Hlavná

Dermatitída

Red lichen planus: príčiny, metódy liečby

Červený plochý lišaj sa vzťahuje na chronické dermatózy a prejavuje sa vo forme svrbivých papulov na kožných telách, slizniciach a v zriedkavých prípadoch na nechtoch. Rozmanitosť príznakov tejto choroby spôsobuje počet jej odrôd a niekedy výrazne komplikuje diagnostiku. V ťažkých prípadoch musí byť pacientovi pridelená biopsia na presnú diagnostiku diagnózy.

Dermatológovia v posledných rokoch zaznamenali nárast počtu prípadov tejto dermatózy. V tomto článku sa budeme oboznámiť s príčinami, príznakmi, metódami liečby a diagnózou červeného lišajového plánu. Tieto informácie budú pre vás alebo vašich blízkych užitočné a pomôžu vám pri rozhodovaní o potrebe začať liečbu.

Prevalencia tejto dermatózy medzi kožnými patologiami je asi 1-2,5% a medzi ochoreniami ústnej sliznice - asi 35%. Približne 30-40% pacientov postihuje sliznice a kožu a v 12 až 20% prípadov dochádza k rozšíreniu ochorenia na nechty. U 25% pacientov má červený lichen planus vplyv iba na sliznicu ústnej dutiny. Častejšie sa zisťuje u ľudí vo veku 40-60 rokov (väčšinou u žien). U detí je ochorenie zriedkavé.

dôvody

Zatiaľ čo vedci nemôžu presne určiť príčinu vzniku danej dermatózy. Existuje niekoľko teórií o faktoroch, ktoré to spôsobujú.

imunoalergická

Táto teória príčin vývoja tejto dermatózy vedie, pretože spája všetky ostatné. Tieto štúdie potvrdzujú, že v krvi pacientov a lézií pozorovaných v rozpore vzťahu medzi T-pomocných buniek (bunky imunitného systému poskytujúcim aktívne imunitnú odpoveď) a T supresorové (imunitné bunky, ktoré poskytujú zníženie imunitných odpovedí). Cirkulujúce imunitné komplexy, vrátane protilátok a častí kožných buniek, sa objavujú v krvi.

Táto skutočnosť naznačuje, že imunitný systém "neuznáva" svoje vlastné bunky a produkuje proti nim leukocyty, lymfocyty, protilátky a imunoglobulíny. Ako odpoveď na takúto reakciu sú samotné kožné tkanivá a sliznice poškodené. Preto sa v postihnutej oblasti vyvinú mediátory zápalovej reakcie a vyvíja sa imúnny zápalový "útok", ktorý spôsobuje smrť epidermálnych buniek a slizníc.

Vírusové alebo infekčné

Podľa tejto teórie sa vírusové alebo bakteriálne činidlo nachádza v dolných vrstvách kože a začína sa prejavovať pod vplyvom mnohých provokačných faktorov. Stimuluje rozdelenie epidermálnych buniek a imunita vytvára protilátky, ktoré zničia kožné bunky.

dedičný

Vedci naznačujú, že existuje "spánok" gén, ktorý vyvoláva túto dermatózu a je zdedený. Pod vplyvom z určitých dôvodov sa "prebudí" a spôsobuje výskyt symptómov.

Pravdepodobnosť tejto príčiny tejto dermatózy je čiastočne potvrdená štatistikou, že 0,8-1,2% pacientov malo ochorenie niekoľko generácií. V takýchto prípadoch sa choroba začína prejavovať v ranom detstve, trvá dlho a často sa opakuje.

neurogénna

Táto teória o vzniku dermatózy spočíva v tom, že jej vývoj alebo relaps sa vyvíja po traume. Je založený na skutočnosti, že takmer všetci pacienti majú túto alebo takú nervovú poruchu (neurózu, vegetonózu, neurasténiu atď.).

Potvrdením tejto teórie je umiestnenie vyrážok pozdĺž nervov počas neuritídy. U niektorých pacientov s červeným plánom sa prejavujú poruchy kožného trofizmu spôsobené léziami miechy v dôsledku iných príčin (radikulitída, trauma atď.).

opojenie

Táto teória je založená na toxickom účinku viacerých látok:

 1. Liečivé prípravky. Vývoj dermatóz môže spôsobiť 27 liekov. Napríklad, zlaté prípravky, jódu, arzénu, antimónu, hliníka, antibakteriálne liečivá (antibiotiká streptomycín a tetracyklín), chinín a jeho deriváty, antituberculosis činidlá (para-aminosalicylová kyselina, ftivazid). Paradox tohto predpokladu je, že niektoré z týchto liekov používa na liečbu dermatózy (napríklad antibiotiká alebo arzén pasty). S najväčšou pravdepodobnosťou môžu buď spôsobiť túto dermatózu, alebo viesť k toxickému poškodeniu kože.
 2. Sebeotrávení. Vývoj dermatóz sa vyvolalo akumulácii v tele toxických látok, ktoré sa objavujú v nasledujúcich chorôb: hepatitída, cirhóza pečene, ochorenia tráviaceho systému (vred, gastritída), hypertenzia, diabetes. Štúdie naznačujú, že u niektorých pacientov s plochý lišaj detekciu zmien funkčných pečeňových testov, sú definované biochemickú analýzu krvi. V ostatných prípadoch dochádza k narušeniu metabolizmu uhľohydrátov. Zvlášť závažná dermatóza sa vyskytuje u diabetes mellitus.

Je choroba?

Existencia veľkého počtu teórií o príčinách tejto choroby znemožňuje poskytnúť priamu odpoveď na túto otázku. Všetky z nich sú nepodložené a nemajú 100% potvrdenie.

Existujú prípady vývoja červených plochých lichenov od manžela a manželky alebo niekoľkých rodinných príslušníkov. Bola opísaná epizóda infekcie dermatológa, ktorý urobil biopsiu tkaniva pacienta. Po 30 dňoch mal prvé lézie kože a po 21 dňoch - rovnaké lézie kože ako pacient.

To je dôvod, prečo odborníci neodporúčajú úplne odmietnuť možnosť uzatvárania červeného lichen planus (najmä pri blízkom kontakte) a dodržiavať niekoľko pravidiel. Pri komunikácii s pacientom sa človek musí zdržať rúk a iných fyzických kontaktov, nepoužívajte jedlo, oblečenie, topánky, nožnice a iné predmety osobnej starostlivosti.

príznaky

Klinický obraz červených plochých lišajníkov sa môže vyskytovať v typických alebo atypických formách.

Typická forma

Hlavným príznakom tejto dermatózy je svrbivá červená plochá vyrážka, ktorá sa nachádza na koži alebo slizniciach. Oblasti jeho lokalizácie môžu byť odlišné.

Častejšie vyrážka s červenými lišajníkmi sa nachádza na takých miestach tela:

 • lakte záhyby;
 • vnútorný povrch zápästia zápästia a stehien;
 • popliteal fossae;
 • Bedrový región;
 • dolné brucho;
 • oblasť svalov;
 • Kĺbové členky;
 • podpazušie;
 • bočné plochy kmeňa.

Dlaň a podrážka, tvár a pokožka hlavy sú extrémne zriedka ovplyvnené červeným plochým lišajníkom.

Na slizniciach sa pozorujú vyrážky v nasledujúcich oblastiach:

 • ústna dutina: jazyk, vnútorný povrch tváre, tvrdé podnebie, guma;
 • vstup do vagíny;
 • hlavu penisu.

Vyrážka na slizniciach sa môže zlúčiť do skupín vo forme čipiek, prstencov a mriežky alebo môže byť jednoduchá. Jeho farba je blízka šedo-opálovému. V jazyku papuly môžu tvoriť belavé plaky s zúbkovaným obrysom a na perách - fialové a mierne vločkované plaky.

Keď je klinec poškodený, na nej sa objavujú pozdĺžne drážky (ryhy) a hrebene. Stane sa zahalené a valec sa môže zničiť.

