Hlavná

Opar

Rodné znamienka (nevi) na tele: existuje nejaké nebezpečenstvo a ako ich odstrániť?

Nevylézy na tele sú inak nazývané príznaky, krtky a sú benígne lézie, ktoré sa objavujú na koži. Moles sú buď na rovnakej úrovni ako koža, alebo nad nimi stúpajú, príčiny ich výskytu sú rozmanité, hlavne ide o genetickú predispozíciu a určitý typ kože. Veľkosti nevi zobrazené na fotografiách nižšie sa menia od veľmi malých (1-2 mm) do veľkých (15-25 cm).

Farba v závislosti od buniek, ktoré ju vytvorili, môže byť:

Benígne formácie môže nastať nielen na koži, ale aj na sliznice (napr., Pošvy), spojovacie škrupiny, okraje pier, očí nádoby sú škvrny, kožné javy sa skladá z nevoid buniek.

Nevúdy sú vrodené a získané. Bunky tvorby sa objavujú dokonca aj v intrauterinnom stave vyvíjajúceho sa ľudského tela. Vznikajú v neurónovom hrebete - "bunkové ukladanie", ktoré slúžia ako základňa pre tvorbu rôznych anatomických štruktúr.

Podľa štatistík má takmer 80% zástupcov svetovej populácie s bielou pokožkou na svojom tele. U dospelých môže byť číslo 30 alebo viac. V detstve nemusia byť, ale v období puberty, počas tehotenstva sa pod vplyvom slnečnej aktivity objavujú na koži nevy.

Benígne vzdelávanie, rozvoj, prechádza niekoľkými fázami:

 • intraepiteliálne (počiatočné);
 • hraničný priechod;
 • intradermálne (vo veku 30 rokov);
 • reverzné (v pokročilom veku jednotlivých buniek "návrat" na vrstvy kože).

Nevúsy sú akumulované neocyty obsahujúce veľké množstvo melanínu. Nekarcinómy sa nazývajú zmenené melanocyty - bunky, ktoré určujú odtieň ľudskej kože. Pri vystavení slnečnému žiareniu sa v nich objavuje melanín, ktorý dodáva pokožke farbu slnka.

Dôležité vedieť! Tvary a veľkosti materské znamienka sú tak rôznorodé, že sú zamieňané s niektorými dermatologických patológiou, "kožné rohy" (myómov), seboroická keratóza, bradavice. Preto iba odborník dokáže presne stanoviť diagnózu diferenciáciou. Často to vyžaduje histologickú analýzu na štúdium odobratého tkanivového biomateriálu.

Príčiny nevi

Zhoršená embryogenéza je príčinou vzniku vrodeného nevusu. Môžu mať dedičnú povahu a slúžia ako dôkaz toho, že patria do toho istého rodu.

"Baby" melanocytárne nevity sa vyskytujú pri nasledujúcich predisponujúcich podmienkach:

 • vystavenie toxickým zlúčeninám, žiareniu na ženu nesúcej dieťa;
 • prítomnosť v gravidných ochoreniach, rozvinutých v urogenitálnom trakte;
 • toxikóza, hrozby potratov;
 • dedičná nepriaznivá predispozícia.

Výskyt získaných nevúdivov uľahčujú tieto provokujúce faktory:

 • hormonálny "výbuch" v pubertovom období;
 • obdobie tehotenstva s kolísaním hormonálneho pozadia;
 • prijaté perorálne kontraceptíva;
 • patológia kože infekčných a alergických znakov;
 • trauma kože v dôsledku mechanického pôsobenia;
 • slnečné žiarenie (vystavenie priamemu slnečnému žiareniu);
 • účinok žiarenia na ľudské telo, röntgenové lúče;
 • choroby vírusovej etiológie.

Typy nevi

Klasifikácia névy na histologických vlastností poskytuje odhad charakteristických rysov typu vzdelania, ktoré uľahčuje efektívne prognózu ochorenia. Existuje viac ako 50 druhov materských znamienok, z ktorých je desať nevi bežných.

Podmienenosť rozdelenia na skupiny sa týka nádorov:

 1. Melanomónny (s tendenciou k degenerácii do malígnych útvarov).
 2. Melanomoneopasnyh (nemá tendenciu k degenerácii do malígnych formácií).

Melaneopatické formácie zahŕňajú nasledujúce typy nevi:

modrý

Takýto jediný subjekt, ktorý je zhlukom melanocytov, je v prekanceróznom stave, aj keď sa nazýva benígny. Zároveň nemá tendenciu k onkologickej degenerácii. Farba nóvy - modrastá alebo modročerná - závisí od aktívnej produkcie melanínu v bunkách nevusov. Má pravidelný tvar, hladké kontúry. Vzhľadom na zvýšenie úrovne kože, ako névy môžu často zranení častí oblečenia, šperky a tak ďalej. U pacientov s krtka by mali byť pravidelne hodnotené ako profylaktické opatrenia, aby sa zabránilo degenerácii do malígneho nádoru.

Hraničný pigmentár

Je to vrodená forma, ktorá prejavuje svoje vlastnosti okamžite v prvých obdobiach života človeka. Nevus sa vyvíja spolu s rastúcim organizmom aj bez vplyvu akéhokoľvek vonkajšieho faktora. Hnedá / hnedá / čierna škvrna môže dosiahnuť v priemere od 1,5 mm do dvoch - troch alebo viacerých centimetrov. Takéto neviny "usadzujú" na dlaniach, nohách. Malignita sa môže prejaviť po traume alebo predĺženom vystavení slnku.

Obrie pigmentované

Nevus, dosahujúci až 50 cm v priemere, má vrodenú formu formácie. Odlišuje sa od ostatných formácií v odtieňoch šedej / hnedej, stúpa nad úroveň kože. Vzdelanie má trhliny, drážky, bradavice, takže riziko možnej traumatizácie a degenerácie do malígneho nádoru je skvelé. V tomto prípade sa pacientovi odporúča chirurgicky vyriešiť problém.

Nevus Ota

Zjavenie kožného fenoménu je priamo závislé na nervovom faktore. Miesto, pozostávajúce z veľkého množstva melanínu, sa nachádza na najviac otvorenej časti tela - na tvári. Čierna modrá formácia genetickej orientácie sa vyskytuje u predstaviteľov ázijskej rasy.

Klasifikácia znakov na ľudskom tele: fotografie a popisy

Všeobecne sa uznáva, že krtky (nevi) sú vrodené kožné lézie. V skutočnosti, koža novorodenca vo väčšine prípadov nie sú žiadne škvrny, objavujú, po niekoľkých mesiacoch.

materské znamienko (Latinsky - naevus maternus) - formácie na ľudskom tele, ktoré sú zarastené epiteliálne tkanivá, líšia sa farbou, tvarom, veľkosťou a lokalizačnými miestami.

Lokalizácia krtkov

Vo všeobecnosti je umiestnenie móla absolútne náhodné. Mole môžu byť vytvorené na ľubovoľnej časti ľudského tela, dokonca aj na slizniciach a očných bulvároch. Je nemožné ovplyvniť formovanie alebo netvorenie materského znamienka na určitej časti kože. Niekedy lokalizácia závisí od typu krtka. Najčastejšími časťami tela postihnutými týmito pigmentovanými formáciami sú trup, ruky, tvár.

