Hlavná

Kliniky

Mechanická urtikária

Mechanická urtikáriaa - svrbenie, väčšinou ružovo-červené vyrážky alebo jazvy na koži, ktoré vznikajú v dôsledku mechanického podráždenia (tlak, chlade, voda, slnko, vysoká teplota a vibrácie). Príklad: Ak zdravý človek drží kožu na koži, najprv sa objaví biela čiarka, potom sa zčervená a trochu zväčší. To je normálne. A ľudia trpiaci touto chorobou, z takýchto akcií na koži vznikali opuchy a jazvy. Mechanická urtikária sa vyskytuje u každej šiestej osoby.

obsah

V závislosti od faktora, ktorý zapôsobil na žihľavku, sa rozlišuje niekoľko typov tejto choroby:

 1. dermálna žihľavka - výskyt pľuzgierov a papuliek v dôsledku tlaku alebo trenia tupými predmetmi, oblečením atď. Existujú dve formy: okamžité a oneskorené. Bezprostredne - pľuzgiere sa objavia niekoľko minút po mechanickom zásahu, horenie trvá a trvá od 30 minút do 2 hodín. Ak sa pomaly - reakcia objaví po niekoľkých hodinách a môže trvať dlhšie ako jeden deň, môže to byť sprevádzané zimnicami, malátnosťou;
 2. slnečné - sa vyskytuje pod vplyvom ultrafialového a infračerveného žiarenia na kožu slnka.
 3. akvagennaya - najčastejší druh žihľavky - výskyt pľuzgierov, edém, svrbenie pri kontakte s vodou s rôznymi teplotami;
 4. tepelná žihľavka - alergia na teplú teplotu alebo na niektorý horúci predmet (prehrievanie v kúpeli), ktoré sa prejavujú vyvýšením na pokožke;
 5. žihľavka za studena - naopak, dochádza pod vplyvom chladných alebo dokonca studených nápojov používaných pacientom. Pri všeobecnom chladení môže byť smrteľné. Reakcia začína po niekoľkých minútach v studenom vzduchu. V niektorých prípadoch sprevádzané slabosťou, bolesťami hlavy, závratmi, tachykardiou, dyspnoe;
 6. papulózna - druh urtikárie, ktorý sa vyvíja kvôli hmyzu (komáre, chyby, blchy, včely). Nedávno dannvya alergie obzvlášť nebezpečné, pretože to môže viesť k úmrtiu v rozpakoch: krku opuch nastane veľmi rýchlo;
 7. cholinergickú urtikáriu - sa vyskytuje v dôsledku zvýšeného potenia v dôsledku stresu, skúseností.

príčiny

Dôvody, prečo sa táto choroba môže vyskytnúť, sú mnohé a nie sú úplne jasné. Napríklad jedným z faktorov je dlhodobé nosenie tesného oblečenia. Okrem toho, vedci sú presvedčení, že príčinou žihľavky môže byť stres, chronické ochorenia vnútorných orgánov (pečeň, obličky, atď.), Zníženú imunitou.

príznaky

Vzhľad ružovo červená kožná vyrážka, slizničnej pľuzgiere, jazvy ako červené a biele (v závislosti na forme choroby), svrbenie, pľuzgiere, škvrny, opuch kože, niektoré bolesti. Vyrážky sa môžu objaviť na akejkoľvek časti kože tak chaoticky, ako aj symetricky. Pre túto chorobu nie je žiadna teplota. Podobné príznaky sa môžu vyskytnúť pri iných ochoreniach, takže doktor dokáže presne stanoviť diagnózu.

diagnostika

Diagnostika spravidla nespôsobuje žiadne osobitné ťažkosti, pretože pacient sám rozumie, v dôsledku čoho vznikol problém. Ak chcete určiť presnú príčinu, musíte vykonať testy alebo testy. Pri za studenej žihľavky sa kúsok ľadu umiestni na povrch pokožky a nechá sa niekoľko minút. Výsledok je známy takmer okamžite. Solárna žihľavka je diagnostikovaná slnečným žiarením s vlnami rôznych dĺžok. Vodná žihľavka je určená použitím vody s rôznymi teplotami. Okrem toho, na diagnostikovanie akejkoľvek urtikárie je potrebné vykonať určité testy.

Video o liečbe žihľavky

liečba

Mechanická liečba žihľavky je slabá. Bohužiaľ, neexistuje žiadny liek, ktorý by raz a navždy vyliečil mechanickú urtikáriu. Ale v súčasnosti má liek určité spektrum liekov, ktoré pomáhajú ľuďom kontrolovať výskyt symptómov žihľaviek. Po prvé, je potrebné zistiť príčinu výskytu a pokúsiť sa ho zbaviť. Antihistaminiká môžu zmierniť pacientov bolestivých prejavov ochorenia. Úľavky nie sú nákazlivé, je to reakcia jednotlivého organizmu na mechanické podnety.

Slnečná žihľavka Liečia sa antialergickými liekmi, antihistaminikami, ktoré trvajú dlho.

Liečba cholinergickej urtikárie Je to nevyhnutné len vtedy, ak príznaky nastanú po fyzickej námahe alebo strese. Po prvé, musíte sa zbaviť symptómov. Rovnaké liečenie pri tepelnej a studenej žihľade.

K hlavným metódam liečby rôzne druhy urtikárie zahŕňajú: histamínové receptory, antagonisty leukotriénových receptorov a niekoľko ďalších.

Môžete liečiť mechanickú urtikáriu doma, ak je známe, že príčina a choroba sa vyskytujú v ľahkej forme. Stačí stačiť sa chrániť pred faktorom, ktorý spôsobil chorobu, aby ste užívali antihistaminiká. V závažných prípadoch a ak sa choroba vyskytla u dieťaťa, je potrebné sa poradiť s lekárom.

Mnohí ľudia sa zaujímajú o otázku: je možné umyť sa urtikáriou. Je to možné a dokonca aj nevyhnutné, ak nie je alergická na vodu. Napriek tomu by sa malo používanie detergentov a tvrdej vlny obmedziť, aby sa situácia zhoršila.

účinky

Väčšina pacientov s mechanickou urtikáriou sa nemôže úplne zbaviť, pretože je spojená s vaskulárnym ochorením. Na špecializovaných klinikách je potrebné podrobiť sa vyšetreniu s cieľom zistiť presnú príčinu ochorenia a začať plnohodnotnú liečbu. Samoliečenie môže viesť k katastrofálnym výsledkom.

Mechanická (dermografová) žihľavka

Termín "urtikária" v dermatológii sa vzťahuje na ochorenie, pri ktorom sa pokožke objavia jazvy a pľuzgiere, ktoré spôsobujú svrbenie.

