Hlavná

Opar

Červené ploché lichen v ústnej dutine - príčiny a príznaky, režim na liečbu drog a ľudových prostriedkov

Dermatologické ochorenia prinášajú veľa nepohodlia a nepríjemných pocitov. Červený lichen je jedným z nich. Môže postihnúť rôzne časti tela, najmä - ústnu dutinu, sprevádzané výskytom plakov, vredov. Ako sa rýchlo zbaviť tejto choroby, aké preventívne opatrenia treba urobiť - prečítajte si nižšie.

Čo je lichen planus

CPL je chronické zápalové ochorenie, ktoré je jednou z najčastejších foriem dermatózy. Je charakterizovaná tvorbou bolestivých erózií na povrchu slizníc, hlavne v ústach a na vnútornom okraji pier. Červené ploché licheny v ústach sa vyskytujú v dôsledku gastrointestinálnych, imunitných a duševných ochorení, zranení, neuróz, cukrovky, srdcových ochorení; stále môžete byť predurčený k nemu dedičný. Choroba nie je nákazlivá, má niekoľko odrôd; najmä ženy vo veku od 40 do 60 rokov.

Red lichen planus v jazyku

Keď je ovplyvnená ústna dutina, liško na jazyku sa vyskytuje v 75% prípadov oddelene a spoločne s inými tkanivami. To prúdi rôznymi spôsobmi, v závislosti od formy ochorenia: môže sa prejavovať vredmi, plakmi, eróziou; vo všetkých prípadoch je tvorba pokrytá kvetom, spôsobuje svrbenie, pálenie, bolesť počas jedla. Ak sa pokúsite vymazať povlak, môže sa objaviť krvácanie, rana.

Červené lišajníky v ústach

Červené ploché lišajnice na sliznici ústnej dutiny sú sprevádzané šedo-bielymi plakmi nepravidelného tvaru, s červenými papulami alebo vyrážkou na tvárach, ďasnách, oblohe a jazyku. V tomto prípade zostávajú neporušené oblasti pokožky zdravé. Na perách sa môžu objaviť sivé papuly s malými šupinami. vo všeobecnosti sa zvyšuje suchosť rýb, pozorujú sa praskliny a herpes je možné.

Príčiny červeného plochého lišajníka

Príčiny tejto choroby sa stále skúmajú, vzniká ako prejav niektorých ďalších problémov tela. Podľa lekárskych verzií červené ploché licheny ústnej dutiny spôsobujú chronický stres, poruchy, problémy s pečeňou a GI, kardiovaskulárne choroby. Existujú také teórie o pôvode ochorenia:

Imunoalergikum: vo svojom základe - imunitný systém, ťažké ochorenia, imunodeficiencia.

Neurogénne: duševné poruchy, depresia, iné zmeny v nervovom systéme.

Intoxikácia: otravy jedovatými látkami.

Vírusová: vonkajšia infekcia alebo sprevádzanie inej infekčnej choroby.

Traumatické: poškodenie sliznice s protézy, zátylky, zuby, cudzie predmety.

Dedičný: vrodená tendencia zbaviť sa.

Poruchy kardiovaskulárnych, endokrinných a gastrointestinálnych systémov, hormonálna porucha, beriberi.

Príznaky červenej bolestí v ústach

Príznaky deprivácie v ústach sa dajú ľahko zistiť, pretože všetky neoplazmy v tejto oblasti sú veľmi bolestivé a viditeľné. Medzi hlavné príznaky patrí: svetlošedé alebo červeno-modré rastu plakov, uzliny a papuly pokrývajúce selektívne oblasti ústnej dutiny; hydrocefalus s priehľadnou membránou v slede s vezikulmi; belavý hustý koláč na jazyku; bolesť počas jedenia, obzvlášť akútna, pitie horúcich nápojov.

Formy červenej rovnej ústnej dutiny

V súčasnosti existuje šesť hlavných typov ochorení a dve ďalšie, ktoré sú zriedkavé. Presná diagnóza pomôže lekárovi a špeciálnej štúdii, ale vonkajšie prejavy sú prítomné vo všetkých formách CPL: mukózne lézie, opuch a možné komplikácie. Existujú také klinické formy červeného lichen planus:

Typické: asymptomatická forma únikov, príznaky nie sú vyslovované: ľahké papuly, môžu spôsobiť svrbenie, mierne pálenie, niekedy nájdené náhodne u zubára.

Exudatívne-hyperemické: slizničný edém, sivé plaky s veľkosťou oka do 1 cm, hyperémia (nadmerný prietok krvi).

Eroziva ulceratívne: vredy na mieste plakov, ich priemer je asi 2 mm, všetky útvary sú červené. Ťažká forma môže ovplyvniť jazyk, tváre, ďasná.

Bubliny: malé bubliny s priehľadnou membránou, rýchlo sa roztrhajú, veľké vredy zostávajú na svojom mieste.

Hyperkeratotické: kontinuálne sivé plaky, prípadne hrubé a vytvárajú vyčnievajúcu vrstvu zkorodovaného.

Atrofické alebo pigmentované: atrofia slizníc, škvrny červenej bez plakov, spôsobujú svrbenie a pálenie.

Atypické: porážka pier, ďasná, zväčšené slinné žľazy.

Bulózny: Vezikula s hustou membránou, naplnená krvnou tekutinou, môže dosiahnuť 2 cm.

Diagnóza červeného lichen planus

Na diagnostiku červených plochých lišajníkov používajte biopsiu metódu s histologickým vyšetrením, analýzou rôznych systémov tela, niekedy dosť a vizuálnym vyšetrením lekárom. Pre tie formy ochorenia, ktoré sprevádzajú zápalovú eróziu, sa dodatočne uskutočňuje diferenciálna diagnostika. Vo väčšine prípadov je zistenie ochorenia jednoduché, všetky prejavy sú vyslovene, narúšajú pacienta a vyžadujú okamžité liečenie.

Ako na liečbu červených plochých lišajníkov v ústach

Ide o chronickú patológiu, ktorá vyžaduje systémovú terapiu na prevenciu relapsu. Ak chcete určiť správny priebeh liečby, dôkladnú analýzu faktorov, príčin, súčasných procesov v tele, ich reakcie na rôzne lieky, predchádzajúcu anamnézu ochorení. Na liečbu červených plochých lišajníkov v ústnej dutine sa vykonáva prvá sanácia u zubára: odstránia sa všetky možné traumatické faktory: ostrými okrajmi zubov, neúspešnými protézami atď. Potom si zvoľte potrebné postupy:

Vitamíny A, B, E: príjem vo vnútri vo forme olejových mliečnych roztokov. Vitamín E na zníženie dávky kortikosteroidov.

Antiserotonín a antihistaminiká pri zbavení rôznych foriem na zníženie svrbenia, zastavenie vzniku lézií.

Kortikosteroidy a antimalariká s erozívno-ulceratívnymi a bulóznymi formami.

Lieky, ktoré zlepšujú výmenu kyslíka v bunkách.

Externá liečba: liečba chorých oblastí pomocou masti, roztokov, olejov.

Fototerapia: použitie ultrafialového ožarovania poškodených buniek.

Kryodestrukcia, elektrokoagulácia: na rýchle odstránenie hypertrofických ohniskov.

Laserová terapia: radikálne opatrenie na odstránenie vážneho rastu a erózie.

liečenie

Liečba červených zbavujúcich tabliet účinne pôsobí na poruchy imunitného systému: ide o imunosupresíva a iné lieky, ktoré opravujú imunitu (Neovir, Interlock, Interferon, Myelopid, Ridostin). Ich príjem je predpísaný len pod dohľadom lekára, pretože aj mierne predávkovanie môže byť veľmi škodlivé. Dobrý výsledok s alergiou poskytuje Actovegin, Claritin, Telfast; pri všeobecnej terapii - analógy vitamínov A: Etretinat, Fenoro, Tigazon.

Vitamíny na posilnenie imunity

Vitamíny s červeným plochým ochabnutom užívajú ako v kombinácii s inými metódami liečby, tak aj nezávisle. Vo všeobecnosti ide o vitamíny skupiny A, E, B a C, a to najmä s dôrazom na účinnosť kyseliny nikotínovej. Vitamíny pomáhajú posilňovať imunitu a normalizovať sliznice, komplex je predpísaný lekárom v súlade s individuálnymi charakteristikami pacienta.

Miestna liečba zbavuje

Mimo oddestilovaním spracovanie sa vykonáva v prítomnosti zápal sliznice, poranenia, vredov, erózií. To zahŕňa kortikosteroidy a epithelizing masť (Solcoseryl, Aktovegin, dibunolovaya masť), upokojujúce riešenie sedmokráska, nechtík, šalvia, furatsilina, mentol a chloramín uzdravenie rešetliakový olej, šípky, dezinfekcia a antivirotiká. V niektorých prípadoch, plochý lišaj v dutine ústnej sa pôsobí proti plesniam, mastí ketokonazol a grizeofulvín.

