Hlavná

Ateróm

Červené ploché lichen v osobe - príznaky a liečba

Červený plochý lichen je multifaktorová dermatóza. Ochorenie často postihuje vnútorný povrch kĺbov, predlaktia, zápästia, sliznice a infikuje nechty oveľa menej často.

Časté vyrážky, lokalizované na pokožke hlavy, majú tendenciu končiť vývojom zjazvenej alopécie. Koža sa vyznačuje atrofickými zmenami, ako je hyperpigmentácia a anetodémia. Z iných typov dermatóz sa toto ochorenie odlišuje len tým, že sa objavuje na pozadí už existujúcich problémov s rôznymi vnútornými orgánmi.

Plochu zbaviť chorých ľudí všetkých vekových kategórií, ale najviac náchylní k ochoreniu žien 50-60 rokov. V tomto článku sa budeme zaoberať fotografiami, príznakmi, ako aj modernými spôsobmi liečenia červených lišajníkov doma.

dôvody

Prečo je červený plochý lichen a čo to je? Na štúdium tejto choroby u človeka sa venuje množstvo vedeckých štúdií. Napriek tomu sú presné príčiny vzniku tohto ochorenia v súčasnosti neznáme. Predpokladá sa, že základom výskytu červených plochých lišajníkov sú poruchy imunity.

Pravdepodobne sa rozvíja kvôli:

 • nervové poruchy,
 • vírusová infekcia,
 • dedičná predispozícia,
 • imunoreaktívne reakcie.

Táto choroba sa často rozvíja u jednotlivcov:

 • starší (40-60 rokov),
 • ženského,
 • s dedičnou predispozíciou,
 • ktorí trpia cukrovkou,
 • so zraneniami ústnej sliznice (kvôli ostrým okrajom zubov, zlej protézy atď.)
 • s gastrointestinálnymi ochoreniami,
 • po strese.

Pre tento druh je lišaj charakterizovaný dlhodobým a pretrvávajúcim prúdom. Úplná liečba plochých červených lišajníkov je takmer nemožná. Pri určitej dlhodobej liečbe môžete dosiahnuť dlhú dobu odpustenia.

klasifikácia

V závislosti od prejavu sa rozlišujú tieto odrody:

 1. Typickou formou sú polygonálne pláty charakteristickej ružovej farby s lilacovým odtieňom;
 2. Hypertrofické - veľké uzliny a plaky s bradavým povrchom;
 3. Atrofická - s hyperpigmentáciou alebo bez nej;
 4. Bulózna forma je reprezentovaná formou subkutánnych pľuzgierov;
 5. Erythematóza je bežná forma so začervenaním kože.

V závislosti od kurzu môže byť červený lichen planus akútny (trvajúci až 1 mesiac) alebo subakútny (trvá až 6 mesiacov) a dlhotrvajúci (dlhšie ako 6 mesiacov).

Symptómy červeného lichen planus

Keď sa objaví červený plochý lišaj, hlavné príznaky u človeka sa prejavujú vo forme vyrážok na koži. Lezie mierne stúpajú nad povrchom pokožky, majú lesklý povrch a nepravidelný tvar.

Farba škvŕn je červeno-červená, rozmery sú malé. Potom sa škvrny začínajú zvyšovať a spájať a vytvárajú veľké plaky na koži s odlupujúcim sa povrchom. Vzhľad vyrážok s plochým abscesom často sprevádza bolesť a svrbenie. A bolesť je konštantná a dosť intenzívna. V dôsledku toho pacient stráca chuť do jedla a spánok, možno aj vznik neurózy.

Pravidelne sa folikuly s červenými vlasmi radšej zoskupujú do malých oblastí a lokalizujú sa na nasledujúcich miestach:

 • ohybové lakte;
 • povrchy predlaktia;
 • žalúdok;
 • boky;
 • pohlavné orgány;
 • holenie;
 • dolná časť chrbta;
 • pod paží.

Časť pacientov zaznamenala prítomnosť papulov len na slizniciach (ústna dutina, pohlavné orgány) bez kožných lézií. Na povrchu sliznice majú papule lišajníka charakteristickú svetlosivú farbu, sú usporiadané vo forme prstencov so strednou ekzýlou. U malého počtu pacientov sa zaznamenali zmeny nechtov: pozdĺžne strihy, zakalenie nechtov, sčervenanie nechtov.

Atypické symptómy

Červené lišajky sa môžu objaviť aj v neobvyklej forme:

 1. Warty forma - tmavé plaky, pokryté hustým keratinizovaným výrastkom, sú umiestnené iba na prednom povrchu holennej kosti;
 2. Atrofická (sklerotická) forma - prevažujú atrofické procesy, tj miesto kožného epitelu vzniká spojivové tkanivo, možno fokálna alopécia; Zvyčajne je lokalizácia lézií na extenzných povrchoch končatín (symptóm Lussuer-Little);
 3. Pemfigoidná forma (pemfigus) - okrem bežnej vyrážky, sú bubliny naplnené sérovou alebo hemoragickou tekutinou. Táto forma sa tiež nazýva para-onkologická dermatóza, ktorá je diagnostikovaná u pacientov s malígnymi nádormi vnútorných orgánov.
 4. Špičková forma - spolu s klasickými papulami, sa objavujú špicaté prvky, pravdepodobne s atrofickými zmenami;
 5. Moniliformná (náhrdelníková) verzia - prvky vyrážky sú usporiadané vo forme jasných dlhých prúžkov, ktoré vyzerajú ako náhrdelník; môže sa rozšíriť na pokožku hlavy a tvár;
 6. Krúžková forma - vyrážky sú zoskupené do druhu krúžku s priemerom až 20 mm. Často sa pozoruje v šourku alebo na hlave penisu;
 7. Lineárny variant - charakteristickou vlastnosťou tejto formy je vyrážka, lokalizovaná v priebehu nervových zakončení. Obvykle sa vyskytuje na dolných končatinách alebo trupu pozdĺž nervových kmeňov. Tento druh je často zamieňaný s lineárnym lišajníkom, ktorý má veľmi podobnú symptomatológiu;
 8. A nakoniec, najkomplikovanejšia forma ochorenia je erózna a ulceratívna. Liečba tejto formy je pomerne zložitá a vyžaduje si zvláštnu pozornosť. V ústach je plochý lichen, vo forme vredov a erózií, ktorých povrch je pokrytý vláknitým povlakom.

V závislosti od formy, ako aj závažnosti príznakov červených plochých lišajníkov, je určený režim liečby u dospelých.

Červený plochý lišajník: fotografia osoby

Ako vyzerá vyrážka s červenou depriváciou na koži a tiež sliznicou úst na ľuďoch. Ponúkame zobrazenie podrobných fotiek.

diagnostika

Prítomnosť typických lézií na koži umožňuje dermatológ diagnostikovať plochý lišaj klinickej rad kartine.Odnako klinických prejavov a existencia vzácnou formou plochý lišaj spôsobiť určité ťažkosti pri jeho diagnóze v jednotlivých prípadoch. Platí to najmä pre červenú lišajnicu.

Ak chcete urobiť presnú diagnózu, vymenujte nasledujúce vyšetrenia:

 1. Krvný test (pre akútny priebeh ochorenia je charakterizovaný nárastom ESR a leukocytov).
 2. Biopsia postihnutých oblastí.
 3. Ultrazvuk vnútorných orgánov.

Tiež môže dermatológ poslať pacienta na konzultáciu s inými odborníkmi (gastroenterológ, endokrinológ, neurológ, zubár, genetik).

Liečba červeného lichen planus u ľudí

Pre každého človeka sa liečba červeného plochého lišajníka vyberá individuálne. V každom konkrétnom prípade musí špecialista brať do úvahy podmienky, za ktorých sa choroba objavila, dôležitými rizikovými faktormi sú životné podmienky a možné miesta nákazy.

Hlavné metódy liečby červených lišajníkov u ľudí zahŕňajú:

 • Liečivo (tablety, masti, roztoky).
 • Elektrokoagulácia.
 • Cryodestruction.
 • Fyzioterapeutické metódy (laserová terapia, fototerapia).
 • Fytoterapia (rastlinné odvarky, masti na báze bylín).

