platí pre menej ako jedno percento pacientov, ktorí mali erozívnu a ulceratívnu formu lišajníkov.

Diagnóza ochorenia

Aby bolo možné zostaviť úplný obraz o príčinách a symptómoch ochorenia, je potrebné zozbierať kompletnú históriu pacienta. Vo väčšine prípadov nemá lekár problémy s diagnózou, pretože CPL ústnej dutiny má veľmi charakteristické jasné vyrážky.

Čo musia lekári kontaktovať:

 • dermatológ
 • zubár
 • endokrinológ
 • neurológ
 • gastroenterológ
 • alergológ

Samozrejme, nemusíte bežať spolu so všetkými lekármi. Ak si myslíte, že príčinou lišejníkov je dentálny problém, potom musíte vidieť zubára.

Ak je KPL nielen v ústach, potom aj dermatológ. Všimnite si, že CPL sa môže "usadiť" a na genitáliách.

Ak ste vystavení neustálemu namáhaniu a preťaženiu, mali by ste sa navyše obrátiť na neurológa, aby ste mohli sedat.

Ak máte náhodne chronické problémy s gastrointestinálnym traktom, pridajte ho do zoznamu lekárov gastroenterológ.

Problémy so štítnou žľazou - je jasné, že ide o endokrinológ.

Podozrenie na alergickú reakciu - alergológovi alebo alergológovi-imunológovi.
Biopsia tkaniva je kľúčovou analýzou v diagnostike CPL v ústach. Bioptický vzorka sa má podrobiť histologickému vyšetreniu. Ak dôjde k podozreniu na zhubné bunky, biologický materiál sa posiela do cytológie na kontrolu prítomnosti atypických (rakovinových) buniek.

Ďalšou indikatívnou metódou diagnostiky je imunofluorescencia. Na účely objasnenia CPL sa štetky skúmajú pod špeciálnou lampou z dreva (ide o špeciálnu lampu, ktorá pomáha určiť prítomnosť / absenciu kožných problémov).

V lúčoch tejto lampy sú patologické bunky zvýraznené žltooranžovou farbou.

Dôležité! Základ diagnózy je založený na komparatívnej štruktúre patologických prvkov. Preto je potrebné rozlišovať CPL v ústach od sekundárneho syfilisu, skorých štádií karcinómu dlaždicových buniek, kandidózy.

Červený plochý lišajník ústnej sliznice, liečba

Rovnako ako pri iných chorobách, neodkladajte žiadosť o odbornú pomoc. Pretože tok CPL z jednej formy do druhej môže mať veľmi nepríjemné následky na život. (Tento bod bol diskutovaný vyššie v texte).

Liečba liekov závisí od príčiny ochorenia, zo súboru príznakov v každom prípade a súbežne s chorobami.

Ak je priebeh ochorenia skoro nezmazaný príznakmi a vyrážky sú zriedkavé, potom bude s najväčšou pravdepodobnosťou odporúčané pridávať vitamíny do vašej stravy a sledovať hygienu úst.

Liečba liekov môže zahŕňať hormóny (chlorid, hydroxychlorochin).

V prípade vredov a erozívnych lézií je potrebné užívať lieky - topické kortikosteroidy.

Lokálna liečba CPL zahŕňa analgézia (napr., Benzokaín roztok Piromekaina) a aktualizácie zosilnenie sliznice (methyluracil, vitamín E v olejovom roztoku). Na účely regenerácie cystových tkanív sa môžu užívať multivitamíny. Veľmi dôležitá je aj potreba vitamínu A, ktorá má dobrý účinok na delenie buniek.

Aby ste predišli paralelnému výskytu kandidózy, spolu s steroidmi môžete užívať aj antifungálne látky (Nystatin, Flukonazol) - perorálne. Alebo použite masti - Ketokonazol, Griseofulvin.

CPL, ktorá sa aktívne rozvíja a už prešla do chronickej formy, predpisuje lieky, ktoré zlepšujú prenos kyslíka na postihnuté tkanivá (Actovegin, Tsitomak).

Pre postihnuté ústne dutiny môžete použiť aplikácie s mentolom a masťami založenými na hormónoch.

Solkoseril a šípkový olej, rakytník môže byť použitý na liečenie vredov v ústach.

Kryodód (mrazenie) a elektrokoagulácia (moxibuscia) sa používajú na elimináciu obzvlášť veľkých plakov na ústnej sliznici.

Na stimuláciu imunity môže lekár predpísať špeciálnu liečbu pomocou Ridostina a Neovira.

Pri jednoduchých prípadoch CPL sa môže použiť fytoterapia.

Ak je červený lišajník vznikol na základe stresu, je potrebné vziať sedatíva (tinktúra z valeriány a Leonurus, Sibazon, Phenazepam) a samozrejme, izolovať zdroj stresu, alebo zmeniť svoj postoj k tomu, čo je príčinou stresu.

Pri alergiách musíte užívať antihistaminiká (Claritin, Erius, Zirtek).

Problémy s imunitným systémom sú zastavené imunomodulačnou liečbou. Fyzioterapia môže byť účinná, napríklad fonoforéza, elektroforéza. Ak sa začal proces transformácie benígneho nádoru na malígny nádor, je potrebný chirurgický zákrok.

Dôležité! Každý, ktorému je diagnostikovaná CPL ústnej dutiny, je potrebné vykonať úplné sanácie úst, vylúčiť zápalové problémy zubov, eliminovať dráždivé faktory pre sliznicu. Ak je to možné, prestanete fajčiť, nepoužívajte teplé a / alebo teplé nápoje, neodmietajte (aspoň dočasne) pikantné jedlá a začnite zdravú výživu.

Vyhnite sa nervovému namáhaniu a stresovým situáciám.

Vo väčšine prípadov je CPL ústnej dutiny liečiteľná, zvlášť keď ste sa obrátili včas na pomoc a dostali ste účinnú liečbu.

Prevencia KPL

Táto choroba súvisí s chronickými dermatózami, preto by ste sa mali zaregistrovať a za účelom prevencie sa podrobiť pravidelnej kontrole u zubára a dermatológa.

Je potrebné dodržiavať ústnu hygienu, zdravú výživu, upustiť od škodlivých zvykov vášho zdravia.

Čas na zastavenie zubných ochorení, ako je parodontálna choroba, zubný kaz, atď.

Na liečbu červeného plochého lišajníka - na videu:

Ako sa zbaviť červených plochých lišajníkov v ústnej dutine: účinná liečba a všeobecné odporúčania

Lichenózne pláty často ovplyvňujú ústnu dutinu. Príznaky ochorenia zabraňujú tomu, aby človek normálne jedol a spôsoboval bolestivé pocity. Plaky, vredy, zapálené záplaty sú vo väčšine prípadov na sliznici.

Červený plochý lichen v ústnej dutine je u žien častejšie diagnostikovaný. V závažných prípadoch je spojených niekoľko patológií patológie. Nesprávna alebo predčasná liečba odsudzuje pacienta na dlhé utrpenie.

príčiny

Lišaj plochý (KPL) - pomerne rozšírené ochorenie kože, ale presná príčina eróziou, vredov, vývoj zápalového procesu nebola stanovená.

