Hlavná

Opar

Ako liečiť včely a odstrániť vážne svrbenie s žihľavkami

Podľa štatistík takmer každá pätina z nás aspoň raz v živote Perezu také "svrbiace" ochorenia, ako je žihľavka, angioedém alebo Edema Quincke. Títo mučeníci môžu postihnúť osobu samostatne alebo spoločne (v polovici prípadov). Aj keď je niekedy ťažké určiť príčinu vyrážok a pľuzgierov na tele, sú najčastejšie spôsobené alergénmi.

Urtikaria, angioedém a angioedém patria do jednej skupiny alergických ochorení s podobnými prejavmi, ale rôznymi mechanizmami vývoja.

Tipy na úľ

Svrbenie, vyrážka, opuch kože a slizníc orgánov, pľuzgiere a bubliny - to všetko v dôsledku výberu gitamina (látku prítomnú vo všetkých tkanivách tela) pod vplyvom alergénov. To je dôvod, prečo v liečbe miernych foriem ochorenia sú priradené predovšetkým antihistaminiká (Claritine, zirtek, sempreks, telfast, erius et al.). Môžete použiť kombináciu antihistaminík a antidepresív. Často pozitívny účinok poskytuje čistenie klystín a použitie enterosorbentov (napríklad aktívneho uhlia).

Liečba urtikárie s bylinami

Ľudia, ktorí sú náchylní na tieto "svrbiace" ochorenia, by mali nasledovať jednoduché odporúčania:

Pre prevenciu žihľavky a angioedému obsluhou a angioedému starej lekárskej príručke sa odporúča čas od času jesť iba rastlinné potraviny, alebo aspoň po určitú dobu nedošlo k tučné mäso, bravčové mäso, zverina, tapas a víno. Efektívne a liečebné rady ľudí. Môžem odporučiť niektoré z nich.

Akútne žihľavka - príznaky, liečba

Akútna žihľavka, ktorá môže trvať niekoľko hodín až niekoľko dní, je najčastejšie alergická. Naproti tomu chronická žihľavka, ktorá existuje niekoľko týždňov a mesiacov, je veľmi zriedkavo alergická reakcia. Úle sú často spôsobené potravinovými alergénmi a doplnkami, ako aj lieky (často vo forme pseudoalergií).

príznaky

Úľa môže mať rôzne formy, ale vždy sa vyznačuje prítomnosťou vyrážok z pľuzgierov, ktoré sa môžu zlúčiť navzájom. Vyrážka sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela a môže byť sprevádzaná závažným svrbením.

Špecifické formy urtikárie

Edém Quinckeho. Proces ovplyvňuje tvár a je sprevádzaný opuchom pier, očných viečok ("štrbinovité oči"), slizníc a iných častí tela. Svrbenie chýba, bolestivé pocity pálenia.

Quinckeho edém sa stáva životom ohrozujúcim, ak sa proces rozšíri na sliznicu úst a hltanu. Opuchnutý jazyk a chrbát hrdla blokujú dýchacie cesty a môžu viesť k uduseniu.

Príčiny úľov sú:

potravinové alergény (vajcia, ryby, orechy, ovocie);
liečebné prípravky (penicilíny, hormóny, sulfónamidy);
vzdušné alergény (peľ, vlna, prach);
hmyzie uhryznutie (včely, vosy);
(infekčná mononukleóza, hepatitída B).
Na rozdiel od alergickej žihľavky je ten, ktorý je spôsobený fyzikálnymi faktormi: slnko, chlad, atmosférický tlak.

Urtikária - svrbivé pľuzgiere, ako sa liečiť

Urtikaria je bežný názov pre skupinu ochorení. Hlavným príznakom sú svrbiace pľuzgiere, zreteľne vymedzené, ktoré sa tiahnu nad povrchom sčervenej kože, s veľkosťou od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov.

Akútna urtikária je častejšie spôsobená drogami, jedlom, infekciou alebo kousaním Hymenoptery. Chronická žihľavka sa častejšie spája s rôznymi patológiami. Samostatne sa uvažuje o prípadoch fyzickej urtikárie spôsobenej chladom, teplom, telesnou námahou, tlakom, vibráciami, slnečným žiarením.

Špecifickou črtou urtikárie je rýchly vývoj a rovnaké rýchle zmiznutie (niekoľko minút až niekoľko hodín) po určení adekvátnej liečby.

V klinickej praxi sa najčastejšie používa klasifikácia žihľavky, vychádzajúce z etiologických faktorov, napríklad, liečivý, jedlo, mechanické (umelé), za studena (reakcia na chlad môže byť oneskorenie, ktorá sa prejavuje v 1-2 dní), teplo (vyskytuje hlavne pred menštruáciou, počas tehotenstva, u starších pacientov, spravidla pri prechode z chladného do teplého), jedovaté (s priamym účinkom na kožu dráždivé látky - žihľavy húsenica vlasy, medúzy, včely, atď), ľahká (spôsobené ultrafialovým, infra červenej a viditeľné svetelné lúče).

Chronická žihľavka formy často spojené s poruchami pečene, obličiek, zažívacieho traktu, červami napadnutia, ohnísk chronických infekcií (mandle, zubné granulóm a vedenie žlčníka a tak ďalej.), Gestačný toxikosa, produkty rozkladu zhubných nádorov.

Liečba urtikárie

Pre normalizáciu funkčného stavu tráviaceho systému priradených vitamíny: riboflavín, pantothenát vápenatý, vitamín U, askorbovej a kyseliny nikotínovej a pyridoxín v príslušnom veku dozah.Dlya znižujú vaskulárnej permeabilitu a zvyšuje kapilárne tónu priradená chlorid vápenatý, glukonát, glycerofosfát, alebo s prípravkami železa, rutín alebo salicyláty.

Pri zvlášť závažných formách urtikárie sa krátkodobé glukokortikoidy používajú v kombinácii s anabolickými steroidmi (nerobol, retabolil).

Vonkajšia úprava v podstate nezáleží. Za použitie vodného zinku-pasty s 2-3% Naphthalan olej, rovnako ako masti a krémy s glukokortikoidy, (prednizolón, flutsinar, ftorokort, Lorinden C deperzolon). Súčasne platí rovnaké metódy fyzioterapie efektov, ktoré u pacientov s difúznym neurodermitis.

Ako liečiť včely a odstrániť vážne svrbenie s žihľavkami

Žihľavka. Alergická kožná reakcia. Charakterizované vzhľad pokožky a slizníc pľuzgiere - bespolostnoy vyrážka pripomínajúce vyrážky, ktoré sa vyskytujú na mieste uštipnutia hmyzom alebo žihľavy popáleniny. Erupcia môže byť bledo červená alebo jasne červená v rôznych veľkostiach. Najčastejšie sa vyskytuje na koži trupu, končatín, často na tvári, dlane, chodidlá. Choroba je vždy sprevádzaná ťažkým svrbením, ktoré sa zhoršuje pôsobením tepla.

Úle začnú náhle, rovnako rýchlo, ako vyrážky môžu zmiznúť bez toho, aby ste opustili stopy. Úseky môžu byť sprevádzané horúčkou, závratmi, nevoľnosťou, vracaním a dokonca hnačkou.

