Hlavná

Dermatitída

Urtikaria u detí - hlavné príznaky (foto) a metódy liečby

Urtikaria u detí je ochorenie alergickej povahy, prejavujúce sa intenzívnou kožnou reakciou. Urticating miestne alebo difúzna distribúciu - hlavným príznakom žihľavky, že deti do 2 rokov je častejšia u akútnej formy a staršie deti môžu nastať chronicky. Vo väčšine prípadov môžu samotní rodičia mať podozrenie na diagnózu výskytu škvŕn dieťaťa. Avšak urtikária nie je neškodná vyrážka: môže to mať za následok edému Quinckeho, takže dieťa musí byť preukázané alergikovi alebo detskému dermatológovi.

dôvody

U detí vyrážka sa objaví v dôsledku precitlivenosti na niektoré exogénne faktory (alergény), alebo v dôsledku interných chorôb.

Urtikaria ako reakcia na alergén vzniká rýchlo alebo sa objaví po chvíli po expozícii. Uvoľnenie veľkého množstva histamínov do krvi vyvoláva expanziu kapilár a zvyšuje ich priepustnosť. V dôsledku týchto procesov kvapalina preniká cez cievne steny do okolitých tkanív a vytvára lokálny edém v papilárnej vrstve dermis, ktorá vyčnieva nad kožu vo forme blistra.

Urtikária u detí môže vzniknúť ako nezávislá patológia:

 1. Počiatočné akútne ochorenia u detí je najčastejšie spôsobená potravinovými alergiami: neznášanlivosti mlieka, rýb a morských plodov, vajec, medu, citrusov, orechov a ďalších potravín provokatérov. Reakciu môžu spôsobiť potravinové prísady: chuťové prísady, lecitín, benzoáty. Urtikaria spôsobená "jedlými" alergénmi je najčastejšia u dojčiat s neformálnym gastrointestinálnym traktom.
 2. Pre deti od 2 rokov von infekčné faktory na prvom mieste medzi príčinami akútnej žihľavky: vírusy (hepatitída, herpes, cytomegalovírus), baktérií (Streptococcus), parazitov (škrkavkami, pásomníc). Často sa choroba vyvíja po rubeole, mononukleóze, mykoplazmóze atď.
 3. Úle sú dieťa často sa vyvíja v dôsledku alergií na lieky. Telo nemôže adekvátne reagovať na antibiotiká, protizápalové látky, analgetiká, vitamíny skupiny B, a tak ďalej.
 4. Príčinou úľov môže byť ďalšie zdroje alergénov: peľ, zvieracia srsť, rastlinné a živočíšne jedy (bodnutie, bodnutie osy, včely), spotrebný chémia, kozmetika, atď.
 5. Reakcia vo forme urtikárie sa vyskytuje so zvýšenou citlivosťou na fyzikálne faktory: slnečné, studené, vodné, tepelné, vibračné. V miestach s dlhším trením a tlakom sa môže v dôsledku poškriabania a podráždenia pokožky vyvolať oneskorená žihľavka - dermografická.

Reakcia na účinok alergénu u detí nastáva rýchlo, niekedy niekoľko hodín po kontakte s provokatérom. So žihľavkami alergického pôvodu je dôležité identifikovať patogén a vylúčiť ho zo života dieťaťa. Ak sa tak nestane, konštantný kontakt s pôvodcom ochorenia len zhorší stav dieťaťa, posilní hypersenzitivitu organizmu a závažnosť reakcií.

Urtikaria u detí môže byť sekundárna, to znamená sprevádzať iné ochorenia:

 • autoimunitná patológia štítnej žľazy;
 • intestinálna dysbióza;
 • ochorenia pečene;
 • neurotických porúch.

Zriedkavé formy urtikárie u detí sú:

 • Cholinergná, spôsobená aktívnym uvoľňovaním mediátora nervového systému acetylcholínu pri strese, preexponovaní alebo prehriatí;
 • Urtikaria (vaskulitída) - sprevádza systémový lupus erythematosus;
 • obrovský - angioedém s vrodenou chybou v systéme komplementu.

Vzhľadom na povahu toku je urtikária rozdelená na akútnu a chronickú. Akútna forma sa objaví prudko hneď po kontakte s patogénom počas niekoľkých hodín. Spravidla je možné dôkladne stanoviť dôvod reakcie. Ak dôjde k vylúčeniu provokujúceho faktora, dieťa sa zotaví, niekedy aj bez liečby. V prípade, že je ťažké chrániť pred alergénom, príznaky urtikárie sa objavia vždy po jeho účinku. V takejto situácii dieťa riskuje, že dostane chronické ochorenie.

Dlhodobá senzibilizácia organizmu vedie k chronickej žihľade. Reakcia trvajúca niekoľko týždňov alebo mesiacov je zriedka diagnostikovaná. Zvyčajne sa urtikária vytrieďuje maximálne šesť mesiacov, okrem prípadov, keď je choroba spôsobená vnútornými príčinami.

Podľa závažnosti tohto procesu je urtikária detí rozdelená na ľahkú, strednú a ťažkú ​​formu:

 1. V prvej verzii sa klinický obraz zle vyjadruje. Dieťa sa cíti normálne, bez bolestivého svrbenia a príznakov intoxikácie. Vyrážka prechádza rýchlo a nezanecháva žiadne stopy.
 2. Pri priemernej závažnosti ochorenia sa k vyrážke pridajú príznaky všeobecnej nevoľnosti: horúčka, zimnica, nevoľnosť. V niektorých oblastiach sú oblasti opuchu s rýchlym rozšírením po celom tele (angioedém).
 3. V ťažkej forme sú všetky príznaky urtikárie vyslovené. Okrem vyrážok je dieťa znepokojené intoxikáciou, alergickým poškodením gastrointestinálneho traktu a ťažkou aknou. Takýto stav môže byť život ohrozujúci.

Ako vypadá urtikária u detí (fotografie, príznaky)

Úleky u dieťaťa sú blistre rôznych tvarov a veľkostí od svetlo ružovej až po jasne červenú. Zvyšujú sa nad povrchom kože a majú hyperemický okraj. Vzhľad škvŕn spôsobuje vážne svrbenie, v dôsledku česania sa ďalej šíria a navzájom sa spájajú.

Najčastejšie miesta lokalizácie vyrážok - paže, trup, hýždenok, záhyby, oblasti kontaktu s odevom, oblasti priamo v kontakte s alergénom. Tieto škvrny netrvajú dlho - až niekoľko hodín, po ktorých úplne zmiznú a môžu sa objaviť inde. V niektorých prípadoch sa urtikária nezmizne dlhšie ako jeden deň. V miernom stave nie sú vyrážky sprevádzané bežnými príznakmi, ale často horúčkovitým stavom: teplota, triaška, bolesť hlavy, strata stolice, vracanie.

