Hlavná

Opar

Červené ploché lišajníky

Ak má osoba charakteristickú vyrážku na slizniciach a pokožke, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinulo nakazené červené lišajníky (červená dermatitída, ružové lišajníky). Toto chronické zápalové ochorenie je najčastejšou patológiou ústnej dutiny. U dospelých sa červený lichen planus vyskytuje oveľa častejšie ako dieťa, ale je rovnako ťažké ho vyliečiť, pretože príznaky sú podobné. Vyzerá to ako bežná dermatóza, ale líši sa od iných odrôd v tom, že sa javí na pozadí existujúcich problémov s vnútornými orgánmi.

Čo je lichen planus

Jedná sa o chronicky vytekajúcu dermatózu, ktorej charakteristickým prvkom je papulka. Patológia ovplyvňuje kožu, nechty, sliznice. Rozmanitosť papuliek, ich lokalizácia, vzhľad a prítomnosť zoskupení spôsobuje veľké množstvo foriem plochých červených lišajníkov. Častejšie sa táto choroba prejavuje u žien vo veku 40-60 rokov. Choroba postupuje pomaly, relapsy sa striedajú s obdobiami upokojujúcich klinických symptómov. Ľudia pokročilého veku a deti trpia len zriedkavo červenými lišajníkmi.

Je to nákazlivé

Jednoznačná odpoveď na túto otázku, ktorú doktori ešte nedokázali nájsť. Predpokladá sa, že plochá lichenová červená nie je nákazlivá. Avšak v lekárskej praxi existujú fakty o vzniku patológie u všetkých členov rodiny. Epizóda bola tiež zdokumentovaná, keď lekár, ktorý vyrobil tkanivá od pacienta, našiel na koži špicatú papulu o týždeň neskôr. O mesiac neskôr mal lekár početné vyrážky podobné tým, ktoré boli prítomné u jeho pacienta. Možno predpokladať, že infekcia červenou dermatitídou je možná pri blízkom kontakte.

príznaky

Najcharakteristickejším znakom červených lišajníkov je sieť Wickham. Je to vzor na povrchu veľkých papulov, ktorý je dokonale viditeľný pri aplikácii na vyrážku rastlinného oleja. Vyzerá to ako plochý lišajník, ako súprava malých uzlíkov striedajúcich sa s zhutnenými plakmi. Koža s červenou dermatitídou je podobná lesklému listu papiera, ktorý má fialovo-kyanotický odtieň. Príznaky plochých lichenov sa ťažko zamieňajú s iným problémom s kožou, pretože keď sa vyvíja, ľahko si všimnete belavé bodky a pásy, ktoré sú zhrubnutím stratum corneum epidermis.

deti

Vzhľad plochých lichenov sa u dospelých a detí veľmi nelíši. Prvé vyrážky sú lokalizované na nohách a rukách v oblasti kĺbov dieťaťa. Potom sa červená dermatitída rozšíri do iných častí tela a malé lesklé papuly sú zoskupené na koži, pripomínajúce krúžok. Pri kĺboch ​​sú kĺby ťažšie ako na iných miestach pokožky. Vezikulárna forma lišajníka je vyjadrená tekutinami naplnenými vezikulmi, ktoré sú lokalizované v mieste ohniskov chronického zápalu. Môžu ovplyvniť sliznicu úst dieťaťa a byť sprevádzané svrbením, čo spôsobuje poruchu spánku.

príčiny

Existuje mnoho teórií o etiológii choroby:

 1. Dedičná. Je založená na niektorých prípadoch ochorenia príbuzných v 2 a 3 generáciách.
 2. Neuroendokrinné. Hlavnou príčinou je emočný stres, dlhotrvajúce duševné poruchy, dysfunkcia nervového systému v dôsledku určitých ochorení (ranná menopauza, hypertenzia, hypoestrogénia a iné).
 3. Alergický. Základom je toxicko-alergická reakcia organizmu na chemické látky, vitamíny a lieky, potraviny.
 4. Vírus. Červená lišajnica sa vysvetľuje prítomnosťou filtračného vírusu v tele, ktorý sa aktivuje po znížení imunity.
 5. Metabolické. Je založený na spoločnom vývoji často stretávajúcich sa plochých lišajníkov a cukrovky.

klasifikácia

Podľa klinických prejavov je červená dermatitída klasifikovaná podľa typu ochorenia:

Hlavné klinické vlastnosti

Na sliznici sú pozorované belavé papuly, ktoré sa pri škrabaní neodstraňujú. Typické vyrážky vyzerajú ako sieťovina.

Lichén sa prejavuje výrazným nárastom veľkých papulov, ktoré sú pokryté hnedo-šedými suchými hornými vrstvami. Lokalizujte častejšie v oblasti sacrumu, na prednom povrchu holene.

Na slizniciach tváre sa biele papuly zlúčia do vzoru, proti ktorému je viditeľná erózia. Vredy sú pozorované na hyperemickom slizničkovom jazyku v kombinácii s papuliami.

Typické papuly sú spojené v krúžkoch rôznych veľkostí. Vyrážka je lokalizovaná na penisu, okolo kĺbov, v oblasti lopatky.

Vyznačuje sa hypertrofickými ohniskami keratinizácie, vyčnievajúcimi cez červené okraje pier. Súčasne sú vyrážky sprevádzané papulárnymi prvkami, ktoré sa spájajú do pásikov v prechodových záhyboch.

Je charakterizovaný erupciami na zapálených slizniciach úst.

diagnostika

Pri prvých príznakoch ochorenia kože musíte kontaktovať dermatológov. Diagnóza "plochých lišajníkov" sa vykonáva na základe vizuálneho vyšetrenia a nepredstavuje žiadne ťažkosti. Plaky polygonálneho tvaru hladkého povrchu s charakteristickou farbou vyrážok naznačujú červenú dermatitídu. Na objasnenie diagnózy sa vykonávajú tieto laboratórne testy:

 • kožná biopsia;
 • histologické vyšetrenie vzorky biopsie.

Liečba červeného lichen planus

Nedostatok jasných vedomostí o príčinách choroby spôsobuje použitie rôznych schém a spôsobov liečby. Lieková terapia sa vykonáva s použitím upokojujúcich liekov a liekov, ktoré odstraňujú svrbenie. Účinný boj proti selektívnej fototerapii a PUVA terapii. Ďalším spôsobom liečby červenej dermatitídy je kombinované použitie antimalarických a kortikosteroidných liečiv.

Vo väčšine prípadov nie je predpísaná lokálna liečba plochými listami. Výnimkou je hypertrofická forma ochorenia, v ktorej sa používajú obväzy, intralesionálne injekcie, deštrukcia lézií metódou rádiovej vlny alebo laserom. Ak sú uzliny umiestnené na slizniciach, potom odporúčame na liečbu fytoextraktov, kortikosteroidných masti, rastlinných olejov.

lieky

Na liečbu červených lichenov sa používa široká škála liekov:

 1. V akútnom a subakutívnom priebehu ochorenia je predpísaný sedatívny medazepam, ktorý upokojuje nervový systém, zmierňuje stres. Mínus lieky - možnosť vzniku viacerých vedľajších účinkov.
 2. Pri veľmi častom vyrážke lekár predpíše antivírusový prípravok Zovirax. Liek má kontraindikácie: zlyhanie obličiek, neurologické príznaky.
 3. Okrem toho je predpísaný vitamín E, čo umožňuje skrátiť trvanie liečby. S jeho predávkovaním môže byť apatia, pokles videnia a problémy s trávením.
 4. Ak chcete odstrániť bolestivé svrbenie, lekár odporučí antihistamín Cetrin, ktorý zmierňuje zápal. Liek nie je predpísaný na tehotenstvo a laktáciu.
 5. Ak vzniknú komplikácie spojené s erozívnymi ulceróznymi kožnými léziami alebo sekundárnou infekciou, potom sa podáva antibiotikum tetracyklín. Medzi mínusmi jeho použitia sú viaceré vedľajšie reakcie.
 6. Pri predĺženej liečbe je navyše predpísaný kortikosteroid Dexametazón. Existujú riziká alergických a dermatologických reakcií po aplikácii lieku.