Liečba červených plochých lišajnových ľudových prostriedkov

Ľudové lieky proti deprivácii v ústach majú dobrý účinok a sú často používané systematicky v procese všeobecnej liečby. Oleje a odvar z bylín dobre pomáhajú s miernymi formami ochorenia na zmiernenie svrbenia, opuchu a zníženie zamerania erózie. Ale aby sa tento problém úplne zbavil, odporúča sa podstúpiť kompletnú komplexnú liečbu s odstránením samotnej príčiny ochorenia: len to zabráni opakovaniu a ďalším komplikáciám. Takéto ľudové metódy sú známe:

Rašelinový olej vo forme balzamu, kompresie a na orálne podávanie: pol týždennej polievkovej lyžice na prázdny žalúdok počas týždňa. Šumivý olej z šípky, ľubovník bodkovaný.

Odvar na oplachovanie: harmanček, šalvia, nechtík, matka.

Prírodná repa šťava: na oplachovanie a požívanie v malých porciách.

Calendula masť: 50 gramov vazelíny rozpustené, pridajte 10 gramov mletého prášku, trváte, chill.

Diéta s červeným plochým lišajníkom

Ak chcete príjem potravy nemá zhoršiť stav choroby, je nutné opustiť tieto produkty: akútna, údené, veľa sladké či slané, horúce, kyslé. Diéta s herpes v ústach poskytuje mäkké, neutrálne potraviny: cereálie, varená zelenina (cuketa, zemiaky, hrach, tekvica), polievky, teplé polievky, nápoje, mäkký chlieb. Potrebujete odpad z tvrdých, hrubých jedál, ktoré môžu ovplyvniť, poškodiť sliznicu.

Video: ako liečiť červenú ploškovú hnačku v ústach

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Červené ploché lichen v ústnej dutine

Červený plochý lichen v ústnej dutine vážne poškodzuje život pacienta - každé jedlo spôsobuje bolestivé pocity. Liečba deprivácie je nevyhnutná - inak postihnuté bunky sliznice ústnej dutiny môžu degenerovať do malígneho nádoru.

Povaha ochorenia

Táto choroba - červená plochá dermatóza (lichen) v ústnej dutine - zatiaľ nebola ukončená. Príčiny výskytu vyrážok v ústach neboli zistené.

Čo je známe o tejto chorobe?

 • Častejšie u žien starších ako 40 rokov.
 • Iba 1% pacientov sú deti.
 • Choroba nie je nákazlivá a nie je prenášaná osobnými a domácimi kontaktmi. Existuje však dedičná predispozícia k vzniku tohto druhu dermatózy ústnej dutiny. Ak má rodina prípady ochorenia - všetci príbuzní sú ohrození.
 • Boli odhalené vzťahy medzi chronickými formami CPL v ústach a rakovinou ústnej dutiny.
 • Choroba spravidla postihuje telo, oslabené stresom, chorobami alebo hormonálnymi zmenami.
 • Červená plochá dermatóza je ťažko liečiteľná - v akútnej forme môže choroba trvať niekoľko rokov.

Prečo sa CPL objavuje v ústnej dutine?

 • Oslabená imunita v dôsledku stresu, chronických ochorení.
 • Hormonálna reštrukturalizácia.
 • Dedičnosť.
 • Trvalé zranenia úst spôsobené protézou alebo ostrými okrajmi zubov.
 • Alergie.
 • Dlhodobá intoxikácia organizmu (napr. Práca s toxickými materiálmi).
 • Choroby tráviaceho traktu.

Vykazovanie choroby

Zvyčajne červené ploché lišajníky v ústach vykazujú bolestivý pocit pri jedle, častejšie akútne alebo horúce. U niektorých pacientov sú vyrážky bezbolestné, sú zistené iba vizuálnou kontrolou.

Čo vyzerá ako červená plochá dermatóza?

Na jazyku je lišajník alebo pokrýva vnútorný povrch líca vo forme malých uzlíkov špinavobielej. S priebehom ochorenia sa uzliny zmenia na fialové, potom na žlté a hnedé. Bez liečby rastú vyrážky a vytvárajú vzor, ​​ktorý vyzerá ako pavúk alebo čipka.

Niekedy sa ochorenie prejavuje vo forme belavých hustých plakov až do veľkosti 1,5 cm.

Dermatóza vedie k atrofii slizníc v ústach v dôsledku erózie a vredov. V zriedkavých prípadoch sa bubliny naplnené tekutinou napučiavajú v ústach. Keď dozrievajú pľuzgiere a na ich mieste sa vytvoria vredy.

Liečba COPD ústnej dutiny

Červené ploché licheny v ústnej dutine, ktorých liečba môže trvať niekoľko rokov, by mala byť pod dohľadom lekára: dermatológa alebo zubára.

Je známe, že rýchlosť zotavenia priamo závisí od stavu imunitných síl tela a nervového systému.

Pacientovi sa odporúča vytvoriť zdravý režim dňa:

 • prestať s alkoholom a fajčiť;
 • spať aspoň 8 hodín denne;
 • vyhnúť sa stresu a nervovému preťaženiu;
 • získať komplex minerálov - vitamínov;
 • choďte na jednoduché zdravé jedlo.

Z potravy, zeleniny a ovocia červených kvetov sú vylúčené káva a čokoláda.

Konzervatívna liečba CHOCHP

Pre liečbu sa používa komplexná terapia. V každom prípade sa vyberie individuálny zdravotný stav, ale existujú všeobecné princípy pre liečbu červenej plochých ústnej dermatózy.

 1. Odstránenie príčin, ktoré prispievajú k vzniku CPL (brúsenie ostrých okrajov zubov, liečba gastrointestinálnych ochorení, alergie, vyhýbanie sa kontaktu s toxickými látkami...)
 2. Prijatie hormonálnych liekov.
 3. Priradenie komplexov minerálov a vitamínov. Zvlášť dôležité je príjem vitamínov E a A.
 4. Liečba antihistaminikami: Claritin, Cetrin, Tavegil atď.
 5. Odstránenie nervového napätia - na tento účel predpísať použitie sedatív: Novo-Passita, Sedavita, Leonurus atď.
 6. Fyzioterapia. Uzlíky pokrývajúce dutinu ústnej dutiny sú ošetrené UV alebo laserom.
 7. Prijatie imunomodulátorov: "Neovir", "Reaferona", "Ridostin".
 8. Lokálna liečba vyrážok.

Lokálna liečba orálnej dermatózy

aplikácie

Tampóny impregnované olejovým roztokom sa aplikujú na postihnuté sliznice po dobu pol hodiny. Pre aplikáciu používajte olej z rakytníka, psí ruže alebo olejový roztok vitamínu A, "Tykveol" atď.
Prispieť k nasýteniu postihnutého tkaniva aplikáciami kyslíka pomocou gélu / masti "Actovegin".

aerosóly

Pred manipuláciou s aerosólovými výrobkami si opláchnite ústa vaanou vodou. Liečivo sa vysiela na postihnuté miesto a nastrieka aspoň 1 minútu.
Odporúčané prípravky: "Hypozol" s olejom z rakytníka, "Proposol" s extraktom z propolisu.

vypláchnuť

Na opláchnutie úst, predpisujte lieky ("Propoceum", "Propomizol") alebo bylinné infúzie.

Masť sa aplikuje na oblasť vyrážok na tampóne gázy. Trvanie liečby sa určí podľa pokynov a odporúčaní lekára.
Pri CFM dermatóze sa noduly ošetrujú nasledujúcimi formuláciami: dibunolová masť 5 alebo 10%; metylluracil 10%; masť, pastu alebo gél "Solcoseril" atď.

Recepty tradičnej medicíny z KPL

Jablkový jačmeň

Bavlnený tampón sa nasiakne v neriedenom jablkovom octe, ktorý sa aplikuje 10 minút na sliznicu až 5 krát denne.

Bylinná masť

 • Farba nechtíka - 1 diel;
 • koreň lopúcha - 2 diely;
 • kužele chmeľu - 2 diely.

5 lyžíc suroviny varené v pohári vriacej vody 3-5 minút. Filtruje sa vývar, pridá sa 2 časti vazelíny na 1 časť bylinných surovín. Tenká vrstva masti sa aplikuje dvakrát denne na postihnuté oblasti ústnej dutiny.

Ošetrenie vodou

Podľa pacientov vodoliečba pomáha zbaviť sa počas niekoľkých dní.