Rôzne druhy urtikárie u detí môžu poskytnúť konkrétny obraz o prejavoch:

 1. Dermálna reakcia často prechádza bez svrbenia.
 2. Urtikaria pri mrazu sa vyskytuje tak priamo v čase vystavenia chladu, ako aj v oneskorenej verzii. Koža sa po zahriatí môže rozžiariť. Okrem vzduchu, aby vyvolala negatívnu reakciu tela je schopný studené jedlo a voda. V takýchto prípadoch je syndróm orálny alergia (príznaky laryngitída, faryngitída, svrbenie a opuch pier, hrdla, poschodia), a iné príznaky alergickej lézie tráviaceho systému.
 3. UV-žihľavka je spôsobená vstupom otvorených častí tela do slnečných lúčov. Škvrny, svrbenie na tvári a rukách je typickým prejavom tejto formy ochorenia. V závažných prípadoch sa vyskytuje bronchospazmus, búšenie srdca, pokles tlaku, šok.
 4. So zvýšenou citlivosťou na jedy v miestach uhryznutia hmyzom sa u detí vyvinie papulárna žihľavka. Papuly prechádzajú viac ako jeden deň a pri opakovanom uhryznutí existuje riziko vývoja systémových reakcií.
 5. Urtikaria, spôsobená zavedením cudzích proteínových prvkov do tela, je sérová choroba. Vyskytuje sa ako reakcia na očkovanie. Môže poskytnúť teplotu, bolesť kĺbov, opuch lymfatických uzlín.
 6. Obrie žihľavka alebo Quinckeho edém je ťažkou formou žihľavky. Je charakterizovaný silným opuchom kože, slizníc, podkožného tkaniva. Pri pokrytí hrtanu môže angioedém vyvolať udusenie.
 7. V chronickom priebehu ochorenia má dieťa všeobecnú slabosť a zlé zdravie. Teplota v subfebrilových hodnotach trvá dlhší čas, bolesti hlavy a kĺbov sú trýznené, často sú tu dyspeptické prejavy. Vyrážky sa objavujú ako záchvaty av malom množstve, ale môže to byť ďalší kurz. Pretrvávajúce škvrny prechádzajú do papulárneho stavu, dochádza k zosilneniu rohovkovej vrstvy epitelu (hyperkeratóza) a intenzifikácia pigmentácie postihnutých oblastí pokožky.

Pri častých záchvatoch žihľavky, bolestivého svrbenia sa dieťa rozvinie nespavosť, neurologické poruchy.

diagnostika

Liečba a diagnostika urtikárie u detí, ktoré sa zaoberajú špecialistami - dermatológ alebo alergik. Na základe klinických prejavov a zberu anamnézy môže skúsený lekár ľahko uhádnuť žihľavku.

Dieťa je odkázané na testy:

 • klinický a biochemický krvný test;
 • rozbor moču;
 • výkalov pre helmintiázu.

Ak prieskum poskytuje dôvody na podozrenie na prítomnosť autoimunitných, gastrointestinálnych, neurologických patológií, je potrebné diagnostikovať súvisiace choroby. Za týmto účelom sú pacientovi pridelené špecifické štúdie:

 • krv na antinukleárny faktor na detekciu autoimunitných patológií;
 • krv na hormóny štítnej žľazy a TTG na potvrdenie autoimunitnej tyroiditídy;
 • krv na kryoglobulínoch - imunitné komplexy, ktoré sa usadzujú pri nízkych teplotách;
 • krv na reumatoidnom faktore - autoantigén, prítomný v mnohých ochoreniach;
 • krvi na určenie úrovne komplementových zložiek C3 a C4.

Osobitné miesto v diagnostickom žihľavky zaberajú kožné testy: Testy na určité skupiny alergénov, za kontroly reakcie na vonkajšie podnety (pripevnenie na kocky ľadu horúcich predmetov, aplikácie, atď.). To umožňuje identifikovať provokujúci faktor a diferencovať žihľavku od iných ochorení kože: kontaktná dermatitída, neurodermatitída, erytém a ďalšie.

Liečba detskej urtikárie

Hlavná vec, ktorú je potrebné urobiť, keď sa dieťa vyvíja urtikária, je odstrániť účinok patogénneho faktora a potom uskutočniť symptomatickú liečbu. V prípade potravinovej alergie sa v prvom rade uskutočňujú čistiace postupy na okamžité odstránenie provokačných látok z tráviaceho traktu dieťaťa: veľké pitie, užívanie laxatív, klystýr. Pri miernej urtikárii to môže stačiť bez použitia farmakologických činidiel.

Antihistaminiká a sedatíva pomáhajú zmierniť úkaz urtikárie. Znižujú kožné prejavy ochorenia: vyrážky a svrbenie. Pri akútnom a chronickom priebehu sú H1-histaminoblokátory účinné:

 • diazolin,
 • tavegil,
 • fenkarol,
 • s výraznou erupciou - Erius.

Tieto lieky znižujú priepustnosť kapilárnych stien, odstraňujú edém, majú lokálny anestetický účinok a celkové utišujúce účinky. V chronickej forme úľov sú tieto lieky doplnené antihistaminikami zo skupiny H2-blokátorov.

Prípravky prvej generácie majú depresívne účinky na centrálny nervový systém, preto sa neodporúča dávať im dieťa počas dňa. Suprastinum, Dimedrolum, opitý dieťaťom na noc, pomáhajú zbaviť sa svrbenia a uľahčiť zaspávanie, čo spôsobuje ospalosť.

Ako lokálne lieky na svrbenie môžete použiť:

 • kompresy studenej vody zmiešané s ocotom: 1 lyžica octu do pohára vody;
 • kúpele s vývarmi z bylín (harmanček, šnúra, kôra dubu);
 • soľné kúpele;
 • mastnoty zinku a vody.

V zložitých prípadoch môže byť okrem antihistaminík potrebná liečba "ťažkým delostrelectvom" - hormonálne lieky (prednizolón) a injekcie s adrenalínom.

Vzhľadom na odhalených provokátov urtikárie je potrebné vykonať desenzibilizáciu organizmu: príjem vápnikových prípravkov, autohemoterapia, zavedenie špecifických globulínov.

Pri urtikárii infekčnej genézy sa hlavné ochorenie liečilo vhodnými liekmi: antibiotikami, antivírusovými, anthelmintickými a antimykotikami.

Pomocnými metódami liečby urtikárie sú fyzioterapia: UFO, akupunktúra, diatermia. Tieto postupy sa určujú s prihliadnutím na vek dieťaťa a formu ochorenia.

Diéta a správna výživa

Dodržiavanie diéty má osobitný význam pri liečbe urtikárie alergickej povahy. Hypoalergénna výživa by mala v prvom rade vylúčiť výrobky obsahujúce provokujúce látky.

Urtikaria u detí s príznakmi a liečbou

Dermatitída pôvodu kože je bežný výskyt u detí a dospelých, preto je potrebné vynaložiť úsilie na odstránenie ich symptómov a primárnych zdrojov. Jedným z takýchto javov je urtikária u detí. Príznaky a liečba, fotografie - to všetko sa bude brať do úvahy v rámci tohto materiálu. Toto ochorenie sa vyznačuje tvorbou blistrov, ktoré majú svetlo ružovú farbu a rýchlo sa šíria po povrchu kože.

Pokiaľ ide o otázku, svrbenie alebo nie, odpoveď - áno. Z vonkajšieho hľadiska majú prejavy podobnosti s popáleninami, môžu mať príznaky rôznych ochorení alebo môžu byť samostatným prvkom. Urtikaria je bežný typ ochorenia, ktorý sa vyskytuje najčastejšie u detí, ktoré majú vzťah s fungovaním endokrinnej práce. Preto je dôležité postupovať podľa rád, ktoré môžu pomôcť pri riešení problému.

Príčiny urtikárie u detí


Príčiny žihľaviek sa môžu medzi sebou líšiť v závislosti od vekových charakteristík dieťaťa. Šesťmesačné deti choroba postupuje vo forme akútneho typu extrémne zriedka a je vysvetlená výlučne skutočnosťou, že potravinové alergény sa nachádzajú v tele.

Podobný faktor vedie ako hlavný dôvod u detí do dvoch rokov.

S rastom tela sa objavuje čoraz viac faktorov, ktorých počet sa neustále rozširuje.