Lekári v dermatovenerológii okrem liečenia drogou odporúčajú použitie externých prostriedkov. Najlepšia masť z červených plochých lišajníkov na slizniciach je Flucinar. Je to glukokortikosteroid, ktorý má antialergický, antipruritický, protizápalový účinok. Aplikuje sa počas 1-2 týždňov na poškodené aplikácie slizníc. Nemôžete predpísať masť pre deti do 2 rokov.

Ak chcete rýchlo vyliečiť ochorenie vonkajšieho pôvodu, odporučte masť Advantan. Odstraňuje svrbenie, nadýchanie, odstraňuje zápal, bolestivý syndróm. Aplikujte masť na postihnutú plochu 1 denne / deň, kým úplne nezmizne. Medzi nevýhody používania lieku Advantan - nemožno použiť pri tuberkulóze kože, rosacey, kožných prejavov syfilisu.

fyzioterapia

Zbavenie sa červených lišajníkov bude jednoduchšie, ak okrem piluliek a masti prechádza fyzioterapia. Hlavné metódy:

 • PUVA-terapia je kombinovaný účinok fotosenzibilizátorov a ultrafialového ožiarenia, ktorý poskytuje protizápalový účinok;
 • magnetoterapia, zlepšenie regenerácie tkanív;
 • aplikácie ozoceritu, ktoré majú rozlišovací účinok.

Liečba červených plochých lišajníkov v domácnosti

Na červené lichen nespôsobil atrofickú alopéciu pokožky hlavy, spolu s hlavnou liečbou by sa mala aplikovať alkoholová tinktúra nechtíka, ktorú je ľahko nájsť v lekárni. Ak chcete trieť do postihnutých oblastí pokožky hlavy, je náplasť žiaduca niekoľkokrát denne. Podľa posúdenia pacientov pomáha vyrovnať sa s plochým lišajníkom račňového oleja, ktorý sa má aplikovať na gázu denne a ponechať lotion na zápalové zaostrenie aspoň 1 hodinu.

diéta

V priebehu ochorenia a počas obdobia zotavenia musíte dodržiavať vyváženú stravu. Diéta s červenými plochými lišajmi obsahuje bohatý nápoj, odmietnutie rýchleho občerstvenia, tučné, údené, slané, korenené jedlá, koncentráty a príjem potravín bohatých na minerály a vitamíny. Je potrebné zahrnúť do stravy:

 • Sušené slivky, sušené marhule;
 • čerstvé ovocie a zelenina;
 • všetky čerstvé bylinky;
 • hrozienka, orechy;
 • vývar z dogrose.

Red lichen planus: príčiny, príznaky a liečebné metódy

Plochý lišaj - chronické, systémové, imunitne sprostredkované zápalové a dystrofické ochorenie kože, slizníc, klince, vyznačujúci sa tým, že zahŕňa mnoho foriem a klinických prejavov. V štruktúre všeobecného chorobnosti v dermatológii chronickej planus je od 0,78 do 2,5%, vrátane ochorenia, lokalizované na sliznici dutiny ústnej - na 35-40%.

Počas posledných niekoľkých rokov došlo k nárastu počtu pacientov, ktoré sa na túto chorobu odvolávajú na lekárske inštitúcie, a pri sledovaní pacientov počas šiestich až dvadsiatich rokov v rozsahu 0,4 - 5% sa zaznamenala transformácia na rakovinu. Aké sú príčiny a príznaky, ako zaobchádzať s plochý lišaj a to napriek skutočnosti, že v posledných rokoch došlo tiež k významnému zvýšeniu frekvencie vzácne, ťažko diagnostikovať, ťažké a atypické formy riadenia. Okrem toho sa choroba vyznačuje dlhým (5 až 40 alebo viac rokov) ťažkým a relapsujúcim priebehom, odolnosťou voči tradičným metódam liečby.

Príčiny a mechanizmus vývoja

Existujú rôzne teórie vysvetľujúce príčiny výskytu červených lišajníkov:

 • dedičná, založená na prípadoch dvojčiat, ako aj príbuzných v druhej a tretej generácii;
 • neurogénna alebo neuroendokrinné opisuje základné príčina emocionálny stres, predĺžené neuropsychiatrické poruchy, poruchy spánku a autonómne funkcie u rôznych ochorení (diencephalic syndróm, hypertenziu, skoré menopauzy, hypotyreóza, gipoestrogeniya et al.); teória je založená na skutočnosti, že 65% pacientov ukázali jasný vzťah medzi tieto poruchy a ochorenia s výskytom alebo opakovaného ochorenia;
 • vírus, čo vysvetľuje prítomnosť vývoja ochorenia filtrovateľné vírusu, ktorý je v kožných buniek pacienta a je aktivovaný znižuje obranyschopnosť organizmu pod vplyvom mentálnych alebo fyzikálno-chemické poranenie, predĺžené vyčerpanie a t d.,; Doteraz však samotný pôvodca nebol identifikovaný a v dôsledku toho chýba inkubačná doba;
 • toxický a alergický, ktorý je založený na alergické reakcie na niektoré zložky potravín alebo chemikálií, vitamíny, antibiotiká, tetracyklínu a streptomycínu, sulfónamidov, prostriedky, ktoré obsahujú zlato, ortuť, arzén, p-aminosalicylová kyselina a jej analógy, diuretiká (furosemid), a antiarytmiká a iné;
 • teória endokrinných a metabolických porúch; je založená na všeobecnosti mechanizmov často vyskytujú s diabetom a plochý lišaj, najmä atypických tvarov a lézií sliznice dutiny ústnej.

Všetky tieto teórie nielen vysvetliť dôvod pre rozvoj plochý lišaj, pretože prítomnosť rôznych vyzrážanie a predispozičných faktorov a ich zapojenie do patogenézy ochorenia (Development Mechanism).

Prispievajúce faktory zahŕňajú:

 • infekčné choroby, najmä hepatitídu "B" a najmä hepatitídu "C";
 • poruchy metabolických procesov vo forme dyslipidémie, metabolického syndrómu, metabolických porúch pri diabete mellitus atď.;
 • primárna biliárna cirhóza;
 • xanthelasmatosis;
 • chronických ochorení a dysfunkcie tráviaceho systému.

Imuno-alergická hypotéza vývoja červených plochých lišajníkov

K dnešnému dňu neexistuje jediný predpoklad, z ktorého by mal existovať červený lichenový plán a jedna myšlienka jeho vývojových mechanizmov. Najprijateľnejšou hypotézou je imunologicko-alergická liečba choroby ako multifaktoriálna, založená na podradenosti imunitnej regulácie.