 • trenie neštandardných protéz okolo slizníc úst;
 • poškodenie delikátneho tkaniva nerovnými okrajmi zubov alebo cudzích predmetov;
 • choroby tráviaceho systému;
 • fajčenie;
 • potraviny, dráždivé sliznice (ostré, údené, solené jedlá).

Prvé príznaky a symptómy

Zápalové choroby ústnej dutiny sa môžu počítať viac ako tucet. Ako rozpoznať KPL?

Adresa dermatológa. Skúsený lekár môže ľahko diagnostikovať patológiu:

 • plaky - polygóny s priečnymi pásmi a dojem v strede sú zreteľne viditeľné na sliznici tvárí. Veľkosť svetlo sivých plátov je malá - asi 2 mm;
 • ploché papuly ako choroba postupuje zlúčiť do charakteristického vzoru. Existujú originálne prúžky, oblúky, pavučiny;
 • Sliznica je ovplyvnená len v miestach tvorby plakov. Medzi nimi zostávajú zdravé oblasti;
 • na perách, podnebí, podobné vyrážky sú tiež viditeľné;
 • na zadnej strane jazyka plaky dosahujú veľkosť 1 cm.

Niekedy je potrebná biopsia na objasnenie diagnózy. Doktor zachyti malý kúsok z charakteristických útvarov, posiela ho na histologické vyšetrenie.

Je červená lichen lichen infekčná?

Choroba nie je škodlivá pre ostatných. Napriek odpornému vzhľadu postihnutých oblastí, závažnému zápalu, mnohonásobným vyrážkam, nie je možné infikovať počas komunikácie. Dôvodom - CPL nie je spôsobená plesňovou alebo bakteriálnou infekciou, ale nedostatočnou odpoveďou imunitného systému na určité podnety.

Sekundárna infekcia prostredníctvom otvorených rán, rany je nebezpečná, predovšetkým pre samotného pacienta. Liečba choroby komplikovaná prítomnosťou patogénnych húb alebo baktérií je ešte zložitejšia.

Nebojte sa komunikovať s chorými. Vaša podpora a priateľský postoj pomôže zmierniť nepríjemné pocity. V niektorých formách patológie bolesť v ústnej dutine sprevádza každé jedlo a akýkoľvek pohyb jazyka.

Viete, čo je papilomatózny intradermálny nevus kože? Zistite si užitočné informácie práve teraz!

Ako liečiť kŕčové žily? Na tejto stránke sú uvedené populárne a moderné metódy liečby.

Druhy CPL v ústnej dutine

 • bublinová forma. Dutina ústnej dutiny je pokrytá malými vezikulami (s priemerom do 5 mm). 2-3 po otvorení bublín, na ich mieste sa vyskytujú erózie. O niekoľko dní neskôr sa povrch rany utiahne;
 • exudatívne-hyperemická forma. Sliznica napučiava, zapáči sa a získava bohatú červenú farbu. Sieť svetlošedých papulov je vytvorená pozdĺž celého povrchu;
 • hyperkeratolická forma. V ústach sa vytvárajú charakteristické plaky šedivého sfarbenia s pomerne hustou rohovkou. Formácie mierne stúpajú nad povrchom slizníc, jazyka a pier;
 • erozívnej a ulceratívnej formy. Jeden z najnepríjemnejších druhov je sprevádzaný silným zápalom a neustálym bolestivým pocitom. Do plakov sa pridávajú vredy s vláknitým plakom. Náhodné alebo úmyselné poškodenie plakov spôsobuje krvácanie. Charakteristika ťažkého priebehu, časté recidívy.

Všeobecné odporúčania a pravidlá liečby

Ako liečiť červené lišajníky v ústach? S priemernou závažnosťou ochorenia trvá liečba dva až tri týždne. Pri ľahších alebo naopak zanedbaných formách je možné upraviť trvanie liečby.

 • liečivá;
 • ľudové recepty;
 • fyzioterapeutické postupy;
 • strave.

Liečba začína odstraňovaním príčin, ktoré spôsobili poškodenie sliznice. Liečba sa uskutočňuje paralelne s podávaním liekov, lokálnou liečbou plakov a vredov.

odporúčania:

 • tesniace dutiny;
 • po odstránení vyrážok na slizniciach, zastavenie zápalového procesu, nahradenie protézy lepšou;
 • navštívte zubára. Lekár naostrí ostrými rohmi zubov, poškriabaním jemnej sliznice;
 • liečiť choroby tráviaceho traktu;
 • zistite, či sú alergény na hormonálne lieky, ak ich užívate. V prípade potreby obmedziť dennú dávku a nahradiť časť liekov vitamínom E.

Liečebná terapia

Liečba červených plochých lišajníkov v ústnej dutine. odporúčania:

 • používajte lieky proti alergii. Antihistaminiká zmierňujú svrbenie, znižujú nadýchanie, podráždenie, upokojujú nervový systém. Účinné sú Cetrin, Suprastin, Loratidine, Telfast, Zirtek;
 • Posilnenie imunitného systému pomôže s liečbou vitamínmi. Je potrebné brať retinol (vitamín A), karotenoidy. Prípravky zmierňujú zápal, normalizujú regeneračný proces. Efektívne - Fenoro, Tigazon, Etretionat, Neotigazon;
 • keď relapsy predpisujú lieky, ktoré zlepšujú výmenu kyslíka na bunkovej úrovni. Skvelý efekt dáva Tsito-Mack. aktovegin;
 • Odporúčaná liečba postihnutých oblastí špeciálnymi roztokmi s anestezínom, kyselinou citrónovou, mentolom;
 • vredy sú úhľadne utierané Solcoserylom, bokom z bokov alebo rakytníkom;
 • Aktívny účinok na zvýšenie ochranných funkcií imunitného systému je poskytovaný injekciami Neovir, Interloc a Reaferon.

Ľudové opravné prostriedky a recepty

Aby sme sa zbavili deprivácie v ústach, je možné pomocou domácich masti, odvaru liečivých rastlín a liečivých zmesí. Kombinujte lekárske ošetrenie a recepty tradičnej medicíny. Uistite sa, že sa opýtajte svojho lekára, aký spôsob je vhodný pre vašu formu ochorenia.