 1. Použitie určitých skupín liečiv s antibiotickou povahou (penicilín, sulfónamid).
 2. Účinok rôznych vírusov na telo - herpes, hepatitída C, B a ďalšie faktory.
 3. Invázie parazitárnej povahy a požívanie jedu do krvného riečišťa v prípade vtákov, vosov u dospievajúcich a malých detí.
 4. Infekčné procesy a prejavy alergénov.

Hlavné produkty, ktoré prispievajú k vzniku tejto choroby, môžu byť špecifickou skupinou.

Preto prvá odpoveď na otázku, ako ho liečiť, Ak sa vytvorilo na tele, je to vylúčiť zo stravy niektorí skupiny produktov a kategóriu.

 • Vajcia z kuracieho mäsa;
 • Mlieko jedného znaku;
 • Mäsové a mliečne výrobky;
 • syry;
 • Citrusové plody;
 • Potravinárske prísady.

Ak je to možné, môžu pôsobiť ďalšie príčinné faktory pre tvorbu urtikárie patologické javy pečene, ktoré vedú k deštruktívnym procesom prvkov vstupujúcich do krvi. Často sa objavujú včely ako dôsledok procesov autoimunitného charakteru u detí a vyvíjajú sa aj kvôli žalúdočným ochoreniam.

Symptómy urtikárie u detí s fotografickou prvou príznakmi


Mechanizmus, podľa ktorého sa vývoj tohto javu uskutočňuje, spočíva v tom, že organizmus dáva určitú reakciu, ktorá spočíva v zvýšení indexu vaskulárnej permeability. V týchto miestach sa vyvíja edém a prejavuje sa vyrážka na tvári a telo. Keďže sa negatívny vplyv týchto faktorov zvyšuje, situácia sa zhoršuje a ostatné znaky sa prejavujú.

 • pľuzgiere, ktoré sa prejavujú v koži, s jasnými hranicami, vonkajšími faktormi podobnými známkam z uhryznutia.
 • svrbenie kožené kryty, vyrážka na tele lokalizované na miestach, ktoré sú najviac vystavené hlavným príčinným faktorom.
 • Keď choroba začína v progresii, zlúčenie jednotlivých prvkov, a všetky pľuzgiere sú, zaujímavé, symetrické.
 • Prítomnosť úplnej reverzibility ochorení, pretože po ich účinku na pokožku, pigmentácia, jazvy a jazvy sú eliminované.

Ale existuje alergická reakcia a takých odrôd príznakov, ktoré sú potrebné okamžite zavolajte lekárovi.

 • Prejav horúčkového stavu v kĺboch ​​a svaloch;
 • Distribúcia vonkajších prvkov, tvorba faktoru otoku;
 • Ťažkosti s dýchaním a prehĺtaním;
 • Zvýšená srdcová frekvencia a srdcový tep;

Takéto javy môžu vzniknúť u detí vo veku 5 rokov, ako aj u dojčiat do 3 rokov, pretože žihľavka môže postihnúť deti všetkých vekových skupín.

Druhy a druhy chorôb

Akútna choroba sa vyskytuje v dôsledku požitku stimulu a trvá od niekoľkých dní až po dvojtýždňové obdobie. Chronická forma ochorenia má dlhodobý priebeh a relapsy, ktoré sa vyskytujú každý deň. Na základe mechanizmu akcie a porážky, choroba má aj vlastnú klasifikáciu - imunologický a neimunologický typ. V prvom prípade vyrážka, fotka čo možno vidieť ďalej, sa rozvíja kvôli problémom s imunitou. V druhom sa vývoj vyskytuje na pozadí patológií. Vzhľadom na chorobu - urtikáriu u detí, symptómy a liečbu, fotografie, môžeme usudzovať, že sa môže rozvíjať v rôznych formách a vlastnostiach.

Dôsledky tejto choroby

 • Samotný choroba je bezpečná, ale môže to byť signál o problémoch s prácou tela - pečeň, žalúdok, endokrinná možnosť. Takže prejav znamenia - zvon o tom, ako sa obrátiť na lekára na kvalifikovanú podporu na dobrej úrovni.
 • Choroba je odrazom polohy imunitného systému a iných mechanizmov tela, najmä toto tvrdenie sa týka choroby, ktorá sa vyskytuje v chronickom type.
 • Nebezpečenstvo ochorenia spočíva v tom, že pôsobí ako začiatok stavu, ktorý ohrozuje život dieťaťa a môže byť tiež nebezpečný pre prácu tela. Takže musíte zabrániť vystaveniu sa faktorom, ktoré skryjú nebezpečenstvo.
 • Ak máte podozrenie na chorobu, potrebujete sledovať príznaky, ak sa stav dieťaťa zhorší. Je nevyhnutné urýchlene zavolať špecialistu na diagnostiku.

Urtikária u detí, symptómy a liečba, fotografie - to všetko má svoje vlastné vlastnosti, takže je potrebné kompetentne pristupovať k diagnostike a eliminovať ochorenie.

Urtikaria u detí mladších ako jeden rok


Vyrážka žihľavky môže mať prietok v ľahšej alebo ťažšej forme.

 • Jednoduchá fáza predpokladá uspokojivý zdravotný stav pacienta. Symptomatológia tohto fenoménu je typická a slabá. To sa prejavuje slabosťou svrbenia a absenciou prejavu intoxikácie.
 • na mierna choroba celkový stav dieťaťa sa zhoršuje, príznaky sa stávajú výraznejšie, opuch vzniká prudko a rýchlo. Po prvé, všetko toto sa prejavuje na tvári, potom príde vyrážka na rukách, hrtana. Pozorne je ovplyvnený gastrointestinálny trakt.
 • Ťažká fáza závažnosti symptómov a závažnosti ich priebehu.

Je potrebné prijať opatrenia na odstránenie tohto javu a vytvoriť podmienky pre pohodlné blaho.

Ako vyzerajú včely na detských fotografiách


Ak chcete zistiť výskyt choroby, môžete vidieť fotografie detí. tradične, počiatočná fáza Táto choroba sa prejavuje v tom, že príznaky sú prítomné, ale nie sú jasne manifestované.

Diagnóza tejto choroby nie je tiež zložitá, preto je potrebné informovať lekára o čase, kedy prvé príznaky tejto choroby.

Na potvrdenie odhadov musí špecialista implementovať vzorkovanie vzoriek kože a vykonanie podrobného prieskumu vrátane krvný test.

Úleky pri liečbe detí


Presná diagnóza závisí od typu ochorenia a formy úniku.

 • Akútny jav zahŕňa vykonávanie klinického krvného testu a biochemických ukazovateľov. Dôležitú úlohu zohráva faktor leukocytov, ESR a ďalších buniek. Vyžaduje sa tiež všeobecný test moču, ktorý zahŕňa odstránenie infekčného procesu.
 • Chronické ochorenie zahŕňa ďalšie diagnostické opatrenia spojené s vykonávaním analýzy prítomnosti helminthov, ako aj štúdium možností pečene a práce štítnej žľazy.

V každom prípade, v prípade zhoršenia situácie, naliehavé núdzovej starostlivosti.

Liečivé opatrenia

Proces liečby zahŕňa niekoľko hlavných princípov.

 1. Zničenie alergických účinkov. Je potrebné zničiť všetky negatívne vplyvy, ktoré by mohli vyvolať vývoj ochorenia. Alergická žihľavka "Odvodzuje sa" použitím veľkého množstva kvapaliny.
 2. Čistenie tela sa vykonáva vykonaním čistiaceho klyzmínu, osobitný účinok cvičenia je v prvých hodinách útoku.
 3. Použitie liekov, ktoré sú antihistaminiká, pomáha znižovať svrbenie a eliminovať vyrážku. Lieky sa vstrekujú a môžu sa tiež opiť vo forme tabliet. Efektívne prostriedky novej generácie - zirek, telphast, suprastin, clarotodín. Skupina kortikosteroidov je účinná v neprítomnosti účinku antihistaminík. Ďalšou kvalitatívnou skupinou sú enterosorbenty (enterosgel, lactofiltrum). Na miestnu liečbu, masti, gély (fenistil, advantan).