Pôvod krtkov sa vyskytuje na tých častiach kože, ktoré sú vystavené určitému vonkajšiemu účinku:

 • Ultrafialové žiarenie. Pod vplyvom slnečného svetla začne aktívne rozvíjať hlavnú zložku krtkov - melanínu. Keď sa tmavý pigment nahromadí v prebytku, ponechá povrch kože vo forme malých uzlín, maľovaných v rôznych odtieňoch hnedej.
 • Kusy hmyzu. Hmyz je nosičom rôznych infekcií a vírusov, ktoré sa môžu prenášať na ľudí skusom. Infekcia môže stimulovať prácu buniek obsahujúcich pigment a v dôsledku toho spôsobiť tvorbu krtkov.
 • Efekt žiarenia. Mnoho radiologických lekárov je presvedčených, že röntgenové žiarenie a žiarenie prispievajú k tvorbe pigmentovaných foriem na ľudskom tele.
 • Zranenie existujúcich krtkov. trauma pigmentovaného tkaniva móla môže viesť k aktivácii melanocytov a rastu móla. Zvýši sa veľkosť alebo vytvorí veľa dcérskych spoločností okolo seba.

Uvedené dôvody na vytvorenie materských znamienok môžu vylúčiť a regulovať intenzitu ich činnosti.

Existujú faktory tvorby krtkov, ktorých účinkom človek nemôže vyvíjať žiadny vplyv:

 1. Nadmerná aktivita endokrinných buniek. Mole môžu vzniknúť v dôsledku hormonálnych výbuchov a prispôsobenia ľudského hormonálneho zázemia počas:
  • puberta;
  • tehotenstvo.
 2. Dedičné predispozície. Niekedy sa u blízkych príbuzných vytvárajú znamienka na rovnakých miestach tela, majú rovnaký tvar a veľkosť. To je vysvetlené informáciami obsiahnutými v DNA a prenášanými génmi.
 3. Starnutie. Inhibícia biologickej aktivity organizmu vedie k vzniku nádorov na koži človeka.

Profesori z Londýna uskutočnili experiment, ktorý pomohol poskytnúť vedecké zdôvodnenie pre laické lásky - "mnoho krtkov - na dlhú životnosť". Končia sa chromozómy teloméry. Životná aktivita bunky priamo súvisí s dĺžkou telomer. Sú ukazovatele starnutia - čím starší človek, tým kratšie telomere.

V dôsledku štúdie sa zistilo, že u ľudí s viacerými materskými znamienkami sú teloméry dlhšie, preto biologický vek ľudí s veľkým počtom krtkov je menší ako ich súčasný vek.

Najčastejšie sú krtky lokalizované na tvári, je to preto, že tvár je exponovaná ultrafialovému žiareniu častejšie ako iné časti tela. Deň materstva sa objavujú kdekoľvek v tele, zvyčajne v období dospievania. Niektorí lekári navrhli, aby ľudia, ktorí majú znaky na chrbte, mali väčšiu pravdepodobnosť výskytu pľúcnych ochorení než ostatní.

Aj krtky sú nájdené na rukách a menej často na tele. To je tiež spôsobené tým, že ľudské telo je chránené odevom z mnohých provokačných faktorov.

Druhy znakov - fotografia a popis

Všetky materské znamienky možno klasifikovať podľa rôznych znakov. Je možné rozdeliť druhy krtkov do podskupín podľa morfologických a štrukturálnych rozdielov. Zoskupenie krtkov môže pomôcť určiť, či prepravcu prináša nebezpečenstvo, charakterizovať riziká pre jeho zdravie a život.

Klasifikácia morfologickými znakmi

Aby bolo možné charakterizovať typ materského znamienka konkrétnej osoby, je potrebné poznať rozlišovacie znaky, ktoré sú vlastné tejto materskej značke - tvar, farba, veľkosť. Pomocou týchto údajov môžete vytvoriť celkový obraz novotvaru a určiť, či problém vyžaduje lekárske zákroky.

Šokujúce štatistiky - zistili, že viac ako 74% kožných ochorení - príznak infekcie parazitmi (Ascarid, Giardia, Toksokara). Worms spôsobujú obrovské škody na tele a náš imunitný systém je prvý, kto trpí, čo musí chrániť telo pred rôznymi chorobami. E. Malysheva zdieľa tajomstvo, ako rýchlo sa ich zbaviť a očistiť ich kožu stačí. Čítajte viac »

Klasifikácia podľa farby

Farba materského znamienka závisí od príčiny a povahy pôvodu. Farba krtkov sa môže meniť vo všetkých odtieňoch hnedej a červenej, v niektorých prípadoch melanom nebezpečných materských znamienok, farba môže byť modrá alebo fialová.

Ružové / červené krtky

Nesprávne sa domnieva, že výskyt červených krtkov je vyvolaný príliš častými návštevami solária a dlhodobým vystavením slnku. Nie je to tak. Rodné znamienka odtieňov červenej sa vytvárajú bez účasti melanínu, objavujú sa v dôsledku narušenia aktivity krvných ciev. Takéto mary sa nazývajú angiómy.

angióm najčastejšie sa u detí vyskytujú kvôli nedokonalosti obehového systému, sú benígne a môžu zmiznúť samy, bez zásahu.

Charakteristickým znakom angiómov je to, že rastú nie na koži, ale medzi dermis a epidermis. Najskôr sa objavujú ako červené bodky, ktoré časom stúpajú zanedbateľne vo veľkosti, môžu byť konvexné alebo ploché.

pohľad:

Hnedé krtky

Viac ako 75% mólov má odtieň hnedej. Sú výsledkom akumulácie veľkého počtu melanocytov. Ich tvorba môže byť ovplyvnená pôsobením ultrafialového žiarenia. Hnedé krtky môžu byť dedičnou tvorbou kože, objavujú sa na všetkých častiach tela, majú rôznorodú formu a štruktúru.

Sú benígne, nevyžadujú starostlivosť a nepotrebujú pravidelný lekársky dohľad.

Je však potrebné zabezpečiť, aby sa krtci nemenili v čase a tvaru, nespôsobovali nepríjemné pocity (svrbenie, začervenanie kože okolo krtka), aby sa znížilo riziko vzniku melanómu. Odstránenie hnedých krtkov by sa malo uskutočňovať iba v prípade zvýšeného rizika poranenia spôsobeného nepríjemnou polohou, napríklad v podpazuší.

Foto hnedých krtkov:

Modré / fialové moly

Modré znamienka sú získané, rastú až do priemeru 2 cm. Modré znamienka sa nazývajú modré nevi alebo materské znamienka Jadasso-Tiche. Toto meno bolo dané modrým krtkom na počesť profesorov-dermatológov, ktorí prvýkrát študovali svoju štruktúru podrobne.

Modrý nevus je nodulárna forma, pozostávajúca z veľkej akumulácie melanocytov. Je to hraničná značka - existuje riziko degenerácie do zhubného nádoru. Lokalizovaný nevus hlavne na zadku a nohách, v zriedkavých prípadoch na perách. Ženy sú náchylnejšie na tvorbu modrého nevusu.

Ďalším typom modrého krtka je nevus Ota. Ide o bod alebo modré škvrny, ktoré sa nachádzajú prevažne na tvári. Nestrácajú nebezpečenstvo a sú dedičnou formáciou na koži.

Fotografie modrých znamienok:

Klasifikácia krtkov podľa tvaru

Pôvodne môžu byť materské znamienka rôznych foriem, ktoré nemajú informácie o riziku ich degenerácie do zhubných nádorov. Tvar krtka môže byť buď štandardný (kruhový, oválny, bodkový) alebo neobvyklý (mesiac, hviezda, zviera).

Plošné znamienka

Plošné znamienka (med - lentigo) - najbežnejší druh krtkov.

