Hlavná

Ovčie kiahne

Prevencia a liečba vredov na tvári

Na tvári abscesu je obzvlášť nebezpečné, pretože nielenže prináša estetické nepohodlie, ale môže výrazne ohroziť zdravie.

V prípade, že infekcia vredu spadajú do jednej z mnohých krvných ciev, to môže spôsobiť zápal membrán mozgu a spôsobujú meningitídu, meningoencefalitídy.

Ak stafylokoky spadajú do nádob, bude sa infekcia šíri po celom tele a spúšťacie lymfadenitídou - zápal lymfatických uzlín, alebo sepsa - otrava krvi.

Čo je furunkulóza

Mnohí odložia výlet lekárovi kvôli rozpakov, alebo nedávajú veľký význam zápalu. Nie každý vie, že nepozorný postoj k hnevu, najmä na tvári, môže viesť k závažným komplikáciám, hospitalizácii a chirurgickým zásahom.

Furunkulóza je patologický proces, ktorý sa prejavuje ako purulentno-nekrotický zápal vlasových folikulov - folikulov. Príčinným faktorom furunkulózy je Staphylococcus aureus.

Ak sa dostanete do subkutánnej tukovej vrstvy alebo mazovej žľazy, vyvoláva zápal a následnú nekrózu tkanív.

Niekedy sa varí, že sa pravidelne objavujú na rôznych miestach tela dlhú dobu. V takýchto prípadoch sa zvyčajne hovorí chronická furunulóza.

Ako rozoznať furuncle od bežného pupienka

 • Prvých pár dní na mieste zápalového zamerania sa vyskytuje výrazné sčervenanie bez jasnej hranice a miernej kondenzácie;
 • pokožka na tomto mieste je teplejšia než na iných miestach tela - to znamená, že zápalový proces sa deje vo vnútri.
 • svrbenie a mravčenie;
 • na rozdiel od bežného pupienka, kožušina od prvých dní je veľmi bolestivá na dotyk, okolo zhutnenia vznikol malý edém.
 • vzhľad varu môže sprevádzať horúčka, bolesť hlavy, zväčšené lymfatické uzliny;
 • pupienok dozrieva dosť rýchlo a furuncle je umiestnený v hlbších vrstvách kože, takže príznaky sa stávajú akútnejšie každý deň a ochorenie prechádza bolestivo.

Príčiny vzhľadu

Ak chcete rýchlo vyliečiť vriec a zabrániť vzniku nového zápalu, musíte nájsť príčinu abscesu:

 • Nedostatočná hygiena - so slabým čistením pokožky, póry sa ucpávajú, pot a koža vytvárajú priaznivé prostredie pre vývoj mikróbov.
 • Imunita, nachladnutie a infekčné choroby Toto je najčastejšia príčina furuncles. Zdravý organizmus sa dokáže vyrovnať s mikróbmi a baktériami, ale v oslabenej organizácii začnú zničiť tkanivá a vytvárať nadbytky.
 • Hormonálne zlyhanie, metabolické poruchy - kvôli nerovnováhe sa ochranné funkcie tela zmenšujú a baktérie bez prekážok prenikajú do vlasového folikulu.
 • Infekcie tela - veľmi často s prerušeným priebehom liečby antibiotikami, časť mikroorganizmov zostáva v tele, čo vyvoláva výskyt varu.
 • Zahalené chĺpky a mikrotrauma, cez ktoré infekcia ľahko preniká. Môže sa objaviť furuncle ako dôsledok extrúzie pupienka s nástupom infekcie pod kožu.
 • Dlhodobé fyzické a nervové vyčerpanie, stres.
 • Choroby črevného traktu, alkoholizmus.

príznaky

Tesnenie má kónický tvar, zdvíha mierne nad pokožkou. Keď je tvár a krk postihnuté okolo folikulu, pulzujúce alebo ťahajúce bolesti.

Bolesť vzniká nielen vtedy, keď stlačíte alebo presuniete tvárové svaly, ale aj ako nezávislý príznak. Po stlačení sa pocíti pružný pohyb hnisu vo vnútri folikulu.

Stupeň infiltrácie

Vyjadrené začervenanie v oblasti zaostrenia, postupne dochádza ku kondenzácii a opuchu, čo sa rýchlo zvyšuje na mäkkých tkanivách tváre.

Stupeň hnisania

Keď kôra po abscese vybuchne, hnis sa uvoľní a uvoľní sa nekrotický kmeň. Rana sa vyčistí a bolesť klesá.

Stupeň liečenia

Úplne zbaviť sa jazvy po uzdravení je pomerne problematické.

Spôsoby liečby

Lokalizácia vredy na tvári - je základom pre hospitalizáciu pacienta, takže liečba furunkulózy by mala prebiehať pod dohľadom dermatológa, chirurga alebo lekára.

Niekedy terapeut podáva odporúčanie na konzultáciu s zubným lekárom, najmä s ťažkým priebehom furunkulózy, pretože pri nesprávnej liečbe môžu byť postihnuté nervy tváre.

Pacientovi je zobrazený odpočinok v posteli, ak je furuncle umiestnená na ušiach alebo krku, potom sa treba vyhnúť treniu abscesu na odevoch. Počas liečby je nevyhnutné prestať používať mastné, vyprážané a korenené jedlá na vylúčenie alkoholu.

Lokálna liečba antiseptikom

Na spracovanie môžete použiť:

 • 70% alkoholu;
 • salicylalkohol;
 • peroxid vodíka (3%);
 • roztoku furacilínu.

Trieť pokožku, neotrieť varte, dezinfikovať zaostrenie zápalu niekoľkokrát denne, meniť obliečky na vankúše častejšie a nedotýkajte sa abscesu rukami.

fyzioterapia

Tieto postupy sú bezbolestné, lekárska prax ukázala, že po niekoľkých procedúrach zmizne bolesť a zápalový proces prestane rásť.

Fyzioterapia môže byť predpísaná vo všetkých fázach furunkulózy. Na zvýšenie odolnosti tela je ozónová terapia predpísaná saturovaním tkaniva kyslíkom, aby sa stimulovali imunitné a bariérové ​​vlastnosti pokožky.

Antibiotiká pre furuncles na tvári

Antibiotiká taktiež určujú, že furunkulóza nepôjde do chronického stavu a nezreakruje sa. Liečivo sa vyberá individuálne v závislosti od stavu pacienta a klinického obrazu choroby.

Najčastejšie určujú Cephalexin, Amoxiclav, Fusidín-sodík. Ak sa varenie objavilo na pozadí iných chorôb a celkový stav tela je vyčerpaný, predpisovať antibiotiká vo forme intramuskulárnych injekcií.

Lokálne aplikované kompresie s protizápalovými liekmi, masti s antibiotickými zložkami v zložení: masť tetracyklínu, erytromycín, bactroban, baneocín.

Na bavlnenú podložku naneste tenkú vrstvu masti a naneste na varenie dvakrát denne. Po otvorení abscesu môžete použiť aj kompresie, ale už v oblasti okolo varu.

Chirurgická liečba

Po odstránení purulentno-nekrotických látok sa rana premyje a obväz sa aplikuje s antibiotikom.

Často doktor dokáže variť varenie na niekoľkých miestach, takže po tejto procedúre nie je žiadna jazva.

Pozorovanie zvyšku tváre a tvárových svalov

Odporúča sa hovoriť čo najmenšie a jesť len mäkké jedlo.

imunomodulátory

Pre prevenciu a liečbu môžete použiť Galavit, Estifan, Echinacea, Arbidol.

autohaemotherapy

Autohemoterapia je bežný spôsob liečenia zápalových procesov, pri ktorých sa pacient podáva subkutánne alebo intramuskulárne krvou odobranou z vlastnej žily.

Po opätovnom zavedení krv zistí zdroj ochorenia a zničí ho, v dôsledku toho stimuluje imunitný systém a zlepšuje metabolické procesy.

Degradovateľné masti

V lekárni existuje veľa značiek liekov, v srdci takmer všetkých absorbovateľných gélov je heparín a silikón - prostriedky, ktoré aktivujú prietok krvi.

Najobľúbenejšie lieky na liečbu jaziev: Strataderm, Mederma, Kontratubeks, masť Heparínu, Bodyaga.

Čo robiť

Rýchlejšie ako sa očakávalo, neprejde a infekcia a hnis sa rozšíria do okolitých zdravých tkanív.

Pri pokuse o stlačenie varu na tvár sa môže vyvinúť žilová trombóza mozgu.

Uvádzame ďalšie veci, ktoré sa nedajú urobiť furunkulózou:

 • Nepoužívajte hrebeň a dotýkajte sa čo najmenšie postihnutej oblasti kože: v prípade, že variť dostane ďalšie infekcie, zápal zvyšuje krbu a viac varu, tým väčšia je pravdepodobnosť komplikácií, a ťažšie, ako sa zbaviť nevzhľadných jaziev na tvári.
 • Nepokúšajte sa nepoškodiť postihnutú oblasť a nepoužívajte mokré kompresie, aby infekcia nedosiahla najbližšiu kožu a jedna furuncle nespôsobuje furunkulózu.
 • Nemôžete zahriať vriec a dať ohrievače. Niektorí sa mylne domnievajú, že teplo prispieva k rýchlemu prelomeniu vred, ale vzhľadom k tomu, že vred sa tvorí hlboko do vrstvy kože, bude zápal len zvýši prietok krvi zvýši, a zvýšiť pravdepodobnosť dostať hnis v krvi, ktorá bude trvať ho rovno do mozgu.

záver

Dokonca aj jediný vred môže zanechať infekciu v tele a podkopávať imunitu.