Ľudové opravné prostriedky. Na liečbu možno použiť niekoľko receptov.

 • Aby ste sa zbavili svrbenia špeciálne kompresia propolisu. Musíte vziať lyžicu tinktúry a zriediť ju v 100 ml vody, navlhčenej na gázu, pripevniť na léziu kožného typu počas 10 minút.
 • Infúzie harmančeka a nechtíka prispievajú k odstráneniu svrbenia. Ideálny na varenie 200 ml vriacej vody a umenia. l. Každá z rastlín sa kompozícia infunduje 60 minút. a nanáša sa na kožu vo forme pleťovej vody.
 • Ak dieťa staršie ako 5 rokov (až 3 roky nemôže), je potrebné použiť tinktúra sladkého drievka pre vnútorný príjem. Za týmto účelom vezmite lyžicu zloženia a nalejte 250 ml vody. Dieťa má vypiť 30 ml dvakrát denne.

Po diéte zahŕňajúce vylúčenie známych výrobkov a pridanie kefír, tvaroh, dusenú zeleninu, obilniny.
Týmto spôsobom, urtikária u detí, príznaky a liečba, foto - všetko si vyžaduje osobitnú pozornosť a znamená dodržiavanie všeobecných zásad a metód v lekárskom procese. Obzvlášť dôležitá je demografická forma ochorenia, v ktorej sa široko používajú podobné metódy liečby a opatrenia na zlepšenie následkov.

Urtikaria u detí Komarovského video


Choroba sa môže stať u dojčiat a deti staršieho veku. Doktor Komarovský tvrdí, že je potrebné zaviesť prístup k liečebným postupom v komplexe, čo zabráni možným následkom a zlepší situáciu z hľadiska pokračujúceho zdravia. Pre mäkké formy preto stačí použiť miestne pomôcky so strednou a ťažkou ťažkosťou, používajú sa pilulky a iné dávkové formy.

Ak sa situácia stráca pod kontrolou a potrebuje urýchlenú nápravu, je potrebné prijať finančné prostriedky vo forme injekcií. Ľudová terapia slúži výlučne ako prvok komplexnej liečby. Napriek tomu, vďaka jej technikám, môžete prekonať vyrážka u dieťaťa na krátke obdobie to zlepší celkové zdravie a zlepší sebavedomie.

Profylaxia urtikárie u detí


Na zlepšenie blahobytu je ľahšie ochorenie predchádzať, než strácať čas a energiu pri jeho liečbe, takže prevencia procesu hrá dôležitú úlohu pri znižovaní pravdepodobnosti žihľavky. Existuje niekoľko opatrení, ktoré sa obmedzujú na súbor aktivít.

 • Prevencia akéhokoľvek kontaktu s prvkami pôsobiacimi ako alergény a dráždivé látky. Súčasne sa venuje pozornosť domácnostiam, potravinám a iným prvkom. Táto skupina zahŕňa vzdušné faktory, ktoré prispievajú k prenosu podráždenia.
 • Je nevyhnutné mať podporný terapeutický komplex pozostávajúci z použitia antihistaminických liekov. To zabráni vyrážka na nohách, horných končatín a celého tela, ako aj prekonať ďalšie príznaky a ochorenia.
 • Začať liečiť chronické ochorenia je zlepšiť situáciu. Po prvé, stojí za to venovať pozornosť odstráneniu takých chorôb ako trauma a vredy v zažívacom trakte, pečeňové ochorenia, neuroendokrinné poruchy.
 • Dôležitú úlohu zohráva vykonávanie všeobecných opatrení týkajúcich sa posilnenia imunity, preto je potrebné vziať vitamínový a minerálny komplex odporúčaný odborníkom v tejto oblasti. To posilní telo, zvýši svoju vytrvalosť a vytvorí podmienky pre dobré zdravie.

Takže sme sa pozreli na to, čo tvorí urtikária u detí, príznaky a liečba, foto choroby, príčinné faktory. Keďže ide o detskú chorobu, vyrážky u dospelých nie sú lokalizované. Na celkové zlepšenie situácie je potrebné urobiť súbor terapeutických a preventívnych opatrení, ktoré si vyžadujú určité úsilie, ale vedú k pozoruhodnému výsledku. Dodržiavanie diéty je nemenej dôležité.

Vyšetrili sme urtikáriu u detí, symptómy a liečbu, foto. A vy ste to sledovali? Nechajte svoj názor alebo spätnú väzbu pre každého na fóre!

Urtikária u detí

Urtikária u detí - ochorenie alergickej genézy, charakterizované vývojom vyrážky žihľavky. Žihľavka u detí sa prejavuje náhlym vystúpenia na rôznych miestach kože silno svrbiace pľuzgiere, ktoré by mohli viesť k porušeniu zdravia, horúčka, poruchy trávenia, bolesť hlavy, bolesť kĺbov, niekedy - angioedém, bronchospazmus, anafylaxia. Diagnóza urtikárie u detí vychádza z klinického obrazu, laboratórnych údajov a provokačných testov. Žihľavku u detí liečených antihistaminikami a sedatív, hypoalergénne diétu, lokálna liečba, fyzioterapia.

Urtikária u detí

Urtikária u detí - akútna akútna alergická reakcia, ktorá tečie s obmedzeným alebo rozptýleným vyrážkou vo forme svrbivých papulov alebo pľuzgierov. Prevalencia urtikárie u detí je 2 až 6%. Deti do 2 rokov veku je takmer vždy akútna žihľavka, vo veku od 2 do 12 rokov - akútna (vo väčšine prípadov) a chronické, v puberte - najmä chronickej formy žihľavky. Akútna urtikária u detí je často kombinovaná s inými alergickými ochoreniami, v polovici prípadov - s edémom Quincke. Vzhľadom k patogenéze a klinické prejavy žihľavku u detí je predmetom detskej alergie a detské dermatológie.

Žihľavku u detí sa vyvíja ako okamžitá precitlivenosť oneskoreného typu zriedka v reakcii na endogénne alebo exogénne stimuly. Žihľavka príznaky u detí dochádza v dôsledku aktivácie na koži sa nachádza v žírnych bunkách a uvoľnenie veľkého množstva zápalových mediátorov (histamín, kiníny, atď.), Čo spôsobuje dilatáciu kapilár, zvýšenie vaskulárnej permeability, prístup kvapaliny do okolitého tkaniva. Vzhľadom k obmedzenej ostrovospalitelnogo edém papilárnej dermis dieťa vzniká typická žihľavka kožné vyrážky, morfologické primárnym prvkom je blister.

Klasifikácia urtikárie u detí

V modernej klasifikácii sa berie do úvahy rozdelenie urtikárie u detí s prihliadnutím na priebeh, etiológiu, patogenézu a klinickú formu.

Dospelí s akútnou (až 6 týždňovou) a chronickou (viac ako 6 týždňovou) žihľavkou u detí; na príčinných faktorov - a. potraviny, liečivá, infekčné, parazitárne, autoimunitné, atď v závislosti na klinickej forme žihľavky u detí sa delí na fyzickej, spontánny a zvláštne (cholinergné, kontakt).

Vzhľadom na patogenézu urtikárie existujú imunitné, neimunitné a idiopatické. Imúnna urtikária u detí je rozdelená na IgE sprostredkované (potraviny, drogy, inhalačná alergia); imunokomplex (vírusové, bakteriálne infekcie, sérová choroba) a autoimunitné. Deti majú tiež okamžité a oneskorené, lokalizované a systemické, nadobudnuté a rodinné (dedičné) úle.