Miestna terapia zahŕňa použitie masti:

Okrem toho, aby účinne zbaviť choroby nutne použité prostriedky a metódy, ktoré prispievajú k normalizácii spánku a korekcie psychosomatického stavu - ľahká antidepresíva, hypnotiká a sedatíva, masáž šije a vlasovej pokožky, elektrický, iontoforéza s sedatíva elektrolytov darsonvalya postup. Určitý účinok v komplexnej terapie majú vitamíny "A", "E", "D", skupina "B", imunomodulátory Neovir, Dekaris.

Spravidla sa ochorenie rieši bezpečne. Neexistujú žiadne recidívy. Ale bohužiaľ existuje aj chronická červená plochá lišaj, ktorá sa môže prejavovať systematicky aj niekoľkokrát za 1-2 roky.

Napájanie

Strava s plochou depriváciou vyžaduje, aby boli z diéty vylúčené nasledujúce produkty:

 • káva;
 • game;
 • vajec;
 • všetky údené a tučné;
 • alkoholické nápoje;
 • farebné nápoje;
 • koncentrované obchodné šťavy;
 • ostré pochúťky, korenie, korenie;
 • Sladkosti, najmä s farbivami a stabilizátormi.

Na zlepšenie toku metabolických procesov je indikovaná liečba vitamínmi. Priamo vitamín A a jeho deriváty majú priaznivý vplyv na delenie kožných buniek a znižujú závažnosť zápalu. Prípravok vitamínu je predpísaný po dobu 2 až 3 týždňov s dávkami 25-50 mg.

Červené ploché lišajníky

Ak má osoba charakteristickú vyrážku na slizniciach a pokožke, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinulo nakazené červené lišajníky (červená dermatitída, ružové lišajníky). Toto chronické zápalové ochorenie je najčastejšou patológiou ústnej dutiny. U dospelých sa červený lichen planus vyskytuje oveľa častejšie ako dieťa, ale je rovnako ťažké ho vyliečiť, pretože príznaky sú podobné. Vyzerá to ako bežná dermatóza, ale líši sa od iných odrôd v tom, že sa javí na pozadí existujúcich problémov s vnútornými orgánmi.

Čo je lichen planus

Jedná sa o chronicky vytekajúcu dermatózu, ktorej charakteristickým prvkom je papulka. Patológia ovplyvňuje kožu, nechty, sliznice. Rozmanitosť papuliek, ich lokalizácia, vzhľad a prítomnosť zoskupení spôsobuje veľké množstvo foriem plochých červených lišajníkov. Častejšie sa táto choroba prejavuje u žien vo veku 40-60 rokov. Choroba postupuje pomaly, relapsy sa striedajú s obdobiami upokojujúcich klinických symptómov. Ľudia pokročilého veku a deti trpia len zriedkavo červenými lišajníkmi.

Je to nákazlivé

Jednoznačná odpoveď na túto otázku, ktorú doktori ešte nedokázali nájsť. Predpokladá sa, že plochá lichenová červená nie je nákazlivá. Avšak v lekárskej praxi existujú fakty o vzniku patológie u všetkých členov rodiny. Epizóda bola tiež zdokumentovaná, keď lekár, ktorý vyrobil tkanivá od pacienta, našiel na koži špicatú papulu o týždeň neskôr. O mesiac neskôr mal lekár početné vyrážky podobné tým, ktoré boli prítomné u jeho pacienta. Možno predpokladať, že infekcia červenou dermatitídou je možná pri blízkom kontakte.

príznaky

Najcharakteristickejším znakom červených lišajníkov je sieť Wickham. Je to vzor na povrchu veľkých papulov, ktorý je dokonale viditeľný pri aplikácii na vyrážku rastlinného oleja. Vyzerá to ako plochý lišajník, ako súprava malých uzlíkov striedajúcich sa s zhutnenými plakmi. Koža s červenou dermatitídou je podobná lesklému listu papiera, ktorý má fialovo-kyanotický odtieň. Príznaky plochých lichenov sa ťažko zamieňajú s iným problémom s kožou, pretože keď sa vyvíja, ľahko si všimnete belavé bodky a pásy, ktoré sú zhrubnutím stratum corneum epidermis.

deti

Vzhľad plochých lichenov sa u dospelých a detí veľmi nelíši. Prvé vyrážky sú lokalizované na nohách a rukách v oblasti kĺbov dieťaťa. Potom sa červená dermatitída rozšíri do iných častí tela a malé lesklé papuly sú zoskupené na koži, pripomínajúce krúžok. Pri kĺboch ​​sú kĺby ťažšie ako na iných miestach pokožky. Vezikulárna forma lišajníka je vyjadrená tekutinami naplnenými vezikulmi, ktoré sú lokalizované v mieste ohniskov chronického zápalu. Môžu ovplyvniť sliznicu úst dieťaťa a byť sprevádzané svrbením, čo spôsobuje poruchu spánku.

príčiny

Existuje mnoho teórií o etiológii choroby:

 1. Dedičná. Je založená na niektorých prípadoch ochorenia príbuzných v 2 a 3 generáciách.
 2. Neuroendokrinné. Hlavnou príčinou je emočný stres, dlhotrvajúce duševné poruchy, dysfunkcia nervového systému v dôsledku určitých ochorení (ranná menopauza, hypertenzia, hypoestrogénia a iné).
 3. Alergický. Základom je toxicko-alergická reakcia organizmu na chemické látky, vitamíny a lieky, potraviny.
 4. Vírus. Červená lišajnica sa vysvetľuje prítomnosťou filtračného vírusu v tele, ktorý sa aktivuje po znížení imunity.
 5. Metabolické. Je založený na spoločnom vývoji často stretávajúcich sa plochých lišajníkov a cukrovky.

klasifikácia

Podľa klinických prejavov je červená dermatitída klasifikovaná podľa typu ochorenia:

Hlavné klinické vlastnosti

Na sliznici sú pozorované belavé papuly, ktoré sa pri škrabaní neodstraňujú. Typické vyrážky vyzerajú ako sieťovina.

Lichén sa prejavuje výrazným nárastom veľkých papulov, ktoré sú pokryté hnedo-šedými suchými hornými vrstvami. Lokalizujte častejšie v oblasti sacrumu, na prednom povrchu holene.

Na slizniciach tváre sa biele papuly zlúčia do vzoru, proti ktorému je viditeľná erózia. Vredy sú pozorované na hyperemickom slizničkovom jazyku v kombinácii s papuliami.

Typické papuly sú spojené v krúžkoch rôznych veľkostí. Vyrážka je lokalizovaná na penisu, okolo kĺbov, v oblasti lopatky.

Vyznačuje sa hypertrofickými ohniskami keratinizácie, vyčnievajúcimi cez červené okraje pier. Súčasne sú vyrážky sprevádzané papulárnymi prvkami, ktoré sa spájajú do pásikov v prechodových záhyboch.

Je charakterizovaný erupciami na zapálených slizniciach úst.

diagnostika

Pri prvých príznakoch ochorenia kože musíte kontaktovať dermatológov. Diagnóza "plochých lišajníkov" sa vykonáva na základe vizuálneho vyšetrenia a nepredstavuje žiadne ťažkosti. Plaky polygonálneho tvaru hladkého povrchu s charakteristickou farbou vyrážok naznačujú červenú dermatitídu. Na objasnenie diagnózy sa vykonávajú tieto laboratórne testy:

 • kožná biopsia;
 • histologické vyšetrenie vzorky biopsie.

Liečba červeného lichen planus

Nedostatok jasných vedomostí o príčinách choroby spôsobuje použitie rôznych schém a spôsobov liečby. Lieková terapia sa vykonáva s použitím upokojujúcich liekov a liekov, ktoré odstraňujú svrbenie. Účinný boj proti selektívnej fototerapii a PUVA terapii. Ďalším spôsobom liečby červenej dermatitídy je kombinované použitie antimalarických a kortikosteroidných liečiv.

