Hlavná

Kliniky

Úľa: infekčná choroba alebo nie?

Táto choroba je pre človeka veľkým problémom. Nielenže vytvára značnú fyzickú nepohodlie kvôli stálemu svrbenie, ale aj kazia vzhľad človeka. Zvlášť nepríjemné je, že vyrážka sa často objavujú na týchto stránkach, ktoré nie sú pokryté oblečením. Preto táto choroba môže komplikovať vzťah človeka k životnému prostrediu. Toto je obzvlášť akútne pre dieťa v detskom tíme. Vidieť také sčervenanie, vyrážky a pľuzgiere na koži, ktoré sú uvedené v nasledujúcej fotografiu a samotného pacienta a ľudí okolo neho premýšľal o tom, čo je žihľavka nákazlivá, alebo nie.

Skutočne: je urtikária nákazlivá? Koľko človek, ktorý trpí touto chorobou, je nebezpečný pre spolupracovníkov? Je toto ochorenie osobným problémom samotného pacienta, alebo existuje pravdepodobnosť šírenia infekcie? Koľko treba zabrániť infekcii iných ľudí? A ako sa prenáša žihľavka, ak je nákazlivá?

Takže je šípka prenášaná z človeka na človeka?

Čo je urtikária a je to nákazlivá?

Medzi rôznymi léziami kože sú tie, ktoré sa môžu prenášať od chorého na zdravého. Rôzne typy lišajníkov, infekčnej dermatitídy a iných kožných ochorení spôsobených vírusmi, baktériami a parazitickými hubami môžu byť skutočne prenášané od infikovanej osoby k iným. Preto je dokonca aj priamy kontakt medzi ľuďmi niekedy zbytočný. Napríklad pri podaní ruky môže dôjsť k infekcii prostredníctvom rôznych objektov, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou pacienta. Vyskytuje sa v tomto prípade žihľavka?

Malo by sa začať tým, že žihľavka nie je nezávislá choroba spôsobená špecifickým jediným faktorom. Môže to byť prvok všeobecného klinického obrazu pri akejkoľvek chorobe. Táto choroba je kombináciou nasledujúcich príznakov (pozri fotografiu):

 • závažné svrbenie;
 • tuberkulózne vyrážky na rôznych miestach kože;
 • pľuzgiere.

Aká je príčina tohto klinického obrazu?

Čo spôsobuje žihľavka a je to nákazlivá alebo nie?

Ako ukázali výskumní pracovníci, príčinou vyrážok je alergická reakcia organizmu. Alergie v tomto prípade môžu byť spôsobené týmito faktormi:

 • vedľajšie účinky antibiotík a iných liekov;
 • toxické účinky určitých chemických látok;
 • intoxikácia tela s produktmi životne dôležitej činnosti parazitov;
 • účinok alergénov obsiahnutých v mnohých potravinách;
 • vystavenie pokožky slnečnému žiareniu, vode, teplote okolia;
 • mechanický účinok na pokožku;
 • niektoré infekčné choroby;
 • nervový tlak, stres.

Pri priamom pôsobení na faktory kože vyvolávajúce patológiu majú alergie kontaktnú žihľavku (pozri fotografiu). Výskyt tohto typu ochorenia môže spôsobiť:

 • kontakt s kožnými chemikáliami;
 • kontakt s niektorými rastlinami;
 • nosiť gumené rukavice;
 • kontakt so zvieratami;
 • používanie kozmetiky.

Príčinou kožnej reakcie je zvýšenie krvného obsahu histamínu, čo robí cievy viac priepustné. Výsledkom je, že koža sa stáva červená, objavuje sa jej opuchy, objavujú sa bubliny. Zvýšenie množstva histamínu sa vyskytuje s určitými vonkajšími vplyvmi na telo alebo s vnútornou intoxikáciou spôsobenou infekčnými ochoreniami alebo parazitnými inváziami.

Rôzni ľudia majú rôzne náchylnosti k určitým látkam, ktoré môžu spôsobiť alergie. To je podmienené stavom imunitného systému, prítomnosťou určitých vnútorných patológií, dedičnou predispozíciou atď. Preto nie je možné vopred povedať, čo presne môže spôsobiť zodpovedajúcu kožnú reakciu u konkrétnej osoby.

Takže samotná žihľavka sa neprenáša ani v priamom kontakte medzi chorou osobou a zdravou osobou, ani prostredníctvom objektov.

Ako nebezpečná je urtikária?

Táto choroba sama o sebe nevedie k smrti alebo invalidite. Nedostatok včasnej liečby však môže viesť k veľmi nepríjemným následkom. Zvyčajne ochorenie dokonca bez prijatia akýchkoľvek lekárskych opatrení končí niekoľko týždňov po objavení sa prvých symptómov. Napriek tomu sa niekedy vyvinú chronické žihľavky (viď foto), ktoré môžu trvať roky. Spravidla sú príčiny tejto formy ochorenia vnútorné patológie tela, ako sú:

 • problémy vnútornej sekrécie;
 • onkologické ochorenia;
 • ohniská rôznych infekcií;
 • infekcie červov;
 • chronické ochorenia nosa a hrdla;
 • cholecystitída;
 • porucha zažívacieho systému.

Preto, aj keď kožné vyrážky nepredstavujú vážne nebezpečenstvo, môžu signalizovať prítomnosť vážneho ochorenia vrátane rakovinového nádoru. A keď sa objavia dlhé neprenosné vyrážky na tele, je potrebné absolvovať kompletné vyšetrenie tela.

Napriek skutočnosti, že kožné problémy nepredstavujú hrozbu pre život, napriek tomu, ak neprijme žiadne opatrenia, keď sa objavia svrbenie a vezikuly, môžu sa vyvinúť závažné komplikácie choroby. Takže patologické procesy v pokožke môžu ísť do podkožného tkaniva, čoho výsledkom je angioedém, ktorý je uvedený na fotografii nižšie.

Proces sa môže rozšíriť aj na sliznicu dýchacích ciest a tráviacich orgánov. Pri léziách žalúdka a čreva dochádza k vracaniu a hnačke. Obzvlášť nebezpečné je porážka horných dýchacích ciest: vývoj laryngálneho edému v prípade absencie naliehavých opatrení vedie k smrti po udusení.

Vzhľad vyrážok a papuliek na koži naznačuje účinok alergénu. Ak sa tento účinok nevylučuje včas, výsledkom môže byť anafylaktický šok, ktorý niekedy končí smrteľným výsledkom. Preto výskyt kožných problémov vyžaduje naliehavú elimináciu príčiny alergickej reakcie. Ak sa vyskytne kožná vyrážka po užití akéhokoľvek lieku, je potrebné naliehavo nahradiť použitú drogu.

Je prenášaná infekčná žihľavka?

Vezikuly s tvorbou vezikúl sa môžu objaviť pri niektorých infekčných ochoreniach, ako sú:

 • rubeola a osýpky;
 • herpes;
 • záškrtu;
 • cytomegalovírusová infekcia;
 • brušnej a tyfusovej.

Všetky tieto infekcie môžu prechádzať z človeka na človeka. Ale tu ide o to, aby sme nehovorili o infekčnosti urtikárie, ale o nákazlivosti zodpovedajúcich ochorení. Okrem toho kožné reakcie s klinickým obrazom vo forme bublinovej vyrážky sa pri týchto ochoreniach nevyskytujú vždy. Táto alebo tá forma alergickej reakcie závisí od jednotlivých charakteristík organizmu, ako napríklad od všeobecnej zdravotnej a dedičnej predispozície.