Príčiny urtikárie u detí

Urtikaria u detí môže byť nezávislou nosologickou formou alebo syndrómom, ktorý sa vyskytuje s rôznymi patologickými stavmi.

Väčšina prípadov akútnej žihľavky u malých detí v dôsledku potravinovej alergie (zvyčajne kravské mlieko, ryby, morské plody, vajcia, orechy, citrusové plody). U detí starších ako 2 roky žihľavky môže byť vyvolaná vírusovou infekciou (vírusy hepatitídy B a C, cytomegalovírus, herpes simplex typu I, Coxsackie A a B), menej invázie parazitov (askarióza, echinokokóza) a baktérie (streptokoky skupiny A). Prechodná urtikária u detí sa môže vyvinúť po infekčnej mononukleóze, mykoplazmatickej infekcii, rubeole.

Urtikaria sa môže vyskytnúť, ak sa pokožka detí dotýka chemických zlúčenín (chemikálií pre domácnosť, kozmetiky, latexu), zeleninových jedov (žihľavy). Kožná alergická reakcia spôsobená urtikáriou sa často rozvíja u detí po uštipnutí hmyzom, pri kontakte s peľom, s domácimi epidermálnymi aeroalergénmi.

môžu byť stanovené príčiny chronickej žihľavky u detí v 20-30% prípadov, väčšina z nich sú fyzické faktory, infekcie, alergie na potraviny a prídavné látky v potravinách (tartrazín, benzoan, lecitín, bielkoviny príchute), liečivá (beta-laktámové antibiotiká, sulfónamidy, NSAID, multivitamíny).

Fyzikálnej formy žihľavky u detí sa môže vyvinúť v dôsledku tlakových účinkov (pomalý žihľavka), mechanické podráždenie kože a poškriabaniu (dermograficheskaya žihľavka), ultrafialové žiarenie (slnečná žihľavka), studený vzduch, voda, vietor (studená žihľavka), miestne tepla (tepelná žihľavka), vibrácie (vibračná urtikária), voda (vodná žihľavka). Žihľavku u detí môže nastať okamžite po vystavení vyvolávajúci faktor fyzickej a skladované po dobu niekoľkých hodín, alebo sa môže objaviť oneskorené 2-6 hodín a trvajú dlhšie ako jeden deň.

Vývoj žihľavku u detí môže prispieť patológiu štítnou žľazou (Hashimotova tyroiditida), gastrointestinálneho traktu (čriev dysbakterióze), pečeň a nervový systém. Preto s nervovou excitáciou alebo zvýšením telesnej teploty je možné vyvinúť cholinergickú urtikáriu u detí. Zriedkavé formy žihľavky u detí je urtikariálny vaskulitída (systémový lupus erythematosus), dedičný angioedém (za vady enzýmových systémov).

Symptómy urtikárie u detí

Akútna žihľavka u detí je charakterizovaný náhlym vzhľad pokožky silne svrbivé škvrny a pľuzgiere svetlo ružovej farby, najčastejšie postihuje trup, paže a zadok. Blistre - zaoblené útvary na povrchu kože s matným odtieňom a okrajom hypeémie sa môžu zlúčiť do pomerne veľkých oblastí.

Kožné zmeny môžu byť sprevádzané porušením všeobecného stavu: triaška, horúčka (bažina), bolesť hlavy, vracanie, hnačka. Porážka slizníc úst, nosohltanu a hrtana je zriedkavá. Primárna urtikária vyrážka netrvá dlho, od niekoľkých minút až po 1-2 hodiny a zmizne bez tvorby sekundárnych prvkov, ale môžu byť nové vyrážky. Pri dermografickej akútnej urtikárii u detí sa často vyskytuje svrbenie.

Giant žihľavka alebo akútne angioneurotický edém (Quinckeho edém) u detí vyjadrila prudký rozvoj miestneho edému pokožky sliznice a podkožného tuku (často v oblasti pier, očí, genitálií). Pri lokalizácii opuchu v hrtane je možné udusenie. Quinckeho edém u detí možno kombinovať s bežnou urtikáriou a má tendenciu k relapsu.

Chronická žihľavka u detí sa rozvíja s dlhotrvajúcou senzibilizáciou, charakterizovanou paroxysmálnym priebehom a menej výraznými erupciami. Existuje slabosť, teplota pod hladinou, bolesť hlavy, artralgia, niekedy - nevoľnosť, hnačka. Vyrážajúce svrbenie (najmä vo večerných a nočných hodinách) môže viesť k neurotickým poruchám. Dlhodobo pretrvávajúce prvky urtikárie vyrážky môžu prejsť do štádia papuliek (červeno-hnedé uzliny) s vývojom papulárnej žihľavky u detí sprevádzaných hyperkeratózou a akantózou.

Cold žihľavku u detí je zjavný v priebehu niekoľkých málo minút po vystavení studených alebo bezprostredne chladené po zahriatí na koži, zatiaľ čo veľké plochy kožných lézií môže byť kombinovaný s anafylaktoidné (pseudoalergickými) reakcií. Použitie studených jedál (ľadovo studenej vody, chladené ovocie) môže byť sprevádzaná edém orofaryngeálne a gastrointestinálne symptómy.

Solárna urtikária u detí je charakterizovaná erupciami žihľavky, svrbením, erytémom v otvorených oblastiach kože tváre, hornými končatinami od prvých minút slnečného žiarenia. Možné poruchy dýchania (bronchospazmus), srdcová činnosť, arteriálna hypotenzia a niekedy aj šok.

Papulárna urtikária u detí sa prejavuje malými pľuzgieriami na mieste hmyzu, môže pretrvávať viac ako 24 hodín; s opakovaným uhryznutím môžu vyvolať systémové alergické reakcie. Pri sérovej chorobe je urtikária u detí sprevádzaná horúčkou, nárastom lymfatických uzlín a bolesťou kĺbov.

Diagnóza urtikárie u detí

Diagnóza urtikárie u detí vykonáva detský alergológ-imunológ alebo detský dermatológ na základe klinických symptómov a histórie, výsledkov telesného a laboratórneho výskumu. Uvádza sa čas vzhľadu, trvanie uchovávania vyrážok žihľavky a frekvencia exacerbácií urtikárie, prítomnosť sprievodných chorôb u dieťaťa (gastrointestinálna, neurologická, autoimunitná).

Laboratórne štúdie úľov u detí zahŕňajú klinickú a biochemickú analýzu krvi, celkové IgE a alergén špecifické IgE protilátky, rozbor moču, výkalov analýzu helminthů vajcia. Pre zistenie príčiny žihľavky u detí urobiť krvné testy na protijadrové faktora, protilátky k tyreoglobulínu, kryoglobuliny reumatoidného faktoru, úroveň C3 a C4 zložiek komplementu; provokujúce testy a kožné testy (potraviny, chlad, teplo a liečivá al.).

Urtikariálny dermografismus určená mierny tlak na pokožku s tupým predmetom, studený žihľavka - vzorky kocky ľadu, tepelná - tým, že sa na koži teplé (40-48 ° C) predmetu; keď kontaktnú žihľavku u detí trávi intraorálnej vzorku.

Diferenciálna diagnostika žihľavky u detí vykonaných s difúznou neurodermitis, alergická kontaktná dermatitída, multiformný erytém, erytropoetickými protoporfyrie mastocytózy.

Liečba urtikárie u detí

Pri urtikárii u detí je potrebné čo najviac eliminovať patogenetické faktory, ktoré spôsobili vývoj ochorenia (potraviny, inhalácie, liečivé alergény).

