Hlavná

Opar

žihľavka

Urtikaria je ochorenie kože alergického pôvodu, ktoré je veľmi podobné výskytu žihľavy, ktorá sa tiež nazývala horúčka žihľavy. Ochorenie sa stará o pacienta so svrbivými, vyvýšenými svetlo červenými pľuzgiermi. Samotná choroba je buď nezávislá alergická reakcia na stimul alebo prejav takmer akejkoľvek choroby.

Ochorenie sa objavuje v dôsledku akútneho zápalového edému spojivového tkaniva papilárnej vrstvy kože. Zhoršená žihľavka sa ráta s kombináciou s Quinckeho alergickým opuchom. Aspoň raz v živote sa každá tretia osoba stretla s touto chorobou v živote. V štruktúre chorôb alergického pôvodu je K. bezprostredne za bronchiálnou astmou. Najbežnejšie alergické vyrážky ľudí vo veku od 20 do 60 rokov (väčšinou ženy)

Úľa - príčiny

Príčiny výskytu spočívajú v alergickej reakcii tela na podnety a hubových alebo bakteriálnych alergénoch, ktoré môžu spôsobiť aj uhryznutie hmyzom. Porušenie funkcie pečene, metabolizmus, gastrointestinálny trakt, obličky môže tiež spôsobiť výskyt choroby. Často sa môže objaviť chronická K. po dlhšom chlade, horúčave, slnečnom svetle, tlaku, vírusových ochoreniach, antibiotikách, aspirínoch a iných liekoch. V súčasnosti je diagnostika a liečba alergií vážnym problémom, pretože všetky príčiny úľov nie sú úplne pochopené. A stanovenie hlavnej príčiny alergickej vyrážky je kľúčom k úspešnej a účinnej liečbe

Príznaky urtikárie

Hlavným príznakom žihľavky sú kožné pľuzgiere na tele. Zdá sa, že žihľavka pripomína červenú stopu, podobne ako hmyz alebo zhášanie horčice. Hlavným príznakom ochorenia je vyrážka. Vyrážky sú symetrické, asymetrické, chaotické. Sú množné, jednoduché, malé, veľké. Prvky vyrážky sa môžu objaviť a migrovať na akékoľvek miesta pokožky. Nepríjemné neustále svrbenie sa obťažuje v mieste vyrážky. Pre ochorenie je charakteristická reverzibilita prvkov a po zatknutí sa pokožka vráti do pôvodného stavu

Urtikaria - formy

Z trvania ochorenia a symptómov sa rozlišujú tieto formy: akútna, chronická, opakujúca sa.

Akútna K sa vyznačuje trvaním niekoľkých hodín až dvoch týždňov. Vznikajú z dôvodu alergickej reakcie na lieky, potraviny, infekcie a uhryznutie hmyzom.

Chronická K. sa vyskytuje s rôznymi patologickými stavmi a často sa spája s edémom Quincku až niekoľko mesiacov. Choroba je spojená so zhoršenou funkciou obličiek, pečeňou, gastrointestinálnym traktom, ohniskami chronickej infekcie, toxikózou tehotných žien, poruchami zhubných nádorov. Nesprávna koncepcia spočíva v tom, že Quinckovo opuchnutie postihuje iba tvár a krk. Tento opuch sa môže objaviť na nohách, rukách a tiež na iných častiach tela.

Opakujúci sa K. je charakterizovaný opakovaným výskytom vyrážky žihľavky.

Urtikaria nie je infekčné ochorenie a nemôže sa prenášať z jednej osoby na druhú. Pri rýchlej epizóde ochorenia pacienti často nehľadajú pomoc lekárom.

Podľa štatistík je akútna urtikária častejšia u detí, ako aj u adolescentov, ale chronická K. sa vyskytuje často u dospelých a väčšinou u žien. Choroba môže mať dedičnú povahu a tak sa prenáša. Akútna K môže ísť do chronickej formy, ale nie vždy, takže sa ponáhľať na paniku. Mnohí pacienti s chronickým K sa zotavia v prvých šiestich mesiacoch.

Je žihľavka nebezpečná? Toto je mýtus, ktorý je značne prehnaný. Toto nie je smrteľná choroba a len starostlivosť o krk, ako aj anafylaktické reakcie vyžadujú starostlivé liečenie. Nezávisle môže ochorenie zmiznúť aj počas 6 týždňov až 12 mesiacov

Príčiny akútnej urtikárie

Akútne žihľady sú prirodzene alergické a veľmi precitlivené v dôsledku alergénu, ale napriek tomu sú schopné prejsť sám.

Častými alergénmi na akútnu rakovinu sú lieky (penicilín, sulfonylamidy), nesteroidné lieky (aspirín), diuretiká; potravinové výrobky (vajcia, arašidy, morské plody, orechy, ryby); škrípanie hmyzom; kontakt s alergénmi (latex, sliny zvierat, rastliny); aplikácia rádioaktívnych látok; akútne vírusové infekcie, hormonálne poruchy, reumatické ochorenia

Príčiny chronickej žihľavky

U dospelých je príčina chronickej K stále ťažko identifikovateľná a často jej pôvod je autoimunitný (porucha imunitného systému), ale u detí je chronická žihľavka detegovaná oveľa častejšie

Typy urtikárie

Priraďte spontánne a fyzické (mechanické) K.

Fyzická (mechanická) žihľavka je spojená s fyzikálnymi faktormi a mechanickým podráždením kože. V závislosti na týchto faktoroch, izolovaných dermograficheskuyu žihľavka, žihľavka tlak, solárne, vodné, cholinergných, teplo, chlad, kontaktné, papulózna, vibrácií, adrenergné K.

Dermografická urtikária je jednou z foriem fyzickej (mechanickej) K. Je charakterizovaná výskytom pľuzgierov v dôsledku trenia alebo podráždenia kože s tupými predmetmi, oblečením.

Solárna urtikária sa objavuje v dôsledku vystavenia pokožky ultrafialovému žiareniu - slnečnému žiareniu.

Vodná (vodná) žihľavka sa objavuje pri kontakte s vodou pri akejkoľvek teplote. Na koži sú pľuzgiere, opuch, svrbenie.

Cholinergická žihľavka sa vyskytuje v dôsledku stimulácie potenia, ako aj zvýšenej telesnej teploty v dôsledku stresových faktorov, fyzickej aktivity, horúcej kúpeľa alebo upchatého priestoru. Vzor urtikárie získava bodové pľuzgiere, ktoré sa rozprestierajú na väčšom povrchu kože, často sprevádzané opuchom Quinckeho.

Termická žihľavka sa vyskytuje v dôsledku priameho kontaktu chorého s teplým alebo horúcim objektom.

Studená žihľavka sa vyskytuje pri styku s pokožkou s chladným predmetom, ako aj pri pobyte v studenom vzduchu alebo v pití studených nápojov, potravín.

Papulárne žihľavky sa vyskytujú kvôli hmyzu (škvrny, blchy, komáre). Názov urtikárie bol spôsobený vyrážkou "papuly" (malé kožné uzliny).

Adrenergná žihľavka - vyplývajúca zo stresu, veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré sa vyznačuje bielym okrajom okolo blistra bez svrbenia kože.

Chronická idiopatická urtikária je charakterizovaná periodickými exacerbáciami (najmä u žien), ale nikdy neidentifikovala príčinu.

Pigment K. a mastocytóza sú klasifikované ako ochorenia charakterizované akumuláciou žírnych buniek v tkanivách, orgánoch.