Preto ak jedna osoba uzavrela zmluvu od inej osoby s chorobou, ktorá by mohla spôsobiť žihľavku, neznamená to, že nutne bude mať zodpovedajúce príznaky. Napríklad príčinou alergickej reakcie na pokožku môže byť intoxikácia tela na pôde helminthickej invázie. Niektorí červi môžu prechádzať priamo z človeka na človeka, ale rovnaká helmintiáza môže spôsobiť silnú alergiu u jednej osoby, zatiaľ čo druhá môže mať asymptomatický priebeh.

V niektorých prípadoch sa môže zdať, že sa môžu prenášať vyrážky na koži. Napríklad, keď sa niekoľko členov rodiny objaví súčasne s vyrážkou. To sa môže stať, ak sú títo ľudia vystavení rovnakým účinkom a nemusia mať nevyhnutne infekčnú povahu. Ak existuje genetické prepojenie medzi ľuďmi, potom je možné, že majú rovnakú predispozíciu alergii.

Preto, ak sa vyskytne vyrážka u dojčiacej ženy, je potrebné dočasne prestať dojčiť dieťa. Koniec koncov, alergén, ktorý spôsobil kožnú reakciu u matky, môže byť obsiahnutý v mlieku a dostať sa s ním do tela dieťaťa. Kvôli dedičnosti môže mať dieťa aj alergiu na tento druh podnetu.

Takže je urtikária nákazlivá u dospelých a detí? Všetko závisí od toho, čo sa nazýva. Ak príčiny tejto choroby majú infekčnú povahu, potom jedna osoba môže infikovať inú osobu. Avšak samotná infekcia neznamená, že klinický obraz rozvinutej choroby bude zahŕňať žihľavku.

V každom prípade, výskyt vyrážok a pľuzgierov vyžaduje naliehavú výzvu lekárovi, aby urobil presnú diagnózu a predpísal príslušnú liečbu.

Je známa žihľavka?

Urtikaria je jednou z najčastejších chorôb, pri ktorých je pokožka pokrytá vyrážkou, ktorá sa podobá spáleniu žihľavy.

S touto chorobou:

 • na koži sa objavia červené alebo ružové blistre, ktoré samy o sebe zmiznú za niekoľko hodín;
 • vyrážka je sprevádzaná svrbením.

Príčina výskytu

Napriek tomu, že žihľavka je nezávislá diagnóza, je to pravdepodobne symptóm, ktorý môže naznačovať veľké množstvo porúch v tele.

Vo väčšine prípadov je príčinou alergická reakcia.

Faktory spôsobujúce chorobu

patogenézy

S takou chorobou ako žihľavkami sa zvyšuje krehkosť kapilár. Súčasne dochádza k zintenzívneniu prítoku tekutiny do tkaniva nad povrch kože, čím sa vyvoláva jeho opuch.

To vedie k tomu, že postihnutá oblasť sa začervenala a začervenala sa. Choroba je sprevádzaná ťažkým svrbením.

Patogenéza tejto choroby je častejšie spôsobená alergickou reakciou bezprostredného typu.

V imunitnom mechanizme vývoja ochorenia histamín spolu s ďalšími mediátormi zápalu:

 • vylúčené zo žírnych buniek;
 • podporuje priepustnosť kapilár;
 • stimuluje koniec senzorických nervov a spôsobuje zápalovú infiltráciu dermis.

S neimunitným mechanizmom ochorenia v reakcii na priame účinky chemických alebo fyzikálnych faktorov sa uskutočňuje degranulácia žírnych buniek.

Video: Dôležité body o chorobe

Takže infekčná žihľavka alebo nie?

Mnohí ľudia majú otázku, tak je urtikária u dospelých nákazlivá?

Keďže ide o reakciu ľudského tela na vnútorné alebo vonkajšie podnety, nie je nákazlivé.

Samotná vyrážka je alergia, nie je prenášaná z človeka na človeka.

Existujú však vírusové, bakteriálne, hubové choroby, ktoré sú nákazlivé a ich príznakom môže byť žihľavka.

Prečo existuje urtikária liekov? Podrobnosti v článku.

Názory lekárov

Názory lekárov na tento účel sú jednoznačné, samotná choroba nie je nákazlivá.

Mechanizmus ochorenia bol dostatočne skúmaný a vykonali sa mnohé štúdie, ktoré potvrdzujú túto teóriu.

Ak je však príčinou choroby infekčná choroba, môže sa prenášať rôznymi spôsobmi.

Ak má infikovaná osoba slabý imunitný systém, môže sa vyskytnúť symptóm, ako je žihľavka, ale zároveň môže chýbať.

Názory a obavy nie sú odborníkmi

 • pretože prejavy choroby vyzerajú pomerne zastrašujúce, mnohí ľudia veria, že žihľavka je nákazlivá a môže sa zobrať do kontaktu s chorým človekom. To nie je pravda, pretože samotná choroba nie je nákazlivá a nie je prenášaná z človeka na človeka;
 • existuje názor, že ide o smrteľnú chorobu. Vedie k smrti, môže to len vtedy, ak dôjde k anafylaktickej reakcii, a to je veľmi zriedkavé. Preto žihľavka nie je smrteľným ochorením a vo väčšine prípadov vyrážka sama odíde po zastavení kontaktu s alergénom a jeho odstránení z tela;
 • niektorí ľudia sa obávajú, že ochorenie môže viesť k porážke vnútorných orgánov. Tento nesprávny názor, ani urtikária ani anafylaktický opuch, môžu poškodiť akékoľvek orgány alebo systémy. Môže to však spôsobiť ochorenie, ktoré spôsobilo takýto príznak.

Čo treba urobiť, aby sa zabránilo ochoreniu dospelých?

Ak sa človek prejavil ochorením, musíte sa bližšie pozrieť na svoje zdravie a zmeniť svoj životný štýl:

 • musíte upraviť stravu. Z menu je potrebné vylúčiť produkty, ktoré môžu spôsobiť alergiu, a to tie, ktoré sú bohaté na konzervačné látky a farbivá. Aby sa zistila práca v zažívacom trakte a aby sa zistila správna metabolizácia v strave, mali by sa zaviesť kaše a zelenina bohatá na vlákninu.
 • ak sa príznaky urtikárie často prejavujú pri profylaxii, mali by sa užívať antihistaminiká;
 • Pred použitím lieku by ste si mali dôkladne prečítať pokyny, najmä časť, kde sú indikované vedľajšie účinky. Ak existuje položka, že liek môže spôsobiť žihľavku, vezmite opatrne. Ak sa predtým vyskytla negatívna reakcia na túto drogu, je potrebné informovať lekára. Je potrebné venovať pozornosť účinnej látke lieku, ktorá spôsobila taký vedľajší účinok ako urtikária, pretože zloženie liekov s rôznymi názvami patriacimi do rovnakej skupiny môže byť totožné;
 • antibiotiká sa majú užívať len podľa pokynov lekára, pričom súčasne používajú lieky na obnovenie mikroflóry v čreve;
 • včasná liečba všetkých ložísk infekcie v tele, pretože choroba môže mať chronickú formu;
 • je potrebné posilniť nervový systém a používať metódy prevencie stresu;
 • uprednostniť prírodnú kozmetiku, a so všetkou zodpovednosťou zaoberať sa výberom výrobkov domáceho chemického tovaru, ako aj osobnými hygienickými prostriedkami;
 • ľudia, citliví na slnečné žiarenie, by mali mať v lete uzavreté oblečenie, okuliare a klobúk;
 • tí, ktorí majú vyrážku na pozadí hypothermie, musia pokožku pokryť v najchladnejšom období;
 • ak je príznakom reakcia tela na uhryznutie hmyzom, je potrebné použiť prostriedky šetrné k životnému prostrediu na ich vystrašenie.