Úľa: Mechanický Je jednou z foriem urtikárie, ktorá sa vyskytuje v dôsledku tlaku vyvíjaného na pokožku alebo iného podobného účinku. Mechanická urtikária sa prejavuje v podobe lineárnych jaziev červenej farby, ktoré stúpajú nad povrch zdravej pokožky. Táto forma je pomerne častá, vyskytuje sa u približne 60% pacientov s urtikáriou.

Príčiny tejto choroby

Faktory, ktoré môžu vyvolať urtikáriu, sú mnohé, ale presné príčiny, ktoré spôsobujú ochorenie, nie sú stále jasné. Tu sú niektoré faktory, ktoré môžu spôsobiť vývoj ochorenia:

Emocionálny stres sa môže stať jednou z príčin vývoja mechanickej urtikárie.

 • Alergény rôzneho pôvodu.
 • Lieky: nesteroidné protizápalové lieky, lokálne analgetiká, rádiokontrastné látky obsahujúce jód, morfín, kodeín atď.
 • Transfúzia krvi.
 • Emocionálny stres.
 • Prítomnosť nádorov.
 • Infekčné ochorenia (hepatitída, mononukleóza atď.).
 • Poruchy štítnej žľazy.

Tak môže byť urtikária alergická alebo môže pôsobiť ako sprievodný symptóm inej choroby.

Symptómy a prejavy mechanickej urtikárie

Hlavné príznaky akejkoľvek formy urtikárie, vrátane mechanickej, sú výskyt ružovo-červenej vyrážky na koži, na postihnutých miestach sa môžu tvoriť pľuzgiere a jazvy. Vyrážky sa môžu objaviť na akejkoľvek časti tela, umiestnenie vyrážky môže byť chaotické alebo symetrické.

Existujú dve formy mechanickej urtikárie, vyplývajúce z vystavenia tlaku:

 1. Okamžitá forma nastáva niekoľko minút po mechanickom náraze na pokožku. Koža sa objaví svrbivou vyrážkou, ktorá trvá nie viac ako 2 hodiny.
 2. Oneskorená forma sa prejavuje po dlhšom stláčaní kože oblečením, obuvou atď. V tomto prípade sa vyrážka objaví na koži niekoľko hodín po aplikácii tlaku a zostane niekoľko dní.

Celkové zdravie pacienta

Mechanická urtikária spravidla neovplyvňuje celkový zdravotný stav. V zriedkavých prípadoch môže byť nevoľnosť, triaška, bolesť hlavy.

diagnostika

Diagnóza mechanickej urtikárie nespôsobuje problémy, laboratórne štúdie sa zvyčajne nevyžadujú. Diagnóza je stanovená na základe vyšetrenia pacienta a štúdia histórie ochorenia (anamnéza).

Je potrebné rozlišovať urtikáriu s nasledujúcimi ochoreniami:

 • Urtikálna vaskulitída;
 • Atopická a kontaktná dermatitída;
 • Multiformný erytém.

V prípade chronického priebehu ochorenia je možné predpísať alergologické testy s kožnými testami, ako aj vyšetrenie na identifikáciu komorbidít.

Metódy liečby mechanickej urtikárie

Bohužiaľ, mechanická urtikária zle vníma liečbu. Prostriedky, ktoré by mohli trvale zachrániť pacienta pred prejavmi ochorenia, neexistujú. Včasné opatrenia však pomôžu kontrolovať výskyt vyrážok a zbaviť sa nepríjemného svrbenia na pokožke.

Na liečbu urtikárie sa používajú antihistaminiká prvej generácie (Suprastin, Tavegil atď.) Lieky druhej generácie majú oneskorený účinok, takže ich použitie nie je indikované na liečbu tejto formy ochorenia.

V chronickom priebehu ochorenia platí:

 • loratadín;
 • Cetirizín alebo cyproheptadín alebo fexofenadín.

Liečba ľudovými metódami

Zbaviť sa prejavov mechanickej urtikárie pomôže recepty ľudí:

 • Namiesto čaju alebo rannej kávy by ste mali piť čerstvý vývar. Tráva je varená v čajníku, ako bežný čaj, infúzia sa môže opiť počas dňa bez obmedzení.
 • Ak chcete na postihnutú pleť aplikovať pleťové vody, môžete použiť infúziu žihľavy. Na zmiernenie svrbenia môžete infúziu okysliť malým množstvom citrónovej šťavy.
 • Na prevenciu recidívy mechanickej urtikárie sa odporúča denne piť infúziu pripravenú svojimi bradavicovými bylinkami, malinovými listami, mätou a čiernym ryžcom.
 • Veľmi užitočné a celeru šťavy. Koreň tejto rastliny by sa mal očistiť, strúhať a pretlačiť cez sito alebo gázu. Vziať čerstvé šťavy by mala byť jedna lyžica dva alebo trikrát denne.

Prognóza a prevencia

Spravidla sa zlepšenie stavu s mechanickou urtikáriou vyskytuje počas prvých troch dní. Aby sa zabránilo relapsu, je vhodné vylúčiť provokujúce faktory - nepožívajte tesné oblečenie, neťahajte pásy a pásy, zdvihnite pohodlnú obuv, ktorá nestláča nohy.

Mechanická urtikária: etiológia a symptomatológia ochorenia, možnosti liečby

Mechanická urtikária je druh alergickej reakcie charakterizovanej zvláštnym prejavom na koži. V dôsledku pôsobenia dráždivého faktora zostáva okrem sčervenania a opuchu na povrchu tela aj bizarný vzor prúžkov alebo jaziev. Asi 60% alergikov čelí tejto chorobe. Dermatologický problém sa môže vyskytnúť aj v detstve. Je dôležité si uvedomiť, že takéto vyrážky nie sú nákazlivé a sú individuálnym znakom organizmu jedinca.

Čo prispieva k rozvoju patológie

Napriek tomu, že mechanická urtikária je bežná choroba, dôvody jej vzniku nie sú úplne pochopené. K provokujúcim faktorom patrí dedičnosť, znížená imunita, fyzický alebo emočný stres, s ktorým sa telo nedokáže vyrovnať. Reakcia na koži vo forme bielych alebo ružových odtieňov sa objavuje pod vplyvom nasledujúcich podmienok:

 • Prijímanie farmaceutických prípravkov (nesteroidné protizápalové lieky, morfín, analgetika lokálneho pôsobenia).
 • Zadanie kontrastného činidla s jódom počas fluoroskopie.
 • Dysfunkčné fungovanie štítnej žľazy, obličiek, pečene, GIT.
 • Choroby infekčnej povahy.
 • Prítomnosť onkologických procesov.
 • Transfúzia krvi.

Hlavnou príčinou patológie je mechanický účinok vonkajších stimulov z prostredia: slnko, voda, vysoká teplota, vibrácie, tlak.