Recept 1
Horúca voda (pokiaľ môžete tolerovať) niekoľko minút vyliata vyrážky dvakrát denne. Na tento účel môžete použiť jednorazovú striekačku bez ihiel.

Recept 2
Vnútorná vata je zo skla odstránená kvapkami vlhkosti - mrholenie. Očistite ústa vatou.

nechtík

2 lyžice alkoholu tinktúra z nechty sa zriedia v pohári pitnej vody. Riešenie je vhodné pre kompresie, ale tiež niekoľkokrát denne zasiahne postihnutú epidermis.

Masť z kvetov z nechtíka

2 lyžice sušených kvetov sa rozomelú na prášok a zmiešajú sa s 50 g vazelíny. Masť sa na vyrážky riedko aplikuje.

Pri komplexnej liečbe ochorenie rýchlo prechádza a relapsy sa vyskytujú extrémne zriedkavo.

Liečba červených plochých lišajníkov v ústnej dutine

Červený plochý lichen v ústnej dutine (CPL) je dermatologická choroba, ktorá sa vyskytuje pomerne často. Toto ochorenie pravdepodobne vedie k poškodeniu sliznice. Niektoré typy tejto choroby sú známe: plak, erozívny, hyperkeratotický a iné. Liečba sa stáva zložitejšou, ak má pacient niekoľko rôznych typov infekcie.

Podstata problému

Plochý lišajník je obvykle sprevádzaný vzhľadom na formácie, ktoré vyzerajú ako uzliny, pláty, pľuzgiere a zápaly sliznice úst. S cieľom stanoviť správnu diagnózu je potrebné vyšetriť odborníka, zhromaždiť informácie o anamnéze a vykonať laboratórne testy.

Liečba je určená individuálne: má priamu závislosť od formy ochorenia a trvania a zahŕňa komplex liekov, ktoré majú lokálny a všeobecný účinok.

Červené ploché lichen v ústach sa považuje za jednu z najčastejších kožných ochorení. Jeho výskyt sa pozoruje u 50-75% pacientov s dermatózami. Predstavitelia žien vo veku 30 až 50 rokov majú najväčšiu predispozíciu k tejto chorobe, zriedka sa prejavuje na malých deťoch, mladistvých a pokročilom veku.

Patria patológia sú v oblasti pier, jazyka, ďasien, hlienu tvrdého podnebia a zadnej časti tváre. Choroba nie je nákazlivá, jej výskyt závisí len od individuálnej predispozície organizmu.

Tak to vyzerá

Symptómy a prejavy

Hlavným príznakom je nahromadenie veľkého počtu šedých uzlín s veľkosťou približne 2 mm. Tieto konvexné útvary sú vzorom vo forme webu, mriežky alebo pásov. Je zaujímavé, že medzery medzi uzlami nie sú touto chorobou ovplyvnené.

Symptómy rôznych foriem ochorenia môžu byť nasledovné:

 1. Nerovnomerný. Uzlíky, ktoré sa nachádzajú na zadnej strane jazyka, sa formujú do dosiek s veľkosťou až do 1 cm. Na perách sa začnú tvoriť biele plochy, na ktorých sa nachádzajú váhy.
 2. Giperkeratoticheskaya. Sliznica je pokrytá pevnými šedými plakmi, ktoré sa nakoniec stávajú hrubšími.
 3. Bublina. V ústach je viditeľný malý počet vezikúl rôznych veľkostí, ktorých priemer je 5 až 6 mm. Po niekoľkých dňoch prasknú a objavia sa vredy. Liečte poškodené miesta po dobu 3 dní.
 4. Exsudatívnou hyperemické. Sliznica sa trochu napučia a v ústnej dutine sa vytvorí mriežka, ktorá má šedo-biely odtieň.
 5. Erozívne a ulceratívne. Existuje významný zápal, povrch sliznice je pokrytý vredmi s vláknitým plakom. Takáto forma je nebezpečná, pretože môže začať krvácanie. Táto forma je dlhodobo liečená a pokračuje s pomerne častými recidivami.

Hyperkeratotická forma ochorenia

Vo videu dermatovenerológ rozpráva o príznakoch a znakoch červených plochých lišajníkov na rôznych miestach tela:

Príčiny a dôsledky tejto choroby

Spoľahlivé príčiny, ktoré spôsobujú vyrážky, nie sú stanovené. Vedci spájajú jeho vývoj so zlyhaním imunitného systému. Toto spojenie je potvrdené prítomnosťou iných autoimunitných ochorení u mnohých pacientov.

Choroba sa často objavuje v miestach úrazu, ktoré boli zranené pečaťou alebo zubnou protézou. Zhoršenie ochorenia sa často vyskytuje po mentálnej alebo duševnej nadmernej práci.

Lisha v ústach môže byť spôsobená alergiami na špecifické zložky, ktoré sú obsiahnuté v náplni alebo protézy. Alergická reakcia sa vyskytuje aj v príchutiach, ktoré sú prítomné v zubných pastách. V tomto prípade sa odporúča navštíviť alergikov.

Lishaya môže byť spôsobená alergiami

Foci ochorenia na sliznici sa často vyskytujú pri užívaní takých liekov, ako sú:

 • lieky proti bolesti alebo protizápalové lieky, ktoré obsahujú ibuprofén a aspirín;
 • prostriedky proti malárii;
 • beta-blokátory;
 • deriváty sulfonylmočoviny.

Pri príjme u lekára je potrebné uviesť zoznam liekov, ktoré boli v poslednom čase prijaté.

Červené ploché licheny ústnej sliznice nie sú nebezpečné, ale môžu sa vyskytnúť komplikácie pri predčasnom liečení. Jeho ohniská môžu mať zúfalú povahu. S cieľom prevencie je možné prijať jednoduché opatrenia:

 • používanie čerstvého ovocia;
 • úplné odmietnutie fajčenia a alkoholu;
 • Okamžitý kontakt s lekárom pri objavení sa prvých príznakov lišajníka.

Choroba sa neprenáša z kontaktu s nosičom, tk. nemá žiadne infekčné korene.

Spôsoby liečby

Je to chronické ochorenie, ktoré sa z času na čas zhoršuje. Ak erupcia nespôsobí žiadnu nepríjemnosť, nesmie sa jej venovať zvláštna pozornosť.

Detekcia príznakov tejto choroby sa vyskytuje bez problémov. Po vyšetrení dutiny ústnej dutiny bude lekár ihneď venovať pozornosť plátkam šedej farby. S ťažkým priebehom choroby je predpísaná biopsia.

Pre následnú liečbu sa najskôr berú do úvahy faktory, ktoré spôsobili vznik ochorenia. Prvoradým cieľom lekára je ich odstrániť. Na vykonanie účinnej liečby je potrebné zamerať sa na toleranciu niektorých liekov.

Liečba CPL je potrebná, ak sa vyrážky zmenia na vredy, ktoré sťažujú príjem jedla a vody. Špecialisti na túto chorobu najčastejšie určujú hormóny kortikosteroidov a smerujú k priebehu laserovej terapie. Hormóny majú preto účinok zvnútra a laser spôsobuje vredy zvonku.

Laser sa aktívne používa na terapiu

Dermatológ, ktorý zistil, že centrum zápalu v ústach, by mal pacientovi nasmerovať na ďalšiu konzultáciu. Zubár môže odstrániť zdroj podráždenia a sliznica sa liečí bez liečby. Ak zubné vyšetrenie neurčilo zdroj ochorenia, potom je potrebné liečiť léziu po konzultácii s dermatológiou.

Výber liekov závisí od faktorov, ktoré spôsobili ochorenie. Ak sú prítomné vredy, je potrebná okamžitá liečba, pretože existuje riziko infekcie.

Na lokalizáciu zápalového procesu sú predpísané lokálne kortikosteroidy na použitie. Keď sa stav pacienta zlepší, dávka sa zníži a potom sa zruší, aby sa zabránilo výskytu vedľajších účinkov. Okrem steroidov vyžaduje liečba používanie liekov proti bolesti (roztok anestézie) a liekov na urýchlenie regenerácie (vitamín E v oleji, metyluracil). Odporúča sa tiež použitie protiplesňových činidiel perorálne alebo vo forme masti.

Fyzioterapeutické metódy (elektroforéza) sú účinné. Ak sa erózia dlho nezdravuje, môže sa vyžadovať liečba chirurgickým zákrokom.

Je nevyhnutné odstrániť každý faktor, ktorého prítomnosť vedie k podráždeniu ústnej dutiny (ostrými okrajmi zubov, častí výplní) a odstránením zápalových ložísk (parodontitída, zubný kaz, pulpitída).