Žihľavka môže vyvolať studenú vodu, teplo, rad rastlín, uhryznutie blchy, komáre, kliešte, Dotyk Medúzy. žihľavka sa často vyskytuje po požití lieku. Rôzne výrobky môžu tiež spôsobiť potravinové žihľavku, najnebezpečnejšie lesné jahody, jahody, údeniny, mlieko, morské ryby, bravčové mäso, vajcia a ďalšie. Niekedy vyrážka na pozadí ochorenie pečene, pankreasu, žalúdka, čreva helmintózám napadnutia objaví. Infekčné ochorenia, akútne a chronické, môže tiež spôsobiť vznik žihľavky.

Giant urtikária alebo angioedém. Náhle sa na miestach s voľným vláknom napučiava veľkosť kuracích vajec - na perách, viečkach, tvárach, slizniciach ústach alebo na miešku. Dokáže úplne prejsť o niekoľko hodín alebo 2-3 dni. Obzvlášť nebezpečný je opuch lýkačky Quincke: chrapľavý hlas, štekanie kašeľ, dýchavičnosť, cyanotická pleť a potom ostro bledne. Bez lekárskej pomoci môže pacient zomrieť.

Liečbu. Najprv je nutné zistiť a odstrániť príčinu žihľavky. V závažných prípadoch je potrebné, aby sa soľný preháňadlo (horčík, 1 polievková lyžica sa rozpustí v 1/4 šálky vodou, premyje sa s 1-2 poháre vody), vykonať čistiace klystír. Po soľný laxatívny účinok nastáva po 4-6 hodinách. Vezmite rebarbora 1 tableta 2 krát denne pred jedlom. Laxatívny účinok po podaní rebarboru nastane počas 8-10 hodín. Preháňadlo môžu uvariť čaj: 3 diely mix rešetliakový kôra, listy žihľavy 2 diely, 1 diel bylina rebríček obyčajný; 1 lyžica zmesi, aby sa poháre vody, nechať 20 minút, kanalizácie a piť v noci 1 / 2-1 kadičky. Odporúčaná príjem 10% roztoku chloridu vápenatého k 1 lyžica trikrát denne po jedle, antihistaminiká (zirtek, Claritine 1 tableta na deň), otrením kože antipruritika alkoholovej roztoky, mentol, difenhydramín, kyselinu salicylovú, glukokortikoidy lokálne. Ak je potrebné angioedém zavolať doktora bezprostredne pred svojím príchodom odporúča horúcu kúpeľ nôh a diuretiká (furosemid a podobne), Ingallyatsii. Vyžaduje injekciu 1 ml 0,1% ného roztoku andrenamina ďalej antihistaminikami a kortikosteroidmi. Ďalšie spracovanie predpísané lekárom.

Liečba žihľaviek


Popis choroby urtikárie

Na mňa od detstva zmizla žihľavka, ktorá sa dostala von, teraz je všetko čisté alebo čisté. Jednoducho som sa zbavil, vypil som týždeň enterosgel a diétu, potom ďalší týždeň enterosgel. Odstránil všetky, teraz žiadne alergie, dokonca aj miesta nie sú prítomné, objaví sa jeden-dva krát za pol roka)

S príznakmi alergií a astmy môžete použiť bulharskú drogu Ketotifen Sopharma, ukázal sa ako účinný prostriedok na prevenciu a liečbu alergií a astmy u dospelých a detí. Indikácie na užívanie tejto drogy ketotifén Sofarma - atopickej priedušková astma, alergickej nádchy, alergického zápalu spojiviek, senná nádcha (senná nádcha).

Ketotifen Sopharma sa vyrába v Bulharsku v závode skupiny spoločností SOPHARMA PHARMACEUTICALS

Oficiálnym distribútorom spoločnosti Ketotifen Sopharma v Rusku je skupina spoločností INTER-C GROUP

Kototifen Sopharma sa vyrába v Bulharsku. Výrobca: Sopharma AD

Registračné číslo lieku Ketotifen Sopharma
P N012663 / 02

Dátum registrácie lieku Ketotifen Sopharma
17.03.09

Farmakokinetika. Ketotifén patrí do skupiny cykloheptatiofenónov a má výrazný antihistaminový účinok. Ketotifén patrí do skupiny ne-bronchodilatačných antiastmatik. Mechanizmus účinku ketotifénu spojeného s inhibíciu uvoľňovania histamínu a ďalších mediátorov z mastocytov, blokovanie histamínu H1-receptory, a inhibícia PDE enzýmu, čo vedie k zvýšeniu hladín cAMP v žírnych buniek. Ketotifén potláča účinky faktora aktivujúceho krvné doštičky. V samostatnej aplikácie ketotifénu žiadny potláča astmatické záchvaty, a zabraňuje ich vzniku a skracuje dobu trvania a intenzitu, a zmizne úplne v niektorých prípadoch.

Ako liečiť včely? Urtikaria - príznaky, liečba u dospelých a detí

Urtikaria je rozšírené alergické ochorenie. Podľa štatistík aspoň raz každý tretí obyvateľ planéty musel čeliť tejto chorobe. Ako liečiť žihľavku, prečo sa táto choroba vyskytuje a ako sa prejavuje? Poďme pochopiť.

Zdroje výskytu choroby

Vo väčšine prípadov je príčinou vzniku urtikárie kontakt s alergénom, ktorého úlohou môžu byť rôzne látky obsiahnuté v potravinách, liekoch, oblečení atď. Stáva sa, že alergia sa prejavuje účinkami slnečného žiarenia. Vyvolávajte túto chorobu a utrpíte veľa stresu.

Najbežnejšia bola alergická forma urtikárie, ktorá je spojená s problémami priepustnosti cievnej steny. Vo väčšine prípadov je to spôsobené konzumáciou mlieka, vajcia a chudé ryby a príjmu rôznych liekov, vrátane sulfo lieky, séra, enzýmy, vakcíny, gemodez.

Chronická žihľavka, ktorej príčiny môžu byť rôzne, sa vyvíja v dôsledku existujúcich porúch v práci tráviaceho traktu, obličiek, pečene. Môže to byť tiež následok helminthickej invázie alebo vysokej citlivosti na slnečné svetlo.

Priebeh choroby

Alergén, ktorý sa dostáva do ľudského tela, spôsobuje vznik alergickej reakcie, pri ktorej sa začínajú produkovať špecifické protilátky. V dôsledku toho sa na pokožke pozoruje špeciálna aktívna chemická látka, histamín, ktorý významne zvyšuje priepustnosť krvných ciev. V dôsledku toho nadmerné množstvo tekutiny vstupuje do tkanív v blízkosti ciev. To spôsobuje výskyt opuchov a pľuzgierov v postihnutých oblastiach.

Úľa: Príznaky

Prvé alarmujúce zvony, ktoré signalizujú vývoj daného problému, sú svetlé ružové blistre rôznych tvarov a veľkostí, z ktorých je veľké množstvo. Husté vo svojej konzistencii a vyvolávajúce pocity vážneho svrbenia sa často navzájom spájajú a tvoria obrovskú postihnutú oblasť.