Ako chrániť svoje deti?

 • aby sa vaše dieťa ochránilo pred ochorením, je potrebné minimalizovať jeho kontakt s možnými alergénmi;
 • Je tiež potrebné poradiť sa s lekárom v čase, keď sa objavia príznaky alebo akékoľvek ochorenia, pretože samoliečba môže premeniť ochorenie na chronickú formu;
 • je potrebné, aby dieťa zorganizovalo správnu výživu, aby telo dostalo dostatočné množstvo vitamínov, čo pozitívne ovplyvňuje stav imunitného systému.

Aké sú príčiny včelstiev? Odpoveď je ďalej.

Čo je alergia vo forme včelstiev? Kliknite tu pre bližšie informácie.

Existujú vedecké dôkazy?

Existujú vedecké dôkazy, ktoré naznačujú, že žihľavka nie je nákazlivá. Je to reakcia pokožky na vonkajšie alebo vnútorné podnety.

Ide o výlučne individuálnu reakciu ľudského tela na stimul. Môže to sprevádzať infekčná choroba, ale iba vtedy, keď je imunitný systém infikovanej osoby slabý.

Napriek tomu, že samotná žihľavka nie je nebezpečnou chorobou, je potrebné konzultovať s lekárom včas, aby ste zistili príčinu jeho výskytu av budúcnosti sa úspešne zbavíte tohto nepríjemného symptómu.

Môžem dostať žihľavku od inej osoby?

Červené pľuzgiere na koži po celom tele, neznesiteľné svrbenie a všeobecné nevoľnosť sú príznaky žihľavky. Pri pohľade na kožnú vyrážku sa niekto pýta, či je urtikária nákazlivá a či ju možno odobrať od chorého človeka. Urtikaria je alergická reakcia ľudského tela na nepriaznivé faktory. Tieto faktory sú infekcie, otravy, chronické ochorenia a dokonca aj stres. Prehnaná reakcia intolerancia sa prejavuje v kontexte nadmernej produkcii v tele histamínu a ďalších zápalových mediátorov, ktoré zvyšujú priepustnosť ciev, pretože to, čo skáče vyrážka a pľuzgiere.

Čo spôsobuje urtikáriu

Sklon k alergii - individuálna vlastnosť ľudského tela, ktorá je ďaleko od všetkých. Dedí z rodičov k deťom. Vznikajú aj z dôvodu niektorých vážnych problémov:

 • hormonálne poruchy;
 • endokrinné poruchy;
 • chronická slabosť imunitného systému;
 • neznášanlivosť voči iným dráždidlám.

Útok urtikárie môže byť len u osoby s tendenciou k tejto chorobe po vystavení nepriaznivým faktorom, ktoré spôsobujú intoleranciu. Takéto faktory - dráždivé látky zahŕňajú:

 • stres a nervové poruchy;
 • akútne vírusové a bakteriálne infekcie;
 • podchladenie a prehriatie;
 • kontakt s niektorými rastlinami, šesť zvierat, prachom;
 • kontakt s domácimi a inými chemikáliami;
 • používanie kozmetiky;
 • otravy (potraviny a iné);
 • infekcia červami;
 • poranenia.

Je žihľavka bežná? Nie, nie. Výskyt vyrážky závisí od charakteristík ľudského tela, ktoré sa nachádzajú v rizikovej zóne. Hlavné príznaky sú:

 • pľuzgiere a sčervenanie pokožky;
 • svrbenie;
 • opuch;
 • všeobecná nevoľnosť.

Vzhľad vyrážok a pľuzgierov by mal byť dôvodom na kontakt s terapeutom alebo dermatológa. Lekári budú schopní určiť príčinu, z ktorej bude závisieť, či je to nákazlivá.

Predispozícia na urtikáriu, ktorá nie je nákazlivá sama osebe, je dedená od rodičov deťmi, ale nie samotná choroba.

Ak chcete odpovedať na otázku, žihľavku nákazlivá, alebo nie, môžete: intolerancia niečo nemožno prenášať z človeka na človeka, takže ich nemožno považovať za nebezpečné. Ale infekčné choroby, ktoré môžu túto reakciu vyvolať, sú nebezpečné pre okolité chorých.

Ako nebezpečná je choroba

Nebezpečenstvo urtikárie (druhý názov je urtikária) nie je to, že môže byť "nákazlivé". Ochorenie bez liečby môže prúdiť do zovšeobecnenej formy a ovplyvniť nielen kožu, ale aj sliznice. Závažný záchvat akútnej alergie môže spôsobiť opuch Quincke - silný opuch kože, slizníc a podkožného tkaniva, ktorý tiež nie je nákazlivý, ale plný smrteľného výsledku.

Úmory u dospelých sú nákazlivé

Zistili sme, či infekcia alebo nie je urtikária u dospelých. U dospelých a detí nie je urtikária nákazlivá. Ale v prípade, že je vyrážka vyvolaná vírusovými, bakteriálnymi infekciami alebo helmintiázou, tieto ochorenia sú nákazlivé. V skutočnosti alergická reakcia neprechádza z človeka na človeka a nie je nebezpečná pre ostatných. Ale choroby, ktoré to vyvolali u dospelých, môžu byť nebezpečné.

Urtikaria môže byť podmienene nazývaná ako nákazlivá, iba ak sa prenáša z rodičov na dieťa (sklon k nemu). V ostatných prípadoch sa úľ nemôže považovať za infekčnú. Osoba, ktorá na ňu nie je naklonená, nebude prenášaná ani v blízkych kontaktoch s chorými, ktorá má zjavné príznaky akútnej alergickej reakcie.

Ak je vyrážka spôsobená infekciou

V prípade vážnych alergií vyvolaných bakteriálnymi alebo vírusovými infekciami, žihľavka nemal šíriť z človeka na iných ľudí, a samotná infekcie. Nie je pravdepodobné, že sa u infikovanej osoby vyskytne 100% pravdepodobnosť výskytu. Závisí to od prítomnosti predispozície. Ale infekcia sa určite prejaví, iba symptómy, ktoré nemajú nič spoločné s urtikáriou, nie. Choroby, ktoré sú možnými provokátormi urtikárie a sú nákazlivé, zahŕňajú:

 • vírusové infekcie (ARVI, HIV, herpes, ovčie kiahne atď.);
 • bakteriálne infekcie (tonzilitída, záškrty, šarlach, čierny kašeľ, salmonelóza, tetanus);
 • helminthiázy (infekcia červami a inými parazitmi).

Niekedy sa urtikária zmätí s ďalšími ochoreniami, ktoré sú veľmi nákazlivé a nebezpečné, pretože majú podobné príznaky. Takéto ochorenia zahŕňajú:

 • tuberkulóza (prenášaná inej osobe kvapkami vo vzduchu);
 • huby (infekčné prostredníctvom výrobkov domácnosti a osobných vecí);
 • Chlamýdie (infekcia je možná sexuálne);
 • mykoplazmóza (podobné chlamýdiám, ako aj prenášané vzduchom a domácimi);
 • herpes (je nákazlivá a šíri sa rôznymi spôsobmi).