Ak zistíte, že máte príznaky varu, je najlepšie ihneď konzultovať s lekárom, aby začal liečbu čo najskôr a vyhnúť sa opakovaniu ochorenia.

Obvyklá liečba furunkulózy na tvári zahŕňa:

 • Použitie antebakteriálnych liekov na zníženie zápalu (Levomekol, Tetracilín, Gyioxizone); a fyzioterapia (UHF, UFO), ktoré znižujú čas dozrievania abscesov.
 • Očistenie tela transfúziou krvi, špeciálna diéta a užívanie vitamínov na posilnenie oslabenej imunity.

Ako sa zbaviť a ako liečiť varenie na tvári?

Z vedeckého hľadiska je furuncle zápalový proces hnisavého-nekrotického charakteru, ktorý sa nachádza vo vlasovom folikulu a okolitých spojivových tkanivách. V ľuďoch nazývam detailné formácie chirjas a sú zaobchádzané s overenými prostriedkami, ktorých účinnosť bola dokázaná už celé stáročia. Furunkulóza postihuje takmer všetky oblasti ľudského tela, ale najnepriaznivejším je zápal v maxilofaciálnej oblasti. Okrem estetického nepohodlia môže koža na tvári spôsobiť vážne komplikácie, ktoré predstavujú hrozbu pre život pacienta. "Ako liečiť vriec na tvári?"- otázka mimoriadneho významu pre tých, ktorí čelili takému problému.

Riziková oblasť - Osoba

Kôrka sa najčastejšie vyskytuje na koži so zvýšeným obsahom tuku, ako aj v oblastiach, ktoré sú neustále vystavené mechanickému namáhaniu (napríklad trenie proti oblečeniu). Často zápalový prvok volí polohu tváre. V tejto oblasti sú všetky podmienky priaznivé pre vývoj infekcie - veľké množstvo mazových žliaz, nízka úroveň ochrany pred znečistením okolitej atmosféry (najmä v megacity).

A nakoniec, najzákladnejší dôvod - nepotrebné ruky. Je ťažké spočítať, koľkokrát denne sa dotýkame tváre našimi rukami bez toho, aby sme jej dali veľký význam, ale pri každom zvýšení rizika prenikania patogénnej mikroflóry do pórov kože. Neúprosná štatistika potvrdzuje: najčastejšie akné, varenie na tvári sa objavuje pri porušení štandardov osobnej hygieny a sú lokalizované na nos, horný ret, na čele a ušiach.

Prečo je na tvári furuncle?

Príčiny vrie na tvári sú skryté pri vniknutí infekčného agens (stafylokoka) na poškodený epitel. Uľahčuje to:

 • Nepresné holenie, sprevádzané rezmi;
 • Ďalšie mechanické poškodenie kože (škrabance, odreniny atď.), Ktoré nie sú včas ošetrené antiseptickými liekmi na zabránenie vstupu rôznych infekcií do nich;
 • Dlhodobé používanie toho istého holiaceho stroja, ktorého povrch stratí svoju ostrosť v priebehu času, ale stáva sa "horúcim vzduchom" baktérií;
 • Nedodržanie základných hygienických pravidiel;
 • Vplyv vonkajšieho prostredia: všeobecná hypotermia tela alebo jeho prehriatie;
 • Znížená imunita v dôsledku chronických ochorení;
 • Metabolické poruchy a iné patologické stavy endokrinného systému;
 • Nedostatok nevyhnutných vitamínov a mikroelementov (beriberi);
 • Hormonálne poruchy (diabetes, zvýšená hladina nadledvín, zvýšená hladina testosterónu);
 • Porušenie funkcií potu a mazových žliaz.

Zaujímavý fakt: výskyt purulentného zápalu nezávisí od pohlavia, ale podľa niektorých údajov je furunkulóza v oblasti tváre pravdepodobnejšie postihujú mužov ako ženy.

Pre jednu ženu, ktorá čelí tomuto problému, existuje asi tucet týchto mužov. Mnohé z nich spájajú časté rezy počas holenia, čo uľahčuje penetráciu pyogenických baktérií do kože.

Rozlišujúce znaky a symptómy - foto

Rovnako ako furunkulóza na iných častiach tela, furuncle na tvári prechádza v troch stupňoch vo svojom vývoji:

 1. Etapa infiltrácie;
 2. Etapa vyčerpania;
 3. Štádium liečenia.

Kúrek na tvári začína malým bolestivým uzlom a miernym nadýchaním. Charakteristickým rysom furunkulózy je, že v centre zápalu je vždy vlasová šachta. V počiatočnom štádiu dozrievania sa furuncle vyzerá skôr neškodne, bez toho, aby spôsobil zvláštne nepohodlie pre nosiča. V prvý deň má pacient pocit len ​​mierneho brnenia v oblasti tvorby furuncle. Po tejto dobe sa zhutnenie začína formovať v ústach vlasového folikulu, objavuje sa začervenanie a opuch.

Bolestivé pocity sa tak výrazne zvyšujú, na mieste lézie sa cíti pulzácia. Postupne vzdelávanie nadobúda kužeľovitý tvar, s výrazne vymedzenými hranicami. Zóna zápachu sa zvyšuje, začína sa tvoriť absces v strede zápalového prvku. Takže zrelé furuncles na tvári - fotografie, ktoré možno nájsť na internete. Stojí za to starostlivo zvážiť všetky štádiá vzniku hnisavých prvkov, aby sme ich v živote rozpoznali.

Po úplnom dozretí sa keramka otvorí s uvoľnením hnisavých nekrotických hmôt. V tomto štádiu je obzvlášť dôležité dodržiavať normy sanitácie a hygieny, aby sa neinfikovala infekcia a nevyvolávali komplikácie. Proces hojenia nezačne okamžite, ale až po úplnom odchode nekrotického kmeňa a hlboká rana je úplne zbavená hnisu.

Po otvorení varu sa zápalové javy rýchlo zmenšujú, bolesť ustúpi, opuchy a začervenanie zmiznú. Postupne na mieste abscesu začnú procesy obnovy, hoja rana, na svojom mieste vznikne spojivové tkanivo a vzniká jazva.

Kúrek na tvári môže mať rôzne veľkosti, niektoré z nich dosahujú veľkosť vlašského orecha a po rozlíšení takéhoto prvku môže na koži tváre zostať škaredá belavá jazva. Oprava kozmetickej poruchy v budúcnosti je možná pomocou moderných metód estetickej medicíny. Ak chcete odstrániť jazvy na tvári, kozmetici odporúčajú laserovú povrchovú úpravu pokožky.

príznaky

Z charakteristických príznakov vývoja furuncles na tvári možno identifikovať nasledovne:

 • Bolesť v postihnutej oblasti sa opakovane zväčšuje počas aktívnych výrazov tváre, dotyku alebo mechanického kontaktu s čímkoľvek (s umývaním, holením, uterákom atď.).
 • Vývoj zápalového procesu je často sprevádzaný všeobecným zhoršením zdravia, slabosťou, bolesťami hlavy
 • Často sa v štádiu hnisania zvýši telesná teplota na 38 ° C, horúčka, zimnica.
 • Po otvorení abscesu a hojenia tkanív zostáva na koži hlboká belavá jazva.

Vo férovom prípade treba poznamenať, že vo výnimočných prípadoch môže varenie ísť samostatne bez použitia liekov. Trvanie jeho životného cyklu je priemerne 7 až 10 dní, všetko závisí od miery starnutia abscesu. Ak však objavíte prvé alarmujúce príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom, pretože tvorba vriacej sliznice na tvári je vážnym nebezpečenstvom.

Lokalizácia chierry na čele, v oblasti nešubového trojuholníka, oka alebo ucha je nebezpečná, pretože hnisavý prvok sa rozvíja v tesnej blízkosti najdôležitejších krvných ciev. V krvnom riečisku môže infekcia preniknúť do mozgu a spôsobiť vážne komplikácie, ktoré ohrozujú život. Preto je dôležité, aby bol priebeh liečby kontrolovaný špecialistom, zvolí optimálnu schému liečby a vysvetlí, ako sa zbaviť varu na tvári.

Čo a ako liečiť vrie na tvári?

Liečba furuncle na tvári si vyžaduje opatrnosť a kompetentný profesionálny prístup. Skoršie opatrenia sa používajú na liečbu zápalového prvku, tým vyššia je pravdepodobnosť vyhnúť sa možným komplikáciám. Ak sa tvár objaví na tvári, postupnosť akcií je nasledujúca:

 1. Aplikácia antiseptických látok. Zameranie zápalu sa má liečiť 70% roztokom alkoholu, salicylovým alebo boritým alkoholom, peroxidom vodíka. To bude mať dezinfekčný účinok a zabráni šíreniu infekcie do okolitej zdravej pokožky. Ak je možné zachytiť zápalový proces najskoršieho štádia, potom takéto opatrenie môže úplne zastaviť tvorbu hnisavé hlavy.
 2. Liečba masťou. Ak chcete urýchliť zrenie varu, môžete urobiť kompresie s masťou Višnevsky. Táto droga nie je príliš príjemná, má špecifický zápach, takže je lepšie postupovať v noci. Za týmto účelom sa sterilná gázová obrúska impregnuje masťou a fixuje sa na tvár pomocou náplasti. Zvyčajne 1-2 postupy postačujú na urýchlenie rozrezania varu. Na urýchlenie dozrievania purulentného prvku a jeho rozrezania je povolené používať "suché teplo", "modré svetlo" a ultrafialovú terapiu.
 3. Následné spracovanie. Po otvorení absces a nekrotické masy uvoľňovanie, odporúča sa liečiť ranu antiseptických roztokov, alebo aby obklady s ichtamol masť, ktorá bude priťahovať zvyšky hnisu a rýchlosti hojenie. Dobré výsledky sú získané lokálnu liečbu širokospektrálne antibiotiká, vo forme mastí, ako je napríklad chloramfenikol, gentamicín a tetracyklín.