K dispozícii sú:

 • Jednoduché Lentigo. Jednoduché (mladistvé) lentigo sa tvorí hlavne u detí a dospievajúcich počas puberty a v dôsledku toho skok v hormónoch. Lokalizácia jednoduchého lentiga môže byť veľmi rôznorodá. Takéto znamienka sa nachádzajú v celom tele, na sliznici, môžu byť jednoduché a viacnásobné.
 • Slnečné lentigo. Solárne lentigo tvoria častí návštevníci solária a ľudia, ktorí trávia veľa času na slnku. Nestáva nebezpečenstvo, je lokalizovaný na tých miestach, ktoré sú viac vystavené slnku ako iné.
 • Starý lentigo. Starý Lentigo - vek - nové rastliny béžovo-hnedej farby. V priebehu času môže vzdelanie tmavnúť, ktoré sa nachádza na krku, ramenách a rukách.

pohľad:

Konvexné znamienka

Ako silne vyčnieva krtka, závisí od úrovne koncentrácie melanocytov. Ak sú pigmentové bunky sústredené medzi epidermis a dermis, materské znamienko je konvexné len mierne, ak sa melanocyty nahromadia v dermis - materská značka je úplne konvexná.

Konvexné nevy sú tiež zoskupené podľa povahy nástupu:

Pigmentárne konvexné materské znamienky sú tvorené veľkou akumuláciou melanocytov, vaskulárne - angiómy diskutované vyššie. Konvexné znamienka sa má chrániť pred priamym slnečným žiarením, čo minimalizuje pravdepodobnosť mechanického poškodenia - takže môžete vylúčiť najbežnejšie príčiny degenerácie konvexnej maternice v malígnom nádore.

Foto konvexných krtkov:

škvrny

Rodné znamienka sa líši od materských znamienok v tom, že môžu byť vrodené.

Rozlišuje sa podľa povahy pôvodu a podľa toho aj farby:

 • pigmentové materské znamienka;
 • cévne znamienka;
 • nevus Ota.

Pigmentárne materské znamienka má charakteristický hnedý nádych, cievne škvrny sú červené a Ota nevuses sú modré materské znamienka umiestnené primárne na tvári. Rodné znamienka môže zostať v pôvodnej veľkosti po zvyšok svojho života, ale môže rásť s človekom.

Škvrny a Ota névy sú vytvorené v epidermis, takže sú ploché, cievne miesta vyskytujú v hlbšej vrstvy kože - medzi dermis a epidermis, a preto môže byť ľahko konvexné.

Nie je potrebné odstrániť pigmentové škvrny, Avšak ak novorodenec má škvrny na dlaniach alebo nohách, lekári im odporúčajú, aby sa ich zbavili, pretože ich umiestnenie naznačuje možnosť traumatizácie v budúcnosti, čo môže viesť k degenerácii do rakovinového nádoru.

Rodné znamienka a materské znamienka môžu mať rôzne tvary. Aký tvar má novotvar, závisí len od prírody a dedičnosti. Nevúzy môžu mať správny tvar kruhu, oválne, môžu mať formu bodu alebo naopak zaujímajú veľký povrch kože a majú nerovnaké okraje, môžu mať pretiahnutý alebo predĺžený tvar.

Fotografie pigmentovaných škvŕn:

Klasifikácia krtkov na základe dobrej kvality

Spočiatku vzdelávanie na koži osoby vo forme materského znamienka alebo materského znamienka neohrozuje jeho život a zdravie. Počas života nevi nevyžadujú ďalšiu starostlivosť, je však potrebné sledovať, ako sa krtky správajú, aby sa znížilo riziko melanómu.

Existuje celý rad príznakov, keď sa zdá potrebné okamžite navštíviť onkológu:

 • Asymetria. Asymetrická forma móla je príčinou obáv, jasným znakom bunkovej degenerácie.
 • Hrana. Ak krtka má nejasný, difúzny obrys, môže to byť signál šírenia metastáz.
 • Farbu. Farba nevousu je dôležitým príznakom pri určovaní tvorby malígneho nádoru. Farba krtka by sa nemala meniť s priebehom života (malé odchýlky sú povolené v rozmedzí farebného rozmeru krtka) a musia byť jednotné bez toho, aby boli zahrnuté iné farby.
 • Veľkosť. Móly, ktorých veľkosť presahuje priemer 6-7 mm, si vyžadujú neustále sledovanie onkológa.
 • Dynamika. Každá zmena v materskej značke: rast, zmena farby, výskyt nepríjemných pocitov, svrbenie, začervenanie, pálenie, vypadávanie vlasov na tele krku - dôvod okamžitej návštevy lekára.

Podľa rizika degenerácie do malígnych formácií sú krtci rozdelení na benígne, malígne a hraničné nádory.

Benígne nevi

Benígne krtky sa objavujú po prvých šiestich mesiacoch života človeka, môžu byť umiestnené na ľubovoľnej časti tela, nespôsobujú nepríjemné pocity.

Takéto materské znamienka zvyčajne nepresahujú priemer 3 mm, majú jasný obrys a jednotnú farbu, odtieň sa mení od šedej po hnedú. S priebehom života, materské znamienko nerastie alebo rastie zanedbateľne (nie viac ako 1-2 mm v priemere), môže mať pokožku hlavy.

Benígne nevuse sú ploché, nemajú vyvýšeniny, drsnosť, neprasknú. Riziko degenerácie do malígneho nádoru je prítomné v prítomnosti akéhokoľvek krtku. V prípade benígneho krtka je to minimálne riziko.

Zoznam dôvodov vzniku malígneho nádoru sa zužuje na tie, ktoré sú kontrolované ľuďmi:

 • Neopaľujte sa pri priamom slnečnom svetle (12.00 - 15.00);
 • Nepoužívajte zneužívanie výletov do solária;
 • nesnažte sa odstraňovať krtky;
 • Vyvarujte sa možným zraneniam, odierajte oblečenie.

Výučba na hraniciach

Táto časť obsahuje krtky / znamienky, ktoré sprevádzajú zvýšené riziko degenerácie do malígneho nádoru. Podľa štatistických údajov približne 10% týchto materských známok spôsobuje melanóm, takže si vyžadujú neustále sledovanie odborníkmi.

Patria medzi ne:

 • Dysplastický melanomónny nevus;
  • Riziko malignity: 90%.
  • Pôvod: dedičný.
  • Farba: od svetlohnedej po čierne.
  • Veľkosť: do 1 cm.
 • Nevus Jadassona-Tiche:
  • Riziko malignity: nízke, hlavne v dôsledku zranenia.
  • Pôvod: získaný.
  • Farba: modrá až modro-čierna.
  • Veľkosť: do 2 cm.
 • Hranový pigmentový nevus:
  • Riziko malignity: stredné, hlavne v dôsledku traumy alebo dlhodobej expozície ultrafialovému žiareniu.
  • Pôvod: 80% prípadov dedičných.
  • Farba: hnedá, môžu byť prítomné koncentračné krúžky.
  • Veľkosť: do 1,5 cm.
 • Obrovský pigmentový nevus:
  • Riziko malignity: 10-12%.
  • Pôvod: vrodený.
  • Farba: čierna.
  • Veľkosť: až 7 cm, rastie s mužom.
 • Nevus Ota:
  • Riziko malignity: len zriedka, iba ak je zranený.
  • Pôvod: vrodený.
  • Farba: modrá, modrá.
  • Veľkosť: až 5 cm, sa objaví len v predstaviteľoch Mongoloid rasy.
 • Melonóza dybrelu:
  • Riziko malignity: 100% pri absencii liečby je prekancerózny stav.
  • Pôvod: získaný, nájdený hlavne u starších ľudí.
  • Farba: hnedá až tmavo hnedá.
  • Veľkosť: pigmentovaná škvrna s nodulárnymi formáciami, rastúca, má nerovné hrany, neustále rastie.