Nervová (psychogénna) žihľavka sa vyskytuje v dôsledku stresu a nervových zážitkov. Jedlá urtikária v potravinách sú úly vynalezené pacientmi spojenými s používaním určitých potravín. Oficiálne neexistuje takáto urtikária, ale ak je človek rušený chorobami čriev, obličiek, žihľavka vyvoláva toxíny, ktoré sa nachádzajú v potravinách a neopustili telo

Diagnostika urtikárie

Diagnózu vykoná alergolog-imunológ a nakoniec sa diagnostikuje po vyšetrení pacienta. Prevzatie alergických K. odporúčaných kožných testov, definícia protilátok krvi.

Existuje celý rad ochorení, sú veľmi podobné žihľavka: urtikariálny vaskulitída, mastocytóza, atopická dermatitída, multiformný erytém, kontaktná dermatitída, svrab, anafylaktoidné purpura

Úľba - liečba

Ako vyliečiť včely v krátkom čase? Bohužiaľ, neexistuje žiadny rýchly radikálny prostriedok na odstránenie tejto choroby.

Liečba urtikárie u dospelých sa zásadne líši od liečby urtikárie u detí.

Hlavnými spôsobmi liečby u dospelých sú antihistaminiká, imunomodulátory.

Antihistaminiká sú lieky na liečbu akútnych aj chronických ochorení K. Avšak imunomodulátory (prednizolón alebo cyklosporín) sa odporúčajú u pacientov s chronickou K

Po preskúmaní lekára pacientom predpísané diagnostické testy, pôst od troch do piatich dní od obdržania 2 litre vody sa odporúča denný čistiaci klystír, sprcha, ľahkú fyzickú nabíjanie. Ak je pozitívny účinok, potom sa vyrážky zmenšujú a zastavujú. Takáto dynamika je charakteristická pre alergickú K. Ak príznaky zostanú a tiež pokroky, potom to naznačuje pseudoalergické K.

Pacienti s alergickou rakovinou na pozadí stravy začnú vykonávať provokatívne testy so zavedením podozrivých potravinových alergénov. Boli vyvinuté špeciálne testy, ktoré umožňujú odlíšiť alergiu, ako aj pseudoalergickú, s vysokou pravdepodobnosťou.

Liečba akútnej urtikárie

Je možné vyliečiť úľ? Pri liečbe akútnych C. je ťažké ho skombinovať s edémom Quinck. V prípade, že vyrážka malá, je možné obmedziť antihistaminiká z liekov druhej generácie (Claritine, loratidín, Fenistil, dimetenden et al.) Dávka 1 tableta 1 krát za deň, sa dávka v prípade potreby zvýšiť. Tým zaťažovať angioedém ochorení priradenú skupinu adrenokortikálna hormóny (kortikosteroidy) vo forme tabliet, rovnako ako injekcia podľa uváženia lekára. Dávka, ako aj trvanie užívania liekov, sú predpísané dermatológiou alebo alergikom

Liečba chronickej žihľavky

Ako vyliečiť chronickú urtikáriu? Pri liečbe chronickej K identifikujte primárne ochorenie. Základné lieky sú antihistaminiká druhej generácie (Claritine, loratidín, Fenistil, dimetenden a kol.), V bežnej dávke, alebo sa zvýšila o podľa uváženia lekára. Trvanie liečby závisí od pokračovania príznakov ochorenia

Diéta na úľ

Je mylné predpísať hypoalergénnu štandardnú stravu vo všetkých prípadoch vyrážky. Odporúča sa vylúčiť z výživy akútne akútne K. tie produkty, ktoré podľa výsledkov výskumu spôsobujú alergické vyrážky. Pacienti s akútnym a chronickým edémom sa neodporúčajú piť alkohol

Výživa pre úľ

Čo môžete jesť s úľovou? Zobrazovanie prísne dodržiavanie diéty, v ktorých existuje obmedzenie tukov, cukrov, tekuté soli, s výnimkou čokoládu, vajcia, citrusové plody, údené, ostrý, odvykanie od fajčenia a alkoholu, rovnako ako kontaktné jedy gepatropnogo pôvod

Liečba urtikárie v domácnosti

Nezávisle od začiatku liečby alergického vyrážky sa odporúča až po vyšetrení lekárom, pretože existuje pravdepodobnosť nebezpečenstva angioaotek v oblasti hrdla. Odporúča sa uľahčiť stav čistenia klystýru, hojný nápoj.

Po vyšetrení lekára a koordinácii s liečbou môžete sami užívať antihistaminiká druhej generácie (claritín, loratidín, fenistil, dimetendén). Uistite sa, že po odstránení príznakov ochorenia ukážete svojmu lekárovi a dohodnite sa na ďalšom liečení a prevencii vyrážky.

Môžete sa umyť s včelami a dokonca odporúča teplú sprchu, trochu cvičenie. Po zmiernení exacerbácie základného ochorenia by ste mali opakovať každé štyri týždne štvortýždňovú liečbu pomocou enzýmových prípravkov, hepatoprotektorov, cholagogu a tiež odporúčať ročnú liečbu v sanatóriách

Urtikária u detí - liečba

Príznaky žihľavky u detí sa prakticky nelíšia od dospelých, ale pri vyjadrovaní emócií sa deti stávajú letargickými, rozmarnými, nepokojnými.

Liečba dieťaťa K. sa vyskytuje s hmotnosťou dieťaťa, takže lekár vyberá dávky antihistaminík pre deti

Úleky u tehotných žien - liečba

Úleky u tehotných žien sa uskutočňujú rôznymi spôsobmi, a preto liečba vyžaduje individuálny prístup. Vo všetkých prípadoch sa zvážia prínosy alebo možné poškodenie dieťaťa. Najbezpečnejším liekom pre tehotné ženy je Loratadin.

Fotografické symptómy urtikárie a liečba u dospelých

Fotografické symptómy urtikárie a liečba u dospelých sú vzájomne prepojené parametre, pretože pre rôzne formy patológie sa korekčné opatrenia môžu líšiť. Preto diagnóza ochorenia hrá rozhodujúcu úlohu pri určovaní účinnej liečby.

Úle (fotka): príznaky u dospelých


Urtikaria je zápalová lézia kože, ktorá sa prejavuje vo forme vyrážok na koži, ružovej odtiene. Aké sú príznaky choroba možno považovať za najživšie? Patológia je charakterizovaná otupením papilárnej vrstvy kože, intenzívnym svrbením. Výraz "žihľavka" vznikol, pretože vonkajšie prejavy tohto stavu sú podobné spáleniu pokožky žihľavy. Vyrážka u dospelých vo forme urtikárie sa vyskytuje nie menej ako vyrážka u dieťaťa podobného pôvodu.

Urtikaria má tiež iný názov, a to - polyetiologická dermatóza. Tento pojem odzrkadľuje skutočnosť, že choroba sa vyskytuje z mnohých rôznych dôvodov.

fotografie prejavy urtikárie vám umožnia zhodnotiť, čo vyzerá vyrážka na tele pri tejto patológii. Hlavné príčiny choroby sa odrážajú video, príznaky prejavujú sa aj vo forme kožných lézií.

Prvý znaky žihľavky - vzhľad ružových vyrážok, ktoré sa postupne šíria.

Pri odhalení patológie je dôležitá odpoveď na otázku: "Je urtikária poškriabaná alebo nie? " Každý alergik môže pacientovi uistiť, že odpoveď je jednoznačná kladný.