Z vonkajšej strany môže vyrážka vyzerať takto:

 • papuly;
 • vyrážajúci polygonálny tvar;
 • papuly s pupočným dojmom;
 • vyrážka, ktorá sa spája s plakmi;
 • vyrážka s hyperkeratózou a keratinizáciou;
 • lesklé papuly.

S červenými lišajmi je taký charakteristický príznak ako Wickhamova sieť - vzor vo forme mriežky na povrchu najväčších papulov. Pri aplikácii na vyrážku slnečnicového oleja sa dá dobre zvážiť.

Keď sa ochorenie zhorší, pozoruje sa fenomén Kebnera. Vyjadruje sa vo výskyte nových prvkov vyrážky na mieste akéhokoľvek traumy na pokožke (napríklad trením odevu).

Atypické formy

atrofická

Táto forma sa vyvíja, keď sklerotického alebo atrofické zmeny, ktoré sa vyskytujú v dôsledku výpadku prúdu alebo nahradenie normálneho tkaniva spojivového tkaniva kože, namiesto konvenčných (typicky) papuly.

Atrofická forma môže byť:

 • primárne - rozvíja sa nezávisle a okamžite;
 • sekundárne - vzniká v dôsledku opačného vývoja papuliek.

S rozvojom tejto formy v oblasti rastu vlasov možno pozorovať stratu vlasov, a v oblasti ohýbača povrchov rúk a nôh - keratosis pilaris (alebo symptómov malý Lassuera), vyjadrené vo vlasových folikuloch upchatiu hromadenie karcinómov šupinatých buniek.

Hypertrofické (alebo bradavice)

Táto forma sa pozoruje pri hyperplázii tkaniva, ktorá sa prejavuje vo forme silne lesklých papuliek hnedej, fialovej alebo ružovej farby. Sú náchylné na fúziu a tvorbu plakov. Z vonkajšieho hľadiska tieto vyrážky pripomínajú bradavice s povrchom, ktorý je sfarbený a pokrytý malým množstvom šupín.

Zvyčajne vyrážky s touto formou červených lišajníkov sú lokalizované v oblasti predného povrchu pier. V niektorých prípadoch sa vyrážky objavujú aj v iných oblastiach.

Erozívnej a ulcerózna

Táto forma dermatózy je najťažšia a ťažko liečiteľná. Zvyčajne je sprevádzaná léziou ústnej sliznice (hlavu penisu a vstup do vagíny sa menej často zúčastňuje zápalového procesu).

Na povrchu hlienu dochádza k zmenám, ktoré sa rýchlo pretvárajú na vredy alebo erózie zaobleného nepravidelného tvaru, ktoré dávajú pacientovi bolestivé pocity. Ich dno má ružovo-zamatový povrch a často sú pokryté vrstvami alebo plakmi, ktorých odstránenie spôsobuje krvácanie.

Hojenie vredov a erózií trvá veľmi dlho a následne sa často opakujú. Takýto proces môže trvať roky.

Erozívna ulceratívna forma je často sprevádzaná hypertenziou a cukrovkou. V takýchto prípadoch hovoria odborníci o syndróme Potekaev-Grinshpan.

Bubliny (alebo bulózne)

Táto forma dermatózy sa vyvíja s rýchlym priebehom ochorenia, čo môže byť spôsobené závažným všeobecným zdravotným stavom. Najčastejšie sa vyskytuje u žien starších ako 50 rokov.

S bublinkovou formou sa na tele objavujú veľké (až do veľkosti hrachu) a malé bubliny, ktoré sa rýchlo šíria pozdĺž nezmenenej kože. Okolo takýchto zmien sú papuly alebo plaky.

Bubliny sú naplnené priehľadnou bielou kvapalinou a majú tesnú kapsulu, ktorá sa dlho neotvorí. Keď sa tieto zmeny vyskytnú v ústnej dutine, otvárajú sa rýchlejšie. Na ich mieste sa objavujú erózie a vredy, ktoré, na rozdiel od erozívnej formy červených lišajníkov, sa uzdravujú.

kruhový

Táto forma dermatózy sa šíri šírkou a vyrážka v strede lézie "mizne". Podobné zmeny na koži tvoria krúžky.

Zvyčajne sa táto forma ochorenia pozoruje u mužov. Krúžky sú lokalizované v genitálnej oblasti, na vnútornom povrchu nohy a na slizniciach.

erytematózne

Pri tejto forme tejto dermatózy sa výraznou časťou pokožky objaví sčervenanie, opuch a lúpanie. Následne sa v týchto oblastiach vytvárajú mäkké uzliny.

špicatý

S touto formou tejto dermatózy sú erupcie vo forme špicatých papuliek umiestnené na lopatke, krku alebo nohách. V strede každého prvku vyrážky sa nachádza miesto hyperkeratózy, ktoré sa podobá vyčnievajúcemu chrbtici rohovky.

pigment

Pri tejto forme dermatózy sa na tele objavia hnedé alebo tmavohnedé pigmentované uzliny. V niektorých prípadoch predchádza typickým papulám.

Monilimorfnaya

Pri tejto forme dermatózy sa na tele objavujú voskové kruhové erupcie. Sú lokalizované na krku, ušiach, čele, lakte, zadnej strane rúk, zadku a bruchu. Vyrážky sú zoskupené v podobe náhrdelníka. Charakteristickou črtou tejto formy je neporušená koža nosa, tváre, dlaní a oblasť medzi lopúch.

Červené ploché lišajníky u detí

Táto dermatóza u detí sa vyskytuje zriedkavo, ale pokračuje v agresívnejšej forme, pretože koža pokožky je usporiadaná inak - je schopná udržať viac vlhkosti a má v nej viac krvných ciev. Kvôli takýmto znakom štruktúry koža rýchlejšie napučiava, na papuli sa objavujú papuly a vyrážka nadobudne fialový alebo jasný fialový odtieň.

diagnostika

Typické ploché vyrážky na pokožke umožňujú diagnostikovať len na základe vyšetrenia pacienta. V niektorých prípadoch je diagnostika obmedzovaná rôznymi atypickými formami tejto dermatologickej choroby. Potom dermatológ odporúča vykonať laboratórne diagnostické metódy:

 • krvný test - zvýšená ESR a pozorovaná leukocytóza a eozinofília;
 • biopsia kože a histologické analýza - vo vzorkách tkaniva odhalili známky zápalu gipergranulez, hyperkeratóza, striplike infiltračných hornej dermis, hydropický degenerácia bazálnej epidermis a koloidné Civatte lýtko medzi epidermis a dermis.

liečba

Liečba tejto dermatózy sa vždy uskutočňuje postupne a komplexne.

Do plánu liečby môžu byť zahrnuté nasledujúce:

 • prostriedky na zníženie aktivity imunitného systému (v ťažkých prípadoch);
 • prostriedky na normalizáciu trofizmu tkanív;
 • prostriedky na odstránenie svrbenia, stabilizáciu fungovania nervového systému a spánok;
 • miestne masti a iné prostriedky.

Okrem toho na zrýchlenie zotavenia sa používajú metódy na ovplyvnenie faktorov vyvolávajúcich ochorenie:

 • riadenie stresu;
 • liečba patológie ústnej dutiny;
 • odstránenie škodlivých faktorov vo výrobe;
 • korekcia príjmu už predpísaných liekov;
 • normalizácia stravy atď.

Lieky sú predpísané pacientom v prípadoch porušenia všeobecného zdravotného stavu. Výber potrebných finančných prostriedkov závisí od každého klinického prípadu. Na liečbu červených plochých lišajníkov sa na orálne podanie môžu použiť nasledujúce prípravky:

 • imunosupresíva: cyklosporín A, chlórchin, hydroxychlorochin;

Ak je ochorenie sprevádzané závažným svrbením, pacientovi sa odporúčajú antihistaminiká.