Niekedy sa pozoruje žihľavka, zvracanie a nevoľnosť. Tieto prejavy naznačujú, že choroba postihla tráviaci systém, ktorý je niekedy veľmi životný.

Je akceptované rozlíšiť niekoľko typov chorôb, z ktorých každá má svoje vlastné príznaky. Zvážte hlavné typy žihľavky:

 • Akútne žihľady. Choroba sa vyskytuje náhle. Jeho prvým prejavom je silné svrbenie a pálenie v rôznych častiach tela. Potom sa začnú objavovať ružovo-červené blistre, ktoré po chvíli blednú. Choroba môže byť sprevádzaná horúčkou, všeobecnou malátnosťou a bolesťami hlavy. Trvá akútna urtikária od niekoľkých hodín až po niekoľko dní.
 • Giant urticaria (Akútne opuchy Quincke). Ochorenie sa vyznačuje náhlym nástupom. Výskyt alergickej reakcie je obmedzený edém, ktorý pokrýva pohlavné orgány alebo tvár. V oblasti lézie sa koža stáva bledá a husto elastická. Koža sa rozplýva, môže sa objaviť pocit pálenia. Prechádza chorobou, zvyčajne do dvoch dní. Toto je najnebezpečnejšia forma ochorenia, ktorá môže dokonca viesť k smrti.
 • Chronická rekurentná žihľavka. Jeho charakteristickým znakom je vlnitý prúd. Spravidla sa obdobie exacerbácie vyskytuje s edémom Quincke. Okrem bežných príznakov sa pridáva nadmerné potenie, podráždenosť a nespavosť.
 • Chronická pretrvávajúca žihľavka. Charakteristickým znakom tohto typu ochorenia je tvorba bunkového infiltrátu na tele. Nútené poškriabanie vedie k hemoragickým kôre a šupinám, po ktorých sa spravidla vyskytujú značne pigmentové škvrny a povrchné jazvy.

diagnostika

Pred rozhodnutím o tom, ako liečiť včely, musíte sa uistiť, že táto konkrétna choroba nastane. Ak to chcete urobiť, navštívte špecialistu. Spravidla je potrebné diagnostikovať dostatočné externé vyšetrenie, pretože charakteristický typ vyrážky, rýchly vývoj ochorenia, ako aj jeho reverzibilita rozlišujú žihľavku od všetkých ostatných kožných ochorení.

Ako zaobchádzať s žihľavkami, môžete hovoriť len po určení konkrétneho typu (na to sa vzťahujú alergické diagnostické testy).

Režim napájania

Je veľmi dôležité, aby včely pozorovali hypoalergénnu diétu. Jej podstatou je to, že prvé menu pacienta by malo pozostávať z jedného druhu potravy (nízke alergénne) a každé 2-3 dni sa do dávky zavedie nový produkt s povinným sledovaním reakcie tela. Takže v priebehu času bude jasné, ktoré jedlo pre telo je alergén a vyvoláva vyrážky. Musí to byť opustené.

Medzi vysoko alergénnymi sa zvyčajne pridávajú všetky produkty, ktoré obsahujú konzervačné látky a farbivá. Tiež v tejto skupine sú vajcia, káva, syr, výrobky z múky, citrusové plody, morské plody. Medzi plody sú slivky, jahody, čerešne a medzi vysoko alergénnou zeleninou sú repa, paradajky, tekvica, baklažán.

liečenie

Spolu s dodržiavaním výživy na kontrolu urtikárie a liečiv. Ako liečiť žihľavku pomocou liekov? Najprv sa odporúča používanie antihistaminík a sedatív (používajú sa lieky ako "Diazolin", "Pipolphen", "Fenkarol"). Silná forma ochorenia vyžaduje použitie kortikosteroidov vrátane hormonálnych liekov, ako je prednizolón a prednizón.

Keďže liečba urtikárie u dospelých je potrebná komplexným spôsobom, špecialista môže predpisovať lieky, ktorých účinok je zameraný na aktiváciu obranyschopnosti tela. Môže ísť o vitamínové komplexy, kyselinu askorbovú, ako aj o liek "Pyridoxín". Na odstránenie napučania a na zmiernenie svrbenia sa používajú špeciálne masti, ktoré majú utišujúci a chladiaci účinok a tiež podporujú regeneráciu buniek kože.

Nežiaduce liečenie

Zbaviť sa urtikárií a fyzioterapie vrátane:

Starostlivosť o pleť

Ak je urtikária diagnostikovaná (fotografie v článku vykazujú vonkajšie príznaky ochorenia), je veľmi dôležité poskytnúť dodatočnú starostlivosť o pokožku pokožky. Takže je potrebné:

 • Obmedziť vystavenie slnku alebo ho úplne dočasne odmietnuť.
 • Pri kúpe (by mala byť len s teplou vodou, v žiadnom prípade nie s horúcou vodou), použite mäkký, nie je schopný traumatizovať kožu lufa.
 • Vyberte len prírodnú kozmetiku, obsah chemikálií, v ktorých je minimálna.
 • Noste pohodlný odev, ktorý nestláča pokožku, netreba a nespôsobuje zvýšené potenie.

Ďalšie opatrenia

Urtikaria, ktorej príznaky a liečba sa môže líšiť v závislosti od špecifického typu ochorenia, vyžaduje postúpenie alergistovi. Jednou z moderných a účinných metód eliminácie tejto choroby, ktorá umožňuje predchádzať relapse, je špecifická imunoprofylaxia. Podstata tejto techniky sa obmedzuje na skutočnosť, že je najprv potrebné zistiť, ktorá látka spôsobuje alergickú reakciu u ľudí a potom injekciu alergénu do tela od minimálnej dávky a postupne ju zvyšovať. Takéto liečenie sa môže uskutočniť až po podrobení pacienta komplexnému vyšetreniu a počas obdobia remisie ochorenia.

Vlastnosti odstránenia choroby v najmenšom

Každý rodič by mal mať predstavu o tom, ako liečiť žihľavku u detí. Takže musíte ihneď zavolať sanitku v prípade, že dieťa má ťažkosti s prehĺtaním, je ťažké dýchať alebo došlo k opuchu tváre alebo krku.

Ak je dieťa diagnostikované s výskytom Quinckeho edému, potom pred príchodom do záchrannej ambulancie by mal dostať antihistaminikum, sedatívum (napr. Valerián) a odviezť ho na chladné miesto. Aj v tejto dobe je dôležité pokúsiť sa mu poskytnúť rovnomerné dýchanie. Tieto akcie majú veľký význam, pretože v strachu môže výrazne vzrastať edém dýchacích ciest.

Ak má vyrážka vyrážku, ktorá je charakteristická pre urtikáriu, ktorá nezostáva päť dní, je vhodné ukázať dieťaťu špecialistovi, aby zistil príčinu ochorenia a predpísal optimálnu liečbu.

