Hlavná

Bradavice

Účinná liečba červeného lichen planus

Červený plochý lišaj sa vzťahuje na chronické ochorenia kože, ktoré sa ťažko liečia z dôvodu nejasného dôvodu jeho vývoja. Pri červených splošteniach je najefektívnejšou liečbou to, čo pomáha konkrétnemu pacientovi, pretože neexistuje režim univerzálnej liečby, je vybraný individuálne.

Charakteristiky tejto choroby

Choroba sa vyskytuje u ľudí starších ako 40 rokov, u žien je pravdepodobnosť výskytu ochorenia pravdepodobnejšia než u mužov. Prečo je taká lézia pokožky stále nie je známa. Pravdepodobne môžu byť príčinou tohto ochorenia tieto faktory:

 • genetická predispozícia;
 • narušenie nervového systému;
 • chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • metabolických porúch vrátane diabetes mellitus;
 • zameranie infekcie v tele;
 • imunodeficiencie;
 • závažná alergická reakcia.

Choroba začína v oblasti predlaktia alebo na vnútornej strane stehien. Liehovina postihuje najskôr citlivé oblasti kože, najprv sa môžu objaviť erupcie v oblasti zákrutov alebo podpaží.

Ako rozpoznať lichen

Ochorenie sa prejavuje vyrážkou, ktorej farba je veľmi odlišná od prirodzenej farby kože. Vyrážka sa zvyčajne vyskytuje v červenej, hnedej alebo kyanotickej farbe. Je to hustá nodulka malej veľkosti. Každý uzol má hladký povrch a jasnú farbu, v jeho strede môžu tvoriť malé duny.

Svrbenie uzliny spôsobuje nepríjemné pocity. V priebehu času sa môžu zlúčiť do veľkých ostrovov s hustou vyrážkou, podobajúc sa doskám. Koža okolo dosiek je suchá a odlupuje sa.

Vo väčšine prípadov ochorenie postihuje aj sliznicu ústnej dutiny, prípadne tvorbu uzlíkov na pohlavných orgánoch.

Lichén môže tiež zasiahnuť nechty, vďaka čomu sa nechty odlupujú, tenké a môžu atrofovať.

Zásada liečby

Všeobecný režim liečby, ktorý je spoločný pre všetkých pacientov, neexistuje. V závislosti od intenzity kožnej lézie je možné liečbu upraviť a doplniť.

Na liečenie tohto ochorenia sa často používajú nasledujúce typy liekov:

 • sedatíva;
 • antibiotiká v tabletách a mastich;
 • prípravky proti malárii;
 • špeciálna strava;
 • masti s kortikosteroidmi;
 • antihistaminické tablety;
 • regeneračné lieky na zvýšenie imunity

Často sa na liečbu používa celý rad fyzioterapeutických metód.

Ak chcete odstrániť akútne príznaky a opuch kože, použite rôzne tinktúry, rovnako ako gély a masti na aplikácie.

sedatíva

Jednou z možných príčin vzniku takéhoto kožného ochorenia ako je červený lišaj je narušenie nervového systému. Ľudia s týmto ochorením majú často stres. Vyriešiť problém v tomto prípade, môžete použiť sedatíva.

Aké lieky treba užívať - ​​to určuje lekár, v závislosti od závažnosti príznakov nervového vyčerpania.

V prípade porúch spánku sa u pacienta objavia bylinné sedatíva, zatiaľ čo pri liečbe úzkosti môžu byť potrebné silnejšie lieky, ako sú sedatíva alebo antidepresíva.

Najbezpečnejšie sedatíva sú:

 • tinktúra maternice;
 • tinktúra pivonky;
 • tinktúra koreňa valeriána;
 • glycín.

Tinktura je ľahko kúpiť v akejkoľvek lekárni, je to veľmi lacné. Dávku lieku zvolí lekár jednotlivo pre každého pacienta.

Aminokyselinový glycín je dobrý sedatívny liek, ktorý nespôsobuje závislosť a neinhibuje činnosť nervového systému. Toto liečivo sa vyrába v tabletách. Priebeh liečby týmto liekom zmierňuje príznaky nervového vyčerpania, stresu a nespavosti.

Pacienti často dostávajú vitamíny skupiny B na posilnenie nervového systému. S miernym stupňom zbavenia takejto liečby spolu s masťami na ošetrenie pokožky rýchlo prináša výsledok.

Masť na ošetrenie pleti

Na liečbu vyrážok sa u pacientov ukáže masť alebo krém na lokálnu liečbu postihnutých oblastí kože. V závislosti od závažnosti príznakov sa používajú nasledujúce lieky:

 • salicylová masť;
 • masť s kortikosteroidmi;
 • dibunol masť.

Pri rozsiahlych vyrážkach, ktoré sa spájajú s veľkými plakmi, sa na liečbu používa masť s kortikosteroidmi. Takáto liečba by mala byť predpísaná len ošetrujúcim lekárom, pretože tieto lieky majú množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov. Spravidla sa liečba takýmto nástrojom vykonáva v malom kurze.

Salicylová masť prispieva k exfoliácii keratinizovaných buniek postihnutej pokožky a zlepšuje regeneráciu. Používa sa na mierne vyrážky, ako aj na zmäkčovanie plakov a uzlíkov na koži.

Ak je vyrážka lokalizovaná na slizniciach, na liečbu pacientom je predpísaná dibunolová masť. Takáto smotana sa aplikuje na postihnuté oblasti.

Iné lieky

Keďže ochorenie je chronické, liečba je nevyhnutne doplnená regeneračnými liekmi. Pacienti musia predpisovať vitamíny, v niektorých prípadoch, ak sa ochorenie vyvinie na pozadí imunodeficiencie, pacientovi môžu byť predpísané špeciálne lieky na zlepšenie imunity.

Odstráňte svrbenie, opuchy a nepohodlie v postihnutej oblasti umožňujú antihistaminiká. Tablety z alergií si vyberie lekár. Nepríjemné pocity z červených plochých lišajníkov ustupujú ďalší deň po začiatku užívania antihistaminík.

Na odstránenie napučania a svrbenia môže lekár tiež odporučiť iné lieky, napríklad na liečbu malárie.

Pri rozsiahlom poškodení kože sa pacientovi preukáže fyzioterapia. Najčastejšie sú pacientom pridelené špeciálne ultrafialové ožarovanie postihnutých oblastí kože, ktoré prispievajú k urýchleniu regenerácie a zabraňujú ďalšiemu priebehu ochorenia. Fototerapia sa vykonáva spolu s prípravkami, ktoré zlepšujú ochranné funkcie pokožky.

Zásada výživy

Základom liečby je diéta s červeným plochým leskom. Potrava je založená na odmietnutí nasledujúcich produktov:

 • cukrovinky;
 • akékoľvek výrobky so stabilizátormi, farbivami, sladidlami a látkami zvyšujúcimi chuť;
 • korenené a údené jedlá vrátane korenín;
 • tučné potraviny;
 • game;
 • kuracie vajcia;
 • kofeínové nápoje, alkohol a sladká sóda.