 • antihistaminiká: Tavegil, Zirtek, Diazolin, Clemastin, Prometazín, Loratadin, Fenkarol atď.;
 • kortikosteroidy: Metipred, prednizolón;
 • systémové retinoidy: Neotigazon, Acitretin, Tigazon, Isotretion, Etretinat;
 • syntetické interferóny: Ridostin, Neovir, Interferón-alfa 2B;
 • antibiotiká: tetracyklín, metacyklín, doxycyklín, azitromycín, sumamed, roxitromycín;
 • hypnotiká a sedatíva: fenazepam, medazepam;
 • kardiovaskulárne prípravky na zlepšenie trofizmu tkanív: Xanthinol, Trental atď.;
 • Vitamínové prípravky: kyselina askorbová, vitamíny B, vitamín D.
 • Okrem toho liečba plán liečivo môže obsahovať lieky na liečbu sprievodných ochorení, diabetes, neuróza, hypertenzia, chronické zápalové procesy (napr., Glositída, stomatitída, atď).

  Pri lokálnej terapii červených plochých lišajníkov sa používajú nasledujúce lieky:

  • masti založené na kortikosteroidoch: Cloveit, Flumethason, Hydrocortisone, Betamethon, Triamcinolone;
  • nehormonálne protialergické masti: Gystan, Fenistil;
  • nehormonálne protizápalové masti: Pimekrolimus, Takrolimus;
  • exfoliačné masti: Belosalik, Diprosalik;
  • masti na urýchlenie regenerácie tkanív: Solkoseryl.

  Miestne lieky na liečbu tejto dermatózy môžu byť použité buď samostatne, alebo v kombinácii navzájom. Môžu byť predpísané iba lekárom, berúc do úvahy formu, závažnosť a stupeň ochorenia.

  Tradičné metódy liečby

  V niektorých prípadoch - pri absencii alergických reakcií a iných kontraindikácií pre použitie liečivých rastlín - ľudové recepty môžu byť použité na liečbu tejto dermatózy. Pred použitím ich vždy poraďte s lekárom!

  Na liečenie tejto dermatózy možno použiť nasledujúce:

  • olej alebo masť z nechtíka;
  • rakytník;
  • brezový decht;
  • vývar zase;
  • bobule-bylinné infúzie na báze borievok jalovca, listy žihľavy, čierne kvety elderberry, korene púpava.

  fyzioterapia

  V liečebnom pláne pre dermatózu patria fyzioterapeutické techniky:

  1. Magnetoterapia. Magnetické polia znižujú hladinu mediátorov zápalu, zlepšujú metabolizmus v tkanivách, eliminujú svrbenie a normalizujú činnosť nervového systému.
  2. Laserová terapia. Laserové lúče môžu znížiť zápal, svrbenie a opuchy, zlepšujú látkovú výmenu, urýchlenie ústupe lézií a vredov a regeneráciu erózií, stabilizovať fungovanie nervového systému.
  3. PUVA terapia. Užívanie alebo aplikácia na pokožku Metoksalena a následné ožarovanie kožných lézií ultrafialovým žiarením pomáha spomaľovať rozdelenie kožných buniek a urýchľovať opačný vývoj vyrážky.

  výhľad

  Vo väčšine prípadov dermatóza dobre reaguje na liečbu a pre mierne formy ochorenia sa vyliečia. Patológia sa môže objaviť po niekoľkých rokoch.

  Silný priebeh sa pozoruje pri erozívnych formách červeného lichen planus. V takýchto prípadoch sa dermatóza dlhodobo lieči a opakuje sa častejšie ako iné formy tejto choroby.

  Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

  Keď sa vyskytnú kožné vyrážky, mali by ste sa poradiť s dermatológa. Samodiagnostika a samošetrenie môžu byť nebezpečné pre zdravie.

  Plochý lišaj sprevádzané léziami v rôznych orgánoch a systémoch, takže jej liečba zahŕňa mnoho odborníkov: endokrinológ (diabetes), s psychiatrom (neuróz), zubného lekára (v lézií ústnej dutiny), kardiológ (hypertenzia). Je užitočné poradiť sa s imunológom, ktorý pomôže určiť rozbité väzby imunity.

  Kanál, ktorý šetrí zdravie, špecialista rozpráva o červenom liste:

  Červené ploché lichen v osobe - príznaky a liečba

  Červený plochý lichen je multifaktorová dermatóza. Ochorenie často postihuje vnútorný povrch kĺbov, predlaktia, zápästia, sliznice a infikuje nechty oveľa menej často.

  Časté vyrážky, lokalizované na pokožke hlavy, majú tendenciu končiť vývojom zjazvenej alopécie. Koža sa vyznačuje atrofickými zmenami, ako je hyperpigmentácia a anetodémia. Z iných typov dermatóz sa toto ochorenie odlišuje len tým, že sa objavuje na pozadí už existujúcich problémov s rôznymi vnútornými orgánmi.

  Plochu zbaviť chorých ľudí všetkých vekových kategórií, ale najviac náchylní k ochoreniu žien 50-60 rokov. V tomto článku sa budeme zaoberať fotografiami, príznakmi, ako aj modernými spôsobmi liečenia červených lišajníkov doma.

  dôvody

  Prečo je červený plochý lichen a čo to je? Na štúdium tejto choroby u človeka sa venuje množstvo vedeckých štúdií. Napriek tomu sú presné príčiny vzniku tohto ochorenia v súčasnosti neznáme. Predpokladá sa, že základom výskytu červených plochých lišajníkov sú poruchy imunity.

  Pravdepodobne sa rozvíja kvôli:

  • nervové poruchy,
  • vírusová infekcia,
  • dedičná predispozícia,
  • imunoreaktívne reakcie.

  Táto choroba sa často rozvíja u jednotlivcov:

  • starší (40-60 rokov),
  • ženského,
  • s dedičnou predispozíciou,
  • ktorí trpia cukrovkou,
  • so zraneniami ústnej sliznice (kvôli ostrým okrajom zubov, zlej protézy atď.)
  • s gastrointestinálnymi ochoreniami,
  • po strese.

  Pre tento druh je lišaj charakterizovaný dlhodobým a pretrvávajúcim prúdom. Úplná liečba plochých červených lišajníkov je takmer nemožná. Pri určitej dlhodobej liečbe môžete dosiahnuť dlhú dobu odpustenia.

  klasifikácia

  V závislosti od prejavu sa rozlišujú tieto odrody:

  1. Typickou formou sú polygonálne pláty charakteristickej ružovej farby s lilacovým odtieňom;
  2. Hypertrofické - veľké uzliny a plaky s bradavým povrchom;
  3. Atrofická - s hyperpigmentáciou alebo bez nej;
  4. Bulózna forma je reprezentovaná formou subkutánnych pľuzgierov;
  5. Erythematóza je bežná forma so začervenaním kože.

  V závislosti od kurzu môže byť červený lichen planus akútny (trvajúci až 1 mesiac) alebo subakútny (trvá až 6 mesiacov) a dlhotrvajúci (dlhšie ako 6 mesiacov).

  Symptómy červeného lichen planus

  Keď sa objaví červený plochý lišaj, hlavné príznaky u človeka sa prejavujú vo forme vyrážok na koži. Lezie mierne stúpajú nad povrchom pokožky, majú lesklý povrch a nepravidelný tvar.

  Farba škvŕn je červeno-červená, rozmery sú malé. Potom sa škvrny začínajú zvyšovať a spájať a vytvárajú veľké plaky na koži s odlupujúcim sa povrchom. Vzhľad vyrážok s plochým abscesom často sprevádza bolesť a svrbenie. A bolesť je konštantná a dosť intenzívna. V dôsledku toho pacient stráca chuť do jedla a spánok, možno aj vznik neurózy.