Etapy patologického procesu

Je potrebné vedieť, že pri alergickej rozmanitosti urtikárie (najbežnejšej formy) sa rozlišujú nasledovné etapy:

 1. Imunologická. Začiatok fázy zahŕňa kontakt s alergénom. S progresiou sa tvoria a akumulujú protilátky.
 2. Pathochemical. Predpokladá tvorbu (pri počiatočnom požití alergénu) alebo sekréciu pripravených (s recidívou) protilátok a mediátorov.
 3. Patofyziologický. Zahŕňa odpoveď telesných tkanív na syntetizované alergické mediátory. Po zvýšení koncentrácie v krvi sa objavujú hlavné klinické príznaky urtikárie.

Príčiny urtikárie u dospelých


Progresia vonkajších znakov žihľavky je spôsobená zvýšenou lokálnou vaskulárnou permeabilitou, ktorá spôsobuje opuch v krátkom čase. Dôležitý faktor v možnosti vzhľad Táto patológia je dedičnou predispozíciou alergie.

Existuje niekoľko hlavných príčin (spúšťačov) vzhľad urtikária u dospelých pacientov:

 1. Neznášanlivosť niektorých liekov, ktoré najčastejšie zahŕňajú antibiotiká, narkotické analgetiká, gama globulíny, sérum.
 2. Reakcia na potravinové alergény, ktoré zahŕňajú: vaječné biele, morské plody, citrusy, bobule, huby.
 3. Kusy niektorých hmyzu, najčastejšie - včely, komáre, vosy, blchy.
 4. Vplyv niektorých fyzikálnych faktorov: slnečné žiarenie, nízke teploty, dotyk kovových alebo drevených povrchov.
 5. Účinok toxických látok.
 6. Parazitárne infekcie.
 7. Poruchy v endokrinnom systéme.
 8. Reakcia na chemické výrobky v domácnosti.
 9. Reakcia na vzduchové alergény: peľ, lupy domáce zvieratá, prach.
 10. Transfúzia krvi alebo transplantácia orgánov.
 11. Onkologické patológie.

V závislosti od provokatívnej príčiny môžu byť príznaky žihľavy odlišné, čo je možné zistiť fotografie.

Typy urtikárie u dospelých


Existuje niekoľko zásad na klasifikáciu urtikárie. Oddelenie patogenetických znakov nám umožňuje rozlíšiť alergický a pseudoalergický typ ochorenia. Pri alergickej urtikárii je charakteristický imunitný mechanizmus vývoja, jeho progresia je spojená s kontaktom s alergénmi.

Pseudoalergický variant patológie je charakterizovaný skutočnosťou, že v jeho vývoji neexistuje imunitný mechanizmus. Takáto urtikária je rozdelená na takýto poddruh:

 • patológia vyvolaná chorobami tráviaceho systému a poškodením pečene (úplavica, otravy, brušný týfus, hepatitída a iné);
 • predávkovanie niektorými liekmi
 • choroba, ktorej provokujúcim faktorom je parazitárne zamorenie.

Podľa zvláštností klinického priebehu existujú tri formy patologického procesu:

 • akútna. Vyznačuje sa všeobecným zhoršením pohody, pľuzgiermi na pokožke, zvýšením telesnej teploty. Jednou z konkrétnych foriem akútnej urtikárie je angioedém.
 • chronický recidivujúce. To môže trvať mesiace a roky, sa rozvíja ako pokračovanie akútnej formy úľov. Charakteristické obdobia exacerbácie a remisie.
 • Trvalá papulárna chronická choroba. Vyrážka (foto) je neustále lokalizovaná na koži, postupne sa šíri. Nielen vyrážky na telo, ale aj vyrážka na rukách, vyrážka na nohách a vyrážka na tvári.

Podľa hlavných provokačných faktorov sú tieto typy urtikárie rozlíšené:

 • prechladnutie. Vyvoláva to vplyv nízkych teplôt. Reflexná chlad patológia sa vyvíja priamym kontaktom pokožky s chladnými predmetmi.
 • slnečné. Možné kvôli pôsobeniu slnečného žiarenia.
 • Thermal. Je to spôsobené pôsobením tepla.
 • Dermograficheskaya. Rozvíja sa po malých škrabancoch na koži.

Všetky tieto formy možno kombinovať do konceptu "fyzickej urtikárie".

Jedna z foriem úľov je tiež kontakt, ktorý sa rozvíja pri priamom kontakte s podnetom, najčastejšie alergénom.

Vodná žihľavka postupuje pri kontakte s vodou.

Ak príčiny patologického procesu zostanú nevysvetlené, potom sa táto podmienka nazýva "idiopatická žihľavka".

Rozmanitosť klinických foriem urtikárie vytvára určité ťažkosti pri diagnostike tejto choroby. Ak chcete zistiť patológiu, musíte kontaktovať nielen dermatológov, ale aj alergikov, aby ste určili možnú alergickú povahu tejto choroby.

Ako liečiť urtikáriu u dospelých: zoznam liekov


kedy na koži symptómy urtikárie u pacientov vzniká hlavná otázka - ako rýchlo obnoviť? Na správnu odpoveď na túto otázku môže byť len ošetrujúci lekár po plnohodnotnej diagnostike a určení faktora vyvolávajúceho patológiu.

Schéma liečby urtikárie predpokladá používanie etiotropickej liečby a symptomatickej liečby prostriedky. Výber konkrétneho komplexu spôsoby liečby závisí od formy patologického procesu.

Etiotropická liečba zahŕňa elimináciu provokujúceho faktora. Je dôležité vylúčiť možné kontakty s alergénmi akejkoľvek povahy. Je potrebné upraviť stravu, vykonať dôkladné čistenie priestorov. Ak bola urtikária spôsobená užívaním určitých liekov, ich použitie sa stáva neprijateľným pre život.

Ako prostriedky systémovej liečby u dospelých pacientov sa používajú nasledujúce lieky:

 1. antihistaminiká lieky. Patrí medzi ne Diphenín hydramín, cetirizín, loratadín a iné lieky.
 2. Systémové glukokortikosteroidné prípravky v prípade generalizovanej patologickej formy (dexametazón, prednizón).
 3. Prostriedky na znecitlivenie. Patria medzi ne: kokarboxyláza, unitiol, chlorid vápenatý.
 4. Hydrochlorid epinefrínu v prípade akútneho edému a ohrozenia života pacienta.

Symptomatické lokálne lieky sa používajú na zníženie výskytu svrbenia a intenzity vyrážok na pokožke pacienta. Na tento účel rôzne masť (Fenistil, hydrokortizón a ďalšie).

V prípade pseudoalergickej urtikárie je dôležité venovať osobitnú pozornosť terapeutickej korekcii provokujúcej patológie, predchádzať jej zhoršeniu.

V najvážnejších prípadoch je potrebné vykonávať detoxifikačnú činnosť v stacionárnych podmienkach. Na tento účel určite hemódu, injekcie glukózy, hemazorpciu, plazmaferézu.

Úľa pre dospelých s ľudovými prostriedkami


Tradičná medicína má široký rozsah spôsoby liečby žihľavka. Ale pred použitím niektorého z nich ľudových metód terapia, je potrebné konzultovať ošetrujúceho lekára. Samoliečenie môže viesť k zhoršeniu stavu pacienta a vzniku závažných komplikácií.