Tieto ochorenia môžu byť ľahko infikované. Vysielajú sa takýmto spôsobom: vo vzduchu, domáce, sexuálne, prostredníctvom osobných vecí (oblečenie, obuv, hrebene, zubné kefky, kozmetika, bielizeň atď.). Aby ste ich rozlíšili, ak došlo k infekcii, môžete podľa symptómov. V úľoch je vyrážka chaoticky rozptýlená po tele alebo koncentrovaná na mieste kontaktu s podnetom, podobá sa červeným alebo ružovým hustým pľuzgierom alebo opuchom rôznych tvarov a veľkostí (až do 10 cm). Spoty členku a ešte viac zapálené mechanickými zraneniami. Pri tuberkulóze môže dôjsť k vredom, huba spôsobuje silný olupovanie, chlamýdie - malé škvrny na tele, herpes - malé opuchy v oblasti pier alebo pohlavných orgánov.

Či sa urtikária prenáša geneticky z človeka na človeka

Zvážte, ako sa alergia prenáša na genetickú úroveň a či je to možné. Nie vždy bude mať dieťa vyrážku s pľuzgiermi na celom tele. Namiesto toho môže prejavovať alergie na akýkoľvek stimul s inými príznakmi, napríklad s vyčerpaným nosom a roztrhnutím alebo kašľom.

Odovzdáva sa len predispozícia na urtikáriu na genetickú úroveň od rodičov k deťom. Prítomnosť ochorenia u rodičov nezaručuje jeho prejavy u potomstva, ale zvyšuje pravdepodobnosť.

Prítomnosť príznakov intolerancie u tehotnej ženy neovplyvňuje stav plodu. Dieťa je spoľahlivo chránené pred dráždivými látkami a sprostredkovateľmi zápalu placenty. Ak sa urtikária stane chronickým ochorením, potom sú možné určité komplikácie na dieťa, napríklad oneskorený vývoj v dôsledku hypotenzie.

Ako sa správať, ak ste videli charakteristické vyrážky osoby

Vedieť, infekčné choroby alebo nie, môžeme konštatovať: kontakt s osobou s jasnými znakmi úľov je povolený a je absolútne bezpečný. Ale iba ak sú to príznaky alergie, nie infekcie. Rozlišovanie príznakov infekcií od alergií na jednoduchú osobu je ťažké. Keď ste v kontakte s chorým, odporúča sa vždy držať svoju vzdialenosť a byť opatrní:

 • Snažte sa nedotýkať sa vyrážky rukami alebo inými časťami nahého tela (najmä ak sú rany);
 • nedávať svoje osobné veci;
 • Po kontakte s vyrážkou umyte ruky (napríklad keď matka vylieči vyrážku k dieťaťu);
 • Nekomunikujte príliš blízko;
 • Nepoužívajte veci pacienta (uteráky, oblečenie, riad);
 • nemá sexuálny styk.

Výskyt alergie je podobný mnohým infekčným kožným ochoreniam (herpes a iní), takže sú často zmätení. Ak má relatívny alebo blízky človek vyrážku na koži, mal by byť presvedčený, aby odišiel do nemocnice a vykonal testy. Iba v nemocnici môžete presne zistiť, čo spôsobilo príčinu a ako ju liečiť. Po úspešnej liečbe na prevenciu relapsu sa odporúča:

 • vyhýbať sa kontaktu s dráždivým;
 • zmeniť spôsob života;
 • dodržiavať správnu výživu;
 • včas na liečbu infekčných ochorení (chrípka, ARVI a iné).

Nie všetky patológie sú nákazlivé. Pri liečbe pacientov by sa to malo pamätať. Vyjadrenie jeho skľúčenosti môže byť značne urazené. Reagujte na osoby s príznakmi alergie, ktoré by mali byť adekvátne, pokojne.

Či je urtikária nákazlivá alebo nie, ako sa prenáša?

Urtikaria je bežná kožná choroba so svrbením a pľuzgiermi podobným spáleniu žihľavy. Červené škvrny vyzerajú neatraktívne, takže vzniká otázka: je to urtikária nákazlivá u dospelých. Predpokladá sa, že žihľavka je nakazená osobným kontaktom.

Pochybnosti vznikajú, pretože lekári nevedia vždy presný pôvod vyrážky a svrbenia.

Po prvé, existuje názor, že žihľavka je zdedená. Druhá teória naznačuje, že členovia rodiny, keď komunikujú skôr tesne, navzájom infikujú vyrážkou.

Po druhé, niekedy nie je možné zistiť vzťah medzi vyrážkou a chorobou. Na určenie zdroja vyrážky sa vykonávajú štúdie a analýzy, ale nie vždy je možné poznať pôvod plechových pľuzgierov.

Vo väčšine prípadov nie je dôvod na obavy, pretože vyrážka je alergická reakcia na provokujúci faktor. Pri vystavení alergénu na ľudskom tele vylučuje koža histamín, ktorý sa prejavuje červenými pľuzgiermi.

Sú chvíle, kedy sa majú za úlohu znepokojovať včely. Je potrebné pochopiť príčinu alergie a zistiť, ako sa prenáša ochorenie kože.

Názory na to, či sú včely nákazlivé, sú rozdelené: niektorí lekári sú istí, že áno, a niektorí nie.

Keď je možné infekciu urtikáriou

Je žihľavka prenášaná vzdušnými kvapôčkami? Tento problém znepokojuje ľudí, ktorí zažili vyrážku a svrbenie.

Príčina kožné vyrážky sú nielen infekčné ochorenia, rovnako ako vnútorné problémy v tele - zlyhanie imunitného systému, hormonálne poruchy v oblasti, alergie na potraviny na lieky, domáce alergény (ako zvieracia srsť, prach, peľ).

Infekcia so závažným infekčným ochorením nie je vždy dostatočná na objavenie sa urtikárie. Faktorom vzniku infekčnej urtikárie je najčastejšie vírusové ochorenie. V tomto prípade stojí za to obávať sa infekcie. Avšak v tomto prípade všetko závisí od jednotlivých charakteristík imunity.

Organizmus, ktorý trpí infekčnou chorobou, nemôže začať s mechanizmom, ktorý produkuje protilátky proti alergénom a kožná reakcia sa nevyvíja.

Je však možné, že osoba s infekciou bude náchylná na vývoj protilátok, vďaka čomu koža nebude akokoľvek reagovať na túto chorobu.

Vzhľad urtikárie nie je ovplyvnený samotnou infekciou, ale individuálnymi vlastnosťami organizmu.

V akých prípadoch sa nemôžete infikovať?

Existujú vnútorné faktory tela, ktoré spôsobujú neinfekčnú urtikáriu:

 • lieky;
 • toxíny;
 • Studené, slnko, voda;
 • potravín;
 • Citlivosť imunitného systému na acetylcholín;
 • Hormonálne poruchy
 • Onkologické ochorenia.

Ak je vzhľad pľuzgierov spôsobený stresom, nebudú nakaziť. Najlepším liečebným postupom v tomto prípade je vyhnúť sa stresu, viesť pokojný životný štýl, chodiť veľa a obsahovať užitočnejšie produkty v strave.