Pri veľkom počte vriec na tvári, v ťažkých zanedbaných prípadoch, lekár predpíše antibiotickú liečbu. Na liečbu furunulózy použite tri skupiny liekov:

 • penicilíny (Amoxiclav, Ampicillin, Amoxicillin) sú najstaršie časovo testované širokospektrálne lieky, ktoré majú antibakteriálny účinok.
 • cefalosporíny (Cefotaxim, Ceftriaxone, Cefazolin) sú najčastejšie predpisované antibiotiká pri liečbe furuncles. V porovnaní so skupinou penicilínov sú efektívnejšie a cenovo dostupné.
 • makrolidy (Erytromycín, azitromycín atď.). Môžu sa líšiť nie menej účinným pôsobením, ale dosiahnutie baktericídneho účinku by sa malo používať pri vysokej koncentrácii.

Ktorý z nich si vyberie - lekár to vyrieši a predbežne urobil pacientovi niekoľko analýz na definovanie typu pôvodcu infekcie. Výber lieku je odôvodnený citlivosťou organizmu na určitú skupinu antibiotík. Čím vyššia je jej úroveň, tým lepšia je liečba. Antibiotiká sú silné lieky, ale pri dlhodobom používaní môžu spôsobiť vážne vedľajšie účinky. Preto sa majú aplikovať v krátkych časových intervaloch v presnom súlade s indikovanými dávkami.

S rozvojom komplikácií je potrebné chirurgické otvorenie furuncle v nemocnici, po ktorom nasleduje inštalácia drenáže, takže rana je úplne vyčistená z hnisu. Ako drenážny systém pôsobí tenký prúžok rukavicovej gumy, vloženej chirurgom do kanála vytvoreného po odstránení chiriyy. Na urýchlenie čistenia sa rana dodatočne ošetrí trypsínovým roztokom alebo jeho analógmi, ktoré majú protizápalové a dekongestačné vlastnosti a prispievajú k rýchlemu hojeniu tkanív. Často sa na ten istý účel používa Višnevskina masť.

Pretože jednou z najbežnejších príčin furuncles je zníženie obranyschopnosti tela, imunomodulačné látky sú zahrnuté do liečebného režimu. Najobľúbenejšie z nich je Interferon, Viferon. V poslednej dobe získava Tactivin popularitu - imunostimulant, ktorý aktivuje telo v boji proti infekcii.

Súčasne s liečbou liekom sa upraví aj diéta pacienta: čerstvé pivovarské droždie, prášková síra sa zavádza do menu. Vylúčte mastné, vyprážané, korenené jedlá a zamerajte sa na diétu mliečno-zeleninovej. Navyše vitaminoturpiyu používať a podávať multivitamínové komplexy a posilňujúce rastlinné prípravky (tinktúra ženšen, echinacea, ženšen sibírsky).

Liečba variť na tvári ľudových prostriedkov

Doplniť tradičné liečivé liečenie môžu byť preukázané ľudové prostriedky. Sú veľa a niektorí sa zdajú byť veľmi neobvyklé. Tu sú niektoré z najpopulárnejších a dostupných:

 • Ihličnaté obklady na tvár. Ihly - skladu prírodných trieslovín, vitamínu C, éterických olejov. Ihličnanový koncentrát je možné zakúpiť v lekárni alebo pripraviť prírodné kužele a ihly, vyrezané zo stromu. Takéto riešenie na umývanie pomôže prispôsobiť prácu mazových žliaz, vysušiť existujúce zápaly a zabrániť ich možnému výskytu v budúcnosti. Pripraviť odvar z 2 polievkové lyžice. l. Ihly sa varia s 500 ml vriacej vody a trvajú 40 minút. Odvar je filtrovaný a používa sa na pleťové vody, ktoré ošetrujú ložiská zápalu.
 • Medové cesto. V jednej miske skombinujte vaječný žĺtok, lyžicu masla, rovnaké množstvo tekutého medu a trochu múky. Výsledné cesto sa aplikuje ako kompresia na boľavé miesto a obväz sa mení 2-3 krát denne.
 • Cesnakový kompres. Dokonale sa vyrovnáva s úlohou v počiatočnom štádiu vývoja furuncle. Špeciálna príprava nevyžaduje - na varenie chirry je potrebné priložiť jemne nakrájanú cesnakovú kefku. Odporúča sa ich meniť čo najčastejšie, potom pár dní od zápalu nebude stopa.
 • Liečba mydla. Mýdlo sa tretí na strúhadlo, naleje sa 300 ml vody a niekoľko minút sa varí na malom ohni. Akonáhle sa vývar ochladí, impregnuje sa sterilným obväzom a aplikuje sa ako výplň do varu. Zmeňte kompresiu aspoň 4 krát denne.
 • Chlieb na chlieb. Musíte si vybrať straw z bochníka čierneho chleba, pridať a trochu žuť. Hmotnosť chleba sa aplikuje na trhací prvok po dobu troch hodín.
 • Antický ruský recept zaoberať sa varí na tvári vo večerných hodinách 100 g strúhaných zemiakov zmieša s surové kurča žĺtky, pridajte citrónovú šťavu, lyžicu rastlinného oleja a lyžice síranu meďnatého. Nechajte to variť až do rána. Pri úsvitu naneste výslednú hmotu na tvár, po 20 minútach opláchnite vodou. Večer zápal tuk masť: 4 kusy včelieho vosku, 1 diel z propolisu, 2 diely živice a niektoré ricínový olej - to všetko zmiešať, tepelná do ohňa, nalejeme do terpentínu a varíme ďalších 40 minút na miernom ohni. Potom ochlaďte, namočte do získanej obrúsky a aplikujte 10 minút na problémové oblasti tváre pred spálením. Po opláchnutí vodou.

Aby sa zabránilo korunkám, mali by sa prijať opatrenia na posilnenie imunity, zlepšenie metabolizmu a čistenie krvi. Tradičná medicína odporúča, aby ste to urobili tým, že ste užívali rôzne bujóny a tinktúry:

 • 15 semien lopúk nalejte 300 ml vriacej vody, nechajte variť pol hodiny. Pite získanú tinktúru naraz.
 • 10 gramov jemne nasekaných bylín a koreňov púpavy naliať pohár horúcej vody, trvať najmenej tri hodiny. Na konci prideleného času odtekajte. Vezmite si vnútornú polievkovú lyžicu až 5 krát denne.
 • 2 polievkové lyžice žihľavy na pohár vriacej vody trvať päťhodinu a vezmite si vnútra ráno na 3 polievkové lyžice.

Ak na tvári bola furuncle alebo časté recidivy furunkulózy, spásou bude pravidelné používanie čaju z listov trní (bramble). Užitočné vlastnosti tejto rastliny sú široko používané v ľudovej terapii: aromatický čaj z trní dokonale zvládne vylučovanie toxínov z tela, posilnenie imunity, koriguje prácu mazových žliaz.

Mám vyčistiť vrie na tvári?

Malé vriace v počiatočnom štádiu vývoja sa ľahko zamieňajú s obvyklým akné a akné. Príznaky zápalového procesu sú v mnohých ohľadoch podobné, ale chiri sa vyznačujú výrazne chorobnými, väčšími rozmermi, pocitom napätia kože a pulzáciou. Ale tieto príznaky sa prejavujú po niekoľkých dňoch a v počiatočnom štádiu sa bolestivý tuberkulos môže ľahko mýliť ako pupočník.

Keď si všimnete zápalového prvku v tvári v zrkadle, prvá vec, ktorú chcete urobiť, je okamžite odstrániť. V žiadnom prípade to nemôžete urobiť! Zvlášť nebezpečné pokusy o stlačenie varu, ak je lokalizované na tvári.

Lekári varujú: je prísne zakázané vyvracať vriec alebo sa pokúsiť otvoriť im improvizovanými prostriedkami bez toho, aby ste pozorovali sterilitu. To nielen nepomôže, ale zhorší situáciu: existuje riziko narušenia prirodzenej bariéry medzi postihnutým povrchom kože tváre a zdravými tkanivami a následným šírením infekcie.

Obehový systém v oblasti tváre je charakterizovaný mnohými znakmi: špecifičnosť spojenia intrakraniálnych žíl a neprítomnosť ventilov v nich je priaznivým faktorom pre rýchle šírenie infekcie následnou infekciou zdravých tkanív. S pokročilou formou ochorenia sú stafylokokov schopní preniknúť do dutiny lebky a dostať sa do mozgu. To môže vyvolať vývoj meningitídy a prienik pyogenických mikroorganizmov do obehového systému vedie k sepse.

Takéto podmienky sú život ohrozujúce a môžu viesť k smrti. V chirurgii existuje axióm: obzvlášť nebezpečné sú kožušiny umiestnené v hornej a strednej časti tváre. Vo väčšine prípadov by sa mali v nemocnici pozorovať pacienti s kožušinami nachádzajúcimi sa nad čiarou spojujúcou ušnú lalok s rohom úst.

Preto by sa mal vzhľad vriec na tvári liečiť s veľkou vážnosťou. Nepoužívajte samoliečbu, pokúste sa sama otvoriť abscesy, aplikovať horúce obklady alebo vlhké otepľovanie. Takéto metódy spôsobia iba ďalšie šírenie infekcie. Aby ste sa s týmto problémom vyrovnali, musíte dodržiavať odporúčania lekára a presne vykonať všetky schôdzky.