Vo väčšine prípadov nie je predpísaná lokálna liečba plochými listami. Výnimkou je hypertrofická forma ochorenia, v ktorej sa používajú obväzy, intralesionálne injekcie, deštrukcia lézií metódou rádiovej vlny alebo laserom. Ak sú uzliny umiestnené na slizniciach, potom odporúčame na liečbu fytoextraktov, kortikosteroidných masti, rastlinných olejov.

lieky

Na liečbu červených lichenov sa používa široká škála liekov:

 1. V akútnom a subakutívnom priebehu ochorenia je predpísaný sedatívny medazepam, ktorý upokojuje nervový systém, zmierňuje stres. Mínus lieky - možnosť vzniku viacerých vedľajších účinkov.
 2. Pri veľmi častom vyrážke lekár predpíše antivírusový prípravok Zovirax. Liek má kontraindikácie: zlyhanie obličiek, neurologické príznaky.
 3. Okrem toho je predpísaný vitamín E, čo umožňuje skrátiť trvanie liečby. S jeho predávkovaním môže byť apatia, pokles videnia a problémy s trávením.
 4. Ak chcete odstrániť bolestivé svrbenie, lekár odporučí antihistamín Cetrin, ktorý zmierňuje zápal. Liek nie je predpísaný na tehotenstvo a laktáciu.
 5. Ak vzniknú komplikácie spojené s erozívnymi ulceróznymi kožnými léziami alebo sekundárnou infekciou, potom sa podáva antibiotikum tetracyklín. Medzi mínusmi jeho použitia sú viaceré vedľajšie reakcie.
 6. Pri predĺženej liečbe je navyše predpísaný kortikosteroid Dexametazón. Existujú riziká alergických a dermatologických reakcií po aplikácii lieku.

Lekári v dermatovenerológii okrem liečenia drogou odporúčajú použitie externých prostriedkov. Najlepšia masť z červených plochých lišajníkov na slizniciach je Flucinar. Je to glukokortikosteroid, ktorý má antialergický, antipruritický, protizápalový účinok. Aplikuje sa počas 1-2 týždňov na poškodené aplikácie slizníc. Nemôžete predpísať masť pre deti do 2 rokov.

Ak chcete rýchlo vyliečiť ochorenie vonkajšieho pôvodu, odporučte masť Advantan. Odstraňuje svrbenie, nadýchanie, odstraňuje zápal, bolestivý syndróm. Aplikujte masť na postihnutú plochu 1 denne / deň, kým úplne nezmizne. Medzi nevýhody používania lieku Advantan - nemožno použiť pri tuberkulóze kože, rosacey, kožných prejavov syfilisu.

fyzioterapia

Zbavenie sa červených lišajníkov bude jednoduchšie, ak okrem piluliek a masti prechádza fyzioterapia. Hlavné metódy:

 • PUVA-terapia je kombinovaný účinok fotosenzibilizátorov a ultrafialového ožiarenia, ktorý poskytuje protizápalový účinok;
 • magnetoterapia, zlepšenie regenerácie tkanív;
 • aplikácie ozoceritu, ktoré majú rozlišovací účinok.

Liečba červených plochých lišajníkov v domácnosti

Na červené lichen nespôsobil atrofickú alopéciu pokožky hlavy, spolu s hlavnou liečbou by sa mala aplikovať alkoholová tinktúra nechtíka, ktorú je ľahko nájsť v lekárni. Ak chcete trieť do postihnutých oblastí pokožky hlavy, je náplasť žiaduca niekoľkokrát denne. Podľa posúdenia pacientov pomáha vyrovnať sa s plochým lišajníkom račňového oleja, ktorý sa má aplikovať na gázu denne a ponechať lotion na zápalové zaostrenie aspoň 1 hodinu.

diéta

V priebehu ochorenia a počas obdobia zotavenia musíte dodržiavať vyváženú stravu. Diéta s červenými plochými lišajmi obsahuje bohatý nápoj, odmietnutie rýchleho občerstvenia, tučné, údené, slané, korenené jedlá, koncentráty a príjem potravín bohatých na minerály a vitamíny. Je potrebné zahrnúť do stravy:

 • Sušené slivky, sušené marhule;
 • čerstvé ovocie a zelenina;
 • všetky čerstvé bylinky;
 • hrozienka, orechy;
 • vývar z dogrose.

Ako vyliečiť červený lichen planus rýchlo a efektívne?

Príčinou kožných ochorení sú rôzne exogénne a endogénne faktory. Počet faktorov nielenže neklesá, ale rýchlo rastie. Prevaha parazitických kožných ochorení, ako sú syfilis, huby a lichen planus, sa zvyšuje medzi populáciou.

Čo je lichen planus?

Red lichen je nepríjemné chronické zápalové ochorenie, ktoré postihuje kožu (nohy sú poranené v 20%) a sliznice osoby (ústna dutina - 35% všetkých prípadov ochorenia). Podľa štatistík 1 zo 100 pacientov s dermatologickým ochorením trpí červenými hnačkami a tento počet každoročne rastie. Zvyčajne sú dospelí chorí, častejšie ženy, ktoré ochoreli u detí, sú veľmi málo.

Čím viac je povrch ľudského tela ovplyvnený, tým ťažšie je zbaviť sa.

Najčastejšie ovplyvňuje kožu na miestach, ako sú:

 • Predná časť dolnej končatiny;
 • Pohlavný orgán mužského pohlavia;
 • Vnútorný povrch predlaktia;
 • Kĺby zápästia.

Ak hovoríme o slizniciach, potom je to:

 • Mukokutánne pohlavné orgány;
 • Sliznica úst.

Príčiny červeného plochého lišajníka

Momentálne sa nemôžete zbaviť tejto choroby navždy, pretože niekedy sú možné relapsy.

Ale hlavné dôvody vývoja lišejníkov sú odvodené, ktoré pozostávajú z kombinácie troch faktorov:

 1. Endogénne faktory (poruchy nervového systému, poruchy imunitného systému, ochorenia žalúdka a čriev);
 2. Dedičné predispozície (znaky imunity sú rovnaké ako vlastnosti príbuzných, ktorí utrpeli túto chorobu);
 3. Exogénne faktory (prítomnosť predĺžených letargických chronických infekcií, alergické reakcie na užívanie určitých liekov).

V závislosti od dôvodov je červená lišajnica v priebehu ochorenia odlišná:

 • Akútna forma - týždeň-1 mesiac;
 • Subakútna forma - 1-6 mesiacov;
 • Chronická forma - 6 mesiacov - niekoľko rokov.

Príčinou poškodenia ústnej a genitálnej sliznice je závažnejšia forma ochorenia. A tiež to môže byť z nepríjemnosti a zavádzania infekcie ostrými okrajmi zubov (Kebnerova reakcia), tesnenia alebo odreniny v dôsledku neštandardnej protézy. V prípade, že je protéza vyrobená z rôznych druhov kovov, táto choroba sa tiež vyvíja.

Jeden z dôvodov, prečo je červené ploché lišajníky na koži, je jeho mechanické poškodenie (poškriabaniu, odreniny, škvrny na koži, ktoré poškriabú šaty alebo šperky).

Podľa odborníkov v oblasti dermatológie je červený plochý lichen považovaný za autoimunitnú chorobu. Táto skutočnosť je potvrdená skutočnosťou, že ľudia chorí s touto depriváciou sú chorí aj s inými autoimunitnými ochoreniami (ulcerózna kolitída, vitiligo, fokálna alopécia atď.).

Lishay môže byť predpokladom takej vážnej choroby, akou je hepatitída C.. Preto v prípade vývoja červených plochých lichenov by sa mali predložiť testy na hepatitídu C, ktorá, na rozdiel od lišajníkov, je nákazlivá.

Symptómy červeného lichen planus

Najčastejšie príznaky červených plochých lišajníkov sú vyjadrené svrbením, čo zase vedie k nadmernej podráždenosti a nespavosti. Umiestnenie vyrážky spravidla na miestach, kde je koža najtenšia, je náchylné na trenie a nebezpečné účinky na životné prostredie.

Tu nájdete podrobnejšie odpoveď na otázku, ako určiť depriváciu.