Infekčná urtikária u detí

Urtikaria u detí v predškolskom veku je bežná. Ak je červená vyrážka spôsobená alergickou reakciou, infekčnosť je minimálna. Keď má dieťa pľuzgiere a svrbenie, musíte nájsť príčinu alergie.

Deti sú náchylnejšie na infekčné ochorenia, napríklad šarlach, ovčie kiahne, osýpky, rubeoly. Pre dospelých tieto choroby nepredstavujú hrozbu, ale pre ostatné deti, ktoré nemajú čas na rozvoj imunity voči týmto chorobám, sú nebezpečné.

Úle môžu byť infikované iba špeciálnymi prípadmi.

Prenos vyrážky z matky na dieťa

Prechodom cez pôrodný kanál sa plod stane infikovaným určitými chorobami. V prípade alergických vyrážok sa to nestane.

Pri dojčení je možná infekcia detskou vyrážkou. Ak je alergén endogénny dráždivý účinok, potom je prítomný v krvi, čo znamená, že vstúpi do materského mlieka. Táto situácia si vyžaduje konzultáciu lekára.

Ak chcete zistiť, či sú včely nebezpečné, musíte pozorne sledovať ich prejavy.

Samo o sebe nie je nákazlivé a neohrozuje život. Je potrebné zistiť príčinu ochorenia a vykonať liečbu, pretože sa môže objaviť edém Quincke a anafylaktický šok. Takéto dôsledky sú naozaj nebezpečné a vyžadujú si okamžitú liečbu.

Profylaxia urtikárie

Preventívne opatrenia kožných ochorení sú:

 • Bez ohľadu na to, či ste obklopený chorými alebo nie, musíte dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, aby ste sa vyhli infekčným chorobám a parazitom.
 • Pozorný prístup k zdraviu. V prípade choroby sa poraďte s lekárom a postupujte podľa jeho pokynov. To vám ušetrí možné alergické reakcie, ktoré môžu vyvolať žihľavku.
 • V prípade, že trpíte vyrážkami a svrbením, pokojne varujte okolitých ľudí, že choroba nie je nákazlivá, ale je to len reakcia tela na alergén.

Závery a odporúčania:

 • Je žihľavka bežná? Lekári bolo preukázané, že vyrážka sama o sebe je bezpečné pre ostatných a nemôžu byť prenášané cez kožu, ako reakcia na alergén alebo znak infekčné choroby.
 • Alergickú žihľavku možno zdediť.
 • Ak je príčinou vyrážky infekčné ochorenie, potom môže byť dobre prenášané vzdušnými kvapôčkami.
 • Kožné vyrážky sa prejavia v závislosti od stavu ľudského imunitného systému.
 • Alergické vyrážky môžu viesť k vážnym následkom vyžadujúcim okamžitú lekársku starostlivosť.

Teraz môžete určite odpovedať na otázku: sú úly prenášané alebo nie zdravým ľuďom. Táto choroba nie je nákazlivá a nie je prenášaná iným ľuďom.

Je urtikária invazívna alebo nie?

Je žihľavka bežná? Táto otázka je zaujímavá pre mnohých ľudí. Choroba je dosť nepríjemná, dáva určitý nepríjemný pocit. Môžem sa v tomto prípade infikovať?

Môžete sa nakaziť

Urtikária (žihľavka) - reakcia organizmu na akékoľvek látky vnímané ako mimozemské. Charakteristickým príznakom ochorenia je vyrážka po celom tele. Tento príznak sa často vyskytuje pri iných ochoreniach.

Je choroba pre ostatných? Odborníci jednoznačne odpovedali na túto otázku negatívne. Choroba je odpoveď tela na stimul.

Avšak faktory, ktoré vyvolali výskyt choroby, sú rôzne. Ak sa alergia vyskytne v prítomnosti infekčných ochorení, potom ich môžete získať. Výskyt urtikárie v tomto prípade závisí od stavu osoby a jeho imunitného systému. Často sa na koži objaví vyrážka, keď sú prítomné škodlivé vírusy, môžu sa prenášať aj z jednej osoby do druhej.

Výskyt žihľavovej vyrážky je spôsobený reakciou organizmu, nie infekciou.

Nemôžete sa infikovať

Sú včely vždy nebezpečné pre ľudí? Existujú určité faktory, ktoré spôsobujú vyrážky, ale nie sú nebezpečné pre ľudí.

faktory:

 • lieky
 • Toxické látky,
 • Prírodné javy (mráz, slnko),
 • Potravinové výrobky,
 • Zlyhania v hormonálnom pozadí,
 • Malígne nádory.

Takéto faktory nie sú nákazlivé a nemôžu byť prenesené z jedného na druhého. Ak vznikne urtikária v dôsledku reakcie na takéto dráždivé látky, potom sa nemôže báť - nemôže byť infikovaná.

Choroba môže nastať s ťažkým stresom a depresiou. V podobnej situácii to tiež nie je nákazlivé pre ostatných.

Infekčná urtikária u detí

Je žihľavka nebezpečná pre deti okolo? U detí predškolského veku je táto choroba diagnostikovaná pomerne často. Porucha ešte nie je posilneným imunitným systémom. Deti často dostávajú infekcie prenášané vzdušnými kvapôčkami.

infekcie:

 • rubeola,
 • mumpsu
 • osýpky
 • ovčie kiahne,
 • záškrt,
 • Horúčka týfus,
 • Chrípky.

Infikujte dieťa s vírusovými ochoreniami, ktoré môžu spôsobiť urtikáriu.

vírus:

 • cytomegalovírus,
 • herpes,
 • ARI.

Časté infestácie sú často detí diagnostikované. Červy môžu byť prenášané z človeka na človeka a vyvolávajú vznik urtikárie.

Avšak, ak ste infikovaní chorobou, urtikária sa nemusí nevyhnutne ihneď objaviť. Choroba sa vyskytuje s pomerne oslabenou imunitou. Choroba sa môže zdediť. Často sa vyskytuje vyrážka u detí s rodičmi, ktorí sú alergickí.

Ak sa u dieťaťa objaví podozrivý príznak, je potrebné kontaktovať lekársku inštitúciu s cieľom identifikovať presné faktory alergie.

Detská vyrážka (Komarovsky) - video

Infekčná žihľavka u dospelých

Aké nebezpečenstvo má urtikária u dospelých pre okolité ľudí? Alergická reakcia sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov.

Pri prítomnosti vírusových ochorení u dospelých sa nemôžete infikovať žihľavkami, vírusovými infekciami. Či sa v tejto situácii vyskytne alergická reakcia závisí od stavu ľudského tela.

Prenos vyrážky z matky na dieťa

Počas pôrodu môže byť dieťa infikované rôznymi chorobami od matky. Urtikaria sa však na ne nevzťahuje. U dieťaťa vo veku do pol roka je podobný jav diagnostikovaný dosť často. Príčiny môžu byť kozmetické výrobky, výrobky používané matkou a dostali sa do tela dieťaťa s mliekom.

Jedna z odrôd urtikárie je potenie. Zdá sa, že dôsledkom podráždenia pokožky je pot a mechanické poškodenie.

Takto dieťa nemôže dostať od maternice urtikáriu, ale môžu to mať aj iné faktory, ktoré ho ovplyvňujú.