Koža a sliznice u ľudí podľa moderných koncepcií sa považujú za podstatnú súčasť imunitného systému. Zvlášť významnú úlohu obrany, ktoré sú uvedené na pozadí rastúci vplyv vonkajšie a vnútorné antigény (alergény), faktory, ktoré vedú k značným štrukturálnych a funkčných porúch konštantný (homeostázy) vnútorného prostredia.

V súlade s imunitnou teóriou sa červené ploché lichen považuje za získané systémové zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku podradnosti regulácie metabolických a imunitných procesov. To vysvetľuje neadekvátnu patologickú reakciu, narušenie enzýmových systémov s redukciou jednotlivých enzýmov atď. V reakcii na účinky traumy, vírusov, liečiv, chemických látok a ďalších faktorov.

Osobitný význam je pripojená ako aktivačný vplyv pretrvávajúce vírusy a ďalšie infekčné agens v tele v neaktívnom stave, rovnako ako vakcíny, séra a ďalšie antivírusovú a antimikrobiálne aktivačný nevhodné reakcie bunkovej a humorálnej imunity.

Ochranná reakciu organizmu v reakcii na dráždivé faktora sa vyjadruje spočiatku adaptívne procesy, ktoré vyvíjajú na úrovni centrálnych a okrajových oblastiach, ktoré sú reprezentované na kožu a / alebo sliznicu. Patogénne faktory vedú k dramatickému nárastu humorálnych (krv, intersticiálna tekutiny, lymfy, slín, gastrointestinálne šťavy) a tkanivových mediátorov a modulátory zápalu. Takáto reakcia je zameraná na odstránenie alebo neutralizáciu príčinného faktora. Ak v dôsledku zápalovej reakcie škodlivé činidlo nie je úplne eliminované alebo neutralizované, dôjde k disadaptácii obranných mechanizmov a zápal nadobudne chronický priebeh.

Následne sa prítomnosť patogénnych alebo oportúnnych mikroorganizmov vykazujúce antigény kvalitné senzitizujú (senzibilizujúca) tkaniva, čo spôsobuje ďalšie ich poškodenia a vytvára už vlastní antigény (antigény, ktoré sa stanú vlastné tkanív), ako aj komplexy pozostávajúce zo zlúčeniny mikroorganizmov s poškodených buniek tkaniva.

Tento proces vytvára normálnu ochrannú odpoveď imunitného systému, ktorý nie je narušený homeostázy v tele tak dlho, kým je zachovaná funkčný stav špecifických lymfocytov. Ako vyčerpania potlačenie funkcie v dôsledku dlhého kontinuálnej antigénne účinky vyplývajú dezintegrácie hlavnú ochrannú funkciu tkanív, telo nekontrolované imunitnú odpoveď na antigény poškodenie vlastné zdravé tkanivá pre všetky vyvolávajúce faktory.

Imunoalergická Tieto poruchy môžu byť vyvolané prakticky akejkoľvek poruchy, autonómne reguláciu funkcie, vaskulárne a metabolických porúch, rôznych intoxikáciách, dedičné faktory, infekčných bakteriálnych a vírusových patogénov. Zároveň a samotná porucha funkcie všetkých systémov tela sa vyskytuje ako dôsledok imunitných porúch, ktoré tvoria bludný kruh.

V prospech systémové patológie a nedostatočnou odpoveď imunoalergická svedčí tvorby erózie-ulcerózna procesov nielen na kožu a v ústnej dutine, ale aj v pažeráku, žalúdku, čriev, konečníka, na sliznici hale, uretry a močového mechúra na hlave penisu.

Infekčné alebo nie, červený lichen planus?

S týmito pojmami príčin a mechanizmov choroby ľahko zrejmé, odpoveď na túto otázku. Napriek skutočnosti, že choroba nie je nebezpečná na úroveň infekcie, na rozdiel od, napríklad, z kožného ochorenia, je potrebné si uvedomiť, že je často v kombinácii s chronickou vírusovou hepatitídou "C", ktorý je pôvodcom za určitých podmienok, sa prenáša z človeka na človeka.

Kliniku a diagnostiku

Červený lichen planus sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, avšak výskyt postihuje ľudí vo veku 30-60 rokov. Ženy sú 2-krát vyššie ako u mužov, najmä v perimenopauzálnom období. Koža je zvyčajne ovplyvnená, ale sú možné (od 3 do 27%) izolovaných mukóznych lézií. Podľa povahy prejavov a toku rozlišujeme medzi typickými a atypickými formami choroby.

Typická forma

Príznaky plochý lišaj s jeho klasickej forme, čo je najbežnejší, charakterizované vyrážkou, sprevádzané svrbením, malátnosť, slabosť, pocit nepohody, neuro-psychologické nestability. Malé monomorfní (rovnaký typ) lézie s polygonálnym (mnohostena) a malé obrys pupkoobraznym dojem predstavujú dermoepidermalnye papuly s priemerom od 1 do 3 mm. Prvky sú fialové, purpurové, cyanoticky červené alebo červeno-ružové s lilami.

S bočným osvetlením sa papuly objavujú lešteným perleťovým leskom. Nie sú náchylné na periférny rast. Po aplikácii glycerolu alebo vody na ich povrch do hĺbky možno určiť charakteristickú sieť Whitham.

Papuly postupne zvyšuje v priemere na maximálne 4 mm, a potom sa ich rast zastaví, ale existuje silná tendencia zlúčiť prvky, čo má za následok tvorbu plaku je pomerne veľké vo forme krúžkov a rôznych tvarov, ktoré sa vzťahuje na malé váhy epitelu.

To nie je v hĺbke, a plaky vytvorené na povrchu oka Uithema nápadný ako belavý, prepletajú pásu typu línií a malých bodiek, ktoré sú viditeľné cez rohovej vrstvy epitelu. Tento "vzor" povrchu dosiek je spôsobený nerovnomernosťou nadmerného zahustenia epidermálnej zrnitosti (granulovanej) vrstvy.

Kožné vyrážky v plochý lišaj sú obvykle sprevádzané intenzívnym, občas bolestivých svrbenie, ktorý je schopný zbaviť človeka zo zvyšku pacientov a dokonca aj spať. Môžu byť lokálne a spoločné (zovšeobecnené). Najčastejšie lokalizácia - symetrického lézie v ohýbacie plochy predlaktí a extenzormi - dolná časť nohy v oblasti zápästia kĺbov, bočných plochách hrudník, brucho vnútornej strane stehien, v axilárny a ingvinální oblasti. Erupcia na dolných končatinách môže mať lineárny tvar.

Zvyčajne sa patologické zložky nevyskytujú v oblasti pokožky hlavy, na palmárnom a plantárnom povrchu. Na tvári plaku fialového sfarbenia sa nachádzajú len v oblasti červenej hranice perí, zvyčajne nižšej. Ich mierne šupinatý povrch je pokrytý šedo-bielou sieťou.

Vzhľad nových prvkov je "trhavý". Charakteristika tohto ochorenia je tiež Koebner jav alebo tzv izomorfné reakcie provokujúce: v akútnej fáze namiesto lineárneho poškriabaniu alebo vystavením iné mechanické, chemické alebo iné podnety objavia čerstvé typickú vyrážku.