Zhubné nádory

melanóm - malígny nádor na koži, vyvinutý z melanocytov. Charakterizovaný rýchlym vývojom a vysokým rizikom smrti má však veľa znakov na samodiagnostiku, na rozdiel od iných druhov rakoviny.

Okrem funkcií opísaných v odseku "hraničná formácia" (asymetria, rast, zmena farby) existujú sekundárne znaky malígneho nádoru:

 • vertikálny rast;
 • nodulárne formácie;
 • krakovania;
 • výskyt pigmentačných škvŕn červenej / ružovej farby okolo materského znamienka;
 • lesklý povrch

Melanóm je klasifikovaný podľa publika lezie, príčiny nástupu a zvláštnosti kurzu:

 • Povrchové rozširovanie. Cieľovým publikom sú ľudia vo veku od 25 do 50 rokov. Má malé, až 6 mm veľké, heterogénne sfarbenie - striedanie hnedých oblastí a farieb zdravého kože alebo svetlejšie. Fáza radiálneho rastu je pomerne veľká - 2-4 roky, fáza vertikálneho rastu (po výskyte uzliny) - rýchla - niekoľko týždňov. Smrteľný výsledok v 30% prípadov.
 • Podľa typu malígneho lentiga Ovplyvňuje starších ľudí vo veku 50 rokov v dôsledku dlhodobej expozície UV žiareniu. Vyskytuje sa zriedkavo, je lokalizovaná na tvári, má značné veľkosti a hnedú farbu s čiernymi impregnáciami.
 • Akrálne-lentigóza. Je zriedkavé, v 70% prípadov u mužov. Ovplyvňuje subunguálny priestor, menej často dlane alebo nohy. Počas fázy vertikálneho rastu zničí klinec nechty, má hnedú alebo čiernu farbu.
 • Uzlový. Najagresívnejšia forma melanómu, ktorá sa takmer okamžite premenila na fázu vertikálneho rastu, má čiernu farbu. Ovplyvňuje ľudí starších ako 50 rokov, lokalizovaných na hlave, krku, končatinách.

Liečba malígneho nádoru závisí od štádia vývoja. V najskoršom štádiu av prípade poškodenia zdravých tkanív je zmysluplné (o hĺbku 1-2 mm) chirurgicky odstrániť nádor a okolité zdravé tkanivá. V prípade metastáz v lymfatických uzlinách je chirurgická excízia neúčinná, používa sa chemoterapeutická metóda.

Foto melanómu:

Štrukturálna klasifikácia krtkov

Všetky materské znamienky / materské znamienky môžu byť podmienene rozdelené do skupín podľa spôsobu ich utvárania a dôvodov, ktoré ich spôsobili.

Štruktúra rozlišuje:

 • pigmentárne móly;
 • cévne znamienka;
 • warty materské znamienka.

Pigmentárne krtky

Pigmentárne znamienka a krtky sú tvorené veľkou akumuláciou melanocytov v epidermis, intradermálnej vrstve alebo medzi nimi. Melanocyty sú bunky, ktoré produkujú melanín, takže farba pigmentovaných mólov je charakteristická - od béžovej hnedej až tmavo hnedej.

Môžu mať rôzne tvary: podlhovastý, oválny, nepravidelný. Lokalizácia pigmentárnych krtkov je veľmi odlišná, palmarovo-plantárne usporiadanie je zriedkavo nájdené.

Vertikálny rast závisí od úrovne vzdelania - čím hlbšia vrstva, tým výraznejšia je materská značka alebo škvrna. Má vlasy a mäkký, hladký povrch, nesvieti. Mnohí pripájajú podobu krtka, rovnako ako jeho umiestnenie na tele, mystický význam.

pohľad:

Cievne krúžky

Prirodzene, vaskulárne pôrodné známky / materské znamienka sa líšia od pigmentovaných tým, že pozostávajú nie z melanocytov, ale z krvných ciev. Majú charakteristickú farbu od ružovej až po vínnu.

Vo väčšine prípadov sú cievne formácie vrodené kvôli intrauterinným poruchám tvorby obehového systému. Môžu pozostávať z krvných ciev rôznych veľkostí - kapilár, žíl, tepien. Najbežnejšou formou je kapilár.

Pri podrobnom preskúmaní môžete vidieť mikroskopické cievy v štruktúre tela materského znamienka. Deti sa často nachádzajú na tvári a krku, stretávajú sa na vnútorných orgánoch. Cievne útvary červenej farby sa nazývajú angiómy.

Fotografie cievnych znamienok:

Warty rodné znamienka

Na rozdiel od iných druhov sa z dôvodu infekcie vírusom ľudského papilómu vytvárajú bradavice alebo papilómy. Infekcia sa vyskytuje sexuálne, cez všeobecné osobné hygienické predmety, cez mikročipy a kožné lézie a je prirodzene prenášaná na dieťa od matky počas narodenia.

Po vstupe do ľudského tela sa vírus dostane do inkubačnej fázy a aktivuje sa iba pod vplyvom nasledujúcich vonkajších faktorov:

 • hormonálna reštrukturalizácia;
 • znížená imunita;
 • dlhodobý pobyt v chlade;
 • Choroba zažívacieho traktu.

Papilómy vyžadujú liečbu všeobecné a riadené akcie. Primárne ukotvený aktivity HPV (ľudský papilomavírus), príjem liekov, ktoré zvyšujú imunitný systém, antivirotík, rovnako tak, že bráni preparátor ďalej udržuje priaznivé prostredie pre vírusové aktivity (ošetrenie tráviaceho traktu, v prípade, že aktivácia bola vykonaná z tohto dôvodu).

Liečba smerového účinku zahŕňa chirurgické vykrojenie papilómov pomocou laserových alebo konzervatívnych metód.

V ďalšom článku sa diskutovalo o tom, ako liečiť HPV u žien a čo to je.

Foto papilómy:

Zdravotná klasifikácia nevi

Tam je viac ako 50 odrôd rôznych kožných útvarov. Hlavný znak klasifikácie - vzhľad, podľa ktorého človek môže samostatne diagnostikovať v sebe určitý typ nevusu.

Na lekárske účely je klasifikácia hlbšia, vrátane mnohých prvkov, ako je štruktúra, nebezpečenstvo degenerácie melanómu, povaha vzdelávania, vertikálny / horizontálny rast a iné.

Napríklad na vrstve výskytu nevuses sa rozdelí na:

 • Epidermálnej, dermálnej. Bunky, ktoré tvoria telo mol (melanocytov alebo krvných ciev), v tomto prípade sú sústredené v epidermis (vrchnej vrstvy kože), alebo v priestore medzi dermis a epidermis. Takéto znamienka nie sú konvexné alebo konvexne mierne.
 • Intradermálne. Bunky, ktoré tvoria telo moča, sú koncentrované hlavne v hlbokej vrstve kože - dermis. Takéto znamienka sú značne konvexné.

lentigo

lentigo Sú benígne formácie melanocytárnej povahy. Lentigo je klasifikované na základe pôvodu, rozlišuje mladistvé, slnečné a senilné lentigo. Lokalizácia hlavne na ramenách, krku, končatinách. Jedná sa o malé ploché miesto v tvare zrna od svetlohnedej až po hnedú.

Ako dieťa, lentigo tvoril pod vplyvom uvoľňovanie hormónov, lentigo vyskytuje hlavne u ľudí, ktorí sú často vystavené UV žiareniu, senilná lentigines - znamenia útlaku biologickej aktivity tela, poruchy tráviaceho traktu.