Etapy liečby vyrážky

Je táto choroba nebezpečná? Choroba nepredstavuje pre osobu zvláštne nebezpečenstvo. Vyžaduje však pozornosť a dodržiavanie pravidiel terapie. V závažných prípadoch môže spôsobiť edému Quinckeho, čo môže viesť k smrti. Liečba urtikárie zahŕňa určité štádiá.

etapy:

 • Diagnóza, príčina alergickej reakcie.
 • Používanie rôznych liekov - antihistaminiká, sedatíva. Použité vonkajšie prostriedky - krémy, masti, gély, roztoky.
 • Používanie tradičnej medicíny je povolené.
 • V určitých prípadoch je vhodné použiť fyzioterapeutické postupy.
 • V priebehu liečby je nevyhnutne určená vhodná strava s výnimkou výrobkov, ktoré môžu spôsobiť alergie.

Liečba sa vykonáva až do úplného zotavenia, predpísaná strava sa udržiava minimálne šesť mesiacov.

Prevencia a záver

Aby sa predišlo výskytu a opakovaniu alergickej žihľavky, musí sa dodržiavať určitá preventívna starostlivosť.

 • Revízia stravy, vylúčte výrobky, ktoré spôsobujú alergie.
 • Na prevenciu by ste mali pravidelne užívať antihistaminiká.
 • Pri predpisovaní liekov by ste mali starostlivo preštudovať návod na použitie av prípade potreby povedzte zdravotníckemu pracovníkovi o možných alergických reakciách.
 • Mali by ste sa vyhnúť nervovým šokom, stresu.
 • Stojí za to liečiť všetky ochorenia včas.
 • Je potrebné uprednostňovať prírodnú kozmetiku, hypoalergénne chemikálie pre domácnosť.
 • Oblečenie je lepšie vybrať z prírodných tkanín.
 • Zabráňte kontaktu s alergénom.
 • Keď sa objavia prvé príznaky alergickej urtikárie, dieťa by malo ísť do nemocnice.
 • Je potrebné dodržiavať pravidlá hygieny.

Pri dodržiavaní jednoduchých pravidiel je možné vyhnúť sa úľavám.

zistenie

Je žihľavka bežná? Nie, táto choroba nemôže prechádzať z jednej osoby na druhú. Ale podľa dedičstva je takýto prechod možný.

 • Vyrážka žihľavy sa prejavuje, keď existujú určité faktory. S dobrým imunitným systémom sa symptómy ochorenia nemusia vyskytnúť vôbec.
 • Nemožno infikovať chorobou a je celkom možné vyzdvihnúť vírusy, ktoré ju môžu spôsobiť.
 • Červená horúčka nie je prenášaná vzdušnými kvapôčkami, podobným spôsobom sa môžete infikovať infekciami, kvôli ktorému vzniknú.

Preto by ste sa nemali obávať infekcie. Keď sa objavia podozrivé príznaky, musíte zistiť príčiny, ktoré to spôsobili. Liečba sa vyberá na základe diagnostických výsledkov. Veľmi dôležitá je správna výživa a zdravý životný štýl.

Je alergická vyrážka na koži od človeka k človeku, je infekcia nákazlivá alebo nie?

Rôzne vyrážky na koži nie sú veľmi príjemnou udalosťou, najmä keď nie je známe príčiny tohto prejavu.

V tomto prípade je veľmi dôležité vedieť, čo vyvolalo vznik urtikárie, pretože si môžete pre neho vziať ďalšiu chorobu.

Mnoho ľudí si myslí, že žihľavka sa prenáša vzduchom kvapôčkami, ale nie je.

Mali by ste starostlivo porozumieť príčinám a príznakom choroby, aby ste nepremýšľali o závažnejšom ochorení, ktoré predstavuje úľ. Chápeme urtikáriu - je to nákazlivá alebo nie?

Príčiny vzhľadu

Hlavnými príčinami výskytu takejto choroby sú vonkajšie faktory. Najčastejšie ide o priamy kontakt s alergiou, v niektorých prípadoch má takýto dráždivý účinok hubovitý alebo bakteriálny charakter.

Okrem toho existujú prípady, kedy sa urtikária nazýva nákaza hmyzom, na ktorého enzýmy a kyseline bola osoba alergická.

Ďalšie dôvody, ktoré spôsobujú vyrážku na tele:

 • podchladenie po dlhú dobu;
 • dlhodobé vystavenie slnku;
 • dlhodobé vystavenie teplu;
 • prenesená vírusová infekcia;
 • dlhodobé používanie antibiotík;
 • dysfunkcia pečene;
 • Nervový nadmerný tlak;
 • narušenie aktivity tráviaceho traktu a obličiek.

symptomatológie

Hlavným znakom toho, že človek trpí urtikáriou, je prítomnosť ťažkého vyrážky.

Tvar jednotlivých bublín je veľmi malý, ale môžu sa šíriť vo veľmi veľkých množstvách.

Taktiež neexistuje žiadne špecifické miesto pre ich lokalizáciu, ktoré možno nájsť po celom tele. Sprievodné vyrážky so svrbením, ktoré majú trvalý charakter.

Z odrôd úľov možno identifikovať:

 • dermograficheskuyu;
 • cholinergný;
 • tepelné;
 • priebežné;
 • pigment.

Každá z variácií urtikárie potrebuje naliehavú liečbu komplexnej liečby. Hlavným liečením je užívanie liekov, ktoré zablokujú histamín v tele, ktorý slúžil ako začiatok takýchto prejavov. Okrem toho prijímanie vitamínových komplexov a špeciálna diétna výživa prispieva k rýchlej obnove.

Môžu sa prejaviť prejavy v podobe malej vyrážky v cieli. Ide o pomerne závažný prejav choroby, ktorý si vyžaduje okamžitú liečbu, pretože existuje veľké percento pravdepodobnosti, že táto forma ochorenia spôsobí komplikácie. Komplikáciou ochorenia môže byť výskyt edému, ktorý si vyžaduje naliehavú hospitalizáciu.

Ďalej, či je urtikária nákazlivá a či sa urtikária prenáša z človeka na človeka.

Infekčná urtikária alebo nie?

Spočiatku nemožno zamieňať túto chorobu s jej prejavmi a identifikovať také pojmy - je to zlé.

Zjavenie malej červenej vyrážky sa môže pozorovať aj počas iných ochorení, ktoré môžu byť nákazlivé alebo nie.

Niektoré z týchto chorôb sa prenášajú, mali by ste vedieť, ktoré z nich:

Ochorenie, ktoré sa prejavuje podobne ako žihľavka a ktoré sa môže rozšíriť z jednej osoby na druhú cez sliny a kašeľ, je tuberkulóza.

Akýkoľvek kontakt s infikovanou osobou, na ktorej telo sa objavia vyrážky, sa môže stať zdrojom ochorení, ktoré sú hubové a bakteriálne.

Prostredníctvom dôverného kontaktu sa ochoreniam podávajú chlamýdie, mykoplazmóza a herpes.

Táto časť prejavov v inej osobe môže chýbať. A tiež, ak je urtikária nákazlivá - už nie je žihľavka.

Ak sa urtikária prenáša inej osobe, vyhľadajte ďalšiu chorobu, kvôli ktorej sa objavila vyrážka.

Prípady, v ktorých úle nie sú nebezpečné pre osobu samotnú alebo pre iných:

 1. V prípade vyrážky spôsobenej dráždivými účinkami, tj alergickou reakciou. Tento dôvod je individuálnym znakom reakcií v tele a nemôže vyvolať infikovanie tela inej osoby.
 2. V prípade, kedy sa objavili príčiny vzniku včelstva. Je zrejmé, že takýto prejav pre iných ľudí nie je nebezpečný.