Niektorí ľudia zistili, že zasiahnuté nechty s ich zmenou v podobe pozdĺžnych rýh, hovorí o druhu hrebenatky, začervenanie nechtového lôžka s centrami zákaly, prípadné deštrukciu nechtové hriadele, štiepenie nechtovej platničky alebo straty.

Manifestácia na slizniciach

Červené ploché lichen v ústnej dutine je lokalizované na pozadí nezmenených slizníc tváre, tvrdého podnebia, ďasien a mandlí. Spot papulózny exantém, nie sú zvýšené nad okolitý povrch, majú sivasto farebný vosk, zlúčiť a sú zoskupené do siete, krajkový "vzor", vo forme papradí, krúžkov, následne tvoriacich plaky. V jazyku majú vzhľad plochých belavých opálových nodulov, plaky s zubovitými, zreteľnými obrysmi umiestnenými na ich zadných a bočných povrchoch.

Vyrážky na slizniciach môžu byť sprevádzané miernym pocitom pálenia, pocitom "tesnosti", drsnosti a sucha. Často však nevznikajú žiadne subjektívne pocity a patologické prvky môžu byť náhodným nálezom počas zubného vyšetrenia alebo vyšetrením terapeutom ústnej dutiny respiračnou vírusovou infekciou.

Etapy choroby

Červený plochý lichen ako chronické ochorenie sa vyskytuje s obdobiami remisie a recidívami, ktoré sa môžu opakovať 1 až 5 krát za rok, a to aj napriek vykonávanej liečbe. V klinickom priebehu ochorenia, etapy, trvajúce mesiace:

 1. Akútne alebo subakútne.
 2. Progresívne, kedy je pozadie existujúcich a zvýšenie veľkosti všetky nové prvky sa objavia papulózna vyrážky alebo erózie a vredy, opuch a začervenanie, a tak ďalej. D. (v závislosti od druhu ochorenia), sprevádzané intenzívnym svrbením a Koebner javu.
 3. Stacionárne - zastavenie progresie.
 4. Povolenie, niekedy s tvorbou škvŕn nadmernej pigmentácie.
 5. Remisie.

Atypické formy červeného lichen planus

Existujúce klasifikácie sú založené na charaktere, umiestnení a forme primárnych ohniskov. V súlade s týmito príznakmi sa pridelí viac ako 15 atypických foriem ochorenia. Najdôležitejšie sú:

 1. Atrofia.
 2. Verukózneho.
 3. Bulózne alebo bublinaté.
 4. folikulárnej
 5. Erozívne a ulceratívne.
 6. Pigmentosa.

Atrofické lišajníky

Tento druh je od 2 do 10% a vyskytuje sa hlavne u dospelých. Výpadky majú vzhľad škvŕn, ktoré sú umiestnené na úrovni okolitého povrchu (exantém). Majú okrúhly alebo oválny tvar, typický pre červenú plochú lichenovú fialovú.

Na tomto pozadí môžu byť v centrálnej aj periférnej časti prvkov zahrnuté tmavšie farby a na ich povrchu perleťové alebo voskovité línie. V oblasti patologických prvkov v dôsledku povrchových atrofických procesov je epidermálna vrstva riedená a má vzhľad pergamenu. Najtypickejšia pre túto formu je lokalizácia vyrážky - krku, ramenných kĺbov, hrudných žliaz, vonkajších pohlavných orgánov a ústnej sliznice.

Druhy atrofickej formy sú:

 • prstencovitý-atrofický, reprezentovaný papulovými prvkami, v centre ktorého koža atrofuje; vyrážky sa spájajú a vytvárajú kontinuálne lézie vo forme plátov s okrajmi obrubovaného tvaru obklopeného obvodom mierne zvýšeným infiltračným valcom (edémom); väčšina týchto plakov sa nachádza izolovane;
 • keloidný lichen, ktorý sa vyskytuje zriedkavo; jeho prejavom je skleróza tkaniva v oblasti lézie; erupcie existujú po celé mesiace alebo roky a až potom sa môžu objaviť ďalšie príznaky tejto choroby.

Verruccus forma lichen planus

Verrux, alebo verrucóza, hypertrofická forma sa vyskytuje v priemere u 15% pacientov s červeným planusom. Prvkami sú papuly a plaky ružovo-červenej farby, menej často modravé. Ich povrch má rozmazaný, celulárny vzhľad, zdá sa, že je to pinched pin a je mierne pokrytý malými šupinami.

Ohniská sú charakteristické oválnym, okrúhlym alebo nerovnomerným tvarom, jasnými hranicami a strednou hyperkeratózou, takže sa podobajú bradaviciam. Rozlišujúce znaky bradavice - vysoká stabilita vyrážok k liečbe a predĺženie ich existencie, intenzívne bolestivé svrbenie. Vo výnimočných prípadoch sa prvky hypertrofickej formy objavujú na trupu a končatinách, pričom sa rozširuje (rozšírený) charakter.

Zriedkavým variantom je hyperkeratotický alebo nadržaný lišaj, v ktorom je vyjadrená nadmerná tvorba nadržaného epitelu. S touto odrodou sa objavujú plaky, ktoré majú nepravidelné obrysy a sú pokryté váhy podobné azbestu. Ich výskyt je často sprevádzaný intenzívnym svrbením.

Bulózna forma

Bublinová odroda sa vyskytuje v 2-4%, ešte častejšie postihuje sliznice. To sa prejavuje výskytom malých bublín a veľkých bublín pod epidermálnou vrstvou kože v oblastiach sčervenania (erytém), na plakoch a papulách, menej často - v nezmenených oblastiach pokožky. Bubliny s veľkosťou až 2 až 3 mm majú "tupý" kryt a obsahujú transparentnú seróznu alebo sérovú hemoragickú tekutinu.

Po ich pretrhnutí je vystavený erozívny alebo erozívny ulcerózny povrch, ktorý je obmedzený kontúram plaku alebo papuly. Po otvorení sa vytvorí hemoragická (krvavá) kôra.

Folikulárne červené lišajníky

Červený plochý lišajník tejto odrody je oveľa menej bežný ako v iných formách a môže byť kombinovaný s druhým. Výraznými znakmi prvkov folikulárnej formy sú malé špicaté papuly nachádzajúce sa v oblasti ústia vlasových folikulov. Často majú cyanotickú alebo bohatú červenú farbu, ktorá vo všeobecnosti charakterizuje prvky tejto patológie. Často sa kombinujú s typickými erozívnymi ulceratívnymi prvkami zbavujúcimi sa na koži, ako aj na sliznici dutiny ústnej dutiny. Po vyriešení vyrážky sa môžu vytvoriť povrchné atrofické jazvy.

Obvyklá lokalizácia vyrážok - koža končatín, menej často - kmeň a pokožka hlavy. Keď sú na hlave usporiadané prvky vyrážky, rozvinie sa alopécia obmedzeného charakteru (v polovici prípadov) v type alopecie areata.

Erotizujúca ulceratívna forma

To sa vyznačuje tým, na rozdiel od bulózne forme do nekonečna s predĺženým predmetu, najmä odolné proti terapeutických účinkov a časté kombinácii s diabetom a esenciálnej hypertenzie (Grynszpan syndróm - Potekaeva), rovnako ako ochorenie zažívacieho traktu. U 5% erozívnych-ulcerózna foriem sú premalígne a predĺžené pozorovanie takmer všetky erozívnej a atrofickej formy zvrhnúť rakoviny.