  Pravidelne sa folikuly s červenými vlasmi radšej zoskupujú do malých oblastí a lokalizujú sa na nasledujúcich miestach:

  • ohybové lakte;
  • povrchy predlaktia;
  • žalúdok;
  • boky;
  • pohlavné orgány;
  • holenie;
  • dolná časť chrbta;
  • pod paží.

  Časť pacientov zaznamenala prítomnosť papulov len na slizniciach (ústna dutina, pohlavné orgány) bez kožných lézií. Na povrchu sliznice majú papule lišajníka charakteristickú svetlosivú farbu, sú usporiadané vo forme prstencov so strednou ekzýlou. U malého počtu pacientov sa zaznamenali zmeny nechtov: pozdĺžne strihy, zakalenie nechtov, sčervenanie nechtov.

  Atypické symptómy

  Červené lišajky sa môžu objaviť aj v neobvyklej forme:

  1. Warty forma - tmavé plaky, pokryté hustým keratinizovaným výrastkom, sú umiestnené iba na prednom povrchu holennej kosti;
  2. Atrofická (sklerotická) forma - prevažujú atrofické procesy, tj miesto kožného epitelu vzniká spojivové tkanivo, možno fokálna alopécia; Zvyčajne je lokalizácia lézií na extenzných povrchoch končatín (symptóm Lussuer-Little);
  3. Pemfigoidná forma (pemfigus) - okrem bežnej vyrážky, sú bubliny naplnené sérovou alebo hemoragickou tekutinou. Táto forma sa tiež nazýva para-onkologická dermatóza, ktorá je diagnostikovaná u pacientov s malígnymi nádormi vnútorných orgánov.
  4. Špičková forma - spolu s klasickými papulami, sa objavujú špicaté prvky, pravdepodobne s atrofickými zmenami;
  5. Moniliformná (náhrdelníková) verzia - prvky vyrážky sú usporiadané vo forme jasných dlhých prúžkov, ktoré vyzerajú ako náhrdelník; môže sa rozšíriť na pokožku hlavy a tvár;
  6. Krúžková forma - vyrážky sú zoskupené do druhu krúžku s priemerom až 20 mm. Často sa pozoruje v šourku alebo na hlave penisu;
  7. Lineárny variant - charakteristickou vlastnosťou tejto formy je vyrážka, lokalizovaná v priebehu nervových zakončení. Obvykle sa vyskytuje na dolných končatinách alebo trupu pozdĺž nervových kmeňov. Tento druh je často zamieňaný s lineárnym lišajníkom, ktorý má veľmi podobnú symptomatológiu;
  8. A nakoniec, najkomplikovanejšia forma ochorenia je erózna a ulceratívna. Liečba tejto formy je pomerne zložitá a vyžaduje si zvláštnu pozornosť. V ústach je plochý lichen, vo forme vredov a erózií, ktorých povrch je pokrytý vláknitým povlakom.

  V závislosti od formy, ako aj závažnosti príznakov červených plochých lišajníkov, je určený režim liečby u dospelých.

  Červený plochý lišajník: fotografia osoby

  Ako vyzerá vyrážka s červenou depriváciou na koži a tiež sliznicou úst na ľuďoch. Ponúkame zobrazenie podrobných fotiek.

  diagnostika

  Prítomnosť typických lézií na koži umožňuje dermatológ diagnostikovať plochý lišaj klinickej rad kartine.Odnako klinických prejavov a existencia vzácnou formou plochý lišaj spôsobiť určité ťažkosti pri jeho diagnóze v jednotlivých prípadoch. Platí to najmä pre červenú lišajnicu.

  Ak chcete urobiť presnú diagnózu, vymenujte nasledujúce vyšetrenia:

  1. Krvný test (pre akútny priebeh ochorenia je charakterizovaný nárastom ESR a leukocytov).
  2. Biopsia postihnutých oblastí.
  3. Ultrazvuk vnútorných orgánov.

  Tiež môže dermatológ poslať pacienta na konzultáciu s inými odborníkmi (gastroenterológ, endokrinológ, neurológ, zubár, genetik).

  Liečba červeného lichen planus u ľudí

  Pre každého človeka sa liečba červeného plochého lišajníka vyberá individuálne. V každom konkrétnom prípade musí špecialista brať do úvahy podmienky, za ktorých sa choroba objavila, dôležitými rizikovými faktormi sú životné podmienky a možné miesta nákazy.

  Hlavné metódy liečby červených lišajníkov u ľudí zahŕňajú:

  • Liečivo (tablety, masti, roztoky).
  • Elektrokoagulácia.
  • Cryodestruction.
  • Fyzioterapeutické metódy (laserová terapia, fototerapia).
  • Fytoterapia (rastlinné odvarky, masti na báze bylín).

  Miestna terapia zahŕňa použitie masti:

  Okrem toho, aby účinne zbaviť choroby nutne použité prostriedky a metódy, ktoré prispievajú k normalizácii spánku a korekcie psychosomatického stavu - ľahká antidepresíva, hypnotiká a sedatíva, masáž šije a vlasovej pokožky, elektrický, iontoforéza s sedatíva elektrolytov darsonvalya postup. Určitý účinok v komplexnej terapie majú vitamíny "A", "E", "D", skupina "B", imunomodulátory Neovir, Dekaris.

  Spravidla sa ochorenie rieši bezpečne. Neexistujú žiadne recidívy. Ale bohužiaľ existuje aj chronická červená plochá lišaj, ktorá sa môže prejavovať systematicky aj niekoľkokrát za 1-2 roky.

  Napájanie

  Strava s plochou depriváciou vyžaduje, aby boli z diéty vylúčené nasledujúce produkty:

  • káva;
  • game;
  • vajec;
  • všetky údené a tučné;
  • alkoholické nápoje;
  • farebné nápoje;
  • koncentrované obchodné šťavy;
  • ostré pochúťky, korenie, korenie;
  • Sladkosti, najmä s farbivami a stabilizátormi.

  Na zlepšenie toku metabolických procesov je indikovaná liečba vitamínmi. Priamo vitamín A a jeho deriváty majú priaznivý vplyv na delenie kožných buniek a znižujú závažnosť zápalu. Prípravok vitamínu je predpísaný po dobu 2 až 3 týždňov s dávkami 25-50 mg.

  Červené ploché lišajníky

  Červené ploché lichen je pomerne časté ochorenie kože, ktoré rýchlo nadobudne chronický charakter. Často sa vyskytuje v chronickej forme s výskytom recidívy, akútna je oveľa menej častá. Choroba sa považuje za nebezpečnú z dôvodu jej onkogenity. Bez vhodnej liečby sú ohniská zápalu schopné degenerovať do malígneho nádoru.

  dôvody

  Na červené lišajníky, od 0,78 do 2,4% všetkých kožných ochorení a od 7 do 10% ochorení ústnej sliznice. Lishay sa vyskytuje podľa rôznych údajov v 1,3-2,4% prípadov všetkých dermatologických ochorení. A medzi ochoreniami ústnej sliznice je jej podiel podľa niektorých autorov 35%. Choroba sa vyskytuje v rôznych vekových skupinách. Ženy trpia červenou plochou nosnosťou častejšie ako muži.

  Na koreň výskytu červených plochých lichenov sa vyskytujú poruchy imunity. Pod vplyvom provokovať faktorov (psycho-emocionálny stres, trauma v širšom slova zmysle - mehanicheckaya, chemikálie, liečivo, hormonálne a metabolické poruchy) zvyšuje citlivosť a náchylnosť kožných buniek do patogénne účinky.

  Hlavné dôvody pre jeho výskyt:

  • Autoimunitné poruchy.
  • Metabolické poruchy.
  • Vírusové a infekčné choroby.
  • Porušovanie neurogénnej povahy.
  • Dedičné predispozície.
  • Alergické a toxické reakcie.
  • Endokrinné poruchy.
  • Choroby kardiovaskulárneho systému.