Je žihľavka bežná u dospelých? Z vyššie uvedeného možno konštatovať, že žihľavka nie je nebezpečná a nie nákazlivá. Ako sa prenáša žihľavka? Nie je vysielaný žiadnym spôsobom. Ale ak prejavy vyrážky, podobne ako žihľavka - to je len symptóm vážnejšej choroby, stojí za to obávať sa.

Je možné chodiť s urtikáriou?

Takže s otázkou: "Je žihľavka prenášaná alebo nie?" Je možné chodiť s urtikáriou? Vzhľadom na to, že mnohí z nich kladú takúto otázku kvôli obavám z šírenia choroby, v prípadoch, keď je známa presná diagnóza a je objavený faktor vyvolávajúci choroby, prechádzky nie sú zakázané. Vo všeobecnosti je chôdza s takou chorobou dokonca užitočná.

Existujú však dva typy žihľavky, ktoré sa tiež neodovzdávajú iným ľuďom, ale chôdza s nimi môže poškodiť pacienta:

 • tepelná rozmanitosť choroby;
 • Ak je priebeh ochorenia sprevádzaný Quinckeho opuchom.

Ak dôjde k akútnej reakcii na UV žiarenie, mali by ste zvoliť ten správny čas na ulici. Vhodný čas bude skôr ráno alebo večer, keď je aktivita slnka slabá. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť komplikácie choroby.

záver

Urtikaria je ochorenie, ktoré vyzerá veľmi podozrivo a vyvoláva určitú nedôveru voči človeku s červenými skvrnami.

Avšak vedieť, že sa ľudia nebudú obávať urtikárie.

Takže teraz viete, čo sú úle a či je to nákazlivá.

Úle sú nákazlivé! - panika, ktorá nerozumie otázke s infekčnou urtikáriou alebo nie

Nepríjemné vyrážky na pokožke často spôsobujú vážne obavy. Napriek tomu, že dnes je urtikária pomerne bežnou chorobou, ľudia o tom celkom vedia. Preto často chorí z tejto choroby musia skrývať svoje prejavy od cudzincov alebo tolerovať nedorozumenia iných.

Ako to vyzerá? Je to nákazlivé?

Urtikaria na vonkajšej strane vyzerá ako vyrážka pľuzgierov na povrchu kože.

Táto vyrážka môže byť umiestnená na rôznych miestach tela, zatiaľ čo samotné tuberkulózy sú sami sú priehľadné, ružové a načervenalé.

Vzhľad nerovností je sprevádzaný svrbením, čo môže spôsobiť vážne a dlhotrvajúce nepohodlie.

Dĺžka vyrážky závisí od jej typu.

Existuje akútna i chronická forma tejto choroby.

U dospelých je druhá varianta bežnejšia.

Často choroba prechádza bez akejkoľvek liečby 3-6 týždňov, ale aj mierne prípady ochorenia vyžadujú neustále sledovanie.

Ľudia sa často pýtajú na otázky: "Infekčná urtikária alebo nie?" Alebo "Ušľachtilé prenášané alebo nie?"

Aby sme mohli na túto otázku odpovedať, je potrebné pochopiť príčinu vyrážky.

Najčastejšou možnosťou je alergická reakcia na jedlo, slnečné svetlo alebo lieky. V tomto prípade sa choroba celkom považuje za bezpečnú vo vzťahu k iným, pretože nie je možné ich chytiť.

Tiež erupcia, ktorá sa objavuje v dôsledku reakcie tela na akýkoľvek stres, nie je nákazlivá. V tomto prípade bude najlepšou liečbou udržiavanie zdravého meraného životného štýlu, častý pobyt na voľnom priestranstve za predpokladu, že nie je zima vonku a obsahuje veľké množstvo vitamínov vo vašej strave.

Strach z infikovania u pacienta s urtikáriou má svoje základy, keď príčinou vyrážky je iná infekčné ochorenie. Takéto prípady sú vzácnejšie ako účinky alergie alebo dedičné ochorenie, ale oni sú, a preto je dôležité pre určenie etiológie vyrážky na času na čas - a tak bude mať možnosť chrániť ostatné pred infekciou.

Ako môžem povedať, či sa urtikária prenáša z človeka na človeka? Presne povedané, najčastejšie v tejto situácii sa infekcia nevyskytuje pri urtikárii, a to infekčnej chorobe, ktorá ju spôsobila. Ukazuje sa, že samotná žihľavka nie je nákazlivá, takže nie je prenesená na inú osobu.

liečba

Napriek skutočnosti, že pod podmienkou neinfekčnej etiológie, vyrážka nie je na prvý pohľad taká nebezpečná av niektorých prípadoch ju prechádza sama o sebe, lekári často menujú dezinfekčné masti a prostriedky, ktoré pomáhajú odstrániť svrbenie a znížiť množstvo vyrážky na tele.

Účelom takejto liečby je uvoľniť pacienta z jeho stavu. Ak sa zistí, že u osoby, ktorá má včely, existuje alergia, je táto potravina alebo liek urgentne zakázané na vstup.

Keď nebolo možné zistiť príčinu alergie, antihistaminikum.

Je možné chodiť?

Vychádzajúc na ulicu, opäť skúsenosť: je urtikária u dospelých nákazlivá - ako zistiť? Vo väčšine prípadov sú vonkajšie prechádzky s úľovou veľmi užitočné a nepoškodia telo chorého. Dve výnimky sú:

 • slnečná žihľavka;
 • Edém Quincke s žihľavkou.

na reakcia na slnečné žiarenie ísť von v ranných a večerných hodinách, aby ste nevyvolali exacerbáciu tejto choroby. Ak sa v hrtane a v okolí objaví vyrážka, mali by ste starostlivo sledovať vaše zdravie, najlepšie pod dohľadom lekárov.

Nedávna zvyčajne predpisujú antihistaminiká, ako sa zbaviť vyrážky a vyhnúť sa nepríjemnému času posledstviy.Esli liečiť chorobu v hrtane a nedokázal vyvinúť opuch, že je potrebné naliehavo hospitalizáciu.

Samotná vyrážka na telo ako žihľavka nie je nákazlivá, to znamená, že nie je strašné pre osobu, ak sa nenachádza v blízkosti dýchacieho traktu. Avšak infekcie môžu byť nebezpečné, kvôli ktorým sa objavila choroba. Preto je najlepšie okamžite zapnúť neočakávané bubliny na tele dermatológ alebo alergológ. Pri vykonaní potrebných testov doktor dokáže určiť presnú príčinu ochorenia. To zase určí, ako úspešná a včasná liečba bude.

Vizuálne obrazy manifestácie opísaného ochorenia možno vidieť tu:

Na nohách, ramenách, tvári a na iných miestach sa môže objaviť vyrážka.

Je žihľavka bežná?

Urtikaria (urtikária) je patológia, o ktorej každý počul. Najmä v súvislosti s povahou vyrážok. Červené škvrny, pokryté pľuzgiermi, na rôznych miestach pokožky, sprevádzané ťažkým svrbením, naozaj pripomínajú žihľavku.

Predpokladá sa, že malátnosť je alergická. Ale príčiny jeho výskytu sú odlišné.