Liečba červených plochých lišajnových ľudových liekov doma. Osvedčené recepty:

 • kompresie z bylín. Pripravte zbierku lastovičník, vŕbovej kôry (1 polievková lyžica. L.), kvet divozelu (3 lyžice. L.) Zloženie zložiť do termosky, zalejeme litra vriacej vody, jedna hodina napätie. Aplikujte infúziu na pleťové vody a obklady na postihnuté miesta. Postup sa vykonáva niekoľkokrát denne;
 • nechtíka z červených lišajníkov. Nakúpte si lekárnickú tinktúru alebo variť domácu infúziu. Do pohára vriacej vody - 2 lyžice. l. suché alebo čerstvé kvety. Liečivá tekutina zvlhčuje obväz, aplikuje sa na zapálenú oblasť;
 • masť z nechtíka. Vezmite 10 g suchých kvetení, rozomlejte, pridajte 50 g vazelíny, dobre sa rozotrite. Dokončite kompozíciu aplikujte na boľavé miesta;
 • teplej vody z pozbierania. Opláchnite si ústa niekoľkokrát denne teplou vriacou vodou. Trvanie konania je tri minúty;
 • brusnicový džús. Trikrát denne aplikujte kompresy s čerstvo stlačenou brusnicovou šťavou. Liečivo môžete nahradiť draslíkovou šťavou alebo vysokokvalitným jablčným jablčným octom. Trvanie postupu je 10 minút;
 • rakytníkový olej. Užívajte účinnú protizápalovú látku na hojenie rán na prázdny žalúdok na ½ lyžičky. Denne mastné lišajové plaky s olejovitou tekutou nasýtenou, fialovo-oranžovou farbou. Vytvárajte kompresie s liečivým olejom. Doba trvania procedúry je 40 minút. Produkt rakytníka dokonale liečí vredy;
 • domáca masť. Recept číslo 1. Chmeľové šišky, nakrájajte korene lopúcha, vezmite 2 lyžice. l každého druhu suroviny, pridajte 1 polievkovú lyžičku. l. nechtík. Nalijte 200 ml teplej vody, varíme 5 minút, ochladíme a zaťažujeme. Liečnú tekutinu premiešajte s kozmetickou vazelínou. Podiely sú 1: 2. Liečte bledosivé plaky 4-5 krát denne;
 • zbieranie na posilnenie imunity. Užitočný bujón očisťuje krv, znižuje zápal, normalizuje činnosť tráviaceho systému. Zloženie: rašelina, jalovec, centaury, praslia, palina. Všetky bylinky - rovnaké množstvo. Vezmite 2 polievkové lyžice. l. bylinné zbierky, variť, variť, nechajte variť na 7-8 hodín. Každé ráno pijete 100 ml odvaru. Kurz - 3 mesiace, potom prerušenie dvoch týždňov;
 • domáca masť. Recept číslo 2. Razozrite žĺtky z dvoch vajec, pridajte 100 gramov krémového tuku, kombinujte s brezovým dechtom (150 g). Masť proti červeným lichenom sa aplikuje na plaky 3-4 krát denne.

Prečo sa akné objavuje na nosu a ako sa môžem zbaviť? Máme odpoveď!

Efektívne prostriedky od strihov na nohách sú popísané na tejto adrese.

Choďte sem http://vseokozhe.com/bolezni/allergiya/na-solntse.html a prečítajte si zaujímavý článok o symptómoch a liečbe slnečných alergií.

Diéta v prípade choroby

Úspešnosť liečby závisí od dodržiavania pravidiel výživy. U mnohých pacientov spôsobuje myšlienka na pitie paniku, niektoré formy deprivácie v ústach sú také bolestivé. Krvácanie krváca, svrbenie, zápal.

Ale bez potravy nežijete, inak budete veľmi slabí. Podávajte strave pod vedením lekára. Minimalizujete bolestivé pocity, zabráňte ďalšiemu podráždeniu slizníc.

 • jesť pokrmy v ich strúhanom tvare;
 • obmedziť množstvo soli a cukru;
 • Jedzte menej pečenia, čo urýchľuje procesy fermentácie v žalúdku;
 • zemiaková kaša, polievky, kissels by mali byť teplé;
 • odmietnuť akútne, solené, údené jedlo;
 • Vylúčte z menu kyslé jedlá, sýtené nápoje, zmrzlinu;
 • zamerať sa na viskózne obilniny, nízkotučné polievky, parné guľôčky, želé fazule;
 • horúci čaj, káva, alkohol, príliš studené nápoje počas obdobia liečby sú zakázané.

Preventívne opatrenia

 • dodržiavať hygienické predpisy v starostlivosti o ústnu dutinu;
 • vyberte si dobrú zubnú pastu s protizápalovým účinkom;
 • včasné vyplňovanie dutín;
 • zubné protézy z kvalitných materiálov, ktoré nespôsobujú alergické reakcie. Vyhnite sa kovovým konštrukciám;
 • skontrolovať kvalitu práce pána, nenosiť protetiky s ostrými hranami alebo nerovným povrchom;
 • brať vitamíny, posilniť imunitu;
 • minimalizovať recidívy chronických ochorení;
 • sledovať prácu žalúdka a čriev.

Potom sprievodcu lekárskym videom. Prečítajte si viac ľudových receptov na liečbu červených lišajníkov:

Páčia sa vám článok? Prihláste sa k aktualizáciám stránok prostredníctvom RSS alebo postupujte podľa aktualizácií VKontakte, Classmates, Facebook, Google Plus alebo Twitter.

Prihlásiť sa k aktualizáciám prostredníctvom e-mailu:

Povedzte svojim priateľom!

Ako sa zbaviť červených plochých lišajníkov v ústnej dutine: účinné metódy liečby a všeobecné odporúčania: 3 pripomienky

otázka-2 lyžice trávy plus koľko vody na varenie..................
zbieranie na posilnenie imunity. Užitočný bujón očisťuje krv, znižuje zápal, normalizuje činnosť tráviaceho systému. Zloženie: rašelina, jalovec, centaury, praslia, palina. Všetky bylinky - rovnaké množstvo. Vezmite 2 polievkové lyžice. l. bylinné zbierky, variť, variť, nechajte variť na 7-8 hodín. Každé ráno pijete 100 ml odvaru. Kurz - 3 mesiace, potom prerušenie dvoch týždňov

zbieranie na posilnenie imunity. Užitočný bujón očisťuje krv, znižuje zápal, normalizuje činnosť tráviaceho systému. Zloženie: rašelina, jalovec, centaury, praslia, palina. Všetky bylinky - rovnaké množstvo. Vezmite 2 polievkové lyžice. l. bylinné zbierky, variť, variť, nechajte variť na 7-8 hodín. Každé ráno pijete 100 ml odvaru. Kurz - 3 mesiace, potom prerušenie dvoch týždňov;
otázka-2 polievkové lyžice trávy plus koľko vody sa vaje?

Zdá sa mi, že všetky takéto ochorenia majú autoimunitný charakter. Vyvolávajú ich hypotermiu, silný stres alebo poruchu v imunitnom systéme. Nemusel som sa s nimi zaoberať a dúfam, že to nebude musieť)

Červené ploché lichen v ústnej dutine - príčiny a príznaky, režim na liečbu drog a ľudových prostriedkov

Dermatologické ochorenia prinášajú veľa nepohodlia a nepríjemných pocitov. Červený lichen je jedným z nich. Môže postihnúť rôzne časti tela, najmä - ústnu dutinu, sprevádzané výskytom plakov, vredov. Ako sa rýchlo zbaviť tejto choroby, aké preventívne opatrenia treba urobiť - prečítajte si nižšie.