Vo všetkých ostatných prípadoch by mali rodičia pozorne sledovať vonkajšie prejavy ochorenia. Takže, ak vyrážky sú krátke trvanie a nie je sprevádzaný zhoršením dieťaťa pohody, potom nie je dôvod na obavy, a otázka, ako zaobchádzať s úle u detí, už nie je relevantná. Je možné, že ide len o alergickú reakciu na určitú potravinu, liek alebo kontakt s jednotlivými materiálmi. Často v takýchto prípadoch je na tvári dieťaťa lokalizovaná malá červená vyrážka.

Úle a tehotenstvo

Ako je známe, počas tehotenstva dieťaťa v tele budúcej matky sa ženské pohlavné hormóny (estrogény) produkujú vo zvýšených množstvách. Preto je pravdepodobnosť vzniku žihľavky u tehotných žien pomerne vysoká.

Keď sa objavia vyrážky, je potrebné navštíviť dermatológa, pretože budúce matky sa často mýlia s urtikáriou dermatitídy. Zvyčajne sa liečba urtikárie u tehotných žien vykonáva podľa štandardnej schémy.

Liečivé sily prírody

Ak sa vyskytla alergická žihľavka, ako ju liečiť? Netradičné lekárstvo ponúka svoje varianty. Existuje veľa ľudových receptov na boj proti tejto chorobe. Pozrime sa na niektoré z nich:

 • Zmiešajte v rovnakých pomeroch medovú repu a čerstvo stlačený chrenový džús. Vezmite si obdržaný liek trikrát denne v čajovej lyžičke.
 • Nakrájaný zeler koreň (2 lyžice), nalejte vodu pri izbovej teplote (200 ml), nechajte stáť aspoň 2 hodiny, a potom napätie. Prípravok pripravený na použitie sa konzumuje 50 ml trikrát denne pred jedlom.
 • Listy mäty (2 lyžice) naliať vriacu vodu (300 ml) a vylúhovať 1 hodinu. Teplé infúzne napätie a trvať trikrát denne pre ¼ šálky.
 • Pridajte listy z vlašských orechov (50 g), vonnú čerešňu (20 g), lípové kvety (25 g), dôkladne premiešajte. Zbierajte (2 lyžičky) strmú vriacu vodu (1 polievkovú lyžicu) a trvajte, až kým sa kvapalina úplne ochladí. Infúzia vytečie a pije dvakrát denne na 1 pohár.
 • Listy bieleho imela (1 lyžička) naliať studenú vodu (1 pohár), trvať 12 hodín, a potom napätie. Vezmite lieky raz denne v objeme 200 ml.
 • Trikrát denne, vezmite si extrakt z passionflowers (30 kapek každý).

Zistili sme, ako sa liečiť žihľavka u dospelých a detí. Stojí za zmienku, že môžete dosiahnuť rýchle zotavenie, ak kombinujete tradičné a ľudové metódy ako sa zbaviť tejto choroby.

Ako liečiť včely?

Urtikaria je ochorenie alergickej povahy, pri ktorom sa na koži a slizniciach vytvárajú papulové erupcie (pľuzgiere). Prvky vyrážky pripomínajú stopy horčice, ktorá určuje názov choroby. Ak chcete vedieť, ako liečiť včely, musíte jasne pochopiť príčiny a mechanizmy jej výskytu.

obsah

Mechanizmus ochorenia

Typická vyrážka sa vyskytuje v dôsledku pôsobenia histamínu na cievy. Histamín je jednou z hlavných biologicky aktívnych látok zodpovedných za výskyt vonkajších príznakov alergických reakcií. Je obsiahnutá v takzvaných mastocytoch (histiocytoch) a uvoľňuje sa do krvného obehu pod pôsobením komplexov antigén-protilátka. Jedna z ich terapeutických metód - liečba urtikárie prednizolónom a inými steroidmi - je založená na stabilizácii membrán žírnych buniek a zabránení uvoľňovania histamínu.

Pod pôsobením histamínu sa permeabilita ciev prudko zvyšuje, čo vedie k penetrácii tekutiny do tkaniva. Na úrovni pokožky sa to prejavuje tvorbou pľuzgierov, ale takéto procesy sa môžu vyskytnúť vo všetkých anatomických oblastiach a niekedy vedú k masívnemu edému (angioedém), ktorý ohrozuje život.

Úrazy sa môžu vyskytnúť v akútnych a chronických formách.

Príčiny tejto choroby

Na otázku "Ako sa dobre zbaviť žihľavy?" Nie je možné dať jednoznačnú odpoveď, pretože predpoklady choroby sú v mnohých ohľadoch ústavné, to znamená podmienené vlastnými vlastnosťami štruktúry tela pacienta.

Aké sú hlavné príčiny včelstiev?

 • Geneticky určená predispozícia. Jeden z odrôd ochorenia - autoimunitná urtikária - sa vyskytuje, keď sú protilátky proti vlastným tkanivám, čo je príčinou vrodených patológií imunitného systému.
 • Metabolické poruchy spôsobené chorobami vnútorných orgánov.
 • Foci chronickej infekcie (dentálna, gynekologická, infekcia ORL).
 • Funkčné nervové poruchy spôsobené stresom a prepracovaním.
 • Helmintízie (helminthické invázie). Mnoho helmintov uvoľňuje látky, ktoré senzibilizujú telo hostiteľa. Tento problém je obzvlášť akútny v detstve, takže otázka "Ako liečiť urtikáriu u detí?" Často je správna odpoveď: "Dehelminthizácia".
 • Príjem chemických faktorov - potravín, farbív, liečiv (najmä často sa stáva, aspirín, nesteroidné protizápalové činidlá, vakcíny, sérum), hmyzie jed ich uhryznutie a kol.
 • Vplyv fyzikálnych faktorov (vysoké alebo nízke teploty, žiarenie, trenie, vibrácie atď.).
k obsahu ↑

Klinický obraz choroby

Pod pôsobením rozlišovacieho faktora na koži a slizniciach sa náhle objavia pľuzgiere s jasne červenou farbou, ktoré sa zdvíhajú nad povrchom okolitej kože. Vyrážka zvyčajne dochádza po krátkej dobe po chemickej a fyzikálne účinky, v dôsledku nahromadenia krvi v maximálnej koncentrácii histamínu (antihistaminík však žihľavka považovaný za jeden z hlavných terapeutických činidiel).

Vyrážky sú sprevádzané svrbením a lokálnym edémom, pľuzgiere sú pri dotyku bolestivé. Prvok vyrážky zvyčajne rýchlo zmizne, ale niekedy môže dôjsť k druhej epizóde vyrážky.

Chronická žihľavka môže trvať mesiace a dokonca roky s príležitostnými exacerbáciami.

Všeobecný stav spravidla netrpí, ale s rozsiahlou vyrážkou na povrchu sú možné príznaky intoxikácie (slabosť, bolesť hlavy).

Edém Quincke (obrie urtikária) je akútne sa rozvíjajúci opuch podkožného tkaniva a svalov. Táto forma môže byť život ohrozujúca z dôvodu výskytu laryngeálneho edému a asfyxie (udusenie).