Medzi najúčinnejšie metódy tradičnej medicíny môžeme rozlíšiť nasledovné:

 1. infúzie liečivé rastliny: harmančeka, šnúra, lopúcha, duba a žihľavy. Mali by vymazať pokožku a odstrániť vyrážky.
 2. Celerová šťava. Táto droga posilňuje imunitný systém a podporuje účinnú liečbu urtikárie. Keď ju používate, musíte udržať dávkovanie: jednu čajovú lyžičku štyrikrát denne.
 3. Infúzny yarrow. Pripravil sa takto: jedna polievková lyžica suroviny sa naleje do pohára horúcej vody a vstrekuje asi pol hodiny. Vezmite si túto drogu, ktorú potrebujete dovnútra, štyrikrát denne na tretinu pohára.
 4. Na zmiernenie príznakov svrbenia sa odporúča podráždenie pokožky, aby sa premiešalo tinktúry valeriánskej, materskej a hlohovej a vezmite si ju dovnútra pred odpočinkom.
 5. Infúzia rastlinného pôvodu zber: citrónový balzam, valerián a chmeľ. Aby ste to dosiahli, musíte miešať 20 gramov surovín. Potom sa naleje 1 polievková lyžica suroviny do 200 ml horúcej vody. Vezmite túto infúziu trikrát denne na 40 ml. Takéto činidlo sa môže pridávať do vody počas kúpania.
 6. Prístroje zo strúhaných surových zemiakov dobre odstráňte kožné prejavy urtikárie. Najprv musíte brať zemiaky na strúhadle, umiestniť na postihnuté miesta pokožky a potom aplikovať film. Nechajte půl hodiny, potom odstráňte a opláchnite pokožku teplou vodou alebo bylinkovým odvarom.
 7. Pri kúpe je vhodné pridávať do vody infúzie takéto liečivé rastliny: oregano, celandín, celandín, valerián.

Všetky uvedené ľudové metódy sú väčšinou symptomatické, to znamená, že pomáhajú eliminovať hlavné prejavy ochorenia. Lekár pomôže vybrať si najpresnejšiu metódu ľudskej liečby na základe charakteristík klinického obrazu choroby a závažnosti stavu pacienta.

Diéta pre urtikáriu u dospelých


S rozvojom žihľavky u dospelých pacientov by mala úprava stravy kŕmenie aby nedošlo k zhoršeniu patologického procesu. Diéta by mala byť hypoalergénna, čo znamená vylúčenie tých výrobkov, ktoré môžu spôsobiť závažnú alergickú reakciu. Aj keď ste predtým neurobili alergie na konkrétny výrobok, počas exacerbácie patológie môže byť odpoveď tela na jeho použitie nepredvídateľná.

Tieto výrobky je potrebné úplne vylúčiť:

 • tučné jedlá;
 • korenené jedlá a koreniny;
 • čokoláda;
 • citrusové plody;
 • konzervované potraviny;
 • sýtené nápoje.

Je tiež potrebné zdržať sa užívania alkoholických nápojov. menu pacient trpiaci včelami, naznačuje len hypoalergénne jedlá, recepty ktoré sú dosť veľa. Pomoc pri výbere stravy môže byť lekár, ktorý okrem liečenia drogovo určuje aj diétu.

Ďalšie odporúčania pre pacientov

Aby sa minimalizovali prejavy urtikárie u dospelých pacientov, je potrebné dodržať niekoľko odporúčaní:

 1. Odmietanie zo zlých návykov - fajčenie a pitie.
 2. Použitie sedatívnych bylinných alebo sedatívnych liekov.
 3. Voda s pohodlnou teplotou počas kúpania, odmietanie príliš tuhých špongier, uterákov.
 4. Používanie prírodnej, vysokokvalitnej kozmetiky.
 5. Obmedzenie času stráveného na slnku.
 6. Pravidelné mokré čistenie, vetranie apartmánu.
 7. Výber oblečenia a posteľnej bielizne z prírodných tkanín.
 8. Včasná liečba patológií, ktoré môžu vyvolať exacerbáciu úľov.
 9. Zabráňte všetkým možným kontaktom s alergénmi.
 10. Posilnenie imunitného systému: spevnenie, užívanie imunomodulačných liekov.

Treba poznamenať, že samotný pacient aj jeho blízky by si mali pamätať na opatrenia prvej pomoci na zmiernenie akútnej urtikárie. To významne znižuje riziko závažných komplikácií.

Liečba urtikárie a jej prevencia by sa mala venovať osobitná pozornosť. Je dôležité dodržiavať všetky lekárske odporúčania, nepovoliť kontakt s alergénmi a iné provokujúce faktory. Opatrenia terapeutickej korekcie by mali zahŕňať etiotropickú aj symptomatickú liečbu. Treba mať na pamäti, že ak je nesúlad s preventívnymi opatreniami žihľavka zhoršenie môže chytiť kedykoľvek, takže by ste mali byť viac pozorní k osobitosti organizmu.

A stretol si sa fotografické symptómy urtikárie a liečba u dospelých spôsobiť otázky? Zdieľať na fóre, nechať spätnú väzbu

Urtikaria - príznaky, príčiny, typy, ako to vyzerá na koži, liečba a komplikácie

Urtikaria je jednou z najčastejších ochorení, ktorej liečba sa zameriava na alergikov. Vo všeobecnosti sa výraz "žihľavka" vzťahuje na množstvo špecifických ochorení charakterizovaných odlišnou povahou pôvodu, ale prejavuje sa rovnakým spôsobom.

Aký je kauzálny výskyt, aké sú prvé príznaky u dospelých a čo je predpísané ako liek, ideme ďalej v článku a ukážeme, ako sa na fotografii objavujú vyrážky v rôznych formách.

Čo je urtikária?

Žihľavka - rôznorodú kauzálne faktory ochorení, ktorých hlavným klinickým prejavom je kožná vyrážka ako spoločná alebo obmedzených pľuzgiere, ohrozený spontánne alebo pod vplyvom vhodnú liečbu.

Zvyčajne je urtikária viac symptómom ako nezávislým ochorením. Môže to byť napríklad kožný prejav alergického šoku, bronchiálnej astmy, určitého druhu autoimunitnej choroby. Veľmi zriedkavo je urtikária nezávislou alergickou reakciou bez sprievodných symptómov.

Frekvencia prejavov v populácii žihľavky je pomerne vysoká, čo ju v dôsledku toho definuje ako bežnú chorobu. Navyše, najmenej raz v živote rádovo 10 až 35% populácie čelí prejavom. Najnepriaznivejším variantom kurzu je chronická žihľavka, ktorej trvanie je viac ako 5-7 týždňov.

V závislosti od výskytu tela je choroba rozdelená na nasledujúce varianty:

 • lokalizované - v určitej obmedzenej oblasti tela;
 • (rozšírenie prvkov vyrážky po celom tele), čo je život ohrozujúca podmienka, najmä keď je lokalizovaná v oblasti dôležitých orgánov.

Druhy úľov v závislosti od trvania ochorenia:

 • Akútne žihľady. V prípade, že urtikária tečie až 6 týždňov, považuje sa za akútnu. Trvanie priebehu ochorenia sa určí po objavení sa prvej vyrážky a zmiznutí tejto choroby.
 • Chronická forma. Ak žijú viac ako 6 týždňov, považuje sa to za chronické. Sú spojené s autointoxikáciou a nachádzajú sa v ochoreniach tráviacich orgánov, pečene. Hrudky chronickej infekcie v mandlích a žlčníku, kazu a rôzne helmintické invázie môžu takisto citovať telo a spôsobiť chronickú formu.
 • Chronická recidivujúca urtikária - môže nastať niekoľko desaťročí s obdobiami čiastočnej alebo úplnej remisie (oslabenie). Často ho sprevádza Quinckeho opuch. Ťažké svrbenie spôsobuje, že pacienti poškriabajú pokožku krvou.