Pacient sa musí vzdať fajčenia a pitia a tiež vylúčiť zo stravy teplé a teplé jedlá. Je dôležité, aby ste neboli vystavení stresovým situáciám.

Metódy prevencie

Okamžitá diagnostika a určenie príčin, ktoré vyvolali ochorenie, umožňujú vybrať individuálnu liečbu, čo vedie k skorému zotaveniu. Vzhľadom na skutočnosť, že ochorenie je chronické, odporúča sa pacientovi na registrácii liekov a pravidelnej návšteve dermatológov a zubných lekárov na účely vykonania vyšetrení.

Prevencia červených lišajníkov by mala obsahovať hygienu v ústach, návštevy zubára dvakrát ročne na vyšetrenie, včasnú liečbu ochorení spojených so zubným lekárom a dermatológiou, odmietanie zlých návykov.

Červený plochý lichen z ústnej dutiny

Červený plochý lichen z ústnej dutiny - chronická stomatodermatoz, sprevádzaná výskytom prvkov v podobe uzliny, papuly, plakety, eróziou, pľuzgieriky a zápalové degeneratívne lézie sliznice dutiny ústnej. Pre diagnózu, vč diferenciálu, starostlivé vyšetrenie, anamnézu, laboratórne a inštrumentálnych vyšetrení:.. Morfotsitologicheskim analýza bioptických materiálu, imunofluorescencie, fluorescenčné diagnostiky, mikro-určenia, biochemické vyšetrenie krvi a testy na alergie. Liečba sa vyberá individuálne a zahŕňa komplex liekov lokálnych a všeobecných účinkov.

Červený plochý lichen z ústnej dutiny

Červený plochý lichen (CPL) ústnej dutiny - patológia sliznice, ktorá sa vyznačuje tvorbou rôznych prvkov s porušením trofických procesov v postihnutých tkanivách. Toto ochorenie možno pripísať najčastejším dermatózam ústnej dutiny, jeho izolované príznaky sa vyskytujú u približne 2% populácie, ale u pacientov s kožnou formou KPL sa prejavujú ústne prejavy u 50-75%. Pacienti spravidla sú ženy vo veku 30-50 rokov, oveľa menej často sa stáva patológia u starších ľudí a detí. Patologické ohniská sa nachádzajú v zadných častiach tváre a bedrovej oblasti, na ďasnách, jazyku, perách, sliznici tvrdého podnebia. Červené ploché lišanie ústnej dutiny je nekontrolovateľná patológia, jej výskyt je spojený s individuálnou predispozíciou konkrétneho jedinca.

Príčiny červenej plochej ústnej dutiny

K dnešnému dňu, stomatológia nevyvinula všeobecne uznávanou teóriu, a najprogresívnejšie pohľady na mechanizmus choroby je považovaná za immuno-alergický hypotéza, vidí ju ako multifaktoriálne patológie, na základe - porušenie procesov imunitný regulácie. Pod vplyvom exogénnych a endogénnych faktorov sa mení bunková imunita. Teda, väčšina z zápalového infiltrátu T buniek sa týka skupiny CD8 +, a aktivovaných T-buniek je v priamom vzťahu k zvýšeniu hladiny Th1 cytokínov a medzibunkových adhéznych molekúl v makrofágoch a Langerhansových buniek. Výsledkom je intenzívna zápalová odpoveď. Ďalším mechanizmom etiopatogenézy červeného plochého perorálneho machu je degranulácia žírnych buniek a aktivácia matricových metaloproteináz. Podľa niektorých vedcov je chronická povaha ochorenia tiež spojená s nedostatkom imunosupresívnych mechanizmov.

Medzi provokujúce faktory patrí chronický stres a závažný nervový šok. Väčšina pacientov má problémy so stavom gastrointestinálneho traktu, pankreasu a pečene. Niekoľko výskumníkov zaznamenalo vzťah CPL s endokrinnými a kardiovaskulárnymi poruchami, najmä s diabetes mellitus a hypertenziou. Kombinácia dvoch posledných nosológií s CPL sa nazýva "Grinshpanov syndróm". K výskytu ochorenia môže dôjsť k traumatizácii ústnej sliznice s ostrými okrajmi zubov, presahujúce tesnenia, negramotné zubné protézy. Použitie protéz z odlišných kovov vyvoláva výskyt galvanických prúdov, ktoré menia prácu viacerých slinných enzýmov a sú spúšťačom červeného plochého lichenu v ústnej dutine.

Existujú aj údaje o toxicko-alergickej povahe choroby. Tak orálny lichenoidný Reakcia popísaná u pacientov, ktorých činnosť je spojená s rozvojovou filmu farebného filmu v kontakte s parafenildiaminom a s anamnézou chronickej správa dát tetracyklínu a zlaté prípravky.

Symptómy červenej plochej ústnej dutiny

Na domácom klasifikácii rozlišovať šesť formulárov KPL: typický, kongestívne exsudatívne, hyperkeratotickej, erozívnou a ulcerózna, bulózne a atypické. Každý z nich má svoje vlastné charakteristiky toku, ale vo všetkých prevedeniach je ochorením je vznik vád a lézií sliznice dutiny ústnej. V mnohých prípadoch pacienti nevyvolávajú žiadne sťažnosti, ale niektoré formy sa vyznačujú bolesťou a pocitom pálenia v ústach, ktoré sa zvyšujú počas jedla.

45% pacientov je diagnostikovaných typický formulár. Pri vyšetrení sa identifikujú šedo-biele uzly polygonálneho tvaru s malým priemerom (až do priemeru 2 mm) s fúzujúcimi čipkami. na exsudatívnou hyperemické variantu papuly šedej farby sú definované na pozadí edematóznej a hyperemickej sliznice. Táto forma červenej plochých slizníc ústnej dutiny je typická pre 25% pacientov. pre hyperkeratotickej formy sú charakterizované prítomnosťou sivých plakov, ktoré majú tendenciu postupne sa hromadiť a stúpať nad okolitými tkanivami. Niektorí pacienti zaznamenajú pocit sucha a drsnosti v ústach.

Najzávažnejšia forma diagnostikovaná u 23% pacientov je považovaná za erozívne a ulceratívne. Je charakterizovaný výrazným zápalom a tvorbou erózií a vredov rôznych foriem na sliznici. Ich povrch je pokrytý fibrinóznym povlakom, keď sa odstránia patologické zložky, začnú krvácať. V tejto forme CPL sa pacienti zvyčajne sťažujú na silnú bolesť a pocit pálenia.

bulózny forma je diagnostikovaná iba u 3% pacientov a je sprevádzaná tvorbou hustých bublín až do priemeru 1,5 cm s hemoragickým exsudátom. Maximálne po dvoch dňoch sa bubliny otvárajú a zanechávajú erózie nepravidelného tvaru, ktoré sú pokryté fibrinóznym filmom. S bulóznou formou spodná časť erózie rýchlo epitelizuje. netypický forma CRP sa vyskytuje v 4% prípadov, prvky sú lokalizované hlavne na hornom peru a ďasnách. Keď sa na to pozriete, môžete často rozpoznať rozšírenie úst slinných žliaz.

Je dôležité poznamenať, že jeden pacient môže mať súčasne príznaky niekoľkých foriem ochorenia alebo transformácie jedného druhu na druhého. Choroba má chronický priebeh s prítomnosťou obdobia exacerbácie. Pri červenej plochej dutine ústnej dutiny existuje možnosť zhoršenia patologických prvkov. Oplodnenie sa vyskytuje iba u 1% pacientov, zvyčajne u starších pacientov, ktorí majú dlhú históriu erózneho vredu KPL. V tomto prípade je infiltrácia konsolidovaná na základe patologického elementu a proces keratinizácie je zosilnený.

Diagnóza červenej rovnej ústnej dutiny

Pre kompletnú diagnóze je nutné zhromaždiť detailný anamnézu, vrátane informácií o genetickej predispozície, preneseného a komorbidity, prítomnosť zrážacích faktorov, alergických a imunologického burdeness a fázach vývoja symptómov. Zubár by si mal byť vedomý možnosti kožných lézií a objasniť tento bod u pacienta. Je potrebné posúdiť stav ortopedických štruktúr, najmä pokiaľ ide o kovové protézy. V takýchto prípadoch sa stanoví elektrochemické zloženie slín a prítomnosť mikrotúčok. Ak je to nutné, pacient je odoslaný na konzultáciu do dermatológ, neurológia, gastroenterológia, endokrinológia, alergológii, imunológii a t. D., môže byť potrebné biochemické analýzy krvi, posúdenie stavu imunity a alergologické testy pre detekciu senzibilizáciu na lieky, chemikálie a dentálnych materiálov.