Blistre, opuchy, podráždenie pokožky sa vyskytujú aj po uhryznutí hmyzom, trením odevu, zvýšením potenia. V závislosti od prevažujúceho nepriaznivého faktora sa tieto typy urtikárie líšia:

 • Slnko.
 • Akvagennaya.
 • Dermograficheskaya.
 • Tepelná / studená.
 • Cholinergný.
 • Papulózna.

Zjavenie alergickej reakcie

Hlavným príznakom ochorenia je podráždenie kože vo forme ružových a bielych lineárnych jaziev, doplnené opuchom, červenými škvrnami, vyrážkou. Vývin úľov sprevádza krátke pálenie a svrbenie.

Na fotografii nižšie možno vidieť, že lézie tvoria charakteristickú mriežku alebo vzory z pásov, pozdĺž ktorých je stanovená patológia.

Takéto "výkresy" sú náhodne rozložené po celom tele, niekedy označené symetriou vyrážok. V tomto prípade pacient zriedkavo zaznamená bolesť alebo horúčku. Možno mierna zmena vo všeobecnom stave osoby: výskyt závratov, zimnica, bolesti, postihnutia.

Existujú dve formy ochorenia:

 1. Pri okamžitej urtikárii sa reakcia na pokožku prejavuje takmer okamžite po interakcii s alergénom. Sčervenanie epitelu prechádza nezávisle 2 hodiny.
 2. Spomalená forma sa vyznačuje absenciou okamžitého poškodenia častí tela. Prvé príznaky patológie sú zaznamenané po chvíli po mechanickom pôsobení na zraniteľné miesta. Blistre a opuch trvajú tri dni.

V závažných prípadoch sa počas niekoľkých mesiacov pozoruje podráždenie kože.

Diagnóza postihnutia epitelu

Skôr ako začnete liečiť vyrážky, na presnú diagnózu sa obráťte na alergikov, dermatológov alebo imunológov.

Pretože mechanická urtikária má podobnú symptomatológiu k iným ochoreniam, musí sa líšiť od atopickej alebo kontaktnej dermatitídy, multiformného erytému, urtikárnej vaskulitídy. Určenie patológie je dosť jednoduché. Lekár by mal vykonať vizuálne vyšetrenie pacienta a niektoré kožné testy s použitím možných dráždivých látok:

 • voda s rôznymi teplotami;
 • ultrafialové ožiarenie;
 • ľadová kocka.


Ak máte podozrenie na chronickú formu urtikárie, navyše urobte alergické testy. Ak má pacient súbežné sťažnosti, je možné vyšetriť vnútorné orgány a systémy na ich správne fungovanie. Okrem všeobecnej analýzy krvi predpisuje lekár štúdie hormónov štítnej žľazy, črevnej mikroflóry (bakóza).

Varianty liečebnej úľavy symptómov ochorenia

Nie je možné úplne vyliečiť a zbaviť sa mechanických úľov. Mierna forma ochorenia prechádza o niekoľko hodín. Doma, ak alergia nie je spôsobená vystavením sa vode, ako prvá pomoc, zjavné jazvy sú rozmazané pomocou kocky ľadu alebo vlhkého kompresie. Pri ťažkých kožných léziách sú hlavné metódy zamerané na odstránenie vonkajších príznakov a zmiernenie stavu pacienta.

Správne zvolená liečba môže zvýšiť odolnosť tela voči provokujúcim faktorom a regulovať výskyt alergickej reakcie. Z farmakologických liekov sa predpisujú antihistaminiká prvej generácie:

Antiallergické lieky nových generácií majú pre telo menej vedľajších účinkov. Napriek tomu ich používanie nemá zmysel: užívanie týchto liekov má dočasný účinok a nezachráni vás z recidív údy.

Na odstránenie súčasného pálenia sa pokožka ošetrí špeciálnymi antipruritickými masťami. V niektorých prípadoch doktor môže odporučiť príjem vitamínov na posilnenie imunity.

Ak matka zaznamenala vyrážku u dieťaťa, pred použitím žiadnych prostriedkov je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Liečba ľudovými prostriedkami

Na zníženie svrbenia alebo zníženie miernych prejavov ochorenia pomáhajú tradičné lieky. Kolekcia liečivých rastlín môže byť použitá mnohými spôsobmi: požitím alebo aplikovaním ako kompresie na postihnuté oblasti pokožky.

Dobrý terapeutický účinok má nasledujúce prípravky:

 • Vývar z žihľavy, zriedený malým množstvom citrónovej šťavy. Odstraňuje začervenanie a zmierňuje zápal.
 • Alternatívne, harmančeka, psík varenie v šálke. Rastlinné suroviny sa môžu miešať alebo pripravovať samostatne a nahradiť niekoľko tradičných receptov na čaj alebo kávu.
 • Čerstvo vylisovaná šťava získaná z strúhaného celozrnného koreňa sa má užívať 1 čajovou lyžičkou 2-3 krát denne pred jedlom.
 • Kvety alebo stonky rašeliny, rovnako ako listy malín, čierne ríbezle, mäta sú potrebné na prípravu liečivých infúzií. Denné používanie konečného lieku môže zabrániť zhoršeniu mechanickej urtikárie.

Všeobecné odporúčania a prevencia relapsov

Pacient s urtikáriou by mal dodržiavať tieto pravidlá:

 • Po presnom stanovení alergénu je potrebné obmedziť alebo vylúčiť jeho účinok na pokožku. Pacient by mal aplikovať opaľovací krém v prípade reakcie na ultrafialové žiarenie, zastaviť návštevu kúpeľa alebo sauny s termickou urtikáriou.
 • Stojí za pozornosť oblečenie a obuv: používajte priestrannejšie veci a vyhnite sa nadmernému treniu pásov alebo pásov.
 • Ak sa objavia vyrážky, hygienické postupy nie sú zakázané, ak neexistuje žiadna patologická reakcia na vodu. Odporúča sa kúpiť hypoalergénne čistiace prostriedky a nepoužívajte tvrdú vlnu.
 • Prevencia choroby zahŕňa aj dodržiavanie diéty, ktorá vylučuje potravinových provokátorov (čokoláda, kakao, citrusy, morské plody, sýtené alebo alkoholické nápoje).

Príčiny mechanickej žihľavky

Urtikaria (urtikária) je alergická reakcia tela, pri ktorej sa na koži objavujú pľuzgiere. Ale čo je mechanická urtikária? To je jedna z foriem tejto choroby. Zdá sa, že je pokožka pod tlakom. Táto forma ochorenia sa vyskytuje pomerne často - u 60% pacientov.