Akútna forma s vývojom Quinckeho edému. Tento druh žihľavky je sprevádzaný opuchom podkožného tuku a sliznice. Zvlášť nebezpečné sú také opuchy v hrtane, pretože môžu spôsobiť asfyxiu (udusenie). Quinckeho edém je sprevádzaný zhoršením videnia, vážnym svrbením a výskytom pľuzgierov bielej a ružovej.

demografický

Dermografická urtikária (dermografizmus) - druh urtikárie, pri ktorom sa na koži pacienta objavujú podobné pľuzgiere, ktoré vznikajú v dôsledku mechanických účinkov. Charakteristickou črtou tejto poruchy je rýchly vzhľad a rýchle vymiznutie symptómov. Často u pacientov s dermatografiou dochádza k samovzniedeniu.

Slnečná žihľavka

Keď sa pri hypersenzitivite na ultrafialové žiarenie objaví slnečná žihľavka, u ľudí s citlivou pokožkou na jar av lete sa v otvorených oblastiach kože po slnečnom svetle objavia pľuzgiere. Slnečné žihľavka trpí najmä ženami s čestnou kožou a blond vlasmi.

Studená forma

Studená žihľavka sa vyvíja po niekoľkých minútach od okamihu kontaktu s takými ovplyvňujúcimi faktormi, ako je studená voda alebo príliš chladný vzduch, ľadový vietor. Zjavenie symptómov sa znižuje na svrbenie, pálenie, erytém (výrazné začervenanie kože), ako aj pľuzgiere a / alebo opuchy. Koncentrácia týchto prejavov je v prvom rade podobná predchádzajúcemu prípadu so slnečnou žihľavkou.

dávkovanie

Patológia spôsobená liekmi sa môže vyvinúť hneď niekoľko minút po užití lieku a môže sa objaviť až po niekoľkých týždňoch, kedy sa liek zastaví. Najčastejšie sa vyvoláva liečebná forma:

Kontaktujte urtikáriu

Vyskytuje sa kvôli alergii na akýkoľvek materiál. Napríklad pri alergii na vlnu sa tento typ ochorenia vyvíja, ak človek nosí vlnené oblečenie. Blistre a svrbenie sa objavujú na mieste, kde je alergén v kontakte s pokožkou.

príčiny

Progresia vonkajších znakov žihľavky je spôsobená zvýšenou lokálnou vaskulárnou permeabilitou, ktorá spôsobuje opuch v krátkom čase. Dôležitým faktorom v možnom výskyte tejto patológie je dedičná predispozícia alergii.

Urtikaria je polyetologické ochorenie s premenlivým počtom priebehu a niekedy nie je možné povedať, ktorý alergén bol príčinou jeho výskytu v každom konkrétnom prípade. Môžu byť:

 • rôzne fyzikálne faktory (teplota, vlhkosť, tlak);
 • priamy kontakt s alergénom alebo jeho vstup do tela;
 • rôzne endogénne faktory (patologické procesy v gastrointestinálnom trakte, bakteriálna infekcia, choroby vnútorných orgánov, narušenie endokrinného systému, metabolické procesy alebo neurohumorálna regulácia).

Zo všetkých chronickej idiopatickej žihľavky (s neznámej príčiny) dochádza v priemere o 75 až 80%, 15% - spôsobená fyzikálnym faktorom, 5% - v dôsledku ďalších faktorov, vrátane alergie.

Rôzne ochorenia môžu slúžiť ako spúšťací mechanizmus, často toto:

 • Vírusové infekcie: hepatitída, herpes
 • Choroby spôsobené parazitom
 • Faryngitída, tonzilitída
 • Kožné lézie
 • Poruchy vo fungovaní čriev a tráviaceho traktu: gastritída, vred
 • Hormonálne poruchy (patológia sa môže prejaviť po aplikácii hormonálnych liekov počas ochorenia vaječníkov)
 • Sérová choroba
 • kryoglobulinemii
 • Reumatoidná artritída, lupus erythematosus
 • Choroby lymforetického systému
 • Poruchy štítnej žľazy.

Príznaky urtikárie + fotky vyrážky

Hlavné znaky žihľavky sú: náhle výskyt špecifickej vyrážky a sprievodného svrbenia. Vyrážky sú malé oblasti sčervenania kože (erytém), ktoré sa dostatočne rýchlo premenili na pľuzgiere.

Okrem závažného svrbenia, pálenia, v závislosti od rozľahlosti lézie, človek môže zažiť:

Môže byť horúčka. Blistre a príznaky môžu zmiznúť bez toho, aby zanechali stopu za niekoľko hodín, alebo sa stav vyznačuje stabilným alebo vlnivým priebehom niekoľko dní alebo dokonca mesiacov. Zvyčajne po zmiznutí na koži nezostávajú žiadne stopy.

Vyrážka žihľavka môžu byť umiestnené na všetkých častiach kože - na pokožku hlavy, tela, rúk a nôh, vrátane dlaní a povrchu plosky nohy.

Na tvári a krku je hustota žírnych buniek veľmi vysoká, preto je zvyčajne počet prvkov tu väčší v porovnaní s inými časťami tela. Často sa vyskytujú na slizniciach, najmä na perách, mäkkom podnete a v hrtane.

Symptómy akútnej urtikárie:

 • náhly výskyt vyrážok bez jasných hraníc;
 • horúčka, nevoľnosť, triaška;
 • bolestivé svrbenie;
 • náhle ukončenie v priebehu niekoľkých hodín alebo dní (s priaznivým prúdom).

Charakteristiky vyrážky pri chronickej urtikárii:

 • pre chronickú urtikáriu nie je charakterizovaná taká hojivá vyrážka, ako v akútnej forme ochorenia;
 • blistre sa zdvíhajú nad povrchom kože, majú plochý tvar a jasne definované okraje;
 • vizuálne sú prvky vyrážky podobné stopám po uhryznutí hmyzom a ich priemer sa môže pohybovať od milimetra po niekoľko centimetrov;
 • najskôr blistre majú ružovú alebo červenú farbu, ale vo vhodnom čase sa stávajú ľahšími;
 • vyrážky na svrbenie kože a môžu tvoriť veľké kontinuálne formácie;
 • spontánne, zo zrejmých dôvodov;
 • v niektorých prípadoch pred vznikom blistrov predchádza faktor, ako je zmena klímy, rôzne ochorenia, stresové účinky.