Ako rýchlo zaobchádzať s vrieť doma

✓ Článok kontrolovaný lekárom

Liečba furunkulózy sa musí nevyhnutne vykonávať pod vedením príslušného odborníka. Samoliečenie môže spôsobiť sepsu. Iba vtedy, ak nie je možnosť kontaktovať dermatológa, sú ošetrené doma a musia prijať všetky opatrenia na prevenciu infekcie iných oblastí pokožky.

Ako rýchlo zaobchádzať s vrieť doma

Čo je furunkulóza?

Ide o zápalové ochorenie vlasového folikulu, ktoré sa rozšíri na mazové žľazy a okolité tkanivá. Dôvodom pre vznik je prenikanie pyrogénnych baktérií do kože. Vyskytuje sa u ľudí s poškodeným metabolizmom, so zníženou imunitou, s cukrovkou, so zvýšeným vylučovaním z mazových žliaz. Škodlivé návyky a podvýživa zvyšujú riziko zápalu, keď sa na pokožku dostávajú škodlivé mikroorganizmy.

Dôležité! U mužov môže spôsobiť abnormálne holenie, čo vedie k trvalému poškodeniu kože.

Najčastejšie sa vyskytuje na miestach s výrazným vlasom - podpaží, krk, zadok a svalov. Ak sa v jednej oblasti nachádza niekoľko hlbokých bolestivých vriec, okamžite sa obráťte na dermatológa, pretože ide o znak karbunky. Táto choroba má závažnejší priebeh a hnisavý výtok môže vstúpiť do krvného riečiska a viesť k infekcii krvi.

Čo je to varenie

Symptómy ochorenia

Ochorenie sa vyznačuje výskytom zápalového uzla okolo vlasového folikulu. Veľkosť formácie závisí od štádia vývoja procesu a môže dosiahnuť veľkosť orechov. Na začiatku ochorenia má furuncle malú veľkosť, ale je charakterizovaná bolestivosťou a opuchom. Zápal je červený a postupne sa zväčšuje.

Dôležité! V počiatočnom štádiu môže byť furuncle vyliečená doma, ale ak po troch dňoch nedôjde k žiadnemu zlepšeniu, je potrebná odborná pomoc.

Stojí to za to, že:

 • množstvo hnisu sa zvýšilo;
 • zvýšená telesná teplota;
 • boli silné bolestivé pocity;
 • oblasť zapálených pokožiek je necitlivá;
 • silný opuch;
 • zápal vznikol v tvári alebo chrbtici.

Dôležité! Na diagnostikovanie furunulózy je nevyhnutné prejsť všeobecnou analýzou krvi a bacouzou kožných buniek.

Nepokúšajte sa liečiť chorobu sami, ak sa objaví jedno z vyššie uvedených príznakov. To môže viesť k infekcii iných oblastí pokožky a výskytu furuncles na nich. Nesprávna liečba purulentných lézií v ktorejkoľvek časti tela môže spôsobiť infekciu krvi.

Analýzy na identifikáciu príčiny ochorenia:

 • všeobecný krvný test;
 • rozbor moču;
 • biochemický krvný test;
 • imunologické vyšetrenie.

Dodatočný výskum

Prvá pomoc doma

Uistite sa, že ste liečili antiseptické ruky po alebo pred kontaktovaním s ranou. Aplikujte antimikrobiálne roztoky na varenie opatrne 3 krát denne, bez toho, aby ste spôsobili zranenie. Ak chcete zrýchliť zrenie varu, naň na 20 minút naneste teplý kompres. Po takýchto postupoch sa furuncle uzavrie zdravotníckou obrúskou.

Dôležité! Furunku je zakázané poškriabať, masírovať a otvárať.

Iba ak sa otvorí, je možné opatrne odstrániť hnis, po ktorom je potrebné liečiť ranu antiseptikom. Aplikujte obväz na zápal a opakujte tieto postupy až do úplného uzdravenia. V prípade silnej bolesti sa odporúča použitie liekov na bolesť.

Nepoužívajte lieky na báze antibiotika bez vymenovania špecialistu. Po dotyku varu umyte ruky, pretože baktérie môžu vyvolať kontamináciu jedla a iných predmetov, ktoré sa dotknete.

Video - Liečba variť

Liečba furunkulózy

Samoliečba môže spôsobiť flegmón s ďalším rozšírením baktérií. Pri stláčaní hrdla rukami alebo vákuami sa vyskytne predčasné otvorenie, čo vyvoláva ďalšiu infekciu. Ak tyčinka úplne nevystúpi, objaví sa ešte intenzívnejší zápal, ktorý vyžaduje dlhodobú liečbu.

Dôležité! Keď je fluktuačné pásmo aplikuje na zápal salicylátu sodného trikrát denne, čo je upevnený suchý obväz.

Ak sa na tela odporúča veľké množstvo varu, aby sa zohrial teplý, ale nie horúci kúpeľ, pridaním manganistanu draselného. Koža, nachádzajúca sa okolo zápalu, je ošetrená nekoncentrovaným roztokom furacilínu. Odstránenie hnisu sa vykonáva za anestézie.

Po odstránení hnisu sa rana ošetrí peroxidom a predpisujú sa tieto prípravky:

 1. Levomekol.
 2. Erytromycínová masť.
 3. Synthomycínová masť.

Masti na liečbu furunkulózy

V štádiu výskytu granulačného tkaniva sa aplikuje Vishnevsky balzam a Ihtiol masť. To vám umožní urýchliť hojenie a zabrániť relapsu zápalu. UHF terapia je zobrazená. Prijímanie antibiotík je nevyhnutné v prípade chronického typu ochorenia alebo abscesu zápalu.

Na posilnenie imunitného systému tela sa zobrazuje:

 • ozón;
 • príjem vitamínov;
 • gama globulín;
 • autotransfúziu.

Liečba variť doma

Jediné zápaly, ktoré nie sú v oblasti tváre, sa môžu liečiť doma. K tomu použite masti, ktoré kreslia hnis a ľudové prostriedky. Ak sú odporúčania správne dodržané, furuncle by sa mal vyliečiť do týždňa.

Schéma ošetrenia furuncles doma:

 1. V počiatočnom štádiu je potrebné pravidelne utrieť zápal roztokom anilínového farbiva 3-4 krát denne. V tomto prípade sa uistite, že variť bola suchá, a zmeniť gázové obväzy, ktoré chránia pred vonkajšími prieniku zápalových infekcií.
 2. Na začiatku fázy infiltrácie, ktorá je charakterizovaná sčervenaním a opuchom, je užitočné ultrafialové ožarovanie.
 3. Aby sa zabezpečilo zrelosť abscesu, používa sa raz denne masť Ichthyolum. Aplikuje sa úhľadne, snažiac sa nepoškodiť zápal. Potom zakryte vatou, ktorá je obväzovaná gázou a udržujte kompresiu po dobu 6-9 hodín.

Ichthyol masť pre rýchle dozrievanie abscesu

Efektívne ľudové prostriedky

Bude účinný iba v prípade jednotlivých malých furuncles. Môžu sa používať iba vtedy, ak nie je možné kontaktovať dermatológov ako núdzové opatrenia:

 1. Aloe šťava. Je potrebné pripraviť šťavu aloe. Aby ste to urobili, odrežte listy rastlín a vložte ich do vrecka na celofán na 10 dní v chladničke. Stlačte džús a impregnujte ich pomocou gázových obkladov. Aplikujte na zápal niekoľkokrát denne počas 3 hodín. V prípade núdzovej pomoci môžete rezať listy storočia a pripevniť ho k varu, pribintovat gázu.
 2. Pečená cibuľa. Žiarovka sa pečie priamo s šupkami, potom sa rozomelie a pridá sa do zmesi 20 gramov drveného mydla na pranie. V noci musíte komprimovať z výslednej kompozície.
 3. Pohanková múka. 100 gramov pohánkových krúpov sa zohreje v panvici na zlatú farbu, po ktorej sa rozdrvia na stav múky. Pridajte lyžicu sódy a vody, aby zmes vyzerala ako husté cesto. Aplikujte na zápalovú zónu dvakrát denne počas 6 hodín.

Pohanková múka je účinným prostriedkom na liečbu vredov

Vaječné žĺtky sa používajú na ošetrenie varu

Video - Ako liečiť varenie doma

Prevencia ochorenia

Prevencia choroby zahŕňa opatrenia na posilnenie imunitného systému tela a prevenciu infekcie patogénmi. Patria medzi ne:

 1. Vezmite si kúpeľ alebo sprchu raz denne.
 2. Nemôžete poškriabať a poškriabať kožu.
 3. Odporúča sa, aby sa podrobili každoročnej lekárskej prehliadke na zistenie zápalových ochorení v počiatočnom štádiu.
 4. Poranenia a rezy ošetrujú antiseptické látky.
 5. Jedzte správne a vzdať sa zlých návykov.
 6. Pravidelná výmena posteľnej bielizne.
 7. Použitie vitamínov na zvýšenie imunity.

Liečba furunkulózy by mala byť komplexná a zameraná na elimináciu zápalu a zvýšenie obranyschopnosti kože. V domácnosti môžu byť vyliečené iba jednorazové kúry. Ak sa vyskytujú dostatočne často, je potrebné konzultovať s odborníkom a preskúmať telo, aby zistil hlavnú príčinu zápalu.

Páčia sa vám článok?
Uložte, aby ste nestratili!