Koľko dodržiavať diétu závisí od stupňa poškodenia kože. Často je trvanie stravy od jedného do troch mesiacov, v obzvlášť vážnych prípadoch sa takáto strava bude musieť držať až šesť mesiacov.

Ľudové opravné prostriedky

Tradičná medicína pomáha redukovať nepríjemné príznaky, ale nezbavuje to večne. Môžu sa použiť iba po konzultácii s lekárom, ale táto liečba by mala dopĺňať, ale nemala by nahradiť stravu a liečebnú terapiu.

Na odstránenie opuchov a svrbenia sa odporúčajú nasledujúce kompresie.

 1. Zmiešajte jednu veľkú lyžicu sušeného a nakrájaného harmančeka, nechtíka a šalvie, nalejte vriacou vodou a nechajte stáť až do vychladnutia. Potom vo výslednom vývaru navlhčená gáza komprimuje a aplikuje na postihnuté miesto pokožky.
 2. Rozdrviť niekoľko listov aloe, vylejte vriacou vodou a trvať na deň. Potom sa prostriedok používa na kompresie.
 3. Zmes lístia kadidla s rovnakým množstvom šťavy z listov aloe, pridajte k zmesi tri drvené cesnakové cesnaky. Vo výslednom produkte stlačte kompresiu a naneste ho po dobu 20 minút na oblasť poškodenia kože.
 4. V ľudovej medicíne sa používa aj brezový decht. Tento liek zmäkčuje pokožku, zmäkčuje plaky a odstraňuje svrbenie a odlupovanie. Decht sa aplikuje priamo na postihnuté oblasti pokožky v noci pod obväzom.
 5. Odporúča sa aj mazanie uzlíkov a plátov s mierne teplým morským rakytníkom. To vám umožní zrýchliť regeneráciu kože a eliminovať nepohodlie.

Na liečenie lišajníkov na slizniciach sa často odporúča používať šťavu z aloe. Ak to chcete urobiť, postačí vyrezanie jedného veľkého listu a dôkladné opláchnutie. Potom umiestnite rez na nodulárnu vyrážku na niekoľko sekúnd. Toto ošetrenie sliznice sa opakuje dvakrát denne.

Treba mať na pamäti, že nezávislé riešenie problému nemusí priniesť očakávaný výsledok, ale len zhoršiť stav pacienta. Všimnite si prvých príznakov ochorenia a poraďte sa s lekárom. Po podrobnej diagnóze lekár predpíše účinnú liečbu, ktorá pomôže rýchlo zbaviť sa problému.

Červené ploché lichen v osobe - príznaky a liečba

Červený plochý lichen je multifaktorová dermatóza. Ochorenie často postihuje vnútorný povrch kĺbov, predlaktia, zápästia, sliznice a infikuje nechty oveľa menej často.

Časté vyrážky, lokalizované na pokožke hlavy, majú tendenciu končiť vývojom zjazvenej alopécie. Koža sa vyznačuje atrofickými zmenami, ako je hyperpigmentácia a anetodémia. Z iných typov dermatóz sa toto ochorenie odlišuje len tým, že sa objavuje na pozadí už existujúcich problémov s rôznymi vnútornými orgánmi.

Plochu zbaviť chorých ľudí všetkých vekových kategórií, ale najviac náchylní k ochoreniu žien 50-60 rokov. V tomto článku sa budeme zaoberať fotografiami, príznakmi, ako aj modernými spôsobmi liečenia červených lišajníkov doma.

dôvody

Prečo je červený plochý lichen a čo to je? Na štúdium tejto choroby u človeka sa venuje množstvo vedeckých štúdií. Napriek tomu sú presné príčiny vzniku tohto ochorenia v súčasnosti neznáme. Predpokladá sa, že základom výskytu červených plochých lišajníkov sú poruchy imunity.

Pravdepodobne sa rozvíja kvôli:

 • nervové poruchy,
 • vírusová infekcia,
 • dedičná predispozícia,
 • imunoreaktívne reakcie.

Táto choroba sa často rozvíja u jednotlivcov:

 • starší (40-60 rokov),
 • ženského,
 • s dedičnou predispozíciou,
 • ktorí trpia cukrovkou,
 • so zraneniami ústnej sliznice (kvôli ostrým okrajom zubov, zlej protézy atď.)
 • s gastrointestinálnymi ochoreniami,
 • po strese.

Pre tento druh je lišaj charakterizovaný dlhodobým a pretrvávajúcim prúdom. Úplná liečba plochých červených lišajníkov je takmer nemožná. Pri určitej dlhodobej liečbe môžete dosiahnuť dlhú dobu odpustenia.

klasifikácia

V závislosti od prejavu sa rozlišujú tieto odrody:

 1. Typickou formou sú polygonálne pláty charakteristickej ružovej farby s lilacovým odtieňom;
 2. Hypertrofické - veľké uzliny a plaky s bradavým povrchom;
 3. Atrofická - s hyperpigmentáciou alebo bez nej;
 4. Bulózna forma je reprezentovaná formou subkutánnych pľuzgierov;
 5. Erythematóza je bežná forma so začervenaním kože.

V závislosti od kurzu môže byť červený lichen planus akútny (trvajúci až 1 mesiac) alebo subakútny (trvá až 6 mesiacov) a dlhotrvajúci (dlhšie ako 6 mesiacov).

Symptómy červeného lichen planus

Keď sa objaví červený plochý lišaj, hlavné príznaky u človeka sa prejavujú vo forme vyrážok na koži. Lezie mierne stúpajú nad povrchom pokožky, majú lesklý povrch a nepravidelný tvar.

Farba škvŕn je červeno-červená, rozmery sú malé. Potom sa škvrny začínajú zvyšovať a spájať a vytvárajú veľké plaky na koži s odlupujúcim sa povrchom. Vzhľad vyrážok s plochým abscesom často sprevádza bolesť a svrbenie. A bolesť je konštantná a dosť intenzívna. V dôsledku toho pacient stráca chuť do jedla a spánok, možno aj vznik neurózy.

Pravidelne sa folikuly s červenými vlasmi radšej zoskupujú do malých oblastí a lokalizujú sa na nasledujúcich miestach:

 • ohybové lakte;
 • povrchy predlaktia;
 • žalúdok;
 • boky;
 • pohlavné orgány;
 • holenie;
 • dolná časť chrbta;
 • pod paží.

Časť pacientov zaznamenala prítomnosť papulov len na slizniciach (ústna dutina, pohlavné orgány) bez kožných lézií. Na povrchu sliznice majú papule lišajníka charakteristickú svetlosivú farbu, sú usporiadané vo forme prstencov so strednou ekzýlou. U malého počtu pacientov sa zaznamenali zmeny nechtov: pozdĺžne strihy, zakalenie nechtov, sčervenanie nechtov.