Čo je lichen planus

CPL je chronické zápalové ochorenie, ktoré je jednou z najčastejších foriem dermatózy. Je charakterizovaná tvorbou bolestivých erózií na povrchu slizníc, hlavne v ústach a na vnútornom okraji pier. Červené ploché licheny v ústach sa vyskytujú v dôsledku gastrointestinálnych, imunitných a duševných ochorení, zranení, neuróz, cukrovky, srdcových ochorení; stále môžete byť predurčený k nemu dedičný. Choroba nie je nákazlivá, má niekoľko odrôd; najmä ženy vo veku od 40 do 60 rokov.

Red lichen planus v jazyku

Keď je ovplyvnená ústna dutina, liško na jazyku sa vyskytuje v 75% prípadov oddelene a spoločne s inými tkanivami. To prúdi rôznymi spôsobmi, v závislosti od formy ochorenia: môže sa prejavovať vredmi, plakmi, eróziou; vo všetkých prípadoch je tvorba pokrytá kvetom, spôsobuje svrbenie, pálenie, bolesť počas jedla. Ak sa pokúsite vymazať povlak, môže sa objaviť krvácanie, rana.

Červené lišajníky v ústach

Červené ploché lišajnice na sliznici ústnej dutiny sú sprevádzané šedo-bielymi plakmi nepravidelného tvaru, s červenými papulami alebo vyrážkou na tvárach, ďasnách, oblohe a jazyku. V tomto prípade zostávajú neporušené oblasti pokožky zdravé. Na perách sa môžu objaviť sivé papuly s malými šupinami. vo všeobecnosti sa zvyšuje suchosť rýb, pozorujú sa praskliny a herpes je možné.

Príčiny červeného plochého lišajníka

Príčiny tejto choroby sa stále skúmajú, vzniká ako prejav niektorých ďalších problémov tela. Podľa lekárskych verzií červené ploché licheny ústnej dutiny spôsobujú chronický stres, poruchy, problémy s pečeňou a GI, kardiovaskulárne choroby. Existujú také teórie o pôvode ochorenia:

Imunoalergikum: vo svojom základe - imunitný systém, ťažké ochorenia, imunodeficiencia.

Neurogénne: duševné poruchy, depresia, iné zmeny v nervovom systéme.

Intoxikácia: otravy jedovatými látkami.

Vírusová: vonkajšia infekcia alebo sprevádzanie inej infekčnej choroby.

Traumatické: poškodenie sliznice s protézy, zátylky, zuby, cudzie predmety.

Dedičný: vrodená tendencia zbaviť sa.

Poruchy kardiovaskulárnych, endokrinných a gastrointestinálnych systémov, hormonálna porucha, beriberi.

Príznaky červenej bolestí v ústach

Príznaky deprivácie v ústach sa dajú ľahko zistiť, pretože všetky neoplazmy v tejto oblasti sú veľmi bolestivé a viditeľné. Medzi hlavné príznaky patrí: svetlošedé alebo červeno-modré rastu plakov, uzliny a papuly pokrývajúce selektívne oblasti ústnej dutiny; hydrocefalus s priehľadnou membránou v slede s vezikulmi; belavý hustý koláč na jazyku; bolesť počas jedenia, obzvlášť akútna, pitie horúcich nápojov.

Formy červenej rovnej ústnej dutiny

V súčasnosti existuje šesť hlavných typov ochorení a dve ďalšie, ktoré sú zriedkavé. Presná diagnóza pomôže lekárovi a špeciálnej štúdii, ale vonkajšie prejavy sú prítomné vo všetkých formách CPL: mukózne lézie, opuch a možné komplikácie. Existujú také klinické formy červeného lichen planus:

Typické: asymptomatická forma únikov, príznaky nie sú vyslovované: ľahké papuly, môžu spôsobiť svrbenie, mierne pálenie, niekedy nájdené náhodne u zubára.

Exudatívne-hyperemické: slizničný edém, sivé plaky s veľkosťou oka do 1 cm, hyperémia (nadmerný prietok krvi).

Eroziva ulceratívne: vredy na mieste plakov, ich priemer je asi 2 mm, všetky útvary sú červené. Ťažká forma môže ovplyvniť jazyk, tváre, ďasná.

Bubliny: malé bubliny s priehľadnou membránou, rýchlo sa roztrhajú, veľké vredy zostávajú na svojom mieste.

Hyperkeratotické: kontinuálne sivé plaky, prípadne hrubé a vytvárajú vyčnievajúcu vrstvu zkorodovaného.

Atrofické alebo pigmentované: atrofia slizníc, škvrny červenej bez plakov, spôsobujú svrbenie a pálenie.

Atypické: porážka pier, ďasná, zväčšené slinné žľazy.

Bulózny: Vezikula s hustou membránou, naplnená krvnou tekutinou, môže dosiahnuť 2 cm.

Diagnóza červeného lichen planus

Na diagnostiku červených plochých lišajníkov používajte biopsiu metódu s histologickým vyšetrením, analýzou rôznych systémov tela, niekedy dosť a vizuálnym vyšetrením lekárom. Pre tie formy ochorenia, ktoré sprevádzajú zápalovú eróziu, sa dodatočne uskutočňuje diferenciálna diagnostika. Vo väčšine prípadov je zistenie ochorenia jednoduché, všetky prejavy sú vyslovene, narúšajú pacienta a vyžadujú okamžité liečenie.

Ako na liečbu červených plochých lišajníkov v ústach

Ide o chronickú patológiu, ktorá vyžaduje systémovú terapiu na prevenciu relapsu. Ak chcete určiť správny priebeh liečby, dôkladnú analýzu faktorov, príčin, súčasných procesov v tele, ich reakcie na rôzne lieky, predchádzajúcu anamnézu ochorení. Na liečbu červených plochých lišajníkov v ústnej dutine sa vykonáva prvá sanácia u zubára: odstránia sa všetky možné traumatické faktory: ostrými okrajmi zubov, neúspešnými protézami atď. Potom si zvoľte potrebné postupy:

Vitamíny A, B, E: príjem vo vnútri vo forme olejových mliečnych roztokov. Vitamín E na zníženie dávky kortikosteroidov.

Antiserotonín a antihistaminiká pri zbavení rôznych foriem na zníženie svrbenia, zastavenie vzniku lézií.

Kortikosteroidy a antimalariká s erozívno-ulceratívnymi a bulóznymi formami.

Lieky, ktoré zlepšujú výmenu kyslíka v bunkách.

Externá liečba: liečba chorých oblastí pomocou masti, roztokov, olejov.

Fototerapia: použitie ultrafialového ožarovania poškodených buniek.

Kryodestrukcia, elektrokoagulácia: na rýchle odstránenie hypertrofických ohniskov.

Laserová terapia: radikálne opatrenie na odstránenie vážneho rastu a erózie.

liečenie

Liečba červených zbavujúcich tabliet účinne pôsobí na poruchy imunitného systému: ide o imunosupresíva a iné lieky, ktoré opravujú imunitu (Neovir, Interlock, Interferon, Myelopid, Ridostin). Ich príjem je predpísaný len pod dohľadom lekára, pretože aj mierne predávkovanie môže byť veľmi škodlivé. Dobrý výsledok s alergiou poskytuje Actovegin, Claritin, Telfast; pri všeobecnej terapii - analógy vitamínov A: Etretinat, Fenoro, Tigazon.