V menej ako 5% prípadov sa lentigo môže degenerovať do rakovinového nádoru. Lekári sa domnievajú, že riziko degenerácie sa vyskytuje v prípade ťažkého spálenia. Vzdelávanie dáva nevýhodu estetickej povahy, nespôsobuje nepríjemnosti vo forme svrbenia, pálenia, hrubého povrchu.

Nevyžaduje odstránenie podľa klinických indikácií. Avšak v prípadoch traumy a re-traumatizácie sa odporúča chirurgicky odstrániť lentigo, aby sa zabránilo riziku degenerácie do malígneho formovania.

Foto Lentigo:

Komplexné nevi

Tento názov je spôsobený umiestnením krtka v oboch vrstvách kože - hornej a hlbiny. Komplexný nevi - benígny melanocytový pôvod, ktorý sa nachádza súčasne v epiderme v dermis. Majú tmavohnedú farbu, značne konvexnú, s priemerom 1-1,2 cm.

Vyskytuje sa u ľudí všetkých vekových kategórií, riziko malignity je až 80%, preto by mal byť onkológ neustále sledovaný. Odporúča sa chirurgická excízia.

pohľad:

Dysplastické nevy

Okrajové kožné lézie súvisiace s melanómom. Podľa vzhľadu je to "smažená vajcia" - tmavé ploché miesto s kopcom v strede tmavšej farby. Neexistuje špecifická lokalizácia, vyskytuje sa u ľudí oboch pohlaví a všetkých vekových skupín - asi 5% ľudí, veľkosť sa pohybuje od 1 mm do 200 mm.

Dôvodom pre vytvorenie dysplastické névy je melanocyty mutácia žiarením, hormonálne rázy a vysoké dávky UV žiarenia, ako aj významné zníženie imunity.

rozlišovať:

 • sporadické dysplastické móly;
 • rodinné dysplastické móly.

Rodinný dysplastický nevus - Syndróm, pravdepodobnosť dedičnej predispozície k rakovine u členov rodiny, ktorí nemajú žiadne kožné útvary. Lekári odporúčajú odstránenie takýchto znamienok pred objavením sa znakov znovuzrodenia, aby sa zabránilo vzniku rakoviny a smrti.

pohľad:

Modré nevhodné

Benígna tvorba melanomopauzy, extrémne zriedkavo sa regeneruje v melanóme. Má charakteristickú farbu od modrej až po modro-čiernu, malú veľkosť až do 1-1,5 cm v priemere, má guľatý, oválny alebo podlhovastý tvar. Nachádza sa hlavne na nohách, rukách, zadkoch.

Existujú jednoduché a bunkové:

 • jednoduchý modrý nevus - malá forma, ktorá mierne stúpne nad povrch kože, má priemer až do 1 cm, je umiestnená na krku, tvári, slizniciach
 • bunkový modrý nevus - väčšia forma s nepravidelnou hummokou štruktúrou s priemerom do 3 cm.

Pozorovanie sa odporúča, ale radikálne metódy odstraňovania sa prejavujú iba v prípade príznakov degenerácie alebo lokalizovaných na miestach, ktoré naznačujú trvalé traumu névy.

pohľad:

Obrovský pigmentový nevus

Vzhľadom na veľké (až 20 cm) rozmery nevusu sa dá ľahko diagnostikovať. Je melanomnoopasnym vzdelanie, riziko transformácie - 10%. Odporúča sa radikálne odstrániť nevus, čo však nie je vždy možné. Môže pokrývať významnú časť ľudského tela, má farbu od šedej po čierne, hľuzovitý povrch, rastie s mužom.

Obrie Nevus - vrodené vzdelanie, ktoré sa vytvorilo na 15-20 týždňoch vnútromaternicového vývoja. Je extrémne zriedkavé - nie viac ako 2% ľudí na planéte.

pohľad:

Nevus z raného detstva

Vrodené vady sú takmer nikdy diagnostikované u novorodencov, začínajú sa objavovať až po 6 mesiacoch, avšak existujú kongenitálne nevy, ktoré sa vytvorili pred narodením dieťaťa.

Mole a materské znamienka môžu rásť s dieťaťom a zostať v tele človeka počas celého života a môžu zmiznúť bez príčiny. V ranom detstve sú často diagnostikované formácie hemangiómy a víno.

pohľad:

hemangiómy

Hemangióm u detí - benígne cievne vzdelávanie. Vyskytuje sa to najmä u dievčat, vo všeobecnosti menej ako 3% detí oboch pohlaví. Miesto má konvexnú štruktúru, červenú alebo cyanotickú farbu, môže výrazne expandovať radiálne a vertikálne, zasiahnuť oko, dýchacie cesty.

Na morfológii rozlišujeme:

 • prostý - pozostáva z kapilár, nachádza sa na povrchu kože, má hľuznú štruktúru, prevažne červenú
 • zapadnutý - sa nachádza pod kožou, pozostáva z dutín vyplnených krvou, povrch je hľuzovitý-uzlíkový, farba je červeno-hnedá.
 • kombinovaný - kombinovať príznaky jednoduchých a kavernóznych hemangiómov.

Najbežnejšie sú jednoduché hemangiómy, v ktorých lekári odporúčajú očakávanú taktiku. V prípade kavernóznych alebo kombinovaných hemangiómov sa odporúča radikálna liečba.

pohľad:

Škvrny na víno

Škvrny na víno alebo horúci nevus - benígna forma, ktorá sa nachádza hlavne na tvári alebo hlave. Môže signalizovať ďalšie vrodené patológie. Je to červená alebo vínová škvrna, ktorá sa nezvyšuje nad pokožkou.

Príčinou vzniku takýchto škvŕn je vývojová vaskulárna malformácia v maternici. Nie je melanom nebezpečný, nepredstavuje nebezpečenstvo pre život a zdravie dieťaťa. Rastá s mužom, s vekom nadobúda viac modrého odtieňa. V prvých mesiacoch života dieťaťa sa ošetruje laserom.

pohľad:

Mystický význam krtkov

Mole, a hlavne materské znamienka nezvyčajnej formy a lokalizácie sa pripisujú mystickému významu. Predpokladá sa, že krtky sú zvláštnymi znakmi, pomocou ktorých môžete vyvodiť závery o charaktere človeka, prečítať si jeho osud. Zvýšená pozornosť sa venuje materským znamienkam a materským znamienkam, zdedených a so zložitým tvarom a farbou.

Hodnota mólov:

 • Rodenka v podobe trojuholníka. Existuje teória, podľa ktorej krtky, nachádzajúce sa vo forme trojuholníka, posilňujú schopnosti tých častí tela, na ktorých sú umiestnené. Viac veril, že ľudia, ktorí majú takúto značku môže stať jasnovidca a psychiku komunikovať s paralelným svete duchov, a sú odolné morálne princípy a vždy dodržiavať zvolenej ceste.
 • Mole v tvare srdca. Po prvé, vzhľad vlastníkov takéhoto nekonvenčného znaku osudu je očarujúci a tajomný. Predpokladá sa, že materské znamienko v tvare srdca naznačuje, že na láske jeho majiteľa sú víťazstvá a úspech. Treba však venovať pozornosť umiestneniu a jasnosti obrysov. Ak má materská značka chybu vzhľadu, vzťah s opačným pohlavím bude nestabilný a krátkodobý.
 • Rodné znamienka vo forme súhvezdia. Najprv treba poznamenať, že krtky sú súčasťou konštelačného vzoru v prípade, že majú rovnaký tvar, veľkosť a farbu. Význam takýchto materských znamienok závisí od toho, ktoré časti súhvezdí sú. Napríklad ľudia s krtkovia v podobe konštelácie Gemini sú mimoriadne komunikatívni. Tí, ktorí nesú znamenie leva, majú jasné vlastnosti vodcu a majitelia znamienok v podobe konštelácie rakoviny budú šťastní v ich živote.