  História prípadu, v ktorej sa zdedil červený lišaj, nie je nezvyčajné. Lishay sa v takýchto prípadoch vyskytuje u detí a je ťažké liečiť. U detí je červený lichen planus veľmi zriedkavý. Detská populácia predstavuje len 1% z celkového počtu všetkých pacientov s červeným lichen planusom.

  Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že vás zbavuje infikovaných už nakazených osôb, nie je nákazlivé. Inými slovami, červený plochý lichen nie je nákazlivý. Väčšina je dedičná a nie je prenášaná osobným kontaktom s nosičom.

  Niektorí odborníci však neodporúčajú úplne odmietnuť možnosť uzatvárania červeného lichen planus (najmä pri blízkom kontakte) a dodržiavať niekoľko pravidiel:

  • Pri komunikácii s pacientom by sa mali odmietnuť ruky a iné fyzické kontakty,
  • Nepoužívajte jedlo, oblečenie, topánky, nožnice a iné predmety osobnej starostlivosti.

  Príznaky a fotografie červených plochých lišajníkov

  S červenou plochou lišajovou kožou často trpí, aj keď v 3-26,5% prípadov dochádza k izolovanému poškodeniu slizníc ústnej dutiny. Môžu to byť lézie vulvy, močového mechúra a močovej trubice, konečník, tráviaci trakt.

  Výpady s červenými plochými lišajníkmi sú často viacnásobné a usporiadané v skupinách, ktoré sa tvoria na kožných girlandách, krúžkoch alebo líniách

  Hlavným príznakom červených plochých lišajníkov je výskyt charakteristických vyrážok vo forme sčervenania, plakov, vredov. Pri vyrážke je umiestnenie skupiny v hlavných léziách zvláštne.

  Častejšie vyrážka s červenými lišajníkmi sa nachádza na takých miestach tela:

  • lakte záhyby;
  • vnútorný povrch zápästia zápästia a stehien;
  • popliteal fossae;
  • Bedrový región;
  • dolné brucho;
  • oblasť svalov;
  • Kĺbové členky;
  • podpazušie;
  • bočné plochy kmeňa.

  Dlaň a podrážka, tvár a pokožka hlavy sú extrémne zriedka ovplyvnené červeným plochým lišajníkom. Na slizniciach sa pozorujú vyrážky v nasledujúcich oblastiach:

  • ústna dutina: jazyk, vnútorný povrch tváre, tvrdé podnebie, guma; v
  • mozgová príhoda vo vagíne;
  • hlavu penisu.

  Výskyt lišaj v ústnej sliznici do určitej miery závislá na prítomnosti u pacientov, ochorenie gastrointestinálneho traktu (gastritída, kolitída atď.), Pečene, slinivky brušnej. U mnohých pacientov je ochorenie jasne spojené s vaskulárnou (hypertenziou) a endokrinnou (diabetes mellitus) patológiou.

  Je veľmi ťažké identifikovať červené lišajníky na tvári, ktoré sa prejavujú v podobe nezvyčajných vyrážok v oblasti kože čela, tváre, dolných a horných viečok a brady. Namiesto zvyčajných plakov majú pacienti intenzívnu pigmentáciu tmavšieho odtieňa.

  Symptómy červených lišajníkov sú preto svrbenie, začervenanie a prejavy iných typických príznakov. Určite prítomnosť ochorenia môže lekár-dermatológ s externým vyšetrením pacienta.

  Druhy choroby

  Ako môžeme vyvodiť príčiny vývoja ochorenia - červený plochý lichen nie je prenášaný z človeka na človeka. V závislosti od prejavu sa rozlišujú tieto odrody:

  Vo všetkých formách plochý lišaj aplikuje lokálnej liečbe, ktorá sa zameriava na použitie rôznych kortikosteroidných mastí (tselestoderm, Advantan, Elokim et al.). Uvádzajú sa tiež masti, ktoré majú resorpčný účinok, ktorý obsahuje ichtyol, naftalán, síru, decht a kyselinu salicylovú.

  diagnostika

  Keď sa vyskytnú kožné vyrážky, mali by ste sa poradiť s dermatológa. Diagnóza plochý lišaj je vykonané dermatológ a nepredstavuje žiadne veľké problémy, pretože je takmer vždy možné nájsť typické plaky polygonálny tvar s charakteristickou farbou, hladký povrch, pupkoobraznym depresia, priečne pruhovanie.

  Diferencovaná diagnóza je stanovená na vylúčenie leukoplakie, lupus erythematosus alebo syfilis. Hlavným smerom je identifikovať choroby na pozadí, ktoré vyvolávajú chorobu. Podrobné otázky pacienta môžu určiť predpokladaný faktor alebo dedičnosť.

  Liečba červeného lichen planus u ľudí

  Pacienti s červeným lišajníkom by sa mali dôkladne podrobiť vyšetreniu na zistenie somatických ochorení. Zvláštna pozornosť sa venuje stavu gastrointestinálneho traktu, nervového systému, indexu krvného tlaku a obsahu glukózy v krvi.

  Odstránenie provokačných faktorov:

  • odstránenie stresu a traumatických situácií u ľudí;
  • liečba u zubára, sanitácia ústnej dutiny, aby sa zabránilo poškodeniu ústnej sliznice;
  • korekcia farmakoterapie s výnimkou choroby provokačného ochorenia (antibiotiká, delagil);
  • vylúčenie pracovných a domácich rizík;
  • vyšetrenie s endokrinológom, gastroenterológom, neurológom;
  • liečba ohniskov chronickej infekcie (tonzilitída, maxilárna sinusitída, zubný kaz);
  • správna vyvážená strava, strava.

  Miestnu liečbu u dospelých a detí možno poskytnúť aj ľudové prostriedky, vrátane:

  • kúpele s použitím liečivých rastlín, napríklad šnúra a harmanček;
  • aplikácie na olejové škvrny rakytníka;
  • masť na báze kadidla a nechtíka;
  • pleťové vody, náplne, výplach úst s repkovou šťavou alebo živicou, odvar z hrozienok.

  Aktívne masti s kortikosteroidmi Advantan, sinaflana, Belosalik ktoré majú protizápalový účinok, a sú preto užitočné pri liečbe lichen ruber planus, hydrokortizón obkalyvanie ložiská.

  Papuly, prečesané na rany, sa odporúča liečiť Solcoserylovou masťou. Liečivo nasýti tkanivá kyslíkom a glukózou, regeneruje ich a zabraňuje vzniku vredov a erózií. Na chorú pokožku sa aplikuje 2 - 3 r. za deň, približne 2 týždne.

  Na zlepšenie toku metabolických procesov je indikovaná liečba vitamínmi. Priamo vitamín A a jeho deriváty majú priaznivý vplyv na delenie kožných buniek a znižujú závažnosť zápalu. Prípravok vitamínu je predpísaný po dobu 2 až 3 týždňov s dávkami 25-50 mg.

  Z metód bezdrogovej terapie červeného plochého lichenu si zasluhuje pozornosť fototerapia (ultrafialové ožarovanie). Existujú správy o liečbe pacientov s červenými planárnymi lasermi.

  Plochý červený lišajník u človeka nie vždy podstupuje liečbu, často po ukončení liečby ochorenie vracia recidívu. Preto je nevyhnutné dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré pomôžu dosiahnuť stabilnú odpustenie.

  S rastúcou intenzitou ischemických prejavov sa liečba uskutočňuje:

  • histamínové H1-blokátory, repelenty s antiserotonínom a blokátormi katecholamínov. Súčasne používajte sedatíva a antidepresíva. S ich pomocou normalizujú spánok a znižujú svrbenie.
  • Liečba vitamínmi pre pozitívny vplyv na metabolické procesy.

  Prevencia relapsu je na liečbu lézií chronickej infekcie (zápal prínosových dutín, zápal mandlí, a kazu al.), Liečenie neuropsychiatrických porúch, nervového systému, únavy a stresu.