Medzi charakteristiky vyrážky v typických prípadoch možno opísať nasledovné:

 • Prvky vyrážky mierne stúpajú nad hladinou kože;
 • Vyrážka sa často skladá z jednotlivých plakov, ale niekedy to môže byť pomerne veľké zhluky;
 • Papuly sú malé, v blízkosti centra sa bodajú výkopy, povrch papule môže svietiť;
 • Časom sa vyrážky môžu zlúčiť navzájom;
 • Sklon k korunovaniu;
 • Prítomnosť mriežky Wickham (vidieť v hĺbke vyrážky po mazaní vodou alebo olejom);
 • Farba vyrážok je karmínová červená alebo fialová.

Po liečbe vyrážky môžu pigmentové škvrny zostať na mieste papuly, ale nakoniec tiež prechádzajú, ale vyrážka nie je jediným príznakom prejavu ochorenia.

Existujú aj iné formy manifestácie červeného lichen planus, medzi ktoré patria:

 1. prstencový tvar - kožné vyrážky vo forme krúžkov, najčastejšie sa objavujú na pohlavných orgánoch;
 2. Erythematózna forma - vyrážky, ktoré sú sfarbené v svetlej karmínovej farbe a koža v oblasti týchto tvarov napučiava a vločky;
 3. bradavčitý (verrucous) - ochorenie sprevádza výskyt plochých bradavíc;
 4. Pemfigoidnaya - sprevádzané výskytom bublín, po ktorých zmiznutí zostáva pigmentácia;
 5. atrofická - výskyt bielych škvŕn s perlovým odtieňom;
 6. Erozívnej a ulcerózna - tvorba epiteliálnych defektov.

Rôzne formy prejavu choroby nechávajú na koži zvláštne kresby. Práve vďaka nim je možné posúdiť postihnutú oblasť a tiež predpísať čo najefektívnejšiu liečbu.

Ak chcete vizuálne posúdiť stupeň poškodenia kože, pozrite si fotografie červeného lišajníka.

Šokujúce štatistiky - zistili, že viac ako 74% kožných ochorení - príznak infekcie parazitmi (Ascarid, Giardia, Toksokara). Worms spôsobujú obrovské škody na tele a náš imunitný systém je prvý, kto trpí, čo musí chrániť telo pred rôznymi chorobami. E. Malysheva zdieľa tajomstvo, ako rýchlo sa ich zbaviť a očistiť ich kožu stačí. Čítajte viac »

Ako zaobchádzať s červeným plochým lišajníkom?

Naposledy sme diskutovali, ako liečiť ružové lišajníky. Obráťme sa na metódy liečenia červených plochých lišajníkov.

Aby ste predpísali liečbu, musíte vykonať klinické posúdenie príznakov a vo výnimočných prípadoch uchádzať sa o histologické vyšetrenie. Lekár môže tiež vykonať testy a diagnostiku ďalších možných ochorení kože. Liečba spočíva v zastavení klinických prejavov ochorenia.

Ak je dominantným príznakom ochorenia svrbenie, pacientovi sú predpísané lieky, ako sú:

 • antihistaminiká;
 • upokojujúce;
 • Spacie pilulky;
 • Kortikosteroidy.

Kvalitatívnu a rýchlu liečbu uľahčujú:

 • Používanie vitamínov;
 • akupunktúra;
 • Electro;
 • Liečba sanatória.

Najefektívnejšia liečba červeného lichen planus

Najúčinnejšou liečbou lichenov je včasná detekcia a postúpenie špecialistovi. Iba špecialista bude môcť vybrať primeranú liečbu na základe formy a závažnosti ochorenia.

Nie je možné vyčleniť jednu najefektívnejšiu liečbu, pretože všetko je individuálne. Možno však poznamenať, že hlavným faktorom pre rýchlu a účinnú liečbu je včasná liečba v nemocnici a prísne dodržiavanie odporúčaní lekára.

Účinné masti z červených plochých lišajníkov

Použitie masti predpisuje lekár, aby sa zbavil svrbenia, odstránil zápal kože, zabránil šíreniu vyrážky.

Skupina použitých masťov je bežne rozdelená na:

 • hormonálne -Hydrokortizón, flumethason, cloveit, betametazón, celestoderm, triamcinolón;
 • Antialergické nehormonálne masti - Gystan, Fenistil;
 • Nehormonálne protizápalové účinky - tacrolimus, pimekrolimus;
 • Exfoliačné masti - Salicylová masť, Sokoseril.

Ľudové opravné prostriedky

Zaobchádzanie s ľudovými prostriedkami spočíva v uplatnení:

 • Semená rakytníka olejového - na povrchu pokrývajúca po dobu 30-60 minút;
 • Nezriedený prírodný jablčný jablkový ocot - 10 minút;
 • Lotion z odvaru alebo tinktúry nechtíka;
 • Masť z brezového dechtu (150 g), 2 vaječné žĺtky a tukový krém (100 g);
 • Kashitsa zo strouhanej červenej repy, ktorá je viazaná na postihnutú oblasť obväzom. Bandáž sa zmení, keď pasta suší.

komplikácie

Takáto choroba sa považuje za priaznivú, pretože kapacita práce a rutina života prakticky nie sú porušované.

V ťažkých formách alebo predčasnom liečbe sa môžu objaviť nasledujúce komplikácie:

 • stomatitída
 • Pristúpenie bakteriálnej infekcie
 • Bronchitída a zápal pľúc
 • Zmeny sliznice v sliznici po vyrážkach
 • Red lichen planus môže negatívne zvýšiť riziko spinocelulárneho karcinómu

prevencia

Ako prevencia možno vyzdvihnúť tieto body:

 • Pravidelné umývanie úst;
 • Prevencia stresových situácií a hypotermie;
 • Pravidelné používanie kurzov vitamínov;
 • Rýchla a včasná liečba ohniská iných chorôb a v prípade chronických ochorení - pozorovanie terapeutom.

záver

Červené ploché lišajníky - choroba nie je nebezpečná, ale je nepríjemná. Pri správnej a včasnej liečbe a tiež pri dodržiavaní preventívnych opatrení je možnosť relapsu výrazne znížená. Pamätajte, že liečba červenej deprivácie určuje iba lekára!

Červený plochý lichen: fotografia osoby, znaky a liečba

Červený plochý lichen je dermatologická choroba, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku mnohých negatívnych faktorov. Tento typ lišajníka nemá špecifický patogén a nie je infekčná choroba. Pre niektoré údaje je pravdepodobná genetická predispozícia na vývoj červeného lichen planus.

príčiny

Príčiny týchto ochorení môžu byť odlišné. Existuje niekoľko hlavných faktorov, ktoré môžu viesť k tejto dermatologickej chorobe.

 • Genetická predispozícia. Tento faktor nie je hlavný, ale keď sa kombinuje s inými, napríklad s alergickou reakciou, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku červeného plochého lišajníka.
 • Poruchy imunitného systému. Príčinou ochorenia môže byť napadnutie imunitného systému na bunkách tela, ktoré sú vnímané ako mimozemské.
 • Porušenie nervového systému. Často sú príčiny dermatózy stres, depresia, neuróza, neurasténia atď.
 • Infekciu. Existuje možnosť výskytu deprivácie v dôsledku aktivácie vírusov alebo baktérií, ktoré žijú na koži a v horných vrstvách kože. Začnú sa rozvíjať za priaznivých podmienok. Takéto stavy sú znížená imunita, chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu, syndróm chronickej únavy, nervový nadmerný tlak atď.
 • Intoxikácie. Významným faktorom v rozvoji choroby je intoxikácia tela drogami, chemikáliami. Môže to byť choroba spôsobená profesionálnou činnosťou, ak práca zahŕňa používanie škodlivých chemikálií. Niekedy reaguje telo na výskyt dermatózy v dôsledku otravy vlastnými toxickými látkami, ktoré produkuje v procese životne dôležitého účinku a úplne ho neodstráni kvôli poruchám v exkrečnom systéme.