Vitamíny na posilnenie imunity

Vitamíny s červeným plochým ochabnutom užívajú ako v kombinácii s inými metódami liečby, tak aj nezávisle. Vo všeobecnosti ide o vitamíny skupiny A, E, B a C, a to najmä s dôrazom na účinnosť kyseliny nikotínovej. Vitamíny pomáhajú posilňovať imunitu a normalizovať sliznice, komplex je predpísaný lekárom v súlade s individuálnymi charakteristikami pacienta.

Miestna liečba zbavuje

Mimo oddestilovaním spracovanie sa vykonáva v prítomnosti zápal sliznice, poranenia, vredov, erózií. To zahŕňa kortikosteroidy a epithelizing masť (Solcoseryl, Aktovegin, dibunolovaya masť), upokojujúce riešenie sedmokráska, nechtík, šalvia, furatsilina, mentol a chloramín uzdravenie rešetliakový olej, šípky, dezinfekcia a antivirotiká. V niektorých prípadoch, plochý lišaj v dutine ústnej sa pôsobí proti plesniam, mastí ketokonazol a grizeofulvín.

Liečba červených plochých lišajnových ľudových prostriedkov

Ľudové lieky proti deprivácii v ústach majú dobrý účinok a sú často používané systematicky v procese všeobecnej liečby. Oleje a odvar z bylín dobre pomáhajú s miernymi formami ochorenia na zmiernenie svrbenia, opuchu a zníženie zamerania erózie. Ale aby sa tento problém úplne zbavil, odporúča sa podstúpiť kompletnú komplexnú liečbu s odstránením samotnej príčiny ochorenia: len to zabráni opakovaniu a ďalším komplikáciám. Takéto ľudové metódy sú známe:

Rašelinový olej vo forme balzamu, kompresie a na orálne podávanie: pol týždennej polievkovej lyžice na prázdny žalúdok počas týždňa. Šumivý olej z šípky, ľubovník bodkovaný.

Odvar na oplachovanie: harmanček, šalvia, nechtík, matka.

Prírodná repa šťava: na oplachovanie a požívanie v malých porciách.

Calendula masť: 50 gramov vazelíny rozpustené, pridajte 10 gramov mletého prášku, trváte, chill.

Diéta s červeným plochým lišajníkom

Ak chcete príjem potravy nemá zhoršiť stav choroby, je nutné opustiť tieto produkty: akútna, údené, veľa sladké či slané, horúce, kyslé. Diéta s herpes v ústach poskytuje mäkké, neutrálne potraviny: cereálie, varená zelenina (cuketa, zemiaky, hrach, tekvica), polievky, teplé polievky, nápoje, mäkký chlieb. Potrebujete odpad z tvrdých, hrubých jedál, ktoré môžu ovplyvniť, poškodiť sliznicu.

Video: ako liečiť červenú ploškovú hnačku v ústach

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Efektívne metódy liečenia červených plochých lišajníkov v ústnej dutine

Červené ploché lichen v ústach je choroba, ktorá postihuje sliznicu, takže je klasifikovaná ako ochorenie kože.

Predstavuje infikovanú, zapálenú, identickú štruktúru s uzavretými papulami, ktoré zachytávajú ústnu sliznicu a červenú peru pier, ktorá je ľahko traumatizovaná. Neoplazmus sprevádza svrbenie, suchosť v ústach, pocit pálenia a zvyčajne pokračuje ako chronická forma.

Vyrážky sa skladajú z uzlíkov, hrany medzi nimi a zdravou pokožkou sú veľmi jasné. Farba uzlín je iná: od načervenalých po kyanotické. V strede uzliny môže byť malá dutina.

Fúzia, vzdelávanie dáva určitý druh oka. Stane sa zrejmé, keď sa rastlinný olej nanáša na jeho povrch.

Ochorenie je typické pre ženy, ktoré prekročili štyridsaťročnú hranicu. Lichén zabraňuje tomu, aby zvyčajne jesol, čo spôsobuje bolestivé pocity.

Prognóza vyliečenia ochorenia je často priaznivá, a pokiaľ ide o relapsy, dochádza veľmi zriedkavo.

Príčiny vzhľadu

Lekárska veda nemôže presne uviesť príčinu tejto choroby. Existujú len predpoklady, ktoré vysvetľujú vzhľad lišejníkov.

Medzi nimi môžete pomenovať tieto:

 • predispozícia k tejto chorobe spôsobená genetikou;
 • choroby tráviaceho traktu, ktoré sú chronické;
 • prítomnosť zubných protéz, čo vedie k častým traumám ústnej sliznice, ako aj zranenia spôsobené zubami počas jedenia alebo rozprávania;
 • znížená imunita;
 • stav konštantného napätia;
 • infekčné ochorenia horných dýchacích ciest, ktoré prebiehajú v chronickej forme;
 • porušovanie hormonálnej rovnováhy;
 • reakcia na alergén;
 • intoxikácia tela.

To sú iba najčastejšie príčiny nástupu ochorenia, môžu sa vyskytnúť aj jednotlivé prejavy zamerania infekcie. Každý by si mal pamätať, že akýkoľvek nový rast v ústach môže byť začiatkom tejto choroby. V takom prípade vám skorá adresa lekárovi ušetrí prípadné nepríjemné následky.

Formy prejavu choroby

Liek na sliznici ústnej dutiny sa objavuje ako dôsledok zmeny epitelu. Na mieste porážky je pokrytá zkorodovanými kôrkami, vredy sú tvorené rôznymi snehovými vločkami, krajkovými vzormi.

V niektorých prípadoch môže byť povrch lišajníka hrubý a u ľudí, ktorí fajčia, sa formácie zdajú byť jasnejšie.

Väčšina novotvarov sedí na tvárach v molárnej oblasti molárov, môžu sa tiež objaviť na povrchu jazyka zo strany, pri koreni jazyka. Atypická porážka zbavuje pery, ďasná a podnebie.

Zvláštnosťou choroby je, že červené ploché lišajníky v ústach môžu mať rôzne prejavy. Špecialisti rozlišujú nasledujúce formy:

 • Typická forma. Jedná sa o klasickú formu lišajníka s hlavnými vlastnosťami. Vystupuje sa vo forme bielych perličkových formácií, ktoré sú umiestnené v oddelených vzorkách alebo v celom vzore. Ďalšie príznaky sa často nestávajú. Pacient zaznamená prítomnosť sucha v ústach, pálenie a tesnosť v mieste poranenia.
 • Exudatívne-hyperemická forma. Zapálené oblasti sú pokryté vzormi a bielymi škvrnami. To je vážne nepríjemnosti pre osoby počas jedla, rovnako ako rozhovor.
 • Erozívna forma. Komplexná forma lišejníkov v ústnej dutine vyplýva zo skutočnosti, že bola spustená svetelná forma. Poškodené miesta sú zapálené, zakryté vredmi a biele papuly. Mechanické zranenia môžu tiež viesť k podobným výsledkom. Vredy tvoria povlak, krvácanie začína, keď je odstránené. Táto forma je liečená veľmi dlho a často prináša recidívy. Neúčinná liečba môže viesť k vzniku malígneho nádoru.
 • Hyperkeratotická forma. Vyskytuje sa veľmi zriedkavo. Novotvar má konvexný tvar s ostrým okrajom, nachádza sa častejšie na zadnej strane jazyka a tiež na sliznici líc.
 • Bulózna forma. Je to bubliny s hustou membránou, obsah blistrov je tekutý alebo krv. Takéto formácie môžu koexistovať s bežnými papulami červených lišajníkov.