Erozie a malé vredy sú veľmi bolestivé, zvyčajne s nepravidelnými obrysmi a "sametovým" ružovo-červeným dnom. Ulcerózne a erozívne lézie sa spájajú spravidla s bežnými charakteristickými prvkami umiestnenými vedľa seba alebo vo vzdialenosti na koži alebo slizniciach. Prenikanie okolo dosiek má výrazné hranice a bizarné obrysy.

Vyskytujú sa hlavne na holeniach, sacrum, červenom okraji pier a sliznici dutiny ústnej dutiny. Na periférnej zóne lézií a na ich báze po dlhú dobu možno vyjadriť výrazný edém s ostrými okrajmi bizarných obrysov.

Pigmentárne lišajníky

Hlavným príznakom tejto formy je prevalencia výrazného tmavo-hnedého pozadia lézií, v ktorých sú sotva viditeľné žiarivé ostrovčeky prvkov modrofarebnej vyrážky. Sú lokalizované hlavne na koži brucha, končatín a v zadku. Tieto ohniská sú kombinované s charakteristikou vyrážok v ústnej dutine, ktoré môžu byť niekedy redundantne pigmentované.

diagnostika

Diagnóza červených plochých lišajníkov s prejavmi typickej formy u dermatológov nespôsobuje ťažkosti a je založená na charakteristických symptómoch. Ťažkosti s vykonávaním diferenciálnej diagnostiky s inými kožnými ochoreniami sa vyskytujú v atypických a zriedkavých formách ochorenia. V týchto prípadoch sa vykoná biopsia tkaniva z lézie, po ktorej nasleduje histologické vyšetrenie vzorky biopsie.

Liečba červeného lichen planus

Voľba integrovaného terapeutické intervencie má vždy individuálny charakter. Najúčinnejšia liečba môže byť len v prípade pacienta podrobnej štúdie, pretože to závisí od formy ochorenia, a lokalizácia lézie, trvanie, rozsahu vzhľadom na neuro-psychický stav pacienta a akútnych vírusových infekcií, prítomnosť ústnej ochorenie, tráviaceho systému, pečene a diabetu s prítomnosťou chronickej ložísk infekcie v tele, imunitného stavu systému, predchádzajúce účinnosti terapie.

Potrebujem strave?

Výživa s červenými plochými prúžkami by mala byť pravidelná, berúc do úvahy toleranciu potravín a alergické reakcie na ne. By mali byť vylúčené zo stravy, a to najmä v období zhoršenia, pikantné korenie, korenie, údené a nakladané potraviny, silný čaj alebo kávu, čokoládu, citrusových plodov. Okrem toho sa odporúča obmedziť produkty s významným obsahom sacharidov, tukov, ťažko stráviteľného mäsa, slaných morských plodov.

Odporúča sa používať hlavne varené alebo dusené ryby, chudé hydinové, mladého hovädzieho mäsa, zeleniny, ovocia, s výnimkou citrusov, odmietajú prijať alkoholu a sýtené nápoje. Okrem toho je žiaduce (ak je to možné) obmedziť fyzickú a psychoemotickú záťaž, prestať fajčiť.

Liečba drogami s červeným plochým leskom

Pri eróziách alebo vredoch sa vykonáva ďalšia liečba peroxidom vodíka (1% roztok), ktorý má čistiace a baktericídne vlastnosti. Môže byť tiež použitý na liečbu ulceróznych a erozívnych povrchov v ústnej dutine. Doma fixné krok a krok povolenie v súlade s možným použiť teplotu zásobníkov miestnosti s tinktúry nechtíka, rumančeka, lastovičník, eukalyptu, ľubovníka bodkovaného dermatológ. Na normalizáciu neuropsychického stavu a zníženie svrbenia je možné prevziať tinktúru valeriánskej, materskej, hlohovej.

Klinická liečba zahŕňa lokálny účinok na lézie a systémový účinok na telo. Ako lokálna terapia v podobe aplikácie je najúčinnejší masť planus obsah kortikosteroidov (Advantan, Celestoderm, Elokim flutsinar a kol.), Ktoré majú vplyv na miestne imunitné procesy, znižuje opuchy a zápaly, normalizovanie pomer buniek. Keď odolné verukózní tvoria kortikosteroidy (dexametazón, hydrokortizón, Diprophos) podávané injekčne do lézií. Majú imunosupresívne, proti, anti-alergické a protizápalové účinky.

Sú tiež používané skrutky, roztoky s antihistaminikami, mentol, kyselina citrónová, ktoré pomáhajú znížiť intenzitu svrbenia. V záujme urýchlenia epitelizácie a hojenie rán ulcerózna lézie Solcoseryl použité, šípky olej, seabuckthorn, a aby sa uľahčilo oddelenie a urýchlenie rany kôrku - salicylová masť, majúci antiseptické a keratolytická vlastnosti.

V prítomnosti vredových a erozívnou prvky na sliznice, sú spracované gélu alebo pasty s kortikosteroidmi (triamcinolón, fluocinolon) v kombinácii s chlórhexidín plákanie použitých s betametazónu.

Systémová liečba červených plochých lišajníkov je potrebná v prípadoch všeobecného rozšírenia vyrážky, pretrvávajúceho a dlhodobého priebehu ochorenia. Aby bolo možné použiť tieto do formy tabliet, ktoré sú hlavnou zložkou glukokortikosteroidmi - prednizón, dexametazón, Presotsil atď., Rovnako ako vnútrosvalovo Diprophos že protrahovaný účinok glukokortikoidu..

Ďalší spôsob liečbe pokročilého procesu, a to najmä počas axiálneho priebehu alebo prítomnosti erózie a vredy, je pri súčasnom podávaní metronidazolu, chinolóny (Delagil, Plaquenil), ktoré majú protizápalový, stredne imunosupresívne a imunomodulačné vlastnosti s glukokortikoidy, čo vedie k účinnosti ako výrazne zvýšila,

V prípadoch prevalencie alergického pozadia sú predpísané antihistaminiká, kurzy histoglobulínu podľa určitej schémy.

Navyše na liečbu plochý lišaj je nutné použiť nástroje a techniky, ktoré prispievajú k normalizácii spánku a korekcie psychosomatického stavu - ľahká antidepresíva, hypnotiká a sedatíva, masáž šije a vlasovej pokožky, elektrický, iontoforéza s sedatíva elektrolyty darsonvalya postupu. Určitý účinok v komplexnej terapie majú vitamíny "A", "E", "D", skupina "B", imunomodulátory Neovir, Dekaris.

V prípadoch ťažkého generalizovaného procesu má použitie fotochemoterapie (PUVA-terapia) vysokú účinnosť v mnohých prípadoch.

Napriek tomu, že prognóza ochorenia pre život pacienta je priaznivá, vo väčšine prípadov trvá dlho, s recidívami a je do značnej miery schopná narušiť psychologickú a sociálnu adaptáciu človeka.