Hlavným nástrojom na diagnostikovanie červenej plochej ústnej deprivácie je biopsia s ďalším histologickým vyšetrením výsledného materiálu. Pre spoľahlivé príznakom choroby patrí stredne ťažkou epitelu hyperplázia, príznaky hyper- a parakeratóza, granulózy. V bazálnej vrstve pozorovať malé vakuoly, ktoré, ak je zdĺhavý priebeh predpokladá charakter ťažkú ​​degeneráciou. V subepiteliálnych vrstvách sa zistil lymfoidný infiltrát. Ak je podozrenie na malignitu, je potrebné cytologické vyšetrenie získanej vzorky na prítomnosť atypických buniek. Dôležitú úlohu v diagnostike hrá DFA, v ktorom sú vrstvy v subepiteliální označený hromadenie IgM (zriedka IgA a C3). Pre potvrdenie diagnózy sterov z povrchu pupienkov uvažovaných vo svetle lampy Wood, kde patologické prvky vzniku žlto-oranžová žiara.

Difiagnostika je založená na komparatívnej morfológii patologických prvkov. Plochý lišaj ústnej dutiny treba odlišovať od kandidózy, diskoidní lupus erythematosus, sekundárny syfilis, leukoplakia a skorých štádiách karcinómu z dlaždicových buniek. U formy, sprevádzané prítomnosťou erózie, diferenciálnej diagnózy s aftózna lézie, pemphigoid, pemphigus vulgaris, multiformný erytém, toxické a alergické reakcie a ťažkých foriem SLE.

Liečba červenej rovnej ústnej dutiny

Výber liekov je založený na príčine, závažnosti procesu a sprievodných chorobách. Pri asymptomatickom prietoku a jediných papulóznych prvkoch niekedy nie je ani potrebné užívať akékoľvek lieky. Erozívnej a ulcerózna lézie, na druhú stranu, je potrebné včasnú liečbu, inak vysoké riziko poškodenia pacienta a vstup infekcie. Na zastavenie zápalového procesu sa používajú lokálne kortikosteroidy. Orálne formy sa používajú iba v mimoriadne závažných prípadoch. Pri prvých známkach zlepšenia by dávkovanie lieku malo byť znížené a ďalej zrušené, aby sa zabránilo vedľajším účinkom. Okrem topických steroidov, lokálnu liečbu ochorení zahŕňa analgéziu (anestezina roztok alebo piromekaina) a regenerácia zrýchlenie (methyluracil, vitamín E olej). Pre prevenciu kandidózy počas liečby sa steroidnými hormónmi odporúča príjem antimykotiká orálne (flukonazol, nystatín) alebo masti (grizeofulvín, ketokonazol). V niektorých prípadoch, za účelom lokálnej imunosupresiu môže podávať lokálne inhibítory kalcineurínu (takrolimus, Pimekrolimus). Na urýchlenie regenerácie tkanív sa odporúča užívať multivitamíny.

Všetci pacienti s nervovými poruchami potrebujú sedatívnu terapiu (tinktúra valeriánov a matky, Phenazepam, Sibazon). Pacienti s anamnézou alergickej histórie vyžadujú hyposenzibilizujúcu liečbu (Claritin, Zirtek, Erius). Ak je choroba sprevádzaná imunodeficienciou, predpísaná je imunomodulačná liečba (Likopid, Myelopid, Interferon). Na zlepšenie aktivity enzýmov a urýchlenie syntézy nukleových kyselín sa používajú antimalarické lieky (Delagil, Rezokhin).

Tiež účinné metódy fyzioterapeutické (elektrické a fonoforézou) a niektorí pacienti s chronickými nehojacich sa eróziou chirurgickým zákrokom sa odporúča, ak je pravdepodobnosť malignity. Okrem toho, bez výnimky, pacienti musia stráviť úplnú rehabilitáciu ústnej dutiny a aby sa odstránili všetky dráždivé (ostrými hranami zubov previsnuté výplne, traumatické ortopedické štruktúry) a chronický zápal ohnísk (kazu, pulpitidy, periodontálne choroba). Je potrebné zdržať sa fajčenia, alkoholu, horúcich a koreninových jedál a dodržiavať šetrnú stravu. Je dôležité, aby nedochádzalo k nadmernému podráždeniu a, ak je to možné, aby sa zabránilo stresu.

Prognóza a prevencia červenej šupinatej ústnej dutiny

Včasná diagnostika a identifikácia príčin umožňujú vybrať patogénnu terapiu a vykonať úspešnú liečbu. V tomto prípade je prognóza ochorenia priaznivá. Ale ako plochý lišaj orálny odkazuje na chronické dermatózy, pacient by mal byť na ošetrovni a pravidelne premieta dermatológ a zubára. Nedostatok nevyhnutného liečebného zásahu vedie k zhoršenému priebehu a vzniku komplikácií. Prevencia planus sa skladá z dodržiavania ústnej hygieny, dentálne profylaktické prehliadky priechod 1 polročne, zubné ošetrenie a somatické poruchy, odvykanie od fajčenia a iné zlozvyky.

Ako sa zbaviť červených plochých lišajníkov v ústnej dutine: účinná liečba a všeobecné odporúčania

Lichenózne pláty často ovplyvňujú ústnu dutinu. Príznaky ochorenia zabraňujú tomu, aby človek normálne jedol a spôsoboval bolestivé pocity. Plaky, vredy, zapálené záplaty sú vo väčšine prípadov na sliznici.

Červený plochý lichen v ústnej dutine je u žien častejšie diagnostikovaný. V závažných prípadoch je spojených niekoľko patológií patológie. Nesprávna alebo predčasná liečba odsudzuje pacienta na dlhé utrpenie.

príčiny

Lišaj plochý (KPL) - pomerne rozšírené ochorenie kože, ale presná príčina eróziou, vredov, vývoj zápalového procesu nebola stanovená.

 • trenie neštandardných protéz okolo slizníc úst;
 • poškodenie delikátneho tkaniva nerovnými okrajmi zubov alebo cudzích predmetov;
 • choroby tráviaceho systému;
 • fajčenie;
 • potraviny, dráždivé sliznice (ostré, údené, solené jedlá).

Prvé príznaky a symptómy

Zápalové choroby ústnej dutiny sa môžu počítať viac ako tucet. Ako rozpoznať KPL?

Adresa dermatológa. Skúsený lekár môže ľahko diagnostikovať patológiu:

 • plaky - polygóny s priečnymi pásmi a dojem v strede sú zreteľne viditeľné na sliznici tvárí. Veľkosť svetlo sivých plátov je malá - asi 2 mm;
 • ploché papuly ako choroba postupuje zlúčiť do charakteristického vzoru. Existujú originálne prúžky, oblúky, pavučiny;
 • Sliznica je ovplyvnená len v miestach tvorby plakov. Medzi nimi zostávajú zdravé oblasti;
 • na perách, podnebí, podobné vyrážky sú tiež viditeľné;
 • na zadnej strane jazyka plaky dosahujú veľkosť 1 cm.

Niekedy je potrebná biopsia na objasnenie diagnózy. Doktor zachyti malý kúsok z charakteristických útvarov, posiela ho na histologické vyšetrenie.

Je červená lichen lichen infekčná?

Choroba nie je škodlivá pre ostatných. Napriek odpornému vzhľadu postihnutých oblastí, závažnému zápalu, mnohonásobným vyrážkam, nie je možné infikovať počas komunikácie. Dôvodom - CPL nie je spôsobená plesňovou alebo bakteriálnou infekciou, ale nedostatočnou odpoveďou imunitného systému na určité podnety.

Sekundárna infekcia prostredníctvom otvorených rán, rany je nebezpečná, predovšetkým pre samotného pacienta. Liečba choroby komplikovaná prítomnosťou patogénnych húb alebo baktérií je ešte zložitejšia.

Nebojte sa komunikovať s chorými. Vaša podpora a priateľský postoj pomôže zmierniť nepríjemné pocity. V niektorých formách patológie bolesť v ústnej dutine sprevádza každé jedlo a akýkoľvek pohyb jazyka.

Viete, čo je papilomatózny intradermálny nevus kože? Zistite si užitočné informácie práve teraz!

Ako liečiť kŕčové žily? Na tejto stránke sú uvedené populárne a moderné metódy liečby.