Existuje veľa faktorov, ktoré spúšťajú patogenézu červených plochých vší. Zvyčajne vzniká v dôsledku niekoľkých faktorov. Niekedy je možné vylúčiť tento negatívny vplyv, napríklad zastaviť otravu tela škodlivými chemikáliami, zmeniť potraviny, odstrániť stres. V tomto prípade bude liečba úspešnejšia.

Známky červeného lichen planus u ľudí


Ochorenie sa prejavuje na koži papuli lila alebo červenej farby. Môžu byť okrúhle alebo polygonálne. Tieto kožné útvary majú ploché ploché povrchy, niekedy pôsobivé. Je charakteristické, že papuly majú zvláštny lesklý povlak. Často sú viditeľné s drážkami a striebrom. Papuly je možné kombinovať do veľkých oblastí.

Na najväčších plochách plochých papuliek sa vytvára Wickhamova sieť. Ide o pôvodné drážky na lesklej koži papulov, ktoré vizuálne tvoria oko.

Ovplyvnené oblasti pokožky prinášajú nepohodlie: môžu svrbieť, niekedy veľmi vážne. Skúška sa zosilňuje v noci a prerušuje spánok. Následne sa pracovná kapacita znižuje, nervový systém sa zhoršuje.

Progresia choroby vedie k tomu, že namiesto akejkoľvek traumy kože, dokonca aj najzávažnejších, sa vytvárajú papule červeného plochého lichenu.

Hlavné zóny, kde sa objavujú ploché formácie: dolná časť nohy, vnútorné stehná, slabina, ruka a predlaktia, hrudník, chrbát, krk.

Symptómy jednotlivých foriem ochorenia (tabuľka)

Existuje niekoľko foriem ochorenia, ktoré rozlišujú predovšetkým lokalizáciu výskytu kožných prejavov, ako aj špecifické príznaky.

Červené ploché lichen ako vyzerá

Toto je chronické ochorenie slizníc a kože, ktoré sa vyznačuje vzhľadom na malé papule červenej farby. Príčiny vývoja nie sú úplne pochopené. Väčšina žien stredného veku je chorá. Liečba používa antialergické látky systémového a lokálneho účinku.

príčiny

Tento typ lišajníka sa týka takzvaných dermatóz, tj kožných lézií vyplývajúcich z multifaktorového efektu. Charakterizované pomerne rozsiahlou léziou kože. Treba poznamenať, že konečné príčiny vzniku plochých červených lišajníkov nie sú stanovené. V súčasnosti existuje množstvo vedeckých teórií, ktoré potvrdzujú vzťah medzi vývojom symptómov plochých červených lišajníkov s rôznymi systémovými patológiami, nervovou záťažou a poruchami imunity.

Rôzne porušenia imunitného systému spôsobujú dlhodobú povahu ochorenia, ako aj neštandardnú reakciu pokožky na rôzne vonkajšie a vnútorné poškodzujúce faktory. Uvádzajú sa mnohé prípady červeného znesvätenia členov tej istej rodiny. To dokazuje určitú genetickú predispozíciu, pretože samotná osoba s takouto depriváciou nie je nákazlivá a nie nebezpečná pre ostatných.

Početné štúdie preukazujú existenciu priameho vzťahu medzi primárnym výskytom alebo novou exacerbáciou červených lišajníkov a rôznymi stresmi (pozitívnymi aj negatívnymi), hypnotickými účinkami, segmentálno-reflexnou terapiou.

Nepochybná vzájomná súvislosť tejto kožnej choroby a chronickej terapeutickej patológie, ako napríklad:

 • diabetes mellitus;
 • chronické zápalové a dystrofické procesy gastrointestinálneho traktu;
 • hypertenzívne ochorenie.

V súčasnosti je plochý červený lichen považovaný za druh patologickej toxo-alergickej reakcie organizmu na rôzne chemické zlúčeniny. Patria medzi ne:

 • vývojár filmu;
 • antibiotiká tetracyklínu;
 • zlúčeniny zlata;
 • anti-tuberkulózne liečivo PASK.

Pre tento druh je lišaj charakterizovaný dlhodobým a pretrvávajúcim prúdom. Úplná liečba plochých červených lišajníkov je takmer nemožná. Pri určitej dlhodobej liečbe môžete dosiahnuť dlhú dobu odpustenia.

Red lichen planus: príznaky

Toto ochorenie kože ovplyvňuje nielen samotnú kožu, ale aj sliznice (niekedy len sliznice), čo komplikuje liečbu a zhoršuje stav chorého. Pre klasickú formu plochého červeného lišajníka je niekoľko vlastností, ktoré ho ľahko odlíšia od iných podobných ochorení kože. Ide o:

 • prvky vyrážky sú ploché papuly polygonálneho tvaru, ktoré majú strednú depresiu;
 • farba papuliek má rôzne odtiene červenej farby, od tmavo ružovej až po karmínovo červenú;
 • prvky vyrážky majú lesklý povrch, ktorý je najvýraznejší pri ošetrení olejom a bočným osvetlením;
 • papuly sú náchylné na fúziu, tvoria pomerne veľké plaky, ktoré sú náchylné na jemné lamelárne škárovanie;
 • Vyrážka je spojená s vážnym svrbením, ktoré zbavuje chorého spánok a odpočinok;
 • jeden z najdôležitejších symptómov je znakom Wickhama; nerovnomerné zhrubnutie epidermis (zrnitá vrstva) spôsobuje prítomnosť prelínania vo forme pása pásov a bodiek, čo je jasne viditeľné pri dôkladnom vyšetrení;
 • Symptómom spoločnosti Kebner je umiestnenie nových papulov v oblasti poškriabania;
 • papuly z červených lišajníkov môžu pokrývať celé telo, ale sú najčastejšie lokalizované na končatinách (flexor a extentorové plochy kĺbov), inguinálne a axilárne záhyby;
 • hlavne časti kože, ako je hlava, dlaň a nohy, sa do procesu nezapoja.

Časť pacientov zaznamenala prítomnosť papulov len na slizniciach (ústna dutina, pohlavné orgány) bez kožných lézií. Na povrchu sliznice majú papule lišajníka charakteristickú svetlosivú farbu, sú usporiadané vo forme prstencov so strednou ekzýlou.

U malého počtu pacientov sa zaznamenali zmeny nechtov: pozdĺžne strihy, zakalenie nechtov, sčervenanie nechtov.

Pre ploché červené lišajníky sú opísané mnohé atypické formy, v ktorých nie sú charakteristické symptómy. To značne komplikuje proces určovania správnej diagnózy. Medzi nimi sa odlišujú: bradavice, sklerotické, pemfigoidné, monolitické, špicaté, erozívne, prstencové a lineárne. Tieto atypické formy sa vyznačujú nasledujúcimi vlastnosťami:

 • bradavice - tmavé plaky pokryté hustým keratinizovaným rastom sa nachádzajú len na prednom povrchu holennej kosti;
 • Atrofická (sklerotická) forma - prevažujú atrofické procesy, tj miesto kožného epitelu vzniká spojivové tkanivo, prípadne ohnisková alopécia; Zvyčajne je lokalizácia lézií na extenzných povrchoch končatín (symptóm Lussuer-Little);
 • pemfigoid (bublina) - namiesto papuliek sa vytvárajú bolestivé pľuzgiere s krvavým obsahom;
 • vrcholová forma - spolu s klasickými papulami sa objavujú akútne elementy, pravdepodobne s atrofickými zmenami;
 • monoliformná (náhrdelníková) verzia - prvky vyrážky sú usporiadané vo forme jasných dlhých prúžkov, ktoré vyzerajú ako náhrdelník; môže sa rozšíriť na pokožku hlavy a tvár;
 • Krúžková forma je typickejšia pre mužov s mukóznymi léziami; s opačným vývojom primárnych papulov sa vytvárajú nové, v určitej vzdialenosti od nich tvoriace krúžky alebo oblúky;
 • lineárna verzia - papuly sú zistené iba pozdĺž nervových kmeňov (zvyčajne v medzikontálnych priestoroch);
 • erozívny-ulceratívny variant - je zaznamenaný iba na slizniciach, typicky tvorba dlhodobého liečenia, ale nie veľmi bolestivých vredov a erózií.