Červené ploché lišajníky

Červené ploché lišajníky (lichen ruber planus) - chronicky vytečená dermatóza, ktorej charakteristickým a jediným prvkom je papulka. Ochorenie môže byť s poškodením kože, slizníc a nechtov. Rozmanitosť vzhľadu papuliek, ich lokalizácia a zoskupovanie spôsobuje veľké množstvo klinických foriem červených plochých lišajníkov. Na diagnostiku v zložitých prípadoch sa vykonáva biopsia. Pri liečbe červených plochých lišajníkov sa používajú antihistaminiká, kortikosteroidy, antimalariká, PUVA a fototerapia.

Červené ploché lišajníky

Červený plochý lišajník sa stretáva podľa rôznych údajov v 1,3-2,4% prípadov všetkých dermatologických ochorení. A medzi ochoreniami ústnej sliznice je jej podiel podľa niektorých autorov 35%. V súčasnosti dochádza k nárastu výskytu červeného plaku. Choroba sa vyskytuje v rôznych vekových skupinách. Ženy trpia červenou plochou nosnosťou častejšie ako muži.

Príčiny červeného lichen planus

Až doteraz nie je známy presný mechanizmus a príčiny výskytu červeného lichen planus. K dnešnému dňu, plochý lišaj je považovaný pluricausal ochorenie vznikajúce pod vplyvom rôznych vonkajších a vnútorných faktorov, ktoré vedú k poruchám v imunitných a metabolické procesy, čo vedie k reakcii na vyvolávajúci faktor vyvíja nedostatočné tkanivovú reakciu. Existuje dedičná predispozícia k výskytu červených plochých lišajníkov.

Sú opísané prípady výskytu červených plochých lichenov v dôsledku vplyvu chemických látok na organizmus vrátane niektorých liekov (bizmut, tetracyklín). V týchto prípadoch sa choroba vyskytuje ako alergická reakcia na chemický stimul. Toxicko-alergický variant vývoja sa často prejavuje vo výskyte izolovanej červenej plochej lišajnice sliznice ústnej dutiny.

Existujú prípady červeného plochého lichenu s nervovým mechanizmom vývoja po prenesenom strese, reflexnej terapii a hypnóze. Určitú úlohu pri vzniku ochorenia hrajú poruchy gastrointestinálneho traktu, pankreasu, pečene a endokrinného systému (napríklad diabetes mellitus). Často je výskyt červenej plochých lišajnicových slizníc ústnej dutiny spojený s traumatickými faktormi: zle umiestené zubné protézy, ostré okraje zubov, nedostatok zubov atď.

Klasifikácia červeného lichen planus

Podľa klinických prejavov sa rozlišujú tieto formy červených lišajníkov:

 • typickým;
 • hypertrofické (bradavice);
 • atrofická;
 • pemfigoid (pemfigus);
 • moniliformnaya;
 • pigment;
 • ukázal;
 • v tvare prstenca;
 • erozívne a ulceratívne;
 • vzácnych foriem.

Symptómy červeného lichen planus

Červený lichen lišejník sa vyznačuje monomorfnou vyrážkou pozostávajúcou z plochých papulov (uzlov) červeno-fialovej alebo karmínovo-červenej farby s priemerom 2 až 5 mm. Papuly majú zatiahnutý stred a povrch podobný vosku, ktorý je jasne viditeľný pri bočnom osvetlení. Vo väčšine prípadov dochádza len k miernemu odlupovaniu s ťažko oddeliteľnými stupnicami. V niektorých prípadoch môže byť peeling podobný psoriatickému (variantu psoriázy červených plochých lišajníkov).

Výpady s červenými plochými lišajníkmi sú často viacnásobné a usporiadané v skupinách, tvoriace girlandy, krúžky alebo línie na koži. Papuly sa môžu zlúčiť s tvorbou plakov, okolo ktorých sa objavujú nové uzliny. Po vyriešení papuly pretrváva pretrvávajúca hyperpigmentácia v mieste lézie. Vyrážka červeného plochého lichenu je sprevádzaná svrbením, ktoré môže byť vo veľkej miere vyjadrené, čo spôsobuje, že pacient má neurotické úzkosti a poruchy spánku.

Vo väčšine prípadov, plochý lišaj koža ovplyvňuje končatín ohýbacie povrch vnútornej strane stehien, axilárny a tanínových oblasti trupu a ústnej sliznici. Pri červených plochých lichenoch sa môžu objaviť zmeny v nechtoch: vzhľad pozdĺžneho ryska a hrebene na nich, zakalenie nechtov, zničenie nechtov. Dlaň, podrážka, pokožka hlavy a tvár nie sú zvyčajne ovplyvnené červeným povlakom.

U štvrtiny pacientov s červeným lichen planusom sa vyskytla lézia sliznice, ktorá nebola sprevádzaná vyrážkami na koži. Papuly sa nachádzajú na sliznici ústnej dutiny, v predsieni vagíny alebo v žalúdku. Môžu byť jednoduché alebo zoskupené vo forme čipiek, sieťoviny, krúžkov. Farba papuliek na sliznici ústnej dutiny je šedo-opálová. Pero tvorí belavé ploché plaky s rozkrojenými okrajmi a na perách - fialové malé plaky s mierne vločkovitým povrchom.

Charakteristická pre červené ploché zbieranie znakov je príznakom Wickhamovej siete - detekcia sieťového vzoru na povrchu najväčších papulov. Je dobre definovaný po mazaní papule so slnečnicovým olejom. Počas exacerbácie červených plochých lišajníkov sa pozoruje fenomén Kebnera - tvorba nových papulov v mieste traumy kože.

Hypertrofická (bradavícka) forma červeného plochého lišajníka charakterizované hyperkeratózou spôsobenou bradavým vrstvením na povrchu hnedo-červených alebo fialových plátov. Okolo plakov sa nachádzajú jednotlivé uzliny. Výhodná poloha vyrážky hypertrofickej formy červeného plochého lichenu je predný povrch holennej dutiny. Niekedy sú na horných končatinách a na tvári samostatné ložiská hyperkeratózy. Podľa klinického obrazu môžu byť podobné ako bazálna alebo senilná keratóza.

Atrofická forma červeného lichen planus sa vyvíja v súvislosti so sklerotickými a atrofickými zmenami v mieste vyriešenia vyrážok. Na pokožke hlavy je možné pozorovať malé ohniská alopécie.

Pemphigoid (močový mechúr) forma červeného plochého lišajníka sa prejavuje tvorbou vezikúl (vezikúl) so seróznym alebo seróznym krvavým obsahom. Vezikuly sa môžu objaviť na zdanlivo zdravej pokožke a na povrchu plakov a papuliek. Často spolu s pľuzgiermi sú typické červené ploché vyrážky vyrážky. Zvyčajnou lokalizáciou tejto formy ochorenia je koža pier a nohy. Keď sa objavia veľké bubliny, hovoria o bulóznej forme červeného plochého lišajníka.

Moniliiformný červený plochý lichen charakterizované zaoblenými voskovitými vyrážkami, zoskupenými v podobe náhrdelníka. Vyrážka sa nachádza na čele, za ušnicami, na krku, zadnej časti rúk, lakťov, brucha a hýžden. V tomto prípade zostáva pokožka nosa, tváre, medzikuskulárna oblasť, dlane a chodidlá neporušené.

Pigmentová forma červeného lichen planus spolu s charakteristickými prvkami vyrážky sú sprevádzané výskytom pigmentových prvkov: hnedé škvrny a tmavohnedé uzliny. Niekedy môžu predchádzať typické červené ploché lišajové vyrážky.