Ako vyrážka vyzerá ako: fotka

Vzhľad pľuzgierov na koži s žihľavkami

Príznaky nebezpečenstva

Často je to jeden z prejavov anafylaktického šoku a často sa spája aj s Quinckeho edémom. Ak máte nasledujúce príznaky, mali by ste okamžite poskytnúť lekársku pomoc:

 • Zníženie krvného tlaku;
 • Poruchy dýchania (prejav chraptenia, chrapot, nedostatok vzduchu);
 • Edém jazyka, krku;
 • Akútna bolesť brucha;
 • Strata vedomia.

komplikácie

Najťažšie dôsledky sú Quinckeho edém. V niektorých prípadoch sa jazyk a hrtan rýchlo napučia, existuje nebezpečenstvo udusenia. Kombinácia tela môže spôsobiť:

 • pripojenie hubovej alebo bakteriálnej infekcie;
 • pyoderma (hnisavé kožné lézie);
 • folikulitída;
 • furunkulóza.

diagnostika

Diagnóza obvykle začína opatrnou históriou. Lekár upresňuje:

 • kedy a za akých okolností boli vyrážky;
 • ako dlho trvá útok;
 • aké lieky a výrobky boli použité;
 • či sa očkovanie uskutočnilo.

Urtikaria môže byť ťažké odlíšiť od toxikómy alebo uhryznutí hmyzom.

Lekári často predpisujú vzorky, ktoré sú zamerané na vyvolanie výskytu alergickej reakcie.

Odporúčané laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu:

 • krvné testy - klinické, biochemické;
 • všeobecná analýza moču;
 • kolonoskopia;
 • veloergometry;
 • Rôntgenový difraktogram PPN a OGC;
 • Ultrazvuk - podľa údajov;
 • EKG a EGDS;
 • parazitologické vyšetrenie;
 • bakteriologické kultúry z sliznice hltanu do flóry;
 • bakteriologické štúdie stolice, obsah duodena;
 • Röntgenové vyšetrenie paranazálnych dutín a orgánov hrudnej dutiny.

Liečba urtikárie u dospelých

Nejúčinnejší spôsob liečenia žihľavky je identifikácia a eliminácia alergénu. Ale ak neexistuje možnosť vytvoriť alergén alebo žihľavka je epizodický charakter, lokálna terapia a prijímať antihistaminiká pomáhajú rýchlo eliminovať symptómy. To je počas liečebného obdobia boli v súlade s hypoalergénne diétu, nepoužívajte parfum a kontaktu s agresívnymi látkami, aby nedošlo k spusteniu novej záchvat žihľavky dôležité.

Špeciálne okamihy liečby:

 • Počiatočná voľba lieku závisí predovšetkým od stupňa závažnosti.
 • Vo väčšine prípadov liečba chronickej žihľavky vyžaduje dlhý čas (niekoľko týždňov až mesiacov).
 • Stojí za zmienku, že ochorenie sa často spontánne zastaví v 50% prípadov.
 • Je potrebné liečiť existujúce chronické ložiská infekcie, obnoviť normálnu črevnú mikroflóru.

Etiotropická liečba zahŕňa elimináciu provokujúceho faktora. Je dôležité vylúčiť možné kontakty s alergénmi akejkoľvek povahy. Je potrebné upraviť stravu, vykonať dôkladné čistenie priestorov. Ak bola urtikária spôsobená užívaním určitých liekov, ich použitie sa stáva neprijateľným pre život.

Ako prostriedky systémovej liečby u dospelých pacientov sa používajú nasledujúce lieky:

 1. Antihistaminikum lieky. Patria medzi ne difenhydramín, cetirizín, loratadín a iné lieky.
 2. Systémové glukokortikosteroidy v prípade generalizovanej patologickej formy (dexametazón, prednizolón).
 3. Prostriedky na znecitlivenie. Patria medzi ne: kokarboxyláza, unitiol, chlorid vápenatý.
 4. Adrenalín hydrochlorid v prípade akútneho edému a ohrozenia života pacienta.

Antihistaminiká súvisiace s druhou a treťou generáciou.

Po identifikácii alergénu sa často odporúča:

 • Hyperensitizácia (to je metóda, ktorá umožňuje znížiť citlivosť organizmu na alergén)
 • Odstránenie podráždenia kože vo forme svrbenia a pálenia (najčastejšie tieto prejavy pomáhajú odstrániť tablety z úľov, napríklad Tavegil, Suprastin)
 • Vykonajte sanáciu nákaz infekcie (prevencia)
 • Vykonajte test na zistenie ochorení žalúdka a ak sa zistia, vykonajte ich liečbu
 • Deworming (súbor opatrení zameraných na odstránenie ochorení spôsobených rôznymi parazitmi, napríklad červami)

Prvá pomoc

V prípade silného opuchu, ťažkosti s dýchaním, pľuzgiere okamžite volajú "sanitka". Pred príchodom tímu lekárov:

 • prerušiť kontakt s alergénom;
 • odblokovať všetky lisované oblečenie;
 • otvorte okno alebo okno;
 • poskytnúť pacientovi akýkoľvek antihistaminikový liek;
 • odporučili akékoľvek sorbenty, ktoré nájdete v lekárni - aktivované alebo biele uhlie, Polysorb, Enterosgel;
 • kvapkajte si nos s vazokonstriktívnymi kvapkami;
 • minerálna voda poite man;
 • Ak ste alergický na hubenie hmyzu, aplikujte do postihnutej oblasti studený kompres.

diéta

Diéta žihľavka je neoddeliteľnou súčasťou liečby, pretože ochorenie sa týka heterogénne skupiny dermatóz, ktoré vo väčšine prípadov vyvinuté ako alergickej reakcie na rôzne spúšťa.

Diéta by mala byť založená na nasledujúcich zásadách:

 • Vylúčiť zo stravy je známe, že vás diétne látky, ktoré vyvolávajú alergické reakcie a produkty, ktoré môžete spôsobiť skríženú reakciu (napríklad všetky zeleninu, jahody a červené ovocie);
 • Vyhnite sa nadmernému množstvu bielkovín v strave;
 • Do neznámeho menu nezahŕňajte ani geneticky modifikované produkty;
 • používať jednoduché jedlo obsahujúce minimálne prísady, vylúčiť zložité jedlá vrátane rôznych korenín a omáčok;
 • používajte iba čerstvé výrobky, vyhýbajte sa dlhodobým výrobkom (konzervované potraviny, konzervácia);
 • uprednostňuje domáce jedlá, nezahŕňajú polotovary v strave;
 • snažte sa optimálne diverzifikovať menu, pretože produkt často konzumovaný v potravinách môže mať senzibilizujúci účinok;
 • obmedziť spotrebu stolovej soli a jednoduchých sacharidov, ako aj smažených, ostrých a slaných jedál;
 • úplne vylúčiť používanie nápojov obsahujúcich alkohol.

Pri určovaní výživy pre akútnu urtikáriu sa odporúča zaradiť do stravy takéto produkty:

 • obilniny okrem krupice;
 • fermentované mliečne výrobky (bez akýchkoľvek prísad);
 • syrový syr;
 • Nízkotučné mäso (hovädzie, králičie, morčacie);
 • kapusta všetkých druhov (okrem červenohnedej), cuketu, tekvica, čerstvý zelený hrášok a fazuľové strukoviny, kôpru a petržlenu;
 • Jablká (so zelenou alebo žltou kožou), hrušky, žlté čerešne, biele ríbezle a egreše;
 • maslo, rafinovaný rastlinný olej;
 • obilný chlieb alebo chlieb.

Ako stihanija klinických prejavov v strave v malých dávkach podávaných rôzne druhy ovocia a zeleniny: spočiatku majú zelenú alebo žltú farbu, a niekoľko dní, pri absencii lézií, predstavitelia týchto rodín oranžové (tekvicové) a červenej.

Lekári odporúčajú denník. V nej musí byť pacient pevný, čo jedol a kedy, a čo je najdôležitejšie - nevyvinul úľ. Preto môžete presne stanoviť produktový alergén a čo najpresnejšie určiť, ktoré potraviny by mali vylúčiť stravu po žihľavách.