Pri akútnej a chronickej urtikárii sú deti predpisované antihistaminiká (klemastín, mebhydrolyn, fenkarol); jedinou voľbou pre vyrážku pri urtikárii je desloratadín, ktorý blokuje H1-histamínové receptory, ktorý má výraznú antialergickú a protizápalovú aktivitu. V niektorých prípadoch s chronickou urtikáriou sú deťom predpísané kombinácie blokátorov H1 a H2 receptorov pre histamín; s formami odolnými voči liečbe - adrenalín, glukokortikosteroidy (prednizolón).

Pre zmiernenie svrbenia uvedenej sedatíva, znecitlivujúce činidlá, vápnik Lokálna liečba (kúpele s vývar harmančeka postupnosti, dubovej kôry, morskej soli, vody a zinku masti). Možno, že špecifický desenzibilizácia alergiu na základe dátových vzoriek, autohemotherapy, zavedenie gistoglobulina, antialergické imunoglobulínu.

S rozvojom urtikárie u detí na pozadí infekčného procesu sú predpísané vhodné antibakteriálne, antivírusové, antifungálne alebo anthelmintické lieky.

Individuálne vybraná eliminačná alebo hypoalergénna strava, fyzioterapia (všeobecné UFO, diatermia na chrbtici, akupunktúra) pomáhajú uľahčiť tok urtikárie u detí. Ľahké formy dermografickej urtikárie u detí nepotrebujú liečbu.

Prognóza a prevencia urtikárie u detí

Výskyt akútnej urtikárie u malých detí môže byť komplikovaný systémovým alergickým, život ohrozujúcim stavom (anafylaxia, bronchospazmus), ktoré si vyžadujú naliehavú lekársku starostlivosť. Výsledok urtikárie u detí so všetkými predpísanými schôdzami a odporúčaniami je väčšinou priaznivý: počas prvých 72 hodín sa 70% pacientov s akútnymi formami zlepšilo a u 30% malo chronické stavy.

Prognóza chronickej urtikárie u detí závisí vo veľkej miere od jej tvaru. Najviac pretrvávajúci prúd sa pozoruje u autoimunitných, infekčných a fyzických urtikárií u detí; Pre alergické a idiopatické formy ochorenia je prognóza výhodnejšia.

Prevencia relapsu a recidívy včelstiev u detí patrí strava, vyhnúť sa kontaktu s alergénmi a obmedziť dopad spúšťacích faktorov, normalizácii stavu zažívacieho traktu a nervovej sústavy, sanáciu ohnísk chronickej infekcie, liečba autoimunitných a endokrinné ochorenia.

Urtikária u dieťaťa

Urtikaria u dieťaťa je veľmi nepríjemná choroba alergického pôvodu. Charakteristickým rysom ochorenia je rýchly výskyt a vymiznutie vyrážky počas dňa. Najčastejšie sa tento druh alergickej reakcie vyskytuje u detí v prvých rokoch života a súvisí s príjmom potravy

Úleky v detskom veku - príznaky

Žihľavka v dieťati sa prejavuje ako pľuzgieriky a svrbenie charakteristické ružové alebo porcelánové biele jazvy. Výstrahy sa objavujú v rôznych formách, jednorazových aj viacerých. Pokiaľ zaznamenáte dieťa slizničnej opuchy, vyrážka neznámeho pôvodu, nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, závraty, zmätenosť, odporúčame, aby neváhali a okamžite zavolať záchranku

Úleky pre dieťa - dôvody

Často alergické vyrážky na dieťa je potraviny (mlieko, vaječné bielky, pomaranče, jahody, kuracie), kontakt s kvetinami, citrusy, nadmerné balenie dieťa, prehriatie, podchladenie, kontakt s výrobkami z vlny, kožušiny, latex, bodnutie hmyzom, inhalácia prach, peľ niektorých rastlín s neznášanlivosťou liekmi (penicilín, kodeín, sulfónamidy, aspirín, sér, vakcín), transfúzia krvi

Úleky u dieťaťa - príznaky

Ako začínajú údy v dieťati? Všetko sa stáva náhle s intenzívnym svrbením na rôznych miestach kože. Blistre sa objavujú na koži a na slizniciach, membránach očí, v tráviacom trakte. Urtikaria u dieťaťa, ktoré má už 2 roky symptomatológie, je podobné príznakom jednoročného vyrážky. Vyrážka sa často spája s edémom rúk, očí, kĺbov, pier. Edém je schopný, ako pľuzgiere, trvať niekoľko hodín až niekoľko dní.

Ale najnebezpečnejší variant toku žihľavky - A angioedém (angioedém), v ktorom sú voľné napučiava vlákna - viečka, pery, sliznicu úst, pohlavných orgánov, tváre, krku, jazyku. Veľkým nebezpečenstvom je opuch dýchacích ciest sliznice. Problémy s dýchaním a dôjde pri dýchaní hráči bolí neprechádza paroxyzmálna kašeľ a nasolabiálních trojuholník dieťa zmodrie. Dieťa spadne do panického stavu a potom do matky. Situácia nie je komické, a naliehavá potreba poskytnúť prvé dieťa pomoci: okamžite poskytnúť žiadnu antihistaminikum, ale inak môže byť zlý výsledok. Neváhajte a zavolať sanitku a ambulancie Lekár má k dispozícii, aby urýchlene zaviesť dieťa potreboval ďalšie antihistaminiká, prednizón, alebo epinefrín

Akútna urtikária u dieťaťa

Ak sa po prvýkrát objaví urtikária dieťaťa, je to akútna forma. Pre akútnu žihľavku charakterizovanú zvýšenou teplotou na 39 ° C, rozmary a úzkosťou dieťaťa. Najčastejšie ide o vyrážku spôsobenú používaním výrobkov obsahujúcich alergény.

Ak urtikária neprechádza dieťaťom po predpísanej liečbe, potom je potrebné sa objaviť okrem alergolog-imunológ. Možno alergén v tele dieťaťa nahromadil veľa, alebo alergén pokračuje vniknúť do tela dieťaťa jedlom alebo kontaktom s alergénnymi predmetmi. Ak po niekoľkých týždňoch výživy zostane vyrážka, potom je potrebné vyhľadať jej príčiny pomocou alergotestu. Po konzultácii vám bude pridelená diagnóza, ako aj režim na liečbu vyrážky, bude registrovaná a bude sledovať dynamiku zotavenia. Je veľmi dôležité pre úplné oživenie budúcej preventívnej a podpornej liečby

Chronická žihľavka u detí

Ak ignorujete liečbu, akútna forma sa môže zmeniť na chronickú.

Chronická žihľavka sa vyznačuje zmenou v zlepšení a zhoršení stavu chorého dieťaťa. Zhoršenie sa zhoršuje svrbením a niekedy sa urtikária hladko dostáva do chronickej dermatitídy u dieťaťa.

Chronická žihľavka dieťa vzniká pri poruche gastrointestinálneho traktu, ochorenia pečene, autoimunitné ochorenia a endokrinných ochorení žlčových ciest, dysbacteriosis, chronický zápal mandlí, kazu, kvasinkové, vírusové infekcie, zápal prínosových dutín, z hľadiska životného prostredia nečistých priestorov. Niekedy je dôvodom môže slúžiť ako porušenie autonómneho nervového systému a zdôrazňujú dieťa.

Atopická recidivujúca urtikária je typická pre sedemročné dieťa. Vo svojom vzhľade sú chybné nasledujúce faktory: genetická predispozícia, perinatálna encefalopatia, umelé kŕmenie a klinické prejavy exudatívnej diatézy.