Dangerous mole - príznaky

Krtek môže byť vrcholom, pikantným znakom ľudského tela. Ale spolu s tým môže predstavovať vážne nebezpečenstvo pre človeka. Doteraz je dosť naliehavým problémom degenerácia krtkov v melanóme. Lekári-dermatológovia pripomínajú tomuto problému ľudí a žiadajú ich, aby mu venovali väčšiu pozornosť.

Rýchlo sa zvyšujúce množstvo melanómov je spojené predovšetkým so zhoršením životného prostredia. Je dobre, že moderná medicína je tiež nestojí a je dnes pomerne dosť príležitostí, aby včas diagnostikovať degeneračným bežné molí na riziko a zmierniť osobu od problému.

Štatistiky sú napriek tomu strašné. V postsovietských krajinách je melanóm približne 95% prípadov smrteľných. Zatiaľ čo v Amerike a Európe zomrie približne 5% melanómov a 95% je vyliečených.

Tajomstvo takejto vysokej úmrtnosti spočíva v oneskorenej diagnostike tejto choroby medzi obyvateľmi postsovietskeho priestoru. Ľudia sú zvyknutí venovať malú pozornosť sebe, takže ignorujú nebezpečné príznaky a často sa obrátia na lekára, keď je príliš neskoro na to, aby pomohol. V dôsledku toho sú často diagnostikované neskoré štádiá ochorenia s početnými metastázami. A to, vidíte, neumožňuje liečbu.

Ak sa v počiatočnej fáze nebezpečnej mólom (melanóm), môžete jednoducho odstrániť (k tomu existuje mnoho spôsobov - a laserová metóda rádiové vlny, odparovanie, chirurgia), potom z malignity v poslednom kroku nemôže byť jednoducho zbaviť bez negatívnych dôsledkov pre organizmus.

Ako určiť nebezpečenstvo?

Na našom tele je mnoho znakov. Niektorí majú desiatky a niektorí majú stovky. Všetky majú rôzne tvary a veľkosti: ploché, konvexné, svetlé a tmavé, malé a veľké. Toto je norma. Počet materských znamienok na ľudskom tele je do značnej miery závislý na dedičnosti. Veľmi často deti vidia najväčšie a najvýznamnejšie materské znamienky na tom istom mieste ako ich rodičia. Na telo dospelého človeka sa v priemere počíta asi päťdesiat molov, ale táto suma je veľmi ľubovoľná. Preto ak máte viac z nich na tele, nemali by ste byť alarmovaní. Stačí sledovať dynamiku ich vývoja. Stojí tiež za zmienku každý nový znamienko, ktoré sa objavilo na vašom tele.

Mali by ste vedieť, že vo väčšine prípadov je výskyt nových materských znamienok, najmä nebezpečných, uľahčený príliš častým slnečným žiarením a spálením.

Ak máte veľa znamienok, nestrávte príliš veľa času na slnku. Tiež sa prosím zdržte návštevy solária. Verte mi, krásny čokoládový odtieň pokožky je nekompatibilný s možným rizikom melanómu. Predtým, než pôjdete do nejakého slnečného letoviska, nie je nadbytočné konzultovať s dermatológiou ohľadom prípustnosti prirodzeného a umelého ožarovania.

Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú veľké krtci, ktorých priemer je viac ako päť centimetrov. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať tým materským znameniam, ktoré sú prítomné na našom tele nie od detstva, ale, napríklad, sa objavili po ďalšej dovolenke na morskej pláži. Niekedy dochádza k melanómu a cez malý kríž, približne 1-2 mm. Ale tie materské znamienka, z ktorých rastú vlasy, sú považované za absolútne bezpečné.

Pravidlo "AKORD"

Tu sú tie nuansy, ktoré by ste mali venovať pozornosť predovšetkým pri kontrole materského znamienka:

 • A (asymetria). Normálna materská značka musí byť symetrická. Ak podmienečne delíte materské znamienko so zvislou alebo horizontálnou osou a dostanete dve nerovné polovice, to znamená príležitosť navštíviť dermatológov.
 • Do (okraj). V bežnom krku by mali byť okraje hladké, bez nepravidelností a zárezov.
 • O (farba). Musí byť jednotná a homogénna. Stojí za to navštíviť dermatológa, ak je materská značka čierna alebo červená, na nej sú rôzne žily a škvrny, niektoré odtiene.
 • P (veľkosť). Väčšie krtci sú nebezpečnejšie. Je tiež potrebné sledovať zmenu veľkosti krtkov. Ak dôjde k rýchlemu rastu materského znamienka, je to znamenie potenciálneho nebezpečenstva. Je tiež nebezpečné, keď je celá oblasť tela pokrytá veľkým množstvom krtkov.
 • D (dynamika). Počas celého života môžu vzniknúť a zmiznúť materské znamienka na tele, je to považované za prirodzené. Avšak, stojí za to venovať pozornosť rýchlosti narodenia a rastu materskej značky. Ak sa podľa vášho názoru veľmi rýchlo stane, stojí za to navštíviť dermatológa, najmä ak je rast sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi: poškriabaním, peelingom a krvácaním.

Ak spozorujete aspoň jeden z vyššie uvedených príznakov, je vhodné nájsť nejaký voľný čas a navštíviť dermatológov. Vezmite prosím na vedomie, že zhubné novotvary v krtkoch sa rozvíjajú tak rýchlo, že v tomto prípade riskujú vlastné zdravie úplne hlúpo. Odstránenie včasného diagnostikovania nebezpečného znamienka je pomerne prístupný a jednoduchý proces, vo väčšine prípadov prebieha bez negatívnych následkov.

Nebezpečné krtky: 6 príznakov melanómu

Každá osoba na tele má znaky rôzneho druhu, textúry, farby, tvaru. Tieto neškodné formácie sa objavujú v epidermis melanocytov a rastú v klastroch. Vedecký názov materského znamienka je nevus. Tento lekársky pojem sa vzťahuje na všetky anomálie kože. Avšak za takzvanými "muchami" je možné skryť najagresívnejší malígny nádor - melanóm.

Preto by ste mali vedieť, aké sú nebezpečných materských znamienok a byť schopný rozpoznať hlavné rozdiely medzi benígnymi a malígnymi. Transformácie rakoviny sa najčastejšie vyskytujú na báze pigmentovaných kožných tkanív.

Aké znamienka sú nebezpečné?

Rakovinové mary, rovnako ako bežné, pozostávajú z melanocytov. Ale toto je agresívna forma nádoru, náchylná k rýchlemu šíreniu a porážaniu iných orgánov. V tomto ohľade sa odporúča opatrnosť s takými pigmentovanými kožnými léziami ako:

Tento pohľad od samého začiatku sa nezdalo ako bežná materská značka, pretože jeho veľkosť je väčšia ako gumová guma, tvar je fuzzy, farba je nerovnomerná. Navyše, potenciálne nebezpečenstvo sa narodilo narodením a nebolo získané. Väčšina z nich je zdedená a má veľkosť väčšiu ako 1 cm.

Melancholické pihy Hutchinson (Lentigo):

Vyzerajú vo forme plochého miesta obsahujúceho dva alebo viac odtieňov tmavnutia. V 50 rokoch sú vo veku pomerne bežné a sú lokalizované najmä na tvári. Postupne sa stávajú väčšími a tmavšími, transformujúcimi sa na rakovinu kože.

Kožné novotvary nejasnej etiológie:

Neoplazmy, ktoré sa náhle objavia veľmi rýchlo, sú navyše agresívne a úplne odlišné od obvyklých "muk". V 60% všetkých prípadov melanómu tento typ pigmentácie funguje.