Druhy CPL v ústnej dutine

 • bublinová forma. Dutina ústnej dutiny je pokrytá malými vezikulami (s priemerom do 5 mm). 2-3 po otvorení bublín, na ich mieste sa vyskytujú erózie. O niekoľko dní neskôr sa povrch rany utiahne;
 • exudatívne-hyperemická forma. Sliznica napučiava, zapáči sa a získava bohatú červenú farbu. Sieť svetlošedých papulov je vytvorená pozdĺž celého povrchu;
 • hyperkeratolická forma. V ústach sa vytvárajú charakteristické plaky šedivého sfarbenia s pomerne hustou rohovkou. Formácie mierne stúpajú nad povrchom slizníc, jazyka a pier;
 • erozívnej a ulceratívnej formy. Jeden z najnepríjemnejších druhov je sprevádzaný silným zápalom a neustálym bolestivým pocitom. Do plakov sa pridávajú vredy s vláknitým plakom. Náhodné alebo úmyselné poškodenie plakov spôsobuje krvácanie. Charakteristika ťažkého priebehu, časté recidívy.

Všeobecné odporúčania a pravidlá liečby

Ako liečiť červené lišajníky v ústach? S priemernou závažnosťou ochorenia trvá liečba dva až tri týždne. Pri ľahších alebo naopak zanedbaných formách je možné upraviť trvanie liečby.

 • liečivá;
 • ľudové recepty;
 • fyzioterapeutické postupy;
 • strave.

Liečba začína odstraňovaním príčin, ktoré spôsobili poškodenie sliznice. Liečba sa uskutočňuje paralelne s podávaním liekov, lokálnou liečbou plakov a vredov.

odporúčania:

 • tesniace dutiny;
 • po odstránení vyrážok na slizniciach, zastavenie zápalového procesu, nahradenie protézy lepšou;
 • navštívte zubára. Lekár naostrí ostrými rohmi zubov, poškriabaním jemnej sliznice;
 • liečiť choroby tráviaceho traktu;
 • zistite, či sú alergény na hormonálne lieky, ak ich užívate. V prípade potreby obmedziť dennú dávku a nahradiť časť liekov vitamínom E.

Liečebná terapia

Liečba červených plochých lišajníkov v ústnej dutine. odporúčania:

 • používajte lieky proti alergii. Antihistaminiká zmierňujú svrbenie, znižujú nadýchanie, podráždenie, upokojujú nervový systém. Účinné sú Cetrin, Suprastin, Loratidine, Telfast, Zirtek;
 • Posilnenie imunitného systému pomôže s liečbou vitamínmi. Je potrebné brať retinol (vitamín A), karotenoidy. Prípravky zmierňujú zápal, normalizujú regeneračný proces. Efektívne - Fenoro, Tigazon, Etretionat, Neotigazon;
 • keď relapsy predpisujú lieky, ktoré zlepšujú výmenu kyslíka na bunkovej úrovni. Skvelý efekt dáva Tsito-Mack. aktovegin;
 • Odporúčaná liečba postihnutých oblastí špeciálnymi roztokmi s anestezínom, kyselinou citrónovou, mentolom;
 • vredy sú úhľadne utierané Solcoserylom, bokom z bokov alebo rakytníkom;
 • Aktívny účinok na zvýšenie ochranných funkcií imunitného systému je poskytovaný injekciami Neovir, Interloc a Reaferon.

Ľudové opravné prostriedky a recepty

Aby sme sa zbavili deprivácie v ústach, je možné pomocou domácich masti, odvaru liečivých rastlín a liečivých zmesí. Kombinujte lekárske ošetrenie a recepty tradičnej medicíny. Uistite sa, že sa opýtajte svojho lekára, aký spôsob je vhodný pre vašu formu ochorenia.

Liečba červených plochých lišajnových ľudových liekov doma. Osvedčené recepty:

 • kompresie z bylín. Pripravte zbierku lastovičník, vŕbovej kôry (1 polievková lyžica. L.), kvet divozelu (3 lyžice. L.) Zloženie zložiť do termosky, zalejeme litra vriacej vody, jedna hodina napätie. Aplikujte infúziu na pleťové vody a obklady na postihnuté miesta. Postup sa vykonáva niekoľkokrát denne;
 • nechtíka z červených lišajníkov. Nakúpte si lekárnickú tinktúru alebo variť domácu infúziu. Do pohára vriacej vody - 2 lyžice. l. suché alebo čerstvé kvety. Liečivá tekutina zvlhčuje obväz, aplikuje sa na zapálenú oblasť;
 • masť z nechtíka. Vezmite 10 g suchých kvetení, rozomlejte, pridajte 50 g vazelíny, dobre sa rozotrite. Dokončite kompozíciu aplikujte na boľavé miesta;
 • teplej vody z pozbierania. Opláchnite si ústa niekoľkokrát denne teplou vriacou vodou. Trvanie konania je tri minúty;
 • brusnicový džús. Trikrát denne aplikujte kompresy s čerstvo stlačenou brusnicovou šťavou. Liečivo môžete nahradiť draslíkovou šťavou alebo vysokokvalitným jablčným jablčným octom. Trvanie postupu je 10 minút;
 • rakytníkový olej. Užívajte účinnú protizápalovú látku na hojenie rán na prázdny žalúdok na ½ lyžičky. Denne mastné lišajové plaky s olejovitou tekutou nasýtenou, fialovo-oranžovou farbou. Vytvárajte kompresie s liečivým olejom. Doba trvania procedúry je 40 minút. Produkt rakytníka dokonale liečí vredy;
 • domáca masť. Recept číslo 1. Chmeľové šišky, nakrájajte korene lopúcha, vezmite 2 lyžice. l každého druhu suroviny, pridajte 1 polievkovú lyžičku. l. nechtík. Nalijte 200 ml teplej vody, varíme 5 minút, ochladíme a zaťažujeme. Liečnú tekutinu premiešajte s kozmetickou vazelínou. Podiely sú 1: 2. Liečte bledosivé plaky 4-5 krát denne;
 • zbieranie na posilnenie imunity. Užitočný bujón očisťuje krv, znižuje zápal, normalizuje činnosť tráviaceho systému. Zloženie: rašelina, jalovec, centaury, praslia, palina. Všetky bylinky - rovnaké množstvo. Vezmite 2 polievkové lyžice. l. bylinné zbierky, variť, variť, nechajte variť na 7-8 hodín. Každé ráno pijete 100 ml odvaru. Kurz - 3 mesiace, potom prerušenie dvoch týždňov;
 • domáca masť. Recept číslo 2. Razozrite žĺtky z dvoch vajec, pridajte 100 gramov krémového tuku, kombinujte s brezovým dechtom (150 g). Masť proti červeným lichenom sa aplikuje na plaky 3-4 krát denne.

Prečo sa akné objavuje na nosu a ako sa môžem zbaviť? Máme odpoveď!

Efektívne prostriedky od strihov na nohách sú popísané na tejto adrese.

Choďte sem http://vseokozhe.com/bolezni/allergiya/na-solntse.html a prečítajte si zaujímavý článok o symptómoch a liečbe slnečných alergií.

Diéta v prípade choroby

Úspešnosť liečby závisí od dodržiavania pravidiel výživy. U mnohých pacientov spôsobuje myšlienka na pitie paniku, niektoré formy deprivácie v ústach sú také bolestivé. Krvácanie krváca, svrbenie, zápal.

Ale bez potravy nežijete, inak budete veľmi slabí. Podávajte strave pod vedením lekára. Minimalizujete bolestivé pocity, zabráňte ďalšiemu podráždeniu slizníc.

 • jesť pokrmy v ich strúhanom tvare;
 • obmedziť množstvo soli a cukru;
 • Jedzte menej pečenia, čo urýchľuje procesy fermentácie v žalúdku;
 • zemiaková kaša, polievky, kissels by mali byť teplé;
 • odmietnuť akútne, solené, údené jedlo;
 • Vylúčte z menu kyslé jedlá, sýtené nápoje, zmrzlinu;
 • zamerať sa na viskózne obilniny, nízkotučné polievky, parné guľôčky, želé fazule;
 • horúci čaj, káva, alkohol, príliš studené nápoje počas obdobia liečby sú zakázané.

Preventívne opatrenia

 • dodržiavať hygienické predpisy v starostlivosti o ústnu dutinu;
 • vyberte si dobrú zubnú pastu s protizápalovým účinkom;
 • včasné vyplňovanie dutín;
 • zubné protézy z kvalitných materiálov, ktoré nespôsobujú alergické reakcie. Vyhnite sa kovovým konštrukciám;
 • skontrolovať kvalitu práce pána, nenosiť protetiky s ostrými hranami alebo nerovným povrchom;
 • brať vitamíny, posilniť imunitu;
 • minimalizovať recidívy chronických ochorení;
 • sledovať prácu žalúdka a čriev.

Potom sprievodcu lekárskym videom. Prečítajte si viac ľudových receptov na liečbu červených lišajníkov:

Páčia sa vám článok? Prihláste sa k aktualizáciám stránok prostredníctvom RSS alebo postupujte podľa aktualizácií VKontakte, Classmates, Facebook, Google Plus alebo Twitter.