Ľudové opravné prostriedky

Pred použitím ľubovoľného ľudského lieku na urtikáriu potrebujete odbornú konzultáciu.

 1. Ako upokojujúce a posilňujúce činidlo sa používa tinktúra hloh a valerián. Z tohto dôvodu sa zložky zmiešajú v rovnakých pomeroch a užívajú sa pred spaním v množstve 30 kvapiek, stlačené zmesou vodou.
 2. Dobrá liečba dekongestantov a diuretických účinkov je koreňom zeleru. Tie sa tretí na strúhadle, hmotnosť je stlačená cez gázu, výsledná šťava sa užíva jednu polievkovú lyžičku trikrát denne pred jedlom.
 3. Infúzia raňajky (1 lyžica 200 g vriacej vody, nechajte variť 45 minút) pije tretí pohár trikrát denne pred jedlom. Odvar z bylín je pripravený v rovnakom pomere ako infúzia, varíme 10 minút. Pripravte rovnakú schému ako infúzia.
 4. Malé kúsky (10-15 g) koreňa sladkého drievka sa majú užívať dvakrát denne pred jedlom.
 5. Pripravte infúziu lístky mäty a vziať to trikrát denne po dobu '50 Infusion má mierny sedatívny účinok a priaznivý vplyv na tráviaci trakt.

Keď sa objavia prvé príznaky urtikárie, ihneď sa poraďte s dermatológiou alebo alergikom. V prípade predčasnej starostlivosti sú možné komplikácie. Starajte sa o seba a svoje zdravie!

Úseky na koži príčiny

Urtikaria je názov skupiny ochorení charakterizovaných výskytom akútne, zápalových vyrážok na koži, slizniciach. Podľa ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja Ruskej federácie takmer 25% obyvateľov krajiny čelí aspoň raz v živote symptómom žihľavky.

Príčiny urtikárie

Existujú dve kategórie faktorov, ktoré spôsobujú včely:

 • vonkajšie - fyzické, mechanické, chemické;
 • vnútorné - porušenie nervového systému, patológia vnútorných orgánov.

Ak chcete vyvolať záchvat urtikárie, najrôznejšie okolnosti môžu:

 • potravinárske výrobky,
 • lieky
 • peľ rastlín,
 • UV,
 • hmyz,
 • náhle ochladenie alebo prehriatie,
 • ochorenia pečene, obličiek a iných orgánov,
 • infekcie
 • dedičnosť,
 • toxikóza tehotných žien,
 • stres atď.

Niekedy je ťažké alebo dokonca nemožné identifikovať príčinu žihľavky.

Klasifikácia urtikárie

Spoločná klasifikácia urtikárie ešte neexistuje - pokus o klasifikáciu tohto javu vedie k návrhu ťažkopádnych, zložitých schém, ktoré sa ťažko používajú v praktickom verejnom zdraví. Preto je v klinickej praxi zvykom rozlišovať žihľavku s prietokom:

 • ostré,
 • subakútnej,
 • chronická,
 • chronické recidivujúce.

Akútne žihľady. Choroba začína náhle - silné svrbenie jednotlivých častí tela alebo celého povrchu. Je charakterizovaná monomorfnou vyrážkou - viacnásobnými blistrovými jedinkami. Akútne žihľavky môžu sprevádzať bolesť hlavy, zvýšenie telesnej teploty na 39 0. Blister sa stráca, keď sa tvorí edém, epidermis sa oddeľuje v strede. Prvky môžu byť umiestnené samostatne alebo zlúčené do trojrozmerných obrázkov s bizarnými obrysmi. Trvanie akútnej urtikárie je niekoľko hodín až niekoľko dní.

Subakútna žihľavka - Ďalšia fáza je akútna. Môže trvať až 5-6 týždňov.

Chronická žihľavka - subakútna žihľavka, ktorej celková dĺžka trvá viac ako 5 týždňov.

Chronická rekurentná žihľavka - môže nastať niekoľko desaťročí s obdobiami čiastočnej alebo úplnej remisie (oslabenie). Často ho sprevádza Quinckeho opuch. Ťažké svrbenie spôsobuje, že pacienti poškriabajú pokožku krvou. V 70% prípadov príčiny chronickej žihľavky zostávajú neurčené.

Taktiež sa používa klasifikácia podľa patogenetického princípu:

 1. Imunitné (alergické) - poruchy imunitného systému:

- hmyz - vyplývajúci z uhryznutia hmyzu alebo kontaktu s produktmi ich života;

- v dôsledku transfúznych reakcií - reakcia na zavedenie imunoglobulínov alebo krvných doštičiek, leukocytov, erytrocytov;

Môže sa kombinovať s patologickými stavmi tráviaceho systému.

 1. Nie je imúnna (pseudoalergická) - imunitný systém sa nezúčastňuje. Môže to byť dôsledok predchádzajúcej ťažkej intoxikácie, infekcie parazitmi, precitlivenosti na lieky.
 2. Fyzikálne - kvôli rôznym fyzikálnym účinkom na pokožku:

- mechanické podráždenie - tlak, trenie,

- vodné, atď.

Zložitosť klasifikácie urtikárie závisí od rôznych príčin jej výskytu.

Bežné príznaky žihľavky

Na koži a sliznici niekoľko minút sa vyskytujú početné erupcie - jasne červené, niekedy s bielymi škvrnami, hustými pľuzgiermi s jasne vymedzenými hranicami ako pri žihnutí žihľavy. Môžu byť malé - niekoľko milimetrov alebo tvoriť spojitú vrstvu na koži, sliznici (viď foto).

Okrem závažného svrbenia, pálenia, v závislosti od rozľahlosti lézie, človek môže zažiť:

Môže byť horúčka. Blistre a príznaky môžu zmiznúť bez toho, aby zanechali stopu za niekoľko hodín, alebo sa stav vyznačuje stabilným alebo vlnivým priebehom niekoľko dní alebo dokonca mesiacov. Zvyčajne po zmiznutí na koži nezostávajú žiadne stopy. V niektorých prípadoch môžu pľuzgiere s urtikáriou mať hemoragický charakter - po zmiznutí sú pigmentované škvrny.

Diagnostika urtikárie

Diagnostikovanie vo väčšine prípadov v zásade nepredstavuje ťažkosti. Ale na určenie formy urtikárie a na zistenie jej príčin sa zhromažďuje anamnéza a vykoná sa dôkladné vyšetrenie.

histórie

Okrem trvania tejto epizódy je zrejmé, že existujú možné stimuly na jej zhoršenie. Počas lekárskeho rozhovoru lekár zistí:

 • cyklický vzhľad prvkov a trvanie ich "života";
 • prítomnosť svrbenia;
 • opis možných stimulantov tohto javu - stres, užívanie drog, choroby atď.;
 • prítomnosť anamnézy alergických ochorení;
 • prítomnosť stop po zmiznutí pľuzgierov - pigmentované šupinaté škvrny, cievny vzor;
 • účinnosť antihistaminík;
 • rodinná anamnéza urtikárie.

Niekedy je žihľavka len jednou epizódou v ľudskom živote.

Fyzikálne vyšetrenie

Umožňuje vám vypracovať plán následného laboratórneho a inštrumentálneho výskumu. Zvyčajne fyzické vyšetrenie zahŕňa:

 • meranie telesnej teploty;
 • meranie krvného tlaku, srdcová frekvencia;
 • palpácia brušnej dutiny - stanovenie veľkosti sleziny, pečene;
 • auskultácia srdca, pľúc;
 • stanovenie veľkosti lymfatických uzlín.