Prečo existujú vyrážky

Príčiny mechanickej žihľavy sú rôzne, ale ešte nie sú úplne pochopené. Odborníci sa však domnievajú, že ľudia s nevyváženou psychikou alebo emocionálnym stavom, ktorí majú choroby súvisiace s imunitným systémom a tiež patológie vnútorných orgánov, sú alergické na alergie. Tendencia mechanickej urtikárie tiež určuje citlivosť kože, stav ciev a dedičnosť.

Vzhľadom na alergén môžeme rozlíšiť nasledujúce formy:

 1. Dermograficheskaya. S touto formou sa alergická reakcia vyvíja veľmi rýchlo, čo vyplýva z tlaku alebo trenia. Napríklad na koži sa môžu objaviť červené škvrny. Takáto vyrážka sa často objavuje pri nosení pevného oblečenia;
 2. Chlad. Reakcia nastáva, keď je pokožka v kontakte s chladom. V tomto prípade môžu aj studené jedlá a nápoje spôsobiť alergiu;
 3. Thermal. Vyrážky sa vyskytujú pri vysokých teplotách okolia;
 4. Slnko. Tento druh alergie je najbežnejší. Keď je človek dlho pod slnkom, môže mať na pokožke opuchnutie a červené škvrny;
 5. Akvagennaya. Táto forma alergie je zriedkavá, ale nebezpečná. Koniec koncov, pri najmenšom kontakte s vodou sa objaví urtikária;
 6. Papulózna. Tento druh vyrážok je dôsledkom hmyzového zhryznutia;
 7. Cholinergný. Vyskytuje sa v prípade silného potenia na pôde nervových zážitkov.

príznaky

Symptómy vyrážok žihľavky sú viditeľné a rozpoznateľné. Keď je alergén v kontakte s pokožkou, opuchy a pľuzgiere, objavia sa červené škvrny a pruhy.

Zvyčajne alergická reakcia nepríde bez pálenia a svrbenia.

Mechanické úľy, ktorých príčinou je tlak, môžu mať dve formy:

 • Okamžite. Po pokožke bola mechanicky postihnutá vyrážka, ktorá zmizla len niekoľko hodín;
 • meškanie. Objaví sa, keď je oblasť tela dlhšie stlačená. V takýchto prípadoch koža vyleje po niekoľkých hodinách. Pomocou tohto formulára môže vyrážka trvať niekoľko dní.

V zriedkavých prípadoch môžu mať pacienti s mechanickou urtikáriou všeobecnú nevoľnosť. Osoba môže mať bolesti hlavy, závraty, zimnica, zníženie pracovnej kapacity. On bude cítiť slabosť, bolesti. Ak sú takéto príznaky pozorované, je potrebné navštíviť alergikov.

Diagnóza ochorenia

Pri diagnostike mechanickej formy neexistujú žiadne osobitné problémy, pretože nie je potrebné robiť žiadne laboratórne výskumy. Lekár stanovuje diagnózu vyšetrením anamnézy pacienta a jeho vyšetrením.

Diferenciujte urtikáriu s týmito ochoreniami:

Ak sa ochorenie stane chronickým, potom pacient musí podstúpiť alergické testy. Okrem toho môže dostať všeobecné vyšetrenie orgánu, aby sa vylúčili prípadné komorbiditá. Ako vyzerá mechanická urtikária, môžete vidieť na fotografii.

liečba

Mechanické úľy nie je možné liečiť dobre. Kým nenašli nápravu pre úľ, s ktorou môžete túto chorobu vyliečiť. Dnes však existujú lieky, ktoré môžu zabrániť vzniku vyrážky. Prvá vec, ktorá je dôležitá pre mechanickú formu, je určiť príčinu jeho výskytu. Pomocou antihistaminík môžete vyfarbiť prejavy ochorenia.

Na liečbu alergií na slnku sa používajú antialergické lieky. Môžete tiež vyzdvihnúť antihistaminiká, ktoré dlho pracujú.

Cholínergická vyrážka sa má liečiť, ak sa príznaky ochorenia objavia po tom, čo osoba zažila stresovú situáciu alebo mala určitú fyzickú námahu. Rovnaká liečba sa vzťahuje na také odrody žijúce v úľoch ako studené a teplé.

Ak sa choroba človeka nestane komplikovanou a pozná dôvody svojho vzhľadu, môžete sa s ňou zaobchádzať doma. V takýchto prípadoch stačí zbaviť sa faktora, ktorý vyvoláva urtikáriu a užíva antihistaminiká.

Pri komplexnej forme mechanickej urtikárie musíte ísť k lekárovi. Tiež je potrebné urýchlene sa obrátiť na odborníka v prípade choroby dieťaťa.

Mnoho ľudí sa pýta: je možné sa umyť úľami? Samozrejme, je to dokonca nevyhnutné. Výnimkou je prípad, keď osoba vyvola alergiu na vodu. Avšak každý pacient s mechanickou urtikáriou by mal používať hypoalergénne detergenty. Tiež nepoužívajte tvrdú vlnu.

Zvyčajne príznaky žihľavosti zmiznú po niekoľkých dňoch. A aby nedošlo k ďalšiemu relapsu, je potrebné vylúčiť všetky možné alergény.

Dermografická urtikária: príznaky, diagnóza a liečba

Koža je druh indikátora, ktorý pomáha určiť stav ľudského tela a signalizuje výskyt určitých problémov. K chorobám, ktoré sa okamžite zobrazia na koži, môžete zahrnúť rôzne alergické reakcie. Alergia charakterizovaná rýchlym výskytom vyrážky po mechanickom vystavení pokožke je dermograf alebo, ako sa to nazýva aj mechanická urtikária.

Podstata a hlavné príčiny choroby

Dokonca aj vzhľadom k tomu, že koža je najväčším ľudským telom, jej stav ľudia nevenujú náležitú pozornosť. Ale pokožka je často prvá, ktorá signalizuje vývoj rôznych patológií v ľudskom tele. Takéto príznaky sa prejavujú alergickými reakciami, ako je pretrvávajúca červená dermografizácia.

Dermatografická urtikária je ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku inej patológie - dermografizmu urtikária. Choroba je bežná reakcia na mechanické, tepelné a iné vonkajšie účinky na pokožku. Vyskytuje sa po silnom tlaku, účinkom extrémnej teploty alebo v prípade častých stresov a prejavuje sa červenými stopami na koži, ktoré zostávajú pomerne dlho.

Medzi hlavné príčiny vzniku demografickej žihľavky patria tieto faktory:

 • mechanický náraz vo forme trenia alebo šoku;
 • veľmi nízka alebo naopak vysoká teplota;
 • rôzne alergické reakcie;
 • dedičná predispozícia k tejto chorobe;
 • pravidelné stresové situácie.