Jedna forma lišajníka môže byť niekoľkokrát prevedená na inú. Niektoré z nich sa degenerujú do zhubných nádorov. Je to vidieť z hustých štruktúr a bolestivých pocitov.

Symptomatické a prvé príznaky

Červené ploché lichen na sliznici je jedným z početných ochorení ústnej dutiny. Aby sme to rozpoznali, stačí poznať prvé príznaky. Medzi nimi môžete pomenovať tieto:

 • to vyzerá ako plaky-polygóny, na povrchu ktorých sú priečne pruhy, stred je mierne stlačený smerom dovnútra;
 • veľkosť dosiek nepresahuje 2 mm;
 • Keď sa ochorenie vyvíja, plaky sa spájajú a vytvára sa vzor podobný pavučine;
 • poškodenie sliznice sa pozoruje len na miestach, kde sa objavujú plaky;
 • plaky môžu byť umiestnené na podnebí, na perách, na jazyku.

Charakteristickým znakom ochorenia s červeným plochým lichenom je aj prítomnosť prejavov ochorenia v iných častiach tela.

Diagnóza a rozdiel od iných chorôb

Lichen v jazyku v klasickej alebo inej forme sa stanovuje klinicky. Ak existujú zjavné príznaky diagnostiky, choroba je jednoduchá, ak je symptomológia pochybná, vyžaduje sa ďalšie histologické vyšetrenie.

V niektorých prípadoch pomáha histológia identifikovať / vylúčiť ochorenia, ako je psoriáza alebo syfilis, ktorých prejavy sú podobné ako lišejníky.

Ploché červené licheny na sliznici ústnej dutiny majú podobné príznaky ako ochorenia ako lupus erythematosus, leukoplakia.

Pri lupus erythematosus vo vnútri zapáleného zaostrenia dochádza k úmrtiu postihnutého tkaniva. V druhom prípade je možné rozlíšiť choroby podľa tejto vlastnosti: leukoplakia nemá vzor na plaku, ktorý má šedo-bielej farby.

Rozdiel medzi červeným lichenom a syfilisom. Posledné papuly sú väčšie a pokryté sivým alebo bielym povlakom.

Ako nákazlivé je lišaj

Pre ostatné vzdelávanie nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, aj keď je zvonka reprezentované niekoľkými príliš atraktívnymi znakmi:

 • nevzhľadný vzhľad postihnutých oblastí;
 • ťažký zápal;
 • početné vyrážky.

Infikácia počas komunikácie s takouto osobou je nemožná, pretože dôvod nie je v bakteriálnej alebo plesňovej infekcii, ale v tom, ako imunitný systém reagoval na podnety. S najväčšou pravdepodobnosťou oslabená imunita umožnila vznik horúčky zápalu.

Pre samotného pacienta existuje nebezpečenstvo sekundárnej infekcie, keď sa infekcia šíri cez rany a rany v ústnej dutine.

Ak sa na ochorenie pridajú patogénne organizmy, liečba sa stane komplikovanejšou.

S pacientom, ktorý je diagnostikovaný s lichen planus, môžete komunikovať bez strachu. Okrem toho bude potrebovať podporu, ktorá sa vyrovná s nepríjemnými bolestivými pocitmi v ústach.

Všeobecné odporúčania na liečbu

Na liečbu červených plochých lišajníkov, ktoré sa nachádzajú v ústach, môžete to urobiť inak. Závisí to od závažnosti ochorenia. Priemerný priebeh terapie je orientovaný na priemernú formu závažnosti a môže trvať dva až tri týždne. V prípade miernej alebo naopak závažnej formy liečby sa upravuje.

 • terapia obsahuje tieto činnosti:
 • liečivé prípravky;
 • prostriedky tradičnej medicíny;
 • rehabilitácia;
 • dodržiavanie diéty.

Liečba začína odstraňovaním príčin, ktoré spôsobujú poškodenie sliznice ústnej dutiny. Potom sa pridávajú postupy lokálnej liečby postihnutých oblastí a príjmu liekov, ktoré potláčajú zápalové ohniská.

Pred začiatkom liečby je potrebné:

 • tesniace dutiny;
 • nahradiť neštandardné protézy, ktoré traumatizujú sliznicu;
 • navštívte zubára, aby vyhladil ostré rohy jeho zubov a poškriabal pokožku.
 • podstúpiť liečbu ochorení gastrointestinálneho traktu;
 • zistiť prítomnosť / absenciu alergie na hormóny, ak sú predpísané;
 • prijať opatrenia na posilnenie imunity.

Tento komplex predbežných opatrení zabezpečí úspešnú liečbu.

Liečebná terapia

Na boj proti impotencii v ústnej dutine odborníci odporúčajú nasledujúce lieky:

 • Antihistaminiká. Zabráňte prejavu alergických reakcií, zmierňujte svrbenie, opuch a úzkostlivo pôsobte na nervový systém. Sú to Suprastin, Loratadine, Zirtek a iní.
 • Imuno-posilňujúce prípravky. Odstraňujú zápalové procesy, normalizujú regeneráciu buniek. Medzi nimi vitamín A, karotenoidy, Fenoro, Tigazon, Etretinat atď.
 • Prípravky, ktoré zlepšujú metabolizmus kyslíka v bunkách. Toto je Actovegin.
 • Lokálna liečba postihnutých oblastí anestetikami, mentolom, kyselinou citrónovou, soloserylom, olejom z rakytníka alebo psím ružovým olejom.

Okrem toho sa používa ošetrenie ultrafialovým žiarením, ktoré ničí patogén a zlepšuje regeneračné procesy.

Tradičná medicína

Pre úspešnejšiu liečbu musí byť liečba kombinovaná s ľudskými metódami boja proti tejto chorobe. Jedinou podmienkou je konzultácia ošetrujúceho lekára, ktorý odporučí domácu masť, bylinné liečivé byliny, ako aj liečivé zmesi.

Osvedčené ľudové recepty zahŕňajú:

 • kompresie z liečivých zbierok (kandidát, kôra z vrbovej kôry, kvapky kvetov);
 • pleťové vody s infúziou nechtíka;
 • masť nechtíka na báze vazelíny;
 • používať horúcu vodu na oplachovanie;
 • kompresie s brusnicovým džúsom alebo jablčným jablčným octom;
 • mazanie olejom z rakytníka;
 • domáca masť na báze chmeľu;
 • infúzia posilňujúcej tinktúry;
 • masť na báze brezového dechtu.