Liečba urtikárie

Liečba choroby je viacstupňovej povahy, čo zodpovedá zložitému súboru príčin, ktoré ju spôsobujú. Okrem zdravotných opatrení sa prijímajú hygienické, organizačné a iné opatrenia.

Identifikácia a eliminácia faktorov expozície

Identifikácia faktora expozície chemickej alebo fyzickej povahy a odstránenie kontaktu pacienta s ním je najlepší liek na úľ. Rozlíšovací faktor však nie je vždy možné stanoviť ani pri vykonávaní provokačných diagnostických testov av niektorých prípadoch je jeho úplné odstránenie nemožné (napríklad pri alergickej reakcii na zmeny teploty).

V každom prípade musí pacient zvážiť príčinu, ktorá môže spôsobiť príznaky žihľavky. Ak sa objavujú pri vystavení teplu, je potrebné vyhnúť sa veľmi horúcim kúpeľom a sprchám, ak ste studený, mali by ste sa obliecť teplým, ak sú spôsobené trením - nosiť voľné topánky a oblečenie atď.

Indukcia tolerancie - účinný prostriedok nápravy na úľ spôsobený fyzikálnymi faktormi. Metóda spočíva v systematickom vystavení kože identifikovanej príčine ochorenia (nachladnutie, teplo, slnečné svetlo atď.). Náraz sa vykonáva až do dosiahnutia refraktérnosti (ľahostajnosti), čo spočíva v nedostatočnej reakcii na provokačný faktor. Je dôležitá systematická a dostatočná intenzita stimulácie na získanie stabilného výsledku, inak dosiahnutá refraktórnosť môže po chvíli zmiznúť.

na chemický Povaha alergénu profesionálneho charakteru môže byť východiskom. Ak je liek netolerantný, musí byť úplne vylúčený z liečebného režimu pre akúkoľvek chorobu. Pacient by mal vedieť mená všetkých liekov, ktoré sú pre neho nebezpečné a nutne o nich informovať ošetrujúceho lekára.

alergén jedlo príroda je vylúčená spolu s jedlom, v ktorom je obsiahnutá. V každom prípade by ľudia, ktorí mali epizódy urtikárie, mali opustiť konzervované potraviny a iné potraviny, ktoré obsahujú veľa plnív, korektorov chuti a farbív.

liečenie

Lieky z urtikárie sú zamerané na boj proti objavujúcim sa prejavom ochorenia, prevenciu ich opakovania a odstránenie niektorých interných faktorov vývoja alergií.

Prvá pomoc pri urtikárii je obzvlášť dôležitá pri vzniku angioedému angioedému s udusením. Pomoc má tak naliehavý charakter. Vykonajú sa nasledujúce akcie:

 • Podanie adrenalínového roztoku subkutánne na udržanie krvného tlaku v prijateľných hodnotách.
 • Steroidné hormóny (prednizolón) ako liečba proti šoku.
 • Antihistaminikum (prednostne predpísať suprastin pre úľ v jeho ťažkej forme ako rýchločiniace liečivo).
 • Intravenózne podanie roztoku chloridu vápenatého.
 • Diuretiká na odstránenie nadbytočnej tekutiny a odstránenie opuchu.
 • S pokračujúcim kŕčom hrtana a zvyšujúcou sa asfyxiou - intubáciou priedušnice a prenosom pacienta na umelú ventiláciu pľúc.

Boj proti chronickým infekciám

Na dosiahnutie maximálneho účinku je žiaduce jasne poznať povahu patogénu, jeho polohu a citlivosť na antibakteriálne lieky. Z tohto možného mikroskopia vykonáva materiálu získaného z oblasti podozrenia na infekciu (vedľajších nosových dutín a mandlí tampóny s ORL infekcií, vaginálnych tampónov a močovej trubice infekcií urogenitálneho a kol.).

Používajú sa tieto nástroje:

 • Antibiotiká a prípravky obsahujúce sulfónamidy.
 • Eubiotiká a probiotiká.
 • Vitamín terapia.
 • Imunostimulanty.

Autoimunitná žihľavka

Preukázaná autoimunitná povaha ochorenia, v ktorej sú protilátky na vlastné tkanivá, vyžaduje imunoterapeutickú liečbu. Imunomodulátory môžu byť predpísané, čo vedie k porušeniu pomeru rôznych častí imunitného systému k harmonickejšiemu indexu (timogén, thymalín).

Existujú dôkazy, že intramuskulárne podávanie pacientovi s autoimunitné žihľavka vlastnou plnej krvi alebo krvnej plazmy osobitného režimu vedie k vzniku tolerancie na autoimunitných komplexov. Tieto zlúčeniny sú zbavené schopnosti uvoľňovať histamín a spôsobiť vonkajšie prejavy ochorenia.

Liečba akútnej urtikárie

 • Antihistaminiká (fenkarol, tavegil, diazolin) neutralizujú alebo znižujú účinok histamínu na tkanivá a krvné cievy, hlavný zápalový faktor pri alergických reakciách.
 • Glukokortikosteroidy (tablety alebo injekcie) stabilizujú membrány tkanivových buniek a blokujú ich uvoľňovanie histamínu. V závažných prípadoch sa podávajú intravenózne steroidy.
 • Enterosgel s urtikáriou, podobne ako iné sorbenty (enterosorb, multisorb), fixuje a zobrazuje biologicky aktívne faktory alergie a toxických metabolických látok.
 • Sedatívne (sedatívne) lieky.
 • Chlorid vápenatý a tiosíran sodný vo forme intravenóznych roztokov znižujú senzibilizáciu.
 • Lokálne aplikované masti obsahujúce kompozíciu glukokortikoidy, antibiotiká a anestetiká (pre zníženie svrbenia a lokálne zápal a prevenciu hnisanie v dôsledku poškriabaniu). Ako uškodiť urtikáriu, je riešená individuálne v každom konkrétnom prípade (môže to byť ochladenie losónom s mentolom alebo steroidnou masťou).

Liečba chronickej žihľavky

Je vykonaná rovnakým spôsobom ako v akútnej forme, ale v prvom rade vykonávať korekciu základného ochorenia spôsobujúce senzibilizáciu a lokálnu liečbu (žihľavka krém alebo gél, napríklad dimethinden).

V súčasnosti neexistuje žiadna odpoveď na otázku, ako radikálne vyliečiť žihľavka, pretože mnohé jej príčiny sú považované za vrodené. Systémová terapia, ktorú vedie špecialista, však môže výrazne znížiť prejavy ochorenia.

Pacient so sklonom k ​​alergickým reakciám a jeho príbuzní by mali jednoznačne vedieť, čo robiť s žihľavkami, aby včas poskytli účinnú starostlivosť v prípade ťažkého stavu (Quinckeho edém).

Ako liečiť žihľavku u dospelých a detí. Ľudové lieky a lieky na liečbu urtikárie v domácnosti

Najmenej raz tretina dospelých a polovica detí bola ochorená týmto alergickým ochorením. Urtikaria je ochorenie, ktoré je ľahko rozpoznateľné malými ohnivými červenými pľuzgiermi, podobne ako popáleniny z žihľavy. Koža sa zväčšuje, často dochádza k oslabujúcemu svrbeniu, ktoré sa zhoršuje česaním.