Takýto jav, ako je urtikária, ľudia často v každodennom živote vidia pri stláčaní kože akýmkoľvek predmetom, keď po odstránení mechanického efektu sa pozoruje modrá a potom sčervenanie kože. U zdravého človeka tento jav rýchlo prechádza bez vonkajšieho rušenia. Existuje však malé percento ľudí, ktorí majú tento prejav dlhší čas a nazýva sa bielou alebo červenou dermografizmou.

Je dôležité pochopiť, že mierna forma dermografu alebo mechanickej urtikárie nespôsobuje vážne ťažkosti a prechádza sama.

Vo väčšine prípadov táto forma ochorenia nespôsobuje bolestivé pocity, kvôli čomu si človek nedáva zvláštnu dôležitosť. Ale v zriedkavých prípadoch alergické prejavy na pokožke naznačujú vážne abnormality v práci tela. Preto v prípade akýchkoľvek príznakov ochorenia je dôležité okamžite konzultovať dermatológov.

Symptómy a diagnostika chorôb

Pod dermografizmom lekári znamenajú určitú formu žihľavy. Symptomatická alergia je spojená so zvýšenou citlivosťou ľudskej kože na rôzne vonkajšie podnety. Sčervenanie môže vyplynúť z trenia nepríjemného oblečenia, goliera košeľu alebo dokonca popruhu na náramkové hodinky.

Zvyčajne táto choroba nespôsobuje vážne následky, avšak v určitej kategórii ľudí trpiacich červenou urtikáriou sa pozorujú zápalové procesy aj kvôli malým poškriabaniu alebo kukurici. S minimálnym vonkajším vplyvom na pokožku týchto ľudí je stopa červených farieb, ktorá nezmizne dlhú dobu. Trenie okolo hrubého oblečenia alebo miernej rany spôsobuje edém a závažné svrbenie. V tomto prípade sa na mieste poranenia objaví ružová jazva, čo spôsobuje nepríjemné pocity a pálenie.

Klinická manifestácia ochorenia zvyčajne zmizne tak rýchlo, ako sa zdá. Ale u niektorých pacientov sa pozoruje mechanická žihľavka po celý život. Vo všeobecnosti patológia neohrozuje ľudský život, ale pacienti trpiaci touto chorobou často trpia ťažkým nepohodlím.

Ak chcete potvrdiť, že začervenanie, ktoré sa prejavuje v dôsledku vonkajšieho vplyvu na pokožku, je demografická urtikária, ktorej fotografia je uvedená v článku, treba sa poradiť s dermatológiou v polyklinike. Iba vyšetrenie odborníkom v dermatológii môže potvrdiť alebo naopak vyvrátiť patológiu.

Normálna diagnóza je štandardné vizuálne vyšetrenie pacienta lekárom. Na tento účel vykoná malý test špecialista a pozoruje sa reakcia pokožky na mechanické podnety. Ak test potvrdzuje prítomnosť mechanickej urtikárie, predpísané sú ďalšie testy:

 1. Analýza na detekciu invázie alebo parazitov v črevách pacienta.
 2. Štandardný krvný test.
 3. Štúdium hormónov v štítnej žľaze.
 4. Kontrola imunitného systému pacienta.

Na základe získaných výsledkov lekár predpíše ďalšiu terapeutickú liečbu. Hoci najčastejšie choroba prechádza sama bez toho, aby užívala lieky.

Liečba choroby liekmi

Ak sa na telo pacienta nachádza demografická urtikária, lekár predpíše užívanie antihistaminických liekov, ktoré selektívne blokujú histamín. Z tohto dôvodu sú symptómy patológie odstránené a pacient cíti úľavu druhý, tretí deň po prvom podaní lieku.

Existujú prípady, keď červené značky na pokožke zostávajú niekoľko týždňov a dokonca mesiacov. V tomto prípade lekár predpisuje Cetirizine, Clarinex, Wistaril, Zirtek alebo Claritin. Zvyčajne sa terapeutický priebeh liečby zníži na jednu tabletu počas 7 - 14 dní pred spaním.

Samošetrenie liekom je prísne kontraindikované, lebo dávka a aktívne zložky lieku vyberá lekár v každom jednotlivom prípade. Je to spôsobené tým, že nie všetky antihistaminiká zmierňujú priebeh ochorenia. Preto je možné vybrať individuálnu metódu liečby. Odborníci často predpisujú perorálne steroidy.

Steroidy majú účinný účinok, ak antihistaminiká nevedú k pozitívnemu výsledku v boji proti mechanickému dermografizmu.

Ďalším spôsobom liečby červenej žihľavky je liečba postihnutých oblastí kože ultrafialovým žiarením. Takéto postupy vykazujú pozitívne výsledky aj pri krátkodobej liečbe. V prípade dermografickej urtikárie, ktorej predchádzalo stres alebo nervové vyčerpanie, sú predpísané antidepresíva.

V niektorých prípadoch sa vykonáva miestna liečba. Ak chcete zbaviť jaziev a červených škvŕn na koži, použite masti alebo gély, ktoré pomáhajú zmierniť svrbenie a pálenie. Dobré výsledky dokazujú gély Fenistil a Nezulin krém, ako aj iné masti vyrobené na báze aloe.

Tradičná medicína v boji proti červenej urtikárii

Ak má choroba ľahkú formu, potom nie je potrebná medikácia. V takejto situácii môžete po konzultácii s lekárom použiť tradičný liek. Takéto recepty sú lacné a ľahko sa pripravíte:

 1. Ráno a celý deň pijú odvar z reťazca. Infúzia sa pripravuje ako bežný čaj.
 2. V prípade mechanickej urtikárie má čaj zo zbierky bylín dobrý účinok. Takýto prípravok sa pripravuje z listov čierneho ríbezle, mäty a maliny s prídavkom bobúľ divých.
 3. Rýchlo zmierňuje príznaky čerstvo stlačeného celerového džúsu. Pri varení používajte bežný odšťavovač. Denne potrebujete piť viac ako 1/3 šálky šťavy.
 4. Ak sa chcete zbaviť pálenia, jaziev a svrbenia, použite tinktúru kopřivy s citrónovou šťavou.
 5. Rovnako pomôže aj koreň sladkého drievka, ktorý sa používa na malom kuse a umyje sa pitnou vodou.

Liečba dermograficheskoj urticaria - postup nekomplikovaný, aj keď dlhý. Hlavnou úlohou je identifikovať alergén, ktorý vyvoláva patológiu a ďalej ju eliminuje. Samotná ružová dermografizácia sa neodovzdáva od pacientov zdravému človeku v dôsledku skutočnosti, že ide o reakciu na stimul. Okrem toho, s takou chorobou, môžete dokonca robiť vodné procedúry, ale bez použitia žínku alebo mydla, ktoré môžu vyvolať komplikácie.