Furuncle na tvári: príčiny a liečba

Vzhľad vyrážok na tvári vytvára nepohodlie pre ľudí oboch pohlaví, ale ak akné a akné sú vnímané negatívne z estetickej polohy, furuncles môže poškodiť zdravie. Lekári hovoria, že furunkulóza, ktorá nedostala správnu liečbu, sa dostáva do chronickej fázy a spôsobuje nebezpečné komplikácie. Prečo to vyžaduje naliehavé opatrenia a ako s nimi zaobchádzať?

Čo je furunkulóza

Necrotic zápal, ktorý sa vyskytuje vo vlasovom folikule, ktorý ovplyvňuje mazové žľazy a okolité spojivového tkaniva - je daná definícia varí (v ľuďoch - varí) v úradnom medicíne. Ochorenie, ku ktorému došlo v dôsledku výskytu takých zápalových ložísk, sa nazývalo "furunkulóza". Príčinou tohto problému je Staphylococcus aureus: gram-pozitívna pyrogénna baktéria. Podľa lekárov je furuncle na tvári nielen esteticky neatraktívne, ale aj nebezpečné. Ak nie je ošetrené, je možné:

 • flegmón horného pera;
 • sepsa;
 • meningitída;
 • flegmón bočných lúčov nosa;
 • meningoencefalitída;
 • lymfadenitída;
 • flebitida orbitálnych alebo tvárových žíl;
 • trombóza dutín medulky.

Zoznam závažných komplikácií, ktoré vzniknú, ak budete ignorovať objavil variť na tvári, je spôsobený blízkosťou krvných a lymfatických ciev, ktoré sa infekcia rozšíri do vnútorných orgánov a mozgu. Akonáhle nie sú ošetrené úplne (alebo vpravo) odreniny stáva chronickou, ktorý je charakterizovaný tým, systematické výskyte jedného alebo viacerých varí na tvári alebo iných častí tela.

Symptómy furuncle na tvári

Dospelí a dieťa s najväčšou pravdepodobnosťou stratia počiatočnú fázu furunkulózy, pretože je charakterizovaná len slabým svrbením v postihnutej oblasti. Môžu sa vyskytnúť menšie bolesti, ale väčšinou sprevádzajú extenzívnu furunkulózu a nie jediné vrie na čele alebo tvári. Ak sa pokúsite natiahnuť pokožku v tejto oblasti, môžete cítiť lokálne zvýšenie hustoty (stupeň infiltrácie). Nasledujúce fázy vývoja problému:

 1. Vzdelanie sa zvyšuje, červené, takže sa stáva viditeľným. Pod kožou je kužeľ s hnisom. Bolestivé pocity sa zhoršujú, najmä keď sa dotýka postihnutá oblasť.
 2. V kužele môžete vidieť tyčinku, ktorá vyzerá ako čierna bodka, a hýbať sa. S rozsiahlou furunkulózou v tejto fáze je bolesť hlavy, horúčka, slabosť. Závažnejšie, ale zriedkavé príznaky sú všeobecný edém tváre, znížená videnie.
 3. Tam je prielom, tkanivá zomierajú, kmeň vychádza s krvou, hnis vyniká. Bolesť upadá, bolesť je pokrytá kôrou.
 4. Tkanivá sa uzdravia, edém sa znižuje. Na mieste varu zostáva malá jazva.

lokalizácia

Rozsiahla furunkulóza môže postihnúť akúkoľvek oblasť tváre, najmä ak sa začnú objavovať karbunky (purulentné ohniská, ktoré spájajú niekoľko vlasových folikulov). Môžu byť pozorované pozdĺž okrajovej línie rastu vlasov, u mužov a pod fúziami alebo vousmi. Jedna kožušina na tvári sa pravdepodobne vyskytuje v oblasti maxilofaciálnej oblasti, pretože mazové žľazy sú obzvlášť aktívne, nečistota sa hromadí vo veľkých množstvách. Hlavné body lokalizácie na tvári:

 • nasolabiálny trojuholník;
 • tváre;
 • blízko uší;
 • čelo;
 • v blízkosti krídel nosa;
 • vnútri nosných priechodov;
 • na obryse pier;
 • na brade.

Rozdiely medzi akupunktúrou a akné

V počiatočnom štádiu vyzerá väčšina kožných vyrážok rovnako - mierne sčervenanie, menšie rozmery, zmena reliéfu, ale ako furuncle dozrieva na tvári získava charakteristické rysy. Nebude to možné zameniť jednoduchým pupom, pretože je hustá, obklopená opuchom a vyznačuje sa:

 • zvýšená bolestivosť s napätím postihnutej oblasti kože a s dotykom;
 • hnisavá hlava;
 • zvýšenie v prvých dňoch vzhľadu;
 • pomalé zrenie;
 • svrbenie, brnenie, horúčka v postihnutej oblasti;
 • rozšírenie lymfatických uzlín (s rozsiahlou furunkulózou).

Dôvody pre formovanie furuncles na tvári dospelých

Pred začatím terapeutického kurzu je dôležité určiť predpoklady pre tento problém. Kožušina človeka môže spôsobiť nevhodnú alebo neprimeranú hygienu, najmä u ľudí s kombináciou alebo mastnej pleti, a to je ľahšie bojovať s inými faktormi. Formovanie chirps je uľahčené:

 • poškodený metabolizmus;
 • silný stres;
 • neošetrené infekčné choroby;
 • znížená imunita, chladu;
 • hormonálne zlyhanie;
 • mechanické poškodenie kože.

Ako liečiť vriec na tvári

S jednotlivými vyrážkami je možné zvládnuť samostatne, ale ak ide o furunkulózu s rozsiahlou porážkou, liečba začína návštevou dermatológa. Keď sa objavia príznaky silnej intoxikácie, je potrebná hospitalizácia a hospitalizácia. Domáca liečba je konzervatívna a zahŕňa lokálnu liečbu liekom, lieky (v prípade potreby) a návštevy fyzioterapeuta. Počas boja s furunulózou by sa malo dodržiavať niekoľko lekárskych odporúčaní:

 • Liečba kože antibakteriálnymi látkami sa vyžaduje denne, ovplyvňujúc nielen miesto zápalu, ale aj oblasť okolo neho.
 • Pri vytváraní hustého infiltrátu je zakázané používanie zebra alebo jódu, pretože to zabráni riadnemu lekárskemu vyšetreniu (ak je plánované).
 • Žiadna samoliečba antibiotikami - všetky lieky na systémovú liečbu predpisuje lekár.

Keď sa objavia karbunky, mali by ste navštíviť lekára: sami sa s nimi nemôžete vyrovnať. Podobné odporúčanie pre ľudí, ktorí majú jednotlivé erupcie nevybuchnú. Niektoré ťažké prípady vyžadujú autohemoterapiu - subkutánnu injekciu vlastnej venóznej krvi pacienta. Postupné zaobchádzanie s menej závažnými situáciami je všeobecné:

 1. Aplikácia protizápalových látok a látok, ktoré podporujú prienik.
 2. Aplikujte vlhké obväzy so zlúčeninami, ktoré pomáhajú odstrániť hnisavý obsah po otvorení.
 3. Po odstránení hnisového a nekrotického tkaniva naneste antibakteriálne masti na rany.

Ak na obličeji došlo k furuncle, správať sa s ním ako s obvyklým pryshchikom, je to nemožné: môžete vážne zhoršiť situáciu. Nezabudnite si prečítať zoznam zákazov, ktoré sa týkajú správania osoby, ktorá čelila furunkulóze, aby záležitosť nedosiahla operačný stôl:

 • Nesnažte sa stlačiť vred na tvári - žily, ktoré prechádzajú tejto oblasti, ktorý je spojený s mozgom, čo môže spôsobiť vážne komplikácie: zápal mozgových blán, mozgu absces.
 • Neotvárajte zrelé vyrážka improvizovaný ostré predmety (hrot čepeľ), aj keď je liečený s antiseptickým dezinfekciou bez tepelných účinkov je neúplná, takže je možné infekcie.
 • Nechladzujte otvorenú vriec, nezneužívajte procedúry s vodou - v tomto štádiu liečby sa vyžaduje konštantná bandáž a suchosť.
 • Nedotýkajte sa varu na tvári rukami - len sterilnou vatou, najlepšie ošetrenou antiseptikom.

Lieky na vonkajšie použitie

Tak dlho, ako absces, zápal sa spracuje antiseptiká - to sa používa vo forme roztoku jódu (niekoľko kvapiek do pohára studenej vody) alebo boritej alkohol, chlórhexidín a Miramistin menej účinné. Po aplikácii nasledujúcich kategórií masti:

 • Antibakteriálne alebo antimikrobiálne - pomáhajú vyrovnať sa s hnevmi, ktoré sa používajú pri popáleninách a varení. Zničia infekciu (zabiť patogén), stimulujú obnovenie dermis. Takéto vlastnosti majú masti pod nasledujúcimi názvami: Oflocaín, tetracyklín, sintomycín.
 • Zásuvky - pomáhajú tvoriť pustuly, takže po varení sa rozpadne a z neho vyteče hnis. Niektoré z nich prispievajú k zníženiu opuchu, majú slabú liečebnú schopnosť a zmierňujú bolesť. Medzi účinné masti tohto typu sa prideľujú Levomekol, Dioxysol, heparín.
 • Liečenie - mať väčší účinok stimulácia regeneračných procesov v koži než antibakteriálnych látok uvedených vyššie majú protizápalové vlastnosti, eliminovať začervenanie, vysuší. Sú aplikované v poslednej fáze alebo na jednotlivé vyrážky. Do tejto kategórie patrí Vishnevsky liniment, ichtyol, zinková masť.