  Ľudové opravné prostriedky

  Na liečbu červených plochých lišajníkov ľudovými prostriedkami je možné len po súhlase dermatológa.

  1. Tar. Vezmite 2 vajcia, brezový decht 150 g, čerstvý domáci krém 100 g, premiešajte a rozotrite do postihnutých oblastí až do vymiznutia vonkajších prejavov. Predzápalové ohniská utrite peroxidom vodíka.
  2. Denný kompresný olej z rakytníka. Navlhčujú gázu a dajú na postihnutú pokožku hodinu.
  3. Nechtík. Vezmite 10 g nechtových kvetencov a rozdrvte ich, rozomlete ich na 50 g vazelíny. Namažte postihnutú pokožku masťou niekoľkokrát denne, až kým nezmizne.
  4. Korene lopúcha a chmeľových šištičiek v rovnakom množstve (2 polievkové lyžice) sa kombinujú s 1 lyžičkou nechtíka a pripraví sa masť. Za týmto účelom nalejte rastliny do 200 ml vriacej vody a trochu ich zahrejte. Potom sa bujón prefiltruje a zmieša s vazelínou v pomere 1: 2. Takáto masť sa niekoľkokrát denne ošetrí lichenovými plakmi.

  prevencia

  Možné preventívne opatrenia:

  • Príjem vitamínov a minerálov.
  • Posilnenie imunity.
  • Kalenie.
  • Schopnosť zvládať stres.
  • Snažte sa predchádzať zraneniam kože a nadmernému slnečnému žiareniu, pretože dlhodobé vystavenie slnku môže spôsobiť nežiaduce reakcie.
  • Včasné odvolanie sa na špecialistov a liečbu nových chorôb.

  Ak sa objavia nepriaznivé príznaky, ktoré sa objavia na koži, okamžite vyhľadajte lekára. Včasná liečba sa začne rýchlo vyrovnávať s ochorením a chráni pred vážnymi komplikáciami.

  Červené ploché lišajníky

  Ak má osoba charakteristickú vyrážku na slizniciach a pokožke, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinulo nakazené červené lišajníky (červená dermatitída, ružové lišajníky). Toto chronické zápalové ochorenie je najčastejšou patológiou ústnej dutiny. U dospelých sa červený lichen planus vyskytuje oveľa častejšie ako dieťa, ale je rovnako ťažké ho vyliečiť, pretože príznaky sú podobné. Vyzerá to ako bežná dermatóza, ale líši sa od iných odrôd v tom, že sa javí na pozadí existujúcich problémov s vnútornými orgánmi.

  Čo je lichen planus

  Jedná sa o chronicky vytekajúcu dermatózu, ktorej charakteristickým prvkom je papulka. Patológia ovplyvňuje kožu, nechty, sliznice. Rozmanitosť papuliek, ich lokalizácia, vzhľad a prítomnosť zoskupení spôsobuje veľké množstvo foriem plochých červených lišajníkov. Častejšie sa táto choroba prejavuje u žien vo veku 40-60 rokov. Choroba postupuje pomaly, relapsy sa striedajú s obdobiami upokojujúcich klinických symptómov. Ľudia pokročilého veku a deti trpia len zriedkavo červenými lišajníkmi.

  Je to nákazlivé

  Jednoznačná odpoveď na túto otázku, ktorú doktori ešte nedokázali nájsť. Predpokladá sa, že plochá lichenová červená nie je nákazlivá. Avšak v lekárskej praxi existujú fakty o vzniku patológie u všetkých členov rodiny. Epizóda bola tiež zdokumentovaná, keď lekár, ktorý vyrobil tkanivá od pacienta, našiel na koži špicatú papulu o týždeň neskôr. O mesiac neskôr mal lekár početné vyrážky podobné tým, ktoré boli prítomné u jeho pacienta. Možno predpokladať, že infekcia červenou dermatitídou je možná pri blízkom kontakte.

  príznaky

  Najcharakteristickejším znakom červených lišajníkov je sieť Wickham. Je to vzor na povrchu veľkých papulov, ktorý je dokonale viditeľný pri aplikácii na vyrážku rastlinného oleja. Vyzerá to ako plochý lišajník, ako súprava malých uzlíkov striedajúcich sa s zhutnenými plakmi. Koža s červenou dermatitídou je podobná lesklému listu papiera, ktorý má fialovo-kyanotický odtieň. Príznaky plochých lichenov sa ťažko zamieňajú s iným problémom s kožou, pretože keď sa vyvíja, ľahko si všimnete belavé bodky a pásy, ktoré sú zhrubnutím stratum corneum epidermis.

  deti

  Vzhľad plochých lichenov sa u dospelých a detí veľmi nelíši. Prvé vyrážky sú lokalizované na nohách a rukách v oblasti kĺbov dieťaťa. Potom sa červená dermatitída rozšíri do iných častí tela a malé lesklé papuly sú zoskupené na koži, pripomínajúce krúžok. Pri kĺboch ​​sú kĺby ťažšie ako na iných miestach pokožky. Vezikulárna forma lišajníka je vyjadrená tekutinami naplnenými vezikulmi, ktoré sú lokalizované v mieste ohniskov chronického zápalu. Môžu ovplyvniť sliznicu úst dieťaťa a byť sprevádzané svrbením, čo spôsobuje poruchu spánku.

  príčiny

  Existuje mnoho teórií o etiológii choroby:

  1. Dedičná. Je založená na niektorých prípadoch ochorenia príbuzných v 2 a 3 generáciách.
  2. Neuroendokrinné. Hlavnou príčinou je emočný stres, dlhotrvajúce duševné poruchy, dysfunkcia nervového systému v dôsledku určitých ochorení (ranná menopauza, hypertenzia, hypoestrogénia a iné).
  3. Alergický. Základom je toxicko-alergická reakcia organizmu na chemické látky, vitamíny a lieky, potraviny.
  4. Vírus. Červená lišajnica sa vysvetľuje prítomnosťou filtračného vírusu v tele, ktorý sa aktivuje po znížení imunity.
  5. Metabolické. Je založený na spoločnom vývoji často stretávajúcich sa plochých lišajníkov a cukrovky.

  klasifikácia

  Podľa klinických prejavov je červená dermatitída klasifikovaná podľa typu ochorenia:

  Hlavné klinické vlastnosti

  Na sliznici sú pozorované belavé papuly, ktoré sa pri škrabaní neodstraňujú. Typické vyrážky vyzerajú ako sieťovina.

  Lichén sa prejavuje výrazným nárastom veľkých papulov, ktoré sú pokryté hnedo-šedými suchými hornými vrstvami. Lokalizujte častejšie v oblasti sacrumu, na prednom povrchu holene.

  Na slizniciach tváre sa biele papuly zlúčia do vzoru, proti ktorému je viditeľná erózia. Vredy sú pozorované na hyperemickom slizničkovom jazyku v kombinácii s papuliami.

  Typické papuly sú spojené v krúžkoch rôznych veľkostí. Vyrážka je lokalizovaná na penisu, okolo kĺbov, v oblasti lopatky.

  Vyznačuje sa hypertrofickými ohniskami keratinizácie, vyčnievajúcimi cez červené okraje pier. Súčasne sú vyrážky sprevádzané papulárnymi prvkami, ktoré sa spájajú do pásikov v prechodových záhyboch.

  Je charakterizovaný erupciami na zapálených slizniciach úst.

  diagnostika

  Pri prvých príznakoch ochorenia kože musíte kontaktovať dermatológov. Diagnóza "plochých lišajníkov" sa vykonáva na základe vizuálneho vyšetrenia a nepredstavuje žiadne ťažkosti. Plaky polygonálneho tvaru hladkého povrchu s charakteristickou farbou vyrážok naznačujú červenú dermatitídu. Na objasnenie diagnózy sa vykonávajú tieto laboratórne testy:

  • kožná biopsia;
  • histologické vyšetrenie vzorky biopsie.