Prihlásiť sa k aktualizáciám prostredníctvom e-mailu:

Povedzte svojim priateľom!

Ako sa zbaviť červených plochých lišajníkov v ústnej dutine: účinné metódy liečby a všeobecné odporúčania: 3 pripomienky

otázka-2 lyžice trávy plus koľko vody na varenie..................
zbieranie na posilnenie imunity. Užitočný bujón očisťuje krv, znižuje zápal, normalizuje činnosť tráviaceho systému. Zloženie: rašelina, jalovec, centaury, praslia, palina. Všetky bylinky - rovnaké množstvo. Vezmite 2 polievkové lyžice. l. bylinné zbierky, variť, variť, nechajte variť na 7-8 hodín. Každé ráno pijete 100 ml odvaru. Kurz - 3 mesiace, potom prerušenie dvoch týždňov

zbieranie na posilnenie imunity. Užitočný bujón očisťuje krv, znižuje zápal, normalizuje činnosť tráviaceho systému. Zloženie: rašelina, jalovec, centaury, praslia, palina. Všetky bylinky - rovnaké množstvo. Vezmite 2 polievkové lyžice. l. bylinné zbierky, variť, variť, nechajte variť na 7-8 hodín. Každé ráno pijete 100 ml odvaru. Kurz - 3 mesiace, potom prerušenie dvoch týždňov;
otázka-2 polievkové lyžice trávy plus koľko vody sa vaje?

Zdá sa mi, že všetky takéto ochorenia majú autoimunitný charakter. Vyvolávajú ich hypotermiu, silný stres alebo poruchu v imunitnom systéme. Nemusel som sa s nimi zaoberať a dúfam, že to nebude musieť)

Červené ploché licheny ústnej sliznice, moderné metódy lokálnej liečby

Červený plochý lichen (CPL) je nodulárne chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje na koži a viditeľných slizniciach. Pri tejto chorobe sú často postihnuté sliznice ústnej dutiny a červené okraje pier. Ochorenie je častejšie u žien vo veku 40 až 65 rokov [1, 3]. Príčiny výskytu plochého lišajníka nie sú úplne objasnené. Izolujte neurogénne, vírusové, bakteriálne, autoimunitné teórie tejto choroby. Nedávno došlo k "omladeniu" tých, ktorí trpia touto chorobou. Vysvetľuje to zvýšený kontakt s vírusovou infekciou, významná zmena reaktivity organizmu a zvýšená frekvencia psychoemotionálnych stresov [4]. Hlavným miestom frekvencie porážky červených plochých lišajníkov je koža. Papuly na koži - s priemerom 2 mm, fialovej farby, s hyperkeratózou hustú konzistenciu s polygonálnymi obrysy, a depresie v [3, 5].

Podľa mnohých autorov sa výskyt slizničných lézií v ústnej dutine pohybuje od 60 do 80% [2, 4]. Zrejmým klinickým obrazom je červený plochý lichen na červenom okraji pery (obrázok 1-a) a jazyk (obrázok 1-b).

Obr. 1. Červené ploché lišajníky. Erozívna ulceratívna forma s léziami pier (a) a jazyka (b). Výrazný čistý vzor belavých-modrastých farieb na perách a bočných plochách jazyka

U väčšiny pacientov sú identifikované oddelené malé papuly s polygonálnou bázou. Papuly sú navzájom prepojené keratotickými mostíkmi. Korunovanie dáva papuli belavý-modrastý odtieň [4].

K dnešnému dňu existuje šesť základných klinických foriem planus sliznice dutiny ústnej (GPRS) a Vermilion border: typický, hyperkeratotickej, exsudatívne kongestívne, erozívna vred, bulózne, atypické. Podľa niektorých údajov je pigmentová forma extrémne zriedkavá [1, 2].

Príznaky plochý lišaj - mliečne biele úskalia keratinizácie a vzhľad jemných zosieťovanie, tzv mriežka Wickham (obr. 2 - A, B).

S exudatívnou hyperemickou formou so zvýšenou zápalovou odpoveďou sa pacienti sťažujú na bolesť, ktorá sa zhoršuje jedlom, horí, suchá. Sliznica je hyperemická, edémová. V tomto kontexte sú jasne viditeľné údaje z tavených papulov, ktoré tvoria "listy papriky". Častejšie je táto forma zaznamenaná na sliznici tváre a ďasien [5, 9].

Pre erozívnu ulceratívnu formu bola charakterizovaná výraznejším zápalovo-deštruktívnym procesom v epiteliu ústnej sliznice. Na pozadí edematóznej a hyperemickej sliznice sa vyznačujú erózie polygonálneho tvaru obklopené vzorom zlúčených papulov. Erozie sú pokryté fibrinóznym povlakom, pri dotyku sa môžu ľahko krviť. Táto forma je bežnejšia na slizniciach, retromolárnej oblasti, bočných povrchoch jazyka [1, 2, 3, 4]. Často existujú kombinácie tejto formy s desquamative gingivitis. Celkový stav pacientov je charakterizovaný nízkou horúčkou a slabosťou, sťažnosťami - bolesť, horšie pri jedle, sucho a pálenie v ústach.

Bulózna forma je častejšie lokalizovaná na lícach a dorzálny povrch jazyka vo forme bublín rôznych veľkostí, ktoré majú hustý kryt obklopený papulami. Otváranie bublín tvorí významné erozívne povrchy, diferenciálna diagnostika s bežným pemfigusom je nevyhnutná [3, 8, 9, 10]. Pacienti sa sťažujú na neschopnosť užívať akúkoľvek stravu kvôli silnej bolesti. Vo všeobecnom stave pacientov prevažuje slabosť a strata hmotnosti.

Obr. 2. Klinické prejavy červeného plochého lišca na sliznici dutiny ústnej dutiny - vnútorný povrch tváre (a) rohy úst a jazyka (b)

Zvýšenie výskytu tejto patológie pri prijímaní zubných lekárov viedlo k potrebe zlepšiť lokálnu liečbu červených lišajníkovcov. V súčasnej dobe sa u pacientov s plochý lišaj kortikosteroidmi, ktoré sa používajú ako injekcie raz za 1-3 dni 1-1,5 ml produktu pod každým erózie v priebehu 8-12 injekcií. Nevýhodou tejto metódy je možnosť vzniku atrofických jaziev v mieste vpichu [2, 5].

Metódy a prostriedky liečby plochých lišajníkov s lokalizáciou na ústnej sliznici dermatovenerológov sa v posledných rokoch nezmenili. Dnes lokálna terapia v ústnej dutine, sa redukuje na zamýšľanom účele kortikosteroidných mastí v podobe aplikácií, avšak použité masti, oleje, krémy a pasty nie sú súčasne mať lepidlo, a angioprotective protizápalového účinku. Takéto liečenie nebráni vzniku recidívy ochorenia [1, 3, 6, 7].

S ohľadom na vyššie uvedené, pre zlepšenie účinnosti liečenie planus displejov na ústnej sliznici je účelné použiť činidlá, ktoré majú lepidlo, protizápalové a angioprotective účinok.

Účel štúdie: zvýšiť účinnosť komplexnej terapie červeného lichen planus použitím vyvinutého polyponentového adhezívneho masť v kombinácii s Imudonom.

Materiály a metódy výskumu

Bolo sledovaných 56 pacientov vo veku od 32 do 75 rokov, z ktorých bolo 26 mužov a 30 žien. Subjekty boli rozdelené do troch skupín v závislosti od lokálnej liečby. Celkové liečenie vo všetkých skupinách spočívalo v užívaní "Persen" 1 kapsula 3 krát denne, prednizolónu 25 mg každý druhý deň. Prvá skupina pozostávala zo 16 pacientov, ktorí podstúpili tradičnú lokálnu liečbu: aplikácia oleja z rakytníka, 5% anestetický roztok v broskyňovom oleji po dobu 20 minút 3-4 krát denne.

Druhá skupina zahŕňala 20 pacientov, u ktorých bola lokálna terapia vykonaná s použitím vyvinutého masti (RF patent č. 2355411 prihláška č. 2008108770 z 11.03.2008). Zloženie masti zahŕňa hydrokortizón, pastu "Solcoseryl dental adhesive", 5% roztok vitamínu C, vitamíny A a E.

V tretej skupine bolo 20 pacientov liečených vyvinutou masťou v kombinácii s Imudonom.

Charakteristika komponentov vyvíjanej polymérnej lepiacej masti (PAM).