Pri opakovanej chronickej žihľavke sa okrem vyrážky môžu objaviť aj ďalšie príznaky. Ide o bolesť brucha, bolesť kĺbov, chrapot, suchý kašeľ, horúčku. Intervaly medzi relapsmi môžu byť až tri mesiace

Urtikaria pri liečbe dieťaťa

U dieťaťa urtikária a čo v tejto situácii urobiť alebo urobiť, narušuje každú vzrušovanú mamičku? Po prvé, nemusíte paniku, ale skúste zistiť hlavnú príčinu. Pokúste sa zapamätať v malých detailoch za posledné tri dni: čo dieťa jedlo, kde boli, s akými predmetmi boli v kontakte, skontrolovať miesta detských hier.

Ak závažné vyrážky u detí, je nutné navštíviť lekára, aby piť dieťa vody izbovej teploty, odvar z koreňa sladkého drievka, upokojiť dieťa s teplou kúpeľ.

Urtikária u dieťaťa je často spôsobená porušením stravy matkou, takže žena by mala znovu zvážiť stravu a takto alergén odstrániť.

Úvaly hrdosti dieťaťa hovoria o prehriatí alebo hypotermii, nadmernom obalení, kontakte s vlnenými výrobkami, kožušinou. Je nevyhnutné uvoľniť dieťa z kontaktu s alergénnymi predmetmi a spôsobiť úraz na kňazovi. Vytvorte teplú kúpeľ s odvarom vývaru, žihľavou, umyte dieťa. To uľahčí jeho stav pred príchodom lekárov. Použite túto metódu zníženia rozmary dieťaťa: trenie vodka, stolný ocot 1: 2 s vodou, citrónová šťava.

Opuch dieťaťa s úle dobre odstrániť sorbenty (Enterosgel, algisorb, smektit, laktofiltrum), preháňadlá (Duphalac), probiotiká (LINEX, bifidumbacterin).

Závažný priebeh autoimunitnej chronickej žihľavky je liečený pod dohľadom špecialistov. Aby sa zabránilo dom držal klasický boj: vojna s prachom, hmyzom, výmena dole vankúšov zmierniť si holofayberom, čistí rastliny, kvety od detí, zvierat. Umývanie detských výrobkov sa vykonáva s domácim mydlom alebo hypoalergénnym práškom.

Akútna urtikária u dieťaťa je liečená antihistaminikami prvej generácie (pifolen, suprastin), ktoré majú ešte utišujúci, hypnotický účinok. Predpísať antihistaminiká s ohľadom na vek a hmotnosť dieťaťa trvajúci jeden týždeň, potom sa liek zmení.

Opakujúca sa urtikária u dieťaťa je liečená antihistaminikami druhej generácie (telphrast, claritin, zirtek).

Ak je stav dieťaťa ťažký, pridajú sa ku liečbe glukokortikoidné hormóny. Po odstránení opuchu a vyhynutia vyrážky sa dávka glukokortikoidov znižuje a potom sa zruší.

Opakujúca sa urtikária počas remisie sa lieči kurzom ketotifénu

Urtikária v detskej výžive

Čo treba podať dieťaťu s úľovou? Často zainteresované úzkostliví mamičky. Z potravy by sa mali odstrániť potravinové alergény (vajcia, ryby, čokoláda, citrusy). Ak máte dôvod na podozrenie na alergiu na liek, zrušte liečbu.

Úleky spôsobené jedlom musia byť liečené hypoalergénnou výživou. Nové dieťa nie je v strave zavedené. Pri umelom kŕmení dieťaťa sa do stravy zavedú hypoalergénne alebo hydrolyzované zmesi.

• Odporúčané kaše: pohánka, kukurica, ryža, varené na vode, ako aj hypoalergénne mliečne zloženie

• Zelenina a iba zelené kultúry: zemiaky, cukety, hlávkový šalát, kôprid, petržlen, brokolica, vopred namočená do vody

• Rastlinný olej a smotana

• králičie a morčacie mäso

• Polievky, obilniny, mäso s králičím, morčacie

• Kyselé mliečne výrobky: prírodný tvaroh, kefír bez prísad

• Pekárske a cukrárske výrobky: nekvasený biely chlieb, hypoalergénne sušienky, suchý chrumkavý chlieb

Alergická žihľavka u detí

V niektorých prípadoch má dieťa pľuzgiere na koži, ako keby sa dotkol žihľavy. Vznikajú neočakávane a prejavujú sa svrbením kože. Táto choroba sa nazýva žihľavka.

Táto choroba, podľa odborníkov, sa objavuje v každom štvrtom dieťati. Najčastejšie postihuje deti vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov. Takáto choroba u dospelých a dospievajúcich je veľmi zriedkavá.

Urtikária u detí

Ak rodičia spozorujú podozrivé vyrážky na telo dieťaťa, nemali by sa obávať, ale je potrebné ukázať chorému dieťaťu pediatrovi. Nie je potrebné liečiť takúto chorobu nezávisle.

Liečba môže vymenovať len lekára, pretože potrebujete zistiť príčinu ochorenia. Urtikaria je druh alergie, takže jej výskyt a vývoj prebieha presne, rovnako ako akákoľvek iná alergická reakcia.

Mierna forma žihľavky prechádza dostatočne rýchlo, ale ťažká forma môže viesť k závažným komplikáciám až k smrteľnému výsledku.

Príčiny urtikárie u detí

Obtiažnosť liečby choroby spočíva v tom, že v polovici prípadov urtikárie nie sú príčiny jeho výskytu objasnené ani pomocou laboratórnych štúdií.

Rodičia by mali mať nápad, v dôsledku ktorého boli na koži dieťaťa vyrážky vo forme pľuzgierov:

 • potraviny (údené mäso, vajcia, jahody, citrusové plody, čokoláda, jablká atď.);
 • peľ rastlín, piť vtákov, zvieracie chlpy;
 • kozmetické výrobky;
 • liečivé prípravky;
 • hlísty;
 • slnečné svetlo, studený vzduch;
 • škrípanie hmyzom;
 • poškodenie kože mechanickými prostriedkami (intertrigo, plienky nízkej kvality, nadmerné slinenie);
 • vyrážky môžu vyvolať úzkosť a nervové poruchy u detí v školskom veku.

Zoznámenie sa s možnými príčinami žihľavky môže rodičia zabrániť jeho vývoju.

Alergická žihľavka u detí

Urtikaria u batoliat je jednou z najčastejších alergických reakcií tela, ktorá sa prejavuje vo forme vyrážok na koži.

Alergická žihľavka sa vyskytuje ako reakcia tela na určitý typ vonkajších stimulov.

Rozlišujte akútnu a chronickú formu žihľavky.

Akútna forma ochorenia sa vyznačuje výrazným zvýšením teploty, vyrážkami, bolesťami hlavy a v niektorých prípadoch opuchom.

Táto forma žihľaviek sa môže vyskytnúť v krátkom čase po kontakte s podnetom a má také príznaky:

 • na koži sú pľuzgiere, ktoré majú iný tvar a ružovú farbu;
 • v niektorých prípadoch sa vyrážky spájajú do jedného krbu;
 • je častejšie vyrážka na končatinách, chrbte, bruchu, niekedy na slizniciach úst;
 • dieťa cíti silnú svrbenie;
 • môže sa objaviť vysoká teplota (39 stupňov);
 • sa môžu objaviť: nauzea, vracanie, hnačka alebo zápcha.

Edém Quincke je najťažšia forma alergie. Je potrebné rýchlo pomôcť chorému dieťaťu, pretože v zriedkavých prípadoch je možný smrteľný výsledok. Hlavné funkcie:

 • dochádza k rýchlemu zvýšeniu edémov (očné viečka, pery, genitálna oblasť);
 • môže dôjsť k edému dýchacieho traktu (zvýšená respiračná frekvencia, cyanóza okolo nosa, uší a prstov);
 • pokožka na mieste vyrážok sa stáva ťažkou;
 • blistre v tomto prípade sú slabo vyjadrené.