  Liečba červeného lichen planus

  Nedostatok jasných vedomostí o príčinách choroby spôsobuje použitie rôznych schém a spôsobov liečby. Lieková terapia sa vykonáva s použitím upokojujúcich liekov a liekov, ktoré odstraňujú svrbenie. Účinný boj proti selektívnej fototerapii a PUVA terapii. Ďalším spôsobom liečby červenej dermatitídy je kombinované použitie antimalarických a kortikosteroidných liečiv.

  Vo väčšine prípadov nie je predpísaná lokálna liečba plochými listami. Výnimkou je hypertrofická forma ochorenia, v ktorej sa používajú obväzy, intralesionálne injekcie, deštrukcia lézií metódou rádiovej vlny alebo laserom. Ak sú uzliny umiestnené na slizniciach, potom odporúčame na liečbu fytoextraktov, kortikosteroidných masti, rastlinných olejov.

  lieky

  Na liečbu červených lichenov sa používa široká škála liekov:

  1. V akútnom a subakutívnom priebehu ochorenia je predpísaný sedatívny medazepam, ktorý upokojuje nervový systém, zmierňuje stres. Mínus lieky - možnosť vzniku viacerých vedľajších účinkov.
  2. Pri veľmi častom vyrážke lekár predpíše antivírusový prípravok Zovirax. Liek má kontraindikácie: zlyhanie obličiek, neurologické príznaky.
  3. Okrem toho je predpísaný vitamín E, čo umožňuje skrátiť trvanie liečby. S jeho predávkovaním môže byť apatia, pokles videnia a problémy s trávením.
  4. Ak chcete odstrániť bolestivé svrbenie, lekár odporučí antihistamín Cetrin, ktorý zmierňuje zápal. Liek nie je predpísaný na tehotenstvo a laktáciu.
  5. Ak vzniknú komplikácie spojené s erozívnymi ulceróznymi kožnými léziami alebo sekundárnou infekciou, potom sa podáva antibiotikum tetracyklín. Medzi mínusmi jeho použitia sú viaceré vedľajšie reakcie.
  6. Pri predĺženej liečbe je navyše predpísaný kortikosteroid Dexametazón. Existujú riziká alergických a dermatologických reakcií po aplikácii lieku.

  Lekári v dermatovenerológii okrem liečenia drogou odporúčajú použitie externých prostriedkov. Najlepšia masť z červených plochých lišajníkov na slizniciach je Flucinar. Je to glukokortikosteroid, ktorý má antialergický, antipruritický, protizápalový účinok. Aplikuje sa počas 1-2 týždňov na poškodené aplikácie slizníc. Nemôžete predpísať masť pre deti do 2 rokov.

  Ak chcete rýchlo vyliečiť ochorenie vonkajšieho pôvodu, odporučte masť Advantan. Odstraňuje svrbenie, nadýchanie, odstraňuje zápal, bolestivý syndróm. Aplikujte masť na postihnutú plochu 1 denne / deň, kým úplne nezmizne. Medzi nevýhody používania lieku Advantan - nemožno použiť pri tuberkulóze kože, rosacey, kožných prejavov syfilisu.

  fyzioterapia

  Zbavenie sa červených lišajníkov bude jednoduchšie, ak okrem piluliek a masti prechádza fyzioterapia. Hlavné metódy:

  • PUVA-terapia je kombinovaný účinok fotosenzibilizátorov a ultrafialového ožiarenia, ktorý poskytuje protizápalový účinok;
  • magnetoterapia, zlepšenie regenerácie tkanív;
  • aplikácie ozoceritu, ktoré majú rozlišovací účinok.

  Liečba červených plochých lišajníkov v domácnosti

  Na červené lichen nespôsobil atrofickú alopéciu pokožky hlavy, spolu s hlavnou liečbou by sa mala aplikovať alkoholová tinktúra nechtíka, ktorú je ľahko nájsť v lekárni. Ak chcete trieť do postihnutých oblastí pokožky hlavy, je náplasť žiaduca niekoľkokrát denne. Podľa posúdenia pacientov pomáha vyrovnať sa s plochým lišajníkom račňového oleja, ktorý sa má aplikovať na gázu denne a ponechať lotion na zápalové zaostrenie aspoň 1 hodinu.

  diéta

  V priebehu ochorenia a počas obdobia zotavenia musíte dodržiavať vyváženú stravu. Diéta s červenými plochými lišajmi obsahuje bohatý nápoj, odmietnutie rýchleho občerstvenia, tučné, údené, slané, korenené jedlá, koncentráty a príjem potravín bohatých na minerály a vitamíny. Je potrebné zahrnúť do stravy:

  • Sušené slivky, sušené marhule;
  • čerstvé ovocie a zelenina;
  • všetky čerstvé bylinky;
  • hrozienka, orechy;
  • vývar z dogrose.

  Červené ploché lišajníky

  Červené ploché lišajníky (lichen ruber planus) - chronicky vytečená dermatóza, ktorej charakteristickým a jediným prvkom je papulka. Ochorenie môže byť s poškodením kože, slizníc a nechtov. Rozmanitosť vzhľadu papuliek, ich lokalizácia a zoskupovanie spôsobuje veľké množstvo klinických foriem červených plochých lišajníkov. Na diagnostiku v zložitých prípadoch sa vykonáva biopsia. Pri liečbe červených plochých lišajníkov sa používajú antihistaminiká, kortikosteroidy, antimalariká, PUVA a fototerapia.

  Červené ploché lišajníky

  Červený plochý lišajník sa stretáva podľa rôznych údajov v 1,3-2,4% prípadov všetkých dermatologických ochorení. A medzi ochoreniami ústnej sliznice je jej podiel podľa niektorých autorov 35%. V súčasnosti dochádza k nárastu výskytu červeného plaku. Choroba sa vyskytuje v rôznych vekových skupinách. Ženy trpia červenou plochou nosnosťou častejšie ako muži.

  Príčiny červeného lichen planus

  Až doteraz nie je známy presný mechanizmus a príčiny výskytu červeného lichen planus. K dnešnému dňu, plochý lišaj je považovaný pluricausal ochorenie vznikajúce pod vplyvom rôznych vonkajších a vnútorných faktorov, ktoré vedú k poruchám v imunitných a metabolické procesy, čo vedie k reakcii na vyvolávajúci faktor vyvíja nedostatočné tkanivovú reakciu. Existuje dedičná predispozícia k výskytu červených plochých lišajníkov.

  Sú opísané prípady výskytu červených plochých lichenov v dôsledku vplyvu chemických látok na organizmus vrátane niektorých liekov (bizmut, tetracyklín). V týchto prípadoch sa choroba vyskytuje ako alergická reakcia na chemický stimul. Toxicko-alergický variant vývoja sa často prejavuje vo výskyte izolovanej červenej plochej lišajnice sliznice ústnej dutiny.

  Existujú prípady červeného plochého lichenu s nervovým mechanizmom vývoja po prenesenom strese, reflexnej terapii a hypnóze. Určitú úlohu pri vzniku ochorenia hrajú poruchy gastrointestinálneho traktu, pankreasu, pečene a endokrinného systému (napríklad diabetes mellitus). Často je výskyt červenej plochých lišajnicových slizníc ústnej dutiny spojený s traumatickými faktormi: zle umiestené zubné protézy, ostré okraje zubov, nedostatok zubov atď.

  Klasifikácia červeného lichen planus

  Podľa klinických prejavov sa rozlišujú tieto formy červených lišajníkov:

  • typickým;
  • hypertrofické (bradavice);
  • atrofická;
  • pemfigoid (pemfigus);
  • moniliformnaya;
  • pigment;
  • ukázal;
  • v tvare prstenca;
  • erozívne a ulceratívne;
  • vzácnych foriem.