Lieky na perorálne použitie

V akejkoľvek fáze furunkulózy, liekov, ktoré posilňujú imunitu, sú vitamínové komplexy užitočné. Podľa indikácií lekár predpisuje podávanie antibiotík rôznych skupín. Pomáhajú predchádzať komplikáciám, zabíjať pôvodcu infekcie, zastaviť zápalový proces. Najmä lekári odporúčajú:

 • Linkomycín - s horúčkou, silným zápalom, rizikom sepsy. Zabíja patogénne baktérie 2-3 hodiny po prijatí, navyše sa môže aplikovať lokálne. Je predpísané, keď je vnútorné varte na tvári v etape dozrievania.
 • Amoxiclav, Augmentin - kombinované látky na amoxicilíne a klavulanovej kyseline majú baktericídny účinok. Používa sa v prítomnosti abscesu, priebeh liečby nie je dlhší ako 5 dní.
 • Fusidín sodný - vykazuje vysokú aktivitu proti stafylokokom, má bakteriostatický účinok. Je predpísaný pre flegmón, abscesy. Platí 7-10 dní.

fyzioterapia

Keď sa absces po dlhú dobu nedá prekonať, niektorí lekári posielajú pacienta na chirurga, ale väčšina sa snaží udržať na posledných konzervatívnych metódach. Medzi nejefektivnejšie, ale už nie sú k dispozícii doma, sa objavujú fyziologické procesy. Môžu byť predpísané po otvorení varu, ak je oblasť lézie rozsiahla, a dokonca aj po chirurgickom zákroku, derma liečí s nimi rýchlejšie. Výber medzi typmi fyzioterapie vykonáva lekár:

 • Ultrazvukové žiarenie pri nízkych frekvenciách pomáha rozstrieť hlavu alebo otvoriť po zrenie.
 • Ultrafialové žiarenie na postihnutom mieste pomáha znižovať intenzitu bolesti, odstraňovať pálenie. Často potom lekár aplikuje antibakteriálnu masť z vrie na tvári.
 • Použitie suchého laserového tepla vzhľadom na zrelý absces pre rýchle otvorenie.

Ľudové opravné prostriedky

Ak je oblasť distribúcie furunkulózy na tvári malá (jednotlivé furuncles alebo malé a zriedkavé oblasti ich preťaženia), môžete sa pokúsiť zbaviť sa pomocou tradičnej medicíny. Počet postupov potrebných na odstránenie varu sa pohybuje od 5 do 20. Ak je účinok alebo zhoršenie stavu nevyhnutné, je nevyhnutné poradiť sa s odborníkom. Najefektívnejšie a najbezpečnejšie pre recepty na tvár:

 • Pečte opečenou žiarovku v rúre (variť na 180 stupňov po dobu 20-25 minút), nechajte ju vychladnúť na príjemnú teplotu. Strihajte na polovicu alebo na menšie kúsky, pripevnite na bod varu rezu, ponechajte pol hodiny. Pre väčšie pohodlie si môžete nahrať teplú cibuľu, zmiešať s kvapkou kafrového oleja a aplikovať vo forme kôpky: bude ľahšie fixovať pomocou bandáže alebo omietky. Nástroj urýchli výstup tyče. Postupujte až dvakrát denne.
 • Namočte drobky čierneho chleba s pár lyžičiek teplého mlieka, pridajte trochu soli, zamiešajte. Výsledná kaša sa aplikuje na oblasti furunkulózy, pokryje sa pergamenom a gázou, fixuje sa lepiacou páskou. Udržujte kompresiu 4-5 hodín: kreslí hnis a odstráni nádor.
 • Čerstvé brezové listy opadajú, niekoľkokrát ich držte na kus mydlá a pripevnite na varte. Obal s gázou a páskou. Odstráňte po 2-3 hodinách - toto nápravu stimuluje produkciu hnisu.
 • Kaša propolis plátok a spojiť sa s maslom alebo živočíšneho tuku (pomer 1: 4), zahriať vodnom kúpeli po dobu 1,5 hodiny, čím sa variť.. Po uvoľnení hnisu odstráňte rany, ktoré zostali v postihnutých oblastiach až do 2 r / deň. Zmes bude podporovať hojenie kože.

Chirurgická intervencia

Ak z konzervatívnej terapie nie sú pozitívne výsledky, alebo ak je furunkulóza na tvári rozsiahla a hnisavosť je silná, predpísaná nútená disekcia. Na liečenie dospelých formácií, ktoré sa neroztrhli, nemá zmysel, pretože zostávajúce vo vnútri tyče premení problém na chronický. V modernej medicíne existujú dve možnosti chirurgického zásahu:

 • Klasická - skalpelom, chirurg vykonáva odpojenie tkaniva absces rozrezávať a odstraňuje hnisavé nekrotické hmoty, procesy hojenia antiseptické predstavujúce turunda antibiotikum. Operácia je pod miestnou anestézou, takže odstránenie je bezbolestné, ale po každom dni musíte urobiť obväzy (do 1-2 týždňov). Priraďte klasickú techniku ​​na riziko flegmónu alebo abscesu.
 • Laser - tam je bod vyhorený furuncle, takže nie sú žiadne jazvy. Obdobie rehabilitácie po chirurgickom zákroku, kde bol použitý laser, je krátky, obväzy sa nevyžadujú.

video

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Furuncle - liečba doma

Furunkul nazýva akútna purulentná zápalovú tvorbu kože, počnúc zápalom vlasových folikulov, po ktorom nasleduje postup zahŕňajúci podkožného tkaniva, čo spôsobuje Staphylococcus aureus alebo biele. Ako rýchlo vyliečiť varenie doma a zabrániť komplikáciám?

V každodennom živote sa patológia nazýva absces alebo chirp. Varí sa môžu tvoriť kdekoľvek na tele s výnimkou dlaniach a chodidlách, kde nie sú žiadne vlasové folikuly, ale je bežnejšie na tvári, krku, chrbta, zadku, stehien, vo zvukovode.

S rozšírením procesu (tvorba viacerých abscesov) alebo s ich častým výskytom je choroba diagnostikovaná ako furunkulóza.

Príčiny furuncle

Hlavné príčiny tejto patológie zahŕňajú:

 • nadmerné potenie, nadmerné vylučovanie mazu, akné;
 • zriedkavé pranie a častá kontaminácia kože;
 • hormonálna nestabilita;
 • konzumácia chudobných potravín s vitamínmi, nadbytok trans-tukov, rýchle sacharidy v strave;
 • slabá imunitná obrana (lokálna a všeobecná);
 • poruchy metabolických procesov;
 • endokrinné, neurologické poruchy, ochorenia krvi, cievy;
 • intestinálna dysbióza, hepatitída;
 • ohniská recidivujúcich chronických ochorení v tele;
 • chronická otravu vrátane intoxikácie alkoholom a priemyselnými látkami;
 • predĺžené stresové stavy.

Stupeň nebezpečenstva abscesu súvisí s miestom jeho lokalizácie.

Najväčšou hrozbou komplikácií sú vredy, ktoré sa vyskytujú na hlave (najmä okolo pier a nosa), zadnej časti hlavy a krku, v slabinách, v záhyboch zadku, v dutine podpazuší hlboko do zvukovodu.

Tieto miesta sú nasýtené veľkým množstvom krvi a lymfatických ciev umiestnených blízko povrchu, takže pyogenické organizmy ľahko vstupujú do krvi a spôsobujú:

 • absces meningí, meningitída, septická flebitída mozgových ciev;
 • zápal a trombóza lymfatických a venóznych traktov, flebitída tvárových žíl;
 • lymfadenitída (zápal lymfatických uzlín);
 • viacnásobné lézie s purulentnými metastázami pečene, obličiek, srdca, kĺbov;
 • kontaminácie krvi.

Symptómy furuncle

Bolestivé symptómy sú spojené s vývojom abscesu.

Na koži sa vyskytuje brnenie, svrbenie a po 1 - 2 dňoch bolestivá kondenzácia a začervenanie.

2. Stupeň dozrievania.

V 3. - 4. deň v strede infiltrátu sa nad úrovňou pokožky zdvihol zápalový uzol v tvare kužeľa s veľkosťou 2 až 50 mm. Koža nadobúda fialovú farbu, stáva sa horúcou, opuch tkanív pokračuje. Pacient trpí ťažkou "ťahanou" bolesťou.

5-7 dní varí ešte opuchnuté, červené, a na neho vo forme žlto-biela hlava vytvorená pustuly - bublina hnisom. Vnútri, v centre uzla je vytvorený a zhutnená tyč sa skladá z mŕtvych (nekrotické) tkaniva a hnisu.

V dňoch 7 - 9 sa absces otvorí po uplynutí veľkého množstva purulentného výboja. Vnútorná tyč sa zamietne ďalších 1 až 2 dni. Po otvorení bolesti okamžite ustúpil, zápalové javy klesajú.

3. Štádium liečenia.

Vred v mieste otvoreného abscesu sa zbaví zvyšku obsahu a postupne sa sprísňuje zjazvením, čím získa červeno-kyanotickú farbu.

Všeobecné príznaky ochorenia sa prejavujú rôznymi spôsobmi, ktoré závisia od umiestnenia chiriyy, od ich veľkosti a od veku pacienta.

Ak je zápal je hlavný uzol, ktorý sa nachádza v hlave, alebo na koži, existuje viac vzdelanie, tam sú: horúčka, zimnica, bolesti hlavy, nevoľnosť, v krvi - zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov, zvýšený počet bielych krviniek.

Trvanie patologického procesu za predpokladu, že doba liečby je 10 až 12 dní.