Liečba červeného lichen planus

Kľúčom k úspešnej liečbe plochých červených lišajníkov je detekcia a liečba ochorení nervového a zažívacieho systému. Jednou zo zložiek terapie sú upokojujúce prípravky na rastlinnej báze (matka, valerián, hloh).

Povinné desenzibilizátory sú predpísané pre všetkých pacientov (loratadín, desloratadín, cetirizín), vo vážnych prípadoch - steroidné hormóny (prednizolón, dexametazón).

Zložky vyrážky sa okamžite ošetrujú steroidnými masťami (fluokortolón, betametazón) a zapečatené náplasťou, čo výrazne urýchľuje proces ich opačného vývoja.

Ľudia s červenými lišajníkmi sa zvyčajne odporúčajú, aby dodržiavali hypoalergénnu stravu, ktorá vylučuje korenené a korenené jedlo.

Red lichen planus: príznaky, liečba, lekárska rada

Červený plochý lichen je chronické ochorenie kože u človeka. Dôvod nie je známy. Hlavným príznakom: na koži a slizniciach sa objavuje papulárna (nodulárna) svrbivá vyrážka. Liečba vykonáva dermatológ. Ženy sú choré dvakrát tak často ako muži. Vek chorých: 30-60 rokov. Deti - veľmi zriedka. Trvanie choroby - od 1 mesiaca do 1 roka.

Kód na ICD 10: L43. Skrátený lekársky názov: CPL. Latinský názov: LICHEN RUBER PLANUS. Klasifikácia sa vzťahuje na papiloskvamózne kožné ochorenia.

obsah:

dôvody

Etiológia (príčina) červeného plochého lichenu nie je známa.
Patogenéza (mechanizmus vývoja) ochorenia je autoimunitná. To znamená, že imunitné bunky tela začnú vnímať bunky svojej kože ako cudzie a začnú ich napadnúť. Prečo sa to stane - so 100% istotou nikto nevie, to je hlavný dôvod pre rozvoj tohto procesu, nikto nevie. Preto existuje niekoľko teórií.

Teórie vývoja červeného lichen planus

 1. Dedičné príčiny. Vrodená predispozícia k tejto chorobe je vyššia v rodinách, kde jeden alebo obaja rodičia trpia červenými planárnymi lišajníkmi. Štatisticky je výskyt v takýchto rodinách vyšší.
 2. Neurogénna teória. Často sa choroba vyskytuje po nervovom strese a psychických šokoch u človeka.
 3. Infekčná hypotéza. U niektorých pacientov sa objavil výskyt červených lišajníkov po vírusových alebo bakteriálnych infekciách. Napríklad po vírusovej hepatitíde po herpetickej infekcii po chrípke.
 4. Toxicko-alergické príčiny. Červené ploché lišajnice sa niekedy vyskytujú pri dlhšom kontakte s chemikáliami, s materiálmi na vyplňovanie karyóznych dutín v zubnom lekárstve. Zriedka sa objavujú prejavy ochorenia po užití liekov, napríklad po masívnom priebehu antibiotickej liečby.
 5. Choroby gastrointestinálneho traktu, endokrinný systém: gastritída, enterokolitída, pankreatitída, diabetes mellitus atď.

Je červený lichen planus nákazlivý?

Nie, nie je to nákazlivé. V histologických štúdiách neboli nájdené žiadne infekčné činidlá. To znamená, že sa neprenáša z človeka na človeka.

Príznaky a klinika

 1. Papuly. Hlavným príznakom s červeným plochým lichenom je vzhľad červeno-kyanotických alebo fialových papuliek (uzlíkov) na koži osoby s veľkosťou 2-4 mm. Tvar papuly je polygonálny, nie kruhový. V strede - mierna depresia, takže papulka vyzerá plocho. V priebehu času sa papuly zakryjú malými šupinami, ale lúpanie nie je vyjadrené, nie je to isté ako pri psoriáze. Váhy sú oddelené od základne s ťažkosťami.
 2. Svrbenie. Je to známka exacerbácie choroby. V štádiu remisie - svrbenie a papuly nie sú, ale môžu byť ohniská zvýšenej pigmentácie (hyperpigmentácia).
 3. Symptóm voskového lesku: v prechádzajúcom svetle majú papuly a plaky voskový lesk.
 4. Symptóm Wickhamovej mriežky: pri mazaní rastlinným olejom na povrchu veľkých papulov zreteľne viditeľná sieťovina (šedé bodky a pásy).
 5. Symptóm Kebner: objavenie nových vyrážok v priebehu hrebeňov kože - známka prítomnosti závažného svrbenia.

Hlavná lokalita papulózneho vyrážok s červeným lišajníkom

 • Kožné záhyby na ohybných povrchoch kĺbov rúk a nôh,
 • na trupu, najmä v oblasti sakru,
 • genitálie - labia, glans penis,
 • na rukách a nohách - predný povrch dolných končatín a predlaktia,
 • v 20% prípadov - sliznica úst (belavá farba jazyka, pier, úst),
 • zriedkavo - nechty (zriedenie, nepriehľadnosť, brázdy a zahĺbenia na doske na nechty),
 • zriedka sa papuly umiestňujú pozdĺž prechodu nervových zakončení,
 • veľmi zriedkavo - pokožku hlavy.

Klinické formy červeného lichen planus

 1. Typická forma je u 75% pacientov. Na koži sa objavujú papuly, môžu sa zlúčiť do skupín.
 2. Hypertrofická alebo warty atypická forma. Papuly sa zlučujú s veľkými formáciami, rozširujú sa ako hyperkeratóza alebo bradavice, na vonkajšej strane sa podobajú senilnej keratóze. Nachádzajú sa častejšie na prednom povrchu náprotivkov.
 3. Prsteňovitá atypická forma. Papuly sa zlúčia do krúžku.
 4. Bulózna alebo pemfigová atypická forma. Okrem papuliek sa objavujú bubliny s čistým alebo krvavým obsahom. Vyžaduje včasnú liečbu.
 5. Erosívna ulceratívna atypická forma. Nachádza sa v ústnej dutine. Spolu s papuly na sliznici sú erózie a vredy.
 6. Atrofická atypická forma. Papulka je malá, na svojom mieste sa objavujú škvrny kyano-ružovej farby. Svrbenie kože je nevýznamné.

diagnostika

Diagnóza červených plochých lichenov je založená na klinickom obrázku: sťažnosti, prítomnosť vyrážok, charakteristické príznaky. Ak má pacient atypickú formu, najmä v ústnej dutine, čo je ťažké odlíšiť od iných ochorení, vykoná sa biopsia a histologické vyšetrenie.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s

 • lupienka,
 • genitálne bradavice,
 • parapsoriaz,
 • bulózny pemfigoid,
 • ekzém,
 • neurodermatitída,
 • seboroická dermatitída,
 • atopická dermatitída,
 • lupus erythematosus,
 • leukoplakia ústnej dutiny,
 • nodulárna svrbenie,
 • lichenoidná a bradavicová tuberkulóza kože,
 • papulárny syfilis.

komplikácie

Hypertrofické a erozívnou a ulcerózna forma plochý lišaj v 3% prípadov maligniziruetsya, ktorá sa degeneruje do spinocelulárneho karcinómu.

liečba

Ako liečiť červené lišajníky, ak nie je známa príčina? Podľa moderných odporúčaní by účinná liečba choroby mala vždy zahŕňať niekoľko smerov.

V 99% prípadov sa hospitalizácia nevyžaduje. Liečba sa vykonáva doma a na klinike.

Liečba alebo eliminácia základnej choroby alebo provokujúceho faktora

Môže ísť o liečbu vírusovej hepatitídy, diabetes mellitus, elimináciu pôsobenia toxických látok, boj proti stresu atď.