Vitamíny "C", "A" a "E" majú antioxidačný účinok, prispievajú k posilneniu steny mikrovaskulárneho lôžka ústnej sliznice. Solkoseryl zubná lepiaca pasta (Reg. Č. 015194 / 01-2003) poskytuje zrýchlenie hojenia, anestézie a ochranu povrchu rany. Navyše pasta poskytuje liečivé komponenty vysokou priľnavosťou zavedené do kompozície, aby mokré sliznicu a, v dôsledku toho zabezpečuje dlhodobú ukladanie liečivého komponentov AMP na jeho povrchu. Hydrokortizón má protizápalový účinok a tiež prispieva k epitelizácii erózie.

Imudon - imunostimulačné činidlo, vyrobené zo zmesi proteínov s antigénnymi vlastnosťami, získaných lyofilizáciou z baktérií, ktoré sú pôvodcami v normálnom zápal hltana a chorôb ústnej dutiny. Liek bol použitý vo forme tabliet, ktoré sa odporúčali rozpustiť v ústach bez žuvania, s intervalom 2 hodiny.

Klinická účinnosť liečebných metód bola hodnotená denným meraním plochy zmenenej sliznice pomocou milimetrovej mriežky pomocou vzorca: m = obloha, ďasná a pery, n - počet meraní.

Pacienti boli liečení v Štátnej klinickej nemocnici "Regionálna klinická kožná a veterinárna dispenzarizácia" v Stavropol.

Výskumné materiály boli matematicky spracované na osobnom počítači pomocou štatistických softvérových balíkov Exel 2007, Statistics for Windous 5.0. Výsledky sú prezentované ako aritmetický priemer a jeho štandardná chyba (M ± m).

Výsledky štúdie a ich diskusia

Kontrola procesov hojenia erózií sa uskutočnila v dňoch 7, 14, 21 a 28 dní. Zaznamenalo sa, že účinok lokálnej liečby v prvej skupine bol výrazne nižší ako v druhom a treťom. Hlavnou nevýhodou lokálnu liečbu prvej skupiny bola skutočnosť, že použité prostriedky ľahko odplavené slinami a potravín, a preto protizápalový účinok angioprotective mal stabilné terapeutický účinok na hojenie papuly sliznice prebiehali pomaly.

Po siedmy deň na sliznici ústnej dutiny všetci pacienti v prvej skupine si zachovali charakteristický sieťový vzorec a zaznamenala sa epitelizácia 13,2% formácií. Na 14. deň sa pozorovala epitelizácia 20,4% erózií, na 21. deň 39,5%. Dňa 28. deň sa zaznamenala epitelizácia 45,6% formácií.

Konečné Liečivé erózie na konci druhého mesiaca pozorovania bolo pozorované iba u 2 pacientov (12,5%), u 5 pacientov z tejto skupiny (31,3%) kompletnú epitelizáciu eróziou ústnej sliznice vyskytnúť počas doby 2 až 3 mesiacov po začatí liečby.

V druhej skupine prebiehali epitelizačné procesy rýchlejšie ako v prvej, a to aj vďaka dobrej priľnavosti masti k vlhkej ústnej sliznici. Pozorovanie pacientov druhej skupiny o 7. deň ukázala, že všetci pacienti prišli 41,2% epitelizáciu papuly 14. poznamenal hojenie 51,4% formácie v deň 21 - 68,3% papuly. U 1 pacienta (5%) na pozadí starých papulov sa objavili nové prvky slizničných lézií. 28. deň bolo uzdravených 73,5% útvarov. U 7 pacientov (35%) tejto skupiny sa na konci druhého mesiaca liečby zaznamenalo úplné vyliečenie slizníc papuly. V tretej skupine o 7. deň, všetci pacienti mali 46,5% epitelizáciu útvary na deň 14 - 75,2% papuly v deň 21 až 91,7%, 1 pacient (5%) sa nové vzdelávanie. Dňa 28. deň 95,1% pacientov malo kompletné hojenie papuliek ústnej sliznice. Alergické reakcie a komplikácie počas liečby neboli zaznamenané.

Klinický prípad

Pacient S., 50 rokov, jantárová karta číslo 3564.

Sťažnosti: sucho v ústach, bolesť pri jedle. Objektívne: na sliznici tváre a jazyka, biely hyperkeratózny povlak vo forme mriežky. Epitélium v ​​niektorých miestach sluschivaetsya, vystavuje bolestivú eróziu (obrázok 3).

Obr. 3. Pacient S., 50 rokov. Červený plochý lichen z ústnej sliznice, typická forma

Diferenciálna diagnostika bola vykonaná s podobnými ochoreniami v klinickom zobrazení. Vylúčené: plochá leukoplakia, sekundárna syfilis, lupus erythematosus. Pre diferenciálnu diagnostiku jedného druhu z inej keratózy použité luminiscencie (s ohľadom na drevo vyrážky v plochý lišaj žiara svetlo modrú farbu).

Diagnóza: červený plochý lichen z ústnej sliznice, typická forma.

Liečbu. Predpísaný je kurz všeobecnej terapie sedatívami ("Persen" 1 kapsula 3 krát denne) a prednizolón 25 mg každý druhý deň.

Lokálna liečba: aplikácia vyvinutého masti 2-3 krát denne v kombinácii s resorpciou tabliet "Imudon" (6-8 tabliet denne). Už 14. deň bolo zaznamenané hojenie viac ako polovicu útvarov na sliznici ústnej dutiny a pery, nezaznamenal sa výskyt nových papuliek. 28. deň - kompletné hojenie a epitelizácia zmien sliznice ústnej dutiny.

záver

Získané údaje ukázali, že liečba v prvej skupine nie je dostatočne účinná v porovnaní s druhou a treťou skupinou. Použitie vyvinuté masť (druhá skupina), a to najmä v kombinácii s "Imudon" (tretia skupina) bolo možné urýchliť hojenie papulózna vyrážka, prevenciu komplikácií a skrátiť dobu úplného epitelizácie postihnutého sliznice plochý lišaj.

Referencie:
1. Akinfeeva V.B. Liečba erozívnej ulceróznej formy červeného plochého lichenu ústnej sliznice s použitím "Galavit PL" / V.B. Akinfeeva: Autoref. Dis. cand. med. Sciences. - M., 2007. - 24 s.
2. Belyaeva N.S. Zlepšenie diagnostiky a komplexnej liečby v systéme klinického vyšetrenia pacientov s červeným lichen planusom ústnej sliznice / N.S. Belyaeva: Autorský abstrakt. Dis. cand. med. Sciences. - Perm, 2010. - 24 s.
3. Borovskiy E.V. Ochorenia sliznice úst a rúk / E.V. Borovsky, A.L. Mashkileyson // Sprievodca pre lekárov. - Moskva: MEDpress, 2001. - 320 s.
4. Grigorian AA Vývoj a klinická aplikácia nového lieku proti hojeniu rán na liečbu ochorení ústnej sliznice u detí a adolescentov / Grigoryan AA, Syrak SV, Syrak AG [a ďalšie] // Moderné problémy vedy a vzdelávania. - 2013. - č. 2. - str. 41.
5. Libik TV Klinika, diagnostika a liečba periodontálnych ochorení u pacientov s červenými plochými listami sliznice ústnej dutiny. Libik: Autorov abstrakt. Dis. cand. med. Sciences. - Perm. - 2010. - 24 sekúnd.
6. Kochkonyan TS, Gasparyan AF, Bykov IM, Ladutko AA, Erichev IV Procesy lipidovej peroxidácie a antioxidačného systému perorálnej tekutiny s pevnými protetickými látkami // Kubanský vedecký lekársky bulletin. - 2008. - č. 3-4. - str. 37-39.
7. Sirak S.V. Charakteristiky výberu antimikrobiálnych látok na lokálnu liečbu zápalových ochorení periodontálnych ochorení u detí a adolescentov / Syrak SV, Shapovalova IA, Pugina Yu.N. [a ďalšie] / / Stomatológia detstva a prevencia. - 2008. - Т.7, №4. - str. 61-63.
8. Sirak S.V. Štúdia protizápalových a regeneračných vlastností dentálneho gélu na báze rastlinných zložiek, glukozamín hydrochlorid a dimetoxid v experimente / Syrak SV, Zekeryaeva MV Parodontológia. - 2010. - №1. - str. 46-50.
9. Sirac SV Použitie viaczložkového lepidla masti v kombinácii s imunomodulačným lieku v liečbe pemphigus / širákom SV Kopilova IA, VV Chebotarev [a ďalšie] // Parodontológia. - 2012. - T. 17, č. 2. - str. 62-65.
10. Sirac SV Predchádzajúce použitie hojenie rany činidiel zahŕňajú liečbu pemphigus vulgaris s lokalizáciou v sliznice úst a pier / Sirak SV, Chebotarev VV Sirak AG, [et al.] // Medical Bulletin Northern Kaukazská. - 2013. - T.8, №1. - str. 59-62.