Je potrebné odlišovať od furunkul sykóze - povrchné zápal na výstupe z vlasovej cibuľky, akné - akné pupienky na ktoré sa objavujú v dôsledku porušenia odtoku mazu a potných žliaz kanáloch zápalu u dojčiat.

Dôležité! Nenechajte si ujsť vývoj závažnejších patológií, ktorých príznaky sú podobné príznakom furuncle. Vyžadujú intenzívnu antibiotickú liečbu, chirurgickú liečbu len v nemocnici. Zahŕňajú: karbunku, absces, hydradenitídu ("kostné vemenie"), flegmón.

Liečba variť doma

Ako sa zbaviť varu doma, zvážte, ktorá fáza dozrievania je.

Domáca liečba je možná len vtedy, ak je varenie malé (až do 5 mm), nejestvuje horúčka a príznaky otravy bakteriálnymi toxínmi (nevoľnosť, slabosť, bolesť hlavy).

Okamžitá lekárska starostlivosť je potrebná, ak sa vyskytnú nasledujúce abnormálne stavy:

 • teplota stúpa (z 37,5 ° C);
 • existovali príznaky zápalu a infekcie priľahlých tkanív - oblasť sčervenania okolo abscesu sa zvyšuje;
 • Dlhý čas "hlava" nezrelé (viac ako 7 dní);
 • veľký zápalový uzol sa vytvoril u dieťaťa mladšieho ako 10 rokov;
 • na tvári, krku alebo v ušiach sa objavil absces;
 • abnormalita došlo u pacientov s ochorením srdca, imunodeficienciou, reumatoidnú artritídu, diabetes, proces rakoviny u pacientov, ktorí dostávali anti-rakoviny, hormonálne činidlá, lieky, ktoré potláčajú imunitný systém.

Čo nemožno urobiť:

 1. Vytláčajte, prepichnite a odrežte varte. Tieto postupy často vedú k rozsiahlej infekcie a rozvoju absces, tromboflebitída lícneho žil, infekcie mozgového tkaniva a spoločnú infekcia krvi s vysokým rizikom úmrtia pacienta.
 2. Použiť postupy otepľovania v prvej fáze - keď sa pozoruje len začervenanie kože, zhutnenie a bolestivosť, ale ešte nie je vytvorené jasne vymedzené kónické vydutie. Pomáha tiež prehĺbiť a rozšíriť infekčný proces.
 3. Pri inej diagnóze môžu byť niektoré liečebné a ľudové lieky škodlivé. Takže Višnevskina masť sa nepoužíva na lymfadenitídu, trápenie lipómu, nepoužívajte na tvár.

Masť a prostriedky, ktoré urýchľujú prenikanie abscesu

Lokálna liečba abscesu je zameraná na urýchlenie procesu dozrievania a otvorenia abscesu, zníženie opuchu, bolesti, zabránenie šírenia zápalových javov do susedných tkanív.

Pred miešaním malo masti, vyžaduje ošetrenie pleti absces okolo 3% peroxid vodíka, kyselina salicylová, kyselina boritá, gáfor duch od okraja smerom k stredu oblasti zápalu, aby sa zabránilo miestnej rozšírenia (distribúcia) spôsobu hnisavých.

Jód a zelenka sa neodporúčajú z dôvodu možného popálenia a maskovania kožných prejavov v oblasti zápalu.

Neukladajte peniaze na drahé drogy, pretože staré, ale účinné prostriedky sú oveľa efektívnejšie.

Vonkajšie prostriedky, ktoré pomáhajú dozrieť "hlavu", zmäkčiť epitel a zmierniť bolesť:

 • Kyselina salicylová vo forme mastí 10% alebo prášok;
 • Levosin, masť Višnevsky, Ichtiol, Bactroban, Jodikerín.

Bandáže s Vishnevskyho masťou, Ichthyol, Levosin, ktoré aktivujú krvný obeh v oblasti hnisania, vedú k urýchleniu dozrievania furuncle. Dvakrát denne používa tzv. "Ichtylový koláč", aplikuje čistý ichtyol na absces a pokrýva ho malou voľnou vrstvou z prirodzenej vaty. Keď sa "koláč" suší, ľahko sa odmyje vriacou vodou. Procedúry sa vykonávajú dvakrát denne pred uplynutím hnisu.

Liniment Synthomycin ťahá hnis aj so zdĺhavými patologickými procesmi.

 • V prípade, že výstup je mimo centrálnej tyče pyonecrotic utiahnuté použiť špecifické enzýmy sú vo forme roztoku alebo vo forme prášku: imobilizovaný trypsín 0,5 - 1%, chymotrypsín, himopsin. Prispievajú k odmietnutiu nekrotické tkanivo, hnis ľahšiu cestu von, skvapalňovanie to, urýchľujú hojenie.

Dôležité! Mnohí chirurgovia aktívne odmietajú používať vlhké otepľovacie obklady, obklady, čo vysvetľuje maceráciou (vlhkým opuchom) pokožky okolo abscesu, čo uľahčuje šírenie infekcie.

Preto na urýchlenie dozrievania hlavy abscesu je lepšie používať suché obklady, ktoré sa vykonávajú až desaťkrát denne počas 15 minút.

Aplikujte buď prirodzenú vyhrievanú tkaninu alebo malý soľný obal, ktorý aktívne dezinfikuje zapálenú oblasť, urýchľuje dozrievanie a obmedzuje zápalový proces a neumožňuje jej rozširovanie.

Dôležité! Pamätajte, že pri zvýšených teplotách nie sú povolené žiadne tepelné postupy.

Je dobré vyžarovať zápalovú oblasť ultrafialovým žiarením (ak je doma UV lampa) alebo nechať slnečné lúče ohriať a dezinfikovať. Pri vymenovaní lekára v štádiu dozrievania sa používajú prúdy UHF.

S výraznou "ťahanou" bolesťou sa odporúča užívať lieky proti bolestiam a protizápalové lieky:

 • Ketanol, Analginum v kombinácii Paracetamol (polovičné tablety);
 • zvonka, na zníženie bolesti, aplikujte obväz s dusičnanom strieborným (1% roztok).

Odstránenie varu

Lekári tvrdia, že nezávislosť tým, že odstráni hnisajúce vzdelanie je nebezpečná, ale v prípade, že varí už "vyzreté" a nie je v hlave, môžete mu pomôcť showdowne s najvyššou opatrnosťou.

Ako pochopiť, že absces môže byť otvorený?

Mali by sme počkať na štádium, v ktorom je varenie už "pripravené", aby sa samo roztrhlo. Táto fáza sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

 1. Vymrznutie trvá najmenej 7 dní.
 2. V hornej časti zapáleného uzla vytvoril prominentný bielo-žltý krb.
 3. Oblasť začervenania okolo kužeľa abscesu sa zmenšila a stala sa jasnejšie vymedzená, vymedzujúc ju zo zdravej kože.

Pamätať! Keď odkryte roztrhnutý absces, pomôžete infekcii rozšíriť do susedných tkanív.

Operácia na otvorenie abscesu a odstránenie tyče

 • Odporúča sa dať na okuliare, aby sa hnisavé sekréty nedostali na sliznicu očí.
 • Liečte celú oblasť zápalu alkoholom. Jemne prepichnite hnisavý hrot sterilnou ihlou zo striekačky (najlepšie mierne priečne). Neublíži, pretože v tejto zóne nie sú žiadne nervové receptory.
 • Zbierajte výtok z hnisu sterilnými utierkami, ktoré ich neustále menia. Nepoužívajte bavlnu - jej vlákna upchávajú kanalizačný odtok hnisu.
 • Ak sa husté jadro objaví spolu s hnisom, opatrne ho vytiahnite kliešťami. Stonka z mŕtvych buniek a hnisu sa odstráni iba vtedy, keď je úplne vytvorená a oddelená od priľahlého tkaniva.
 • Môžete ľahko zatlačiť na varenie zo spodu, aby ste odstránili všetok svoj obsah predtým, ako sa objaví rana sladkého (tekutina s krvou).

Ak urobíte chybu v štádiu dozrievania a uvidíte, že hnis nie je úplne vyčistený, v žiadnom prípade nepokračujte v stláčaní tesnenia.

 • Liečte ranu peroxidom vodíka (3%) a aplikujte gázovú bandáž s levosinovou alebo levomekolovou masťou.

Ak sa hnis znovu nahromadí alebo tyčinka ešte neodstráni, 2-3 dni bude musieť zopakovať postup odstránenia obsahu.

Pozor prosím! Okamžite kontaktujte lekára:

 • ak teplota stúpa, všeobecný stav sa zhoršuje;
 • ak je absces otvorený, ale tyč nevyjde, alebo hnisavý obsah vyjde dlhšie ako 3 dni;
 • ak zóna sčervenania vzrástla, napučiavala, zahustila alebo sa zjasnila;
 • ak sa zvýšila nudná alebo nudná citlivosť alebo sa rozšírila do susednej oblasti.

Starostlivosť o ohniská abscesu po pitve

Ako zaobchádzať s furuncle potom, čo "zlomil"?

Krb denne do pitva po aplikácii terapeutického masti sa spracuje s peroxidom vodíka a aplikuje sa na to gáza obväz napustí roztokom chloridu sodného v období až do rána sa čistí výbojom.

Pretože lôžko po otvorení je hnisavé rany, je potrebné použiť antibiotické lokálne lieky, ktoré ničia celú patologickú flóru.

Použitie: Stellanin-PEG, a Levomekol Levosin, Linkomitsinovuyu 2% masť, Bactroban, Mupirocín, Tomitsid, Dimexidum, Gentamicín, Bactrian, Yodditserin, Polkortolon, Iruksol, Oflokain gél Fuzidin sodného.