Čo sa stane a akým spôsobom sa prenáša táto choroba? Ako nebezpečné je to? Je žihľavka bežná? Otázky, ktoré sa týkajú mnohých a väčšinou tých, ktorí musia kontaktovať pacientov s urtikáriou. To je presne to, čo náš článok diskutuje.

Príčiny tejto choroby

Treba povedať, že ešte nie je jasný obraz patogenézy tejto choroby. Je to čiastočne preto, že zistiť dôvod vzniku výskytu urtikárie u dospelých, napríklad sú potrebné viaceré štúdie. Ale ani to nie vždy pomôže. Určitý počet pacientov zostáva s nevysvetliteľnou etiológiou nevoľnosti.

Pravda, odborníci sa nikdy nespýtajú na nákazu urtikárie. Táto choroba je dôsledkom určitých environmentálnych vplyvov. Môže to byť priamy kontakt s dráždivým alergénom, vrátane hubovej alebo bakteriálnej povahy. Stáva sa to vtedy, keď vzniká žihľavka po kúsku hmyzu.

Samozrejme, stane sa, že táto choroba sa vyvíja na pozadí infekčných lézií. Urtikaria u detí je častým spoločníkom takýchto nákazlivých chorôb, ako je ružienka, ovčie kiahne a iné takéto ochorenia.

Nepredstavujú nebezpečenstvo pre dospelého, od dieťaťa, ktorý ho nedokáže chytiť. A s kontaktom detí navzájom to je celkom možné.

Preto, čo sa týka detí, čo sa stane s urtikáriou, ako sa prenáša, je dôležité vedieť, pretože môže byť predzvesťou infekčnej choroby. A to by malo byť pripravené na to, pretože tu hovoríme o nákazlivej patológii.

Tak ako všetky choroby, urtikária je rozdelená na chronické a akútne. Znepokojenie v akútnej forme znepokojuje viac detí a dospievajúcich, chronických dospelých.

Okrem toho táto patológia má dedičnosť, a to ukazuje, že nemôže byť nákazlivé voči ostatným. Koniec koncov, nie je sama o sebe urtikária prenášaná na genetickú úroveň, ale tendencia k nej.

Medzi ďalšie príčiny, ktoré môžu spôsobiť takú charakteristickú vyrážku na tele, sa nazývajú:

 • hypotermia tela;
 • aktívne vystavenie slnečnému žiareniu;
 • prehrievanie;
 • prenesená infekcia vyvolaná vírusovou infekciou;
 • hepatálna patológia;
 • stres;
 • zlyhanie vo fungovaní gastrointestinálneho traktu a obličiek.

symptomatológie

Ak chcete pochopiť problém, infekčnosť urtikárie, je dôležité poznať príznaky tejto choroby. Hlavný rozdiel medzi ochorením v náhlej podobe početných blistrov svetlo ružovej farby. Väčšina vyrážok sa vyskytuje v prvej hodine a veľmi malý počet sa objaví neskôr.

Za niekoľko hodín môžu pľuzgiere úplne zmiznúť alebo choroba sa bude cítiť druhou vlnou vyrážky. Ale pokiaľ ide o iné infekčné kožné patológie, všetko je naopak: vyrážka sa prejavuje, začínajúc niekoľkými formáciami a následne sa postupne zvyšuje.

Chronická žihľavka trvá niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. V závislosti od toho, koľko je koža ovplyvnená, môže celkový stav pacienta zostať v normálnych hraniciach (ak sa nemá svrbieť). Ale v niektorých prípadoch sú možné bolesti hlavy, horúčka, všeobecné nevoľnosť.

Či je takáto urtikária nákazlivá? Odpoveď na túto otázku je samozrejme negatívna. Chronické formy tejto patológie sú spojené s autointoxikáciou a sú hlavne charakteristické pre choroby gastrointestinálneho traktu a pečene, zápalové ložiská v mandlích a žlčníku, zubné ochorenia a helminthické invázie.

Alergické kožné lézie zahŕňajú urtikáriu detí. Podlieha deťom, ktoré sú na umelom kŕmení a tým, ktorí sú často kŕmení výrobkami, ktoré nie sú vhodné pre ich vek.

Najzložitejšou formou ochorenia je Quinckeho edém. Je obzvlášť nebezpečné, keď sa vyskytuje v hrtane. Ak neposkytnete včasnú pomoc, osoba alebo dieťa môžu zomrieť.

Faktory spôsobujúce žihľavku sú odlišné. Takže tí, ktorí sú chorí zima, môžu zažiť zimnú zimu. Nie vnímanie ultrafialového žiarenia sa môže prejaviť slnečnou žihľavkou.

Pre seniorov je takýto prejav možný prudkou zmenou teplotného režimu. Toxická žihľavka môže vzniknúť v dôsledku kontaktu s niektorými rastlinami, živočíšnym hmyzom, rybami.

Dokonca aj prítomnosť mačky v byte môže spôsobiť pomalú chronickú formu tejto patológie.

Je pochopiteľné, že vo všetkých týchto prípadoch sa urtikária nedá preniesť ani kýchaním, ani pretrepaním rúk.

Vysiela sa úľ z človeka na človeka?

Skutočnosť, že žihľavka je nakažlivá, vedci v tejto dobe neboli dokázané. Jeho neschopnosť prejsť od človeka k človeku je spôsobená skutočnosťou, že táto patológia sa nevzťahuje na infekčné choroby. Jedná sa o individuálnu odpoveď tela vo forme kožnej reakcie na alergén. V tomto ohľade nemožno ho preniesť.

Nebojte sa toho, čo sa môže stať, a tehotné ženy, ktoré trpia periodické recidívam nepokoja a strachu, že to môže preniesť na nenarodené dieťa. Nebojte sa a dojčte matiek.

Z toho, čo bolo povedané vyššie, možno vidieť, že žihľavka nie je prenášaná z človeka na človeka vo všetkých jeho klinických prejavoch.

Ale na liečbu tejto patológie frivolne to všetko je nemožné. Pri prvých príznakoch ochorenia je potrebné ho pozorovať. Samotný nie je nebezpečný. Ale jeho schopnosť pohybovať sa vo viac ťažkou chronickou, ktoré sa prejavujú také zložité alergické reakcie, ako angioneurotický edém a anafylaktického šoku, môže viesť k nepredvídateľným komplikáciám zdravie a dokonca ohrozenia života.

Je možné chodiť s urtikáriou?

Pacienti s touto patológiou prechádzať vonku je stále užitočný, s výnimkou prípadov, keď má človek slnečnú žihľavku alebo vyvinul edém Quincke.

Ak je nevoľnosť spojená s ultrafialovým žiarením, potom choďte na prechádzku prednostne ráno a večer, aby nedošlo k exacerbácii ochorenia. No a ak vyrážka vznikla v hrtane a blízko neho, nie je potrebné premýšľať o chôdzi, ale starostlivo sledovať vaše zdravie. Je žiaduce, aby to bolo pod dohľadom lekárov, pretože len v tomto prípade je možné vyhnúť sa nepríjemným následkom.

Preto sa obáva, že úle sú prenášané kontaktovaním, nielen nepotvrdenou skutočnosťou. Je to len domnienka.

Urtikaria nie je nákazlivá choroba! Ale musíte to brať vážne. A v prípade výskytu vyrážky je potrebné urýchlene poslať lekárovi na správnu diagnózu a prijatie vhodných opatrení.