Špicatá forma červeného plochého lišajníka je lokalizovaný hlavne na koži krku, lopatky a dolných končatín. Jeho prvky sú špicaté papuly. V strede každej papuly sa nachádza hyperkeratóza, ktorá vyčnieva smerom hore v podobe chrbtovej kosti.

Prsteňovitý červený lichen planus je vytvorená v dôsledku periférneho rastu centra lézie s regresom prvkov v jeho strede. Preto vyrážky tvoria semirings, krúžky a oblúky. Prstencová forma červených plochých lišajníkov sa najčastejšie vyskytuje u mužov na koži vnútorného povrchu nohy av oblasti pohlavných orgánov.

Erozívna ulceratívna forma lichen planus sa pozoruje na slizniciach, častejšie v ústnej dutine. Je charakterizovaná eróziou a vredmi, ktoré sú obklopené opuchnutou a červenou sliznicou s typickými vyrážkami červených plochých lišajníkov. Erozie sa hoja veľmi dlho, niekedy aj roky. Po uzdravení sa recidívy erózie často vyskytujú na tom istom mieste alebo na predtým nezmenenej sliznici.

Zriedkavé formy červených plochých lišajníkov sú erytematózne, tupé a zvlnené.

Diagnóza červeného lichen planus

Prítomnosť typických vyrážok na koži umožňuje dermatológovi diagnostikovať červené ploché lišajníky na klinickom obrázku. Avšak rozmanitosť klinických prejavov a existencia zriedkavých foriem červených plochých lišajníkov spôsobuje určité ťažkosti v diagnostike v jednotlivých prípadoch. Platí to najmä pre červenú plochú lišajnicu.

U pacientov s červeným plánom neboli pozorované žiadne špecifické zmeny pri vykonávaní laboratórnych testov. V niektorých prípadoch môže byť klinickou analýzou krvi leukocytóza, eozinofília a zvýšenie ESR.

Pri pochybných prípadoch červených plochých lichenov je potrebná biopsia na potvrdenie diagnózy. Histologické vyšetrenie biopsie ukazuje, zápal, hyperkeratóza, hydropický degenerácia bazálnej vrstvy epidermis, gipergranulez, pásovitého infiltrácie hornej dermis, koloidné teľacie Sevatta na hranici dermis a epidermis.

Liečba červeného lichen planus

Nedostatok jasného pochopenia príčin a mechanizmov vývoja červeného plochého lichenu spôsobuje rôzne metódy jeho liečby. Liečba sa vykonáva s použitím liekov, ktoré upokojujú nervový systém a odstraňujú svrbenie (chlórpyramín, clemastín, cetirizín).

Jednou z metód liečby červených plochých lišajníkov je terapia PUVA a selektívna fototerapia. Ďalšou technikou je kombinované užívanie kortikosteroidov (prednizolón, betametazón) a antimalariká (chlorochín, hydroxychlorochin).

Vo väčšine prípadov sa neuskutočňuje červená plochá lichenová lokálna terapia. Výnimkou je hypertrofická forma, v ktorej sú znázornené obväzy so steroidmi, intraspecifické prírastky diprospánov, deštrukcia rastu laserovou alebo rádioaktívnou metódou. Keď sú infikované sliznicami červenej lichen planus lokálne používané rastlinné oleje, kortikosteroidné masti, fytoextrakty atď.

Červené ploché lišajníky

Červené ploché lichen je pomerne časté ochorenie kože, ktoré rýchlo nadobudne chronický charakter. Často sa vyskytuje v chronickej forme s výskytom recidívy, akútna je oveľa menej častá. Choroba sa považuje za nebezpečnú z dôvodu jej onkogenity. Bez vhodnej liečby sú ohniská zápalu schopné degenerovať do malígneho nádoru.

dôvody

Na červené lišajníky, od 0,78 do 2,4% všetkých kožných ochorení a od 7 do 10% ochorení ústnej sliznice. Lishay sa vyskytuje podľa rôznych údajov v 1,3-2,4% prípadov všetkých dermatologických ochorení. A medzi ochoreniami ústnej sliznice je jej podiel podľa niektorých autorov 35%. Choroba sa vyskytuje v rôznych vekových skupinách. Ženy trpia červenou plochou nosnosťou častejšie ako muži.

Na koreň výskytu červených plochých lichenov sa vyskytujú poruchy imunity. Pod vplyvom provokovať faktorov (psycho-emocionálny stres, trauma v širšom slova zmysle - mehanicheckaya, chemikálie, liečivo, hormonálne a metabolické poruchy) zvyšuje citlivosť a náchylnosť kožných buniek do patogénne účinky.

Hlavné dôvody pre jeho výskyt:

 • Autoimunitné poruchy.
 • Metabolické poruchy.
 • Vírusové a infekčné choroby.
 • Porušovanie neurogénnej povahy.
 • Dedičné predispozície.
 • Alergické a toxické reakcie.
 • Endokrinné poruchy.
 • Choroby kardiovaskulárneho systému.

História prípadu, v ktorej sa zdedil červený lišaj, nie je nezvyčajné. Lishay sa v takýchto prípadoch vyskytuje u detí a je ťažké liečiť. U detí je červený lichen planus veľmi zriedkavý. Detská populácia predstavuje len 1% z celkového počtu všetkých pacientov s červeným lichen planusom.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že vás zbavuje infikovaných už nakazených osôb, nie je nákazlivé. Inými slovami, červený plochý lichen nie je nákazlivý. Väčšina je dedičná a nie je prenášaná osobným kontaktom s nosičom.

Niektorí odborníci však neodporúčajú úplne odmietnuť možnosť uzatvárania červeného lichen planus (najmä pri blízkom kontakte) a dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • Pri komunikácii s pacientom by sa mali odmietnuť ruky a iné fyzické kontakty,
 • Nepoužívajte jedlo, oblečenie, topánky, nožnice a iné predmety osobnej starostlivosti.

Príznaky a fotografie červených plochých lišajníkov

S červenou plochou lišajovou kožou často trpí, aj keď v 3-26,5% prípadov dochádza k izolovanému poškodeniu slizníc ústnej dutiny. Môžu to byť lézie vulvy, močového mechúra a močovej trubice, konečník, tráviaci trakt.

Výpady s červenými plochými lišajníkmi sú často viacnásobné a usporiadané v skupinách, ktoré sa tvoria na kožných girlandách, krúžkoch alebo líniách

Hlavným príznakom červených plochých lišajníkov je výskyt charakteristických vyrážok vo forme sčervenania, plakov, vredov. Pri vyrážke je umiestnenie skupiny v hlavných léziách zvláštne.

Častejšie vyrážka s červenými lišajníkmi sa nachádza na takých miestach tela:

 • lakte záhyby;
 • vnútorný povrch zápästia zápästia a stehien;
 • popliteal fossae;
 • Bedrový región;
 • dolné brucho;
 • oblasť svalov;
 • Kĺbové členky;
 • podpazušie;
 • bočné plochy kmeňa.

Dlaň a podrážka, tvár a pokožka hlavy sú extrémne zriedka ovplyvnené červeným plochým lišajníkom. Na slizniciach sa pozorujú vyrážky v nasledujúcich oblastiach:

 • ústna dutina: jazyk, vnútorný povrch tváre, tvrdé podnebie, guma; v
 • mozgová príhoda vo vagíne;
 • hlavu penisu.