Atypické symptómy

Červené lišajky sa môžu objaviť aj v neobvyklej forme:

 1. Warty forma - tmavé plaky, pokryté hustým keratinizovaným výrastkom, sú umiestnené iba na prednom povrchu holennej kosti;
 2. Atrofická (sklerotická) forma - prevažujú atrofické procesy, tj miesto kožného epitelu vzniká spojivové tkanivo, možno fokálna alopécia; Zvyčajne je lokalizácia lézií na extenzných povrchoch končatín (symptóm Lussuer-Little);
 3. Pemfigoidná forma (pemfigus) - okrem bežnej vyrážky, sú bubliny naplnené sérovou alebo hemoragickou tekutinou. Táto forma sa tiež nazýva para-onkologická dermatóza, ktorá je diagnostikovaná u pacientov s malígnymi nádormi vnútorných orgánov.
 4. Špičková forma - spolu s klasickými papulami, sa objavujú špicaté prvky, pravdepodobne s atrofickými zmenami;
 5. Moniliformná (náhrdelníková) verzia - prvky vyrážky sú usporiadané vo forme jasných dlhých prúžkov, ktoré vyzerajú ako náhrdelník; môže sa rozšíriť na pokožku hlavy a tvár;
 6. Krúžková forma - vyrážky sú zoskupené do druhu krúžku s priemerom až 20 mm. Často sa pozoruje v šourku alebo na hlave penisu;
 7. Lineárny variant - charakteristickou vlastnosťou tejto formy je vyrážka, lokalizovaná v priebehu nervových zakončení. Obvykle sa vyskytuje na dolných končatinách alebo trupu pozdĺž nervových kmeňov. Tento druh je často zamieňaný s lineárnym lišajníkom, ktorý má veľmi podobnú symptomatológiu;
 8. A nakoniec, najkomplikovanejšia forma ochorenia je erózna a ulceratívna. Liečba tejto formy je pomerne zložitá a vyžaduje si zvláštnu pozornosť. V ústach je plochý lichen, vo forme vredov a erózií, ktorých povrch je pokrytý vláknitým povlakom.

V závislosti od formy, ako aj závažnosti príznakov červených plochých lišajníkov, je určený režim liečby u dospelých.

Červený plochý lišajník: fotografia osoby

Ako vyzerá vyrážka s červenou depriváciou na koži a tiež sliznicou úst na ľuďoch. Ponúkame zobrazenie podrobných fotiek.

diagnostika

Prítomnosť typických lézií na koži umožňuje dermatológ diagnostikovať plochý lišaj klinickej rad kartine.Odnako klinických prejavov a existencia vzácnou formou plochý lišaj spôsobiť určité ťažkosti pri jeho diagnóze v jednotlivých prípadoch. Platí to najmä pre červenú lišajnicu.

Ak chcete urobiť presnú diagnózu, vymenujte nasledujúce vyšetrenia:

 1. Krvný test (pre akútny priebeh ochorenia je charakterizovaný nárastom ESR a leukocytov).
 2. Biopsia postihnutých oblastí.
 3. Ultrazvuk vnútorných orgánov.

Tiež môže dermatológ poslať pacienta na konzultáciu s inými odborníkmi (gastroenterológ, endokrinológ, neurológ, zubár, genetik).

Liečba červeného lichen planus u ľudí

Pre každého človeka sa liečba červeného plochého lišajníka vyberá individuálne. V každom konkrétnom prípade musí špecialista brať do úvahy podmienky, za ktorých sa choroba objavila, dôležitými rizikovými faktormi sú životné podmienky a možné miesta nákazy.

Hlavné metódy liečby červených lišajníkov u ľudí zahŕňajú:

 • Liečivo (tablety, masti, roztoky).
 • Elektrokoagulácia.
 • Cryodestruction.
 • Fyzioterapeutické metódy (laserová terapia, fototerapia).
 • Fytoterapia (rastlinné odvarky, masti na báze bylín).

Miestna terapia zahŕňa použitie masti:

Okrem toho, aby účinne zbaviť choroby nutne použité prostriedky a metódy, ktoré prispievajú k normalizácii spánku a korekcie psychosomatického stavu - ľahká antidepresíva, hypnotiká a sedatíva, masáž šije a vlasovej pokožky, elektrický, iontoforéza s sedatíva elektrolytov darsonvalya postup. Určitý účinok v komplexnej terapie majú vitamíny "A", "E", "D", skupina "B", imunomodulátory Neovir, Dekaris.

Spravidla sa ochorenie rieši bezpečne. Neexistujú žiadne recidívy. Ale bohužiaľ existuje aj chronická červená plochá lišaj, ktorá sa môže prejavovať systematicky aj niekoľkokrát za 1-2 roky.

Napájanie

Strava s plochou depriváciou vyžaduje, aby boli z diéty vylúčené nasledujúce produkty:

 • káva;
 • game;
 • vajec;
 • všetky údené a tučné;
 • alkoholické nápoje;
 • farebné nápoje;
 • koncentrované obchodné šťavy;
 • ostré pochúťky, korenie, korenie;
 • Sladkosti, najmä s farbivami a stabilizátormi.

Na zlepšenie toku metabolických procesov je indikovaná liečba vitamínmi. Priamo vitamín A a jeho deriváty majú priaznivý vplyv na delenie kožných buniek a znižujú závažnosť zápalu. Prípravok vitamínu je predpísaný po dobu 2 až 3 týždňov s dávkami 25-50 mg.

Red lichen planus: príčiny, príznaky a liečebné metódy

Plochý lišaj - chronické, systémové, imunitne sprostredkované zápalové a dystrofické ochorenie kože, slizníc, klince, vyznačujúci sa tým, že zahŕňa mnoho foriem a klinických prejavov. V štruktúre všeobecného chorobnosti v dermatológii chronickej planus je od 0,78 do 2,5%, vrátane ochorenia, lokalizované na sliznici dutiny ústnej - na 35-40%.

Počas posledných niekoľkých rokov došlo k nárastu počtu pacientov, ktoré sa na túto chorobu odvolávajú na lekárske inštitúcie, a pri sledovaní pacientov počas šiestich až dvadsiatich rokov v rozsahu 0,4 - 5% sa zaznamenala transformácia na rakovinu. Aké sú príčiny a príznaky, ako zaobchádzať s plochý lišaj a to napriek skutočnosti, že v posledných rokoch došlo tiež k významnému zvýšeniu frekvencie vzácne, ťažko diagnostikovať, ťažké a atypické formy riadenia. Okrem toho sa choroba vyznačuje dlhým (5 až 40 alebo viac rokov) ťažkým a relapsujúcim priebehom, odolnosťou voči tradičným metódam liečby.