Nebezpečné krtky: znaky

Zmeny farieb:

Potenciálne rakovina je materská značka, ktorá začala farebnú zmenu. Napríklad monochromatická pigmentácia našla iné miesta okolo alebo uprostred.

Výšková zmena:

Dôležitým znakom je zmena výšky predtým plochých škvŕn, hustota (zahusťovanie).

Bolestivé pocity:

Krtka bolí, povrch sa zväčšuje, erózia, kvapalina, purulentné hmoty alebo tvorba krvi.

Satelitná pigmentácia:

Koža okolo formácie je tiež charakterizovaná sčervenaním, opuchom alebo prítomnosťou nových farebných škvŕn, t.j. satelitná pigmentácia.

Svrbenie a pálenie:

Existujú také pocity ako pichanie, pocit pálenia, materská značka je poškrabaná.

Konzistencia sa mení:

Napríklad krtek je zmäkčený, rozdelený na malé kúsky, ktoré sa ľahko odtrhajú, alebo sa podobajú škrabance, ktoré sa nehojí.

Ktoré materské znamienka sú potenciálne nebezpečné?

Existujú určité kategórie materských znamienok, ktoré majú tendenciu premeniť sa na zhubnú formu. Všetky sa týkajú abnormálnych zhutnení kože:

 1. Nóvové pigmentové nevity: zvyčajne hnedé alebo čierne znamienka, okrúhle a ploché.
 2. Kožné pigmentové nevy: majú zvýšený vzhľad, bledú farbu, niekedy chlpatý povrch.
 3. Spojovacie nevi spájajú prvky rôznych foriem.
 4. Halo-nevus je pigmentovaná oblasť pokožky obklopená odfarbeným bielym prstencom.
 5. Dysplastický nevus (iný názov Clark) je špecifickým novotvarom.
 6. Spitz nevus: Vyzerá to ako nádorovitý rast na koži. Toto miesto je ružové (ale je možné miešať rôzne farby), klenuté, náchylné na krvácanie. Môže mať otvor, cez ktorý unikajú kvapaliny.
 7. Modrý nevus má jeden odtieň modrej farby, ukazuje dobre definované hranice, akákoľvek veľkosť (často však nepresahuje 1 cm), vyzerá ako tesnenie pod kožou.

Hlavné rozdiely medzi benígnymi krtkami z malignity

Viaceré charakteristiky umožňujú presne určiť, ktoré krtky sú nebezpečné:

Benígna formácia nie je asymetrická. Ak nakreslite čiara v strede, potom sa obe strany vyrovnajú. Rakovinová pečať nespĺňa tieto požiadavky.

Na rozdiel od melanómu má zvyčajné pigmentované miesto hladké, nie prekrútené hranice.

Prítomnosť farby a jasu je ďalším znepokojujúcim príznakom.

Vzdelanie sa mení v čase a stane sa väčším ako 6 mm. Neceraktívne nevauzy vyzerajú rovnako. Musíte byť nablízku, ak začne rastúca krtka alebo prináša iné nezvyčajné signály, ktoré sa týkajú jej celkového stavu.

Jediný spôsob, ako presne stanoviť diagnózu a potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenie na rakovinu, je vykonať histologické vyšetrenie buniek pomocou biopsie.

Nebezpečné známky narodenia: príznaky melanómu

Rakovinová pigmentácia sa môže výrazne líšiť svojimi príznakmi. Niekedy je človek schopný primerane posúdiť iba niektoré funkcie. Je potrebné venovať pozornosť tomu, ako vyzerá nebezpečná prírodná značka:

Nerovných okrajov, ale pomerne jasná hranica so zdravým tkanivom. Priemer je 10 mm.

Modročerný novovytvorený melanóm, ktorý má nepravidelné hranice. Vznikol z dysplastického nevusu (ružovo-hnedá oblasť v ľavom hornom rohu). Veľkosť je asi 12 mm.

Onkologický dysplastický nevus s čiernym, vzdialeným malígnym rozšírením, ktorý predtým chýbal. Je to len asi 3 mm.

Malígny nádor kože pozostávajúci z troch častí: tmavohnedé vymedzenie vľavo, červená vpravo a svetlo na vrchu. Veľkosť je asi 15 mm.

Foto nebezpečných materských znamienok na tele

Melanóm v dysplastickom nevuse: nepravidelné kontúry, jasné farby s pomerne malou veľkosťou (1/3 palca).

Transformácia jednej atypickej pigmentácie za prítomnosti čiernych, hnedých a ružových kvetov (1/2 palca).

Onkoformirovanie na spodnej časti chrbta demonštruje asymetriu, sýtosť farieb a zmeny hranice so zdravou kožnou oblasťou.

Všetci by mali byť pozorní na stav ich kože, aby mohli diagnostikovať včas nebezpečných materských znamienok a predchádzať možným katastrofálnym následkom pre zdravie a život. Pamätajte si, že včasná detekcia rakoviny kože bola úspešne liečiteľná.

Zhubné znamienka: ako včas rozpoznať a správne liečiť

Rodné znamienka sú vrodené alebo získané defekty kože. Vznikajú všade: na trupu, prstoch, tvári atď. Pre krtky sú rôzne tvary, odtiene a veľkosti. Často sa nazývajú nevi. Takéto nádory sú ploché a konvexné, s hladkým alebo chlupatým povrchom.

Môžu sa objaviť pri narodení alebo počas života. Prítomnosť nadmerného počtu nevi naznačuje negatívny vplyv ultrafialovej alebo dedičnej predispozície na tvorbu krtkov.

Samotné nevi sú pre telo bezpečné, ale za prítomnosti niektorých negatívnych faktorov sú schopné malignantizovať alebo tvoriť zhubné nádory, ktoré následne vedú k rakovine kože. Takéto nevy sa nazývajú melanomopody.

Nebezpečné druhy

Onkológovia rozlišujú 5 nebezpečných druhov krtkov:

 1. Hraničný nevus vyzerá ako miesto s rovnakou farbou na celom povrchu, ktoré môže dosiahnuť takmer čierny odtieň. Podobné mlyny nereagujú na vplyv UV žiarenia, nemenia farbu, veľkosť a parametre;
 2. Modrý nevus je pomerne hustý novotvar s hladkým bezsrstým povlakom. Tento krtek je oveľa vyšší ako koža, nepresahuje priemer 2 cm, uprednostňuje umiestnenie v končatinách, tvári a zadku;
 3. Obrovské materské znamienko sa považuje za najnebezpečnejšie vzdelanie, pretože v polovici prípadov sa znova narodilo. Tento nevus je charakterizovaný heterogénnym, voľným povrchom a každoročne sa zvyšuje vo veľkosti;
 4. Nevus Ota - je tmavo hnedá alebo modro-šedá materská značka veľkej veľkosti. Toto vzdelávanie si vyžaduje povinnú liečbu;
 5. Melanóza Dyubreyl - je považovaná za prekanceróznu formáciu, ktorá má nerovný obrys. Takáto formácia po detekcii si vyžaduje odstránenie, pretože vo väčšine prípadov je podrobená malignancii.

Identifikujte nebezpečenstvo nevusu, ktorý lekár dokáže identifikovať už vo svojej vonkajšej forme.

Príčiny degenerácie krtku v malígnom

Nevus je náchylný na degeneráciu v prítomnosti dráždivých faktorov. K takýmto zmenám môže spôsobiť nadmerné ultrafialové žiarenie, preto je mimoriadne dôležité vyhnúť sa dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu, najmä v čase 11-16 hodín.