  Symptómy červeného lichen planus

  Červený lichen lišejník sa vyznačuje monomorfnou vyrážkou pozostávajúcou z plochých papulov (uzlov) červeno-fialovej alebo karmínovo-červenej farby s priemerom 2 až 5 mm. Papuly majú zatiahnutý stred a povrch podobný vosku, ktorý je jasne viditeľný pri bočnom osvetlení. Vo väčšine prípadov dochádza len k miernemu odlupovaniu s ťažko oddeliteľnými stupnicami. V niektorých prípadoch môže byť peeling podobný psoriatickému (variantu psoriázy červených plochých lišajníkov).

  Výpady s červenými plochými lišajníkmi sú často viacnásobné a usporiadané v skupinách, tvoriace girlandy, krúžky alebo línie na koži. Papuly sa môžu zlúčiť s tvorbou plakov, okolo ktorých sa objavujú nové uzliny. Po vyriešení papuly pretrváva pretrvávajúca hyperpigmentácia v mieste lézie. Vyrážka červeného plochého lichenu je sprevádzaná svrbením, ktoré môže byť vo veľkej miere vyjadrené, čo spôsobuje, že pacient má neurotické úzkosti a poruchy spánku.

  Vo väčšine prípadov, plochý lišaj koža ovplyvňuje končatín ohýbacie povrch vnútornej strane stehien, axilárny a tanínových oblasti trupu a ústnej sliznici. Pri červených plochých lichenoch sa môžu objaviť zmeny v nechtoch: vzhľad pozdĺžneho ryska a hrebene na nich, zakalenie nechtov, zničenie nechtov. Dlaň, podrážka, pokožka hlavy a tvár nie sú zvyčajne ovplyvnené červeným povlakom.

  U štvrtiny pacientov s červeným lichen planusom sa vyskytla lézia sliznice, ktorá nebola sprevádzaná vyrážkami na koži. Papuly sa nachádzajú na sliznici ústnej dutiny, v predsieni vagíny alebo v žalúdku. Môžu byť jednoduché alebo zoskupené vo forme čipiek, sieťoviny, krúžkov. Farba papuliek na sliznici ústnej dutiny je šedo-opálová. Pero tvorí belavé ploché plaky s rozkrojenými okrajmi a na perách - fialové malé plaky s mierne vločkovitým povrchom.

  Charakteristická pre červené ploché zbieranie znakov je príznakom Wickhamovej siete - detekcia sieťového vzoru na povrchu najväčších papulov. Je dobre definovaný po mazaní papule so slnečnicovým olejom. Počas exacerbácie červených plochých lišajníkov sa pozoruje fenomén Kebnera - tvorba nových papulov v mieste traumy kože.

  Hypertrofická (bradavícka) forma červeného plochého lišajníka charakterizované hyperkeratózou spôsobenou bradavým vrstvením na povrchu hnedo-červených alebo fialových plátov. Okolo plakov sa nachádzajú jednotlivé uzliny. Výhodná poloha vyrážky hypertrofickej formy červeného plochého lichenu je predný povrch holennej dutiny. Niekedy sú na horných končatinách a na tvári samostatné ložiská hyperkeratózy. Podľa klinického obrazu môžu byť podobné ako bazálna alebo senilná keratóza.

  Atrofická forma červeného lichen planus sa vyvíja v súvislosti so sklerotickými a atrofickými zmenami v mieste vyriešenia vyrážok. Na pokožke hlavy je možné pozorovať malé ohniská alopécie.

  Pemphigoid (močový mechúr) forma červeného plochého lišajníka sa prejavuje tvorbou vezikúl (vezikúl) so seróznym alebo seróznym krvavým obsahom. Vezikuly sa môžu objaviť na zdanlivo zdravej pokožke a na povrchu plakov a papuliek. Často spolu s pľuzgiermi sú typické červené ploché vyrážky vyrážky. Zvyčajnou lokalizáciou tejto formy ochorenia je koža pier a nohy. Keď sa objavia veľké bubliny, hovoria o bulóznej forme červeného plochého lišajníka.

  Moniliiformný červený plochý lichen charakterizované zaoblenými voskovitými vyrážkami, zoskupenými v podobe náhrdelníka. Vyrážka sa nachádza na čele, za ušnicami, na krku, zadnej časti rúk, lakťov, brucha a hýžden. V tomto prípade zostáva pokožka nosa, tváre, medzikuskulárna oblasť, dlane a chodidlá neporušené.

  Pigmentová forma červeného lichen planus spolu s charakteristickými prvkami vyrážky sú sprevádzané výskytom pigmentových prvkov: hnedé škvrny a tmavohnedé uzliny. Niekedy môžu predchádzať typické červené ploché lišajové vyrážky.

  Špicatá forma červeného plochého lišajníka je lokalizovaný hlavne na koži krku, lopatky a dolných končatín. Jeho prvky sú špicaté papuly. V strede každej papuly sa nachádza hyperkeratóza, ktorá vyčnieva smerom hore v podobe chrbtovej kosti.

  Prsteňovitý červený lichen planus je vytvorená v dôsledku periférneho rastu centra lézie s regresom prvkov v jeho strede. Preto vyrážky tvoria semirings, krúžky a oblúky. Prstencová forma červených plochých lišajníkov sa najčastejšie vyskytuje u mužov na koži vnútorného povrchu nohy av oblasti pohlavných orgánov.

  Erozívna ulceratívna forma lichen planus sa pozoruje na slizniciach, častejšie v ústnej dutine. Je charakterizovaná eróziou a vredmi, ktoré sú obklopené opuchnutou a červenou sliznicou s typickými vyrážkami červených plochých lišajníkov. Erozie sa hoja veľmi dlho, niekedy aj roky. Po uzdravení sa recidívy erózie často vyskytujú na tom istom mieste alebo na predtým nezmenenej sliznici.

  Zriedkavé formy červených plochých lišajníkov sú erytematózne, tupé a zvlnené.

  Diagnóza červeného lichen planus

  Prítomnosť typických vyrážok na koži umožňuje dermatológovi diagnostikovať červené ploché lišajníky na klinickom obrázku. Avšak rozmanitosť klinických prejavov a existencia zriedkavých foriem červených plochých lišajníkov spôsobuje určité ťažkosti v diagnostike v jednotlivých prípadoch. Platí to najmä pre červenú plochú lišajnicu.

  U pacientov s červeným plánom neboli pozorované žiadne špecifické zmeny pri vykonávaní laboratórnych testov. V niektorých prípadoch môže byť klinickou analýzou krvi leukocytóza, eozinofília a zvýšenie ESR.

  Pri pochybných prípadoch červených plochých lichenov je potrebná biopsia na potvrdenie diagnózy. Histologické vyšetrenie biopsie ukazuje, zápal, hyperkeratóza, hydropický degenerácia bazálnej vrstvy epidermis, gipergranulez, pásovitého infiltrácie hornej dermis, koloidné teľacie Sevatta na hranici dermis a epidermis.

  Liečba červeného lichen planus

  Nedostatok jasného pochopenia príčin a mechanizmov vývoja červeného plochého lichenu spôsobuje rôzne metódy jeho liečby. Liečba sa vykonáva s použitím liekov, ktoré upokojujú nervový systém a odstraňujú svrbenie (chlórpyramín, clemastín, cetirizín).

  Jednou z metód liečby červených plochých lišajníkov je terapia PUVA a selektívna fototerapia. Ďalšou technikou je kombinované užívanie kortikosteroidov (prednizolón, betametazón) a antimalariká (chlorochín, hydroxychlorochin).

  Vo väčšine prípadov sa neuskutočňuje červená plochá lichenová lokálna terapia. Výnimkou je hypertrofická forma, v ktorej sú znázornené obväzy so steroidmi, intraspecifické prírastky diprospánov, deštrukcia rastu laserovou alebo rádioaktívnou metódou. Keď sú infikované sliznicami červenej lichen planus lokálne používané rastlinné oleje, kortikosteroidné masti, fytoextrakty atď.