Profylaxia ochorenia a prognóza jeho vývoja

Ako predpovedal väčšina odborníkov, mechanická urtikária, ktorej liečba nespôsobuje ťažkosti, má dôsledky na ľudské zdravie. Mierna forma červenej urtikárie vo väčšine prípadov prechádza tak nepozorovane, ako sa zdá, bez liečby drogami. Ale bez ohľadu na zložitosť patológie, lekárska konzultácia neublíži. Tým sa zabráni nežiaducim dôsledkom alergií.

Demografická urtikária primárnej formy nemá konkrétne metódy profylaxie v dôsledku skutočnosti, že presná príčina spôsobujúca patológiu nie je stanovená. Pre prevenciu chorôb je dôležité bojovať proti výskytu komplikácií:

 • neumožňujú mechanické poškodenie kože;
 • nosia veci, pri výrobe ktorých sa používajú mäkké prírodné materiály;
 • nepoužívajte tvrdé župany a neznáme čistiace prostriedky;
 • nenavštívte bazén a saunu;
 • vetranie spálne pred spaním;
 • vyhnúť sa stresovým situáciám a prispôsobiť sa pozitivite;
 • pravidelne kontroluje stav čriev.

Okrem toho, z dennej stravy by malo byť úplne vylúčené:

 • Pekárenské a salámové výrobky, ako aj červené mäso;
 • nápoje obsahujúce plyn a výrobky rýchleho občerstvenia;
 • nápoje obsahujúce alkohol, čokoládové výrobky a prírodné jogurty, ktoré obsahujú rôzne prísady;
 • syr, výrobky z mlieka a vajec.

Je žiaduce diétne diétu s nasledujúcimi produktmi:

 1. Produkty, ktoré obsahujú vitamíny skupiny E: olivové oleje, tekvicové a ľanové semená a vlašské orechy.
 2. Výrobky obsahujúce veľké množstvo vitamínov C: bobule a ovocie, ktoré sú vlastné v určitej sezóne.
 3. Produkty, v ktorých je prítomný vitamín B5: pevné odrody cestovín, húb a celozrnného chleba.

Iba prostredníctvom integrovaného prístupu, ktorý zahŕňa vyváženú stravu, ľudské a lekárske spôsoby liečby, ak je to potrebné, sa môžu rýchlo a bez následkov zbaviť tejto choroby. Kontaktný formulár urtikárie je ľahko liečiteľný, čo je najdôležitejšie, neodkladajte sa s týmto problémom a ihneď sa poraďte s lekárom, ktorý správne identifikuje príčiny, ktoré spôsobili červenú dermografizmus.

Príčiny vzniku a správnej liečby demografickej (mechanickej) žihľavky + šokujúce fotografie choroby

Dermografická (mechanická) urtikária (kód MKB10 L50.3) alebo dermografizmus - stav pokožky, proti ktorej sú na nej konvexné, ostro obmedzené cicatrice.

Dermografizmus v gréčtine znamená "písanie na koži".

Príznaky tejto formy ochorenia sú podobné nápisy a jazvy bielej alebo červenej, sprevádzané opuchom a začervenaním.

príznaky

Demografická urtikária zriedkavo postihuje veľké oblasti tela (ešte zriedkavejšie sa choroba vyskytuje na pokožke hlavy a pohlavných orgánoch). U zdravého človeka na pozadí mechanického pôsobenia na pokožku (napríklad držanie neho na neho) vzniká biely pás, ktorý bude čoskoro prechádzať.

Na pacientovi dermografizmom na tomto mieste bude červená zapálená jazva s bielym stredom. Ochorenie má tendenciu rýchlo vybuchnú a tiež rýchlo ustupujú.

Príznaky a symptómy dermografizmus zvyčajne zobraziť sa v priebehu niekoľkých minút po vystavení stimulu (napríklad trenie odevov na telo - často límec na košeli vyvoláva podráždenie).

Avšak u mnohých pacientov sa v priebehu prvých týždňov liečby zhoršujú príznaky až do takej miery, že už nespôsobujú nepríjemné pocity.

Choroby sprevádzajú nasledujúce funkcie:

 • svrbenie, ktorá sa často zvyšuje v noci;
 • horiace, bolesť a opuch poškodenej kože;
 • zjazvenie pripomínajúce priame svetlé čiary a okolité oblasti môžu zmeniť farbu od bledo-červenej až po bordódu;
 • všeobecná nevoľnosť, zvýšenie teploty je veľmi zriedkavé;
 • zvyčajne horšie v horúcich podmienkach, napríklad po horúcej kúpeli.

Dermatografická žihľavka je rozdelená do niekoľkých typov:

 1. Červená dermografizácia. Vyskytuje sa na pozadí mechanického pôsobenia na pokožku vo forme červených pásov. Táto forma je často spojená so seboroickou dermatitídou.
 2. Cholínergická dermografizácia. Vyskytuje sa, keď je pokožka vystavená nízkym teplotám, podobne ako žihľavka za studena.
 3. Biela dermografizácia prejavuje sa vo forme bielych pások na koži.
 4. Rodinná dermografizácia je zdedený autosomálnym dominantným typom.

Na rukách demografickej žihľavky: foto.

Mechanická urtikária: fotografie na iných miestach tela.

príčiny

Keď existuje mechanická urtikária, príčiny najčastejšie zostáva neznámy, ale niektoré faktory môžu negatívne prispieť k rozvoju tejto choroby.

Príčiny vzhľadu demografická urtikária:

 1. histamín, uvoľnených žírnymi bunkami na povrchu kože, je najbežnejšou príčinou žihľavky. Histamín sa uvoľňuje v neprítomnosti antigénu a v dôsledku oslabenia membránových obalových žírnych buniek (v dôsledku slabej imunity pacienta). Edém kože je spôsobený uvoľňovaním histamínu.
 2. Alergické reakcie na niektoré lieky, ako je penicilín, môže začať ochorenie.
 3. Mechanický vplyv. Tlak, škrípanie hmyzom, poškriabanie kože, injekcie.
 4. Infekčná choroba. Helicobacter pylori, gramnegatívne baktérie, ktoré zvyčajne spôsobujú žalúdočné vredy a ochorenia zažívacieho traktu, môžu viesť k vzniku dermoforfie.
 5. Genetický faktor. Úle sú považované za dedičné choroby, ktoré sa prenášajú autosomálnym dominantným typom.
 6. Dysfunkcia štítnej žľazy.
 7. citový stres a ťažké fyzickej aktivity.

diagnostika

Uvedená diagnóza dermatológ alebo alergik (Imunológ).

Lekár skúma pokožku pacienta a potom vedie malú kožný test - kontroly reakcia otupiť dopadov objektov, u pacientov s dermografismus na kontaktné časti je vytvorená ihneď charakteristické jazvy (podozrenie na cholinergné dermografismus, test sa vykonáva za použitia kociek ľadu).