Príčiny a mechanizmus vývoja

Existujú rôzne teórie vysvetľujúce príčiny výskytu červených lišajníkov:

 • dedičná, založená na prípadoch dvojčiat, ako aj príbuzných v druhej a tretej generácii;
 • neurogénna alebo neuroendokrinné opisuje základné príčina emocionálny stres, predĺžené neuropsychiatrické poruchy, poruchy spánku a autonómne funkcie u rôznych ochorení (diencephalic syndróm, hypertenziu, skoré menopauzy, hypotyreóza, gipoestrogeniya et al.); teória je založená na skutočnosti, že 65% pacientov ukázali jasný vzťah medzi tieto poruchy a ochorenia s výskytom alebo opakovaného ochorenia;
 • vírus, čo vysvetľuje prítomnosť vývoja ochorenia filtrovateľné vírusu, ktorý je v kožných buniek pacienta a je aktivovaný znižuje obranyschopnosť organizmu pod vplyvom mentálnych alebo fyzikálno-chemické poranenie, predĺžené vyčerpanie a t d.,; Doteraz však samotný pôvodca nebol identifikovaný a v dôsledku toho chýba inkubačná doba;
 • toxický a alergický, ktorý je založený na alergické reakcie na niektoré zložky potravín alebo chemikálií, vitamíny, antibiotiká, tetracyklínu a streptomycínu, sulfónamidov, prostriedky, ktoré obsahujú zlato, ortuť, arzén, p-aminosalicylová kyselina a jej analógy, diuretiká (furosemid), a antiarytmiká a iné;
 • teória endokrinných a metabolických porúch; je založená na všeobecnosti mechanizmov často vyskytujú s diabetom a plochý lišaj, najmä atypických tvarov a lézií sliznice dutiny ústnej.

Všetky tieto teórie nielen vysvetliť dôvod pre rozvoj plochý lišaj, pretože prítomnosť rôznych vyzrážanie a predispozičných faktorov a ich zapojenie do patogenézy ochorenia (Development Mechanism).

Prispievajúce faktory zahŕňajú:

 • infekčné choroby, najmä hepatitídu "B" a najmä hepatitídu "C";
 • poruchy metabolických procesov vo forme dyslipidémie, metabolického syndrómu, metabolických porúch pri diabete mellitus atď.;
 • primárna biliárna cirhóza;
 • xanthelasmatosis;
 • chronických ochorení a dysfunkcie tráviaceho systému.

Imuno-alergická hypotéza vývoja červených plochých lišajníkov

K dnešnému dňu neexistuje jediný predpoklad, z ktorého by mal existovať červený lichenový plán a jedna myšlienka jeho vývojových mechanizmov. Najprijateľnejšou hypotézou je imunologicko-alergická liečba choroby ako multifaktoriálna, založená na podradenosti imunitnej regulácie.

Koža a sliznice u ľudí podľa moderných koncepcií sa považujú za podstatnú súčasť imunitného systému. Zvlášť významnú úlohu obrany, ktoré sú uvedené na pozadí rastúci vplyv vonkajšie a vnútorné antigény (alergény), faktory, ktoré vedú k značným štrukturálnych a funkčných porúch konštantný (homeostázy) vnútorného prostredia.

V súlade s imunitnou teóriou sa červené ploché lichen považuje za získané systémové zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku podradnosti regulácie metabolických a imunitných procesov. To vysvetľuje neadekvátnu patologickú reakciu, narušenie enzýmových systémov s redukciou jednotlivých enzýmov atď. V reakcii na účinky traumy, vírusov, liečiv, chemických látok a ďalších faktorov.

Osobitný význam je pripojená ako aktivačný vplyv pretrvávajúce vírusy a ďalšie infekčné agens v tele v neaktívnom stave, rovnako ako vakcíny, séra a ďalšie antivírusovú a antimikrobiálne aktivačný nevhodné reakcie bunkovej a humorálnej imunity.

Ochranná reakciu organizmu v reakcii na dráždivé faktora sa vyjadruje spočiatku adaptívne procesy, ktoré vyvíjajú na úrovni centrálnych a okrajových oblastiach, ktoré sú reprezentované na kožu a / alebo sliznicu. Patogénne faktory vedú k dramatickému nárastu humorálnych (krv, intersticiálna tekutiny, lymfy, slín, gastrointestinálne šťavy) a tkanivových mediátorov a modulátory zápalu. Takáto reakcia je zameraná na odstránenie alebo neutralizáciu príčinného faktora. Ak v dôsledku zápalovej reakcie škodlivé činidlo nie je úplne eliminované alebo neutralizované, dôjde k disadaptácii obranných mechanizmov a zápal nadobudne chronický priebeh.

Následne sa prítomnosť patogénnych alebo oportúnnych mikroorganizmov vykazujúce antigény kvalitné senzitizujú (senzibilizujúca) tkaniva, čo spôsobuje ďalšie ich poškodenia a vytvára už vlastní antigény (antigény, ktoré sa stanú vlastné tkanív), ako aj komplexy pozostávajúce zo zlúčeniny mikroorganizmov s poškodených buniek tkaniva.

Tento proces vytvára normálnu ochrannú odpoveď imunitného systému, ktorý nie je narušený homeostázy v tele tak dlho, kým je zachovaná funkčný stav špecifických lymfocytov. Ako vyčerpania potlačenie funkcie v dôsledku dlhého kontinuálnej antigénne účinky vyplývajú dezintegrácie hlavnú ochrannú funkciu tkanív, telo nekontrolované imunitnú odpoveď na antigény poškodenie vlastné zdravé tkanivá pre všetky vyvolávajúce faktory.

Imunoalergická Tieto poruchy môžu byť vyvolané prakticky akejkoľvek poruchy, autonómne reguláciu funkcie, vaskulárne a metabolických porúch, rôznych intoxikáciách, dedičné faktory, infekčných bakteriálnych a vírusových patogénov. Zároveň a samotná porucha funkcie všetkých systémov tela sa vyskytuje ako dôsledok imunitných porúch, ktoré tvoria bludný kruh.

V prospech systémové patológie a nedostatočnou odpoveď imunoalergická svedčí tvorby erózie-ulcerózna procesov nielen na kožu a v ústnej dutine, ale aj v pažeráku, žalúdku, čriev, konečníka, na sliznici hale, uretry a močového mechúra na hlave penisu.

Infekčné alebo nie, červený lichen planus?

S týmito pojmami príčin a mechanizmov choroby ľahko zrejmé, odpoveď na túto otázku. Napriek skutočnosti, že choroba nie je nebezpečná na úroveň infekcie, na rozdiel od, napríklad, z kožného ochorenia, je potrebné si uvedomiť, že je často v kombinácii s chronickou vírusovou hepatitídou "C", ktorý je pôvodcom za určitých podmienok, sa prenáša z človeka na človeka.

Kliniku a diagnostiku

Červený lichen planus sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, avšak výskyt postihuje ľudí vo veku 30-60 rokov. Ženy sú 2-krát vyššie ako u mužov, najmä v perimenopauzálnom období. Koža je zvyčajne ovplyvnená, ale sú možné (od 3 do 27%) izolovaných mukóznych lézií. Podľa povahy prejavov a toku rozlišujeme medzi typickými a atypickými formami choroby.