Chronická forma žihľavky nastáva v dôsledku dlhodobého kontaktu dieťaťa s alergénom. Príznaky sú slabo vyjadrené, ale neustály výskyt vyrážok zhoršuje kvalitu života dieťaťa.

Keď sa urtikária u dieťaťa rozvíja, hlavnou pomocou bude náležitá liečba.

Urtikaria u detí: príznaky

Keď má dieťa vyrážku, rodičia musia kontrolovať všetky príznaky ochorenia, aby sa zabránilo ich rozvoju v chronickej alebo komplikovanej forme.

Hlavné príznaky žihľavky:

 • blistre a papuly rôznych veľkostí, ktoré sa navzájom spájajú;
 • farba vyrážky od bledo ružovej až po jasne červenú;
 • ak ich stlačíte, potom uprostred si môžete všimnúť bielu škvrnu;
 • pri výskyte teploty je možné hovoriť o výskyte procesu zápalu v organizme;
 • zvyčajne sa vyrážky nachádzajú na určitých miestach (slabín, podpaží, žalúdok, tvár) a niekedy vzniká vyrážka po celom tele, čo poukazuje na silnú reakciu tela na stimul.
 • existuje svrbenie, ktoré dieťa dráždi;
 • objaví sa febrilný stav;
 • na tvári je opuch, bledosť kože, kašeľ, nevoľnosť, vracanie, hnačka.

Rodičia majú záujem: koľko času prechádza takýto stav. V mnohých smeroch závisia známky úľov od formy ochorenia a liečby. Ak chcete znížiť prejavy ochorenia, musíte dieťaťu pomôcť včas.

Ako liečiť urtikáriu u detí?

Na určenie príčin vzniku žihľavky by malo byť dieťa preukázané alergikovi a dermatológovi. Špecialista vie, ako sa táto choroba prejavuje u detí a rozlišuje alergickú vyrážku od vyrážok iných kožných ochorení.

Na určenie liečby lekárom by malo vedieť:

 • čas výskytu choroby;
 • názov liekov a výrobkov, ktoré dieťa používalo;
 • všetky choroby tráviaceho traktu, chronické choroby, ktoré sú prítomné v dieťati;
 • choroby, ktoré dieťa trpelo pred nástupom žihľavky;
 • výsledky analýz pre alergény, infekcie a iné.

Na objasnenie diagnózy a správnej liečby môže odborník predpisovať rádiografiu, ultrazvuk orgánov v brušnej dutine.

Urtikária u detí: liečba

So žihľavkami lekári zvyčajne robia nasledovné:

 • Pôvodne predpísané antihistaminiká. Mali by pomôcť dieťaťu zastaviť vývoj ochorenia a zlepšiť jeho stav.
 • Ak chcete ovplyvniť steny krvných ciev dieťaťa, odborník predpisuje prípravky vápnika a vitamíny.
 • Masti s obsahom hormónov sú predpísané v obzvlášť náročných prípadoch kvôli rôznym nežiaducim reakciám organizmu.
 • Diuretiká pomáhajú odstraňovať tekutinu z tela, čo pomáha znižovať opuchy a zlepšovať blaho dieťaťa. Kvôli určeniu takýchto liekov môže telo opustiť elektrolyty, takže je potrebné neustále monitorovať hladinu iónov v krvi.
 • Absorbenty pomáhajú dieťaťu odstraňovať tekutinu a ďalšie látky z tela. Urtikaria je spôsobená dráždivým účinkom, ktorý sa dostane do tela dieťaťa, takže sorbent pomôže pri jeho odstraňovaní.
 • Masť: masť zinku, gél Fenistil.
 • Sedatíva, ktoré obsahujú zbierky morušových, valeriánov.

Všetci rodičia by mali dať dieťaťu v dávkach, ktoré lekár odporučil. Správna výživa je veľmi dôležitá pre liečbu žihľavy.

Diéta pre urtikáriu u detí

Nutná strava predpísala pre dieťa dietetik. Ak je dieťa v nemocnici ošetrené, bude mu niekoľko dní ponúknuté pôst. Zároveň denne spotrebuje aspoň 1,5 litra tekutiny. Okrem toho je dieťaťu predpísané očistné klystýrstvo.

Ďalšia fáza stravovania dieťaťa začína uvádzať produkty. Jeden výrobok musí mať aspoň 2 dni. Potom môžete zahrnúť nový produkt.

V chronickej forme choroby sú potraviny, mäso, ryby a mlieko vylúčené z výživy.

Dieťaťu je zakázané jesť polotovary, majonéza. Lekár odporúča, aby rodičia plne kŕmili dieťa s domácim jedlom, čo pomôže predchádzať nepríjemným následkom.

Ak je stimul určený, vylučuje sa z potravy alebo z prostredia dieťaťa. Ak nie je detegovaný alergén, je potrebné obmedziť kontakt dieťaťa s možnými dráždidlami.

Liečba urtikárie u detí s ľudskými liekmi

Na zmiernenie stavu dieťaťa mnohí rodičia používajú ľudové metódy na liečenie žihľaviek doma.

Hlavnou vecou je získať súhlas lekára s použitím ľudového lieku na liečbu tejto choroby. Koniec koncov, organizmus dieťaťa môže reagovať na liečivé byliny nedostatočne.

V mnohých prípadoch je to bylinná medicína, ktorá môže znížiť výskyt svrbenia.

Ak chcete znížiť prejavy urtikárie, môžete použiť nasledujúce recepty:

 • Žihľavy. Polievková lyžica varíme 0,5 litru vriacej vody, trváme. Pijte malé dychy po celý deň.
 • Air. Čajová lyžička prášku z koreňa aira prijať pred snom, umývanie teplou vodou.
 • Mint. Nalejte malú lyžicu trávy s horúcou vodou, trvať na tom. Dajte dieťaťu v priebehu dňa vo forme čaju.

Liečba choroby v domácnosti by sa mala uskutočňovať len pod dohľadom lekára. Nekontrolovaný príjem bylinných infúzií môže poškodiť telo dieťaťa.

Profylaxia urtikárie

Ak má dieťa tendenciu na alergické reakcie, mali by sa prijať preventívne opatrenia na zabránenie výskytu žihľavky. Môžete použiť nasledujúce tipy:

 • Je potrebné posilniť imunitný systém dieťaťa, ktorý nepoužíva lieky;
 • vylúčiť interakciu dieťaťa s vonkajšími a vnútornými stimulmi;
 • včasná liečba prechladnutia, ktorá ich nespúšťa;
 • postupne zavádzať do potravín nové produkty pre dieťa a sledovať jeho reakciu;
 • na prevenciu urtikárie u dojčiat začať komplementárne kŕmenie podľa odporúčaní pediatra;
 • na odstránenie nečistôt vo vzduchu, ktoré dýcha dýcha;
 • je potrebné zaobchádzať s miestami uhryznutia hmyzom a je lepšie používať repelenty;
 • chrániť dieťa pred stresovými situáciami;
 • Všetky zvieratá by mali byť očkované a vyšetrené na parazity.

Keď urtikária prechádza sama bez lekárskej pomoci, rodičia by mali stále konzultovať s lekárom, aby určili dráždivú látku. Presným určením alergénu a záchranou dieťaťa pred kontaktom s ním budú rodičia istí, že ochorenie sa nevráti. V opačnom prípade sa choroba môže vrátiť znova a znova a zbavenie sa vyrážok bude oveľa zložitejšie.