Ďalej je priradený pacient sériu testov:

 • očkovanie patogénnej črevnej flóry a analýza červov (na vylúčenie infekcie baktériami);
 • všeobecný krvný test;
 • analýza hormónov štítnej žľazy;
 • analýza imunity.

liečba

Ak dôjde k demografickej urtikárii, liečba je veľmi zriedka. Najčastejšie príznaky vymiznú v priebehu niekoľkých hodín (až niekoľko dní), v prípade ťažkej formy s výraznými príznakmi je predpísaná liečba.

A napriek tomu, ak sa vyskytla demografická urtikária, ako sa liečiť pri prvých príznakoch ochorenia? Hovorme o tom ďalej.

Prvá pomoc

Ako prvá pomoc by ste mali:

 • plne vylúčiť mechanický náraz na koži.
 • Jednoduchý vstup antihistaminikum (Tavegil) pred návštevou lekára.
 • Na zmiernenie svrbenia môžete použiť studený kompres (Wrap niekoľko kociek ľadu v handričkou alebo gázy a aplikovať na poškodené oblasti) v neprítomnosti alergie na chlad, alebo zábal, zvlhčenej harmančeka (2 vrecká harmanček zalejeme vriacou vodou (200 ml), ochladí sa, mokré gázy v infúzii a vzťahujúce sa na poškodené časti),

Liečebná terapia

Keď má telo mechanickú urtikáriu, liečba by mala začať príjem antihistaminík H1, ktoré selektívne blokujú pôsobenie histamínu.

Odstránia všetky príznaky ochorenia, reliéf prichádza za niekoľko dní. V mnohých prípadoch zostávajú červené jazvy / jazvy na koži pacienta niekoľko mesiacov.

Toto sú lieky, ako Cetirizin, Zirtek, Claritin, Clarinex, Semprex, Allegra, Benadryl, Wistaril, Atarax. Liečba je zvyčajne znížená na jednu tabletku pred spaním do 1-2 týždňov.

U pacientov, ktorí nereagujú na liečivá typu H1, sa používajú prípravky H2, selektívne sa viažu na histamínové H2 receptory a blokujú jeho pôsobenie. Často sa používajú v kombinácii s liekmi typu H1.

Toto sú lieky, Ako Tagamet, Zantak, Bricanil.

Ak antihistaminiká neposkytujú uspokojivú úľavu od symptómov, môžu sa použiť ostatné menej časté spôsoby liečby:

 1. Perorálne steroidy ako je prednizolón, sa používajú v zriedkavých prípadoch, keď je urtikária veľmi rezistentná na antihistaminiká.
 2. UV žiarenie. Použitie svetelnej terapie ukázalo určité zlepšenie v liečbe v krátkodobom horizonte.
 3. antidepresíva. Niekedy sa používa na liečbu dermografizmu.

Ako mastné látky na liečenie ochorenia postupujte podľa predvolieb:

 • Fenistil-gél (znižuje svrbenie a odstraňuje zápal);
 • Nezulin (zmierňuje podráždenie);
 • Drapolen Cream (bojuje s jazvami a malými jazvami, odstraňuje sčervenanie);
 • gély na báze aloe (odstránenie svrbenia a zápalu).

Ľudové opravné prostriedky

Tradičná medicína poskytne účinnú a rýchlu pomoc v boji proti tejto chorobe.

 1. zákusok lyžicu zalievania pohárom vriacej vody (200 ml), provokovať 15 minút, piť taký odvar namiesto kávy.
 2. Des. lyžička listov žihľavy 200 ml vriacej vody nechajte variť, pridať v odvarom 1 lyžička. citrónová šťava, piť takúto infúziu 2 p / deň ráno a večer.
 3. Bude vhodné piť každý deň čerstvú mrkvu alebo repný džús (nie viac ako 200 ml).
 4. Každý deň 3-5 r / deň, vezmite 1 lyžičku zákusku celerová šťava. V džúse môžete navlhčiť disk z bavlnenej vlny a otrite ju jazvami.
 5. zákusok lyžicová kačica (Riasy) nalejte s vriacou vodou (200 ml), provokovať 30 minút, piť okamžite.

Diéta a prevencia

Z dennej dávky by mali byť úplne vylúčené:

 • spracované potravinové výrobky (chlieb, koláče, sušienky, salámy, červené mäso);
 • hranolčeky, rýchle občerstvenie, nápoje sýtené oxidom uhličitým;
 • morské plody;
 • alkoholické nápoje, čokoláda, čokoládové sladkosti, jogurty s prísadami;
 • všetky druhy syrov, mliečne výrobky, vajcia.

Diéta by mala byť pridaná:

 1. Výrobky obsahujúce vitamín E (olivový olej, ľanové semienka, tekvica, orechy).
 2. Produkty s vitamínom C (čerstvé ovocie, bobule, avokádo).
 3. Produkty s vitamínom B5 (makaróny z tvrdej pšenice, celozrnný chlieb, huby).

prostý metódy prevencie:

 • úplne vylúčiť nosenie pevného a úzkeho oblečenia;
 • Počas sprchovania nepoužívajte hygienu, netrežte ručníkom;
 • Prestaňte navštíviť saunu alebo kúpeľ.
 • Vylučte dráždivé mydlá a šampóny, používajte produkty označené ako "hypoalergénne";
 • vylúčiť ťažké športy, ísť na prechádzky alebo jogu.

Integrovaný prístup zahŕňa správna výživa, liečba ľudovými liekmi a liekmi, ak je to potrebné. Kontakt s urtikáriou dobre reaguje na liečbu.

Podľa výskumu asi 2-5% populácie našej planéty trpí demografickou urtikáriou. Pozrite sa na video: čo je táto choroba a aké sú príčiny a mechanizmy jej vývoja.

Efektívne spôsoby liečenia mechanickej urtikárie s liekmi a ľudovými prostriedkami

Dobrý deň, drahí čitatelia! Dnes budeme uvažovať o mechanickej forme urtikárie.

Je to druh alergickej patológie, ktorá sa vyskytuje v súvislosti s expozíciou kože.

Hlavné metódy liečby

Je to druh alergickej patológie, ktorá sa vyskytuje v súvislosti s expozíciou kože. To sa prejavuje aj vzhľadom na lineárne formácie.

Bohužiaľ, mechanické úleky nemožno liečiť dobre. Špecifická droga, s ktorou by ste mohli navždy zabudnúť na túto chorobu, bohužiaľ, neexistuje.

Ale včasná diagnóza a návštevy lekára pomôžu eliminovať komplikácie patológie a eliminovať nepríjemné symptómy. Najprv je potrebné zistiť príčinu choroby a zbaviť ju.