Ďalšie laboratórne, inštrumentálne štúdie, testy umožňujú určiť povahu úľov, zistiť príčiny a vylúčiť choroby s podobnou diagnózou:

 • urtikariálna a hypereozinofilná vaskulitída;
 • prurigo;
 • multiformný a fixovaný erytém, erythema nodosum;
 • parazitné zamorenie;
 • anafylaktické reakcie;
 • prodromálne obdobie bulózneho pemfigoidu alebo nebulózneho pemfigoidu;
 • kontaktná žihľavka.

Okrem toho papuly urtikárie, ktoré sa objavujú u žien v treťom semestri tehotenstva, svrbiace škvrny zmiznú po pôrode.

Laboratórny a inštrumentálny výskum

Laboratórne testy sa nepoužívajú na jednotlivé epizódy akútnej urtikárie.

Odporúčané laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu:

 • krvné testy - klinické, biochemické;
 • všeobecná analýza moču;
 • kolonoskopia;
 • veloergometry;
 • Rôntgenový difraktogram PPN a OGC;
 • Ultrazvuk - podľa údajov;
 • EKG a EGDS;
 • parazitologické vyšetrenie;
 • bakteriologické kultúry z sliznice hltanu do flóry;
 • bakteriologické štúdie stolice, obsah duodena;
 • Röntgenové vyšetrenie paranazálnych dutín a orgánov hrudnej dutiny.

Diagnóza fyzickej urtikárie sa vykonáva pomocou provokačných testov - horúce kúpele, vodné kompresie, mechanické podráždenie kože, veloergometria atď. Na identifikáciu príčin urtikárie sa používajú aj testy na autológne sérum.

Na základe výsledkov výskumu možno odporučiť dermatológovi konzultovať iných odborníkov:

 • alergológ,
 • reumatológ,
 • onkológ,
 • endokrinológ,
 • parazitológia,
 • gynekológ, atď.

Špecialisti spoločne určujú schémy a metódy liečby.

Čo sú nebezpečné včely?

Urtikaria nie je nákazlivá a sama osebe nepovedie k porušeniu alebo narušeniu funkcií akýchkoľvek systémov alebo orgánov.

Dôsledky urtikárie sú neschopné - nespavosť, neurotické poruchy. Nebezpečný anafylaktický šok, angioedém. Ak sa počas ataku, ťažkosti s dýchaním pozoruje opuch ústnej sliznice, je potrebné zavolať sanitku.

Liečba urtikárie

Pre urtikáriu jednoducho neexistuje žiadny radikálny prostriedok. Chronická forma je navždy. Liečba však môže pomôcť znížiť frekvenciu a trvanie záchvatov, znížiť riziko úmrtia v dôsledku komplikácií, ako je napríklad edém Quincke, anafylaktický šok.

Spôsob ošetrenia je vybraný lekárom individuálne, v závislosti od príčin údy, jeho priebehu, stavu pacienta, prítomnosti sprievodných ochorení. Moderná medicína ponúka množstvo liekov:

 • antihistaminiká,
 • imunomodulátory,
 • antidepresíva.

Samostatné podávanie liekov môže vyvolať anafylaktický šok alebo opuch v Quincke a spôsobiť smrť. Liečba v domácnosti je možná iba po schválení jeho schémy u lekára.

Na odstránenie svrbenia a zníženie zápalu je možné navlhčiť pľuzgiere so slabými roztokmi soli, sódy, bylinných, alkoholických infúzií, 2% salicylového alkoholu, citrónovej šťavy. Ale až po konzultácii s lekárom!

Profylaxia urtikárie

Predvídať vznik akútnej formy je nemožné, ale môžete sa pokúsiť vyhnúť recidívam chronických. Prevencia urtikárie znamená:

 • včasná diagnostika a liečba ochorení, ktoré sú alebo môžu spôsobiť urtikáriu;
 • pravidelné vyšetrenie a liečenie zápalových a iných ochorení;
 • HLS - odmietnutie fajčenia, pitie alkoholu, drogy, dodržiavanie sanitárnych pravidiel a pravidiel osobnej hygieny;
 • vyhýbanie sa hypotermii, prehriatiu, UV žiareniu, stresu, tesného oblečenia;
 • presná manipulácia s chemickými výrobkami pre domácnosť, kozmetika;
 • užívanie liekov iba pod dohľadom lekára.

Pred plánovaním výletu do mora, do hôr by ste mali konzultovať aj s lekárom.

Spoločný názor na potrebu stravy pre chronickú urtikáriu v lekárskej profesii nie je primárne spôsobený rôznymi príčinami ochorenia. Zvyčajne sa počas exacerbácie odporúča diéta. V budúcnosti sa diéta určí individuálne. Napríklad u alergických foriem žihľavky lekár môže odporučiť úplne opustiť alergénu alebo naopak, aby ho ako potrava, ale iba v stopovom množstve - takže telo "pamätať", že tento produkt nie je nebezpečný.

Pacient s diagnózou chronickej žihľavky sa odporúča, aby:

 • lekársku súpravu prvej pomoci;
 • výpis z polyklinického záznamu alebo poznámka naznačujúca možné príčiny, ktoré môžu vyvolať útok na túto chorobu.

Tieto opatrenia pomáhajú, ak nie úplne zbaviť vyrážok, potom aspoň kontrolovať svrbenie, čo umožňuje človeku udržať si spoločenskú aktivitu, pracovať a žiť pomerne pohodlne.

Urtikária u detí

Príznaky, diagnóza, klasifikácia, prevencia a liečba detskej urtikárie sú podobné "dospelým" druhom. Jediný rozdiel je v tom, že pri vyšetrovaní otázok lekára o údajnej príčine ochorenia by rodičia mali odpovedať. Ak má teda koža dieťaťa jasné červené pľuzgiere, dospelí sa musia snažiť zapamätať:

 • že dieťa jedlo počas posledných hodín;
 • čo dieťa hrať s domácimi miláčikmi, kopať v chate, vidieť dlhú prechádzku atď.;
 • Prítomnosť chronických foriem ochorení v najbližšej rodine zo strany oboch rodičov.

Znamená to vznik nového typu chemických výrobkov pre domácnosť alebo nových duchov v matke, hranie s túlavými zvieratami alebo spúšťanie člnov v studenej kaluži.

Pediater môže odporučiť konzultácie s otolaryngológa, alergikom atď.

Aby sa urtikária nedostala do chronickej formy, vyžaduje sa prísna kontrola rodičmi.

Úleky tehotných žien

Okrem vyššie uvedených dôvodov na vyvolanie výskytu červených svrbivých pľuzgierov u tehotných žien môže toxíza. Urtikaria nemá priamy negatívny vplyv na dieťa, spôsobuje to len ženám nepríjemné pocity. Ale pocity svrbenia, nepohodlie nezlepšia náladu budúcej matky a jej stavu ako celku, ktoré nemôžu ovplyvniť stav dieťaťa.

Väčšina liekov na úľovanie je u tehotných žien kontraindikovaná, takže liečba sa zvyčajne obmedzuje na rôzne opatrenia na zníženie svrbenia a príjem ľahkých sedatív.

Úrazy spôsobené toxikózou úplne prechádzajú po pôrode.