Typická forma

Príznaky plochý lišaj s jeho klasickej forme, čo je najbežnejší, charakterizované vyrážkou, sprevádzané svrbením, malátnosť, slabosť, pocit nepohody, neuro-psychologické nestability. Malé monomorfní (rovnaký typ) lézie s polygonálnym (mnohostena) a malé obrys pupkoobraznym dojem predstavujú dermoepidermalnye papuly s priemerom od 1 do 3 mm. Prvky sú fialové, purpurové, cyanoticky červené alebo červeno-ružové s lilami.

S bočným osvetlením sa papuly objavujú lešteným perleťovým leskom. Nie sú náchylné na periférny rast. Po aplikácii glycerolu alebo vody na ich povrch do hĺbky možno určiť charakteristickú sieť Whitham.

Papuly postupne zvyšuje v priemere na maximálne 4 mm, a potom sa ich rast zastaví, ale existuje silná tendencia zlúčiť prvky, čo má za následok tvorbu plaku je pomerne veľké vo forme krúžkov a rôznych tvarov, ktoré sa vzťahuje na malé váhy epitelu.

To nie je v hĺbke, a plaky vytvorené na povrchu oka Uithema nápadný ako belavý, prepletajú pásu typu línií a malých bodiek, ktoré sú viditeľné cez rohovej vrstvy epitelu. Tento "vzor" povrchu dosiek je spôsobený nerovnomernosťou nadmerného zahustenia epidermálnej zrnitosti (granulovanej) vrstvy.

Kožné vyrážky v plochý lišaj sú obvykle sprevádzané intenzívnym, občas bolestivých svrbenie, ktorý je schopný zbaviť človeka zo zvyšku pacientov a dokonca aj spať. Môžu byť lokálne a spoločné (zovšeobecnené). Najčastejšie lokalizácia - symetrického lézie v ohýbacie plochy predlaktí a extenzormi - dolná časť nohy v oblasti zápästia kĺbov, bočných plochách hrudník, brucho vnútornej strane stehien, v axilárny a ingvinální oblasti. Erupcia na dolných končatinách môže mať lineárny tvar.

Zvyčajne sa patologické zložky nevyskytujú v oblasti pokožky hlavy, na palmárnom a plantárnom povrchu. Na tvári plaku fialového sfarbenia sa nachádzajú len v oblasti červenej hranice perí, zvyčajne nižšej. Ich mierne šupinatý povrch je pokrytý šedo-bielou sieťou.

Vzhľad nových prvkov je "trhavý". Charakteristika tohto ochorenia je tiež Koebner jav alebo tzv izomorfné reakcie provokujúce: v akútnej fáze namiesto lineárneho poškriabaniu alebo vystavením iné mechanické, chemické alebo iné podnety objavia čerstvé typickú vyrážku.

Niektorí ľudia zistili, že zasiahnuté nechty s ich zmenou v podobe pozdĺžnych rýh, hovorí o druhu hrebenatky, začervenanie nechtového lôžka s centrami zákaly, prípadné deštrukciu nechtové hriadele, štiepenie nechtovej platničky alebo straty.

Manifestácia na slizniciach

Červené ploché lichen v ústnej dutine je lokalizované na pozadí nezmenených slizníc tváre, tvrdého podnebia, ďasien a mandlí. Spot papulózny exantém, nie sú zvýšené nad okolitý povrch, majú sivasto farebný vosk, zlúčiť a sú zoskupené do siete, krajkový "vzor", vo forme papradí, krúžkov, následne tvoriacich plaky. V jazyku majú vzhľad plochých belavých opálových nodulov, plaky s zubovitými, zreteľnými obrysmi umiestnenými na ich zadných a bočných povrchoch.

Vyrážky na slizniciach môžu byť sprevádzané miernym pocitom pálenia, pocitom "tesnosti", drsnosti a sucha. Často však nevznikajú žiadne subjektívne pocity a patologické prvky môžu byť náhodným nálezom počas zubného vyšetrenia alebo vyšetrením terapeutom ústnej dutiny respiračnou vírusovou infekciou.

Etapy choroby

Červený plochý lichen ako chronické ochorenie sa vyskytuje s obdobiami remisie a recidívami, ktoré sa môžu opakovať 1 až 5 krát za rok, a to aj napriek vykonávanej liečbe. V klinickom priebehu ochorenia, etapy, trvajúce mesiace:

 1. Akútne alebo subakútne.
 2. Progresívne, kedy je pozadie existujúcich a zvýšenie veľkosti všetky nové prvky sa objavia papulózna vyrážky alebo erózie a vredy, opuch a začervenanie, a tak ďalej. D. (v závislosti od druhu ochorenia), sprevádzané intenzívnym svrbením a Koebner javu.
 3. Stacionárne - zastavenie progresie.
 4. Povolenie, niekedy s tvorbou škvŕn nadmernej pigmentácie.
 5. Remisie.

Atypické formy červeného lichen planus

Existujúce klasifikácie sú založené na charaktere, umiestnení a forme primárnych ohniskov. V súlade s týmito príznakmi sa pridelí viac ako 15 atypických foriem ochorenia. Najdôležitejšie sú:

 1. Atrofia.
 2. Verukózneho.
 3. Bulózne alebo bublinaté.
 4. folikulárnej
 5. Erozívne a ulceratívne.
 6. Pigmentosa.

Atrofické lišajníky

Tento druh je od 2 do 10% a vyskytuje sa hlavne u dospelých. Výpadky majú vzhľad škvŕn, ktoré sú umiestnené na úrovni okolitého povrchu (exantém). Majú okrúhly alebo oválny tvar, typický pre červenú plochú lichenovú fialovú.

Na tomto pozadí môžu byť v centrálnej aj periférnej časti prvkov zahrnuté tmavšie farby a na ich povrchu perleťové alebo voskovité línie. V oblasti patologických prvkov v dôsledku povrchových atrofických procesov je epidermálna vrstva riedená a má vzhľad pergamenu. Najtypickejšia pre túto formu je lokalizácia vyrážky - krku, ramenných kĺbov, hrudných žliaz, vonkajších pohlavných orgánov a ústnej sliznice.

Druhy atrofickej formy sú:

 • prstencovitý-atrofický, reprezentovaný papulovými prvkami, v centre ktorého koža atrofuje; vyrážky sa spájajú a vytvárajú kontinuálne lézie vo forme plátov s okrajmi obrubovaného tvaru obklopeného obvodom mierne zvýšeným infiltračným valcom (edémom); väčšina týchto plakov sa nachádza izolovane;
 • keloidný lichen, ktorý sa vyskytuje zriedkavo; jeho prejavom je skleróza tkaniva v oblasti lézie; erupcie existujú po celé mesiace alebo roky a až potom sa môžu objaviť ďalšie príznaky tejto choroby.