Výskyt lišaj v ústnej sliznici do určitej miery závislá na prítomnosti u pacientov, ochorenie gastrointestinálneho traktu (gastritída, kolitída atď.), Pečene, slinivky brušnej. U mnohých pacientov je ochorenie jasne spojené s vaskulárnou (hypertenziou) a endokrinnou (diabetes mellitus) patológiou.

Je veľmi ťažké identifikovať červené lišajníky na tvári, ktoré sa prejavujú v podobe nezvyčajných vyrážok v oblasti kože čela, tváre, dolných a horných viečok a brady. Namiesto zvyčajných plakov majú pacienti intenzívnu pigmentáciu tmavšieho odtieňa.

Symptómy červených lišajníkov sú preto svrbenie, začervenanie a prejavy iných typických príznakov. Určite prítomnosť ochorenia môže lekár-dermatológ s externým vyšetrením pacienta.

Druhy choroby

Ako môžeme vyvodiť príčiny vývoja ochorenia - červený plochý lichen nie je prenášaný z človeka na človeka. V závislosti od prejavu sa rozlišujú tieto odrody:

Vo všetkých formách plochý lišaj aplikuje lokálnej liečbe, ktorá sa zameriava na použitie rôznych kortikosteroidných mastí (tselestoderm, Advantan, Elokim et al.). Uvádzajú sa tiež masti, ktoré majú resorpčný účinok, ktorý obsahuje ichtyol, naftalán, síru, decht a kyselinu salicylovú.

diagnostika

Keď sa vyskytnú kožné vyrážky, mali by ste sa poradiť s dermatológa. Diagnóza plochý lišaj je vykonané dermatológ a nepredstavuje žiadne veľké problémy, pretože je takmer vždy možné nájsť typické plaky polygonálny tvar s charakteristickou farbou, hladký povrch, pupkoobraznym depresia, priečne pruhovanie.

Diferencovaná diagnóza je stanovená na vylúčenie leukoplakie, lupus erythematosus alebo syfilis. Hlavným smerom je identifikovať choroby na pozadí, ktoré vyvolávajú chorobu. Podrobné otázky pacienta môžu určiť predpokladaný faktor alebo dedičnosť.

Liečba červeného lichen planus u ľudí

Pacienti s červeným lišajníkom by sa mali dôkladne podrobiť vyšetreniu na zistenie somatických ochorení. Zvláštna pozornosť sa venuje stavu gastrointestinálneho traktu, nervového systému, indexu krvného tlaku a obsahu glukózy v krvi.

Odstránenie provokačných faktorov:

 • odstránenie stresu a traumatických situácií u ľudí;
 • liečba u zubára, sanitácia ústnej dutiny, aby sa zabránilo poškodeniu ústnej sliznice;
 • korekcia farmakoterapie s výnimkou choroby provokačného ochorenia (antibiotiká, delagil);
 • vylúčenie pracovných a domácich rizík;
 • vyšetrenie s endokrinológom, gastroenterológom, neurológom;
 • liečba ohniskov chronickej infekcie (tonzilitída, maxilárna sinusitída, zubný kaz);
 • správna vyvážená strava, strava.

Miestnu liečbu u dospelých a detí možno poskytnúť aj ľudové prostriedky, vrátane:

 • kúpele s použitím liečivých rastlín, napríklad šnúra a harmanček;
 • aplikácie na olejové škvrny rakytníka;
 • masť na báze kadidla a nechtíka;
 • pleťové vody, náplne, výplach úst s repkovou šťavou alebo živicou, odvar z hrozienok.

Aktívne masti s kortikosteroidmi Advantan, sinaflana, Belosalik ktoré majú protizápalový účinok, a sú preto užitočné pri liečbe lichen ruber planus, hydrokortizón obkalyvanie ložiská.

Papuly, prečesané na rany, sa odporúča liečiť Solcoserylovou masťou. Liečivo nasýti tkanivá kyslíkom a glukózou, regeneruje ich a zabraňuje vzniku vredov a erózií. Na chorú pokožku sa aplikuje 2 - 3 r. za deň, približne 2 týždne.

Na zlepšenie toku metabolických procesov je indikovaná liečba vitamínmi. Priamo vitamín A a jeho deriváty majú priaznivý vplyv na delenie kožných buniek a znižujú závažnosť zápalu. Prípravok vitamínu je predpísaný po dobu 2 až 3 týždňov s dávkami 25-50 mg.

Z metód bezdrogovej terapie červeného plochého lichenu si zasluhuje pozornosť fototerapia (ultrafialové ožarovanie). Existujú správy o liečbe pacientov s červenými planárnymi lasermi.

Plochý červený lišajník u človeka nie vždy podstupuje liečbu, často po ukončení liečby ochorenie vracia recidívu. Preto je nevyhnutné dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré pomôžu dosiahnuť stabilnú odpustenie.

S rastúcou intenzitou ischemických prejavov sa liečba uskutočňuje:

 • histamínové H1-blokátory, repelenty s antiserotonínom a blokátormi katecholamínov. Súčasne používajte sedatíva a antidepresíva. S ich pomocou normalizujú spánok a znižujú svrbenie.
 • Liečba vitamínmi pre pozitívny vplyv na metabolické procesy.

Prevencia relapsu je na liečbu lézií chronickej infekcie (zápal prínosových dutín, zápal mandlí, a kazu al.), Liečenie neuropsychiatrických porúch, nervového systému, únavy a stresu.

Ľudové opravné prostriedky

Na liečbu červených plochých lišajníkov ľudovými prostriedkami je možné len po súhlase dermatológa.

 1. Tar. Vezmite 2 vajcia, brezový decht 150 g, čerstvý domáci krém 100 g, premiešajte a rozotrite do postihnutých oblastí až do vymiznutia vonkajších prejavov. Predzápalové ohniská utrite peroxidom vodíka.
 2. Denný kompresný olej z rakytníka. Navlhčujú gázu a dajú na postihnutú pokožku hodinu.
 3. Nechtík. Vezmite 10 g nechtových kvetencov a rozdrvte ich, rozomlete ich na 50 g vazelíny. Namažte postihnutú pokožku masťou niekoľkokrát denne, až kým nezmizne.
 4. Korene lopúcha a chmeľových šištičiek v rovnakom množstve (2 polievkové lyžice) sa kombinujú s 1 lyžičkou nechtíka a pripraví sa masť. Za týmto účelom nalejte rastliny do 200 ml vriacej vody a trochu ich zahrejte. Potom sa bujón prefiltruje a zmieša s vazelínou v pomere 1: 2. Takáto masť sa niekoľkokrát denne ošetrí lichenovými plakmi.

prevencia

Možné preventívne opatrenia:

 • Príjem vitamínov a minerálov.
 • Posilnenie imunity.
 • Kalenie.
 • Schopnosť zvládať stres.
 • Snažte sa predchádzať zraneniam kože a nadmernému slnečnému žiareniu, pretože dlhodobé vystavenie slnku môže spôsobiť nežiaduce reakcie.
 • Včasné odvolanie sa na špecialistov a liečbu nových chorôb.

Ak sa objavia nepriaznivé príznaky, ktoré sa objavia na koži, okamžite vyhľadajte lekára. Včasná liečba sa začne rýchlo vyrovnávať s ochorením a chráni pred vážnymi komplikáciami.