Ako vyliečiť žihľavku

Tam, kde môžu byť vyrážky, je ťažké predvídať. "Obľúbené" miesta - na tvári, krku, zadku, ale ako celok prejavy sú prakticky v každej oblasti tela. Reakcia spôsobuje nadmernú produkciu histamínu, ktorá reguluje mnohé fyziologické procesy. Deti spravidla trpia akútnou urtikáriou. Symptómy ochorenia sa vyskytujú neočakávane a rýchlo zmiznú. Dospelí, častejšie ženy, majú väčšiu pravdepodobnosť, že trpia chronickými ochoreniami, ktoré sa môžu prejaviť ako opakujúce sa alebo pretrvávajúce ochorenie.

Klasifikácia alergických patologických stavov úzko súvisí s príčinami, ktoré ju spôsobujú. Takže urtikária môže byť:

 • potravín;
 • aerogénne - v prítomnosti rastlinného peľu vo vzduchu, mikročastice z vlny domácich zvierat atď.;
 • infekčné choroby;
 • papulárne - od uhryznutia hmyzom;
 • tepelné (cholinergické) - v styku s horúcimi médiami;
 • za studena - ako reakcia na nízku teplotu;
 • aqua - v kontakte s vodou;
 • Solárne - v dôsledku vystavenia ultrafialovému slnku;
 • drog;
 • psychogénne - vznikajúce na nervoch;
 • pseudoalergická - vyvolaná hepatitídou, červami;
 • autoimunitné;
 • idiopatické - ak príčina alergie nie je jasná.

Ako liečiť včely? Najdôležitejšou podmienkou je integrovaný prístup. Liečba tejto choroby je úplne a trvalo zriedkavá. Účinné terapeutické metódy však môžu výrazne znížiť frekvenciu exacerbácií alergií. Hlavnou a najťažšou vecou je odhaliť skutočnú príčinu ochorenia. Liečte včely na základe "troch terapeutických veľrýb":

 1. lieky;
 2. hypoalergénna strava;
 3. fyzioterapeutických postupov.

Ako liečiť žihľavku u dospelých

V tejto kategórii pacientov prebieha ochorenie hlavne ako chronická patológia. Liečba urtikárie v domácnosti u dospelých zahŕňa použitie:

 • antihistamínové lieky;
 • znecitlivenie (zníženie citlivosti na alergény);
 • hormonálne lieky (s ťažkými formami urtikárie);
 • lieky, ktoré normalizujú činnosť nadobličiek;
 • multivitamíny.

Liečba urtikárie u detí

Veľmi jemná pokožka mladého dieťaťa sa stáva rýchlou obeťou alergie. Ako liečiť urtikáriu u detí? Zásady terapie - pre dospelých. Najprv je potrebné identifikovať a odstrániť kontakt so zdrojom alergických reakcií. Potlačenie zápalového procesu pomáha antihistaminikám. Stav ciev zlepšuje dávkovacie formy vápnika.

Na liečbu svrbenia je možné kúpanie dieťaťa v kúpeli s vývarom alebo neetlom. Staršie deti môžu namazať postihnutú kožu Menovasinom - roztokom obsahujúcim anestezín, novokain, mentol. Ak je ochorenie veľmi ťažké, lekári predpisujú hormonálne masti. Aby ste rýchlo odstránili opuchy a uvoľnili telo z toxínov, použite diuretiká, sorbenty (Enterosgel, Polysorb, Smektu).

Diéta na úľ

Je nemožné účinne liečiť ochorenie, ak alergény naďalej vstupujú do tela s jedlom. Ako identifikovať tieto látky? Je potrebné postupovať podľa metódy eliminácie: poskytnúť produkty oddelene a sledovať, ako imunitný systém reaguje na každý z nich. Strava pre urtikáriu u detí je predpísaná na 1 týždeň, u dospelých - po dobu 3-4 týždňov.

Nemôžete piť a jesť s úľovami:

 • vajcia, majonéza;
 • med;
 • čokoláda;
 • citrusové plody;
 • akékoľvek uzeniny, údené produkty, konzervované potraviny;
 • ryby, morské plody;
 • syry;
 • paradajky, reďkev, červená repa, baklažán, tekvica, bulharský korenie;
 • jahody, maliny, čučoriedky, čerešne, slivky;
 • zmrzlina;
 • orechy;
 • pečenie;
 • jogurt, sóda, káva.

Strava urtikárie u dospelých a detí musí nutne obsahovať potraviny bohaté na vitamín C a bielkoviny. Môžete jesť nízkotučné mäso, hydinu. Je dovolené sezónne pokrmy so slnečnicovým alebo olivovým olejom. Každý deň na stole by mala byť zelenina, varená alebo dusená. Že je možné jesť pri urtikárii stále:

Žihľavka. Diagnóza a liečba. Strava s žihľavkami. Liečba úľov s ľudovými prostriedkami

Diagnostika, testy a vyšetrenia úľov

Ktorý lekár zaobchádza s urtikáriou? Akému lekárovi sa môžete zaoberať úľovou?

Analýzy a ďalšie vyšetrenia úľov

Eozinofília - zvýšenie počtu eozinofilov v krvi naznačuje prítomnosť alergickej reakcie v tele.

Krvný test na určenie všeobecnej úrovne IgE

(imunoglobulíny triedy E)

Zvyčajne je množstvo IgE v krvi u dospelých 70-100 kE (kilo jednotiek) na liter, u detí toto číslo stúpne na 200 kE na liter. Zvýšenie imunoglobulínov v krvi hovorí o urtikárii a iných alergických stavoch.

Analýza špecifických protilátok

Protilátky sú proteíny, ktoré organizmus produkuje v reakcii na pôsobenie alergénov. Špecifické protilátky sú špecifické proteíny pre určité alergény. Napríklad protilátky proti mliečnym proteínom - hovoria o intolerancii mlieka, protilátky na arašidy - naznačujú, že anafylaxia bola vyvolaná intoleranciou tejto arašidy.

Najčastejšie špecifické IgE sú:

 • Arašidy IgE F13 ​​- protilátky proti arašidom;
 • Kazeín IgE F78 - protilátky proti kazeínu (Mliečny proteín);
 • Čokoláda IgE F105 - protilátky proti čokoláde;
 • Vaječný bielok IgE F1 - protilátky proti vaječným bielom;
 • Krab IgE F23 - protilátky proti krabom.

Aký druh výskumu môže predpisovať lekár pre úľ?

Prvá pomoc pre úľ

Adrenalín, prednizolón a iné lieky používané pri prvej pomoci pri úľoch

Je to "zlatý štandard" pri poskytovaní prvej pomoci pri anafylaktickom šoku.

Je podaná intramuskulárne, raz, jeden mililiter. Ak nie je účinok, injekcia sa môže zopakovať po 10 minútach.

Má vazokonstriktívny účinok, zabraňuje kolapsu (spadenie) plavidiel. Tým sa obnoví krvný obeh a krvný tlak. Aj adrenalín obnovuje aktivitu srdcového svalu, ktorý je narušený anafylaktickým šokom. Hlavnou výhodou tejto drogy je, že uvoľňuje svaly a odstraňuje kŕč (zovretie) dýchacieho traktu. To je to, čo zachráni pacienta pred narastajúcim nedostatkom kyslíka.