Takéto tvrdenie potvrdzuje skutočnosť, že v slnečných štátoch, kde sú obyvatelia ožarovaní celoročne s ultrafialovým žiarením, je melanóm diagnostikovaný častejšie ako v severných oblastiach.

Dôkaz o ultrafialovej kondícii malignity a nedávny výskum. Pri každom spánku v detstve sa riziko malígneho nevusu vyvíja v dospelosti. Nie menej nebezpečné a rôzne poškodenia krtkov, v prípade ktorých sa odporúča konzultovať s odborníkom.

Nie poslednou úlohou v malignite nevi je genetický faktor. Ak človek na genetickej úrovni chýba schopnosť prispôsobiť sa agresívnemu prostrediu, potom sa považuje za osobu ohrozujúcu malignizáciu krtkov.

Hlavné funkcie

Ak ste šťastný majiteľ znamienok, potom sa zoberte pravidlo, že ich pravidelne kontrolujete, aby ste včas zistili možné znovuzrodenie. Na ľahké zapamätanie si dermatológovia prišli s diagnostickým pravidlom nazývaným "akord", ktorý odhaľuje príznaky degenerácie materského znamienka do zhubného:

 • A - asymetria. Benígne nevity sú charakterizované symetrickou štruktúrou (s výnimkou vrodených), a ak moč začína získavať asymetrické obrysy, môže to slúžiť ako signál pre nástup znovuzrodenia;
 • K - kontúry. Ak sa okraje nevusu stávajú nerovnomerné, rozmazané, nejasné, potom by sa podobná skutočnosť mala stať príčinou úzkosti;
 • O - tieni. Ak farba krtka získala akékoľvek inklúzie, bodky alebo pruhy, potom to môže naznačovať vývoj znovuzrodenia;
 • P je rozmer. Névus môže zmeniť svoju veľkosť len počas prechodného obdobia u adolescentov, keď nastane puberta. Ostatné prípady náhleho nárastu materského znamienka vyžadujú špecializovaný zásah;
 • D - dynamika patologických zmien. Náhle objavenie trhlín, krust, krvácanie je dôkazom malignity krtka.

Na fotografii môžete porovnať, ako vyzerajú zhubné a benígne močiare

Okrem uvedených skutočností sú charakteristické príznaky zhubného materského znamienka:

 • Neopodstatnený peeling, zmeny v štruktúre povrchu;
 • Utesnite nevus proti jeho rýchlemu rastu;
 • Je nebezpečné, ak začne krváca krvácať, bude pocit pálenia alebo pocit brnenia;
 • Neočakávaný vzhľad škvŕn okolo nóvy, podobný vyrážke alergického pôvodu.

Ak je aspoň jedno znamenie, vyžaduje sa už lekárska konzultácia a vedie vás k premýšľaniu o malignizačnom nevuse. Preto by ste nemali dovoliť žiadne zmeny v krtku, pretože narušenie integrity povrchovej vrstvy nóvy je nebezpečné tým, že kontaminuje krv s veľmi nepriaznivým výsledkom.

diagnostika

Nezávisle môže byť malígna povaha materského znamienka stanovená len lekárom po dermatoskopickom postupe. Takáto štúdia nespôsobuje bolestivé pocity a trvá asi 3 minúty na jeden nevus.

Čo robiť, ak je nevus zúfalý

Ak je malignita materského znamienka potvrdená odborníkmi a vykonanými diagnostickými procedúrami, pacient sa zvyčajne odvoláva na operáciu zahŕňajúcu odstránenie krtka operačným spôsobom.

Indikácie pre odstránenie

Nie všetky značky musia byť odstránené. Existuje zoznam indikácií na odstránenie nevi:

 1. Ak sa mól degeneruje do malígneho stavu (malígny);
 2. Veľká veľkosť nevusu alebo jeho neestétický vzhľad;
 3. Prítomnosť trvalej traumy mechanického alebo chemického pôvodu. Ak dôjde k poraneniu materského znamienka v súvislosti s odevom, spôsobuje nepríjemné pocity a bolesť, krvácanie, musí sa odstrániť, aby sa zabránilo infekcii krvi alebo malignity.

prostriedky

Zhubné krtky sú odstránené rôznymi spôsobmi. Existuje 5 základných techník, najčastejšie používaných na odstránenie nevi.

 • Cryodestruction. Takáto metóda predpokladá vylúčenie novotvaru zmrazením kvapalným dusíkom alebo zmesou kyseliny uhličitej. Procedúra sa vykonáva v miestnej anestézii a trvá niekoľko minút. Nevýhodou tejto techniky je nedostatok schopnosti regulovať stupeň expozície dusíkom alebo kyselinou.

Po kryoterapii nie je možné získať biologický materiál na histologické vyšetrenie. Ak bol nevus veľký, potom po zmrznutí existuje možnosť jaziev alebo jaziev.

 • Laserová liečba. Navrhuje odstránenie materského znamienka pomocou pálenia laserom. Metóda má mnoho výhod. Jedným z nich je súčasné utesnenie krvných ciev, čo umožňuje úspešné použitie takejto liečby na krtky, charakterizované krvácaním. Existuje aj mínus - nemožnosť vykonať histológiu.
 • Rádioterapia. Táto technika je prijateľná pre malé nevi, ktoré sa nachádzajú na povrchu kože. Postup je vykonávaný špeciálnym prístrojom (Surgitron atď.), Po ktorom zostáva rýchlo hojivá rana. Rádioterapia nepoškodzuje tkanivo nevusu, čo umožňuje následné histologické vyšetrenie. Po procedúre nezostali žiadne jazvy a pooperačná rana rýchlo zmizne.
 • Elektroterapia. Takáto terapia zahŕňa spálenie nevusu s nízkofrekvenčnou elektrickou energiou. Postup je veľmi traumatický, existuje vysoká pravdepodobnosť pooperačných zjazvenia, preto je táto metóda zriedka používaná. Ale elektrokoagulácia má plusy - možnosť histologického vyšetrenia.
 • Chirurgické odstránenie. Podobná metóda sa používa na odstránenie veľkých krtkov alebo keď melanóm rastie hlboko do tkaniva, na ktorom sa nachádza. Tiež táto operácia je použiteľná pre ploché nevety, nádory malígneho charakteru a pre malignitu materského znamienka. Rakovinové nádory sa vyrezávajú spolu s okolitou kožou.

Ak sa pacient chce z estetického dôvodu zbaviť nevusu, treba mať na pamäti, že je možné natrvalo odstrániť materské znamienko iba vtedy, ak nepresahuje 5 mm. Ak je veľkosť nevusu veľká, po odobratí zostáva jazva.

Prognóza prežitia

Úroveň prežitia sa zvyčajne stanovuje podľa hrúbky malígneho krčka. Podobné kritérium sa nazýva hĺbka Breslowa. Zohľadňuje sa pri predpovedaní a hĺbke penetrácie onkologického procesu - úrovne Clark.

prevencia

Prevencia degenerácie benígneho krtka do malígneho krtka ešte nie je vyvinutá, aj keď existuje niekoľko odporúčaní, ktoré môžu pomôcť predchádzať zhubnému procesu:

 • Ak chcete byť pozorný stav už dostupných krtkov a ak dôjde k nejakým zmenám, kontaktujte včas onkológa;
 • Vyhnite sa dlhodobému vystaveniu ultrafialovému žiareniu (solárium, pláž), aplikujte ochranu pred UV žiarením;
 • Zabráňte kontaktu s chemikáliami.

Nemôžete sa pokúsiť orezávať alebo odtrhnúť krtek sám. Toto by malo robiť len špecialista a používanie potrebného vybavenia.

Video o tom, ako rozpoznať malígnu formáciu na koži, diagnostiku a liečbu nádoru: