Hlavná

Opar

Atopická dermatitída u detí: príčiny, príznaky, liečba

V posledných rokoch sa počet ľudí trpiacich alergiami neustále zvyšuje. Takáto odpoveď tela na dráždivé látky má alarmujúci rozsah. Často u detí dochádza k alergickej dermatitíde, ktorá môže časom prechádzať do chronickej formy. Mnohí rodičia nevedia, čo môže zapríčiniť nástup ochorenia.

Pri všetkých prejavoch alergie vyhľadajte lekársku pomoc. Alergická dermatitída neodďaľuje sama o sebe, pacient potrebuje správnu liečbu.

Príčiny tejto choroby

Medzi príčiny alergickej dermatitídy patria:

 • poruchy trávenia spôsobené chorobami tráviaceho traktu, dysbióza;
 • neefektívna výživa (včasné zavádzanie doplnkových potravín, zahrnutie vysoko alergénnych potravín do potravín, citrusové plody);
 • používanie nekvalitných detských kozmetických a hygienických výrobkov;
 • nosenie odevov zo syntetických tkanín s prídavkom farbív;
 • užívanie liekov;
 • infekcie bakteriálnej etiológie;
 • reakcia na reaktívne látky (alkálie, kyselina);
 • vplyv žiarenia, zmena teploty, mechanický efekt;

Alergická dermatitída u detí sa vyvíja podľa štandardnej schémy. Osoba je v kontakte s alergénom, čo má negatívny vplyv na pokožku. Postupne sa začína prejavovať vyrážka, môže byť lokalizovaná na ľubovoľnej časti tela.

Niektoré faktory zvyšujú riziko alergickej dermatitídy. Mnohí z pacientov neustále čelia potenciálnym alergénom:

 • kozmetické prostriedky;
 • chemikálie;
 • liečivé prípravky;
 • rastliny-tox;
 • zvieracie chlpy.

Typy a príznaky alergickej dermatitídy

Vyrážky na koži môžu sprevádzať malý opuch v postihnutej oblasti. Často sa pupínky naplnia čírou tekutinou a potom sa prasknú, čo spôsobí, že rana začne mokrú. Po chvíli, na tejto časti kože, ako vidíte na obrázku nižšie, sa vytvorí hustá kôra.

Často je alergická reakcia sprevádzaná charakteristickými symptómami, pomáha lekárom diagnostikovať a okamžite začať liečbu. Ak rodičia nie sú pozorní voči sťažnostiam dieťaťa, alergia prejde do chronickej formy až do vytvorenia kópie na koži.

Odborníci obvykle rozdeľujú alergickú dermatitídu do troch typov - dieťa, dieťa a dospievajúci:

 • Prvý sa vyskytuje u novorodencov. Dermatitída sa objaví ihneď po narodení a sprevádza dieťa do veku 3 rokov. Vyrážka v tomto prípade postihuje záhyby ramien, nôh a tváre. Často alergia rozšíri po celom tele, táto podmienka vedie do fázy lásky novej potraviny alebo erupciu primárnych zubov.
 • Detská dermatitída sa pozoruje u detí vo veku od 3 do 12 rokov. Podráždenie postihuje oblasť tváre, krk, môže byť lokalizovaná v miestach záhybov rúk a nôh. Často vyrážajú svrbenie, malé opuchy a praskliny. Po vyčesaní je rana utiahnutá a pokrytá kôrkou.
 • V dospievaní je charakteristickou črtou alergickej dermatitídy šírenie vyrážok v tele. Neexistuje žiadna špecifická lokalizácia, akné sa môže vyskytnúť na akejkoľvek časti pokožky a zmiznúť sama.

Často sa alergia stáva chronickou formou. Počas dlhého obdobia života môže byť dermatitída v remisi, ochorenie sa bude pravidelne vracať.

Typická lokalizácia detského ekzému

Bežné príznaky choroby zahŕňajú výskyt malých červených pupienkov. Podráždenie sprevádza svrbenie, na postihnutom mieste sa vytvárajú trhliny, ktoré často namočujú vredy. Keď sa ochorenie zhorší, symptómy sa zhoršia, svrbenie spôsobí, že pacient pokožku pokoží.

Nie vždy alergická dermatitída u dieťaťa sa objavuje na tých miestach, kde je konštantný kontakt s alergénom. Častejšie u detí a dospelých sú vyrážky lokalizované v slabín, na hýždach, rukách, tvári a krku.

Vyrážky na tvári

U niektorých pacientov je vyrážka sprevádzaná kašľom, slzami a nazálnym kongesciou. Niekedy alergia nebráni dieťaťu, ale niekedy sa stav dieťaťa zhoršuje, potrebuje pomoc.

Vo väčšine prípadov spôsobuje diatéza potravinové produkty, s ktorými sa dieťa náchylné na alergické reakcie zoznámi prvýkrát. Vyvolávajte vyrážky na pokožke môžu príchute, farbivá, niektoré ovocie a zeleninu. Často sú deti po kontakte s rastlinami alebo zvieratami pokryté vyrážkou. Symptómy alergií sa zvyčajne objavia v priebehu pol hodiny.

Rodičia doma môžu využiť zmäkčujúce krémy, ktoré po aplikácii zmierňujú svrbenie a prinášajú úľavu. Často alergia na tvár spôsobuje opuch hrtana. Ak sú dýchacie cesty dieťaťa zablokované, môže sa udusiť. Je dôležité čo najskôr identifikovať alergén a snažiť sa chrániť dieťa pred kontaktom s ním.

Hroty na rukách

Ruky - toto je najčastejšie miesto lokalizácie alergickej dermatitídy. Po kontakte s alergénom, či už ide o chemikálie pre domácnosť alebo kozmetiku, na dlaniach sa objaví začervenanie. Dieťa má nepríjemné pocity, svrbenie rúk, koža sa viaže a vločky.

Často alergia na ruky vzniká pri uhryznutí hmyzom. Neznesiteľná svrbenie spôsobuje, že dieťa poškriabaním zapálilo miesto, ktoré len zhoršuje jeho stav. Často sa začervenanie a vyrážka na rukách objavuje kvôli jesť sladkosti, káva alebo kakao a po užití liekov. Obvykle sú vyrážky lokalizované na zadnej strane dlane.

Zmeny počasia môžu tiež ovplyvniť zdravie dieťaťa. Nezabezpečený od vetra a mrazu kože rúk reaguje na vonkajší stimul so sčervenaním, opuchom a svrbením. Ak chcete napraviť situáciu, pomôžu špeciálne krémy na ruky a teplé rukavice alebo palčiaky, ktoré dokážu chrániť pokožku pred zrážkami počasia.

Alergia na nohách

Vo všeobecnosti sa prejavuje podráždenie v oblasti bokov, teliat a nôh. Často je vyrážka lokalizovaná pod kolenami. Alergické reakcie sa môžu vyskytnúť na nohách. V tomto mieste sa objavujú pupienky nepravidelný tvar, pľuzgiere a zapálená koža.

Alergická vyrážka na nohách vedie k strašnému nepohodlnosti a obmedzenému pohybu

Červené svrbivé škvrny a pľuzgiere spôsobujú veľa nepríjemností a vedú k obmedzeniu mobility. Keď sa vyrážka objaví na nohách dieťaťa, musíte sa pokúsiť čo najrýchlejšie zmierniť stav dieťaťa.

Etapy dermatitídy

Lekár, ktorý posudzuje stav pacienta trpiaceho alergiami, sa najprv pokúša určiť štádium ochorenia. Na základe zistení sa rozhoduje o voľbe taktiky liečby. Celkovo existujú 4 štádiá alergickej dermatitídy:

 1. Začiatočná je sprevádzaná hyperemia, opuch kože a lúpanie. Ak začnete včas liečiť diatézu u detí, môžete čoskoro zabudnúť na všetky nepríjemné symptómy. Nespravodlivé zaobchádzanie alebo nedostatok vedie k vývoju ďalšej etapy.
 2. Vyjadrený štádiu ochorenia je chronický a akútny. Výpadky vedú k tvorbe kôrovcov a šupín na mieste zápalu.
 3. Štádium remisie vedie k zníženiu alebo zmiznutiu všetkých nepríjemných symptómov alergie. Toto obdobie môže trvať niekoľko týždňov, a niekedy aj rokov.
 4. V štádiu klinického zotavovania všetky prejavy atopickej dermatitídy úplne zmiznú už niekoľko rokov.

Diagnóza ochorenia

Lekár nebude predpisovať liečbu, kým zistí charakter vyrážok, ich lokalizáciu a obdobie exacerbácie. Pomôžte diagnostikovať laboratórne testy ochorenia:

 • klinická analýza krvi a moču;
 • imunologická a sérologická analýza;
 • histologická analýza tkanív;
 • biopsia;
 • interpretácia analýz pre alergény.

Získané výsledky umožňujú odhaliť príčinu vývoja alergickej reakcie u pacienta. Lekár predpisuje vhodnú liečbu. Ak dodržiavate všetky lekárske odporúčania, odborník bude môcť predpokladať načasovanie nástupu remisie.

Ako liečiť alergickú dermatitídu doma?

Keď viete, ktorý alergén vedie k vyrážkam, musíte sa pokúsiť chrániť dieťa pred kontaktom s ním. Ak alergia spôsobuje určité potraviny, nemali by byť prítomné v ponuke dieťaťa.

Často sa vyskytujú alergie u detí, keď sú vystavené vonkajším podnetom. Hlavnou úlohou rodičov citlivých detí je udržať čistotu domu a určitú vlhkosť vzduchu. Domáce zvieratá by mali byť podávané v dobrých rukách a z kobercov a vankúšov z peria sa navždy zbaviť.

Charakteristiky terapie pre dojčatá do jedného roka

Ľahká forma alergie nevyžaduje hospitalizáciu. Sklon k alergiám detí by mal byť preložený do hypoalergénnej stravy. Odporúča sa použiť jemné antihistaminiká, predpísané od narodenia - a gél Fenistil kvapky, alebo polovice roka - Zyrtec kvapiek.

S vekom sa diatéza ustupuje, ale nie všetky deti majú taký šťastie (odporúčame čítať: ako sa diateza pohybuje u detí?). Niekedy sa vyvíja stabilná alergia, ktorá vedie k astme. V prípade, že liečba nedáva požadované výsledky, nie je tam žiadny pozitívny dynamiku, a ďalšie choroby sa vyskytujú na pozadí alergické reakcie, potom lekár ponúkne matku s dieťaťom do nemocnice.

Spustená forma ochorenia je liečená glukokortikoidmi. Z pustuliek na pokožke sa pomôže zbaviť sa antibiotík. Komplexy vitamínov a minerálov pomáhajú zlepšiť zdravie detí do jedného roka.

Lieky na perorálne podávanie

Mnoho liekov môže zlepšiť stav pacienta. Zastavujú príznaky alergie, znižujú zápal a svrbenie. Často na liečbu alergickej dermatitídy predpisujú antihistaminiká. Prípravky prvej generácie majú sedatívny účinok.

Odborníci uprednostňujú moderné lieky, ako napríklad:

Antihistaminiká 2 a 3 generácie nespôsobujú ospalosť a závislosť. Ak chcete dosiahnuť klinický účinok, musíte užívať podobné lieky dlhší čas. Dávkovanie a liečba určuje lekár jednotlivo.

Často podráždenie a svrbenie spôsobujú, že deti poškriabú rany - sú otvorenou bránou k infekcii. Antiseptikum pomáha bojovať proti mikroorganizmom. Existuje niekoľko účinných liekov vo forme roztoku na vonkajšie použitie, ktoré dokáže zvládnuť stafylokoky a streptokoky:

Ich účinnosť v boji proti alergiám bola dokázaná imunomodulátormi. Sú vymenovaní po konzultácii s alergikom, keď je ochorenie v ťažkej forme. Liečte alergie s týmito liekmi opatrne, najmä v rodine blízkej osoby, ktorá trpí autoimunitnými ochoreniami. Zásahy do imunitných procesov, ktoré sa vyskytujú v tele dieťaťa, môžu viesť k vážnym následkom.

Použitie topických liekov

Liečivé masti a krémy sa odporúčajú aplikovať na oblasť zapálených kože 1 až 2 krát denne v súlade s pokynmi na použitie lieku:

 • Ak sú vyrážky menšie, slabo vyjadrené, je vhodnejšie použiť nehormonálne prípravky: Fenistil, Keratolan, Radevit atď.
 • V prípade, že alergia je v ťažkej fáze, podráždenie ovplyvňuje veľké oblasti tela, môže lekár odporučiť hormonálne masti (sinaflana, Akriderm atď. (Viac v článku: niektorí masť na kožné alergie rozhodnú pre deti od 1 roka)?.).
 • Odstráňte alergickú reakciu na kožu v mnohých prípadoch glukokortikoidmi. Táto skupina liekov zahŕňa Advantan, Afloderm a Lokoid.

Ak sa postihnuté oblasti liečia rýchlejšie, môžete použiť masti, ktoré urýchľujú regeneráciu tkanív:

fyzioterapia

Fyzioterapia môže pomôcť dieťaťu s alergickou dermatitídou rýchlo sa zotaviť. Spravidla sa fyzioterapeutické metódy aplikujú na pacientov, ktorí sú v nemocnici. Najefektívnejšie sú nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

 • laserová terapia;
 • electrosleep;
 • PUVA terapia;
 • vodoliečba;
 • ošetrenie bahna;
 • reflexná terapia;
 • ožarovanie ultrafialovým svetlom.

Liečba ľudovými prostriedkami

Zoznam liečivých rastlín povolených na alergiu je malý. Pre liečenie radu oblekov, Brčál, lastovičník, chmeľ a ďalšie. Na prípravu bylinné odvary potrebovať 3 lyžice sušených a práškových rastlín a 1 litra vriacej vody. Tráva sa naleje do horúcej vody a trvá 4 hodiny. Výsledný vývar sa aplikuje na zapálenú oblasť pokožky alebo na vytvorenie lotionu.

Pre sodovú kúpeľ potrebujete 1 liter vriacej vody a 1 lyžicu sódy. Soda by sa mala úplne rozpustiť vo vode. Je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie, inak po postupe bude pocit sucha pokožky.

Vlastnosti stravy

Atopická dermatitída vyžaduje špeciálnu diétu. V ponuke dieťaťa by mali byť hypoalergénne výrobky. Detská strava by mala byť vyvážená. Vážne obmedzenia v potravinách povedú k narušeniu rastu a rozvoja.

Ak má dieťa neznášanlivosť na proteín z kravského mlieka, potom sa prenesie do špeciálnych zmesí určených na zohľadnenie individuálnych charakteristík detí trpiacich alergiami. Ak dieťa dojčí, matka by sa mala starať o jej výživu. Ak je to možné, musíte sa obmedziť na použitie sladkej, múky a soli. Je žiaduce vyhnúť sa výrobkom ako: med, orechy, citrusové plody, jahody, čokoláda a korenie.

So začiatkom zavádzania doplnkových potravín trpí veľa detí potravinovou alergickou dermatitídou, preto je potrebné starostlivo preskúmať nové lieky

Zdrojom alergie môže byť ovesná kaša alebo krupica, rovnako ako výrobky obsahujúce lepok. Ako prvé doplnkové jedlo je lepšie používať cukety alebo karfiol. Potom môžete dieťa predstaviť obilniny bez mliečnych výrobkov. Keď je dieťa vo veku 7-8 mesiacov, môžete mu ponúknuť mäso z morčacieho alebo králičieho mäsa.

Dodržiavanie určitých pravidiel života

Alergická dermatitída je sprevádzaná léziou kože, takže rodičia by mali vedieť, ako sa správne starať o pokožku dieťaťa. Odborníci odporúčajú dodržiavať nasledujúce pravidlá života:

 • V detskej izbe musí byť vzduch vlhký.
 • Mal by sa zabrániť kontaktu so zvieratami a rastlinami pokiaľ je to možné.
 • Je potrebné sledovať čistotu domu. Mokré čistenie by sa malo vykonávať pravidelne. Nepoužívajte chemikálie.
 • Je potrebné vyberať produkty hypoalergénnej hygieny.
 • Musíte si vybrať oblečenie vyrobené z prírodných materiálov. Vlnené výrobky by nemali prísť do kontaktu s pokožkou.

Čo je nebezpečná alergická dermatitída?

Alergie nemožno ignorovať. Bez začiatku liečby alergickej dermatitídy rodičia zvyšujú pravdepodobnosť vzniku dieťaťa bronchiálnej astmy. Množstvo kožných vyrážok sa postupne znižuje, čo však neznamená víťazstvo nad alergiou, ale transformáciou ochorenia na novú formu.

prevencia

Je zrejmé, že deti, ktoré sú prirodzene kŕmené, menej často trpia alergiami. V takomto prípade musí dojčiaca matka dodržiavať stravu a pravidlá pre zavádzanie doplnkových potravín.

Ak má dieťa alergickú dermatitídu, rodičia by mali dieťa včas ukázať lekárovi. Ak dodržiavate všetky odporúčania špecialistu, ktorý vám ponúka starostlivosť o dieťa, môžete problém skoro zabudnúť.

Aby bolo dieťa zdravé a harmonicky vyvinuté, podmienky prostredia by mali byť optimálne. Je potrebné pravidelne vetrať miestnosť, dodržiavať správny teplotný režim (od 18 do 20 stupňov). Vlhkosť v miestnosti musí byť najmenej 60%.

Atopická dermatitída u detí

Atopická dermatitída Tento zápal kože, prejavujúci sa suchosť, začervenanie a kožný peeling. Na zapálených miestach sa objavujú malé bublinky, ktoré sú naplnené tekutinou, dieťa má neprípustné svrbenie.

Atopická dermatitída u detí je dosť rozšírená, v rozvinutých krajinách je výskyt asi 20% detí. Choroba sa často zhoršuje bronchiálna astma - 34%, alergická rinitída - 25% a senná nádcha -8%.

Presné príčiny atopickej dermatitídy ešte neboli jasne identifikované. Pravdepodobne hlavnou príčinou je vrodená predispozícia detského imunitného systému alergickým reakciám. V krvi detí trpiacich atopickou dermatitídou sa zvyšuje hladina protilátok, ktoré sú zodpovedné za alergie, imunoglobulíny typ E, IgE. To znamená, že telo je v neustálej pripravenosti na spustenie alergickej reakcie na akýkoľvek podnet z vonkajšieho prostredia, resp. Príčiny atopickej dermatitídy sú s najväčšou pravdepodobnosťou alergické.

Tiež choroba môže byť spôsobená rôznymi infekciami, potravinovými alergiami, vystavením akýmkoľvek chemikáliám. Atopická dermatitída alergickým typom sa môže zhoršiť pri extrémnych hodnotách teploty a vlhkosti, zvýšeného potenia a neuropsychického stresu.

Najčastejšie majú deti s atopickou dermatitídou ochorenia čriev, prejavujú dysbióza. Zvyčajne sa ochorenie rozvíja v ranom detstve na 6 mesiacov, ale môže sa vyskytnúť v neskoršom veku, a dokonca aj u dospievajúcich alebo dospelých.

Klinické formy atopickej dermatitídy sa rozdeľujú na fázy v závislosti od veku pacienta, štádium ochorenia závisí od trvania ochorenia a od formy priebehu ochorenia. Z tejto klasifikácie závisí liečba atopickej dermatitídy.

Atopická dermatitída je rozdelená do troch fáz. nemluvňa fáza - do 2 rokov. Často sa objavuje pri zavádzaní doplnkových potravín. Lokalizovaný na tvári a bruchu, potom sa môže rozšíriť po celom tele. škôlka - do 13 rokov. Prvýkrát sa objaví na krku av miestach flexia končatín, potom prechádza do brucha a chrbta a potom sa môže rozšíriť po celom tele. Je charakterizovaná hyperémiou a opuchom pokožky, výskytom bolestivých trhlín a eróziou. teenager fázy atopickej dermatitídy a dospelých - od 13 rokov a viac. Atopická dermatitída sa vyznačuje zmenou kože v dôsledku porušenia jej štruktúry a vodnej rovnováhy, a preto je potrebná špeciálna starostlivosť o pokožku.

V štádiu vývoja je atopická dermatitída rozdelená na počiatočnú fázu, fázu výrazných zmien, ktorá je následne rozdelená na akútna a chronický fáza a krok odpustenie. Závažnosť ochorenia je rozdelená na ľahkú, strednú a ťažkú ​​formu.

Rozdelenie choroby podľa stupňa prevalencie procesu rozdeľuje chorobu obmedzený, obyčajný a rozptýliť tvar.

Klinicko-etiologické varianty atopickej dermatitídy môžu byť prevažne alergické: potraviny, kliešte, huby, peľ a iné druhy. A existujú varianty so sekundárnou infekciou.

Čo sa týka povahy komplikácií, atopická dermatitída u detí je rozdelená na pyoderma, vírusovej infekcie alebo hubovej infekcie.

Symptómy atopickej dermatitídy

Príznaky atopickej dermatitídy pre rôzne vekové skupiny sú trochu iné. pre detskej fáze je ochorenie charakterizované nasledujúcimi symptómy: začervenanie kože, dermatitídy, červenkastý vyrážka na tvári, krku, brucha, zadku, na flexor plochách končatín v lakťových a kolenného kĺbu, tanínových záhybov.

Súčasné atopická dermatitída príznaky, ako sú suchá a úpravu kože, závažné svrbenie v oblasti zápalu, vzhľad jemných žlto-šedý chrasty, tvorba trhlín a bublín z priehľadnej kvapaliny vnútri povrchu kože.

S ochorením v detskej fáze vyššie popísané symptómy sú doplnené o lokalizácie prejavov v oblasti chodidiel, dlaní, záhybov kože. Možno dlhý priebeh ochorenia s obdobiami exacerbácie a dočasného vymiznutia príznakov. Dieťa trpí svrbením kože, pravdepodobne poruchou spánku.

Liečba atopickej dermatitídy u detí

Liečba choroby musí byť nevyhnutne komplexná a systemická a musí sa začať elimináciou všetkých dráždivých účinkov (alergény) na telo dieťaťa. Predpísaná liečba atopickej dermatitídy, ktorá je nevyhnutne doplnená hypoalergénna diéta, Vylučuje všetky produkty, ktoré môžu vyvolať zhoršenie citrusové plody, kurací bielkovinu a vývar, čokoládu, kravské mlieko, orechy a iné produkty, najmä oranžovej a červenej farby.. Vo výžive sa uprednostňujú kyslé mliečne výrobky, obilniny, rastlinné a ovocné pyré zo zelených výrobkov.

Je potrebné venovať pozornosť oblečeniu dieťaťa, byť opatrnejší pri oblečení zo syntetických a vlnených textílií, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu a komplikovať príznaky atopickej dermatitídy.

Z liečebnej terapie platí antihistaminiká a kortikosteroidov prostriedky miestneho účinku (krémy, masti). Účinnosť externých liekov založených na lietať.

Hormonálne lieky sú predpísané pre tie formy ochorenia, pri ktorých je atopická dermatitída ťažká a komplikovaná. Používajú sa s opatrnosťou a iba podľa údajov ošetrujúceho lekára. Podľa svedectva platí fototerapia a psychoterapia.

V závažných prípadoch choroby je nevyhnutná hospitalizácia dieťaťa.

Prevencia atopickej dermatitídy

Preventívne opatrenia, aby sa zabránilo vzniku tohto ochorenia u detí by sa mala začať v štádiu tehotenstva a zahŕňajú diétu, liečbu oportúnnych chorôb, s výnimkou psycho-emocionálny stres a dodržiavanie racionálne režim práce a odpočinku.

U detí, prevencia atopickej dermatitídy je v zhode s odbornou diétne poradenstvo v oblasti výživy, jemný prechod na umelú výživu, hygienu, každodenná rutina dieťaťa, odstránenie stresu a adekvátnu liečbu pri prvých príznakoch ochorenia. Akékoľvek "slobody" z hľadiska poriadku zavedenie doplnkových potravín môže rýchlo viesť k závažným následkom pre dieťa, ktoré bude musieť dlho bojovať.

Liečba dermatitídy u detí

V posledných rokoch sa počet prípadov alergických ochorení u detí výrazne zvýšil. Najčastejšie majú dermatológovia čeliť atopickej dermatitíde.

Atopická dermatitída je zápalové ochorenie kože chronického priebehu spôsobené vplyvom na množstvo predisponujúcich faktorov na telo. Inými názvami tejto patológie sú ekzém, neurodermatitída a ľudia jednoducho diatéza. Spravidla sa choroba vyvíja v ranom detstve a to je uľahčené určitým tlakom.

Príčiny atopickej dermatitídy u detí

Hlavnou príčinou atopickej dermatitídy u detí je genetická predispozícia alergii. Veľmi často spolu s ekzémom trpí dieťa aj závažné formy alergií na peľ rastlín, prach, vlnu domácich zvierat. Predispozičnými faktormi alebo takzvaným vplyvom vývoja ochorenia sú:

 • Konštantné napätie - často rodičia zaznamenávajú výskyt prvých vyrážok na koži po tom, ako dieťa trpí stresom (napríklad s častými škandálmi rodinných príslušníkov na dieťa, začiatkom návštevy materskej školy).
 • Potravinové alergie - často nástup ochorenia je spôsobený štandardnými vyrážkami v dôsledku konzumácie alergénového produktu do potravy, po ktorom sa ekzém začne rýchlo rozvíjať a postihuje všetky veľké oblasti tela.
 • Zvýšená citlivosť pokožky na detergenty, prášok na pranie, ktoré umyli veci, druh odevnej tkaniny.
 • Časté vírusové a infekčné ochorenia - to vedie k zníženiu ochranných síl dieťaťa, čo vedie k vzniku prvých príznakov dermatitídy.
 • Odložené choroby matky počas tehotenstva.
 • Odmietnutie dojčiť dieťa v prospech vzorca - to môže narušiť fungovanie zažívacieho systému dieťaťa a stať sa predpokladom ďalšieho rozvoja atopickej dermatitídy.
 • Užívanie určitých liekov - najmä antibiotík. Tieto lieky zabíjajú nielen patogénne baktérie, ale aj prospešnú mikroflóru čriev, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu ich rovnováhy v tele a na zníženie imunity dieťaťa.
 • Spojená ochorenia - chronická ohniská nákazy v tele dieťaťa môže byť predpokladom pre rozvoj zápalových kožných chorôb, ako je atopická dermatitída.

Pod vplyvom potravinového faktora na vývoj dermatitídy sa prvé príznaky ochorenia u dieťaťa môžu vyskytnúť počas zavádzania komplementárnych potravín. Po zrušení nových produktov sa všetko zlepšuje, ale matka by mala byť v budúcnosti veľmi opatrná.

Veľmi často príčinou atopickej dermatitídy u dieťaťa je helminthická invázia.

Symptómy atopickej dermatitídy u detí

Atopická dermatitída u detí [/ caption] [caption id = "attachment_1545" align = "alignright" width = "370"]

Atopická dermatitída sa spravidla vyskytuje u dieťaťa s obdobiami exacerbácií a pretrvávajúcich remisií. Zhoršenie sa zhoršuje psychoemo-nálnymi šokmi dieťaťa, prenesenými chorobami a jedlom zakázaných potravín. Neurodermatitída vyznačuje Sezona: Jeseň a zima kožné ochorenia výrazne zhorší, a v lete choroba prestane rušiť dieťa.

Takže klinické prejavy atopickej dermatitídy u detí sú:

 • kožný peeling;
 • svrbenie, ktoré je v noci horšie;
 • namočenie kartáčovaných oblastí pokožky;
 • posilnenie štruktúry kože v léziách;
 • zhutnenie postihnutých oblastí kože, hrubnutie.

Po vyschnutí hrebeňov sú tieto miesta pokryté hnedými kôrkami, ktoré sú nesnesne svrbiace, dieťa ich znovu hrebe a začína znova. Kombinácia je otvorená brána pre penetráciu patogénov, takže často vidíte pripojenie bakteriálnej infekcie a pustulárne erupcie.

Sekundárne klinické príznaky atopickej dermatitídy u detí sú podráždenosť, nervozita, poruchy spánku. Pri infikovaní hrebeňa sa teplota tela dieťaťa môže zvýšiť.

diagnostika

Diagnóza sa vykonáva na základe vizuálneho vyšetrenia povrchu kože dieťaťa. Pravidelne sú obľúbené miesta na lokalizáciu atopickej dermatitídy lokty a kolenné záhyby, tváre a zadky.

Ak chcete vylúčiť plesňovú infekciu, lekár nevyhnutne trpí škrabaním z postihnutých povrchov. Okrem vizuálneho vyšetrenia pacienta je dôležitá aj anamnéza života: dedičný faktor, ktorý vyvolal vývoj ochorenia, prítomnosť alergií. Dôležitou štúdiou v diagnostike detského ekzému je biochemický krvný test imunoglobulínu E, ktorého množstvo je v tomto prípade výrazne zvýšené.

Liečba atopickej dermatitídy u detí

Liečba alergickej dermatitídy začína elimináciou faktora, ktorý vyvoláva výskyt vyrážok.

So silnými kožných trhlín, namočiť a prenesených lézií účelného využitia antiseptických mastí, ktoré obsahujú steroidy. Je však dôležité si uvedomiť, že lokálna aplikácia hormonálnych mastí a keď rýchlo odstrániť príznaky choroby, nie je spôsob liečby neurodermitis navyše zneužívanie hormónov môže viesť k rozvoju astmy alebo zhoršenie.

V období exacerbácií je pacientovi predpísané antihistaminiká, ktoré pomôžu odstrániť svrbenie pokožky a trochu zlepšiť celkový stav pacienta. Odporúča sa užívať sorbenty - lieky, ktoré ako špongia absorbujú toxíny a alergény z čreva.

Na vysušenie oblastí zvlhčovania a dezinfekciu hrebene je efektívne ožarovanie ultrafialového žiarenia postihnutých oblastí pomocou kremennej lampy.

Je dôležité pochopiť, že choroba pochádza zvnútra, takže je nutné odstrániť príčinu - určiť črevá, normalizovať rovnováhu medzi dobrými a zlými baktériami v tele, liečiť chronické choroby zažívacieho ústrojenstva systému, posilňujú imunitný systém. V prípade, že impulzom pre zhoršenie choroby slúžil ako stresový faktor, potom sa všetkými možnými spôsobmi ochrany detí pred negatívnymi účinkami na telo - obklopiť pozitívne emócie, navštíviť psychológa, dôrazne podporiť a povzbudiť dieťa.

Diéta s atopickou dermatitídou

Hypoalergénna strava je jednou z hlavných opatrení na liečbu alergickej dermatitídy v období exacerbácie. Strava je zameraná na zlepšenie stavu kože a obsahuje nasledujúce zásady:

 • Úplné vylúčenie počas exacerbácie a remisie drastické obmedzenia na výrobky, ktoré majú vysokú alergénne aktivitu. Zoznam týchto produktov: jahody, citrusové plody, orechy, med, vajcia, majonéza, čokoláda, kakao, červený kaviár, ryby, najmä lososa, konzerv, údenín.
 • Poskytnutie tela potrebnému množstvu bielkovín, tukov, sacharidov a vitamínov, to znamená, že je potrebné primerane nahradiť výrobky vylúčené z potravy bez poškodenia zdravia dieťaťa.
 • Hypoalergénne strava by mala obsahovať nasledujúce produkty: mliečne výrobky, ovocie a bobule sú svetlé farby, obilné pokrmy (ovos, ryža, pohánka, so zvýšenou opatrnosťou jačmeňa), mäso, s nízkym obsahom tuku odrôd (hovädzie - v neprítomnosti alergie na kravské mlieko bielkoviny, králičie, morčacie, jahňacie ). Denne potrebujete použiť zeleninu alebo maslo (posledné len v roztopenej forme). Namiesto cukru, odporúča sa používať fruktózu, ale nepleťte si to s sladidlom! Všetky jedlá sa pripravujú v pare alebo varením, pečenie v rúre bez krustovania je povolené. Zemiaky pred varením vopred namočené v studenej vode, po dobu 6-8 hodín na ľavom prebytku škrobu. Polievky a borsches varené vývar na druhý (tj., Prvý po vyčerpaný vriacej vody, premyje sa a vleje sa mäso čistá voda).

Hypoalergénna strava je predpísaná pre deti v období exacerbácie a mala by byť pozorovaná po dobu 1,5-2 mesiacov, potom sa diéta dieťaťa postupne rozširuje, ale nezahŕňajú alergény. Ak nie je terapeutický účinok na pozadí liekov a dodržiavanie hypoalergénnej stravy počas 10 dní, potom by mala byť dieta opäť podrobne preskúmaná. V niektorých prípadoch dermatológ odporúča, aby rodičia viedli jedálny denník, kde zapisujú všetky jedlá, ktoré jedlo dieťa, ich zloženie a spôsob, akým sú varené.

Vzhľadom na príčiny vzniku exacerbácie atopickej dermatitídy by mala byť terapia zameraná na rýchle zmiernenie svrbenia, obnovenie štruktúry kože a dosiahnutie pretrvávajúcej dlhodobej remisie.

Liečba sanatória

Počas obdobia pretrvávajúcej remisie sa dieťaťu preukáže liečba atopickej dermatitídy v sanatóriu. Základom liečby sanatória je klimatoterapia, rôzne kúpele (sírovodík, chlorid sodný, jodid-bróm, radón, perla). Je dôležité si uvedomiť, že počas lehoty odpustenia môže byť doručené iba dieťa. Kontraindikáciou návštevy rezortu je atopická dermatitída v akútnej a subakútnej fáze, prítomnosť pustulárnych vyrážok a hlien patologických oblastí.

Tradičná medicína

Pri zhoršenie choroby trochu znížiť svrbenie pomocníka kúpeľa s prídavkom škrobu vo vode. Nádrž s teplou vodou, pridá sa 1 liter prevarenej vody sa rozpustí v nej 1 lyžica zemiakového škrobu, trvania postupu po dobu najmenej 15 minút, načo sa dotknuté časti stačí iba mierne vlhký plienka flanel. Používa sa pre liečivé byliny tento účel sa neodporúča, pretože môže zhoršiť kožu a spôsobiť ešte väčšie svrbenie a podráždenie.

Profylaxia atopickej dermatitídy u detí

Aby sa predišlo exacerbácii atopickej dermatitídy u detí, odporúča sa:

 • Konzultácia s alergikom a genetikou.
 • Obmedzenia stravovania alebo úplné vylúčenie určitých výrobkov.
 • Vylúčenie možných alergénov - kontakt so zvieratami, pasívne fajčenie, návšteva záhonov a skleníkov, dôkladné a denné upratovanie miestnosti, kde je dieťa.
 • Odstráňte všetky koberce a koberce, ktoré môžu hromadiť prach a byť zdrojom kliešťov.
 • Výmena penových vankúšov so silikónom.
 • Umývanie posteľnej bielizne a detských vecí oddelene od dospelého plátna, s použitím mydla alebo detského mydla bez parfumov a farbív. Po sušení by sa bielizeň mala žehliť na oboch stranách horúcou liatinou.
 • Činnosti zamerané na boj proti suchému koži - na kúpanie používajte špeciálne hypoalergénne emulzie, hydratačné peny, kĺžu po kúpeli krémom alebo detským olejom.
 • Optimálna úroveň vlhkosti a teploty v miestnosti.

Dermatitída u detí

Dermatitída je ochorenie kože, lokálny zápal a začervenanie kože v oddelených miestach tela. Dermatitída u detí je výsledkom infekcie, toxických účinkov alebo alergií. Dermatitída u dojčiaceho dieťaťa sa prejavuje vo forme vyrážok, kôr, sčervenania. Zvážte príčiny dermatitídy u malých detí a predškolských detí, typy jej prejavu a spôsob liečby.

Často sa kožná dermatitída nazýva diatéza. Najviac náchylné na vyrážky dieťaťa je až 3 roky. V tomto veku sa príznaky ochorenia (vyrážka a začervenanie na tvári, okolo úst, v slabín) prejavujú oveľa častejšie ako v školskom období.

Tráviaci systém a imunita sú v procese tvorby, výživy dieťaťa v čreve a žalúdku komplex enzýmov (látok na trávenie jedla) a bakteriálnej flóry. Preto najzdravšie jedlo pre mesiac staré dieťa je materské mlieko, účinný prostriedok na prevenciu diatézy - správna strava matka, dojčiace dieťa.

klasifikácia

Pri vystavení dráždivému účinku sa vyskytujú všetky druhy zápalu kože. Ak sa takáto látka dostala na kožu z okolitého priestoru, potom sa nazýva dermatitída kontakt.

Ak dráždivý prvý vstupuje do gastrointestinálneho traktu, potom do krvného obehu a až potom na kožu, choroba sa nazýva toksikodermiya.

Dermatitída je rozdelená do nasledujúcich typov:

 • alergický (druhý názov - atopický) - z vystavenia alergénu;
 • kontakt (prejavujúci sa na otvorených častiach tela po vonkajšom kontakte so stimulom - okolo úst, na lakťoch, rukách);
 • slnečné (zjavené po pobyte na jasnom slnku);
 • seborrheic (to je množstvo vyrážok a pupienkov, čierne čelenky); tento typ vyrážok ovplyvňuje jednotlivé časti kože: čelo a tvár pozdĺž línií vlasov, kožu okolo úst, rovnako ako slabiny, chrbát, hrudník, tváre.

Najčastejšou formou ochorenia je alergická dermatitída. Ako vyzerá dermatitída a liečiť sa?

Ako to vyzerá?

Zapálené oblasti kože môžu mať podobu začervenanie, odlupovanie a odreniny (najjednoduchšia forma choroby) a tiež vyrážka, akné, bubliny, pľuzgiere a rany.

Miesto vyrážky je lokalizované na tvári, hlave, rukách, v slabinách a na žalúdku, chrbte a zadku a dokonca aj na pise. Silná dermatitída je komplikovaná zápalom a opuchom, svrbením, nepohodliem, bolesťou kože.

Často rodičia používajú lokálne lieky (masť, prášok) bez analýzy príčin zápalu kože. To nie je pravda. Liečba vyrážok vyžaduje externé aj vnútorné účinky.

Bubliny sú nepríjemné, pretože Po otvorení sa vytvoria malé rany, ktorými infekcia prenikne. Deti často poškriabú vyrážku na pažích a lakťoch. Takže dermatitída u detí je komplikovaná infekciou.

Externé prejavy dermatitídy:

 • suchá koža na pažích, lakte, na tvári okolo úst;
 • červené škvrny v slabín, na zadku, na chrbte a žalúdku;
 • malé bublinky s kvapalinou - umiestnené na nohách, ramenách (lakte, dlani), okolo úst, na krku, chrbte a zadku; uvedené miesta sú tradičnými miestami prejavu atypického ekzému;
 • pľuzgiere v záhyboch pokožky (v slabinách) av otvorených častiach tela (ramená, lakte).

dôvody

Príčiny ochorenia sú bežne rozdelené na vonkajšie a vnútorné. Externé príčiny pôsobia vonku, vnútorné príčiny vstupujú do tela dieťaťa s jedlom a dýchaním. Množstvo dráždivých faktorov ovplyvňuje telo zvonku a vnútorne (ak alergény zo vzduchu vstupujú do krvného obehu dieťaťa v pľúcach a pôsobia na pokožku priamo zvonku).

kontakt

Príčinou kontaktnej dermatitídy u dieťaťa môže byť:

 • Mokré plienky: Kožná vyrážka na tele objaví v mesačnom dieťaťom v miestach neustálom kontakte s mokrými plienky dieťaťa - na chrbát a zadok, do brucha a slabín (pelonochnogo liečbe dermatitídy - použitie plienok).
 • Zostaňte v plnenej plienke spôsobuje vyrážku a začervenanie v slabinách, medzi zadok a brucho (liečba - včasná zmena plienky).
 • Syntetické oblečenie a posteľná bielizeň môže spôsobovať atopickej dermatitídy do tela dieťaťa v ktorejkoľvek jeho časti (kde syntetické styku s detskú pokožku) v krku a hlavy syntetických čiapok, lakte na syntetickej bundy, okolo úst syntetického šatku. Najlepším prostriedkom na liečbu takejto alergie je prirodzené oblečenie.
 • Nevhodná detská kozmetika (Krém, mydlo, šampón) - spôsobuje vyrážku v tých častiach tela, kde bol aplikovaný krém: v slabine, zadok, tváre. Koža mesiaca starého dieťaťa je citlivá, je potrebný špeciálny zvlhčujúci krém bez E-doplnkov.
 • Domáce chemické výrobky Tiež je to dráždivé, keď zasiahne detské plienky a oblečenie, spôsobuje vyrážku na tele. Pri kontakte s podnetom v každodennom živote (ak dieťa pomohlo mojim matkám umyť pokrmy), na dlani sa môžu objaviť vyrážky. Ak je dieťa alergické na parfumy matky, objavujú sa vyrážky na oči, tváre a okolo nosa. Najefektívnejším prostriedkom boja je odmietnutie chemických látok pre domácnosť.
 • Prachový alebo plynový vzduch priemyselné mestá (ako liek dermatitída u detí môže byť ťažké, pretože neustálom kontakte dieťaťa s stimulu. Niekedy je jediným skutočným riešením je zmeniť bydlisko.

Hlavným liečením kontaktnej dermatitídy je obmedzenie akéhokoľvek kontaktu s podnetom. Ak dráždivý alergén pravidelne ovplyvňuje dieťa, zvyšuje sa atypická reakcia.

Výpadky na tele sa rozširujú, prinášajú veľké nepohodlie. V miestach najčastejších vyrážok (na rukách a lakťoch, tvárach a okolo úst) koža stráca svoju elasticitu, pigmentáciu, stáva sa tenkou a zraniteľnou.

Keď je účinok stimulu obmedzený, 80% detí má alergickú náladu. dermatitída známky oslabenia najprv na exponovaných častiach tela (na tvári, v jeho očiach, vonkajšie lakte a okolo krku, staršie dieťa na chrbte a bruchu), a potom v uzavretých miestach (v slabinách, na záhyby lakte, medzi sedacími svalmi, na nohách).

Toksikodermichesky

Príčiny toxikodermickej dermatitídy:

 • Potravinové alergény (najčastejšou príčinou dermatitídy na tele dieťaťa, ako aj častou príčinou vyrážok na tvári a rukách dieťaťa mladšieho veku). Najlepším liekom na potravinovú dermatitídu je diéta.
 • Vdýchnutie výfukových plynov (pri cestách po motorových cestách).
 • lieky (liečba vyžaduje okamžité odmietnutie nesprávne vybraného lieku).
 • Infekčné choroby (tvoria takzvanú infekčnú dermatitídu u malých detí). Hlavnou liečbou je boj proti základnej infekcii.
 • Odporúčané čítanie: folikulárna keratóza u detí

Dermatitída je komplexná choroba, ktorej príčiny sú často skryté v alergických reakciách tela dieťaťa. Príznaky dermatitídy sa objavujú na rôznych miestach tela a prinášajú nepríjemné svrbenie, bolesť a nepríjemné pocity.

Externé prostriedky sú kozmetický dočasný účinok na chorobu. Hlavným prostriedkom liečby je obmedzenie kontaktu s podnetom (strava, kontrola vonkajšieho prostredia).

liečba

Na vyliečenie dermatitídy alebo oslabenie jej prejavov na akejkoľvek časti tela (lakte, chrbát, hlava vo vlasoch a okolo úst) je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Prísne obmedzenie kontaktu medzi dieťaťom a dráždivým účinkom (strava, kontrola chemikálií pre domácnosť, prírodné oblečenie). Každý typ vyrážky má svoju vlastnú príčinu. Ak odstránite príčinu, efekt zmizne.
 2. Včasná liečba kožného zápalu: nedovoľte infekcie alebo komplikácie. Externá liečba sa vykonáva s antiseptickými obväzmi (lekárskou masťou, špeciálnym krémom), ľudovými prostriedkami (bylinnými kúpeľmi a infúziami na trenie). Vnútorné liečenie spočíva v tom, že sa užívajú antiseptiká a lieky na zníženie alergickej reakcie.
 3. Pokles telesného alergického stavu - najťažšie a dlhodobejšie liečenie. Pomôcť prípravám na úpravu čriev (bifidobaktérie), vitamínové komplexy obsahujúce vápnik, zdravej výživy (prírodné produkty bez prísad). Na liečbu kožných vyrážok zvnútra je efektívnejšia ako použitie vonkajšieho krému alebo masti. Ak je úplne vyliečená alergia ťažká, potom môžete aspoň oslabiť jej prejavy.
 4. Aplikácia komplexnej terapie: prostriedky na liečbu dermatitídy (liečivá a lieky, masť a smotana) by sa mali kombinovať s diétou a zabránením kontaktu s alergénovým stimulom.

Diéta a výživa

Hlavné a hlavné liečenie toxikodermickej potravinovej dermatitídy - prísna diéta. Výživa matky na dojčenie je zameraná na kŕmenie dieťaťa. Strava vylučuje z potravy dojčiacej ženy tie potraviny, ktoré nie sú strávené mesiac starým dieťaťom, spôsobujú vyrážky a zápaly kože (na tvári, rukách, lakťoch, okolo krku a okolo úst).

Dieťa v ranom detstve vylučuje z potravy produkty, ktoré spôsobujú výskyt vyrážok. Často vo veku päť rokov sa alergická nálada znižuje, vytvára sa mikroflóra a enzymatické zloženie tráviacich orgánov.

Telo začne tráviť tie potravinové látky, ktoré nemohli byť strávené vo veku jeden a pol až dva roky. Vyrážky a kožné zápaly na lakte a nohách, vo vlasoch a okolo úst. Striktívna strava stratila svoju relevantnosť.

Nemôžete liečiť vaše dieťa s vonkajšími prostriedkami (rozmazaným antialergickým krémom v mieste zápalu, aplikujte masť na noc). Ochorenie sa prejavuje zvonku a vnútorne. Okrem kožných prejavov alergií je oslabená imunita a trávenie dieťaťa.

Krém a masť

Ak rodičia nemajú možnosť obmedziť dieťa z kontaktu so stimulom, antiseptický krém, terapeutická masť, utrite vyrážku dezinfekčné roztoky, bylinné infúzie.

Úlohou rodičov nie je umožniť komplikácie, zápaly a opuchy, zabrániť infekcii hubami a baktériami.

V tomto prípade je externý lieky by mali byť antiseptické a mali by znížiť alergické reakcie organizmu (nazývajú sa antihistaminiká). Antihistaminiká sú predpísané lekárom. Antiseptické a protizápalové lieky môžu obsahovať detský krém, farmaceutickú masť.

Ak chcete liečiť dieťa len vonkajšími prostriedkami, odmaľte antihistamínový krém, aplikujte protizápalovú masť - neúčinnú a nedostatočnú. Na ďalšiu liečbu dermatitídy je potrebné odstrániť príčiny ochorenia, dráždivé faktory.

 • Odporúčané čítanie: Streptoderma u detí

prevencia

Liečba dermatitídy u detí v jednom dni nie je možná. Masť a smotana môžu odstrániť iba výskyt choroby. Najlepším liekom na potravinové vyrážky - neustále sledovanie menu matky a dieťaťa, použitie prírodných prostriedkov proti alergickým reakciám, prevencia infekcie a akútny zápal kože pomôže prekonať chorobu.

Často liečba dermatitídy trvá niekoľko rokov. S posilnením tela a tvorbou črevnej mikroflóry sa vyrážajú na ruky a prechádza hlava.