Berte do úvahy, že Višnevskina masť a Ihtiolovuyu po otvorení nie sú aplikované na samotnú ranu, ale na oblasť okolo nej. Prostriedky vyriešia stagnujúce procesy, čím urýchľujú odtok obsahu, zabraňujú infekcii zdravých povrchov.

Ak sa všetko vykoná správne a patologický proces ustúpi, potom sa v 2. - 3. deň zhorší elevácia na koži a začervenanie okolo a zistí jasná hranica, edém zostáva.

Keď rana začne hojiť, krustovanie, neodstraňujte ju, pretože chráni prívod a pokrýva jemné, novo vznikajúce tkanivo. Ak sa nedotknete kôry, pravdepodobnosť drsnej jaziev je minimálna. V tomto štádiu môžete postupne zrušiť všetky antibakteriálne masti mazaním liečivej plochy "zeleným".

V podstate sa chirurgická manipulácia v nemocnici veľmi líši od domácej procedúry. Ale chirurg má viac možností na liečbu.

Takže ak vzdelávanie nemôže byť úplne zbavené patologického obsahu, lekár odvádza dreň - špeciálnu trubicu alebo hriadeľ, cez ktorú vypúšťanie vyteká.

Navyše, lekár na mieste pacienta často rozdeľuje antibiotiká pomocou anestetického roztoku (blokády), ktorý veľmi rýchlo vedie k vyriešeniu procesu a zabraňuje jeho rozšíreniu.

Kedy začať užívať antibiotiká?

Antibiotická terapia na varenie je potrebná len za určitých podmienok.

Antibiotiká užívané v tabletách alebo podávané intramuskulárne sa predpisujú počas 5 až 10 dní v nasledujúcich prípadoch:

 • ak je zamorenie zamerané na viac ako 5 mm;
 • ak existuje veľa abscesov;
 • ak sa zvýši teplota a objavia sa znaky intoxikácie;
 • ak je absces v oblasti slabín, podpaží, šije, nosa alebo pier, vnútri nozdier, do ucha;
 • existuje komplikácia vo forme lymfangitídy a lymfadenitídy;
 • prehlbuje proces vývoja karbunky, abscesu, hydradenitídy, flegmónu;
 • u pacientov s diabetes mellitus, závažných ochorení obličiek a srdca.

Najčastejšie menované osoby:

 • Makrolidy - erytromycín, spiramycín alebo cefalosporíny (ceftriaxón, cefalexín);
 • Kloxacilín (pre dospelých 4 krát denne na 500 mg), rifampin 600 mg jedenkrát denne, klindamycín v dennej dávke 150 mg;
 • Linkomycín (Mitsivin, Lyocin), Fuzidin;
 • Trimethoprim, rifaktán, sulfametoxazol, rifampicín, doxycyklín, vibramycín, minocyklín;
 • niekedy - dikloxacilín.

Stafylokok je schopný rýchlo získať rezistenciu voči antimikrobiálnym látkam, takže nie je vhodné ich priradiť sami. V mnohých prípadoch je potrebné vykonať bakteriálnu "sejbu" - štúdiu o citlivosti patogénu na antibiotiká.

V prípadoch kožných lézií s methicilín-rezistentným kmeňom Staphylococcus aureus môže lekár predpísať Vancomycin.

Okrem toho, liečenie sa antibiotiká často v kombinácii s účelom sulfanilamidom antihistaminík, ako Pipolphenum, difenhydramín, suprastin, chlorid vápenatý, ktoré znižujú citlivosť buniek na bakteriálne toxíny a jedy rozpadajúcich tkaniva.

Ľudové spôsoby liečenia vredov

Ľudové opravné prostriedky sú účinné ako pomocný prostriedok.

Lekári nesúhlasili s správnym použitím ohrievacích mokrých obkladov.

Mnohí odborníci sa obávajú, že to vedie len k zhoršeniu procesu. Preto všetky ľudové prostriedky používajúce pleťové vody, kompresie, vlhké postupy by mali byť buď koordinované s lekárom, alebo pozorne sledovať "správanie" vredu počas užívania takýchto liekov. Pri najmenšom zhoršení, zvýšenom zhutnení alebo začervenaní by ste mali okamžite konzultovať s lekárom.

Medzi domáce recepty, ktoré pomáhajú urýchliť proces kreslenia hnisu a tvorby hlavy varu, najúčinnejšie sú tieto:

 1. Koláče zo zmesi ražnej múky, teplej vody a medu. Na miesto zápalu sa aplikuje hustá hmota, ktorá sa mení po 3 až 4 hodinách. Výsledkom je tento postup v počiatočnom štádiu, kedy sa furuncle ešte nevytvoril. Často sa zastavuje jeho vývoj.
 2. Po otvorení varu sa môžu používať soľné roztoky s bežnou a jódovanou soľou každých 4 hodiny. Na získanie terapeutického soľného roztoku správnej koncentrácie pre dospelých premiešajte 3 polievkové lyžice soli (nie viac) s 1 litrom vody. Na liečbu dieťaťa si vezmite 2 čajové lyžičky na pohár vriacej vody.
 3. Kreslenie hnis s lukom. Cibuľa sa odreže, 30 minút pečieme v rúre pri 180 ° C, potom je hustá hmota v oblasti hnacenia husto rozložená a fixovaná jemným obväzom. Zmeňte po 5 - 6 hodinách.
 4. Nakladanie so surovými zemiakmi. Zelenina sa trení, stláča, niekedy sa pridá čajová lyžička medu a obväzy sa robia s terapeutickou hmotnosťou až 3-4 krát denne.
 5. Kreslenie hnisu pomocou aloe alebo "sté výročie". Mladé tendrové listy sú odrezané, hroty sú odstránené a miesené. Použite obväz na žuvanie, ktoré sa mení 5 až 6 krát denne. So zrením kožou sa všetky procesy zrýchlia a absces sa rýchlo otvorí. Aplikoval v každej fáze. Pri abscesovom varení v počiatočnom štádiu je možné úplné potlačenie zápalových javov.
 6. V štádiu obsahu tečie von z otvoreného abscesu, aloe šťava sa zmieša s olivovým olejom v rovnakých častiach, navlhčené gázou a dať ho, pevné s pergamenom a obväz. Držte taký kompresný prístroj 12 hodín a potom vytvorte nový.
 7. Pohánková kaša na vode. Varená pohánka sa tiež používa na ošetrenie varu. Lyžica veľmi hrubých kaša sa rozotrie na gázu, nanesie sa na zapálené miesto a po 4 hodinách sa zmení na čerstvú zmes.

Liečba furunulózy u detí

Furunkulóza je abnormálny infekčný stav, pri ktorom sa na koži vyskytuje veľké množstvo kožných abscesov v rôznych fázach vývoja. Furunkulóza môže byť obmedzená, prejavujúca sa v oddelených oblastiach alebo bežných (bežných, diseminovaných) v akútnej a chronickej forme.

Vývoj viacerých ohniskov sa vyskytuje po rozšírení infekcie z primárneho zaostrenia. To sa často deje pri absencii antiseptického ošetrenia a nesprávneho otvorenia varu.

Dospievanie dieťaťom je obdobie, v ktorom sa furunkulóza vyskytuje často z dôvodov, ako sú:

 • nedostatok vývoja imunitného systému a štruktúry kože (najmä u detí mladších ako 5 rokov);
 • hormonálna nestabilita;
 • činnosť mazových, potných žliaz;
 • choroby tráviaceho traktu, dysbióza, dermatitída;
 • častá mikrotrauma, kontakt s kontaminovanými predmetmi počas hier;
 • nedodržiavanie hygieny, podvýživa.

Furunkulóza v detstve je liečená len trvalo.

V pediatrii pri liečbe furunulózy sa uchádzať o chirurgickú liečbu a na vymenovanie rovnakých liekov ako pre dospelých, ale vo vekových dávkach.

platí:

 1. Antibiotiká vrátane cefalexínu v prášku na suspenziu a sodná soľ fusidínu, ktoré sa môžu použiť na liečbu dojčiat.
 2. Bez toho, aby dieťa dostalo vitamíny skupiny B, kyseliny nikotínovej, vitamínu A a C. V závažných prípadoch sú vitamíny predpísané v ampulkách.
 3. Jednoduchý spôsob, ako nasýtiť telo vitamínom B, je pivovarské droždie v tabletách, ktoré sa často používajú na furunkulózu.
 4. Na posilnenie lokálnej a všeobecnej imunity vo vekovej dávke as ohľadom na možné alergické reakcie použite múmie, tinktúru eleuterokokov, aralia, pantocrín.
 5. Farmaceutické prípravky na stimuláciu ochranných síl sa používajú len po povolení pediatra. Patria sem Seramil, Derinat, Myelopid, Likopid, Polyoxidonium, Octagam, Intraglobin.

Výživa pre furunkulózu

Táto strava zabezpečuje obmedzenie uhľohydrátov a mastných potravín, korenistých korenín. V jedálnička zaradiť viac potravín, ako sú morské a riečne ryby, tmavý chlieb, kvasnice, obilniny s vysokým obsahom vitamínu B (pohánka, ovsené vločky) a zeleniny (najmä mrkva), bobule, ovocie. Výrobky s vláknom čistia črevá, zabraňujú otravovaniu tela jedmi a produktmi rozkladu. Potrebujeme varené mäso, pečeň, množstvo pokrmov z mlieka, tiesnivé hnilobné procesy.

Nezabudnite na malé množstvo prírodného masla (bez ošetrenia) a na všetky druhy rastlinných olejov.