Verruccus forma lichen planus

Verrux, alebo verrucóza, hypertrofická forma sa vyskytuje v priemere u 15% pacientov s červeným planusom. Prvkami sú papuly a plaky ružovo-červenej farby, menej často modravé. Ich povrch má rozmazaný, celulárny vzhľad, zdá sa, že je to pinched pin a je mierne pokrytý malými šupinami.

Ohniská sú charakteristické oválnym, okrúhlym alebo nerovnomerným tvarom, jasnými hranicami a strednou hyperkeratózou, takže sa podobajú bradaviciam. Rozlišujúce znaky bradavice - vysoká stabilita vyrážok k liečbe a predĺženie ich existencie, intenzívne bolestivé svrbenie. Vo výnimočných prípadoch sa prvky hypertrofickej formy objavujú na trupu a končatinách, pričom sa rozširuje (rozšírený) charakter.

Zriedkavým variantom je hyperkeratotický alebo nadržaný lišaj, v ktorom je vyjadrená nadmerná tvorba nadržaného epitelu. S touto odrodou sa objavujú plaky, ktoré majú nepravidelné obrysy a sú pokryté váhy podobné azbestu. Ich výskyt je často sprevádzaný intenzívnym svrbením.

Bulózna forma

Bublinová odroda sa vyskytuje v 2-4%, ešte častejšie postihuje sliznice. To sa prejavuje výskytom malých bublín a veľkých bublín pod epidermálnou vrstvou kože v oblastiach sčervenania (erytém), na plakoch a papulách, menej často - v nezmenených oblastiach pokožky. Bubliny s veľkosťou až 2 až 3 mm majú "tupý" kryt a obsahujú transparentnú seróznu alebo sérovú hemoragickú tekutinu.

Po ich pretrhnutí je vystavený erozívny alebo erozívny ulcerózny povrch, ktorý je obmedzený kontúram plaku alebo papuly. Po otvorení sa vytvorí hemoragická (krvavá) kôra.

Folikulárne červené lišajníky

Červený plochý lišajník tejto odrody je oveľa menej bežný ako v iných formách a môže byť kombinovaný s druhým. Výraznými znakmi prvkov folikulárnej formy sú malé špicaté papuly nachádzajúce sa v oblasti ústia vlasových folikulov. Často majú cyanotickú alebo bohatú červenú farbu, ktorá vo všeobecnosti charakterizuje prvky tejto patológie. Často sa kombinujú s typickými erozívnymi ulceratívnymi prvkami zbavujúcimi sa na koži, ako aj na sliznici dutiny ústnej dutiny. Po vyriešení vyrážky sa môžu vytvoriť povrchné atrofické jazvy.

Obvyklá lokalizácia vyrážok - koža končatín, menej často - kmeň a pokožka hlavy. Keď sú na hlave usporiadané prvky vyrážky, rozvinie sa alopécia obmedzeného charakteru (v polovici prípadov) v type alopecie areata.

Erotizujúca ulceratívna forma

To sa vyznačuje tým, na rozdiel od bulózne forme do nekonečna s predĺženým predmetu, najmä odolné proti terapeutických účinkov a časté kombinácii s diabetom a esenciálnej hypertenzie (Grynszpan syndróm - Potekaeva), rovnako ako ochorenie zažívacieho traktu. U 5% erozívnych-ulcerózna foriem sú premalígne a predĺžené pozorovanie takmer všetky erozívnej a atrofickej formy zvrhnúť rakoviny.

Erozie a malé vredy sú veľmi bolestivé, zvyčajne s nepravidelnými obrysmi a "sametovým" ružovo-červeným dnom. Ulcerózne a erozívne lézie sa spájajú spravidla s bežnými charakteristickými prvkami umiestnenými vedľa seba alebo vo vzdialenosti na koži alebo slizniciach. Prenikanie okolo dosiek má výrazné hranice a bizarné obrysy.

Vyskytujú sa hlavne na holeniach, sacrum, červenom okraji pier a sliznici dutiny ústnej dutiny. Na periférnej zóne lézií a na ich báze po dlhú dobu možno vyjadriť výrazný edém s ostrými okrajmi bizarných obrysov.

Pigmentárne lišajníky

Hlavným príznakom tejto formy je prevalencia výrazného tmavo-hnedého pozadia lézií, v ktorých sú sotva viditeľné žiarivé ostrovčeky prvkov modrofarebnej vyrážky. Sú lokalizované hlavne na koži brucha, končatín a v zadku. Tieto ohniská sú kombinované s charakteristikou vyrážok v ústnej dutine, ktoré môžu byť niekedy redundantne pigmentované.

diagnostika

Diagnóza červených plochých lišajníkov s prejavmi typickej formy u dermatológov nespôsobuje ťažkosti a je založená na charakteristických symptómoch. Ťažkosti s vykonávaním diferenciálnej diagnostiky s inými kožnými ochoreniami sa vyskytujú v atypických a zriedkavých formách ochorenia. V týchto prípadoch sa vykoná biopsia tkaniva z lézie, po ktorej nasleduje histologické vyšetrenie vzorky biopsie.

Liečba červeného lichen planus

Voľba integrovaného terapeutické intervencie má vždy individuálny charakter. Najúčinnejšia liečba môže byť len v prípade pacienta podrobnej štúdie, pretože to závisí od formy ochorenia, a lokalizácia lézie, trvanie, rozsahu vzhľadom na neuro-psychický stav pacienta a akútnych vírusových infekcií, prítomnosť ústnej ochorenie, tráviaceho systému, pečene a diabetu s prítomnosťou chronickej ložísk infekcie v tele, imunitného stavu systému, predchádzajúce účinnosti terapie.

Potrebujem strave?

Výživa s červenými plochými prúžkami by mala byť pravidelná, berúc do úvahy toleranciu potravín a alergické reakcie na ne. By mali byť vylúčené zo stravy, a to najmä v období zhoršenia, pikantné korenie, korenie, údené a nakladané potraviny, silný čaj alebo kávu, čokoládu, citrusových plodov. Okrem toho sa odporúča obmedziť produkty s významným obsahom sacharidov, tukov, ťažko stráviteľného mäsa, slaných morských plodov.

Odporúča sa používať hlavne varené alebo dusené ryby, chudé hydinové, mladého hovädzieho mäsa, zeleniny, ovocia, s výnimkou citrusov, odmietajú prijať alkoholu a sýtené nápoje. Okrem toho je žiaduce (ak je to možné) obmedziť fyzickú a psychoemotickú záťaž, prestať fajčiť.

Liečba drogami s červeným plochým leskom

Pri eróziách alebo vredoch sa vykonáva ďalšia liečba peroxidom vodíka (1% roztok), ktorý má čistiace a baktericídne vlastnosti. Môže byť tiež použitý na liečbu ulceróznych a erozívnych povrchov v ústnej dutine. Doma fixné krok a krok povolenie v súlade s možným použiť teplotu zásobníkov miestnosti s tinktúry nechtíka, rumančeka, lastovičník, eukalyptu, ľubovníka bodkovaného dermatológ. Na normalizáciu neuropsychického stavu a zníženie svrbenia je možné prevziať tinktúru valeriánskej, materskej, hlohovej.

Klinická liečba zahŕňa lokálny účinok na lézie a systémový účinok na telo. Ako lokálna terapia v podobe aplikácie je najúčinnejší masť planus obsah kortikosteroidov (Advantan, Celestoderm, Elokim flutsinar a kol.), Ktoré majú vplyv na miestne imunitné procesy, znižuje opuchy a zápaly, normalizovanie pomer buniek. Keď odolné verukózní tvoria kortikosteroidy (dexametazón, hydrokortizón, Diprophos) podávané injekčne do lézií. Majú imunosupresívne, proti, anti-alergické a protizápalové účinky.

Sú tiež používané skrutky, roztoky s antihistaminikami, mentol, kyselina citrónová, ktoré pomáhajú znížiť intenzitu svrbenia. V záujme urýchlenia epitelizácie a hojenie rán ulcerózna lézie Solcoseryl použité, šípky olej, seabuckthorn, a aby sa uľahčilo oddelenie a urýchlenie rany kôrku - salicylová masť, majúci antiseptické a keratolytická vlastnosti.

V prítomnosti vredových a erozívnou prvky na sliznice, sú spracované gélu alebo pasty s kortikosteroidmi (triamcinolón, fluocinolon) v kombinácii s chlórhexidín plákanie použitých s betametazónu.

Systémová liečba červených plochých lišajníkov je potrebná v prípadoch všeobecného rozšírenia vyrážky, pretrvávajúceho a dlhodobého priebehu ochorenia. Aby bolo možné použiť tieto do formy tabliet, ktoré sú hlavnou zložkou glukokortikosteroidmi - prednizón, dexametazón, Presotsil atď., Rovnako ako vnútrosvalovo Diprophos že protrahovaný účinok glukokortikoidu..

Ďalší spôsob liečbe pokročilého procesu, a to najmä počas axiálneho priebehu alebo prítomnosti erózie a vredy, je pri súčasnom podávaní metronidazolu, chinolóny (Delagil, Plaquenil), ktoré majú protizápalový, stredne imunosupresívne a imunomodulačné vlastnosti s glukokortikoidy, čo vedie k účinnosti ako výrazne zvýšila,

V prípadoch prevalencie alergického pozadia sú predpísané antihistaminiká, kurzy histoglobulínu podľa určitej schémy.

Navyše na liečbu plochý lišaj je nutné použiť nástroje a techniky, ktoré prispievajú k normalizácii spánku a korekcie psychosomatického stavu - ľahká antidepresíva, hypnotiká a sedatíva, masáž šije a vlasovej pokožky, elektrický, iontoforéza s sedatíva elektrolyty darsonvalya postupu. Určitý účinok v komplexnej terapie majú vitamíny "A", "E", "D", skupina "B", imunomodulátory Neovir, Dekaris.

V prípadoch ťažkého generalizovaného procesu má použitie fotochemoterapie (PUVA-terapia) vysokú účinnosť v mnohých prípadoch.

Napriek tomu, že prognóza ochorenia pre život pacienta je priaznivá, vo väčšine prípadov trvá dlho, s recidívami a je do značnej miery schopná narušiť psychologickú a sociálnu adaptáciu človeka.

Červené ploché lišajníky

Ak má osoba charakteristickú vyrážku na slizniciach a pokožke, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinulo nakazené červené lišajníky (červená dermatitída, ružové lišajníky). Toto chronické zápalové ochorenie je najčastejšou patológiou ústnej dutiny. U dospelých sa červený lichen planus vyskytuje oveľa častejšie ako dieťa, ale je rovnako ťažké ho vyliečiť, pretože príznaky sú podobné. Vyzerá to ako bežná dermatóza, ale líši sa od iných odrôd v tom, že sa javí na pozadí existujúcich problémov s vnútornými orgánmi.

Čo je lichen planus

Jedná sa o chronicky vytekajúcu dermatózu, ktorej charakteristickým prvkom je papulka. Patológia ovplyvňuje kožu, nechty, sliznice. Rozmanitosť papuliek, ich lokalizácia, vzhľad a prítomnosť zoskupení spôsobuje veľké množstvo foriem plochých červených lišajníkov. Častejšie sa táto choroba prejavuje u žien vo veku 40-60 rokov. Choroba postupuje pomaly, relapsy sa striedajú s obdobiami upokojujúcich klinických symptómov. Ľudia pokročilého veku a deti trpia len zriedkavo červenými lišajníkmi.

Je to nákazlivé

Jednoznačná odpoveď na túto otázku, ktorú doktori ešte nedokázali nájsť. Predpokladá sa, že plochá lichenová červená nie je nákazlivá. Avšak v lekárskej praxi existujú fakty o vzniku patológie u všetkých členov rodiny. Epizóda bola tiež zdokumentovaná, keď lekár, ktorý vyrobil tkanivá od pacienta, našiel na koži špicatú papulu o týždeň neskôr. O mesiac neskôr mal lekár početné vyrážky podobné tým, ktoré boli prítomné u jeho pacienta. Možno predpokladať, že infekcia červenou dermatitídou je možná pri blízkom kontakte.

príznaky

Najcharakteristickejším znakom červených lišajníkov je sieť Wickham. Je to vzor na povrchu veľkých papulov, ktorý je dokonale viditeľný pri aplikácii na vyrážku rastlinného oleja. Vyzerá to ako plochý lišajník, ako súprava malých uzlíkov striedajúcich sa s zhutnenými plakmi. Koža s červenou dermatitídou je podobná lesklému listu papiera, ktorý má fialovo-kyanotický odtieň. Príznaky plochých lichenov sa ťažko zamieňajú s iným problémom s kožou, pretože keď sa vyvíja, ľahko si všimnete belavé bodky a pásy, ktoré sú zhrubnutím stratum corneum epidermis.

deti

Vzhľad plochých lichenov sa u dospelých a detí veľmi nelíši. Prvé vyrážky sú lokalizované na nohách a rukách v oblasti kĺbov dieťaťa. Potom sa červená dermatitída rozšíri do iných častí tela a malé lesklé papuly sú zoskupené na koži, pripomínajúce krúžok. Pri kĺboch ​​sú kĺby ťažšie ako na iných miestach pokožky. Vezikulárna forma lišajníka je vyjadrená tekutinami naplnenými vezikulmi, ktoré sú lokalizované v mieste ohniskov chronického zápalu. Môžu ovplyvniť sliznicu úst dieťaťa a byť sprevádzané svrbením, čo spôsobuje poruchu spánku.

príčiny

Existuje mnoho teórií o etiológii choroby:

 1. Dedičná. Je založená na niektorých prípadoch ochorenia príbuzných v 2 a 3 generáciách.
 2. Neuroendokrinné. Hlavnou príčinou je emočný stres, dlhotrvajúce duševné poruchy, dysfunkcia nervového systému v dôsledku určitých ochorení (ranná menopauza, hypertenzia, hypoestrogénia a iné).
 3. Alergický. Základom je toxicko-alergická reakcia organizmu na chemické látky, vitamíny a lieky, potraviny.
 4. Vírus. Červená lišajnica sa vysvetľuje prítomnosťou filtračného vírusu v tele, ktorý sa aktivuje po znížení imunity.
 5. Metabolické. Je založený na spoločnom vývoji často stretávajúcich sa plochých lišajníkov a cukrovky.

klasifikácia

Podľa klinických prejavov je červená dermatitída klasifikovaná podľa typu ochorenia:

Hlavné klinické vlastnosti

Na sliznici sú pozorované belavé papuly, ktoré sa pri škrabaní neodstraňujú. Typické vyrážky vyzerajú ako sieťovina.

Lichén sa prejavuje výrazným nárastom veľkých papulov, ktoré sú pokryté hnedo-šedými suchými hornými vrstvami. Lokalizujte častejšie v oblasti sacrumu, na prednom povrchu holene.

Na slizniciach tváre sa biele papuly zlúčia do vzoru, proti ktorému je viditeľná erózia. Vredy sú pozorované na hyperemickom slizničkovom jazyku v kombinácii s papuliami.

Typické papuly sú spojené v krúžkoch rôznych veľkostí. Vyrážka je lokalizovaná na penisu, okolo kĺbov, v oblasti lopatky.

Vyznačuje sa hypertrofickými ohniskami keratinizácie, vyčnievajúcimi cez červené okraje pier. Súčasne sú vyrážky sprevádzané papulárnymi prvkami, ktoré sa spájajú do pásikov v prechodových záhyboch.

Je charakterizovaný erupciami na zapálených slizniciach úst.

diagnostika

Pri prvých príznakoch ochorenia kože musíte kontaktovať dermatológov. Diagnóza "plochých lišajníkov" sa vykonáva na základe vizuálneho vyšetrenia a nepredstavuje žiadne ťažkosti. Plaky polygonálneho tvaru hladkého povrchu s charakteristickou farbou vyrážok naznačujú červenú dermatitídu. Na objasnenie diagnózy sa vykonávajú tieto laboratórne testy:

 • kožná biopsia;
 • histologické vyšetrenie vzorky biopsie.

Liečba červeného lichen planus

Nedostatok jasných vedomostí o príčinách choroby spôsobuje použitie rôznych schém a spôsobov liečby. Lieková terapia sa vykonáva s použitím upokojujúcich liekov a liekov, ktoré odstraňujú svrbenie. Účinný boj proti selektívnej fototerapii a PUVA terapii. Ďalším spôsobom liečby červenej dermatitídy je kombinované použitie antimalarických a kortikosteroidných liečiv.

Vo väčšine prípadov nie je predpísaná lokálna liečba plochými listami. Výnimkou je hypertrofická forma ochorenia, v ktorej sa používajú obväzy, intralesionálne injekcie, deštrukcia lézií metódou rádiovej vlny alebo laserom. Ak sú uzliny umiestnené na slizniciach, potom odporúčame na liečbu fytoextraktov, kortikosteroidných masti, rastlinných olejov.

lieky

Na liečbu červených lichenov sa používa široká škála liekov:

 1. V akútnom a subakutívnom priebehu ochorenia je predpísaný sedatívny medazepam, ktorý upokojuje nervový systém, zmierňuje stres. Mínus lieky - možnosť vzniku viacerých vedľajších účinkov.
 2. Pri veľmi častom vyrážke lekár predpíše antivírusový prípravok Zovirax. Liek má kontraindikácie: zlyhanie obličiek, neurologické príznaky.
 3. Okrem toho je predpísaný vitamín E, čo umožňuje skrátiť trvanie liečby. S jeho predávkovaním môže byť apatia, pokles videnia a problémy s trávením.
 4. Ak chcete odstrániť bolestivé svrbenie, lekár odporučí antihistamín Cetrin, ktorý zmierňuje zápal. Liek nie je predpísaný na tehotenstvo a laktáciu.
 5. Ak vzniknú komplikácie spojené s erozívnymi ulceróznymi kožnými léziami alebo sekundárnou infekciou, potom sa podáva antibiotikum tetracyklín. Medzi mínusmi jeho použitia sú viaceré vedľajšie reakcie.
 6. Pri predĺženej liečbe je navyše predpísaný kortikosteroid Dexametazón. Existujú riziká alergických a dermatologických reakcií po aplikácii lieku.

Lekári v dermatovenerológii okrem liečenia drogou odporúčajú použitie externých prostriedkov. Najlepšia masť z červených plochých lišajníkov na slizniciach je Flucinar. Je to glukokortikosteroid, ktorý má antialergický, antipruritický, protizápalový účinok. Aplikuje sa počas 1-2 týždňov na poškodené aplikácie slizníc. Nemôžete predpísať masť pre deti do 2 rokov.

Ak chcete rýchlo vyliečiť ochorenie vonkajšieho pôvodu, odporučte masť Advantan. Odstraňuje svrbenie, nadýchanie, odstraňuje zápal, bolestivý syndróm. Aplikujte masť na postihnutú plochu 1 denne / deň, kým úplne nezmizne. Medzi nevýhody používania lieku Advantan - nemožno použiť pri tuberkulóze kože, rosacey, kožných prejavov syfilisu.

fyzioterapia

Zbavenie sa červených lišajníkov bude jednoduchšie, ak okrem piluliek a masti prechádza fyzioterapia. Hlavné metódy:

 • PUVA-terapia je kombinovaný účinok fotosenzibilizátorov a ultrafialového ožiarenia, ktorý poskytuje protizápalový účinok;
 • magnetoterapia, zlepšenie regenerácie tkanív;
 • aplikácie ozoceritu, ktoré majú rozlišovací účinok.

Liečba červených plochých lišajníkov v domácnosti

Na červené lichen nespôsobil atrofickú alopéciu pokožky hlavy, spolu s hlavnou liečbou by sa mala aplikovať alkoholová tinktúra nechtíka, ktorú je ľahko nájsť v lekárni. Ak chcete trieť do postihnutých oblastí pokožky hlavy, je náplasť žiaduca niekoľkokrát denne. Podľa posúdenia pacientov pomáha vyrovnať sa s plochým lišajníkom račňového oleja, ktorý sa má aplikovať na gázu denne a ponechať lotion na zápalové zaostrenie aspoň 1 hodinu.

diéta

V priebehu ochorenia a počas obdobia zotavenia musíte dodržiavať vyváženú stravu. Diéta s červenými plochými lišajmi obsahuje bohatý nápoj, odmietnutie rýchleho občerstvenia, tučné, údené, slané, korenené jedlá, koncentráty a príjem potravín bohatých na minerály a vitamíny. Je potrebné zahrnúť do stravy:

 • Sušené slivky, sušené marhule;
 • čerstvé ovocie a zelenina;
 • všetky čerstvé bylinky;
 • hrozienka, orechy;
 • vývar z dogrose.