Miestna terapia

 1. Priraďte kortikosteroidné krémy a masti. Tieto lieky znižujú imunitnú odpoveď v pokožke, znižujú činnosť zápalu.
  Liečivé masti: Fluorocort, Acriderm (podrobnejšie o Acridermovej masti), Triderm, Sinaflan, Belosalik a ďalšie.
  Zmršte postihnutú oblasť pokožky dvakrát denne - 4 týždne. Opakovaný kurz - iba po konzultácii s dermatológiou.
  Liečba kortikosteroidmi je účinná. Podľa recenzií sú príznaky zhoršenia choroby už za týždeň. Existuje však riziko vedľajších účinkov a účinku "odrazu", keď po zrušení glukokortikoidov dochádza k relapsu choroby.
 2. Prípravky na báze naftalánu.
  Masť a smotana Losterin, Naftaderm.
  Namažte postihnutú oblasť pokožky 2-3 krát denne - 4 týždne. V prípade potreby opakujte kurz po týždňovej prestávke.

Všeobecná terapia

 1. Antihistaminiká sú predpísané na zmiernenie pruritu a zníženie zápalu.
  Claritin, loratadín, suprastin, erius, telphast, tavegil, dimedrol.
 2. Retinoidy: Tigazon a Neotigazon, izotretinoín. Účinky liekov - inhibovali nadmerný rast kožných buniek, normalizovali proces keratinizácie. Stabilizované membránové štruktúry buniek. Vezmite Neotigazon 20-30 mg jedenkrát denne počas jedla. Priebeh liečby je 1,5 - 2 mesiace.
 3. Imunosupresíva - lieky, ktoré potláčajú imunitu. Predpísané iba lekárom a predpisované predpismi. Používa sa v ťažkých formách červeného lichen planus, ktoré nie je možné liečiť inými spôsobmi:
  - Kortikosteroidné hormóny v kvapkadlách a tabletách: prednizolón, dexametazón a ďalšie.
  - Cytotoxické: chlórchin, hydroxychlorochin, cyklosporín A.
  Účinok používania imunosupresív je rýchly a pretrvávajúci, ale existuje mnoho vedľajších účinkov.
 4. Antibiotiká - sú predpísané v prítomnosti infekčných a hnisavých komplikácií na koži u pacientov s červenými lišajmi.
 5. Sedatívna terapia (valerián, matka), hypnóza, elektrosleep. Zníženie excitability nervového systému priaznivo ovplyvňuje proces hojenia - vždy ide rýchlejšie a efektívnejšie.
 6. Strave. Vylúčenie alergénnych produktov (čipy, sóda, citrusy, med, atď.), Korenené potraviny, teplé jedlá, alkohol. Je zvlášť dôležité dodržiavať stravu v prípade poškodenia sliznice ústnej dutiny.

fyzioterapia

 1. Používa sa pri komplexnej liečbe červeného lichen planus.
 2. PUVA terapia. Použité lieky, ktoré majú vplyv na fotosenzitívnosť na pokožke - psoraleny (napríklad Metoxalen). Liečivo sa podáva pacientovi buď v tabletách, alebo ako masť. Psoraleny sa hromadia v kožných bunkách. Po 3 hodinách sú postihnuté oblasti pokožky vystavené ultrafialovému žiareniu.
  Potláča sa nadmerné množenie epidermálnych buniek a kožná infiltrácia sa znižuje. V tých častiach pokožky, ktoré nie sú vystavené pôsobeniu UVL, psoraleny nekonajú žiadnym spôsobom.
  Pozitívny účinok postupu začína 4. deň. Priebeh liečby vyžaduje 20 až 30 procedúr liečby PUVA. Podľa pacientov a lekárov je účinnosť postupu až 80% pri komplexnej liečbe ochorenia.
  PUVA-terapia nemá žiadny návykový účinok, ako napríklad kortikosteroidy masti a krémy.

Pozeráme sa na video, ako sa uskutočňuje liečba PUVA:

 • Sulfónové a radónové kúpele, bahno.
 • Magnetoterapia. Postup s nízkou účinnosťou. Môže sa predpisovať len v kombinácii s inými oblasťami liečby.
 • Ľudová liečba

  Pri liečbe červených plochých lišajníkov neodporúča dermatológovia používať ľudové lieky ako základné. Neznáma príčina ochorenia vám neumožňuje vyzdvihnúť účinný ľudový prostriedok. Preto je ich použitie možné iba ako symptomatické, aby sa znížil prejav symptómov ochorenia.

  1. Odvar a infúzia postupnosti a celandínu. Liečte postihnuté časti tela 3-4 krát denne. Znižuje zápal kože, sčervenanie, svrbenie.
  2. Olej z oleja seabunkového a olej z nechtíka. Majú protizápalový a hojivý účinok. Liečte postihnuté oblasti 2 krát denne. Zvlášť účinné v prítomnosti erózie a vredov, vrátane ústnej dutiny.
  3. Birch decht. Vedie k zmäkčeniu papuliek, podporuje odlupovanie váhy. Aplikácia gázových obväzov impregnovaných brezovým dechtom sa vykonáva raz za deň 10-30 minút.

  Červené ploché lišajníky

  Červené ploché lichen je pomerne časté ochorenie kože, ktoré rýchlo nadobudne chronický charakter. Často sa vyskytuje v chronickej forme s výskytom recidívy, akútna je oveľa menej častá. Choroba sa považuje za nebezpečnú z dôvodu jej onkogenity. Bez vhodnej liečby sú ohniská zápalu schopné degenerovať do malígneho nádoru.

  dôvody

  Na červené lišajníky, od 0,78 do 2,4% všetkých kožných ochorení a od 7 do 10% ochorení ústnej sliznice. Lishay sa vyskytuje podľa rôznych údajov v 1,3-2,4% prípadov všetkých dermatologických ochorení. A medzi ochoreniami ústnej sliznice je jej podiel podľa niektorých autorov 35%. Choroba sa vyskytuje v rôznych vekových skupinách. Ženy trpia červenou plochou nosnosťou častejšie ako muži.

  Na koreň výskytu červených plochých lichenov sa vyskytujú poruchy imunity. Pod vplyvom provokovať faktorov (psycho-emocionálny stres, trauma v širšom slova zmysle - mehanicheckaya, chemikálie, liečivo, hormonálne a metabolické poruchy) zvyšuje citlivosť a náchylnosť kožných buniek do patogénne účinky.

  Hlavné dôvody pre jeho výskyt:

  • Autoimunitné poruchy.
  • Metabolické poruchy.
  • Vírusové a infekčné choroby.
  • Porušovanie neurogénnej povahy.
  • Dedičné predispozície.
  • Alergické a toxické reakcie.
  • Endokrinné poruchy.
  • Choroby kardiovaskulárneho systému.

  História prípadu, v ktorej sa zdedil červený lišaj, nie je nezvyčajné. Lishay sa v takýchto prípadoch vyskytuje u detí a je ťažké liečiť. U detí je červený lichen planus veľmi zriedkavý. Detská populácia predstavuje len 1% z celkového počtu všetkých pacientov s červeným lichen planusom.

  Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že vás zbavuje infikovaných už nakazených osôb, nie je nákazlivé. Inými slovami, červený plochý lichen nie je nákazlivý. Väčšina je dedičná a nie je prenášaná osobným kontaktom s nosičom.

  Niektorí odborníci však neodporúčajú úplne odmietnuť možnosť uzatvárania červeného lichen planus (najmä pri blízkom kontakte) a dodržiavať niekoľko pravidiel:

  • Pri komunikácii s pacientom by sa mali odmietnuť ruky a iné fyzické kontakty,
  • Nepoužívajte jedlo, oblečenie, topánky, nožnice a iné predmety osobnej starostlivosti.

  Príznaky a fotografie červených plochých lišajníkov

  S červenou plochou lišajovou kožou často trpí, aj keď v 3-26,5% prípadov dochádza k izolovanému poškodeniu slizníc ústnej dutiny. Môžu to byť lézie vulvy, močového mechúra a močovej trubice, konečník, tráviaci trakt.

  Výpady s červenými plochými lišajníkmi sú často viacnásobné a usporiadané v skupinách, ktoré sa tvoria na kožných girlandách, krúžkoch alebo líniách

  Hlavným príznakom červených plochých lišajníkov je výskyt charakteristických vyrážok vo forme sčervenania, plakov, vredov. Pri vyrážke je umiestnenie skupiny v hlavných léziách zvláštne.

  Častejšie vyrážka s červenými lišajníkmi sa nachádza na takých miestach tela:

  • lakte záhyby;
  • vnútorný povrch zápästia zápästia a stehien;
  • popliteal fossae;
  • Bedrový región;
  • dolné brucho;
  • oblasť svalov;
  • Kĺbové členky;
  • podpazušie;
  • bočné plochy kmeňa.

  Dlaň a podrážka, tvár a pokožka hlavy sú extrémne zriedka ovplyvnené červeným plochým lišajníkom. Na slizniciach sa pozorujú vyrážky v nasledujúcich oblastiach:

  • ústna dutina: jazyk, vnútorný povrch tváre, tvrdé podnebie, guma; v
  • mozgová príhoda vo vagíne;
  • hlavu penisu.

  Výskyt lišaj v ústnej sliznici do určitej miery závislá na prítomnosti u pacientov, ochorenie gastrointestinálneho traktu (gastritída, kolitída atď.), Pečene, slinivky brušnej. U mnohých pacientov je ochorenie jasne spojené s vaskulárnou (hypertenziou) a endokrinnou (diabetes mellitus) patológiou.

  Je veľmi ťažké identifikovať červené lišajníky na tvári, ktoré sa prejavujú v podobe nezvyčajných vyrážok v oblasti kože čela, tváre, dolných a horných viečok a brady. Namiesto zvyčajných plakov majú pacienti intenzívnu pigmentáciu tmavšieho odtieňa.

  Symptómy červených lišajníkov sú preto svrbenie, začervenanie a prejavy iných typických príznakov. Určite prítomnosť ochorenia môže lekár-dermatológ s externým vyšetrením pacienta.

  Druhy choroby

  Ako môžeme vyvodiť príčiny vývoja ochorenia - červený plochý lichen nie je prenášaný z človeka na človeka. V závislosti od prejavu sa rozlišujú tieto odrody:

  Vo všetkých formách plochý lišaj aplikuje lokálnej liečbe, ktorá sa zameriava na použitie rôznych kortikosteroidných mastí (tselestoderm, Advantan, Elokim et al.). Uvádzajú sa tiež masti, ktoré majú resorpčný účinok, ktorý obsahuje ichtyol, naftalán, síru, decht a kyselinu salicylovú.

  diagnostika

  Keď sa vyskytnú kožné vyrážky, mali by ste sa poradiť s dermatológa. Diagnóza plochý lišaj je vykonané dermatológ a nepredstavuje žiadne veľké problémy, pretože je takmer vždy možné nájsť typické plaky polygonálny tvar s charakteristickou farbou, hladký povrch, pupkoobraznym depresia, priečne pruhovanie.

  Diferencovaná diagnóza je stanovená na vylúčenie leukoplakie, lupus erythematosus alebo syfilis. Hlavným smerom je identifikovať choroby na pozadí, ktoré vyvolávajú chorobu. Podrobné otázky pacienta môžu určiť predpokladaný faktor alebo dedičnosť.

  Liečba červeného lichen planus u ľudí

  Pacienti s červeným lišajníkom by sa mali dôkladne podrobiť vyšetreniu na zistenie somatických ochorení. Zvláštna pozornosť sa venuje stavu gastrointestinálneho traktu, nervového systému, indexu krvného tlaku a obsahu glukózy v krvi.

  Odstránenie provokačných faktorov:

  • odstránenie stresu a traumatických situácií u ľudí;
  • liečba u zubára, sanitácia ústnej dutiny, aby sa zabránilo poškodeniu ústnej sliznice;
  • korekcia farmakoterapie s výnimkou choroby provokačného ochorenia (antibiotiká, delagil);
  • vylúčenie pracovných a domácich rizík;
  • vyšetrenie s endokrinológom, gastroenterológom, neurológom;
  • liečba ohniskov chronickej infekcie (tonzilitída, maxilárna sinusitída, zubný kaz);
  • správna vyvážená strava, strava.

  Miestnu liečbu u dospelých a detí možno poskytnúť aj ľudové prostriedky, vrátane:

  • kúpele s použitím liečivých rastlín, napríklad šnúra a harmanček;
  • aplikácie na olejové škvrny rakytníka;
  • masť na báze kadidla a nechtíka;
  • pleťové vody, náplne, výplach úst s repkovou šťavou alebo živicou, odvar z hrozienok.

  Aktívne masti s kortikosteroidmi Advantan, sinaflana, Belosalik ktoré majú protizápalový účinok, a sú preto užitočné pri liečbe lichen ruber planus, hydrokortizón obkalyvanie ložiská.

  Papuly, prečesané na rany, sa odporúča liečiť Solcoserylovou masťou. Liečivo nasýti tkanivá kyslíkom a glukózou, regeneruje ich a zabraňuje vzniku vredov a erózií. Na chorú pokožku sa aplikuje 2 - 3 r. za deň, približne 2 týždne.

  Na zlepšenie toku metabolických procesov je indikovaná liečba vitamínmi. Priamo vitamín A a jeho deriváty majú priaznivý vplyv na delenie kožných buniek a znižujú závažnosť zápalu. Prípravok vitamínu je predpísaný po dobu 2 až 3 týždňov s dávkami 25-50 mg.

  Z metód bezdrogovej terapie červeného plochého lichenu si zasluhuje pozornosť fototerapia (ultrafialové ožarovanie). Existujú správy o liečbe pacientov s červenými planárnymi lasermi.

  Plochý červený lišajník u človeka nie vždy podstupuje liečbu, často po ukončení liečby ochorenie vracia recidívu. Preto je nevyhnutné dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré pomôžu dosiahnuť stabilnú odpustenie.

  S rastúcou intenzitou ischemických prejavov sa liečba uskutočňuje:

  • histamínové H1-blokátory, repelenty s antiserotonínom a blokátormi katecholamínov. Súčasne používajte sedatíva a antidepresíva. S ich pomocou normalizujú spánok a znižujú svrbenie.
  • Liečba vitamínmi pre pozitívny vplyv na metabolické procesy.

  Prevencia relapsu je na liečbu lézií chronickej infekcie (zápal prínosových dutín, zápal mandlí, a kazu al.), Liečenie neuropsychiatrických porúch, nervového systému, únavy a stresu.

  Ľudové opravné prostriedky

  Na liečbu červených plochých lišajníkov ľudovými prostriedkami je možné len po súhlase dermatológa.

  1. Tar. Vezmite 2 vajcia, brezový decht 150 g, čerstvý domáci krém 100 g, premiešajte a rozotrite do postihnutých oblastí až do vymiznutia vonkajších prejavov. Predzápalové ohniská utrite peroxidom vodíka.
  2. Denný kompresný olej z rakytníka. Navlhčujú gázu a dajú na postihnutú pokožku hodinu.
  3. Nechtík. Vezmite 10 g nechtových kvetencov a rozdrvte ich, rozomlete ich na 50 g vazelíny. Namažte postihnutú pokožku masťou niekoľkokrát denne, až kým nezmizne.
  4. Korene lopúcha a chmeľových šištičiek v rovnakom množstve (2 polievkové lyžice) sa kombinujú s 1 lyžičkou nechtíka a pripraví sa masť. Za týmto účelom nalejte rastliny do 200 ml vriacej vody a trochu ich zahrejte. Potom sa bujón prefiltruje a zmieša s vazelínou v pomere 1: 2. Takáto masť sa niekoľkokrát denne ošetrí lichenovými plakmi.

  prevencia

  Možné preventívne opatrenia:

  • Príjem vitamínov a minerálov.
  • Posilnenie imunity.
  • Kalenie.
  • Schopnosť zvládať stres.
  • Snažte sa predchádzať zraneniam kože a nadmernému slnečnému žiareniu, pretože dlhodobé vystavenie slnku môže spôsobiť nežiaduce reakcie.
  • Včasné odvolanie sa na špecialistov a liečbu nových chorôb.

  Ak sa objavia nepriaznivé príznaky, ktoré sa objavia na koži, okamžite vyhľadajte lekára. Včasná liečba sa začne rýchlo vyrovnávať s ochorením a chráni pred vážnymi komplikáciami.