Od 90 do 120 miligramov

Je liek, druhá línia pre anafylaktický šok.

Pri akútnych alergických reakciách sa prednizolón podáva intravenózne každé štyri hodiny.

Je to steroidné liečivo, ktoré má protialergické a protišokové účinky. Jadrom mechanizmu účinku je porušenie syntézy mediátorov alergickej reakcie. Zachováva sodík a vodu, čím zvyšuje krvný tlak a poskytuje účinok proti šoku.

Je to tiež príprava druhej línie. Intramuskulárne vstúpte jeden mililitr každých 4 až 6 hodín.

Dimedrol (alebo difenhydramín) je antihistaminikum, ktoré blokuje uvoľnenie hlavného mediátora alergickej reakcie.

Úleky ako sa liečili

Urtikaria je názov skupiny ochorení charakterizovaných výskytom akútne, zápalových vyrážok na koži, slizniciach. Podľa ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja Ruskej federácie takmer 25% obyvateľov krajiny čelí aspoň raz v živote symptómom žihľavky.

Príčiny urtikárie

Existujú dve kategórie faktorov, ktoré spôsobujú včely:

 • vonkajšie - fyzické, mechanické, chemické;
 • vnútorné - porušenie nervového systému, patológia vnútorných orgánov.

Ak chcete vyvolať záchvat urtikárie, najrôznejšie okolnosti môžu:

 • potravinárske výrobky,
 • lieky
 • peľ rastlín,
 • UV,
 • hmyz,
 • náhle ochladenie alebo prehriatie,
 • ochorenia pečene, obličiek a iných orgánov,
 • infekcie
 • dedičnosť,
 • toxikóza tehotných žien,
 • stres atď.

Niekedy je ťažké alebo dokonca nemožné identifikovať príčinu žihľavky.

Klasifikácia urtikárie

Spoločná klasifikácia urtikárie ešte neexistuje - pokus o klasifikáciu tohto javu vedie k návrhu ťažkopádnych, zložitých schém, ktoré sa ťažko používajú v praktickom verejnom zdraví. Preto je v klinickej praxi zvykom rozlišovať žihľavku s prietokom:

 • ostré,
 • subakútnej,
 • chronická,
 • chronické recidivujúce.

Akútne žihľady. Choroba začína náhle - silné svrbenie jednotlivých častí tela alebo celého povrchu. Je charakterizovaná monomorfnou vyrážkou - viacnásobnými blistrovými jedinkami. Akútne žihľavky môžu sprevádzať bolesť hlavy, zvýšenie telesnej teploty na 39 0. Blister sa stráca, keď sa tvorí edém, epidermis sa oddeľuje v strede. Prvky môžu byť umiestnené samostatne alebo zlúčené do trojrozmerných obrázkov s bizarnými obrysmi. Trvanie akútnej urtikárie je niekoľko hodín až niekoľko dní.

Subakútna žihľavka - Ďalšia fáza je akútna. Môže trvať až 5-6 týždňov.

Chronická žihľavka - subakútna žihľavka, ktorej celková dĺžka trvá viac ako 5 týždňov.

Chronická rekurentná žihľavka - môže nastať niekoľko desaťročí s obdobiami čiastočnej alebo úplnej remisie (oslabenie). Často ho sprevádza Quinckeho opuch. Ťažké svrbenie spôsobuje, že pacienti poškriabajú pokožku krvou. V 70% prípadov príčiny chronickej žihľavky zostávajú neurčené.

Taktiež sa používa klasifikácia podľa patogenetického princípu:

 1. Imunitné (alergické) - poruchy imunitného systému:

- hmyz - vyplývajúci z uhryznutia hmyzu alebo kontaktu s produktmi ich života;

- v dôsledku transfúznych reakcií - reakcia na zavedenie imunoglobulínov alebo krvných doštičiek, leukocytov, erytrocytov;

Môže sa kombinovať s patologickými stavmi tráviaceho systému.

 1. Nie je imúnna (pseudoalergická) - imunitný systém sa nezúčastňuje. Môže to byť dôsledok predchádzajúcej ťažkej intoxikácie, infekcie parazitmi, precitlivenosti na lieky.
 2. Fyzikálne - kvôli rôznym fyzikálnym účinkom na pokožku:

- mechanické podráždenie - tlak, trenie,

- vodné, atď.

Zložitosť klasifikácie urtikárie závisí od rôznych príčin jej výskytu.

Bežné príznaky žihľavky

Na koži a sliznici niekoľko minút sa vyskytujú početné erupcie - jasne červené, niekedy s bielymi škvrnami, hustými pľuzgiermi s jasne vymedzenými hranicami ako pri žihnutí žihľavy. Môžu byť malé - niekoľko milimetrov alebo tvoriť spojitú vrstvu na koži, sliznici (viď foto).

Okrem závažného svrbenia, pálenia, v závislosti od rozľahlosti lézie, človek môže zažiť:

Môže byť horúčka. Blistre a príznaky môžu zmiznúť bez toho, aby zanechali stopu za niekoľko hodín, alebo sa stav vyznačuje stabilným alebo vlnivým priebehom niekoľko dní alebo dokonca mesiacov. Zvyčajne po zmiznutí na koži nezostávajú žiadne stopy. V niektorých prípadoch môžu pľuzgiere s urtikáriou mať hemoragický charakter - po zmiznutí sú pigmentované škvrny.

Diagnostika urtikárie

Diagnostikovanie vo väčšine prípadov v zásade nepredstavuje ťažkosti. Ale na určenie formy urtikárie a na zistenie jej príčin sa zhromažďuje anamnéza a vykoná sa dôkladné vyšetrenie.

histórie

Okrem trvania tejto epizódy je zrejmé, že existujú možné stimuly na jej zhoršenie. Počas lekárskeho rozhovoru lekár zistí:

 • cyklický vzhľad prvkov a trvanie ich "života";
 • prítomnosť svrbenia;
 • opis možných stimulantov tohto javu - stres, užívanie drog, choroby atď.;
 • prítomnosť anamnézy alergických ochorení;
 • prítomnosť stop po zmiznutí pľuzgierov - pigmentované šupinaté škvrny, cievny vzor;
 • účinnosť antihistaminík;
 • rodinná anamnéza urtikárie.

Niekedy je žihľavka len jednou epizódou v ľudskom živote.

Fyzikálne vyšetrenie

Umožňuje vám vypracovať plán následného laboratórneho a inštrumentálneho výskumu. Zvyčajne fyzické vyšetrenie zahŕňa:

 • meranie telesnej teploty;
 • meranie krvného tlaku, srdcová frekvencia;
 • palpácia brušnej dutiny - stanovenie veľkosti sleziny, pečene;
 • auskultácia srdca, pľúc;
 • stanovenie veľkosti lymfatických uzlín.