Príprava domácich elixírov netrvá veľa času a účinok takejto liečby je dobrý.

Diéta v prípade choroby

Pravidlá výživy pre červenú depriváciu sú navrhnuté tak, aby poskytovali bezbolestné jedlo. Správne zložená strava poskytne telo silu bojovať proti tejto chorobe. Hlavnými zásadami výživy budú:

 • použitie riadu v stratenej forme;
 • zníženie množstva cukru a soli;
 • obmedzenie používania sušienok;
 • potraviny by mali byť teplé;
 • ostré a kyslé jedlá;
 • Minimalizujte používanie sýtených nápojov a zmrzliny;
 • Menu by malo pozostávať z viskóznych obilnín, nízkotučných polievok, parného mäsa, kissels;
 • Zakazuje sa aj horúci čaj, alkohol, káva, studené šťavy a kompóty.

Každé jedlo by malo byť dokončené s opláchnutím s odvarom harmančeka, rovnako ako nechtíka. Zabezpečí sa tým neprítomnosť zvyškov potravín a tým aj vznik baktérií.

Ako preventívne opatrenie zostáva hlavným pravidlom hygiena ústnej dutiny.

Červený plochý lichen z ústnej dutiny

Červený plochý lichen z ústnej dutiny - chronická stomatodermatoz, sprevádzaná výskytom prvkov v podobe uzliny, papuly, plakety, eróziou, pľuzgieriky a zápalové degeneratívne lézie sliznice dutiny ústnej. Pre diagnózu, vč diferenciálu, starostlivé vyšetrenie, anamnézu, laboratórne a inštrumentálnych vyšetrení:.. Morfotsitologicheskim analýza bioptických materiálu, imunofluorescencie, fluorescenčné diagnostiky, mikro-určenia, biochemické vyšetrenie krvi a testy na alergie. Liečba sa vyberá individuálne a zahŕňa komplex liekov lokálnych a všeobecných účinkov.

Červený plochý lichen z ústnej dutiny

Červený plochý lichen (CPL) ústnej dutiny - patológia sliznice, ktorá sa vyznačuje tvorbou rôznych prvkov s porušením trofických procesov v postihnutých tkanivách. Toto ochorenie možno pripísať najčastejším dermatózam ústnej dutiny, jeho izolované príznaky sa vyskytujú u približne 2% populácie, ale u pacientov s kožnou formou KPL sa prejavujú ústne prejavy u 50-75%. Pacienti spravidla sú ženy vo veku 30-50 rokov, oveľa menej často sa stáva patológia u starších ľudí a detí. Patologické ohniská sa nachádzajú v zadných častiach tváre a bedrovej oblasti, na ďasnách, jazyku, perách, sliznici tvrdého podnebia. Červené ploché lišanie ústnej dutiny je nekontrolovateľná patológia, jej výskyt je spojený s individuálnou predispozíciou konkrétneho jedinca.

Príčiny červenej plochej ústnej dutiny

K dnešnému dňu, stomatológia nevyvinula všeobecne uznávanou teóriu, a najprogresívnejšie pohľady na mechanizmus choroby je považovaná za immuno-alergický hypotéza, vidí ju ako multifaktoriálne patológie, na základe - porušenie procesov imunitný regulácie. Pod vplyvom exogénnych a endogénnych faktorov sa mení bunková imunita. Teda, väčšina z zápalového infiltrátu T buniek sa týka skupiny CD8 +, a aktivovaných T-buniek je v priamom vzťahu k zvýšeniu hladiny Th1 cytokínov a medzibunkových adhéznych molekúl v makrofágoch a Langerhansových buniek. Výsledkom je intenzívna zápalová odpoveď. Ďalším mechanizmom etiopatogenézy červeného plochého perorálneho machu je degranulácia žírnych buniek a aktivácia matricových metaloproteináz. Podľa niektorých vedcov je chronická povaha ochorenia tiež spojená s nedostatkom imunosupresívnych mechanizmov.

Medzi provokujúce faktory patrí chronický stres a závažný nervový šok. Väčšina pacientov má problémy so stavom gastrointestinálneho traktu, pankreasu a pečene. Niekoľko výskumníkov zaznamenalo vzťah CPL s endokrinnými a kardiovaskulárnymi poruchami, najmä s diabetes mellitus a hypertenziou. Kombinácia dvoch posledných nosológií s CPL sa nazýva "Grinshpanov syndróm". K výskytu ochorenia môže dôjsť k traumatizácii ústnej sliznice s ostrými okrajmi zubov, presahujúce tesnenia, negramotné zubné protézy. Použitie protéz z odlišných kovov vyvoláva výskyt galvanických prúdov, ktoré menia prácu viacerých slinných enzýmov a sú spúšťačom červeného plochého lichenu v ústnej dutine.

Existujú aj údaje o toxicko-alergickej povahe choroby. Tak orálny lichenoidný Reakcia popísaná u pacientov, ktorých činnosť je spojená s rozvojovou filmu farebného filmu v kontakte s parafenildiaminom a s anamnézou chronickej správa dát tetracyklínu a zlaté prípravky.

Symptómy červenej plochej ústnej dutiny

Na domácom klasifikácii rozlišovať šesť formulárov KPL: typický, kongestívne exsudatívne, hyperkeratotickej, erozívnou a ulcerózna, bulózne a atypické. Každý z nich má svoje vlastné charakteristiky toku, ale vo všetkých prevedeniach je ochorením je vznik vád a lézií sliznice dutiny ústnej. V mnohých prípadoch pacienti nevyvolávajú žiadne sťažnosti, ale niektoré formy sa vyznačujú bolesťou a pocitom pálenia v ústach, ktoré sa zvyšujú počas jedla.

45% pacientov je diagnostikovaných typický formulár. Pri vyšetrení sa identifikujú šedo-biele uzly polygonálneho tvaru s malým priemerom (až do priemeru 2 mm) s fúzujúcimi čipkami. na exsudatívnou hyperemické variantu papuly šedej farby sú definované na pozadí edematóznej a hyperemickej sliznice. Táto forma červenej plochých slizníc ústnej dutiny je typická pre 25% pacientov. pre hyperkeratotickej formy sú charakterizované prítomnosťou sivých plakov, ktoré majú tendenciu postupne sa hromadiť a stúpať nad okolitými tkanivami. Niektorí pacienti zaznamenajú pocit sucha a drsnosti v ústach.

Najzávažnejšia forma diagnostikovaná u 23% pacientov je považovaná za erozívne a ulceratívne. Je charakterizovaný výrazným zápalom a tvorbou erózií a vredov rôznych foriem na sliznici. Ich povrch je pokrytý fibrinóznym povlakom, keď sa odstránia patologické zložky, začnú krvácať. V tejto forme CPL sa pacienti zvyčajne sťažujú na silnú bolesť a pocit pálenia.

bulózny forma je diagnostikovaná iba u 3% pacientov a je sprevádzaná tvorbou hustých bublín až do priemeru 1,5 cm s hemoragickým exsudátom. Maximálne po dvoch dňoch sa bubliny otvárajú a zanechávajú erózie nepravidelného tvaru, ktoré sú pokryté fibrinóznym filmom. S bulóznou formou spodná časť erózie rýchlo epitelizuje. netypický forma CRP sa vyskytuje v 4% prípadov, prvky sú lokalizované hlavne na hornom peru a ďasnách. Keď sa na to pozriete, môžete často rozpoznať rozšírenie úst slinných žliaz.