Ako terapeutické činidlá sa používajú antihistaminiká 1. generácie. V chronickom štádiu ochorenia lekár predpisuje lieky ako loratadín, cetirizín a iné.

Urtikaria nie je nákazlivá choroba, takže sa neprenáša z človeka na človeka. Pri slnečnej žihľade predpísať antialergické látky s dlhým účinkom.

Cholinergická žihľavka sa liečia len vtedy, keď sa príznaky ochorenia objavili po fyzickej námahe alebo pod vplyvom emočných faktorov. Podobne sa zaobchádza so studenou a teplou žihľavkou.

Ak je príčina choroby známa, môže sa liečiť doma. V tomto prípade je potrebné odstrániť provokujúci faktor a užívať antihistaminiká.

V závažných prípadoch a tiež v prípade, že sa u dieťaťa pozoruje mechanická urtikária, je potrebné sa poradiť s lekárom.

Prvá pomoc

Keď sa objavia prvé príznaky ochorenia, musíte najprv poskytnúť pacientovi prvú pomoc. K tomu potrebuje podať antihistaminiká a glukokortikosteroidy.

Posledná možnosť by sa mala vykonať, ak choroba prešla do vážnej fázy. V takom prípade by ste mali vždy zavolať sanitku, pretože choroba je nebezpečná, ako sú komplikácie ako je Quinckeho edém a dokonca aj anafylaktický šok.

Je možné, že pacient by mal byť naliehavo hospitalizovaný.

Mnoho ľudí má otázky o tom, ako liečiť žihľavku počas tehotenstva a laktácie. Najefektívnejšie drogy patria do skupiny najnebezpečnejších liekov.

Hlavnou terapeutickou metódou pre ženy počas tehotenstva je diéta. Je potrebné vylúčiť alergické potraviny z výživy a príčiny ochorenia.

Liečba ľudovými prostriedkami

Aby ste sa zbavili urtikárie, liečba ľudovými liekmi vám pomôže:

 • Namiesto bežného ranného čaju alebo kávy pijete infúziu postupnosti. Byl bylinky v kanvici a pijte celý deň;
 • na výrobu pleťových krémov, môžete použiť tinktúru žihľavy. Pridajte trochu citrónovej šťavy na zmiernenie svrbenia;
 • na prevenciu, odborníci odporúčajú každý deň piť infúziu raka, listy čierneho ríbezle, mäty a malín;
 • odlúpnite koreň celeru, rošte ho a vytlačte šťavu z neho. Vezmite liek na jednu lyžicu dvakrát denne.

Je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, ako je voľba voľného oblečenia z prírodných materiálov, vzdanie sa pevných vecí a príslušenstva, nepríjemné a stláčacie topánky.

Pred odchodom v lete, namazať pokožku opaľovacími prípravkami a v zimných rukavicach používať špeciálne krémy.

Druhy ochorení

Vzhľadom na príčiny vzniku urtikárie sú klasifikované nasledujúce typy patológie:

 • červená dermografizácia, ktorá je sprevádzaná výskytom bublín v dôsledku tlaku alebo nárazu. Choroba je rozdelená do dvoch kategórií: pomalá a okamžitá. Posledná vyrážka sa po niekoľkých minútach po mechanickom vystavení pôsobí. Spomalená forma sa prejavuje za niekoľko hodín;
 • slnečná energia sa objaví na pozadí ultrafialového žiarenia;
 • Najnepriaznivejším typom patológie je vodná žihľavka. Choroba je sprevádzaná výskytom pľuzgierov, opuchu a svrbenia;
 • Termická urtikária je reakcia tela na vysokú teplotu alebo horúcu vec;
 • Zchladnu formu urtikárie sa objavuje v dôsledku hypotermie alebo používania studených nápojov. Patológia sa prejavuje po niekoľkých minútach vystavenia studenému vzduchu;
 • Papulárne žihľady sa vyvíjajú v dôsledku uhryznutia hmyzom. Tento stav je veľmi nebezpečný, pretože môže dôjsť k opuchu slizníc, čo následne povedie k smrti;
 • Cholinergická urtikária sa objavuje na pozadí ťažkého potenia v dôsledku silných emočných zážitkov.

Klinický obraz choroby

Hlavnými príznakmi akéhokoľvek druhu urtikárie je tvorba vyrážok na koži, môžu sa objaviť bubliny, ako je znázornené na fotografii nižšie. Vyrážka sa môže pozorovať na akejkoľvek časti tela, či už v chaotickom, alebo symetrickom poradí.

Pri mechanickej urtikárii sa mení všeobecná pohoda pacienta, niekedy môže byť slabosť, zimnica.

Ako je diagnostikovaná choroba?

Diagnóza choroby nie je ťažká. Na potvrdenie diagnózy nemusíte robiť laboratórne testy. Diagnóza je založená na klinickom obrázku choroby.

V chronickom priebehu patológie je potrebné vykonať alergologické testy a kožné testy, ako aj uskutočniť štúdiu na identifikáciu sprievodných patológií.

Prejdite prstom k povrchu kože - v normálnom stave bude biela páska, ktorá okamžite zmizne.

V prípade mechanickej žihľavky sa v oblasti expozície objaví červené pásmo, ktoré je mierne opuchnuté a vyvýšené nad kožou. Táto stopa môže byť sprevádzaná veľmi vážnym svrbením.

Na liečbu urtikárie bola úspešná, v odborných klinikách kvalifikovaní lekári predpísali ďalšie vyšetrenia na identifikáciu príčiny patológie. Na tento účel sú znázornené techniky ako ultrazvuk a MRI.

Príčiny patológie

Faktory, ktoré môžu viesť k rozvoju patológie, sú veľmi veľa. Doteraz však neboli presné príčiny ochorenia stanovené. Nižšie sú jednotlivé body, ktoré prispievajú k výskytu choroby:

 • vystavenie rôznym alergénom;
 • užívanie liekov;
 • transfúzia krvi;
 • prítomnosť formácií;
 • choroby infekčného pôvodu;
 • endokrinné poruchy;
 • aj patológia sa rozvíja na nervovej báze.

Takže choroba má alergický pôvod alebo je dôsledkom inej patológie.

výhľad

Väčšina ľudí, ktorí trpia touto chorobou sa nemôže úplne zbaviť.

Liečba bola účinná a oživenie nie je dlho čakať, je potrebné brať vážne ochorenia a premietaný v odbornej lekárskej klinike, aby správne identifikovať príčinu ochorenia a začať liečbu.

Pamätajte, že samoliečba môže viesť k žalostným komplikáciám.

Autor článku: Anna Derbeneva (dermatológ)

Dátum uverejnenia: 01.10.2016