Ďalšie laboratórne, inštrumentálne štúdie, testy umožňujú určiť povahu úľov, zistiť príčiny a vylúčiť choroby s podobnou diagnózou:

 • urtikariálna a hypereozinofilná vaskulitída;
 • prurigo;
 • multiformný a fixovaný erytém, erythema nodosum;
 • parazitné zamorenie;
 • anafylaktické reakcie;
 • prodromálne obdobie bulózneho pemfigoidu alebo nebulózneho pemfigoidu;
 • kontaktná žihľavka.

Okrem toho papuly urtikárie, ktoré sa objavujú u žien v treťom semestri tehotenstva, svrbiace škvrny zmiznú po pôrode.

Laboratórny a inštrumentálny výskum

Laboratórne testy sa nepoužívajú na jednotlivé epizódy akútnej urtikárie.

Odporúčané laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu:

 • krvné testy - klinické, biochemické;
 • všeobecná analýza moču;
 • kolonoskopia;
 • veloergometry;
 • Rôntgenový difraktogram PPN a OGC;
 • Ultrazvuk - podľa údajov;
 • EKG a EGDS;
 • parazitologické vyšetrenie;
 • bakteriologické kultúry z sliznice hltanu do flóry;
 • bakteriologické štúdie stolice, obsah duodena;
 • Röntgenové vyšetrenie paranazálnych dutín a orgánov hrudnej dutiny.

Diagnóza fyzickej urtikárie sa vykonáva pomocou provokačných testov - horúce kúpele, vodné kompresie, mechanické podráždenie kože, veloergometria atď. Na identifikáciu príčin urtikárie sa používajú aj testy na autológne sérum.

Na základe výsledkov výskumu možno odporučiť dermatológovi konzultovať iných odborníkov:

 • alergológ,
 • reumatológ,
 • onkológ,
 • endokrinológ,
 • parazitológia,
 • gynekológ, atď.

Špecialisti spoločne určujú schémy a metódy liečby.

Čo sú nebezpečné včely?

Urtikaria nie je nákazlivá a sama osebe nepovedie k porušeniu alebo narušeniu funkcií akýchkoľvek systémov alebo orgánov.

Dôsledky urtikárie sú neschopné - nespavosť, neurotické poruchy. Nebezpečný anafylaktický šok, angioedém. Ak sa počas ataku, ťažkosti s dýchaním pozoruje opuch ústnej sliznice, je potrebné zavolať sanitku.

Liečba urtikárie

Pre urtikáriu jednoducho neexistuje žiadny radikálny prostriedok. Chronická forma je navždy. Liečba však môže pomôcť znížiť frekvenciu a trvanie záchvatov, znížiť riziko úmrtia v dôsledku komplikácií, ako je napríklad edém Quincke, anafylaktický šok.

Spôsob ošetrenia je vybraný lekárom individuálne, v závislosti od príčin údy, jeho priebehu, stavu pacienta, prítomnosti sprievodných ochorení. Moderná medicína ponúka množstvo liekov:

 • antihistaminiká,
 • imunomodulátory,
 • antidepresíva.

Samostatné podávanie liekov môže vyvolať anafylaktický šok alebo opuch v Quincke a spôsobiť smrť. Liečba v domácnosti je možná iba po schválení jeho schémy u lekára.

Na odstránenie svrbenia a zníženie zápalu je možné navlhčiť pľuzgiere so slabými roztokmi soli, sódy, bylinných, alkoholických infúzií, 2% salicylového alkoholu, citrónovej šťavy. Ale až po konzultácii s lekárom!

Profylaxia urtikárie

Predvídať vznik akútnej formy je nemožné, ale môžete sa pokúsiť vyhnúť recidívam chronických. Prevencia urtikárie znamená:

 • včasná diagnostika a liečba ochorení, ktoré sú alebo môžu spôsobiť urtikáriu;
 • pravidelné vyšetrenie a liečenie zápalových a iných ochorení;
 • HLS - odmietnutie fajčenia, pitie alkoholu, drogy, dodržiavanie sanitárnych pravidiel a pravidiel osobnej hygieny;
 • vyhýbanie sa hypotermii, prehriatiu, UV žiareniu, stresu, tesného oblečenia;
 • presná manipulácia s chemickými výrobkami pre domácnosť, kozmetika;
 • užívanie liekov iba pod dohľadom lekára.

Pred plánovaním výletu do mora, do hôr by ste mali konzultovať aj s lekárom.

Spoločný názor na potrebu stravy pre chronickú urtikáriu v lekárskej profesii nie je primárne spôsobený rôznymi príčinami ochorenia. Zvyčajne sa počas exacerbácie odporúča diéta. V budúcnosti sa diéta určí individuálne. Napríklad u alergických foriem žihľavky lekár môže odporučiť úplne opustiť alergénu alebo naopak, aby ho ako potrava, ale iba v stopovom množstve - takže telo "pamätať", že tento produkt nie je nebezpečný.

Pacient s diagnózou chronickej žihľavky sa odporúča, aby:

 • lekársku súpravu prvej pomoci;
 • výpis z polyklinického záznamu alebo poznámka naznačujúca možné príčiny, ktoré môžu vyvolať útok na túto chorobu.

Tieto opatrenia pomáhajú, ak nie úplne zbaviť vyrážok, potom aspoň kontrolovať svrbenie, čo umožňuje človeku udržať si spoločenskú aktivitu, pracovať a žiť pomerne pohodlne.

Urtikária u detí

Príznaky, diagnóza, klasifikácia, prevencia a liečba detskej urtikárie sú podobné "dospelým" druhom. Jediný rozdiel je v tom, že pri vyšetrovaní otázok lekára o údajnej príčine ochorenia by rodičia mali odpovedať. Ak má teda koža dieťaťa jasné červené pľuzgiere, dospelí sa musia snažiť zapamätať:

 • že dieťa jedlo počas posledných hodín;
 • čo dieťa hrať s domácimi miláčikmi, kopať v chate, vidieť dlhú prechádzku atď.;
 • Prítomnosť chronických foriem ochorení v najbližšej rodine zo strany oboch rodičov.

Znamená to vznik nového typu chemických výrobkov pre domácnosť alebo nových duchov v matke, hranie s túlavými zvieratami alebo spúšťanie člnov v studenej kaluži.

Pediater môže odporučiť konzultácie s otolaryngológa, alergikom atď.

Aby sa urtikária nedostala do chronickej formy, vyžaduje sa prísna kontrola rodičmi.

Úleky tehotných žien

Okrem vyššie uvedených dôvodov na vyvolanie výskytu červených svrbivých pľuzgierov u tehotných žien môže toxíza. Urtikaria nemá priamy negatívny vplyv na dieťa, spôsobuje to len ženám nepríjemné pocity. Ale pocity svrbenia, nepohodlie nezlepšia náladu budúcej matky a jej stavu ako celku, ktoré nemôžu ovplyvniť stav dieťaťa.

Väčšina liekov na úľovanie je u tehotných žien kontraindikovaná, takže liečba sa zvyčajne obmedzuje na rôzne opatrenia na zníženie svrbenia a príjem ľahkých sedatív.

Úrazy spôsobené toxikózou úplne prechádzajú po pôrode.