Je dôležité poznamenať, že jeden pacient môže mať súčasne príznaky niekoľkých foriem ochorenia alebo transformácie jedného druhu na druhého. Choroba má chronický priebeh s prítomnosťou obdobia exacerbácie. Pri červenej plochej dutine ústnej dutiny existuje možnosť zhoršenia patologických prvkov. Oplodnenie sa vyskytuje iba u 1% pacientov, zvyčajne u starších pacientov, ktorí majú dlhú históriu erózneho vredu KPL. V tomto prípade je infiltrácia konsolidovaná na základe patologického elementu a proces keratinizácie je zosilnený.

Diagnóza červenej rovnej ústnej dutiny

Pre kompletnú diagnóze je nutné zhromaždiť detailný anamnézu, vrátane informácií o genetickej predispozície, preneseného a komorbidity, prítomnosť zrážacích faktorov, alergických a imunologického burdeness a fázach vývoja symptómov. Zubár by si mal byť vedomý možnosti kožných lézií a objasniť tento bod u pacienta. Je potrebné posúdiť stav ortopedických štruktúr, najmä pokiaľ ide o kovové protézy. V takýchto prípadoch sa stanoví elektrochemické zloženie slín a prítomnosť mikrotúčok. Ak je to nutné, pacient je odoslaný na konzultáciu do dermatológ, neurológia, gastroenterológia, endokrinológia, alergológii, imunológii a t. D., môže byť potrebné biochemické analýzy krvi, posúdenie stavu imunity a alergologické testy pre detekciu senzibilizáciu na lieky, chemikálie a dentálnych materiálov.

Hlavným nástrojom na diagnostikovanie červenej plochej ústnej deprivácie je biopsia s ďalším histologickým vyšetrením výsledného materiálu. Pre spoľahlivé príznakom choroby patrí stredne ťažkou epitelu hyperplázia, príznaky hyper- a parakeratóza, granulózy. V bazálnej vrstve pozorovať malé vakuoly, ktoré, ak je zdĺhavý priebeh predpokladá charakter ťažkú ​​degeneráciou. V subepiteliálnych vrstvách sa zistil lymfoidný infiltrát. Ak je podozrenie na malignitu, je potrebné cytologické vyšetrenie získanej vzorky na prítomnosť atypických buniek. Dôležitú úlohu v diagnostike hrá DFA, v ktorom sú vrstvy v subepiteliální označený hromadenie IgM (zriedka IgA a C3). Pre potvrdenie diagnózy sterov z povrchu pupienkov uvažovaných vo svetle lampy Wood, kde patologické prvky vzniku žlto-oranžová žiara.

Difiagnostika je založená na komparatívnej morfológii patologických prvkov. Plochý lišaj ústnej dutiny treba odlišovať od kandidózy, diskoidní lupus erythematosus, sekundárny syfilis, leukoplakia a skorých štádiách karcinómu z dlaždicových buniek. U formy, sprevádzané prítomnosťou erózie, diferenciálnej diagnózy s aftózna lézie, pemphigoid, pemphigus vulgaris, multiformný erytém, toxické a alergické reakcie a ťažkých foriem SLE.

Liečba červenej rovnej ústnej dutiny

Výber liekov je založený na príčine, závažnosti procesu a sprievodných chorobách. Pri asymptomatickom prietoku a jediných papulóznych prvkoch niekedy nie je ani potrebné užívať akékoľvek lieky. Erozívnej a ulcerózna lézie, na druhú stranu, je potrebné včasnú liečbu, inak vysoké riziko poškodenia pacienta a vstup infekcie. Na zastavenie zápalového procesu sa používajú lokálne kortikosteroidy. Orálne formy sa používajú iba v mimoriadne závažných prípadoch. Pri prvých známkach zlepšenia by dávkovanie lieku malo byť znížené a ďalej zrušené, aby sa zabránilo vedľajším účinkom. Okrem topických steroidov, lokálnu liečbu ochorení zahŕňa analgéziu (anestezina roztok alebo piromekaina) a regenerácia zrýchlenie (methyluracil, vitamín E olej). Pre prevenciu kandidózy počas liečby sa steroidnými hormónmi odporúča príjem antimykotiká orálne (flukonazol, nystatín) alebo masti (grizeofulvín, ketokonazol). V niektorých prípadoch, za účelom lokálnej imunosupresiu môže podávať lokálne inhibítory kalcineurínu (takrolimus, Pimekrolimus). Na urýchlenie regenerácie tkanív sa odporúča užívať multivitamíny.

Všetci pacienti s nervovými poruchami potrebujú sedatívnu terapiu (tinktúra valeriánov a matky, Phenazepam, Sibazon). Pacienti s anamnézou alergickej histórie vyžadujú hyposenzibilizujúcu liečbu (Claritin, Zirtek, Erius). Ak je choroba sprevádzaná imunodeficienciou, predpísaná je imunomodulačná liečba (Likopid, Myelopid, Interferon). Na zlepšenie aktivity enzýmov a urýchlenie syntézy nukleových kyselín sa používajú antimalarické lieky (Delagil, Rezokhin).

Tiež účinné metódy fyzioterapeutické (elektrické a fonoforézou) a niektorí pacienti s chronickými nehojacich sa eróziou chirurgickým zákrokom sa odporúča, ak je pravdepodobnosť malignity. Okrem toho, bez výnimky, pacienti musia stráviť úplnú rehabilitáciu ústnej dutiny a aby sa odstránili všetky dráždivé (ostrými hranami zubov previsnuté výplne, traumatické ortopedické štruktúry) a chronický zápal ohnísk (kazu, pulpitidy, periodontálne choroba). Je potrebné zdržať sa fajčenia, alkoholu, horúcich a koreninových jedál a dodržiavať šetrnú stravu. Je dôležité, aby nedochádzalo k nadmernému podráždeniu a, ak je to možné, aby sa zabránilo stresu.

Prognóza a prevencia červenej šupinatej ústnej dutiny

Včasná diagnostika a identifikácia príčin umožňujú vybrať patogénnu terapiu a vykonať úspešnú liečbu. V tomto prípade je prognóza ochorenia priaznivá. Ale ako plochý lišaj orálny odkazuje na chronické dermatózy, pacient by mal byť na ošetrovni a pravidelne premieta dermatológ a zubára. Nedostatok nevyhnutného liečebného zásahu vedie k zhoršenému priebehu a vzniku komplikácií. Prevencia planus sa skladá z dodržiavania ústnej hygieny, dentálne profylaktické prehliadky priechod 1 polročne, zubné ošetrenie a somatické poruchy, odvykanie od fajčenia a iné zlozvyky.